Вопросы Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2002 года N 1173. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 28 октября 2004 г. N 1113 (P041113)
В целях реализации Указа  Президента Республики Казахстан от 28 августа 2002 года N 931 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Министерстве охраны окружающей среды Республики Казахстан (далее - Министерство);
2) перечень организаций, находящихся в ведении Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан;
3) перечень государственных учреждений-территориальных органов Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
2. Упразднить Комитет охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
3. Разрешить Министерству иметь трех вице-министров, в том числе одного первого.
4. Реорганизовать государственные учреждения-территориальные органы Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан в государственные учреждения-территориальные органы Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Министерству принять иные меры по реализации настоящего пункта постановления.
5. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановление  Правительства Республики Казахстан от 25 июня 1996 года N 790 "О Перечне республиканских государственных предприятий" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 29, ст. 256):
в Перечне республиканских государственных предприятий, утвержденном указанным постановлением:
название раздела "Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан";
пункт 91-3 изложить в следующей редакции: "Республиканское государственное предприятие на правах хозяйственного ведения "Информационно-аналитический центр охраны окружающей среды";
2) (подпункт утратил силу - постановлением  Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 2003 года N 314).
6. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
7. Министерству в месячный срок внести предложения о приведении ранее принятых решений Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим постановлением.
8. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 ноября 2002 года N 1173
Положение
о Министерстве охраны окружающей среды
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 6 қараша N 1173. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.10.28. N 1113 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнің "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару жүйесiн одан әрі жетiлдiру шаралары туралы" 2002 жылғы 28 тамыздағы N 931  Жарлығын  iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң қарамағындағы ұйымдардың тiзбесi;
3) Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң мемлекеттiк мекемелерi-аумақтық органдарының тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Қоршаған ортаны қорғау комитетi таратылсын.
3. Министрлiктiң үш, оның iшiнде бiр бiрiншi вице-министрi болуына рұқсат берiлсiн.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң мемлекеттiк мекемелерi-аумақтық органдары Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң мемлекеттік мекемелерi-аумақтық органдары болып қайта ұйымдастырылсын.
Министрлiк қаулының осы тармағын iске асыру жөнiнде өзге де шаралар қабылдасын.
5. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) "Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 25 маусымдағы N 790  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1996 ж., N 29, 256-құжат):
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген республикалық мемлекеттiк кәсіпорындардың тiзбесінде:
"Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi" деген бөлiмнің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi";
91-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "Қоршаған ортаны қорғау ақпараттық-талдау орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсіпорны";
2) <*>
Ескерту. 2)-тармақшаның күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.04.01. N 314   қаулысымен.
6. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнің кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
7. Министрлік бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасы Үкiметiнің бұрын қабылданған шешiмдерiн осы қаулыға сәйкес келтiру туралы ұсыныстар енгiзсiн.
8. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2002 жылғы 6 қарашадағы
N 1173 қаулысымен
бекiтілген
Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі туралы ереже

1. Общие положения
1. Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан (далее - Министерство) является центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство, межотраслевую координацию и выполнение функций государственного контроля в области охраны окружающей среды.
Министерство имеет территориальные органы в организационно-правовой форме государственных учреждений - областные, городов Астаны и Алматы - управления охраны окружающей среды и республиканское инспекционное управление.
2. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией  и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Министерство является юридическим лицом, созданным в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства Министерства финансов и банках.
Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
Министерство имеет право выступать от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
4. Решения, принимаемые Министерством оформляются приказами Министра.
5. Положение и лимит штатной численности Министерства утверждается Правительством Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Министерства: 473000, город Астана, проспект Победы, 31.
7. Полное наименование Министерства - государственное учреждение "Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан".
8. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
9. Финансирование деятельности Министерства осуществляется из республиканского бюджета.
Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Министерства.
Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции и права Министерства
10. Основными задачами Министерства являются:
1) обеспечение государственного контроля в области охраны окружающей среды и за соблюдением природоохранного законодательства, нормативов экологических требований;
2) совершенствование системы государственного управления и контроля в области охраны окружающей среды, экономических методов охраны окружающей среды в пределах своей компетенции;

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) қоршаған ортаны қорғау саласындағы басшылықты, салааралық үйлестiрудi және мемлекеттiк бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган болып табылады.
Министрлiктiң мемлекеттiк мекемелердiң ұйымдық-құқықтық нысанындағы аумақтық органдары - облыстық, Астана және Алматы қалаларындағы қоршаған ортаны қорғау басқармалары және республикалық инспекциялық басқармасы болады.
2. Министрлiк өз қызметiн Қазақстан Республикасының  Конституциясы  мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Yкiметiнiң кесімдерiне, өзге де нормативтік құқықтық кесiмдерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Министрлiк мемлекеттік мекеменi ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы мемлекеттiк тілде жазылған мөрлерi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай-ақ заңнамаға сәйкес Қаржы министрлiгiнiң қазынашылық органдарында және банктерде шоттары болады.
Министрлiк азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түceдi.
Министрлiктiң, егер заңнамаға сәйкес оған уәкiлеттік берiлген болса, мемлекеттiң атынан түсуге құқығы бар.
4. Министрлiк қабылдайтын шешiмдер Министрдiң бұйрығымен ресiмделеді.
5. Министрлiктiң ережесiн және штат санының лимитiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
6. Министрлiктiң заңды мекен-жайы: 473000, Астана қаласы, Жеңiс даңғылы, 31.
7. Министрлiктiң толық атауы - "Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi" мемлекеттiк мекемесi.
8. Осы Ереже Министрлiктiң құрылтай құжаты болып табылады.
9. Министрлiктiң қызметiн қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
Министрлiкке Министрлiктiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындауға кәсiпкерлiк субъектілермен шарт қатынасына түсуге тыйым салынады.
Егер Министрлiкке заң актiлерiмен кiрiс әкелетiн қызметтi жүзеге асыруға құқық берілген болса, онда осындай қызметтен алынған кiрiс мемлекеттiк бюджет кiрiсiне бағытталады.
2. Министрлiктің негізгі мiндеттерi, функциялары
және құқықтары
10. Министрлiктiң негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды және табиғатты қорғау заңнамасын, экологиялық талаптар нормативтерiн сақтауды қамтамасыз ету;
2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік басқару және бақылау жүйесiн, өзiнің құзiретi шегiнде қоршаған ортаны қорғаудың экономикалық әдiстерiн жетілдiру;

3) оптимизация системы охраны окружающей среды и участие в оптимизации системы природопользования;
4) совершенствование действующего законодательства;
5) развитие и участие в международном сотрудничестве в области охраны окружающей среды;
6) развитие системы распространения информации и просвещения в области охраны окружающей среды.
11. Министерство осуществляет в установленном законодательством порядке следующие функции:
1) проводит единую государственную политику в области охраны окружающей среды и организует выполнение государственных экологических программ;
2) утверждает в пределах своей компетенции или согласовывает экологические нормативы и экологические требования к хозяйственной и иной деятельности, устанавливает лимиты и квоты на выбросы и сбросы загрязняющих веществ в окружающую среду, на размещение отходов производства и потребления;
3) выдает лицензии на экологически опасные виды хозяйственной деятельности, сбросы и выбросы вредных веществ в окружающую среду в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
4) координирует деятельность центральных исполнительных органов, осуществляющих функции охраны окружающей среды и управления природопользованием;
5) проводит работу по государственному мониторингу окружающей среды, а также осуществляет руководство единой системой мониторинга окружающей среды и природных ресурсов, утверждает типовые правила и согласовывает программы производственного мониторинга среды и природных ресурсов, утверждает типовые правила и согласовывает программы производственного мониторинга;
6) выступает администратором республиканских бюджетных программ, a также организует их выполнение;
7) обеспечивает оценку состояния окружающей среды и информирует Правительство Республики Казахстан;
8) организует и проводит государственную экологическую экспертизу и осуществляет координацию эколого-экспертной деятельности;
9) разрабатывает и утверждает в установленном порядке инструктивно-методические документы по проведению оценки воздействия на окружающую среду и государственной экологической экспертизы, включая порядок ее проведения;
10) осуществляет выдачу лицензий в установленном порядке на природоохранное проектирование, нормирование и работы в области экологической экспертизы;
11) определяет персональный состав экспертных комиссий в области охраны окружающей среды;
12) осуществляет мониторинг и анализ гидрометеорологической обстановки и смежной в ней области;
13) разрабатывает и утверждает программы научных исследований в области охраны окружающей среды;

3) қоршаған ортаны қорғау жүйесiн оңтайландыру және табиғатты пайдалану жүйесін оңтайландыруға қатысy;
4) қолданыстағы заңнаманы жетiлдiру;
5) қоршаған ортаны қорғау саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту және қатысу;
6) қоршаған ортаны қорғау саласындағы ақпараттық тарату жүйесiн және ағартушылықты дамыту.
11. Министрлiк заңнамада белгiленген тәртiппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) қоршаған ортаны қорғау саласында бiрыңғай мемлекеттiк саясат жүргiзедi және мемлекеттiк экологиялық бағдарламалардың орындалуын ұйымдастырады;
2) өз құзыретi шегiнде шаруашылық және де өзге қызметке экологиялық нормативтер мен экологиялық талаптарды бекiтедi немесе келiседi, ластағыш заттардың қоршаған ортаға шығарындылары мен төгінділеріне, өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын орналастыруға лимиттер мен квоталар белгiлейдi;
3) Қазақстан Республикасы Үкiметi белгiлеген тәртiппен шаруашылық қызметтің экологиялық қауiптi түрлерiне, зиянды заттардың қоршаған ортаға шығарындылары мен төгiндiлерiне лицензия бередi;
4) қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалануды басқару функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы органдардың қызметiн үйлестiредi;
5) қоршаған ортаның мемлекеттiк мониторингі бойынша жұмыс жүргiзедi, сондай-ақ қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бiрыңғай жүйесiне басшылықты жүзеге асырады, үлгiлiк ережелердi бекiтедi және өндiрiстiк мониторинг бағдарламаларын келiседi;
6) республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiн білдiредi, сондай-ақ олардың орындалуын ұйымдастырады;
7) қоршаған ортаның жай-күйін бағалауды қамтамасыз етедi және Қазақстан Республикасының Үкiметiне хабардар етедi;
8) мемлекеттiк экологиялық сараптаманы ұйымдастырады және жүргiзедi және экологиялық сараптама қызметiн үйлестiрудi жүзеге асырады;
9) қоршаған ортаға тигiзетiн әсердi бағалауды және оны жүргізу тәртiбiн қоса алғанда, мемлекеттік экологиялық сараптама жүргiзу жөнiндегi нұсқамалық-әдістемелік құжаттарды белгiленген тәртіппен әзiрлейдi және бекiтедi;
10) табиғатты қорғауды жобалауға, нормалауға және экологиялық сараптама саласындағы жұмыстарға белгiленген тәртiппен лицензиялар берудi жүзеге асырады;
11) қоршаған ортаны қорғау саласындағы сараптама комиссияларының дербес құрамын анықтайды;
12) гидрометеорологиялық жағдай мен онымен аралас салалардағы мониторингті және талдауды жүзеге асырады;
13) қоршаған ортаны қорғау саласында ғылыми зерттеулер бағдарламасын әзiрлейдi және бекiтедi;

14) организует и осуществляет информационно-аналитическую работу в области охраны окружающей среды;
15) организует и осуществляет в пределах своей компетенции государственный контроль в области охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов, за соблюдением природоохранного законодательства, в том числе:
соблюдение установленных нормативов выбросов вредных веществ в атмосферный воздух, режима санитарно-защитных зон производственных объектов, стандартов, правил и иных требований охраны атмосферного воздуха;
защита земель от техногенного загрязнения, выполнения комплекса мероприятий по охране, восстановлению и повышению почвенного плодородия;
соблюдение условий, установленных в лицензиях на пользование природными ресурсами и заключениях государственной экспертизы, выполнение договоров (контрактов) на природопользование;
рациональное использование водных ресурсов, охрана поверхностных вод от загрязнения, засорения и истощения, соблюдение лимитов (норм) и правил водопотребления и водоотведения, а также режима использования вод, порядка и условий сброса сточных вод;
соблюдение требований радиационной безопасности;
выполнение природоохранных мер при захоронении (складировании) промышленных, бытовых и иных отходов;
соблюдение экологических норм и правил при использовании недр и переработке минерального сырья, а также требований при добыче и использовании общераспространенных полезных ископаемых;
соблюдение норм и правил по применению, хранению, транспортировке и утилизации пестицидов, минеральных удобрений, других химических веществ;
освоение капитальных вложений, направленных на природоохранные цели;
соблюдение экологических требований в области охраны, воспроизводства и использования животного и растительного мира, а также природоохранного режима особо охраняемых природных территорий;
выполнения требований по ввозу в страну и вывоз за ее пределы пределы диких видов животных и растений, находящихся под угрозой исчезновения, их частей и дериватов;
16) организует и осуществляет государственный контроль за соблюдением экологических требований к хозяйственной и иной деятельности независимо от формы собственности;
17) организует работу аналитических лабораторий в области охраны окружающей среды на единой научно-методической основе;
18) в соответствии с законодательством рассматривает дела об административных правонарушениях;
19) согласовывает решения о выдаче лицензий на экспорт и импорт товаров в случаях и порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;

14) қоршаған ортаны қорғау саласында ақпараттық-талдама жұмысты ұйымдастырады және жүзеге асырады;
15) өз құзыретi шегiнде қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану саласындағы, табиғатты қорғау заңнамасының сақталуын, оның iшiнде:
атмосфералық ауаға зиянды заттардың шығарындыларының белгiленген нормативтерiн, өндiрiстiк объектілердiң санитарлық-қорғау аймақтарының режимiн, атмосфералық ауаны қорғау стандарттарын, ережелерi мен өзге де талаптарды сақтауды;
жерлердi техногендiк ластанудан қорғауды, топырақ құнарлылығын қорғауды, қалпына келтiру және арттыру жөнiндегi iс-шаралар кешенiн орындауды;
табиғи ресурстарды пайдалану лицензияларында және мемлекеттiк сараптаманың қорытындыларында белгiленген шарттарды сақтауды, табиғатты пайдалануға арналған шарттарды (келісім-шарттарды) орындауды;
су ресурстарын ұтымды пайдалануды, жер үстi суларын ластанудан, тозаңдану мен азудан қорғауды, суды пайдалану және су бөлу лимиттері (нормалары) мен ережелерiн, сондай-ақ суды пайдалану режимiн, сарқынды сулардың төгілу тәртiбi мен шарттарын сақтауды;
радиациялық қауiпсiздiк талаптарын сақтауды;
өнеркәсiптiк, тұрмыстық және де өзге қалдықтарды көму (қоймаға салу) кезiнде табиғатты қорғау шараларын орындауды;
жер қойнауын пайдалану және минералдық шикiзатты қайта өңдеу кезiнде экологиялық нормалар мен ережелердi, сондай-ақ кең таралған пайдалы қазбаларды өндiру мен пайдалану кезiндегi талаптарды сақтауды;
пестицидтердi, минералдық тыңайтқыштарды, басқа да химиялық заттарды қолдану, сақтау, тасымалдау және кәдеге жарату жөнiндегі нормалар мен ережелердi сақтауды;
табиғатты қорғау мақсаттарына бағытталған күрделi салымдарды игерудi;
жануарлар мен өсiмдiктер әлемiн қорғау, молықтыру және пайдалану саласындағы экологиялық талаптарды, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы табиғатты қорғау режимiн сақтау;
жоғалып кету қаупi төнген жануарлар мен өсiмдiктердiң жабайы түрлерiн елге кiргiзу мен оның шегiнен шығару талаптарын орындауды мемлекеттiк бақылауды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
16) меншiк нысанына қарамастан, шаруашылық және өзге де қызметке қойылатын экологиялық талаптардың сақталуына мемлекеттiк бақылауды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
17) қоршаған ортаны қорғау саласындағы талдау зертханаларының жұмысын бiрыңғай ғылыми-әдiстемелiк негiзде ұйымдастырады;
18) заңнамаға сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды;
19) Қазақстан Республикасы Үкiметi белгiлеген жағдайларда және тәртіппен тауарлардың экспорты мен импортына лицензиялар беру туралы шешімдерді келiседi;

20) взаимодействует с общественными объединениями в области охраны окружающей среды;
21) участвует в международном сотрудничестве в области охраны окружающей среды;
22) выполняет иные функции, возложенные на него законодательством.
12. Для реализации основных задач и осуществления своих функций Министерство в установленном законодательством порядке вправе:
1) осуществлять лицензирование и согласование лицензий в пределах своей компетенции;
2) в пределах своей компетенции выдавать разрешения на природопользование, в том числе на выбросы и сбросы загрязняющих веществ в окружающую среду, на захоронение и хранение отходов производства и потребления;
3) осуществлять лабораторно-аналитический контроль деятельности организаций и хозяйствующих субъектов независимо от форм собственности;
4) заключать договоры (контракты) на природопользование, связанные с опасными видами хозяйственной деятельности, выбросами и сбросами загрязняющих веществ в окружающую среду, с размещением отходов производства и потребления;
5) в пределах своей компетенции утверждать или согласовывать нормативы качества окружающей среды и экологические требования по хозяйственной и иной деятельности, в том числе:
нормативы воздействия на окружающую среду, включая предельно допустимые нормативы выбросов в атмосферу, сбросов в поверхностные и подземные воды, нормативы допустимого объема захоронения вредных веществ и размещения отходов на рельефе местности и в недрах;
нормативы платежей за загрязнение окружающей среды, в том числе за выбросы в атмосферу, сбросы в поверхностные и подземные воды, за захоронения вредных веществ и размещение отходов на рельефе местности и в недрах;
6) запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций и физических лиц необходимую информацию для осуществления государственной экологической экспертизы, государственного контроля и мониторинга в области охраны окружающей среды и природопользования;
7) в пределах своей компетенции рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания, а также предъявлять исковые требования и выступать истцом от имени государства в судебных разбирательствах по делам о нарушениях требований законодательства в области охраны окружающей среды;
8) проводить проверки по вопросам соблюдения природоохранного законодательства и выносить в установленном законодательном порядке предписания об ограничении и приостановлении работы организаций, сооружений и объектов, запрещении их ввода в эксплуатацию, ограничении или приостановлении хозяйственной и иной деятельности, осуществляемой с нарушениями экологических требований, или вносить предложения о прекращении этой деятельности;

20) қоршаған ортаны қорғау саласындағы қоғамдық бiрлестiктермен өзара iс-әрекет етедi;
21) қоршаған ортаны қорғау саласындағы халықаралық ынтымақтастыққа қатысады;
22) өзiне заңнамамен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
12. Министрлiк негiзгi мiндеттердi iске асыру және өзiнiң функцияларын жүзеге асыру үшiн заңнамада белгiленген тәртiппен мыналарға құқылы:
1) өз құзыретi шегiнде лицензиялауды жүзеге асыруға және лицензияларды келiсуге;
2) өз құзыретi шегiнде табиғатты пайдалануға, оның iшiнде ластағыш заттардың қоршаған ортаға шығарындылары мен тастандыларына, өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын көму мен сақтауға рұқсаттар беруге;
3) меншiк нысанына қарамастан, ұйымдар мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қызметiне зертханалық-талдамалы бақылауды жүзеге асыруға;
4) шаруашылық қызметтiң қауiптi түрлерiне, ластағыш заттардың қоршаған ортаға шығарындылары мен тастандыларына, өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын орналастыруға байланысты табиғатты пайдалануға арналған шарттар (келiсiм-шарттар) жасасуға;
5) өз құзыретi шегiнде қоршаған ортаның сапа нормативтерiн және шаруашылық және өзге де қызмет бойынша экологиялық талаптарды, оның iшiнде:
атмосфераға шығарындылардың, жер үстi және жер асты суларына тастандылардың шектi рұқсат етілген нормативтерiн қоса алғанда, қоршаған ортаға әсер ету нормативтерiн, зиянды заттардың рұқсат етiлген көмiлу көлемi мен қалдықтардың жергiлiктi жер рельефiнде және жер қойнауында орналастырылу нормативтерiн;
қоршаған ортаны ластағаны үшiн, оның iшiнде атмосфераға шығарындылар, жер үстi және жер асты суларына тастандылар үшiн, зиянды заттардың көмiлуi мен қалдықтардың жергiлiктi жер рельефiнде және жер қойнауында орналастырылуы үшiн төлемдер нормативтерiн бекітуге және келiсуге;
6) мемлекеттiк органдардан, өзге де ұйымдар мен жеке тұлғалардан қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану саласындағы мемлекеттiк экологиялық сараптаманы, мемлекеттік бақылауды және мониторингті жүзеге асыру үшiн қажеттi ақпаратты сұратуға және алуға;
7) өз құзыретi шегiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнама талаптарын бұзу туралы iстер бойынша сот анықтауларында мемлекет атынан қуыну талаптарын қоюға және қуынушы болуға;
8) табиғатты қорғау заңнамасын сақтау мәселесi бойынша тексерулер жүргiзуге және заңнамада белгiленген тәртiппен ұйымдардың құрылыстар мен объектiлердiң жұмысын шектеу және тоқтату, оларды пайдалану үшiн iске қосуға тыйым салу, экологиялық талаптарды бұзып жүзеге асырып жатқан шаруашылық және өзге де қызметтi шектеу немесе тоқтату туралы ұйғарым шығаруға немесе осы қызметтi тоқтату туралы ұсыныстар енгiзуге;

9) в установленном порядке взаимодействовать с международными организациями по вопросам деятельности Министерства;
10) осуществлять иные права, предусмотренные законодательством.
3. Имущество Министерства
13. Министерство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Министерства.
14. Имущество, закрепленное зa Министерством, относится к республиканской собственности.
15. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом. Министерству может быть предоставлено право распоряжаться имуществом в случаях и пределах, установленных законодательством.
4. Организация деятельности Министерства
16. Министерство возглавляет Министр, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан. Министр имеет заместителей - вице-министров, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра.
17. Министр организует и руководит работой Министерства и несет ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих функций.
18. В этих целях Министр:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений Министерства;
2) в соответствии с законодательством назначает и освобождает от должностей работников аппарата Министерства, руководителей территориальных органов и подведомственных государственных организаций;
3) определяет структуру и штатную численность структурных подразделений Министерства и его территориальных органов в пределах лимита штатной численности, утвержденного Правительством Республики Казахстан;
4) назначает главных государственных экологических экспертов и главных государственных инспекторов в области охраны окружающей среды;
5) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Министерства, а также на руководителей территориальных органов Министерства, а также применяет меры поощрения;
6) подписывает приказы Министерства;
7) утверждает положения о территориальных органах Министерства и структурных подразделениях Министерства, кроме положения о ведомствах;
8) представляет Министерство в других государственных органах и иных организациях;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

9) белгiленген тәртiппен Министрлiк қызметiнiң мәселелерi бойынша халықаралық ұйымдармен өзара iс-әрекет етуге;
10) заңнамада көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға.
3. Министрлiктiң мүлкі
13. Министрлiктiң жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болады. Министрлiктің мүлкi оған мемлекет берген мүлiктiң есебiнен қалыптасады және негiзгі қорлар мен айналым қаражатынан, сондай-ақ құны Министрлiктiң теңгерiмінде көрсетiлетiн өзге де мүлiктен тұрады.
14. Министрліккe бекiтiлiп берiлген мүлiк республикалық меншікке жатады.
15. Министрлiктiң бекiтiлiп берiлген мүлiктi өз бетiнше иелiктен шығаруға немесе оған өзге тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ. Министрлiкке заңнамада белгiленген жағдайларда және шектерде мүлікке билік ету құқығы берілуі мүмкін.
4. Министрлiктiң қызметiн ұйымдастыру
16. Министрлікті Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Министр басқарады. Министрдің, оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасарлары - вице-министрлерi болады.
17. Министр Министрліктiң жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды және Министрлiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн жауап бередi.
18. Министр осы мақсатта:
1) өз орынбасарлары мен Министрлiктің құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының міндеттерi мен өкiлеттiктерiн айқындайды;
2) заңнамаға сәйкес Министрлiк аппаратының қызметкерлерiн, аумақтық органдар мен ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк ұйымдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiткен штат санының лимитi шегiнде Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi мен оның аумақтық органдарының құрылымы мен штат санын айқындайды;
4) қоршаған ортаны қорғау саласындағы бас мемлекеттік экологиялық сарапшыларды және бас мемлекеттік инспекторларды тағайындайды;
5) заңнамада белгiленген тәртiппен Министрлiктiң қызметкерлерiне, сондай-ақ Министрлiктiң аумақтық органдарының басшыларына тәртіптік жаза, сондай-ақ көтермелеу шараларын қолданады;
6) Министрлiктің бұйрықтарына қол қояды;
7) ведомстволары туралы ережелерден басқа, Министрліктiң аумақтық органдары және Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелердi бекiтедi;
8) басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда Министрлiктi білдiредi;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.

19. Министерство имеет коллегию, являющуюся консультативно-совещательным органом при Министре. Численный и персональный состав коллегии утверждается Министром из числа руководителей структурных подразделений Министерства.
В целях рассмотрения проблемных вопросов охраны недр, окружающей среды и использования природных ресурсов Министерство создает научно-технический совет, совет государственной экологической экспертизы, другие советы и рабочие группы. Положения о советах и их персональный состав утверждаются Министром.
5. Реорганизация и ликвидация Министерства
20. Реорганизация и ликвидация Министерства осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 ноября 2002 года N 1173
Перечень организаций, находящихся в ведении Министерства
охраны окружающей среды Республики Казахстан <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 декабря 2003 г. N 1240  .
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казгидромет"
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казавиамет"
Республиканское государственное предприятие на правах хозяйственного ведения "Информационно-аналитический центр охраны окружающей среды"
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахский научно-исследовательский институт экологии и климата
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 ноября 2002 года N 1173
Перечень государственных учреждений - территориальных
органов Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Акмолинская область
1. Акмолинское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Актюбинская область
2. Актюбинское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Алматинская область
3. Алматинское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Атырауская область
4. Атырауское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Восточно-Казахстанская область
5. Восточно-Казахстанское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Жамбылская область
6. Жамбылское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Западно-Казахстанская область

19. Министрлiктің Министрдiң жанындағы консультативтік-кеңесшi орган болып табылатын алқасы болады. Алқаның сандық және дербес құрамын Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының қатарынан Министр бекiтедi.
Министрлiк жер қойнауын, қоршаған ортаны қорғаудың және табиғи ресурстарды пайдаланудың проблемалық мәселелерiн қарау мақсатында ғылыми-техникалық кеңес, мемлекеттiк экологиялық сараптама кеңесiн, басқа да кеңестер мен жұмыс топтарын құрады. Кеңестер туралы ережелер мен олардың дербес құрамын Министр бекiтеді.
5. Министрліктi қайта ұйымдастыру және тарату
20. Министрлiктi қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2002 жылғы 6 қарашадағы
N 1173 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлiгiнiң қарамағындағы ұйымдардың
тiзбесi
ЕСКЕРТУ. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.05. N 1240  қаулысымен .
"Қазгидромет" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсiпорны.
"Қазавиамет" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсiпорны.
"Қоршаған ортаны қорғау ақпараттық-талдау орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорны.
Қазақ экология және климат ғылыми-зерттеу институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.<*>
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2002 жылғы 6 қарашадағы
N 1173 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң
мемлекеттiк мекемелерi - аумақтық органдарының тiзбесi
Ақмола облысы
1. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Ақмола облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Ақтөбе облысы
2. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің Ақтөбе облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Алматы облысы
3. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Алматы облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Атырау облысы
4. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Атырау облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Шығыс Қазақстан облысы
5. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Шығыс Қазақстан облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Жамбыл облысы
6. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Жамбыл облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Батыс Қазақстан облысы

7. Западно-Казахстанское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Карагандинская область
8. Карагандинское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Костанайская область
9. Костанайское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Кызылординская область
10. Кызылординское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Мангистауская область
11. Мангистауское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Павлодарская область
12. Павлодарское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Северо-Казахстанская область
13. Северо-Казахстанское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Южно-Казахстанская область
14. Южно-Казахстанское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
город Астана
15. Городское территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
16. Республиканское инспекционное управление охраны окружающей среды.
город Алматы
17. Городское территориальное управление охраны окружающей среды Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 6 ноября 2002 года N 1173
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление  Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 1999 года N 1693 "Вопросы Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 50, ст. 489).
2. Подпункт 2) пункта 9 постановления  Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2000 года N 198 "Вопросы Комитета лесного, рыбного и охотничьего хозяйства Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан и отдельных организаций, находящихся в его ведении" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 5-6, ст. 74).
3. Постановление  Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2000 года N 260 "Вопросы Комитета охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 9-10, ст. 100).

7. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Батыс Қазақстан облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Қарағанды облысы
8. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Қарағанды облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Қостанай облысы
9. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Қостанай облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Қызылорда облысы
10. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Қызылорда облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Маңғыстау облысы
11. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Маңғыстау облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Павлодар облысы
12. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Павлодар облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Солтүстiк Қазақстан облысы
13. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Солтүстiк Қазақстан облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Оңтүстiк Қазақстан облысы
14. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Оңтүстiк Қазақстан облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Aстана қаласы
15. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгінiң қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
16. Республикалық қоршаған ортаны қорғау инспекциялық басқармасы.
Алматы қаласы
17. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгінiң қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2002 жылғы 6 қарашадағы
N 1173 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
күшi жойылған кейбiр шешiмдерiнiң тiзбесi
1. "Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 12 қарашадағы N 1693  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 50, 489-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгінiң Орман, балық және аңшылық шаруашылығы комитетi мен оның қарауындағы жекелеген ұйымдардың мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 10 ақпандағы N 198  қаулысының  9-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 5-6, 74-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі Қоршаған ортаны қорғау комитетiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 17 ақпандағы N 260  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 9-10, 100-құжат).

4. Подпункт 2) пункта 6 постановления  Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2000 года N 347 "Вопросы Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 13-14, ст. 134).
5. Пункты 2 и 4 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением  Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2000 года N 793 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 24, ст. 278).
6. Подпункты 1) и 2) пункта 1 постановления  Правительства Республики Казахстан от 16 января 2001 года N 51 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 1-2, ст. 14).
7. Подпункт 2) пункта 7 постановления  Правительства Республики Казахстан от 16 января 2001 года N 55 "О реорганизации Республиканского государственного предприятия "Информационно-аналитический центр геологии, экологии и природных ресурсов" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 1-2, ст. 15).

4. "Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 2 наурыздағы N 347  қаулысының  6-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 13-14, 134-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 25 мамырдағы N 793  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстердiң 2 және 4-тармақтары (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 24, 278-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 16 қаңтардағы N 51  қаулысының  1-тармағының 1) және 2) тармақшалары (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 1-2, 14-құжат).
7. "Геология, экология және табиғи ресурстар ақпараттық-талдау орталығы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 16 қаңтардағы N 55  қаулысының  7-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 1-2, 15-құжат).