О внесении изменений в некоторые решения Коллегии Евразийской экономической комиссии
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 августа 2024 года № 101
В соответствии со статьей 431 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза и пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в решения Коллегии Евразийской экономической комиссии изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 1 июля 2025 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 20 августа 2024 г. № 101
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в решения Коллегии Евразийской экономической комиссии
1. Форму реестра уполномоченных экономических операторов государства – члена Евразийского экономического союза, утвержденную Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2017 г. № 186, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 декабря 2017 г. № 186
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 20 августа 2024 г. № 101)
Форма
реестра уполномоченных экономических операторов государства – члена Евразийского экономического союза
Реестр уполномоченных экономических операторов государства – члена Евразийского экономического союза
Страна,
таможенным органом
которой выдано
свидетельство
о включении
юридического лица
в реестр1 (далее – свидетельство)
Сведения о свидетельстве
дата
включения
юридического лица
в реестр2
номер
свидетельства
тип
свидетельства3
дата
вступления
в силу свидетельства4
статус
действия
свидетельства5
ПС
ПС
ПС
ПС
ПС
ПС
1
2
3
4
5
6
Сведения об уполномоченном экономическом операторе (юридическом лице)
и его обособленных структурных подразделениях (филиалах)
полное
наименование
сокращенное
наименование6
налоговый
номер7
место
нахождения
фактический
адрес8
признак
филиала9
ПС
ПС
ПС
ПС
ПС
ПС
7
8
9
10
11
12
Сведения о сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) открытых
площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического
оператора, предназначенных для использования или используемых
для временного хранения товаров (далее – места хранения)10
наименование
места хранения
фактический адрес
места хранения
площадь
места
хранения11
2)
основание использования места хранения
код
основания
использования12
номер и дата документа,
являющегося
основанием
использования
дата
начала
права
использования
дата
окончания
права
использования
ПС
ПС
ПС
13
14
15
16
17
18
19
Сведения о таможенных органах,
на которые возложен контроль мест хранения
Сведения об обеспечении исполнения
обязанностей13 (далее – обеспечение)
код таможенного
органа, в регионе
деятельности
которого
зарегистрировано
место хранения
номер
зоны таможенного
контроля либо
номер и дата
документа,
утверждающего
ее создание
дата
создания
зоны
таможенного
контроля
дата
ликвидации
зоны
таможенного
контроля
способ
обеспечения
номер
и дата
документа
обеспечения
дата
начала
действия
документа
обеспечения
дата
окончания
действия
документа
обеспечения
ПС
ПС
20
21
22
23
24
25
26
27
Сведения о приостановлении и возобновлении
действия свидетельства
Сведения об исключении
из реестра
номер и дата
документа
о приостановлении
действия
свидетельства
дата
приостановления
действия
свидетельства14
номер и дата
документа
о возобновлении
действия
свидетельства
дата
возобновления
действия
свидетельства
номер
и дата
документа
об исключении
из реестра
дата
исключения
из реестра
ПС
28
29
30
31
32
33
______________________________

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 20 тамыздағы № 101 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 431-бабына және Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдеріне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2025 жылғы 1 шілдеден кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2024 жылғы 20 тамыздағы
№ 101 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдеріне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 19 желтоқсандағы № 186 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті экономикалық операторлары тізілімінің нысаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 186 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2024 жылғы 20 тамыздағы
№ 101 шешімі редакциясында)
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті экономикалық операторлары тізілімінің НЫСАНЫ
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті экономикалық операторлары тізілімі
Кеден органы заңды тұлғаны тізілімге енгізу туралы куәлік (бұдан әрі – куәлік) берген ел1
Куәлік туралы мәліметтер
заңды тұлғаның тізілімге енгізілген күні 2
куәліктің нөмірі
куәліктің типі 3
куәліктің күшіне ену күні 4
куәлік қолданысының мәртебесі 5
ЖМ
ЖМ
ЖМ
ЖМ
ЖМ
ЖМ
1
2
3
4
5
6
Уәкілетті экономикалық оператор (заңды тұлға) және оның оқшауланған құрылымдық бөлімшелері (филиалдары) туралы мәліметтер
толық атауы
қысқартылған атауы6
салық нөмірі7
орналасқан жері
іс жүзіндегі мекенжайы 8
филиал белгісі9
ЖМ
ЖМ
ЖМ
ЖМ
ЖМ
ЖМ
7
8
9
10
11
12
Уәкілетті экономикалық оператордың тауарларды уақытша сақтау үшін пайдалануға арналған немесе пайдаланатын құрылыстары, үй-жайлары (үй-жайларының бөліктері) және (немесе) ашық алаңдары (бұдан әрі – сақтау орындары) туралы мәліметтер10
сақтау орнының атауы
сақтау орнының іс жүзіндегі мекенжайы
сақтау орнының алаңы 11
2)
сақтау орнын пайдалану негіздемесі
пайдалану негіздемесінің коды 12
пайдалану негіздемесі болып табылатын құжаттың нөмірі және берілген күні
пайдалану құқығының басталу күні
пайдалану құқығының аяқталу күні
ЖМ
ЖМ
ЖМ
13
14
15
16
17
18
19
Сақтау орындарын бақылау жүктелген кеден органдары туралы мәліметтер
Міндеттерді орындаудың қамтамасыз етілуі (бұдан әрі – қамтамасыз ету) туралы мәліметтер 13
қызметінің өңірінде сақтау орны тіркелген кеден органының коды
кедендік бақылау аймағының нөмірі не оның құрылғанын куәландыратын құжаттың нөмірі және берілген күні
кедендік бақылау аймағының құрылған күні
кедендік бақылау аймағының таратылған күні
қамтамасыз ету тәсілі
қамтамасыз ету құжатының нөмірі және берілген күні
қамтамасыз ету құжатының қолданысының басталған күні
қамтамасыз ету құжатының қолданысының аяқталған күні
ЖМ
ЖМ
20
21
22
23
24
25
26
27
Куәліктің қолданысының тоқтатыла тұруы және қалпына келтірілуі туралы мәліметтер
Тізілімнен шығару туралы мәліметтер
куәліктің қолданысының тоқтатыла тұруы туралы құжаттың нөмірі және берілген күні
куәліктің қолданысының тоқтатыла тұрған күні 14
куәліктің қолданысының қалпына келтірілгені туралы құжаттың нөмірі және берілген күні
куәліктің қолданысының қалпына келтірілген күні
тізілімнен шығару туралы құжаттың нөмірі және берілген күні
тізілімнен шығарылған күн
ЖМ
28
29
30
31
32
33
______________________________

1 Код страны в соответствии с классификатором стран мира (приложение № 22 к Решению Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378).
2 При изменении статуса свидетельства остается неизменной.
3 Имеет значения:
1 – свидетельство первого типа;
2 – свидетельство второго типа;
3 – свидетельство третьего типа.
4 При изменении статуса свидетельства остается неизменной и определяется в соответствии с пунктом 6 статьи 432 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза.
5 Имеет значения:
02 – действует;
03 – приостановлено;
04 – возобновлено и действует;
05 – не действует.
6 Заполняется при наличии сокращенного наименования уполномоченного экономического оператора (юридического лица).
7 Имеет значения:
УНН – учетный номер налогоплательщика (для Республики Армения);
УНП – учетный номер плательщика (для Республики Беларусь);
БИН – бизнесидентификационный номер (для Республики Казахстан);
ИНН – идентификационный налоговый номер (для Кыргызской Республики);
ИНН / КПП – идентификационный номер налогоплательщика/код причины постановки на учет (для Российской Федерации).
8 Не заполняется в Республике Беларусь, а также при совпадении фактического адреса с местом нахождения уполномоченного экономического оператора (юридического лица).
9 Предназначен для отделения уполномоченного экономического оператора (юридического лица) по наличию признака "0" от его обособленных структурных подразделений (филиалов) по наличию у них признаков со значениями, состоящими из чисел натурального ряда, начиная с 1.
10 Может не заполняться в случае включения юридического лица в реестр с выдачей свидетельства первого типа.
11 Значение площади места хранения указывается как неотрицательное десятизначное число, включая два знака после запятой.
12 Имеет значения:
01 – находится в собственности;
02 – находится в аренде;
03 – находится в хозяйственном ведении;
04 – находится в оперативном управлении.
13 Не заполняется в случае включения юридического лица в реестр с выдачей свидетельства второго типа (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность по производству товаров и (или) экспортирующих товары, финансовая устойчивость которых не соответствует установленным значениям) и третьего типа.
14 При возобновлении действия свидетельства сведения о дате приостановления его действия на официальном сайте государства – члена Евразийского экономического союза в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" не размещаются.
Примечание.
Реестр уполномоченных экономических операторов государства – члена Евразийского экономического союза, размещаемый на официальном сайте таможенного органа в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет", содержит сведения, имеющие отметку "ПС" (публичные сведения), за исключением сведений о юридических лицах, исключенных из указанного реестра.".

1 Әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес елдің коды (Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне № 22 қосымша).
2 Куәлік мәртебесі өзгерген кезде өзгеріссіз қалады.
Мыналардың маңызы бар:
1 – бірінші типтегі куәлік;
2 – екінші типтегі куәлік;
3 – үшінші типтегі куәлік.
4 Куәлік мәртебесі өзгерген кезде өзгеріссіз қалады және Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің 432 бабының 6 тармағына сәйкес айқындалады.
Мыналардың маңызы бар:
02 – қолданылады;
03 – тоқтатыла тұррды;
04 – қалпына келтірілді және қолданылады;
05 – қолданылмайды.
6 Уәкілетті экономикалық оператордың (заңды тұлғаның) қысқартылған атауы болған кезде толтырылады.
7 Мыналардың маңызы бар:
СЕН – салық төлеушінің есептік нөмірі (Армения Республикасы үшін);
ТЕН – төлеушінің есептік нөмірі (Беларусь Республикасы үшін);
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасы үшін);
ЖСН – сәйкестендіру салық нөмірі (Қырғыз Республикасы үшін);
ССН / ЕҚК – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі / есепке алу себебінің коды (Ресей Федерациясы үшін).
8 Беларусь Республикасында, сондай-ақ нақты мекенжайы уәкілетті экономикалық оператордың (заңды тұлғаның) орналасқан жеріне сәйкес келген кезде толтырылмайды .
9 Уәкілетті экономикалық операторды (заңды тұлғаны) оның оқшауланған құрылымдық бөлімшелерінде (филиалдарында) 1-ден басталатын натуралдық қатар сандарынан тұратын мәндері бар белгілердің болуы бойынша олардан "0" белгісінің болуы бойынша ерекшелеуге арналған.
10 Заңды тұлға бірінші үлгідегі куәлік беріле отырып тізілімге енгізілген жағдайда толтырылмауы мүмкін.
11 Сақтау орнының ауданының мәні үтірден кейінгі екі белгіні қоса алғанда, он таңбалы оң сан ретінде көрсетіледі.
12 Мыналардың маңызы бар:
01– меншікте;
02 – жалға алынған;
03 – шаруашылық жүргізуде;
04 – жедел басқаруда.
13 Заңды тұлға екінші типті (тауарлар өндіру және (немесе) тауарларды экспорттау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын, қаржылық тұрақтылығы белгіленген мәндерге сәйкес келмейтін заңды тұлғаларды қоспағанда) және үшінші типті куәліктер беріле отырып тізілімге енгізілген жағдайда толтырылмайды.
14 Куәліктің қолданысы қайта басталған кезде оның қолданылуын тоқтата тұру күні туралы мәліметтер "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің ресми сайтында орналастырылмайды.
Ескертпе. "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі кеден органының ресми сайтында орналастырылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті экономикалық операторларының тізілімі көрсетілген тізілімнен шығарылған заңды тұлғалар туралы мәліметтерді қоспағанда, "ЖМ" (жария мәліметтер) белгісі бар мәліметтерді қамтиды.".

2. В Порядке формирования и ведения общего реестра уполномоченных экономических операторов государств – членов Евразийского экономического союза, утвержденном Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2017 г. № 187:
а) в пункте 6:
подпункт "а" изложить в следующей редакции:
"а) включение юридического лица в реестр государства-члена – сведения представляются в срок, не превышающий 5 рабочих дней с даты включения таких сведений в реестр государства-члена;";
в подпунктах "б", "в" и "г" слова "не позднее" заменить словами "в срок, не превышающий";
дополнить подпунктами "д" и "е" следующего содержания:
"д) изменение сведений, заявленных юридическим лицом при включении в реестр государства-члена, – сведения представляются в срок, не превышающий 5 рабочих дней с даты внесения изменений в реестр государства-члена;
е) отмена решения таможенного органа государства-члена об исключении уполномоченного экономического оператора из реестра государства-члена на основании вступившего в законную силу решения суда – сведения представляются в срок, не превышающий 5 рабочих дней с даты внесения изменений о статусе свидетельства уполномоченного экономического оператора в реестр государства-члена.";
б) в пункте 8 слова "публикацию общего реестра на информационном портале" заменить словами "размещение общего реестра на официальном сайте";
в) дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Размещению на официальном сайте Евразийского экономического союза подлежит общий реестр, содержащий сведения об уполномоченных экономических операторах (юридических лицах), свидетельства о включении которых в реестр государства-члена имеют следующие статусы:
а) "действует";
б) "приостановлено";
в) "возобновлено и действует".".
3. В Правилах реализации общего процесса "Формирование, ведение и использование общего реестра уполномоченных экономических операторов", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 июля 2018 г. № 111:
а) в подпункте "г" пункта 5 слова "опубликование общего реестра на информационном портале" заменить словами "размещение общего реестра на официальном сайте";
б) в пункте 7:
во втором абзаце после слов "уполномоченного экономического оператора" дополнить словами ", об изменении статуса свидетельства уполномоченного экономического оператора в связи с отменой решения таможенного органа государства-члена об исключении юридического лица из реестра государства-члена";
в абзацах двенадцатом – четырнадцатом слово "календарных" заменить словом "рабочих";
дополнить абзацем следующего содержания:

2. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 19 желтоқсандағы № 187 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті экономикалық операторларының жалпы тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібінде:
а) 6-тармақта:
"а" тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"а) заңды тұлғаны мүше мемлекеттің тізіліміне енгізу - мәліметтер мүше мемлекеттің тізіліміне осындай мәліметтер енгізілген күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынылады;";
"б", "в" және "г" тармақшаларындағы "кешіктірілмей" деген сөздер "аспайтын мерзімде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы "д" және "е" тармақшаларымен толықтырылсын:
"д) мүше мемлекеттің тізіліміне енгізу кезінде заңды тұлға мәлімдеген мәліметтерді өзгерту - мәліметтер мүше мемлекеттің тізіліміне өзгерістер енгізілген күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынылады;
е) уәкілетті экономикалық операторды мүше мемлекеттің тізілімінен шығару туралы мүше мемлекеттің кеден органының шешімінің күшін жою соттың заңды күшіне енген шешімінің негізінде - мәліметтер уәкілетті экономикалық оператор куәлігінің мәртебесі туралы өзгерістер енгізілген күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мүше мемлекеттің тізіліміне ұсынылады.";
б) 8-тармақтағы "ақпараттық порталда жалпы тізілімді жариялау" деген сөздер "жалпы тізілімді ресми сайтқа орналастыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Уәкілетті экономикалық операторлар (заңды тұлғалар) туралы мәліметтерді қамтитын жалпы тізілім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында орналастырылуға жатады, оларды мүше мемлекеттің тізіліміне енгізу туралы куәліктердің мынадай мәртебелері болады:
а) "қолданылады";
б) "тоқтатыла тұррды";
в) "қалпына келтірілді және қолданылады".".
3. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 17 шілдедегі № 111 шешімімен бекітілген "Уәкілетті экономикалық операторлардың жалпы тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін іске асыру қағидаларында:
а) 5-тармақтың "г" тармақшасындағы "ақпараттық порталда жалпы тізілімді жариялау" деген сөздер "ресми сайтта жалпы тізілімді орналастыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) 7-тармақта:
екінші абзац "уәкілетті экономикалық оператор" деген сөздерден кейін "заңды тұлғаны мүше мемлекеттің тізілімінен шығару туралы мүше мемлекеттің кеден органының шешімінің күшін жоюға байланысты уәкілетті экономикалық оператор куәлігінің мәртебесінің өзгергені туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
он екінші – он төртінші абзацтардағы "күнтізбелік" деген сөз "жұмыс" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:

"Уполномоченный орган, осуществивший изменение статуса свидетельства уполномоченного экономического оператора в соответствии с законодательством государства-члена на основании вступившего в законную силу решения суда об отмене решения таможенного органа государства-члена об исключении юридического лица из реестра государства-члена, представляет в Комиссию соответствующие сведения в срок, не превышающий 5 рабочих дней с даты внесения таких изменений в реестр государства-члена. При этом статус действия свидетельства в представляемых сведениях указывается со значением "02" ("действует"), а для Республики Беларусь – "04" ("возобновлено и действует").";
в) в пункте 8:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"размещение на официальном сайте Союза общего реестра;";
в абзаце седьмом слова "обновление сведений в общем реестре" заменить словами "обновление общего реестра на официальном сайте Союза";
абзацы десятый – тринадцатый изложить в следующей редакции:
"Размещению на официальном сайте Союза подлежит общий реестр, содержащий сведения об уполномоченных экономических операторах (юридических лицах), свидетельства которых имеют следующие статусы:
"действует";
"приостановлено";
"возобновлено и действует".";
г) по тексту пункта 9 слова "информационный портал", "портал" в соответствующем падеже заменить словами "официальный сайт" в соответствующем падеже;
д) в пункте 10 слова "опубликования на информационном портале Союза сведений из" заменить словами "размещения на официальном сайте Союза", слова "к ним" заменить словами "к нему";
е) в пунктах 11, 13 и 15 слова "информационный портал" в соответствующем падеже заменить словами "официальный сайт" в соответствующем падеже;
ж) в приложении № 1 к указанным Правилам таблицу изложить в следующей редакции:
"Таблица
Состав сведений, передаваемых в рамках реализации общего процесса
Наименование
Описание
Примечание
Мн.
1. Код государства-члена, таможенным органом которого выдано свидетельство о включении юридического лица в реестр уполномоченных экономических операторов государства – члена Евразийского экономического союза
(далее соответственно – свидетельство, реестр государства-члена, Союз)
кодовое обозначение страны, выдавшей свидетельство
указывается в соответствии
с классификатором стран мира
(приложение № 22 к Решению Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г.
№ 378) (далее – классификатор стран мира)
1
2. Сведения о свидетельстве
сведения о свидетельстве
1
2.1. Дата включения юридического лица
в реестр государства-члена
дата включения юридического лица в реестр государства-члена
указывается в формате ГГГГ-ММ-ДД (календарный год, месяц, день),
при изменении статуса свидетельства остается неизменной;
1

"Мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес уәкілетті экономикалық оператор куәлігінің мәртебесін өзгертуді жүзеге асырған уәкілетті орган заңды тұлғаны мүше мемлекеттің тізілімінен шығару туралы мүше мемлекеттің кеден органының шешімінің күшін жою туралы заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде Комиссияға осындай өзгерістер мүше мемлекеттің тізіліміне енгізілген күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тиісті мәліметтерді ұсынады. Бұл ретте ұсынылатын мәліметтерде куәліктің қолданылу мәртебесі "02" ("қолданылады"), ал Беларусь Республикасы үшін – "04" ("қалпына келтірілді және қолданылады") мәнімен көрсетіледі.";
в) 8-тармақта:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жалпы тізілімді Одақтың ресми сайтында орналастыру;";
жетінші абзацтағы "жалпы тізілімдегі мәліметтерді жаңарту" деген сөздер "Одақтың ресми сайтындағы жалпы тізілімді жаңарту" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы – он үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті экономикалық операторлар (заңды тұлғалар) туралы мәліметтерді қамтитын жалпы тізілім Одақтың ресми сайтында орналастырылуға жатады, олардың куәліктері мынадай мәртебеге ие болады:
"қолданылады";
"тоқтатыла тұрды";
"қалпына келтірілді және қолданылады".";
г) 9-тармақтың мәтіні бойынша тиісті септіктегі "ақпараттық портал", "портал" деген сөздер тиісті септіктегі "ресми сайт" деген сөздермен ауыстырылсын;
д) 10-тармақтағы "Одақтың ақпараттық порталында мәліметтерді жариялау" деген сөздер "Одақтың ресми сайтында орналастыру" деген сөздермен ауыстырылсын, "оларға" деген сөздер "оған" деген сөздермен ауыстырылсын;
е) 11, 13 және 15-тармақтардағы тиісті септіктегі "ақпараттық портал" деген сөздер тиісті септіктегі "ресми сайт" деген сөздермен ауыстырылсын;
ж) көрсетілген Қағидаларға № 1 қосымшадағы кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Кесте
Жалпы процесті іске асыру шеңберінде берілетін мәліметтердің құрамы
Атауы
Сипаттамасы
Ескертпе
Көпт.
1. Кеден органы заңды тұлғаны Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті экономикалық операторларының тізіліміне уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне қосу туралы куәлік берген мүше мемлекеттің коды (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттің тізілімі, куәлік)
куәлік берген елдің кодпен белгіленуі
Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген әлем елдері сыныптауышына (бұдан әрі – әлем елдерінің сыныптауышы) сәйкес көрсетіледі
1
2. Куәлік туралы мәліметтер
куәлік туралы мәліметтер
1
2.1. Заңды тұлғаны мүше мемлекеттің тізіліміне қосу күні
заңды тұлғаның мүше мемлекеттің тізіліміне қосылған күні
ЖЖЖЖ-ММ-КК (күнтізбелік жыл, ай, күн) форматында көрсетіледі, куәліктің мәртебесі өзгерген кезде өзгеріссіз қалады;
1

2.2. Номер свидетельства
номер свидетельства
указывается в соответствии с пунктом 5 Порядка заполнения формы свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 марта 2022 г. № 37 (далее – шаблон 1). При этом должна обеспечиваться совместимость с номерами свидетельств, указанными в соответствии с шаблоном 2.
Содержит кодовое обозначение страны, выдавшей свидетельство, порядковый номер свидетельства и информацию о типе свидетельства.
Шаблон 1:
XX/XXXX/X
1 2 3
Шаблон 2:
XX/XXXX/ТИПX,
1 2 3
где:
элемент 1 – код государства-члена согласно классификатору стран мира;
элемент 2 – порядковый номер свидетельства, присваиваемый уполномоченным таможенным органом государства-члена, начиная с "0001";
элемент 3 – тип свидетельства
при односимвольном значении элемента
или последний знак номера свидетельства
при четырехсимвольном значении элемента
("1" – свидетельство первого типа,
"2" – свидетельство второго типа,
"3" – свидетельство третьего типа).
Шаблон 1 применяется:
для номеров свидетельств, включенных в реестр государства-члена с 13 апреля 2022 г.;
для номеров свидетельств, включенных в реестр государства-члена до 12 апреля 2022 г. в случае внесения в них изменений с 13 апреля 2022 г. (для Российской Федерации).
Шаблон 2 применяется для номеров свидетельств, включенных в реестр государства-члена до 12 апреля 2022 г.
1
2.3. Дата вступления
в силу свидетельства
дата вступления в силу свидетельства
указывается в формате ГГГГ-ММ-ДД (календарный год, месяц, день). Определяется согласно пункту 6 статьи 432 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза. При изменении статуса свидетельства остается неизменной
1
2.4. Статус действия свидетельства
кодовое обозначение статуса действия свидетельства
имеет значения:
"02" – действует;
"03" – приостановлено;
"04" – возобновлено и действует;
"05" – не действует
1
2.5. Сведения о документе,
в соответствии с которым установлен статус действия свидетельства
сведения о документе, являющемся основанием
для принятия решения
о приостановлении (возобновлении) действия свидетельства, об исключении юридического лица из реестра государства-члена (прекращении действия свидетельства)
указываются код вида документа,
номер документа, дата его выдачи
0..*
2.6. Дата установления статуса действия свидетельства
дата принятия (вступления
в действие – для Республики Беларусь) решения
о приостановлении (возобновлении) действия свидетельства, об исключении юридического лица из реестра государства-члена (прекращении действия свидетельства)
указывается в формате ГГГГ-ММ-ДД (календарный год, месяц, день).
Не ранее даты вступления в силу свидетельства
0..1

2.2. Куәліктің нөмірі
куәліктің нөмірі
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 10 наурыздағы № 37 шешімімен бекітілген Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәліктің нысанын толтыру тәртібінің 5-тармағына сәйкес көрсетіледі (бұдан әрі – 1-шаблон). Бұл ретте 2-шаблонға сәйкес көрсетілген куәліктердің нөмірлерімен үйлесімділік қамтамасыз етілуге тиіс.
Куәлікті берген елдің кодтық белгіленуі, куәліктің реттік нөмірі және куәліктің типі туралы ақпаратты қамтиды.
1-шаблон:
XX/XXXX/X
1 2 3
2- шаблон:
XX/XXXX/ТИПX,
1 2 3
мұнда:
1-элемент – әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес мүше мемлекеттің коды;
2-элемент – "0001" бастап мүше мемлекеттің уәкілетті кеден органы беретін куәліктің реттік нөмірі;
3-элемент – куәліктің типі
элементтің бір таңбалы кезіндегі мәні немесе куәлік нөмірінің соңғы белгісі элементтің төрт таңбалы мәні кезінде
("1" – бірінші типтегі куәлік,
"2" – екінші типтегі куәлік ,
"3" – үшінші типтегі куәлік).
1-шаблон применяется:
мүше мемлекеттің тізіліміне 2022 жылдың 13 сәуірінен бастап енгізілген куәліктердің нөмірлері үшін;
мүше мемлекеттің тізіліміне 2022 жылғы 12 сәуірге дейін енгізілген куәліктердің нөмірлері үшін оларға 2022 жылғы 13 сәуірден бастап өзгерістер енгізілген жағдайда (Ресей Федерациясы үшін).
2-шаблон мүше мемлекеттің тізіліміне 2022 жылдың 12 сәуіріне дейін енгізілген куәліктердің нөмірлері үшін қолданылады.
1
2.3. Куәліктің күшіне ену күні
куәліктің күшіне енген күні
ЖЖЖЖ-ММ-КК (күнтізбелік жыл, ай, күн) форматында көрсетіледі. Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 432-бабының 6-тармағына сәйкес айқындалады. Куәліктің мәртебесі өзгерген кезде өзгеріссіз қалады
1
2.4. Куәліктің қолданылу мәртебесі
куәліктің қолданылу мәртебесінің кодпен белгіленуі
Мыналардың маңызы бар:
"02" – қолданылады;
"03" – тоқтатыла тұррды;
"04" – қалпына келтірілді және қолданылады;
"05" – қолданылмайды
1
2.5. Куәліктің қолданылу мәртебесі оған сәйкес белгіленген құжат туралы мәліметтер
куәліктің қолданылуын тоқтата тұру (қалпына келтіру) туралы, заңды тұлғаны мүше мемлекеттің тізілімінен шығару (куәліктің қолданылуын тоқтату) туралы шешім қабылдау үшін негіз болып табылатын құжат туралы мәліметтер
құжат түрінің коды, құжат нөмірі, оның берілген күні көрсетіледі
0..*
2.6. Куәліктің қолданылу мәртебесі белгіленген күн
куәліктің қолданылуын тоқтата тұру (қалпына келтіру) туралы, заңды тұлғаны мүше мемлекеттің тізілімінен шығару ( куәліктің қолданылуын тоқтату) туралы шешім қабылданған (күшіне енген күні – Беларусь Республикасы үшін) күні
ЖЖЖЖ-ММ-КК (күнтізбелік жыл, ай, күн) форматында көрсетіледі. Куәлік күшіне енген күннен ерте емес
0..1

3. Сведения
об уполномоченном экономическом операторе
и его обособленных структурных подразделениях
сведения об уполномоченном экономическом операторе (юридическом лице) и его обособленных структурных подразделениях
1..*
3.1. Полное наименование уполномоченного экономического оператора
полное наименование уполномоченного экономического оператора
приводится полное наименование с указанием организационно-правовой формы
1
3.2. Сокращенное наименование уполномоченного экономического оператора
сокращенное наименование уполномоченного экономического оператора
заполняется при наличии сокращенного наименования уполномоченного экономического оператора (юридического лица)
0..1
3.3. Налоговый номер
идентификатор юридического лица в реестре налогоплательщиков страны регистрации налогоплательщика
указывается:
УНН – учетный номер налогоплательщика
(для Республики Армения);
УНП – учетный номер плательщика
(для Республики Беларусь);
БИН – бизнес-идентификационный номер
(для Республики Казахстан);
ИНН – идентификационный налоговый номер (для Кыргызской Республики);
ИНН (КПП) – идентификационный номер налогоплательщика (код причины постановки) (для Российской Федерации)
1
3.4. Адрес
адрес места нахождения (фактический адрес) уполномоченного экономического оператора
указываются код государства-члена, регион, район, город, населенный пункт, улица, номер дома, номер помещения, почтовый индекс.
При совпадении фактического адреса
с адресом места нахождения указывается адрес места нахождения
1..*
3.5. Признак филиала
признак филиала (представительства) хозяйствующего субъекта
указываются:
"0" – для обозначения головной организации уполномоченного экономического оператора;
цифры с 1 – для обособленных структурных подразделений (филиалов) уполномоченного экономического оператора
1
4. Сведения о местах хранения
сведения о сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, предназначенных для использования или используемых для временного хранения товаров
0..*
4.1. Наименование места хранения
наименование места хранения
1
4.2. Фактический адрес места хранения
фактический адрес места хранения
указываются сведения о фактическом адресе места хранения с указанием кода государства-члена, региона, района, города, населенного пункта, улицы, номера дома, номера помещения, почтового индекса
1
4.3. Площадь места хранения, м2
площадь места хранения
указывается действительное десятизначное число с 2 знаками после запятой
1
4.4. Код единицы измерения
код единицы измерения площади места хранения
1

3. Уәкілетті экономикалық оператор және оның оқшауланған құрылымдық бөлімшелері туралы мәліметтер
уәкілетті экономикалық оператор (заңды тұлға) және оның оқшауланған құрылымдық бөлімшелері туралы мәліметтер
1..*
3.1. Уәкілетті экономикалық оператордың толық атауы
уәкілетті экономикалық оператордың толық атауы
ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетіле отырып, толық атауы келтіріледі
1
3.2. Уәкілетті экономикалық оператордың қысқаша атауы
уәкілетті экономикалық оператордың қысқаша атауы
уәкілетті экономикалық оператордың (заңды тұлғаның) қысқартылған атауы болған кезде толтырылады
0..1
3.3. Салық нөмірі
Салық төлеуші тіркелген елдің салық төлеушілер тізіліміндегі заңды тұлғаның сәйкестендіргіші
мыналар көрсетіледі:
СЕН – салық төлеушінің есепке алу нөмірі (Армения Республикасы үшін);
ТЕН - төлеушінің есепке алу нөмірі (Беларусь Республикасы үшін);
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасы үшін);
ССН – сәйкестендіру салық нөмірі (Қырғыз Республикасы үшін);
ССН (ЕСК) – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (есепке қою себебінің коды) (Ресей Федерациясы үшін)
1
3.4. Мекенжай
уәкілетті экономикалық оператор орналасқан жердің мекенжайы (нақты мекенжайы)
мүше мемлекеттің коды, өңір, қала, елді мекен, көше, үйдің нөмірі, үй-жайдың нөмірі, пошта индексі көрсетіледі. Нақты мекенжайы орналасқан жерінің мекенжайымен сәйкес келген кезде, орналасқан жерінің мекенжайы көрсетіледі
1..*
3.5. Филиал белгісі
шаруашылық жүргізуші субъект филиалының (өкілдігінің) белгісі
мыналар көрсетіледі:
"0" - уәкілетті экономикалық оператордың бас ұйымын белгілеу үшін;
1-ден басталатын цифрлар - уәкілетті экономикалық оператордың оқшауланған құрылымдық бөлімшелері (филиалдары) үшін
1
4. Сақтау орындары туралы мәліметтер
уәкілетті экономикалық оператордың тауарларды уақытша сақтау үшін пайдалануына арналған немесе пайдаланатын құрылысжайлар, үй-жайлар (үй-жайлардың бөліктері) және (немесе) ашық алаңшалар (ашық алаңшалар бөліктері) туралы мәліметтер
0..*
4.1. Сақтау орнының атауы
сақтау орнының атауы
1
4.2. Сақтау орнының нақты мекенжайы
сақтау орнының нақты мекенжайы
мүше мемлекеттің коды, өңір, қала, елді мекен, көше, үйдің нөмірі, үй-жайдың нөмірі, пошта индексі көрсетіле отырып, сақтау орнының нақты мекенжайы туралы мәліметтер көрсетіледі
1
4.3. Сақтау орнының алаңы м2
сақтау орнының алаңы
үтірден кейін 2 таңба болатын нақты санды он таңбадан тұратын мәні көрсетіледі
1
4.4. Өлшем бірлігінің коды
сақтау орны алаңының өлшем бірлігінің коды
1

4.5. Сведения
о таможенных органах
сведения о таможенных органах, на которые возложена функция контроля в месте хранения
если указан код таможенного органа, должен быть заполнен подпункт 4.5.2 или 4.5.3
1..*
4.5.1. Код таможенного органа
код таможенного органа,
в регионе деятельности которого зарегистрировано место хранения
1
4.5.2. Номер зоны таможенного контроля
номер зоны таможенного контроля
0..1
4.5.3. Сведения
о документе
сведения о документе, утверждающем создание зоны таможенного контроля
указываются код вида документа,
вид документа, номер, дата выдачи документа в формате ГГГГ-ММ-ДД (календарный год, месяц, день)
0..1
5. Технологические сведения
совокупность технологических сведений о записи из реестра государства-члена, в том числе даты начала и окончания действия записи, даты обновления информационного ресурса
1
".

4.5. Кеден органдары туралы мәліметтер
сақтау орындарында бақылау жүктелген кеден органдары туралы мәліметтер
егер кеден органының коды көрсетілсе, 4.5.2 немесе 4.5.3 тармақшасы толтырылуы тиіс
1..*
4.5.1. Кеден органының коды
қызмет өңірінде сақтау орны тіркелген кеден органының коды
1
4.5.2. Кедендік бақылау аймағының нөмірі
кедендік бақылау аймағының нөмірі
0..1
4.5.3. Құжат туралы мәліметтер
кедендік бақылау аймағының құрылуын бекітетін құжат туралы мәліметтер
құжат түрінің коды, құжаттың түрі, нөмірі, құжаттың берілген күні ЖЖЖЖ-ММ-КК (күнтізбелік жыл, ай, күн) форматында көрсетіледі
0..1
5. Технологиялық мәліметтер
мүше мемлекеттің тізіліміндегі жазба, оның ішінде жазбаның басталу және аяқталу күні, ақпараттық ресурсты жаңарту күні туралы технологиялық мәліметтер жиынтығы
1
".