Об утверждении типового положения о комиссиях по государственным символам при акимах областей, городов Астаны и Алматы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2003 года N 1131. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2017 года № 584.
Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.09.2017 № 584 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации пункта 3 распоряжения Президента Республики Казахстан от 28 августа 2003 года N 404 "О внесении изменений и дополнений в некоторые распоряжения Президента Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое типовое положение о комиссиях по государственным символам при акимах областей, городов Астаны и Алматы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 ноября 2003 года N 1131
Типовое положение
о комиссиях по государственным символам при
акимах областей, городов Астаны и Алматы
1. Общие положения
1. Комиссия по государственным символам при акимах областей, городов Астаны и Алматы (в дальнейшем - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при акимах областей, городов Астаны и Алматы по выработке предложений по реализации государственной политики в области изучения, пропаганды и применения государственных символов, формирования государственного стиля и обобщения практики их применения в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Конституционного закона, от 24 января 1996 года N 2797 "О государственных символах Республики Казахстан".
2. Комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим типовым положением.
3. Председателем Комиссии является по должности аким области, городов Астаны и Алматы. Персональный состав Комиссии утверждается в установленном законодательством порядке.
2. Основные задачи Комиссии
4. Основными задачами Комиссии являются:
1) формирование у населения уважительного отношения к государственным символам Республики Казахстан;
2) выработка рекомендаций и предложений по вопросам пропаганды и применения государственных символов Республики Казахстан, формированию государственного стиля на соответствующей административно-территориальной единице;
3) выработка рекомендаций по производству и внедрению символов государственной идентификации и геральдических знаков;

Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi жанындағы мемлекеттiк нышандар жөнiндегi комиссиялар туралы үлгі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 12 қарашадағы N 1131 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 23 қыркүйектегі № 584 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 23.09.2017 № 584 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр өкiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 28 тамыздағы N 404 өкімiнiң 3-тармағын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi жанындағы мемлекеттiк нышандар жөнiндегi комиссиялар туралы үлгі ереже бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастан күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкіметінің
2003 жылғы 12 қарашадағы
N 1131 қаулысымен
бекітілген
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi жанындағы мемлекеттiк нышандар бойынша комиссиялар туралы үлгi ереже
1. Жалпы ережелер
1. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi жанындағы мемлекеттік нышандар жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - Комиссия) Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi жанындағы мемлекеттiк нышандарды зерделеу, насихаттау және қолдану саласындағы мемлекеттік саясатты iске асыру, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік нышандары туралы" 1996 жылғы 24 қаңтардағы N 2797 Конституциялық заң күшi бар Жарлығына сәйкес мемлекеттiк стильді қалыптастыру және оларды қолдану практикасын қорыту бойынша ұсыныстар әзiрлеу жөнiндегi консультациялық-кеңесшi орган болып табылады.
2. Комиссия өз қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы үлгi ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкiмдерi лауазымы бойынша Комиссия төрағасы болып табылады. Комиссияның дербес құрамы заңнамада белгiленген тәртіппен бекітіледі.
2. Комиссияның негiзгi мiндеттерi
4. Комиссияның негiзгi мiндеттерi:
1) халықтың арасында Қазақстан Республикасының мемлекеттiк нышандарына құрмет қатынастарын қалыптастыру;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік нышандарын насихаттау және қолдану мәселелерi, тиiстi әкімшiлiк-аумақтық бiрлiкте мемлекеттiк стильді қалыптастыру жөнiнде ұсынымдар мен ұсыныстар әзiрлеу;
3) мемлекеттік бiрдейлендiру нышандары мен геральдикалық белгiлерi жасау және енгiзу жөнiнде ұсынымдар әзiрлеу;

4) выработка предложений по совершенствованию нормативной правовой базы применения государственных символов Республики Казахстан.
3. Полномочия Комиссии
5. Для реализации задач, определенных настоящим типовым положением, Комиссия:
1) оказывает консультативную помощь исполнительным органам, финансируемым из местного бюджета, в решении вопросов по пропаганде и применению государственных символов;
2) изучает мировой опыт производства и внедрения символов государственной идентификации и геральдических знаков и вносит предложения Республиканской комиссии по государственным символам по совершенствованию нормативной правовой базы их применения в Республике Казахстан;
3) участвует в разработке процедурных правил применения государственных символов при проведении официальных мероприятий на территории области, городов Астаны и Алматы;
4) инициирует проведение исследований, направленных на совершенствование работы по пропаганде государственных символов и формирование государственного стиля;
5) рассматривает проекты геральдических знаков и осуществляет подготовку экспертных заключений;
6) рассматривает письменные обращения граждан по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
7) при осуществлении своих полномочий Комиссия, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, взаимодействует с исполнительными органами, финансируемыми из местного бюджета, со средствами массовой информации, общественными объединениями, другими заинтересованными организациями.
6. Комиссия имеет право:
1) в рамках своей компетенции запрашивать и получать от исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, заинтересованных организаций и должностных лиц необходимую для работы информацию и иные материалы и сведения;
2) заслушивать на своих заседаниях руководителей исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, о проводимой ими работе по исполнению законодательных актов Республики Казахстан в рамках своей компетенции;
3) инициировать проверку уполномоченными государственными органами деятельности исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета по вопросам пропаганды и применения на соответствующей административно-территориальной единице государственных символов Республики Казахстан;
4) проводить широкомасштабные акции, семинары, "круглые столы", совещания по вопросам пропаганды и применения государственных символов в пределах и за счет средств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
5) направлять в Республиканскую комиссию по государственным символам исполнительным органам, финансируемым из местного бюджета, заинтересованным организациям и общественным объединениям аналитические, методические и иные информационные материалы рекомендательного характера, являющиеся результатом деятельности Комиссии;

4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік нышандарын қолданудың нормативтiк құқықтық базасын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу болып табылады.
3. Комиссияның өкiлеттiлігі
5. Осы үлгi ережемен анықталған мiндеттерді iске асыру үшiн Комиссия:
1) жергілiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарға мемлекеттiк нышандарды насихаттау және қолдану жөнiндегi мәселелердi шешуде консультациялық көмек көрсетедi;
2) мемлекеттік бiрдейлендiру нышандары мен геральдикалық белгiлердi жасаудың және енгiзудiң әлемдiк тәжiрибесiн зерделейді және Мемлекеттiк нышандар жөнiндегi республикалық комиссияға Қазақстан Республикасында оларды қолданудың нормативтік құқықтық базасын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
3) облыстар, Астана және Алматы қалаларының аумағында ресми iс-шаралар өткiзу кезiнде мемлекеттiк нышандарды қолданудың рәсiмдік ережелерiн әзiрлеуге қатысады;
4) мемлекеттік нышандарды насихаттау және мемлекеттiк стильдi қалыптастыру жөнiндегi жұмысты жетiлдіруге бағытталған зерттеулерді жүргiзуге бастамашылық жасайды;
5) геральдикалық белгiлер жобаларын қарайды және сараптама қорытындыларын дайындауды жүзеге асырады;
6) Комиссия құзыретіне кiретiн мәселелер бойынша азаматтардың жазбаша өтiнiштерiн қарайды;
7) Комиссия өз өкiлеттiктерiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен жүзеге асыру кезiнде жергілiкті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдармен, бұқаралық ақпарат құралдарымен, қоғамдық бiрлестiктермен, басқа да мүдделi ұйымдармен өзара iс-қимыл жасайды.
6. Комиссия:
1) өз құзыретi шеңберiнде жергілiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардан, мүдделi ұйымдap мен лауазымды тұлғалардан жұмысқа қажеттi ақпаратты және өзге де материалдар мен мәлiметтерді сұрауға және алуға;
2) өздерiнiң отырыстарында жергілiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар басшыларын олардың өз құзыретi шеңберiнде Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiн орындау жөнiнде жүргiзген жұмыстары туралы тыңдауға;
3) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте Қазақстан Республикасының мемлекеттiк нышандарын насихаттау және қолдану мәселелерi бойынша жергілiкті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың қызметiн өкiлеттi мемлекеттiк органдардың тексеру жүргiзуiне бастамашылық жасауға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қаражат шегiнде және сол қаражат есебiнен мемлекеттік нышандарды насихаттау және қолдану мәселелерi жөнiнде кең ауқымды акциялар, семинарлар, "дөңгелек үстелдер", мәжiлiстер өткiзуге;
5) Мемлекеттік нышандар жөнiндегi республикалық комиссияға, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарға, мүдделi ұйымдар мен қоғамдық бiрлестiктерге Комиссия қызметiнiң нәтижесi болып табылатын ұсынымдық сипаттағы талдау, әдістемелiк және өзге де ақпараттық материалдарды жолдауға;

6) создавать экспертный совет для проведения экспертно-аналитических исследований, входящих в компетенцию Комиссии.
4. Организация работы Комиссии
7. Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, секретаря и членов Комиссии.
8. Работа Комиссии осуществляется на общественных началах.
9. Председатель Комиссии:
1) осуществляет общее руководство Комиссией, председательствует на заседаниях Комиссии;
2) регулярно информирует председателя Республиканской комиссии по государственным символам о деятельности Комиссии и вносит ему предложения по совершенствованию деятельности исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, по пропаганде и применению государственных символов;
3) утверждает состав экспертного совета Комиссии;
4) распределяет поручения между членами Комиссии;
5) поручает исполнительным органам, финансируемым из местного бюджета, заинтересованным организациям и должностным лицам подготовку материалов на заседания Комиссии, заключений по предложениям, поступившим на его имя;
6) подписывает протоколы заседаний, планы работы Комиссии;
7) рассматривает предложения членов Комиссии по совершенствованию ее деятельности и другим вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
8) определяет повестку дня заседаний Комиссии.
10. Заместитель председателя Комиссии:
1) обеспечивает контроль за исполнением поручений председателя и рекомендаций Комиссии;
2) вносит на утверждение председателю Комиссии текущие и перспективные планы работ Комиссии;
3) осуществляет общий контроль за подготовкой заседаний Комиссии;
4) по согласованию с председателем Комиссии направляет секретарю или членам Комиссии на рассмотрение материалы, письменные обращения граждан по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
5) выполняет иные поручения председателя Комиссии в соответствии с настоящим типовым положением.
11. Секретарем Комиссии является по должности начальник областного, городов Астаны и Алматы управления информации Министерства информации Республики Казахстан, который осуществляет руководство рабочим органом Комиссии.
12. Члены Комиссии:
1) содействуют формированию у населения уважительного отношения к государственным символам, участвуют в пропаганде государственных символов, в том числе в средствах массовой информации в пределах и за счет средств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2) принимают участие в заседаниях Комиссии;
3) выполняют поручения председателя и заместителя председателя Комиссии;
4) участвуют в подготовке рекомендаций, экспертных заключений по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;

6) Комиссия құзыретiне жататын сараптамалық талдау зерттеулерiн жүргізу үшін сараптама кеңесін құруға құқылы.
4. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру
7. Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан, хатшыдан және Комиссия мүшелерiнен тұрады.
8. Комиссия жұмысы қоғамдық негiзде жүзеге асырылады.
9. Комиссияның төрағасы:
1) Комиссияға жалпы басшылық етудi жүзеге асырады, Комиссия отырыстарында төрағалық етеді;
2) Мемлекеттiк нышандар жөнiндегi республикалық комиссия төрағасын Комиссияның қызметi туралы тұрақты түрде хабардар етеді және оған мемлекеттiк нышандарды насихаттау және қолдану жөнiнде жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың қызметiн жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзеді;
3) Комиссияның сараптама кеңесiнiң құрамын бекiтедi;
4) Комиссия мүшелерi арасында тапсырмаларды бөледi;
5) жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарға, мүдделi ұйымдарға және лауазымды тұлғаларға Комиссия отырыстарына материалдар, өзiнiң атына келiп түскен ұсыныстар бойынша қорытындылар дайындауды тапсырады;
6) Комиссия отырыстарының хаттамаларына, жұмыс жоспарларына қол қояды;
7) Комиссияның жұмысын жетiлдiру және оның құзыретіне кіретін өзге де мәселелер бойынша Комиссия мүшелерiнiң ұсыныстарын қарайды;
8) Комиссия отырыстарының күн тәртiбiн анықтайды.
10. Комиссия төрағасының орынбасары:
1) Төраға тапсырмаларының және Комиссия ұсынымдарының орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;
2) Комиссияның ағымдағы және перспективалық жұмыс жоспарларын Комиссия төрағасына бекiтуге енгiзеді;
3) Комиссия отырыстарын дайындау үшiн жалпы бақылауды жүзеге асырады;
4) Комиссия төрағасының келiсiмiмен Комиссия хатшысына немесе мүшелерiне Комиссия құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша материалдарды, азаматтардың жазбаша өтiнiштерiн қарауға жiбередi;
5) осы үлгілiк ережеге сәйкес Комиссия төрағасының өзге де тапсырмаларын орындайды.
11. Қазақстан Республикасы Ақпарат министрлiгiнiң облыстық, Астана және Алматы қалалық ақпарат басқармаларының бастығы лауазымы бойынша Комиссияның жұмыс органына басшылықты жүзеге асыратын Комиссия хатшысы болып табылады.
12. Комиссияның мүшелерi:
1) халық арасында мемлекеттік нышандарға құрмет қатынастарын қалыптастыруға жәрдемдеседi, бұқаралық ақпарат құралдарында Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде және қаражат есебiнен насихаттауға қатысады;
2) Комиссия отырыстарына қатысады;
3) Комиссия төрағасының және төраға орынбасарының тапсырмаларын орындайды;
4) Комиссия құзыретiне жататын мәселелер бойынша ұсынымдар, сараптама қорытындыларын дайындауға қатысады;

5) получают от рабочего органа Комиссии необходимые материалы к заседаниям Комиссии;
6) участвуют в текущем и перспективном планировании работы Комиссии;
7) имеют право на особое мнение, которое должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
13. Рабочим органом Комиссии является областное управление информации, городов Астаны и Алматы.
Рабочий орган:
1) осуществляет общую организацию работы Комиссии и координацию деятельности экспертного совета, формируемого из ее членов;
2) оказывает методическую помощь должностным лицам аппаратов акимов областей, городов Астаны и Алматы, в ведении которых находятся вопросы применения и пропаганды государственных символов;
3) осуществляет сбор, обработку информации, анализ практики применения и пропаганды исполнительными органами, финансируемыми из местного бюджета, государственных символов, вырабатывает рекомендации по совершенствованию работы в этой области;
4) разъясняет и направляет исполнительным органам, финансируемым из местного бюджета, и иным заинтересованным организациям рекомендации Комиссии;
5) осуществляет взаимодействие со средствами массовой информации по освещению деятельности Комиссии, направленной на пропаганду и применение государственных символов на соответствующей административно-территориальной единице;
6) направляет заявителям заключения в пределах своих полномочий, по внесенным ими предложениям;
7) осуществляет подготовку материалов к заседаниям Комиссии, проектов текущих и перспективных планов работы Комиссии;
8) обобщает предложения членов Комиссии по совершенствованию ее работы;
9) ведет с исполнительными органами, финансируемыми из местного бюджета, должностными лицами и заинтересованными организациями служебную переписку по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
10) отвечает за делопроизводство, осуществляет хранение и сдачу материалов Комиссии в архив.
14. Заседания Комиссии созываются ее председателем по мере необходимости, но не менее двух раз в год.
15. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствует более половины ее членов.
16. Решения Комиссии носят рекомендательный характер. При необходимости они оформляются распоряжением председателя Комиссии - акима области, городов Астаны и Алматы.
17. Решения принимаются открытым голосованием не менее чем двумя третями голосов от числа присутствующих на ее заседании. При равенстве голосов считается принятым решение, за которое проголосовал председательствующий на заседании Комиссии.

5) Комиссияның жұмыс органынан Комиссия отырыстарына қажеттi материалдар алады;
6) Комиссияның ағымдағы және перспективалық жұмыстарын жоспарлауға қатысады;
7) жазбаша түрде баяндалатын және хаттамаға берiлетiн ерекше пiкiрге құқығы бар.
13. Комиссияның жұмыс органы облыстық, Астана және Алматы қалаларының ақпарат басқармалары болып табылады:
Жұмыс органы:
1) Комиссияның жұмысын жалпы ұйымдастыруды және оның мүшелерiнен қалыптасатын сараптама кеңесiнiң қызметiн үйлестiрудi жүзеге асырады;
2) мемлекеттік нышандарды қолдану және насихаттау мәселелерi қарауына жататын облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi аппараттарының лауазымды тұлғаларына әдiстемелiк көмек көрсетеді;
3) жергілiкті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардан ақпарат жинауды, өңдеудi, мемлекеттiк нышандарды қолдану және насихаттау практикасын талдауды, бұл саладағы жұмыстарды жетілдіру жөнiндегі ұсынымдар жасауды жүзеге асырады;
4) жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарға және өзге де мүдделi ұйымдарға Комиссия ұсынымдарын түсiндіреді және жолдайды;
5) бұқаралық ақпарат құралдарымен тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте мемлекеттiк нышандарды насихаттауға және қолдануға бағытталған Комиссия қызметiн жариялау жөнiнде өзара iс-қимылды жүзеге асырады;
6) өз өкiлеттiктерi шегінде өтiнiм бiлдiрушiлерге олар енгiзген ұсыныстар бойынша қорытынды жолдайды;
7) Комиссия отырыстарына материалдарды, Комиссияның ағымдағы және перспективалық жұмыс жоспарларының жобаларын дайындауды жүзеге асырады;
8) Комиссия мүшелерiнiң Комиссия жұмысын жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарын қорытады;
9) Комиссия құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша жергілiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдармен, лауазымды тұлғалармен және мүдделi ұйымдармен қызметтiк хат алмасу жүргiзеді;
10) Іс жүргiзуге жауап бередi, Комиссия материалдарын сақтауды және оларды мұрағатқа өткiзудi жүзеге асырады.
14. Комиссия отырыстарын қажеттiгiне қарай, жылына кемiнде екi рет Төраға шақырады.
15. Комиссия отырысы, егер оның мүшелерiнiң жартысынан көбі қатысқан болса заңды деп саналады.
16. Комиссияның шешiмдерi ұсынымдық сипатқа ие. Қажет болған жағдайда олар Комиссия Төрағасының - облыстар, Астана және Алматы қалалары әкiмдерiнiң өкiмiмен ресiмделеді.
17. Шешiмдер оның отырысына қатысушылар санының кемiнде үштен екiсiнiң даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған кезде, Комиссияның отырысын төрағалық етушi дауыс берген шешiм қабылданды деп саналады.