О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам налогообложения недропользователей и признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 1 июня 1995 года N 764
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2000 года N 1575. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года Z952235_  "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и в целях обеспечения экономических интересов Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) (подпункт утратил силу - постановлением Правительства РК
от 26 декабря 2001 года N 1705 P011705_  );
2) в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 1997 года N 1330 P971330_  "Об утверждении Порядка установления ставок роялти при заключении контрактов на недропользование в Республике Казахстан, Порядка определения внутренней нормы прибыли для исчисления налога на сверхприбыль и Порядка исчисления бонуса коммерческого обнаружения и бонуса добычи при заключении контрактов на недропользование в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 41, ст. 386):
в заголовке слова "исчисления бонуса коммерческого обнаружения и бонуса добычи" заменить словами "определения подписного бонуса и исчисления бонуса коммерческого обнаружения";
в преамбуле слова "Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 24 апреля 1995 г. N 2235 Z952235_  " заменить словами "Законом Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года Z952235_  ";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Порядок определения подписного бонуса и исчисления бонуса коммерческого обнаружения при заключении контрактов на недропользование в Республике Казахстан";
в Порядке установления ставок роялти при заключении контрактов на недропользование в Республике Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Средняя цена реализации за отчетный период полезных ископаемых (первого товарного продукта) по углеводородам определяется на основании фактически сложившейся средней цены реализации углеводородов за отчетный период без учета косвенных налогов, уменьшенной на сумму фактических расходов на транспортировку до места продажи.

Қазақстан Республикасы Yкiметінің жер қойнауын пайдаланушыларға салық салу мәселелерi бойынша кейбiр шешімдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Үкiметінің 1995 жылғы 1 маусымдағы N 764 қаулысының күшi жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Yкiметінің қаулысы 2000 жылғы 20 қазан N 1575. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуiрдегi  Заңына  сәйкес және Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерiн қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) <*>
Ескерту. 1-тармақтың 1) тармақшасының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2001.12.26. N 1705 қаулысымен.
2) "Қазақстан Республикасында Жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарды жасау кезiнде роялтидiң ставкасын белгiлеу тәртiбiн, Үстеме табысқа салық салуды есептеу үшiн пайданың iшкi нормаларын анықтау тәртiбiн және Қазақстан Республикасында жердi пайдалануға арналған келiсiм-шарттарды жасау кезiнде коммерциялық табу бонусы мен өндiру бонусын есептеу тәртібiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң 1997 жылғы 12 қыркүйектегі N 1330  қаулысында  (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1997 ж., N 41, 386-құжат):
тақырыбындағы "коммерциялық табу бонусы мен өндіру бонусын есептеу" деген сөздер "жазылу бонусын айқындау мен коммерциялық табу бонусын есептеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
кiрiспедегi "Қазақстан Республикасы Президентінiң 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Заң күшi бар Жарлығына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарды жасасу кезiнде жазылу бонусын айқындау мен коммерциялық табу бонусын есептеу тәртiбi";
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарды жасасу кезiнде роялтидiң ставкасын белгiлеу тәртiбiндегi:
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Көмiрсутегiлер бойынша пайдалы қазбалардың (алғашқы тауар өнiмiнiң) есепті кезең үшiн орташа сату бағасы сату орнына дейiнгi тасымалдауға арналған iс жүзiндегі шығыстардың сомасына азайтылған жанама салықтарды есептемегендер есептi кезең үшiн көмiрсутегiлердi сатудың iс жүзiндегi қалыптасқан орташа бағасының негізiнде айқындалады.

13. В случае отсутствия реализации полезных ископаемых (первого товарного продукта), за исключением указанных в пункте 11 настоящего Порядка, в отчетном периоде за среднюю цену реализации для исчисления объекта обложения роялти принимается средняя цена реализации полезных ископаемых (первого товарного продукта) того отчетного периода, в котором имела место последняя реализация.";
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. При полном отсутствии реализации полезных ископаемых (первого товарного продукта), за исключением указанных в пункте 11 настоящего Порядка, для исчисления объекта обложения роялти за отчетный период за среднюю цену реализации принимаются фактически сложившиеся затраты на добычу полезных ископаемых.
При этом недропользователь обязан произвести последующую корректировку роялти, исходя из фактической цены реализации полезных ископаемых (первого товарного продукта).";
в Порядке определения внутренней нормы прибыли для исчисления налога на сверхприбыль, утвержденном указанным постановлением:
в абзаце втором пункта 5 слова "Министерством экономики и торговли Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным государственным органом";
в Порядке исчисления бонуса коммерческого обнаружения и бонуса добычи при заключении контрактов на недропользование в Республике Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Порядок определения подписного бонуса и исчисления бонуса коммерческого обнаружения при заключении контрактов на недропользование в Республике Казахстан";
в пункте 1:
слова "Бонус коммерческого обнаружения и бонус добычи" заменить словами "Подписной бонус и бонус коммерческого обнаружения";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Стартовые размеры подписного бонуса определяются Правительством Республики Казахстан или Компетентным органом, либо по условиям проведения тендера";
пункт 3 исключить.
2. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 1 июня 1995 года N 764  P950764_   "О фиксированных (рентных) платежах на нефть, газ и уголь" (САПП Республики Казахстан,  1995 г., N 20, ст. 221).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания, кроме пункта 2, который вступает в силу с 1 января 2001 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

13. Осы Тәртiптің 11-тармағында көрсетiлгендердi қоспағанда, пайдалы қазбалардың (алғашқы тауар өнiмiнiң) есепті кезең үшiн орташа сату бағасымен сатылмаған жағдайда, роялти салу объектiсiн есептеу үшiн ұқсас өнiмдi соңғы сатқан есептi кезеңдегі пайдалы қазбалардың (алғашқы тауар өнiмiнiң) орташа сату құны қабылданады.";
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Осы Тәртіптiң 11-тармағында көрсетiлгендердi қоспағанда, пайдалы қазбалар (алғашқы тауар өнiмi) сатылмаған жағдайда, есептi кезең үшін роялти салу объектiсiн есептеу үшiн орташа сату бағасына пайдалы қазбаларды өндiруге iс жүзiнде қалыптасқан шығындар қабылданады.
Бұл ретте, жер қойнауын пайдаланушы пайдалы қазбаларды (алғашқы тауар өнiмiн) iс жүзiндегi сату бағасын ескере отырып, роялтиге кейiннен түзету жүргiзуге мiндеттi.";
көрсетілген қаулымен бекiтiлген Үстеме пайдаға салық есептеу үшiн пайданың iшкi нормаларын анықтау тәртiбiндегi:
5-тармақтың екiншi абзацындағы "Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi" деген сөздер "уәкiлетті мемлекеттік орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарын жасасу кезінде коммерциялық табу бонусы мен өндiру бонусын есептеудiң тәртiбiндегi:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарын жасасу кезiнде жазылу бонусын айқындаудың және коммерциялық табу бонусын есептеудiң тәртiбi";
1-тармақтағы:
"коммерциялық табу бонусы мен өндiру бонусы" деген сөздер "жазылу бонусы мен коммерциялық табу бонусы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жазылу бонусының бастапқы мөлшерiн Қазақстан Республикасының Үкiметі немесе Құзыреттi орган айқындайды, не тендер өткiзудiң шарттары бойынша айқындалады";
3-тармақ алынып тасталсын.
2. "Мұнайға, газға және көмiрге тiркелген (ренталық) төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 1 маусымдағы N 764  қаулысының  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1995 ж., N 20, 221-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2001 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енетін 2-тармақты қоспағанда, қол қойылған күнiнен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі