Об утверждении Научно-технической программы "Научно-техническое обеспечение устойчивого функционирования и стратегических приоритетов развития горно- металлургического комплекса Республики Казахстан" на 2004-2006 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2004 года N 187. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2008 года N 381.
Сноска. Постановление Правительства РК от 17 февраля 2004 года N 187 утратило силу постановлением Правительства РК от 23.04.2008  N 381 .
В целях реализации пункта 2.6.9. Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденного  постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903, Правительство Республики
Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Научно-техническую программу "Научно-техническое обеспечение устойчивого функционирования и стратегических приоритетов развития горно-металлургического комплекса Республики Казахстан" на 2004-2006 годы (далее -
Программа).
2. Внести в  постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 мая 1993 года N 434 "О республиканских целевых научно-технических программах" следующее изменение:
в перечне республиканских целевых научно-технических программ, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 12 цифры "1999-2003" заменить цифрами "2004-2006".
3. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе исполнения Плана мероприятий Программы два раза в год, к 15 января и 15 июля каждого года.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Мынбаева С.М.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 февраля 2004 года N 187
Научно-технической программы
"Научно-техническое обеспечение устойчивого функционирования
и стратегических приоритетов развития горно-металлургического
комплекса Республики Казахстан" на   2004-2006 годы
1. Паспорт программы
Наименование      Научно-техническое обеспечение устойчивого функционирования и
стратегических приоритетов развития горно-металлургического комплекса
Республики Казахстан на 2004-2006 годы.
Основание для      Указ Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года N 1096
разработки        "О стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан
на 2003-2015 годы", пункт 2.6.9. "Разработать научно-техническую
программу "Научно-техническое обеспечение устойчивого функционирования
и стратегических приоритетов развития горно-металлургического комплекса
Республики Казахстан" на 2004-2006 годы"  постановления Правительства
Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903 "О Плане мероприятий

"Қазақстан Республикасы тау-кен-металлургиялық кешенiнiң тұрақты жұмыс iстеуiн және оның дамуының стратегиялық басымдықтарын ғылыми-техникалық қамтамасыз ету" 2004-2006 жылдарға арналған ғылыми-техникалық бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 17 ақпандағы N 187 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 сәуірдегі N 381 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.23  N 381 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 5 қыркүйектегi N 903  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегі iс-шаралар жоспарының 2.6.9-тармағын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан Республикасы тау-кен-металлургиялық кешенiнiң тұрақты жұмыс iстеуiн және оның дамуының стратегиялық басымдықтарын ғылыми-техникалық қамтамасыз ету" 2004-2006 жылдарға арналған ғылыми-техникалық бағдарламасы (бұдан әpi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. "Республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 26 мамырдағы N 434  қаулысына мынадай өзгерiс енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтілген республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламалардың тiзбесiнде:
12-тармақтағы "1999-2003" деген сандар "2004-2006" деген сандармен ауыстырылсын.
3. Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгi Қазақстан Республикасының Yкіметiне жылына екi рет әрбiр жылдың 15 қаңтарына және 15 шілдесiне Бағдарлама Iс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары С.М.Мыңбаевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 17 ақпандағы
N 187 қаулысымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасы тау-кен-металлургиялық
кешенiнiң тұрақты жұмыс iстеуiн және оның дамуының
стратегиялық басымдықтарын ғылыми-техникалық
қамтамасыз ету" туралы 2004-2006 жылдарға арналған
ғылыми-техникалық бағдарламасы
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы                "Қазақстан Республикасының
тау-кен-металлургиялық кешенiнiң тұрақты жұмыс
iстеуiн және оның дамуының стратегиялық
басымдықтарын ғылыми-техникалық қамтамасыз
ету" туралы 2004-2006 жылдарға арналған
ғылыми-техникалық бағдарламасы
Бағдарламаны         Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан
әзiрлеудiң           Республикасының индустриалды-инновациялық
негiзi               дамуының 2003-2015 жылдарға арналған
стратегиясы туралы" 2003 жылғы 17 мамырдағы
N 1096  Жарлығы , "Қазақстан Республикасының
тау-кен-металлургиялық кешенiнiң тұрақты жұмыс
iстеуiн және оның дамуының стратегиялық
басымдықтарын 2004-2006 жылдарға арналған
ғылыми-техникалық қамтамасыз ету"
ғылыми-техникалық бағдарламасын әзiрлеу"
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 5
қыркүйектегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң

по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006
годы".
Основной          Министерство индустрии и торговли Республики Казахcтан
разработчик
Цель              Научно-техническое обеспечение инновационного развития горно-
металлургического комплекса Республики Казахстан, создание новых
производств по получению конкурентоспособной продукции с высокой
добавленной стоимостью, снижение техногенного воздействия на окружающую
среду и развитие кадрового научного потенциала.
Задачи            Разработка новых технологий и усовершенствование действующих производств
с целью увеличения конкурентоспособности продукции горно-
металлургического комплекса, в соответствии с требованиями мирового
рынка;
разработка технологий по расширению номенклатуры экспортной и
импортозамещающей продукции с высокой добавленной стоимостью;
разработка и освоение новых технологий, обеспечивающих вовлечение в
переработку рудного, техногенного, забалансового и вторичного сырья;
разработка технологий, направленных на снижение техногенного воздействия
на окружающую среду;
создание новых производств путем внедрения разработок с участием
субъектов малого и среднего бизнеса;
научное обоснование и разработка методических документов для
эффективного управления горно-металлургическим комплексом Республики
Казахстан;
повышение квалификации научных кадров и привлечение                                        высококвалифицированных специалистов в горно-металлургическую отрасль.
Приоритеты        Создание и реализация ресурсо- и энергосберегающих, экологически чистых
технологий и оборудования для комплексного использования рудного и
техногенного сырья цветной и черной металлургии, обеспечивающих выпуск
конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Источник          Финансовое обеспечение Программы осуществляется в рамках
финансирования    государственного заказа в пределах средств, предусмотренных
администратору Программы в республиканском бюджете. Предусмотренные
финансовые затраты, связанные с реализацией Программы, составляют
всего - 700,7 млн. тенге, в том числе по годам: в 2004 году - 222,6 млн.
тенге, 2005 году - 233,8 млн. тенге, 2006 году - 244,3 млн. тенге. Объемы
расходов на 2005-2006 годы будут уточняться в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий
финансовый год.
Ожидаемый           Совершенствование существующих и создание новых технологий переработки
результат         руд черных, цветных, редких и благородных металлов, обеспечивающих
выпуск конкурентоспособной продукции;
снижение потерь и разубоживания руды, сокращение затрат на
буро-взрывные работы за счет использования ресурсосберегающих технологий
добычи полезных ископаемых;
повышение качества концентратов и сокращение расходов дефицитных
токсичных реагентов с целью улучшения экологической обстановки
обогатительных предприятий за счет усовершенствования технологий
обогащения сульфидных полиметаллических и труднообогатимых руд;
снижение вредного воздействия предприятий горно-металлургического
комплекса на окружающую среду и сокращение образования отходов
производства за счет внедрения новых экологически чистых технологий;
новые виды продукции для обеспечения потребности горно-
металлургического комплекса;
повышение эффективности работы горнодобывающей и перерабатывающей
отраслей промышленности согласно стратегическим приоритетам развития
горно-металлургического комплекса;
подготовлены высококвалифицированные научные кадры для создания
и внедрения инновационных технологий в горно-металлургическую отрасль.

2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске
асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары туралы"
N 903  қаулысының 2.6.9-тармағы
Негiзгi              Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда
әзiрлеушi            министрлiгi
Мақсаты              Қазақстан Республикасының
тау-кен-металлургиялық кешенінiң инновациялық
дамуын ғылыми-техникалық қамтамасыз ету,
жоғары қосымша құны бар бәсекеге қабілеттi
өнiм алу жөнiнде жаңа өндiрiс құру, қоршаған
ортаға техногендiк әсердi төмендету және
кадрлық ғылыми әлеуетiн дамыту.
Міндеті              Әлемдiк рынок талаптарына сәйкес
тау-кен-металлургиялық кешенiнiң бәсекеге
қабілетті өнiмдерiн арттыру мақсатында жаңа
технологиялар әзiрлеу және iстегі өндiрiстердi
жетiлдiру;
жоғары қосымша құны бар экспорттық және импорт
алмастырушы өнiмдердiң номенклатурасын кеңейту
жөнiнде технологиялар әзiрлеу;
рудалы, техногендi, баланстан тыс және
құрамында қайталама металы бар шикізатты қайта
өңдеуге тартуды қамтамасыз ететiн жаңа
технологиялар әзірлеу және игеру;
қоршаған ортаға техногендік ықпалды азайтуға
бағытталған технологиялар әзiрлеу;
шағын және орта бизнес субъектiлерiнiң
қатысуымен әзiрлемелердi енгiзу арқылы жаңа
өндiрiстер құру;
Қазақстан Республикасының
тау-кен-металлургиялық кешенiн тиiмдi басқару
үшiн ғылыми негіздеу және әдiстемелiк құжаттар
әзiрлеу;
ғылыми кадрлардың бiлiктiлігін арттыру және
тау-кен-металлургиялық салаға жоғары
бiлiктендiрiлген мамандарды тарту.
Басымдылығы          Жоғары қосымша құны бар бәсекеге қабiлеттi
өнiмдi шығаруды қамтамасыз ететiн түстi және
қара металлургияның рудалы және техногендiк
шикiзатын кешендi пайдалану үшiн pecуpc пен
энергия үнемдеушi экологиялық жағынан таза
технологиялар мен жабдықтар жасау және iске
асыру.
Қаржыландыру         Бағдарламаны қаржылық қамтамасыз ету
көзi                 республикалық бюджетте Бағдарламаның әкiмшiсi
көздеген қаражаттың шегiндегi мемлекеттiк
тапсырыс шеңберiнде жүзеге асырады.
Бағдарламаны iске асыруға байланысты көзделген
қаржы шығындары барлығы - 700,7 млн. теңгенi,
соның iшiнде жылдар бойынша: 2004 жылы - 222,6
млн. теңге, 2005 жылы - 233,8 млн. теңге, 2006
жылы - 244,3 млн. теңге құрайды. 2005-2006
жылдарға арналған шығыстар көлемi
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан
Республикасының Заңына сәйкес тиiстi қаржы
жылынан нақтыланатын болады.
Күтілетiн            Бәсекеге қабiлеттi өнiм шығаруды қамтамасыз
нәтиже               ететiн қара, түстi, сирек және асыл металл
кендерiн қайта өңдеудiң қазiргi
технологияларын жетiлдiру және жаңа
технологиялар жасап шығару;
пайдалы қазбаларды өндiруде ресурс сақтаушы
технологияларды пайдалану есебiнен
бұрғылау-жарылыс жұмыстарын қысқартуға руданың
шығының және жұпындануын төмендету;
сульфитта полиметалл және қиын байытылатын
кендi байыту технологияларын жетiлдiрудiң
есебiнен кен байыту кәсiпорындарында
экологиялық ахуалды жақсарту мақсатында
концентраттар сапасын арттыру және улы тапшы
реагенттер шығыстарын қысқарту;
жаңа экологиялық таза технологияларды
енгізудің есебінен тау-кен-металлургиялық
кешенi кәсіпорындарының қоршаған ортаға
тигiзетiн зиянды әсерiн төмендету және
өндiрiс қалдықтарының жиналуын қысқарту;
тау-кен-металлургиялық кешенінің
қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшiн жаңа өнiм
түрлері;
тау-кен-металлургиялық кешені дамуының
стратегиялық басымдықтарына сәйкес
өнеркәсіптiң тау-кен өндіру және қайта өңдеу
салалары жұмыстарының тиiмдiлiгiн арттыру.
тау-кен-металлургиялық саласына инновациялық
технологияларды құру мен енгiзу үшін жоғары
білікті ғылыми кадрлар дайындалған.

Срок реализации   2004-2006 годы
Программы
2. Введение
Стратегией развития Казахстана до 2030 года горно-металлургический комплекс определен в качестве одной из приоритетных отраслей, способный обеспечить вхождение Казахстана в число стран с высоким уровнем социально-экономического развития. Главной задачей развития горно-металлургического комплекса Республики Казахстан является обеспечение условий для высоких темпов роста производства конкурентоспособной продукции. Казахстанская металлургическая промышленность функционирует в условиях глобальной
конкуренции на мировом рынке. Участие Казахстана в международном разделении труда в области производства металлов связано с осуществлением специальных мер, направленных на стимулирование использования новых видов техники и технологий горно-металлургическими предприятиями.
В настоящее время в горно-металлургической отрасли республики имеются крупные проблемы, связанные с вовлечением в переработку сложных по химическому и фазовому составу руд, требующих применение новых эффективных технологий и оборудования нового поколения. Рентабельная переработка нетрадиционных источников сырья напрямую связана с техническим и
технологическим обновлением действующих и созданием новых предприятий. Естественно, в этих условиях рост эффективности функционирующего горно-металлургического комплекса может быть обеспечен только за счет тесной интеграции науки и производства, широкой реализации научных достижений, ускоренного внедрения новых технологий и техники. Это и явилось предпосылкой для подготовки Научно-технической программы "Научно-техническое обеспечение устойчивого функционирования и стратегических приоритетов развития горно-металлургического комплекса Республики Казахстан" на 2004-2006 годы (далее - Программа).
Основанием для разработки Программы является:
1.  Указ Президента Республики Казахстан "О стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы" от 17 мая 2003 года N 1096;
2.  Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903
"О Плане мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы" (пункт 2.6.9. "Разработать научно-техническую программу "Научно-техническое обеспечение устойчивого функционирования и стратегических приоритетов развития горно-металлургического комплекса Республики Казахстан" на 2004-2006 годы".).
Ранее для стабилизации работы предприятий горно-металлургического комплекса были выполнены две Республиканские целевые научно-технические программы: "Комплексное использование минерального сырья на основе ресурсосберегающих высокоэффективных технологий в горно-металлургическом комплексе на 1993-1998 годы" и "Научно-техническое обеспечение устойчивого функционирования и стратегических приоритетов развития горно-металлургического комплекса Республики Казахстан на 1999-2003 годы", опыт которых учтен при разработке новой Научно-технической программы "Научно-техническое обеспечение устойчивого функционирования и стратегических приоритетов развития горно-металлургического комплекса Республики Казахстан" на 2004-2006 годы. В рамках реализации вышеуказанных программ были разработаны и внедрены на предприятиях горно-металлургического комплекса более 40 новых разработок, создан ряд производств по выпуску новой для Республики Казахстан продукции. В новой программе особое внимание будет уделено основному приоритету - переработке рудного, техногенного, забалансового и вторичного металлосодержащего сырья, экологическим аспектам.

Бағдарламаны         2004-2006 жылдар
iске асыру мерзiмi
2. Кiрiспе
Қазақстан 2030 стратегиясында тау-кен-металлургиялық кешені Қазақстанның әлеуметтік экономикалық дамуының жоғары деңгейі бар елдердiң қатарына өркендеуіне жол ашатын басымды саланың бірі ретінде анықталған. Қазақстан Республикасының тау-кен-металлургиялық кешенін дамытудың басты мiндеттерi бәсекеге қабілеті мол өнiм шығаруды жеделдететін қолайлы жағдай жасау болып табылады. Қазақстан металлургиялық өнеркәсібi әлемдік рынокта бұрын болып, көрмеген ғаламат бәсекелiк жағдайда жұмыс iстеп келеді. Қазақстанның металл өндiру саласында халықаралық еңбектi бөлісуге қатысуы тау-кен-металлургия кәсiпорындарының техника мен технологиялық жаңа түрлерін пайдалануды ынталандыруға бағытталған арнайы шараларын жүзеге асырумен байланысты.
Қазіргі уақытта республиканың тау-кен-металлургиялық сапасында химиялық және фазалық құрамы жағынан жаңа тиімді технологиялар мен құрал-жабдықтың соңғы түрлерін пайдалануды қажет ететiн күрделі кендi қайта өңдеуге тартумен байланысты ауқымды проблемалар бар. Шикiзаттың дәстүрлі емес көздерiн тиімдi қайта өңдеу жұмыс істеп тұрған кәсiпорындардың техникалық және технологиялық жаңаруымен және жаңа кәсіпорындар құрумен, тiкелей байланысты. Әрине, мұндай жағдайларда жұмыс істеп тұрған тау-кен-металлургиялық кешенi тиiмдiлiгiнiң өсуi тек қана ғылым мен өндірістiң тығыз кiрiгуiнiң, ғылыми жетістiктерді кең ауқымда iске асырудың, жаңа технологиялар мен техниканы жедел енгізудің есебінен қамтамасыз етілуі мүмкін. "Қазақстан Республикасы тау-кен-металлургиялық кешенін тұрақты жұмыс iстеуiн және оның дамуының стратегиялық басымдықтарын ғылыми-техникалық қамтамасыз ету" туралы 2004-2006 жылдарға арналған ғылыми-техникалық бағдарламасын (бұдан әрі - Бағдарлама) әзiрлеудiң негiзгi себебi де осы болатын.
Бағдарламаны әзірлеу негізi мыналар:
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының 2003-2015 жылдарға арналған индустриалды-инновациялық даму стратегиясы туралы" 2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096 Жарлығы;
2. "Қазақстан Республикасының 2003-2006 жылдарға арналған Бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi iс-шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 5 қыркүйектегі N 903 қаулысы (2.6 9-тармағы "2004-2006 жылдарға арналған "Қазақстан Республикасы тау-кен-металлургиялық кешенiнiң тұрақты жұмыс iстеуiн және оның дамуының стратегиялық басымдықтарын ғылыми-техникалық қамтамасыз ету" ғылыми-техникалық бағдарламасын әзірлесін".).
Бұрын тау-кен-металлургиялық кешенi кәсіпорындарының жұмысын тұрақтандыру үшiн екi Республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдаpламалар: "1993-1998 жылдарға арналған тау-кен-металлургиялық кешенiнде pecуpc үнемдейтін тиімділігі жоғары технологиялардың негiзiнде минералды шикiзатты кешендi пайдалану" және "1999-2003 жылдарға арналған Қазақстан Республикасы тау-кен-металлургия кешенiнiң тұрақты жұмыс iстеуi мен стратегиялық басымдықтарының дамуын ғылыми-техникалық қамтамасыз ету" орындалған болатын, сол жинақталған тәжiрибе "Қазақстан Республикасы тау-кен-металлургиялық кешенiн тұрақты жұмыс iстеуiн және оның дамуының стратегиялық басымдықтарын ғылыми-техникалық қамтамасыз ету" туралы 2004-2006 жылдарға арналған ғылыми-техникалық бағдарламаны әзiрлеу кезiнде ескерiлдi. Жоғарыда аталған бағдарламаларды iске асыру шеңберiнде тау-кен-металлургиялық кешенi кәсіпорындарында 40-тан астам жаңа әзiрлемелер жасалған және енгізiлген болатын, Қазақстан Республикасы үшiн жаңа өнiм шығару бойынша бірқатар өндiрiстер құрылды. Жаңа бағдарламада негiзгi басымдықтарға - рудалы, техногендік, балансты және құрамында металл бар қайталама шикізатты өңдеуге, экологиялық аспектілерге ерекше көңiл бөлiнетiн болады.

3. Анализ современного состояния проблемы
Одной из отраслей специализации Казахстана является национальная горно-
металлургическая промышленность.
Доля горно-металлургического сектора в ВВП страны в 2002 году составила 8,4% (в 1999 году - 8,1%, 2000 году - 9,8%, 2001 году - 8,2%). В отрасли наметилась тенденция устойчивого развития производств, продолжается работа по восстановлению простаивающих и расширению действующих предприятий, повышению качества выпускаемой продукции. Наиболее благоприятные условия для развития горно-металлургической отрасли были отмечены в 2000 году, поскольку, начиная с середины 1999 года, на мировых рынках произошел значительный рост цен на основную сырьевую продукцию, производимую казахстанскими горно-
металлургическими предприятиями. Объем валовой продукции в тот период достиг своего максимального уровня, составив более US$3 млрд.
Вместе с тем, горно-металлургический комплекс Казахстана имеет слабые стороны и проблемы - низкое содержание полезных элементов в рудах, низкую комплексность их извлечения, а также получение продукции низших переделов и практически отсутствие производств товарной продукции с высокой добавленной стоимостью. Сырьевая направленность экономики ставит страну в полную зависимость от спроса мировых рынков на минеральное сырье и металлы.
Для отхода от сырьевой направленности отрасли промышленности необходимо создание условий для развития наукоемких и высокотехнологичных производств.
Для развития высокотехнологичных производств в горно-металлургической отрасли необходимо широкое и ускоренное внедрение инноваций. Активизация инновационной и инвестиционной деятельности ослабит негативное влияние факторов, ограничивающих развитие предприятий, обеспечит кардинальное обновление производственного потенциала, выпуск традиционных и новых видов продукции при снижении расходов всех видов ресурсов и соблюдении норм по охране окружающей среды.
Для создания инновационных производств потребуются подготовленные высококвалифицированные научные кадры.
Недофинансирование ряда научных тем привело к оттоку молодых ученых из научной сферы. На сегодняшний день в республике не хватает высококвалифицированных специалистов в области технических специальностей, менеджмента, маркетинга и анализа. Необходима подготовка и переподготовка научных кадров для отраслей наук, имеющих первостепенное значение для преодоления технологического отставания и структурной перестройки казахстанской экономики. С этой целью необходимо предусмотреть стажировку специалистов в ведущих зарубежных компаниях, привлечение высококвалифицированных зарубежных специалистов для проведения семинаров и т.д.
Развитие горно-металлургического комплекса безусловно определяются общим уровнем экономики страны, перспективами поддержки отечественного и иностранного капитала, конъюнктурой мирового рынка, внутренним потреблением продукции предприятий.
Поэтому весьма актуальными являются: разработка научно-технической программы, направленной на интенсивное развитие горно-металлургического комплекса, технологическое обновление производств, повышение качества металла, производство продукции, ориентированной на экспорт и развитие наукоемких производств. Именно на решение этих задач и направлена Программа.
Реализация Программы будет способствовать решению имеющихся проблем горно-металлургического комплекса путем:
снижения сырьевой направленности отрасли;
повышения конкурентоспособности казахстанского металла;
создания мониторинга, контроля и управления недропользованием;
снижения потерь ценных компонентов за счет совершенствования технологических переделов;
подготовки высококвалифицированных научных кадров.
Реализация разрабатываемой Программы будет способствовать повышению конкурентоспособности отрасли с учетом потребностей мирового рынка, рынка СНГ и внутреннего потребления, а также укрепления экономической независимости страны.
В рамках новой программы предусматривается разработка ряда новых технологий по переработке минерального и техногенного сырья Республики Казахстан для создания инновационных производств в соответствии с  Указом Президента Республики Казахстан

3. Проблеманың қазiргi заманғы жай-күйiн талдау
Қазақстанның маманданған саласының бiрi ұлттық тау-кен-металлургия өнеркәсiбi болып табылады.
Елдiң ІЖӨ-дегі тау-кен-металлургиялық секторының үлесi 2002 жылы 8,4% (1999 жылы - 8,1%, 2003 жылы - 9,8%, 2001 жылы - 8,2%) құрады. Салада өндірістердің тұрақты даму үрдiсi байқалды, тоқтап тұрғандарды қалпына келтiру және жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындарды кеңейту, шығарылатын өнiмнiң сапасын арттыру бойынша жұмыс жүргiзiлуде. Тау-кен-металлургиялық саланы дамыту үшiн неғұрлым қолайлы жағдайлар 2000 жылы байқалды, өйткенi 1999 жылдың ортасынан бастап әлемдiк рыноктарда қазақстандық тау-кен-металлургиялық кәсіпорындар өндiретiн негiзгi шикiзат өніміне едәуір баға өстi. Сол кезеңде жалпы өнiмнiң көлемi US$3 млрд.-тан астамды құрап, өзiнiң ең жоғары деңгейiне жетті.
Сонымен қалар, Қазақстанның тау-кен-металлургиялық кешенiнiң осал жақтары мен проблемалары бар - рудалардың құрамында пайдалы элементтердiң аз болуы, оны өндірудің кешендігінің төмен болуы, сондай-ақ төменгi қайта байыту өнiмдерi мен жоғары қосымша құны бар тауар өнiмін шығаратын өндiрiстердiң мүлдем болмауы. Экономиканың шикiзат шығаруға бағытталуы елдi әлемдiк рыноктарда минералдық шикiзат пен металдар сұранысына толығымен тәуелдi етедi.
Өнеркәсiп салаларында шикiзатқа шығаруға бағытталуынан кету үшiн ғылымды көп қажетсiнетiн және жоғары технологиялық өндiрiстердi дамыту үшiн жағдайлар құру қажет.
Тау-кен металлургиялық салада жоғары технологиялық өндiрiстердi дамыту үшiн ауқымды және жедел түрде инновациялар енгiзу қажет. Инновациялық және инвестициялық қызметтi жандандыру кәсiпорындардың дамуын шектейтiн керi әсер етушi факторларды төмендетедi, өндiрiстік әлеуеттi түбегейлi қайта жаңартуды қамтамасыз етедi, барлық pecуpc түрлерінің шығыстарын төмендету мен қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi нормаларды сақтау кезiнде дәстүрлi және жаңа өнiмдердiң түрлерiн жасап шығарады.
Инновациялық өндiрiстер құру үшiн алдын ала даярланған, жоғары бiлiктi ғылыми кадрлар қажет.
Бiрқатар ғылыми тақырыптарды толық қаржыландырмау жас ғалымдардың ғылыми саладан кетуiне әкелдi. Бүгiнгi күнi республикамызда техникалық мамандықтар, менеджмент, маркетинг және талдау салаларында жоғары бiлiктi мамандар жеткiлiксiз. Технологиялық қалушылықты жеңу және Қазақстан экономикасын құрылымды қайта құру үшiн бастапқы дәрежелi мәнi бар ғылымдардың салалары үшiн ғылыми кадрлар даярлау және қайта даярлау қажет. Осы мақсатта алдыңғы қатарлы шетел компанияларында мамандарды тағлымдамадан өткiзудi қарастыру, семинарлар және сол сияқтылар өткiзу үшiн жоғары бiлiктi шетел мамандарын тарту қажет.
Тау-кен-металлургия кешенiнiң дамуы сөзсiз, ел экономикасының жалпы деңгейiмен, отандық және шетел капиталын қолдау перспективаларымен, әлемдiк рынок конъюктурасымен, кәсiпорындардың өнiмiн iшкi тұтынумен айқындалады.
Сондықтан тау-кен-металлургиялық кешенiн қарқынды дамытуға бағытталған ғылыми-техникалық бағдарлама әзiрлеу; өндiрiстердi технологиялық жағынан жаңарту; металл сапасын арттыру; экспортқа бағытталған өнiм шығару және ғылымды көп қажет ететiн өндiрiстердi дамыту мәселелерi аса өзектi болып табылады. Бағдарлама дәл осы мiндеттердi шешуге бағытталып отыр.
Бағдарламаны жасау тау-кен-металлургиялық кешенiнде болатын проблемаларды мынадай жолмен шешуге мүмкiндiк бередi:
- саланың шикiзат шығаруға бағытталуын төмендету;
- Қазақстан металының бәсекеге қабiлеттілігін арттыру;
- жер қойнауын пайдалану мониторингін, бақылау мен басқару құру;
- технологиялық қайта өңдеулердi жетілдiру есебiнен бағалы компоненттердiң жойылуын төмендету;
- жоғары білiктi ғылыми кадрлар даярлау.
Әзiрленiп отырған Бағдарламаны iске асыру әлемдiк рыноктың, ТМД рыногының қажеттілiгiн және iшкi қажеттіліктi, сондай-ақ елiмiздiң экономикалық тәуелсiздігiн нығайтуды ескере отырып, саланың бәсекеге қабілеттілігін apттыруға мүмкiндiк береді.

"О Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы" от 17 мая 2003 года N 1096.
4. Цель и задачи программы
Цель Программы:
Научно-техническое обеспечение инновационного развития горно-металлургического
комплекса Республики Казахстан, создание новых производств по получению
конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью, снижение техногенного воздействия на окружающую среду и развитие кадрового научного потенциала.
Задачи Программы:
разработка новых технологий и усовершенствование действующих производств с целью увеличения конкурентоспособности продукции горно-металлургического комплекса, в соответствии с требованиями мирового рынка;
разработка технологий по расширению номенклатуры экспортной и импортозамещающей продукции с высокой добавленной стоимостью;
разработка и освоение новых технологий, обеспечивающих вовлечение в переработку рудного, техногенного, забалансового и вторичного сырья;
разработка технологий, направленных на снижение техногенного воздействия на окружающую среду;
создание новых производств путем внедрения разработок с участием субъектов малого и среднего бизнеса;
научное обоснование и разработка методических документов для эффективного управления горно-металлургическим комплексом Республики Казахстан;
повышение квалификации научных кадров и привлечение высококвалифицированных специалистов в горно-металлургическую отрасль.
5. Основные направления и механизм реализации программы
1. Создание и реализация ресурсо- и энергосберегающих, экологически чистых технологий и оборудования для комплексной переработки рудного и техногенного сырья, обеспечивающих выпуск конкурентоспособной продукции:
совершенствование технологических процессов производства меди и сопутствующих металлов с вовлечением в повторную добычу руды из списанных потерь;
создание и реализация высокоэффективных, экологически безопасных технологий, обеспечивающих повышение научно-технического уровня производства свинца, цинка и сопутствующих металлов;
разработка и освоение высокорентабельных и экологически чистых технологий извлечения цветных, редких и благородных металлов из рудного и техногенного сырья, обеспечивающих получение конкурентоспособной продукции;
освоение высокоэффективных экологически чистых технологий переработки забалансового и некондиционного железорудного и ферросплавного сырья, техногенных отходов;
создание информационно-измерительных комплексов для управления металлургическими процессами с внедрением новых средств и систем автоматизации.

Жаңа Бағдарлама шеңберінде Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының 2003-2015 жылдарға арналған индустриалық-инновациялық даму стратегиясы туралы" 2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096 Жарлығына сәйкес инновациялық өндiрiстер құру үшiн Қазақстан Республикасының минералды және техногендік шикiзатын қайта өңдеу жөніндегi бiрқатар жаңа технологиялар әзiрлеу көзделіп отыр.
4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты:
Қазақстан Республикасы тау-кен-металлургиялық кешенiнiң инновациялық дамуын ғылыми-техникалық қамтамасыз ету, жоғары қосымша құны бар бәсекеге қабiлеттi өнiм алу жөніндегі жаңа өндiрiстер құру, қоршаған ортаға техногендік әсердi төмендету және кадрлық ғылыми әлеуеттi дамыту.
Бағдарламаның мiндеттерi:
әлемдiк рыноктың талаптарына сәйкес тау-кен металлургиялық кешенінің бәсекеге қабiлеттi өнімдерін арттыру мақсатында жаңа технологиялар әзiрлеу және жұмыс iстеп тұрған өндiрiстердi жетiлдiру;
жоғары қосымша құны бар экспорттық және импорт алмастырушы өнiмдердің номенклатурасын кеңейту жөнiнде технологиялар әзірлеу;
рудалы, техногендік, баланстан тыс және құрамында қайталама металы бар шикiзатты қайта өңдеуге тартуды қамтамасыз ететiн жаңа технологиялар әзірлеу және игеру;
қоршаған ортаға техногендiк ықпалды азайтуға бағытталған технологиялар әзiрлеу;
шағын және орта бизнес субъектiлерiнiң қатысуымен әзірлемелерді енгізу жолымен жаңа өндiрiстер құру;
Қазақстан Республикасының тау-кен-металлургиялық кешенін тиімді басқару үшін ғылыми жағынан негiздеу және әдiстемелiк құжаттар әзiрлеу;
ғылыми кадрлардың бiлiктiгiн арттыру және тау-кен металлургиялық салаға жоғары білiктi мамандарды тарту.
5. Бағдарламаны iске асырудың
негiзгi бағыттары мен тетiгi
1. Бәсекеге қабiлеттi өнім шығаруды қамтамасыз ететін рудалы және техногендік шикiзатты кешенді қайта өңдеу үшiн ресурс және энергия үнемдейтiн, экологиялық жағынан таза технологиялар мен жабдықтар жасау және оларды іске асыру:
шығарып тасталған жоғалымдардан кенді қайта өңдеуден өткізу арқылы мыс және iлеспе металдарды өндірудің технологиялық процесін жетілдіру;
қорғасын, мырыш және ілеспе металдар өндiрудiң ғылыми-техникалық деңгейiн арттыруды қамтамасыз ететiн тиiмдiлігі жоғары, экологиялық жағынан қауiпсiз технологиялар жасау және iске асыру;
бәсекеге қабiлеттi өнiм алуды қамтамасыз ететiн рудалы және техногендiк шикiзаттан жасалатын түстi, сирек және асыл металдарды алудың рентабельдiгі жоғары және экологиялық жағынан таза технологияларды әзiрлеу және игеру;
баланстан тыс және бабына келмеген темiр рудасы мен ферроқорытпа шикiзатын, техногендiк қалдықтарды қайта өңдеудiң тиiмдiлігі жоғары, экологиялық жағынан таза технологияларын игеру;
жаңа құралдар мен автоматтандыру жүйелерiн енгiзе отырып, металлургиялық процестердi басқару үшiн ақпараттық-өлшеу кешендерiн құру.

2. Создание технологий утилизации твердых, жидких и газообразных отходов горнодобывающих и перерабатывающих предприятий:
разработка и внедрение технологических процессов и аппаратов, обеспечивающих утилизацию и ликвидацию отходов промышленных производств;
разработка и внедрение оборотных систем водоснабжения;
создание и освоение новых технологий, обеспечивающих снижение, полную утилизацию и обезвреживание опасных отходов.
3. Опытные и опытно-конструкторские работы для последующей реализации научно-
технической продукции:
проведение опытных и опытно-конструкторских работ;
разработка технической, технологической и проектной документации для последующей реализации научно-технической продукции.
4. Научно-техническое обеспечение разработки нормативно-методических документов развития и безопасного функционирования горнодобывающей и перерабатывающей отраслей промышленности.
5. Подготовка кадрового потенциала для горно-металлургической отрасли
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Финансирование Программы осуществляется за счет и в пределах средств республиканского бюджета. Предусмотренные финансовые затраты, связанные с реализацией Программы, составляют всего - 700,7 млн. тенге, в том числе по годам: в 2004 году - 222,6 млн. тенге, 2005 году - 233,8 млн. тенге, 2006 году - 244,3 млн. тенге. Объемы расходов на 2005-2006 годы будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан
"О республиканском бюджете" на соответствующий финансовый год.
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
В результате реализации Программы будут получены следующие основные результаты:
совершенствованы существующие технологии и освоены новые технологии обогащения забалансовых, бедных руд, позволяющих повысить извлечение свинца на 5 %, цинка - 8 %, меди - 1-1,5 %, благородных металлов - 2-2,5 %, переработки руд черных, цветных, редких и благородных металлов;
расширена сырьевая база редких (ванадия, галлия и др.) и благородных металлов (золота, серебра, платины) за счет вовлечения в переработку новых источников казахстанского сырья, создание новых технологий их комплексной переработки, обеспечивающих повышение технико-экономических показателей процесса плавки титансодержащего сырья на 5-7 %, увеличение степени извлечения ванадия на 8-10 %, титана - 0,5-1 %;
созданы и освоены ресурсосберегающие технологии добычи полезных ископаемых, позволяющие снизить потери и разубоживание руды на 5-8 %, сократить затраты на буро-взрывные работы на 15-20 %;
разработаны и внедрены средства, системы механизации и управления процессами горного производства, которые обеспечат снижение себестоимости добычи руды из недр на 8-10 %, сокращение затрат на закладочные работы, крепление и поддержание очистных выработок на 30-35 %;
разработаны и освоены новые и усовершенствованы существующие технологии обогащения сульфидных полиметаллических руд, труднообогатимых, забалансовых, бедных руд, содержащих благородные металлы, которые позволят существенно сократить расход дефицитных и токсичных реагентов, повысить качество концентратов с улучшением экологической обстановки обогатительных предприятий;
созданы и освоены новые технологии, позволяющие снизить вредное воздействие предприятий горно-металлургического комплекса на окружающую среду, сократить образование отходов производства и уменьшить аварийные выбросы (сбросы) в природные объекты;
разработаны технологии по переработке металлургических шлаков и хвостов обогатительных фабрик;
разработаны технологии по извлечению цветных, благородных и редкоземельных металлов из рудных отвалов и отходов обогатительных фабрик и металлургических производств;
разработаны и внедрены технологии получения новых для республики видов комплексных сплавов и лигатур, в том числе: ферробор, ферротитан, ферросиликоалюминий с барием, кальцием, ванадием;
разработаны и созданы опытные образцы новых видов оборудования и приборов контроля технологических параметров процессов с освоением средств и систем автоматизации;
созданы научно-методические документы для адаптивного управления развитием горно-металлургического комплекса;
разработаны проекты научно-методической документации по рациональному и комплексному использованию запасов полезных ископаемых;

2. Кен өндiру және қайта өңдеу кәсiпорындарының қатты, сұйық және газ күйiндегі қалдықтарын кәдеге жаратудың технологияларын жасау:
өнеркәсiптiк өндiрiстердiң қалдықтарын кәдеге жарату мен жоюды қамтамасыз ететiн технологиялық процестер мен аппараттар жасап шығару және енгiзу;
сумен жабдықтаудың айналымдық жүйелерiн әзiрлеу және енгiзу;
қауiптi қалдықтарды азайтуды, толық кәдеге жаратуды, залалсыздандыруды қамтамасыз ететiн жаңа технологиялар жасап шығару және игеру.
3. Ғылыми-техникалық өнiмдердi кейiннен сату үшiн тәжiрибелi және тәжiрибелi-конструкторлық жұмыстар:
тәжiрибелi және тәжiрибелi-конструкторлық жұмыстар жүргiзу;
ғылыми-техникалық өнiмдi кейiннен сату үшiн техникалық, технологиялық және жобалау құжаттамаларын әзiрлеу.
4. Өнеркәсіптiң кен өндiру және қайта өңдеу салаларының дамуы мен қауiпсiз жұмыс iстеуiнiң нормативтiк-әдiстемелiк құжаттарын әзiрлеудi ғылыми-техникалық қамтамасыз ету.
5. Тау-кен-металлургиялық сала үшiн кадрлық әлеуеттi даярлау.
6. Қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру көздерi
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық бюджет қаражатының есебiнен және шегiнде жүзеге асырылады. Бағдарламаны iске асыруға байланысты көзделген қаржы шығындары, барлығы - 700,7 млн. теңгенi, соның iшiнде жылдар бойынша: 2004 жылы - 222,6 млн. теңге, 2005 жылы - 233,8 млн. теңге, 2006 жылы - 244,3 млн. теңгенi құрайды. 2005-2006 жылдарға арналған шығыстар көлемi тиiстi қаржы жылына арналған "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нақтыланатын болады.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламаны iске асырудың нәтижесiнде негiзiнен мынадай нәтижелер алынатын болады:
қорғасын алуды 5 %-ға, мырышты 8 %-ға, мыс алуды 1-1,5 %-ға, асыл металдарды 2-2,5 %-ға арттыруға, қара түстi, сирек және асыл металдар рудаларын қайта өңдеуге мүмкiндiк беретiн баланстан тыс, жұпыны рудаларды байытудың қолданыстағы технологиялары жетiлдiрiлдi және жаңа технологиялар игерілдi;
қазақстанның жаңа шикiзат көздерiн қайта өңдеуге тартудың, құрамында титан бар шикiзатты балқыту процесiнiң техникалық-экономикалық көрсеткiштерiн 5-7 %-ға арттыруды, ванадий алудың дәрежесiн 8-10 %-ға, титан алуды 0,5-1 %-ға өсiрудi қамтамасыз ететiн оларды кешендi қайта өңдеудiң жаңа технологиясын жасаудың есебiнен сирек (ванадий, галлий және тағы басқа) және асыл (алтын, күмiс, платина) металдардың шикiзат базасы ұлғайтылды;
жер қойнауынан руданы өндiрудiң өзiндiк құнын 8-10 %-ға төмендетудi, салу жұмыстарына, кен тазалау орындарын бекiту мен ұстауға жұмсалатын шығынды 30-35 %-ға қысқартуды қамтамасыз ететiн тау-кен өндiрiсiнiң процестерiн механикаландыру мен басқару жүйесiнiң құралдары әзiрлендi және енгізiлдi;
тапшы және улы реагенттер шығысын айтарлықтай қысқартуға, кен байыту кәсiпорындарынан экологиялық ахуалын жақсарта отырып, концентраттардың сапасын арттыруға мүмкiндiк туғызатын құрамында асыл металдары бар сульфитті полиметалл рудаларын, қиын байытылатын, баланстан тыс, жұпыны рудаларды байытуда жаңа технологиялар әзiрлендi және игерiлдi және қолданылып жүрген технологияларды жетiлдiрiлдi;
тау-кен-металлургиялық кешенi кәсiпорындарының қоршаған ортаға тигiзетiн зиянды әсерiн төмендетуге, өндiрiс қалдықтарының жиналуын қысқартуға және табиғи объектiлерге шығарылатын авариялық лақтырындыларды азайтуға мүмкiндiк туғызатын жаңа технологиялар жасанды және игерілдi;
металлургиялық шлактар мен кен байыту фабрикаларының қалдықтарын қайта өңдеу жөнiндегi технологиясы әзiрлендi;
кен байыту фабрикалары мен металлургиялық өндiрiстердiң кен үйiндiлерiнен және қалдықтарынан жасалған түстi, асыл және сирек жер металдарын алу жөнiндегi технологиясы әзiрлендi;
елiмiз үшiн жаңа кешендi балқымалар мен лигатур түрлерiн, соның iшiнде: ферробор, ферротитан, барий, кальций, ванадий бар ферросиликоалюминий алудың технологиясы әзiрлендi және енгiзiлдi;
автоматтандырудың құралдары мен жүйелерiн игере отырып, процестердiң технологиялық параметрлерiн бақылаудың жабдықтары мен аспаптарының жаңа түрлерiнiң тәжiрибелiк үлгiлерi әзiрлендi және жасалды;
тау-кен-металлургиялық кешенiнiң дамуын бейімдiк басқару үшiн ғылыми-әдiстемелiк құжаттар жасалды;
пайдалы қазба қорларын тиiмдi және кешендi пайдалану жөнiндегi ғылыми-әдiстемелiк құжаттаманың жобалары әзiрлендi;

создано научно-методическое и метрологическое обеспечение перехода предприятий горно-металлургического комплекса на международные стандарты качества ИСО 9000 и 14000 и перехода от управления качеством продукции к системам менеджмента качества;
подготовлены высококвалифицированные научные кадры для создания и внедрения инновационных технологий в горно-металлургическую отрасль.
8. План мероприятий по реализации Программы
-------------------------------------------------------------------
N  !    Мероприятие   !  Форма   !Ответст-!Срок ис-!Предпо-!Источ-
п/п!                  !завершения!венный  !полнения!лагае- !ник
!                  !          !за ис-  !        !мые    !финан-
!                  !          !полнение!        !расходы!сирова-
!                  !          !(реали- !        !(млн.  !ния
!                  !          !зацию)  !        !тенге) !
-------------------------------------------------------------------
1 !         2        !     3    !    4   !    5   !   6   !   7
-------------------------------------------------------------------
1. Организационные мероприятия
1. Организовать и      Приказ     МИТ РК   I          -     Не
провести конкурс    админис-            квартал          требует
отбора проектов по  тратора             2004             финан-
основным заданиям   Программы.          года             сирова-
Программы.          Протокол                             ния
Определить головную Конкурсной
организацию по      комиссии
Программе
2. Сформировать        Развернутый  МИТ    I          -     Не
развернутый вариант вариант      РК     квартал          требует
Программы на 2004-  Программы,          2004             финан-
2006 годы           утвержден-          года             сирова-
ный приказом                         ния
3. Рассмотреть и       Отчет,      МИТ РК  Июль и     -     Не
утвердить проме-    утвержден-          декабрь          требует
жуточные отчеты     ный на              ежегодно         финан-
Научно-                              сирова-
техническом                          ния
совете
4. Сформировать и      Развернутый  МИТ    IV         -     Не
утвердить развер-   вариант      РК     квартал          требует
нутый вариант       Программы           ежегодно         финан-
Программы на        на пред-                             сирова-
предстоящий год     стоящий год,                         ния
утвержденный
приказом
2. Основные научно-технические задания
1. Разработать и       Отчеты,      МИТ    IV       Всего-  Респуб-

тау-кен-металлургиялық кешенi кәсiпорындарының ИСО 9000 және 14000 халықаралық стандарттар саласына көшуiн және өнiм сапасын басқарудан сапа менеджментi жүйелерiне көшудi ғылыми-әдiстемелiк және метрологиялық қамтамасыз ету құрылды;
тау-кен-металлургиялық салаға инновациялық технологияларды құру және енгiзу үшiн жоғары бiлiктi ғылыми кадрлары даярланды.
8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегi іс-шаралар жоспары
__________________________________________________________________
Р/с|      Iс-шаралар    | Аяқтау |Жауапты  | Орындау|Күтi. |Қаржы.
N |                    | нысаны |орындаушы| мерзiмi|летiн |ландыру
|                    |        |(iске    |        |шығыс.|көзi
|                    |        |асырушы) |        |тар   |
|                    |        |         |        |(млн. |
|                    |        |         |        |теңге)|
__________________________________________________________________
1            2             3         4        5        6     7
__________________________________________________________________
1. Ұйымдастыру Іс-шаралары
1  Бағдарламаның         Бағдар.  ҚР ИСМ    2004 жылғы -    Қаржы.
негiзгi тапсырмалары  лама               I тоқсан        ланды.
бойынша жобаларды     әкiмшi.                            руды
iрiктеу конкурсын     сінің                              талап
ұйымдастыру және      бұйрығы.                           етпейдi
өткiзу. Бағдарлама    Конкур.
бойынша басты         стық
ұйымды анықтау        комис.
сияның
хатта.
масы
2  2004-2006 жылдарға    Бұйрық.  ҚР ИСМ    2004 жылғы -    Қаржы.
арналған Бағдарлама.  пен бе.            I тоқсан        ланды.
ның кеңейтiлген       кiтiлген                           руды
нұсқасын жасау        Бағдар.                            талап
ламаның                            етпейдi
кеңей.
тiлген
нұсқасы
3  Аралық есептердi      Ғылыми-  ҚР ИСМ    желтоқсан  -    Қаржы.
қарау және бекiту     техни.             мен шілде       ланды.
калық              жыл сайын       руды
кеңесте                            талап
бекi.                              етпейдi
тiлген
есеп
4  Алдағы жылға          Бұйрық.  ҚР ИСМ    IV тоқсан  -    Қаржы.
арналған              пен бе.            жыл сайын       ланды.
Бағдарламаның         кiтiлген                           руды
кеңейтiлген           бағдар.                            талап
нұсқасын жасау        ламаның                            етпейдi
және бекiту           алдағы
жылға
арналған
кеңей.
тiлген
нұсқасы
2. Негiзгi ғылыми-техникалық тапсырмалар
1  Бәсекеге қабiлеттi    Есептер, ҚР ИСМ    IV       Бар.   Респу.
өнiм шығаруды         сынақ              тоқсан   лығы - бли.

реализовать         акты         РК     квартал  310,5   ликан-
ресурсо-  и         испытаний           ежегодно в т.ч.  ский
энергосберегающие,  и внедрения                  по      бюджет
экологически        принятых                     годам:
чистые технологии   в эксплуа-                   2004 -
и оборудование для  тацию                        110,0
комплексного        новых                        2005 -
использования       разработок                   100,5
рудного и техно-                                 2006 -
генного сырья,                                   100,0
обеспечивающие
выпуск конкуренто-
способной
продукции:
технологически
обновить произ-
водство меди и
сопутствующих
металлов с вовле-
чением в повторную
добычу руды из
списанных потерь;
создать и реали-
зовать высоко-
эффективные,
экологически
безопасные техно-
логии, обеспечи-
вающие повышение
научно-техничес-
кого уровня
производства
свинца, цинка и
сопутствующих
металлов;
разработать и
освоить высоко-
рентабельные и
экологически
чистые технологии
извлечения редких
и благородных
металлов из руд-
ного и техноген-
ного сырья,
обеспечивающие
получение
конкуренто-
способной
продукции;
освоить высоко-
эффективные
экологически
чистые техноло-
гии переработки
забалансового и
некондиционного
железорудного и
ферросплавного
сырья, техногенных
отходов;
создать измери-
тельно-вычисли-
тельные комплексы
для контроля и
управления техно-
логическими
процессами в
металлургии с
освоением произ-
водства новых
средств и систем
автоматизации
2. Разработать         Отчеты,     МИТ РК  IV       Всего-  Респуб-
технологии утили-   акты                квартал  142,5   ликан-
зации твердых,      испытаний           ежегодно в т.ч.  ский
жидких и газо-      и внед-                      по      бюджет
образных отходов    рений                        годам:
горнодобывающих и                                2004 -
перерабатывающих                                 50,0
предприятий:                                     2005 -
разработать и                                    52,5
внедрить техно-                                  2006 -
логические процессы                              40,0
и аппараты, обеспе-
чивающие утилизацию
и ликвидацию отходов
промышленных
производств;
разработать и внед-
рить оборотные
системы водо-
снабжения;
создать и освоить
новые технологии,
обеспечивающие
снижение, полную
утилизацию и обез-
вреживание опасных
отходов
3  Провести опытные    Отчеты,     МИТ РК  IV       Всего-  Респуб-

қамтамасыз ететiн     кесiм.             жыл      310,5, калық
рудалы және           дерi               сайын    оның   бюджет
техногендiк шикiзатты және                        iшiнде
кешендi пайдалану     пайда.                      жылдар
үшiн ресурс және      лануға                      бойын.
энергия үнемдейтiн,   қабыл.                      ша:
экологиялық жағынан   данған                      2004 -
таза технологиялар    жаңа                        110,0
мен жабдықтар әзiрлеу зертте.                     2005 -
және оларды іске      мелердi                     100,5
асыру:                енгiзу.                     2006 -
мыс және шығарып                                 100,0
тасталған жоғалым.
дардан кендi қайта
өңдеу арқылы iлеспе
металдарды өндiрудiң
технологиясын
жаңарту;
қорғасын, мырыш және
iлеспе металдар
өндiрудiң ғылыми-
техникалық деңгейiн
арттыруды қамтамасыз
ететiн, тиiмдiлiгi
жоғары, экологиялық
жағынан қауiпсiз
технологияларды құру
және iске асыру;
бәсекеге қабiлеттi
өнiм алуды қамтамасыз
ететiн рудалы және
техногендiк шикiзат.
тан жасалатын сирек
және асыл металдарды
алуда рентабельдiгі
жоғары және
экологиялық жағынан
таза технологиялар
әзiрлеу және игеру;
баланстан тыс пен
бабына келтiрiлмеген
темiр рудалы және
ферроқорытпа
шикiзатын,
техногендiк
қалдықтарды қайта
өңдеудiң тиiмдiлігi
жоғары, экологиялық
жағынан таза
технологияларын
игеру;
автоматтандырудың
жаңа құралдары мен
жүйесiн құруды
игере отырып,
металлургиядағы
технологиялық
процестердi
бақылау мен
басқару үшін
өлшеу-есептеу
кешендерiн құру
2  Тау-кен өндірумен
және қайта өңдеу      Есептер, ҚР ИСМ    IV       Бар.   Респу.
кәсiпорындарының      сынақ              тоқсан   лығы - блика.
қатты, сұйық және     кесiмде.           жыл      142,5, лық
газ күйiндегi         рi және            сайын    оның   бюджет
қалдықтарды кәдеге    өндi.                       iшiнде
жаратудың             рiске                       жылдар
технологияларын       енгі.                       бойын.
әзiрлеу:              зiлген,                     ша:
өнеркәсiптік          iс жү.                      2004 -
өндiрiстердiң         зiнде                       50,0
қалдықтарын кәдеге    қолда.                      2005 -
жарату мен жоюды      нуға                        52,5
қамтамасыз ететiн     дайын                       2006 -
технологиялық         зерт.                       40,0
процестер мен         темелер.
аппараттар әзiрлеу    Техни.
және енгiзу;          калық-
сумен жабдықтаудың    эконо.
айналымдық жүйелерiн  микалық
әзiрлеу және енгiзу;  көрсет.
қауiптi қалдықтарды   кiштер,
азайтуды, толығымен   өндi.
кәдеге жарату мен     рiсте
залалсыздандыруды     игерiл.
қамтамасыз ететін     ген
жаңа технологияларды  техно.
әзiрлеу және игеру    логиялар
3  Ғылыми-техникалық     Есептер, ҚР ИСМ    IV       Бар.   Респу.
өнiмдердi кейiннен    сынақ.             тоқсан   лығы - блика.

и опытно-конст-     акты                квартал  205,0   ликан-
рукторские работы   испытаний           ежегодно в т.ч.  ский
для последующей     и внед-                      по      бюджет
реализации научно-  рений                        годам:
технической                                      2004 -
продукции:                                       50,0
провести опытные                                 2005 -
и опытно-конст-                                  65,0
рукторские работы;                               2006 -
разработать техни-                               90,0
ческие, техно-
логические и
проектные докумен-
тации для после-
дующей реализации
научно-технической
продукции
4.  Организовать        Проекты      МИТ РК  IV       Всего-  Респуб-
научно-техническое  нормативных          квартал  42,7    ликан-
обеспечение разра-  актов                ежегодно в т.ч.  ский
ботки нормативно-                                 по      бюджет
методических                                      годам:
документов развития                               2004 -
и безопасного                                     12,6
функционирования                                  2005 -
горнодобывающей и                                 15,8
перерабатывающей                                  2006 -
отраслей промыш-                                  14,3
ленности
--------------------------------------------------------------------------

сату үшiн тәжiрибелi  тан                жыл      205,0, лық
және тәжiрибелi-      өткiзу             сайын    оның   бюджет
конструкторлық        актiлерi                    ішінде
жұмыстар жүргiзу:     және ен.                    жылдар
тәжiрибелi және       гізулер                     бойын.
тәжiрибелi-                                       ша:
конструкторлық                                    2004 -
жұмыстар жүргiзу;                                 50,0
ғылыми-техникалық                                 2005 -
өнiмдi кейiннен сату                              65,5
үшiн техникалық,                                  2006 -
технологиялық және                                90,0
жобалау құжаттама.
ларын әзiрлеу.
4  Өнеркәсiптiң          Норма.   ҚР ИСМ    IV       Бар.   Респу.
тау-кен өндiру        тивтiк             тоқсан   лығы - бли.
мен және қайта өңдеу  кесiм.                      жыл    калық
салаларының дамуы     дердiң                      сайын  бюджет
мен қауiпсiз жұмыс    жобалары                    42,7,
iстеуiнiң норма.                                  оның
тивтiк-әдiстемелiк                                ішінде
құжаттарын әзiрлеу.                               жылдар
дiң ғылыми-техни.                                 бойын.
калық қамтамасыз                                  ша:
етiлуiн ұйымдастыру.                              2004 -
12,6
2005 -
5,8
2006 -
14,3
__________________________________________________________________