О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2006 года N 466
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по
вопросам налогообложения
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, ст. 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 20; N 3, ст. 22; №5-6, ст. 31):
1) в статье 88:
абзац восьмой части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере семидесяти пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части четвертой:
"влекут штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов в размере шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.";
2) в абзаце втором части второй статьи 88-1 слова "от двадцати до сорока" заменить словом "тридцати";

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 29 мамырдағы N 466 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 2001 ж. 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104 құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 20-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31 -құжат):
1) 88-бапта:
үшiншi бөлiктiң сегiзiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - он бес, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға - отыз, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс бес, ірі кәсіпкерлік  субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртінші бөліктің екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - отыз, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға - алпыс, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) 88-1-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi" деген сөздер "отыз айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) в статье 205:
в абзаце втором части первой:
слова "до трех" заменить словом "двух";
слова "до шести" заменить словом "трех";
слова "от десяти до двадцати" заменить словом "пятнадцати";
слова "от двадцати до пятидесяти" заменить словами "тридцати пяти";
в абзаце втором части второй:
слова "от трех до пяти" заменить словом "четырех";
слова "от пяти до десяти" заменить словом "восьми";
слова "от двадцати до сорока" заменить словом "тридцати";
слова "от сорока до ста" заменить словами "семидесяти";
в абзаце втором части третьей слова "от десяти до двадцати" заменить словом "пятнадцати";
в абзаце втором части четвертой:
слова "от пяти до пятнадцати" заменить словом "восьми";
слова "от тридцати до шестидесяти" заменить словами "сорока пяти";
слова "от пятидесяти до ста" заменить словами "семидесяти пяти";
в абзаце втором части пятой:
слова "от десяти до тридцати" заменить словом "двадцати";
слова "от шестидесяти до ста двадцати" заменить словом "девяноста";
слова "от ста до двухсот" заменить словами "ста пятидесяти";
4) статью 205-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 205-1. Неправомерное осуществление деятельности при применении специального налогового режима
1. Осуществление деятельности при применении специального налогового режима с нарушением условий, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан для этого режима, -
влечет штраф на физических лиц в размере восьми, индивидуальных предпринимателей - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти месячных расчетных показателей.

3) 205-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"айлық есептiк көрсеткiштiң үшке дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "екi" деген сөзбен ауыстырылсын;
"алтыға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;
"оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "он бec" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жиырмадан елуге дейiнгi" деген сөздер "отыз бес айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"айлық есептiк көрсеткiштiң үштен беске дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "төрт" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бестен онға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "сегiз" деген сөзбен ауыстырыл сын;
"жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қырықтан жүзге дейiнгi" деген сөздер "жетпiс айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi" деген сөздер "он бес айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"айлық есептiк көрсеткiштiң бестен он беске дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "сегiз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"отыздан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "қырық бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
"елуден жүзге дейiнгi" деген сөздер "жетпiс бес айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"айлық есептiк көрсеткiштiң оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
"алпыстан жүз жиырмаға дейiнгі мөлшерiнде" деген сөздер "тоқсан" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жүзден екі жүзге дейінгі" деген сөздер "бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 205-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"205-1-бап. Арнаулы салық салу режимін қолданған кезде қызметтi заңсыз жүзеге асыру
1. Арнаулы салық салу режимін қолданған кезде қызметтi Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде осы режим үшiн көзделген шарттарды бұза отырып жүзеге асыру,-
жеке тұлғаларға - сегiз, дара кәсіпкерге - он бес, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер,-
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он бес мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге - отыз мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елу мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiс мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Нарушение индивидуальным предпринимателем срока подачи заявления на получение очередного патента -
до тридцати календарных дней, влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей;
более тридцати календарных дней влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.
5. Осуществление предпринимательской деятельности индивидуальным предпринимателем в период действия заявления о временном приостановлении предпринимательской деятельности при применении специального налогового режима на основе патента влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
6. Действия, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложение административного взыскания, -
влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.";
5) в статье 206:
в абзаце втором части первой:
слова "от десяти до двадцати" заменить словом "пятнадцати";
слова "от двадцати до сорока" заменить словом "тридцати";
слова "от сорока до пятидесяти" заменить словами "сорока пяти";
слова "от шестидесяти до восьмидесяти" заменить словом "семидесяти";
в абзаце втором части второй:
слова "от двадцати до сорока" заменить словом "тридцати";
слова "от тридцати до пятидесяти" заменить словом "сорока";
слова "от пятидесяти до семидесяти" заменить словом "шестидесяти";
слова "от восьмидесяти до ста" заменить словом "девяноста";
в абзаце втором части третьей:
слова "от пятнадцати до сорока" заменить словом "тридцати";
слова "от ста до трехсот" заменить словом "двухсот";
слова "от двухсот до пятисот" заменить словами "трехсот пятидесяти";
в абзаце втором части четвертой:
слова "от сорока до шестидесяти" заменить словом "пятидесяти";
слова "от ста до четырехсот" заменить словами "двухсот пятидесяти";
слова "от пятисот до одной тысячи" заменить словом "семисот пятидесяти";
6) в статье 208:
в абзаце втором части первой слова "от десяти до сорока" заменить словами "двадцати пяти";
в абзаце втором части второй слова "от двадцати до пятидесяти" заменить словами "тридцати пяти";

3. Дара кәсiпкердiң кезектi патент алуға өтiнiштi беру мерзiмiн бұзуы -
отыз күнтiзбелiк күнге дейiн, он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
отыз күнтiзбелiк күннен астам жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайтадан жасалған iс-қимыл -
қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Патент негiзiнде арнаулы салық режимiнде кәсiпкерлiк қызметтi уақытша тоқтата тұру туралы өтiнiштiң қолданысы кезеңiнде дара кәсiпкердiң кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруы жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайтадан жасалған iс-қимыл -
қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 206-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "қырық бec" деген сөздермен ауыстырылсын;
"алпыстан сексенге дейiнгi" деген сөздер "жетпiс айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"отыздан елуге дейiнгі мөлшерiнде" деген сөздер "қырық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "алпыс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"сексеннен жүзге дейiнгi" деген сөздер "тоқсан айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен қырыққа дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "екi жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"екi жүзден бес жүзге дейiнгi" деген сөздер "үш жүз елу айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"айлық есептік көрсеткiштiң қырықтан алпысқа дейiнгі мөлшерiнде" деген сөздер "елу" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "екі жүз елу" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бec жүзден бiр мыңға дейiнгi" деген сөздер "жетi жүз елу айлық есептiк көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 208-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң оннан қырыққа дейiнгi" деген сөздер "жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейiнгi" деген сөздер "отыз бес айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;

7) в абзаце втором части второй статьи 209 слово "пятидесяти" заменить словом "десяти";
8) заголовок и абзац первый части первой статьи 213 изложить в следующей редакции:
"Статья 213. Нарушение правил ввоза, транспортировки, производства, декларирования, хранения и реализации подакцизных товаров и нефтепродуктов, а также правил оформления сопроводительных накладных на нефтепродукты
1. Нарушение правил ввоза, транспортировки, производства, декларирования, хранения и реализации подакцизных товаров и нефтепродуктов, а также правил оформления сопроводительных накладных на нефтепродукты -";
9) в статье 215:
в абзаце втором части первой слова "от пяти до двадцати пяти" заменить словом "пятнадцати";
в абзаце втором части второй слова "от пяти до десяти" заменить словом "восьми";
в абзаце втором части третьей слова "от десяти до сорока" заменить словами "двадцати пяти";
10) в статье 216:
в абзаце втором части первой слова "от десяти до пятидесяти" заменить словом "тридцати";
в абзаце втором части второй слова "от двадцати до ста" заменить словом "шестидесяти";
11) в абзаце втором части первой статьи 218 слова "от десяти до пятидесяти" заменить словом "тридцати";
12) в статье 219:
в абзаце втором части первой:
слова "от пяти до десяти" заменить словом "восьми";
слова "от десяти до двадцати" заменить словом "пятнадцати";
в абзаце втором части второй:
слова "от десяти до двадцати" заменить словом "пятнадцати";
слова "от двадцати до сорока" заменить словом "тридцати";
в абзаце втором части третьей слова "от сорока до пятидесяти" заменить словами "сорока пяти";
в абзаце втором части четвертой слова "от пятидесяти до семидесяти" заменить словами "шестидесяти";
13) в статье 358:
в абзаце втором частей первой, второй и третьей слова "от двадцати до сорока" заменить словом "тридцати";
в абзаце втором части четвертой слова "от пятидесяти до семидесяти" заменить словом "шестидесяти";
14) в статье 358-1:
в абзаце втором части первой:
слова "от пяти до десяти" заменить словом "восьми";
слова "от десяти до двадцати" заменить словом "пятнадцати";
слова "от сорока до пятидесяти" заменить словами "сорока пяти";
в абзаце втором части второй:
слова "от десяти до двадцати" заменить словом "пятнадцати";
слова "от сорока до пятидесяти" заменить словами "сорока пяти";
15) в статье 360:
в абзаце втором частей первой и второй слова "от двадцати до сорока" заменить словом "тридцати";
в абзаце втором части третьей слова "от пятидесяти до ста" заменить словом "семидесяти";
16) в части первой статьи 570:
слова "Налоговые органы" заменить словами "Органы налоговой службы";
цифры "205-1, 206, 207, 208-1, 209-212" заменить цифрами "205-212".
2. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст.168; 2002 г., N 6, ст.73, 75; N 19-20, ст.171; 2003 г., N 1-2, ст.6; N 4, ст.25; N 11, ст.56; N 15, ст.133, 139; N 21-22, ст.160; N 24, ст.178; 2004 г., N 5, ст.30; N 14, ст.82; N 20, ст.116; N 23, ст.140, 142; N 24; ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст.23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24):
1) в пункте 1 статьи 10:
подпункт 2) дополнить словами "выплаты по векселю";
дополнить подпунктом 22-2) следующего содержания:
"22-2) основные средства - материальные активы сроком службы более одного года, удерживаемые налогоплательщиком для использования в производстве или поставки товаров (работ, услуг), для сдачи в аренду другим лицам или для административных целей, а также инвестиционная недвижимость, определенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и Международными стандартами финансовой отчетности;";

7) 209-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы "елу" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 213-баптың тақырыбы және бiрiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"213-бап. Акцизделетiн тауарларды және мұнай өнiмдерiн әкелу, тасымалдау, өндiру, декларациялау, сақтау мен өткiзу ережелерiн, сондай-ақ мұнай өнiмдерiне iлiспе жүк құжаттарын ресiмдеу ережелерiн бұзу
1. Акцизделетiн тауарларды және мұнай өнiмдерiн әкелудiң, тасымалдаудың, өндiрудiң, декларациялаудың, сақтау мен өткiзудiң заңнамада белгiленген ережелерiн, сондай-ақ мұнай өнiмдерiне iлiспе жүк құжаттарын ресiмдеудiң ережелерiн бұзу, - ";
9) 215-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң бестен жиырма беске дейiнгi" деген сөздер "он бес айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi"деген сөздер "сегiз айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң оннан қырыққа дейiнгi" деген сөздер "жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 216-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң оннан елуге дейiнгi" деген сөздер "отыз айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жүзге дейiнгi" деген сөздер "алпыс айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 218-баптың бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң оннан елуге дейiнгi" деген сөздер "отыз айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 219-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "сегiз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"оннан жиырмаға дейiнгi" деген сөздер "он бес айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жиырмадан қырыққа дейiнгi" деген сөздер "отыз айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң қырықтан елуге дейiнгi" деген сөздер "қырық бес айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жетпiске дейiнгi" деген сөздер "алпыс айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 358-бапта:
бiрiншi, екiншi және үшiншi бөлiктердiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi" деген сөздер "отыз айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жетпiске дейiнгi" деген сөздер "алпыс айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 358-1-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "сегiз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қырықтан елуге дейiнгi" деген сөздер "қырық бес айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қырықтан елуге дейiнгi" деген сөздер "қырық бес айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 360-бапта:
бiрiншi және екiншi бөлiктердiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi" деген сөздер "отыз айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы "айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi" деген сөздер "жетпiс айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 570-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"Салық органдары" деген сөздер "Салық қызметi органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"205-1, 206, 207, 208-1, 209-212" деген цифрлар "205-212" деген цифрлармен ауыстырылсын.
2. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" (Салық кодексi) 2001 ж. 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N  15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат):
1) 10-баптың 1-тармағында:
2) тармақша "; вексель бойынша төлемдер" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 22-2) тармақшамен толықтырылсын:
"22-2) негізгі құралдар - өндірісте пайдалану немесе тауарлар (жұмыстар, қызметтер) жеткізу үшін, басқа тұлғаларға жалға беру үшін немесе әкімшілік мақсаттар үшін салық төлеуші ұстап қалатын, қызметі бір жылдан артық материалдық активтер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есеп беру туралы заңнамасына және Халықаралық қаржылық есеп беру стандарттарына сәйкес айқындалған инвестициялық жылжымайтын мүлік;";

дополнить подпунктом 27-2) следующего содержания:
"27-2) служебная командировка - направление работника для выполнения трудовых обязанностей вне места его постоянной работы на срок не более 45 дней, не считая времени нахождения в пути;";
2) статью 11 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Налогоплательщик вправе в отношениях, регулируемых налоговым законодательством, участвовать в порядке, установленном уполномоченным государственным органом, электронным способом.";
3) статью 13 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Налоговый агент вправе в отношениях, регулируемых налоговым законодательством, участвовать в порядке, установленном уполномоченным государственным органом, электронным способом.";
4) в статье 16:
в пункте 1:
подпункт 5) дополнить словами ", а также консолидированную финансовую отчетность налогоплательщика - резидента, включая финансовую отчетность дочерних компаний такого налогоплательщика - резидента, расположенных за пределами Республики Казахстан";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) получать от банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, сведения о наличии и номерах банковских счетов, об остатках и движении денег на этих счетах с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну в отношении:
проверяемого налогоплательщика - юридического лица и индивидуального предпринимателя по вопросам, связанным с налогообложением;
бездействующего юридического лица в порядке, установленном уполномоченным государственным органом по согласованию с уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
лица, зарегистрированного в установленном законом порядке в качестве кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов, а также в члены органов местного самоуправления, и его (ее) супруги (супруга).";
в подпункте 12) слова "подпунктом 4)" заменить словами "подпунктами 1), 2) и 4)";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Органы налоговой службы вправе осуществлять реализацию задач, возложенных законодательными актами Республики Казахстан, электронным способом в порядке, установленном уполномоченным государственным органом.";
5) пункт 4 статьи 21 дополнить словами "по согласованию с уполномоченным государственным органом";

мынадай мазмұндағы 27-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"27-2) қызметтiк іссапар - жолда болатын уақытты есептемегенде қызметкердi 45 күннен аспайтын мерзімге еңбек міндеттемелерiн өзiнiң тұрақты жұмыс орнынан тыс жерде орындау үшiн жiберу;";
2) 11-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Салық төлеушi салық заңнамасымен реттелетiн қатынастарға уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен электрондық тәсiлмен қатысуға құқылы.";
3) 13-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Салық агентi салық заңнамасымен реттелетiн қатынастарға уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен электрондық тәсiлмен қатысуға құқылы.";
4) 16-бапта:
1-тармақта:
5) тармақша "құжаттар" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ резидент салық төлеушiнiң Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан еншiлес компанияларының қаржылық есептiлiгiн қоса алғанда, мұндай резидент салық төлеушiден шоғырландырылған қаржылық есептiлiк" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) мыналарға:
салық салуға байланысты мәселелер бойынша тексерiлетiн салық төлеушiге - заңды тұлға мен жеке кәсiпкерге;
уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша әрекетсiз заңды тұлғаға;
заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Президенттiгiне, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң және мәслихаттардың депутаттығына, сондай-ақ жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының мүшелiгiне кандидат ретiнде тiркелген тұлғаға және оның зайыбына (ерiне) қатысты коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен белгiленген талаптарды сақтай отырып, банктерден немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан банк шоттарының бар-жоғы және олардың нөмiрлерi туралы, осы шоттардағы ақшаның қалдығы мен қозғалысы туралы мәлiметтер алуға;";
12) тармақшадағы "4) тармақшасында" деген сөздер "1), 2) және 4) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Салық қызметi органдары Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiмен жүктелген мiндеттердi iске асыруды уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен электрондық тәсiлмен жүзеге асыруға құқылы.";
5) 21-баптың 4-тармағы "(облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздерден кейiн "уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;

6) пункт 4 статьи 29 после слова "операций" дополнить словами ", или со дня осуществления платежа налогоплательщиком через банкоматы или иные электронные устройства";
7) в статье 31:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уведомлением признается направленное органом налоговой службы сообщение налогоплательщику на бумажном носителе или с его письменного согласия электронным способом о необходимости исполнения последним налогового обязательства.";
пункт 2 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) о снятии с учета лица, являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость и не уведомившего налоговый орган в течение двадцати рабочих дней об изменении места нахождения (жительства) со дня возникновения таких изменений - не позднее одного рабочего дня со дня снятия с учета по налогу на добавленную стоимость.";
пункт 4 дополнить словами ", за исключением уведомления, указанного в подпункте 10) пункта 2 настоящей статьи, по которому подтверждается факт отправки.";
в пункте 4-1:
слово "десяти" заменить словом "тридцати";
слово "ему" заменить словами "(получения) ему (им)";
8) в пункте 2 статьи 32:
слово "пятнадцати" заменить словом "тридцати";
дополнить словами "(получения налогоплательщиком)";
9) пункт 1 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"1. Уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет, отраженных в ликвидационной налоговой отчетности, производится в течение 10 рабочих дней со дня представления ликвидационной налоговой отчетности.
В случае если срок уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, отраженных в налоговой отчетности (за исключением ликвидационной), наступает по истечении срока, указанного в части первой настоящего пункта, такая уплата производится не позднее 10 рабочих дней со дня представления ликвидационной налоговой отчетности.
Налоговая задолженность ликвидируемого юридического лица погашается за счет денег указанного юридического лица, в том числе полученных от реализации его имущества, в порядке очередности, установленной законодательными актами Республики Казахстан. При этом также погашается налоговая задолженность структурных подразделений ликвидируемого юридического лица.";
10) статью 38 дополнить пунктом 1-3 следующего содержания:
"1-3. В случае применения налогоплательщиком пункта 4 статьи 100 и подпункта 25-1) статьи 144 настоящего Кодекса срок исковой давности, установленный пунктом 1 настоящей статьи, продлевается в части начисления и (или) пересмотра начисленной суммы корпоративного подоходного налога и индивидуального подоходного налога до пяти лет от срока, установленного подпунктом 1) пункта 4 статьи 100 настоящего Кодекса по исполнению обязательств физическим лицом.";

6) 29-баптың 4-тармағы "күннен бастап" деген сөздерден кейiн "немесе салық төлеушi төлемдi банкоматтар немесе өзге де электронды құрылғылар арқылы жүзеге асырған күннен бастап" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 31-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық төлеушiнiң салық мiндеттемесiн орындау қажеттiгi туралы салық қызметi органының оған қағаз жеткiзгiште немесе оның жазбаша келiсiмiмен электрондық тәлсiлмен жiберген хабары хабарлама деп танылады.";
2-тармақтың 9) тармақшасындағы "кешiктiрiлмей" деген сөзден кейiн ";" белгiсi қойылып мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) қосылған құн салығын төлеушi болып табылатын және орналасқан (тұратын) жерi өзгерген күннен бастап мұндай өзгерiстер туралы жиырма жұмыс күнi iшiнде салық органын хабардар етпеген тұлғаны есептен шығару туралы - қосылған құн салығы бойынша есептен шығарылған күннен бастап бiр жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей";
4-тармақтағы "Хабарлама" деген сөз "Осы баптың 2-тармағының 10) тармақшасында көрсетiлген, жiберу фактiсi сол бойынша расталатын хабарламаны қоспағанда, хабарлама" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-1-тармақта:
"хабарлама тапсырылған" деген сөздер "(өзi) хабарлама (хабарламаны) тапсырылған (алған)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"он" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 32-баптың 2-тармағында:
"хабарлама тапсырылған" деген сөздерден кейiн "(салық төлеушi хабарламаны алған)" деген сөздермен толықтырылсын;
"он бес" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 34-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тарату есептiлiгiнде көрсетiлген салықты және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу таратудың салық есептiлiгi табыс етiлген күннен бастап 10 жұмыс күнi iшiнде жүргiзiледi.
Салық (тарату есептiлiгiн қоспағанда) есептiлiгiнде көрсетiлген салықты және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу мерзiмi осы тармақтың бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген мерзiм өткеннен кейiн басталатын жағдайда мұндай төлем таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Таратылатын заңды тұлғаның салық берешегі аталған заңды тұлғаның ақшасы, оның ішінде оның мүлкін сатуда салынған ақша есебінен Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген кезектілік тәртібімен өтеледі. Бұл ретте тартылатын заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің салық берешегі де өтеледі.";
10) 38-бап мынадай мазмұндағы 1-3-тармақпен толықтырылсын:
"1-3. Салық төлеуші осы Кодекстің 100-бабының 4-тармағы және 144-бабының 25-1) тармақшасын қолданған жағдайда осы баптың 1-тармағында белгіленген талап қою мерзімі корпорациялық табыс салығы мен жеке табыс салығын есептеу және (немесе)" қайта қарау бөлігінде жеке тұлғаның міндеттемелерді орындауы бойынша осы Кодекстің 100-бабы 4-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімнен бес жылға дейін ұзартылады.";

11) в статье 39:
в подпункте 2) пункта 2:
абзац второй после слова "пени" дополнить словом ", недоимки";
абзац третий исключить;
в пункте 2-1:
слова "в порядке, установленном настоящей статьей," исключить;
после слова "налогов" дополнить словами "в следующем порядке:
в счет погашения пени, недоимки и штрафов по другим видам налогов;
в счет предстоящих платежей по другим видам налогов.";
12) статью 45 дополнить частями следующего содержания:
"В случае возврата почтовой или иной организацией связи направленного уведомления в связи с отсутствием налогоплательщика по фактическому адресу (месту жительства) способ обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства, указанный в подпункте 2) настоящей статьи, применяется в течение 5 рабочих дней на основании акта об отсутствии по месту фактического адреса (жительства), составленного органами налоговой службы, и ответа соответствующих правоохранительных органов о невозможности установления места нахождения (жительства) налогоплательщика.
Акт об отсутствии по месту фактического адреса (жительства) налогоплательщика составляется не позднее 5 рабочих дней со дня возврата почтовой или иной организацией связи направленного уведомления в связи с отсутствием налогоплательщика по фактическому адресу (месту жительства).";
13) пункт 1 статьи 47 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) невозможности установления места нахождения (жительства) налогоплательщика, подтвержденного документами, предусмотренными статьей 45 настоящего Кодекса.";
14) пункт 1 статьи 51 после слова "случае" дополнить словами "отсутствия банковского счета или";
15) в части второй пункта 1-2 статьи 52 слово "десяти" заменить словом "двадцати";
16) в подпункте 2) статьи 58 слова ", разделения и преобразования" заменить словами "и разделения";
17) в статье 61:
пункт 1 дополнить словами "и учетную регистрацию филиалов и представительств";
пункт 3-1 дополнить словами "и ипотеки судна или строящегося судна";
в пункте 5 слова "механических транспортных средств и прицепов" заменить словами "транспортных средств";
пункты 6,6-1 и 7 исключить;
18) в статье 69:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Налоговая отчетность на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком, налоговым агентом (руководителем и главным бухгалтером), либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика, налогового агента, либо его уполномоченного представителя. При составлении налоговой отчетности в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика.";
в пункте 7:
часть вторую после слова "отчетность" дополнить словом "(ликвидационная)";
в части третьей слова "Отчетность, указанная в настоящем пункте," заменить словами "Ликвидационная налоговая отчетность";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Налоговая отчетность (за исключением ликвидационной), срок представления которой не наступает на день представления ликвидационной налоговой отчетности, представляется до срока, установленного частью третьей настоящего пункта.";

11) 9-бапта:
2 тармақтың 2) тармақшасында:
екінші абзац "өсімпұлдар" деген сөз "өсімпұлдарды, бересілер" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзац алып тасталсын;
2-1-тармақта:
"осы бапта белгiленген тәртiппен" деген сөздер "мынадай тәртiппен:
салықтың басқа түрлерi бойынша өсiмпұлдарды, бересiлер мен айыппұлдарды өтеу есебiне;
салықтың осы және басқа да түрлерi бойынша алдағы төлемдер есебiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 45-бап мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Салық төлеушiнiң нақты мекен-жайы (тұратын жерi) бойынша болмауына байланысты почта немесе өзге де байланыс ұйымы жiберiлген хабарламаны қайтарған жағдайда мерзiмiнде орындалмаған салық мiндеттемесiн орындауды қамтамасыз етудiң осы баптың 2) тармақшасында көрсетiлген тәсiлi салық қызметi органдары жасаған нақты мекен-жайы (тұратын жерi) бойынша болмауы туралы актiнiң және тиiстi құқық қорғау органдарының салық төлеушiнiң орналасқан (тұратын) жерiн белгiлеудiң мүмкiн еместiгi туралы жауабының негiзiнде 5 жұмыс күнi iшiнде қолданылады.
Салық төлеушiнiң нақты мекен-жайы (тұратын жерi) бойынша болмауы туралы акт почта немесе өзге де байланыс ұйымы салық төлеушiнiң нақты мекен-жайы (тұратын жерi) бойынша болмауына байланысты жiберiлген хабарламаны қайтарған күннен бастап 5 жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей жасалады.";
"осы Кодекстiң 45-бабында көзделген құжаттармен расталған салық төлеушiнiң орналасқан (тұратын) жерiн белгiлеу мүмкiн болмаған";
14) 51-баптың 1-тармағы "өндiрiп алу" деген сөздерден кейiн "банк шоты болмаған немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 52-баптың 1-2-тармағының екiншi абзацындағы "он" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 58-баптың 2) тармақшасындағы ", бөлiну және қайта құрылу" деген сөздер "және бөлiну" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 61-бапта:
1-тармақ "тiркегенi" деген сөзден кейiн "және филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркегенi" деген сөздермен толықтырылсын;
3-1-тармақ "кепiлiн" деген сөзден кейiн "және кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтағы "Механикалық көлiк құралдары мен тiркемелердi" деген сөздер "Көлiк құралдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
6, 6-1 және 7-тармақтар алып тасталсын;
18) 69-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағаз жеткiзгiштегi салық есептiлiгiне салық төлеушi, салық агентi (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкiлеттi өкiлi қол қоюға, сондай-ақ ол салық төлеушiнiң, салық агентiнiң не оның уәкiлеттi өкiлiнiң мөрiмен расталуға тиiс. Салық есептiлiгi электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат салық төлеушiнiң электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылуға тиiс.";
7-тармақта:
екiншi бөлiк "бөлек салық" деген сөздерден кейiн "(тарату)" деген сөзбен толықтырылсын;
үшiншi бөлiктегi "Осы тармақта көрсетiлген есептiлiк" деген сөздер "Таратудың салық есептiлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Табыс ету мерзiмi таратудың салық есептiлiгiн табыс ету күнi басталмайтын салық есептiлiгi (тарату есептiлiгiн қоспағанда) осы тармақтың үшiншi бөлiгiнде белгiленген мерзiмге дейiн табыс етiледi.";

19) в пункте 1 статьи 70:
после слова "письменного" дополнить словом "(электронного)";
после слов "срок представления налоговой декларации" дополнить словами "и (или) документации, представляемой налогоплательщиками, подлежащими электронному мониторингу,";
20) в статье 71:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Внесение изменений и дополнений в налоговую декларацию, расчет допускается в течение срока исковой давности, предусмотренного настоящим Кодексом, если иное не предусмотрено настоящей статьей.
Внесение изменений и дополнений в расчет сумм авансовых платежей допускается в порядке, предусмотренном статьей 126 настоящего Кодекса.";
пункты 2 и 4 после слова "налогоплательщиком" дополнить словами ", налоговым агентом";
21) дополнить статьей 73-1 следующего содержания:
"Статья 73-1. Корректировка объектов налогообложения при применении трансфертных цен
При самостоятельном выявлении налогоплательщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим вопросы трансфертного ценообразования, факта отклонения цены сделки от рыночной цены налогоплательщик вправе скорректировать объекты налогообложения и налоговые обязательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
22) в пункте 1 статьи 74:
в абзаце первом части первой слова "Республики Казахстан" заменить словами "Республики Казахстан,";
в части третьей слова "при внутреннем лизинге, а также лизингополучателем или сублизингополучателем при международном лизинге" исключить;
дополнить частью следующего содержания:
"В целях налогообложения такая сделка рассматривается как покупка основных средств лизингополучателем. При этом лизингополучатель рассматривается как владелец основных средств, а лизинговые платежи - как платежи по кредиту, предоставленному лизингополучателю.";
23) пункт 2 статьи 80 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;";
24) часть вторую пункта 2 статьи 82 изложить в следующей редакции:
"Балансовой стоимостью является стоимость активов, отраженная в бухгалтерском балансе на первое число месяца, в котором произошла их реализация с учетом расходов, относимых на увеличение балансовой стоимости актива на момент реализации.";
25) статью 86 дополнить словами ", а также доходы налогоплательщика, передающего право требования долга, определяемые в виде положительной разницы между стоимостью реализации права требования долга и суммой требования, отраженной в бухгалтерском учете лица, передающего права требования, на дату реализации права требования";

19) 70-баптың 1-тармағында:
"жазбаша" деген сөзден кейiн "(электронды)" деген сөзбен толықтырылсын;
"орган салық декларациясын" деген сөзден кейiн "және (немесе) салық төлеушiлер табыс ететiн, электронды мониторингiге жататын құжаттаманы" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 71-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, салық декларациясына, есеп қисабына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге осы Кодексте көзделген талап қою мерзiмi iшiнде жол берiледi.
Аванстық төлемдер сомасының есеп-қисабына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге осы Кодекстiң 126-бабында көзделген тәртiппен рұқсат етiледi.";
2 және 4-тармақтар "Салық төлеушiнiң", "салық төлеушi" деген сөздерден кейiн ", салық агентiнiң", ", салық агентi" деген сөздермен толықтырылсын;
21) мынадай мазмұндағы 73-1-баппен толықтырылсын:
"73-1-бап. Трансферттiк бағаларды қолдану кезiнде салық салу
объектiлерiн түзету
Қазақстан Республикасының трансферттiк баға белгiлеу мәселелерiн реттейтiн заңнамасына сәйкес салық төлеушi мәмiле бағасының рыноктық бағадан ауытқу фактiсiн дербес анықтаған кезде салық төлеушi салық салу объектiлерiн және салық мiндеттемелерiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес түзетуге құқылы.";
22) 74-баптың 1-тармағында:
"Iшкi лизинг кезiнде лизинг алушының, сондай-ақ халықаралық лизинг кезiнде лизинг алушының немесе қосалқы лизинг" деген сөздер "Лизинг" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Салық салу мақсатында мұндай мәмiле лизинг алушының негiзгi құралдарды сатып алуы ретiнде қаралады. Бұл ретте лизинг алушы негiзгi құралдардың иесi ретiнде, ал лизингтiк төлемдер лизинг алушыға берiлген кредит бойынша төлем ретiнде қаралады.";
23) 80-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) жер қойнауын пайдаланушылардың табиғи ресурстарды геологиялық зерделеуге және оларды өндiруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстарын, сондай-ақ басқа да шығыстарын түзетуден түсетiн табыстар;";
24) 82-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Активтiң өткiзу кезiндегi баланстық құнының ұлғаюына жатқызылатын шығыстарды ескере отырып, активтер өткiзiлген айдың бiрiншi күнiнде бухгалтерлiк баланста көрсетiлген құны олардың баланстық құны болып табылады.";
25) 86-бап "табыстары" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ борышты талап ету құқығын беретiн салық төлеушiнiң талап ету құқығын өткiзу құны мен талап ету құқығын берушi тұлғаның бухгалтерлiк есебiнде көрсетiлген талап ету сомасының арасындағы талап ету құнын өткiзу күнiндегi оң айырма түрiнде айқындалатын табыстары" деген сөздермен толықтырылсын;

26) подпункт 2) пункта 1 стать 89 дополнить словами ", за исключением субсидий, полученных из средств государственного бюджета";
27) дополнить статьей 90-1 следующего содержания:
"Статья 90-1. Превышение доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы
1. В совокупный годовой доход налогоплательщика включается превышение доходов над расходами, подлежащими получению (полученными) при эксплуатации объектов социальной сферы.
2. К объектам социальной сферы относятся основные средства и нематериальные активы, учитываемые в бухгалтерском балансе налогоплательщика в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, а также стандартами бухгалтерского учета, используемые налогоплательщиком при осуществлении следующих видов деятельности:
1) медицинская деятельность;
2) деятельность в сфере дошкольного воспитания и обучения; начального, основного, среднего, дополнительного общего образования; начального, среднего, высшего и послевузовского профессионального образования; переподготовки и повышения квалификации;
3) деятельности в сфере науки, физической культуры и спорта, культуры, оказания услуг по сохранению исторического и культурного наследия, архивных ценностей, а также в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов;
4) библиотечное обслуживание;
5) деятельность по организации общественного питания работников;
6) деятельность по организации отдыха работников, членов их семей, а также работников и членов семей аффилированных лиц,
а также объекты жилищного фонда.
Для целей настоящей статьи доходы и расходы определяются на основании данных бухгалтерского учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, а также стандартами бухгалтерского учета.";
28) пункт 1 статьи 94 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) выплаты по векселю;";
29) пункт 2 статьи 96 изложить в следующей редакции:
"2. Вычету подлежат требования, признанные сомнительными в соответствии с настоящим Кодексом.
Отнесение налогоплательщиком сомнительных требований на вычеты производится при наличии документов, подтверждающих возникновение требования, а также при их отражении в бухгалтерском учете на момент отнесения на вычеты либо отнесении на расходы в бухгалтерском учете в предыдущих периодах.";
30) статью 100 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В целях настоящей статьи расходы на обучение включают:

26) 89-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы "мемлекеттiк" деген сөздiң алдынан "мемлекеттiк бюджет қаражатының есебiнен алынған субсидияларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
27) мынадай мазмұндағы 90-1-баппен толықтырылсын:
"90-1-бап. Табыстардың әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану
кезiнде алынған шығыстардан асып түсуi
1. Табыстардың әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынуға тиiс (алынған) шығыстардан асып түсуi салық төлеушiнiң жиынтық жылдық табысына қосылады.
2. Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасына, сондай-ақ бухгалтерлiк есеп стандарттарына сәйкес салық төлеушiнiң бухгалтерлiк балансында ескерiлетiн, салық төлеушi мынадай қызмет түрлерiн:
1) медициналық қызметтi;
2) мектепке дейiнгi тәрбие және оқыту; жалпы бастауыш, негiзгi, орта, қосымша бiлiм беру; бастауыш, орта, жоғары және жоғарыдан кейiнгi кәсiптiк бiлiм беру; қайта даярлау және бiлiктiлiктi арттыру саласындағы қызметтi;
3) ғылым, дене тәрбиесi және спорт, мәдениет, тарихи және мәдени мұраны, мұрағат құндылықтарын сақтау жөнiнде қызметтер көрсету саласындағы, сондай-ақ балаларды, қарттар мен мүгедектердi әлеуметтiк қорғау және әлеуметтiк қамсыздандыру саласындағы қызметтi;
4) кiтапханалық қызмет көрсетудi;
5) қызметкерлердi қоғамдық тамақтандыруды ұйымдастыру жөнiндегi қызметтi;
6) қызметкерлердiң, олардың отбасы мүшелерiнiң, сондай-ақ аффилиирленген тұлғалардың қызметкерлерi мен олардың отбасы мүшелерiнiң демалысын ұйымдастыру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру кезiнде пайдаланатын негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер, сондай-ақ тұрғын үй қорының объектiлерi әлеуметтiк сала объектiлерiне жатады.
Осы баптың мақсаттары үшiн табыстар мен шығыстар Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасына, сондай-ақ бухгалтерлiк есеп стандарттарына сәйкес бухгалтерлiк есеп деректерiнiң негiзiнде айқындалады.";
28) 94-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) вексель бойынша төлемдер;";
29) 96-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекске сәйкес күмәндi деп танылған талаптар шегерiмге жатады.
Салық төлеушiнiң күмәндi талаптарды шегерiмге жатқызуы талап етудiң пайда болуын растайтын құжаттар болған жағдайда, сондай-ақ шегерiмге жатқызған кезде олар бухгалтерлiк есепте көрсетiлген не алдыңғы кезеңдерде бухгалтерлiк есептерде шығыстарға жатқызылған жағдайда жүргiзiледi.";
30) 100-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын;
"5. Осы баптың мақсаттарында оқытуға жұмсалатын шығыстар:

1) фактически произведенные расходы на оплату обучения;
2) расходы на проживание и питание обучаемого лица в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан;
3) фактически произведенные расходы на проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения.";
31) в пункте 1 статьи 101:
в части первой:
слова "в период оценки и обустройства" заменить словами ", включая расходы по оценке, обустройству";
слова ", а также" заменить словом "и";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Такие расходы, произведенные после образования отдельной группы и до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, относятся на ее увеличение.";
32) в статье 104:
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) расходы по операциям с налогоплательщиком, признанным судом лжепредприятием, с момента начала преступной деятельности, установленного судом;
1-2) расходы по операциям с бездействующим юридическим лицом, условно исключенным из Государственного реестра налогоплательщиков Республики Казахстан с момента такого исключения;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) штрафы и пени, подлежащие внесению (внесенные) в государственный бюджет, за исключением штрафов и пени, подлежащих внесению (внесенным) в государственный бюджет по договорам о государственных закупках;";
33) пункт 1 статьи 107 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) государственные эталоны единицы величины Республики Казахстан;";
34) часть вторую пункта 1 статьи 115 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) превышение стоимости собственных акций над их номинальной стоимостью, полученное эмитентом при размещении, и прирост стоимости при реализации собственных акций эмитентом.";
35) подпункт 1) пункта 1 статьи 122 изложить в следующей редакции:
"1) расходы, фактически понесенные налогоплательщиком на содержание объектов социальной сферы в пределах суммы превышения расходов над доходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;";
36) в статье 126:
в пункте 7 слово "создания" заменить словами "государственной регистрации";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Положения настоящей статьи не распространяются на юридических лиц, соответствующих условиям пункта 1 статьи 120 настоящего Кодекса и не имеющих доход, подлежащий обложению в общеустановленном порядке, а также на юридических лиц, соответствующих условиям, установленным в пунктах 1 и 2 статьи 121 настоящего Кодекса.";

1) оқытуға ақы төлеуге нақты жүргiзiлген шығыстарды;
2) бiлiм алатын тұлғаның тұруына және тамақтануына Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген норма шегiнде жұмсалатын шығыстарды;
3) оқуға түскен кезде оқитын жерге және оқыту аяқталғаннан кейiн керi қарай жол жүруге нақты жүргiзiлген шығыстарды қамтиды.";
31) 101-баптың 1-тармағында:
бiрiншi бөлiкте:
"абаттандыру кезеңiнде" деген сөздер "абаттандыру жөнiндегi шығыстарды қоса алғанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
", сондай-ақ" деген сөздер "және" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке топ құрылғаннан кейiн және коммерциялық табудан кейiн өндiру басталған кезге дейiн жұмсалған мұндай шығыстар оның ұлғаюына жатқызылады.";
32) 104-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) қылмыстық қызметтiң сот белгiлеген басталу кезiнен бастап сот жалған кәсiпорын деп таныған салық төлеушiмен жасалған операциялар бойынша шығыстар;
1-2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық төлеушiлер тiзiлiмiнен шартты түрде шығарылған кезден бастап мұндай әрекетсiз заңды тұлғамен жасалған операциялар бойынша шығыстар;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттiк бюджетке мемлекеттiк сатып алу туралы шарттар бойынша енгiзуге жататын (енгiзiлген) айыппұлдар мен өсiмпұлдарды қоспағанда, мемлекеттiк бюджетке енгiзуге жататын (енгiзiлген) айыппұлдар мен өсiмпұлдар;";
33) 107-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) Қазақстан Республикасының шама бiрлiгiнiң мемлекеттiк эталондары;";
34) 115-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгi 9) тармақшадағы "өтемақы төлемдерi" деген сөздерден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
10) меншiктi акциялар құнының олардың номиналдық құнынан орналастыру кезiнде эмитент алған асып түсуi және эмитент өз акцияларын өткiзген кездегi құн өсiмi";
35) 122-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) шығыстардың әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстардан асып түскен сомалары шегiнде әлеуметтiк сала объектiлерiн ұстауға салық төлеушiнiң нақты жұмсаған шығыстары;";
36) 126-бапта:
7-тармақтағы "құрылған" деген сөз "мемлекеттiк тiркелген" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Осы баптың ережелерi осы Кодекстiң 120-бабы 1-тармағының шарттарына сәйкес келетiн және жалпы белгiленген тәртiппен салық салынуға тиiс табысы жоқ заңды тұлғаларға сондай-ақ осы Кодекстiң 121-бабының 1 және 2-тармақтарында белгiленген шарттарға сәйкес келетiн заңды тұлғаларға қолданылмайды.";

37) пункт 1 статьи 127 изложить в следующей редакции:
"1. Налогоплательщики осуществляют уплату корпоративного подоходного налога по месту своего нахождения.
Юридические лица-нерезиденты, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, осуществляют уплату корпоративного подоходного налога по месту нахождения постоянного учреждения.";
38) дополнить главой 19-1 следующего содержания:
"Глава 19-1. Специальные положения по международным договорам
Статья 130-1. Порядок применения международных договоров резидентами в иностранных государствах
1. В случае получения резидентом доходов из источников в иностранном государстве, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход или имущество (капитал) (далее в целях применения настоящей статьи - международный договор), при выполнении условий соответствующего международного договора, резидент вправе применить в указанном государстве положения международного договора с целью получения освобождения от налогообложения или частичного налогообложения таких доходов в иностранном государстве.
2. Положения международного договора применяются к резидентам при выполнении условий, установленных статьей 193 настоящего Кодекса.
3. В случае необходимости подтверждения резидентства Республики Казахстан, резидент представляет заявление на получение подтверждения налогового резидентства в уполномоченный государственный орган по форме, в порядке и сроки, установленные уполномоченным государственным органом.";
39) в статье 133:
в пункте 1 слово "пяти" заменить словом "двадцати";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Перечисление сумм налогов, удержанных у источника выплаты, осуществляется по месту нахождения налогового агента.
Юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство, производит перечисление сумм подоходного налога у источника выплаты в государственный бюджет по месту нахождения постоянного учреждения, филиала, представительства.";
40) в статье 134 цифры "15" заменить цифрами "20";
41) в статье 139:
абзац третий пункта 2 изложить в следующей редакции:
"с момента ввода в эксплуатацию фиксированных активов - вновь созданными налогоплательщиками.";
в пункте 6 слова "календарного года, в котором был заключен контракт" заменить словами "двенадцати календарных месяцев до момента подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций";

37) 127-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық төлеушiлер корпорациялық табыс салығын төлеудi өзiнiң тұрып жатқан орны бойынша жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасында қызметiн тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар корпорациялық табыс салығын төлеудi тұрақты мекеме орналасқан жер бойынша жүзеге асырады.";
38) мынадай мазмұндағы 19-1-тараумен толықтырылсын:
"19-1-тарау. Халықаралық шарттар жөнiндегi арнайы ережелер
130-1-бап. Резиденттердiң халықаралық шарттарды
шетелдiк мемлекеттерде пайдалану тәртiбi
1. Резидент Қазақстан Республикасы табысқа немесе мүлiкке (капиталға) қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы халықаралық шарт (осы бапты қолдану мақсатында бұдан әрi - халықаралық шарт) жасасқан шетелдiк мемлекеттегi көзден табыс алған жағдайда, тиiстi халықаралық шарт талаптарын орындаған кезде резидент шетелдiк мемлекетте мұндай табыстарға салық салудан босату алу немесе iшiнара салық салу мақсатында көрсетiлген мемлекетте халықаралық шарт ережелерiн қолдануға құқылы.
2. Халықаралық шарт ережелерi резиденттерге осы Кодекстiң 193-бабында белгiленген шарттар орындалған жағдайда қолданылады.
3. Қазақстан Республикасының резиденттiгiн растау қажет болған жағдайда резидент уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша, тәртiппен және мерзiмде уәкiлеттi мемлекеттiк органға салықтық резиденттiктi растауды алуға өтiнiш бередi.";
39) 133-бапта:
1-тармақтағы "бес" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Төлем көзiнен ұсталған салықтардың сомаларын аудару салық агентi орналасқан жер бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасында қызметiн тұрақты мекеме, филиал, өкiлдiк арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар төлем көзiнен ұсталатын табыс салығын мемлекеттiк бюджетке аударуды тұрақты мекеме, филиал, өкiлдiк орналасқан жер бойынша жүргiзедi.";
40) 134-баптағы "15-iнен" деген сөздер "20-сынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
41) 139-бапта:
2-тармақтың үшiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жаңадан құрылған салық төлеушiлер тiркелген активтердi пайдалануға берген кезден бастап берiледi.";
6-тармақтағы "келiсiм-шарт жасалған күнтiзбелiк жыл" деген сөздер "инвестициялық преференциялар беруге өтiнiм берiлген кезге дейiн он екi күнтiзбелiк ай" деген сөздермен ауыстырылсын;

42) пункт 5 статьи 140-2 изложить в следующей редакции:
"5. Обороты по реализации на территориях специальных экономических зон товаров (работ, услуг), указанных в части второй пункта 1 статьи 140-1 настоящего Кодекса, а также объектов административного и производственного назначения, строительно-монтажных работ по таким объектам в соответствии с проектно-сметной документацией, предназначенным для осуществления на территориях специальных экономических зон видов деятельности, указанных в подпункте 3) пункта 1 статьи 140-1 настоящего Кодекса, освобождаются от налога на добавленную стоимость.
Для целей настоящей главы к объектам административного и производственного назначения относятся офисные, промышленные здания и склады.
Льготы, предусмотренные настоящим пунктом, распространяются на юридических лиц и их структурные подразделения, индивидуальных предпринимателей, а также нерезидентов, осуществляющих деятельность через постоянное учреждение, зарегистрированных в качестве самостоятельных плательщиков налога на добавленную стоимость в налоговом органе на территории специальной экономической зоны.
Если налогоплательщик наряду с оборотами, указанными в настоящем пункте, осуществляет другие обороты по реализации, то он обязан вести раздельный учет по оборотам, указанным в настоящем пункте, и по другим оборотам.";
43) в статье 144:
в подпункте 26):
слова "отдыха; расходы" заменить словами "отдыха, расходы";
после слова "работников" дополнить словами "от места их жительства (пребывания) в Республике Казахстан";
в подпункте 30):
слова "выплат, осуществляемых накопительными пенсионными фондами из пенсионных накоплений, наследуемых" заменить словами "накоплений, унаследованных";
дополнить словами ", выплачиваемых накопительными пенсионными фондами";
дополнить подпунктом 40) следующего содержания:
"40) суммы пени, начисленные за несвоевременное удержание (начисление) и (или) перечисление обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан.";
44) в статье 153-1:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Налоговый агент вправе применить в течение календарного года только один из порядков исчисления и уплаты индивидуального подоходного налога, установленных настоящей статьей и статьей 153 настоящего Кодекса.
Выбранный порядок исчисления и уплаты индивидуального подоходного налога должен быть неизменным в течение налогового периода.";
пункт 4 исключить;
45) статью 154 изложить в следующей редакции:
"Статья 154. Доход от разовых выплат
К доходу от разовых выплат относится доход налогоплательщиков по заключенным налоговыми агентами в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера, а также другие разовые выплаты физическим лицам, за исключением:

42) 140-2-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында осы Кодекстiң 140-1-бабы 1-тармағының екiншi бөлiгiнде аталған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi), сондай-ақ жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында осы Кодекстiң 140-1-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында аталған қызмет түрлерiн жүзеге асыруға арналған әкiмшiлiк және өндiрiстiк мақсаттағы объектiлер, мұндай объектiлер бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарын өткiзу жөнiндегi айналымдар қосылған құн салығынан босатылады.
Осы тараудың мақсаттары үшiн әкiмшiлiк және өндiрiстiк мақсаттағы объектiлерге кеңселiк, өнеркәсiптiк ғимараттар мен қоймалар жатады.
Осы тармақта көзделген жеңiлдiктер арнайы экономикалық аймақтың аумағындағы салық органында қосылған құн салығын дербес төлеушi ретiнде тiркелген заңды тұлғалар мен олардың құрылымдық бөлiмшелерiне, жеке кәсiпкерлерге, сондай-ақ қызметiн тұрақты мекемелер арқылы жүзеге асыратын резидент еместерге қолданылады.
Егер салық төлеушi осы тармақта көрсетiлген айналымдармен қатар өткiзу жөнiндегi басқа да айналымдарды жүзеге асырса, онда ол осы тармақта көрсетiлген айналымдар бойынша және басқа айналымдар бойынша бөлек есеп жүргiзуге мiндеттi.";
43) 144-бапта:
26) тармақшада:
"шығыстары; қызметкерлердi" деген сөздер "шығыстары, қызметкерлердi Қазақстан Республикасында тұратын (орналасқан) жерiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) тармақшада:
"мұраға қалдырылатын зейнетақы жинақтарынан жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерiн" деген сөздер "мұраға қалдырылған, жинақтаушы зейнетақы қорлары төлейтiн зейнетақы жинақтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 40) тармақшамен толықтырылсын:
"40) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде мiндеттi зейнетақы жарналарын уақтылы ұстамағаны (есептемегенi) және (немесе) жинақтаушы зейнетақы қорларына аудармағаны үшiн есептелген өсiмпұл сомалары.";
44) 153-1-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық агентi күнтiзбелiк жыл iшiнде осы бапта және осы Кодекстiң 153-бабында белгiленген жеке табыс салығын есептеу және төлеу тәртiптерiнiң бiреуiн ғана қолдануға құқылы.
Жеке табыс салығын есептеудiң және төлеудiң таңдап алынған тәртiбi салық кезеңiнiң iшiнде өзгермейтiн болуға тиiс.";
4-тармақ алып тасталсын;
45) 154-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"154-бап. Бiржолғы төлемдерден түскен табыс
Бiржолғы төлемдерден түскен табысқа мыналарды:

1) выплат индивидуальным предпринимателям, частным нотариусам и адвокатам по доходам, связанным с их деятельностью, а также выплат физическим лицам по доходам, связанным с осуществлением деятельности с применением специального налогового режима на основе разового талона;
2) выплат физическим лицам за приобретенное у них недвижимое имущество, механические транспортные средства и прицепы, подлежащие государственной регистрации.";
46) подпункт 2) статьи 163 изложить в следующей редакции:
"2) доход индивидуального предпринимателя, определяемый в соответствии со статьей 169 настоящего Кодекса;";
47) статью 169 изложить в следующей редакции:
"Статья 169. Доход индивидуального предпринимателя
1. Доход индивидуального предпринимателя исчисляется в соответствии со статьями 79-124, 130 настоящего Кодекса, если иное не установлено настоящей статьей.
2. Доход индивидуальных предпринимателей, применяющих специальные налоговые режимы, определяется в соответствии с разделом 15 настоящего Кодекса.";
48) в подпункте 7) пункта 1 и пункте 2 статьи 171 слова "пункта 1" исключить;
49) в пункте 1 статьи 172 слова "законодательным актом Республики Казахстан" заменить словами "законодательными актами Республики Казахстан о выборах и";
50) в статье 177:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Постоянным местом деятельности при оказании услуг в Республике Казахстан признается место оказания услуг через служащих или другой персонал, нанятый нерезидентом для таких целей, только если деятельность такого характера продолжается в Республике Казахстан в течение периода более чем 60 календарных дней.";
подпункты 2) и 3) пункта 3 исключить;
в пункте 4 слово "или" заменить словами "перерывы в пределах двенадцатимесячного периода и";
51) в статье 178:
в подпункте 2) слова "(за исключением адвокатских), услуг по сопровождению и поддержке программных продуктов, услуг, оказываемых" заменить словами "(за исключением адвокатских) услуг, услуг по сопровождению и поддержке программных продуктов, оказываемых";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) доходы от уступки требования долга при приобретении права требования долга у резидента или нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, независимо от места приобретения требования долга;";
в подпункте 14) слова "или по иным договорам гражданско-правового характера" исключить;

1) өздерiнiң қызметiне байланысты жеке кәсiпкердiң, жеке нотариус пен адвокаттың кiрiс бойынша төлемдерiн, сондай-ақ бiржолғы талон негiзiнде арнайы салық режимiн пайдалана отырып, қызметiн жүзеге асыруға байланысты кiрiстер бойынша жеке тұлғалардың төлемдерiн;
2) мемлекеттiк тiркеуге жататын жеке тұлғалардан жылжымайтын мүлiк, механикалық көлiк құралдары мен тiркемелердi сатып алғаны үшiн олардың төлемдерiн қоспағанда, салық төлеушiлердiң Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес салық агенттерiмен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табысы, сондай-ақ жеке тұлғалар төлейтiн басқа да бiржолғы төлемдер жатады.";
46) 163-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жеке кәсiпкердiң осы Кодекстiң 169-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын табысы;";
47) 169-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"169-бап. Жеке кәсiпкердiң салық салынатын табысы
Жеке кәсiпкердiң табысы, егер осы бапта өзгеше көзделмесе, осы Кодекстiң 79-124, 130-баптарына сәйкес есептеледi.
2. Арнайы салық режимдерiн қолданатын жеке кәсiпкерлердiң табысы осы Кодекстiң 15-бабына сәйкес анықталады.";
48) 171-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы және 2-тармағындағы "1-тармағының" деген сөздер алып тасталсын;
49) 172-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының" деген сөздер "Қазақстан Республикасының сайлау туралы және" деген сөздермен ауыстырылсын;
50) 177-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасында қызметтер көрсету кезiнде резидент емес осындай мақсаттар үшiн қызметшiлер немесе басқа персонал арқылы қызметтер көрсететiн орын, бiрақ осындай сипаттағы қызмет Қазақстан Республикасында 60 күнтiзбелiк күннен астам кезең бойы жалғасатын болса тұрақты қызмет орны болып танылады.";
3-тармақтың 2) және 3) тармақшалары деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақтағы "немесе" деген сөз "он екi ай кезең шегiндегi уақытша және" деген сөздермен ауыстырылсын;
51) 178-бапта:
2) тармақшадағы "(адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет, бағдарламалық өнiмдердi демеу және қолдау бойынша қызмет көрсетуден" деген сөздер "(адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызметтерден, бағдарламалық өнiмдердi демеу және қолдау бойынша қызмет көрсетуден" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) борышты талап етудi алу орнына қарамастан, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыратын резиденттен немесе резидент еместен борышты талап ету құқығын алу кезiнде борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыстар;";
14) тармақшадағы "немесе өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт бойынша" деген сөздер алып тасталсын;

52) пункт 5 статьи 179 исключить;
53) статью 181 изложить в следующей редакции:
"Статья 181. Порядок и сроки перечисления подоходного налога у источника выплаты
1. Подоходный налог у источника выплаты, удерживаемый с доходов юридического лица-нерезидента, подлежит перечислению налоговым агентом в государственный бюджет:
1) по начисленным и выплаченным суммам дохода - в течение двадцати рабочих дней после окончания месяца, в котором производилась выплата;
2) по начисленным, но не выплаченным суммам дохода при отнесении их на вычеты - в течение десяти рабочих дней после срока, установленного для сдачи декларации по корпоративному подоходному налогу.
Положение настоящего подпункта не распространяется на вознаграждения по долговым ценным бумагам, сроки погашения которых наступают по истечении срока, установленного настоящим подпунктом.
2. Перечисление сумм подоходного налога с доходов нерезидента у источника выплаты в государственный бюджет осуществляется налоговым агентом по месту нахождения.
Юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство, производит перечисление сумм подоходного налога с доходов нерезидента у источника выплаты в государственный бюджет по месту нахождения постоянного учреждения, филиала, представительства.";
54) статью 182 дополнить словами "или доходы нерезидента отнесены на вычеты";
55) в статье 183:
в пункте 1:
слова "выпущенных резидентами" заменить словами "указанные в подпункте 3) статьи 178 настоящего Кодекса";
слова ""А" и "В" фондовой биржи" заменить словами "фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категорий листинга";
пункт 2 дополнить словами "- резидента или юридического лица-резидента, имущество которого составляет более 50 процентов стоимости реализованных акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента";
в пункте 3 слова "по месту регистрации эмитента" заменить словами ", указанный в пункте 2 настоящей статьи,";
56) в статье 184:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. К доходам юридического лица-нерезидента от осуществления деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение относятся все виды доходов, связанных с деятельностью постоянного учреждения, с момента начала осуществления деятельности в Республике Казахстан, включая:
1) доходы из источников в Республике Казахстан, предусмотренные подпунктами 1) - 22), а также 24) статьи 178 настоящего Кодекса;
2) доходы, предусмотренные пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса, не включенные в подпункт 1) настоящего пункта, возникающие от осуществления деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение;

52) 179-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
53) 181-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"181-бап. Төлем көзiнен ұсталатын табыс салығын аудару
тәртiбi мен мерзiмдерi
1. Резидент емес заңды тұлғаның табыстарынан ұсталатын төлем көзiнен табыс салығын салық агентi мемлекеттiк бюджетке:
1) табыстың есептелген және төленген сомасы бойынша - төлем төленген ай аяқталғаннан кейiнгi жиырма жұмыс күнi iшiнде;
2) есептелген, бiрақ шегерiмге жатқызылған кезде төленбеген табыс сомасы бойынша - корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияны тапсыру үшiн белгiленген мерзiмнен кейiнгi он жұмыс күнi iшiнде аударуға тиiс.
Өтеу мерзiмдерi осы тармақшада белгiленген мерзiм аяқталған соң туындайтын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларға осы тармақшаның ережелерi қолданылмайды.
2. Резидент еместiң табыстарынан ұсталатын төлем көзiнен табыс салығын мемлекеттiк бюджетке аударуды салық агентi орналасқан жерi бойынша жүзеге асырады.
Тұрақты мекеме, филиал, өкiлдiк арқылы Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлға резидент еместiң табыстарынан ұсталатын төлем көзiнен табыс салығының сомасын мемлекеттiк бюджетке аударуды тұрақты мекеменiң, филиалдың, өкiлдiктiң орналасқан жерi бойынша жүргiзедi.";
54) 182-бап "туындаған" деген сөзден кейiн "немесе резидент еместiң табыстары шегерiмге жатқызылған" деген сөздермен толықтырылсын;
55) 183-бапта:
1-тармақта:
"резиденттер шығарған" деген сөздер "осы Кодекстiң 178-бабының 3) тармақшасында көрсетiлген" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "эмитент" деген сөз "мүлiгi заңды тұлағаның-резиденттiң сатылған акциялары, қатысу үлестерi немесе активтерi құнының 50 пайызынан астамын құрайтын эмитент-резидент немесе заңды тұлға-резидент" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "эмитент тiркелген жер бойынша" деген сөздер "осы баптың 2-тармағында көрсетiлген" деген сөздермен толықтырылсын;
56) 184-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асырудан алынатын табыстарына Қазақстан Республикасында мыналарды:
1) осы Кодекстiң 178-бабының 1)-22), сондай-ақ 24) тармақшаларында көзделген Қазақстан Республикасындағы көздерден алынатын табыстарды;
2) осы тармақтың 1) тармақшасына енгiзiлмеген, осы Кодекстiң 80-бабының 2-тармағында көзделген, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асырудан туындайтын өзге табыстарды;

3) доходы, возникающие от осуществления деятельности в Республике Казахстан, аналогичной или подобной той, которая осуществляется через постоянное учреждение.";
пункт 3 исключить;
57) в статье 187:
пункт 2 после слова "статей 147, 153 настоящего Кодекса" дополнить словами ", с учетом положений статьи 144 настоящего Кодекса";
пункт 3 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Подоходный налог у источника выплаты удерживается налоговым агентом независимо от формы и места осуществления выплаты дохода.
Перечисление сумм подоходного налога с доходов нерезидента у источника выплаты в государственный бюджет осуществляется налоговым агентом по месту нахождения.
Юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство, осуществляет перечисление сумм подоходного налога с доходов нерезидента у источника выплаты в государственный бюджет по месту нахождения постоянного учреждения, филиала, представительства.";
58) в статье 187-1:
в части первой пункта 2 слова "(контракте, соглашении), без учета" заменить словами "(контракте), с учетом положений статьи 144 настоящего Кодекса, без осуществления";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Налоговый агент вправе применить в течение календарного года только один из порядков исчисления и уплаты индивидуального подоходного налога, установленных настоящей статьей и статьей 187 настоящего Кодекса.
Выбранный порядок исчисления и уплаты индивидуального подоходного налога должен быть неизменным в течение календарного года.";
пункт 9 исключить;
59) пункт 2 статьи 189 после слова "статьями" дополнить цифрами "144,";
60) в статье 190:
абзац третий пункта 1 изложить в следующей редакции:
"доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, указанные в подпункте 3) статьи 178 настоящего Кодекса.";
пункт 2 после слова "налогообложению" дополнить словами "с учетом положений статьи 144 настоящего Кодекса,";
пункт 4 после слова "эмитента" дополнить словами "- резидента или юридического лица-резидента, имущество которого составляет более 50 процентов стоимости реализованных акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента,";
61) в статье 191:
пункт 2 после слова "дохода" дополнить словами ", с учетом положений статьи 144 настоящего Кодекса,";
в части третьей пункта 5 слова "или иного гражданско-правового договора" исключить;

3) Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын баламалы немесе ұқсас қызметтi жүзеге асырудан туындайтын табыстарды қоса алғанда, қызметiн жүзеге асыруды бастаған сәттен бастап тұрақты мекеменiң қызметiне байланысты табыстардың барлық түрлерi жатады";
3-тармақ алып тасталсын;
57) 187-бапта:
2-тармақ "178-бабы 14)-18) тармақшаларында белгiленген табыстарына" деген сөздерден кейiн "осы Кодекстiң 144-бабының ережелерiн ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Төлем көзiнен салықты, табыс төлемiн жүзеге асырудың нысаны мен орнына қарамастан, салық агентi ұстайды.
Резидент еместiң табыстарынан ұсталатын төлем көзiнен табыс салығын мемлекеттiк бюджетке аударуды салық агентi орналасқан жерi бойынша жүзеге асырады.
Тұрақты мекеме, филиал, өкiлдiк арқылы Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлға резидент еместiң табыстарынан ұсталатын төлем көзiнен табыс салығының сомасын мемлекеттiк бюджетке аударуды тұрақты мекеменiң, филиалдың, өкілдіктің орналасқан жері бойынша жүргiзедi.";
58) 187-1-бапта:
"салық шегерiмдерiн есепке алмай," деген сөздер осы кодекстiң 144-бабының ережелерiн ескере отырып, бiрақ салық шегерімдерiн жүзеге асырмай" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Салық агентi күнтiзбелiк жыл iшiнде осы бапта және осы Кодекстің 187-бабында белгiленген жеке табыс салығын есептеу және төлеу тәртіптерінің бiреуiн ғана қолдануға құқылы.
Жеке табыс салығын есептеудiң және төлеудiң таңдап алынған тәртiбi күнтiзбелiк жылдың iшiнде өзгермейтiн болуға тиiс.";
9-тармақ алып тасталсын;
59) 189-баптың 2-тармағы "Кодекстiң" деген сөзден кейiн "144," деген сандармен толықтырылсын;
60) 190-бапта:
1-тармақтың үшiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Кодекстiң 178-бабының 3) тармақшасында көрсетiлген бағалы қағаздарды сату кезiнде құнының өсуiнен түсетiн табыстар.";
2-тармағы "табыстарына" деген сөзден кейiн "Кодекстің 144-бaбының ережелерiн ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ "эмитент" деген сөз "мүлiгі заңды тұлағаның-резиденттің сатылған акциялары, қатысу үлестерi немесе активтерi құнының 50 пайызынан астамын құрайтын эмитент-резидент немесе заңды тұлға-peзидент сөздермен ауыстырылсын;
61) 191-бапта:
2-тармақ "есептеу" деген сөзден кейiн "Кодекстiң 144-бабының ережелерiн ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың үшiншi бөлiгiндегi "немесе өзге де азаматтық-құқықтық шарттың" деген сөздер алып тасталсын;

62) статью 194 изложить в следующей редакции:
"Статья 194. Порядок администрирования и применения международных договоров
Администрирование в соответствии с положениями статей 193-204 настоящего Кодекса и применение положений международных договоров осуществляется в порядке, установленном уполномоченным государственным органом.
Применение положений международных договоров осуществляется в части, не противоречащей положениям международных договоров.";
63) в статье 198:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Налоговый орган рассматривает указанное заявление нерезидента и необходимые документы в течение 30 рабочих дней со дня его представления нерезидентом в налоговый орган с приложением документов, установленных статьей 203 настоящего Кодекса, принимает решение по заявлению, которое сообщается нерезиденту и банку.
В случаях непредставления нерезидентом требуемых документов, направления запроса компетентному органу иностранного государства или государственному органу Республики Казахстан о представлении необходимой информации срок рассмотрения заявления нерезидента приостанавливается.";
в пункте 10:
слова "десяти рабочих" заменить словами "девяноста календарных";
слова "установленного срока" заменить словами "срока, указанного в пункте 8 настоящей статьи,";
в пункте 11:
слова "в течение установленного срока" заменить словами "налоговым органом";
после слов "налогового органа" дополнить словами "в применении положений международного договора в течение девяноста календарных дней со дня получения нерезидентом такого решения,";
слова "десяти рабочих дней со дня получения нерезидентом отказа в применении положений международного договора" исключить;
после слова "суммы" дополнить словом "налога";
64) в статье 198-1:
пункт 1 дополнить частью следующего содержания:
"В случае уплаты налога в государственный бюджет с дохода нерезидента, полученного от выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан, заявление на применение международного договора представляется нерезидентом в налоговый орган после завершения выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Налоговый орган рассматривает заявление в течение 30 рабочих дней со дня его представления нерезидентом в налоговый орган с приложением документов, установленных статьей 203 настоящего Кодекса, и в случае достоверности информации, указанной в заявлении, производит нерезиденту возврат суммы подоходного налога из государственного бюджета в порядке, предусмотренном статьей 40 настоящего Кодекса.
В случаях непредставления нерезидентом требуемых документов, направления запроса компетентному органу иностранного государства или государственному органу Республики Казахстан о представлении необходимой информации срок рассмотрения заявления нерезидента приостанавливается.";
в пункте 4:
слова "десяти рабочих" заменить словами "девяноста календарных";
слова "установленного срока" заменить словами "срока, указанного в пункте 2 настоящей статьи,";

62) 194-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"194-бап. Халықаралық шарттар әкiмшiлiгiн жүргiзу және оларды
қолдану тәртiбi
Осы Кодекстiң 193-204-баптарының ережелерiне сәйкес халықаралық шарттар әкiмшiлiгiн жүргiзу және олардың ережелерiн қолдану уәкілетті мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
Халықаралық шарттардың ережелерiн қолдану халықаралық шарттардың ережелерiне қайшы келмейтiн бөлiгiнде жүзеге асырылады.";
63) 198-бапта:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Салық органы аталған өтiнiштi және қажеттi құжаттарды осы Кодекстiң 203-бабында белгiленген құжаттарды қоса бере отырып, резидент емес оны салық органына берген күнiнен бастап 30 жұмыс күнi iшiнде қарайды, өтiнiш бойынша шешiм қабылдап, резидент емеске және банкке хабарлайды.
Резидент емес талап етiлетiн құжаттарды тапсырмаған шет мемлекеттiң құзыреттi органына немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органына қажеттi ақпаратты беру туралы сұрау жiберiлген жағдайда өтiнiштi резидент еместiң қарау мерзiмi тоқтатылады.";
10-тармақта:
"он жұмыс күнi iшiнде"деген сөздер "тоқсан күнтiзбелiк күн iшiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"белгiленген мерзiм" деген сөздер "осы баптың 8-тармағында көрсетiлген мерзiм" деген сөздермен-ауыстырылсын;
11-тармақта:
"белгiленген мерзiм iшiнде" деген сөздер "салық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"алмаған жағдайда" деген сөздерден кейiн "резидент емес осындай шешiмдi алған күнiнен бастап тоқсан күнтiзбелiк күн iшiнде халықаралық шарттың ережелерiн қолдануда" деген сөздермен толықтырылсын;
"халықаралық шарттың ережелерiн қолданудан бас тарту туралы хабарламаны резидент емес алған күннен бастап он жұмыс күнi" деген сөздер "белгiленген мерзiм" деген сөздермен ауыстырылсын;
"соманы" деген сөз "салық сомасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
64) 198-1-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
Резидент еместiң Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан (қызметтердi көрсетуден) алынған табысынан мемлекеттiк бюджетке салық төлеген жағдайда халықаралық шартты қолдануға арналған өтiнiштi резидент емес Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындауды (қызметтердi көрсетудi) аяқтағаннан кейiн салық органына ұсынады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық органы осы Кодекстiң 203-бабында белгiленген құжаттарды қоса бере отырып, резидент емес оны салық органына берген күнiнен бастап 30 жұмыс күнi iшiнде өтiнiш қарайды және өтiнiште көрсетiлген ақпарат дұрыс болған жағдайда резидент емеске осы Кодекстiң 40-бабында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк бюджеттен табыс салығы сомасын қайтаруды жүргiзедi.
Резидент емес талап етiлетiн құжаттарды тапсырмаған шет мемлекеттiң құзыреттi органына немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органына қажеттi ақпаратты беру туралы сұрау салу жiберiлген жағдайда өтiнiштi резидент еместiң қарау мерзiмi тоқтатылады.";
4-тармақта:
"он жұмыс күнi" деген сөздер "тоқсан күнтiзбелiк күн" деген сөздермен ауыстырылсын;
"белгiленген мерзiм" деген сөздер "осы баптың 2-тармағында көрсетiлген мерзiм" деген сөздермен ауыстырылсын;

65) в статье 199:
часть первую пункта 1 после слова "резидентство," дополнить словами "соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 настоящего Кодекса";
в пункте 2:
в части первой слова "соответствующего международного договора при наличии документа, подтверждающего резидентство" заменить словами "соответствующего международного договора без подачи заявления на применение положений международного договора при наличии документа, подтверждающего резидентство, соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 настоящего Кодекса";
в части второй слово "названия" заменить словом "наименования";
66) в статье 200:
в пункте 1:
часть первую после слова "резидентство," дополнить словами "соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 настоящего Кодекса";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) доходов от оказания услуг (работ), непосредственно связанных с приведением основных средств в рабочее состояние для его использования по назначению (включая пуско-наладочные, монтажные работы), за исключением ремонтных работ, если такие услуги (работы) выполняются в рамках внешнеторгового контракта на поставку основных средств и в пределах срока, не приводящего к образованию постоянного учреждения согласно положениям соответствующего международного договора;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) прочих доходов, полученных из источников в Республике Казахстан, предусмотренных статьей 178 настоящего Кодекса, подлежащих освобождению от налогообложения в Республике Казахстан согласно международным договорам, не предусмотренных статьями 198-201-1 настоящего Кодекса, а также подпунктами 1-5-1) настоящего пункта.";
в пункте 2 слово "названия" заменить словом "наименования";
67) в статье 201:
пункт 1 после слова "резидентство," дополнить словами "соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 настоящего Кодекса";
в пункте 2 слово "название" заменить словом "наименование";
68) пункт 2 статьи 201-1 изложить в следующей редакции:
"2. Физическое лицо-нерезидент, получающее доходы из источников в Республике Казахстан, не облагаемые налогом у источника выплаты, вправе применить международный договор без подачи заявления на применение положений международного договора на основании документа, подтверждающего резидентство, соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 настоящего Кодекса, если такой нерезидент является окончательным получателем доходов и имеет право на применение такого международного договора.
При этом физическое лицо-нерезидент обязано указать в декларации по индивидуальному подоходному налогу, в случае получения доходов, предусмотренных статьей 190 настоящего Кодекса, или в расчете сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, в случае получения доходов, предусмотренных статьей 191 настоящего Кодекса, суммы полученных (начисленных) доходов и уплаченных (освобожденных от уплаты) налогов в соответствии с международным договором и наименование международного договора.
При отсутствии у физического лица-нерезидента документа, подтверждающего резидентство, на момент представления соответствующей формы налоговой отчетности, предусмотренной настоящим пунктом, такие доходы физического лица-нерезидента подлежат налогообложению в порядке, установленном настоящим Кодексом.

65) 199-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгi "резиденттiгiн" деген сөздiң алдынан "осы Кодекстiң 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетiн," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "резиденттiгiн растайтын құжат болған жағдайда" деген сөздер "осы Кодекстiң 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетiн, резиденттiгiн растайтын құжат болған жағдайда халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға өтiнiш бермей-ақ," деген сөздермен ауыстырылсын;
мемлекеттiк тiлдегi мәтiнiнде екiншi бөлiк өзгерiссiз қалады;
66) 200-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiк "резиденттiктi" деген сөздiң алдынан "осы Кодекстiң 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетiн," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) резидент еместiң негiзгi құралдарды жөндеу жұмыстарын қоспағанда, егер мұндай қызметтер (жұмыстар) негiзгi құралдарды беруге арналған сыртқы сауда келiсiм-шарты шеңберiнде және тиiстi халықаралық шарттың ережелерiне сәйкес тұрақты мекеменi құруға әкелмейтiн мерзiм шегiнде орындалатын болса, мақсатына сай пайдалану үшiн (iске қосу-ретке келтiру, монтаждау жұмыстарын қоса алғанда) жұмыс iстейтiн жағдайда келтiруге тiкелей байланысты қызметтердi (жұмыстарды) көрсетуден алынатын табыстарына;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы Кодекстiң 198-201-1-баптарында, сондай-ақ осы тармақтың 1-5-1) тармақшаларында көзделмеген, халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатуға жататын, осы Кодекстiң 178-бабында көзделген Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған өзге де табыстарға салық салуға қатысты қолданылады.";
мемлекеттiк тiлдегi мәтiнiнде 2-тармақ өзгерiссiз қалады;
67) 201-бапта:
1-тармақ "резиденттiктi" деген сөздiң алдынан "осы Кодекстiң 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетiн," деген сөздермен толықтырылсын;
мемлекеттiк тiлдегi мәтiнiнде 2-тармақ өзгерiссiз қалады;
68) 201-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Төлем көзiнен салық салынбайтын, Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар алатын резидент емес жеке тұлға, егер мұндай резидент емес табысты түпкiлiктi алушы болса және осындай халықаралық шартты қолдануға құқығы болса, осы Кодекстiң 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетiн, резиденттiгiн растайтын құжат негiзiнде халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға өтiнiш бермей-ақ, осы шартты қолдануға құқылы.
Бұл ретте резидент емес жеке тұлға осы Кодекстiң 190-бабында көзделген табыстарды алған жағдайда жеке табыс салығы бойынша декларацияда немесе осы Кодекстiң 191-бабында көзделген табыстарды алған жағдайда жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есептемесiнде халықаралық шартқа сәйкес алынған (есептелген) табыстардың сомасын және төленген (төлеуден босатылған) салықтарды және халықаралық шарттың атауын көрсетуге мiндеттi.
Резидент емес жеке тұлғада осы тармақта көзделген салық есептiлiгiнiң тиiстi нысанын ұсыну сәтiнде резиденттiгiн растайтын құжат болмаған кезде резидент емес жеке тұлғаның осындай табыстарына осы Кодексте белгiленген тәртiппен салық салынуға тиiс.

При этом в случае уплаты в государственный бюджет подоходного налога с доходов, полученных физическим лицом-нерезидентом из источников в Республике Казахстан, имеющим право на применение соответствующего международного договора, такой нерезидент имеет право на возврат уплаченного подоходного налога из государственного бюджета в порядке, установленном статьей 198-1 настоящего Кодекса.";
69) статью 203 изложить в следующей редакции:
"Статья 203. Общие требование при подаче заявления на применение положений международного договора и документа, подтверждающего резидентство
1. В случае применения статей 198 и 198-1 настоящего Кодекса заявление на применение положений международного договора по форме, установленной уполномоченным государственным органом, принимается налоговым органом при выполнении следующих требований:
1) представления с заявлением:
копий контрактов (договоров, соглашений) на выполнение работ (оказание услуг) или на иные цели;
копий документов (учредительных документов либо выписки из торгового реестра с указанием учредителей (участников) юридического лица-нерезидента;
акта выполненных работ и (или) иного документа, подтверждающего факт и сроки выполнения нерезидентом различных видов работ; акта приемки объекта в эксплуатацию и (или) иного документа, подтверждающего факт и сроки выполнения строительных работ; счета, платежного документа, подтверждающего факт и сроки оказания услуг; акта приемки и сдачи имущества (оборудования) в Республике Казахстан, подтверждающего факт и сроки сдачи в аренду имущества (оборудования);
списка физических лиц, в том числе нерезидентов, выполнявших работы в Республике Казахстан от имени заявителя-нерезидента (юридического или физического лица) в целях исполнения обязательств заявителя-нерезидента по заключенному контракту (договору, соглашению) на выполнение работ (оказание услуг), с указанием паспортных данных таких физических лиц, сроков их пребывания в Республике Казахстан;
2) представления налоговым агентом:
бухгалтерских документов, подтверждающих суммы начисленных и выплаченных доходов и удержанных налогов;
копий заявлений о начале осуществления нерезидентом предпринимательской деятельности и об окончании осуществления нерезидентом предпринимательской деятельности в Республике Казахстан по формам, установленным уполномоченным государственным органом, с отметками налогового органа об их принятии;
3) подтверждения резидентства налогоплательщика-нерезидента компетентным или уполномоченным органом государства резидентства налогоплательщика-нерезидента, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор (на бланке указанного заявления или с приложением документа, подтверждающего резидентство, или его нотариально заверенной копии). При этом для целей настоящей статьи и статей 198-201-1 настоящего Кодекса нерезидент, имеющий право на применение положений соответствующего международного договора, в случае изменения его регистрационных данных в стране резидентства, обязан представить документ, подтверждающий резидентство, или его нотариально заверенную копию, с учетом измененных данных в порядке, установленном указанными статьями;

Бұл ретте тиiстi халықаралық шартты қолдануға құқығы бар резидент емес жеке тұлға Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстардан мемлекеттiк бюджетке табыс салығын төлеген жағдайда, мұндай резидент еместiң төленген табыс салығын осы Кодекстiң 198-1-бабында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк бюджеттен қайтарып алуға құқығы бар.";
69) 203-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"203-бап. Халықаралық шарттың ережелерiн және резиденттiктi
растайтын құжатты қолдануға өтiнiш беру кезiнде
қойылатын жалпы талаптар
1. Осы Кодекстiң 198 және 198-1-баптарын қолданған жағдайда, мемлекеттiк уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға өтiнiштi салық органы мынадай талаптар орындалған кезде:
1) өтiнiшпен бiрге:
жұмыстарды орындауға (қызметтер көрсетуге) немесе өзге де мақсаттарға жасалған келiсiм-шарттардың (шарттардың, келiсiмдердiң) көшiрмелерiн;
резидент емес заңды тұлғаның құрылтайшылары (қатысушылары) көрсетiле отырып, құжаттарының (құрылтай құжаттарының не сауда-саттық тiзiлiмi үзiндi жазбасының) көшiрмелерiн;
орындалған жұмыстар актiсiн және (немесе) резидент еместiң әр түрлi жұмыстарды орындау фактiсi мен мерзiмiн растайтын өзге құжатты; объектiнi пайдалануға қабылдау актiсiн құрылыс жұмыстарын орындау фактiсi мен мерзiмiн растайтын өзге құжатты, қызметтердi көрсету фактiсi мен мерзiмiн растайтын төлем құжатын; мүлiктi (жабдықты) жалға беру фактiсi мен мерзiмiн растайтын Қазақстан Республикасында мүлiктi (жабдықты) қабылдап алу және беру актiсiн;
осындай жеке тұлғалардың паспорттық деректерiн, олардың Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн көрсете отырып, жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге) жасалған келiсiм-шарт (шарт, келiсiм) бойынша резидент емес өтiнiш берушiнiң мiндеттемелерiн орындау мақсатында жеке тұлғалардың, оның iшiнде Қазақстан Республикасында резидент емес өтiнiш берушiнiң (заңды немесе жеке тұлғаның) атынан жұмыстарды орындайтын резидент еместердiң тiзiмiн табыс еткен;
2) салық агентi есептелген және төленген табыстар және ұстап қалған салықтар сомасын растайтын бухгалтерлiк құжаттарды:
резидент еместiң кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруды бастау туралы және резидент еместiң уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысандар бойынша Қазақстан Республикасында кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруды аяқтау туралы өтiнiштердiң көшiрмелерiн, салық органының оларды қабылдағаны туралы белгiлерiмен бiрге табыс еткен;
3) Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан резидент емес салық төлеушiнiң резиденттiгi мемлекетiнiң құзыреттi немесе уәкiлеттi органы резидент емес салық төлеушiнiң резиденттiгiн растаған кезде (аталған өтiнiш бланкiсiнде немесе резиденттiктi растайтын құжатты немесе оның нотариалдық куәландырылған көшiрмесiн қоса отырып). Бұл орайда осы баптың және осы Кодекстiң 193-201-2-баптарының мақсаттары үшiн тиiстi халықаралық өзiнiң тiркелу деректерi өзгерген жағдайда аталған баптарда белгiлеген тәртiппен өзгерген деректердi ескере отырып, резиденттiгiн растайтын құжат немесе оның нотариалдық куәландырылған көшiрмесiн тапсыруға мiндеттi;

4) осуществления дипломатической или консульской легализации подписи и печати органа, заверившего резидентство нерезидента (документа, подтверждающего резидентство), и иностранного нотариуса, в случае представления нотариально заверенной копии документа, подтверждающего резидентство, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан или международным договором, одной из сторон которого является Республика Казахстан.
2. В целях применения статей 199-201-1 настоящего Кодекса документ, подтверждающий резидентство иностранного лица, принимается налоговым агентом (налоговым органом) при выполнении требований, установленных подпунктами 3) - 4) пункта 1 настоящей статьи.
Нотариально заверенная копия документа, подтверждающего резидентство налогоплательщика, соответствующего требованиям настоящего пункта, представляется налогоплательщиком-нерезидентом (налоговым агентом) одновременно с соответствующей формой налоговой отчетности, предусмотренной статьями 199-201-1 настоящего Кодекса, в налоговый орган по месту представления соответствующей формы налоговой отчетности.";
70) пункт 2 статьи 208 после слова "Кодекса," дополнить словами "и (или) местом реализации которого не является Республика Казахстан,";
71) статью 209 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. В случае признания судом плательщика налога на добавленную стоимость лжепредприятием, свидетельство о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость по решению налогового органа подлежит аннулированию с момента начала преступной деятельности, установленного судом.";
72) в статье 210:
часть вторую пункта 2 считать пунктом 2-1;
дополнить пунктами 2-2 и 2-3 следующего содержания:
"2-2. В случае обнаружения налоговым органом лица, являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость и не уведомившего налоговый орган в течение двадцати рабочих дней об изменении места нахождения (жительства) со дня возникновения таких изменений, снятие с учета по налогу на добавленную стоимость производится налоговым органом в порядке, установленном уполномоченным государственным органом, с направлением плательщику налога на добавленную стоимость уведомления в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса. Информация о таких плательщиках налога на добавленную стоимость размещается на WЕВ-сайте уполномоченного государственного органа в день снятия с учета по налогу на добавленную стоимость в порядке, установленном уполномоченным государственным органом.
2-3. В случаях, указанных в пунктах 2-1 и 2-2 настоящей статьи, плательщики налога на добавленную стоимость, снимаются с учета по налогу на добавленную стоимость со дня, следующего за днем вынесения налоговым органом решения о снятии с учета по налогу на добавленную стоимость.";
в пункте 4:
слова "оно подало" заменить словом "подано";
слово "его" исключить;

4) Қазақстан Республикасының заңдарында немесе тараптарының бiрi тәртiппен қойылған қол мен резидент еместiң резиденттiгiн растаған органның немесе резиденттiгiн растайтын құжаттың нотариалдық куәландырылған көшiрмесiн ұсынған жағдайда шетелдiк нотариустың мөрiн (резиденттiгiн растайтын құжатты) дипломатиялық немесе консулдық заңдастыруды жүзеге асырған кезде қабылдайды.
2. Осы Кодекстiң 199-201-1-бабында қолдану мақсатында шетелдiк тұлғаның резиденттiгiн растайтын құжатты салық агентi (салық органы) осы баптың 1-тармағының 3) - 4) тармақшаларында белгiленген талаптар орындалған кезде қабылдайды.
Салық төлеушiнiң резиденттiгiн растайтын, осы тармақтың талаптарына сәйкес келетiн құжаттың нотариалдық куәландырылған көшiрмесiн резидент емес салық төлеушi (салық агентi) осы Кодекстiң 199-201-1-бабында көзделген салық есептiлiгiнiң тиiстi нысанымен бiр уақытта салық есептiлiгiнiң тиiстi нысанын ұсыну орны бойынша салық органына ұсынады.";
70) 208-баптың 2-тармағы "Кодекстiң 225-бабына сәйкес салықтан босатылатын өткiзу бойынша" деген сөздерден кейiн "және (немесе) Қазақстан Республикасы өткiзу орны болып табылмайтын" деген сөздермен толықтырылсын;
71) 209-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сот қосылған құн салығын төлеушіні жалған кәсiпорын деп таныған жағдайда салық органының шешiмi бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлiк сот анықтаған қылмыстық қызмет басталған сәттен бастап күшiн жоюға тиiс.";
72) 210-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiгi 2-1-тармақ болып саналсын;
мынадай мазмұндағы 2-2 және 2-3-тармақтармен толықтырылсын:
"2-2. Салық органы қосылған құн салығын төлеушi болып табылатын және осындай өзгерiстер туындаған күннен бастап орналасқан жерiн өзгерткенi туралы жиырма жұмыс күнi iшiнде салық органын хабардар етпеген тұлғаны анықтаған жағдайда қосылған құн салығы бойынша есептен шығаруды салық органы Қосылған құн салығын төлеушiге осы Кодекстiң 31-бабына сәйкес хабарлама жiбере отырып, уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен жүргiзедi. Осындай қосылған құн салығын төлеушiлер туралы ақпарат уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен қосылған құн салығы бойынша есептен шығаратын күнi уәкiлеттi мемлекеттiк органның WEB-сайтында орналастырылады.
2-3. Осы баптың 2-1 және 2-2-тармақтарында көрсетiлген жағдайларда қосылған құн салығын төлеушiлер салық органы қосылған құн салығы бойынша есептен шығару туралы шешiм шығарған күннен кейiнгi күннен бастап қосылған құн салығы бойынша есептен шығарылады.";
4-тармақта:
"берген" деген сөз "берiлген" деген сөзбен ауыстырылсын;
"өзiн" деген сөз алып тасталсын;

73) подпункт 5) пункта 1 статьи 211 изложить в следующей редакции:
"5) использование товара, приобретенного для целей предпринимательской деятельности, в целях, не относящихся к предпринимательской деятельности, плательщиком налога на добавленную стоимость либо его наемными работниками, участниками и (или) другими лицами;";
74) в пункте 7 статьи 217 слова "со статьей 236 настоящего Кодекса при их приобретении" заменить словами "с налоговым законодательством, действовавшим на дату их приобретения";
75) подпункт 2) пункта 1 статьи 223 дополнить частью следующего содержания:
"В случае вывоза товаров в режиме экспорта с применением процедуры временного декларирования подтверждением экспорта также является полная грузовая таможенная декларация с отметками таможенного органа, производившего таможенное оформление.";
76) дополнить статьей 223-1 следующего содержания:
"Статья 223-1. Налогообложение аффинированных драгоценных металлов
Оборот по реализации резидентами Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов - золота, платины собственного производства финансовым организациям облагается по нулевой ставке.";
77) в статье 225:
в подпункте 7) слова ", а также передачи основных средств на безвозмездной основе государственными учреждениями в пользу государственных предприятий" заменить словами "или государственных предприятий";
в подпункте 12-3) слово "жилого" заменить словом "жилищного";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) банкнот и монет национальной валюты;";
подпункт 17) после слова "реализуемых" дополнить словами "с данной территории";
78) пункт 2 статьи 227 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) операции с аффинированными драгоценными металлами без к физического перемещения;";
79) подпункт 1) пункта 1 статьи 234 изложить в следующей редакции:
"1) импорт банкнот и монет национальной и иностранной валюты (кроме банкнот и монет, представляющих собой культурно-исторические ценности), а также ценных бумаг;";
80) в пункте 2 статьи 235:
в подпункте 6) цифру "8" заменить цифрой "9";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) в случае приобретения товаров (работ, услуг) с применением контрольно-кассовых машин с фискальной памятью и выдачей контрольного чека сумма налога, указанная в чеке контрольно-кассовой машины.";
81) пункт 1 статьи 237 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

73) 211-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) кәсiпкерлiк қызмет мақсаттары үшiн сатып алынған тауарды кәсiпкерлiк қызметке жатпайтын мақсатта қосылған құн салығын төлеушiнiң не оның жалдамалы жұмыскерлерiнiң, қатысушылардың және (немесе) басқа тұлғалардың пайдалануын;";
74) 217-баптың 7-тармағындағы "Осы Кодекстiң 236-бабына сәйкес оларды сатып алған кезде" деген сөздер "Оларды сатып алатын күнi қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
75) 223-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Уақытша декларация беру рәсiмiн қолдана отырып, экспорт режимiнде тауарларды әкеткен жағдайда кедендiк ресiмдеудi жүргiзген кеден органының белгiлерi бар толық жүк кеден декларациясы экспортты растау болып табылады.";
76) мынадай мазмұндағы 223-1-баппен толықтырылсын:
"223-1-бап. Тазартылған қымбат бағалы металдарға салық салу
"Жеке өндiрiсiнiң тазартылған қымбат бағалы металдарды - алтынды, платинаны Қазақстан Республикасы резиденттерiнiң сату жөнiндегi айналым қаржы ұйымдарына нөлдiк ставка бойынша салық салынады.";
77) 225-бапта:
7) тармақшадағы "мемлекеттiк мекемелердiң" деген сөздерден кейiн "немесе мемлекеттiк кәсiпорындардың" деген сөздермен толықтырылып, ", сондай-ақ мемлекеттiк мекемелердiң мемлекеттiк кәсiпорындар пайдасына өтеусiз негізде негiзгi құралдарды берудi;" деген сөздер алып тасталсын;
мемлекеттiк тiлдегi мәтiнiнде 12-3) тармақша өзгерiссiз қалады;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) ұлттық валютаның банкноттары мен монеталары;";
17) тармақша "өндiрiлген және" деген сөздерден кейiн "осы аумақтан" деген сөздермен толықтырылсын;
78) 227-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) тазартылған қымбат бағалы металдардың орнын ауыстырмай олармен жасалатын операциялар;";
79) 234-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұлттық және шетел валютасының банкноттары мен монеталарының (нумизматикалық мақсатта пайдаланатыннан басқа), сондай-ақ бағалы қағаздар импорты;";
80) 235-баптың 2-тармағында:
6) тармақшадағы "8" деген сан "9" деген санмен ауыстырылсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) фискальдық жады бар бақылау-кассалық машиналарын қолданып және бақылау чегiн бере отырып сатып алған жағдайда, бақылау-касса машинасының чегiнде көрсетiлген салық сомасы осы баптың 1-тармағына сәйкес есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы болып табылады.";
81) 237-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

"5) при аннулировании свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость в случаях, указанных в пункте 3 статьи 209 настоящего Кодекса.";
82) часть первую пункта 1 статьи 238 изложить в следующей редакции:
"1. Обязательства по приобретенным товарам (работам, услугам), не удовлетворенные в течение трех лет с момента возникновения, признаются сомнительными и сумма налога на добавленную стоимость, ранее принятая в зачет по таким товарам (работам, услугам), подлежит исключению из зачета по истечении трех лет с момента отнесения ее в зачет.";
83) статью 240 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. При реализации товаров, освобожденных от налога на добавленную стоимость, по которым не предусмотрен зачет по налогу на добавленную стоимость в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим на дату их приобретения, для целей пункта 1 настоящей статьи в оборот по реализации включается положительная разница между стоимостью реализации и балансовой стоимостью товара.";
84) подпункт 3) пункта 8 статьи 242 изложить в следующей редакции:
"3) в случае реализации товаров (работ, услуг) с применением контрольно-кассовых машин с фискальной памятью и выдачей контрольного чека;";
85) в статье 246:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговым периодом по налогу на добавленную стоимость является календарный месяц либо квартал по выбору плательщика налога на добавленную стоимость, за исключением случаев, установленных в пункте 2 настоящей статьи.";
в пункте 2 слово "квартал" заменить словами "календарный месяц";
пункт 3 исключить;
86) в статье 250:
пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Положения пункта 1 настоящей статьи применяются в отношении товаров, ввозимых плательщиком налога на добавленную стоимость для собственных производственных нужд.";
в пункте 2:
в части первой слова "и обязательство" заменить словом "и";
в части второй слова "Обязательства заполняются в двух" заменить словами "Обязательство заполняется в трех";
87) в статье 251:
пункт 4 дополнить частью следующего содержания:
"В случае экспорта товаров по внешнеторговым товарообменным (бартерным) операциям при определении суммы налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату, учитывается наличие договора (контракта) по внешнеторговой товарообменной (бартерной) операции, а также импортной грузовой таможенной декларации по товарам, поставленным плательщику налога на добавленную стоимость покупателем экспортированных товаров по внешнеторговой товарообменной (бартерной) операции.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:

"5) осы Кодекстiң 209-бабының 3-тармағында көрсетiлген жағдайларда қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлiк күшiн жойған кезде.";
82) 238-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Туындаған сәттен бастап үш жыл ішiнде қанағаттандырылмаған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша мiндеттемелер күмәндi болып танылады және осындай тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша бұрын есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы, ол есепке жатқызылған кезден бастап үш жыл өткен соң есептен шығарып тасталуға тиiс.";
83) 240-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Оларды сатып алатын күні қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес олар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке алу көзделмеген қосылған құн салығынан босатылған тауарларды сату кезiнде осы баптың 1-тармағының мақсаттары үшiн сату жөнiндегi айналымға тауарды сату құны мен теңгерiмдiк құны арасындағы оң айырма қосылады.";
84) 242-баптың 8-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) фискальдық жады бар бақылау-кассалық машиналарын қолданып және бақылау чегiн бере отырып, тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатқан жағдайда;";
85) 246-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы баптың 2-тармағында белгiленген жағдайларды қоспағанда, қосылған құн салығын төлеушiнiң қалауы бойынша күнтiзбелiк ай не тоқсан қосылған құн салығы бойынша салық кезеңi болып табылады.";
2-тармақтағы "тоқсан" деген сөз "күнтiзбелiк ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;
86)  250-бапта:
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Осы баптың 1-тармағының ережелерi қосылған құн салығын төлеушi өздерiнiң өндiрiстiк мұқтаждары үшiн әкелетiн тауарларға қатысты қолданылады.";
2-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "мiндеттеменi және" деген сөздер "және" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi "Мiндеттемелер", "екi" деген сөздер тиiсiнше "Мiндеттеме", "үш" деген сөздермен ауыстырылсын;
87) 251-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Қайтарылуға тиiс қосылған құн салығының сомасын анықтау кезiнде сыртқы сауда тауар айырбасы жөнiндегi операциялар бойынша тауарлардың экспорты жағдайында сыртқы сауда тауар айырбасы жөнiндегi шарттың (келiсiм-шарттың), сондай-ақ сыртқы сауда тауар айырбасы жөнiндегi (бартерлiк) операция бойынша экспортталған тауарлардың қосылған құн салығын төлеушiге сатып алушы берген тауарлар бойынша импорттық жүк кеден декларациясының болуы есепке алынады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:

"4-1. При определении суммы налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату в соответствии с настоящей статьей, учитываются сведения таможенного органа, подтверждающие факт вывоза товаров с таможенной территории Республики Казахстан в режиме экспорта, представленные по форме и в порядке, утвержденном уполномоченным государственным органом по согласованию с уполномоченным органом по вопросам таможенного дела.
Ответственность за сведения, подтверждающие факт вывоза товаров с таможенной территории Республики Казахстан в режиме экспорта, несет таможенный орган.";
88) в статье 252:
подпункт 3) пункта 1 дополнить словами ", либо заключения налогового органа к акту налоговой проверки в случае, предусмотренном пунктом 4 настоящей статьи.";
в пункте 2:
в подпункте 1):
в абзаце первом слова "данному и" исключить;
дополнить частями следующего содержания:
"В случае если плательщиком налога на добавленную стоимость является юридическое лицо, то возврат налога на добавленную стоимость производится также путем зачета налога на добавленную стоимость в счет погашения имеющейся у его структурных подразделений налоговой задолженности по данному и другим видам налогов;
В случае если плательщиком налога на добавленную стоимость является структурное подразделение юридического лица, возврат налога на добавленную стоимость производится также путем зачета налога на добавленную стоимость в счет погашения имеющейся у юридического лица налоговой задолженности по данному и другим видам налогов;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) в случае отсутствия налоговой задолженности по данному и другим видам налогов плательщика налога на добавленную стоимость возврат налога на добавленную стоимость производится путем зачета в счет погашения налоговой задолженности по данному и другим видам налогов его структурных подразделений, являющихся самостоятельными плательщиками налогов;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) В случае отсутствия у плательщика налога на добавленную стоимость налоговой задолженности налогоплательщик вправе потребовать возврат налога на добавленную стоимость путем зачета в счет предстоящих платежей по другим видам налогов.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Возврат налога на добавленную стоимость на банковский счет плательщика налога на добавленную стоимость производится при отсутствии налоговой задолженности.
В случае если плательщиком налога на добавленную стоимость является юридическое лицо, возврат налога на добавленную стоимость на банковский счет производится также при отсутствии у его структурных подразделений налоговой задолженности по данному и другим видам налогов.";
в пункте 4:
часть первую изложить в следующей редакции:

"4-1. Осы бапқа сәйкес қайтарылуға тиiс қосылған құн салығының сомасын анықтау кезiнде кеден органының кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiткен нысан бойынша және тәртiппен ұсынылған Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тауарларды экспорт режимiнде әкету фактiсiн растайтын мәлiметтерi есепке алынады.
Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тауарларды экспорт режимiнде әкету фактiсiн растайтын мәлiметтер үшiн кеден органы жауап бередi.";
88) 252-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасы "дұрыстығын растау" деген сөздерден кейiн "не осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайда салықтық тексеру актiсiне салық органының қорытындысы" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
1) тармақшада:
бiрiншi абзацтағы "аталған салық пен" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"eгep заңды тұлға қосылған құн салығын төлеушi болып табылса, қосылған құн салығын қайтару оның құрылымдық бөлiмшелерiнде бар осы және басқа салық түрлерi бойынша салық берешегiн өтеу есебiне қосылған құн салығын есепке алу жолымен жүргiзiледi;
Егер заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшесi қосылған құн салығын төлеушi болып табылса, қосылған құн салығын қайтару сондай-ақ заңды тұлғада осы және басқа салық түрлерi бойынша салық берешегiн өтеу есебiне қосылған құн салығын есепке алу жолымен жүргiзiледi.";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) қосылған құн салығын төлеушiнiң осы және басқа салық түрлерi бойынша салық берешегi болмаған жағдайда қосылған құн салығын қайтару оның дербес салық төлеушiлер болып табылатын құрылымдық бөлiмшелерiнiң осы және басқа салық түрлерi бойынша салық берешегiн өтеу есебiне есепке алу жолымен жүргiзiледi.";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) қосылған құн салығын төлеушiде салық берешек болмаған жағдайда салық төлеушi басқа салық түрлерi бойынша алдағы төлемдер есебiне есепке алу жолымен қосылған құн салығын қайтаруды талап етуге құқылы.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қосылған құн салығын төлеушiнiң банк шотына қосылған құн салығын қайтару оның салық берешегi болмаған кезде жүргiзiледi.
Егер заңды тұлға қосылған құн салығын төлеушi болып табылса, қосылған құн салығын банк шотына қайтару сондай-ақ оның құрылымдық бөлiмшелерiнде осы және басқа салық түрлерi бойынша салық берешегi болмаған жағдайда жүргiзiледi.";
4-тармақта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Если в течение срока проведения налоговой проверки не будут устранены нарушения, выявленные при проведении встречной налоговой проверки, возврат налога плательщику налога на добавленную стоимость производится в пределах сумм, по которым не выявлены либо устранены нарушения.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Если нарушения устранены после завершения налоговой проверки возврат налога производится на основании заключения налогового органа, проводившего налоговую проверку, по форме и в порядке, установленном уполномоченным государственным органом без проведения налоговой проверки.";
в части третьей:
в абзаце первом слова "проверки поставщика плательщика налога на добавленную стоимость" заменить словами "встречной проверки";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) обязательной встречной проверке подлежат поставщики (включая налогоплательщиков - поставщиков товаров (работ, услуг), участвовавших в процессе производства и обращения на территории Республики Казахстан экспортированных товаров), по которым выявлены нарушения при проведении камерального контроля.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Не производится возврат налога на добавленную стоимость, предусмотренный настоящей статьей, плательщикам налога на добавленную стоимость, представившим заявление о возврате налога, по истечении 12 месяцев после налогового периода, в котором совершены обороты, облагаемые налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке, и по которому представлено заявление.";
89) абзац восьмой подпункта 1) пункта 1 статьи 259 дополнить словами "и для собственного производства подакцизных товаров";
90) пункт 4 статьи 260 после слова "нужд" дополнить словами "и для собственного производства подакцизных товаров";
91) пункт 8 статьи 271 после слова "виноматериала" дополнить словами "и пива";
92) в пунктах 1 и 3 статьи 275 цифры "15" заменить цифрами "20";
93) пункт 1 статьи 278-3 дополнить частью следующего содержания:
"Под расходами на транспортировку сырой нефти, газового конденсата для целей настоящей статьи понимаются:
а) оплата транспортного тарифа при транспортировке сырой нефти, газового конденсата по железной дороге, магистральному трубопроводу и (или) морским путем;
б) расходы по сливу и наливу сырой нефти, газового конденсата;
в) расходы по страхованию в пути сырой нефти, газового конденсата.";
94) в статьях 278-6 и 278-7 цифры "15" заменить цифрами "20";
95) в абзаце первом пункта 1 статьи 279 слова "и работы по строительству и эксплуатации подземных сооружений, не связанных с добычей," исключить;

"4. Егер салықтық тексеру жүргiзiлетiн мерзiм iшiнде қарсы салық тексерулерiн жүргiзу кезінде анықталған бұзушылықтар жойылмаса, мұндай қосылған құн салығын төлеушiлерге салықты қайтару бұзушылықтар анықталған не жойылған сомалар шегінде жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы екiншi бөлікпен толықтырылсын:
"Егер бұзушылықтар салықтық тексеру аяқталғаннан кейiн жойылса, сыртқы қайтару салықтық тексеру жүргізбей-ақ уәкілетті мемлекеттік орган белгiлеген нысан бойынша және тәртіппен салықтық тексеру жүргiзген салық органның қорытындысы негізінде жүргізіледі.";
үшiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацтағы "қосылған құн салығын төлеушiнiң берушiсiн тексеру" деген сөздер "қарсы тексеру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) камерамен бақылау жүргiзу кезiнде бұзушылықтар анықталған берушiлер (Қазақстан Республикасының аумағында экспортталған тауарлар өндiрiсi мен айналымы процесiне қатысқан тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi берушi салық төлеушiлердi қоса алғанда) мiндеттi тексеруге жататыны.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Нөлдiк ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын және олар бойынша өтiнiш берiлген айналымдар жасалған салық кезеңiнен кейiн 12 ай өткеннен кейiн салықты қайтару туралы өтiнiш берген қосылған құн салығын төлеушiлерге осы бапта көзделген қосылған құн салығын қайтару жүргiзiлмейдi.";
89) 259-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының сегiзiншi абзацы "мұқтаждарына" деген сөзден кейiн "және акцизделетiн тауарларды өзi өндiруi үшiн" деген сөздермен толықтырылсын;
90) 260-баптың 4-тармағы "қажеттерiне" деген сөзден кейiн "және акцизделетiн тауарларды өзi өндiруi үшiн" деген сөздермен толықтырылсын;
91) 271-баптың 8-тармағы "Шарап материалын" деген сөздерден кейiн "және сыраны" деген сөздермен толықтырылсын;
92) 275-баптың 1 және 3-тармақтарындағы "15-iнен" деген сөз "20-сынан" деген сөзбен ауыстырылсын;
93) 278-3-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Шикi мұнайды, газ конденсатын тасымалдауға арналған шығыстар деп осы баптың мақсаттары үшiн мыналар түсiнiледi:
а) шикi мұнайды, газ конденсатын темiр жол, магистральдық құбыр жолы және (немесе) теңiз жолдары арқылы тасымалдау кезiнде көлiк тарифтiне ақы төлеу;
б) шикi мұнайды, газ конденсатын ағызу және құю жөнiндегi шығыстар;
в) шикi мұнайды, газ конденсатын жолда сақтандыру жөнiндегi шығыстар.";
94) 278-6 және 278-7-баптардағы "15-iнен" деген сөз "20-сынан" деген сөзбен ауыстырылсын;
95) 279-баптың 1-тармағының бiрiншi абзацындағы "және өндiрумен байланысы жоқ жер асты құрылыстарын салу мен пайдалану жөнiндегi жұмыстарды" деген сөздер алып тасталсын;

96) в статье 282:
в пункте 2:
слова "сохраняются и действуют" заменить словами "сохраняется и действует";
слова "могут быть скорректированы" заменить словами "может быть скорректирован";
в пункте 3:
в части первой слово "определяются" заменить словом "определяется";
в части второй слово "должны" заменить словом "должен";
часть вторую пункта 5 дополнить словами "и на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. В случае добычи полезных ископаемых, не предусмотренных контрактом на недропользование, запасы которых утверждены уполномоченным для этих целей государственным органом, недропользователь производит по ним платежи в порядке, установленном статьей 281 настоящего Кодекса.";
97) пункт 1-1 статьи 295 исключить;
98) в статье 296 слова ", а также лица, имеющие право недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей" исключить;
99) пункты 2-1, 3-1 и 4-1 статьи 297 исключить;
100) в статье 299:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В целях исчисления роялти стоимость добытых нефти, общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и полезных ископаемых, за исключением золота, серебра и платины, определяется исходя из средневзвешенной цены реализации за налоговый период первого товарного продукта, полученного из добытых полезных ископаемых, без учета косвенных налогов и сумм фактических расходов на их транспортировку до пункта продажи (отгрузки).
Для целей настоящей статьи под расходами на транспортировку понимаются фактические расходы, включающие в себя оплату транспортного тарифа при транспортировке по железной дороге, магистральному трубопроводу и (или) морским путем, расходы по сливу и наливу (для жидких веществ), расходы по погрузке и разгрузке (для твердых веществ) и расходы по страхованию в пути, если иное не предусмотрено контрактом на недропользование.";
пункт 5 после слова "отсутствии" дополнить словами "либо полном отсутствии";
101) в статье 301 цифры "15" заменить цифрами "20";
102) в статье 304 цифры "10" заменить цифрами "20";
103) дополнить статьей 311-1 следующего содержания:
"Статья 311-1. Плательщики
Плательщиками доли Республики Казахстан по разделу продукции, являются недропользователи, заключившие контракты о разделе продукции, если иное не оговорено контрактом о разделе продукции.";
104) в статье 314-2 цифры "15" заменить цифрами "20";
105) в статье 314-3 цифры "10" заменить цифрами "20";

96) 282-бапта:
мемлекеттiк тiлдегi мәтiнiнде 2 және 3-тармақтар өзгерiссiз қалады;
5-тармақтың екiншi бөлiгi "келiсiм-шарттарға" деген сөзден кейiн "және барлаумен және өндiрумен байланысы жоқ жер асты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Қорларын осы мақсаттар үшiн уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiткен жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шартта көзделмеген пайдалы қазбаларды өндiрген жағдайда жер қойнауын пайдаланушы осы Кодекстiң 281-бабында белгiленген тәртiппен олар бойынша төлемдер жүргiзедi.";
97) 295-баптың 1-1-тармағы алып тасталсын;
98) 296-баптағы ", сондай-ақ барлаумен және (немесе) өндiрумен байланысы жоқ жер асты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығы бар тұлғалар" деген сөздер алып тасталсын;
99) 297-баптың 2-1, 3-1 және 4-1-тармақтары алып тасталсын;
100) 299-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Роялтидi есептеу мақсатында, алтынды, күмiстi және платинаны қоспағанда, өндiрiлген мұнайдың, кең таралған пайдалы қазбалардың, жер асты сулары мен пайдалы қазбалардың құны өндiрiлген пайдалы қазбалардан алынған алғашқы тауарлы өнiмнiң салық кезеңiндегi орташа өлшемдi өткiзу бағасы негiзге алына отырып, жанама салықтар мен оларды сату (тиеп жөнелту) пунктiне дейiн тасымалдауға кеткен iс жүзiндегi шығыстар сомасы есепке алынбай айқындалады.
Осы баптың мақсаттары үшiн тасымалдауға арналған шығыстар деп темiр жол, магистральдық құбыржол және (немесе) теңiз жолдары арқылы тасымалдау кезінде өзiне көлiк тарифiн қамтитын iс жүзiндегi шығыстар, ағызу және құю (сұйық заттар үшiн) жөнiндегi шығыстар, тиеу және түсiру (қатты заттар үшiн) жөнiндегi шығыстар және егер жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шартта өзгеше көзделмесе, жолда сақтандыру жөнiндегi шығыстар түсiндiрiледi.";
5-тармақ "сатылмаған" деген сөзден кейiн "не толық сатылмаған" деген сөздермен толықтырылсын;
101) 301-баптағы "15-інен" деген сөз "20-сынан" деген сөзбен ауыстырылсын;
102) 304-баптағы "10-ынан" деген сөз "20-сынан" деген сөзбен ауыстырылсын;
103) мынадай мазмұндағы 311-1-баппен толықтырылсын:
"311-1. Төлеушiлер
Өнiмдi бөлу жөнiндегi келiсiм-шартта өзгеше келiсiлмесе, өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт жасасқан жер қойнауын пайдаланушылар өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесiн төлеушiлер болып табылады.";
104) 314-2-баптағы "15-інен" деген сөз "20-сынан" деген сөзбен ауыстырылсын;
105) 314-3-баптағы "15-iнен" деген сөз "20-сынан" деген сөзбен ауыстырылсын;

106) в абзаце первом пункта 1 статьи 316 слова "и выплаты физическим лицам (за исключением выплат индивидуальным предпринимателям, частным нотариусам и адвокатам) по возмездным договорам оказания услуг," исключить;
107) пункт 2 статьи 324 изложить в следующей редакции:
"2. По решению юридического лица его структурные подразделения рассматриваются в качестве плательщиков земельного налога (далее - юридические лица).";
108) в абзаце втором подпункта 1) пункта 2 статьи 326 слова "очистные сооружения" заменить словами "линий электропередачи, очистные сооружения, золошлакопроводы, теплотрассы";
109) в статье 329:
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. На земли степной и сухостепной зон устанавливаются следующие базовые налоговые ставки земельного налога пропорционально баллам бонитета:";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. На земли полупустынной, пустынной и предгорно-пустынной зон устанавливаются следующие базовые налоговые ставки земельного налога пропорционально баллам бонитета:";
110) в статье 337:
в заголовке слово "занятые" заменить словом "выделенные";
в частях первой и второй пункта 1 слово "занятые" заменить словом "выделенные";
пункт 3 исключить;
111) часть вторую пункта 8 статьи 340 изложить в следующей редакции:
"Сумма налога, подлежащая уплате за фактический период владения земельным участком лицом, передающим данные права, должна быть внесена в бюджет до или в момент государственной регистрации прав. При этом первоначальным плательщиком исчисляется сумма налога с 1 января текущего года до начала месяца, в котором он передает земельный участок. Последующим плательщиком исчисляется сумма налога за период с начала месяца, в котором у него возникло право на земельный участок.";
112) в пунктах 2, 3 и 5 статьи 344 цифры "15" заменить цифрами "20";
113) в пункте 3 статьи 348-1 слова "индивидуальные предприниматели, частные нотариусы, адвокаты," исключить;
114) часть первую пункта 2 статьи 351 изложить в следующей редакции:
"2. По решению юридического лица, имеющего объекты налогообложения на правах, установленных подпунктом 1 пункта 1  настоящей статьи, его структурные подразделения рассматриваются самостоятельными плательщиками налога.";
115) в пунктах 2 и 3 статьи 359 цифры "15" заменить цифрами "20";

106) 316-баптың 1-тармағының бiрiншi абзацындағы "қызмет көрсетудiң өтемдi шарттары бойынша жеке тұлғаларға (жеке кәсiпкерлерге, жекеше нотариустар мен адвокаттарға төленетiн төлемдердi қоспағанда) төленетiн төлемдер," деген сөздер алып тасталсын;
107) 324-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Заңды тұлғаның шешiмi бойынша оның құрылымдық бөлiмшелерi (бұдан әрi - заңды тұлғалар) жер салығын төлеушiлер ретiнде қарастырылады.";
108) 326-баптың 2-тармағының 1) тармақшаның екiншi абзацындағы "тазарту құрылғылары" деген сөздер "электр беру желiлерi, құрылғылары, күл-қож құбырлары, жылу трассалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
109) 329-бапта:
2-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жазық аумақтардың далалық және қуаң далалық аймақтарының жерлерiне бонитет балына барабар түрде төмендегiдей жер салығының базалық салық ставкалары белгiленедi:";
3-тармақтың бiрiнші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шөлейттi, шөлдi және тау бөктерiндегi шөлдi аймақтардың жерлерiне бонитет балына барабар түрде жер салығының төмендегiдей базалық салық ставкалары белгiленедi:";
110) 337-бапта:
атауында "станциялары және базарлар орналасқан" деген сөздер "станцияларына және базарларға бөлiнген" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың бiрiншi және екiншi бөлiктерiндегi "станциялары орналасқан" деген сөзден "станцияларына бөлiнген" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;
111) 340-баптың 8-тармағының екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы құқықтарды беретiн тұлғаның жер учаскесiне iс жүзiнде иелiк еткен кезеңi үшiн төлеуге жататын салық сомасы құқықтарды мемлекеттiк тiркеуге дейiн немесе тiркеген кезде бюджетке енгiзiлуi тиiс. Бұл ретте бастапқы төлеушi ағымдағы жылдың 1 қаңтарынан бастап ол жер учаскесiн беретiн айдың басына дейiнгi салық сомасын есептейдi. Одан кейiнгi төлеушi оның жер учаскесiне құқығы пайда болған ай басынан басталатын кезеңге салық сомасын есептейдi.";
112) 344-баптың 2, 3-тармақтардағы "15" деген сандар және 5-тармақтағы "15-iнен" деген сөз тиiсiнше "20" деген сандармен және "20-сынан" деген сөзбен ауыстырылсын;
113) 348-1-баптың 3-тармағындағы "жеке кәсiпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар" алып тасталсын;
114) 351-баптың 2-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында белгiленген құқықтарда салық салу объектiлерi бар заңды тұлғаның шешiмi бойынша оның құрлымдық бөлімшелері дербес салық төлеушілер ретінде қарастырылады.";
115) 359-баптың 2 және 3-тармақтарындағы "15" деген сандар "20" деген сандармен ауыстырылсын;

116) часть первую пункта 2 статьи 361 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) индивидуальные предприниматели по объектам обложения, используемым в предпринимательской деятельности.";
117) в абзаце первом статьи 363 слова "и не используемые в предпринимательской деятельности" исключить;
118) в пункте 3 статьи 368 слова "и подтверждающий факт уплаты в бюджет сумм налогов" исключить;
119) в части первой пункта 2 статьи 369 слова "(стационарных типовых отделах)" заменить словами "(изолированных блоках)";
120) в статье 370:
часть первую пункта 2 после слов "за исключением" дополнить словами "статей 132-134, пункта 2 статьи 135,";
в пункте 5 слова "календарный год" заменить словами "двенадцать месяцев";
121) в статье 374:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) доход, которых за каждый двенадцатимесячный период применения специального налогового режима на основе патента не превышает 2,0 млн. тенге.";
пункт 2 дополнить частью следующего содержания:
"Налоговый орган вправе без вышеуказанного заявления перевести индивидуальных предпринимателей, применявших специальный налоговый режим на основе патента, на общеустановленный порядок исчисления и уплаты налогов при установлении случаев, указанных в настоящем пункте.";
пункты 3 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Для применения специального налогового режима на основе патента индивидуальный предприниматель до начала его применения представляет в налоговый орган по месту осуществления предпринимательской деятельности заявление по форме, установленной уполномоченным государственным органом.
Патент выдается индивидуальному предпринимателю на срок не менее одного месяца и не более, чем на двенадцать месяцев.
5. В случае временного приостановления предпринимательской деятельности при применении специального налогового режима на основе патента индивидуальным предпринимателем в налоговый орган по месту осуществления деятельности подается заявление по форме, установленной уполномоченным органом.";
122) в статье 378:
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"При добровольном выходе из специального налогового режима крестьянское (фермерское) хозяйство переходит на общеустановленный порядок исчисления и уплаты налогов на основании заявления, начиная с налогового периода, следующего за отчетным.";
в пункте 4:
в части первой:
слово "ежегодно" исключить;
после слова "февраля" дополнить словами "первого года применения данного специального налогового режима (в первом налоговом периоде)";
в части третьей слово "день" заменить словами "налоговый орган по месту нахождения земельного участка не позднее тридцати рабочих дней после";

116) 361-баптың 2-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) кәсiпкерлiк қызметте пайдаланылатын салық салынатын объектiлер бойынша жеке кәсiпкерлер.";
117) 363-баптың бiрiншi абзацындағы "және кәсiпкерлiк қызметте пайдаланылмайтын" деген сөздер алып тасталсын;
118) 368-баптың 3-тармағындағы "және салық сомаларының бюджетке төленген фактiсiн растайтын" деген сөздер алып тасталсын;
119) 369-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "(тұрақты үлгi бөлiмдерде)" деген сөздер "(оқшауландырылған блоктарда)" деген сөздермен ауыстырылсын;
120) 370-бапта:
2-тармақтың бірiншi бөлiгi "осы Кодекстiң 146-162-баптарын" деген сөздерден кейiн "осы Кодекстiң 132-134баптарын, 135-баптың 2-тармағын, 146-162-баптарын" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтағы "күнтiзбелiк жыл" деген сөздер "он екi ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
121) 374-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) патент негізiнде арнайы салық режимiн қолданудың әрбiр он екі ай мерзiмi iшiндегi табысы 2,0 млн. теңгеден аспайтын жеке кәсiпкерлер қолданады";
2-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Салық органы жоғарыда көрсетiлген өтiнiшсiз патент негiзiнде арнайы салық режимін қолданған жеке кәсiпкерлердi осы тармақта көрсетiлген жағдайларды белгiлеу кезiнде салықты есептеу мен төлеудiң жалпыға бiрдей белгiленген тәртiбiне ауыстыруға құқылы.";
3 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жеке кәсiпкер патент негiзiнде арнайы салық режимін қолдану үшін оны қолдануды бастағанға дейiн кәсіпкерлік қызметiн жүзеге асыратын орны бойынша салық органына уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгілеген нысан бойынша өтiнiш ұсынады.
Патент жеке кәсiпкерге кемiнде бір ай және он екi айдан аспайтын мерзiмге берiледi.
5. Патент негiзiнде арнаулы салық режимінде кәсiпкерлiк қызметтi уақытша тоқтата түру кезеңінде жеке кәсіпкер қызметті уақытша тоқтата тұру кезеңінде жер кәсіпкер қызметті жүзеге асыру орны бойынша салық органына уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша өтiнiш бередi.";
122) 378-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Арнайы салық режимiнен өз еркiмен шыққан кезде шаруа (фермер) қожалығы есептiктен кейiнгi салық мерзiмiнен бастап өтiнiш негiзiнде салықты есептеу мен төлеудiң жалпыға бiрдей белгiленген тәртiбiне көшедi.".
4-тармақта:
бiрiншi бөлiкте:
"жыл сайын" деген сөздер алып тасталсын;
"жыл сайын" деген сөздер "осы арнайы салық режимiн қолданған бiрiншi жылдың (бiрiншi салық кезеңiнде) 20 ақпанынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктегi "алған күнi" деген сөздер "алғаннан кейiн отыз жұмыс күнiнен кешiктiрмей жер учаскесi орналасқан орны бойынша салық органына"
деген сөздермен ауыстырылсын;

123) подпункт 2) пункта 2 статьи 385 изложить в следующей редакции:
"2) филиалы, представительства;";
124) заголовок главы 68 дополнить словами "и учетную регистрацию филиалов и представительств";
125) пункт 1 статьи 398 после слов "регистрацию юридических лиц" дополнить словами "и учетную регистрацию филиалов и представительств;
126) в статье 399:
после слова "являются" дополнить словами "физические и";
слово "их" исключить;
127) заголовок главы 70-1 дополнить словами "и ипотеки судна или строящегося судна";
128) в пункте 1 статьи 406-1:
после слова "имущества" дополнить словами "и ипотеки судна или строящегося судна";
после слова "имущества," дополнить словами "ипотеки судна или строящегося судна,";
129) в пункте 1 статьи 406-2:
слова "осуществляющие регистрацию залога" заменить словами "заключившие договор о залоге";
после слова "имущества" дополнить словами ", ипотеки судна или строящегося судна";
130) в заголовке главы 72 слова "механических транспортных средств и прицепов" заменить словами "транспортных средств";
131) в пункте 1 статьи 410:
слова "механических транспортных средств и прицепов" заменить словами "транспортных средств";
после слова "прицепов," дополнить словами "морских, речных и маломерных судов, гражданских воздушных судов,";
132) статью 411 после слова "прицепы" дополнить словами ", имеющие морские, речные и маломерные, гражданские воздушные суда";
133) пункт 1 статьи 438 после слова "выдаче" дополнить словом "(переоформлении)";
134) часть вторую пункта 2 статьи 450 считать пунктом 2-1;
135) в статье 451:
в части первой пункта 2 слова "по управлению водными ресурсами" заменить словами "в области использования и охраны водного фонда";
в пункте 3 слова "Территориальные уполномоченные органы по управлению водными ресурсами" заменить словами "Региональные уполномоченные органы в области использования и охраны водного фонда";
136) подпункт 1) пункта 1 статьи 453 изложить в следующей редакции:
"1) объем воды, забранной из поверхностного водного источника, за исключением:
потерь воды, на фильтрацию и испарение в каналах, осуществляющих межбассейновую переброску стока и во внерусловых водохранилищах, осуществляющих регулирование стока, подтвержденных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда на основании проектных данных водохозяйственных систем;
объема природоохранного и/или санитарно-эпидемиологического попуска, утвержденного уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, в установленном законодательством порядке;
объема вынужденного водозабора в оросительные системы, осуществляемого с целью предотвращения наводнений, затоплений и подтоплений, подтвержденного уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда;";

123) 385-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) филиалдар, өкiлдiктер;";
124) 68-тараудың тақырыбы "тiркегенi" деген сөзден кейiн "және филиалдары мен өкiлдiктерiн есептiк тiркегенi" деген сөздермен толықтырылсын;
125) 398-баптың 1-тармағы "тiркегенi" деген сөзден кейiн "және филиалдары мен өкiлдiктерiн есептiк тiркегенi" деген сөздермен толықтырылсын;
126) 399-бапта:
"тiркелуге тиiс" деген сөздерден кейiн "жеке және" деген сөздермен толықтырылсын;
"олардың" деген сөз алып тасталсын;
127) 70-1-баптың тақырыбы "кепiлiн" деген сөзден кейiн "және кеменiң немесе салынып жатқан кеменiң ипотекасын" деген сөздермен толықтырылсын;
128) 406-1-баптың 1-тармағында:
"кепiлiн" деген сөзден кейiн "және кеменiң немесе салынып жатқан кеменiң ипотекасын" деген сөздермен толықтырылсын;
"кепiлiн" деген сөзден кейiн "және кеменiң немесе салынып жатқан кеменiң ипотекасын" деген сөздермен толықтырылсын;
129) 406-2-баптың 1-тармағында:
"мүлiк кепiлiн тiркеудi жүзеге асыратын" деген сөздер
"мүлiктi кепiлге алу туралы, кеменiң немесе салынып жатқан кеменiң ипотекасы туралы шарт жасасқан" деген сөздермен ауыстырылсын;
130) 72-тараудың тақырыбындағы "Механикалық көлiк құралдары мен тiркемелердi" деген сөздер "Көлiк құралдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
131) 410-баптың 1-тармағында:
"Механикалық көлiк құралдары мен тiркемелердi" деген сөздер "Көлiк құралдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тiркемелердi" деген сөзден кейiн ", теңiз, әуе, өзен және өлшемi кiшi кемелердi, азаматтық әуе кемелерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
132) 411-бап "Тiркеуге" деген сөздiң алдынан "Теңiз, өзен және көлемi кiшi, азаматтық әуе кемелерiн қамтитын," деген сөздермен толықтырылсын;
133) 438-баптың 1-тармағы "беру" деген сөзден кейiн "(қайта ресiмдеу)" деген сөздермен толықтырылсын;
134) 450-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгi 2-1-тармақ болып есептелсiн;
135) 451-бапта:
2-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "су ресурстарын басқару жөнiндегi" деген сөздер "cу қорын пайдалану және қорғау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Cу ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық" деген сөздер "Cу қорын пайдалану және қорғау саласындағы өңiрлiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
136) 453-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"мыналарды:
ағынды бассейнаралық бұруды жүзеге асыратын каналдарда және ағынды реттеудi жүзеге асыратын ернеуден тыс су қоймаларында сүзуге және булануға кететiн, су шаруашылығы жүйелерiнiң деректерi негiзiнде су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен су шығындарын;
су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi орган заңнамада белгiленген тәртiппен бекiткен табиғат қорғау және/немесе санитарлық-эпидемиологиялық су ағызу көлемiн;
су тасқынын, су басуды және су астында қалуды болдырмау мақсатында жүзеге асырылатын суару жүйелерiне ерiксiз су жинау көлемiн қоспағанда жер үстi су көзiнен алынған судың көлемi;";

137) в пункте 2 статьи 454 слова "по управлению водными ресурсами" заменить словами "в области использования и охраны водного фонда";
138) в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 456 цифры "20" заменить цифрами "25;"
139) в пункте 5 статьи 458 слова "по управлению водными ресурсами" заменить словами "в области использования и охраны водного фонда";
140) в подпунктах 1) и 2) пункта 6 статьи 463 цифры "20" заменить цифрами "25;"
141) пункт 1 статьи 465 изложить в следующей редакции:
"1. Плательщики платы представляют в налоговые органы расчет сумм текущих платежей платы и декларацию по месту нахождения объекта загрязнения, за исключением передвижных источников загрязнения, по которым представляются по месту их государственной регистрации уполномоченным органом.";
142) подпункт 1) пункта 2 статьи 471 изложить в следующей редакции:
"1) государственные лесовладельцы - за древесину, отпускаемую на корню при осуществлении рубок промежуточного пользования и прочих рубок;";
143) в абзацах втором и третьем подпункта 4) пункта 1 статьи 496 слово "начисленных" заменить словами "оспариваемой суммы";
144) статью 518 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6) о регистрационных данных налогоплательщиков, не представляющих налоговую отчетность по истечению шести месяцев со дня установленного настоящим Кодексом срока ее представления, и или отсутствующих по фактическому адресу (месту жительства), а также о налогоплательщиках, признанных судом лжепредприятиями.";
145) пункт 4 статьи 520 дополнить словами "и (или) представленные уполномоченными органами";
146) в пункте 1 статьи 521:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) юридические лица-резиденты, их структурные подразделения - по месту нахождения;
2) юридические лица-нерезиденты, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан с образованием постоянного учреждения, - по месту нахождения постоянного учреждения;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) физические лица-нерезиденты, указанные в пункте 2 статьи 192 настоящего Кодекса (за исключением лиц, указанных в подпункте 5-1) настоящего пункта), а также осуществляющие индивидуальную предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан и применяющие специальные налоговые режимы в соответствии с настоящим Кодексом - по месту пребывания в Республике Казахстан;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:

137) 454-баптың 2-тармағындағы "cу ресурстарын басқару жөнiндегi" деген сөздер "cу қорын пайдалану және қорғау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
138) 456-баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларындағы "20" деген сандар "25" деген сандармен ауыстырылсын;
139) 458-баптың 5-тармағындағы "cу ресурстарын басқару жөнiндегi" деген сөздер "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
140) 463-баптың 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларындағы "20" деген сандар "25" деген сандармен ауыстырылсын;
141) 465-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлемақы төлеушiлер салық органдарына ағымдағы төлем сомасының есептемесiн және олардың мемлекеттiк тiркелу орны бойынша берiлетiн жылжымалы ластау көздерiн қоспағанда, ластау объектiсiнiң орналасқан жерi бойынша декларацияны табыс етедi.";
142) 471-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттiк орман иелерi - ағашты түбiрiмен жөнелткенi үшiн:
аралық пайдалану үшiн кесу және басқа да ағаш кесулердi жүзеге асыру кезiнде;";
143) 496-баптың 1-тармағы 4) тармақшасының екiншi және үшiншi абзацтарындағы "есептелген" деген сөз алып тасталынып, "сомасының" деген сөз "даулы соманың" деген сөздермен ауыстырылсын;
144) 518-бап 5) тармақшадағы "салық төлеушi туралы" деген сөздерден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) осы Кодексте белгiленген мерзiм күнiнен бастап алты ай өткеннен кейiн салықтық есептеменi ұсынбаған және/немесе нақты мекен-жайы (тұрғылықты мекен-жайы) бойынша болмаған салық төлеушiлердiң тiркеу деректерi туралы, сондай-ақ сот жалған кәсiпорындар деп таныған салық төлеушiлер туралы";
145) 520-баптың 4-тармағы "салық органына берген" деген сөздерден кейiн "және (немесе) уәкiлеттi органдар ұсынған" деген сөздермен толықтырылсын;
146) 521-баптың 1-тармағында:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
1) орналасқан жерi бойынша - резидент заңды тұлғалар, олардың құрылымдық бөлiмшелерi:
2) орналасқан жерi бойынша - тұрақты мекеме құру арқылы Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасында болатын жерi бойынша - осы Кодекстiң 190-бабының және 191-бабының 2-тармағында көрсетiлген, сондай-ақ Қазақстан Республикасында кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын және осы Кодекске сәйкес арнайы салық режимдерiн қолданатын резидент емес жеке тұлғалар (осы тармақтың 5-1) тармақшасында көрсетiлген тұлғаларды қоспағанда);";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:

"5-1) юридические и физические лица, являющиеся нерезидентами, получающие доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, указанные в подпункте 3) статьи 178 настоящего Кодекса, подлежащие налогообложению согласно статье 183 или 190 настоящего Кодекса - по месту регистрации резидента - эмитента или юридического лица-резидента, имущество которого составляет более 50 процентов стоимости реализованных акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента;";
подпункт 7) после слова "счета" дополнить словами "и карт-счета";
147) в статье 524:
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) для юридического лица, его структурного подразделения, а также юридического лица - нерезидента, указанного в пункте 1 статьи 521 настоящего Кодекса:";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Налоговый орган осуществляет постановку на регистрационный учет в течение двух рабочих дней с момента подачи заявления налогоплательщиком.
В случае, указанном в пункте 11 настоящей статьи, постановка на регистрационный учет осуществляется в течение пяти рабочих дней с момента подачи налогоплательщиком заявления.";
в пункте 11:
слова "места нахождения," исключить;
слово "десяти" заменить словом "двадцати";
слова "снятии с учета в налоговом органе, в котором он состоял на регистрационном учете, и встать на регистрационный учет по новому месту нахождения," заменить словами "постановке на регистрационный учет в налоговый орган по новому";
148) часть первую пункта 2 статьи 525 изложить в следующей редакции:
"2. Условное исключение налогоплательщика из Государственного реестра налогоплательщиков Республики Казахстан производится в случаях:
1) соответствия налогоплательщика признакам бездействующего юридического лица и не имеющего налоговой задолженности с сохранением регистрационного номера;
2) признания судом налогоплательщика лжепредприятием.";
149) подпункт 10) статьи 526 после слов "юридических лиц" дополнить словами ", а также лиц, являющихся кандидатами на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, или их супруг";

"5-1) осы Кодекстiң 178-бабының 3) тармақшасында көрсетiлген, бағалы қағаздарды сату кезiнде құнның өсуiнен табыс алатын, мүлкi резидент емес заңды тұлғаның сатылған акциялары, қатысу үлестерi немесе активтерi құнының 50 процентiнен аспайтын резидент - эмитенттiң немесе резидент заңды тұлғаның тiркелген орны бойынша осы Кодекстiң 183 және 190-баптарына сәйкес салық салуға жататын, резидент еместер болып табылатын заңды және жеке тұлғалар;";
7) тармақша "шоттарын" деген сөзден кейiн "және карт-шоттарын" деген сөздермен толықтырылсын;
147) 524-бапта:
2-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) заңды тұлға, оның құрылымдық бөлiмшелерi, сондай-ақ осы Кодекстiң 521-бабының 1-тармағында көрсетiлген резидент емес заңды тұлға үшін:";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Салық органы тiркеуге алу есебiне қоюды салық төлеушiнiң өтiнiшi берiлген кезден бастап екi жұмыс күнi iшiнде жүзеге асырады.
Осы баптың 11-тармағында көрсетiлген жағдайда тiркеу есебiне қою салық төлеушi өтiнiш берген сәттен бастап бес жұмыс күнi iшiнде жүзеге асырылады.";
11-тармақта:
"орналасқан жерiн," деген сөз алып тасталсын;
"өзi тiркеу есебiнде тұрған салық органына он жұмыс күнi iшiнде есептен шығару туралы өтiнiш беруге және салық төлеушiнiң бұрын берiлген тiркеу нөмiрiн көрсете отырып, жаңадан орналасқан жерi, қызметiн жүзеге асыратын орны, тұрғылықты жерi, келген жерi немесе салық салу объектiлерiнiң орналасқан жерi және (немесе) тiркеу орны бойынша тiркеу есебiне тұруға мiндеттi" деген сөздер "салық органына жиырма жұмыс күнi iшiнде қызметiн жүзеге асыратын жаңа орны, тұрғылықты орны, келген орны немесе салық төлеушiнiң бұрын берiлген тiркеу нөмiрiн көрсете отырып, салық салу объектiлерiнiң орналасқан және (немесе) тiркелген жерi бойынша тiркеу есебiне қою туралы өтiнiш беруге мiндеттi" деген сөздермен ауыстырылсын;
148) 525-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық төлеушiнi Қазақстан Республикасы Салық төлеушiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiнен шартты түрде шығарып тастау:
1) салық төлеушi әрекетсiз заңды тұлға белгiлерiне сәйкес келген және салық берешегi болмаған жағдайды тiркеу нөмiрi сақтала отырып;
2) салық төлеушiнi сот жалған кәсiпорын деп таныған жағдайда жүргiзiледi.";
149) 526-баптың 10) тармақшасы "заңды тұлғалардың" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ мемлекеттiк лауазымға не мемлекеттiк немесе оларға теңестiрiлген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидаттар болып табылатын адамдардың, немесе олардың жұбайларының" деген сөздермен толықтырылсын;

150) в статье 527:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Физические лица-нерезиденты, указанные в подпунктах 5) и 5-1) пункта 1 статьи 521 настоящего Кодекса, обязаны пройти государственную регистрацию в налоговом органе в течение тридцати рабочих дней с даты начала осуществления предпринимательской деятельности или со дня возникновения налогового обязательства в Республике Казахстан.
3. Юридические лица-нерезиденты, указанные в подпункте 5-1) пункта 1 статьи 521 настоящего Кодекса, обязаны пройти государственную регистрацию в налоговом органе в течение тридцати рабочих дней со дня возникновения налогового обязательства в Республике Казахстан.";
пункт 3-1 дополнить частью следующего содержания:
"При этом юридические лица-нерезиденты, указанные в настоящем пункте, обязаны пройти государственную регистрацию в качестве налогоплательщика не позднее тридцати рабочих дней с даты начала осуществления деятельности в Республике Казахстан.";
в пункте 4 слова "юридического лица-нерезидента" заменить словом "нерезидента";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Налоговые агенты обязаны представить в налоговый орган по месту своей регистрации заявления о начале осуществления нерезидентом предпринимательской деятельности и об окончании осуществления нерезидентом предпринимательской деятельности в Республике Казахстан по формам, установленным уполномоченным государственным органом, в течение 10 рабочих дней с даты заключения контракта на выполнение работ (услуг) в Республике Казахстан и в течение 10 рабочих дней с даты окончания осуществления нерезидентом деятельности.
Положения настоящего пункта распространяются на налоговых агентов, выплачивающих доходы за выполнение работ, оказание услуг в Республике Казахстан нерезидентам, не указанным в пункте 1 статьи 521 настоящего Кодекса.";
151) в пункте 4 статьи 533:
абзац второй подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"исполнения налогового обязательства по отдельным видам налогов и (или) других обязательных платежей в бюджет;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) встречная проверка - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в случае, если при проведении налоговых проверок у налогового органа возникает необходимость в получении дополнительной информации о правильном отражении в налоговом учете проведенных операций налогоплательщиком, связанным с указанными лицами.
При проведении налоговой проверки на предмет достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату, встречной проверкой является также проверка налогоплательщиков - поставщиков товаров (работ, услуг), участвовавших в процессе производства и обращения на территории Республики Казахстан экспортированных товаров, по которым выявлены нарушения при проведении камерального контроля.";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

150) 527-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстiң 521-бабының 1-тармағының 5) және 5-1) тармақшаларында аталған резидент емес жеке тұлғалар кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруды бастаған күнiнен бастап немесе Қазақстан Республикасында салықтық мiндеттемесi туындаған күнiнен бастап отыз жұмыс күнi iшiнде салық органында мемлекеттiк тiркеуден өтуге мiндеттi.
3. Осы Кодекстiң 521-бабының 1-тармағының 5-1) тармақшасында аталған резидент емес заңды тұлғалар Қазақстан Республикасында салықтық мiндеттемесi туындаған күнiнен бастап отыз жұмыс күнi iшiнде салық органында мемлекеттiк тiркеуден өтуге мiндеттi.";
3-1-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұл ретте осы тармақта көрсетiлген резидент емес заңды тұлғалар Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыруды бастаған күнiнен бастап отыз жұмыс күнiнен кешiктiрмей салық төлеушi ретiнде мемлекеттiк тiркеуден өтуге мiндеттi.";
4-тармақтағы "резидент емес заңды тұлғаның" деген сөздер "резидент еместiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Салық агенттерi өзi тiркелген орны бойынша салық органына резидент еместiң кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруды бастауы туралы және резидент еместiң Қазақстан Республикасындағы кәсiпкерлiк қызметiн жүзеге асыруды аяқтауы туралы Қазақстан Республикасында жұмыстарды (қызметтердi) орындауға келiсiм-шарт жасасқан күнiнен бастап 10 жұмыс күнi iшiнде және резидент еместiң қызметтi жүзеге асыруды аяқтаған күнiнен бастап 10 жұмыс күнi iшiнде уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысандар бойынша өтiнiш беруге мiндетті.
Осы тармақтың ережелерi Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындау, осы Кодекстiң 521-бабының 1-тармағында көрсетiлмеген резидент еместерге қызметтер көрсету үшiн кiрiстер төлейтiн салық агенттерiне қолданылмайды.";
151) 533-баптың 4-тармағында:
2) тармақшаның екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тақырыптық тексеру - салық мiндеттемесiнiң салықтың жекелеген түрлерi және (немесе) бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша орындалуын;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қарсы тексеру - егер салықты тексерудi жүргiзу кезiнде салық органында аталған тұлғаларға байланысты салық төлеушiлердiң жүргiзген операцияларының салық есебiнде дұрыс көрсетiлуi туралы қосымша ақпарат алу қажеттiгi туындаған жағдайда үшiншi бiр тұлғаларға қатысты жүргiзiлетiн тексеру.
Қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомасының шынайылығы мәнiне салықтық тексерудi жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасының аумағында олар бойынша камералық бақылауды жүргiзу кезiнде бұзушылықтар анықталған экспортталған тауарларды өндiру және айналымға қосу процесiне қатысқан, тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушi салық төлеушiлердi тексеру сондай-ақ қарсы тексеру болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

"4) дополнительная проверка - проверка, проводимая на основании решения органа налоговой службы, рассматривающего жалобу налогоплательщика по результатам налоговой проверки, по вопросам, изложенным в жалобе налогоплательщика, или рассматривающего заявление нерезидента о повторном рассмотрении вопроса относительно правомерности применения положений международного договора об избежании двойного налогообложения;";
152) в пункте 2 статьи 534:
подпункт 4) дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"проводимых на основании заявления нерезидента на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) при дополнительных проверках, проводимых на основании решения органа, рассматривающего жалобу налогоплательщика на уведомление по акту налоговой проверки или заявления нерезидента о повторном рассмотрении вопроса относительно правомерности применения положений международного договора об избежании двойного налогообложения;";
153) абзац первый пункта 3 статьи 536 после слова "тематических" дополнить словом ", дополнительных";
154) абзац третий подпункта 1) пункта 1 статьи 546 после слова "предпринимателя" дополнить словами ", ранее не получавшего свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя,";
155) статью 549 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Уполномоченный государственный орган устанавливает правила получения, учета, хранения и выдачи акцизных и учетно-контрольных марок.";
156) в пункте 1 статьи 553 слово "пятнадцати" заменить словом "тридцати";
157) в пункте 1 статьи 557-2 слово "десяти" заменить словом "тридцати";
158) пункт 2 статьи 557-8 изложить в следующей редакции:
"2. Дополнительная проверка проводится в порядке и сроки, установленные настоящим Кодексом. При этом, дополнительная проверка должна быть начата не позднее пяти рабочих дней с момента получения решения органа налоговой службы, рассматривающего жалобу, о проведении такой проверки.".
3. В  Таможенный  кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 7-8, ст. 40; N 15, ст. 139; 2004 г., N 18, ст. 106; 2005 г., N 11, ст. 43; N 21-22, ст. 86, 87; 2006 г., N 3, ст. 22):
1) в подпункте 2) пункта 1 статьи 134 слова "марками акцизного сбора" заменить словами "акцизными марками или учетно-контрольными марками";
2) пункт 7 статьи 346 изложить в следующей редакции:
"7. Излишне уплаченные суммы таможенных платежей или налогов подлежат зачету таможенными органами по тому виду таможенного платежа или налога, по которому имеется излишне уплаченная сумма:

"4) қосымша тексеру - салық төлеушiнiң арызында айтылған мәселелер бойынша салықтық тексеру нәтижелерi бойынша салық төлеушiнiң арызын қарайтын немесе резидент еместiң екi рет салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт ережелерiн қолданудың заңдылығына қатысты мәселелердi екiншi рет қарау туралы өтiнiшiн қарайтын салық қызметi органының шешiмi негiзiнде жүргiзiлетiн тексеру;";
152) 534-баптың 2-тармағында:
4) тармақша мынадай мазмұндағы төртiншi абзацпен толықтырылсын:
"резидент еместiң екi рет салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға берген өтiнiшiнiң негiзiнде жүргiзiлетiн;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) салық тексеруi актiсi бойынша хабарламаға салық төлеушiнiң шағымын қарайтын органның шешiмi немесе резидент еместiң екi рет салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттың ережелерiн қолданудың заңдылығына қатысты мәселенi екiншi рет қарау туралы өтiнiшiнiң негiзiнде жүргiзiлетiн қосымша тексерулер кезiнде;";
153) 536-баптың 3-тармағының бiрiншi абзацы "Тақырыптық" деген сөзден кейiн ", қосымша," деген сөзбен толықтырылсын;
154) 546-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы үшiншi абзацының мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi өзгерiссiз қалдырылсын;
155) 549-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Уәкiлеттi мемлекеттiк органы акциздiк және есептiк-бақылау карточкаларын алу, есепке алу, сақтау және беру ережелерiн белгiлейдi.";
156) 553-баптың 1-тармағындағы "он бес" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
157) 557-2-баптың 1-тармағындағы "он" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
158) 557-8-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
2. Қосымша тексеру осы Кодексте белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде жүргiзiледi. Бұл ретте қосымша тексеру арызды қарайтын салық қызметi органының осындай тексерудi жүргiзу туралы шешiмiн алған сәттен бастап бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей басталуы тиiс.".
3. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 сәуiрдегi Кеден  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 7-8, 40-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; 2005 ж., N 11, 43-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
134-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "акциздік алым таңбаларымен" деген сөздер "акциздiк таңбалармен немесе есептiк-бақылаy таңбаларымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
346-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Кедендiң төлемдердiң немесе салықтардың артық төленген сомасын кеден органдары артық төленген сома бар кедендiң төлемнiң немесе салықтың сол түрi бойынша есептеуге тиiс:

1) без заявления плательщика в счет погашения пени и штрафов по данному виду таможенного платежа или налога;
2) по заявлению плательщика в счет уплаты предстоящих таможенных платежей или налогов по данному виду таможенного платежа или налога.".
4. В  Закон  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 35; N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст. 183; 1998 г., N 5-6, ст. 50; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 63, 64; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 1; N 8, ст. 52; N 24, ст. 338; 2002 г., N 18, ст. 157; 2003 г., N 4, ст 25; N 15, ст. 139; 2004 г., N 5, ст. 30; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104):
часть первую статьи 11 изложить в следующей редакции:
"Нарушение порядка создания и реорганизации юридического лица, установленного законодательными актами Республики Казахстан, несоответствие учредительных документов законодательным актам Республики Казахстан, непредставление передаточного акта или разделительного баланса либо отсутствие в них положений о правопреемстве реорганизованного юридического лица, а также в случае если учредителем является бездействующее юридическое лицо и (или) если учредитель и (или) руководитель юридического лица, является учредителем и (или) руководителем бездействующих юридических лиц, и (или) находятся в розыске (в местах лишения свободы) и (или) признаны недееспобными или ограниченно дееспособными и (или) безвестно отсутствующими и (или) объявлены умершими и (или) пропавшие без вести и (или) осуждены за преступления по статьям 192, 216, 217 Уголовного кодекса Республики Казахстан, и (или) представлены утерянные документы, удостоверяющие личность, влекут отказ в государственной регистрации и перерегистрации юридического лица.".
5. В  Закон  Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 11, ст. 39; N 23, ст. 104; 2006 г. N 3, ст. 22):

1) төлеушiнiң өтiнiшiнсiз кедендiк төлемнiң немесе салықтың сол түрі бойынша өсiмпұл мен айыппұлды өтеу есебiне;
2) төлеушiнiң өтiнiшi бойынша кедендiк төлемнiң немесе салықтың сол түрі бойынша алдағы төлемнiң есебiне.".
4. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тiркеу және филиалдар мен өкілдіктері есептiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуірдегі  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 35-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат; 1998 ж., N 5-6, 50-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63, 64-құжаттар; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 1-құжат;  N 8, 52-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 18, 157-құжат; 2003 ж., N 4, 25-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат):
11-баптың бiрiншi бөлiп мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғаны құрудың және қайта ұйымдастырудың Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген тәртiбiн бұзу, құрылтай құжаттарының Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес келмеуi, табыстау актiсiн немесе бөлу балансын, ұсынбау не оларда қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқық мирасқорлығы туралы ережелердiң болмауы, сондай-ақ егер құрылтайшы iс-әрекет етпейтiн заңды тұлға және (немесе) егер заңды тұлғаның құрылтайшысы және (немесе) басшысы iс-әрекет етпейтiн заңды тұлғалардың басшысы болып табылған және (немесе) iздеуде (бостандығынан айыру орындарында) болған және (немесе) әрекетке қабiлетсiз және (нeмece) әрекетке қабiлетi шектелген және (немесе) хабарсыз кеткен және (немесе) қайтыс болған және (немесе) хабарсыз жоғалған және (немесе) қылмысы үшiн Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 192, 216, 217-баптары бойынша сотталған және (немесе) жеке басын куәландыратын жоғалған құжаттар ұсынылған жағдайда заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеуден және қайта тiркеуден бас тартуға әкеп соғады.".
5. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24; 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 11, 39-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):

1) в пункте 2 статьи 22-1:
слова "от дохода, определяемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан" заменить словами "от заявляемого дохода";
дополнить частью следующего содержания:
"Заявляемым доходом является доход, определяемый самостоятельно индивидуальным предпринимателем, адвокатом и частным нотариусом для исчисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды в свою пользу.";
2) в статье 22-4:
подпункт 2) пункта 3 дополнить абзацем следующего содержания:
"В случае отсутствия денег на банковском счете в тенге агента взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам производится с банковских счетов в иностранной валюте агента на основании инкассовых распоряжений, выставленных налоговыми органами в тенге.";
пункт 5 после слова "счета" дополнить словами "или недостаточности денег на банковском (банковских) счете (счетах) агента";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Органы налоговой службы ежегодно публикуют в средствах массовой информации списки агентов, имеющих задолженность по обязательным пенсионным взносам, не погашенную в срок более шести месяцев со дня ее возникновения, с указанием регистрационного номера налогоплательщика - агента, фамилии, имени, отчества руководителя, и суммы задолженности по обязательным пенсионным взносам.".
6. В  Закон  Республики Казахстан от 16 июля 1999 г. "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20, ст. 720; 2004 г., N 5, ст. 27; N 23, ст. 142):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) алкогольная продукция - пищевая продукция с объемной долей этилового спирта более полутора процента, произведенная с использованием этилового спирта из пищевого сырья, и (или) спиртосодержащей пищевой продукции, за исключением спиртосодержащей продукции медицинского назначения, зарегистрированной в качестве лекарственного средства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 16) дополнить словами "(тетрапакет, ПЮР - пакет и др.)";
в подпункте 17) слова "(кроме пива)" заменить словами "(кроме виноматериала и пива)";
дополнить подпунктами 20) и 21) следующего содержания:
"20) спиртосодержащая пищевая продукция - пищевая продукция с объемной долей этилового спирта более полутора процента, произведенного из пищевого сырья;
21) безводный спирт - стопроцентный спирт или абсолютный алкоголь, не содержащий воды, используемый как условное понятие, применяемое в расчетах.";

1) 22-1-баптың 2-тармағында:
"Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын табыстың" деген сөздер "мәлiмделетiн табыстың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Мәлiмделетiн кiрiс өз пайдасына жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақылық жарналарды аудару үшiн жеке кәсіпкер, адвокат және жеке нотариус өз бетiнше айқындайтын табыс болып табынды.";
2) 22-4-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Агенттiң банк шотында теңгелей ақша болмаған жағдайда мiндетті зейнетақылық жарналар бойынша қарызды өндiрiп алу салық органдары теңгелей шығарған инкассациялық өкiмдердiң негiзiнде шетелдiк валютадағы банк шоттарынан жүргiзiледi.";
5-тармақ "шоты болмаған" деген сөздерден кейiн "немесе агенттің банк шотында (шоттарында) ақша жеткiлiксiз болған" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Салық қызметі органдары жыл сайын бұқаралық ақпарат құралдарында салық төлеушi агенттiң тiркеу нөмiрiн, басшысының тегiн, атын, әкесiнiң атын және мiндеттi зейнетақылық жарналар бойынша қарыз сомасын көрсете отырып, мiндеттi зейнетақылық жарналар бойынша және ол туындаған күннен бастап кемiнде алты ай мерзiмде өтелмеген қарызы бар агенттердiң тiзiмiн жариялайды.".
6. "Этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуiн және айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шiлдедегі  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 20, 720-құжат; 2004 ж., N 5, 27-құжат; N 23, 142-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) алкоголь өнiмi - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретiнде тiркелген, құрамында спиртi бар медициналық мақсаттағы өнiмдердi қоспағанда, құрамында тағамдық шикiзаттан және (немесе) құрамында спирт бар тамақ өнiмiнен этил спиртiн пайдаланып жасалған, бiр жарым проценттен астам этил спиртiнiң көлемдiк үлесi бар тамақ өнiмi;";
16) тармақша "материалдардан" деген сөзден кейiн (тетрапакет, ПЮР-пакет және басқалар) деген сөздермен толықтырылсын;
17) тармақшадағы "сырадан басқасын" деген сөздер "(шарап материалы мен сырадан басқасын)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 20) және 21) тармақшалармен толықтырылсын:
"20) құрамында спирт бар тамақ өнiмi - тағамдық шикiзаттан жасалған, бiр жарым проценттен астам этил спиртiнiң көлемдiк үлесi бар тамақ өнiмi;
21) сусыз спирт - есептерде қолданылатын шартты түсiнiк ретiнде пайдаланылатын, құрамында суы жоқ жүз проценттiк спирт немесе абсолюттiк алкоголь.";

2) пункт 3 статьи 3 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) осуществление аккредитации юридических лиц, занимающихся обследованием лиц на предмет установления соответствия квалификационным требованиям для получения лицензии на производство этилового спирта и алкогольной продукции, хранение, оптовую и розничную реализацию алкогольной продукции (кроме пива), а также ежегодное подтверждение квалификационных требований лицензиатами, осуществляющими производство этилового спирта и алкогольной продукции.";
3) пункт 2 статьи 4 дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) осуществляет аккредитацию юридических лиц, занимающихся обследованием лиц на предмет установления соответствия квалификационным требованиям для получения лицензии на производство этилового спирта и алкогольной продукции, хранение, оптовую и розничную реализацию алкогольной продукции (кроме пива), а также ежегодно подтверждает квалификационные требования лицензиатов, осуществляющих производство этилового спирта и алкогольной продукции;
7) устанавливает требования по оснащению технологических линий спиртоизмеряющими аппаратами и контрольными приборами учета, обеспечивающими автоматизированную передачу информации об объемах выработки.";
4) в статье 5:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. К алкогольной продукции относятся:
1) водки и водки особые;
2) ликероводочные изделия;
3) виноматериал;
4) вина;
5) коньяк;
6) бренди;
7) пиво.";
в пункте 2 слова "крепкоалкогольные напитки, полученные" словами "алкогольная продукция, полученная";
в пункте 3 :
в части первой:
слова "Ликероводочными изделиями являются алкогольные напитки крепостью двенадцать - шестьдесят" заменить словами "ликероводочные изделия - алкогольная продукция с объемной долей этилового спирта от полтора до шестидесяти";
после слова "масел," дополнить словом "виноматерила":
в части второй слово "крепостью" заменить словам долей этилового спирта";
в части третьей слова "крепостью от двенадцати" заменить словами "с объемной долей этилового спирта от полутора";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Виноматериал - спиртосодержащая пищевая с объемной долей этилового спирта не более двадцати двух процента, полученная в результате спиртового брожения виноградного сусла либо плодового или ягодного сока без добавления ароматических и вкусовых добавок, без добавления или с добавлением этилового спирта, произведенного из пищевого сырья, и (или) дистиллятов, которая используется в качестве сырья для производства винодельческой ликероводочной продукции, этилового спирта, полученного или двойной перегонки.

2) 3-баптың 3-тармақ мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) адамдарды этил спиртiн және алкоголь өнiмдерiн өндiруге, сақтауға, алкоголь өнiмдерiнiң (сырадан басқа) көтерме және бөлшектеп сатуға лицензия алу үшiн қойылған бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн айқындау мәнiне тексерумен айналысатын заңды тұлғаларды аккредиттеудi жүзеге асыру, сондай-ақ этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндiрудi жүзеге асыратын лицензиаттардың бiлiктiлiк талаптарын жыл сайын растау.";
3) 4-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) адамдарды этил спиртiн және алкоголь өнiмдерiн өндiруге, сақтауға алкоголь өнiмдерiнiң (сырадан басқа) көтерме және бөлшектеп сатуға лицензия алу үшiн қойылған бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгін айқындау мәнiне тексерумен айналысатын заңды тұлғаларды аккредиттеудi жүзеге асырады, сондай-ақ этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндiрудi жүзеге асыратын лицензиаттардың бiлiктілiк талаптарын жыл сайын растайды;
7) технологиялық желiлердi спирт өлшейтiн аппараттармен және өндiру көлемдерi туралы ақпаратты автоматтандырылған берудi қамтамасыз ететiн бақылау есепке алу приборларымен жарақтандыру жөнiндегі талаптарды белгiлейдi.";
4) 5-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Алкоголь өнiмiне мыналар жатады:
1) арақтар және айрықша арақтар;
2) ликер-арақ өнiмдерi;
3) шарап материалы;
4) шараптар;
5) коньяк;
6) бренди;
7) сыра.";
2-тармақтағы "күштi алкогольдi iшiмдiктер" деген сөздер "алкоголь өнiмi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бiрiншi бөлiкте:
"Күштiлігі он екi - алпыс процент", "алкогольдi iшiмдiктер ликер-арақ бұйымдары болып табылады" деген сөздер тиiсiнше "Ликер-арақ бұйымдары - бiр жарымнан алпыс процентке дейiн этил спиртiнiң көлемдiк үлесi бар", "алкоголь өнiмi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"майларын" деген сөзден кейiн "шарап материалын," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктегі "күштiлiгі" деген сөз алып тасталып, "дейiнгi" деген сөзден кейiн "этил спиртiнiң көлемдiк үлесi бар" деген сөздермен толықтырылсын;
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жүзiм шараптары - хош иiстi және дәмдiк қоспаларды қоспай, тамақ шикiзатынан өндiрiлген этил спиртiн және (немесе) дистилляттарды қоспай немесе қосып, жүзiмдi, жүзiм суслосын не жемiс немесе жидек шырынын спирттiк ашыту нәтижесiнде алынған, жиырма екi жарым проценттен аспайтын этил спиртiнiң көлемдiк үлесi бар, құрамында спирт бар, шырын өндiру және ликер-арақ өнiмiн, тура немесе екi рет айдау жолымен алынған этил спиртiн өндiру үшiн шикізат ретiнде пайдаланылатын тамақ өнiмi.

5. Вино - алкогольная продукция, которая произведена из виноматериалов, с объемной долей этилового спирта не более двадцати двух процентов.";
пункты 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 16 и 17 исключить;
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Коньяк - алкогольная продукция с объемной долей этилового спирта сорок - сорок пять процентов, с характерным букетом и вкусом, приготовленная из этилового спирта, полученного путем двойной перегонки, и выдержанного не менее трех лет в дубовых  бочках или эмалированных резервуарах с использованием дубовой клепки.
14. Бренди - алкогольная продукция с объемной долей этилового спирта от тридцати семи с половиной до сорока пяти процентов, изготовленная из винного дистиллята с добавлением или без добавления этилового спирта, полученного из виноматериалов, в количестве не превышающим пятидесяти процентов от количества безводного спирта в конечном продукте, выдержанного в контакте с древесиной дуба не менее шести месяцев.";
5) статью 7 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Призводство этилового спирта и алкогольной продукции должно осуществляться с требованиями, установленными нормативными правовыми актами в области технического регулирования, положениям стандартов или иных документов.";
6) в пункте 5 статьи 8 слова "О стандартизации" заменить словами "О техническом регулировании";
7) в статье 9:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) хранение с целью дальнейшей реализации и реализация алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива) без учетно-контрольных марок;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) реализация алкогольной продукции в жестяной таре, включая все виды тары, изготовленные из металла (кроме виноматериала, пива и слабоградусных ликероводочных изделий с крепостью менее двенадцати процентов), в комбинированной полимерной таре, в бутылках без этикеток и пластиковых емкостях;";
пункт 4 исключить;
8) пункт 4 статьи 12 после слова "одном" дополнить словом "складском";
9) в статье 15:
пункт 4 дополнить частью следующего содержания:
"Деятельность по хранению, оптовой и розничной реализации на территории производства алкогольной продукции лицензированию не подлежит.";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Соблюдение лицензионных правил лицензиатами, осуществляющими производство этилового спирта и алкогольной продукции, включает ежегодное подтверждение установленных квалификационных требований аккредитованными юридическими лицами.";
10) в статье 18:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Обследование лиц на предмет установления соответствия квалификационным требованиям для получения лицензии на производство этилового спирта и алкогольной продукции, хранение, оптовую и розничную реализацию алкогольной продукции (кроме пива) производится аккредитованными юридическими лицами в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
пункт 3 исключить;

5. Жиырма екi проценттен аспайтын этил спиртiнiң көлемдiк үлесi бар шарап материалдарынан өндiрiлген шарап - алкоголь өнiмi.";
6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 16 және 17-тармақтар алып тасталсын;
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Коньяк - қырық - қырық бес процент этил спиртiнiң көлемдiк үлесi бар, өзiне тән букетi мен дәмi бар, тура немесе екi рет айдау жолымен алынған және емен бөшкелерде немесе емен қабығын пайдалана отырып, эмальданған резервуарларда кемiнде үш жыл ұсталған алкоголь өнiмi.
14. Бренди - отыз жетi жарымнан қырық бес процентке дейiн этил спиртiнiң көлемдiк үлесi бар, емен сүрегiн қатыстырып кемiнде алты ай ұсталған түпкi өнiмдегi сусыз этил спиртiнiң санынан елi проценттен аспайтын мөлшерде шарап материалынан алынған, этил спиртiн қосып немесе қоспай шарап дистиллятынан дайындалған алкоголь өнiмi.";
5) 7-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Этил спиртiн және алкоголь өнiмдерiн өндiру техникалық өртеу саласында белгiленген талаптарға, стандарттардың немесе өзге де құжаттардың ережелерiне сәйкес жүзеге асырылуы тиiс.";
6) 8-баптың 5-тармағындағы "Стандарттау туралы" деген сөздер "Техникалық peттеу туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 9-бапта:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) алкоголь өнiмiн (шарап материалы мен сырадан басқа) есепке алу-бағалау таңбаларынсыз одан әрi өткiзу мақсатында сақтауға және өткізуге;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) алкоголь өнiмiн (шарап материалынан, сыра мен күштiлiгі он екi проценттен аз градусы әлсiз ликер-арақ бұйымдарынан басқа) металдан жасалған тараның барлық түрлерiн қоса алғанда, қаңылтыр тарада, аралас полимер ыдыстарда, этикеткасы жоқ шөлмектерде және пластик ыдыстарда өткiзуге;";
4-тармақ алып тасталсын;
8) 12-баптың 4-тармағы "бiр" деген сөзден кейiн "қоймалық" деген сөзбен толықтырылсын;
9) 15-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Өндiретiн аумақтағы алкоголь өнiмiн сақтау, көтерме және бөлшектеп сату жөнiндегі қызмет лицензиялауға жатпайды.";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Этил спиртін және алкоголь өнiмiн өндiрудi жүзеге асыратын лицензиаттардың лицензиялық ережелердi сақтауы аккредиттелген заңды тұлғалардың белгiленген бiлiктiлiк талаптарын жыл сайын растауды қамтиды.";
10) 18-бапта:
"1. Этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндiруге, алкоголь өнiмiн (сырадан басқа) сақтауға, көтерме және бөлшек саудада өткiзуге лицензия алу үшiн бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгін анықтау Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған тәртiппен аккредиттелген заңды тұлғалар жүргізеді.";
3-тармақ алып тасталсын;

11) подпункт 7) пункта 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"7) систематической неуплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет;".
7. В  Закон  Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 17; N 9, ст. 86; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 103; 2004 г., N 10, ст. 56; N 17, ст. 97; N 23, ст. 142; N 24, ст. 144; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 1, ст. 5):
подпункт 22-2) пункта 1 статьи 27 дополнить словами "в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан".
8. В  Закон  Республики Казахстан от 10 июля 2002 г. "О профилактике и ограничении табакокурения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 16, ст. 149):
12) подпункт 6) статьи 2 после слова "бумаги" дополнить словами "или иного материала";
13) подпункт 6) пункта 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"6) без маркировки акцизными марками или учетно-контрольными марками;".
9. В  Закон  Республики Казахстан от 25 апреля 2003 г. "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 9, ст. 41; 2004 г., N 23, ст. 140, 142):
пункт 4 статьи 17 после слова "счетов" дополнить словами "или недостаточности денег на банковском (банковских) счете (счетах) плательщика".
10. В  Закон  Республики Казахстан от 12 июня 2003 г. "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 12, ст. 88; 2005 г., N 23, ст. 142):
1) в статье 1:
в подпункте 1) слова "марка акцизного сбора" заменить словами "акцизная марка";
дополнить подпунктами 1-1), 1-2), 1-3) 1-4) и 1-5) следующего содержания:
"1-1) учетно-контрольная марка - специальная разовая наклейка с необходимыми степенями защиты, предназначенная для идентификации табачных изделий с целью учета и осуществления контроля за ее оборотом;
1-2) идентификация - процедура, обеспечивающая в сфере производства, обращения (оборота), использования однозначное распознание определенной продукции среди подобной по отличительным признакам;
1-3) маркировка - текст, условное обозначение и рисунки, несущие информацию для потребителя и нанесенные на пачки и упаковки;
1-4) пачка - единица потребительской тары, изготовленная из картона или бумаги или иного материала, содержащая определенное количество табачного изделия;

11) 19-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдердi үнемi төлемегенде;".
7. "Қазақстан Республикасындағы жергілiктi мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 17-құжат; N 9, 86-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 103-құжат; 2004 ж., N 10, 56-құжат; N 17, 97-құжат; N  23, 142-құжат; N 24, 144-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):
27-баптың 1-тармағының 22-2) тармақшасы "Базарларда" деген сөздiң алдынан "Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын.
8. "Темекi шегушiлiктiң алдын алу және оны шектеу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 16, 149-құжат):
12) 2-баптың 6) тармақшасы "қағаздан" деген сөзден кейiн "немесе өзге де материалдан" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 8-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) акциз маркаларымен немесе есептiк-бақылау маркаларымен таңбалаусыз;".
9. "Мiндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуiрдегі  Заңы  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 9, 41-құжат; 2004 ж., N 23, 140, 142-құжат):
17-баптың 4-тармағы "шоттары" деген сөзден кейiн "немесе төлеушiнiң банк шотында (шоттарында) ақша жеткiлiксiз болған" деген сөздермен толықтырылсын.
10. "Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк peттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 12 маусымдағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж, N 12, 88-құжат; 2005 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақшадағы "акциздiк алым маркасы" деген сөздер "акциздiк марка" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1), 1-2), 1-3), 1-4) және 1-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) темекi өнiмдерiн есепке алу және олардың айналымын бақылауды жүзеге асыру мақсатында темекi өнiмдерiн сәйкестендiруге арналған қажеттi қорғау дәрежелерi бар арнайы бiржолғы жапсырма қағаз;
1-2) сәйкестендiру - белгiлi бiр өнiмдi өндiру, айналымға шығару (айналысы), пайдалану саласында оны өзiне ұқсас өнiмнiң арасында айырым белгілерi бойынша ауыстырмай тануды қамтамасыз ететiн рәсiм;
1-3) маркалау - тұтынуға арналған ақпаратты қамтитын және қорабы мен орамасына салынған мәтiн, шартты белгі және суреттер;
1-4) қорапша - қатырма қағаздан немесе қағаздан немесе өзге де материалдан жасалған, темекi өнiмiнiң белгiлi бiр санын қамтитын тұтынушы тарасының бiрлiгi;

1-5) упаковка - единица групповой потребительской тары, содержащая определенное количество пачек;";
2) пункт 2 статьи 3 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) установление минимальных розничных цен на табачные изделия";
3) статью 4 дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) устанавливает порядок маркировки табачных изделий и прочих изделий, содержащих табак акцизными марками или учетно-контрольными марками;
4-2) устанавливает минимальные розничные цены на табачные изделия;";
4) в подпункте 5) пункта 1 статьи 10 слова "марками акцизного сбора" заменить словами "акцизными марками или учетно-контрольными марками";
5) в пункте 2 статьи 13 слова "марок акцизного сбора" заменить словами "акцизных марок или учетно-контрольных марок".
11. В  Закон  Республики Казахстан от 12 апреля 2004 г. "О регулировании торговой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 6, ст. 44; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22):
подпункт 3) пункта 3 статьи 32 дополнить словами "или учетно-контрольных марок".
12. В  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 3, ст. 21):
в приложении к указанному Закону:
подпункт 4) пункта 18 после слов "контроль за" дополнить словами "производством и".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2007 года.
Президент
Республики Казахстан

1-5) орама - қорапшалардың белгілi бiр саны бар топтық тұтыну тарасының бiрлiгі;";
2) 3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) темекi өнiмдерiне ең аз бөлшек сауда бағасын белгілеудi қамтиды.";
3) 4-бап мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) - тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) темекi өнiмдерiн және құрамында темекi бар өзге де өнiмдердi акциз маркаларымен немесе есептiк-бақылау маркаларымен маркалау тәртiбiн белгiлейдi;
4-2) темекi өнiмдерiне ең аз бөлшек сауда бағасын белгiлейдi;";
4) 10-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "акциздiк алым маркаларымен" деген сөздер "акциз маркаларымен немесе есептік-бақылау маркаларымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 13-баптың 2-тармағындағы "акциздiк алым маркаларынсыз" деген сөздер "акциз маркаларынсыз немесе есептiк-бақылау маркаларынсыз" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. "Сауда қызметiн peттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 12 сәуiрдегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 6, 44-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат):
32-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы "маркалары" деген сөзден кейiн "немесе есептiк-бақылау маркалары" деген сөздермен толықтырылсын.
12. "Жеке кәсiпкерлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат):
көрсетiлген Заңның қосымшасында:
18-тармағының 4) тармақшасы "өнiмдердiң" деген сөзден кейiн "өндiрiсi мен" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап.  Осы Заң 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi