О маркировке отдельных видов подакцизных товаров учетно-контрольными марками
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 декабря 2004 года N 1254. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2008 N 1349 (вводится в действие с 01.01.2009)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2008 N 1349 (вводится в действие с 01.01.2009).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ: <*>
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 мая 2005 г. N 495 .
1. Утвердить прилагаемые Правила маркировки алкогольной продукции, за исключением виноматериала и пива, учетно-контрольными марками.
2. Ввести с 10 декабря 2004 года обязательную маркировку учетно-контрольными марками алкогольной продукции, за исключением виноматериала и пива, по перечню согласно приложению к настоящему постановлению (далее - алкогольная продукция).
2-1. Ввести с 15 апреля 2007 года маркировку учетно-контрольными марками алкогольной продукции нового образца.
2-2. Маркировка учетно-контрольными марками старого образца производится до 1 июня 2007 года.
Сноска. Постановление дополнено пунктами 2-1 и 2-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11 марта 2007 года N 177 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. Установить, что хранение и реализация алкогольной продукции отечественного и импортного производства, производителями и импортерами алкогольной продукции, юридическими и физическими лицами, осуществляющими хранение и реализацию алкогольной продукции, а также конкурсными управляющими, реализующими имущество (активы) банкрота, с учетно-контрольными марками старого образца осуществляется по 31 декабря 2008 года.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 11 марта 2007 года N 177 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.12.2007 N 1313 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 28.08.2008 N 783 (порядок введения в действие см. п.2 ).
4. Определить, что маркировку алкогольной продукции учетно-контрольными марками осуществляют отечественные производители, конкурсные управляющие, реализующие имущество (активы) банкрота, и импортеры алкогольной продукции.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 мая 2005 г. N 495 .

Акцизделетiн тауарлардың жекелеген түрлерiн есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 желтоқсандағы N 1254 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1349 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008.12.31. N 1349 (2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексiне (Салық кодексi), "Этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуiн және айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің  2005.05.23. N 495 қаулысымен.
1. Қоса берiлiп отырған Шарап материалдары мен сыраны қоспағанда, алкоголь өнiмiн есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалау ережесi бекiтiлсiн.
2. 2004 жылғы 10 желтоқсаннан бастап осы қаулыға қосымшаға сәйкес тiзбе бойынша шарап материалдары мен сыраны қоспағанда, алкоголь өнiмiн (бұдан әрi - алкоголь өнiмi) есепке алу-бақылау таңбаларымен мiндетті түрде таңбалау енгiзiлсiн.
2-1. 2007 жылғы 15 сәуiрден бастап алкогольдiк өнiмдi жаңа үлгiдегi есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалау енгiзiлсiн.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2007.03.11. N 177 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
2-2. Ескi үлгiдегi есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалау 2007 жылғы 1 маусымға дейiн жүргiзiледi.
Ескерту. 2-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2007.03.11. N 177 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
3. Алкоголь өнiмiн өндiрушiлер мен импорттаушылар, алкоголь өнiмiн сақтауды және сатуды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар, сондай-ақ банкроттың мүлкiн (активтерiн) сататын конкурстық басқарушылар отандық және импорттық өндiрiстiң алкоголь өнiмiн ескi үлгiдегi есепке алу-бақылау таңбаларымен сақтауды және сатуды 2008 жылғы 31 желтоқсанға дейiн жүзеге асырады деп белгiленсiн.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.03.11. N 177 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi), өзгерту енгізілді - 2007.12.28. N 1313 , 2008.08.28  N 783 (2008 жылғы 30 маусымынан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
4. Алкоголь өнiмiн есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалауды алкоголь өнiмiн отандық өндiрушiлер, банкроттың мүлкiн (активтерiн) сататын конкурстық басқарушылар мен импорттаушылар жүзеге асырады деп белгiленсiн.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің  2005.05.23. N 495 қаулысымен.

5. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан:
1) обеспечить сбор заявок от производителей, конкурсных управляющих, реализующих имущество (активы) банкрота, и импортеров алкогольной продукции на приобретение учетно-контрольных марок, нового образца с обязательным ведением учета контрактов по импортируемой алкогольной продукции;
2) провести до 1 мая 2007 года тендер на определение организации, изготавливающей учетно-контрольные марки, и заключить договор с победителем тендера на изготовление учетно-контрольных марок;
2-1) в целях бесперебойной работы системы контроля над производством и оборотом алкогольной продукции с использованием учетно-контрольных марок заключить с Республиканским государственным предприятием "Банкнотная фабрика" Национального банка Республики Казахстан договор (соглашение) на изготовление учетно-контрольных марок до получения первой партии учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию от победителя тендера на изготовление учетно-контрольных марок;
3) разработать и утвердить порядок получения, учета, хранения и выдачи учетно-контрольных марок. <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 23 мая 2005 г. N 495 ; от 11 марта 2007 года N 177 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 декабря 2004 года N 1254
Правила маркировки алкогольной продукции,
за исключением виноматериала и пива,
учетно-контрольными марками
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок маркировки алкогольной продукции, за исключением виноматериала и пива (далее - алкогольная продукция), учетно-контрольными марками.
2. Порядок маркировки алкогольной продукции
учетно-контрольными марками
2. Маркировке учетно-контрольными марками подлежит алкогольная продукция, разлитая в потребительскую тару в соответствии с нормативно-технической документацией.
3. Производители алкогольной продукции производят наклеивание учетно-контрольных марок на готовую продукцию, предназначенную для реализации на территории Республики Казахстан, в процессе производства либо в другом обособленном месте на своей территории по технологии, определенной для маркировки.
4. Маркировка алкогольной продукции, ввозимой на таможенную территорию Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом выпуска товаров для свободного обращения, учетно-контрольными марками осуществляется за пределами таможенной территории Республики Казахстан либо в месте, определяемом таможенными органами Республики Казахстан.

5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi:
1) импортталатын алкоголь өнiмi бойынша келiсiм-шарттардың есебiн міндеттi түрде жүргiзе отырып, алкоголь өнiмiн өндiрушілерден, банкроттың мүлкiн (активтерiн) сататын конкурстық басқарушылардан және импорттаушылардан жаңа үлгiдегi есепке алу-бақылау таңбаларын сатып алуға өтiнiмдер жинауды қамтамасыз етсiн;
2) 2007 жылғы 1 мамырға дейiн есепке алу-бақылау таңбаларын дайындайтын ұйымды айқындайтын тендер өткiзсiн және тендердiң жеңiмпазымен есепке алу-бақылау таңбаларын дайындауға шарт жасассын;
2-1) есепке алу-бақылау таңбаларын пайдалана отырып, алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуi мен айналымына бақылау жүйесiнiң үздiксiз жұмыс iстеуi мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Банкнот фабрикасы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнымен есепке алу-бақылау таңбаларын дайындауға тендердiң жеңiмпазынан алкоголь өнiмiне арналған есепке алу-бақылау таңбаларының бiрiншi легi алынғанға дейiн есепке алу-бақылау таңбаларын дайындауға шарт (келiсiм) жасассын;
3) есепке алу-бақылау таңбаларын алу, есепке алу, сақтау және беру тәртiбiн әзiрлесiн және бекiтсiн.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің  2005.05.23. N 495 , 2007.03.11. N 177 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
6. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 3 желтоқсандағы
N 1254 қаулысымен
бекiтiлген
Шарап материалдары мен сыраны қоспағанда, алкоголь
өнiмiн есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалау
ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 21 маусымдағы  Кодексiне (Салық кодексі) сәйкес әзiрлендi және шарап материалдары мен сыраны қоспағанда, алкоголь өнiмiн (бұдан әрі - алкоголь өнiмi) есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалау тәртiбiн айқындайды.
2. Алкоголь өнiмiн есепке алу-бақылау
таңбаларымен таңбалау тәртiбi
2. Есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалауға нормативтiк-техникалық құжаттамаға сәйкес тұтынушы ыдысына құйылған алкоголь өнiмi жатады.
3. Алкоголь өнiмiн өндiрушiлер есепке алу-бақылау таңбаларын Қазақстан Республикасының аумағында сатуға арналған дайын өнiмге желiмдеудi өндiрiс процесiнде не өзiнiң аумағындағы басқа оқшауланған орында таңбалау үшiн белгiленген технология бойынша жүргiзедi.
4. Тауарларды еркiн айналыс үшiн шығару кеден режимiне сәйкес Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелiнетiн алкоголь өнiмiн есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалау Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерде не Қазақстан Республикасының кеден органдары белгiлеген орында жүзеге асырылады.

4-1. Конкурсные управляющие, реализующие имущество (активы) банкрота, производят маркировку подакцизных товаров включенных в конкурсную массу, учетно-контрольными марками, в обособленном месте на своей территории по технологии, определенной для маркировки. <*>
Сноска. Дополнены пунктом 4-1 - постановлением Правительства РК от 23 мая 2005 г. N 495 .
5. Алкогольная продукция, подлежащая обязательной маркировке учетно-контрольными марками, маркируется учетно-контрольными марками по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11 марта 2007 года N 177 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
6. Не подлежит маркировке учетно-контрольными марками следующая алкогольная продукция:
экспортируемая за пределы Республики Казахстан;
ввозимая на таможенную территорию Республики Казахстан в таможенных режимах "магазин беспошлинной торговли", "таможенный склад";
ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан в таможенных режимах "временный ввоз товаров и транспортных средств" и "временный вывоз товаров и транспортных средств" в рекламных и (или) демонстрационных целях в единичных экземплярах;
перемещаемая через таможенную территорию Республики Казахстан в таможенном режиме "транзит товаров";
ввозимая (пересылаемая) физическими лицами на таможенную территорию Республики Казахстан в пределах норм безакцизного ввоза, установленных Правительством Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 мая 2005 г. N 495 .
7. Алкогольная продукция, ввозимая на таможенную территорию Республики Казахстан и оформленная в таможенных режимах, не предусматривающих маркировку учетно-контрольными марками, в случае ее реализации на таможенной территории Республики Казахстан, подлежит обязательной маркировке учетно-контрольными марками.
8. Учетно-контрольная марка наклеивается на боковую поверхность емкости таким образом, чтобы она хорошо прилегала к емкости, не допуская перекосов, перегибов, должна обеспечивать легкую идентификацию и устойчивое считывание штрих-кодовой информации считывающим устройством. <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения постановлением Правительства РК от 22 сентября 2006 года N 904 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Приложение
к Правилам маркировки
алкогольной продукции, за
исключением виноматериала и пива,
учетно-контрольными марками
Сноска. Постановление дополнено приложением в соответствии с постановлением Правительства РК от 11 марта 2007 года N 177 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Форма учетно-контрольной
марки на алкогольную продукцию
(см. бумажный вариант)
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 декабря 2004 года N 1254
Перечень алкогольной продукции,
подлежащей маркировке учетно-контрольными марками
___________________________________________________________________
Код товарной номенклатуры    !   Наименование алкогольной
внешнеэкономической          !   продукции
деятельности                 !
-------------------------------------------------------------------
Из 2204 (кроме 220430),        Вина, вина марочные, вина
2205, 220600                   коллекционные, игристые вина,
шампанское, винные напитки
2208                           Водки и водки особые, коньяки,
бренди, ликероводочные изделия,
прочие крепкоалкогольные напитки,
прочие слабоалкогольные напитки
____________________________________________________________________
Примечание. Номенклатура алкогольной продукции определяется как кодом товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, так и наименованием алкогольной продукции.

4-1. Банкроттың мүлкiн (активтерiн) сататын конкурстық басқарушылар конкурстық массаға енгiзiлген акцизделетiн тауарларды есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалауды өзiнiң аумағындағы оқшауланған орында таңбалау үшiн белгiленген технология бойынша жүргiзедi.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің  2005.05.23. N 495 қаулысымен.
5. Есепке алу-бақылау таңбаларымен мiндеттi түрде таңбалауға жататын алкоголь өнiмi есепке алу-бақылау таңбаларымен осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша таңбаланады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.03.11.  N 177 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
6. Мыналар:
Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге экспортталған;
Қазақстан Республикасының кедендік аумағына "бажсыз сауда дүкенi", "кеден қоймасы" кедендік режимдерiнде әкелiнген;
Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына "тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкелу" және "тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкету" кедендiк режимiнде, жалғыз даналарда жарнама және (немесе) көрсету мақсатында әкелiнген;
"тауарлар транзитi" кедендiк режимiнде Қазақстан Республикасының кедендiк аумағы арқылы өткiзiлген;
Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген акцизсiз әкелу нормалары шегiнде жеке тұлғалар әкелген (жiберген) алкоголь өнiмi есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалануға жатпайды.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің  2005.05.23. N 495 қаулысымен.
7. Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнген және есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалауды көздемейтiн кедендiк режимдерде ресiмделген алкоголь өнiмi олар Қазақстан Республикасының кеден аумағында сатылған жағдайда есепке алу-бақылау таңбаларымен мiндеттi түрде таңбалануға жатады.
8. Есепке алу-бақылау таңбасы сыйымдылықтың бүйiр бетiне, ол сыйымдылыққа қиғаштыққа, бүгілуге жол берiлмейтiндей етiп жақсы жабысатындай түрде желiмделедi, жеңiл сәйкестендiрудi және штрих-кодтық ақпаратты оқитын құрылғымен тұрақты түрде оқуды қамтамасыз етуi тиiс.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.09.22. N 904 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Шарап материалдары мен сыраны
қоспағанда, алкоголь өнiмiн есепке
алу-бақылау таңбаларымен таңбалау ережесiне
қосымша
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2007.03.11.  N 177 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Алкоголь өнiмiне арналған есепке алу-бақылау
таңбасының нысаны
(суреттің нұсқасын қағаз мәтіннен қараңыз)
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 3 желтоқсандағы
N 1254 қаулысына
қосымша
Есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалануға
жататын алкоголь өнiмiнiң тiзбесi
____________________________________________________________________
Сыртқы экономикалық қызмет   |    Алкоголь өнiмдерiнiң атауы
тауар номенклатурасының коды  |
_________________________________|__________________________________
2204 (220430-дан басқа), 2205,     Шараптар, маркалы шараптар,
220600-ден                         коллекциялық шараптар, шымырлама
шараптар, шампан, шарап сусындары
____________________________________________________________________
2208                               Арақтар мен айрықша арақтар,
коньяктар, брендилер, ликер-арақ
өнiмдерi, өзге де күшейтiлген
алкогольдi сусындар, өзге де
әлсiз алкогольдi сусындар
____________________________________________________________________
Ескерту. Алкоголь өнiмiнiң номенклатурасы сыртқы экономикалық
қызметтің тауар номенклатурасының кодымен де, алкоголь өнiмiнiң
атауымен де айқындалады.