Об утверждении размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства об охране, воспроизводстве и использовании животного мира
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2001 года N 1140. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/158.
В соответствии со статьей 86 Закона Республики Казахстан Z970160_ "Об охране окружающей среды" и статьей 62 Закона Республики Казахстан Z933300_ "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые размеры возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства об охране, воспроизводстве и использовании животного мира.
2. Средства, полученные от возмещения ущерба, причиненного нарушением законодательства об охране, воспроизводстве и использовании животного мира, в установленном порядке подлежат перечислению на соответствующий код классификации доходов бюджета.
3. (Пункт 3 утратил силу - постановлением Правительства РК от 30 декабря 2004 г. N 1441 )
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит обязательному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 сентября 2001 г. N 1140
Размеры
возмещения вреда, причиненного нарушением
законодательства об охране, воспроизводстве
и использовании животного мира <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 8 января 2004 г. N 18 ; от 5 марта 2004 г. N 282 .
__________________________________________________________________
N !               Название дикого животного  !Размеры возмещения!
п/п!                                          !вреда за каждую   !
!                                          !особь, за один    !
!                                          !килограмм (в      !
!                                          !месячных расчетных!
!                                          !показателях)      !
___!__________________________________________!__________________!
1 !                          2               !          3       !
___!__________________________________________!__________________!
Наземные млекопитающие                      !
-----------------------------------------------------------------!

Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңнаманы бұзумен келтірілген зиянды өтеу мөлшерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 4 қыркүйектегі N 1140 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/158 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының "Қоршаған ортаны қорғау туралы"   Заңының 86-бабына және "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы"  Заңының 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңнаманы бұзумен келтірілген зиянды өтеу мөлшері бекітілсін.
2. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңнаманы бұзумен келтірілген зиянды өтеуден алынған қаражат белгіленген тәртіппен бюджеттің кіріс жіктемесінің тиісті кодына аударуға жатады.
3. <*>
Ескерту. 3-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2004.12.30. N 1441  қаулысымен.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және міндетті түрде жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 4 қыркүйектегі
N 1140 қаулысымен
бекітілген
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану
туралы заңнаманы бұзумен келтірілген зиянды өтеу
ставкаларының мөлшері
__________________________________________________________________
N           Жабайы хайуанның атауы       Әрбір дарағы, әрбір
р/с                                       килограммы үшін зиянды
өтеу ставкасының мол
мөлшері (айлық есептік
көрсеткішпен)
___________________________________________________________________
1                      2                                     3    ___________________________________________________________________
Жердегі сүт қоректілер

1    Баран горный* (аргали, архар, муфлон)             1500
2    Снежный барс*                                     2000
3    Барсук                                              10
4    Белка                                                5
5    Речной бобр                                         15
6    Красный волк*                                      600
7    Среднеазиатская речная выдра*                      400
8    Выдра северная                                      10
9    Выхухоль                                            10
10   Гепард*                                           2000
11   Горностай                                           10
12   Джейран*                                           400
13   Индийский дикобраз*                                200
14   Еж длинноиглый*                                    200
15   Зайцы (беляк, толай, русак)                          5
16   Кабан                                              200
17   Кабарга                                            200
18   Каракал*                                           600
19   Кожанск Бобринского*                               100
20   Сибирский горный козел                             150
21   Колонок                                             10
22   Корсак                                               5
23   Косуля                                             100
24   Барханный кот*                                     200
25   Кот камышовый                                        5
26   Туркменский кулан*                                2000
27   Каменная* и лесная* куница                         200
28   Ласка                                               10
29   Лисица                                               5
30   Лось                                               200
31   Манул*                                             300
32   Медведь бурый                                      200
33   Тяньшаньский бурый медведь*                        700
34   Медоед*                                            600
35   Американская норка                                  10
36   Европейская норка*                                 600
37   Тугайный благородный олень*                        700
38   Олени (кроме тугайного)                            200
39   Ондатра                                              5
40   Перевязка*                                         200
41   Путорак пегий*                                     100
42   Росомаха                                           100
43   Туркестанская рысь*                                200

1    Құлжа* (арғалы, арқар, үстірт қойы)                1500
2    Ілбіс*                                             2000
3    Борсық                                             10
4    Тиін                                               5
5    Құндыз                                             15
6    Қызыл қасқыр*                                      600
7    Орта азия кәмшаты*                                 400
8    Терістік кәмшаты                                   10
9    Сусары*                                            10
10   Қабылан*                                           2000
11   Ақкіс                                              10
12   Қарақұйрық*                                        400
13   Үнді жайрасы*                                      200
14   Қара кірпі                                         200
15   Қоян (ақ қоян, толай, ор қоян)                     5
16   Доңыз                                              200
17   Құдыр                                              200
18   Қарақал*                                           600
19   Құндыз жарғанаты*                                  100
20   Сібір тау текесі                                   150
21   Сасық күзен                                        10
22   Қарсақ                                             5
23   Елік                                               100
24   Шағыл мысығы*                                      200
25   Ала аяқ мәлін                                      5
26   Түрікмен құланы*                                   2000
27   Ақтөс және орман сусарысы*                         200
28   Ақ құлақ                                           10
29   Түлкі                                              5
30   Бұлан                                              200
31   Сабаншы*                                           300
32   Қоңыр аю                                           200
33   Тян-шань қоңыр аюы*                                700
34   Балжегіш аю*                                       600
35   Американ күзені                                    10
36   Еуропа күзені*                                     600
37   Теңбіл бұғы*                                       700
38   Бұғылар (теңбіл бұғыдан басқасы)                   200
39   Су тышқан                                          5
40   Шұбар күзен*                                       200
41   Ала жертесер*                                      100
42   Құну                                               100
43   Түркістан сілеусіні*                               200

44   Рысь (кроме туркестанской)                          20
45   Селевиния*                                         200
46   Сайгак-рогач                                       200
47   Самка сайгака, молодняк                            150
48   Широкоухий складчатогуб*                           200
49   Гигантский слепыш*                                 200
50   Енотовидная собака                                  10
51   Соболь                                              40
52   Солонгой                                             5
53   Сурки (байбак, красный, серый)                      10
54   Сурок Мензбира*                                    400
55   Суслик-песчаник                                      5
56   Степной хорек                                        5
57   Другие виды млекопитающих, занесенные в Красную книгу
Республики Казахстан                               100
58   Другие виды млекопитающих                            5
-------------------------------------------------------------------
Птицы
-------------------------------------------------------------------
59   Черный аист*                                       200
60   Баклан большой и малый                               1
61   Балобан*                                           700
62   Беркут*                                            400
63   Бородач*                                           400
64   Веретенник азиатский бекасовидный*                 200
65   Веретенник (большой и малый)                         5
66   Выпь большая и малая                                 5
67   Гагара краснозобая, чернозобая                      10
68   Глухарь                                             10
69   Тетерев                                              5
70   Грифы (черный, белоголовый, гималайский)            10
71   Гуси (кроме сухоноса)                                5
72   Гусь сухонос*                                      600
73   Дербник                                              5
74   Джек (дрофа-красотка)*                             700
75   Дрофа*                                             700
76   Журавль-красавка*                                  100
77   Серый журавль*                                     200
78   Змееяд*                                            400
79   Краснозобая казарка*                               200
80   Канюки (обыкновенный, курганник, мохноногий, зимняк)10
81   Каравайка*                                         100
82   Кваква                                               5
83   Кеклик                                               5

44   Сілеусін (Түркістан сілеусінінен басқа)            20
45   Жолман                                             200
46   Серке киік                                         200
47   Ұрғашы киік, төлі                                  150
48   Бүрме ерінді жарқанат*                             200
49   Үлкен көртышқан*                                   200
50   Жанат текті ит                                     10
51   Бұлғын                                             40
52   Саршұнақ                                           5
53   Суырлар (байбақ, қызғылт, сұр)                     10
54   Мензбир суыры*                                     400
55   Балпақ-зорман                                      5
56   Сасық күзен                                        5
57   Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына           100
енгізілген сүтқоректілердің басқа да түрлері
58   Сүтқоректілердің басқа да түрлері                  5
Құстар
59   Қара ләйлек*                                       200
60   Үлкен, кіші суқұзғын                               1
61   Ителгі*                                            700
62   Бүркіт*                                            400
63   Сақалтай*                                          400
64   Тарбақ шырғалақ*                                   200
65   Тарбақ (үлкен және кіші)                           5
66   Үлкен және кіші әупілдек                           5
67   Қызыл және қара мамыққаз                           10
68   Саңырау құр                                        10
69   Құр                                                5
70   Күшіген (тазқара, ақбас, гималайлық күшіген)       10
71   Қаздар (қутұмсық қаздан өзгесі)                    5
72   Қутұмсық қаз*                                      600
73   Тұрымтай                                           5
74   Жек дуадақ*                                        700
75   Дуадақ*                                            700
76   Ақбас тырна*                                       100
77   Сұр тырна*                                         200
78   Жыланжегіш қыран*                                  400
79   Қызыл жемсаулы қараша қаз*                         200
80   Жамансары (кәдімгі, обалық, жүнаяқ, қысқы          10
жамансары)
81   Қарабай*                                           100
82   Бақылдауық                                         5
83   Кекілік                                            5

84   Колпица*                                           200
85   Кречет*                                            200
86   Кречетка*                                          400
87   Кроншнепы (малютка и тонкоклювый)*                 200
88   Кроншнепы (большой и средний)                        5
89   Кумай*                                             100
90   Куропатки                                            5
91   Лебедь-кликун*, малый*                             400
92   Лебедь-шипун                                        50
93   Луни (кроме болотного)                               5
94   Лысуха                                               1
95   Райская мухоловка*                                 100
96   Орлик-карлик*                                      100
97   Орел степной                                        20
98   Орел ястребиный                                     20
99   Орлан-белохвост*, долгохвост*                      400
100  Пеликаны (розовый* и кудрявый*)                    400
101  Перепел                                              1
102  Пигалица белохвостая*                              200
103  Поганки                                              1
104  Подорлик большой                                    10
105  Синяя птица*                                       100
106  Белобрюхий, чернобрюхий рябок*                     200
107  Рябчик                                               1
108  Саджа*                                             100
109  Сапсан*                                            600
110  Скопа*                                             600
111  Совы, сычи (кроме филина)                            2
112  Стерх*                                             700
113  Алтайский улар*                                    200
114  Гималайский улар                                    10
115  Утки (кроме занесенных в Красную книгу
Республики Казахстан)                                1
116  Фазан                                                2
117  Филин*                                             200
118  Фламинго*                                          400
119  Реликтовая чайка*                                  200
120  Шахин*                                             700
121  Другие виды птиц, занесенные в Красную книгу
Республики Казахстан                               100
122  Другие виды птиц                                     5
-------------------------------------------------------------------
Пресмыкающиеся
-------------------------------------------------------------------

84   Қалбағай*                                          200
85   Сұнқар*                                            200
86   Тарғақ*                                            400
87   Шалшықшы (кішісі және сүйір тұмсықтысы)*           200
88   Шалшықшы (ірі және орта)                           5
89   Құмай*                                             100
90   Шіл                                                5
91   Сұңқылдақ аққу, кішісі*                            400
92   Сыбырлақ аққу                                      50
93   Құладын (батпақ құладынынан басқасы)               5
94   Қасқалдақ                                          1
95   Шыбыншы торғай*                                    100
96   Бақалтақ қыран*                                    100
97   Дала қыраны*                                       20
98   Жыртқыш қыран                                      20
99   Аққұйрық субүркіт*, кезқұйрық субүркіт*            400
100  Қызғылт бірқазан*, бұйра бірқазан*                 400
101  Бөдене                                             1
102  Ақ құйрық қызғыш*                                  200
103  Сұқсыр                                             1
104  Шаңқылдақ қыран                                    10
105  Көкқұс*                                            100
106  Ақбауыр бұлдырық, қарабауыр бұлдырық               200
107  Қарабауыр шіл                                      1
108  Убақ*                                              100
109  Лашын*                                             600
110  Балықшы тұйғын                                     600
111  Жапалақ, байғыз (үкіден өзгесі)                    2
112  Ақ тырна*                                          700
113  Алтай ұлары*                                       200
114  Гималай ұлары                                      10
115  Үйректер (Қазақстан Республикасының Қызыл          1
кітабына енгізілгенінен басқасы)
116  Қырғауыл                                           2
117  Үкі*                                               200
118  Қоқиқаз*                                           400
119  Дара шағала*                                       200
120  Бидайық*                                           700
121  Қазақстан Республикасы Қызыл кітабына              100
енгізілген құстардың басқа да түрлері
122  Басқа да құс түрлері                               5
Бауырымен жорғалаушылар

123  Варан серый                                          20
124  Желтопузик                                            1
125  Круглоголовка пестрая                                 1
126  Полоз желтобрюхий                                     1
127  Полозы (краснополосый, полосатый, четырехполосый)     1
128  Полозы, ужи, удавчики                                 1
129  Гадюка                                                1
130  Щитомордник                                           2
131  Черепахи                                              2
132  Остальные виды пресмыкающихся, имеющие научное и
просветительское значение                             1
-------------------------------------------------------------------
Земноводные
-------------------------------------------------------------------
133  Семиреченский лягушкозуб*                           100
134  Остальные виды земноводных, имеющие научное значение  1
-------------------------------------------------------------------
Насекомые
-------------------------------------------------------------------
135  Жуки и бабочки, занесенные в Красную книгу
Республики Казахстан                                  3
136  Прочие жуки и бабочки, имеющие научное и коллекционное
значение                                             0,5
137  Перепончатокрылые, занесенные в Красную книгу
Республики Казахстан                                  3
138  Пчелы дикие (за гнездо)                              0,5
139  Прочие виды насекомых, имеющие научное и коллекционное
значение                                             0,5
-------------------------------------------------------------------
Паукообразные
-------------------------------------------------------------------
140   Каракурты, скорпионы, эрезусы, тарантулы, аргиопы и
прочие виды ядопродуцирующих паукообразных, имеющие
научное и коллекционное значение                    0,2
-------------------------------------------------------------------
Рыбы, морские млекопитающие и водные
беспозвоночные
-------------------------------------------------------------------
141   Сырдарьинский лжелопатонос*, щуковидный жерех*,
каспийский и аральский лосось*, белорыбица*, нельма*,
кутум*, аральский и туркестанский усач*, илийская    100
маринка*, каспийская минога*, таймень*, балхашский
окунь* - балхашская и илийская популяции, шип*- аральская
и илийская популяции (за один килограмм)
142   Белуга, шип икряные (за один килограмм)               14
143   Белуга, шип яловые (за один килограмм)                6
144   Осетр, севрюга, гибриды осетровых икряные (за
один килограмм)                                       10
145   Осетр, севрюга, гибриды осетровых яловые (за
один килограмм)                                       4,5
146   Стерлядь (за один килограмм)                          6
147   Ленок (ускуч), хариус, чир, мускун, форель, сельдь-
черноспинка (за один килограмм)                       3
148   Сиг, рипус, ряпушка, пелядь, кефаль, камбала-глосса,
жерех, долгинская сельдь (за один килограмм)         0,5
149   Сазан, карп, судак, растительноядные виды рыб (за
один килограмм)                                      0,3
150   Щука, сом, налим, змееголов, вобла, чехонь,
красноперка, берш, осман, подуст, шемая, пузанок
(за один килограмм)                                  0,2
151   Лещ, карась, плотва, елец, белоглазка, окунь, линь,
язь (за один килограмм)                              0,1

123  Сұр кесіртке*                                      20
124  Сары қыран кесіртке*                               1
125  Шұбар батбат*                                      1
126  Сары қыран әбжылан*                                1
127  Әбжыландар (қызылжолақты, жолақты және             1
төртжолақтылар)
128  Қара шұбар жылан, сарыбас жыландар, құмжыландар    1
129  Улы сұр жыландар                                   1
130  Қалқантұмсық жылан                                 2
131  Тасбақалар                                         2
132  Бауырымен жорғалаушылардың ғылыми және             1
ағартушылық маңызы бар басқа да түрлері
Құс мекенділер
133  Жетісу бақатісі*                                   100
134  Қосмекенділердің ғылыми маңызы бар басқа да        1
түрлері
Жәндіктер
135  Қазақстан Республикасы: қызыл кітабына             3
енгізілген қоңыздар мен көбелектер
136  Ғылыми және коллекциялық маңызы бар басқа          0,5
қоңыздар мен көбелектер
137  Қазақстан Республикасы Қызыл кітабына              3
енгізілген жарғаққанаттылар
138  Жабайы аралар (ұясы үшін)                          0,5
139  Жәндіктердің ғылыми және коллекциялық маңызы       0,5
бар басқа да түрлері
Өрмекші тектілер
140  Қарақұрттар, шаяндар, эрезустер, тарантулдар,      0,2
аргиопалар мен өрмекші тектілердің ғылыми және
коллекциялық маңызы бар басқа да улы түрлері
Балық, теңіз сүтқоректілері және су
омыртқасыздарының түрлері
141  Сырдариялық жауырындық*, шортан тектес ақмарқа*,   100
каспий және арал албырты*, ақбалы сылан*,
аққайран*, арал және түркістан қаязы*, шармайы*,
каспий жыланбалық*, таймень**, балқаш алабұғасы -
балқаш және іле таралымы, пілмай* - арал және іле
таралымы
142  Қортпа, уылдырықты пілмай (әрбір кг үшін)          14
143  Қортпа, пілмай қысыры (әрбір килограмм үшін)       6
144  Бекіре, шоқыр, бекіренің уылдырықты будандары      10
(әрбір килограмм үшін)
145  Бекіре, шоқыр, бекіренің қысыр будандары           4,5
(әрбір килограмм үшін)
146  Сүйрік (әрбір килограмм үшін)                      6
147  Майқан (үскіш), хариус, табан, бахтаң, форель,     3
қаражамбас майшабақ (әрбір килограмм үшін)
148  Ақсақа, көкшұбар, көкшарбы, пайдабалық,            0,5
тікенбалық, жалғызкөз-глосса, ақмарқа, долгин
майшабағы (әрбір килограмм үшін)
149  Сазан, тұқы, көксерке, өсімдікпен қоректенетін     0,3
балықтар (әрбір килограмм үшін)
150  Шортан, жайын, лақа, жыланбас, қаракөз,            0,2
қылышбалық, қызылқанат, беріш, көкбас, қызылкөз,
шемей, шерміш (әрбір килограмм үшін)
151  Табан, мөңке, торта, тарғақбалық, айнакөз,         0,1
алабұға, оңғақ, ақтұқты (әрбір килограмм үшін)

152   Каспийский тюлень (за каждую особь)                  50
153   Рак (за каждую особь)                                0,1
154   Артемия салина, гаммарус и другие водные
беспозвоночные и цисты (за каждый килограмм
сырого продукта)                                      3
__________________________________________________________________
Примечания:
* Животные, относящиеся к видам, занесенным в Красную книгу Республики Казахстан.
за каждое незаконно уничтоженное (разоренное) обитаемое гнездо, нору, логово и другие жилища животных ущерб взыскивается в размере десяти месячных расчетных показателей;
за каждое незаконно добытое (уничтоженное) яйцо, а также за каждый эмбрион из незаконно добытой или уничтоженной самки млекопитающих взыскивается 50 процентов от размера возмещения вреда за взрослую особь (самки) данного вида животных (в меcячных расчетных показателях).

152  Каспий итбалығы (әрбір дарағы үшін)                50
153  Шаян (әрбір дарағы үшін)                           0,1
154  Салин артемиясы, гаммарус және басқа су            3
омыртқасыздары мен цисталары (шикі өнімнің
әрбір килограмы үшін)     ___________________________________________________________________
Ескертулер:
* Қазақстан Республикасы Қызыл кітабына енгізілген түрлерге жататын жануарлар
әрбір заңсыз жойылған (бүлдірілген) жануарлардың мекен ететін ұясы, іні, апаны және басқа да баспаналары үшін келтірілген нұқсан он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде өндіріп алынады;
әрбір заңсыз алынған (жойылған) жұмыртқа, сондай-ақ әрбір заңсыз алынған немесе жойылған сүт қоректілер аналығының эмбрионы үшін жануарлардың осы түрінің ересек дарағы (аналығы) үшін келтірілген нұқсанды өтеу мөлшерінің 50 проценті (айлық есептік көрсеткіштермен) өндіріп алынады. <*>
Ескерту. Ескертулер толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.01.08. N 18 қаулысымен.
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 282 қаулысымен.