Об утверждении Программы подготовки и выпуска учебников, учебно-методических комплексов по специальным дисциплинам для организаций начального и среднего профессионального образования Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2001 года N 409
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2000 года N 721 P000721_ "О мерах по дальнейшему развитию начального и среднего профессионального образования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу подготовки и выпуска учебников, учебно-методических комплексов по специальным дисциплинам для организаций начального и среднего профессионального образования Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 марта 2001 г. N 409
Программа
подготовки и выпуска учебников, учебно-методических
комплексов по специальным дисциплинам для организаций
начального и среднего профессионального образования
Республики Казахстан
Паспорт
Название Программы                      Программа подготовки и выпуска
учебников, учебно-методических
комплексов по специальным
дисциплинам для организаций
начального и среднего
профессионального образования
Республики Казахстан
Основание для разработки                Постановление Правительства
Республики Казахстан от 15 мая
2000 года N 721
P000721_
"О мерах
по дальнейшему развитию начального
и среднего профессионального
образования в Республике
Казахстан"
Разработчик                             Министерство образования и науки
Республики Казахстан
Цель                                    Определение единой политики
создания и разработки учебников,
учебно-методических комплексов
по специальным дисциплинам для
системы начального и среднего
профессионального образования
Срок реализации                         2002-2005 годы
1. Введение
Развитие содержания профессионального образования направлено на модернизацию всех нормативно-правовых актов, определяющих современный уровень подготовки специалистов: государственных общеобязательных стандартов, типовых учебных планов, учебных программ по предметам, учебников и учебных пособий.
Введение новых государственных общеобязательных стандартов образования в колледжах, профессиональных школах и профессиональных лицеях составляет объективную основу для реализации Программы подготовки и выпуска учебников, учебно-методических комплексов по специальным дисциплинам для организаций начального и среднего профессионального образования (далее - Программа).

Қазақстан Республикасының бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдары үшін арнайы пәндер бойынша оқулықтарды, оқу- әдістемелік кешендерді дайындаудың және басып шығарудың бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 29 наурыз N 409
"Қазақстан Республикасында бастауыш және орта кәсіптік білім беруді
одан әрі дамыту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2000 жылғы 15 мамырдағы N 721
P000721_
қаулысына сәйкес
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының бастауыш және орта
кәсіптік білім беру ұйымдары үшін арнайы пәндер бойынша оқулықтарды,
оқу-әдістемелік кешендерді дайындаудың және басып шығарудың бағдарламасы
бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2001 жылғы 29 наурыздағы
N 409 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының
бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдары үшін
арнайы пәндер бойынша оқулықтарды, оқу-әдістемелік
кешендерді дайындаудың және басып шығарудың
Бағдарламасы
Паспорт
Бағдарламаның атауы          Қазақстан Республикасының
бастауыш және орта кәсіптік
білім беру ұйымдары үшін арнайы
пәндер бойынша оқулықтарды,
оқу-әдістемелік кешендерді
дайындаудың және басып шығарудың
бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме       "Қазақстан Республикасында
бастауыш және орта кәсіптік
білім беруді одан әрі дамыту
жөніндегі шаралар туралы"
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2000 жылғы 15 мамырдағы
N 721
P000721_
қаулысы
Әзірлеуші                    Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
Мақсаты                      Бастауыш және орта кәсіптік
білім беру жүйесі үшін
арнайы пәндер бойынша
оқулықтарды, оқу-әдістемелік
кешендерді жасау және
әзірлеудің бірыңғай саясатын
айқындау
Іске асыру мерзімі           2002-2005 жылдары
1. Кіріспе
Кәсіптік білім беру мазмұнын дамыту мамандар даярлаудың қазіргі деңгейін анықтайтын барлық нормативтік құқықтық кесімдерді: жалпы білім берудің мемлекеттік стандарттарын, үлгілік оқу жоспарларын, пәндер бойынша оқу бағдарламаларын, оқулықтар мен оқу құралдарын жаңартуға бағытталған.
Колледждерде, кәсіптік мектептер мен кәсіптік лицейлерде жалпы білім берудің жаңа мемлекеттік стандарттарын енгізу бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдары үшін арнайы пәндер бойынша оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді дайындаудың және басып шығарудың бағдарламасын (бұдан әрі - Бағдарлама) іске асырудың объективті негізін құрайды.

Данная Программа разработана согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2000 года N 721 "О мерах по дальнейшему развитию начального и среднего профессионального образования в Республике Казахстан" и является основным документом, определяющим стратегию и координацию деятельности органов управления, научно-исследовательских, педагогических и авторских коллективов, издательств по разработке, изданию и внедрению учебников и учебно-методических комплексов в учебно-воспитательном процессе организаций профессионального образования Республики Казахстан.
2. Анализ современного состояния проблемы
Программа направлена на обеспечение учебниками, учебно-методическими комплексами организаций начального и среднего профессионального образования в Республике Казахстан, включающих 278 государственных профессиональных школ и лицеев с контингентом 84,1 тысяч учащихся, 141 государственный колледж с контингентом 88,2 тысяч учащихся.
Анализ состояния учебно-методической базы организаций начального и среднего профессионального образования показал:
1) абсолютное отсутствие учебников по общетехническому и профессиональному циклу на государственном языке;
2) преобладание в процессе обучения учебников изданий 1970-1980 годов;
3) недостаточность учебников по специальностям, обеспечивающим развитие малого и среднего бизнеса, которые должны быть гибкими и мобильными по своему содержанию;
4) Целевая программа подготовки и издания учебников и учебно-методических комплексов нового поколения для общеобразовательных школ,утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 1996 года N 1173 P961173_ , не включает обеспечение предметов общетехнических и специальных циклов, предусмотренных учебными планами и программами начального и среднего профессионального образования;
5) отсутствие электронных учебников - современных информационных технологий обучения, обеспечивающих высокую активность субъектов образовательного процесса;
6) не обеспечены учебниками, учебными пособиями и другими средствами обучения наиболее массовые и приоритетные профессии, востребованные на рынке труда;
7) морально и физически устарело и требует обновления 50 процентов библиотечного фонда государственных учебных заведений;
8) с 1987 года государственные учебные заведения профессионального образования из-за отсутствия средств не обеспечиваются учебниками и учебно-методическими комплексами.
Таким образом, в условиях новой экономической политики, качественных изменений содержания профессионального образования, введения государственных общеобязательных стандартов образования в Республике Казахстан сложилась острая необходимость обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами учебных заведений начального и среднего профессионального образования.

Осы Бағдарлама "Қазақстан Республикасында бастауыш және орта кәсіптік білім беруді одан әрі дамыту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 15 мамырдағы N 721 қаулысына сәйкес әзірленді және басқару органдарының, ғылыми-зерттеу, педагогикалық және авторлық ұжымдардың, баспалардың оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу, басып шығару және оларды Қазақстан Республикасының кәсіптік білім беру ұйымдарының оқу-тәрбие процесіне енгізу жөніндегі қызметінің стратегиясын айқындау мен үйлестірудегі негізгі құжат болып табылады.
2. Проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
Бағдарлама құрамында 84,1 мың оқушы бар 278 мемлекеттік кәсіптік мектептер мен лицейлер, құрамында 88,2 мың оқушы бар 141 мемлекеттік колледждерді қамтитын Қазақстан Республикасындағы бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдарын оқулықтармен, оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз етуге бағытталған.
Бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдарының оқу-әдістемелік базасының жай-күйіне жасалған талдау:
1) мемлекеттік тілдегі жалпы техникалық және кәсіптік циклдағы оқулықтардың мүлдем жоқтығының;
2) оқыту процесінде 1970-1980 жылдардағы оқулықтардың басымдылығының;
3) мазмұнына қарай оралымды және жинақы болып келетін, шағын және орта бизнестің дамуын қамтамасыз ететін мамандықтар бойынша оқулықтардың жеткіліксіздігінің;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 26 қыркүйектегі N 1173 қаулысымен бекітілген Жалпы білім беретін мектептер үшін жаңа буындағы оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерін дайындау және басып шығарудың мақсатты бағдарламасына бастауыш және орта кәсіптік білім беру жүйесінің оқу жоспарлары мен бағдарламаларында қарастырылған жалпы техникалық және арнайы цикл пәндерімен қамтамасыз етуді енгізбегендігінің;
5) оқу процесі субъектілерінің жоғары белсенділігін қамтамасыз ететін, оқытудың қазіргі ақпараттық технологияларының - электронды оқулықтардың жоқтығының;
6) еңбек нарқында талап етілетін неғұрлым кең тараған және басым мамандықтардың оқулықтармен, оқу-құралдарымен қамтамасыз етілмегендігінің;
7) мемлекеттік білім беру мекемелерінде кітапхана қоры ескірген әрі тозған және 50 пайыз жаңартуды талап ететіндігінің;
8) 1987 жылдан бері кәсіптік білім беретін мемлекеттік білім мекемелері қаражаттың болмауынан оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз етілмегендігінің орын алғандығын байқатты.
Сонымен, Қазақстан Республикасындағы жаңа экономикалық саясат жағдайында кәсіптік білім беру мазмұны сапасының өзгеруі, жалпы білімнің міндетті мемлекеттік стандартының енгізілуі, бастауыш және орта кәсіптік білім мекемелерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз етудің қажеттілігі өткір сипат алды.

3. Цель и задачи Программы
Основной целью настоящей Программы является определение единой политики в области создания и разработки учебников, учебно-методических комплексов по специальным дисциплинам и обеспечения ими системы начального и среднего профессионального образования. Достижение данной цели обеспечивается выполнением следующих основных задач:
1) создание учебников, учебно-методических комплексов по специальным дисциплинам и внедрение их в деятельность организации начального и среднего профессионального образования;
2) выпуск и апробация экспериментальных учебников, учебно- методических комплексов;
3) своевременное издание качественных учебников и учебно-методических комплексов, доставка их до организаций образования;
4) создание отечественных электронных учебников.
4. Основные направления и механизм реализации Программы
Создание новых учебников и учебно-методических комплексов выполняется поэтапно.
Первый этап - аналитическая работа, направленная на диагностическое изучение состояния учебно-методической базы.
Второй этап - конструктивная работа, ориентированная на разработку учебников, учебно-методических комплексов и электронных учебников.
Третий этап - издание экспериментальных учебников, учебно-методических комплексов и создание экспериментальных электронных учебников.
Четвертый этап - апробация экспериментальных учебников, учебно-методических комплексов и электронных учебников в организациях образования.
Пятый этап - массово-издательская работа.
Проведение диагностического этапа предполагает выполнение следующих работ:
1) разработку регламентирующих документов по экспертизе учебников и учебно-методических комплексов;
2) изучение научно-педагогических основ учебников и учебно-методических комплексов в системе начального и среднего профессионального образования;
3) анализ имеющихся отечественных учебников и учебно-методических комплексов для профессиональных школ, лицеев, колледжей;
4) анализ наличия и потребности в учебниках и учебно-методических комплексах по специальным дисциплинам начального и среднего профессионального образования.
Конструктивный этап включает:
1) создание учебных программ для начальных и средних профессиональных организаций образования;
2) разработку экспериментальных учебников, учебно-методических комплексов и электронных учебников для начальных и средних профессиональных организаций образования с обязательным проведением экспертизы специалистами отраслевых министерств и ведомств;
3) разработку методики организации, проведения и анализа результатов апробации экспериментальных учебников, учебно-методических комплексов и электронных учебников.
Особое внимание при создании учебников, учебно-методических комплексов и электронных учебников должно уделяться реализации педагогических принципов отбора содержания профессиональных образовательных программ, переосмыслению не только содержания, но и педагогических технологий, их конструирования на основе современных достижений электронной техники.
Издание экспериментальных учебников, учебно-методических комплексов включает:

3. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Осы Бағдарламаның негізгі мақсаты арнайы пәндер бойынша оқулықтарды және оқу-әдістемелік кешендерді жасау мен әзірлеу және олармен бастауыш және орта кәсіптік білім беру жүйесін қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай саясатты айқындау болып табылады. Осы мақсатқа жету мынадай негізгі міндеттерді орындаумен қамтамасыз етіледі:
1) арнайы пәндер бойынша оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді
жасау және оларды бастауыш және орта кәсіптік білім ұйымдарының қызметіне
енгізу;
2) эксперименттік оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді басып
шығару және сынап-байқау;
3) оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді уақытылы басып шығару,
оларды білім беру ұйымдарына жеткізу;
4) отандық электронды оқулықтарды жасау.
4. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі
Жаңа оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді жасау кезең-кезеңімен
орындалады.
Бірінші кезең - оқу-әдістемелік базаның жай-күйін диагностикалық
тұрғыда зерделеуге бағытталған талдау жұмысы.
Екінші кезең - оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер және электронды оқулықтарды әзірлеуге бағдарланған сындарлы жұмыс.
Үшінші кезең - эксперименттік оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді басып шығару және эксперименттік электронды оқулықтарды жасау.
Төртінші кезең - эксперименттік оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді және электронды оқулықтарды білім беру ұйымдарында сынап байқау.
Бесінші кезең - жалпы баспа жұмысы.
Диагностикалық кезеңді жүргізу:
1) оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді сараптау жөніндегі құжаттарды әзірлеу;
2) бастауыш және орта кәсіптік білім беру жүйесіндегі оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерінің ғылыми-педагогикалық негіздерін зерделеу;
3) кәсіптік мектептерге, лицейлерге, колледждерге арналған қолданылып жүрген отандық оқулықтарды және оқу-әдістемелік кешендерді талдау;
4) бастауыш және орта кәсіптік білім беру арнайы пәндері бойынша оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендердің қолда бары мен қажеттілігін талдау сияқты жұмыстарды орындауды көздейді.
Сындарлы кезең:
1) бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдары үшін оқу бағдарламаларын жасауды;
2) салалық министрліктер мен ведомстволардың мамандарының міндетті түрде сараптау өткізуімен бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдары үшін эксперименттік оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер және электронды оқулықтар әзірлеуді;
3) эксперименттік оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер және электронды оқулықтарды байқауды ұйымдастыру, жүргізу және нәтижелерін талдау әдістемесін әзірлеуді қамтиды.
Оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді және электронды оқулықтарды жасау кезінде тек мазмұнын ой елегінен өткізуге ғана емес, оларды электронды техниканың қазіргі жетістіктері негізінде құрастырудың педагогикалық технологияларына, кәсіптік білім беру бағдарламаларының мазмұнын сұрыптаудың педагогикалық қағидаттарын іске асыруға ерекше назар аударылуы тиіс.
Эксперименттік оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерін басып шығару:

1) выпуск и распространение экспериментальных учебников и учебно-методических комплексов;
2) определение порядка подготовки к изданию учебных программ, учебников и учебно-методических комплексов.
Апробация экспериментальных учебников, учебно-методических комплексов и электронных учебников включает:
1) апробацию, корректировку разработанных на конкурсной основе учебников, учебно-методических комплексов и электронных учебников;
2) внедрение экспериментальных учебников и учебно-методических комплексов и электронных учебников в учебный процесс;
3) поэтапную и промежуточную экспертизу.
Массово-издательская деятельность состоит из:
1) отслеживания прохождения рукописей в издательствах, типографиях;
2) издания учебников и учебно-методических комплексов.
5. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Сноска. В раздел 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 августа 2002 г. N 910 P020910_ .
По предварительным расчетам предстоит подготовка 828 наименований учебников и 2395 наименований учебно-методических комплексов, 311 наименований электронных учебников на сумму 695160 тысяч тенге.
Финансирование Программы осуществляется за счет и в пределах средств, предусматриваемых в республиканском бюджете Министерству образования и науки Республики Казахстан.
Ежегодные объемы, необходимые для реализации данной Программы, определяются в соответствии с объемами, предусматриваемыми в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год по определенной бюджетной программе и составляют в 2002 году - 138600 тысяч тенге, 2003 году - 178640 тысяч тенге, 2004 году - 185520 тысяч тенге, 2005 году - 192400 тысяч тенге.
6. Ожидаемый результат от реализации Программы
Сноска. В раздел 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 августа 2002 г. N 910 P020910_ .
Разработка экспериментальных учебников 198 наименований, экспериментальных учебно-методических комплексов 505 наименований - 2002 год.
Разработка и издание 220 наименований экспериментальных учебников в количестве 6600 экземпляров, 660 наименований экспериментальных учебно-методических комплексов в количестве 19800 экземпляров и экспертиза 220 наименований экспериментальных учебников и 660 наименований экспериментальных учебно-методических комплексов - 2003 год.
Разработка и издание 210 наименований экспериментальных учебников в количестве 6300 экземпляров, 630 наименований экспериментальных учебно-методических комплексов в количестве 18900 экземпляров и внедрение 220 наименований экспериментальных учебников, 660 наименований экспериментальных учебно-методических комплексов - 2004 год.

1) эксперименттік оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерін басып шығаруды және таратуды;
2) оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді, оқу бағдарламаларын басып шығаруға дайындау тәртібін белгілеуді енгізеді.
Эксперименттік оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен электронды оқулықтарды байқап сынау:
1) конкурстық негізде әзірленген оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді және электронды оқулықтарды байқап сынау, түзету;
2) эксперименттік оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер мен электронды оқулықтарды оқу процесіне енгізу;
3) кезең-кезеңімен және аралық сараптама жасауды қамтиды.
Жалпы баспа жұмысы қызметі:
1) баспалардан, баспаханалардан қолжазбалардың өтуін қадағалау;
2) оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді басып шығарудан тұрады.
5. Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері
Алдын-ала есептеулер бойынша 695160 мың теңге сомасында 828 оқулық пен 2395 оқу-әдістемелік кешен, 311 электронды оқулық дайындау міндеті алда тұр.
Бағдарламаны қаржыландыру Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігіне республикалық бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде жүзеге асырылады.
Осы Бағдарламаны іске асыру үшін жыл сайынғы қажетті қаражат тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджеттегі белгілі бір бюджеттік бағдарлама бойынша көзделетін көлемдерге сәйкес белгіленеді және 2002- жылы - 138600 мың теңге, 2003 жылы - 178640 мың теңге, 2004 жылы - 185520 мың теңге, 2005 жылы - 192400 мың теңге құрайды.
Ескерту. 5-бөлім өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.08.16. N 910
қаулысымен. P020910_
6. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтиже
2002 жылы 198 эксперименттiк оқулық, 505 эксперименттiк оқу-әдiстемелiк кешен әзiрлеу;
2003 жылы 6600 дана 220 эксперименттік оқулық, 19800 дана 660 оқу-әдістемелік кешен әзірлеу мен басып шығару және 220 эксперименттік оқулық пен 660 эксперименттік оқу-әдістемелік кешеніне сараптама жасау;
2004 жылы 6300 дана 210 эксперименттік оқулық, 18900 дана 630 эксперименттік оқу-әдістемелік кешен әзірлеу мен басып шығару және 220 эксперименттік оқулық пен 660 эксперименттік оқу-әдістемелік кешенін енгізу;

Разработка и издание 200 наименований экспериментальных учебников в количестве 6000 экземпляров, 600 наименований экспериментальных учебно-методических комплексов в количестве 18000 экземпляров и совершенствование экспериментальных учебников, учебно-методических комплексов и внедрение качественных учебников, учебно-методических комплексов - 2005 год.
Создание и внедрение 311 наименований электронных учебников -
2004-2005 годы.
Принятие и реализация данной Программы позволит обеспечить учебные
заведения профессионального образования Республики Казахстан новыми
отечественными учебниками, учебно-методическими комплексами и электронными
учебниками.
7. План
мероприятий по реализации Программы подготовки и выпуска учебников,
учебно-методических комплексов по специальным дисциплинам для
организаций начального и среднего профессионального образования
Республики Казахстан
___________________________________________________________________________
N !         Мероприятия          !Ответственные !   Форма   !   Срок
п/п!                              ! исполнители  !завершения !исполнения
___________________________________________________________________________
1  Создать рабочую группу по       Министерство    Приказ      2001
реализации Программы            образования   Министерства
и науки     образования
и науки
2  Создать учебно-методический     Министерство    Приказ      2001
совет по разработке и выпуску   образования   Министерства
учебников, учебно-методических    и науки     образования
комплексов и электронных                        и науки
учебников по специальным
дисциплинам для организаций
начального и среднего
профессионального образования
3  Обеспечить финансирование       Министерство  Бюджетная     2001-2005
работ по разработке и выпуску     финансов    программа
учебников, учебно-методических  Министерство
комплексов и электронных        образования
учебников                         и науки
4  Провести конкурсы на разработку Министерство    Приказ      2001-2003
учебных программ, макетов       образования   Министерства
учебников, учебно-методических  и науки       образования
комплексов и электронных                        и науки
учебников по специальным
дисциплинам для организаций
начального и среднего
профессионального образования
в установленном
законодательством порядке
5  Провести семинары с авторскими  Министерство    Приказ      2001-2004
коллективами - разработчиками   образования   Министерства
учебников, учебно-методических    и науки     образования
комплексов и электронных                        и науки
учебников по специальным
дисциплинам для организаций
начального и среднего
профессионального образования
6  Разработать учебные программы,  Министерство    Приказ      2002-2005
учебники, учебно-методические   образования   Министерства
комплексы и электронные           и науки     образования
учебники по специальным                         и науки
дисциплинам для организации
начального и среднего
профессионального образования
7  Подготовить план издания        Министерство    Приказ      2002-2005
пробных учебников, учебно-      образования   Министерства
методических комплексов и         и науки     образования
электронных учебников по                        и науки
специальным дисциплинам для
организаций начального и
среднего профессионального
образования
8  Экспертиза, внедрение и         Министерство    Приказ      2003-2005
совершенствование учебников,    образования   Министерства
учебно-методических комплексов    и науки     образования
и электронных учебников по                      и науки
специальным дисциплинам для
организаций начального и
среднего профессионального
образования
9  Перевести учебные программы,    Министерство    Приказ      2003-2005
пробные учебники, учебно-       образования   Министерства
методические комплексы и          и науки     образования
электронные учебники на языки                   и науки
обучения компактно проживающих
наиболее многочисленных
этнических групп
10  Подготовить план издания        Министерство    Приказ      2003-2005
качественных учебников,         образования   Министерства
учебно-методических комплексов    и науки     образования
и электронных учебников после                   и науки
соответствующей корректировки
с учетом экспериментальных
результатов и их тиражирование
11  Провести работу по подготовке   Министерство    Приказ      2003-2005
и переподготовке педагогических образования   Министерства
кадров для работы с новыми        и науки     образования
учебниками, учебно-                             и науки
методическими комплексами
и электронными учебниками
12  Своевременно обеспечить         Министерство    Приказ      Постоянно
учебные заведения новыми        образования   Министерства
учебниками, учебно-               и науки     образования
методическими комплексами         Акимы         и науки
и электронными учебниками        областей,      Решения
по специальным дисциплинам,      городов        акимов
подготовленными в соответствии   Астаны и       областей,
с утвержденной Программой        Алматы         городов
Астаны и Алматы
_________________________________________________________________________
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)

2005 жылы 6000 дана 200 эксперименттік оқулық, 18000 дана 600 эксперименттік оқу-әдістемелік кешен әзірлеу мен басып шығару және эксперименттік оқулықтарды жетілдіру және сапалы оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді енгізу;
2004-2005 жылдары 311 электронды оқулық жасау және енгізу негізделген.
Осы бағдарламаны қабылдау және іске асыру Қазақстан Республикасының
кәсіптік білім беру оқу орындарын жаңа отандық оқулықтармен,
оқу-әдістемелік кешендермен және электронды оқулықтармен қамтамасыз етуге
мүмкіндік береді.
Ескерту. 6-бөлім өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.08.16. N 910
қаулысымен.
P020910_
7. Қазақстан Республикасының
бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдары үшін арнайы пәндер
бойынша оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді дайындаудың және
басып шығарудың бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жоспары
________________________________________________________________________
Р/с !         Іс-шаралар          !  Жауапты     !Аяқтау нысаны !Орындалу
!                             ! орындаушылар !              !мерзімі
________________________________________________________________________
1.   Бағдарламаны іске асыру        Білім және    Білім және
жөніндегі жұмыс тобын құру     ғылым         ғылым          2001
министрлігі   министрлігінің
бұйрығы
________________________________________________________________________
2.   Бастауыш және орта кәсіптік    Білім және    Білім және
білім беру ұйымдары үшін ар.   ғылым         ғылым          2001
найы пәндер бойынша оқулық.    министрлігі   министрлігінің
тарды, оқу-әдістемелік кешен.                бұйрығы
дерді және электронды оқулық.
тарды жасау және шығару жөнін.
дегі оқу-әдістемелік кеңес құру
________________________________________________________________________
3.   Оқулықтарды, оқу-әдістемелік    Қаржы        Бюджеттік      2001-2005
кешендерді және электронды      министрлігі  бағдарлама
оқулықтарды жасау және басып    Білім және
шығару жөніндегі жұмыстарды     ғылым
қаржыландыруды қамтамасыз ету   министрлігі
________________________________________________________________________
4.   Бастауыш және орта кәсіптік    Білім және    Білім және
білім беру ұйымдары үшін ар.   ғылым         ғылым          2001-2003
найы пәндер бойынша оқу бағ.   министрлігі   министрлігінің
дарламаларына, оқулық макет.                 бұйрығы
теріне, оқу-әдістемелік кешен.
деріне және электронды оқулық.
тарға заңнамада белгіленген
тәртіппен конкурс өткізу
________________________________________________________________________
5.   Бастауыш және орта кәсіптік    Білім және    Білім және
білім беру ұйымдары үшін ар.   ғылым         ғылым          2001-2004
найы пәндер бойынша оқулық.    министрлігі   министрлігінің
тардың, оқу-әдістемелік кешен.               бұйрығы
дер және электронды оқулық.
тардың әзірлеуші-авторлық
ұжымдарымен бірге семинарлар
өткізу
________________________________________________________________________
6.   Бастауыш және орта кәсіптік    Білім және    Білім және
білім беру ұйымдары үшін ар.   ғылым         ғылым          2001-2005
найы пәндер бойынша оқу        министрлігі   министрлігінің
бағдарламаларын, оқулықтарды,                бұйрығы
оқу-әдістемелік кешендерді
және электронды оқулықтарды
әзірлеу
________________________________________________________________________
7.   Бастауыш және орта кәсіптік    Білім және    Білім және
білім беру ұйымдары үшін ар.   ғылым         ғылым          2002-2005
найы пәндер бойынша байқау     министрлігі   министрлігінің
оқулықтарын, оқу-әдістемелік                 бұйрығы
кешендерді және электронды
оқулықтарды шығару және
жоспарын дайындау
________________________________________________________________________
8.   Бастауыш және орта кәсіптік    Білім және    Білім және
білім беру ұйымдары үшін ар.   ғылым         ғылым          2003-2005
найы пәндер бойынша оқулық.    министрлігі   министрлігінің
тарды, оқу-әдістемелік                       бұйрығы
кешендерді және электронды
оқулықтарды сараптау, енгізу
және жетілдіру
________________________________________________________________________
9.   Оқу бағдарламаларын, байқау    Білім және    Білім және
оқулықтарын, оқу-әдістемелік   ғылым         ғылым          2003-2005
кешендерді және электронды     министрлігі   министрлігінің
оқулықтарды жинақы тұратын                   бұйрығы
этникалық топтар тілдеріне
аудару
________________________________________________________________________
10.  Эксперименттер нәтижелерін     Білім және    Білім және
ескере отырып, тиісті өз.      ғылым         ғылым          2003-2005
герістерді енгізіп, сапалы     министрлігі   министрлігінің
оқулықтарды, оқу-әдістемелік                 бұйрығы
кешендерді және электронды
оқулықтарды басып шығару
және көбейту жоспарын жасау
________________________________________________________________________
11.  Жаңа оқулықтармен, оқу-әдіс.   Білім және    Білім және
темелік кешендермен және       ғылым         ғылым          2003-2005
электронды оқулықтармен        министрлігі   министрлігінің
жұмыс істеу үшін педагогика.                 бұйрығы
лық мамандарды даярлау және
қайта даярлау бойынша жұмыстар
жүргізу
________________________________________________________________________
12.  Бекітілген бағдарламаға сәй.   Білім және    Білім және
кес дайындалған жаңа оқулық.   ғылым         ғылым          тұрақты
тармен, оқу-әдістемелік ке.    министрлігі   министрлігінің
шендермен және электронды      Облыстардың,  бұйрығы
оқулықтармен оқу орындарын     Астана және   Облыстардың,
уақытылы қамтамасыз ету        Алматы қала.  Астана және
ларының       Алматы қала.
әкімдері      ларының
әкімдерінің
шешімдері
________________________________________________________________________
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.