О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам инвестиций"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 712
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам инвестиций".
Премьер-министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам инвестиций
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс Республики Казахстан от 30 января 2001 г. "Об административных правонарушениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 23, ст. 171;  Закон Республики Казахстан от 6 мая 2004 г. "О внесении изменений и дополнения в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам обращения лекарственных средств", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 12 мая 2004 г. и "Казахстанская правда" 12 мая 2004 г.):
дополнить статьями 134-1, 563-1 следующего содержания:
"Статья 134-1. Нарушение сроков возврата государственных натурных грантов
Нарушение сроков возврата государственных натурных грантов, установленных законодательством об инвестициях, -
влечет штраф на юридических лиц в размере от одной тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей.";
"Статья 563-1. Уполномоченный орган по инвестициям
1. Уполномоченный орган по инвестициям рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 134-1 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа по инвестициям и его заместители.".
2. В Земельный  кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 13, ст. 99):
1) в пункте 6 статьи 9 слово "инвестору" заменить словами "юридическому лицу Республики Казахстан, осуществляющему реализацию инвестиционного проекта,";

"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне инвестициялар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 маусымдағы N 712 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне инвестициялар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заң актiлерiне
инвестициялар мәселелері бойынша өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы
1-бап . Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы  Кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжат; N 18, 142-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 жылғы 12 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2004 жылғы 12 мамырда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне дәрiлiк заттар айналымы мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2004 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңына):
мынадай мазмұндағы 134-1, 563-1-баптармен толықтырылсын:
"134-1-бап. Мемлекеттiк заттай гранттарды қайтару мерзiмдерiн бұзу
Инвестициялар туралы заңнамада белгіленген мемлекеттiк заттай гранттарды қайтару мерзiмдерiн бұзу, -
заңды тұлғаларға бір мыңнан екі мыңға дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
563-1-бап. Инвестициялар жөніндегi уәкiлеттi орган
1. Инвестициялар жөніндегі уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 134-1-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшілік құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары құқылы.".
2. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер   кодексіне(Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 13, 99-құжат):
1) 9-баптың 6-тармағындағы "инвесторға" деген сөз "инвестициялық жобаны іске асыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в подпункте 7) статьи 12 слова "безвозмездно в собственность или в землепользование инвестору" заменить словами "на праве временного безвозмездного землепользования юридическому лицу Республики Казахстан для реализации инвестиционного проекта с последующей безвозмездной передачей в собственность или в землепользование".
3. В  Закон Республики Казахстан от 8 января 2003 г. "Об инвестициях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 1-2, ст. 4):
1) в статье 1:
подпункт 1) после слов "включая предметы" дополнить словом "финансового";
в подпункте 7) слова "безвозмездно передаваемое в собственность либо в землепользование юридическому лицу Республики Казахстан для реализации инвестиционного проекта" заменить словами "передаваемое во временное безвозмездное пользование либо предоставляемое на праве временного безвозмездного землепользования юридическому лицу Республики Казахстан для реализации инвестиционного проекта с последующей безвозмездной передачей в собственность либо землепользование";
2) в пункте 1 статьи 11 слова "создание новых и сохранение существующих рабочих мест" заменить словами "повышение квалификации казахстанских кадров";
3) в статье 14:
в пункте 1 слова "классификатора подвидов деятельности" заменить словами "классов общего классификатора видов экономической деятельности";
в пункте 4 слово "инвестором" заменить словами "юридическим лицом Республики Казахстан, осуществляющим реализацию инвестиционного проекта";
4) в подпункте 3) статьи 15 слово "инвестора" заменить словами "юридического лица Республики Казахстан, подавшего заявку";
5) в статье 16:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Инвестиционные налоговые преференции предоставляются на срок, определяемый в каждом отдельном случае в зависимости от видов деятельности и объемов инвестиций в фиксированные активы.";
6) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Освобождение от обложения таможенными пошлинами
1. Освобождение от обложения таможенными пошлинами может предоставляться при импорте оборудования и комплектующих к нему, ввозимых для реализации инвестиционного проекта.
2. Освобождение от обложения таможенными пошлинами предоставляется на срок действия контракта, но не более 5 лет с момента регистрации контракта.
3. Уведомление о решении, принятом в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, направляется уполномоченным органом в течение 5 рабочих дней уполномоченному органу по вопросам таможенного дела.";

2) 12-баптың 7) тармақшасындағы  "инвесторға - осы Кодексте және Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңдарында белгіленген тәртiппен меншiкке немесе жер пайдалануға өтеусiз" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына кейiннен меншiкке өтеусiз немесе жер пайдалануға бере отырып, инвестициялық жобаны iске асыру үшiн уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығында" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 қаңтардағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 1-2, 4-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақшадағы "инвестициялар - " деген сөзден кейiн "қаржылық" деген сөзбен толықтырылсын;
7) тармақшадағы "инвестициялық жобаны iске асыру үшiн Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының меншiгiне не жер пайдалануына өтеусiз берiлетiн" деген сөздер "кейiннен меншiкке өтеусiз не жер пайдалануға бере отырып Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына инвестициялық жобаны iске асыру үшiн уақытша өтеусiз пайдалануға берiлетiн немесе уақытша өтеусiз жер пайдалануы құқығында ұсынылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-баптың 1-тармағындағы "жаңа жұмыс орындарын құруға және бар жұмыс орындарын сақтауға," деген сөздер "қазақстандық кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 14-бапта:
1-тармақтағы "қызметтiң кiшi түрлерiн сыныптаушы" деген сөздер "экономикалық қызмет түрлерiнiң жалпы сыныптаушысының сыныптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "инвестормен" деген сөздер "инвестициялық жобаны iске асыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 15-баптың 3) тармақшасындағы "инвестордың" деген сөз "өтінiм берген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 16-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Инвестициялық салықтық преференциялар қызметтiң түрiне және тiркелген активтерге инвестициялардың көлемiне байланысты әрбiр жекелеген жағдайларда айқындалатын мерзiмге берiледi.";
6) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Кеден баждарын салудан босату
1. Кеден баждарын салудан босату инвестициялық жобаны iске асыру үшiн әкелiнетiн жабдықтар мен олардың жинақтаушыларын импорттау кезiнде ұсынылуы мүмкiн.
2. Кеден баждарын салудан босату келiсiм-шарттың қолдану мерзiмiне, бірақ келiсiм-шарт тiркелген сәттен бастап 5 жылдан аспайтын уақытқа беріледi.
3. Осы баптың 2-тармағына сәйкес қабылданған шешiм туралы хабарламаны уәкiлеттi орган 5 жұмыс күні ішінде кеден iсiнiң мәселелері жөнiндегi уәкiлеттi органға жiбередi.";

7) пункт 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1. Государственные натурные гранты в порядке, установленном настоящим Законом, предоставляются уполномоченным органом по согласованию с соответствующими государственными органами в сфере управления государственным имуществом и земельными ресурсами во временное безвозмездное пользование либо землепользование с последующей безвозмездной передачей в собственность либо в землепользование, в случае выполнения инвестиционных обязательств в соответствии с контрактом.
Основанием для безвозмездной передачи предоставленного государственного натурного гранта в собственность или в землепользование является решение уполномоченного органа. Решение уполномоченного органа принимается на основании результатов проверки, проведенной им в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 21-1 настоящего Закона.";
8) в статье 19:
в подпункте 5):
слова "документов" заменить словами "копии документов";
дополнить словами "удостоверенных в нотариальном порядке.";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) копии документов, устанавливающих источники и гарантии финансирования проекта, удостоверенных в нотариальном порядке. В случае финансирования из собственных средств прилагается подтверждение об их наличии;";
в подпункте 7) слово "инвестором" заменить словами "подавшим заявку юридическим лицом Республики Казахстан";
дополнить подпунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) бухгалтерского баланса на первое число квартала, в котором была подана заявка;
9) справки налогового органа по месту регистрации об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды.";
9) в статье 20:
перед словом "Заявка" дополнить цифрой "1";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Порядок приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций определяется уполномоченным органом.";
10) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Мониторинг и контроль за соблюдением условий контрактов
1. После заключения контракта юридическое лицо Республики Казахстан, заключившее контракт, представляет в уполномоченный орган:
1) ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отчет о реализации инвестиционного проекта по форме, установленной уполномоченным государственным органом по статистике;
2) ежегодно, не позднее первого июня:
отчет за год по форме, установленной уполномоченным государственным органом по статистике, и пояснительную записку к нему;
документ, подтверждающий ввод в эксплуатацию фиксированных активов;
подтвержденные аудиторским отчетом:
отчет о доходах и расходах в результате инвестиционной деятельности;
бухгалтерский баланс за год;
расшифровку по фиксированным активам.
Аудиторский отчет должен содержать анализ результатов финансово-хозяйственной деятельности за прошедший год и информацию о выполнении инвестиционных обязательств по контракту.

7) 18-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк заттай гранттарды осы Заңмен белгiленген тәртiппен мемлекеттiк мүлік және жер ресурстарын басқару саласындағы тиiстi мемлекеттiк органдармен келісу бойынша келiсiм-шартқа сәйкес инвестициялық мiндеттемелер орындалған жағдайда кейiннен меншiкке не жер пайдалануға өтеусiз бере отырып, уақытша өтеусіз пайдалануға не жер пайдалануға уәкiлеттi орган береді.
Ұсынылған мемлекеттiк заттай грантты меншікке немесе жер пайдалануға өтеусіз беру үшін уәкiлеттi органның шешiмi негіз болып табылады. Уәкiлеттi органның шешімі олар осы Заңның 21-1-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жүргізiлген тексеру нәтижелерiнiң негізінде қабылданады.";
8) 19-бапта:
5) тармақшада:
"құжаттар" деген сөз "құжаттардың көшiрмелерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жобаны қаржыландырудың көздері мен кепiлдiгiн белгілейтін, нотариалдық тәртiппен куәландырылған құжаттардың көшiрмелерi. Өз қаражатының есебінен қаржыландырылатын жағдайда олардың бар екендігі туралы растау қағазы қоса берiледi;";
7) тармақшадағы "инвестор" деген сөз "өтінім берген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
8) өтiнiм берiлген тоқсанның алғашқы күніне арналған бухгалтерлік баланс;
9) тiркеу орны бойынша салық органының салықтық берешегінің, жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақылық жарналар бойынша берешегiнiң жоқтығы туралы анықтамалар болған жағдайда қабылдайды және тіркейді.";
9) 20-бапта:
"Инвестициялық" деген сөздiң алдынан "1." деген санмен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Инвестициялық преференцияларды беруге жасалған өтiнiмдердi қабылдаудың, тiркеудiң және қараудың тәртібін уәкiлеттi орган айқындайды.";
10) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
"21-1-бап. Мониторинг және келiсiм-шарт талаптарының сақталуын бақылау
1. Келiсiм-шарт жасасқаннан кейін келісім-шарт жасасушы Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы уәкілетті органға:
1) тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейiнгi айдың жиырма бесінен кешіктірмей статистика жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгілеген нысан бойынша инвестициялық жобаны іске асыру туралы есептi;
2) жыл сайын, бірiнші маусымнан кешіктірмей:
статистика жөнiндегi уәкiлеттi орган белгілеген нысан бойынша бiр жылғы есепті және оған түсiндiрме жазбаны;
тіркелген активтерді пайдалануды енгізуді растайтын құжатты;
аудиторлық есеппен расталған:
инвестициялық қызмет нәтижесіндегі кiрiстер мен шығыстар туралы есепті;
жыл iшiндегi бухгалтерлiк балансты;
тiркелген активтер бойынша ажыратымды ұсынады.
Аудиторлық есеп өткен жылдағы қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелерін талдауды және келiсiм-шарт бойынша инвестициялық міндеттемелердің орындалғандығы туралы ақпаратты қамтуы тиіс.

2. Мониторинг и контроль за соблюдением условий контрактов осуществляется уполномоченным органом в порядке, утверждаемом им в следующих формах:
1) проверка отчетности о реализации инвестиционных проектов;
2) проверка на основании представленных аудиторских отчетов;
3) проверка, в том числе документальная, с посещением объекта инвестиционной деятельности.";
11) в статье 22:
в пункте 3 слово "инвестора" заменить словами "юридического лица Республики Казахстан, заключившего контракт,";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) при неисполнении юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим контракт, своих обязательств по контракту. В этих случаях указанное юридическое лицо уплачивает суммы налогов и таможенных пошлин, не уплаченных вследствие предоставленных по контракту инвестиционных преференций, с применением штрафных санкций, предусмотренных законами Республики Казахстан.";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) при выявлении искажения или сокрытия сведений в отчетности, предоставляемой юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим контракт в соответствии с пунктом 1 статьи 21-1 настоящего Закона.";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. При досрочном прекращении контракта по инициативе юридического лица Республики Казахстан, заключившего контракт в одностороннем порядке, указанное юридическое лицо уплачивает суммы налогов и таможенных пошлин, не уплаченных вследствие предоставленных по контракту инвестиционных преференций, с начислением пени в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
в пунктах 5, 6 слово "инвестор" заменить словами "юридическое лицо Республики Казахстан, заключившее контракт,";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Возврат государственного натурного гранта осуществляется юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим контракт, в месячный срок после принятия решения уполномоченного органа о досрочном прекращении контракта.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2005 года.
Президент
Республики Казахстан

2. Мониторингтi және келісім-шарт талаптарының сақталуын бақылауды уәкiлеттi орган өздері бекіткен тәртіппен мынадай нысандарда жүзеге асырады:
1) инвестициялық жобаларды іске асыру туралы есептiлiктi тексеру;
2) ұсынылған аудиторлық есептер негiзiнде тексеру;
3) тексеру, оның iшiнде инвестициялық қызмет объектiсiне бара отырып, құжаттық тексеру.";
11) 22-бапта:
3-тармақтағы "инвесторға" деген сөз "келiсiм-шарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) келiсiм-шарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы келiсiм-шарт бойынша өзінің мiндеттемелерiн орындамаған жағдайда. Бұл жағдайларда көрсетiлген заңды тұлға келісім-шарт бойынша берілген инвестициялық преференциялар салдарынан төленбеген салықтар мен кеден баждарының сомаларын Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген айыппұл санкциялары қолданыла отырып төлейді.";
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) осы Заңның 21-1-бабының 1-тармағына сәйкес келiсiм-шарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы берген есептегі мәлiметтердiң бұрмаланғаны немесе жасырылғаны анықталған жағдайда.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
4. Бiр жақты тәртіппен келісім-шарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының бастамасы бойынша келiсiм-шарт мерзiмiнен бұрын тоқтатылған кезде, көрсетiлген заңды тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен өсiмпұлын есептей отырып, келiсiм-шарт бойынша берiлген инвестициялық преференциялардың салдарынан төленбеген салықтар мен кеден баждарының сомаларын төлейдi.";
6-тармақтардағы "инвестор" деген сөз "келiсiм-шарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Мемлекеттiк заттай грантты қайтаруды уәкiлеттi орган келiсiм-шартты мерзiмiнен бұрын тоқтату туралы шешiм қабылдағаннан кейiн бiр ай мерзiмде келiсiм-шарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы жүзеге асырады.".
2-бап. Осы Заң 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi