О формате и структуре предоставления информации об инициативе в рамках реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 февраля 2018 года № 29
В целях формирования запроса на проработку инициативы в рамках реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза в соответствии с пунктом 8 Порядка проработки инициатив в рамках реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Евразийского межправительственного совета от 25 октября 2017 г. № 4 (далее – Порядок), Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Установить, что:
формирование запроса на проработку инициативы в рамках реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза осуществляется путем заполнения размещаемых на информационном портале Евразийского экономического союза электронных формата и структуры предоставления информации об инициативе согласно приложению;
офисом управления инициативами в соответствии с пунктом 28 Порядка предоставляются (при необходимости) Председателю Коллегии Евразийской экономической комиссии на основании результатов мониторинга и контроля процесса управления инициативами предложения о внесении изменений в Порядок в течение 6 месяцев с даты вступления настоящего Решения в силу.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 февраля 2018 г. № 29
ФОРМАТ И СТРУКТУРА
предоставления информации об инициативе в рамках реализации цифровой повестки
Евразийского экономического союза
Наименование инициативы ___________________________________________________________________________________________
Организация, выступающая с инициативой______________________________________________________________________________
Государство – член Евразийского экономического союза__________________________________________________________________
Ответственное лицо_________________________________________________________________________________________________
Контакты ответственного лица________________________________________________________________________________________
Информационный блок
Информация инициатора
1. Проблемы и потребности заинтересованных сторон
2. Цели предложения и решение
3. Существующие практики, проекты и альтернативы
4. Риски
5. Результаты/критерии достижения цели
6. Регулирование и поддержка

Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібін іске асыру шеңберінде бастама туралы ақпаратты ұсынудың форматы және құрылымы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 19 ақпандағы № 29 шешімі
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2017 жылғы 25 қазандағы № 4 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібін іске асыру шеңберінде бастамаларды пысықтау тәртібінің (бұдан әрі – Тәртіп) 8-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібін іске асыру шеңберінде бастамаларды пысықтауға сұрауды қалыптастыру мақсатында Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Мыналар:
қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібін іске асыру шеңберінде бастамаларды пысықтауға сұрауды қалыптастыру Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында орналастырылатын бастама туралы ақпаратты ұсынудың электрондық форматы және құрылымын толтыру арқылы жүзеге асырылады;
бастамаларды басқару офисі Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының Төрағасына Тәртіптің 28-тармағына сәйкес Тәртіпке өзгерістер енгізу туралы ұсыныстар бастамаларын басқару процесін бақылау және мониторингі нәтижелері негізінде осы Шешім күшіне енген күннен бастап 6 ай ішінде ұсынылады деп белгіленсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 19 ақпандағы
№ 29 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібін іске асыру шеңберінде бастама туралы ақпаратты ұсынудың
ФОРМАТЫ және ҚҰРЫЛЫМЫ
Бастаманың атауы ______________________________________________________________________________________________________
Бастаманы ұсынған ұйым ________________________________________________________________________________________________
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет ___________________________________________________________________________
Жауапты тұлға__________________________________________________________________________________________________________
Жауапты тұлғаның байланыс деректері _____________________________________________________________________________________
Ақпараттық блок
Бастамашының ақпараты
1. Проблемалар және мүдделі тұлғалардың мұқтаждықтары
2. Ұсыныстың мақсаты және шешім
3. Қолданыстағы практика, жобалар және баламалар
4. Тәуекелдер
5. Мақсатқа қолжеткізу нәтижелері/критерийлері
6. Реттеу және қолдау

7. Каналы и развертывание
8. Ключевые партнеры
9. Ключевые этапы
10. Ключевые ресурсы
11. Бюджет/издержки
Примечание. Примерное содержание информации, которая предоставляется путем заполнения формата и структуры, приведено в следующей таблице:
Информационный блок
Вопросы для инициатора
Содержание информации
1. Проблемы и потребности заинтересованных сторон
Кто является заинтересованными сторонами реализации инициативы?
Какие группы потребителей можно выделить?
Какие проблемы заинтересованных сторон и потребителей существуют в настоящее время?
Указываются группы потребителей и заинтересованные стороны, которые предполагается привлекать и обслуживать, интересы которых могут быть затронуты в процессе проработки инициативы и в результате ее реализации, а также описываются проблемы и потребности заинтересованных сторон и групп потребителей
2. Цели предложения и решение
В чем состоит ваше предложение?
Какие проблемы заинтересованных сторон и потребителей решает реализация инициативы?
Какие продукты (услуги) удовлетворяют потребности групп потребителей?
Каким образом реализация инициативы будет способствовать интеграции?
Какие элементы предложения нельзя легко скопировать или купить?
Есть ли у вас опыт решения подобных проблем заинтересованных сторон?
Соответствует ли ваша инициатива Критериям оценки инициатив в рамках реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза в целях обеспечения их проработки, утвержденным решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 декабря 2017 г. № ?
К какому направлению цифровой экономики в соответствии с Основными направлениями реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза до 2025 года относится Ваша инициатива?
Определяются цель и суть предложения. Выявляются цели предложения, соответствующие проблемам и потребностям заинтересованных сторон и потребителей. Предложения могут быть инновационными либо представлять собой модификацию уже существующих на рынке предложений. Результаты анализа предоставляются в соответствии с Критериями оценки инициатив в рамках реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза в целях обеспечения их проработки
3.Существующие практики, проекты и альтернативы
Как выявленные проблемы решаются сегодня?
Описываются результаты анализа международного опыта в области инициативы, опыт государств – членов Евразийского экономического союза, результаты ранее реализованных проектов, а также анализа преимуществ и недостатков альтернатив. Приводится оценка применимости решения в Евразийском экономическом союзе. В качестве альтернатив рассматриваются существующие системы, решающие проблемы, аналогичные проблемам, указанным инициатором

7. Каналдар және өрістету
8. Негізгі әріптестер
9. Негізгі кезеңдер
10.Негізгі ресурстар
11. Бюджет/шығын
Ескерту. Форматты және құрылымды толтыру арқылы ұсынылатын ақпараттық үлгілік мазмұны мына кестеде берілген:
Ақпараттық блок
Бастамашыға арналған сұрақтар
Ақпараттың мазмұны
1. Проблемалар және мүдделі тұлғалардың мұқтаждықтары
Бастаманы іске асырудың мүдделі тараптары кімдер болып табылады?
Қандай тұтынушылар тобын атап көрсетуге болады?
Қазіргі уақытта мүдделі тараптар мен тұтынушылардың қандай проблемалары бар?
Бастамаларды пысықтау процесінде және оны іске асыру нәтижесінде мүдделері қозғалуы мүмкін, тарту және қызмет көрсету көзделетін тұтынушылар топтары және мүдделі тараптар көрсетіледі, сондай-ақ мүдделі тараптардың және тұтынушылар тобының проблемалары мен мұқтаждықтары сипатталады
2. Ұсыныстың мақсаты және шешім
Сіздің ұсынысыңыз неден тұрады?
Бастаманы іске асыру мүдделі тараптар мен тұтынушылардың қандай проблемаларын шешеді?
Тұтынушылар топтарының мұқтаждықтарын қандай өнімдер (көрсетілетін қызметтер) қанағаттандырады?
Бастаманы іске асыру интеграцияға қалай ықпал ететін болады?
Ұсыныстың қандай элементтерін оңай көшіріп алуға немесе сатып алуға болмайды?
Сіздің мүдделі тараптардың ұқсас проблемаларын шешу тәжірибеңіз бар ма?
Сіздің бастамаңыз Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2017 жылғы 20 желтоқсандағы № шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібін іске асыру шеңберінде бастаманы бағалау критерийлеріне сәйкес келе ме?
Сіздің бастамаңыз Еуразиялық экономикалық одақтың 2025 жылға дейінгі цифрлық күн тәртібін іске асырудың негізгі бағыттарына сәйкес цифрлық экономиканың қандай бағытына жатады?
Ұсыныстың мақсаты мен мәні анықталады. Ұсыныстың мүдделі тараптар мен тұтынушылардың проблемалары мен мұқтаждықтарына сәйкес келетін мақсаттары анықталады. Ұсыныстар инновациялық болуы не нарықтағы қолданыстағы ұсыныстардың түрлендірілуін ұсынуы мүмкін. Талдау нәтижелері оларды пысықтауды қамтамасыз ету мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібін іске асыру шеңберінде бастаманы бағалау критерийлеріне сәйкес ұсынылады.
3. Қолданыстағы практика, жобалар және баламалар
Бүгінгі таңда қандай анықталған проблемалар шешілуде?
Бастама саласындағы халықаралық тәжірибенің талдау нәтижелері, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тәжірибесі, бұрын іске асырылған жобалардың, сондай-ақ баламалардың басымдықтары мен кемшіліктерін талдау нәтижелері сипатталады. Шешімді Еуразиялық экономикалық одақта жарамдылығын бағалау беріледі. Баламалар ретінде бастамашы көрсеткен проблемаларға ұқсас проблемаларды шешетін қолданыстағы жүйелер қаралады.

4. Риски
Какие нежелательные последствия могут стать результатом реализации инициативы?
Какие нежелательные последствия могут стать результатом отказа от реализации инициативы?
Какие риски могут существенно повлиять на достижение цели?
Описываются ключевые риски с отражением негативных последствий. Риски являются вероятным неблагоприятным исходом, результатом влияния факторов, которые могут привести к недостижению результата и возникновению негативных эффектов
5. Результаты/критерии достижения цели
Какие результаты от реализации инициативы ожидается получить?
Каким образом измеряется успешность реализации инициативы?
Описываются улучшения, изменения относительно текущего положения дел, которые ожидаются в результате реализации инициативы
6. Регулирование и поддержка
Какие согласования и поддержка необходимы от заинтересованных сторон, принимающих решение?
Какие отношения установлены с заинтересованными сторонами?
Опирается ли инициатива на существующее правовое регулирование в Евразийском экономическом союзе?
Описываются изменения в правовом поле, необходимые для реализации инициативы, анализируется существующее правовое поле, влияющее на сферу деятельности инициативы, определяется комплекс мероприятий, направленных на создание необходимого правового поля и реализуемых с участием заинтересованных сторон, уполномоченных принимать соответствующие решения
7. Каналы и развертывание
Какие каналы взаимодействия были бы желательны для заинтересованных сторон и групп потребителей?
На базе какой инфраструктуры будет реализовываться инициатива?
Как осуществляется взаимодействие с заинтересованными сторонами, группами потребителей сейчас?
Используете ли вы возможности интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза?
Есть ли необходимость или возможность интеграции инициативы с другими проектами в рамках реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза?
Описываются способы доведения предлагаемого решения и результатов до заинтересованных сторон, групп потребителей
8. Ключевые партнеры
Кто ваши партнеры?
Кто ваши поставщики?
Какие ресурсы вы получаете от партнеров?
Какой деятельностью занимаются ваши партнеры?
Какая форма взаимодействия оптимальна для вас для снижения рисков или получения ключевых ресурсов?
Указываются партнеры и поставщики (в том числе частные и государственные компании (включая бизнес-объединения, консорциумы, союзы), а также органы государственной власти и др.), благодаря которым будет реализовываться инициатива. Под партнерами и поставщиками понимаются владельцы ресурсов, в том числе технологий, провайдеры услуг

4. Тәуекелдер
Бастаманы іске асыру нәижесінде қандай жағымсыз салдарлар болуы мүмкін?
Бастаманы іске асырудан бас тарту нәтижесінде қандай жағымсыз салдарлар болуы мүмкін?
Мақсатқа қол жеткізуге қандай тәуекелдер елеулі ықпал етуі мүмкін?
Жағымсыз салдарлар көрсетіле отырып негізгі тәуекелдер сипатталады. Тәуекелдер нәтижелерге қол жеткізе алмауға және кері әсерлердің туындауына алып келуі мүмкін факторлардың ықтимал жағымсыз қорытындысы, ықпалының нәтижесі болып табылады.
5. Мақсатқа қолжеткізу нәтижелері/критерийлері
Бастаманы іске асырудан қандай нәтижелерді алу күтіледі?
Бастаманы іске асырудың табыстылығы қалай өлшенеді?
Бастаманы іске асыру нәтижесінде күтілетін істің ағымдағы жағдайына қатысты жақсару, өзгерістер сипатталады.
6. Реттеу және қолдау
Шешім қабылдайтын мүдделі тараптардан қандай келісулер мен қолдау қажет?
Мүдделі тараптармен қандай қарым-қатынас орнатылған?
Бастама Еуразиялық экономикалық одақта қолданыстағы құқықтық реттеуге сүйене ме?
Бастаманы іске асыру үшін қажетті құқықтық өрістегі өзгерістер сипатталады, бастаманың қызмет саласына ықпал ететін қолданыстағы құқықтық өріске талдау жүргізіледі, қажетті құқықтық өрісті құруға бағытталған және тиісті шешімдер қабылдауға уәкілетті мүдделі тараптардың қатысуымен іске асырылады іс-шаралар кешені анықталады
7. Каналдар және өрістету
Мүдделі тараптар мен тұтынушылар топтары үшін қандай өзара іс-қимыл каналдары қажетті болар еді?
Бастама қандай инфрақұрылымның базасында іске асырылатын болады?
Қазір мүдделі тараптармен, тұтынушылар топтарымен өзара іс-қимыл қалай жүзеге асырылуда?
Ұсынылатын шешімді және нәтижелерді мүдделі тараптарға, тұтынушылар топтарына жеткізу тәсілдері сипатталады
Сіз Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің мүмкіндіктерін пайдаланасыз ба?
Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібін іске асыру шеңберінде бастаманы басқа жобалармен интеграциялау қажеттілігі немесе мүмкіндігі бар ма?
8. Негізгі әріптестер
Сіздің әріптестеріңіз кімдер?
Сіздің жеткізушілеріңіз кімдер?
Сіз әріптестерден қандай ресурстар аласыз?
Сіздің әріптестеріңіз қандай қызметпен айналысады?
Тәуекелдерді азайту немесе негізгі ресурстарды алу үшін Сізге өзара іс-қимылдың қандай нысаны оңтайлы?
Олардың арқасында бастама іске асырылатын әріптестер мен жеткізушілер (соның ішінде жеке және мемлекеттік компаниялар (бизнес-бірлестіктерді, консорциумдарды, одақтарды қоса алғанда), сондай-ақ мемлекеттік билік органдары және т.б.) көрсетіледі. Әріптестер және жеткізушілер деп ресурстардың, соның ішінде технологиялардың иелері, қызмет көрсету провайдерлері түсіндіріледі.

9. Ключевые этапы
Каким образом предполагается реализовывать инициативу?
В какой последовательности будет реализовываться инициатива?
Описываются основные этапы и действия, которые необходимы для реализации инициативы и достижения ее целей
10. Ключевые ресурсы
Какие ключевые ресурсы нужны для решения проблемы и достижения цели предложения?
Описываются наиболее важные активы, необходимые для реализации инициативы. Ключевые ресурсы включают в себя материальные, интеллектуальные ресурсы, персонал и финансы
11. Бюджет/издержки
Какой оценочный бюджет предполагает реализация инициативы?
Какие из ключевых ресурсов имеют наибольшую стоимость?
Какие ключевые этапы требуют наибольших затрат?
Определяются оценочный бюджет или оценочные переменные и постоянные издержки с учетом сроков реализации инициативы. Период бюджета проекта не должен превышать 3 – 5 лет

9. Негізгі кезеңдер
Бастаманы қалай іске асыру көзделеді?
Бастама қандай тізбектілікте іске асырылатын болады?
Бастаманы іске асыру және оның мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті негізгі кезеңдер және іс-қимылдар сипатталады
10. Негізгі ресурстар
Проблемаларды шешу және ұсыныстың мақсаттарына қол жеткізу үшін қандай негізгі ресурстар қажет?
Бастаманы іске асыру үшін қажетті неғұрлым маңызды активтер сипатталады. Негізгі ресурстар материалдық, зияткерлік ресурстарды, порсонал мен қаржыны қамтиды
11. Бюджет/шығын
Бастаманы іске асыру қандай бағалау бюджетін болжайды?
Қандай негізгі ресурстар неғұрлым құнды?
Қандай негізгі кезеңдер неғұрлым көп шығысты талап етеді?
Бастаманы іске асыру мерзімдері ескеріле отырып бағалау бюджеті немесе өзгермелі немесе тұрақты бағалау шығындары анықталады. Жоба бюджетінің кезеңі 3 – 5 жылдан артық болмауы тиіс.