Об утверждении Правил охраны сетей телекоммуникаций в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2004 года N 1010. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 1689.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.12.2011 № 1689 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В целях обеспечения режима охраны сетей телекоммуникаций в Республике Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила охраны сетей телекоммуникаций в Республике Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 сентября 2004 года N 1010
Правила охраны сетей
телекоммуникаций в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Правила охраны сетей телекоммуникаций в Республике Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи", в целях обеспечения сохранности действующих сетей телекоммуникаций (кабельных, радиорелейных, воздушных линий связи, линий радиофикации), повреждение которых нарушает нормальную работу единой сети связи Республики Казахстан, наносит ущерб интересам граждан, производственной деятельности хозяйствующих субъектов, обороноспособности и безопасности Республики Казахстан.
2. Настоящие Правила распространяются на всех физических и юридических лиц независимо от их местонахождения, ведомственной принадлежности и форм собственности.
3. Владельцы ведомственных и иных сетей связи, входящих в единую сеть связи Республики Казахстан, на основании настоящих Правил, норм и правил технической эксплуатации , действующих на сетях связи общего пользования, разрабатывают порядок эксплуатации, охраны, ремонта линий и сооружений связи на своих сетях.
2. Охранные зоны сетей телекоммуникаций
4. Сохранность сетей телекоммуникаций обеспечивается путем установления охранных зон, создания просек.
Охранные зоны и просеки являются зонами с особыми условиями пользования землей.
5. Охранные зоны сетей телекоммуникаций с особыми условиями использования устанавливаются для:
1) подземных кабельных и воздушных линий связи и линий радиофикации, расположенных вне населенных пунктов на безлесных участках;

Қазақстан Республикасындағы телекоммуникациялар желiлерiн күзету ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 30 қыркүйектегі N 1010 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1689 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.30 № 1689 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен
Қазақстан Республикасындағы телекоммуникациялар желiлерiн күзету режимiн қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасындағы телекоммуникациялар желiлерiн күзету ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 30 қыркүйектегі
N 1010 қаулысымен
бекiтілген
Қазақстан Республикасындағы телекоммуникациялар
желiлерiн күзету ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасындағы телекоммуникациялар желiлерiн күзету ережесi (бұдан әрi - Ереже) зақымдануы Қазақстан Республикасының бiрыңғай байланыс желiсінің қалыпты жұмыс iстеуiн бұзатын, азаматтардың мүдделерiне, шаруашылық жүргiзушi субъектілердiң өндiрiстiк қызметіне, Қазақстан Республикасының қорғаныс қабiлетi мен қауіпсiздігіне нұқсан келтiретiн қолданыстағы телекоммуникациялар желілерiнiң (кәбiлдi, радиорелелiк, әуе байланыс тораптары, радиоландыру тораптары) сақталуын қамтамасыз ету мақсатында "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шiлдедегi Заңына сәйкес әзiрлендi.
2. Осы Ереже олардың орналасқан жерiне, ведомстволық тиесiлілiгiне және меншiк нысаны қарамастан, барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
3. Қазақстан Республикасының бiрыңғай байланыс желiсiне кiретiн ведомстволық және өзге де байланыс желілерiнiң иелерi, осы Ереже, ортақ пайдаланылатын байланыс желiлерiнде әрекет ететін техникалық пайдалану нормалары мен ережелерi негiзiнде өз желілерiнде байланыс тораптарын және құрылыстарын пайдалану, күзету, жөндеу тәртiбiн әзiрлейдi.
2. Телекоммуникациялар желiлерiн күзету аймақтары
4. Телекоммуникациялар желiлерiнiң сақталуы күзет аймақтарын белгiлеу, кеспе жолдар жасау жолымен қамтамасыз етіледi.
Күзет аймақтары және кеспе жолдар жерлердi пайдаланудың айрықша жағдайы бар аймақтарға жатады.
5. Пайдаланудың айрықша жағдайы бар телекоммуникациялар желілерiн күзету аймақтары мыналар үшін белгіленедi:
1) елдi мекендерден тыс, ормансыз учаскелерде орналасқан жер асты кәбiлдi және әуе байланыс тораптары және радиоландыру тораптары;

2) морских кабельных линий связи и для кабелей связи при переходах через судоходные и сплавные реки, озера, водохранилища и каналы (арыки);
3) наземных и подземных необслуживаемых усилительных и регенерационных пунктов кабельных линиях связи.
6. Для трасс кабельных и воздушных линий связи и линий радиофикации, проходящих через лесные массивы и зеленые насаждения, создаются просеки, которые содержатся в безопасном пожарном состоянии.
7. В случае, если трассы действующих кабельных и воздушных линий связи и линий радиофикации проходят по особо охраняемым территориям, создание просек допускается только при обеспечении сохранения функционального значения особо охраняемых участков (места кормежки редких и исчезающих видов животных, нерестилища ценных пород рыб и т.д.) и положительного заключения государственной экологической экспертизы.
8. В государственных защитных лесных полосах, городских лесах и лесопарках; зеленых зонах населенных пунктов и лечебно- оздоровительных учреждений; противоэрозионных лесах; запретных полосах лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов; защитных насаждениях на полосах отвода железных и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, магистральных трубопроводов и других линейных сооружений; защитных лесных полосах вдоль железных дорог и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения; поле- и почвозащитных лесах прокладка просек производится с наименьшим ущербом для насаждений и предотвращением утраты ими защитных свойств. На просеках не подлежат вырубке кустарник и молодняк (кроме просек для кабельных линий связи), раскорчевке пни на рыхлых почвах, крутых (свыше 15 градусов) склонах и в местах, подверженных размыву.
9. На отдельных участках земли, где находятся трассы радиорелейных линий связи, в целях предупреждения их экранирующего действия распространению радиоволн, возведение зданий и сооружений, а также посадка деревьев запрещаются.
10. Трассы линий связи подлежат периодическому расчищению от кустарников и деревьев. Деревья, создающие угрозу проводам линий связи и опорам линий связи, должны быть вырублены с оформлением в установленном порядке лесорубочных билетов.
11. Вне городской черты трассы кабельных линий связи обозначаются специальными знаками, указывающими на принадлежность данной территории к охранной зоне сетей телекоммуникаций. Количество, тип и место установки специальных знаков определяются законодательством Республики Казахстан .
В городах и других населенных пунктах прохождение трасс подземных кабельных, воздушных линий связи и линий радиофикации определяется соответствующей документацией.
Трассы морских кабельных линий связи и кабелей связи при переходах через судоходные и сплавные реки, озера, водохранилища и каналы (арыки) обозначаются в местах выведения кабелей на берег сигнальными знаками. Запрещающие знаки судоходной обстановки и навигационные огни устанавливаются в соответствии с установленными государственными стандартами. Трассы морских кабельных линий связи указываются в извещениях мореплавателей и наносятся на морские карты.
В местах установки необслуживаемых усилительных и регенерационных пунктов на линиях связи, оборудование которых размещается в унифицированных контейнерах непосредственно в грунте без надстроек, устанавливаются опознавательные знаки как для зимнего времени года (снежные заносы), так и для летнего.

2) кеме жүретiн және сал ағызатын өзендер, көлдер, су қоймалары және арналар (арықтар) арқылы өткен кезде теңiз кәбiлдi байланыс тораптары мен байланыс кәбілдерi үшiн;
3) кәбiлдi байланыс тораптарындағы жер бетi және жер асты қызмет көрсетілмейтiн дыбыс күшейткiш және қайта генерациялау пункттерi үшiн.
6. Орман алқаптары мен жасыл екпе ағаштар арқылы өтетiн кәбiлдi және әуе байланыс тораптары мен радиоландыру тораптары трассалары үшiн өрттен қауiпсiз жай-күйде ұстап тұратын кеспе жолдар жасалады.
7. Егер қолданыстағы кәбiлдi және әуе байланыс тораптары мен радиоландыру тораптары трассалары ерекше қорғалатын аумақтардан өтсе, кеспе жолдар жасау ерекше қорғалатын учаскелердiң (сирек және жойылып бара жатқан жануарлар түрiнің қоректену орны, бағалы балық тұқымдарының көбею орны және т.б.) функционалдық мәнiн сақтауды қамтамасыз еткенде және мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болғанда ғана рұқсат етiледi.
8. Мемлекеттiк қорғаудағы орман алқаптарында, қала ормандарында және орман парктерiнде; елдi мекендердiң және емдеу-сауықтыру мекемелерiнiң жасыл аймақтарында; эрозияға қарсы ормандарда; өзен, көл, су қоймалары, арналар және басқа да су объектілерi жағалаулары бойындағы тыйым салынған орман алқаптарында; халықаралық және республикалық маңызы бар ортақ пайдаланылатын темiр жол және автомобиль жолдары, магистральды құбырлар және басқа да желiлi құрылыстар өтетiн жолдардағы қорғау ағаштарында; жазық және топырақ қорғау ормандарында кеспе жолдар төсеу екпе ағаштарға неғұрлым аз нұқсанмен және олардың қорғау қасиетiнiң жойылуының алдын ала отырып жүргiзiледi. Кеспе жолда бұта мен жас өскiндердiң (кәбiлдi байланыс тораптарына арналған кеспе жолдардан басқа) кесiлмеуi, жұмсақ топырақтағы, сумен шайылып кету қаупi бар қия мен жерлер (15 градустан жоғары) беткейлердегi томарлар қопарылмауы тиiс.
9. Радиорелелiк байланыс тораптарының трассалары орналасқан жекелеген жер учаскелерiнде радио толқындар таралуының экрандаушы әсерiнiң алдын алу мақсатында ғимараттар мен құрылыстар салуға, сондай-ақ ағаш отырғызуға тыйым салынады.
10. Байланыс тораптарының трассалары бұтақтар мен ағаштардан ауық-ауық тазартылып тұруы тиiс. Байланыс тораптары сымдары мен байланыс тораптарының тiреулеріне қауiп төндiретiн ағаштар ағаш кесу билеттерiнде белгіленген тәртiппен ресiмделе отырып, кесiлуi тиiс.
11. Қала сыртындағы кәбілдi байланыс тораптарының трассалары осы аумақтың телекоммуникациялар желiлерінiң күзету аймағына жататындығын көрсететiн арнайы белгiмен белгiленедi. Арнайы белгілердiң саны, түрi және орнату орындары Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалады.
Қалалар мен басқа да елдi мекендерде жер асты кәбiлдiк, әуе байланыс тораптары және радиоландыру тораптары трассаларының өтуi тиiстi құжаттамамен айқындалады.
Теңiз кәбiлдi байланыс тораптарының және байланыс кәбiлдерiнiң трассалары кеме жүретін және сал ағызатын өзендер, көлдер, су қоймалары және арналар (арықтар) арқылы өткен кезде кәбiлдердi жағаға шығаратын тұстарда дабыл белгілерiмен белгiленедi. Кеме жүретiн жағдайға тыйым салатын белгiлер және бағыттауыш оттар белгiленген мемлекеттiк стандарттарға сәйкес белгiленедi. Теңiз кәбiлдiк байланыс тораптары трассалары теңiзде жүзушілердiң хабарламаларында көрсетiлiп, теңiз карталарына енгiзіледi.
Жабдығы бiрегейлендiрiлген контейнерлерде тiкелей жерге қосымша құрылыссыз орналасатын байланыс тораптарындағы қызмет көрсетiлмейтiн дыбыс күшейткiш және қайта генерациялау пункттерi орнатылған жерлерде жылдың қыс мезгілi үшін де (күртiк қар), жаз мезгiлi үшiн де тану белгiлерi орнатылады.

12. В охранных зонах сетей телекоммуникаций не производятся работы, которые могут повлечь за собой нарушение работы сети связи.
13. Порядок установления охранных зон и режим работы в них  определяются  уполномоченным органом в области связи.
14. Границы охранных зон сетей телекоммуникаций и режим использования земель в них определяются органом, принявшим решение о предоставлении земель в собственность или землепользование в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан .
3. Ответственность за повреждения линий связи
15. Юридические и физические лица, не выполняющие требования настоящих Правил, а также нарушающие работу линий связи, привлекаются к ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Вред, причиненный лицу, в ведении которого находится линия связи, подлежит возмещению в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан .

12. Телекоммуникациялар желiлерiн күзету аймақтарында байланыс желiсiнiң қалыпты жұмысын бұзуға әкелiп соқтыруы мүмкiн жұмыстар жүргiзiлмейдi.
13. Күзету аймақтарын белгiлеу тәртiбiн және олардағы жұмыс режимiн байланыс саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
14. Телекоммуникациялар желiлерiн күзету аймақтарының шекараларын және олардағы жер пайдалану режимiн Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жердi меншiкке немесе жер пайдалануға беру туралы шешiм қабылдаған орган айқындайды.
3. Байланыс желiлерiн зақымдағаны үшiн жауапкершiлік
15. Осы Ереженiң талаптарын орындамайтын, сондай-ақ байланыс тораптарының қалыпты жұмысын бұзатын заңды және жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
16. Қарамағында байланыс желiсi бар тұлғаға келтiрiлген залал Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен өтеуге жатады.