Об утверждении Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 января 2005 года № 51. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 941
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2015 № 941 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206.
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 января 2005 года № 51
Правила
организации и осуществления перевозок крупногабаритных и
тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан
Сноска. Заголовок Правил в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", от 17 июля 2002 года "Об автомобильных дорогах", с Правилами дорожного движения Республики Казахстан, Основными положениями по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностям должностных лиц и участников дорожного движения, обеспечению безопасности дорожного движения, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года № 1650, постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2002 года № 62 "Об утверждении допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан" и иными нормативными и правовыми актами Республики Казахстан.

Ірi көлемдi және ауыр салмақты жүктердi Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 24 қаңтардағы N 51 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 қарашадағы № 941 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2015 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Автомобиль көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шiлдедегi Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Ірi көлемдi және ауыр салмақты жүктерді Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 24 қаңтардағы
N 51 қаулысымен
бекітiлген
Ірi көлемді және ауыр салмақты жүктерді
Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауды
ұйымдастыру және жүзеге асыру
ережесі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ірi көлемдi және ауыр салмақты жүктердi Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру ережесі (бұдан әрi – Ереже) Қазақстан Республикасының «Автомобиль көлігi туралы» 2003 жылғы 4 шiлдедегi, «Автомобиль жолдары туралы» 2002 жылғы 17 шілдедегi Заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы № 1650 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Жол қозғалысының ережелеріне, Көлiк құралдарын пайдалануға жіберу жөніндегі негiзгi ережелер мен жол қозғалысының қауiпсіздiгiн қамтамасыз ету бойынша лауазымды адамдар мен жол қозғалысына қатысушылардың мiндеттерiне, «Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 қаңтардағы № 62 қаулысына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік және құқықтық актілерiне сәйкес әзiрлендi.

Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Правила регулируют порядок осуществления перевозок грузов, которые с учетом габаритов и массы автотранспортного средства превышают допустимые габаритные и весовые параметры автотранспортных средств, установленные на территории Республики Казахстан для проезда по автомобильным дорогам общего пользования, а также улицам населенных пунктов.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Основные понятия и термины, применяемые в Правилах:
1) автомобиль прикрытия - автомобиль, выделяемый перевозчиком или грузоотправителем для сопровождения крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по всему маршруту следования;
2) автомобиль сопровождения – патрульный автомобиль подразделения административной полиции органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – административная полиция) с соответствующими опознавательными знаками, сопровождающий крупногабаритное и (или) тяжеловесное автотранспортное средство по автомобильным дорогам с целью обеспечения безопасности дорожного движения, предоставляемый на безвозмездной основе;
3) контролирующие органы – территориальные органы уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций, административная полиция и таможенные органы в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза (далее – таможенные органы);
4) контрольный талон к специальному разрешению – документ, подтверждающий сумму уплаченного сбора за проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
5) крупногабаритное автотранспортное средство - автотранспортное средство с грузом или без груза, имеющее превышение над допустимыми габаритными параметрами, установленными на территории Республики Казахстан для проезда по автомобильным дорогам;
6) крупногабаритный и (или) тяжеловесный груз - груз, который при перевозке автотранспортным средством имеет превышение над допустимыми габаритными параметрами и (или) полная масса или осевые нагрузки автотранспортного средства с грузом превышает допустимые весовые параметры, установленные на территории Республики Казахстан для проезда по автомобильным дорогам;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Ереже автокөлік құралының көлемі мен салмағын ескере отырып, жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары арқылы және елді мекендердің көшелері арқылы жүріп өту үшін Қазақстан Республикасы аумағында белгіленген автокөлік құралдарының рұқсат етілген көлемдік және салмақтық өлшемдерінен асатын жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру тәртібін реттейді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Ережеде қолданылатын негiзгi ұғымдар мен терминдер:
1) бүркемелеу автомобилi - iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралына барлық жүру бағыты бойынша iлесiп жүру үшiн тасымалдаушы немесе жүк жөнелтушi бөлген автомобиль;
2) ілесіп жүру автомобилі – жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралына автомобиль жолдарымен ілесіп жүретін, тиісті тану белгілері бар Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының әкімшілік полиция бөлімшелерінің (бұдан әрі – әкімшілік полиция) ақысыз негізде ұсынатын патрульдік автомобилі;
3) бақылаушы органдар – көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары, әкімшілік полиция және Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттеріндегі кеден органдары (бұдан әрі – кеден органдары);
4) Арнайы рұқсатқа бақылау талоны – iрi көлемді және (немесе) салмағы ауыр отандық және шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүріп өтуі үшiн төленген алым сомасын растайтын құжат;
5) iрi көлемдi автокөлiк құралы - автомобиль жолдары арқылы жүрiп өту үшiн Қазақстан Республикасы аумағында белгіленген рұқсат етiлген көлемдiк өлшемдерi асып түсетiн жүгімен немесе жүксiз автокөлiк құралы;
6) iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүк - автокөлiк құралдарымен тасымалдау кезiнде рұқсат етiлген көлемдiк өлшемдерден асатын және (немесе) жүгi бар автокөлiк құралының толық салмағы немесе оське түсетін жүктемелерi автомобиль жолдары арқылы жүрiп өту үшiн Қазақстан Республикасы аумағында белгiленген рұқсат етiлген салмақтың өлшемдерден асып түсетiн жүк;

7) международная перевозка - перевозка, маршрут которой пересекает Государственную границу Республики Казахстан;
8) межрегиональная перевозка - перевозка, маршрут которой проходит по двум и более областям Республики Казахстан;
9) местная перевозка - перевозка, маршрут которой проходит в пределах одной административно-территориальной единицы Республики Казахстан;
10) исключен постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования);
11) пост транспортного контроля - стационарный или передвижной контрольно-пропускной пункт, оснащенный техническими средствами контроля, оборудованный капитальным зданием или спецавтотранспортом;
12) сбор за проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан – денежное возмещение ущерба, наносимого автомобильным дорогам и дорожным сооружениям вследствие проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства, взимаемый в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – сбор за проезд автотранспортных средств);
13) согласование маршрута перевозки крупногабаритного и (или) тяжеловесного груза - определение условий проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по установленному маршруту согласовывающими организациями;
14) согласовывающие организации - государственные органы, осуществляющие управление автомобильными дорогами или юридические лица, осуществляющие деятельность по владению и управлению автомобильными дорогами на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, содержащие на балансе автомобильные дороги, дорожные сооружения и коммуникационные объекты (мосты, путепроводы, железнодорожные переезды, трубопроводы, линии электропередачи, кабели связи и т.п.) на маршруте следования крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства;
15) Специальное разрешение на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств – разрешительный документ, дающий право проезда отечественным и иностранным крупногабаритным и (или) тяжеловесным автотранспортным средствам по территории Республики Казахстан с грузом или без груза, имеющим превышение по габаритам, массе и (или) осевым нагрузкам над установленными Правительством Республики Казахстан допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенные для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан (далее – специальное разрешение);

7) халықаралық тасымал - бағыты Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қиып өтетiн тасымал;
8) өңiраралық тасымал - бағыты Қазақстан Республикасының екi және одан да көп облысы арқылы өтетiн тасымал;
9) жергiлiктi тасымал - бағыты Қазақстан Республикасының бiр әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiгі шегiнде өтетiн тасымал;
10) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
11) көліктік бақылау посты – арнайы лайықталған ғимаратпен немесе арнайы автокөлікпен жабдықталған, техникалық бақылау құралдарымен жарақтандырылған стационарлық немесе жылжымалы бақылау-өткiзу пунктi;
12) отандық және шетелдiк iрi көлемді және (немесе) салмағы ауыр автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүріп өтуі үшін алым «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген тәртіппен алынатын iрi көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуі салдарынан автомобиль жолдарына және жол құрылыстарына келтiрiлген залалды ақшалай өтеу (бұдан әрі – автокөлiк құралдарының жүріп өтуі үшiн алым;
13) iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктi тасымалдау бағытын келiсу - келiсушi ұйымдардың iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының белгiленген бағыт бойынша жүру шарттарын белгiлеуi;
14) келiсушi ұйымдар – автомобиль жолдарын басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар немесе iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүру бағытында автомобиль жолдары, жол құрылыстары және коммуникациялық объектiлерi (көпiрлерi, жолөткелдерi, темiр жол өтпелерi, электр желiлерi, байланыс кабелдерi және т.б.) теңгерiмiнде бар, шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқару құқығында автомобиль жолдарына иелiк ету немесе басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
15) Арнайы рұқсат – Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша жүруге арналған автокөлiк құралдарының жол беретін параметрлерінен көлемi, салмағы және (немесе) осьтiк жүктемелерi бойынша артық, жүгi бар немесе жүксiз, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша отандық және шетелдiк iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының жүрiп өтуiне құқық беретiн рұқсат беру құжаты (бұдан әрі – Арнайы рұқсат);

16) тяжеловесное автотранспортное средство - автотранспортное средство с грузом или без груза, полная масса или осевые нагрузки которого превышают допустимые весовые параметры, установленные на территории Республики Казахстан для проезда по автомобильным дорогам;
17) уполномоченный орган - Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан или территориальные органы транспортного контроля.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.06.2009 N 913; от 03.08.2011 № 902 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4. Исключен постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
5. Исключен постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
6. Перевозка крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов автотранспортным средством по автомобильным дорогам разрешается только при наличии специального разрешения и контрольного талона к нему по формам согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
6-1. Автомобильные перевозки грузов самосвалом, максимальная разрешенная масса которого превышает установленную законодательством Республики Казахстан допустимую общую массу автотранспортного средства, по автомобильным дорогам общего пользования Республики Казахстан не допускаются.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие с 01.01.2015).
7. Перевозка крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов автомобильным транспортом по автомобильным дорогам осуществляется в соответствии с требованиями Правил дорожного движения Республики Казахстан и настоящих Правил, а также дополнительных требований к перевозке крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов, установленных их производителем или грузоотправителем (грузополучателем).
2. Порядок подачи, рассмотрения и согласования заявления
на получение Специального разрешения
8. Для получения специального разрешения отечественный перевозчик с заявлением установленной формы, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, обращается:

16) ауыр салмақты автокөлiк құралы - толық салмағы немесе оське түсетiн жүктемесi Қазақстан Республикасы аумағында автомобиль жолдарымен жүру үшін белгiленген рұқсат етілген салмақтық өлшемдерден асатын жүгi бар немесе жүксiз автокөлiк құралы;
17) уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң Көліктiк бақылау комитетi немесе аумақтық көліктiк бақылау органдары.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.06.16 N 913 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз), 2011.08.03 N 902 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2013 N 1390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты жүктерді автокөлік құралымен автомобиль жолдары арқылы тасымалдауға осы Ережеге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша Арнайы рұқсат пен оның бақылау талоны болған жағдайда ғана рұқсат етіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6-1. Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары бойынша рұқсат етілген ең ауыр салмағы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, автокөлік құралының жол берілген жалпы салмағынан асатын өзі аударғыш автомобильмен жүктерді тасымалдауға жол берілмейді.
Ескерту. Ереже 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. Ipi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктерді автомобиль көлiгiмен автомобиль жолдары арқылы тасымалдау Қазақстан Республикасының жол қозғалысы ережесінің және осы Ереженің талаптарына, сондай-ақ iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктердің тасымалына оларды өндiрушi немесе жүк жөнелтуші (жүк алушы) белгiлеген қосымша талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
2. Арнайы рұқсатты алуға берiлетiн өтініштi
беру, қарау және келiсу тәртiбi
8. Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуіне Арнайы рұқсат алу үшін отандық тасымалдаушы:

1) в центр обслуживания населения;
2) посредством веб-портала "Е-лицензирование" www.elicense.kz (далее – портал);
3) в таможенные органы.
Иностранный перевозчик с заявлением установленной формы, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, заблаговременно не позднее чем за пять рабочих дней до выезда в рейс обращается в уполномоченный орган либо таможенные органы.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
9. Перечень согласовывающих организаций, с которыми производится согласование маршрута межрегиональной и международной перевозки, утверждается решением руководителя уполномоченного государственного органа по автомобильным дорогам.
Перечень согласовывающих организаций, с которыми производится согласование маршрута местной перевозки, указывается местными исполнительными органами.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 03.08.2011 № 902 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
10. При согласовании предлагаемого маршрута перевозки оцениваются несущая способность и пропускная способность автомобильных дорог, дорожных и иных инженерных сооружений по пути следования, в части обеспечения безопасности перевозки, сохранности дорог, дорожных и иных инженерных сооружений, необходимости принятия дополнительных мер по обеспечению безопасности движения на маршруте следования.
11. Для оценки несущей способности автомобильных дорог, дорожных и иных инженерных сооружений допускается использовать апробированные методы расчета, информацию о состоянии дорог, дорожных и иных инженерных сооружений, а также материалы дополнительных обследований.
12. Согласование маршрута перевозки с уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам и местными исполнительными органами проводится в случаях, если:
1) ширина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 3,5 м;
2) высота крупногабаритного автотранспортного средства от поверхности дороги превышает 4,5 м;
3) длина крупногабаритного автотранспортного средства, в том числе автопоезда, превышает 25 м;
4) осуществляется проезд тяжеловесного транспортного средства, общая масса которого превышает грузоподъемность искусственных инженерных сооружений;

1) Халыққа қызмет көрсету орталығына;
2) www.elicense.kz «Е-лицензиялау» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы;
3) кеден органдарына осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтінішпен жүгінеді.
Шетелдік тасымалдаушы рейске шыққанға дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға немесе кеден органдарына осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтінішпен жүгінеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Өңіраралық және халықаралық тасымалдау бағытын келісу жүргiзілетiн келiсушi ұйымдардың тiзбесi автомобиль жолдары жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган басшысының шешімімен бекітіледі.
Жергілікті тасымалдау бағытын келісу жүргiзілетiн келiсушi ұйымдардың тiзбесiн жергiлiктi атқарушы органдар көрсетеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.08.03 N 902 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Ұсынылған тасымалдау маршрутын келiсу кезiнде тасымалдау қауiпсiздiгiн, жолдардың, жол құрылысы мен өзге де инженерлiк құрылыстардың сақталуын қамтамасыз ету, жол жүру бағытындағы қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiнде қосымша шаралар қабылдау қажеттілігi бөлiгiнде жүру жолы бойынша автомобиль жолдарының, жол құрылысы мен өзге де инженерлiк құрылыстардың көтерушілік қабiлетi және өткiзу қабiлеті бағаланады.
11. Автомобиль жолдарының жол құрылыстары мен өзге де инженерлiк құрылыстардың көтерушілік қабілетiн бағалау үшiн есептеудiң сынақтан өткiзiлген әдiстерiн, жолдардың жол құрылыстары мен өзге де инженерлiк құрылыстардың жай-күйi туралы ақпаратты, сондай-ақ қосымша зерттеулердің материалдарын пайдалануға рұқсат етiледi.
12. Автомобиль жолдары жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен және жергілікті атқарушы органдармен тасымалдау бағытын келісу, егер:
1) iрi көлемді автокөлік құралының ені 3,5 метрден асқан;
2) iрi көлемді автокөлік құралының биiктiгi жол бетінен 4,5 метрден асқан;
3) iрi көлемді автокөлік құралының, оның iшiнде автопоездың ұзындығы 25 метрден асқан;
4) жалпы салмағы жасанды инженерлік құрылыстардың жүккөтергіштігінен асатын ауыр салмақты көлік құралының жол жүруі жүзеге асырылған;

5) скорость движения крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства составляет менее 8 км/ч.
В случае пересечения маршрута перевозки с железнодорожными переездами, путепроводами, мостами, трубопроводами, воздушными линиями электропередачи и связи согласование маршрута перевозки проводится с соответствующими согласовывающими организациями, если:
1) ширина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 5 м;
2) высота крупногабаритного автотранспортного средства от поверхности дороги превышает 4,5 м;
3) длина крупногабаритного автотранспортного средства, в том числе автопоезда, превышает 25 м;
5) скорость движения крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства составляет менее 8 км/ч.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 03.08.2011 № 902 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
13. Согласовывающая организация проводит согласование заявленного маршрута или предоставляет обоснованный отказ в письменном виде либо в форме электронного документа в следующие сроки:
1) на местную перевозку в течение одного рабочего дня;
2) на межрегиональную и международную перевозку в течение трех рабочих дней.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
14. Если пропуск крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по предложенному перевозчиком маршруту не имеет противопоказаний, то согласовывающая организация в заявлениях отечественного перевозчика посредством портала, а иностранного перевозчика в письменном виде, заверяя печатью, подтверждает свое решение.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
15. В случае, если по предложенному перевозчиком маршруту проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства не представляется возможным или если для его осуществления требуется проведение дополнительных мер по усилению дорожного покрытия или дорожных сооружений, согласовывающая организация в письменном виде либо в форме электронного документа уведомляет об этом уполномоченный орган либо таможенные органы и предлагает другой маршрут следования или до осуществления перевозки выполняет необходимый комплекс укрепительных работ.

5) iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының қозғалу жылдамдығы 8 км/сағатты кем болған жағдайларда жүргізіледі.
Тасымалдаудың бағыты темiр жол өтпелерiмен, жолөткелдерiмен, көпiрлермен, құбырлармен, электр және байланыстың әуе желiлерiмен қиылысқан жағдайларда егер:
1) iрi көлемдi автокөлiк құралының енi 5 метрден асатын болса;
2) iрi көлемдi автокөлiк құралының биiктiгi жол бетiнен 4,5 метрден асатын болса;
3) iрi көлемдi автокөлiк құралының, оның iшiнде автопоездың ұзындығы 25 метрден асатын болса;
4) iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының қозғалу жылдамдығы 8 км/сағаттан кем болса, тиiстi келісуші ұйымдармен тасымалдауды келiсу жүргiзiледi.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.08.03 N 902 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Келісуші ұйым мәлімделген бағытқа келісуді жүргізеді немесе мынадай мерзімдерде:
1) жергілікті тасымалға бір жұмыс күні ішінде;
2) өңіраралық және халықаралық тасымалға үш жұмыс күні ішінде негізді бас тартуды жазбаша түрде не электрондық құжат нысанында ұсынады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Егер тасымалдаушы ұсынған бағыт бойынша iрi көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралын өткізудің теріс көрсеткіштері болмаса, онда келісуші ұйым отандық тасымалдаушының өтiнiшінде портал арқылы, ал шетелдік тасымалдаушының өтiнiшінде мөрмен куәландыра отырып, жазбаша түрде өз шешiмiн растайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Егер тасымалдаушы ұсынған бағыт бойынша ipi көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуі мүмкін болмаса немесе егер оны жүзеге асыру үшін жол жамылғысын немесе жол құрылыстарын нығайту бойынша қосымша шаралар жүргізу талап етілетін болса, келісуші ұйым бұл туралы уәкілетті органды немесе кеден органдарын жазбаша түрде не электрондық құжат нысанында хабардар етеді және жүрудің басқа бағытын ұсынады немесе тасымалдау жүзеге асырылғанға дейін күшейту жұмыстарының қажетті кешенін орындайды.

Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
16. В заявлении представляется колесная формула автотранспортного средства с указанием на ней всех осей и колес, взаимного расположения осей и количества колес (одинарных или спаренных) на ней, распределения нагрузок по осям с учетом возможной неравномерной загрузки автотранспортного средства или его составных частей.
17.  При поступлении заявления в уполномоченный орган либо таможенные органы производятся его регистрация и проверка содержащихся в нем сведений на предмет:
1) полноты либо достоверности предоставленной информации;
2) соответствия технических характеристик автотранспортного средства, предъявляемого к перевозке груза.
Заявление для получения специального разрешения уполномоченным органом либо таможенными органами рассматривается в течение пяти рабочих дней, а в случаях, когда не требуется согласование маршрута перевозки, предусмотренное в пункте 12 настоящих Правил, в течение одного рабочего дня со дня его поступления.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
17-1. В ходе рассмотрения заявления уполномоченный орган либо таможенные органы, в случаях, предусмотренных пунктом 12 настоящих Правил, производят согласование заявления перевозчика с согласовывающими организациями.
В случае отсутствия в установленный срок ответа от согласовывающей организации, заявление перевозчика считается согласованным.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.08.2011 № 902 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
18. Если заявление содержит неполную и (или) недостоверную информацию, уполномоченный орган либо таможенные органы в течение двух рабочих дней со дня регистрации заявления извещают об отклонении заявления в письменном виде либо в форме электронного документа.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
19. Уполномоченный орган либо таможенные органы в течение срока, указанного в пункте 17 настоящих Правил, уведомляют перевозчика о выдаче Специального разрешения и сумме сбора за проезд автотранспортных средств по ставкам и в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подлежащей к оплате, или представляют мотивированный отказ в выдаче специального разрешения в письменном виде.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Өтінiште онда барлық осьтер мен дөңгелектердi, ондағы осьтердің өзара орналасуын және дөңгелектердiң (жалғыз немесе қосарланған) санын, автокөлiк құралына немесе оның құрамдас бөліктерiне жүктің бiркелкi тиелмеуi мүмкіндігін ескере отырып, жүктеменiң осьтер бойынша бөлiнуiн көрсете отырып, автокөлiк құралының дөңгелектiк өрнегi беріледi.
17. Уәкілетті органға өтiнiш түскен кезде оны тіркеу және ондағы мәлiметтердi:
1) ұсынылған ақпараттың толықтығы не нақтылығы;
2) жүкті тасымалдауға қойылатын автокөлік құралының техникалық сипаттамаларының сәйкестігі тұрғысынан тексеру жүргізіледі.
Арнайы рұқсатты алу үшін өтінішті уәкілетті орган немесе кеден органдары, ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде, ал осы Ереженің 12-тармағында көзделген тасымалдау маршрутын келісу талап етілмеген жағдайларда, бір жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17-1. Уәкілетті орган немесе кеден органдары осы Ереженің 12-тармағында көзделген жағдайларда өтінішті қарау барысында тасымалдаушының өтінішін келісуші ұйымдармен келісуді жүргізеді.
Келісуші ұйымнан белгіленген мерзімде жауап болмаған жағдайда, тасымалдаушының өтініші келісілген болып есептеледі.
Ескерту. 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.08.03 N 902 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
18. Егер өтініште ақпарат толық болмаса және (немесе) нақтылы болмаса, уәкілетті орган немесе кеден органдары өтініш тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жазбаша түрде не электрондық құжат нысанында өтініш қабылдамағаны туралы хабарлайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
19. Уәкілетті орган немесе кеден органдары осы Ереженің 17-тармағында көрсетілген мерзім ішінде тасымалдаушыны Арнайы рұқсатты беру және «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген ставкалар бойынша және тәртіппен ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өткені үшін төленуі қажет алым сомасы туралы тасымалдаушыға хабарлайды немесе Арнайы рұқсат беруден жазбаша түрде дәлелді бас тартуды береді.

Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
20. Если технические характеристики автотранспортного средства, установленные заводом-изготовителем, не позволяют осуществлять заявленного к перевозке крупногабаритного и (или) тяжеловесного груза, перевозчику выдается мотивированный отказ в выдаче Специального разрешения.
21. Заявление на получение специального разрешения на проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства рассматривается в течение одного рабочего дня в случаях:
1) привлечения автотранспортного средства для ликвидации чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера;
2) замены транспортного средства (в случаях поломки) и необходимости оформления нового специального разрешения при условии соответствия технических характеристик и весогабаритных параметров транспортного средства, указанных в ранее полученном специальном разрешении;
3) изменения грузоотправителем либо грузополучателем маршрута перевозки после получения специального разрешения и необходимости оформления нового специального разрешения в порядке, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
22. исключен постановлением Правительства РК от 03.08.2011 № 902 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
23. Сведения и реквизиты, указанные в заявлении заверяются:
1) подписью первого руководителя (его заместителя или доверительным лицом) и печатью, если перевозчик является юридическим лицом;
2) подписью и указанием данных документа, удостоверяющего личность, если перевозчик является физическим лицом;
3) подписью и указанием данных, содержащихся в свидетельстве о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, если перевозчик является индивидуальным предпринимателем.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.08.2011 № 902 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
24. Исключен постановлением Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Порядок выдачи и согласования Специального разрешения
25. Специальное разрешение выдается уполномоченным органом при проезде крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по территории Республики Казахстан либо въезде на территорию Республики Казахстан через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, таможенными органами в течение одного рабочего дня после установления маршрута движения и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
При этом специальное разрешение заполняется и заверяется печатью уполномоченного органа либо таможенных органов.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20. Егер автокөлiк құралының жасаушы зауыт белгілеген техникалық сипаттамалары тасымалдауға мәлiмделген iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктi тасымалдауды жүзеге асыруға мүмкiндiк бермесе тасымалдаушыға Арнайы рұқсат беруден дәлелдi бас тарту берiледi.
21. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүрiп өтуiне Арнайы рұқсатты алуға өтiнiш:
1) автокөлiк құралы табиғи немесе техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшiн жұмысқа тартылған;
2) бұрын алынған Арнайы рұқсатта көрсетілген автокөлік құралының техникалық сипаттамалары және салмақтық-көлемдік параметрлері сәйкес болған кезде, көлік құралын ауыстырған (сынған жағдайларда) және жаңа Арнайы рұқсатты ресімдеу қажет болған;
3) Арнайы рұқсатты алғаннан кейін жүк жөнелтуші не жүк алушы тасымалдау бағытын өзгерткен және жаңа Арнайы рұқсатты осы Ережеде белгiленген тәртiппен ресiмдеу қажет болған жағдайларда бір жұмыс күні ішінде қаралады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.08.03 N 902(алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
23. Өтiнiште көрсетiлген мәлiметтер мен деректемелер:
1) егер тасымалдаушы заңды тұлға болып табылса, бiрiншi басшының (оның орынбасарының немесе сенiмдi адамының) қолымен және мөрмен;
2) егер тасымалдаушы жеке тұлға болып табылса, қолымен және жеке басын куәландыратын құжат деректері.
3) егер тасымалдаушы дара кәсіпкер болып табылса, қолымен және дара кәсіпкер ретінде тіркелгені туралы куәлігінде қамтылған деректер көрсетіле отырып расталады.
Ескерту. 23-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.08.03 N 902 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
24. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Арнайы рұқсатты беру және келiсу тәртібі
25. Арнайы рұқсатты уәкiлеттi органмен ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралы Қазақстан Республикасының аумағымен немесе Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында орналасқан, автокөлік құралдарын өткізу пункттері арқылы Қазақстан Республикасының аумағына кірген кезде кеден органдары қозғалыс маршрутын белгілегеннен және «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген мөлшерлемелер бойынша автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін бір жұмыс күні ішінде беріледі.
Бұл ретте, Арнайы рұқсатты уәкілетті орган не кеден органдары толтырады және мөрмен куәландырады.

Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
26. Бланки Специальных разрешений и контрольные талоны к ним являются документами строгой отчетности и подлежат регистрации.
27. В зависимости от категории перевозимых грузов, вида и характера перевозок специальное разрешение может быть разовым или действующим в течение оговоренного срока:
1) разовое Специальное разрешение выдается на одну поездку одного крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по согласованному маршруту в установленные сроки;
2) Специальное разрешение, действующее в течение указанного в нем срока, выдается на одно автотранспортное средство, перевозящее однотипные крупногабаритные и (или) тяжеловесные грузы по маршруту, утвержденному в установленном порядке.
Специальное разрешение выдается на срок до шести месяцев.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.08.2011 № 902 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
28. Исключен постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
29. При необходимости наличия автомобиля сопровождения в случаях, предусмотренных пунктом 42 настоящих Правил, уполномоченный орган либо таможенные органы направляют в административную полицию соответствующее уведомление о необходимости сопровождения крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по маршруту, указанному в специальном разрешении.
Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан организовывает сопровождение при осуществлении международной и межрегиональной перевозки в течение трех рабочих дней со дня получения уведомления уполномоченного органа, о чем извещает уполномоченный орган либо таможенные органы.
Административная полиция области, города или района организовывает сопровождение при осуществлении местной перевозки в течение одного рабочего дня со дня получения уведомления уполномоченного органа, о чем извещает уполномоченный орган либо таможенные органы.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
30. Исключен постановлением Правительства РК от 03.08.2011 № 902 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Арнайы рұқсаттардың бланкiлерi мен оның бақылау талондары қатаң есептегі құжаттар болып табылады және тiркелуге жатады.
27. Тасымалданатын жүктердiң санатына, тасымалдардың түрi мен сипатына байланысты Арнайы рұқсат бiржолғы немесе келiсiлген мерзім iшiнде жарамды болуы мүмкiн:
1) бiржолғы Арнайы рұқсат iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты бiр автокөлiк құралына белгiленген мерзiмде келiсiлген бағыт бойынша бiр сапарға берiледi;
2) көрсетілген мерзiм iшінде жарамды болатын Арнайы рұқсат белгiленген тәртiппен бекiтiлген бағыт бойынша бiр тұрпатты iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктердi тасымалдайтын бiр автокөлiк құралына берiледi.
Арнайы рұқсат алты айға дейiнгi мерзiмге беріледі.
Ескерту. 27-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.08.03 N 902 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
28. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
29. Ілесіп жүру автомобилінің болуы қажет болған кезде oсы Ереженің 42-тармағында көзделген жағдайларда уәкілетті орган немесе кеден органдары әкімшілік полицияға Арнайы рұқсатта көрсетілген бағыт бойынша iрi көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралына ілесіп жүру қажеттілігі туралы тиісті хабарламаны жолдайды.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті халықаралық және өңіраралық тасымалдауларды жүзеге асыру кезінде уәкілетті органның немесе кеден органдарының хабарламасын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ілесіп жүруді ұйымдастырады, ол туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
Облыстың, қаланың немесе ауданның әкімшілік полициясы жергілікті тасымалдауды жүзеге асыру кезінде уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ілесіп жүруді ұйымдастырады, ол туралы уәкілетті органды немесе кеден органдарын хабардар етеді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
30. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.08.03 N 902 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

4. Организация и порядок проезда крупногабаритных и
(или) тяжеловесных автотранспортных средств по автомобильным дорогам
31. Перевозка крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов производится на основании договора перевозки, заключенного сторонами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Общие условия перевозки крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов, в том числе в части получения Специального разрешения на проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства, определяются международными договорами и законодательством Республики Казахстан в области автомобильного транспорта.
32. В случае необходимости, вытекающей из требований к перевозке и Специального разрешения, договор перевозки предусматривает сопровождение крупногабаритного и (или) тяжеловесного груза вспомогательными автотранспортными средствами (топливозаправщик, автомастерская, автобус для вспомогательного персонала, дополнительный автомобиль-тягач или толкач и т. п.), автомобилем прикрытия и (или) автомобилем сопровождения.
33. К перевозке крупногабаритного и (или) тяжеловесного груза допускается водитель, имеющий право управления автотранспортным средством соответствующей категории.
34. Ответственный представитель перевозчика и (или) грузоотправителя проводит специальный инструктаж по технике безопасности водителя(ей) и такелажников, занятых на перевозке крупногабаритного и (или) тяжеловесного груза.
35. Перед началом движения автотранспортное средство с закрепленным крупногабаритным и (или) тяжеловесным грузом осматривается водителем, ответственными представителями перевозчика и грузоотправителя. Груз закрепляется и маркируется в соответствии с требованиями Правил дорожного движения Республики Казахстан, а также требованиями грузоотправителя.
36. Крупногабаритные и (или) тяжеловесные автотранспортные средства, а также автомобили прикрытия оборудуются специальными световыми сигналами (проблесковыми маячками) оранжевого или желтого цвета.
Работа проблескового маячка во время движения является дополнительным средством информации других участников дорожного движения и не дает право преимущественного проезда.
37. Оформленный в установленном порядке бланк Специального разрешения находится у водителя крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства и предъявляется по требованию представителям контролирующих органов.
38. Проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по автомобильным дорогам разрешается, как правило, в часы наименьшей интенсивности движения, а вне населенных пунктов - в светлое время суток.
В темное время суток по дорогам вне населенных пунктов, а также при интенсивном движении в светлое время суток, перевозка допускается только при условии сопровождения проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства автомобилем прикрытия или сопровождения.

4. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлік
құралдарының автомобиль жолдары арқылы жүріп
өтуiн ұйымдастыру және оның тәртiбi
31. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктердi тасымалдау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тараптар жасасқан тасымалдау шарты негізінде жүргiзiледi.
Ipi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктердi тасымалдаудың, соның iшiнде iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүріп өтуiне Арнайы рұқсат алу бөлiгіндегi жалпы шарттары халықаралық шарттарда және Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi саласындағы заңнамасында белгіленедi.
32. Тасымалға және Арнайы рұқсатқа қойылатын талаптардан туындайтын қажеттілік жағдайында тасымалдау шарты iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүкке қосалқы автокөлiк құралдарының (отын құюшы, автошеберхана, қосымша персоналға арналған автобус, тапқыш немесе итергiш қосымша автомобиль және т.с.с.), бүркемелеу автомобилiнiң және (немесе) ілесіп жүретiн автомобильдiң ерiп жүруiн көздейдi.
33. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүкті тасымалдауға тиiстi санаттағы автокөлiк құралын басқару құқығы бар жүргiзушiге рұқсат етiледi.
34. Тасымалдаушының және (немесе) жүк жөнелтушiнiң жауапты өкiлi iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүкті тасымалдаумен айналысатын жүргізушi(лер)мен және жүк жинаушылармен қауiпсiздiк техникасы жөнiнде арнайы нұсқаулық өткiзедi.
35. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүк бекiтілген автокөлiк құралын жүру басталмас бұрын жүргiзушi, тасымалдаушы мен жүк жөнелтушінiң жауапты өкілдерi қарап шығады. Жүк Қазақстан Республикасының жол қозғалысы ережесiнiң талаптарына, сондай-ақ жүк жөнелтушiнiң талаптарына сәйкес бекiтіледi және таңбаланады.
36. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдары, сондай-ақ бүркемелеу автомобильдерi қызғылт немесе сары түстi арнайы жарық беру сигналдарымен (жарқылдауық маяктармен) жабдықталады.
Қозғалыс кезiнде жарқылдауық маяктардың жұмысы жол қозғалысының басқа қатысушыларына қосымша хабар беру құралы болып табылады және артықшылықпен жүрiп өту құқығын бермейдi.
37. Белгіленген тәртіппен ресiмделген Арнайы рұқсат бланкісi iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүргiзушiсiнде болады және бақылаушы органдар өкiлдерінің талабы бойынша көрсетiледi.
38. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының автомобиль жолдарымен жол жүруiне әдетте қозғалыс қарқындылығы мейлiнше аз сағаттарда, ал елдi мекендерден тыс жерлерде - тәулiктiң жарық уақытында рұқсат етіледi.
Тәулiктің қараңғы уақытында елдi мекендерден тыс жерлердегі жолдармен, сондай-ақ тәулiктің жарық уақытында қозғалыс қарқынды болған кезде тасымалдауға iрi көлемдi және ауыр салмақты көлiк құралының жүруiн бүркемелеу немесе ілесіп жүру автомобилінің ерiп жүруi шартымен ғана рұқсат етіледi.

39. Не допускается перевозка в случаях неблагоприятных дорожно-климатических условий и интенсивности движения, способные вызвать значительные задержки движения транспортных средств и повышенную опасность для окружающих.
40. При движении в светлое время суток на крупногабаритном и (или) тяжеловесном автотранспортном средстве, а также на автомобилях прикрытия и сопровождения должны быть включены фары ближнего света.
41. Наличие автомобиля прикрытия обязательно во всех случаях, когда:
1) ширина крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства превышает 3,5 м;
2) длина крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства превышает 24 м;
3) в других случаях, когда в Специальном разрешении в графе "Особые условия движения" указано, что движение по какому-либо дорожному сооружению, находящемуся на маршруте следования, разрешается в одиночном порядке или указаны другие условия, требующие оперативного воздействия на организацию движения на отдельных участках маршрута следования.
42. Наличие автомобиля сопровождения обязательно во всех случаях, когда:
1) ширина крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства превышает 4,0 м;
2) длина крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства превышает 30,0 м;
3) крупногабаритное и (или) тяжеловесное автотранспортное средство при движении вынуждено хотя бы частично занимать полосу встречного движения;
4) в процессе перевозки требуется оперативное изменение организации движения с целью обеспечения безопасности проезда;
5) исключен постановлением Правительства РК от 03.08.2011 № 902(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 42 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.08.2011 № 902 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
43. Автомобиль прикрытия или сопровождения передвигается впереди крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства на расстоянии 10-20 м уступом с левой стороны таким образом, чтобы его левая сторона выступала за левую сторону сопровождаемого крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства.
44. При проезде по мостам и дорожным сооружениям движение осуществляется согласно условиям, определенным согласовывающими организациями.
45. При проезде перекрестков автомобиль сопровождения обеспечивает своевременное перекрытие движения на пересекаемых улицах и дорогах с целью исключения аварийных ситуаций.

39. Көлiк құралдарының қозғалысын елеулi түрде кiдiртуге және айналасындағылар үшiн жоғары қауіп төндiруге қабілеттi жол-ауа-райының қолайсыз жағдайлары мен қозғалыс қарқындылығы жағдайларында тасымалдауға рұқсат етілмейдi.
40. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралымен, сондай-ақ бүркемелеу және iлесіп жүру автомобильдерімен тәулiктiң жарық уақытында жол жүрген кезде жақынға жарық түсiру шамдары iске қосылуы тиiс.
41. Мына жағдайлардың барлығында:
1) iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының ені 3,5 метрден асатын болса;
2) iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының ұзындығы 24 метрден асатын болса;
3) Арнайы рұқсаттың "Қозғалыстың ерекше шарттары" бағанында жол жүру бағытындағы қандай да бiр жол құрылысы бойынша жеке дара тәртіппен жүруге рұқсат етіледi деп көрсетiлген немесе жол жүру бағытының жекелеген учаскелерінде қозғалысты ұйымдастыруға жедел ықпал етудi талап ететiн басқа да шарттар көрсетiлген басқа жағдайларда бүркемелеу автомобилiнiң болуы міндетті.
42. Мына жағдайлардың барлығында:
1) iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының енi 4,0 метрден асатын болса;
2) iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының ұзындығы 3,0 метрден асатын болса;
3) қозғалыс кезiнде iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралы қарсы қозғалыс ендiгiн ең болмағанда iшiнара иеленуге мәжбүр болса;
4) тасымалдау процесiнде жүру қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында қозғалысты ұйымдастыруды шұғыл өзгерту талап етiлгенде;
5) Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.08.03 N 902 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
43. Бүркемелеу немесе iлесіп жүру автомобилi оның сол жағы iлесiп жүретiн iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының соң жағынан шығыңқы болатындай түрде жол бере отырып, iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының алдында 10-12 метр қашықтықта қозғалады.
44. Көпірлер мен жол құрылыстары арқылы жол жүру кезінде қозғалыс келiсушi ұйымдармен белгiленген шарттарға сай жүзеге асырылады.
45. Жол қиылыстарынан өту кезiнде iлесiп жүру автомобилi авариялық жағдайларды болдырмау мақсатында қиылысатын көшелер мен жолдардағы қозғалысты уақытылы тоқтатуды қамтамасыз етедi.

46. Скорость движения крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства не должна превышать показаниям, установленным в Специальном разрешении.
При движении крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по дорогам общего пользования скорость не должна превышать 50 км/ч, а на искусственных сооружениях - 10 км/ч.
47. В процессе движения водитель крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства:
1) принимает все необходимые меры для беспрепятственного и безопасного пропуска встречных автотранспортных средств;
2) не создает помех для дорожного движения и предоставляет возможность обгона автотранспортным средствам, движущимся сзади.
48. При высоте крупногабаритного транспортного средства более 4,0 м перевозчику необходимо проводить контрольный дополнительный замер высоты при движении под мостами, трубопроводами и другими коммуникациями.
49. Осуществляя проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства, запрещается:
1) выезжать в рейс без Специального разрешения, с просроченным или с неправильно оформленным Специальным разрешением, при отсутствии подписей должностных лиц, указанных в Специальном разрешении;
2) вносить в Специальное разрешение какие-либо изменения или дополнения;
3) отклоняться от установленного маршрута движения;
4) превышать указанную в Специальном разрешении скорость движения;
5) совершать обгоны транспортных средств, движущихся со скоростью 30 км/час и более;
6) буксировать другие транспортные средства;
7) осуществлять движение в неблагоприятных метеорологических условиях (гололед, видимость менее 100 м и т.п.);
8) двигаться по обочине дороги, если такой порядок движения не определен условиями перевозки;
9) останавливаться вне специально обозначенных стоянок, расположенных за пределами проезжей части дороги;
10) продолжать движение при возникновении технической неисправности автотранспортного средства или нарушении крепления груза, угрожающих безопасности движения и (или) сохранности груза.
50. Если в процессе перевозки возникают обстоятельства, требующие изменения маршрута движения, перевозчику необходимо прекратить движение и обратиться:
1) отечественному перевозчику – в Центр обслуживания населения, посредством портала либо в таможенные органы;
2) иностранному перевозчику – в уполномоченный орган либо таможенные органы за разрешением движения по новому маршруту в порядке, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 50 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

46. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралы қозғалысының жылдамдығы Арнайы рұқсатта белгіленген көрсеткiштерден аспауы тиiс.
Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының жалпы пайдаланымдағы жолдармен жүрген кезiндегі жылдамдығы 50 км/сағаттан, ал жасанды құрылыстарда 10 км/сағаттан аспауы тиiс.
47. Қозғалыс процесiнде iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүргізушiсi:
1) қарсы келе жатқан автокөлiк құралдарын кедергісiз және қауiпсiз өткiзiп жiберу үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды;
2) жол қозғалысына бөгет жасамайды және артында келе жатқан автокөлiк құралдарының басып озуына мүмкiндiк бередi.
48. Iрi көлемдi көлiк құралының биiктiгi 4 метрден артық болған жағдайда тасымалдаушы көпiрлердiң, құбыр өткiзгiштердiң және басқа да коммуникациялардың астымен қозғалу кезiнде биiктiктi қосымша бақылаулық өлшеуi қажет.
49. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүрiп өтуiн жүзеге асыра отырып:
1) Арнайы рұқсатсыз, мерзiмi өткен немесе дұрыс ресiмделмеген Арнайы рұқсатпен, Арнайы рұқсатта көрсетiлген лауазымды адамдардың қолы болмаған жағдайларда рейске шығуға;
2) Арнайы рұқсатқа қандай да бiр өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге;
3) белгiленген қозғалыс бағытынан ауытқуға;
4) Арнайы рұқсатта көрсетілген қозғалыс жылдамдығын арттыруға;
5) 30 км/сағат және одан жоғары жылдамдықпен келе жатқан автокөлiк құралдарын басып озуға;
6) басқа көлiк құралдарын сүйретуге;
7) қозғалысты қолайсыз ауа-райы жағдайларында (көктайғақ, көрiнiм 100 метрден кем және т.с.с.) жүзеге асыруға;
8) егер тасымалдау шарттарында мұндай қозғалыс тәртiбi белгiленбесе, жол жиегімен жүруге;
9) жолдың жүру бөлігінiң шегінен тысқары орналасқан арнайы тұрақтардан тыс жерлерге тоқтауға;
10) автокөлiк құралының техникалық жарамсыздығы туындаған немесе қозғалыс қауiпсiздігіне және (немесе) жүктiң сақталуына қауiп төндiретiн жүктiң бекiтiлуi бұзылған кезде қозғалысты жалғастыруға тыйым салынады.
50. Егер тасымалдау процесiнде қозғалыс бағытын өзгертудi талап ететiн мән-жайлар туындаса, тасымалдаушы қозғалысын тоқтатуы және осы Ережеде белгiленген тәртiппен жаңа бағыт бойынша жүруге рұқсат алу үшін:
1) отандық тасымалдаушы – Халыққа қызмет көрсету орталығына, портал арқылы не кеден органдарына;
2) шетелдік тасымалдаушы – уәкiлетті органға немесе кеден органдарына жүгiнуі тиіс.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. Дополнительные требования к техническому состоянию и
оборудованию автотранспортных средств, перевозящих
крупногабаритные и (или) тяжеловесные грузы
Сноска. Заголовок раздела 5 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
51. Перевозка крупногабаритного и (или) тяжеловесного груза осуществляется специализированным подвижным составом - автомобилем-тягачом с прицепом или полуприцепом-тяжеловозом.
Допускается перевозка крупногабаритного и (или) тяжеловесного груза подвижным составом с бортовыми платформами. При этом, в случае необходимости (например, груз выступает за габариты кузова) снимаются борта и применяются дополнительные крепежные приспособления для фиксации груза на автотранспортном средстве.
52. Техническое состояние автотранспортного средства, осуществляющего перевозку крупногабаритного и (или) тяжеловесного груза, должно соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан, а также инструкции его завода-изготовителя.
53. Не допускается загрузка автотранспортного средства сверх допустимых весовых нормативов, установленных для него заводом-изготовителем.
54. Тормозная система автопоезда должна работать от педали тормоза автомобиля-тягача и обеспечивать такое распределение тормозных усилий между его звеньями, чтобы при торможении исключалась возможность смещения прицепа и полуприцепа относительно автомобиля - тягача, а также создания другой аварийной ситуации.
55. Автомобиль-тягач оборудуется тормозным устройством, позволяющим в случае разрыва соединительных магистралей между ним и прицепом (полуприцепом) затормозить автомобиль-тягач рабочим или аварийным тормозом.
56. Прицепы (полуприцепы) оборудуются тормозными устройствами, обеспечивающими их автоматическую остановку в случае разрыва соединительных магистралей с автомобилем-тягачом.
57. Прицепы (полуприцепы) оборудуются стояночным тормозом, действующим на все колеса и обеспечивающим удержание отсоединенного от автомобиля-тягача прицепа (полуприцепа) с полной массой на уклоне не менее 16 %.
58. На крупногабаритном и (или) тяжеловесном автотранспортном средстве необходимо иметь не менее двух противооткатных упоров (по одному на каждую сторону) в целях дополнительной его фиксации в случае вынужденной остановки на уклоне.
59. Для автопоезда на каждое его звено должно приходиться по два противооткатных упора.
60. Кабина транспортного средства с обеих сторон должна быть оборудована наружными зеркалами заднего вида. Зеркала должны обеспечивать водителю достаточный обзор по горизонтали и вертикали, как при прямолинейном, так и при криволинейном движении с учетом габаритов автотранспортного средства и перевозимого груза.

5. Ірi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктердi
тасымалдайтын автокөлік құралдарының техникалық
жай-күйіне және жабдықтарына қойылатын
қосымша талаптар
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
51. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүкті тасымалдау мамандандырылған жылжымалы құраммен - тiркемесi немесе ауыр жүк тасығыш жартылай тiркемесi бар автомобиль-тартқышпен жүзеге асырылады.
Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүкті ернеулi тұғырнамалары бар жылжымалы құраммен тасымалдауға рұқсат етiледi. Бұл ретте, қажет болған жағдайда (мысалы, жүк шанақтың көлемiнен шығып тұрса) ернеулер алынады және автокөлік құралында жүкте орнықтыру үшiн қосымша бекiту құралдары қолданылады.
52. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктi тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлiк құралының техникалық жай-күйi Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, сондай-ақ оны жасаушы зауыттың нұсқаулығына сәйкес болуы тиiс.
53. Автокөлiк құралына жасаушы зауыт белгiлеген, рұқсат етiлген салмақтық нормативтен артық жүк тиеуге рұқсат етілмейдi.
54. Автопоездың тежегiш жүйесi автомобиль-тартқыштың тежегішi басқышынан жұмыс iстеуi және оның буындары арасында тежеу кезiнде тiркеме мен жартылай тiркеменiң автомобиль-тартқышқа қатысты ауытқу, сондай-ақ басқа да авариялық жағдай жасау мүмкiндiгi болмайтындай тежегiш күштердi бөлудi қамтамасыз етуi тиiс.
55. Автомобиль-тартқыш өзi мен тiркемесiнiң (жартылай тiркемесiнiң) арасындағы жалғағыш магистральдар үзіліп кеткен жағдайда автомобиль-тартқышты жұмысшы немесе авариялық тежегiшпен тежеуге мүмкiндiк беретін тежеу қондырғысымен жабдықталады.
56. Тiркемелер (жартылай тіркемелер) автомобиль-тартқышпен жалғағыш магистральдар үзiлген жағдайда олардың автоматты түрде тоқтауын қамтамасыз ететiн тежеу қондырғыларымен жабдықталады.
57. Тiркемелер (жартылай тiркемелер) барлық дөңгелектерге әсер ететiн және автомобиль-тартқыштан ажыратылған толық салмақты тiркеменi (жартылай тiркеменi) кемiнде 16% еңiсте ұстап тұруды қамтамасыз ететiн тұру тежегішімен жабдықталады.
58. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралында еңісте тоқтауға мәжбүр болған жағдайда оны қосымша орнықтыру мақсатында сырғуға қарсы кемінде екi тiреуiш (әр жаққа бiреуден) болуы қажет.
59. Автопоезд үшін оның әрбiр буынына екiден сырғуға қарсы тіреуіштер болуы тиiс.
60. Көлiк құралының кабинасы екi жағынан артқы жақты көретiн сыртқы айналармен жабдықталуы тиiс. Айналар автокөлiк құралының және тасымалданатын жүктiң көлемiн ескере отырып, тура да және бұрылмалы да қозғалыс кезiнде жүргiзушiге көлденеңiнен әрi тігiнен жеткiлiктi көрудi қамтамасыз етуi тиiс.

61. Зеркала заднего вида должны иметь поворотные механизмы, обеспечивающие возможность их перемещения вовнутрь основных габаритов автотранспортного средства с усилием в пределах 20-25 кгс.
62. Крупногабаритные и (или) тяжеловесные автотранспортные средства обозначаются опознавательными знаками "Автопоезд", "Крупногабаритный груз" или "Длинномерное транспортное средство" в соответствии с требованиями, установленными нормативными правовыми документами.
63. Дышло (труба) прицепа-роспуска, выступающая более чем на 1 метр за задний габарит прицепа обозначается в соответствии с Правилами дорожного движения.
64. При перевозке крупногабаритного груза, когда высота автотранспортного средства с грузом превышает 4,5 м над проезжей частью дороги, на автомобиле прикрытия необходимо устанавливать одну или две габаритные штанги с сигнальными лампочками желтого цвета на верхнем конце. Высота установки лампочек должна быть на 5-10 см выше верхнего габарита перевозимого груза и находиться в поле зрения водителя крупногабаритного автотранспортного средства.
Лампочки должны включаться при движении в темное время суток или в условиях недостаточной видимости.
6. Контроль за порядком проезда крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по автомобильным дорогам Республики Казахстан
65. Контроль за проездом крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по автомобильным дорогам Республики Казахстан осуществляется уполномоченным органом на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан, таможенными органами в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, а также через специальные автоматизированные измерительные средства в пределах его компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 65 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
66. Определение фактических значений габаритных размеров автотранспортного средства производится при помощи мерных линеек или специального линейно-измерительного инструмента, а полной массы и осевых нагрузок - при помощи автомобильных весов стационарного или переносного типа, а также проезде через специальные автоматизированные измерительные средства.
Сноска. Пункт 66 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

61. Артқы көрiнiс айналарының автокөлiк құралының негiзгі көлемдерiнiң iшiне 20-25 кг/с шегiндегi күшпен ауыстыру мүмкiндігін қамтамасыз ететiн бұру тетiктерi болады.
62. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдары нормативтiк құқықтық құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкес "Автопоезд" "Iрi көлемдi жүк" немесе "Ұзын өлшемдi көлiк құралы" деген тану белгiлермен белгіленедi.
63. Тiркеме-ұзартылманың тiркеменiң артқы көлемiнен 1 метрден аса шығып тұратын жетегi (құбыр) Жол қозғалысы ережесiне сәйкес белгіленедi.
64. Iрi көлемдi жүктi тасымалдау кезiнде жүгі бар автокөлiк құралының биiктігi жолдың жүру бөлігінің үстiнен 4,5 метрден асатын болса, бүркемелеу автомобилiне жоғары ұшында сары түстi сигналдық шамдары бар бiр немесе екi габариттік штангалар орнату қажет.
Шамдарды орнату биiктігi тасымалданатын жүктiң жоғарғы көлемiнен 5-10 сантиметр жоғары болуы және iрi көлемдi автокөлiк құралы жүргiзушiсiнiң көз алдында болуы тиiс.
Шамдар тәулiктiң қараңғы кезiндегi немесе жеткiлiксiз көрiнiм жағдайларындағы қозғалыс кезiнде iске қосылуы тиiс.
6. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк
құралдарының Қазақстан Республикасының автомобиль
жолдары арқылы жүру тәртiбiн бақылау
65. Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары арқылы жүруін бақылауды уәкілетті органмен Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде, кеден органдары Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде, сондай-ақ арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдары арқылы өзінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде жүзеге асырады.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
66. Автокөлiк құралының көлемдiк өлшемдерiнің нақты мәндерiн айқындау өлшеу сызғыштарының немесе арнайы сызықтық өлшеу аспабының көмегiмен, ал толық салмақ пен біліктік жүктемелер – стационарлық немесе жылжымалы үлгiдегi автомобиль таразыларының, сондай-ақ арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарының көмегiмен жүргiзiледi.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 N 508 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

67. Линейно-измерительное оборудование, в том числе специальные автоматизированные измерительные средства и автомобильные весы должны быть в исправном состоянии и иметь сертификаты о проведении метрологической поверки.
Сноска. Пункт 67 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
68. При определении габаритных и весовых параметров автотранспортных средств учитываются установленные погрешности измерительного оборудования, которые трактуются в пользу перевозчика.
69. Исключен постановлением Правительства РК от 03.08.2011 № 902 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
70. В случае установления факта нарушения требований настоящих Правил, перевозчик и (или) грузоотправитель привлекаются к административной ответственности, согласно Кодексу об административных правонарушениях Республики Казахстан (далее – Кодекс), а дальнейшая эксплуатация автотранспортного средства запрещается до устранения выявленного нарушения.
Сноска. Пункт 70 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
71. При нарушении настоящих Правил уполномоченным органом либо таможенными органами принимаются меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении, предусмотренные Кодексом, и перевозка возобновляется в случаях:
1) дальнейшего следования перевозчиком по маршруту движения с превышением весовых и (или) габаритных параметров автотранспортного средства и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств за весь маршрут следования с получением специального разрешения в порядке, установленном настоящими Правилами, без согласования за фактически пройденную часть маршрута – при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства без специального разрешения;
2) разгрузки перевозчиком автотранспортного средства для приведения в соответствие с установленными на территории Республики Казахстан допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, а также выезда автотранспортного средства с территории Республики Казахстан через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств за фактически пройденную часть маршрута без выдачи специального разрешения – при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства;

67. Сызықтық өлшеу жабдығы, соның ішінде арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдары мен автомобильдік таразылар жарамды жай-күйде болуы және олардың метрологиялық тексеруден өткені туралы сертификаты болуы тиіс.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
68. Автокөлiк құралдарының көлемдiк және салмақтық өлшемдерiн айқындау кезiнде өлшеу жабдығының тасымалдаушының пайдасына шешiлетiн қателiктерi ескерiледi.
69. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.08.03 N 902 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
70. Егер осы Ереже талаптарының бұзылу фактісі анықталған жағдайда, тасымалдаушы және (немесе) жүк жөнелтуші Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылады, ал автокөлік құралын одан әрі пайдалануға анықталған бұзушылық жойылғанға дейін тыйым салынады.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
71. Осы Ереже бұзылған жағдайда, уәкілетті орган немесе кеден органдары Кодексте көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шараларын қабылдайды және тасымалдау мынадай жағдайларда:
1) автокөлік құралының салмақтық және (немесе) көлемдік параметрлерін асыра отырып жол жүру бағыты бойынша әрі қарай жүрген және барлық жол жүру бағыты бойынша автокөлiк құралдарының жүріп өтуі үшiн алым сомасын төлеп, іс жүзінде жүріп өткен жолдың бөлігі үшін келісу жүргізбей осы Ережеде белгіленген тәртіппен Арнайы рұқсатты тасымалдаушы алғаннан кейін – ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының Арнайы рұқсатсыз жүріп өткені анықталған кезде;
2) Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлеріне сәйкес келтіру үшін автокөлік құралын артық жүктен босатуды жүргізгенде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралы шыққан кезде және іс жүзінде жүріп өткен бағыттың бір бөлігі үшін автокөлiк құралдарының жүріп өтуі үшiн алым сомасын тасымалдаушы төлеген жағдайда – Арнайы рұқсат берілместен ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өткені анықталған кезде;

3) после доплаты перевозчиком к уплаченному сбору за проезд автотранспортных средств сбора за проезд автотранспортных средств за фактически пройденный маршрут с нарушением порядка, установленного настоящими Правилами, и получения специального разрешения в порядке, установленном настоящими Правилами, с указанием фактических весовых и габаритных параметров – при выявлении фактов превышения одного из параметров крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства над указанными в специальном разрешении;
4) после оплаты перевозчиком суммы сбора за проезд автотранспортных средств по фактическому пройденному маршруту и получения специального разрешения в порядке, установленном настоящими Правилами, – при обнаружении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства с отклонением от маршрута, указанного в специальном разрешении;
5) после продления уполномоченным органом срока в специальном разрешении – при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства с отклонениями от сроков, указанных в специальном разрешении.
Срок продления в специальном разрешении не должен превышать пятнадцати календарных дней.
6) после выделения административной полицией автомобиля сопровождения в сроки, предусмотренные пунктом 29 настоящих Правил, – при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства без автомобиля сопровождения в случаях, предусмотренных пунктом 42 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 71 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам организации и осуществления
перевозок крупногабаритных и
тяжеловесных грузов на территории
Республики Казахстан
СПЕЦИАЛЬНОЕ РАЗРЕШЕНИЕ                                                   № ___________
на проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных транспортных средств
по автомобильным дорогам Республики Казахстан общего пользования

3) автокөлiк құралдарының жүріп өтуі үшiн төленген алымға қосымша осы Ережеде белгіленген тәртіпті бұза отырып және салмақтық және көлемдiк өлшемдердi іс жүзінде көрсете отырып, осы Ережеде белгілеген тәртіппен Арнайы рұқсатты ала отырып, іс жүзінде жүріп өткен бағыт үшін автокөлiк құралдарының алымын тасымалдаушы төлегеннен кейін – iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралы өлшемдерінің бiрi Арнайы рұқсатта көрсетілгендерден асып кеткені анықталған кезде;
4) тасымалдаушы нақты жүріп өткен бағыт бойынша автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасын төлеген және осы Ережеде белгіленген тәртіппен Арнайы рұқсатты алғаннан кейін – iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жолды Арнайы рұқсатта көрсетілген бағыттан ауытқи отырып жүргені анықталған кезде;
5) уәкілетті орган Арнайы рұқсаттағы мерзімді ұзартқаннан кейін – ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының Арнайы рұқсатта көрсетілген мерзімдерден ауытқи отырып жүргені анықталған кезде жалғастырылады.
Арнайы рұқсаттағы ұзарту мерзiмі күнтiзбелiк он бес күннен аспауы тиіс;
6) осы Ереженің 29-тармағында көзделген мерзімде әкімшілік полициясы ілесіп жүру автомобилін бөлгеннен кейін – осы Ереженің 42-тармағында көзделген жағдайларда ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының ілесіп жүру автомобилінсіз жүргені анықталғанда.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ірi көлемді және ауыр салмақты
жүктерді Қазақстан Республикасының
аумағында тасымалдауды ұйымдастыру
және жүзеге асыру ережесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары
бойынша ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты көлік құралдарының
жүріп өтуіне
АРНАЙЫ РҰҚСАТ
№ _________

Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
На движение транспортного средства (марка, модель, номерной
знак) по маршруту
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(название населенных пунктов, по которым проходит маршрут,
протяженность пути в км)

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
автокөлік құралының (маркасы, моделі, нөмірлік белгісі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бағыт бойынша өтетін елді мекендердің атауы, жолдың ұзақтығы км-мен)
бағыты бойынша жүруіне

3. Наименование, адрес и телефон организации, транспортирующей груз
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Движение разрешается _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(число, месяц, год)
с ___ час до _____ час, со скоростью не более ____ км/час по дорогам
--------------------------- линия отреза-----------------------------
КОРЕШОК СПЕЦИАЛЬНОГО РАЗРЕШЕНИЯ
№ ________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(марка, модель, номерной знак, параметры транспортного средства,
номер маршрута, начальный и конечный пункты, протяженность пути в км)
5. Особые условия движения ____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать порядок движения автомобилей сопровождения, способ
информирования других участников движения о перевозке, вид нагрузки и
порядок его пропуска по мостам и др.)
6. Разрешение выдано __________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа, Ф.И.О., подпись, заверенная
печатью, дата)
7. Расчет сбора за проезд _____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сумма оплаты ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(прописью)
8. С основными требованиями Правил организации и осуществления
перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов по территории
Республики Казахстан ознакомились:
водитель основного тягача _____________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
лицо, сопровождающее груз, ____________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)

3. Жүкті тасымалдаушы ұйымның атауы, мекенжайы мен телефоны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. ____________ сағ. бастап __ сағ. дейін (жылы, айы, күні) ___
км/сағ. аспайтын жылдамдықпен ______ жолдарымен жүруге рұқсат етіледі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
-------------------------- кесу сызығы ------------------------------
АРНАЙЫ РҰҚСАТ ТҮБІРТЕГІ
№ __________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(маркасы, моделі, нөмірлік белгісі, көлік құралының өлшемі, бағыт
нөмірі, бастапқы және соңғы пункті, жолдың ұзақтығы км-мен)
5. Қозғалыстың ерекше жағдайлары ______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ілесіп жүретін автомобильдердің қозғалыс тәртібін, қозғалысқа басқа
қатысушыларды тасымал туралы хабар ету тәсілін, жүктеме түрін, оның
көпірлерден өткізу тәртібін және т.б. көрсету)
6. Рұқсат берілді _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы, Т.А.Ә., мөрмен куәландырылған қолы, күні)
7. Жүріп өткені үшін алымдар есебі ____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Төлем сомасы ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жазбаша)
8. Ірі көлемді және ауыр салмақты жүктерді Қазақстан
Республикасының аумағында тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру
ережесінің негізгі талаптарымен танысқандар:
Негізгі тартқыштың жүргізушісі ________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Жүкті шығарып салушы тұлға ____________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)

9. Автотранспортное средство осмотрено представителями
организации, ответственной за перевозку, и соответствует требованиям
Правил дорожного движения и Правил организации и осуществления
перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов по территории
Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(организация, Ф.И.О., подпись, заверенная печатью, дата)
Примечание: все графы специального разрешения должны быть
заполнены (незаполненные графы прочеркиваются) одинаковым цветом.
--------------------------- линия отреза-----------------------------
КОРЕШОК СПЕЦИАЛЬНОГО РАЗРЕШЕНИЯ
№ _________
за проезд крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств
Расчет сбора за проезд ______________________________________________
_____________________________________________________________________
Сумма оплаты ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(прописью)
Водитель ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись, дата)
Уполномоченное лицо, выдавшее разрешение, ___________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, заверенная печатью, дата)
Приложение 2
к Правилам организации и осуществления
перевозок крупногабаритных и
тяжеловесных грузов на территории
Республики Казахстан
КОНТРОЛЬНЫЙ ТАЛОН
К СПЕЦИАЛЬНОМУ РАЗРЕШЕНИЮ
№ __________
На движение по дорогам Республики Казахстан
крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств

9. Автокөлік құралын жүкті тасымалдауға жауапты ұйымның
өкілдері тексерді және Жол қозғалысы ережесі мен Ірі көлемді және
ауыр салмақты жүктерді Қазақстан Республикасының аумағында
тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру ережесінің талаптарына
сәйкес келеді
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйым, Т.А.Ә., мөрмен куәландырылған қолы, күні)
Ескертпе: арнайы рұқсаттың барлық бағандары біркелкі сиямен
толтырылуы тиіс (толтырылмаған бағандар сызылып тасталады).
--------------------------- кесу сызығы -----------------------------
Ірі көлемді және ауыр салмақты көлік құралдарының жүруіне
АРНАЙЫ РҰҚСАТ ТҮБІРТЕГІ
№ _________
Жүріп өткен үшін алымдар есебі ______________________________________
_____________________________________________________________________
Төлем сомасы ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жазбаша)
Жүргізуші ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы, күні)
Рұқсат берген уәкілетті өкіл ________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., мөрмен куәландырылған қолы, күні)
Ірi көлемді және ауыр салмақты
жүктерді Қазақстан Республикасының
аумағында тасымалдауды ұйымдастыру
және жүзеге асыру ережесіне
2-қосымша
Iрi көлемдi және ауыр салмақты көлiк құралдарының Қазақстан
Республикасының жолдары бойынша жүруiне
№ ___________
АРНАЙЫ РҰҚСАТҚА
БАҚЫЛАУ ТАЛОНЫ

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Сумма сбора за проезд крупногабаритных и тяжеловесных
транспортных средств по территории Республики Казахстан _____________
_____________________________________________________________________
(прописью)
Примечание: данный контрольный талон является обязательным
приложением к соответствующему специальному разрешению на движение по
дорогам Республики Казахстан крупногабаритных и тяжеловесных
транспортных средств.
тенге

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Iрi көлемдi және ауыр салмақты көлiк құралдарының Қазақстан
Республикасының аумағы бойынша жүргенi үшiн алынатын алымның сомасы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жазбаша)
Ескерту: осы бақылау талоны ірi көлемдi және ауыр салмақты
көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының жолдары бойынша жүруіне
арналған тиісті Арнайы рұқсатқа мiндеттi қосымша болып табылады.
теңге

Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Наименование перевозчика ____________________________________________
ИИН/БИН _____________________________________________________________
Адрес, телефон ______________________________________________________
Марка автомобиля ______________________ гос. номер __________________
Марка прицепа (полуприцепа) __________________ гос. номер ___________
Тип транспортного средства __________________________________________
Наличие изотермического кузова ______________________________________
Наличие воздушной или эквивалентной ей подвески _____________________
Маршрут движения ____________________________________________________
Общая протяженность маршрута, км ____________________________________
в том числе по территории городов, км _______________________________
Ф.И.О. водителя _____________________________________________________
Ф.И.О. сопровождающего ______________________________________________
Вид сопровождения ___________________________________________________
Наименование и вес груза, т _________________________________________
Грузоподъемность АТС ________________________________________________
Дата и время проезда ________________________________________________
Фактические весовые и габаритные параметры
автотранспортного средства с учетом груза
Параметры
Фактические
Допустимые
Превышение
Высота от поверхности
дороги, м
-
-
-
Ширина, м
-
-
-
Длина автотранспортного
средства, м
-
-
-
Полная масса, т
-
-
-
Полная масса прицепа, т
-
-
-
Колесная формула АТС
1 ось
2 ось
3 ось
4 ось
5 ось
6 ось
7 ось
8 ось
9 ось
Скатность
Расстояние между осями, м
Фактическая нагрузка на ось,
т.с.
Допустимая нагрузка на ось,
т.с.
Превышение, %
Минимальный радиус поворота автотранспортного средства ______________
Дополнительные данные _______________________________________________
___________________________________________            ______________
(должность, Ф.И.О. перевозчика)                  (М.П. подпись)
Дата подачи заявления _______________________________________________
Решение согласовывающей организации _________________________________
___________________________________________            ______________
(должность, Ф.И.О. перевозчика)                  (М.П. подпись)
Решение согласовывающей организации _________________________________
___________________________________________            ______________
(должность, Ф.И.О. перевозчика)                  (М.П. подпись)

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Тасымалдаушының атауы _______________________________________________
ЖСН/БСН _____________________________________________________________
Мекенжайы, телефоны _________________________________________________
Автомобильдің маркасы ________ мем. нөмірi __________________________
Тіркеменің (жартылай тіркеменің) маркасы _______ мем. нөмірi ________
Көлік құралының түрі ________________________________________________
Изотермиялық шанақтың болуы _________________________________________
Әуе немесе оған балама аспаның болуы ________________________________
Жүру бағыты _________________________________________________________
Бағыттың жалпы ұзақтығы, км _________________________________________
оның ішінде қалалардың аумағы бойынша, км ___________________________
Жүргізушінің Т.А.Ә. _________________________________________________
Ілесуші адамның Т.А.Ә. ______________________________________________
Ілесіп жүру түрi ____________________________________________________
Жүктің атауы мен салмағы, т. ________________________________________
АКҚ жүк көтергіштігі ________________________________________________
Жүру күні мен уақыты ________________________________________________
Автокөлік құралының жүгін қоса есептегендегі
нақты салмақтық және көлемдік өлшемдері
Өлшемдерi
Нақты
Рұқсат етілген
Асқаны
Жол бетінен биіктігі, м
Ені, м
Автокөлік құралының ұзындығы, м
Толық салмағы, т
Тіркеменің толық салмағы, т
АКҚ-ның дөңгелектік өрнегi
1-білік
2-білік
3-білік
4-білік
5-білік
6-білік
7-білік
8-білік
9-білік
Еңістігі
Біліктердің ара қашықтығы, м
Білікке нақты жүктеме, т.с.
Білікке рұқсат етілген жүктеме, т.с.
Асқаны, %
Автокөлік құралының ең кіші бұрылу радиусы __________________________
Қосымша деректер ____________________________________________________
________________________________________________     ________________
(тасымалдаушының лауазымы, Т.А.Ә.)               (М.О. қолы)
Өтініштің берілген күнi _____________________________________________
Келісуші органның шешімi ____________________________________________
________________________________________________     ________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)                        (М.О. қолы)
Келісуші органның шешімi ____________________________________________
________________________________________________     ________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)                         (М.О. қолы)