Об утверждении Правил продажи объектов приватизации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2000 года № 942. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2011 года № 920
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.08.2011 № 920 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 23 декабря 1995 года N 2721 "О приватизации" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила продажи объектов приватизации.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 1996 года N 126 "О порядке проведения закрытых тендеров по продаже объектов приватизации" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 6, ст.35);
2) абзац третий пункта 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 13 августа 1996 года N 1001 "О реализации Указа Президента Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 3050".
3. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в двухмесячный срок принять меры по приведению ранее принятых ведомственных решений в соответствие с настоящим постановлением.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 июня 2000 года N 942
Правила продажи объектов приватизации
Правила продажи объектов приватизации (далее - Правила) разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 23 декабря 1995 года N 2721 "О приватизации" и регулируют порядок продажи объектов приватизации на торгах в форме аукциона, тендера и конкурса путем двухэтапных процедур.
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 ; от 11 апреля 2003 г. N 350 .
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) "Продавец" - государственные органы, уполномоченные Правительством Республики Казахстан владеть, пользоваться и распоряжаться республиканской собственностью и коммунальной собственностью;
2) "Организатор" - юридическое или физическое лицо, организующее подготовку и продажу объектов приватизации. Организатором может выступать Продавец;
2-1) "Финансовый советник" - лицо, привлекаемое Продавцом при проведении конкурса путем двухэтапных процедур для оказания консультационных услуг по предпродажной подготовке объектов приватизации и их продаже;

Жекешелендіру объектілерін сатудың ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 26 маусымдағы N 942 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.08.09 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Жекешелендіру туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2721 заң күші бар Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Жекешелендіру объектілерін сатудың ережесі бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Жекешелендіру объектілерін сату жөнінде жабық тендерлер өткізудің тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 31 қаңтардағы N 126 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1996 ж., N 6, 35-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 15 шілдедегі N 3050 Жарлығын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 13 тамыздағы N 1001 қаулысының 2-тармағының үшінші абзацы.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті екі айлық мерзімде бұрынырақта қабылданған ведомстволық шешімдерін осы қаулыға сәйкес келтіру жөнінде шаралар қабылдасын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2000 жылғы 26 маусымдағы
N 942 қаулысымен
бекiтiлген
Жекешелендiру объектiлерiн сатудың ережесi
Жекешелендiру объектiлерiн сатудың ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жекешелендiру туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2721 заң күшi бар Жарлығына сәйкес әзiрлендi және аукцион, тендер және екi кезеңдi рәсiм арқылы конкурс нысанындағы сауда-саттықта жекешелендiру объектiлерiн сатудың тәртiбiн реттейдi.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639, 2003.04.11 N 350 Қаулыларымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Сатушы" - Қазақстан Республикасының Үкiметi республикалық меншiк пен коммуналдық меншiкке иелiк етуге, пайдалануға және билiк етуге уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар;
2) "Ұйымдастырушы" - жекешелендiру объектiлерiн дайындауды және сатуды ұйымдастырушы заңды немесе жеке тұлға; Сатушы Ұйымдастырушы бола алады.
2-1) "Қаржы кеңесшiсi" - жекешелендiру объектiлерiн сату алдындағы дайындық пен оларды сату жөнiнде консультациялық қызметтер көрсету үшiн екi кезеңдi рәсiм арқылы конкурсты өткiзу кезiнде Сатушы тартатын тұлға;

3) "Объект приватизации" - государственное предприятие или государственное учреждение как имущественный комплекс; производственные и непроизводственные подразделения и структурные единицы предприятия как имущественного комплекса, приватизация которых не нарушает замкнутый технологический цикл; имущество предприятия; акции; доли в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью; иное государственное имущество, закрепленное за государственными учреждениями в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
4) "Участник" - юридическое или физическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в аукционе, тендере или конкурсе путем двухэтапных процедур;
5) "Торги" - вид приватизации;
6) "Аукцион" - вид торгов, при котором участники заявляют свои предложения публично;
7) "Аукционист" - физическое лицо, проводящее аукцион и владеющее техникой проведения соответствующих аукционных торгов;
8) "Английский метод торгов" - метод торгов, при котором стартовая цена повышается с заранее объявленным шагом;
9) "Голландский метод торгов" - метод торгов, при котором стартовая цена понижается с объявленным шагом;
10) "Тендер" - вид торгов, при котором участники заявляют свои предложения письменно в закрытом конверте или публично по усмотрению Продавца;
11) "Закрытый тендер" - тендер, на котором принимают участие ограниченный круг участников, определенный Правительством Республики Казахстан;
12) "Коммерческий тендер" - торги между Участниками, согласившимися выполнять условия тендера, где победителем признается Участник, предложивший наиболее высокую цену за объект приватизации;
13) "Инвестиционный тендер" - торги, где победителем по заключению комиссии признается Участник, предложивший наилучшую инвестиционную программу в соответствии с условиями тендера;
13-1) "Конкурс путем двухэтапных процедур" - форма торгов, при котором победитель конкурса определяется Продавцом с участием финансового советника путем проведения поэтапных переговоров;
14) "Расчетная цена" - цена объекта приватизации, определенная в соответствии с действующим нормативным правовым актом , регулирующим оценку объектов приватизации;
15) "Начальная цена" - утверждаемая Продавцом расчетная цена либо цена, полученная на основании заключения консалтинговых организации или независимого аудита;
16) "Минимальная цена" - цена, ниже которой объект приватизации не может быть продан;
17) "Стартовая цена" - цена, с которой начинаются торги по каждому объекту приватизации;
17-1) "Текущая цена" - цена объекта приватизации, складывающаяся в ходе торгов на аукционе;

3) "Жекешелендiру объектiсi" - мүлiктiк кешен ретiндегi мемлекеттік кәсiпорын немесе мемлекеттiк мекеме; жекешелендiрiлуi тұйықталған технологиялық циклдi бұзбайтын мүлiктiк кешен ретiндегi кәсiпорынның өндiрiстiк және өндiрiстiк емес бөлiмшелерi мен құрылымдық бiрлiктерi; кәсiпорынның мүлкi; акциялар; жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң жарғылық капиталындағы үлестер; Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртіппен мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлген өзге де мемлекеттiк мүлiк;
4) "Қатысушы" - аукционға, тендерге немесе eкі кезеңдi рәсім арқылы конкурсқа қатысу үшiн белгiленген тәртiппен тiркелген заңды немесе жеке тұлға;
5) "Сауда-саттықтар" - жекешелендiру түрi;
6) "Аукцион" - қатысушылар өздерiнiң ұсыныстарын жария түрде мәлiмдейтiн сауда-саттықтың нысаны;
7) "Аукционшы" - аукцион жүргізушi және тиiстi аукциондық сауда-саттық жүргізу техникасын меңгерген жеке тұлға;
8) "Сауда-саттықтардың ағылшын әдiсi" - сауда-саттықтардың бастапқы бағасы алдын-ала жарияланған қадаммен арттырылатын әдiсi;
9) "Сауда-саттықтардың голланд әдiсі" - сауда-саттықтардың бастапқы бағасы алдын-ала жарияланған қадаммен төмендетiлетiн әдiсi;
10) "Тендер" - сауда-саттықтардың қатысушылар өздерінің ұсыныстарын Сатушының қалауы бойынша жазбаша жабық конвертте немесе жария мәлiмдейтiн нысаны;
11) "Жабық тендер" - Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған қатысушылардың шектеулi шеңберi қатысатын тендер;
12) "Коммерциялық тендер" - жекешелендiру объектiсi үшiн неғұрлым жоғары баға ұсынған Қатысушы жеңiмпаз болып танылатын, тендердiң шарттарын орындауға келiскен Қатысушылардың арасындағы сауда-саттықтар;
13) "Инвестициялық тендер" - комиссияның қорытындысы бойынша тендердiң шарттарына сәйкес ең жақсы инвестициялық бағдарлама ұсынған Қатысушы жеңiмпаз болып танылатын сауда-саттықтар;
13-1) "Екi кезеңдi рәсiм арқылы конкурс" - кезең-кезеңдi келiссөздер жүргiзу арқылы қаржы кеңесшiсiнiң қатысуымен Сатушы конкурс жеңiмпазын анықтайтын сауда-саттық нысаны;
14) "Есептiк баға" - жекешелендiру объектiсiнiң бағасын реттейтiн, қолданылып жүрген нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес айқындалған жекешелендiру объектiсiнің бағасы;
15) "Алғашқы баға" - Сатушы бекiткен есептiк баға не консалтингтiк ұйымдардың немесе тәуелсiз аудиттiң қорытындысы негiзiнде алынған баға;
16) "Ең төменгі баға" - жекешелендiру объектiсiн одан төменге сатуға болмайтын баға;
17) "Бастапқы баға" - жекешелендiрудiң әрбiр объектiсi бойынша сауда-саттықтар басталатын баға;
17-1) "Ағымдағы баға" - аукционда сауда-саттық барысында қалыптасатын жекешелендiру объектiсiнiң бағасы;

18) "Цена продажи" - окончательная цена объекта приватизации, установленная в результате торгов;
19) "Победитель" - Участник аукциона, предложивший наиболее высокую цену за объект приватизации; Участник тендера, который по заключению тендерной комиссии предложил наилучшие условия; Участник второго этапа конкурса путем двухэтапных процедур, предложивший наилучшие условия;
20) "Покупатель" - Победитель, заключивший с Продавцом договор купли-продажи.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 ; от 11 апреля 2003 г. N 350 .
2. Решение о приватизации объекта принимается Правительством Республики Казахстан или государственным органом, уполномоченным на принятие такого решения.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 .
3. Не допускается продажа акций, эмиссия которых не зарегистрирована в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Продажа государственных пакетов акций в закрытых акционерных обществах и государственных долей в товариществах осуществляется в соответствии с требованиями, предъявляемыми законодательством Республики Казахстан. В случае продажи государственных пакетов акций в закрытых акционерных обществах и государственных долей в товариществах на открытых торгах их продажа регулируется настоящими Правилами.
5. Балансодержатель государственного имущества несет ответственность за сохранность объекта приватизации и достоверность сведений по объекту приватизации до перехода прав собственности к покупателю.
При продаже государственного пакета акций акционерного общества или государственной доли в уставном капитале товарищества ответственность за сохранность имущества и достоверность сведений несет руководство акционерного общества или товарищества.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 .
6. По объектам приватизации (недвижимое имущество), расположенным в отдельно стоящих зданиях и пристроенных помещениях, на торгах продается объект в целом, то есть здания, помещения и все государственное имущество объекта приватизации вместе с отведенным для него земельным участком.
По объектам приватизации (недвижимое имущество), расположенным во встроенных помещениях, выделение для продажи части земельного участка, на котором расположен объект приватизации, производится только в том случае, если участок согласно земельному законодательству относится к разряду делимых.
При этом стоимость земельного участка оплачивается Покупателем отдельно.
В случае расположения объекта приватизации на неделимом земельном участке в условиях продажи оговаривается порядок общего пользования земельным участком.

18) "Сату бағасы" - жекешелендiру объектiсiнiң сауда-саттықтардың нәтижесiнде белгiленген түпкiлiктi бағасы;
19) "Жеңiмпаз" - жекешелендiру объектiсi үшiн неғұрлым жоғары баға ұсынған аукционға қатысушы; тендерлiк комиссияның қорытындысы бойынша ең жақсы шартты ұсынған тендерге қатысушы; ең жақсы шартты ұсынған екi кезеңдi рәсiм арқылы конкурстың екiншi кезеңiне қатысушы;
20) "Сатып алушы" - Сатушымен сауда-саттық шартын жасасқан Жеңiмпаз.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639, 2003.04.11 N 350 Қаулыларымен.
2. Объектiнi жекешелендiру туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының Yкiметi немесе осындай шешiм қабылдауға өкiлеттiк берiлген мемлекеттiк орган қабылдайды.
Ескерту. 2-тармақ өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639 қаулысымен.
3. Эмиссиялары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тiркелмеген акцияларды сатуға рұқсат етiлмейдi.
4. Жабық акционерлiк қоғамдардағы акциялардың мемлекеттiк пакеттерi мен серiктестiктердегi мемлекеттiк үлестердi сату Қазақстан Республикасының заңнамасы қоятын талаптарға сәйкес жүзеге асырылады. Жабық акционерлiк қоғамдардағы акциялардың мемлекеттiк пакеттерi мен серiктестiктердегі мемлекеттiк үлестер ашық сауда-саттықта сатылған жағдайда, оларды сату осы Ережемен реттеледi.
5. Мемлекеттiк мүлiктiң теңгерiмiн ұстаушы, жекешелендiру объектiсi бойынша сатып алушыға меншiк құқығы көшкенге дейiн, жекешелендiру объектiсiнiң сақталуы мен мәлiметтердің дұрыстығы үшiн жауапты болады.
Акционерлiк қоғамдардағы акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн немесе серiктестiктiң жарғылық капиталындағы мемлекеттiк үлестi сату кезiнде мүлкiнiң сақталуы мен мәлiметтердiң шынайылығы үшiн акционерлiк қоғамның немесе серiктестiктiң басшылығы жауапты болады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639 қаулысымен.
6. Жеке тұрған ғимаратта және қосып салынған үй-жайларда орналасқан жекешелендiру объектiлерi (жылжымайтын мүлiк) бойынша сауда-саттықта объект тұтас, яғни ғимарат, үй-жай және жекешелендiру объектiсiнiң барлық мемлекеттiк мүлкi ол үшiн бөлiнген жер учаскесiмен бiрге сатылады.
Қосып салынған үй-жайларда орналасқан жекешелендiру объектiлерi (жылжымайтын мүлiк) бойынша жекешелендiру объектiсi орналасқан жер учаскесiнiң бiр бөлiгiн сату үшiн бөлу, учаске жер заңнамасына сәйкес бөлiнетiндер разрядына жататын жағдайда ғана жүргізіледi.
Бұл орайда жер учаскесiнiң құнын Сатып алушы жеке төлейдi.
Жекешелендiру объектiсi бөлiнбейтiн жер учаскесiне орналасқан жағдайда, сату шартында жер учаскесiн ортақ пайдаланудың тәртiбi ескерiледi.

7. Продавец осуществляет продажу объектов приватизации в порядке, определенном настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
8. Функциями Продавца являются:
1) распределение объектов приватизации по отдельным торгам, а также установление сроков их проведения;
1-1) определение формы торгов по каждому объекту приватизации, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 11) и 13-1) пункта 1 настоящих Правил;
2) определение и утверждение начальной, стартовой н минимальной цен объектов приватизации;
3) прием гарантийных взносов;
4) заключение договоров на организацию и проведение торгов с Организаторами;
5) осуществление контроля за ходом организации и проведения аукционов;
6) заключение договоров купли-продажи с Победителями торгов и контроль за их исполнением;
7) осуществление расчетов с Участниками, Покупателями и Организаторами, связанных с процедурами проведения торгов.
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 ; от 11 апреля 2003 г. N 350 .
9. К участию в торгах допускаются физические лица, негосударственные юридические и иностранные юридические лица.
10. Участниками торгов не могут быть:
1) (исключен - N 350 от 11.04.2003 г.)
2) юридические лица, которые в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан или учредительными документами не вправе заниматься теми видами деятельности, осуществление которых является условием продажи объекта на торгах;
3) Организатор аукциона;
4) победители предыдущих торгов, не выполнившие соответствующих обязательств по заключению и исполнению договора купли-продажи.
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 ; от 11 апреля 2003 г. N 350 .
11. При продаже государственного пакета акций Покупатель - акционерное общество не может приобрести более 25 процентов акций акционерного общества, если последнее владеет акциями Покупателя.
2. Комиссия
12. Для организации и проведения торгов Продавцом формируется комиссия, в состав которой включаются представители Продавца, Министерства финансов Республики Казахстан, Министерства юстиции Республики Казахстан и других заинтересованных ведомств или представители их территориальных и региональных подразделений. Число членов комиссии должно составлять не менее 5 человек. Председателем комиссии является представитель Продавца.
Решения комиссии принимаются простым большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов, голос Председателя является решающим.
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 .

7. Сатушы жекешелендiру объектiсiн сатуды осы Ережеде және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде белгіленген тәртiппен жүзеге асырады.
8. Сатушының функциялары:
1) жекелеген сауда-саттықтар бойынша объектiлердi бөлу, сондай-ақ оларды жүргізудiң мерзiмдерiн белгiлеу;
1-1) осы Ереженiң 1-тармағы 11) және 13-1) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, әрбiр жекешелендiру объектiсi бойынша сауда-саттық нысанын анықтау;
2) жекешелендiру объектiлерiнiң алғашқы, бастапқы және ең төменгі бағасын белгiлеу және бекiту;
3) кепілдiк жарналарды қабылдау;
4) Ұйымдастырушылармен сауда-саттықтарды ұйымдастырудың және өткiзудiң шарттарын жасасу;
5) аукциондарды ұйымдастырудың және өткiзудiң барысын бақылауды ұйымдастыру;
6) Сауда-саттықтардың жеңiмпаздарымен сатып алу-сату шарттарын жасасу және олардың орындалуын бақылау;
7) Қатысушымен, Сатып алушымен және Ұйымдастырушымен сауда-саттық жүргізу рәсімдерiмен байланысты есеп айырысуларды жүзеге асыру болып табылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639, 2003.04.11 N 350 Қаулыларымен.
9. Сауда-саттықтарға қатысуға жеке тұлғаларға, мемлекеттiк емес заңды тұлғаларға және шетелдiк заңды тұлғаларға рұқсат етiледi.
10. Мыналар:
1) Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2003.04.11 N 350 қаулысымен.
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне немесе құрылтайшылық құжаттарына сәйкес қызметтің жүзеге асырылуы объектiлердi сауда-саттықтарда сатудың шарты болып табылатын түрлерiмен айналысуға құқығы жоқ заңды тұлғалар;
3) Аукционды ұйымдастырушы;
4) Сатып алу-сату шартын жасасу және орындау жөнiндегi тиiстi міндеттемелерін орындамаған бұрынғы сауда-саттықтардың жеңiмпаздары сауда-саттықтардың қатысушысы бола алмайды.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.1214 N 1639, 2003.04.11 N 350 Қаулыларымен.
11. Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн сату кезiнде Сатып алушы - акционерлiк қоғам, егер соңғысы Сатып алушының акцияларына ие болса, акционерлiк қоғам акцияларының 25 пайызынан артықты сатып ала алмайды.
2. Комиссия
12. Сауда-саттықтарды ұйымдастыру және өткiзу үшiн Сатушы құрамына Сатушының, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгінiң және басқа да мүдделi ведомстволардың өкiлдерi немесе олардың аумақтық және аймақтық бөлiмшелерiнiң өкiлдерi кiретiн комиссияны құрады. Комиссия мүшелерiнiң саны кемiнде 5 адамды құрауы тиiс. Комиссияның төрағасы Сатушының өкiлi болып табылады.
Комиссияның шешiмi комиссия мүшелерiнiң жалпы санының жай көпшiлiк даусымен қабылданады. Дауыстардың теңдiгi кезiнде төрағаның даусы шешушi болып табылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639 қаулысымен.

13. Комиссия по поручению Продавца осуществляет следующие функции:
самостоятельно разрабатывает регламент своей работы;
рекомендует Продавцу для утверждения начальную, стартовую и минимальную цену объекта приватизации;
определяет размер гарантийного взноса;
определяет условия тендера;
проводит тендер;
объявляет Победителя торгов.
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 .
14. Подготовку к проведению торгов осуществляет Продавец, который обеспечивает своевременное опубликование информационного сообщения о проведении торгов, проводит прием заявок и регистрацию участников, передает поступившие материалы для рассмотрения комиссией.
3. Подготовка к проведению торгов
15. Подготовка к проведению торгов осуществляется в следующем порядке:
1) производится сбор необходимых материалов;
2) определяются начальная, стартовая и минимальная цены объектов приватизации;
3) определяются "формы", за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 11) и 13-1) пункта 1 настоящих Правил, и методы торгов каждого объекта приватизации;
4) объекты приватизации распределяются по отдельным торгам;
5) определяется размер и порядок внесения гарантийного взноса;
6) устанавливаются сроки проведения торгов;
7) при необходимости проводится тендер за право заключения договора на организацию и проведение аукциона по продаже объектов приватизации;
8) составляются проспекты продажи;
9) публикуется информационное сообщение о проведении торгов и осуществляется другая рекламная деятельность;
10) принимаются гарантийные взносы;
11) производится регистрация Участников. <*>
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 апреля 2003 г. N 350
16. Расчетная цена объектов приватизации определяется Продавцом в соответствии с Положением об оценке стоимости объектов приватизации, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 1996 года N 562.
Продавец вправе осуществлять оценку стоимости объекта приватизации на основании заключения консалтинговых организации или независимого аудита.
Начальная цена объекта приватизации утверждается Продавцом.
17. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств Участника:
1) подписать протокол о результатах торгов в случае победы на торгах;
2) заключить договор купли-продажи в соответствии с протоколом о результатах торгов;
3) надлежащим образом исполнить обязательства по договору купли-продажи.
18. Гарантийный взнос вносится на реквизиты Продавца в форме и порядке, установленном в информационном сообщении, и в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования информационного сообщения. Гарантийный взнос может быть внесен от имени Участника любым другим физическим или юридическим лицом. Получателем гарантийного взноса является Продавец.

13. Комиссия Сатушының тапсырмасы бойынша мынадай функцияларды жүзеге асырады:
өз жұмысының регламентiн дербес әзiрлейдi;
жекешелендiру объектiсiнiң алғашқы, бастапқы және ең төменгi бағасын бекiту үшiн Сатушыға ұсыным жасайды;
кепiлдiк жарнаның мөлшерiн айқындайды;
тендердiң шартын айқындайды;
тендер өткiзедi;
Сауда-саттықтардың жеңімпазын жариялайды.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639 қаулысымен.
14. Сауда-саттықтарды өткiзуге дайындықты сауда-саттықтарды өткiзу туралы ақпараттық хабарламаның уақытылы жариялануын қамтамасыз ететiн, өтiнiмдердi қабылдауды және қатысушыларды тiркеудi жүргiзетiн, келiп түскен материалдарды комиссияның қарауына беретiн Сатушы жүзеге асырады.
3. Сауда-саттықтарды өткізуге дайындық
15. Сауда-саттықтарды өткiзуге дайындық мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) қажеттi материалдарды жинау жүргiзiледi;
2) жекешелендiру объектiлерiнiң алғашқы, бастапқы және ең төменгi бағасы айқындалады;
3) осы Ереженiң 1-тармағы 11) және 13-1) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, әрбiр жекешелендiру объектiсiнiң сатылу нысандары мен әдiсi айқындалады;
4) жекешелендiру объектiлерi жекелеген сауда-саттықтар бойынша бөлiнедi;
5) кепiлдiк жарнаны енгізудiң мөлшерi мен тәртiбi айқындалады;
6) сауда-саттықтарды жүргiзудің мерзiмдерi белгiленедi;
7) қажет болған жағдайда жекешелендiру объектілерiн сату жөнiндегi аукционды ұйымдастыруға және өткiзуге шарт жасасу құқығы үшiн тендер өткiзiледi;
8) сату проспектiсi жасалады;
9) сауда-саттықтар өткiзу туралы ақпараттық хабарлама жарияланады және басқа да жарнамалық қызмет жүзеге асырылады;
10) кепiлдiк жарналар қабылданады;
11) Қатысушыларды тiркеу жүргiзiледi.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.04.11 N 350 қаулысымен.
16. Жекешелендiру объектiлерiнiң есептiк бағасын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 6 мамырдағы N 562 қаулысымен бекiтiлген Жекешелендiру объектiлерiнiң құнын бағалау туралы ережеге сәйкес Сатушы белгiлейдi.
Сатушы жекешелендiру объектiсiнiң құнын бағалауды консалтингтiк ұйымдардың немесе тәуелсiз аудиттiң қорытындысы негiзiнде жүзеге асыруға құқылы.
Жекешелендiру объектiсiнiң алғашқы бағасын Сатушы бекiтедi.
17. Кепiлдiк жарна Қатысушылардың мынадай мiндеттемелерiн:
1) сауда-саттықтарда жеңiске жеткен жағдайда сауда-саттықтардың нәтижелерi туралы хаттамаға қол қоюын;
2) сауда-саттықтар нәтижелерi туралы хаттамаға сәйкес сатып алу-сату шартын жасасудың;
3) сатып алу-сату шарты бойынша мiндеттемелерiн тиiстi түрде орындау болып табылады.
18. Кепiлдiк жарна Сатушының деректемелерiне ақпараттық хабарламада белгіленген нысан мен тәртіпте және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес енгiзiледi. Кепiлдiк жарнаның мөлшерi ақпараттық хабарлама жарияланғаннан кейiн өзгертiлмейдi. Кепiлдiк жарнаны Қатысушының атынан кез-келген жеке немесе заңды тұлға енгiзуi мүмкiн. Кепiлдiк жарнаны алушы Сатушы болып табылады.

19. Гарантийный взнос Участника, победившего на торгах и заключившего договор купли-продажи, относится в счет причитающихся платежей по договору купли-продажи.
20. Гарантийный взнос не возвращается Продавцом:
1) Участнику торгов - в случае отказа от участия в торгах менее чем за три дня до их проведения или в случае обнаружившегося несоответствия его требованиям, предъявляемым к нему настоящими Правилами и законодательством Республики Казахстан;
2) Победителю - в случае его отказа от подписания протокола о результатах торгов либо от заключения договора купли-продажи;
3) Покупателю - в случае его неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору купли-продажи.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не позднее 10 банковских дней со дня окончания торгов, а если деньги поступили на счет Продавца после торгов, то в течение 10 банковских дней со дня их поступления.
21. Информационное сообщение о проведении торгов должно быть опубликовано не менее чем за 15 дней до их проведения, а при продаже акций и долей в уставных капиталах организаций - не менее чем за 30 дней до проведения торгов. Информационное сообщение должно быть опубликовано в официальных изданиях на государственном и русском языках. <*>
Сноска. В пункт 21 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 апреля 2003 г. N 350
22. Информационное сообщение должно содержать:
1) дату, место и время проведения торгов;
2) форма и метод торгов;
3) сведения об объекте приватизации;
4) стартовую и минимальную цены объектов приватизации, выставляемых на продажу;
5) размер гарантийного взноса и банковские реквизиты Продавца;
6) место и сроки приема заявок;
7) правила проведения торгов и условия определения Победителя торгов;
8) телефоны и место нахождения Организатора торгов;
9) дополнительную информацию по решению Продавца.
23. До публикации информационного сообщения по каждому объекту приватизации Продавцом должен быть подготовлен пакет документов, состоящий из копий следующих документов:
1) устав объекта приватизации, который выставляется на торги;
2) проспект эмиссии акций и свидетельство о регистрации эмиссии;
3) бухгалтерские балансы с приложениями за последние три года и отчетный период до дня принятия решения о продаже объекта приватизации;
4) исключен постановлением Правительства РК от 18.06.2010 № 613;

19. Сауда-саттықтарда жеңiп шыққан және сатып алу-сату шартын жасасқан Қатысушының кепiлдiк жарнасы сатып алу-сату шарты бойынша тиесiлi төлемдердiң есебiне жатады.
20. Сатушы:
1) Сауда-саттықтарға қатысушыға - сауда-саттықтарға қатысудан ол өткiзiлуiне үш күннен аз қалғанда бас тартқан жағдайда немесе оның осы Ереже және Қазақстан Республикасының заңнамасында оған қойылатын талаптарға сәйкес келмеуi анықталған жағдайда;
2) Жеңiмпазға - ол сауда-саттықтардың нәтижелерi туралы хаттамаға қол қоюдан не сатып алу-сату шартын жасасудан бас тартқан жағдайда;
3) Сатып алушыға - ол сатып алу-сату шарты бойынша мiндеттемелерiн орындамаған немесе тиiсiнше орындамаған жағдайда кепiлдiк жарнаны қайтармайды.
Қалған барлық жағдайларда кепiлдiк жарна сауда-саттықтар аяқталған күннен бастап 10 банктiк күннен кеш емес мерзiмде, ал егер ақша Сатушының шотына сауда-саттықтардан кейiн түссе, онда олар түскен күннен бастап 10 банктiк күннiң iшiнде қайтарылады.
21. Сауда-саттықтар өткiзiлетiндiгi туралы ақпараттық хабарлама олар өткiзiлгенге дейiн кемiнде 15 күн бұрын, ал акцияларды және ұйымдардың жарғылық капиталдарындағы үлестердi сату кезiнде - сауда-саттықтар өткiзiлуге дейiн 30 күннен кешiктiрмей жариялануы тиiс. Ақпараттық хабарлама ресми басылымдарда мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жариялануы тиiс.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.04.11 N 350 қаулысымен.
22. Ақпараттық хабарлама:
1) сауда-саттықтардың өткiзiлетiн күнiн, орнын және уақытын;
2) сауда-саттықтардың нысаны мен әдiсiн;
3) жекешелендiру объектiсi туралы мәлiметтi:
4) сатуға қойылатын жекешелендiру объектiлерiнiң бастапқы және ең төменгi бағасын;
5) Сатушының кепiлдiк жарнасының мөлшерi мен банктiк деректемелерiн;
6) өтiнiмдi қабылдайтын орны мен мерзiмдерiн;
7) сауда-саттықтарды өткiзудiң тәртiбi мен сауда-саттықтардың
Жеңiмпазын анықтаудың шартын;
8) Сауда-саттықтарды ұйымдастырушының телефоны мен орналасқан жерiн;
9) Сатушының шешiмi бойынша қосымша ақпаратты қамтуы тиiс.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.04.11 N 350 Қаулысымен.
23. Әрбiр объектi бойынша ақпараттық хабарлама жарияланғанға дейiн Сатушы мынадай құжаттардың көшiрмелерiнен тұратын құжаттардың пакетiн:
1) сауда-саттықтарға қойылатын жекешелендiру объектiсiнiң жарғысын;
2) акциялар эмиссиясының проспектiсi мен эмиссиялардың тiркелгендiгi туралы куәлiктi;
3) соңғы үш жылдағы және жекешелендiру объектiсiн сату туралы шешiм қабылданған күнге дейiнгi қосымшаларымен бiрге есептiк кезеңдегi бухгалтерлiк теңгерiмдi;
4) Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.06.18 № 613 Қаулысымен.

5) свидетельство о регистрации юридического лица;
6) выписка из реестра акционеров акционерного общества или участников товарищества;
7) перечень основных средств, вошедших в уставный капитал, с указанием их стоимости;
8) расшифровка кредиторской и дебиторской задолженностей;
9) перечень объектов социальной сферы, с указанием их стоимости, представляется акционерными обществами и товариществами, государственные пакеты акций и государственные доли которых выставляются на торги;
10) другие документы по усмотрению Продавца.
В пакет документов также могут быть включены другие дополнительные сведения (анализ факторов риска инвестора, данные о возможных вариантах технического перевооружения организации, расчеты доходности, оценка объема необходимых для производства инвестиций, оценка перспективности производимой продукции на мировом или внутреннем рынках и т.д.).
После публикации информационного сообщения Продавец обязан обеспечить свободный доступ всем желающим к информации об объекте приватизации и правилах проведения торгов.
Другие виды рекламы осуществляются в произвольной форме и должны быть направлены на максимально широкое привлечение Участников.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.06.2010 № 613.
24. Регистрация Участников торгов производится со дня публикации информационного сообщения и заканчивается за один час до начала аукциона и за двадцать четыре часа до начала тендера и/или конкурса путем двухэтапных процедур.
Сноска. В пункт 24 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 . Новая редакция - от 11 апреля 2003 г. N 350 .
25. Для регистрации в качестве Участника торгов необходимо представить:
1) заявку на участие в торгах, включающую письменное обязательство Участника торгов, в случае объявления его Победителем - на заключение договора купли-продажи объекта приватизации на условиях, установленных в информационном сообщении;
2) паспорт или иной удостоверяющий личность документ;
3) копию платежного документа, подтверждающего внесение гарантийного взноса, и подлинник платежных документов для подтверждения подлинности копии;
4) в заявке на участие в коммерческом тендере, которая подается в закрытом конверте, указывается коммерческое предложение о цене покупки объекта приватизации;
5) для участия в инвестиционном тендере заявка с указанием предложения о цене покупки объекта приватизации, и инвестиционная программа (бизнес-план) подаются в закрытом конверте;

5) заңды тұлғаның тiркелгендiгi туралы куәлiктi;
6) акционерлiк қоғам акционерлерiнiң немесе серiктестiк қатысушыларының тiзiлімiнен көшiрменi;
7) олардың құнын көрсете отырып, жарғылық капиталға енген негiзгi құрал-жабдықтардың тiзбесiн;
8) кредиторлық және дебиторлық берешектердiң таратылып жазылуын;
9) әлеуметтiк сала объектiлерiнiң тiзбесiн, олардың құнын көрсете отырып, акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен мемлекеттiк үлестерi сауда-саттықтарға қойылатын акционерлiк қоғамдар мен серiктестiктер ұсынады;
10) Сатушының ұйғарымы бойынша басқа да құжаттарды дайындауы тиiс.
Құжаттардың пакетiне басқа да қосымша мәлiметтер (инвестордың тәуекелi факторларының талдауы, ұйымды техникалық қайта жарақтау нұсқаларының мүмкiндiктерi туралы деректер, кiрiстілiк есептерi, өндiрiс үшiн қажеттi инвестициялардың көлемiн бағалау өндiретiн өнiмнiң әлемдiк немесе iшкi рыноктардағы перспективалығын бағалау және т.б.) де енгiзiлуi мүмкiн.
Ақпараттық хабарлама жарияланғаннан кейін Сатушы жекешелендiру объектiсiнiң және сауда-саттықтарды өткiзудiң ережесi туралы ақпараттарды барлық тiлек бiлдiрушiлердiң еркiн алуын қамтамасыз етуге мiндеттi.
Жарнамалардың басқа түрлерi еркiн нысанда жүзеге асырылады және Қатысушыларды барынша кең тартуға бағытталуы тиiс.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.18 № 613 Қаулысымен.
24. Сауда-саттыққа қатысушыларды тiркеу ақпараттық хабарламалар жарияланған күнiнен бастап жүргiзiледi және аукционның басталуына бiр сағат және тендердiң және/немесе екi кезеңдi рәсім арқылы конкурстың басталуына жиырма төрт сағат қалғанда аяқталады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.04.11 N 350 қаулысымен.
25. Сауда-саттықтардың қатысушысы ретiнде тiркелу үшiн:
1) Сауда-саттықтарға қатысушының жазбаша мiндеттемесiн қамтитын сауда-саттықтарға қатысудың, ал, ол Жеңiмпаз деп жарияланған жағдайда ақпараттық хабарламада белгiленген шарттармен жекешелендiру объектiсiн сатып алу-сату шартын жасасудың өтiнiмiн;
2) төлқұжатын немесе жеке басын куәландыратын өзге құжатты;
3) кепiлдiк жарнаның енгізiлгендiгін растайтын төлем құжатының көшiрмесi мен көшiрмелердiң шынайылығын растау үшiн төлем құжаттарының түпнұсқасын;
4) жабық конвертте берiлетiн коммерциялық тендер өткiзудiң өтінімiнде жекешелендiру объектiсiн сатып алу бағасы туралы коммерциялық ұсынысты көрсетедi;
5) инвестициялық тендерге қатысу үшiн жекешелендiру объектiсiн сатып алу бағасы туралы ұсыныс көрсетiлген өтiнiм және инвестициялық бағдарлама (бизнес-жоспар) жабық конвертте берiледi;

6) документ, удостоверяющий полномочия представителя.
Юридические лица Республики Казахстан дополнительно представляют нотариально заверенные копии устава и свидетельства о регистрации юридического лица.
Акционерные общества дополнительно представляют выписку из реестра акционеров, содержащую информацию об акционерных обществах, которые владеют их акциями (на момент опубликования информационного сообщения).
Иностранные юридические лица представляют учредительные документы с нотариально заверенным переводом на русский язык.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.12.2001 N 1639; от 18.06.2010 № 613.
26. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в торгах, производится при наличии полного комплекта требуемых документов.
27. Продавец и Организатор не вправе:
1) требовать от Участника информацию о его намерениях, приобрести тот или иной объект из числа выставленных на аукцион;
2) разглашать информацию, имеющую отношение к Участникам торгов, в течение всего периода подготовки торгов и их проведения, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
3) требовать предоставления дополнительных документов для регистрации в качестве Участника, кроме перечисленных а пункте 25 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 27 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 .
28. Документы Участников после регистрации в специальном журнале хранятся в специальном сейфе, в день проведения торгов документы Участников передаются комиссии для рассмотрения и допуска к торгам.
29. Участник, допущенный к аукциону, получает аукционный номер. Использование аукционного номера другим лицом в процессе торгов запрещено.
4. Проведение аукциона
30. При проведении аукциона с применением английского метода торгов стартовая цена объекта приватизации равна начальной цене.
При проведении аукциона с применением голландского метода торгов стартовая цена определяется путем умножения начальной цены на повышающий коэффициент. Этот коэффициент устанавливается Продавцом, но не может быть ниже 10.
В случае установления минимальной цены, объект приватизации не может быть продан ниже таковой.
Сноска. В пункт 30 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 .
31. Гарантийный взнос для участия в аукционе устанавливается в одинаковом размере для всех объектов приватизации, выставляемых на аукцион, и рассчитывается по следующей методике:
1) по каждому объекту приватизации определяется от 1 до 15 процентов (по усмотрению Продавца) от начальной цены объекта приватизации;

6) өкiлдiң уәкiлеттiгiн растайтын құжатты ұсыну қажет.
Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары жарғының және заңды тұлғаның тiркелгендiгі туралы куәлiктiң нотариалдық расталған көшiрмелерiн ұсынады.
Акционерлiк қоғамдар олардың акцияларына иелiк ететiн акционерлiк қоғамдар туралы ақпаратты қамтитын акционерлердiң тiзiмiнен көшiрменi (ақпараттық хабарлама жарияланған сәттегі) ұсынады.
Шетелдiк заңды тұлғалар құрылтай құжаттарын орыс тiлiндегi нотариалдық расталған аудармасымен ұсынады.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639, 2010.06.18 № 613 Қаулыларымен.
26. Сауда-саттықтарға қатысуға тiлек бiлдiрген тұлғалардың өтiнімдерін қабылдау мен тiркеу, талап етiлетiн құжаттардың толық жинағы бар болған жағдайда жүргізiледi.
27. Сатушы мен Ұйымдастырушының:
1) Қатысушыдан аукционға қойылғандардың iшiнен белгiлi бiр объектiнi оның сатып алу тiлегі туралы ақпаратты талап етуге;
2) Сауда-саттықтарға қатысушыларға қатысы бар ақпаратты, Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде көзделгендерден басқа жағдайларда, сауда-саттықтарды дайындаудың және оны өткiзудiң бүкiл кезеңi iшiнде жария етуге;
3) осы Ереженің 25-тармағында аталғандарды қоспағанда Қатысушы ретiнде тiркеу үшін қосымша құжаттарды ұсынуды талап етуге құқығы жоқ.
Ескерту. 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639 қаулысымен.
28. Қатысушылардың құжаттары арнаулы журналда тiркелгеннен кейiн арнайы сейфте сақталады, сауда-саттықтар өткiзiлетiн күнi Қатысушылардың құжаттары қарау және сауда-саттықтарға жiберу үшiн комиссияға берiледi.
29. Аукционға жiберiлген Қатысушы аукциондық нөмiрдi алады. Сауда-саттықтардың процесi кезiнде аукциондық нөмiрдi басқа тұлғалардың пайдалануына тыйым салынады.
4. Аукционды өткізу
30. Сауда-саттықтардың ағылшын әдiсiн қолдана отырып аукционды өткiзу кезiнде жекешелендiру объектiсiнің бастапқы бағасы алғашқы бағаға тең.
Сауда-саттықтардың голланд әдiсiн қолдана отырып аукционды өткiзу кезiнде бастапқы баға алғашқы бағаны арттырылатын коэффициентке көбейту арқылы айқындалады. Бұл коэффициенттi Сатушы белгiлейдi, бiрақ 10-нан кем болмауы тиiс.
Ең төменгi баға белгiленген жағдайда, жекешелендiру объектiсi одан төмен бағаға сатыла алмайды.
Ескерту. 30-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639 қаулысымен.
31. Аукционға қатысуға арналған кепiлдiк жарна аукционға қойылатын барлық жекешелендiру объектілерi үшiн бiрдей мөлшерде белгiленедi және мынадай әдiстеме бойынша есептеледi.
1) әрбiр жекешелендiру объектiсi бойынша жекешелендiру объектiсiнің алғашқы бағасынан 1 пайыздан 15 пайызға дейiн (Сатушының ұйғарымы бойынша) айқындалады;

2) определяется среднеарифметическая величин, полученных в подпункте 1) настоящего пункта;
3) определяется наименьшая стартовая цена объекта приватизации из числа объектов приватизации, выставляемых на аукцион;
4) размер гарантийного взноса принимается равным наименьшей из величин, полученных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта.
32. Участники вправе внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право покупки одного объекта приватизации.
33. Объект приватизации первый раз выставляется на аукцион с применением английского метода торгов. Метод торгов на втором и последующих аукционах определяется Продавцом.
34. Аукцион проводит Аукционист. Аукцион начинается с объявления правил его проведения. Участники и присутствующие лица не имеют права влиять на ход аукциона или нарушать правила его проведения, в противном случае они могут быть удалены Аукционистом из зала проведения аукциона.
Последовательность выставления объектов приватизации на торги должна соответствовать порядку, установленному в информационном сообщении.
35. Торги по каждому объекту приватизации начинаются с объявления Аукционистом объекта продажи, краткой характеристики объекта приватизации, который выставляется, метода проведения торгов, стартовой цены и шага изменения цены. Аукционист вправе менять шаг в процессе торгов, объявляя об этом. Шаг изменения устанавливается в пределах от 5 до 10 процентов текущей цены объекта приватизации. Интервал между повторами объявления Аукционистом цены объекта должен быть не менее 5 секунд.
Сноска. В пункт 35 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 .
36. Торги проводятся по одному из двух ниже описанных методов:
1) Английский метод торгов:
Аукционист объявляет стартовую цену объекта приватизации и шаг увеличения цены. Поднятием номера Участники торга повышают стартовую цену, но не менее чем на объявленный шаг. Аукционист объявляет аукционные номера участвующих в торгах, закрепляет цену и предлагает ее повысить. Торги по объекту приватизации идут до максимально предложенной цены. Участник, предложивший наиболее высокую цену за объект приватизации, объявляется Аукционистом. Аукционист трижды повторяет последнюю цену объекта приватизации и при отсутствии других поднятых номеров с ударом молотка объявляет о продаже данного объекта приватизации.
Торг по объекту приватизации считается состоявшимся только в том случае, если хотя бы два участника повысили стартовую цену объекта приватизации не менее чем на два шага увеличения цены;

2) осы тармақтың 1) тармақшасында алынған орташа арифметикалық шамасы айқындалады;
3) аукционға қойылатын жекешелендiру объектiлерiнiң iшiнен жекешелендiру объектiсінің ең төменгi бастапқы бағасы айқындалады;
4) кепiлдiк жарнаның мөлшерi осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында алынған ең төменгi шамасына тең мөлшерде қабылданады.
32. Қатысушылар кепiлдiк жарнаны кез-келген санда енгiзуге құқылы, бұл орайда бiр кепiлдiк жарна бiр жекешелендiру объектiсiн сатып алуға құқық бередi.
33. Жекешелендiру объектiсi алғашында аукционға сауда-саттықтардың ағылшын әдiсi қолданыла отырып шығарылады. Екiншi және одан кейiнгi аукциондардағы сауда-саттықтардың әдiсiн Сатушы белгiлейдi.
34. Аукционды Аукционшы жүргiзедi. Аукцион оның өткiзу тәртiбiн жариялаудан басталады. Қатысушылар мен қатысып отырған тұлғалар аукцион барысына ықпал етуге немесе оны өткiзу ережесiн бұзуға құқығы жоқ, басқаша жағдайда оларды Аукционшы аукцион өткiзiлiп отырған залдан шығарып жiберуi мүмкiн.
Жекешелендiру объектiлерiн сауда-саттықтарға қоюдың ретi ақпараттық хабарламада белгiленген тәртiпке сәйкес келуi тиiс.
35. Әрбiр жекешелендiру объектiсi бойынша сауда-саттықтар Аукционшының сату объектiсiн, қойылып отырған жекешелендiру объектiсiнiң қысқаша сипаттамасын сауда-саттықтарды өткiзудiң әдiсiн, бастапқы бағасын және бағаның өзгеру қадамын жариялауынан басталады. Аукционшы сауда-саттықтар процесi кезiнде қадамды осы туралы хабарлай отырып, өзгертуге құқылы. Өзгерту қадамы жекешелендiру объектiсiнiң 5 пайыздан 10 пайызға дейiнгi ағымдағы бағасы шегiнде белгiленедi. Аукционшының объект бағасын қайталап жариялау арасындағы үзіліс 5 секундтан кем болмауы тиiс.
Ескерту. 35-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639 қаулысымен.
36. Сауда-саттықтар төменде сипатталған екi әдiстiң бiрi бойынша өткiзiледi:
1) Сауда-саттықтардың ағылшын әдiсi:
Аукционшы жекешелендiру объектiсінің бастапқы бағасын және бағаның арттырылу қадамын жариялайды. Сауда-саттықтардың қатысушылары нөмiрдi көтере отырып бастапқы бағаны арттырады, бiрақ жарияланған қадамнан кем болмауы тиiс. Аукционшы сауда-саттықтарға қатысушылардың аукциондық нөмiрлерiн жариялайды, бағаларын бекiтедi және оны көтерудi ұсынады. Жекешелендiру объектiсi бойынша сауда-саттықтар ұсынылған ең жоғары бағаға дейiн жүргізiледi. Жекешелендiру объектiсi үшiн бiршама жоғары баға ұсынған Қатысушыны Аукционшы жариялайды. Аукционшы жекешелендiру объектiсiнiң соңғы бағасын үш мәрте қайталайды және басқа нөмiр көтерiлмеген жағдайда балғаны соғып, осы жекешелендiру объектiсiнiң сатылғандығы туралы жариялайды.
Жекешелендiру объектiсiнiң бастапқы бағасын, егер ең болмағанда екi қатысушы бағаны арттырудың кемiнде екi қадамына арттырған жағдайда ғана, жекешелендiру объектiсi бойынша сауда-саттықтар өткiзiлген болып саналады.

2) Голландский метод торгов:
Аукционист объявляет стартовую цену объекта приватизации и понижает ее с заявленным шагом, объявляя новую цену. Аукционист называет номер Участника, который первый поднял аукционный номер при объявленной цене и с ударом молотка объявляет его Победителем по данному объекту приватизации. Если при объявлении Аукционистом минимальной цены объекта приватизации ни один из Участников не изъявил желания приобрести данный объект приватизации, то этот объект приватизации снимается с торгов.
В случае, если в момент объявления цены одновременно поднимаются два или более номера, то Аукционист начинает повышать цену на величину фиксированного шага до момента определения Победителя. Объявленный шаг должен быть равен установленному шагу на торгах по голландскому методу, но в сторону увеличения. Если при повышении цены никто из лиц, участвующих в торгах, одновременно поднявших свои номера, не изъявил желание приобрести его по цене с повышением, то Аукционист вправе прибегнуть к процедуре жеребьевки.
Торг по объекту приватизации считается несостоявшимся в случае, если на момент его проведения остался только один зарегистрированный Участник, имеющий неиспользованный гарантийный взнос, за исключением третьих и последующих торгов, на которых объект приватизации может быть продан единственному Участнику.
37. Результаты торгов по каждому проданному объекту приватизации оформляются протоколом о результатах торгов, который подписывается председателем комиссии, всеми членами комиссии, Аукционистом и Победителем по окончании торга по каждому объекту приватизации. Член комиссии имеет право письменно изложить свое особое мнение в протоколе или приложить его к протоколу. Аукционист вправе объявить перерыв для подписания протокола, но не более чем на 10 минут. Протокол составляется по одному экземпляру для Продавца, Покупателя и Организатора. Организатор обязан передать Продавцу один экземпляр протокола о результатах торгов не позднее дня, следующего за днем проведения аукциона.
38. Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты торгов и обязательства Победителя и Продавца заключить договор купли-продажи объекта приватизации по цене продажи. Победитель имеет право заключить договор купли-продажи в срок не более десяти календарных дней со дня подписания протокола, по истечении которого это право утрачивается.

2) Сауда-саттықтардың голланд әдiсi:
Аукционшы жекешелендiру объектiсiнiң бастапқы бағасын жариялайды және жаңа бағаны жариялай отырып, оны мәлiмделген қадаммен төмендетедi. Аукционшы баға жарияланған кезде аукциондық нөмiрдi бiрiншi көтерген Қатысушының нөмiрiн атайды және балғаны соғып, осы жекешелендiру объектiсi бойынша оны Жеңiмпаз деп жариялайды. Егер Аукционшы жекешелендiру объектiсiнiң ең төменгі бағасын жариялаған кезде Қатысушылардың бiрде-бiрi осы жекешелендiру объектiсiн сатып алуға ниет бiлдiрмесе, онда бұл жекешелендiру объектiсi сауда-саттықтардан алынады.
Егер, бағаны жариялаған сәтте екi немесе одан көп нөмiр көтерiлген жағдайда, онда Аукционшы бағаны Жеңiмпаз анықталған сәтке дейiн тiркелген қадам көлемiне көтере бередi. Жарияланған қадам сауда-саттықтардың голланд әдiсi бойынша белгiленген қадамына, бiрақ ұлғайту жағына тең болуы тиiс. Егер, бағаны арттыру кезiнде өз нөмiрлерiн бiр мезгiлде көтерген сауда-саттықтарға қатысушы тұлғалардың бiрде-бiрi оны арттырылған баға бойынша сатып алуға тiлек бiлдiрмесе, онда Аукционшы жеребе тастау рәсiмiне жүгiнуге құқылы.
Үшiншi және одан кейiнгi сауда-саттықтарды қоспағанда, егер оның өту сәтiнде жекешелендiру объектiсi бiр ғана Қатысушыға сатылуы мүмкiн, пайдаланылмаған кепiлдiк жарнасы бар тек бiр гимн тiркелген Қатысушы қалса, жекешелендiру объектiсi бойынша сауда-саттықтар өтпеген болып саналады.
37. Әрбiр сатылған жекешелендiру объектiсi бойынша сауда-саттықтардың нәтижелерi сауда-саттықтар аяқталғанда әрбiр жекешелендiру объектiсi бойынша комиссияның төрағасы, комиссияның барлық мүшесi, Аукционшы және Жеңiмпаз қол қойған сауда-саттықтардың нәтижелерi туралы хаттамамен ресiмделедi.
Комиссия мүшесi өзiнiң айрықша пiкiрiн хаттамада жазбаша баяндауға немесе хаттамаға қоса беруге құқығы бар. Аукционшы хаттамаға қол қою үшiн 10 минуттан аспайтын уақытқа үзiлiс жариялауға құқылы.
Хаттама Сатушыға Сатып алушыға және Ұйымдастырушыға арналып бiр-бiр данада жасалады. Ұйымдастырушы, аукцион өткiзiлгеннен кейiнгi күннен кешіктiрмей, сауда-саттықтардың нәтижелерi туралы хаттаманың бiр данасын Сатушыға беруге мiндеттi.
38. Сауда-саттықтардың нәтижелерi туралы хаттама сауда-саттықтардың нәтижелерi мен Жеңiмпаздың және Сатушының сату бағасы бойынша жекешелендiру объектiсiнiң сатып алу-сату шартын жасасу мiндеттемелерiн тiркейтiн құжат болып табылады. Хаттамаға қол қойылған күннен бастап, мерзiмi бiткенде бұл құқық жойылатын, он күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмге сатып алу-сату шартын жасасуға Жеңiмпаздың құқығы бар.

39. Для организации и проведения аукциона Продавец вправе привлекать Организатора, имеющего лицензию первой категории на право осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг (осуществление брокерской и дилерской деятельности), выбранного на конкурсной основе, который проводит аукцион самостоятельно. Продавец и Организатор заключают договор на организацию аукциона по продаже объектов приватизации.
40. Договор на организацию аукциона по продаже объектов приватизации заключается в письменной форме между Продавцом и Организатором и должен содержать:
1) дату, номер и срок действия лицензии Организатора;
2) перечень объектов приватизации с разбивкой по отдельным аукционам;
3) предельные сроки проведения аукциона;
4) метод проведения торгов при продаже каждого объекта приватизации;
5) стартовую и минимальную цены каждого объекта приватизации;
6) размер гарантийного взноса и порядок его внесения;
7) перечень документов, передаваемых Организатору, по каждому объекту приватизации;
8) периодичность и форму отчетности Организатора о ходе подготовки и проведения аукциона;
9) размер и условия получения вознаграждения Организатором и порядок взаиморасчетов с Продавцом;
10) права и обязанности, ответственность Организатора и Продавца;
11) срок действия договора и условия его расторжения;
12) другие обязательные требования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 40 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 апреля 2003 г. N 350 .
5. Проведение тендера
41. Организация и проведение тендера осуществляется Продавцом.
При выставлении объекта на первый тендер стартовая цена объекта приватизации равна начальной цене, ниже которой объект приватизации не может быть продан.
42. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается для каждого объекта приватизации отдельно в пределах 1-15 процентов от начальной цены объекта приватизации.
Сноска. В пункт 42 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 .
43. Условиями тендера могут быть:
обязательства по объемам, видам и срокам инвестиции в объект приватизации;
обеспечение определенного уровня объема производства, номенклатуры выпускаемой продукции или оказываемых услуг;
поставка продукции определенным потребителям;                         условия ценообразования, в том числе ограничения по предельному уровню цен;
проведение природоохранных мероприятий;
сохранение или создание новых рабочих мест;
сохранение существующего порядка и условия использования объектов производственной и социальной инфраструктуры;
погашение кредиторской задолженности в установленные сроки;
погашение задолженности по заработной плате;
ограничение на совершение сделок (перепродажа, залог, передача в управление и др.) и/или запрещение определенных действий в отношении объекта приватизации в течение определенного периода времени;
другие условия по усмотрению комиссии.

39. Аукционды ұйымдастыру мен өткiзу үшiн бағалы қағаздар рыногында кәсiби қызметтердi жүзеге асыруға (брокерлiк және дилерлiк қызметтердi жүзеге асыруға) бiрiншi санаттағы лицензиясы бар, конкурстық негізде iрiктелген, аукционды дербес өткiзетiн Ұйымдастырушыны тартуға Сатушы құқылы. Сатушы мен Ұйымдастырушы жекешелендiру объектiлерiн сату жөнiндегi аукционды ұйымдастыруға шарт жасасады.
40. Жекешелендiру объектiлерiн сату жөнiндегi аукционды ұйымдастыру шарты Сатушы мен Ұйымдастырушы арасында жазбаша нысанда жасалады және мыналарды:
1) Ұйымдастырушы лицензиясының күнiн, нөмiрiн және әрекет ету мерзiмiн;
2) жекешелендiру объектiлерiнiң жекелеген аукциондар бойынша бөлiп-бөлiп көрсетiлген тiзбесiн;
3) аукционды өткiзудiң шектi мерзiмiн;
4) әрбiр жекешелендiру объектiсiн сату кезiндегi сауда-саттықтарды жүргiзудiң әдiсiн;
5) әрбiр жекешелендiру объектiсiнiң бастапқы және ең төменгi бағасын;
6) кепілдiк жарнасының мөлшерi мен оны енгізудiң тәртiбiн;
7) Ұйымдастырушыға әрбiр жекешелендiру объектiсi бойынша берiлетiн құжаттардың тiзбесiн;
8) аукционды дайындау мен өткiзудің барысы туралы Ұйымдастырушы есебiнiң кезең-кезеңдiгiн және нысанды;
9) Ұйымдастырушылардың сыйақыларының мөлшерi мен алу шарттарын және Сатушымен өзара есеп айырысудың тәртiбiн;
10) Ұйымдастырушы мен Сатушының құқықтарын және мiндеттерiн, жауапкершiлiгiн;
11) шарттың әрекет ету мерзiмiн және оны бұзу шарттарын;
12) Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген басқа да мiндеттi талаптарды қамтуы тиiс.
Ескерту. 40-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.04.11 N 350 Қаулысымен.
5. Тендерді өткізу
41. Тендердi ұйымдастыру мен өткiзудi Сатушы жүзеге асырады.
Объектiнi бiрiншi тендерге қойған кездегi жекешелендiру объектiсiнiң бастапқы бағасы, жекешелендiру объектiсi одан төмен сатылуы мүмкiн емес алғашқы бағаға тең.
42. Тендерге қатысуға арналған кепiлдiк жарна жекешелендiру объектiсiнiң бастапқы бағасынан 1-15 пайыз шегiнде әрбiр жекешелендiру объектiсi үшiн жеке белгiленедi.
Ескерту. 42-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639 қаулысымен.
43. Тендердiң шарттары:
жекешелендiру объектiсiне тартылатын инвестициялардың көлемi, түрi және мерзiмi бойынша мiндеттемелер;
өндiрiс көлемiнiң, шығарылатын өнiмдер номенклатураларының немесе көрсетiлетiн қызметтердiң белгілi бiр деңгейiн қамтамасыз ету;
белгілi бiр тұтынушыларға өнiмдердi жеткiзу;
баға жасау шарттары, оның iшiнде бағаның шектi деңгейi бойынша шектеу;
табиғат қорғау шараларын жүргізу;
жұмыс орындарының санын сақтау немесе жаңа жұмыс орындарын құру;
өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылым объектiлерiнiң орын алып отырған тәртiбi мен пайдалану шарттарын сақтау кредиторлық берешектердi белгіленген мерзiмiнде өтеу;
жалақы төлемдерi бойынша берешектердi өтеу;
мәмiлелердi жасауды шектеу (қайта сату, кепiлге, сенiмдi басқаруға беру және т.б.) және/немесе жекешелендiру объектiсiне қатысты белгiлi бiр уақыт iшiнде белгiлi бiр iс-қимылдарға тыйым салу;
комиссияның қалауы бойынша басқа да шарттар болуы мүмкін.

44. Комиссия рекомендует для утверждения Продавцом условия тендера, стартовую цену объекта приватизации, устанавливает размер гарантийного взноса и осуществляет иную деятельность по организации тендера.
45. Если количество зарегистрированных Участников тендера менее двух, то тендер объявляется несостоявшимся, за исключением третьих и последующих торгов на которых объект приватизации может быть продан единственному Участнику.
46. На заседании комиссии заявки с предложениями Участников изучаются и сравниваются всеми членами комиссии. Комиссия проверяет соблюдение всех формальностей, определяет наличие требуемых сведений и документов.
47. При проведении коммерческого тендера комиссия объявляет Победителем тендера Участника, предложение которого содержит наивысшую цену за объект приватизации и удовлетворяет условиям тендера.
В случае, если на коммерческом тендере предложения двух и более Участников содержат одинаковую цену и удовлетворяют условиям тендера, то для определения Победителя между ними проводится аукцион с применением английского метода торгов по цене за объект приватизации.
48. При проведении инвестиционного тендера Победителем объявляется Участник, предложение которого содержит наиболее эффективную инвестиционную программу и удовлетворяет условиям тендера.
В случае, если на инвестиционном тендере инвестиционные программы двух и более Участников содержат одинаковое предложение по инвестициям и другим факторам и удовлетворяют условиям тендера, то для определения Победителя между ними проводится аукцион с применением английского метода торгов по цене за объект приватизации.
49. Результаты тендера по каждому проданному объекту приватизации оформляются протоколом о результатах торгов, который подписывается председателем комиссии, всеми членами комиссии и Победителем тендера по окончании торга по каждому объекту приватизации. Член комиссии имеет право письменно изложить свое особое мнение в протоколе или приложить его к протоколу.
Не позднее дня, следующего за днем окончания тендера, комиссия объявляет результаты тендера всем Участникам.
50. Протокол составляется по одному экземпляру для Продавца и Покупателя.
51. Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты торгов и обязательства Победителя и Продавца заключить договор купли-продажи объекта приватизации на условиях, являющихся результатом тендера. Победитель имеет право заключить договор купли-продажи в срок не более десяти календарных дней со дня подписания протокола, по истечении которого это право утрачивается.

44. Комиссия Сатушының тендер шарттарын, жекешелендiру объектiсiнiң бастапқы бағасын бекiту үшiн ұсыныс жасайды, кепiлдiк жарнаның көлемiн белгiлейдi және тендердi ұйымдастыру бойынша өзге де қызметтердi жүзеге асырады.
45. Егер тiркелген Қатысушылардың саны екеуден аз болса, онда жекешелендiру объектiсi бiр ғана Қатысушыға сатылуы мүмкiн үшiншi және одан кейiнгі сауда-саттықтарды қоспағанда, тендер өтпеген болып саналады.
46. Комиссияның отырысында Қатысушылардың ұсыныстары жазылған өтiнiмдердi комиссияның барлық мүшелерi зерделейдi және салыстырады. Комиссия барлық ресми жағдайлардың сақталуын тексереді, талап етiлетiн мәлiметтер мен құжаттардың бар-жоғын айқындайды.
47. Коммерциялық тендердi өткiзу барысында комиссия ұсынысы жекешелендiру объектiсi үшiн бiршама жоғары мәнге ие болған және тендердiң шарттарын қанағаттандырған Қатысушыны тендердiң Жеңiмпазы деп жариялайды.
Егер коммерциялық тендерде екi және одан көп қатысушының ұсынысы бiрдей бағаға ие болса және тендер шарттарын қанағаттандырса, онда Жеңiмпазды анықтау үшiн олардың арасында жекешелендiру объектiсiнiң бағасы бойынша сауда-саттықтардың ағылшын әдiсi қолданыла отырып аукцион өткiзiледi.
48. Инвестициялық тендер өткiзу кезiнде ұсынысы бiршама тиiмдi инвестициялық бағдарламаға ие және тендер шарттарын қанағаттандыратын Қатысушы Жеңiмпаз деп жарияланады.
Егер, инвестициялық тендерде екi және одан көп қатысушының инвестициялық бағдарламалары инвестициялар және басқа да факторлар бойынша бiрдей ұсыныстарға ие болса және тендер шарттарын қанағаттандырса, онда Жеңiмпазды анықтау үшiн олардың арасында жекешелендiру объектiсiнiң бағасы бойынша сауда-саттықтардың ағылшын әдiсi қолданыла отырып аукцион өткiзiледi.
49. Әрбiр сатылған жекешелендiру объектiсi бойынша тендердiң нәтижелерi сауда-саттықтар аяқталғанда әрбiр жекешелендiру объектiсi бойынша комиссияның төрағасы, комиссияның барлық мүшесi және тендердiң Жеңiмпазы қол қойған сауда-саттықтардың нәтижелерi туралы хаттамамен ресiмделедi. Комиссия мүшесi өзiнiң айрықша пiкiрiн хаттамада жазбаша баяндауға немесе хаттамаға қоса беруге құқығы бар.
Тендер аяқталғаннан кейiнгi күннен кешiктiрмей, комиссия барлық Қатысушыларға тендердiң нәтижелерiн жариялайды.
50. Хаттама Сатушы және Сатып алушы үшiн бiр-бiр данада жасалады.
51. Сауда-саттықтардың нәтижелерi туралы хаттама сауда-саттықтардың нәтижелерi мен Жеңiмпаздың және Сатушының тендердiң нәтижесi болып табылатын шарттармен жекешелендiру объектiсiнiң сатып алу-сату шартын жасасу мiндеттемелерiн тiркейтiн құжат болып табылады. Хаттамаға қол қойылған күннен бастап, мерзімі бiткенде бұл құқық жойылатын, он күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзімге сатып алу-сату шартын жасасуға Жеңiмпаздың құқығы бар.

52. В случае, если объект не продан на тендере, Продавец по рекомендации комиссии принимает решение о способе его продажи, изменении цены и условий тендера.
53. В исключительных случаях, затрагивающих государственную безопасность, охрану окружающей природной среды, внешнеэкономическое положение Республики Казахстан, определяемых Правительством Республики Казахстан, тендер может быть закрытым.
При проведении закрытого тендера публикация информационного сообщения в средствах массовой информации не производится. Участие на закрытом тендере принимает ограниченный круг Участников, определенный Правительством Республики Казахстан. Письменные приглашения на участие в закрытом тендере со всеми условиями закрытого тендера рассылает Продавец.
Регистрация лиц, которым направлено приглашение на участие и желающих принять участие в закрытом тендере производится со дня рассылки письменных приглашений и заканчивается за один день до проведения закрытого тендера.
54. Порядок проведения закрытого тендера регулируется пунктами 41-54 настоящих Правил.
5-1. Конкурс путем двухэтапных процедур <*>
Сноска. Дополнены разделом 5-1 - постановлением Правительства РК от 11 апреля 2003 г. N 350 .
54-1. Конкурс путем двухэтапных процедур проводится с участием финансового советника по решению Правительства Республики Казахстан, определяющего приоритет цены и/или иных условий приватизации.
54-2. Конкурс путем двухэтапных процедур включает в себя следующий план мероприятий:
1) привлечение финансового советника в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
2) всесторонний анализ объекта приватизации, оценка его стоимости и формирование для потенциальных покупателей (инвесторов) информационной базы данных об объекте приватизации;
3) публикация Продавцом извещения о продаже объекта приватизации в официальных изданиях на государственном и русском языках, а также рассылка финансовым советником предложения о продаже потенциальным покупателям (инвесторам);
4) формирование финансовым советником перечня заявок, содержащего предложения потенциальных покупателей (инвесторов);
5) проведение Продавцом с участием финансового советника переговоров с потенциальными покупателями (инвесторами) по перечню заявок с целью выявления не менее двух потенциальных покупателей (инвесторов), представивших в ходе переговоров наилучшие предложения (первый этап конкурса);
6) проведение Продавцом с участием финансового советника переговоров с победителями первого этапа на предмет улучшения ранее предложенных условий (второй этап).

52. Егер объектi тендерде сатылмаса, Сатушы комиссияның ұсынысы бойынша оны сатудың әдiсiн, бағаны және тендер шартын өзгерту туралы шешiм қабылдайды.
53. Мемлекеттiң қауiпсiздiгiн, қоршаған табиғи ортаны қорғауды, Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық жағдайын қозғайтын Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындаған ерекше жағдайларда тендер жабық өткiзiлуі мүмкiн.
Жабық тендердi өткiзу кезiнде бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттық хабарлама жарияланбайды. Жабық тендерге Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған Қатысушылардың шектеулi тобы қатысады. Жабық тендерге қатысуға арналған жазбаша шақыруды жабық тендердiң барлық шарттарымен қоса Сатушы жiбередi.
Жабық тендерге қатысуға шақыру жiберілген және қатысуға тілек бiлдiрген тұлғаларды тiркеу жазбаша шақыру жiберiлген күннен бастап жүргiзiледi және жабық тендердiң өткізiлуiне бiр күн қалғанда аяқталады.
54. Жабық тендердi өткiзудiң тәртiбi осы Ереженiң 41-54-тармақтарымен реттеледi.
5-1. Екi кезеңді рәсiм арқылы конкурс
Ескерту. 5-1-бөліммен, 54-1, 54-2, 54-3, 54-4, 54-5-тармақтармен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.04.11 N 350 Қаулысымен.
54-1. Екi кезеңдi рәсiм арқылы конкурс жекешелендiру бағасының басымдығын және/немесе өзге де шарттарын айқындайтын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша қаржы кеңесшiсiнiң қатысуымен өткізіледi.
54-2. Екі кезеңдi рәсiм арқылы конкурс мынадай іс-шаралар жоспарын қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен қаржы кеңесшiсiн тарту;
2) жекешелендiру объектiн жан-жақты талдау, оның құнын бағалау және ықтимал сатып алушылар (инвесторлар) үшiн жекешелендiру объектісі туралы ақпараттық дерекқорды қалыптастыpу;
3) Сатушының жекешелендiру объектiсiн сату туралы хабарламаны ресми басылымдарда мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жариялауы, сондай-ақ қаржы кеңесшiсiнiң ықтимал сатып aлушыларға (инвесторларға) сату туралы ұсыныстар жiберуi;
4) қаржы кеңесшiсiнiң ықтимал сатып алушылардың (инвесторлардың) ұсыныстарын қамтитын өтiнiмдер тiзбесiн қалыптастыруы;
5) Сатушының қаржы кеңесшiсiнiң қатысуымен келiссөздер барысында ең жақсы ұсыныстар (конкурстың бiрiншi кезеңi) ұсынған кемiнде екi ықтимал сатып алушыны (инвесторды) анықтау мақсатында өтiнiмдер тiзбесi бойынша ықтимал сатып алушылармен (инвесторлармен) келiссөздер жүргiзуi;
6) Сатушының қаржы кеңесшiсiнiң қатысуымен бұрын ұсынылған шарттарды жақсарту мәнiне бiрiншi кезеңнiң жеңiмпаздарымен келiссөздер жүргiзуi (екiншi кезең).

54-3. По итогам проведения каждого этапа переговоров Продавцом, финансовым советником и всеми Участниками конкурса путем двухэтапных процедур подписывается протокол о его результатах.
54-4. Выигравшим конкурс путем двухэтапных процедур признается потенциальный покупатель (инвестор), предложивший в ходе второго этапа конкурса путем двухэтапных процедур наилучшие условия.
54-5. В случае отказа или уклонения Победителя конкурса путем двухэтапных процедур от подписания договора купли-продажи в сроки, установленные Продавцом, договор купли-продажи подписывается с потенциальным покупателем (инвестором), предложение которого признано наилучшим после предложения Победителя.
6. Порядок расчета с покупателями
и оформление права собственности
55. Договор купли-продажи заключается в письменной форме между Продавцом и Покупателем и должен содержать ссылку на протокол о результатах торгов, как основание заключения договора.
56. Расчеты по договору купли-продажи производятся между Продавцом и Покупателем, при этом Покупатель производит расчеты в следующем порядке:
1) авансовый платеж вносится в размере не менее 15 процентов от цены продажи объекта приватизации в срок не позднее 10 банковских дней со дня подписания договора купли-продажи. Гарантийный взнос засчитывается в счет причитающегося авансового платежа;
2) оставшаяся сумма должна быть внесена по договоренности сторон, но не позднее 30 календарных дней со дня подписания договора купли-продажи.
Сноска. В пункт 56 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 .
57. В случае просрочки авансового или окончательного платежа Продавец вправе расторгнуть договор в одностороннем порядке и потребовать от Покупателя возмещения реальных убытков в части, не покрытой гарантийным взносом.
58. Оплата в рассрочку допускается лишь в случаях, когда условия возможной рассрочки были заблаговременно доведены до сведения участников торгов. При этом размер первоначального взноса не может быть меньше 15 процентов от цены продажи, а период рассрочки не должен превышать 3-х лет.
Первоначальный взнос должен быть внесен Покупателем в течение 30 календарных дней со дня подписания договора купли-продажи. При внесении последующих сумм, на еще не внесенные суммы начисляются проценты в размере, установленном соглашением сторон.
Обеспечением своевременного погашения платежей служит право залога Продавца на приобретенный покупателем объект приватизации, если иной способ обеспечения не предусмотрен договором купли-продажи.
Сноска. В пункт 58 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 .

54-3. Сатушы, қаржы кеңесшiсi және екi кезеңдi рәсiм арқылы конкурстың барлық қатысушылары келiссөздiң әрбiр кезеңiнiң өткiзiлу қорытындылары бойынша оның нәтижелерi туралы хаттамаға қол қояды.
54-4. Екi кезеңді рәсiм арқылы конкурстың екiншi кезеңi барысында ең жақсы шарттарды ұсынған ықтимал сатып алушы (инвестор) екi кезеңдi рәсiм арқылы конкурстың жеңiмпазы болып танылады.
54-5. Екi кезеңдi рәсiм арқылы конкурстың Жеңiмпазы сатып алу-сату шартына Сатушы белгiлеген мерзiмде қол қоюдан бас тартқан немесе жалтарған жағдайда, сатып алу-сату шартына ұсынысы Жеңiмпаздың ұсынысынан кейiн ең жақсы деп танылған ықтимал сатып алушы (инвестор) қолын қояды.
6. Сатып алушылармен есеп айырысудың тәртібі және
меншік құқығын ресімдеу
55. Сатып алу-сату шарты жазбаша түрде Сатушы мен Сатып алушының арасында жасалады және келiсiм-шарт жасасудың негізi ретiнде сауда-саттықтардың нәтижелерi туралы хаттамаға жасалған сiлтеменi қамтуы тиiс.
56. Сатып алу-сату шарты бойынша есеп айырысулар Сатушы мен Сатып алушы арасында жүргізiледi, бұл орайда Сатып алушы есеп айырысуларды мынадай тәртіппен жүргізедi:
1) аванстық төлем жекешелендiру объектiсiн сату бағасынан кемi 15 пайыз мөлшерiнде сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап 10 банктiк күннен кешiктiрiлмей енгiзiледi. Кепiлдiк жарна тиесiлi аванстық төлем есебiне есептеледi;
2) қалған сома тараптардың уағдаласуы бойынша, бiрақ сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап 30 күнтiзбелiк күннен кешiктiрiлмей енгізiлуi тиiс.
Ескерту. 56-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639 қаулысымен.
57. Аванстық немесе түпкiлiктi төлемнiң мерзiмi өткен жағдайда Сатушы шартты бiр жақты тәртiппен бұзуға және Сатып алушыдан iс жүзiндегі зиянның кепiлдiк жарнамен жабылмаған бөлiгiн өтеудi талап етуге құқылы.
58. Ықтимал бөлiп-бөлiп төлеудiң шарты сауда-саттықтарға қатысушылардың назарына алдын-ала жеткiзiлген жағдайда ғана бөліп-бөліп төлеуге рұқсат етiледi. Бұл орайда бастапқы жарнаның мөлшерi сату бағасынан 15 пайызға кем болмауы, ал бөлiп-бөлiп төлеудiң кезеңi 3 жылдан аспауы тиiс.
Бастапқы жарнаны Сатып алушы сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап 30 күн тiзбелiк күн iшiнде енгiзуi тиiс. Одан кейiнгі соманы енгiзген жағдайда, әлi енгізiлмеген сомаға тараптардың келiсiмiмен белгiленген мөлшерде пайыз есептеледi.
Егер қамтамасыз етудің өзге тәсілі сатып алу-сату шартымен көзделмесе, сатып алушы алған жекешелендіру объектісіне Сатушының кепіл құқығы төлемдердің уақытылы өтелуін қамтамасыз етуге қызмет етеді.
Ескерту. 58-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639 қаулысымен.

59. Передача объекта, за исключением государственных пакетов акций, производится после полной оплаты Покупателем Цены продажи по договору купли-продажи путем подписания акта приема-передачи объекта приватизации, который является основанием для проведения государственной регистрации об изменении собственника на проданный объект приватизации.
Передача государственных пакетов акций производится после полной оплаты Покупателем Цены продажи по договору купли-продажи путем подписания приказа о переводе ценных бумаг.
Сноска. В пункт 59 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 декабря 2001 г. N 1639 .
60. Право собственности на объект приватизации наступает у Покупателя с момента регистрации сделки в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
7. Средства, полученные от продажи объекта приватизации
61. Средства, полученные от продажи объектов, отнесенных к республиканской собственности, направляются в республиканский бюджет. При продаже объектов приватизации, переданных в коммунальную собственность, доходы направляются в местные бюджеты.
Сноска. В пункт 61 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 мая 2002 г. N 562 .
62. Вознаграждение, причитающееся Организатору, включается в расходы Продавца на подготовку и проведение аукциона.
63. Расходы на организацию и проведение аукционов и тендеров осуществляются за счет средств соответствующих бюджетов.

59. Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн қоспағанда, объектiлердi беру Сатып алушы сатып алу-сату шарты бойынша Сатып алушы Сату бағасын толық төлегеннен кейiн меншiк иесiнiң сатылған жекешелендiру объектiсiн өзгерткендiгi туралы мемлекеттiк тiркеу жүргізу үшiн негiз болып табылатын жекешелендiру объектiсiнiң қабылдау-беру актiсiне қол қою арқылы жүргізiледi.
Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн беру Сатып алушы сатып алу-сату шарты бойынша Сатып алушы Сату бағасын толық төленгеннен кейін бағалы қағаздарды аудару туралы бұйрыққа қол қою арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 59-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.12.14 N 1639 қаулысымен.
60. Сатып алушы жекешелендіру объектісінің меншік құқығына Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген тәртіппен мәміленің тіркелген сәтінен бастап ие болады.
7. Жекешелендіру объектісін сатудан алынған қаражат
61. Республикалық меншікке жатқызылған объектілерді сатудан алынған қаражат республикалық бюджетке жатқызылады. Коммуналдық меншікке берілген жекешелендіру объектілерін сату кезінде түскен кіріс жергілікті бюджетке жіберіледі.
Ескерту. 61-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2002.05.23 N 562 қаулысымен.
62. Ұйымдастырушыға тиесілі сыйақы Сатушының аукционды даярлау мен өткізуге арналған шығыстарына жатқызылады.
63. Аукциондар мен тендерлерді ұйымдастыруға және өткізуге арналған шығыстар тиісті бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.