Об утверждении Правил создания и государственного учета зоологических коллекций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2004 года № 1413. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 18-03/118.
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики КазахстанПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания и государственного учета зоологических коллекций.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждены
Постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2004 года N 1413
Правила
создания и государственного учета зоологических коллекций
1. Общее положение
1. Настоящие Правила создания и государственного учета зоологических коллекций (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок создания, государственного учета зоологических коллекций.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 07.12.2012 № 1562 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. К зоологическим коллекциям относится собрание чучел, яиц, криоконсервированных половых клеток, препаратов и частей объектов животного мира, объектов животного мира, в том числе диких животных зоопарков, зоосадов, цирков, зоологических питомников, аквариумов, океанариумов, представляющее научную, культурно-просветительную, учебно-воспитательную и эстетическую ценность.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 07.12.2012 № 1562 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Исключен постановлением Правительства РК от 07.12.2012  № 1562(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

Зоологиялық коллекциялар жинау және оларды мемлекеттiк есепке алу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 29 желтоқсандағы N 1413 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 18-03/118 бұйрығын қараңыз.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңының 8-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Зоологиялық коллекциялар жинау және оларды мемлекеттiк есепке алу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1413 қаулысымен
бекiтiлген
Зоологиялық коллекциялар жинау
және оларды мемлекеттiк есепке алу
ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Зоологиялық коллекциялар жинау және оларды мемлекеттiк есепке алу ережесi (бұдан әрі - Ереже) "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңына сәйкес әзiрлендi және зоологиялық коллекциялар жинау мен мемлекеттiк есепке алу тәртiбiн айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР 2012.12.07 № 1562 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Зоологиялық коллекцияларға жануарлар дүниесi объектiлерi тұлыптарының, жұмыртқаларының, криоконсервiленген жыныс клеткаларының, препараттары мен бөлiктерiнiң, оның iшiнде хайуанаттар парктері, зообақтар, цирктер, зоологиялық питомниктер, аквариумдер, океанариумдер жабайы жануарларының ғылыми, мәдени-ағартушылық, оқу-тәрбиелiк және эстетикалық құндылығы бар жинағы жатады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР 2012.12.07 № 1562 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Алынып тасталды - ҚР 2012.12.07 № 1562 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

2. Порядок создания зоологических коллекций
4. Создание зоологических коллекций производится посредством добывания объектов животного мира, их сбора, приобретения, обмена, дарения, получения другими способами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан. Специального разрешения для создания зоологических коллекций не требуется.
5. Добывание и сбор объектов животного мира, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, для создания и пополнения зоологических коллекций физическими и юридическими лицами Республики Казахстан допускается в исключительных случаях по решению Правительства Республики Казахстан.
6. Добывание объектов животного мира на территории (акватории), на континентальном шельфе и в исключительной экономической зоне Республики Казахстан, осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Добывание объектов животного мира, кроме занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, для создания и пополнения зоологических коллекций физическими и юридическими лицами Республики Казахстан осуществляется на основании разрешения, выданного уполномоченным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, за исключением рыбных ресурсов и других водных животных, или уполномоченным органом в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных (далее - соответствующие уполномоченные органы).
3. Порядок организации государственного учета
зоологических коллекций
8. Государственный учет зоологических коллекций осуществляется путем их внесения соответствующим уполномоченным органом в реестр зоологических коллекций (Приложение 1).
9. Владелец зоологической коллекции в целях ее постановки на государственный учет не менее чем за десять рабочих дней до начала осуществления деятельности уведомляет соответствующий уполномоченный орган в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах».
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 07.12.2012 № 1562 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
10. Соответствующий уполномоченный орган в соответствии с уведомлением владельца зоологической коллекции вносит ее в реестр.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 07.12.2012 № 1562 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
11. Соответствующий уполномоченный орган осуществляет учет оборота экспонатов зоологических коллекций, внесенных в реестр, на основании ежегодного отчета владельца зоологической коллекции о ее состоянии и обороте коллекционных экспонатов, представляемого не позднее 20 марта следующего за отчетным годом.

2. Зоологиялық коллекциялар жинау тәртiбi
4. Зоологиялық коллекциялар жинау жануарлар дүниесi объектiлерiн аулау, оларды жинау, сатып алу, айырбастау, сыйға тарту, Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да тәсiлдермен алу арқылы жүргiзiледi. Зоологиялық коллекциялар жинау үшiн арнайы рұқсат алу талап етiлмейдi.
5. Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының зоологиялық коллекциялар жинау мен оларды толықтыруы үшiн Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабына енгiзiлген жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн аулауға және жинауға Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша ерекше жағдайларда жол берiледi.
6. Қазақстан Республикасының аумағында (акваторийiнде), континенттiк шельфiнде және ерекше экономикалық аймағында жануарлар дүниесi объектiлерiн аулау Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабына енгiзiлгендерден басқа, жануарлар дүниесi объектiлерiн Қазақстан Республикасы жеке және заңды тұлғаларының зоологиялық коллекцилар жинау мен оларды толықтыру үшiн аулауы балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда, жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi орган немесе балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi - тиiстi уәкiлеттi органдар) берген рұқсаттың негiзiнде жүзеге асырылады.
3. Зоологиялық коллекцияларды мемлекеттiк
есепке алуды ұйымдастыру тәртiбi
8. Зоологиялық коллекцияларды мемлекеттiк есепке алу оларды тиiстi уәкiлеттi органның зоологиялық коллекциялардың тiзiлiмiне енгiзуi жолымен жүзеге асырылады (1-қосымша).
9. Зоологиялық коллекцияның иесi оны мемлекеттiк есепке қою мақсатында қызметтерді жүзеге асыру басталғанға дейін кемінде он жұмыс күні ішінде «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тиiстi уәкiлеттi органды хабардар етеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР 2012.12.07 № 1562 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
10. Тиiстi уәкiлеттi орган зоологиялық коллекция иесiнің хабарламасына сәйкес оны тізілімге енгізеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР 2012.12.07 № 1562 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Тиiстi уәкiлеттi орган зоологиялық коллекция иесiнiң оның жай-күйі және коллекциялық экспонаттардың айналымы туралы есептi жылдан кейінгі 20 наурыздан кешiктiрмей беретiн жыл сайынғы есебiнiң негiзiнде тiзiлiмге енгізілген зоологиялық коллекциялар экспонаттары айналымының есебiн жүргiзедi.

12. Владельцы зоологических коллекций, включенных в реестр, могут публично демонстрировать зоологические коллекции, пополнять зоологическую коллекцию, ввозить и вывозить экспонаты зоологических коллекций, при этом соблюдать гуманные и этические нормы отношений к животным, обеспечить сохранность зоологических экспонатов, имеющих особую научную, культурную и эстетическую ценность.
13. Вывоз за пределы Республики Казахстан зоологических коллекций осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами Таможенного союза.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 07.12.2012 № 1562 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
14. Основанием для вывоза за пределы Республики Казахстан и ввоза на ее территорию зоологических коллекций видов животных, внесенных в приложения Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, и их отдельных экспонатов, является разрешение административного органа, выполняющего обязательства по данной Конвенции.
15. Порядок ввоза и вывоза объектов животного мира, являющихся экспонатами коллекций, отнесенных к культурно-историческим ценностям, регламентируется законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам создания и государственного
учета зоологических коллекций,
утвержденных постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 29 декабря 2004 года N 1413
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 07.12.2012 № 1562 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Форма
реестра зоологических коллекций, поставленных на
государственный учет
1. Номер государственной регистрации.
2. Дата регистрации.
3. Наименование коллекции.
4. Владелец.
5. Адрес владельца и адрес местонахождения коллекции.
6. Форма собственности (для государственной организации ведомственная подчиненность).
7. Назначение коллекции (научное, культурно-просветительское, учебно-воспитательное и др.).
8. Год основания коллекции.
9. Исключен постановлением Правительства РК от 07.12.2012 № 1562 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
10. Исключен постановлением Правительства РК от 07.12.2012 № 1562 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
11. Описание коллекции (живые организмы, чучела, яйца, сухие и влажные препараты и др.).
12. Наличие уникальных объектов (типы, паратипы, виды, занесенные в Красную книгу).

12. Тiзiлiмге енгiзiлген зоологиялық коллекциялардың иелерi  зоологиялық коллекцияларды жұртшылық алдында көрсете, зоологиялық коллекцияны толықтыра, зоологиялық коллекциялардың экспонаттарын әкете және әкеле алады, бұл ретте жануарларға көзқарастың мейiрiмдiлiк және этикалық нормаларын сақтауы, ерекше ғылыми, мәдени және эстетикалық құндылығы бар зоологиялық экспонаттардың сақталуын қамтамасыз етуi қажет.
13. Зоологиялық коллекцияларды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкету Кедендік одақтың нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР 2012.12.07 № 1562 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
14. Құрып кету қаупi төнген жабайы фауна мен флора түрлерiнiң халықаралық саудасы туралы конвенцияның қосымшаларына енгізiлген жануарлар түрлерiнiң зоологиялық коллекциялары мен олардың жекелеген экспонаттарын Қазақстан Республикасынан тысқары әкету және оның аумағына әкелу үшiн осы Конвенция бойынша міндеттемелердi орындайтын әкiмшiлiк органның рұқсаты негiздеме болып табылады.
15. Мәдени-тарихи құндылықтарға жатқызылған коллекциялардың экспонаттары болып табылатын жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн әкелу және әкету тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1413 қаулысымен бекiтiлген
Зоологиялық коллекциялар жинау және
оларды мемлекеттiк есепке алу ережесiне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР 2012.12.07 № 1562 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Мемлекеттiк есепке алынған зоологиялық
коллекциялар тiзiлiмiнiң
нысаны
1. Мемлекеттiк тiркеу нөмiрi.
2. Тiркелген күнi.
3. Коллекцияның атауы.
4. Иесi.
5. Иесiнiң мекен-жайы және коллекция орналасқан жердiң мекен-жайы.
6. Меншiк нысаны (мемлекеттiк ұйымдар үшін ведомстволық бағыныстылығы).
7. Коллекцияның мақсаты (ғылыми, мәдени-ағартушылық, оқу-тәрбиелiк және басқалар).
8. Коллекцияның негiзi қаланған жыл.
9. Алынып тасталды - ҚР 2012.12.07 № 1562 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
10. Алынып тасталды - ҚР 2012.12.07 № 1562 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Коллекцияның сипаттамасы (тiрi организмдер, тұлыптар, жұмыртқалар, құрғақ және ылғалды препараттар және басқалар).
12. Бiрегей объектiлердiң болуы (Қызыл кiтапқа енгiзiлген типтер, паратиптер, түрлер).

13. Изменения в составе (оборот) коллекции.
14. Условия хранения (содержания) коллекции.
15. Исключен постановлением Правительства РК от 07.12.2012 № 1562 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
16. Отметка о перерегистрации коллекции.
Приложение 2
к Правилам создания и государственного
учета зоологических коллекций,
утвержденных постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 29 декабря 2004 года N 1413
Свидетельство N___
о внесении зоологической коллекции в реестр
Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правительства РК от 07.12.2012 № 1562 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам создания и государственного
учета зоологических коллекций,
утвержденных постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 29 декабря 2004 года N 1413
Разрешение N __
на вывоз за пределы Республики Казахстан и/или ввоз на
ее территорию зоологических коллекций
и их отдельных экспонатов
Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правительства РК от 07.12.2012 № 1562 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

13. Коллекция құрамындағы өзгерiстер (айналымы).
14. Коллекцияны сақтау (ұстау) шарттары.
15. Алынып тасталды - ҚР 2012.12.07 № 1562 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
16. Коллекцияның қайта тiркелгенi туралы белгi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1413 қаулысымен бекiтiлген
Зоологиялық коллекциялар жинау және
оларды мемлекеттiк есепке алу ережесiне
2-қосымша
Зоологиялық коллекцияны тiзiлiмге
енгiзу туралы
N_куәлiк
Ескерту. 2-қосымша алынып тасталды - ҚР 2012.12.07 № 1562 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1413 қаулысымен бекiтiлген
Зоологиялық коллекциялар жинау және
оларды мемлекеттiк есепке алу ережесiне
3-қосымша
Зоологиялық коллекцияларды және олардың
жекелеген экспонаттарын Қазақстан
Республикасынан тысқары әкетуге және/немесе
оның аумағына әкелуге берiлген
N__рұқсат
Ескерту. 3-қосымша алынып тасталды - ҚР 2012.12.07 № 1562 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.