О внесении изменений в некоторые решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 декабря 2022 года № 204.
В соответствии с пунктом 5 статьи 105 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 27 декабря 2022 г. № 204
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии
1. В пункте 15 Порядка заполнения декларации на товары, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257:
а) в абзаце двадцать девятом (после таблицы) подпункта 42 слово "органы;" заменить текстом следующего содержания: "органы. Перед наименованием документа, подтверждающего наличие льгот по уплате таможенных платежей, указываются порядковый номер товара, указанный в таком документе, и знак разделителя "/";";
б) в подпункте 45:
абзац первый (после таблицы) перед словами "(далее – платежи)" дополнить словами "(в том числе о суммах пеней, процентов, подлежащих уплате в соответствии с Кодексом и (или) законодательством государств – членов Союза)";
после абзаца восьмого (после таблицы) дополнить абзацами следующего содержания:
"Сведения о суммах пеней, процентов указываются на основном листе ДТ:
раздельно по пеням и процентам;
раздельно по каждому виду платежа, на сумму которого начислены пени, проценты;
в размере, начисленном на общую сумму платежа, не уплаченную в течение периода, за который начисляются пени, проценты.";
после абзаца одиннадцатого (после таблицы) дополнить абзацем следующего содержания:
"в графу не вносятся сведения об исчислении таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при декларировании товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада, таможенной процедурой реэкспорта или специальной таможенной процедурой;";
после абзаца двадцать третьего (после таблицы) дополнить абзацем следующего содержания:
"При указании сведений о суммах пеней, процентов в колонке "Основа начисления" указывается сумма платежа, на которую начисляются пени, проценты.";
В предложении втором абзаца двадцать четвертого слова "исчислении процентов и пеней" заменить словами "указании сведений о суммах пеней, процентов", слово "рефинансирования" заменить словами "рефинансирования (ключевой ставки, учетной ставки)", слова "проценты или пени" заменить словами "пени, проценты".

Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 204 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдеріне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 204 шешіміне
ҚОСЫМША
Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер
1. Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен бекітілген Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібінің 15-тармағында:
а) 42-тармақшаның жиырма тоғызыншы абзацындағы (кестеден кейін) "органдар;" деген сөз мынадай мазмұндағы мәтінмен ауыстырылсын: "органдар. Кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктердің бар екендігін растайтын құжаттың атауының алдында осындай құжатта көрсетілген тауардың реттік нөмірі және бөлу белгісі "/" көрсетіледі;";
б) 45-тармақшада:
бірінші абзац (кестеден кейін) "(бұдан әрі – төлемдер)" деген сөздердің алдынан "(оның ішінде Кодекске және Одаққа мүше мемлекеттердің (немесе) заңнамасына сәйкес төленуге жататын өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары туралы)" деген сөздермен толықтырылсын;
сегізінші абзацтан кейін (кестеден кейін) мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Өсімпұлдар, пайыздар сомалары туралы мәліметтер ТД негізгі парағында көрсетіледі:
өсімпұлдар мен пайыздар бойынша бөлек;
сомасына өсімпұлдар, пайыздар есептелген төлемнің әрбір түрі бойынша бөлек;
өсімпұлдар, пайыздар есептелетін кезең ішінде төленбеген төлемнің жалпы сомасына есептелген мөлшерде.";
он бірінші абзацтан кейін (кестеден кейін) мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"бағанға кеден қоймасы кедендік рәсіміне, кері экспорт кедендік рәсіміне немесе арнайы кедендік рәсімге сәйкес тауарларды декларациялау кезінде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептеу туралы мәліметтер енгізілмейді;";
жиырма үшінші абзацтан кейін (кестеден кейін) мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Өсімпұлдар, пайыздар сомалары туралы мәліметтерді көрсеткен кезде "Есептеу негізі" бағанында өсімпұлдар, пайыздар есептелетін төлем сомасы көрсетіледі.";
Жиырма төртінші абзацтың екінші сөйлеміндегі "пайыздар мен өсімпұлдарды есептеу" деген сөздер "өсімпұлдар, пайыздар сомалары туралы мәліметтерді көрсету" деген сөздермен ауыстырылсын, "қайта қаржыландыру" деген сөздер "қайта қаржыландыру (негізгі ставка, есептік ставка)" деген сөздермен ауыстырылсын, "пайыздар немесе өсімпұлдар" деген сөздер "өсімпұлдар, пайыздар" деген сөздермен ауыстырылсын.

2. В пункте 2 изменений, вносимых в Инструкцию о порядке заполнения декларации на товары (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 4 февраля 2019 г. № 20):
а) в абзаце третьем подпункта "а" слово "формируемого" заменить словом "формируемый";
б) подпункт "б" изложить в следующей редакции:
"б) абзац двадцать девятый (после таблицы) подпункта 42 изложить в следующей редакции:
"наименование, номер (при его наличии), дата и срок действия (в случае, если срок действия ограничен) документа, подтверждающего наличие льгот по уплате таможенных платежей, а также код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы. В случае применения тарифной льготы в соответствии с Порядком применения тарифной льготы – также регистрационный номер инвестиционного проекта, указанный в графе 1 реестра инвестиционных проектов, соответствующих приоритетным видам деятельности (секторам экономики) государств – членов Евразийского экономического союза в соответствии с их законодательством. В случае применения иных льгот по уплате таможенных платежей перед наименованием документа, подтверждающего наличие этих льгот, указываются порядковый номер товара, указанный в таком документе, и знак разделителя "/";".".

2. Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібі туралы нұсқаулыққа енгізілетін өзгерістердің 2-тармағында (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 4 ақпандағы № 20 шешіміне қосымша):
а) "а" тармақшасының үшінші абзацының қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылсын;
б) "б" тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"б) 42-тармақшаның жиырма тоғызыншы абзацы (кестеден кейін) мынадай редакцияда жазылсын:
"кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктердің бар екендігін растайтын құжаттың атауы, нөмірі (ол болған кезде), қолданылу күні мен мерзімі (егер қолданылу мерзімі шектелген жағдайда), сондай-ақ алынуы кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды. Тарифтік жеңілдікті қолдану тәртібіне сәйкес тарифтік жеңілдік қолданылған жағдайда –Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер қызметінің басым түрлеріне (экономика секторларына) сәйкес келетін инвестициялық жобалар тізілімінің 1-бағанында олардың заңнамасына сәйкес көрсетілген инвестициялық жобаның тіркеу нөмірі көрсетіледі. Кедендік төлемдерді төлеу бойынша өзге де жеңілдіктер қолданылған жағдайда осы жеңілдіктердің болуын растайтын құжаттың атауының алдында осындай құжатта көрсетілген тауардың реттік нөмірі және бөлу "/" белгісі көрсетіледі.".".