О некоторых вопросах кредитования на 2005 год областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство жилья
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2005 года N 57
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 декабря 2004 года "О республиканском бюджете на 2005 год" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила кредитования на 2005 год областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы по нулевой ставке вознаграждения (интереса) для строительства жилья (далее - Правила).
2. Местным исполнительным органам областей, городов Астаны и Алматы (далее - местные исполнительные органы) в течение 10 (десяти) календарных дней после принятия соответствующими маслихатами решений, предусматривающих в областных, городов Астаны и Алматы бюджетах на 2005 год соответствующие поступления, а также расходы по программе, связанной с выполнением пункта 3 настоящего постановления, представить в Министерство финансов Республики Казахстан указанные решения маслихатов.
3. Министерству финансов Республики Казахстан:
1) в соответствии с законодательством Республики Казахстан после выполнения пункта 2 настоящего постановления выделить местным исполнительным органам кредиты на строительство жилья в сумме 42000000000 (сорок два миллиарда) тенге из средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете на 2005 год на условиях, предусмотренных Правилами, в том числе:
Акмолинской области - 756000000 тенге
Актюбинской области - 3672000000 тенге
Алматинской области - 2680100000 тенге
Атырауской области - 3625000000 тенге
Восточно-Казахстанской области - 2754000000 тенге
Жамбылской области - 1042100000 тенге
Западно-Казахстанской области - 3672000000 тенге
Карагандинской области - 1263300000 тенге
Костанайской области - 1055300000 тенге
Кызылординской области - 937000000 тенге
Мангистауской области - 500000000 тенге
Павлодарской области - 1804000000 тенге
Северо-Казахстанской области - 1065000000 тенге
Южно-Казахстанской области - 5909000000 тенге
городу Астане - 5070300000 тенге
городу Алматы - 6194900000 тенге;
2) обеспечить контроль за целевым использованием кредитов местными исполнительными органами;
3) принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления, в том числе обеспечивающие возврат кредитов местными исполнительными органами.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и торговли Республики Казахстан Мынбаева С.М.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 января 2005 года N 57
Правила кредитования на 2005 год областных бюджетов, бюджетов
городов Астаны и Алматы по нулевой ставке вознаграждения
(интереса) для строительства жилья

Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне тұрғын үй салуға 2005 жылға кредит берудiң кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 25 қаңтардағы N 57 Қаулысы
"2005 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 2 желтоқсандағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне тұрғын үй салу үшін сыйақының (мүдденiң) нөлдiк ставкасы бойынша 2005 жылға кредит беру ережесi (бұдан әрi - Ереже) бекiтiлсiн.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрi - жергілікті атқарушы органдар) тиiстi мәслихаттар облыстық, Астана және Алматы қалаларының 2005 жылға арналған бюджеттерiнде тиiстi түсiмдерді, сондай-ақ осы қаулының 3-тармағын орындауға байланысты бағдарлама бойынша шығыстарды көздейтiн шешiмдер қабылдағаннан кейiн 10 (он) күнтiзбелiк күн iшiнде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiне мәслихаттардың көрсетілген шешiмдерiн берсiн.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы қаулының 2-тармағы орындалғаннан кейiн жергiлiктi атқарушы органдарға 2005 жылға арналған республикалық бюджетте осы мақсаттарға көзделген қаражаттан Ережеде көзделген шарттарда 42000000000 (қырық екi миллиард) теңге сомасында тұрғын үй салуға кредиттер бөлсiн, оның iшiнде:
Ақмола облысына - 756000000 теңге
Ақтөбе облысына - 3672000000 теңге
Алматы облысына - 2680100000 теңге
Атырау облысына - 3625000000 теңге
Шығыс Қазақстан облысына - 2754000000 теңге
Жамбыл облысына - 1042100000 теңге
Батыс Қазақстан облысына - 3672000000 теңге
Қарағанды облысына - 1263300000 теңге
Қостанай облысына - 1055300000 теңге
Қызылорда облысына - 937000000 теңге
Маңғыстау облысына - 500000000 теңге
Павлодар облысына - 1804000000 теңге
Солтүстiк Қазақстан облысына - 1065000000 теңге
Оңтүстiк Қазақстан облысына - 5909000000 теңге
Астана қаласына - 5070300000 теңге
Алматы қаласы - 6194900000 теңге;
2) жергiлiктi атқарушы органдардың кредиттерді мақсатты пайдалануын бақылауды қамтамасыз етсiн;
3) осы қаулыдан туындайтын, оның iшiнде жергiлiктi атқарушы органдардың кредиттердi қайтаруын қамтамасыз ететiн қажеттi шараларды қабылдасын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары - Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрi C.M. Мыңбаевқа жүктелсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 25 қаңтардағы
N 57 қаулысымен
бекiтiлген
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының
бюджеттерiне тұрғын үй салу үшiн сыйақының
(мүдденiң) нөлдiк ставкасы бойынша 2005 жылға
кредит беру ережесi

1. Настоящие Правила определяют порядок кредитования на 2005 год областных бюджетов, городов Астаны и Алматы на строительство жилья за счет средств, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 2 декабря 2004 года "О республиканском бюджете на 2005 год", в сумме 42000000000 (сорок два миллиарда) тенге.
2. Кредиты выделяются местным исполнительным органам областей, городов Астаны и Алматы (далее - местные исполнительные органы) по нулевой ставке вознаграждения сроком со сроком погашения в декабре 2007 на строительство жилья.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения постановлением Правительства РК от 24 октября 2006 года N 1021 .
3. Местные исполнительные органы обеспечивают строительство жилья, (один) квадратный метр которого не должен превышать сумму, эквивалентную 350 (триста пятьдесят) долларам США в чистовой отделке.
4. Министерство финансов Республики Казахстан в соответствии с законодательством:
1) заключает трехсторонние кредитные соглашения с местными исполнительными органами и администратором республиканской бюджетной программы по типовой форме согласно приложению к настоящим Правилам;
2) обеспечивает контроль за целевым использованием и своевременным погашением кредитов в республиканский бюджет.
5. Возврат кредитов производится местными исполнительными органами в республиканский бюджет в установленный срок.
6. Министерство финансов Республики Казахстан в соответствии с законодательством в случае выявления фактов нецелевого использования средств и несвоевременного возврата кредита местными исполнительными органами уведомляет местные исполнительные органы о необходимости в течение 7 (семи) рабочих дней перечислить:
1) сумму, использованную не по целевому назначению, в доход республиканского бюджета с учетом начисленных штрафов в размере 25 (двадцать пять) процентов от суммы, использованной не по целевому назначению;
2) пени в размере 0,1 (одна десятая) процента за каждый день просрочки по кредиту.
7. В случае неисполнения местными исполнительными органами обязательств после проведения мероприятий, указанных в пункте 6 настоящих Правил, Министерство финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) производит списание со счетов местных бюджетов без согласия местных исполнительных органов в доход республиканского бюджета суммы задолженности и суммы начисленной пени;
2) принимает иные необходимые меры, предусмотренные законодательством.
Приложение
к Правилам кредитования на 2005 год
областных бюджетов, бюджетов городов
Астаны и Алматы по нулевой ставке
вознаграждения (интереса)
для строительства жилья.
Кредитное соглашение N____
г. Астана                                          "__"______2005 года
Министерство финансов Республики Казахстан, в лице _______________,
действующего на основании Положения о Министерстве финансов Республики
Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан

1. Осы Ереже "2005 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 2 желтоқсандағы  Заңында  көзделген қаражат есебiнен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне тұрғын үй салуға 2005 жылға 42000000000 (қырық екi миллиард) теңге сомасында кредит беру тәртiбiн белгілейдi.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілiктi атқарушы органдарына (бұдан әрi - жергiлiктi атқарушы органдар) кредиттер тұрғын үй салуға 2007 жылғы желтоқсанда өтеу мерзiмiмен сыйақының нөлдiк ставкасы бойынша бөлiнедi.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.10.24. N  1021  қаулысымен.
3. Жергiлiктi атқарушы органдар 1 (бip) шаршы метрi 350 (үш жүз елу) АҚШ долларына баламалы сомадан аспауы тиiс толығымен әрленген тұрғын үй салуды қамтамасыз етедi.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi заңнамаға сәйкес:
1) осы Ережеге қосымшаға сәйкес үлгiлiк нысан бойынша жергiлiктi атқарушы органдармен және республикалық бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсiмен үш жақты кредит келiсiмдерiн жасасады;
2) кредиттердiң мақсатты пайдаланылуын және республикалық бюджетке уақтылы өтелуін бақылауды қамтамасыз етедi.
5. Жергiлiктi атқарушы органдар кредиттердi республикалық бюджетке белгiленген мерзiмде қайтаруды жүргiзедi.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгі заңнамаға сәйкес жергiлiктi атқарушы органдардың қаражатты мақсатсыз пайдалануы және кредиттi уақтылы қайтармауы фактiлерi анықталған жағдайда, жергілiктi атқарушы органдарды 7 (жетi) жұмыс күнi iшiнде:
1) мақсатына сай пайдаланылмаған соманың 25 (жиырма бес) пайызы мөлшерiнде есептелген айыппұлдарды ескере отырып, мақсатына сай пайдаланылмаған соманы республикалық бюджеттiң кiрiсiне;
2) кредит бойынша әрбiр кешiктiрiлген күн үшiн 0,1 (нөл бүтiн оннан бip) пайыз мөлшерiнде өсiмақы аудару қажеттiлiгi туралы хабардар етедi.
7. Жергiлiктi атқарушы органдар осы Ереженiң 6-тармағында көрсетiлген iс-шаралар жүргізiлгеннен кейiн мiндеттемелердi орындамаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгі заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) жергiлiктi атқарушы органдардың келiсiмiнсiз жергiлiктi бюджеттердiң шоттарынан берешек соманы және есептелген өсiмақы сомасын республикалық бюджеттiң кiрiсiне есептен шығаруды жүргiзедi;
2) заңнамада көзделген өзге де қажеттi шараларды қабылдайды.
Облыстық бюджеттерге, Астана
және Алматы қалаларының
бюджеттерiне тұрғын үй салуға
сыйақының (мүдденiң) нөлдiк
ставкасы бойынша 2005 жылға
кредит беру ережесiне
қосымша
N__ Кредит келiсiмi
Астана қаласы                2005 жылғы "__"________________

от 28 октября 2004 года N 1119, именуемое в дальнейшем "Кредитор", с одной
стороны,
Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан, в лице_____,
действующего на основании Положения о Министерстве индустрии и торговли
Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства
Республики Казахстан от "___"__________ N ___, именуемое в дальнейшем
"Администратор", с другой стороны,
местный исполнительный орган __________, в лице акима _____________,
действующего на основании Закона Республики Казахстан "О местном
государственном управлении в Республике Казахстан", именуемый в дальнейшем
"Заемщик", с третьей стороны,
в дальнейшем совместно именуемые "Стороны", принимая во внимание:
1) Бюджетный кодекс Республики Казахстан;
2) Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2005 год"
(далее - Закон);
3) постановление Правительства Республики Казахстан от 8 декабря 2004
года N 1289 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском
бюджете на 2005 год";
4) постановление Правительства Республики Казахстан от "__" _________
200__ года N ____ "Об утверждении Правил исполнения республиканского и
местных бюджетов";
5) постановление Правительства Республики Казахстан от "___" ________
N ___ "О некоторых вопросах кредитования на 2005 год областных бюджетов,
бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство жилья" (далее -
постановление);
6) другие документы, оговоренные в Соглашении, заключили настоящее
Кредитное соглашение (далее - Соглашение) о нижеследующем.
1. Предмет Соглашения
В соответствии с Законом Кредитор выделяет Заемщику средства на цели, предусмотренные в постановлении, в сумме ____ тенге (далее - Кредит) по нулевой ставке вознаграждения со сроком погашения до "____"__________.
2. Права и обязанности сторон
1. Кредитор обязан:
1) осуществлять контроль за целевым использованием Заемщиком Кредита, а также за своевременным и полным исполнением Заемщиком обязательств по Соглашению.
2. Кредитор имеет право:
1) запрашивать и получать у Заемщика и Администратора всю необходимую информацию, связанную с освоением и своевременным возвратом Кредита;
2) взыскать с Заемщика сумму нецелевого использования Кредита с учетом штрафа, указанного в главе 3 пункта 1 Соглашения, при выявлении факта нецелевого использования;

Бұдан әрi "Кредит берушi" деп аталатын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң атынан Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 28 қазандағы N 1119  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi туралы ереженiң негiзiнде әрекет ететiн,____________ бiр тараптан,
бұдан әрi "Әкiмшi" деп аталатын Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгінiң атынан Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "__"_______N_________ қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі туралы ереженiң негiзiнде әрекет ететiн _________, екiншi тараптан,
бұдан әрi "Қарыз алушы" деп аталатын______жергiлiктi атқарушы органының атынан "Қазақстан Республикасында жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негізiнде әрекет ететiн әкiм____________, үшiншi тараптан,
бұдан әрi бiрлесiп "Тараптар" деп аталатындар мыналарды:
1) Қазақстан Республикасының Бюджет  кодексiн ;
2) "2005 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрi - Заң);
3) "2005 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 8 желтоқсандағы N 289  қаулысын ;
4) "Республикалық және жергілiктi бюджеттердiң атқарылу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 200__жылғы "__ "_______N_______ қаулысын;
5) "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне тұрғын үй салу үшiн 2005 жылға кредит берудiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 200___ жылғы "__"______N ____қаулысын (бұдан әрi - Қаулы);
6) Келiсiмде айтылған басқа құжаттарды назарға ала отырып, мына төмендегілер туралы осы Кредит келiсiмiн (бұдан әрi - Келiсiм) жасасты.
1. Келiсiмнiң мәнi
Заңға сәйкес Кредит берушi Қарыз алушыға_____"__"______дейiн өтеу мерзiмiмен сыйақының нөлдiк ставкасы бойынша________ теңге сомасында қаулыда көзделген мақсаттарға қаражат (бұдан әрi - Кредит) бөледi.
2. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
1. Кредит берушi:
1) Қарыз алушының Кредиттi мақсатты пайдалануын, сондай-ақ Қарыз алушының Келiсiм бойынша мiндеттемелерiн уақтылы және толық орындауын бақылауды жүзеге асыруға мiндеттi.
2. Кредит берушiнiң:
1) Қарыз алушыдан және Әкiмшiден Кредиттi игеруге және уақтылы қайтаруға байланысты барлық қажеттi ақпаратты сұратуға және алуға;
2) Мақсатсыз пайдалану фактiсi анықталған кезде Қарыз алушыдан Келiсiмнiң 3 тарауының 1 тармағында көрсетiлген айыппұлды ескере отырып, Кредиттi мақсатсыз пайдалану сомасын өндiрiп алуға;

3) взыскать с Заемщика штраф в размере, указанном в главе 3 пункта 2 Соглашения, в случае несвоевременного возврата Кредита;
4) в случае невозврата в установленные сроки либо нецелевого использования Кредита, Кредитор вправе приостановить все расходные операции по текущим счетам Заемщика для осуществления списания суммы непогашенного долга в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
5) при невыполнении Заемщиком предусмотренных Соглашением обязательств применять в отношении Заемщика меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
6) запрашивать и получать от Заемщика решение маслихата, предусматривающее в областном бюджете на 2005 год поступление и на соответствующий финансовый год погашение по кредитам (далее - решения маслихата).
3. Администратор обязан:
1) представлять Кредитору всю необходимую информацию, связанную с исполнением условий Соглашения;
2) в течение 10 (десяти) рабочих дней после предоставления Заемщиком решения маслихата обеспечить проведение необходимых мероприятий по перечислению всей суммы Кредита на счет;
3) осуществлять контроль за своевременным и надлежащим исполнением Заемщиком обязательств по Соглашению.
4. Администратор имеет право:
1) запрашивать и получать у Заемщика всю информацию, связанную с освоением и своевременным возвратом Кредита;
2) запрашивать и получать от Заемщика решение маслихата.
5. Заемщик обязан:
1) представить Кредитору и Администратору решение маслихата;
2) использовать Кредит строго по целевому назначению;
3) возвратить Кредит до __ 2007 года;
4) не передавать и не переуступать права и обязанности по Соглашению третьим лицам;
5) своевременно извещать Кредитора и Администратора обо всех фактах, способных повлиять на несвоевременное освоение и погашение Кредита;
6) по первому требованию Кредитора и/или Администратора представлять всю информацию, связанную с Кредитом;
7) представлять отчетность по Кредиту в формах и сроки, установленные Кредитором.
6. Заемщик имеет право:
получать от Администратора информацию, необходимую для полного, точного и своевременного исполнения Заемщиком условий Соглашения.
3. Ответственность сторон
1. В случае нецелевого использования Кредита Заемщик возвращает в доход республиканского бюджета сумму нецелевого использования Кредита, уплачивает штраф в размере 25 (двадцать пять) процентов от суммы нецелевого использования Кредита в течение 7 (семи) рабочих дней после обнаружения факта нецелевого использования Кредита.

3) Кредиттi уақтылы қайтармаған жағдайда Қарыз алушыдан Келiсiмнiң 3 тарауының 2 тармағында көрсетiлген мөлшерде айыппұл өндiрiп алуға;
4) Кредит белгiленген мерзiмдерде қайтарылмаған не мақсатсыз пайдаланылған жағдайда Кредит берушi Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған тәртiппен өтелмеген борыштың сомасын есептен шығаруды жүзеге асыру үшiн Қарыз алушының ағымдағы шоттары бойынша барлық шығыс операцияларын тоқтатуға құқылы;
5) Қарыз алушы Келiсiмде көзделген мiндеттемелердi орындамаған кезде Қарыз алушыға қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шараларды қолдануға;
6) Қарыз алушыдан 2005 жылға арналған облыстық бюджетте кредиттер бойынша түсiмдi және тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджетте оларды өтеудi көздейтiн мәслихаттың шешiмiн (бұдан әрi - Мәслихаттың шешiмi) сұратуға және алуға құқығы бар.
3. Әкiмшi:
1) Кредит берушiге Келiсiмнiң шарттарын орындауға байланысты барлық қажеттi ақпаратты беруге;
2) Қарыз алушы Мәслихат шешiмiн бергеннен кейiн 10(он) жұмыс күнi ішінде Кредиттiң барлық сомасын шотқа аудару жөнiндегi қажеттi iс-шаралар жүргізуді қамтамасыз етуге;
3) Қарыз алушының Келiсiм бойынша мiндеттемелерiн уақтылы және тиiсiнше орындауын бақылауды жүзеге асыруға мiндеттi.
4. Әкiмшiнiң:
1) Қарыз алушыдан Кредиттi игеруге және уақтылы қайтаруға байланысты барлық ақпаратты сұратуға және алуға;
2) Қарыз алушыдан Мәслихаттың шешiмiн сұратуға және алуға құқығы бар.
5. Қарыз алушы:
1) Кредит берушiге және Әкiмшiге Мәслихаттың шешiмiн беруге;
2) Кредиттi қатаң түрде мақсатына сай пайдалануға;
3) Кредиттi 2007 жылғы ___________ дейiн қайтаруға;
4) Келiсiм бойынша құқықтары мен мiндеттерiн үшiншi тұлғаларға бермеуге және қайта бермеуге;
5) Кредит берушiнi және Әкiмшiнi Кредиттi уақтылы игермеуге және өтеуге әсер етуi мүмкiн барлық фактiлер туралы уақтылы хабардар етуге;
6) Кредит берушiнiң және/немесе Әкiмшiнiң бiрiншi талабы бойынша Кредитке байланысты барлық ақпаратты беруге;
7) Кредит берушi белгілеген нысандарда және мерзiмдерде Кредит бойынша есеп беруге мiндеттi.
6. Қарыз алушының:
1) Қарыз алушының Келiсiм шарттарын толық, нақты және уақтылы орындауы үшiн қажеттi ақпаратты Әкiмшiден алуға құқығы бар.
3. Тараптардың жауапкершiлiгi
1. Кредитті мақсатсыз пайдаланған жағдайда Кредиттi мақсатсыз пайдалану фактiсi анықталғаннан кейiн 7 (жетi) жұмыс күнi iшiнде Қарыз алушы Кредиттiң мақсатсыз пайдаланылған сомасын республикалық бюджеттiң кiрiсiне қайтарады, Кредиттi мақсатсыз пайдалану сомасының 25 (жиырма бес) пайызы мөлшерiнде айыппұл төлейдi.

2. Заемщик несет ответственность за полноту и своевременность возврата Кредита. При нарушении сроков оплаты Заемщик перечисляет в доход республиканского бюджета пеню в размере 0,1 (ноль целых одна десятая) процента от суммы задолженности по Кредиту за каждый день просрочки.
4. Форс-мажор
1. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение любого из своих обязательств по Соглашению, если это будет являться следствием обстоятельств непреодолимой силы, к которым, относятся стихийные бедствия, военные действия и иные обстоятельства, не зависящие от волеизъявления сторон.
2. Сторона, для которой создалась невозможность исполнения обязательств вследствие обстоятельств непреодолимой силы, указанных в главе 4 пункта 1 Соглашения, обязана в течение 10 (десяти) календарных дней с момента наступления таких обстоятельств, письменно уведомить об этом другие стороны и представить письменные акты (иные документы) уполномоченных государственных органов, подтверждающие возникновение обстоятельств непреодолимой силы и сроки действия таковых.
3. Сторона обязана в течение 3 (трех) календарных дней сообщить в письменной форме о прекращении действия указанных обстоятельств, указав при этом срок, к которому предполагается выполнить обязательства по Соглашению.
4. Несвоевременное извещение об обстоятельствах непреодолимой силы лишает сторону, которая на них ссылается, права ссылаться в дальнейшем на такие обстоятельства в качестве освобождающих от ответственности.
5. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы срок выполнения обязательств по Соглашению отодвигается соразмерно времени, в течение которого действуют такие обстоятельства и их последствия.
5. Дополнительные положения
1. В части, не урегулированной Соглашением, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Соглашение составлено в трех экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
3. Изменения и дополнения к Соглашению действительны, если они составлены в письменной форме, подписаны Сторонами и скреплены печатями.
4. В случае возникновения разногласий между Сторонами в ходе исполнения условий Соглашения, Стороны обязаны урегулировать их во внесудебном порядке. При недостижении согласия, споры рассматриваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Соглашение вступает в силу со дня его регистрации Кредитором и действует до исполнения Сторонами всех предусмотренных Соглашением обязательств.

2. Қарыз алушы Кредиттiң толық және уақтылы қайтарылуына жауап бередi. Төлеу мерзiмiн бұзған кезде Қарыз алушы республикалық бюджеттiң кiрiсiне әрбiр кешiктiрген күн үшiн Кредит бойынша берешек сомасының 0,1 (нөл бүтiн оннан бip) пайыз мөлшерiнде өсiмақы аударады.
4. Форс-мажор
1. Тараптар, егер бұл зiлзала, әскери iс-қимылдар және тараптардың еркiнен тыс өзге жағдайларға жататын тежеусiз күш жағдайларының салдары болып табылатын болса, Келiсiм бойынша кез келген өз мiндеттемелерiнiң толық немесе iшiнара орындамау жауапкершiлігінен босатылады.
2. Келiсiмнiң 4 тарауының 1 тармағында көрсетiлген тежеусiз күш жағдайлары салдарынан мiндеттемелердi орындамау мүмкiндiгi болған Тарап мұндай жағдайлар басталған сәттен бастап 10 (он) күнтiзбелiк күн iшiнде бұл туралы басқа тараптарды жазбаша хабардар етуге және уәкiлетті мемлекеттiк органдардың тежеусiз күш жағдайларының туындауын және мұндай iс-әрекеттердiң мерзiмдерiн растайтын жазбаша актiлерiн (өзге құжаттарын) беруге мiндеттi.
3. Тарап 3 (үш) күнтiзбелiк күннiң iшiнде бұл ретте Келiсiм бойынша мiндеттемелердi орындау ұйғарылатын мерзiмдi көрсете отырып, көрсетiлген жағдайлардың әрекет етуiн тоқтату туралы жазбаша нысанда хабарлауға мiндеттi.
4. Тежеусiз күш жағдайлары туралы уақтылы хабардар етпеу оған сiлтеме жасайтын тарапты одан әрi жауапкершiлiктен босату ретiнде мұндай жағдайларға сiлтеме жacaу құқығынан айырады.
5. Тежеусiз күш жағдайлары туындаған жағдайда Келiсiм бойынша мiндеттемелердi орындау мерзiмi осындай жағдайлар мен олардың салдары әрекет ететiн уақытқа тең мерзiмге кейiнге қалдырылады.
5. Қосымша ережелер
1. Келiсiмде реттелмеген бөлiкте Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
2. Келiсiм Тараптардың әрқайсысы үшiн бiр данадан бiрдей заң күшi бар мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде үш данада жасалды.
3. Келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар, егер олар жазбаша нысанда жасалса, Тараптар қол қойса және мөрлермен бекiтiлсе, жарамды.
4. Келiсiмнiң шарттарын орындау барысында Тараптар арасында келiспеушiлiктер туындаған жағдайда Тараптар оларды соттан тыс тәртiппен реттеуге мiндеттi. Келiсiмге қол жеткiзiлмеген кезде даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаралады.
5. Келiсiм Кредит берушi тiркеген күнiнен бастап күшiне енедi және Тараптар Келiсiмде көзделген барлық мiндеттемелердi орындағанға дейiн қолданылады.

6. Односторонний отказ от исполнения обязательств по Соглашению не допускается.
6. Юридические адреса сторон
Кредитор:
Министерство финансов
Республики Казахстан,
473000,
г. Астана, пр. Победы 33                    _____________________
м.п.      Ф.И.О
Администратор:
Министерство
индустрии и торговли
Республики Казахстан,
473000 г.Астана ______________              _____________________
м.п.      Ф.И.О
Заемщик:
аким ________ области,
г. ______________                           _____________________
м.п.      Ф.И.О.

6. Келiсiм бойынша мiндеттемелердi орындаудан бiр жақты бас тартуға жол берiлмейдi.
6. Тараптардың заңды мекен-жайлары
Кредит берушi:
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгi,
473000, Астана қаласы,
Жеңiс даңғ., 33                _________________________
м.о.        аты-жөнi
Әкiмшi:
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрлiгi,
473000, Астана қаласы          _________________________
м.о.        аты-жөнi
Қарыз алушы:
_________облысының әкiмi,      _________________________
__________қаласы                   м.о.        аты-жөнi