О некоторых мерах по усилению миграционного контроля
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2003 года N 241. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.01.2012 № 148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии со  статьей 21  Закона Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения", в целях упорядочения контроля за въездом и пребыванием в Республике Казахстан иностранных граждан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в  постановление  Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года N 136 "Отдельные вопросы правового регулирования пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 4, ст. 55; N 27, ст. 320) следующие дополнения и изменения:
в Правилах въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. При въезде в Республику Казахстан каждому иностранному гражданину, достигшему 16-летнего возраста, выдается миграционная карточка.
Миграционные карточки подлежат сдаче при выезде из Республики Казахстан.
Миграционные карточки не выдаются:
лицам, паспорта которых регистрируются в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и его представительствах;
лицам, имеющим визы Республики Казахстан;
членам экипажей воздушных, морских и речных судов;
работникам поездных бригад, в т.ч. рефрижераторных, локомотивных и лицам, сопровождающим грузы, следующие железнодорожным транспортом;
пассажирам поездов, следующих транзитом через территорию Республики Казахстан;
водителям автотранспортных средств, осуществляющих международные автоперевозки.
Правила выдачи миграционной карточки определяются органами, уполномоченными Правительством Республики Казахстан.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Иностранные граждане, временно пребывающие в Республике Казахстан, обязаны зарегистрироваться в течение пяти календарных дней по месту своего постоянного или временного проживания. Регистрация иностранных граждан осуществляется по документам, удостоверяющим личность.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Регистрация оформляется на период, не превышающий срок действия национального паспорта иностранного гражданина и визы.
Регистрация граждан, прибывших в Республику Казахстан из стран, с которыми у Республики Казахстан имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания, производится на срок, не превышающий девяносто суток, и в дальнейшем может быть продлена на такой же срок.
Регистрация иностранных граждан, в отношении которых имеется оформленное в установленном законом порядке разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, оформляется на срок действия данного разрешения.
Регистрация иностранных граждан, обучающихся в учебных заведениях Республики Казахстан, оформляется на один учебный год.
Иностранные граждане могут быть освобождены от регистрации паспортов в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:

Көшi-қонға бақылау жасауды күшейту жөнiндегi кейбiр шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 13 наурыздағы N 241 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.01.21 № 148 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Халықтың көшi-қон туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Заңының  21-бабына  сәйкес, шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасына келуiн және онда болуын бақылауды ретке келтiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. "Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болуын құқықтық реттеудiң жекелеген мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 28 қаңтардағы N 136 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 4, 55-құжат, N 27, 320-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасына келуiнiң және болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуiнiң тәртiбiнде:
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Қазақстан Республикасына келу кезiнде 16 жасқа толған әрбiр шетелдiк азаматқа көшi-қон карточкасы беріледi.
Көшi-қон карточкалары Қазақстан Республикасынан кету кезiнде тапсырылуы тиiс.
Көшi-қон карточкалары:
паспорттары Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнде және оның өкiлдiктерiнде тiркелетiн адамдарға;
Қазақстан Республикасының визасы бар адамдарға;
әуе, теңiз және өзен кемелерi экипаждарының мүшелерiне;
поезд, оның iшiнде рефрижератор, локомотив бригадаларының жұмыскерлерiне және темiр жол көлiгiмен тасымалданатын жүктердi бiрге алып жүретiн адамдарға;
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетiн поездардың жолаушыларына;
халықаралық автотасымалдауды жүзеге асыратын автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерiне берiлмейдi.
Көшi-қон карточкасын беру ережесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген органдар айқындайды.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдiк азаматтар бес күнтiзбелiк күн iшiнде өзiнiң тұрақты немесе уақытша тұратын жерi бойынша тiркелуге мiндеттi. Шетелдiк азаматтарды тiркеу жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша жүзеге асырылады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тiркеу шетелдiк азаматтың ұлттық паспорты мен визасының қолданылу мерзiмiнен аспайтын кезеңге ресiмделедi.
Қазақстан Республикасымен келудiң және болудың визасыз тәртiбi туралы халықаралық шарттары бар елдерден Қазақстан Республикасына келген азаматтарды тiркеу тоқсан тәулiктен аспайтын мерзiмге жүргiзiледi және кейiннен дәл осындай мерзiмге ұзартылуы мүмкiн.
Шетелдiк жұмыс күшiн тартуға заңда белгiленген тәртiппен ресiмделген рұқсаты бар шетелдiк азаматтарды тiркеу осы рұқсаттың қолданылу мерзiмiне ресiмделедi.
Қазақстан Республикасының оқу орындарында оқитын шетелдiк азаматтарды тiркеу бiр оқу жылына ресiмделедi.
Шетелдiк азаматтар Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне және Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес паспорттарды тiркеуден босатылуы мүмкін.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"23. В выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан иностранцу и лицу без гражданства может быть отказано:
1) заведомо незаконным иммигрантам, а также иммигрантам, преследуемым за совершение преступлений по законодательствам стран, выходцами из которых они являются;
2) лицам, освободившимся из мест лишения свободы, постоянное место жительства которых до совершения преступления было за пределами Республики Казахстан;
3) лицам, совершившим преступления против человечества;
4) лицам, за исключением оралманов, не предоставившим подтверждение своей платежеспособности на период пребывания в Республике Казахстан, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
5) лицам, имеющим заболевание, которое может стать причиной эпидемии на территории Республики Казахстан, в соответствии с заключением органов здравоохранения и других уполномоченных органов Республики Казахстан;
6) лицам, нарушившим законодательство о правовом положении иностранных граждан и лиц без гражданства в Республике Казахстан, на основании мотивированного решения уполномоченного органа, органов внутренних дел и Комитета национальной безопасности в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Отказ в выдаче вида на жительство и удостоверения лица без гражданства может быть обжалован в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
абзац первый пункта 36 дополнить предложением следующего содержания:
"Их содержание производится в спецучреждениях органов внутренних дел в порядке, определенном для граждан Республики Казахстан.".
2. Министерству внутренних дел, Комитету национальной безопасности (по согласованию), Агентству таможенного контроля, Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательством порядке в срок до 1 мая 2003 года разработать единые правила выдачи миграционных карточек, возложив функции по их оформлению в пунктах пропуска через государственную границу на военнослужащих Пограничной службы КНБ, а там где они отсутствуют - на сотрудников Агентства таможенного контроля Республики Казахстан.
Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить заблаговременную выдачу перевозчиками бланков миграционных карточек иностранным гражданам в пути следования пассажирским транспортом до прибытия в пункты пропуска через государственную границу Республики Казахстан.
3. Министерству транспорта и коммуникаций совместно с Министерством иностранных дел Республики Казахстан согласовать в установленном порядке с Министерством путей сообщения Российской Федерации размещение органов контроля Республики Казахстан в железнодорожных пунктах пропуска на участках железных дорог, находящихся под управлением российских железных дорог, и установить стоянки пассажирских и грузовых поездов на время, необходимое для проведения пограничного и таможенного контроля.

"23. Шетелдiк азаматқа және азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден мыналарға бас тартылуы мүмкiн:
1) алдын ала заңсыз көшiп келушiлерге, сондай-ақ өздерi шыққан елдердiң заңнамасы бойынша қылмыс жасағаны үшiн қудаланушы көшiп-келушілерге;
2) тұрақты тұратын жерi қылмыс жасағанға дейiн Қазақстан Республикасынан тысқары жерде болған, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға;
3) адамзатқа қарсы қылмыстар жасаған адамдарға;
4) оралмандардан басқа, Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өзiнiң төлем қабiлеттiгiн растау қағазын ұсынбаған адамдарға;
5) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау органдары мен басқа да уәкілеттi органдарының қорытындысына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында эпидемияның туындауына себеп болуы мүмкiн ауруы бар адамдарға;
6) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен уәкiлeттi органның, iшкi iстер органдарының және Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң дәлелдi шешiмiнiң негiзiнде Шетелдiк азаматтардың және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болуының құқықтық ережесi туралы заңнаманы бұзған адамдарға.
Тұрақты тұру рұқсатын және азаматтығы жоқ адамның куәлiгiн беруден бас тарту Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағымдалуы мүмкiн.";
36-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Оларды ұстау Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн белгiленген тәртiппен iшкi iстер органының арнайы мекемелерiнде жүргізіледі.".
2. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi (келiсiм бойынша), Кедендiк бақылау агенттiгi, Көлiк және коммуникациялар министрлiгi заңнамада белгiленген тәртiппен 2003 жылғы 1 мамырға дейiнгi мерзiмде көшi-қон карточкаларын берудiң бiрыңғай ережесiн әзiрлесiн, оларды ресiмдеу жөнiндегi функцияларды мемлекеттiк шекара арқылы өткiзу пункттерiнде ҰҚК Шекара қызметiнiң әскери қызметшiлерiне, ал олар болмаған жерлерде - Қазақстан Республикасы Кедендiк бақылау агенттiгiнiң қызметкерлерiне жүктесін.
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi шетел азаматтарына жолаушы көлiгiнiң жол жүру кезiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiне келгенге дейiн тасымалдаушылардың көшi-қон карточкаларының бланктерiн алдын ала беруiн қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Сыртқы iстер министрлiгiмен бiрлесiп, белгiленген тәртiппен Ресей Федерациясының Жол қатынастары министрлiгiмен Қазақстан Республикасының бақылау органдарын Ресей темiр жол басқармасының қарамағындағы темiр жол учаскелерiндегi темiр жол өткiзу пункттерiнде орналастыруды келiссiн және жолаушы және жүк тасушы поездардың шекаралық және кедендiк бақылау жүргiзу үшiн қажеттi уақытқа тоқтап тұруын белгілесiн.

4. Министерству транспорта и коммуникаций, Министерству внутренних дел, Комитету национальной безопасности (по согласованию), Министерству финансов Республики Казахстан обеспечить использование ведомственных систем, в том числе систем "ТАИС" и "Беркут" при осуществлении миграционного контроля.  <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 13 января 2006 года N 38 .
5. Настоящее постановление вступает в силу с момента опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

4. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi (келiсiм бойынша), Қаржы министрлiгi көшi-қон бақылауын жүзеге асыру кезiнде ведомстволық жүйелердiң, оның iшiнде "TAИC" және "Бүркiт" жүйелерiнiң пайдаланылуын қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006 жылғы 13 қаңтардағы  N 38 Қаулысымен.
5. Осы қаулы жарияланған сәттен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi