Об утверждении Положений о военной службе по контракту на должностях офицерского состава, прапорщиков и мичманов Вооруженных Cил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 373. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17 августа 2006 года N 777
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 373 утратило силу постановлением Правительства РК от 17 августа 2006 года N  777 .
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 20 марта 2001 года "О военной службе по контракту" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о военной службе по контракту на должностях офицерского состава Вооруженных Cил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
2) Положение о военной службе по контракту на должностях прапорщиков и мичманов Вооруженных Cил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1)  постановление  Правительства Республики Казахстан от 12 мая 1996 года N 580 "Об утверждении Временного положения о порядке заключения контрактов о прохождении военной службы на должностях офицерского состава и увольнения этих военнослужащих из Вооруженных Cил Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 20, ст. 176);
2) пункт 1 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденные  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2002 года N 789 "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 22, ст. 241).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 апреля 2003 года N 373
Положение о военной службе по контракту на должностях
офицерского состава Вооруженных Cил, других войск
и воинских формирований Республики Казахстан
Настоящее Положение в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 20 марта 2001 года "О военной службе по контракту" (далее - Закон) определяет форму, порядок заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта о прохождении военной службы на должностях офицерского состава Вооруженных Cил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее - Вооруженные Cилы).

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа әскерлерi мен әскери құралымдарының офицерлiк құрам, прапорщиктер мен мичмандар лауазымдарындағы келісiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы ережелерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 373 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006.08.17. N 777 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006.08.17.  N 777  қаулысымен.
"Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 20 наурыздағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа әскерлерi мен әскери құралымдарының офицерлiк құрам лауазымдарындағы келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы ережесi;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа әскерлерi мен әскери құралымдарының прапорщиктер мен мичмандар лауазымдарындағы келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы ережесi бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Офицерлiк құрам лауазымдарында әскери қызмет өткеру мен осы әскери қызметшiлердi Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнен босату туралы контрактiлер жасасудың тәртiбi туралы уақытша ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 12 мамырдағы N 580  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1996 ж., N 20, 176-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер енгiзу және олардың күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 16 шiлдедегi N 789  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 1-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 22, 241-құжат).
3. Осы қаулы ресми түрде жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 21 сәуiрдегi
N 373 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнің, басқа әскерлерi мен әскери құралымдарының офицерлiк құрам лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы ереже
Осы Ереже "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 20 наурыздағы  Заңына  (бұдан әрi - Заң) сәйкес Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнiң, басқа әскерлерi мен әскери құралымдарының (бұдан әpi - Қарулы Күштер) офицерлiк құрам лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарттың үлгiсiн, оны жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату тәртiбiн айқындайды.

Глава 1. Порядок заключения, продления и изменения
контракта о прохождении военной службы на должностях
офицерского состава
1. Контракт о прохождении военной службы на должностях офицерского состава заключается между военнослужащим либо лицом, поступающим на военную службу, и должностным лицом уполномоченного государственного органа, в штатной структуре которого предусмотрено прохождение военной службы.
2. Контракт о прохождении военной службы на должностях офицерского состава заключается:
1) с офицерами, проходящими военную службу по призыву, по окончании установленного срока военной службы;
2) с офицерами запаса, не достигшими предельного возраста состояния на военной службе;
3) с военнослужащими, направленными на курсы по подготовке младших офицеров, после окончания курсов;
4) с курсантами (слушателями) военных (специальных) учебных заведений после окончания учебных заведений;
5) с прапорщиками, имеющими высшее образование;
6) с лицами мужского и женского пола, имеющими высшее образование и специальность, родственную по профилю соответствующей военной специальности.
3. Военнослужащие, указанные в подпунктах 1), 3), 4) и 5) пункта 2 настоящего Положения, изъявившие желание проходить военную службу по контракту, подают рапорт о заключении контракта о прохождении военной службы должностному лицу уполномоченного государственного органа.
4. Офицеры запаса, а также лица мужского и женского пола, изъявившие желание проходить военную службу по контракту, представляют в районный (городской) военный комиссариат по месту воинского учета перечень документов, установленных  статьей 16  Закона.
Районный (городской) военный комиссариат в срок, установленный в заявке (ходатайстве) уполномоченного государственного органа, рассматривает поступившие документы кандидатов по соответствующим военно-учетным специальностям.
Документы кандидатов, соответствующих требованиям  статьи 17  Закона, направляются в областной (городской) военный комиссариат.
5. Областной (городской) военный комиссариат осуществляет отбор кандидатов в соответствии с действующим законодательством, а также организует работу по проведению специальной проверки и медицинского освидетельствования.
Документы кандидатов, прошедших отбор, направляются командирам (начальникам) воинских частей в соответствии с поступившими заявками (ходатайствами) должностных лиц Вооруженных Cил.
6. Офицеры запаса, прошедшие отбор областными (городскими) военными комиссариатами, приглашаются командирами (начальниками) воинских частей к рассмотрению на аттестационную комиссию.
С кандидатами, по которым аттестационной комиссией принято положительное решение, заключается контракт о прохождении военной службы на должностях офицерского состава согласно приложению.
Остальным лицам воинская часть в десятидневный срок возвращает документы кандидата в военный комиссариат по месту воинского учета с мотивированными причинами отказа.

1-тарау. Офицерлiк құрам лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келісiм-шартты жасасу, ұзарту және өзгерту тәртiбi
1. Офицерлiк құрам лауазымдарындағы әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт әскери қызметшi не әскери қызметке қабылданатын адам және штаттық құрылымында әскери қызметті өткеру көзделген уәкілеттi мемлекеттiк орган лауазымды адамының арасында жасалады.
2. Офицерлiк құрам лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт:
1) белгiленген әскери қызмет мерзiмi аяқталған кезде шақыру бойынша әскери қызметтi өткеретiн офицерлермен;
2) әскери қызметте тұрудың шектi жасына жетпеген запастағы офицерлермен;
3) кiшi офицерлердi даярлау жөнiндегi курстарға жiберiлген әскери қызметшiлермен курстарды бiтiргеннен кейiн;
4) әскери (арнайы) оқу орындарының курсанттарымен (тыңдаушыларымен), оқу орындарын бiтiргеннен кейiн;
5) жоғары бiлiмi бар прапорщиктермен;
6) жоғары бiлiмi және тиiстi әскери мамандыққа бейiнi бойынша ұқсас мамандығы бар ер және әйел адамдармен жасалады.
3. Осы Ереженiң 2-тармағының 1), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген, келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткеруге тілек білдiрген әскери қызметшiлер уәкілеттi мемлекеттік органның лауазымды адамына әскери қызмет өткеру туралы келiсiм-шарт жасасу туралы рапорт бередi.
4. Запастағы офицерлер, сондай-ақ келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткеруге тiлек бiлдiрген ер және әйел адамдар әскери есепке алынған жерi бойынша аудандық (қалалық) әскери комиссариатқа Заңның 16-бабында белгiленген құжаттар тiзбесiн ұсынады.
Аудандық (қалалық) әскери комиссариат уәкiлеттi мемлекеттік органның өтiнiмiнде (қолдаухатында) белгiленген мерзiмде тиiсті әскери есептік мамандықтар бойынша кандидаттардың келiп түскен құжаттарын қарайды.
Заңның  17-бабының  талаптарына сай келетiн кандидаттардың құжаттары облыстық (қалалық) әскери комиссариатқа жiберiледi.
5. Облыстық (қалалық) әскери комиссариат қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес кандидаттарды iрiктеудi жүзеге асырады, сондай-ақ арнайы тексерудi және медициналық куәландыруды жүргізу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Ірiктеуден өткен кандидаттардың құжаттары келiп түскен Қарулы Күштердің лауазымды адамдарының өтiнiмдерiне (қолдаухаттарына) сәйкес әскери бөлiмдердiң командирлеріне (бастықтарына) жiберiледi.
6. Әскери бөлiмдердiң командирлері (бастықтары) облыстық (қалалық) әскери комиссариаттардың iрiктеуiнен өткен запастағы офицерлердi аттестаттау коммиссиясында қарауға шақырады.
Аттестаттау комиссиясы оларға қатысты оң шешiм қабылдаған кандидаттармен офицерлік құрам лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт қосымшаға сәйкес жасалады.
Қалған адамдарға әскери бөлiм он күн мерзiмде кандидаттың құжаттарын уәжделген бас тарту себептерiмен әскери есепке алынған әскери комиссариатына қайтарады.

7. Контракты на прохождение военной службы на должностях офицерского состава согласно приложению заключаются должностными лицами уполномоченного государственного органа, определенными статьей 1 Закона.
8. Заключение контракта, срок и порядок его действия определяются в соответствии со  статьями 15  и  16 Закона .
9. Военнослужащие, проходящие военную службу по контракту на должностях офицерского состава, не достигшие предельного возраста и изъявившие желание продлить срок военной службы по контракту, подают рапорт о его продлении за 3 месяца до истечения срока действия контракта.
Должностные лица уполномоченных государственных органов продлевают контракт на основании заключения аттестационной комиссии. Лица, которым отказано в продлении контракта, подлежат увольнению в соответствии с пунктом 16 настоящего Положения.
10. Офицерам - кандидатам наук (доцентам), а также другим военнослужащим, достигшим предельного возраста состояния на военной службе, имеющим высокую профессиональную подготовку, опыт практической работы на занимаемой должности и годным по состоянию здоровья для прохождения военной службы, первыми руководителями Вооруженных Cил может быть продлен срок службы путем заключения нового контракта на срок до 5 лет, а докторам наук (профессорам) - на срок до 10 лет в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 19 января 1993 года "О всеобщей воинской обязанности и военной службе".
11. Контракт о прохождении военной службы на должностях офицерского состава вступает в силу со дня его подписания обеими сторонами и прекращает свое действие по истечении срока, на который был заключен, или в связи с его расторжением.
12. Контракт о прохождении военной службы на должностях офицерского состава не может быть изменен в одностороннем порядке.
Необходимые изменения в контракт вносятся в случае продвижения по службе, присвоения (снижения) воинских званий, перевода и перемещения военнослужащего, проходящего военную службу по контракту.
Глава 2. Прекращение и расторжение контракта
о прохождении военной службы на должностях
офицерского состава
13. Прекращение и расторжение военной службы по контракту на должностях офицерского состава производятся приказами по личному составу должностных лиц уполномоченных государственных органов по основаниям, предусмотренным пунктами 16-18 настоящего Положения, с зачислением:
1) в запас, если увольняемые не достигли предельного возраста состояния в запасе и по состоянию здоровья годны к военной службе в мирное или военное время;
2) в отставку, если увольняемые достигли предельного возраста состояния в запасе или по состоянию здоровья признаны военно-врачебной комиссией негодными к военной службе с исключением с воинского учета.

7. Офицерлiк құрам лауазымында әскери қызметтi өткеруге келiсiм-шарт Заңның 1-бабымен айқындалған уәкiлеттi мемлекеттiк органның лауазымды адамдарымен қосымшаға сәйкес жасалады.
8. Келiсiм-шарт жасасу, оның қолданылуының мерзiмi мен тәртiбi Заңның  15 және   16-баптарына  сәйкес айқындалады.
9. Офицерлiк құрам лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткеретін, шекті жасқа жетпеген және келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет мерзiмiн ұзартуға тiлек білдiрген әскери қызметшілер келiсiм-шарттың қолданылу мерзiмiнiң аяқталуына 3 ай қалғанға дейiн оны ұзарту туралы рапорт бередi.
Уәкілеттi мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдары аттестаттау комиссиясы қорытындысының негiзiнде келiсiм-шартты ұзартады. Келiсiм-шартты ұзартудан бас тартылған адамдар осы Ереженiң 16-тармағына сәйкес босатуға жатады.
10. "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 19 қаңтардағы  Заңына  сәйкес офицер-ғылым кандидаттарына (доценттерге), сондай-ақ әскери қызметте тұрудың шектi жасына жеткен, жоғары кәсiби даярлығы, атқаратын қызметiнде практикалық жұмыс тәжiрибесi бар және денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметті өткеру үшiн жарамды басқа да әскери қызметшiлерге Қарулы Күштердiң бiрiншi басшылары қызмет ету мерзiмiн 5 жылға дейiнгi мерзiмге, ал ғылым докторларына (профессорларға) - 10 жылға дейiнгi мерзiмге жаңа келiсiм-шарт жасасу жолымен ұзартуы мүмкiн.
11. Офицерлiк құрам лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт екi тарап қол қойған күннен бастап күшiне енедi және өзiнiң қолданылуын жасалған мерзiм аяқталған кезде немесе оны бұзуға байланысты тоқтатады.
12. Офицерлiк құрам лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт бiржақты тәртiппен өзгертiлуi мүмкiн емес.
Келiсiм-шартқа қажеттi өзгерiстер келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткерiп жатқан әскери қызметшi қызмет бойынша жоғарылатылған, әскери атақ берiлген (төмендетiлген), ауыстырылған немесе орын ауыстырған жағдайда енгізіледi.
2-тарау. Офицерлiк құрам лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шартты тоқтату және бұзу
13. Офицерлiк құрам лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi тоқтату және босату осы Ереженiң 16-18-тармақтарында көзделген негiздемелер бойынша уәкілеттi мемлекеттiк орган лауазымды адамдарының жеке құрамы бойынша бұйрығымен:
1) егер босатылатындар запаста тұрудың шектi жасына жетпесе және бейбiт немесе соғыс уақытында денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды болса запасқа;
2) егер босатылатындар запаста тұрудың шектi жасына жетсе немесе әскери дәрiгерлiк комиссия денсаулық жағдайы бойынша әскери есептен шығарып жарамсыз деп таныған болса отставкаға шығара отырып жүргiзiледi.

14. Военнослужащие, проходящие военную службу по контракту на должностях офицерского состава, ставятся в известность о предстоящем увольнении с военной службы заблаговременно, не позднее, чем за два месяца до увольнения. С ними проводятся индивидуальные беседы непосредственными и другими командирами (начальниками), кроме лиц, увольняемых на основании подпункта 4) пункта 16, пунктов 17 и 18 настоящего Положения.
15. Военнослужащие, проходящие военную службу по контракту на должностях офицерского состава, подлежащие увольнению в запас (отставку), должны быть уволены после сдачи дел и должности в сроки, установленные Уставом внутренней службы Вооруженных Cил Республики Казахстан, но не позднее месячного срока со дня получения воинской частью письменного приказа об увольнении в запас (отставку), кроме случаев, когда они находятся в очередном отпуске или на излечении.
16. Контракт о прохождении военной службы на должностях офицерского состава в соответствии со  статьей 21  Закона может быть прекращен:
1) по истечении срока контракта, если контракт не продлен по соглашению сторон;
2) в связи с ликвидацией организации, сокращением численности или штата, если военнослужащий не согласен на другую предложенную должность;
3) по состоянию здоровья - в связи с признанием военно-врачебной комиссией негодным к военной службе;
4) в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора суда.
17. Контракт о прохождении военной службы по контракту на должностях офицерского состава может быть расторгнут:
1) в связи с невыполнением сторонами условий контракта;
2) в связи с невыходом военнослужащего на службу без уважительных причин.
18. Контракт о прохождении военной службы по контракту на должностях офицерского состава по желанию военнослужащего может быть расторгнут досрочно:
1) в связи с существенным или систематическим нарушением в отношении него условий контракта;
2) по семейным обстоятельствам.
Приложение
к Положению о военной службе
по контракту на должностях
офицерского состава
Вооруженных Cил, других войск
и воинских формирований
Республики Казахстан
Контракт
о прохождении военной службы на должностях
офицерского состава
__________________________________________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа, его
__________________________________________________________________
местонахождение)
в лице  ___________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество и должность должностного
__________________________________________________________________
лица уполномоченного государственного органа)
и лицо  ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество лица, поступающего на военную
__________________________________________________________________
службу по контракту, наименование, номер и дата выдачи документа,
__________________________________________________________________
удостоверяющего его личность, номер социального индивидуального
__________________________________________________________________
кода, регистрационный номер налогоплательщика)
заключили настоящий Контракт о прохождении военной службы на должностях офицерского состава сроком ________ на установленных законодательством и настоящим Контрактом условиях.

14. Офицерлiк құрам лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткерiп жүрген әскери қызметшiлер алдағы әскери қызметтен босату туралы алдын ала, босатуға дейiн екi айдан кешiктiрмей хабардар етiледi. Олармен осы Ереженiң 16-тармағы 4) тармақшасының, 17 және 18-тармақтарының негiзiнде босатылатын адамдардан басқа, тiкелей және басқа командирлер (бастықтар) жеке әңгiмелесу жүргiзедi.
15. Офицерлiк құрам лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеріп жатқан, запасқа (отставкаға) шығаруға жататын әскери қызметшiлер iстерi мен лауазымдарын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Iшкi қызмет жарғысында белгіленген мерзiмдерде тапсырғаннан кейiн, бiрақ кезектi демалыста немесе емделуде болған кезiнен басқа жағдайларда, әскери бөлiм запасқа (отставкаға) шығару туралы жазбаша түрдегi бұйрықты алған күннен бастап бiр ай мерзiмнен кешiктірмей босатылуы тиiс.
16. Офицерлiк құрам лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт Заңның  21-бабына  сәйкес мынадай жағдайларда тоқтатылуы мүмкiн:
1) келісім-шарт мерзiмiнiң аяқталуы бойынша, егер келiсiм-шарт тараптардың келiсiмi бойынша ұзартылмаған болса;
2) ұйымның таратылуына, санның немесе штаттың қысқаруына байланысты, егер әскери қызметшi басқа ұсынылған лауазымға келiспесе;
3) денсаулық жағдайы бойынша - әскери дәрiгерлiк комиссияның әскери қызметке жарамсыз деп тануына байланысты;
4) соттың айыптау үкiмiнiң заңды күшіне енуiне байланысты.
17. Офицерлiк құрам лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткеру туралы келісім-шарт мынадай жағдайларда бұзылуы мүмкiн:
1) тараптардың келiсiм-шарт талаптарын орындамауына байланысты;
2) әскери қызметшiнiң қызметке дәлелсiз себептермен шықпай қалуына байланысты.
18. Офицерлiк құрам лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт әскери қызметшiнiң қалауы бойынша мынадай жағдайларда мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн:
1) оған қатысты келiсiм-шарт талаптарының елеулi немесе жүйелi бұзылуына байланысты;
2) отбасылық жағдайлары бойынша.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің,
басқа әскерлерi мен әскери
құралымдарының офицерлiк
құрам лауазымдарында
келiсiм-шарт бойынша әскери
қызмет туралы ережеге
қосымша
Офицерлiк құрам лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы КЕЛІСІМ-ШАРТ
___________________________________________________________ атынан
(уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы, оның орналасқан жерi)
__________________________________________________________________
(уәкiлеттi мемлекеттiк орган лауазымды адамының атағы, тегi, аты,
__________________________________________________________________
әкесiнiң аты және лауазымы)
және _____________________________________________________________
(келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамның
__________________________________________________________________
тегi, аты, әкесiнiң аты, оның жеке басын куәландыратын құжаттың
__________________________________________________________________
атауы нөмiрi мен берілген күнi, әлеуметтік жеке кодының нөмiрi,
__________________________________________________________________
салық төлеушінің тiркеу нөмiрi)
Офицерлiк құрам лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы осы Келісiм-шартты заңнамамен және осы Келiсiм-шартпен белгiленген талаптарда _______ мерзiмге жасасты.

1. Лицо, поступающее на военную службу по контракту на должность офицерского состава, ознакомлено с условиями, предусмотренными подпунктами 3) и 6) пункта 2  статьи 10  Закона Республики Казахстан от 20 марта 2001 года "О военной службе по контракту" (далее - Закон), и предупреждено о вредных и опасных условиях военной службы, а также об ограничениях прав, связанных с исполнением обязанностей военной службы.
2. Лицо, поступающее на военную службу по контракту на должность офицерского состава, добровольно дает обязательство:
1) соблюдать  Конституцию  и законодательство Республики Казахстан, уставы Вооруженных Cил Республики Казахстан;
2) принимать ограничения, установленные действующим законодательством для военнослужащих, проходящих военную службу по контракту;
3) добросовестно выполнять обязанности военной службы, обусловленные контрактом;
4) соблюдать воинскую дисциплину и нормы служебной этики;
5) не допускать в процессе службы нанесения вреда государственному имуществу;
6) осуществлять полномочия в пределах предоставленных ему прав и в соответствии с должностными обязанностями;
7) не разглашать доверенные ему сведения, составляющие государственную, военную, служебную и иную охраняемую законом тайну, в том числе и после прекращения военной службы, в течение времени, установленного законодательством Республики Казахстан;
8) сообщать о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и здоровью людей и сохранности имущества;
9) выполнять приказы и распоряжения командиров (начальников) и иных должностных лиц, отданные ими в пределах предоставленных полномочий.
3. Лицо, поступающее на военную службу по контракту на должность офицерского состава, имеет право:
1) пользоваться правами и свободами, которые гарантируются  Конституцией  и законодательством Республики Казахстан, с учетом ограничений, предусмотренных Законом;
2) на уважение личного достоинства, справедливое и уважительное отношение к себе со стороны командиров (начальников) и иных должностных лиц;
3) на обеспечение за счет государства денежным и натуральным довольствием по нормам и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан;
4) на пенсионное обеспечение, социальную и правовую защиту в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) на продвижение по службе с учетом квалификации, способностей, добросовестного исполнения своих служебных обязанностей;
6) требовать служебного расследования при наличии безосновательных обвинений;

1. Офицерлiк құрам лауазымына келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адам "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 20 наурыздағы Заңының (бұдан әрi - Заң)  10-бабы  2-тармағының 3) және 6) тармақшаларында көзделген талаптармен танысты және оған әскери қызметтiң зиянды және қауiптi жағдайлары туралы, сондай-ақ әскери қызметтiң міндеттерін орындаумен байланысты құқықтардың шектелуi туралы ескертiлдi.
2. Офицерлiк құрам лауазымына келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адам өз еркімен мыналарға мiндеттеме бередi:
1) Қазақстан Республикасының  Конституциясы  мен заңнамасын, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жарғыларын сақтауға;
2) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметті өткеретiн әскери қызметшiлер үшiн қолданылып жүрген заңнамамен белгiленген шектеулердi қабылдауға;
3) келiсiм-шартпен белгiленген әскери қызметтiң мiндеттерiн адал орындауға;
4) әскери тәртiп пен қызметтiк әдеп нормаларын сақтауға;
5) қызмет процесiнде мемлекеттік мүлiкке зиян келтiруге жол бермеуге;
6) оған берiлген құқықтар шегінде және лауазымдық мiндеттерге сәйкес өкiлеттiктердi жүзеге асыруға;
7) оған сенiп тапсырылған мемлекеттiк, әскери, қызметтiк және өзге заңмен қорғалатын құпияларды құрайтын мәліметтерді, соның iшiнде әскери қызметтi тоқтатқаннан кейiн де Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген уақыт iшiнде жарияламауға;
8) адамдардың өмiрi мен денсаулығына және мүлiктiң сақталуына қатep төндiретiн жағдайдың туындағаны туралы хабарлауға;
9) командирлердің (бастықтардың) және өзге де лауазымды адамдардың оларға берілген өкілеттiктер шегiнде берген бұйрықтары мен өкiмдерiн орындауға.
3. Офицерлiк құрам лауазымына келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамның мыналарға құқығы бар:
1) Заңда көзделген шектеулерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының  Конституциясы  мен заңнамасы кепілдiк беретiн құқықтар мен бостандықтарды пайдалануға;
2) өзiне командирлер (бастықтар) және өзге лауазымды адамдар тарапынан жеке басының ар-ожданын құрметтеуге, әдiл және құрметпен қарауға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген нормалар бойынша және тәртiппен мемлекет есебiнен ақшалай және заттай үлеспен қамтамасыз етілуге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнетақымен қамсыздандырылуға, әлеуметтiк және құқықтық қорғалуға;
5) бiлiктілiгiн, қабiлеттерiн, өзiнiң қызметтік мiндеттерiн адал атқаруын ескере отырып қызмет бойынша жоғарылатылуға;
6) негiзсiз айыптаулар болған кезде қызметтік тексерiстi талап етуге;

7) на охрану жизни и здоровья;
8) продлевать, изменять и расторгать контракт с уполномоченным государственным органом на условиях, предусмотренных Законом и Положением о военной службе по контракту на должностях офицерского состава Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
9) на условия службы, отвечающие требованиям техники безопасности и гигиены;
10) на отдых;
11) на возмещение вреда, причиненного жизни и здоровью или личному имуществу при исполнении обязанностей военной службы;
12) на разрешение споров, возникших в связи с исполнением служебных обязанностей, по соглашению сторон или в судебном порядке;
13) требовать от уполномоченного государственного органа подтверждения полномочий должностного лица, представляющего сторону в контракте;
14) на повышение своей профессиональной квалификации;
15) на жилище в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) на предоставление других гарантий и компенсаций, предусмотренных действующим законодательством.
4.__________________________________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа)
принимая лицо, поступающее на военную службу по контракту ________
(фамилия,
______________
имя, отчество) на военную службу по контракту на должность офицерского состава:
1) обеспечивает надлежащий уровень военной службы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и контрактом;
2) обеспечивает военнослужащего всеми видами денежного и вещевого довольствия по нормам и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, а также средствами и материалами, необходимыми для исполнения им обязанностей военной службы;
3) при заключении настоящего контракта знакомит лицо, поступающее на военную службу по контракту, с должностными обязанностями и условиями прохождения военной службы, определенными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
4) обеспечивает страхование в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) обеспечивает возмещение военнослужащему вреда, причиненного жизни и здоровью или личному имуществу при исполнении обязанностей военной службы, в порядке и на условиях, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
6) предупреждает лицо, поступающее на военную службу по контракту, о вредных и опасных условиях военной службы и возможности профессионального заболевания, а также об ограничениях прав, связанных с исполнением обязанностей военной службы;
7) издает приказ о назначении военнослужащего на должность, предусмотренную контрактом, с занесением даты и номера приказа в пункт 10 настоящего контракта.

7) өмiрi мен денсаулығының қорғалуына;
8) Заңда және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының офицерлiк құрам лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы ережеде көзделген жағдайларда уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм-шартты ұзартуға, өзгертуге және бұзуға;
9) техника қауiпсiздiгi мен гигиена талаптарына жауап беретін қызмет жағдайларына;
10) демалысқа;
11) әскери қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде өмiрi мен денсаулығына немесе жеке мүлкiне келтiрiлген зиянның өтелуiне;
12) қызметтiк мiндеттердi атқарумен байланысты туындаған дауларды тараптардың келiсiмi бойынша немесе сот тәртiбiмен шешуге;
13) уәкiлеттi мемлекеттiк органнан келісім-шартта тарапты бiлдiретiн лауазымды адамның өкiлеттiктерiн растауды талап етуге;
14) өз кәсiби бiлiктiлiгiн арттыруға;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үйге;
16) қолданылып жүрген заңнамада көзделген басқа да кепiлдiктер мен өтемақылар алуға.
4. _________________________________________________________
(уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы)
келісім-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамды
_________________________________________________________ офицерлiк
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
құрам лауазымына келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылдай отырып:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына және келiсiм-шартқа сәйкес әскери қызметтiң тиiстi деңгейiн қамтамасыз етедi;
2) әскери қызметшiнi Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген нормалар бойынша және тәртiппен ақшалай және заттай үлестің барлық түрлерiмен, сондай-ақ олардың әскери қызметінің мiндеттерiн орындауы үшiн қажеттi құралдармен және материалдармен қамтамасыз етедi;
3) осы келiсiм-шартты жасасқан кезде келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамды лауазымдық мiндеттерiмен және Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде белгiленген әскери қызмет өткерудiң талаптарымен таныстырады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандыруды қамтамасыз етедi;
5) әскери қызметшiге, өмiрi мен денсаулығына немесе жеке мүлкiне әскери қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде келтiрiлген зиянды Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде көзделген тәртіппен және шарттарда өтеудi қамтамасыз етедi;
6) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамға әскери қызметтің зиянды және қауіпті жағдайлары және кәсiби науқас болу мүмкiндiгi туралы, сондай-ақ әскери қызмет мiндеттерiн атқарумен байланысты құқықтардың шектелуі туралы ескертедi;
7) осы келiсiм-шарттың 10-тармағына бұйрықтың күнi мен нөмiрiн жаза отырып, әскери қызметшiнi келісім-шартта көзделген лауазымға тағайындау туралы бұйрық шығарады.

5. Должностное лицо уполномоченного государственного органа имеет право:
1) заключать, продлевать, изменять, расторгать и прекращать контракт с лицом, поступающим (поступившим) на военную службу по контракту, на условиях, установленных Законом и Положением о военной службе по контракту на должностях офицерского состава Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
2) при заключении контракта требовать от лица, поступающего на военную службу, предоставления документов, предусмотренных  статьей 16  Закона;
3) издавать в пределах своих полномочий приказы;
4) поощрять и налагать дисциплинарные взыскания в порядке, установленном уставами Вооруженных Сил Республики Казахстан.
6. Контракт о прохождении военной службы на должностях офицерского состава вступает в силу со дня его подписания обеими сторонами и прекращает свое действие по истечении срока, на который он был заключен, или в связи с расторжением.
Началом исполнения служебных обязанностей военнослужащим считается дата, указанная в контракте и в приказе о назначении военнослужащего на должность.
7. Условия контракта являются обязательными для выполнения сторонами, споры сторон разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
8. Контракт составлен в двух экземплярах, один экземпляр которого передается лицу, поступившему на военную службу по контракту.
9. Дополнительные условия ___________________________________
___________________________________________________________________
_________________________________     _____________________________
(фамилия, имя, отчество лица,           (фамилия, имя, отчество
_________________________________     _____________________________
поступающего на военную службу по           должностного лица
контракту)                          уполномоченного
государственного органа)
________________________                ___________________
(личная подпись)                       (личная подпись)
М.П.
"___ "____________200_г.              "__ "___________ 200 _г.
10. Принятие и перемещение военнослужащего по службе:
-------------------------------------------------------------------
Должность, на которую назначен      !Кем издан приказ,!Примечание
офицер (с указанием воинской части),!его номер и дата !
основание для назначения (перемеще- !                 !
ния, увольнения), военно-учетная    !                 !
специальность                       !                 !
-------------------------------------------------------------------

5. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган лауазымды адамының мыналарға құқығы бap:
1) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын (қабылданған) адаммен келiсiм-шартты Заңмен және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнің, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының офицерлiк құрам лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы ережеде белгіленген жағдайларда жасасуға, ұзартуға, өзгертуге, бұзуға және тоқтатуға;
2) келiсiм-шарт жасасқан кезде әскери қызметке қабылданатын адамнан Заңның 16-бабында көзделген құжаттарды ұсынуын талап етуге;
3) өз өкiлеттiктерi шегiнде бұйрықтар шығаруға;
4) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жарғыларында белгіленген тәртіппен көтермелеуге және тәртіптік жаза қолдануға.
6. Офицерлiк құрам лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт оған екi тарап қол қойған күннен бастап күшiне енедi және жасалған мерзiм аяқталғаннан кейiн немесе оны бұзуға байланысты өзiнiң қолданылуын тоқтатады.
Келiсiм-шартта және әскери қызметшiнi лауазымға тағайындау туралы бұйрықта көрсетiлген күн әскери қызметшiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқаруының басталуы болып саналады.
7. Келiсiм-шарттың талаптары тараптардың орындауы үшiн мiндеттi болып табылады, тараптардың даулары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шешiледi.
8. Келiсiм-шарт екi данада жасалды, бiр данасы келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданған адамға беріледi.
9. Қосымша талаптар ________________________________________
__________________________________________________________________
_____________________________     ________________________________
(келiсiм-шарт бойынша әскери        (уәкiлетті мемлекеттік орган
қызметке қабылданатын адамның       лауазымды адамының тегi, аты,
тегi, аты, әкесiнiң аты)                  әкесiнің аты)
_____________________________     ________________________________
(жеке қолы)                           (жеке қолы)
М.О.
200_ жылғы "___"_____________     200_ жылғы "___"______________
10. Әскери қызметшiнiң қабылдануы және қызмет бойынша орын
ауыстыруы:
__________________________________________________________________
Офицер тағайындалған лауазым    | Бұйрықты кім     | Ескерту
(әскери бөлiмдi көрсете отырып),  | шығарды, оның    |
тағайындау (орын ауыстыру,     |  нөмірі мен      |
босату) үшiн негiздеме, әскери    |      күні        |
есептiк мамандық           |                  |
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

11. Присвоение (снижение) воинских званий:
-------------------------------------------------------------------
Какое воинское звание присвоено !Кем издан приказ, его !Примечание
!номер и дата          !
-------------------------------------------------------------------
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 апреля 2003 года N 373
Положение о военной службе по контракту на должностях
прапорщиков и мичманов Вооруженных Сил, других войск
и воинских формирований Республики Казахстан
Настоящее Положение в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 20 марта 2001 года "О военной службе по контракту" (далее - Закон) определяет форму, порядок заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта о прохождении военной службы на должностях прапорщиков и мичманов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее - Вооруженные Силы).
Глава 1. Порядок заключения, продления и изменения
контракта о прохождении военной службы на должностях
прапорщиков и мичманов
1. Контракт о прохождении военной службы на должностях прапорщиков и мичманов заключается между военнослужащим либо лицом, поступающим на военную службу, и должностным лицом уполномоченного государственного органа, в штатной структуре которого предусмотрено прохождение военной службы.
2. Контракт о прохождении военной службы на должностях прапорщиков и мичманов заключается:
1) с солдатами, матросами, сержантами и старшинами по окончании срочной военной службы, имеющими высшее, среднее или среднее профессиональное образование;
2) с военнослужащими, проходящими военную службу по контракту на должностях солдат, матросов, сержантов и старшин, имеющими высшее, среднее или среднее профессиональное образование;
3) с прапорщиками и мичманами запаса, не достигшими предельного возраста состояния на военной службе;
4) с солдатами, матросами, сержантами и старшинами запаса, имеющими высшее, среднее или среднее профессиональное образование;
5) с лицами мужского и женского пола, имеющими высшее, среднее или среднее профессиональное образование и специальность, родственную по профилю соответствующей военной специальности.
3. Контракты на прохождение военной службы на должностях прапорщиков и мичманов согласно приложению заключаются должностными лицами уполномоченного государственного органа, определенными  статьей 1  Закона.

11. Әскери атақ беру (төмендету):
__________________________________________________________________
Қандай әскери атақ берiлдi     |   Бұйрықты кiм   |  Ескерту
|  шығарды, оның   |
| нөмiрi мен күнi  |
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 21 сәуiрдегi
N 373 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа
әскерлерi мен әскери құралымдарының прапорщиктер мен мичмандар лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери
қызмет туралы ереже
Осы Ереже "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 20 наурыздағы  Заңына  (бұдан әрi - Заң) сәйкес Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнiң, басқа әскерлерi мен әскери құралымдарының (бұдан әрi - Қарулы Күштер) прапорщиктер мен мичмандар лауазымдарында әскери қызмет өткеру туралы келiсiм-шарттың үлгiсiн, оны жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату тәртiбiн айқындайды.
1-тарау. Прапорщиктер мен мичмандар лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шартты жасасу, ұзарту және өзгерту тәртiбi
1. Прапорщиктер мен мичмандар лауазымдарындағы әскери қызмет туралы келiсiм-шарт әскери қызметшi не әскери қызметке қабылданатын адам мен штаттық құрылымында әскери қызметтi өткеру көзделген уәкiлеттi мемлекеттiк орган лауазымды адамының арасында жасалады.
2. Прапорщиктер мен мичмандар лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт:
1) мерзiмдi әскери қызметтiң аяқталуы бойынша жоғары, орта немесе орта кәсiптiк бiлiмi бар солдаттармен, матростармен, сержанттармен және старшиналармен;
2) солдаттардың, матростардың, сержанттар мен старшиналардың лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткерiп жатқан жоғары, орта немесе орта кәсiптiк бiлiмi бар әскери қызметшiлермен;
3) әскери қызметте тұрудың шектi жасына жетпеген запастағы прапорщиктермен және мичмандармен;
4) жоғары, орта немесе орта кәсiптiк бiлiмi бар запастағы солдаттармен, матростармен, сержанттармен және старшиналармен;
5) жоғары, орта немесе орта кәсiптiк бiлiмi және тиiстi әскери мамандық саласы бойынша ұқсас мамандығы бар ер және әйел жынысты адамдармен жасалады.
3. Прапорщиктер мен мичмандар лауазымдарында әскери қызметтi өткеруге келiсiм-шарттар Заңның  1-бабымен  белгiленген уәкілеттi мемлекеттік органның лауазымы адамдарымен қосымшаға сәйкес жасалады.

4. Лица, указанные в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 2 настоящего Положения (далее - прапорщики и мичманы), изъявившие желание проходить военную службу по контракту, представляют в районный (городской) военный комиссариат по месту воинского учета перечень документов, установленных статьей 16 Закона.
Районный (городской) военный комиссариат в срок, установленный в заявке (ходатайстве) уполномоченного государственного органа, рассматривает поступившие документы кандидатов по соответствующим военно-учетным специальностям.
Документы кандидатов, соответствующих требованиям  статьи 17  Закона, направляются в областной (городской) военный комиссариат.
5. Областной (городской) военный комиссариат осуществляет отбор кандидатов в соответствии с действующим законодательством, а также организует работу по проведению специальной проверки и медицинского освидетельствования.
Документы кандидатов, прошедших отбор, направляются командирам (начальникам) воинских частей в соответствии с поступившими заявками (ходатайствами) должностных лиц Вооруженных Сил.
6. Прапорщики и мичманы запаса, прошедшие отбор областными (городскими) военными комиссариатами, приглашаются командирами (начальниками) воинских частей к рассмотрению на аттестационную комиссию.
С кандидатами, по которым аттестационной комиссией принято положительное решение, заключается контракт о прохождении военной службы на должностях прапорщиков и мичманов согласно приложению.
Остальным лицам воинская часть в десятидневный срок возвращает документы кандидата в военный комиссариат по месту воинского учета с мотивированными причинами отказа.
7. Заключение контракта, срок и порядок его действия определяются в соответствии со  статьями 15  и  16 Закона .
8. Военнослужащие, проходящие военную службу по контракту на должностях прапорщиков и мичманов, не достигшие предельного возраста и изъявившие желание продлить срок военной службы по контракту, подают рапорт о его продлении за 3 месяца до истечения срока действия контракта.
Должностные лица уполномоченных государственных органов продлевают контракт на основании заключения постоянно действующей аттестационной комиссии. Лица, которым отказано в продлении контракта, подлежат увольнению в соответствии с пунктом 15 настоящего Положения.
9. Прапорщикам и мичманам, достигшим предельного возраста состояния на военной службе, имеющим высокую профессиональную подготовку, опыт практической работы на занимаемой должности и годным по состоянию здоровья для прохождения военной службы, первыми руководителями Вооруженных Сил может быть продлен срок службы до 5 лет в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 19 января 1993 года "О всеобщей воинской обязанности и военной службе".

4. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткеруге тiлек білдiрген осы Ереже 2-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген адамдар әскери есепке алынған жерi бойынша аудандық (қалалық) әскери комиссариатқа Заңның 16-бабында белгiленген құжаттар тiзбесiн ұсынады.
Аудандық (қалалық) әскери комиссариат уәкiлеттi мемлекеттiк органның өтiнiмiнде (өтінішінде) белгiленген мерзiмде тиісті әскери есептiк мамандықтар бойынша кандидаттардың келiп түскен құжаттарын қарайды.
Заңның  17-бабының  талаптарына сай келетiн кандидаттардың құжаттары облыстық (қалалық) әскери комиссариатқа жiберiледi.
5. Облыстық (қалалық) әскери комиссариат қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес кандидаттарды iрiктеудi жүзеге асырады, сондай-ақ арнайы тексеру мен медициналық куәландыруды жүргiзу жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады.
Iрiктеуден өткен кандидаттардың құжаттары Қарулы Күштердiң тиiстi лауазымды адамдарының келiп түскен өтінiмдерiне (өтiнiштерiне) сәйкес әскери бөлiмдердің командирлерiне (бастықтарына) жiберiледi.
6. Облыстық (қалалық) әскери комиссариаттардың iрiктеуiнен өткен запастағы прапорщиктер мен мичмандарды әскери бөлiмдердiң командирлері (бастықтары) аттестаттау комиссиясында қарауға шақырады.
Аттестаттау комиссиясы оларға қатысты оң шешiм қабылдаған кандидаттармен прапорщиктер мен мичмандардың лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келісiм-шарт қосымшаға сәйкес жасалады.
Қалған адамдарға әскери бөлiм он күн мерзiмде кандидаттың құжаттарын әскери есепке алынған жерi бойынша әскери комиссариатына уәжделген бас тарту себептерiмен қайтарады.
7. Келiсiм-шарт жасасу, оның қолданылуының мерзiмi мен тәртiбi Заңның  15 және   16-баптарына  сәйкес айқындалады.
8. Прапорщиктер мен мичмандардың лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретін, шекті жасқа жетпеген және келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет мерзiмiн ұзартуға тiлек білдiрген әскери қызметшiлер келiсiм-шарттың қолданылу мерзiмiнiң аяқталуына 3 ай қалғанға дейiн оны ұзарту туралы рапорт бередi.
Уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдары тұрақты жұмыс iстейтiн аттестаттау комиссиясы қорытындысының негiзiнде келісім-шартты ұзартады. Келісім-шартты ұзартудан бас тартылған адамдар осы Ереженің 15-тармағына сәйкес босатуға жатады.
9. Қарулы Күштердiң бiрiншi басшылары әскери қызметте тұрудың шектi жасына жеткен, жоғары кәсiби даярлығы, атқаратын қызметiнде практикалық жұмыс тәжірибесi бар және денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметтi өткеру үшiн жарамды прапорщиктер мен мичмандардың қызмет ету мерзiмiн "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 19 қаңтардағы  Заңына  сәйкес 5 жылға дейiнгi мерзiмге ұзартуы мүмкiн.

10. Контракт о прохождении военной службы на должностях прапорщиков и мичманов вступает в силу со дня его подписания обеими сторонами и прекращает свое действие по истечении срока, на который был заключен, или в связи с его расторжением.
11. Контракт о прохождении военной службы на должностях прапорщиков и мичманов не может быть изменен в одностороннем порядке.
Необходимые изменения в контракт вносятся в случае присвоения (снижения) воинских званий, перевода и перемещения военнослужащего, проходящего военную службу по контракту.
Глава 2. Прекращение и расторжение контракта
о прохождении военной службы на должностях
прапорщиков и мичманов
12. Прекращение и расторжение военной службы по контракту на должностях прапорщиков и мичманов производятся приказами по личному составу должностных лиц Вооруженных Сил по основаниям, предусмотренным пунктами 15-17 настоящего Положения, с зачислением:
1) в запас, если увольняемые не достигли предельного возраста состояния в запасе и по состоянию здоровья годны к военной службе в мирное или военное время;
2) в отставку, если увольняемые достигли предельного возраста состояния в запасе или по состоянию здоровья признаны военно-врачебной комиссией негодными к военной службе с исключением с воинского учета.
13. Военнослужащие, проходящие военную службу по контракту на должностях прапорщиков и мичманов, ставятся в известность о предстоящем увольнении с военной службы заблаговременно, не позднее, чем за два месяца до увольнения. С ними проводятся индивидуальные беседы непосредственными и другими командирами (начальниками), кроме лиц, увольняемых на основании подпункта 4) пункта 15, пунктов 16 и 17.
14. Военнослужащие, проходящие военную службу по контракту на должностях прапорщиков и мичманов, подлежащие увольнению в запас (отставку), должны быть уволены после сдачи дел и должности в сроки, установленные Уставом внутренней службы Вооруженных Сил Республики Казахстан, но не позднее месячного срока со дня получения воинской частью письменного приказа об увольнении в запас (отставку), кроме случаев, когда они находятся в очередном отпуске или на излечении.
15. Контракт о прохождении военной службы на должностях прапорщиков и мичманов в соответствии со  статьей 21  Закона может быть прекращен:
1) по истечении срока контракта, если контракт не продлен по соглашению сторон;
2) в связи с ликвидацией организации, сокращением численности или штата, если военнослужащий не согласен на другую предложенную должность;

10. Прапорщиктер мен мичмандардың лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт екі тарап қол қойған күннен бастап күшiне енедi және өзiнiң қолданылуын жасалған мерзiм аяқталғаннан кейiн немесе оны бұзуға байланысты тоқтатады.
11. Прапорщиктер мен мичмандардың лауазымдарында әскери қызмет өткеру туралы келiсiм-шарт бiржақты тәртіппен өзгерiлуi мүмкiн емес.
Келiсiм-шартқа қажеттi өзгерiстер келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткерiп жатқан әскери қызметшiге әскери атақтар берiлген (төмендетiлген), ауыстырылған немесе орын ауыстырған жағдайда енгiзіледi.
2-тарау. Прапорщиктер мен мичмандардың лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шартты тоқтату және бұзу
12. Прапорщиктер мен мичмандардың лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi тоқтату және босату осы Ереженiң 15-17-тармақтарында көзделген негiздемелер бойынша Қарулы Күштер лауазымды адамдарының жеке құрам бойынша бұйрығымен:
1) егер босатылатындар запаста тұрудың шектi жасына жетпесе және бейбiт немесе соғыс уақытында денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды болса запасқа;
2) егер босатылатындар запаста тұрудың шектi жасына жетсе немесе әскери-дәрiгерлiк комиссия денсаулық жағдайы бойынша әскери есептен шығарып жарамсыз деп танылған болса, отставкаға шығара отырып жүргiзiледi.
13. Прапорщиктер мен мичмандардың лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшiлер болатын әскери қызметтен босату туралы алдын ала, босатуға дейiн екi айға дейiн мерзiмнен кешiктiрмей хабардар етiледi. Олармен 15-тармақтың 4) тармақшасының, 16 және 17-тармақтардың негiзiнде босатылатын адамдардан басқа, тiкелей және басқа командирлер (бастықтар) жеке әңгiмелесу жүргiзедi.
14. Прапорщиктер мен мичмандардың лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткерiп жатқан, запасқа (отставкаға) шығаруға жататын әскери қызметшiлер iстерi мен лауазымдарын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Iшкi қызмет жарғысында белгiленген мерзiмдерде тапсырғаннан кейiн, бiрақ кезектi демалыста немесе емделуде болған кезiнен басқа жағдайларда, әскери бөлiм запасқа (отставкаға) шығару туралы жазбаша түрдегi бұйрықты алған күннен кейiн бiр ай мерзiмнен кешiктірмей босатылуы тиiс.
15. Прапорщиктер мен мичмандардың лауазымдарында әскери қызметті өткеру туралы келiсiм-шарт Заңның  21-бабына  сәйкес мынадай жағдайларда тоқтатылуы мүмкiн:
1) келiсiм-шарт мерзiмiнiң аяқталуы бойынша, егер келiсiм-шарт тараптардың келiсiмi бойынша ұзартылмаған болса;
2) ұйымның таратылуына, санның немесе штаттың қысқаруына байланысты, егер әскери қызметшi басқа ұсынылған лауазымға келіспесе;

3) по состоянию здоровья - в связи с признанием военно-врачебной комиссией негодным к военной службе;
4) в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора суда.
16. Контракт о прохождении военной службы по контракту на должностях прапорщиков и мичманов может быть расторгнут:
1) в связи с невыполнением сторонами условий контракта;
2) в связи с невыходом военнослужащего на службу без уважительных причин.
17. Контракт о прохождении военной службы по контракту на должностях прапорщиков и мичманов по желанию военнослужащего может быть расторгнут досрочно:
1) в связи с существенным или систематическим нарушениями в отношении него условий контракта;
2) по семейным обстоятельствам.
Приложение
к Положению о военной службе
по контракту на должностях
прапорщиков и мичманов
Вооруженных Сил, других войск
и воинских формирований
Республики Казахстан
Контракт
о прохождении военной службы
на должностях прапорщиков и мичманов
___________________________________________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа, его
___________________________________________________________________
местонахождение)
в лице  ___________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество и должность должностного
___________________________________________________________________
лица уполномоченного государственного органа)
и лицо  ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество лица, поступающего на военную
___________________________________________________________________
службу по контракту, наименование, номер и дата выдачи документа,
___________________________________________________________________
удостоверяющего его личность, номер социального индивидуального
___________________________________________________________________
кода, регистрационный номер налогоплательщика)
заключили настоящий контракт о прохождении военной службы на должностях прапорщиков и мичманов сроком __________ на установленных законодательством и настоящим контрактом условиях.
1. Лицо, поступающее на военную службу по контракту на должность прапорщика и мичмана, ознакомлено с условиями, предусмотренными подпунктами 3) и 6) пункта 2  статьи 10  Закона Республики Казахстан от 20 марта 2001 года "О военной службе по контракту" (далее - Закон), и предупреждено о вредных и опасных условиях военной службы, а также об ограничениях прав, связанных с исполнением обязанностей военной службы.

3) денсаулық жағдайы бойынша - әскери-дәрiгерлiк комиссияның әскери қызметке жарамсыз деп таңуына байланысты;
4) соттың айыптау үкiмiнiң заңды күшiне енуiне байланысты.
16. Прапорщиктер мен мичмандардың лауазымдарында келісім-шарт бойынша әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт мынадай жағдайларда бұзылуы мүмкiн:
1) тараптардың келiсiм-шарт талаптарын орындамауына байланысты;
2) әскери қызметшiнiң қызметке дәлелсiз себептермен шықпай қалуына байланысты.
17. Прапорщиктер мен мичмандардың лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт әскери қызметшiнiң қалауы бойынша мынадай жағдайларда мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн:
1) оған қатысты келiсiм-шарт талаптарының елеулi немесе жүйелi бұзылуына байланысты;
2) отбасылық жағдайлары бойынша.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң,
басқа әскерлерi мен әскери құралымдарының
прапорщиктер мен мичмандар лауазымдарында
келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы
ережеге қосымша
Прапорщиктер мен мичмандардың лауазымдарында
әскери қызметтi өткеру туралы
КЕЛІСІМ-ШАРТ
___________________________________________________________ атынан
(уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы, оның орналасқан жерi)
__________________________________________________________________
(уәкiлеттi мемлекеттiк орган лауазымды адамының атағы, тегi, аты,
__________________________________________________________________
әкесiнiң аты және лауазымы)
және _____________________________________________________________
(келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамның
__________________________________________________________________
тегi, аты, әкесiнiң аты, оның жеке басын куәландыратын құжаттың
__________________________________________________________________
атауы, нөмiрi мен берілген күнi, әлеуметтік жеке кодының нөмiрi,
__________________________________________________________________
салық төлеушінің тiркеу нөмiрi)
прапорщиктер мен мичмандардың лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы осы келісiм-шартты заңнамамен және осы келісім-шартпен белгiленген негіздерде_______ мерзiмге жасасты.
1. Прапорщиктер мен мичмандардың лауазымына келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адам "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 20 наурыздағы Заңы (бұдан әрi - Заң)  10-бабының  2-тармағының 3) және 6) тармақшаларында көзделген талаптармен танысты және әскери қызметтiң зиянды және қауiпті жағдайлары туралы, сондай-ақ әскери қызметтiң мiндеттерiн орындаумен байланысты құқықтардың шектелуi туралы ескертiлдi.

2. Лицо, поступающее на военную службу по контракту на должность прапорщика и мичмана, добровольно дает обязательство:
1) соблюдать  Конституцию  и законодательство Республики Казахстан, уставы Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) принимать ограничения, установленные действующим законодательством для военнослужащих, проходящих военную службу по контракту;
3) добросовестно выполнять обязанности военной службы, обусловленные контрактом;
4) соблюдать воинскую дисциплину и нормы служебной этики;
5) не допускать в процессе службы нанесения вреда государственному имуществу;
6) осуществлять полномочия в пределах предоставленных ему прав и в соответствии с должностными обязанностями;
7) не разглашать доверенные ему сведения, составляющие государственную, военную, служебную и иную охраняемую законом тайну, в том числе и после прекращения военной службы в течение времени, установленного законодательством Республики Казахстан;
8) сообщать о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и здоровью людей и сохранности имущества;
9) выполнять приказы и распоряжения командиров (начальников) и иных должностных лиц, отданные ими в пределах предоставленных полномочий.
3. Лицо, поступающее на военную службу по контракту на должность прапорщика и мичмана, имеет право:
1) пользоваться правами и свободами, которые гарантируются Конституцией и законодательством Республики Казахстан, с учетом ограничений, предусмотренных Законом;
2) на уважение личного достоинства, справедливое и уважительное отношение к себе со стороны командиров (начальников) и иных должностных лиц;
3) на обеспечение за счет государства денежным и натуральным довольствием по нормам и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан;
4) на пенсионное обеспечение, социальную и правовую защиту в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) на продвижение по службе с учетом квалификации, способностей, добросовестного исполнения своих служебных обязанностей;
6) требовать служебного расследования при наличии безосновательных обвинений;
7) на охрану жизни и здоровья;
8) продлевать, изменять и расторгать контракт с уполномоченным государственным органом на условиях, предусмотренных Законом;
9) на условия службы, отвечающие требованиям техники безопасности и гигиены;
10) на отдых;
11) на возмещение вреда, причиненного жизни и здоровью или личному имуществу при исполнении обязанностей военной службы;
12) на разрешение споров, возникших в связи с исполнением служебных обязанностей, по соглашению сторон или в судебном порядке;

2. Прапорщиктер мен мичмандардың лауазымына келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адам өз еркiмен мыналарға мiндеттеме бередi:
1) Қазақстан Республикасының  Конституциясы  мен заңнамасын, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жарғыларын сақтауға;
2) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткеретiн әскери қызметшiлер үшiн қолданылып жүрген заңнамамен белгiленген шектеулердi қабылдауға;
3) келiсiм-шартпен белгiленген әскери қызметтiң мiндеттерiн адал орындауға;
4) әскери тәртiп пен қызметтік әдеп нормаларын сақтауға;
5) қызмет процесiнде мемлекеттiк мүлiкке зиян келтiруге жол бермеуге;
6) оған берiлген құқықтар шегiнде және лауазымдық мiндеттерге сәйкес өкiлеттiктi жүзеге асыруға;
7) оған сенiп тапсырылған мемлекеттiк, әскери, қызметтiк және өзге заңмен қорғалатын құпияларды құрайтын мәліметтерді, соның iшiнде әскери қызметтi тоқтатқаннан кейiн де Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген уақыт iшiнде жария етпеуге;
8) адамдардың өмiрi мен денсаулығына және мүлiктiң сақталуына қатер төндiретiн жағдайдың туындағаны туралы хабарлауға;
9) командирлердің (бастықтардың) және өзге де лауазымды адамдардың оларға берiлген өкілеттiктер шегiнде берген бұйрықтары мен өкiмдерiн орындауға.
3. Прапорщик пен мичманның лауазымына келісім-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамның мыналарға құқығы бар:
1) Заңда көзделген шектеулерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының Конституциясы және заңнамалары кепілдiк беретiн құқықтар мен бостандықтарды пайдалануға;
2) өзiне командирлер (бастықтар) және өзге лауазымды адамдар тарапынан жеке басының ар-ожданын құрметтеуге, әдiл және құрметпен қарауға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген нормалар бойынша және тәртіппен мемлекет есебiнен ақшалай және заттай үлеспен қамтамасыз етілуге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнетақымен қамсыздандырылуға, әлеуметтiк және құқықтық қорғалуға;
5) бiлiктiлiгiн, қабiлеттерiн, өзiнiң қызметтiк мiндеттерiн адал атқаруын ескере отырып қызметi бойынша жоғарылатылуға;
6) негiзсiз айыптаулар болған кезде қызметтік тексерiстi талап етуге;
7) өмiрi мен денсаулығының қорғалуына;
8) Заңда көзделген жағдайларда уәкiлеттi мемлекеттік органмен келiсiм-шартты ұзартуға, өзгертуге және бұзуға;
9) техника қауiпсiздiгi мен гигиена талаптарына жауап беретін қызмет жағдайларына;
10) демалысқа;
11) әскери қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде өмiрi мен денсаулығына немесе жеке мүлкiне келтiрiлген зиянның өтелуiне;
12) қызметтiк мiндеттердi атқарумен байланысты пайда болған дауларды тараптардың келiсiмi бойынша немесе сот тәртібiмен шешуге;

13) требовать от уполномоченного государственного органа подтверждения полномочий должностного лица, представляющего сторону в контракте;
14) на повышение своей профессиональной квалификации;
15) на жилище в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) на предоставление других гарантий и компенсаций, предусмотренных действующим законодательством.
4.___________________________________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа)
принимает военнослужащего (военнообязанного) ______________________
(фамилия, инициалы)
на военную службу по контракту и гарантирует:
1) обеспечить надлежащий уровень военной службы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и контрактом;
2) обеспечить военнослужащего всеми видами денежного и вещевого довольствия по нормам и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, а также средствами и материалами, необходимыми для исполнения ими обязанностей военной службы;
3) при заключении контракта ознакомить лицо, поступающее на военную службу по контракту, с должностными обязанностями и условиями прохождения военной службы, определенными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
4) обеспечить страхование в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) обеспечить возмещение военнослужащему вреда, причиненного жизни и здоровью или личному имуществу при исполнении обязанностей военной службы, в порядке и на условиях, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
6) предупреждать лицо, поступающее на военную службу по контракту, о вредных и опасных условиях военной службы и возможности профессионального заболевания, а также об ограничениях прав, связанных с исполнением обязанностей военной службы;
7) издать приказ о назначении военнослужащего на должность, предусмотренную контрактом, и записать дату и номер приказа в пункт 10 настоящего контракта.
5. Должностное лицо уполномоченного государственного органа имеет право:
1) заключать, продлевать, изменять, расторгать и прекращать контракт с лицом, поступающим (поступившим) на военную службу по контракту, на условиях, установленных Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2) при заключении контракта требовать от лица, поступающего на военную службу, представления документов, предусмотренных  статьей 16  Закона;
3) издавать в пределах своих полномочий приказы;
4) поощрять и налагать дисциплинарные взыскания в порядке, установленном уставами Вооруженных Сил Республики Казахстан.

13) уәкiлеттi мемлекеттiк органнан келісім-шартта тарапты білдiретiн лауазымды адамның өкілеттiктерiн растауды талап етуге;
14) өз кәсiби бiлiктілiгiн арттыруға;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үйге;
16) қолданылып жүрген заңнамада көзделген басқа да кепілдiктер мен өтемақылар алуға.
4. __________________________________________________________
(уәкiлетті мемлекеттiк органның атауы)
әскери қызметшi (әскери мiндеттi) _________________________________
(тегі, аты-жөні)
келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылдайды және:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына және келiсiм-шартқа сәйкес әскери қызметтiң тиiстi деңгейiн қамтамасыз етуге;
2) әскери қызметшiнi Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген нормалар бойынша және тәртіппен ақшалай және заттай үлестiң барлық түрлерiмен, сондай-ақ олардың әскери қызметтiң міндеттерiн орындауы үшiн қажеттi құралдармен және материалдармен қамтамасыз етуге;
3) келiсiм-шартты жасасқан кезде келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамды лауазымдық мiндеттерiмен және Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiмен белгіленген әскери қызметті өткерудiң талаптарымен таныстыруға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандыруды қамтамасыз етуге;
5) әскери қызметшiге өмiрi мен денсаулығына немесе жеке мүлкiне әскери қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде келтірілген зиянды Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде көзделген тәртiппен және жағдайда өтеудi қамтамасыз етуге;
6) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамға әскери қызметтің зиянды және қауiптi жағдайлары және кәсiби науқас болу мүмкiндiгi туралы, сондай-ақ әскери қызмет мiндеттерiн атқарумен байланысты құқықтардың шектелуiн ескертуге;
7) әскери қызметшiнi келiсiм-шартта көзделген лауазымға тағайындау туралы бұйрық шығаруға және осы келiсiм-шарттың 10-тармағына бұйрықтың күнi мен нөмiрiн жазуға кепiлдiк бередi.
5. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган лауазымды адамының мыналарға құқығы бар:
1) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданушы (қабылданған) адаммен келiсiм-шартты Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiмен белгiленген жағдайларда жасасуға, ұзартуға, өзгертуге, бұзуға және тоқтатуға;
2) келiсiм-шарт жасасқан кезде әскери қызметке қабылданатын адамнан Заңның 16-бабында көзделген құжаттарды ұсынуын талап етуге;
3) өз өкiлеттiктерi шегiнде бұйрықтар шығаруға;
4) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жарғыларында белгiленген тәртiппен көтермелеуге және тәртіптiк жаза қолдануға.

6. Контракт о прохождении военной службы на должностях прапорщиков и мичманов вступает в силу со дня его подписания обеими сторонами и прекращает свое действие по истечении срока, на который был заключен, или в связи с его расторжением.
Началом исполнения служебных обязанностей военнослужащим считается дата, указанная в контракте и в приказе о назначении военнослужащего на должность.
7. Условия контракта являются обязательными для выполнения сторонами, споры сторон разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
8. Контракт составлен в двух экземплярах и подлежит подписанию сторонами. Один экземпляр контракта передается лицу, поступившему на военную службу по контракту.
9. Дополнительные условия __________________________________
__________________________________________________________________
_________________________________     _____________________________
(фамилия, имя, отчество лица,           (фамилия, имя, отчество
_________________________________     _____________________________
поступающего на военную службу по           должностного лица
контракту)                          уполномоченного
государственного органа)
________________________                ___________________
(личная подпись)                       (личная подпись)
М.П.
"___ "____________200_г.              "__ "___________ 200 _г.
10. Принятие и перемещение военнослужащего по службе:
-------------------------------------------------------------------
Должность, на которую назначен      !Кем издан приказ,!Примечание
прапорщик или мичман (с указанием   !его номер и дата !
воинской части), основание для      !                 !
назначения (перемещения,            !                 !
увольнения), военно-учетная         !                 !
специальность                       !                 !
-------------------------------------------------------------------

6. Прапорщиктер мен мичмандардың лауазымдарында әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт оған екi тарап қол қойған күннен бастап күшiне енедi және жасалған мерзiм аяқталғаннан кейiн немесе оны бұзуға байланысты өзiнiң қолданылуын тоқтатады.
Келiсiм-шартта және әскери қызметшiнi лауазымға тағайындау туралы бұйрықта көрсетiлген күн әскери қызметшiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқаруының басталуы болып саналады.
7. Келiсiм-шарттың талаптары тараптардың орындауы үшiн мiндеттi болып табылады, тараптардың даулары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шешiледi.
8. Келiсiм-шарт екi данада жасалды және тараптардың қолы қойылуға тиiс. Келiсiм-шарттың бiр данасы келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданған адамға берiледi.
9. Қосымша талаптар _________________________________________
___________________________________________________________________
________________________________   ________________________________
(келiсiм-шарт бойынша әскери         (уәкiлетті мемлекеттiк орган
қызметке қабылданатын адамның        лауазымды адамының тегi, аты,
тегi, аты, әкесiнiң аты)                 әкесiнің аты)
________________________________   ________________________________
(жеке қолы)                        (жеке қолы)
M.O.
200_ жылғы "___" __________         200_ жылғы "___" __________
10. Әскери қызметшiнің қабылдануы және қызмет бойынша орын ауыстыруы:
__________________________________________________________________
Прапорщик пен мичман       |    Бұйрықты кiм      | Ескерту
тағайындалған лауазым (әскери  | шығарды, оның нөмiрi |
бөлiмдi көрсете отырып),     |      мен күнi        |
тағайындау (орын ауыстыру,    |                      |
босату) үшiн негiздеме әскери  |                      |
есептiк мамандық          |                      |
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________