О Программе профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Республике Казахстан на 2003-2004 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1430. Утратило силу постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N 646
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1430 утратило силу постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  646.
В целях реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 28 марта 2002 года N 827, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Республике Казахстан на 2003-2004 годы (далее - Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным государственным органам (по согласованию):
1) обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой;
2) ежегодно к 30 июня и 30 декабря представлять в Министерство внутренних дел Республики Казахстан информацию по выполнению мероприятий, предусмотренных Программой.
3. Министерству внутренних дел Республики Казахстан ежегодно к 10 января и 10 июля представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Программы.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 4 в новой редакции - постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2004 года N 651.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2002 года N 1430
Программа
профилактики правонарушений и борьбы с преступностью
в Республике Казахстан на 2003-2004 годы
1. Паспорт Программы
Наименование        Программа профилактики правонарушений
Программы           и борьбы с преступностью в Республике
Казахстан на 2003-2004 годы
Основание для       Программа Правительства Республики
разработки          Казахстан на 2002-2004 годы
Разработчики        Министерство внутренних дел, Генеральная
и исполнители       прокуратура, Комитет национальной безопасности,
Министерство юстиции, Министерство
здравоохранения, Министерство иностранных дел,
Министерство информации, Министерство
культуры, Министерство образования и науки,
Министерство экономики и
бюджетного планирования, Агентство Республики
Казахстан по борьбе с экономической и
коррупционной преступностью (финансовая
полиция), Агентство таможенного контроля,
Агентство по чрезвычайным ситуациям,
Национальный Банк, акимы областей, городов
Астаны и Алматы
Основная цель       формирование системы профилактики
правонарушений, укрепление общественного
порядка и общественной безопасности,
вовлечение в эту деятельность всех
государственных органов, общественных
формирований и населения, повышение роли и
ответственности местных исполнительных
органов в обеспечении профилактики
правонарушений и борьбы с преступностью
Основные задачи     осуществление целенаправленной социально-
правовой профилактики правонарушений;
повышение заинтересованности граждан в
борьбе с преступностью, повышение уровня
правовой культуры населения; создание
надежной системы противодействия
организованной преступности, наркобизнесу,
терроризму и иным проявлениям экстремизма,
незаконной иммиграции, экономической
преступности и коррупции
Основные            будет заложена основа для создания системы
ожидаемые           социальной профилактики правонарушений;
результаты          усилится борьба с преступностью; повысится
уровень правосознания населения, его доверия к
государству и правоохранительным органам

Қазақстан Республикасында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестiң 2003-2004 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 29 желтоқсан N 1430. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N 646 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 28 наурыздағы N 827  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002-2004 жылдарға арналған Бағдарламасын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестiң 2003-2004 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, өзге де мемлекеттiк органдар (келiсiм бойынша):
1) Бағдарламада көзделген iс-шаралардың тиiсiнше және уақытылы орындалуын қамтамасыз етсiн;
2) жыл сайын 30 маусымға және 30 желтоқсанға Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiне Бағдарламада көзделген iс-шаралардың орындалуы жөнiнде ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi жыл сайын 10 қаңтарға және 10 шiлдеге Қазақстан Республикасының Үкiметiне Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiне жүктелсiн. <*>
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.15. N 651   қаулысымен .
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2002 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1430 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында құқық бұзушылықтың
алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестің
2003-2004 жылдарға арналған
Бағдарламасы
Ескерту. Бағдарламаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.11.29. N 1216   қаулысымен .
Астана, 2002 жыл
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы         Қазақстан Республикасында құқық
бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа
қарсы күрестiң 2003-2004 жылдарға
арналған бағдарламасы
Әзiрлеу үшін негіздеме      Қазақстан Республикасы Үкiметінің
2002-2004 жылдарға арналған
бағдарламасы
Әзiрлеушiлер                Iшкi iстер министрлiгi,
мен орындаушылар            Бас прокуратура, Ұлттық қауіпсiздiк
комитетi, Әдiлет министрлiгi,
Денсаулық сақтау министрлiгi,
Сыртқы iстер министрлiгi, Ақпарат
министрлiгi, Мәдениет министрлiгi,
Бiлiм және ғылым министрлiгі, Экономика
және бюджеттік жоспарлау министрлiгi,
Қазақстан Республикасының Экономикалық
және сыбайлас жемқорлық қылмысқа қарсы
күрес жөнiндегi агенттiгi (қаржы
полициясы), Кедендiк бақылау агенттiгi,
Төтенше жағдайлар жөніндегi агенттік,
Ұлттық Банк, облыстардың, Астана және
Алматы қалаларының әкiмдерi <*>
Негізгi мақсаты             құқық бұзушылықтың алдын алу жүйесiн
қалыптастыру, қоғамдық тәртіптi және
қоғамдық қауіпсiздiктi нығайту, бұл
жұмысқа барлық мемлекеттiк органдарды,
қоғамдық құрылымдар мен халықты тарту,
құқық бұзушылықтың алдын алуды және
қылмысқа қарсы күрестi қамтамасыз
етуде жергiлiктi атқару органдардың
рөлi мен жауапкершілігін арттыру
Негiзгi мiндеттерi          құқық бұзушылықтың мақсатты
әлеуметтiк-құқықтық алдын алуды жүзеге
асыру; қылмысқа қарсы күресте
азаматтардың мүдделілігін арттыру,
халықтың құқықтық мәдениетiнің
деңгейiн көтеру; ұйымдасқан қылмысқа,
есiрткi бизнесiне, терроризмге және
экстремизмнiң өзге де көрiнiстерiне,
заңсыз көшiп келуге, экономикалық
қылмыстар мен сыбайлас жемқорлыққа
қарсы iс-қимыл жасаудың сенiмдi
жүйесiн құру
Негiзгi күтiлетiн           құқық бұзушылықтардың әлеуметтiк
нәтижелер                   алдын алудың тиiстi жүйесiн құру үшiн
негiз қаланады; қылмысқа қарсы күрес
күшейе түседі;
халықтың құқықтық сана-сезiмiнiң
деңгейi, олардың мемлекет пен құқық
қорғау органдарына сенiмi жоғарылайды
Қаржыландыру көздерi        Бағдарламаның iс-шараларын iске асыруға

Источники           Предполагаемые расходы на реализацию  финансирования      мероприятий Программы составят 2288,966
млн.тенге, в т.ч. за счет средств
республиканского бюджета - 1036,295
млн. тенге (2003 год - 564,0 млн.тенге, 2004
год - 472,295 млн.тенге), местных бюджетов -
1252,671 млн.тенге (2003 год - 597,66
млн.тенге, 2004 год - 655,011 млн.тенге)
Сроки и этапы       1 этап - 2003 год
реализации          2 этап - 2004 год  <*>
Сноска. Раздел 1 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2004 года N 651.
2. Введение
Предупреждение правонарушений и борьба с преступностью, обеспечение общественной безопасности являются конституционным условием стабильного существования и поступательного развития общества, создания достойных условий и уровня жизни казахстанских граждан.
Решение всего этого комплекса задач невозможно без постоянной государственной поддержки, объединения и координации усилий республиканских и местных органов власти и управления, активного привлечения негосударственных структур, общественных объединений и населения.
Этим обусловливается необходимость разработки Программы профилактики правонарушений и борьбы с преступностью на 2003-2004 годы.
Программа подготовлена в рамках реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2010 года, Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан на 1999-2005 годы,  Программы Правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы и других программных документов с соблюдением принципа преемственности по отношению к ранее действовавшим программам в сфере борьбы с преступностью.
Программа содержит в основном положения принципиального характера, требующие решения на межведомственном и правительственном уровнях. Предполагается, что мероприятия узковедомственного и регионального характера будут включены в соответствующие ведомственные планы и региональные программы.
3. Анализ состояния правопорядка и законности
Несмотря на меры, принимаемые правоохранительными и местными исполнительными органами, коренного перелома в борьбе с преступностью в последние годы не происходит.
Если в 1999 году в стране было зарегистрировано свыше 139 тысяч общеуголовных преступлений, то в 2001 году - 152 тысячи (+9,1%). За этот период криминогенная ситуация осложнялась ростом тяжких и особо тяжких видов преступлений, количество которых в 2001 году возросло на 19 процентов и достигло около 81 тысячи преступлений. Не сокращалось количество причинения тяжкого вреда здоровью, изнасилований, краж чужого имущества, грабежей и разбойных нападений.
Не на должном уровне правоохранительными органами обеспечивается неотвратимость наказания.
Не адекватны принимаемые меры по борьбе с организованной преступностью. Нередко преступные группы используют коррумпированные связи в органах власти и управления. Деятельность правоохранительных органов носит еще разобщенный и бессистемный характер.

арналған болжамды шығыстар 2288,966 млн.
теңгенi құрайды, оның iшiнде
республикалық бюджет қаражаты есебiнен
- 1036,295 млн. теңге (2003 жылы -
564,0 млн. теңге, 2004 жылы - 472,295
млн. теңге), жергiлiктi бюджеттердің
қаражаты есебiнен - 1252,671 млн. теңге
(2003 жылы - 597,66 млн. теңге, 2004
жылы - 655,011 млн. теңге) <*>
Iске асырудың               1-кезең - 2003 жыл
мерзiмдерi мен кезеңдерi    2-кезең - 2004 жыл
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.15. N 651   қаулысымен
2. Кіріспе
Құқық бұзушылықтардың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрес, қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету қоғамның тұрақты өмiр сүруiнiң және үдемелi дамуының, қазақстандық азаматтардың өмiр сүру деңгейiне лайықты жағдайлар жасаудың конституциялық шарты болып табылады.
Осы мiндеттер кешенiнiң барлығын шешу мемлекеттiң ұдайы қолдауынсыз, республикалық және жергiлiктi билiк және басқару органдарының күш-жiгерiн бiрiктiру мен үйлестiрусiз, мемлекеттiк емес құрылымдардың, қоғамдық бiрлестiктердiң және халықтың белсендi араласуынсыз мүмкiн емес.
Құқық бұзушылықтардың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестiң 2003-2004 жылдарға арналған бағдарламасын әзiрлеу қажеттiгi осыдан туындайды.
Бағдарлама қылмысқа қарсы күрес саласында бұрын қолданыста болған бағдарламаларға қатысты сабақтастық қағидатын сақтай отырып, Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейiнгi дамуының стратегиялық жоспарын, Қазақстан Республикасының 1999-2005 жылдарға арналған ұлттық қауiпсiздiк стратегиясын, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасын және басқа да бағдарламалық құжаттарды iске асыру шеңберiнде дайындалды.
Бағдарлама негiзiнен ведомствоаралық және үкiмет деңгейiнде шешудi талап ететiн қағидатты сипаттағы ережелерден тұрады. Бiр ғана ведомстволық және аймақтық сипаттағы iс-шараларды тиiстi ведомстволық жоспарларға және аймақтық бағдарламаларға енгiзу көзделедi.
3. Құқықтық тәртіп пен заңдылық ахуалын талдау
Құқық қорғау және жергiлiктi атқарушы органдар қабылдайтын шараларға қарамастан, соңғы жылдары қылмысқа қарсы күресте түбегейлi өзгерiс болмай отыр.
Егер елiмiзде 1999 жылы 139 мыңнан астам жалпы қылмыстар тiркелген болса, 2001 жылы 152 мыңға (+ 9,1 %) жеттi. Криминогендiк ахуал осы кезеңде ауыр және аса ауыр қылмыс түрлерінің өсуiмен күрделене түстi, олардың саны 2001 жылы 19 %-ға өсiп, яғни қылмыс 81 мыңға жуықтады. Денсаулыққа ауыр зиян келтiру, зорлау, бөтен бiреудiң мүлкiн ұрлау, тонау мен қарақшылық шабуылдар саны азаймай отыр.
Құқық қорғау органдары жазасыз қалдырмауды тиiстi деңгейде қамтамасыз етпейдi.
Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес бойынша қабылданып жатқан шаралар бiрдей емес. Қылмыстық топтар билiк және басқару органдарындағы сыбайлас жемқорлық байланыстарын жиi пайдаланады. Құқық қорғау органдарының қызметi әлi күнге дейiн бытыраңқы және жүйесiз сипатта болып отыр.

Распространенный характер носят экономические преступления, в большинстве случаев связанные с проявлениями коррупции. Осуществляемые в рамках Государственной программы борьбы с коррупцией на 2001-2005 годы мероприятия позволили несколько активизировать антикоррупционную деятельность. Вместе с тем, борьба с коррупцией в основном сведена к выявлению мелких взяточников и расхитителей.
Проблема незаконного оборота наркотиков и распространения наркомании в стране все более обостряется. Заметно расширяется спрос на наркотики, увеличивается доля "тяжелых" наркотиков. Все чаще к употреблению наркотиков приобщаются несовершеннолетние и молодежь. Во многих регионах остаются нереализованными региональные программы борьбы с наркоманией и наркобизнесом.
В условиях возрастания вблизи границ Казахстана угроз религиозного экстремизма и терроризма требуют дальнейшего усиления принимаемые меры по повышению боеготовности личного состава правоохранительных органов, внутренних войск и обеспечению безопасности функционирования систем жизнеобеспечения и других важных объектов инфраструктуры.
Не менее серьезной проблемой, затрагивающей интересы безопасности страны, продолжает оставаться незаконная иммиграция. Распространены попытки незаконного транзита через Казахстан граждан Афганистана, Шри-Ланки и других стран с нестабильной военно-политической обстановкой. Усилия Министерства внутренних дел и других государственных органов по перекрытию каналов и пресечению незаконной иммиграции остаются пока еще малоэффективными. Прежде всего, это обусловлено разобщенностью действий ведомств в этой сфере.
Низка еще роль органов государственной власти, общественных организаций в обеспечении социальной профилактики правонарушений.
Не решаются вопросы обеспечения занятости молодежи, растет детская безнадзорность. Более половины несовершеннолетних, привлекаемых к уголовной ответственности, не учатся либо не обеспечены какими-либо видами занятости. Не снижается число детей и подростков, совершающих уголовно наказуемые деяния до достижения возраста наступления ответственности.
На профилактических учетах органов внутренних дел состоит более 160 тысяч лиц, нуждающихся в лечении от алкоголизма, 47 тысяч наркоманов. В состоянии алкогольного или наркотического опьянения совершается каждое второе убийство, каждое третье разбойное нападение.

Көбiне сыбайлас жемқорлық көрiнiстерiмен байланысатын экономикалық қылмыстар кеңiнен таралған. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестiң 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы шеңберiнде жүзеге асырылатын iс-шаралар сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтi бiршама жандандыруға мүмкiндiк бердi. Сонымен қатар, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес негiзiнен ұсақ пара алушылар мен талан-таражға салушыларды анықтаумен шектелген, ал бұл жұмыстың нәтижелерi елiмiздегi сыбайлас жемқорлықтың таралуына сәйкес келмейдi.
Есiрткiлердiң заңсыз айналымы мен нашақорлықтың таралу проблемасы елiмiзде шиеленiсе түсуде. Есiрткiлерге сұраныс едәуiр артып, "ауыр" есiрткiлердiң үлесi ұлғайып отыр. Есiрткiлердi пайдалануға көбiне кәмелетке толмағандар мен жастар үйiр болуда. Нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң аймақтық бағдарламалары көптеген аймақтарда iске асырылмай қалып отыр.
Қазақстанның шекарасына таяу жерлерде дiни экстремизм мен терроризм қаупiнiң өсуi жағдайында құқық қорғау органдары, iшкi әскерлер жеке құрамының жауынгерлiк дайындығын арттыру және тыныс-тiршілік жүйелерінің және басқа да маңызды инфрақұрылым объектiлерiнiң жұмыс iстеу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi қабылданып жатқан шаралар одан әрi күшейтудi талап етедi.
Заңсыз көшiп келу елiмiз қауіпсiздiгінің мүдделерiн қозғайтын үлкен проблеманың бiрi болып отыр. Ауғанстан, Шри-Ланка және әскери-саяси ахуалы тұрақсыз басқа да елдердің азаматтарын Қазақстан арқылы заңсыз өткiзу әрекеттері орын алуда. Заңсыз көшіп келу жолдарын жабу және олардың жолын кесу жөнiндегi Iшкi iстер министрлiгi мен басқа да мемлекеттiк органдардың күш-жiгерi әлі мардымсыз болып отыр. Бұған, ең алдымен, ведомстволардың осы саладағы iс-қимылдарының бытыраңқылығы, үйлестiру мен тиiстi заңнамалық база жеткiлiксiздiгi себеп болуда.
Құқық бұзушылықтардың әлеуметтiк алдын алуды қамтамасыз етуде мемлекеттiк билiк органдарының, қоғамдық ұйымдардың рөлi әлі күнге дейін төмен.
Жастарды жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету мәселелерi шешiлмеген, қадағалаусыз қалған балалар көбеюде. Қылмыстық жауапкершілiкке тартылатын кәмелетке толмағандардың жартысынан астамы оқымайды не қандай да бiр жұмыспен қамтылмаған. Қылмыстық жазаланатын іс-әрекеттерді жауапкершілік туындайтын жасқа жеткенге дейiн жасайтын балалар мен жасөспiрiмдер саны кемiмей отыр.
Iшкi iстер органдарының алдын алу есептерiнде алкоголизмнен емдеудi қажет ететiн 160 мыңнан астам адамдар, 47 мың нашақорлар тұр. Әрбiр екiншi кiсi өлтiру, әрбiр қарақшылық шабуыл алкогольдiк немесе есiрткілік мас күйде жасалады.

На общем фоне снижения числа зарегистрированных административных правонарушений (с 5 миллионов 423 тысяч в 1999 году до 4 миллионов 387 тысяч в 2001 году) в последние годы наблюдается тенденция роста правонарушений, совершенных в сфере семейно-бытовых отношений. Если в 1999 году их количество в указанной сфере составляло 195 тысяч, то в 2000 году оно достигло 203 тысяч, а в 2001 году - 234 тысяч.
Вместе с тем, крайне низок уровень профилактической работы, малочислены лечебно-профилактические учреждения для лечения больных алкоголизмом и наркоманией, отсутствует целенаправленная работа по пропаганде здорового образа жизни.
Не снижается уровень рецидивной преступности в стране. Однако вопросы социальной адаптации лиц, освобожденных из мест лишения свободы и не имеющих определенного места жительства, решаются неудовлетворительно.
4. Цели и задачи Программы
Цели Программы:
формирование системы профилактики правонарушений, укрепление общественного порядка и общественной безопасности, вовлечение в эту деятельность всех государственных органов, общественных формирований и населения, повышение роли и ответственности местных исполнительных органов в обеспечении профилактики правонарушений и борьбы с преступностью;
повышение эффективности принимаемых мер по противодействию преступности, усиление борьбы с ее организованными формами, наркобизнесом, терроризмом, экстремизмом, незаконной иммиграцией, экономической преступностью и коррупцией;
дальнейшее укрепление законности и правопорядка, обеспечение защиты конституционных прав, свобод и законных интересов граждан.
Задачи Программы:
осуществление целенаправленной социально-правовой профилактики правонарушений, в т.ч. среди несовершеннолетних и молодежи, социальной реабилитации освобожденных из мест лишения свободы и лиц, не имеющих места жительства, предупреждение преступных посягательств на чужое имущество;
повышение роли и ответственности местных исполнительных органов в обеспечении общественной безопасности, правопорядка, профилактике правонарушений и борьбе с преступностью;
повышение заинтересованности граждан в борьбе с преступностью, недопущение криминализации общественного сознания, формирование правовой культуры населения;
создание надежной системы противодействия организованной преступности, наркобизнесу, терроризму и иным проявлениям экстремизма, незаконной иммиграции, экономической преступности и коррупции;
осуществление технического перевооружения и информационного обеспечения деятельности правоохранительных и специальных органов;
совершенствование кадровой политики правоохранительных и специальных органов, повышение квалификации и профессионализма их сотрудников;
дальнейшее развитие правовой базы борьбы с преступностью;
расширение сотрудничества с правоохранительными органами и спецслужбами иностранных государств, а также представителями международных организаций, осуществляющих деятельность в сфере борьбы с организованной преступностью, незаконным оборотом наркотиков, коррупцией и терроризмом.

Тiркелген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтардың саны жалпылай төмендеп отырғанымен, (1999 жылы 5 миллион 423 мыңнан 2001 жылы 4 миллион 387 мыңға дейiн) соңғы жылдары отбасы - тұрмыстық қарым-қатынастар саласында жасалған құқық бұзушылықтардың өсу үрдiсi байқалуда. Егер 1999 жылы көрсетiлген саладағы олардың саны 195 мыңды құраса, онда 2000 жылы ол 203 мыңға, ал 2001 жылы - 234 мыңға жеттi.
Сонымен қатар, алдын алу жұмыстарының деңгейi өте төмен, алкоголизммен және нашақорлықпен ауыратындарды емдеуге арналған емдеу-алдын алу мекемелерiнің саны аз, салауатты өмiр салтын насихаттау жөнiндегi мақсатты жұмыстар жүргiзiлмейдi.
Елiмiзде рецидивтiк қылмыс деңгейi төмендемей отыр. Алайда, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және белгiлi бiр тұрғылықты жерi жоқ адамдарды әлеуметтік бейiмдеу мәселелерi қанағаттанғысыз шешілуде.
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты:
құқық бұзушылықтардың алдын алу жүйесiн қалыптастыру, қоғамдық тәртiптi және қоғамдық қауiпсiздiктi нығайту, бұл қызметке барлық мемлекеттiк органдарды, қоғамдық құрылымдар мен халықты тарту, құқық бұзушылықтардың алдын алуды және қылмысқа қарсы күрестi қамтамасыз етуде жергiлiктi атқарушы органдардың рөлi мен жауапкершілігін арттыру;
қылмысқа қарсы iс-қимыл жасау бойынша қабылданатын шаралардың тиiмділiгiн арттыру, оның ұйымдасқан нысандарына, есiрткi бизнесiне, терроризмге, экстремизмге, заңсыз көшiп келуге, экономикалық қылмыстар мен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестi күшейту;
заңдылық пен құқықтық тәртiптi одан әрi нығайту, азаматтардың конституциялық құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету.
Бағдарламаның мiндеттерi:
құқық бұзушылықтардың, оның iшінде кәмелетке толмағандар мен жастар арасында мақсатты әлеуметтiк-құқықтық алдын алуды, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және тұрғылықты жерi жоқ адамдарды әлеуметтік оңалтуды, бөтен бiреудің мүлкіне қылмыстық қол сұғудың алдын алуды жүзеге асыру;
қоғамдық қауiпсiздiктi, құқықтық тәртіптi қамтамасыз етуде, құқық бұзушылықтардың алдын алуда және қылмысқа қарсы күресте жергiлiктi атқарушы органдардың рөлi мен жауапкершілігiн арттыру;
қылмысқа қарсы күресте азаматтардың мүдделілігiн арттыру, қоғамдық сана-сезiмнің криминализациялануын болдырмау, халықтың құқықтық мәдениетiн қалыптастыру;
ұйымдасқан қылмысқа, есiрткi бизнесiне, терроризмге және экстремизмнiң өзге де көрiнiстерiне, заңсыз көшiп келуге, экономикалық қылмыстар мен сыбайлас жемқорлыққа қарсы iс-қимыл жасаудың сенiмдi жүйесiн құру;
құқық қорғау және арнайы органдардың қызметiн техникалық қайта жарақтандыру мен ақпараттық қамтамасыз етудi жүзеге асыру;
құқық қорғау және арнайы органдардың кадр саясатын жетілдiру, олардың қызметкерлерiнiң бiлiктілігi мен шеберлiгін арттыру;
қылмысқа қарсы күрестiң құқықтық базасын одан әрi дамыту;
ұйымдасқан қылмысқа, есiрткiлердiң заңсыз айналымына, сыбайлас жемқорлық пен терроризмге қарсы күрес саласындағы қызметтi жүзеге асыратын шетел мемлекеттерiнiң құқық қорғау органдарымен және арнайы қызметтерiмен, сондай-ақ халықаралық ұйымдардың өкiлдерiмен ынтымақтастықты кеңейту.

5. Основные направления и механизм реализации Программы
Профилактика правонарушений, укрепление правопорядка
5.1. Профилактика правонарушений и обеспечение
общественного порядка
В современных условиях важнейшей составной частью государственной политики борьбы с преступностью в Казахстане должно стать предупреждение преступности. Сложившаяся за последнее десятилетие ориентация только на силовые меры борьбы с преступностью не дает желаемых результатов.
Стабилизация и последующее ослабление криминальной ситуации в стране немыслимы без создания эффективной системы профилактики правонарушений как на местном, так и на республиканском уровнях, без активного развития связей правоохранительных и других государственных органов с населением. Предупредительная работа требует восстановления оправдавших себя прежних, традиционных форм таких связей, а также поиска и внедрения в практику новых форм взаимодействия, соответствующих изменившимся социально-экономическим условиям страны.
Задача сокращения уровня правонарушений на улицах и в общественных местах предполагает совершенствование форм и методов несения службы, развитие систем технического наблюдения и связи, активное использование при патрулировании транспортных средств повышенной маневренности и служебных животных, увеличение численности сил, повседневно осуществляющих охрану общественного порядка в населенных пунктах, в т.ч. за счет более активного привлечения общественных объединений и населения, разработки действенной системы моральных и материальных стимулов, обеспечение правовой и социальной защиты лиц, участвующих в поддержании правопорядка.
5.2. Профилактика безнадзорности и правонарушений
среди несовершеннолетних
С учетом будущего влияния на все параметры криминогенной ситуации в стране особого внимания требует профилактика преступности несовершеннолетних. За последние годы сложилась устойчивая тенденция нарастания криминализации подростковой среды, 75 процентов совершенных ими преступлений относятся к тяжким и особо тяжким (в том числе убийства, умышленные причинения тяжкого вреда здоровью, разбойные нападения). Актуальной остается проблема предупреждения групповой преступности несовершеннолетних. Почти половина несовершеннолетних участников преступных посягательств являются учащимися и студентами. Многие подростки на момент совершения противоправного действия находились в состоянии алкогольного опьянения либо имели криминальное прошлое.
Вследствие различных причин обостряется проблема социального сиротства и детского бродяжничества.
В таких условиях становится актуальной задача расширения в стране сети специализированных учреждений для несовершеннолетних, попавших в трудную жизненную ситуацию и нуждающихся в социальной реабилитации. Однако в большинстве регионов страны таких учреждений нет.
Отсутствие должного количества учреждений такого типа неизбежно приводит к тому, что, не получив своевременной помощи со стороны государства, безнадзорные дети пополняют ряды правонарушителей.
Нет в стране и специализированных учебно-воспитательных учреждений закрытого типа для подростков, совершивших общественно опасные действия до достижения возраста уголовной ответственности. Ежегодно в таком возрасте совершают преступления около 3 тысяч несовершеннолетних, которые, не подвергаясь мерам наказания и перевоспитания, оказывают негативное влияние на подростковую среду.
В настоящее время в республике функционирует только одна специализированная общеобразовательная школа закрытого типа в г. Таразе, наполняемостью 150 человек. Несмотря на острую нехватку таких учреждений, их сеть не развивается. Создание специальных образовательных учреждений закрытого типа для несовершеннолетних в каждом регионе способствовало бы повышению эффективности профилактической работы с несовершеннолетними и стабилизации криминогенной обстановки в подростковой среде.

5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі
бағыттары мен тетігі Құқық бұзушылықтардың алдын алу, құқықтық тәртiптi нығайту
5.1. Құқық бұзушылықтардың алдын алу және қоғамдық
тәртiптi қамтамасыз ету
Қазiргi жағдайда қылмыстың алдын алу Қазақстандағы қылмысқа қарсы күрестiң мемлекеттiк саясатының маңызды құрамдас бөлiгi болуы керек. Соңғы онжылдықта қалыптасқан қылмысқа қарсы күрестiң тек күш қолдану шараларын бағдарға алу оң нәтиже бермей отыр.
Елiмiздегi криминалдық ахуалды тұрақтандыру және кейiннен әлсiрету жергiлiктi деңгейде де, республикалық деңгейде де құқық бұзушылықтардың алдын алудың тиiмдi жүйесiн құрусыз, құқық қорғау органдары мен басқа да мемлекеттiк органдардың халықпен байланыстарын белсендi дамытусыз мүмкiн емес. Ескерту жұмыстары мұндай байланыстардың өзiн ақтап шыққан бұрынғы, дәстүрлi нысандарын қалпына келтiрудi, сондай-ақ елiмiздiң өзгерiп отырған әлеуметтiк-экономикалық ахуалына сәйкес келетiн өзара iс-қимыл жасаудың жаңа нысандарын iздестiру мен практикаға енгiзудi талап етедi.
Көшелер мен қоғамдық орындардағы құқық бұзушылықтар деңгейiн қысқарту мiндетi қызмет атқарудың нысандарын және әдiстерiн жетiлдiрудi, техникалық қадағалау мен байланыс жүйелерiн дамытуды, патрульдеу кезiнде едәуiр икемдi көлiк құралдарын және қызметтiк жануарларды белсендi пайдалануды, елдi мекендердегi қоғамдық тәртiптi сақтауды, оның iшiнде қоғамдық құрылымдар мен халықты белсендi түрде тарту есебiнен күнделiктi жүзеге асыратын күштер санын көбейтудi, моральдық және материалдық ынталандырудың пәрменді жүйесiн әзірлеуді, құқықтық тәртіпті қалыптастыруға қатысушы адамдарды құқықтық және әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз етудi көздейдi.
5.2. Кәмелетке толмағандардың арасындағы қадағалаусыз қалу
мен құқық бұзушылықтардың алдын алу
Елiмiздегi криминогендiк ахуалдың барлық параметрлерiне болашақта ықпал етуi ескерiле отырып, кәмелетке толмағандар тарапынан жасалатын қылмыстардың алдын алу ерекше көңiл бөлудi талап етедi. Соңғы жылдары жасөспiрiмдер ортасының криминализациялануының тұрақты өсу үрдiсi қалыптасқан, олар жасаған қылмыстардың 75 %-ы ауыр және аса ауыр қылмыстар (оның iшiнде кiсi өлтiру, денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтiру, қарақшылық шабуыл) болып табылады. Кәмелетке толмағандар топтасып жасайтын қылмыстардың алдын алу өзектi проблема болып отыр. Қылмыстық қол сұғушылықтарға қатысатын кәмелетке толмағандардың жартысына жуығы оқушылар мен студенттер болып табылады. Көптеген жасөспiрiмдер құқыққа қарсы iс-қимылды алкогольдiк мас күйiнде жасаған немесе бұған дейiн қылмысты болған.
Әртүрлi себептер салдарынан әлеуметтiк жетiмдiк және балалардың кезбелiкке салыну проблемасы шиеленiсе түседi.
Мұндайда елiмiзде ауыр өмiрлiк жағдайға душар болған және әлеуметтiк оңалтуды қажет ететiн кәмелетке толмағандарға арналған мамандандырылған мекемелер желiсiн кеңейту өзектi міндет болып табылады. Алайда елiмiздің көптеген аймақтарында мұндай мекемелер жоқ.
Мұндай мекемелердiң тиiстi санының болмауы мемлекет тарапынан уақытылы көмек көрсетiлмегендiктен, қадағалаусыз қалған балалардың құқық бұзушылар қатарын толықтыруда.
Елiмiзде қылмыстық жауапкершiлiк туындайтын жасқа жеткенге дейін қоғамға қауiптi iс-әрекеттер жасаған жасөспiрiмдерге арналған жабық үлгідегi мамандандырылған оқу-тәрбие мекемелерi де жоқ. Жыл сайын осындай жастағы 3 мыңға жуық кәмелетке толмағандар қылмыс жасайды, олар жазалау және қайта тәрбиелеу шараларына тартылмастан жасөспiрiмдер ортасына терiс ықпал етедi.
Қазiргi кезде республикада Тараз қаласындағы 150 адамға арналған жабық үлгідегi мамандандырылған жалпы бiлiм беретiн бiр ғана мектеп жұмыс iстейдi. Мұндай мекемелердің жетiспеушiлiгіне қарамастан, олардың саны көбеймей отыр. Әрбiр аймақта кәмелетке толмағандарға арналған жабық үлгідегi арнайы жалпы бiлiм беретiн мекемелердi құру кәмелетке толмағандармен жүргiзiлетiн алдын алу жұмыстарының тиiмдiлiгiн арттыруға және жасөспiрiмдер ортасындағы криминогендiк ахуалды тұрақтандыруға ықпал етер едi.

Не снижается уровень вовлеченности несовершеннолетних в употребление наркотических средств. На учетах в учреждениях Министерства здравоохранения состоит 3,5 тыс. несовершеннолетних, из них свыше 400 с диагнозом "наркомания". По мнению экспертов, истинное число больных наркоманией превышает официальные данные в несколько раз.
Необходимо обобщить результаты проведенного в городе Алматы и Алматинской области эксперимента по внедрению системы ювенальной юстиции, направленного на осуществление специализации отправления правосудия в отношении несовершеннолетних, и ориентированного, в первую очередь, на выявление причин и условий, способствующих совершению подростковых преступлений, а также применение к ним мер наказания, не связанных с лишением свободы.
5.3. Профилактика пьянства, алкоголизма и наркомании
Не уменьшается общественная опасность пьянства, алкоголизма и наркомании. Бытовое пьянство наносит непоправимый вред семье, здоровью населения и ущерб экономике государства. Пьянство, особенно в подростковом возрасте, зачастую предшествует злоупотреблению наркотическими средствами. Алкогольная деградация личности является одной из основных причин, приводящих к утрате социальных связей, имущества и жилья.
Ситуацию с распространенностью этого явления усугубляет отсутствие государственной политики противодействия распространению алкогольной продукции и алкоголизма. Практически свернута работа по разъяснению вредных последствий пьянства в средствах массовой информации, недостаточно осуществляется антиалкогольное воспитание в учебных заведениях. Доступность спиртного, широкая реклама, призывающая к его употреблению, наряду с низкой эффективностью ограничений на продажу спиртных напитков и табачных изделий несовершеннолетним, создают благоприятные условия для наркотизации подрастающего поколения.
Деятельность правоохранительных органов является одним из факторов, сдерживающих распространение наркотиков, однако путем уголовных репрессий проблему наркомании решить невозможно.
Немаловажное значение в профилактике пьянства и наркомании среди детей и подростков имеет правильная организация учебного и воспитательного процесса в школе и других учреждениях образования.
Из-за отсутствия кабинетов медицинской профилактики в учебных заведениях не осуществляется регулярное обследование учащихся на предмет выявления детей и подростков, потребляющих спиртные напитки и наркотические вещества. Дети, страдающие наркологическими расстройствами, проходят лечение в обычных медицинских наркологических учреждениях вместе с взрослыми наркоманами и алкоголиками, общение с которыми вызывает негативные последствия.
Эффективная борьба с пьянством и наркоманией возможна при консолидации всех здоровых сил общества, скоординированной деятельности центральных и местных исполнительных органов.
Приоритетными направлениями в профилактике пьянства, алкоголизма и наркомании должны стать пропаганда здорового образа жизни, формирование устойчивого антиалкогольного и антинаркотического иммунитета, прежде всего у подрастающего поколения.
Следует продолжать работу по увеличению числа наркологических организаций для принудительного лечения лиц, страдающих алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией, специализированных центров медико-социальной реабилитации наркозависимых лиц, в т.ч. несовершеннолетних, открытию в общеобразовательных школах и других учебных заведениях медицинских кабинетов по регулярному проведению обследования учащихся на предмет употребления психоактивных веществ.
Принять меры по совершенствованию учебного процесса в общеобразовательных и профессиональных школах, повышению роли и статуса учителя, расширить сеть внешкольных организаций образования, обеспечить функционирование детских музыкальных, художественных, детско-юношеских спортивных школ. Необходимо также создание механизма адресного финансирования возможности посещать такие школы для детей из малообеспеченных семей.

Кәмелетке толмағандардың есiрткi құралдарын пайдалануға әуестену деңгейi төмендемей отыр. 3,5 мың кәмелетке толмағандар, олардың 400-ден астамы "нашақор" диагнозымен Денсаулық сақтау министрлiгi мекемелерінде есепте тұр. Сарапшылардың пiкiрi бойынша нашақорлықпен ауыратындардың нақты саны ресми деректерден бiрнеше есе артық.
Кәмелетке толмағандарға қатысты сот әдiлдiгiн атқару мамандығын жүзеге асыруға бағытталған және бiрiншi кезекте жасөспiрiмдердің қылмыс жасауына ықпал ететiн себептер мен жағдайларды анықтауға, сондай-ақ оларға бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалау шараларын қолдануға бағдарланған ювеналды әдiлет жүйесiн енгiзу бойынша Алматы қаласында және Алматы облысында өткiзілген эксперименттiң нәтижелерiн қорыту қажет.
5.3. Маскүнемдiктiң, алкоголизм мен нашақорлықтың алдын алу
Маскүнемдiктiң, алкоголизм мен нашақорлықтың қоғамдық қаупi азаймай отыр. Тұрмыстық маскүнемдiк отбасына, халықтың денсаулығына және мемлекеттiң экономикасына орны толмас зиян келтiруде. Маскүнемдiк, әсiресе жасөспiрiм жасындағы, көбiнесе есiрткi құралдарын терiс пайдалануға ұласады. Жеке адамның алкогольдiк азғындауы оның әлеуметтiк байланыстарын, мүлкi мен тұрғын үйiн жоғалтуына әкелiп соғатын негiзгi себептердiң бiрi болып табылады.
Бұл құбылыстың таралушылық жағдайын алкогольдiк өнiм мен алкоголизмнiң таралуына қарсы iс-әрекет жасаудың мемлекеттiк саясатының болмауы одан әрi ушықтыра түседi. Бұқаралық ақпарат құралдарында маскүнемдiктiң зиянды зардаптарын түсiндiру жөнiндегi жұмыстар мүлдем қалыс қалған, оқу орындарында алкогольге қарсы тәрбиелеу жеткiлiктi түрде жүзеге асырылмауда. Спирт iшiмдiктерiне оңай қол жеткiзу, оларды пайдалануға үгiттейтiн көптеген жарнамалар кәмелетке толмағандарға спирт iшiмдiктерi мен темекi бұйымдарын сатуды шектеудiң тиiмсiздiгiмен қатар өскелең буынның есiрткiге тұншығуына қолайлы жағдай туғызады.
Құқық қорғау органдарының қызметi есiрткiлердiң таралуын тоқтататын факторлардың бiрi болып табылады, алайда қылмыстық репрессиялар жолымен нашақорлық проблемасын шешу мүмкiн емес.
Балалар мен жасөспiрiмдер арасындағы маскүнемдiк пен нашақорлықтың алдын алуда мектеп пен басқа да бiлiм беру мекемелерiндегi оқу және тәрбие мәселесiн дұрыс ұйымдастырудың едәуiр маңызы бар.
Оқу орындарында медициналық алдын алу кабинеттерiнiң болмауынан спирт iшiмдiктерi мен есiрткi заттарын пайдаланатын балалар мен жасөспiрiмдердi анықтау үшiн оқушыларға ұдайы тексерулер жүргiзу жүзеге асырылмайды. Нашақорлық ауытқуларға душар болған балалар ересек нашақорлармен және алкоголиктермен бiрге қарапайым медициналық наркологиялық мекемелерде емделедi, олардың мұндай адамдармен қарым-қатынаста болуы керi әсерiн тигiзедi.
Маскүнемдiкке және нашақорлыққа қарсы тиiмдi күрес жүргiзу қоғамның барлық салауатты күштерi бiрiккен кезiнде, орталық және жергiліктi атқарушы органдардың үйлесiмдi қызметi нәтижесiнде мүмкін болады.
Салауатты өмiр салтын насихаттау, алкогольге қарсы және нашақорлыққа қарсы, ең алдымен өскелең ұрпақтың тұрақты иммунитетiн қалыптастырy маскүнемдiктiң, алкоголизмнiң, нашақорлықтың алдын алудағы басым бағыттар болуы тиiс.
Алкоголизмге, нашақорлыққа, уытқорлыққа душар болған адамдарды мәжбүрлi түрде емдеуге арналған наркологиялық ұйымдардың, есiрткіге мойынұсынған адамдарды, оның iшiнде кәмелетке толмағандарды медициналық-әлеуметтiк сауықтырудың мамандандырылған орталықтарының санын көбейту, жалпы білiм беретiн мектептер мен басқа да оқу орындарында психобелсендi заттарды пайдалануын анықтау тұрғысында оқушыларды ұдайы тексерiп отыратын медициналық кабинеттердi ашу жөнiндегi жұмыстарды жалғастыру керек.
Жалпы бiлiм беретiн және кәсiби мектептерде оқу процесiн жетiлдiру, мұғалiмнiң рөлi мен мәртебесiн арттыру, бiлiм берудiң мектептен тыс ұйымдары желiсiн кеңейту жөнiндегi шараларды қабылдау, балалар музыкалық, көркем сурет мектептерiнiң, балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектептерiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету керек. Сондай-ақ, мұндай мектептерге аз қамтылған отбасынан шыққан балалардың бару мүмкiндiгiн атаулы қаржыландыру тетiгiн құру қажет.

5.4. Профилактика рецидивной преступности
Гуманизация уголовно-исполнительной системы и меры по социальной адаптации, осуществляемые в последнее время, в сочетании с ужесточением контроля и усилением ответственности при совершении повторных преступлений, привели к определенной стабилизации криминогенной ситуации среди ранее судимых.
В 2001 году зарегистрировано около 18 тысяч преступлений, совершенных лицами, ранее совершавшими преступления, что является минимальным за последние семь лет.
В то же время меры, осуществляемые правоохранительными и иными центральными и местными исполнительными органами по профилактике рецидивной преступности, недостаточны. Не решаются должным образом вопросы трудового и бытового устройства этой категории граждан.
Необходимо продолжить работу по созданию в крупных городах центров социальной адаптации для лиц, не имеющих места жительства, и увеличению числа мест в действующих центрах.
Важное значение в вопросах обеспечения контроля за состоянием рецидивной преступности должно отводиться организации индивидуально-профилактической работы с ранее судимыми.
5.5. Повышение уровня правовой культуры общества
Развитие правового государства и гражданского общества невозможно без проведения постоянной целенаправленной работы по повышению правовой культуры общества, которая также является основой формирования правомерного поведения личности и в то же время его критерием.
Наличие необходимого уровня юридических знаний о своих правах и обязанностях должно стать обязательным условием развития каждой личности, а стремление обладать ими должно быть ее внутренней убежденностью, следование нормам закона должно определяться не страхом наказания, а активной гражданско-правовой позицией. Необходимо повысить уровень осознания обществом проблем насилия в отношении женщин.
Реализация этих задач предполагает создание целостной системы информационно-правового обеспечения общества, направленной в первую очередь на изменение стереотипов правового мышления, когда знание норм права, умение ими пользоваться, должно стать обязательным для каждого, а уважение к правосудию определяет отказ от использования силовых методов для разрешения любых конфликтных ситуаций.
Наряду с правовым просвещением и повышением правовой грамотности населения требуется на государственном уровне разнопланово, осмысленно и объективно оценивать область укрепления правопорядка и борьбы с преступностью.
Необходимо продолжить работу по расширению и углублению связи с общественностью, вовлечению в эту работу всех без исключения правоохранительных и иных государственных органов, а также организации целенаправленной работы с населением областных и районных центров, сельскими жителями, кооперативами собственников квартир, педагогическими коллективами и учащимися учебных заведений.
Меры по противодействию преступности

5.4. Рецидивтi қылмыстардың алдын алу
Қылмыстық атқару жүйесiн iзгілік жолына бұру және кейiнгi уақытта жүзеге асырылып жатқан әлеуметтiк бейiмдеу жөнiндегi шаралар қайта қылмыс жасағаны үшiн бақылау мен жауапкершiлiктi күшейтуге ұласып, бұрын сотталғандар арасындағы криминогендiк ахуалдың тұрақтануына әкелдi.
2001 жылы бұрын қылмыс жасаған адамдар тарапынан жасалған 18 мыңға жуық қылмыс тiркелген, бұл соңғы жетi жыл iшiндегi ең төменгi көрсеткiш болып табылады.
Сонымен қатар, қайта жасалатын қылмыстардың алдын алу жөнiндегi құқық қорғау және өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдар жүзеге асырып жатқан шаралар жеткiлiксiз. Мұндай санаттағы азаматтарды еңбекке және тұрмыстық орналастыру мәселелерi тиiстi түрде шешiлмей отыр.
Iрi қалаларда тұрғылықты жерi жоқ адамдарға арналған әлеуметтiк оңалту орталықтарын құру және жұмыс iстеп тұрған Орталықтарда орындар санын көбейту жөнiндегi жұмысты жалғастыру қажет.
Қайта жасалатын қылмыстар ахуалын бақылауды қамтамасыз ету мәселелерiнде бұрын сотталғандармен жеке-алдын алу жұмысын ұйымдастыруға маңызды мән берілуi тиiс.
5.5. Қоғамның құқықтық мәдениетi деңгейiн арттыру
Жеке адамның құқыққа сай мiнез құлқын қалыптастырудың негiзi және сонымен қатар оның өлшемi болып табылатын қоғамның құқықтық мәдениетiн арттыру жөнiндегi тұрақты да мақсатты жұмысты жүргiзусiз құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы мүмкiн емес.
Өзiнiң құқықтары мен мiндеттерi туралы заң білімдерiнiң қажеттi деңгейiнiң болуы әрбiр жеке тұлғаның дамуы үшiн мiндеттi шарт болуы тиiс, ал оларды иемденуге ұмтылу оның iшкi сенiмiне сәйкес келуi керек, заң нормаларын орындау жазадан қорқумен емес, белсендi азаматтық-құқықтық ұстаныммен айқындалуы тиiс. Қоғамның әйелдерге қатысты зорлық-зомбылық жасау проблемаларын сезiну деңгейiн арттыру қажет.
Бұл мiндеттердi iске асыру әрбiр адам үшiн мiндеттi болуы тиiс құқық нормаларын бiлумен және оларды қолдана алумен, ал құқық әдiлеттiгiне деген құрметтiң кез келген даулы жағдайларын шешу үшiн күш қолдану әдiстерiн пайдаланудан бас тартуды анықтайтындығына байланысты құқықтық ойлау таптаурындарын бiрiншi кезекте өзгертуге бағытталған қоғамның ақпараттық-құқықтық қамтамасыз етудегi бiртұтас жүйесiн құруды болжалдайды.
Халықтың құқықтық білімін және құқықтық сауаттылығын арттырумен қатар мемлекеттiк деңгейде құқықтық тәртiп пен қылмысқа қарсы күрестi нығайту саласын жан-жақты және объективтi түрде бағалау талап етiледi.
Қоғаммен байланыс жасауды кеңейту және тереңдету, бұл жұмысқа барлық құқық қорғау және өзге де мемлекеттiк органдарды тарту, сондай-ақ облыстық және аудандық орталықтардың тұрғындарымен, ауыл тұрғындарымен, пәтер иелерi кооперативтерiмен, педагогикалық ұжымдармен және оқу орындарының оқушыларымен мақсатты түрде жұмыстар жүргізуді ұйымдастыру жөнiндегi жұмысты жалғастыру керек.
Қылмысқа қарсы iс-қимыл жасау жөніндегi шаралар

5.6. Борьба с организованной преступностью. Раскрытие
и расследование преступлений
Борьба с организованной преступностью не может быть успешной без повышения уровня взаимодействия правоохранительных, фискальных и специальных органов, повышения профессионализма их сотрудников.
Только в результате скоординированных, согласованных и профессиональных действий правоохранительных и специальных органов возможна реализация комплексных мер по выявлению и ликвидации экономической основы организованных преступных групп, источников их финансирования и каналов легализации денежных средств, добытых преступным путем, а также более эффективная защита предпринимателей от преступных посягательств со стороны криминальных структур.
Не снижающийся рост преступности и качественная ее трансформация за последние годы требуют совершенствования деятельности оперативно-следственных подразделений, улучшения качества их взаимодействия, адекватного реагирования на противоправные проявления.
5.7. Борьба с незаконным оборотом наркотиков
В целях усиления борьбы с наркоманией и наркобизнесом важно адекватно оценивать глубину, масштабы и тенденции происходящих процессов, ошибки и слабость предпринимаемых усилий. Комплекс сбалансированных мер, наиболее эффективных и наименее затратных, учитывающих возможности и потребности государства и общества в этой сфере, необходимо осуществить в рамках реализации Программы борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2002-2003 годы.
Правоохранительными и специальными органами продолжится практика проведения комплексных оперативно-профилактических операций "Мак", "Допинг", "Канал", "Арна" и иных мероприятий, направленных на обнаружение незаконных посевов наркокультур, уничтожение дикорастущей конопли, эфедры, выявление правонарушений в системе легального оборота наркотиков, перекрытие каналов их утечки, выявление и ликвидация подпольных нарколабораторий, а также пресечения незаконного перемещения наркотиков через границу.
Будет проработан вопрос о создании в приграничных регионах межведомственных центров по взаимодействию в сфере борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
5.8. Борьба с терроризмом, иными проявлениями
экстремизма и незаконной иммиграцией
Основной составляющей борьбы с проявлениями терроризма и экстремизма являются меры предупредительного характера, совершенствование единой системы противодействия терроризму в стране, обеспечение должной степени готовности и координации на государственном уровне деятельности правоохранительных и других государственных органов по предупреждению и пресечению этих видов преступной деятельности.
"Прозрачность" государственной границы Республики Казахстан с государствами, входящими в СНГ, создает благоприятные условия для неупорядоченных миграционных процессов, влекущих растущую незаконную иммиграцию в Казахстан из стран ближнего и дальнего зарубежья, а также проникновения из-за рубежа криминогенного элемента, оружия, наркотиков.

5.6. Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес.
Қылмыстарды ашу және тергеу
Құқық қорғау фискалдық және арнайы органдардың өзара iс-қимыл жасау деңгейiн арттырусыз, олардың қызметкерлерiнiң кәсiби шеберлiгiн арттырусыз ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрестiң табысты болуы мүмкiн емес.
Ұйымдасқан қылмыстық топтардың экономикалық негiзiн, оларды қаржыландырудың көздерiн және қылмыстық жолмен табылған ақша қаражаттарын заңдастыру арналарын анықтау мен жою жөнiндегi кешендi шараларды iске асыру, сондай-ақ кәсiпкерлердi криминалдық құрылымдар тарапынан қылмыстық қол сұғушылықтардан тиімді қорғау құқық қорғау және арнайы органдардың үйлесiмдi, келiсiлген және кәсiби iс-қимылдардың нәтижесiнде ғана мүмкiн болады.
Соңғы жылдары қылмыстың кемiмеуi және оның түрленiп отыруы жедел тергеу бөлiмшелерiнiң қызметiн жетілдiрудi, олардың өзара iс-әрекет жасасуын жақсартуды, құқыққа қайшы көрiнiстерге тиiсiнше қимыл көрсетудi талап етедi.
5.7. Есiрткілердің заңсыз айналымына қарсы күрес
Нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестi күшейту мақсатында болып жатқан процестердiң тереңдiгiн, ауқымы мен үрдiстерiн тиiсiнше бағалау маңызды. Мемлекет пен қоғамның осы саладағы мүмкiндiктерi мен қажеттіліктерiн ескеретiн аса тиiмдi және мейлiнше шығынсыз теңгерiмдi шаралар кешенiн Қазақстан Республикасында нашақорлық пен есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2002-2003 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру шеңберiнде жүзеге асыру қажет. Құқық қорғау және арнайы органдар "Мак", "Допинг", "Канал", "Арна" кешендi жедел-алдын алу операцияларын және құрамында есiрткi заттары бар өсiмдiктердi заңсыз өсiрудi анықтауға, өздiгiнен өсетiн сораны, эфедраны жоюға, есiрткiлердiң заңды айналымы жүйесiндегi құқық бұзушылықтарды анықтауға, оларды өткiзу арналарын жабуға, жасырын есiрткi зертханаларын анықтау мен жоюға, сондай-ақ шекара арқылы есiрткiлердi заңсыз өткiзудiң жолын кесуге бағытталған өзге де iс-шараларды жүргiзу практикасын жалғастырады.
Шекаралас аймақтарда есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы күрес саласында өзара iс-қимыл жасау жөнiндегi ведомствоаралық орталықтарды құру туралы мәселе қаралатын болады.
5.8. Терроризмге, экстремизмнiң өзге де көрiнiстерiне және
заңсыз көшiп келуге қарсы күрес
Алдын алу сипатындағы шаралар, елiмiзде терроризмге қарсы iс-қимыл жасаудың бiрыңғай жүйесiн жетiлдiру, қылмыстардың осындай түрлерiнiң алдын алу мен жолын кесу жөнiндегi құқық қорғау және басқа да мемлекеттiк органдар дайындығының қажеттi дәрежесi мен олардың қызметiн мемлекеттiк деңгейде үйлестiрудi қамтамасыз ету терроризм мен экстремизм көрiнiстерiне қарсы күрестiң негiзiн құрайды.
Қазақстан Республикасының ТМД-ға кiретiн мемлекеттермен жалғасатын мемлекеттiк шекарасының "ашықтығы" Қазақстанға жақын және алыс шетелдерден заңсыз көшiп келудiң өсуiне әкелiп соғатын реттелмеген көшi-қон процестерi, сондай-ақ шетелдерден криминогендi элементтiң, қарудың, есiрткілердiң енуi үшiн қолайлы жағдай туғызады.

5.9. Борьба с экономической преступностью и коррупцией
Экономика республики продолжает оставаться слабо защищенной от проникновения криминальных отношений и возникновения криминальных сфер в различных отраслях хозяйствования. Значительная часть экономических и коррупционных преступлений является латентной, особенно в сфере внешнеэкономической деятельности.
Действия отдельных преступных групп, приобретая все более организованный характер, представляют повышенную опасность для всей системы социально-экономических отношений в стране.
Основными задачами в этой связи являются совершенствование системы государственного контроля в сфере финансово-хозяйственной деятельности с целью недопущения злоупотреблений, повышение результативности работы правоохранительных органов, форм и методов противодействия экономической преступности и коррупции, в том числе и путем объединения усилий правоохранительных, фискальных, финансовых и других государственных структур.
Приоритетным направлением их деятельности является реализация положений, содержащихся в Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2010 года, Концепции борьбы с правонарушениями в сфере экономики на 2001-2003 годы, Государственной программе борьбы с коррупцией в Республике Казахстан на 2001-2005 годы.
5.10. Информационно-техническое обеспечение борьбы
с преступностью
Реализация задач по внедрению в органах внутренних дел программного обеспечения Интегрированного банка данных, сопровождению информационных систем позволит создать и использовать централизованный интегрированный банк данных оперативно-розыскного и справочного характера (розыск лиц, оружия и автотранспорта; "некриминальное" оружие и автотранспорт; лица, представляющие оперативный интерес для полиции, др.) в борьбе с преступностью всеми правоохранительными органами.
Создастся предпосылка формирования единого информационного пространства правоохранительных органов Республики Казахстан.
Для этого необходимо также реализовать проект по созданию единой автоматизированной информационно-телекоммуникационной системы органов финансовой полиции, завершить работу по созданию единой автоматизированной системы контроля за въездом-выездом иностранцев на территорию республики, осуществить комплекс мер по оперативному истребованию органами внутренних дел сведений из центрального банка данных пофамильной картотеки Центра правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре (г. Алматы), внедрить в органах внутренних дел систему удаленного доступа к базам данных единой унифицированной статистической системы органов прокуратуры (без права корректировки).
Предполагается создание центрального комплекса, а также создание сети удаленных комплексов единой дактилоскопической системы органов внутренних дел на базе АДИС "Папилон".
В перспективе необходимо реализовать стыковку единой дактилоскопической системы органов внутренних дел с дактилоскопической картотекой органов прокуратуры.
Ввод в эксплуатацию центров оперативного управления (ЦОУ) в городах Астана и Алматы подтвердил эффективность создания информационных систем в различных звеньях управления органами внутренних дел посредством использования современных достижений в области информационных технологий, связи и телекоммуникаций.
В рамках Программы предполагается построение ЦОУ в городах Усть-Каменогорске и Костанае.

5.9. Экономикалық қылмысқа және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы күрес
Республика экономикасы криминалдық қарым-қатынастардың енуiнен және шаруашылық жүргiзудiң әртүрлi салаларында криминалдық өрiстердiң пайда болуынан нашар қорғалған күйiнде қалуда. Экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмыстарының едәуір бөлiгi, әсiресе сыртқы экономикалық қызмет саласында латенттi болып табылады.
Жекелеген қылмыстық топтардың iс-қимылы көбiне ұйымдасқан сипатқа ие бола отырып, елiмiздегi әлеуметтiк-экономикалық қарым-қатынастардың барлық жүйесi үшiн едәуiр қауiп төндiредi.
Осыған орай, терiс пайдаланушылықты болдырмау мақсатында қаржы-шаруашылық қызмет саласында мемлекеттiк бақылау жүйесiн жетiлдiру, құқық қорғау органдары жұмысының нәтижелiлiгiн, экономикалық қылмыстар мен сыбайлас жемқорлыққа қарсы iс-қимыл жасау нысандарын және әдiстерiн арттыру, оның iшiнде құқық қорғау, фискалдық, қаржы және басқа да мемлекеттiк құрылымдардың күш-жiгерiн бiрiктiру жолымен арттыру негiзгi мiндеттер болып табылады.
Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейiнгi дамуының стратегиялық жоспарында, Экономика саласындағы құқық бұзушылықтарға қарсы күрестiң 2001-2003 жылдарға арналған тұжырымдамасында, Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестiң 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасында жазылған ережелердi iске асыру олардың қызметтерiнiң басым бағыттары болып табылады.
5.10. Қылмысқа қарсы күрестi ақпараттық-техникалық
қамтамасыз ету
Iшкi iстер органдарында шоғырландырылған деректер банкiн бағдарламалық қамтамасыз етудi енгiзу, ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу жөнiндегi мiндеттердi iске асыру қылмысқа қарсы күресте барлық құқық қорғау органдарының жедел-iздестiру және анықтамалық сипаттағы бiр орталықтандырылған бiріктiрiлген деректер банкiн (адамдарды, қару мен автокөлiктi iздестiру "криминалдық емес" қару мен автокөлiк; полиция үшiн жедел қызығушылық туғызатын адамдар, т.б.) құруына және пайдалануына мүмкiндік беpеді.
Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының бiрыңғай ақпараттық кеңiстiгiн құрудың алғышарттары құралады.
Бұл үшiн сондай-ақ Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының бiрыңғай автоматтандырылған ақпараттық-телекоммуникациялық жүйесiн құру жөніндегi жобаны iске асыру, республика аумағына шетелдiктердiң кiруiн-шығуын бақылаудың бiрыңғай автоматтандырылған жүйесiн құру жөніндегi жұмысты аяқтау, ішкi iстер органдарының Бас прокуратураның жанындағы ҚСжАО(Д)-дағы (Алматы қаласы) тегi бойынша картотеканың орталық банкiнен мәлiметтердi жедел талап етуi жөнiндегi кешенді шараларды жүзеге асыру, iшкi iстер органдарында прокуратура органдарының бiрiздендiрiлген статистикалық жүйесi деректерiнiң базаларына қашықтықтан ену жүйесiн (түзету құқығынсыз) енгiзу керек.
"Папилон" АДАЖ базасында iшкi iстер органдарының бiрыңғай дактилоскопиялық жүйесiнiң орталық кешенiн, сондай-ақ қашықтықтағы кешендер желiсiн құру көзделедi.
Болашақта iшкi iстер органдарының бiрыңғай дактилоскопиялық жүйесiн прокуратура органдарының дактилоскопиялық картотекасымен ұштастыруды iске асыру қажет.
Астана және Алматы қалаларында жедел басқару орталықтарын пайдалануға беру ақпараттық технологиялар, байланыс және телекоммуникациялар саласындағы қазiргi заманғы жетiстiктердi пайдалану арқылы iшкi iстер органдарының әртүрлi басқару буындарында ақпараттық жүйелердi құрудың тиiмдiлігін растап отыр.
Бағдарлама шеңберiнде Өскемен және Қостанай қалаларында ЖБО салу ұйғарылып отыр.

5.11. Укрепление законности в деятельности
правоохранительных органов
Отступления от соблюдения норм закона в деятельности правоохранительных органов представляют собой фактор, дестабилизирующий не только позитивные правоохранительные тенденции, но и процессы демократизации общества, становления новой Казахстанской государственности, усиления гарантий защиты прав, свобод и законных интересов граждан.
В качестве приоритетной концептуальной задачи правоохранительных органов Глава государства определил защиту законопослушных граждан, их прав и законных интересов. Это вытекает из требований Конституции Республики Казахстан.
Обеспечение конституционных гарантий по защите прав, свобод и законных интересов граждан в деятельности правоохранительных, специальных органов, судов, органов местного самоуправления требует реализации комплекса взаимосвязанных мер, включающих в себя внесение изменений и дополнений в некоторые законодательные акты, направленных на обеспечение права получения квалифицированной юридической помощи, усиление ответственности адвокатов за ненадлежащее выполнение своих обязанностей, полное обеспечение граждан возможностями производства всех видов экспертиз на альтернативной основе.
Необходимо разработать четкий механизм реализации Закона  Республики Казахстан "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе".
Упорядочение порядка хранения и уничтожения наркотических средств в правоохранительных органах и судах сократит возможности двойного оборота наркотиков, использование их для фальсификации доказательств и другие незаконные действия.
Своевременная осведомленность граждан о погибших, пострадавших, доставленных в медицинские учреждения и создание "Бюро несчастных случаев" послужит профилактической мерой, а также предупредит бесцельные обращения граждан в правоохранительные органы и медицинские учреждения.
Требования об укреплении законности, соблюдении конституционных прав и свобод граждан должны быть подкреплены высокой организационной и нравственно-воспитательной работой в коллективах правоохранительных органов.
5.12. Совершенствование кадровой политики
правоохранительных органов
Актуальными остаются проблемы кадрового обеспечения деятельности правоохранительных органов страны. Не отвечает требованиям времени профессиональный уровень сотрудников правоохранительных органов, особенно органов внутренних дел, где велика еще текучесть кадров. Сохраняется высоким уровень нарушений законности, ущемления конституционных прав граждан со стороны сотрудников правоохранительных органов.
Одним из основных направлений деятельности является осуществление последовательной кадровой политики, отвечающей интересам гражданина, общества, государства.
Приоритетным направлением кадровой политики должно стать воспитание у сотрудников правоохранительных органов уважения к конституционным правам граждан, их чести и достоинству, формирование благожелательного отношения к гражданам.
Предстоит пересмотреть систему подбора, подготовки и переподготовки кадров правоохранительных органов, осуществить комплекс мер по обеспечению социальных и правовых гарантий для их сотрудников, формированию и укреплению стабильного профессионального кадрового ядра.
Требует повышения уровень подготовки специалистов в ведомственных учебных заведениях, с ориентацией на максимальную связь с потребностями практики по конкретным направлениям деятельности.
Нуждается в совершенствовании система специальной, боевой, физической подготовки, повышения квалификации личного состава, необходимо укрепление ее материально-технической базы.
Важнейшей составной частью комплекса мер по реформированию правоохранительных и фискальных органов должна стать работа по укреплению законности и дисциплины сотрудников, наращиванию усилий по противодействию проявлениям коррупции в собственных рядах.

5.11. Құқық қорғау органдарының қызметiндегі
заңдылықты нығайту
Құқық қорғау органдарының қызметiнде заң нормаларын сақтаудан ауытқу құқық қорғаудың оң үрдiстерiн ғана емес, сонымен қатар қоғамды демократияландыру, жаңа Қазақстандық мемлекеттiктiң қалыптасуы, азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерiн қорғау кепiлдiктерiн күшейту процестерiн тұрақсыздандыру факторы болып табылады.
Мемлекет басшысы құқық қорғау органдарының басым тұжырымды міндетi ретiнде заңға құлықты азаматтарды, олардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауды айқындап бердi. Бұл Қазақстан Республикасы Конституциясының талаптарынан туындайды.
Құқық қорғау, арнайы органдардың, соттардың, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының қызметінде азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерiн қорғау жөнiндегi конституциялық кепiлдiктердi қамтамасыз ету бiлiктi заң көмегiн алу құқығын қамтамасыз етуге, адвокаттардың өз міндеттерiн тиiсiнше атқармағаны үшiн жауапкершiлігiн күшейтуге, азаматтарды баламалы негiзде сараптамалардың барлық түрлерiн жүргiзу мүмкiндiктерiмен толық қамтамасыз етуге бағытталған кейбiр заңнамалық кесiмдерге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi қамтитын өзара байланысты шаралар кешенiн iске асыруды талап етедi.
"Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асырудың айқын тетiгiн әзiрлеу қажет.
Құқық қорғау органдары мен соттарда есiрткi құралдарын сақтау және жою тәртiбiн ретке келтiру есiрткiлердiң қосарланған айналымға түсу, оларды дәлелдемелердi бұрмалау үшiн пайдалану мүмкiндiктерiн және басқа да заңсыз әрекеттердi қысқартады.
Қаза болғандар, зардап шеккендер, медициналық мекемелерге жеткiзілгендер туралы азаматтардың уақытылы хабардар етiлуі және "Қайғылы оқиғалар бюросын" құру алдын алу шараларына жатады, сондай-ақ азаматтардың құқық қорғау органдары мен медициналық мекемелерге мақсатсыз жүгiнуiн болдырмайды.
Заңдылықты нығайту, азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтау туралы талаптар құқық қорғау органдары ұжымдарындағы жоғары ұйымдастырушылық және адамгершiлiк-тәрбие жұмыстарымен нығайтылуы тиiс.
5.12. Құқық қорғау органдарының кадр саясатын жетілдiру
Елiмiздің құқық қорғау органдары қызметiн кадрлармен қамтамасыз ету өзектi проблема болып отыр. Құқық қорғау органдары, әсiресе кадрлардың тұрақтамауы өте жоғары болып отырған ішкi iстер органдары қызметкерлерінің кәсiби деңгейi уақыт талабына сай емес. Құқық қорғау органдары қызметкерлерiнің тарапынан болатын заң бұзушылықтар, азаматтардың конституциялық құқықтарын шектеу жоғары деңгейде қалып отыр.
Азаматтың, қоғамның, мемлекеттiң мүдделерiне жауап беретiн дәйектi кадр саясатын жүзеге асыру қызметтiң негiзгi бағыттарының бiрi болып табылады.
Құқық қорғау органдарының қызметкерлерiн азаматтардың конституциялық құқықтарын, олардың ар-намысын құрметтеуге тәрбиелеу, азаматтарға тiлектестік қарым-қатынасты қалыптастыру кадр саясатының басым бағыты болуы тиiс.
Құқық қорғау органдарының кадрларын iрiктеудi, даярлауды және қайта даярлауды қайта қарау, олардың қызметкерлерi үшін әлеуметтiк және құқықтық кепілдiктердi қамтамасыз ету, тұрақты кәсiби кадр тобын қалыптастыру мен нығайту жөнiндегi шаралар кешенiн жүзеге асыру керек.
Қызметтің нақты бағыттары бойынша практикадағы қажеттiліктермен барынша байланыстыра отырып, ведомстволық оқу орындарында мамандар даярлау деңгейi арттыру талап етiледi.
Арнайы, жауынгерлік, дене шынықтыру даярлығын, жеке құрамның бiлiктiлiгiн арттыру жүйесi жетiлдiрудi қажет етедi, оның материалдық-техникалық базасын нығайту керек.
Заңдылықты және қызметкерлердiң тәртiбiн нығайту, өз қатарларында сыбайлас жемқорлық көрiнiстерiне қарсы әрекет жасау бойынша күш-жiгерді үдете түсу жөніндегі жұмыстар құқық қорғау және фискалдық органдарды реформалау жөнiндегi шаралар кешенiнің маңызды құрамдас бөлiгi болуы тиiс.

5.13. Дальнейшее развитие правовой базы борьбы
с преступностью
В настоящее время происходит очищение правовой системы от карательно-репрессивной направленности деятельности правоохранительных органов и обвинительного уклона в судопроизводстве. Несмотря на всю важность принятых законодательных актов нельзя не признать, что имеющаяся правовая база борьбы с преступностью в этом направлении требует дальнейшего развития и совершенствования в целях усиления защиты прав и свобод человека и гражданина.
В уголовном законодательстве следует исходить из признания первичности и неотъемлемости прав и свобод человека как высших социальных ценностей, охраняемых законом.
В связи с этим уголовная политика должна развиваться в направлении гуманизации и декриминализации, в то же время усиления ответственности за совершение тяжких и особо тяжких преступлений.
Приоритетными направлениями должны стать предупреждение и профилактика преступлений, совершенствование оперативно-розыскной деятельности, формирование законопослушного правосознания граждан.
Необходимо восполнить пробелы в правовом регулировании в сфере борьбы с преступностью. Требуется разработать более четкий механизм реализации Закона Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", дать определение понятию "организованная преступность". Назрела необходимость конкретизации норм законодательства, связанных с розыском различных категорий лиц, которая позволит обозначить роль и участие всех государственных органов в розыске уголовных преступников; лиц, скрывшихся от следствия, дознания и суда; уклоняющихся от уплаты алиментов; без вести пропавших; ответчиков и должников по гражданским делам; иных лиц, разыскиваемых государственными органами.
В целях реализации принятых законов требуются своевременная разработка и принятие подзаконных актов.
Целесообразно также разработать единые правила расчета (тарифа) по оплате труда переводчиков, оказывающих услуги гражданам в ходе их уголовного преследования, рассмотрения дел в суде.
Учитывая угрозы международному сообществу, особое внимание необходимо уделить совершенствованию законодательства в сфере предупреждения и пресечения транснациональной организованной преступности и ее особо опасных проявлений - терроризма, религиозного экстремизма, наркобизнеса, торговли людьми, незаконного изготовления и оборота оружия и боеприпасов к нему, преступлений коррупционного характера, в том числе относящихся к сфере отмывания денег.

5.13. Қылмысқа қарсы күрестiң құқықтық
базасын одан әрi дамыту
Қазiргi кезде құқық жүйесiн құқық қорғау органдары қызметiндегi жазалау-қуғын-сүргiнге ұшырату бағытынан және сот өндiрiсiнде айыптауға бейiмделуден тазарту белең алуда. Қабылданған заң актiлерiнің барлық маңыздылығына қарамастан адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғауды күшейту мақсатында қылмысқа қарсы күрес бағытындағы қолда бар құқықтық базаны одан әрi дамыту және жетiлдiру қажеттігiн мойындамауға болмады.
Қылмыстық заңнамада адам құқықтары мен бостандықтарының заңмен қорғалатын жоғары әлеуметтiк құндылықтар ретiнде бастапқы және ажырамас екендігін мойындау керек.
Осыған орай қылмыстық саясат iзгілік пен декриминализация, сонымен қатар ауыр және аса ауыр қылмыстар жасағаны үшiн жауапкершiлiктi күшейту бағытында дамуы тиiс.
Қылмыстардың алдын алу, жедел-iздестiру қызметiн жетілдiру, азаматтардың заңды орындаудағы құқықтық сана-сезiмiн қалыптастыру басым бағыттар болуы керек.
Қылмысқа қарсы күрес саласында құқықтық peттеудегі олқылықтардың орнын толтыру қажет. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асырудың аса айқын тетiгiн әзiрлеу, "ұйымдасқан қылмыс" ұғымына анықтама беру талап етiледi. Қылмыстық кодекстің баптарында көзделген қылмыстарды сыбайлас жемқорлыққа жатқызу тек қана заң бойынша белгiленуi тиiс.
Адамдардың әртүрлi санаттарын iздестiрумен байланысты заңнама нормаларын нақтылай түсу қажеттiлігі пiсіп жетiлдi. Ол барлық мемлекеттiк органдардың қылмыскерлердi iздестiрудегi рөлiн және оған қатысуын; тергеуден, анықтау мен соттан жасырынған; алимент төлеуден жалтарушы; хабарсыз жоғалған адамдарды; азаматтық iстер бойынша жауап берушiлер мен борышкерлердi; мемлекеттiк органдар iздестiретiн өзге де адамдарды айқындау мүмкіндігін береді.
Қабылданған заңдарды iске асыру мақсатында заңға тәуелдi кесiмдердi уақытында әзiрлеу және қабылдау талап етіледi.
Сондай-ақ, азаматтарды қылмыстық қудалау, iстердi сотта қарау барысында оларға қызметтер көрсететін аудармашыларға еңбекақы төлеу жөнiндегi есептің (тарифтің) бiрыңғай ережелерiн әзiрлеу орынды болмақ.
Халықаралық қауымдастыққа төнген қауiптi ескере отырып, трансұлттық ұйымдасқан қылмыстың және оның аса қауiптi көріністерінің - терроризмнің, дiни экстремизмнің, есiрткi бизнесінің, адамдарды саудалаудың, қару мен оның оқ-дәрiлерiн заңсыз әзірлеудің және олардың айналымының, сыбайлас жемқорлық сипатындағы, оның iшінде ақшаның жылыстауы саласына жататын қылмыстардың алдын алу мен жолын кесу саласындағы заңнаманы жетілдiруге ерекше назар аудару керек.

5.14. Международное сотрудничество в борьбе
с преступностью
Развитие международного сотрудничества Республики Казахстан в сфере борьбы с преступностью на 2003-2004 годы будет направлено на укрепление практического взаимодействия с правоохранительными органами иностранных государств, которое должно осуществляться в соответствии с национальным законодательством и международными обязательствами.
Необходимо продолжить работу по созданию договорно-правовой базы двустороннего сотрудничества в области борьбы с преступностью,  регламентирующей наиболее прогрессивные формы взаимодействия между правоохранительными органами иностранных государств. В том числе следует активизировать диалог в двустороннем формате с правоохранительными органами государств-участников СНГ и в особенности с соответствующими структурами государств Евразийского экономического сообщества и Центральноазиатского сообщества.
Пристального внимания требует установление профессиональных связей с правоохранительными органами государств Европейского Союза.
Необходимо активизировать участие правоохранительных органов Республики Казахстан в проектах и программах Организации Объединенных Наций в правоохранительной сфере.
Конкретные шаги должны быть направлены на укрепление взаимоотношений с правоохранительными органами государств, образующих региональные организации. В этой связи главный акцент должен ставиться на обеспечение многостороннего взаимодействия правоохранительных органов и спецслужб в рамках Совета министров внутренних дел, Совета руководителей органов безопасности и спецслужб, Совета генеральных прокуроров, Совета таможенных органов и др. Необходимо принять меры по реализации Межгосударственной программы совместных мер борьбы с преступностью и Программы  государств-участников СНГ по борьбе с международным терроризмом и иными проявлениями экстремизма на период до 2003 года.
Приоритетным должно стать приграничное сотрудничество с органами внутренних дел сопредельных государств.
Особую значимость имеют меры, направленные на укрепление взаимодействия в рамках Шанхайской организации сотрудничества, деятельности Региональной антитеррористической структуры ШОС.
Правоохранительные и специальные органы Республики Казахстан в пределах своей компетенции будут принимать меры по упрочению имеющихся и расширению партнерских отношений с соответствующими структурами иностранных государств, прежде всего по вопросам выдачи лиц, совершивших преступления, оказания взаимной правовой помощи по уголовным делам, осуществлению совместных оперативно-розыскных и профилактических мероприятий, а также специальных операций.
Будет продолжена практика заключения типовых международных договоров о сотрудничестве в борьбе с организованной преступностью, незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, терроризмом и иными видами преступлений, договоров в многостороннем и двустороннем формате на межведомственном уровне.
Необходимо способствовать шагам, направленным на обеспечение участия государства в международных Конвенциях в сфере борьбы с преступностью.
Мониторинг реализации Программы
Исполнители мероприятий, указанные первыми в графе "Ответственные за исполнение" раздела 8 "Плана мероприятий" могут создавать межведомственные группы, работу которых они организуют и контролируют с представлением отчетов в установленные сроки.
Ответственные исполнители совместно с соисполнителями несут ответственность за качественное и своевременное выполнение мероприятий, рациональное использование финансовых средств, выделяемых на реализацию Программы.
При необходимости центральные и местные государственные органы, участвующие в реализации Программы, а также соответствующие бюджетные комиссии в установленном законодательством порядке могут вносить предложения по корректировке Программы и Плана мероприятий по ее реализации.
Ход и результаты выполнения мероприятий Программы по решению Председателя Совета по правовой политике при Президенте Республики Казахстан могут быть рассмотрены на заседании Совета с заслушиванием отчетов руководителей центральных и местных государственных органов - исполнителей Программы.

5.14. Қылмысқа қарсы күрестегі халықаралық ынтымақтастық
Қылмысқа қарсы күрес саласындағы Қазақстан Республикасының 2003-2004 жылдарға арналған халықаралық ынтымақтастығын дамыту шетел мемлекеттерiнің құқық қорғау органдарымен өзара практикалық іс-әрекет жасауын нығайтуға бағытталатын болады, ол ұлттық заңнамаға және халықаралық мiндеттемелерге сәйкес жүзеге асырылуы тиiс.
Шетел мемлекеттерiнің құқық қорғау органдары арасындағы өзара iс-әрекет жасаудың аса прогрессивтi нысандарын реттейтін қылмысқа қарсы күрес саласындағы екi жақты ынтымақтастықтың шартты-құқықтық базасын құру жөнiндегi жұмысты жалғастыру қажет. Оның iшiнде ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң құқық қорғау органдарымен, әсiресе Еуразиялық экономикалық қоғамдастық және Орталық Азия қоғамдастығы мемлекеттерiнің тиiстi құрылымдарымен eкі жақты пішімді диалогты жандандыру түсу қажет.
Еуропа Одағы мемлекеттерінің құқық қорғау органдарымен кәсiби байланыстар орнату айрықша көңiл бөлудi талап етедi.
Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының Бiрiккен Ұлттар Ұйымының құқық қорғау саласындағы жобалары мен бағдарламаларына қатысуын жандандыру қажет.
Нақты қадамдар аймақтық ұйымдарды құрайтын мемлекеттердiң құқық қорғау органдарымен өзара қарым-қатынасты нығайтуға бағытталуы тиiс. Осыған орай, басты акцент Iшкi iстер министрлерінің кеңесi, Қауiпсiздiк органдары мен арнайы қызметтер басшыларының кеңесi, Бас прокурорлар кеңесi, Кеден органдарының кеңесi және басқа да кеңес шеңберiнде құқық қорғау органдары мен арнайы қызметтердің көпжақты өзара iс-әрекетiн қамтамасыз етуге бағытталуы керек. Қылмысқа қарсы күрестiң бiрлескен шараларының мемлекетаралық бағдарламасын және ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің халықаралық терроризм мен экстремизмнің өзге де көрiнiстерiне қарсы күрес жөнiндегi 2003 жылға дейiнгi кезеңге арналған бағдарламасын iске асыру жөніндегі шараларды қабылдау қажет.
Шекаралас мемлекеттердiң ішкі iстер органдарымен шекаралық ынтымақтастық басым болуы тиiс.
Шанхай ынтымақтастық ұйымы, ШЫҰ-ның Аймақтық терроризмге қарсы құрылымы қызметiнiң шеңберiнде өзара іс-әрекет жасасуды нығайтуға бағытталған шаралардың ерекше мәнi бар.
Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнайы органдары өз құзыреттерi шегiнде шетел мемлекеттерiнiң тиiстi құрылымдарымен қолда бар әріптестiк қарым-қатынастарды нығайту және кеңейту жөнiндегi, ең алдымен қылмыс жасаған адамдарды ұстап беру, қылмыстық iстер бойынша өзара құқықтық көмек көрсету, бiрлескен жедел-iздестiру және алдын алу шараларын, сондай-ақ арнайы операцияларды жүзеге асыру мәселелерi жөнiндегi шараларды қабылдайтын болады.
Ұйымдасқан қылмысқа, есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына, терроризм мен өзге де қылмыс түрлерiне қарсы күрестегі ынтымақтастық туралы үлгілiк халықаралық шарттарды, ведомствоаралық деңгейде көпжақты және екіжақты нысандағы шарттарды жасасу практикасы жалғастырылатын болады.
Мемлекеттің қылмысқа қарсы күрес саласындағы халықаралық Конвенцияларға қатысуын қамтамасыз етуге бағытталған қадамдарға ықпал ету қажет.
Бағдарламаны iске асырудың мониторингi
"Ic-шаралар жоспарының" 8-бөліміндегi "Орындалуына жауаптылар" деген бағанда бiрiншi көрсетілген iс-шараларды орындаушылар ведомствоаралық топтар құра алады, олардың жұмысын белгiленген мерзiмдерде есептер алу арқылы ұйымдастырады және бақылайды.
Жауапты орындаушылар бiрлесе орындаушылармен бiрге іс-шаралардың сапалы әрі уақытылы орындалуына, Бағдарламаны iске асыру үшiн бөлінетiн қаражаттың ұтымды пайдаланылуына жауап береді.
Қажет болғанда Бағдарламаны iске асыруға қатысатын орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдар, сондай-ақ тиiстi бюджет комиссиялары заңнамада белгiленген тәртiппен Бағдарламаны және оны iске асыру жөніндегi Іс-шаралар жоспарын түзету жөнінде ұсыныстар енгiзе алады.
Бағдарламаның іс-шараларын орындау барысы мен нәтижелерi Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Құқықтық саясат жөніндегi кеңес төрағасының шешiмi бойынша Бағдарламаның орындаушылары - орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдар басшыларының есептерін тыңдау арқылы Кеңестің отырысында қаралуы мүмкiн.

!                  !(реали- !    2003 г.   !   2004 г.  !вания
!                  !зации)  !              !            !
-------------------------------------------------------------------
1!         4        !    5   !              6            !   7
-------------------------------------------------------------------
1  Акимы областей,    Ежегодно
г. Астаны в том
числе:
Акмолинской,                 2,1            3,6          Местный
Актюбинской,                 0,25           0,25         бюджет
Атырауской,                  0,251          0,251        _"_"_"
Восточно-Казахстан-          1,003          1,062        _"_"_"
ской,
Жамбылской,                  0,5            0,5          _"_"_"
Западно-Казахстан-           0,5            0,523        _"_"_"
ской,
Карагандинской,              0,805          0,805        _"_"_"
Кызылординской,              2,0            2,0          _"_"_"
Костанайской,                0,25           0,25         _"_"_"
Мангистауской                0,3            0,3          _"_"_"
областей,
г. Алматы                    0,4            0,4          _"_"_"
МВД                           -              -
2  Акимы областей,    Ежегодно
гг. Астаны,
Алматы в том
числе:
Актюбинской,                0,5             0,5          Местный
Восточно-                   2,5             2,5          бюджет
Казахстанской,
Западно-                    80,0            80,0         _"_"_"
Казахстанской
областей,
МВД                          -               -
3  Акимы областей,    Ежегодно
г. Астаны в том
числе:
Акмолинской,                72,1            131,796
а) 57,706       а) 115,991   Местный
б) 8,594        б) 9,0       бюджет
в) 1,3          в) 1,36
г) 4,5            г) 5,445
Актюбинской,                10,7               -
а) 10,7             -         _"_"_"
Карагандинской,             27,0            25,0
б) 2,0          б) -         _"_"_"
в) 25,0           в) 25,0
Южно-                       5,795           5,795
Казахстанской               а) 2,0          а) 2,0       _"_"_"
областей,                   б) 0,2          б) 0,2
в) 3,195        в) 3,195
г) 0,4            г) 0,4
г. Алматы,                  56,7            56,7
а) 33,223       а) 33,223    _"_"_"
б) 0,1          б) 0,1
в) 0,7          в) 0,7
г) 22,677       г) 22,677
МВД                            -                -
4  Акимы областей,    Ежегодно
г. Астаны в том
числе:
Акмолинской,                 -              27,304       Местный
Атырауской,                  0,809          0,808        бюджет
Восточно-Казахстан-          12,0           40,0         _"_"_"
ской,
Жамбылской,                  7,8            11,4         _"_"_"
Карагандинской,              9,395          9,395        _"_"_"
Павлодарской                 64,0           -            _"_"_"
областей,
г. Алматы                    21,571         21,57        _"_"_"
МВД                           -              -
5  Акимы              Ежегодно
Акмолинской,                 -              14,0         Местный
Актюбинской,                 2,0            -            бюджет
Восточно-Казахстан-          2,85           2,85         _"_"_"
ской,
Карагандинской,              5,508          5,508        _"_"_"
Костанайской                 1,5            1,458        _"_"_"
областей,
г. Алматы                    13,0           13,0         _"_"_"
МВД                           -              -
6  Акимы областей,    Ежегодно
г. Астаны,
Алматы в том
числе:

|               |      |           |        | 2003 | 2004  |
|               |      |           |        |  жыл |  жыл  |
--------------------------------------------------------------------
1       2           3         4         5       6       7      8
--------------------------------------------------------------------
Құқық бұзушылықтардың алдын алу және қоғамдық тәртіпті
қамтамасыз ету
--------------------------------------------------------------------
1  Облыстардың,    Облыс.  Облыстар.   Жыл
Астана және     тардың, тардың,     сайын
Алматы қалала.  Астана, Астана
рының жергілік. Алматы  қаласы.
ті бюджеттерін  қала.   ның әкім.
қалыптастыру    лары    дері
кезінде қоғам.  әкімде. оның                               Жергі.
дық тәртіпті    рінің   ішінде:                            лікті
сақтауға қаты.  шешім.  Ақмола,           2,1     3,6      бюджет
сушы азамат.    дері    Ақтөбе,           0,25    0,25     -"-"-"
тарды мара.             Атырау,          0,251    0,251    -"-"-"
паттауға                Шығыс            1,003    1,062    -"-"-"
қаражат                 Қазақстан,
көздеу                  Жамбыл,           0,5      0,5     -"-"-"
Батыс             0,5     0,523    -"-"-"
Қазақстан,
Қарағанды,       0,805    0,805    -"-"-"
Қызылорда,        2,0      2,0     -"-"-"
Қостанай,        0,25      0,25    -"-"-"
Маңғыстау        0,3       0,3     -"-"-"
облыстары.
ның,
Алматы           0,4       0,4     -"-"-"
қаласының
әкімдері,
ІІМ                -        -
2  Көшедегi таксо. Облыс.  Облыстар.   Жыл
фондар желісін  тардың, дың,        сайын
кеңейту, қала.  Астана, Астана,
лардың және     Алматы  Алматы
басқа да ірі    қала.   қалаларының
елді мекендер.  лары    әкімдері
дің көшелерін,  әкімде. оның ішінде:
аулалары мен    рінің   Ақтөбе,           0,5     0,5      Жергі.
кіреберістерін  шешім.  Шығыс             2,5     2,5      лікті
жарықтандыру    дері    Қазақстан,                         бюджет
жөніндегі               Батыс             80,0    80,0     -"-"-"
жұмыстарды              Қазақстан
жалғастыру              облыстары.
ның әкім.
дері,
ІІМ                -      -
3  Полиция учаске. Облыс.  Облыстар.   Жыл
лері пункттері  тардың, дың,        сайын
(бөлiмшелері)   Астана, Астана
қызметінің      Алматы  қаласының
тиімділігін     қала.   әкімдері
арттыру және    лары    оның ішінде:
полиция учаске. әкімде. Ақмола            72,1     131,796 Жергі.
лік инспектор.  рінің                   а)57,706 а)115,991 лік.
ларының қыз.    шешім.                  б)8,594  б)9,0     ті
метін, олардың: дері                    в)1,3    в)1,36    бюджет
а) қызметтiк                            г)4,5    г)5,445
автокөлiкке
(ВАЗ модифи.
кациясы);
б) телефон
байланысы
құралдарына;
в) қызметтiк
жиhазға;
г) қызметтiк            Ақтөбе,          10,7       -      -"-"-"
пәтерге қажет.                           а)10,7     -
тілігін                 Қарағанды,       27,0     25,0     -"-"-"
кезең-кезеңмен                           б)2,0    б)-
қамтамасыз ету
арқылы нығайту                           в)25,0   в)25,0
шараларын
қабылдау                Оңтүс.           5,795    5,795    -"-"-"
тік              а)2,0    а)2,0
Қазақстан        б)0,2    б)0,2
облыста.         в)3,195  в)3,195
рының,           г)0,4    г)0,4
Алматы           56,7     56,7
қаласының        а)33,223 а)33,223
әкімдері,        б)0,1    б)0,1
в)0,7    в)0,7
г)22,677 г)22,667
ІІМ                -         -
4  Полиция учаске. Облыс.  Облыстар.   Жыл
лiк инспектор.  тардың, дың,        сайын
ларының штат    Астана, Астана
санын қолда бар Алматы  қаласы.
тиесілiк норма. қала.   ның
ларына дейiн    лары    әкімдері
кезең-кезеңмен  әкімде. оның ішінде:
жеткізу шара.   рінің   Ақмола             -      27,304   Жергі.
ларын қабылдау  шешім.  Атырау,          0,809    0,808    лікті
дері    Шығыс            12,0     40,0     -"-"-"
Қазақстан,
Жамбыл,          7,8      11,4     -"-"-"
Қарағанды,       9,395    9,395    -"-"-"
Павлодар          64,0       -     -"-"-"
облыста.
рының,
Алматы            21,571   21,57   -"-"-"
қаласының
әкімдері,
ІІМ                 -        -
5  "Рубеж" бекет.  Облыс.  Ақмола,     Жыл     -     14,0     Жергі.
терiн жаңғырту  тардың, Ақтөбе,     сайын 2,0      -       лікті
және автомат.   Астана, Шығыс             2,85    2,85     бюджет
тандырылған     Алматы  Қазақстан,
бақылау мен     қала.   Қарағанды,        5,508   5,508    -"-"-"
көлiктер ағыны  лары    Қостанай          1,5     1,453    -"-"-"
арасынан iздеу. әкімде. облыста.
дегi көлiк      рінің   рының,
құралдарын      шешім.  Алматы           13,0     13,0     -"-"-"
анықтаудың      дері    қаласының
("Поток"                әкімдері,
ақпараттық-бағ.         ІІМ                -        -
дарламалық ке.
шендерi) техни.
калық құралда.
рымен, сондай-
ақ қазiргі
заманғы байла,
ныс құралдары.
мен (ҚТ-радио.
станциялар)
жарақтау
жөніндегі
жұмысты
жалғастыру
6  Ауылды жерлер   Облыс.  Облыстар.   Жыл
мен саяжай      тардың, дың,        сайын
алқаптарында    Астана, Астана,
мүліктiк қылмыс Алматы  Алматы
түрлерiнiң      қала.   қалала.
алдын алу және  лары    рының
оларды ашу      әкімде. әкімдері
мақсатында атты рінің   оның ішінде: