О некоторых вопросах кредитования на 2004 год местных исполнительных органов на строительство жилья
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2004 года N 709
В соответствии с Законом  Республики Казахстан от 5 декабря 2003 года "О республиканском бюджете на 2004 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила кредитования на 2004 год местных исполнительных органов областей, городов Астаны, Алматы по нулевой ставке вознаграждения (интереса) для строительства жилья.
2. Местным исполнительным органам областей, городов Астаны, Алматы (далее - местные исполнительные органы) в течение 10 (десяти) календарных дней после принятия соответствующими маслихатами решений, предусматривающих в областных, городов Астаны, Алматы бюджетах на 2004 год соответствующие поступления, а также расходы по программе, связанной с выполнением пункта 3 настоящего постановления, представить в Министерство финансов Республики Казахстан указанные решения маслихатов.
3. Министерству финансов Республики Казахстан:
1) в соответствии с законодательством Республики Казахстан после выполнения пункта 2 настоящего постановления выделить местным исполнительным органам кредиты на строительство жилья в сумме 12460000000 (двенадцать миллиардов четыреста шестьдесят миллионов) тенге из средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете на 2004 год на условиях, предусмотренных Правилами, в том числе:
Акмолинской области - 256000000 тенге;
Актюбинской области - 1100000000 тенге;
Алматинской области - 803100000 тенге;
Атырауской области - 1375000000 тенге;
Восточно-Казахстанской области - 825000000 тенге;
Жамбылской области - 352000000 тенге;
Западно-Казахстанской области - 1100000000 тенге;
Карагандинской области - 377300000 тенге;
Костанайской области - 253300000 тенге;
Кызылординской области - 341000000 тенге;
Павлодарской области - 539000000 тенге;
Северо-Казахстанской области - 318000000 тенге;
Южно-Казахстанской области - 1650000000 тенге;
городу Астане - 1520300000 тенге;
городу Алматы - 1650000000 тенге;
2) обеспечить контроль за целевым использованием кредитов местными исполнительными органами;
3) принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления, в том числе обеспечивающие возврат кредитов местными исполнительными органами.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Мынбаева С.М.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 июня 2004 года N 709
Правила кредитования на 2004 год местных
исполнительных органов областей, городов Астаны,
Алматы по нулевой ставке вознаграждения
(интереса) для строительства жилья

Жергілiктi атқарушы органдарға тұрғын үй салуға 2004 жылға кредит берудiң кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 маусымдағы N 709 қаулысы
"2004 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 желтоқсандағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдарына тұрғын үй салуға сыйақының (мүдденің) нөлдiк ставкасы бойынша 2004 жылға кредит беру epeжеci бекiтiлсiн.
2. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдары (бұдан әрi - жергiлiкті атқарушы органдар) тиiстi мәслихаттар облыстардың, Астана, Алматы қалаларының 2004 жылға арналған бюджеттерінде тиiстi түсiмдердi, сондай-ақ осы қаулының 3-тармағын орындауға байланысты бағдарлама бойынша шығыстарды көздейтін шешімдер қабылдағаннан кейiн 10 (он) күнтізбелік күн iшiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне мәслихаттардың көрсетiлген шешiмдерiн берсін.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы қаулының 2-тармағы орындалғаннан кейiн жергiлiктi атқарушы органдарға 2004 жылға арналған республикалық бюджетте осы мақсаттарға көзделген қаражаттан Ережеде көзделген шарттармен 12460000000 (он екi миллиард төрт жүз алпыс миллион) теңге сомасында тұрғын үй салуға кредиттер бөлсiн, оның iшiнде:
Ақмола облысына - 256000000 теңге;
Ақтөбе облысына - 1100000000 теңге;
Алматы облысына - 803100000 теңге;
Атырау облысына - 1375000000 теңге;
Шығыс Қазақстан облысына - 825000000 теңге;
Жамбыл облысына - 352000000 теңге;
Батыс Қазақстан облысына - 1100000000 теңге;
Қарағанды облысына - 377300000 теңге;
Қостанай облысына- 253300000 теңге;
Қызылорда облысына - 341000000 теңге;
Павлодар облысына - 539000000 теңге;
Солтүстiк Қазақстан облысына - 318000000 теңге;
Оңтүстiк Қазақстан облысына - 1650000000 теңге;
Астана қаласына - 1520300000 теңге;
Алматы қаласына - 1650000000 теңге
2) жергiлiктi атқарушы органдардың кредиттерді мақсатты пайдалануын бақылауды қамтамасыз етсiн;
3) осы қаулыдан туындайтын, оның iшiнде жергiлiктi атқарушы органдардың кредиттi қайтаруын қамтамасыз ететiн қажетті шараларды қабылдасын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары С.М.Мыңбаевқа жүктелсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 26 маусымдағы
N 709 қаулысымен
бекiтiлген
Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының жергiлiктi
атқарушы органдарына тұрғын үй салуға сыйақының (мүдденiң) нөлдiк ставкасы бойынша 2004 жылға кредит беру ережесi

1. Настоящие Правила определяют порядок кредитования на 2004 год местных исполнительных органов областей, городов Астаны, Алматы (далее - местные исполнительные органы) на строительство жилья за счет средств, предусмотренных Законом  Республики Казахстан от 5 декабря 2003 года "О республиканском бюджете на 2004 год", в сумме
12 460 000 000 (двенадцать миллиардов четыреста шестьдесят миллионов) тенге.
2. Кредиты выделяются местным исполнительным органам по нулевой ставке вознаграждения сроком на 2 (два) года на строительство жилья.
3. Местные исполнительные органы обеспечивают строительство жилья, 1 (один) квадратный метр которого не должен превышать сумму, эквивалентную 350 (триста пятьдесят) долларам США в чистовой отделке.
4. Министерство финансов Республики Казахстан в соответствии с законодательством:
1) заключает трехсторонние кредитные соглашения с местными исполнительными органами и администратором республиканской бюджетной программы по типовой форме, согласно приложению к настоящим Правилам;
2) обеспечивает контроль за целевым использованием и своевременным погашением кредитов в республиканский бюджет.
5. Возврат кредитов производится местными исполнительными органами в республиканский бюджет в установленный срок.
6. Министерство финансов Республики Казахстан в соответствии с законодательством в случае выявления фактов нецелевого использования средств и несвоевременного возврата кредита местными исполнительными органами уведомляет местные исполнительные органы о необходимости в течение 7 (семи) рабочих дней перечислить:
1) сумму, использованную не по целевому назначению, в доход республиканского бюджета с учетом начисленных штрафов в размере 25 (двадцать пять) процентов от суммы, использованной не по целевому назначению;
2) пени в размере 0,1 (одна десятая) процентов за каждый день просрочки по кредиту.
7. В случае неисполнения местными исполнительными органами обязательств после проведения мероприятий, указанных в пункте 6 настоящих Правил, Министерство финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) производит списание со счетов местных бюджетов без согласия местных исполнительных органов в доход республиканского бюджета суммы задолженности и суммы начисленной пени;
2) принимает иные необходимые меры, предусмотренные законодательством.
Приложение
Кредитное соглашение N__
г. Астана                                     "__"_____2004 года
Министерство финансов Республики Казахстан, в лице ________,
действующего на основании Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением  Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2002 года N 962, именуемое в дальнейшем "Кредитор", с одной стороны,
Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан, в лице _______, действующего на основании положения о Министерстве индустрии и торговли Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от "___"________ N__, именуемое в дальнейшем "Администратор", с другой стороны,
местный исполнительный орган __________, в лице Акима ___________,
действующего на основании Закона  Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", именуемый в дальнейшем "Заемщик", с третьей стороны,
в дальнейшем совместно именуемые "Стороны", принимая во внимание:

1. Осы Ереже "2004 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 желтоқсандағы  Заңында  көзделген қаражат есебiнен 12460000000 (он екi миллиард төрт жүз алпыс миллион) теңге сомасында облыстардың, Астана, Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдарына (бұдан әрi - жергiлiктi атқарушы органдар) тұрғын үй салуға 2004 жылға кредит беру тәртiбiн анықтайды.
2. Жергiлiктi атқарушы органдарға кредиттер тұрғын үй салуға 2 (екi) жыл мерзiммен сыйақының нөлдiк ставкасы бойынша бөлiнедi.
3. Жергiлiктi атқарушы органдар толық әрлеуде 1 (бip) шаршы метрi 350 (үш жүз елу) АҚШ долларына бара-бар сомадан аспауы тиiс тұрғын үй салуды қамтамасыз етедi.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі заңнамаға сәйкес:
1) осы Ережеге қосымшаға сәйкес үлгiлiк нысан бойынша жергiлiктi атқарушы органдармен және республикалық бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсiмен үш жақты кредит келiсiмдерiн жасайды;
2) кредиттердiң мақсатты пайдаланылуын және республикалық бюджетке уақтылы өтелуiн бақылауды қамтамасыз етедi.
5. Жергiлiктi атқарушы органдар кредиттердi республикалық бюджетке белгiленген мерзiмде қайтаруды жүргiзедi.
6. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi заңнамаға сәйкес жергiлiктi атқарушы органдар қаражатты мақсатсыз пайдалану және кредиттi уақтылы қайтармау фактiлерiн анықтаған жағдайда, жергiлiктi атқарушы органдарды 7 (жетi) жұмыс күнi iшiнде:
1) мақсатына сай пайдаланылмаған соманың 25 (жиырма бес) пайызы мөлшерiнде есептелген айыппұлдарды ескере отырып, мақсатына сай пайдаланылмаған соманы республикалық бюджеттiң кiрiсiне;
2) кредит бойынша әрбiр кешiктiрiлген күн үшiн 0,1 (нөл бүтiн оннан бiр) пайыз мөлшерiнде өсiмақы аудару қажеттiлiгi туралы хабардар етедi.
7. Жергiлiктi атқарушы органдар осы Ереженiң 6-тармағында көрсетiлген iс-шаралар жүргiзілгеннен кейiн мiндеттемелердi орындамаған жағдайда, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi заңнамада белгіленген тәртiппен:
1) жергiлiктi атқарушы органдардың келiсiмiнсiз жергiлiктi бюджеттердiң шоттарынан берешек соманы және есептелген өсiмақы сомасын республикалық бюджеттiң кiрiсiне есептен шығаруды жүргiзедi;
2) заңнамада көзделген өзге де қажетті шараларды қабылдайды.
Қосымша
N _____ Кредит келісімі
Астана қаласы                          2004 жылғы "___" _________
Бұдан әрi "Кредит берушi" деп аталатын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігiнiң атынан Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 3 қыркүйектегi N 962  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгі туралы ереженiң негiзiнде әрекет ететін _________ , бір тараптан,
бұдан әрі "Әкiмшi" деп аталатын Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiнің атынан Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "___" _________ N___ қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгi туралы ереженiң негiзiнде әрекет ететін _________, екінші тараптан,
бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын _________ жергiлiктi атқарушы органының атынан "Қазақстан Республикасында жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негiзiнде әрекет ететiн Әкiм ____________ , үшiншi тараптан,
бұдан әрi бiрлесіп "Тараптар" деп аталатындар мыналарды:

1) Закон  Республики Казахстан "О бюджетной системе";
2) Закон  Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2004 год" (далее - Закон);
3) постановление Правительства Республики Казахстан от "__"_____ 2004 года N ___ "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2004 год";
4) постановление  Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2002 года N 832 "Об утверждении Правил финансовых процедур по исполнению бюджета и ведению форм отчетности (периодической и годовой) для государственных учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета";
5) постановление Правительства Республики Казахстан от "__"______ N __ "О некоторых вопросах кредитования на 2004 год местных исполнительных органов на строительство жилья" (далее - Постановление);
6) другие документы, оговоренные в Соглашении, заключили настоящее Кредитное соглашение (далее - Соглашение) о нижеследующем.
1. Предмет соглашения
1.1. В соответствии с Законом Кредитор выделяет Заемщику средства на цели, предусмотренные в Постановлении, в сумме _______ тенге (далее - Кредит) по нулевой ставке вознаграждения со сроком погашения до "___"_________.
2. Права и обязанности сторон
2.1 Кредитор обязан:
2.1.1. осуществлять контроль за целевым использованием Заемщиком Кредита, а также за своевременным и полным исполнением Заемщиком обязательств по Соглашению;
2.2. Кредитор имеет право:
2.2.1. запрашивать и получать у Заемщика и Администратора всю необходимую информацию, связанную с освоением и своевременным возвратом Кредита;
2.2.2. взыскать с Заемщика сумму нецелевого использования Кредита с учетом штрафа, указанного в пункте 3.1 Соглашения, при выявлении факта нецелевого использования;
2.2.3. взыскать с Заемщика штраф в размере, указанном в пункте 3.2 Соглашения, в случае несвоевременного возврата Кредита;
2.2.4. в случае невозврата в установленные сроки либо нецелевого использования Кредита, Кредитор вправе приостановить все расходные операции по текущим счетам Заемщика для осуществления списания суммы непогашенного долга в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
2.2.5. при невыполнении Заемщиком предусмотренных Соглашением обязательств применять в отношении Заемщика меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2.2.6. запрашивать и получать от Заемщика решение маслихата, предусматривающее в областном бюджете на 2004 год поступление и на соответствующий финансовый год погашение по кредитам (далее - Решения маслихата).

1) "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын ;
2) "2004 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын  (бұдан әрi - Заң);
3) "2004 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы "___" _________ N____ қаулысын;
4) "Мемлекеттiк бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер үшін бюджеттiң атқарылуы және есептiлiк нысандарын жүргiзу (мерзiмдiк және жылдық) жөніндегi қаржылық рәсiмдердiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 25 шiлдедегi N 832  қаулысын ;
5) "Жергiлiктi атқарушы органдарға тұрғын үй салуға 2004 жылға кредит берудiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы "___" ______ N______ қаулысын (бұдан әрi - Қаулы);
6) Келiсiмде айтылған басқа құжаттарды назарға ала отырып, мына төмендегiлер туралы осы Кредит келiсiмiн (бұдан әрі - Келiсiм) жасасты.
1. Келісімнің мәні
1.1. Заңға сәйкес Кредит берушi Қарыз алушыға ______ "___" ______ дейiн өтеу мерзiмiмен сыйақының нөлдік ставкасы бойынша ______ теңге сомасында Қаулыда көзделген мақсаттарға қаражат (бұдан әрi - Кредит) бөледi.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Кредит берушi:
2.1.1. Қарыз алушының Кредиттi мақсатты пайдалануын, сондай-ақ Қарыз алушының Келiсiм бойынша мiндеттемелерiн уақтылы және толық орындауын бақылауды жүзеге асыруға мiндеттi.
2.2. Кредит берушінің:
2.2.1. Қарыз алушыдан және Әкiмшiден Кредиттi игеруге және уақтылы қайтаруға байланысты барлық қажеттi ақпаратты сұратуға және алуға;
2.2.2. Мақсатсыз пайдалану фактiсi анықталған кезде Қарыз алушыдан Келiсiмнiң 3.1-тармағында көрсетiлген айыппұлды ескере отырып, Кредиттi мақсатсыз пайдалану сомасын өндiрiп алуға;
2.2.3. Кредиттi уақтылы қайтармаған жағдайда Қарыз алушыдан Келiсiмнiң 3.2-тармағында көрсетiлген мөлшерде айыппұл өндiрiп алуға;
2.2.4. Кредит белгiленген мерзiмдерде қайтарылмаған не мақсатсыз пайдаланылған жағдайда Кредит берушi Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған тәртiппен өтелмеген борыштың сомасын есептен шығаруды жүзеге асыру үшiн Қарыз алушының ағымдағы шоттары бойынша барлық шығыс операцияларын тоқтатуға құқылы;
2.2.5. Қарыз алушы Келiсiмде көзделген мiндеттемелердi орындамаған кезде Қарыз алушыға қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шараларды қолдануға;
2.2.6. Қарыз алушыдан 2004 жылға арналған облыстық бюджетте кредиттер бойынша түсiмдi және тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджетте өтеудi көздейтiн мәслихаттың шешiмiн (бұдан әрi - Мәслихаттың шешiмi) сұратуға және алуға құқығы бар.

2.3. Администратор обязан:
2.3.1. представлять Кредитору всю необходимую информацию, связанную с исполнением условий Соглашения;
2.3.2. в течение 10 (десяти) рабочих дней после предоставления Заемщиком Решения маслихата обеспечить проведение необходимых мероприятий по перечислению всей суммы Кредита на счет;
2.3.3. осуществлять контроль за своевременным и надлежащим исполнением Заемщиком обязательств по Соглашению.
2.4. Администратор имеет право:
2.4.1. запрашивать и получать у Заемщика всю информацию, связанную с освоением и своевременным возвратом Кредита;
2.4.2. запрашивать и получать от Заемщика Решение маслихата.
2.5. Заемщик обязан:
2.5.1. представить Кредитору и Администратору Решение маслихата;
2.5.2. использовать Кредит строго по целевому назначению;
2.5.3. возвратить Кредит до ____ 2006 года;
2.5.4. не передавать и не переуступать права и обязанности по Соглашению третьим лицам;
2.5.5. своевременно извещать Кредитора и Администратора обо всех фактах, способных повлиять на несвоевременное освоение и погашение Кредита;
2.5.6. по первому требованию Кредитора и/или Администратора представлять всю информацию, связанную с Кредитом;
2.5.7. представлять отчетность по Кредиту в формах и сроки, установленные Кредитором.
2.6. Заемщик имеет право:
2.6.1. Получать от Администратора информацию, необходимую для полного, точного и своевременного исполнения Заемщиком условий Соглашения.
3. Ответственность сторон
3.1. В случае нецелевого использования Кредита Заемщик возвращает в доход республиканского бюджета сумму нецелевого использования Кредита, уплачивает штраф в размере 25 (двадцать пять) процентов от суммы нецелевого использования Кредита в течение 7 (семи) рабочих дней после обнаружения факта нецелевого использования Кредита.
3.2. Заемщик несет ответственность за полноту и своевременность возврата Кредита. При нарушении сроков оплаты Заемщик перечисляет в доход республиканского бюджета пеню в размере 0,1 (ноль целых одна десятая) процентов от суммы задолженности по Кредиту за каждый день просрочки.
4. Форс-мажор
4.1. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение любого из своих обязательств по Соглашению, если это будет являться следствием обстоятельств непреодолимой силы, к которым, относятся стихийные бедствия, военные действия и иные обстоятельства, не зависящие от волеизъявления сторон.
4.2. Сторона, для которой создалась невозможность исполнения обязательств вследствие обстоятельств непреодолимой силы, указанных в пункте 4.1. Соглашения, обязана в течение 10 (десяти) календарных дней с момента наступления таких обстоятельств, письменно уведомить об этом другие стороны и предоставить письменные акты (иные документы) уполномоченных государственных органов, подтверждающие возникновение обстоятельств непреодолимой силы и сроки действия таковых.
4.3 Сторона обязана в течение 3 (трех) календарных дней сообщить в письменной форме о прекращении действия указанных обстоятельств, указав при этом срок, к которому предполагается выполнить обязательства по Соглашению.

2.3. Әкiмшi:
2.3.1. Кредит берушiге Келiсiмнiң шарттарын орындауға байланысты барлық қажеттi ақпаратты беруге;
2.3.2. Қарыз алушы Мәслихат шешiмiн бергеннен кейiн 10 (он) күн iшiнде Кредиттiң барлық сомасын шотқа аудару жөнiндегi қажеттi iс-шараларды өткiзудi қамтамасыз етуге;
2.3.3. Қарыз алушының Келiсiм бойынша мiндеттемелерiн уақтылы және тиiсiнше орындауын бақылауды жүзеге асыруға мiндеттi.
2.4. Әкімшiнiң:
2.4.1. Қарыз алушыдан Кредиттi игеруге және уақтылы қайтаруға байланысты барлық ақпаратты сұратуға және алуға;
2.4.2. Қарыз алушыдан Мәслихаттың шешiмiн сұратуға және алуға құқығы бар.
2.5. Қарыз алушы:
2.5.1. Кредит берушiге және Әкiмшiге Мәслихаттың шешiмiн беруге;
2.5.2. Кредиттi мақсатына сай қатаң пайдалануға;
2.5.3. Кредиттi 2006 жылғы ______ дейiн қайтаруға;
2.5.4. Келiсiм бойынша құқықтары мен мiндеттерiн үшiншi тұлғаларға бермеуге және қайта бермеуге;
2.5.5. Кредит берушiнi және Әкiмшiнi Кредитті уақтылы игермеуге және өтеуге әсер етуi мүмкiн барлық фактілер туралы уақтылы хабардар етуге;
2.5.6. Кредит берушiнiң және/немесе Әкiмшiнiң бiрiншi талабы бойынша Кредитке байланысты барлық ақпаратты беруге;
2.5.7. Кредит беруші белгiлеген нысандарда және мерзiмдерде Кредит бойынша есептiлiк беруге мiндеттi.
2.6. Қарыз алушының:
2.6.1. Қарыз алушының Келiсiм шарттарын толық, нақты және уақтылы орындауы үшiн қажеттi ақпаратты Әкiмшiден алуға құқығы бар.
3. Тараптардың жауапкершілігі
3.1. Кредиттi мақсатсыз пайдаланған жағдайда Кредиттi мақсатсыз пайдалану фактiсi анықталғаннан кейiн 7 (жетi) жұмыс күні iшiнде Қарыз алушы Кредиттің мақсатсыз пайдаланылған сомасын республикалық бюджеттiң кiрiсiне қайтарады, Кредитті мақсатсыз пайдалану сомасының 25 (жиырма бec) пайызы мөлшерінде айыппұл төлейдi.
3.2. Қарыз алушы Кредиттің толық және уақтылы қайтарылуына жауап береді. Төлеу мерзiмiн бұзған кезде Қарыз алушы республикалық бюджеттiң кiрiсiне әрбiр кешiктiрген күн үшiн Кредит бойынша берешек сомасының 0,1 (нөл бүтiн оннан бiр) пайыз мөлшерiнде өсiмақы аударады.
4. Форс-мажор
4.1. Тараптар, егер бұл зiлзала, әскери iс-қимылдар және тараптардың еркiнен тыс өзге жағдайлар жататын тежеусiз күш жағдайларының салдары болып табылатын болса, Келiсiм бойынша кез келген өз мiндеттемелерiнiң толық немесе iшiнара орындамаудан жауапкершiлiктен босатылады.
4.2. Келiсiмнiң 4.1-тармағында көрсетілген тежеусіз күш жағдайлары салдарынан мiндеттемелердi орындамау мүмкiндiгi болған Тарап мұндай жағдайлар басталған сәттен бастап 10 (он) күнтiзбелiк күн iшiнде бұл туралы басқа тараптарды жазбаша хабардар етуге және уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың тежеусiз күш жағдайларының туындауын және мұндай iс-әрекеттердiң мерзiмдерiн растайтын жазбаша актiлерiн (өзге құжаттарын) беруге мiндеттi.
4.3. Тарап 3 (үш) күнтiзбелiк күннiң iшiнде бұл ретте Келiсiм бойынша мiндеттемелердi орындау ұйғарылатын мерзiмдi көрсете отырып, көрсетiлген жағдайлардың әрекет етуiн тоқтату туралы жазбаша нысанда хабарлауға мiндеттi.

4.4. Несвоевременное извещение об обстоятельствах непреодолимой силы лишает сторону, которая на них ссылается, права ссылаться в дальнейшем на такие обстоятельства в качестве освобождающих от ответственности.
4.5. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы срок выполнения обязательств по Соглашению отодвигается соразмерно времени, в течение которого действуют такие обстоятельства и их последствия.
5. Дополнительные положения
5.1. В части, не урегулированной Соглашением, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
5.2. Соглашение составлено в трех экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
5.3. Изменения и дополнения к Соглашению действительны, если они составлены в письменной форме, подписаны Сторонами и скреплены печатями.
5.4. В случае возникновения разногласий между Сторонами в ходе исполнения условий Соглашения, Стороны обязаны урегулировать их во внесудебном порядке. При не достижении согласия, споры рассматриваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5.5. Соглашение вступает в силу со дня его регистрации Кредитором и действует до исполнения Сторонами всех предусмотренных Соглашением обязательств.
5.6. Односторонний отказ от исполнения обязательств по Соглашению не допускается.
6. Юридические адреса сторон
Кредитор:
Министерство финансов
Республики Казахстан,
473000, г. Астана,
пр. Победы 33                       ____________________
м.п.       Ф.И.О
Администратор:
Министерство
индустрии и торговли
Республики Казахстан,
473000 г. Астана                    ____________________
м.п.       Ф.И.О
Заемщик:
Аким _____ области,
г. ___________                      ____________________
м.п.       Ф.И.О

4.4. Тежеусiз күш жағдайлары туралы уақтылы хабардар етпеу оған сiлтеме жасайтын тарапты одан әрi жауапкершiлiктен босату ретiнде мұндай жағдайларға сiлтеме жасау құқығынан айырады.
4.5. Тежеусіз күш жағдайлары туындаған жағдайда Келiсім бойынша мiндеттемелердi орындау мерзiмi осындай жағдайлар мен олардың салдары әрекет ететiн уақытқа тең мерзiмге кейiнге қалдырылады.
5. Қосымша ережелер
5.1. Келiсiмде реттелмеген бөлiкте Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
5.2. Келісім Тараптардың әрқайсысы үшiн бiр данадан бiрдей заң күшi бар мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде үш данада жасалды.
5.3. Келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар, егер олар жазбаша нысанда жасалса, Тараптар қол қойған және мөрлермен бекiтiлсе жарамды.
5.4. Келiсiмнiң шарттарын орындау барысында Тараптар арасында келiспеушiлiктер туындаған жағдайда Тараптар оларды соттан тыс тәртiппен реттеуге мiндеттi. Келiсімге қол жеткiзбеген кезде даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаралады.
5.5. Келiсiм Кредит беруші тiркеген күнiнен бастап күшіне енедi және Тараптар Келiсiмде көзделген барлық міндеттемелердi орындағанға дейiн қолданылады.
5.6. Келiсiм бойынша мiндеттемелердi орындаудан бiр жақты бас тартуға жол берiлмейдi.
6. Тараптардың заңды мекен-жайлары
Кредит беруші:
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi,
473000, Астана қаласы, Жеңiс даңғ., 33   _________________________
м.о.            Аты-жөнi
Әкiмшi:
Қазақстан Республикасының
Индустрия және сауда министрлiгi,
473000, Астана қаласы                    _________________________
м.о.            Аты-жөні
Қарыз алушы:
_________ облысының әкімi,               _________________________
_________ қаласы                          м.о.            Аты-жөні