О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам технического регулирования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2006 года N 468
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам технического регулирования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам технического регулирования"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие
законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Закон  Республики Казахстан от 21 сентября 1994 г. "О транспорте в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 15, ст. 201; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 447; 2001 г., N 23, ст. 309, 321; N 24, ст. 338; 2003 г., N 10, ст. 54; 2004 г., N 18, ст. 110; N 23, ст. 142; 2005 г., N 15, ст. 63;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 года):
1) в части четвертой статьи 2 слова "безопасности движения, соблюдения правил охраны труда, противопожарной безопасности, технико-технологических и санитарных норм" заменить словами "безопасности в области технического регулирования (далее - безопасность) транспортных средств и процессов их жизненного цикла для жизни и здоровья человека и окружающей среды";
2) часть первую статьи 5 после слова "лицензирования," дополнить словами "технического регулирования,";
3) в абзаце четвертом части первой статьи 11 слово "сертификат" заменить словами "документы в сфере подтверждения соответствия";
4) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Требования к транспортным средствам
Транспортные средства должны соответствовать требованиям и нормам по безопасности жизни и здоровья человека, охране окружающей среды, установленным техническими регламентами в сфере транспорта, иметь документ в сфере подтверждения соответствия, а также быть зарегистрированными в установленном законодательством порядке.
Порядок подтверждения соответствия транспортных средств определяется законодательством Республики Казахстан.
Не подлежат ввозу, реализации и эксплуатации транспортные средства не соответствующие требованиям безопасности установленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.";

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне техникалық реттеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 мамырдағы N 468 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне техникалық реттеу мәселелерi бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне
техникалық реттеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
1-бап.  Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 21 қыркүйектегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршылары, 1994 ж., N 15, 201-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 1996 ж., N 2, 186-құжат, 1998 ж., N 24, 447-құжат; 2001 ж., N 23, 309, 321-құжат;  N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; 2004 ж., N 18, 110-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 15, 63-құжат 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) 2-баптың төртiншi бөлiгiндегi "жүру қауiпсiздiгi, еңбек қауiпсiздiгi ережелерiн қадағалау, өртке қарсы қауiпсiздiк, техника-технологиялық және санитарлық нормалар" деген сөздер "көлiк құралдарын техникалық реттеу (бұдан әрi - қауiпсiздiк) саласындағы қауiпсiздiк және адам өмiрi мен денсаулығы, қоршаған орта үшiн өмiрлiк циклінің процестері" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "лицензиялау" деген сөзден кейiн "техникалық реттеу," деген сөзбен толықтырылсын;
3) 11-баптың бiрiншi бөлiгiнiң төртiншi абзацындағы "сертификат" деген сөз "сәйкестiктi растау саласындағы құжаттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлiк құралдары көлiк саласындағы техникалық регламенттерде белгiленген адам өмiрi мен денсаулығы, қоршаған ортаны қорғау қауiпсiздiгi бойынша талаптар мен нормаларға сәйкес келуi, сәйкестiктi растау саласында құжаты болуы, сондай-ақ заңнамада белгiленген тәртiппен тiркелуi тиiс.
Көлiк құралдарының сәйкестiгiн растау тәртiбi Қазақстан Республикасы заңдарында белгiленедi.
Техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес белгiленген қауiпсiздiк талаптарына сәйкес келмейтiн көлiк-құралдары әкелiнуге, сатылуға және пайдаланылуға тиiстi емес.";

5) в статье 23:
в части пятой слова "нормативы качества окружающей среды, гарантирующие экологическую безопасность и охрану здоровья населения, обеспечивающие предотвращение загрязнения окружающей среды, воспроизводство и рациональное использование природных ресурсов" заменить словами "установленные законодательством  Республики Казахстан требования обеспечивающие безопасность для жизни и здоровья человека и охрану окружающей среды";
в части восьмой слова "осуществлять все необходимые меры" заменить словами "обеспечить соблюдение установленных норм".
2. В  Закон  Республики Казахстан от 28 июня 1995 г. "О нефти" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 11, ст. 76; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 150; 1999 г., N 21, ст. 787; 2003 г., N 6, ст. 34; N 11, ст. 56; 2004 г., N 22, ст. 131; N 23, ст. 142; 2005 г., N 16, ст. 70):
1) подпункт 7) статьи 1 дополнить словами "государственным регулированием при проведении нефтяных операций,";
2) пункт 1 статьи 2 дополнить словами ", а также устанавливает общие требования безопасности в области технического регулирования (далее - безопасность) к нефти и процессам ее жизненного цикла для жизни и здоровья человека и окружающей среды";
3) статью 5 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) утверждает технические регламенты к нефти и процессам ее жизненного цикла.";
4) пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктами 12), 13), 14) следующего содержания:
"12) проведение анализа и оценки рисков причинения вреда жизни и здоровью человека и окружающей среде в сфере проведения нефтяных операций и транспортировки нефти;
13) разработка технических регламентов к нефти и процессам ее жизненного цикла;
14) осуществление государственного контроля за выполнением требований безопасности к нефти и процессам ее жизненного цикла, установленных техническими регламентами.";
5) статью 30-4 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. При добыче природного газа должны выполняться требования и нормы, обеспечивающие безопасность для жизни и здоровья человека и окружающей среды, применяться оборудование и средства измерений, соответствующие законодательству Республики Казахстан.";
6) статью 36-3 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. При строительстве и эксплуатации нефтегазопроводов на море должно обеспечиваться соблюдение требований и норм по обеспечению безопасности проводимых операций для жизни и здоровья человека и окружающей среды.";

5) 23-бапта:
5-бөлiктегi "қоршаған орта ластануының алдын алатын, табиғи ресурстарды тиiмдi пайдалануды және қайта өндiрудi қамтамасыз ететiн, экологиялық қауiпсiздiк пен халық денсаулығын қорғауға кепiлдiк беретiн айналадағы орта сапасының нормативтерi" деген сөздер "адам өмiрi мен денсаулығын, қоршаған ортаны қорғау үшiн қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген талаптар" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегiзiншi абзацтағы "тиiстi барлық шараларды жүзеге асыру" деген сөздер "белгiленген нормаларды сақтауды қамтамасыз ету" сөздерiмен ауыстырылсын.
2. "Мұнай туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 маусымдағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң жаршысы, 1995 ж., N 11, 76б; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 11, 150-б; 1999 ж., N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 6, 34-құжат; N 11, 56б; 2004 ж., N 22, 131-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 16, 70-құжат):
1) 1-баптың 7-тармақшасы "мұнай операцияларын жүргiзудегi мемлекеттiк реттеумен" деген сөздермен толтырылсын;
2) 2-баптың 1-тармағы ", сондай-ақ мұнай және оның өмiрлiк циклiнiң процестерiне адам өмiрi мен денсаулығы және қоршаған орта үшiн техникалық реттеу саласындағы қауiпсiздiктiң (бұдан әрi - қауiпсiздiк) жалпы талаптарын белгiлейдi" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 5-бап мынадай мазмұндағы 13)-тармақшамен толықтырылсын:
"13) мұнайға және оның өмiрлiк циклiнiң процестерiне арналған техникалық регламенттердi бекiтедi.";
4) 6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 12), 13), 14)-тармақшалармен толықтырылсын:
"12) мұнай операцияларын жүргiзу және мұнайды тасымалдау саласында адам өмiрi мен денсаулығына және қоршаған орта yшiн зиян келтiру тәуекелдерiне талдау және бағалау жүргiзу;
13) мұнайға және оның өмiрлiк циклiнiң процестерiне арналған техникалық регламенттердi әзiрлеу;
14) мұнай және оның өмiрлiк циклiнiң процестерiне техникалық регламенттерде белгiленген талаптардың орындалуына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады.";
5) 30-4-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Табиғи газды өндiру кезiнде адам өмiрi мен денсаулығы және қоршаған орта үшiн қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн талаптар мен нормалар орындалуы, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келетiн өлшеу жабдықтары мен құралдары қолданылуы керек.";
6) 36-3-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Теңiзде мұнай-газ құбырларын салу және пайдалану кезiнде жүргiзiлетiн операциялардың адам өмiрi мен денсаулығы және қоршаған орта үшiн қауіпсiздiгін қамтамасыз ету жөнiндегі талаптар мен нормалардың сақталуы қамтамасыз етiлуi керек.";

7) дополнить статьей 39-1 следующего содержания:
"Статья 39-1. Требования безопасности при проведении нефтяных операций и транспортировки нефти
1. Безопасность при проведении нефтяных операций и транспортировки нефти обеспечивается соблюдением установленных норм, выполнением комплекса организационных и технических мероприятий, направленных на защиту жизни и здоровья человека и окружающей среды, а также создание условий безаварийной работы подземного и наземного промышленного оборудования и сооружений при строительстве и эксплуатации, содержание его в исправном состоянии, а также устранение возможных аварий.
2. Объектами технического регулирования являются нефть, а также процессы ее жизненного цикла.
3. Оборудование и иное имущество, используемое подрядчиком при проведении нефтяных операций и транспортировки нефти, должны соответствовать требованиям безопасности, установленным техническими регламентами.
4. Режим слива и налива нефти, конструкция и условия эксплуатации средств хранения и транспортировки должны соответствовать нормам пожаробезопасности установленные техническими регламентами к нефти и процессам ее жизненного цикла.
5. Нефть, поставляемая для переработки нефтеперерабатывающим заводам, должна соответствовать нормам безопасности, установленным настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами.
6. Транспортировка нефти должна осуществляться в соответствии с правилами, действующими на воздушном, железнодорожном, морском, речном и автомобильном транспорте и обеспечить сохранность нефти и исключить возможность потери нефти.";
8) в статье 41:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) соблюдать требования обеспечивающие безопасность к нефти и процессам ее жизненного цикла, установленные настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами;";
в подпункте 6) слова "государственным и (или) международным стандартам" заменить словами "техническим регламентам в сфере оборота нефти";
в подпункте 7) слова "если эти услуги соответствуют государственным и (или) международным стандартам" заменить словами "при условии соблюдения требований и норм, установленных законодательством Республики Казахстан;";
9) в статье 45 слова "правилами безопасности и охраны окружающей среды при строительстве, прокладке и эксплуатации подводных трубопроводов и кабелей, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан" заменить словами "техническими регламентами в сфере оборота нефти".
3. В  Закон  Республики Казахстан, от 20 декабря 1995 г. "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 148; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 15, ст. 147; 2003 г., N 10, ст. 54; 2004 г., N 23, ст. 142, 2005 г., N 7-8, ст. 23):
1) в части первой статьи 5 слова "интересов граждан Республики Казахстан" заменить словами "жизни и здоровья человека, окружающей среды, интересов";

7) Мынадай мазмұндағы 39-1-баппен толықтырылсын:
"39-1-бап. Мұнай операциялары мен мұнайды тасымалдау
кезiндегi қауiпсiздiк талаптары
1. Мұнай операцияларын жүргiзген және мұнайды тасымалдау кезiнде қауiпсiздiк белгiленген нормаларды, адам өмiрi мен денсаулығын және қоршаған ортаны қорғауға бағытталған ұйымдастыру және техникалық iс-шаралар кешенiнiң орындалуы, сондай-ақ салу және пайдалану кезiнде жерасты және жерүстi өнеркәсiптiк жабдықтар мен құрылыстардың апатсыз жұмыс iстеуiн, оның жөнделген жағдайда ұсталуы, сондай-ақ мүмкiн апаттарды болдырмау қамтамасыз етiлуi керек.
2. Техникалық реттеу объектiлерi мұнай, сондай-ақ оның өмiрлiк циклiнiң процестерi болып табылады.
3. Мұнай операцияларын жүргiзу және мұнайды тасымалдау кезiнде мердiгер пайдаланатын жабдық пен өзге де мүлiк техникалық регламенттерде белгiленген талаптарға сәйкес келуi тиiс.
4. Мұнайды төгу және құю тәртiбi, сақтау және тасымалдау жабдықтарының конструкциясы мұнайға және оның өмiрлiк циклының процестерiне техникалық регламенттермен белгiленген өрт қауіпсіздік нормаларына сәйкес келу тиiс.
5. Қайта өңдеу үшiн мұнай өңдейтiн заводтарға жеткiзiлетiн мұнай осы Заңда және басқа да нормативтiк құқықтық актiлерде белгiленген қауiпсiздiк нормаларына сәйкес келуi тиiс.
6. Мұнайды тасымалдау ауа, темiржол, теңiз, өзен және автомобиль көлiктерiне қолданылатын ережелерге сәйкес жүзеге асырылуы және мұнайдың сақталуын қамтамасыз етуi және мұнайды төгiп алуды болдырмауы тиiс.";
8) 41-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мұнайға және оның өмiрлiк циклiнiң процестерiне осы заңда және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерде белгiленген қауiпсiздiк талаптарын сақтауға;";
6) тармақшада "мемлекеттiк және (немесе) халықаралық стандарттарға" деген сөздер "мұнай айналымы саласындағы техникалық регламенттерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшада "егер бұл қызметтер көрсету мемлекеттiк және (немесе) халықаралық стандарттарға сай болған жағдайда" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптар мен нормаларды сақтаған жағдайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 45-бапта "Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн Су асты труба құбырлары мен кабельдерiн орнату, тарту мен пайдалану кезiнде қауiпсiздiк пен айналадағы ортаны қорғау ережелерiне" деген сөздер "мұнай айналымы саласындағы техникалық регламенттерге" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 желтоқсандағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршылары, 1995 ж., N 23, 148-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2001 ж., N 23, 321-бет; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 15, 147-бет; 2003 ж., N 10, 54-бет; 2004 ж., N 23, 142-құжат, 2005 ж., N 7-8, 23-құжат):
5-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "Қазақстан Республикасы азаматтарының мүдделерiн" деген сөздер "мүддесін, адам өмiрi мен денсаулығын, қоршаған ортаны қорғау" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) статью 31-1 исключить;
3) дополнить статьей 31-3 следующего содержания:
"Статья 31-3. Техническое регулирование в сфере обеспечения
безопасности воздушных судов и их оборудования
Объектами технического регулирования являются:
1) воздушное судно и его оборудования;
2) процесс проектирования воздушного судна и его оборудования;
3) процесс производства воздушного судна и его оборудования;
4) процесс эксплуатации воздушного судна и его оборудования;
5) процесс транспортировки и хранения воздушного судна и его оборудования;
6) процесс реализации воздушного судна и его оборудования;
7) процесс утилизации и уничтожения воздушного судна и оборудования.
Основные требования в области технического регулирования, обеспечивающие безопасность воздушных судов и их оборудования устанавливаются техническими регламентами в сфере обеспечения безопасности воздушных судов и их оборудования.".
4. В  Закон  Республики Казахстан от 27 января 1996 г. "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 182; 1999 г., N   11, ст. 357; N 21, ст. 787; 2003 г.,  N 11, ст. 56; 2004 г, N 22, ст. 131; N 23, ст. 142; 2005 г., N 16, ст. 70;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):
1) статью 3 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) обеспечение в сфере недропользования безопасности продукции, процессов ее жизненного цикла для жизни и здоровья человека и окружающей среды в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.";
2) статью 7 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) утверждает технические регламенты в сфере недропользования.";
3) пункт 1 статьи 8 дополнить подпунктами 12), 13) следующего содержания:
"12) разрабатывает технические регламенты в сфере недропользования;
13) проводит анализ и оценку рисков причинения вреда жизни и здоровью человека и окружающей среде в сфере недропользования;"
4) в пункте 1 статьи 8-3 слова "государственным и (или) международным стандартам" заменить словами "законодательству Республики Казахстан";
5) в пункте 1 статьи 63:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) обеспечить безопасность в сфере недропользования для жизни и здоровья человека и окружающей среды;";
в подпункте 7) слова "государственным и (или) международным стандартам" заменить словами "законодательству Республики Казахстан";
6) в статье 63-2:
в пункте 1 слова "государственным и (или) международным стандартам" заменить словами "законодательству Республики Казахстан";
в пункте 3 слова "установленным стандартам" заменить словами "законодательства Республики Казахстан".

2) 31-1-бап алынып тасталсын;
3) 31-3-баппен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"31-3-бап. Әуе кемелерi және олардың жабдықтары қауiпсiздiгiн
қамтамасыз ету саласындағы техникалық реттеу
Техникалық реттеу объектiлерi:
1) әуе кемесi және оның жабдықтары;
2) әуе кемесi және оның жабдықтарын жобалау процесi;
3) әуе кемесi және оның жабдықтарын өндiру процесi;
4) әуе кемесi және оның жабдықтарын пайдалану процесi;
5) әуе кемесi және оның жабдықтарын тасымалдау және сақтау процесi;
6) әуе кемесi және оның жабдықтарын жүзеге асыру процесi;
7) әуе кемесi және оның жабдықтарын пайдалану және жою процесi.
Әуе кемелерi және олардың жабдықтарының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн техникалық реттеу саласындағы негiзгi талаптар әуе кемелерiнiң және олардың жабдықтарының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласындағы техникалық регламенттерде белгiленедi.".
4. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы  Заңы  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 182-құжат; 1999 ж., N 11, 357 бет; N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 22, 131-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 16, 70-құжат, 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы N 30-31 "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) 3-бап мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адам өмiрi мен денсаулығы және қоршаған орта үшiн жер қойнауын пайдалану саласында өнiмнiң, оның өмiрлiк циклi процестерiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету.";
2) 7-бап мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) жер қойнауын пайдалану саласындағы техникалық регламенттердi бекiтедi.";
3) 8-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 12), 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) жер қойнауын пайдалану саласындағы техникалық регламенттердi әзiрлейдi;
13) жер қойнауын пайдалану саласында адам өмiрi мен денсаулығына және қоршаған ортаға зиян тигiзу қаупiне талдау және бағалау жүргiзедi;
4) 8-3-баптың 1-тармағындағы "мемлекеттiк және (немесе) халықаралық стандарттарға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 63-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"1-1) жер қойнауын пайдалану саласында адам өмiрi мен денсаулығы және қоршаған орта үшiн қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге;";
1-тармақтың 7) тармақшасындағы "мемлекеттiк және (немесе) халықаралық стандарттарға" деген сөздер "Қазақстан Республикасы заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 63-2-бапта:
1-тармақта "мемлекеттiк және (немесе) халықаралық стандарттарға" деген сөздер "Қазақстан Республикасы заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "белгiленген стандарттарға" деген сөздер "Қазақстан Республикасы заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын.

5. В  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 1996 г. "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 11-12, ст. 263; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 4, ст. 101; 2000 г., N 6, ст. 145; 2003 г., N 14, ст. 112; 2004 г., N 11-12, ст. 67, N 23, ст. 142, 2006 г. N 1, ст.5);
1) в статье 10:
в абзаце одиннадцатом слова "государственную инспекцию" заменить словами "государственный контроль";
дополнить абзацем следующего содержания:
"утверждает технические регламенты в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.";
2)в статье 11:
в части второй:
в абзаце третьем слова "нормативы, стандарты и правила" заменить словами "нормативные правовые акты";
в абзаце десятом слова "и руководит государственной инспекцией" исключить;
дополнить абзацами девятнадцатым и двадцатым следующего содержания:
"оказывает экстренную медицинскую помощь пострадавшим, в том числе работникам аварийно-спасательных работ, в зоне чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
разрабатывает технические регламенты в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.";
3) статью 12 дополнить абзацем следующего содержания:
"принимают участие в разработке (или разрабатывают) технических регламентов в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.";
4) статью 14 дополнить абзацем следующего содержания:
"анализ действующих в Республике Казахстан технических регламентов в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.";
5) в абзаце втором части второй статьи 25 слова ", предплановая, предпроектная" исключить;
6) в части второй статьи 26 слова "отдельным видам предпроектной, а также" исключить;
7) в статье 34 слово "стандартов" заменить словами "технических регламентов".
6. В  Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1996 г. "О безопасности дорожного движения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 273; 2001 г., N 24, ст. 338; 2003 г., N 10, ст. 54; N 12, ст. 82; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г, N 1 ст. 5):
1) абзац одиннадцатый статьи 5 изложить в следующей редакции:
"технического регулирования в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;";
2) абзац третий статьи 6 изложить в следующей редакции:
"утверждение технических регламентов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;";
3) статью 7 дополнить абзацем следующего содержания:
"разработка технических регламентов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения.";

5. "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 5 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 1996 ж., N 11-12, 263 б; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 4, 101-құжат; 2000 ж., N 6, 145-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат; 2004 ж., N 11-12, 67-құжат, N 23, 142-құжат, 2006 ж., N 5-құжат):
1) 10-бапта:
он бiрiншi абзацтағы "мемлекеттiк инспекцияны" деген сөздер "мемлекеттiк бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы техникалық регламенттердi бекiтедi.";
2) 11-бапта:
екiншi бөлiмде:
үшiншi абзацтағы "нормативтердi, стандарттарды және ережелердi" деген сөздер "нормативтiк құқықтық актiлердi" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы абзацтағы "мемлекеттiк инспекцияға басшылық етедi" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы он сегiзiншi және он тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар аймағында зардап шеккендерге, оның iшiнде апаттық-құтқару жұмыстарының қызметкерлерiне шұғыл медициналық көмек көрсетедi;
табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласында техникалық регламенттердi әзiрлейдi.";
3) 12-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласында техникалық регламенттердi әзiрлеуге қатысады (немесе әзiрлейдi).";
4) 14-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы техникалық регламенттерiн талдау.";
5) 25-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы "жоспарлау алдындағы, жобалау алдындағы" деген сөздер алынып тасталсын;
6) 26-баптың екiншi бөлiгiндегi "алдын ала жобалау, сондай-ақ" деген сөздер алынып тасталсын;
7) 34-баптағы "стандарттар" деген сөз "техникалық регламенттер" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Жол жүрiсi қауiпсiздiгi туралы" 1996 жылғы 15 шiлдедегi N 29-1 Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламент Жаршылары, 1996 ж., N 14, 273-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; N 12, 82-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат))
1) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"жол жүрiсi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласында техникалық реттеу;";
2) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"жол жүрiсi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласындағы техникалық регламенттердi бекiту;";
3) 7-бап мынадай мазмұнда толтырылсын:
"- жол жүрiсi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласындағы техникалық регламенттердi әзiрлеу.";

4) в статье 18:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Общие требования, обеспечивающие безопасность
дорожного движения при эксплуатации
транспортных средств";
в пункте 1 слова "стандартов и других нормативных документов" заменить словами ", установленным техническими регламентами";
в пункте 2 слова "обязательной сертификации в соответствии с правилами и процедурами, утверждаемыми уполномоченным органом в области технического регулирования" заменить словами "подтверждению соответствия в порядке установленном законодательством Республики Казахстан";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Государственная регистрация механического транспортного средства и прицепа без документа в сфере подтверждения соответствия, подтверждающего его соответствие требованиям безопасности, установленным техническими регламентами, запрещается.";
в пункте 4 слово "сертификации" заменить словами "процедуры подтверждения соответствия в порядке установленном законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Конструкция, техническое состояние и оборудование транспортных средств, участвующих в дорожном движении, должны отвечать следующим основным требованиям, относящимся к обеспечению безопасности дорожного движения:
1) наличие в транспортном средстве тормозной системы, рулевого управления, зеркал заднего вида, звукового сигнала, шасси, световых приборов, обеспечивающих безопасность дорожного движения;
2) обеспечение достаточной обзорности и видимости, позволяющих безопасно управлять транспортным средством;
3) наличие механизмов, предметов дополнительного оборудования и приспособлений транспортного средства, исключающих риск причинения вреда жизни и здоровью человека и окружающей среде;
4) обеспечение уменьшения опасности для пассажиров и других участников дорожного движения в случае дорожно-транспортного происшествия.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Выбросы в окружающую среду, производимые транспортными средствами при их эксплуатации не должны превышать допустимого уровня, установленного техническими регламентами в сфере охраны окружающей среды.";
5) в пункте 2 статьи 20 слово ", стандартов" исключить;
6) в статье 21:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"несоответствия конструкции транспортного средства требованиям настоящего Закона и техническим регламентам";
в абзаце шестом слова "требованиям стандартов" заменить словами "установленным требованиям";
7) в пункте 1 статьи 23 слова "действующими в Республике Казахстан стандартами" заменить словами "техническими регламентами";

4) 18-бапта:
бап атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Көлiк құралдарын пайдалану кезiнде жол жүрiсi
қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн жалпы талаптар";
1-тармағындағы "стандарттар мен басқа да нормативтiк құжаттардың" деген сөздер "белгiленген техникалық регламенттер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармағындағы "техникалық реттеу саласындағы уәкiлеттi органдар бекiтетiн ережелер мен рәсiмдерге сәйкес мiндеттi түрде сертификатталуға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпке сәйкес сәйкестiгi расталуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармағы екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Механикалық көлiк құралы мен тiркеменi техникалық регламенттерде белгiленген қауiпсiздiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын сәйкестiктi растау саласындағы құжатсыз мемлекеттiк тiркеуге тыйым салынады.";
4-тармағындағы "сертификаттауды" деген сөз "Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгiленген тәртiппен сәйкес сәйкестiктi растау процедурасын" деген сөздермен ауыстырылсын.";
5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жол жүрiсiне қатысатын көлiк құралдарының конструкциясы, техникалық жай-күйi және жабдықтары жол жүрiсi қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге қатысты мынадай негiзгi талаптарға жауап беруi тиiс:
1) жол қозғалысын қамтамасыз ететiн тежегiш жүйелерi, рульдi басқару артты шолу айнасы, дыбысты сигналы, шассилер, түстi құралдар, көлiк құралдарында бар болса;
2) көлiк құралдарын қауiпсiз басқаруға мүмкiндiк беретiн шолуды және көруiн қамтамасыз ету;
3) адам өмiрiне және қоршаған ортаға зиянын келтiрмейтiн механизмдердiң, қосымша жабдық заттарының және көлiк құралының тетiктерiнiң болуы;
4) жол көлiгi оқиғасы болған жағдайда жолаушылар және басқа да қатысушылар үшiн жол қозғалысының қауiпсiздiгiн азайтуды қамтамасыз етуi тиiс.";
мынадай мазмұндағы алтыншы тармақпен толықтырылсын:
"6. Көлiк құралдарын пайдалану кезiнде қоршаған ортаға шығарылған тастандылар қоршаған ортаны қорғау саласындағы техникалық регламенттермен белгiленген рұқсат етiлетiн деңгейден аспауы тиiс.";
20-баптың 2-тармағындағы ", стандарттардың" деген сөз алынып тасталсын;
6) 21-бапта:
1-тармақтағы:
бiрiншi абзац мынадай мазмұнда жазылсын:
"көлiк құралдарының конструкциясы осы Заңның талаптарына және техникалық регламенттерге сәйкес келмесе;";
алтыншы абзацтағы "стандарттардың талаптары" деген сөздер "белгiленген талаптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 23-баптың 1-тармағында "Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген стандарттармен" деген сөздер "техникалық регламенттермен" деген сөздермен ауыстырылсын;

8) в статье 24:
в части первой пункта 1 слова "стандартов и иных нормативных правовых документов, относящихся к обеспечению безопасности дорожного движения" заменить словами "требований безопасности, установленных техническими регламентами";
в части первой пункта 3 слова "норм, правил, стандартов и других нормативных документов, относящихся к обеспечению безопасности" заменить словами ", установленным техническими регламентами обеспечивающими безопасность";
в пункте 4 слова "стандартам, техническим и другим нормативным документам" заменить словами "техническим регламентам в сфере обеспечения безопасности дорожного движения".
7. В  Закон  Республики Казахстан от 22 ноября 1996 г. "О пожарной безопасности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 18, ст. 368; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 20, ст. 728; N 23, ст. 931; 2000 г., N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 14, ст. 112; N 24, ст. 177; 2004 г., N 23, ст. 142;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):
1)в абзаце шестом статьи 1 слово "стандартов," исключить;
2) статью 5 дополнить абзацами следующего содержания:
"утверждает технические регламенты в сфере пожарной безопасности;
устанавливает порядок тушения степных пожаров, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы государственные учреждения пожаротушения;
устанавливает порядок согласования требований, не установленных нормативными правовыми актами в сфере пожарной безопасности.";
3) в статье 6:
подпункт 5) исключить;
дополнить подпунктами 12), 13) следующего содержания:
"12) разрабатывает технические регламенты в сфере пожарной безопасности;
13) осуществляет государственный контроль за выполнением требований, установленных техническими регламентами в сфере пожарной безопасности.";
4) подпункт 2) части первой статьи 9-1 изложить в следующей редакции:
"2) разработка и утверждение обязательных для исполнения всеми государственными органами, а также гражданами, организациями норм и правил пожарной безопасности и других нормативных правовых актов, регулирующих вопросы пожарной безопасности, за исключением утверждений технических регламентов, устанавливающих требования пожарной безопасности;";
5) статью 9-5 дополнить частью второй следующего содержания:
"К должностным лицам, осуществляющим государственный контроль в области пожарной безопасности, относятся:
Главный государственный инспектор Республики Казахстан по государственному контролю в области пожарной безопасности - руководитель уполномоченного органа в области пожарной безопасности;
заместители главного государственного инспектора Республики Казахстан по государственному контролю в области пожарной безопасности - заместители руководителя уполномоченного органа в области пожарной безопасности;
государственные инспекторы Республики Казахстан по государственному контролю в области пожарной безопасности - специалисты всех категорий уполномоченного органа в области пожарной безопасности;
главные государственные инспекторы областей и городов по государственному контролю в области пожарной безопасности - руководители территориальных органов уполномоченного органа в области пожарной безопасности;
заместители главных государственных инспекторов областей и городов по государственному контролю в области пожарной безопасности -заместители руководителей территориальных органов уполномоченного органа в области пожарной безопасности;
государственные инспекторы областей и городов по государственному контролю в области пожарной безопасности - специалисты всех категорий территориальных органов уполномоченного органа в области пожарной безопасности.";

8) 24-бапта:
1-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "стандарттарды және жол жүрiсi қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге қатысты өзге де нормативтiк құқықтық құжаттар" деген сөздер "техникалық регламенттерде белгiленген қауiпсiздiк талаптары" сөздерiмен ауыстырылсын;
3-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "нормалар, ережелер, стандарттар және басқа да нормативтiк құжаттар" деген сөздер "қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн техникалық регламенттерде белгiленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармағындағы "стандарттарға, техникалық және басқа да нормативтiк құжаттарға" деген сөздер "жол жүрiсi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласындағы техникалық регламенттерге" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Өрт қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 18, 368-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 20, 728-құжат; N 23, 931-құжат; 2000 ж., N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат; N 24, 177б, N 23, 142-құжат; 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы N 30-31 "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) 1-баптың алтыншы абзацындағы "стандарттарды" деген сөз алынып тасталсын;
2) 5-бап мынадай мазмұнда толықтырылсын:
өрт қауiпсiздiгi саласында техникалық регламенттердi бекiтедi;
дала өрттерiн, сондай-ақ мемлекеттiк өрт сөндiру мекемелерi құрылмаған тұрғылықты орындарда өрттi сөндiру тәртiбiн белгiлейдi;
өрт қауiпсiздiгi саласында нормативтiк құқықтық актiлермен белгiленбеген талаптарды келiсу тәртiбiн белгiлейдi.";
3) 6-бапта:
5) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 12), 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) өрт қауiпсiздiгi саласында техникалық регламенттердi әзiрлейдi;
13) өрт қауiпсiздiгi саласында техникалық регламенттермен белгiленген талаптардың орындалуына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады.";
4) 9-1-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өрт қауiпсiздiгi талаптарын белгiлейтiн техникалық регламенттердi бекiтуден басқа барлық мемлекеттiк органдардың, сондай-ақ азаматтар мен ұйымдардың орындауы мiндеттi өрт қауiпсiздiгi нормалары мен ережелерiн және өрт қауiпсiздiгi мәселелерiн реттейтiн өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеу және бекiту;";
5) 9-5-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Өрт қауiпсiздiгi саласында мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларға:
Қазақстан Республикасының өрт қауiпсiздiгi саласында мемлекеттiк бақылау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторы - өрт қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi орган басшысы;
Қазақстан Республикасының өрт қауiпсiздiгi саласында мемлекеттiк бақылау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспектордың орынбасарлары - өрт қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi орган басшысының орынбасарлары;
Қазақстан Республикасының өрт қауiпсiздiгi саласында мемлекеттiк бақылау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары - өрт қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның барлық санаттағы мамандары;
бас мемлекеттiк инспекторлар;
- облыстардың және қалалардың өрт қауiпсiздiгi саласында мемлекеттiк бақылау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторлары - өрт қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның аймақтық органдарының басшылары;
- облыстардың және қалалардың өрт қауiпсiздiгi саласында мемлекеттiк бақылау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторларының орынбасарлары - өрт қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның аймақтық органдарының басшыларының орынбасарлары;
- облыстардың және қалалардың өрт қауiпсiздiгi саласында мемлекеттiк бақылау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар - өрт қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның аймақтық органдарының барлық санаттағы мамандары жатады.";

6) в части первой статьи 10-3:
в подпункте 2) слова "пятьдесят лет" заменить словами "пятьдесят три года";
в подпункте 3) слово "пять" заменить словом "восемь";
7) статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Нормативное правовое регулирование в области
пожарной безопасности
Нормативное правовое регулирование в области пожарной безопасности - установление в нормативных правовых актах обязательных для исполнения требований пожарной безопасности.
К нормативным правовым актам по пожарной безопасности относятся нормы и правила пожарной безопасности, инструкции, технические регламенты и иные нормативные правовые акты, содержащие требования пожарной безопасности.
Требования пожарной безопасности к продукции и процессам ее жизненного цикла устанавливаются в технических регламентах.
Нормативные правовые акты, разрабатываемые государственными органами и устанавливающие требования пожарной безопасности, подлежат обязательному согласованию с уполномоченным органом в области пожарной безопасности.";
8) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Лицензирование и подтверждение соответствия в
области пожарной безопасности
Лицензирование и подтверждение соответствия в области пожарной безопасности осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан";
9) дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Общие требования пожарной безопасности
Статья 23-1. Объекты технического регулирования в сфере
пожарной безопасности
Объектами технического регулирования в сфере пожарной безопасности являются продукция и процессы ее жизненного цикла.
Статья 23-2. Требования пожарной безопасности при
проектировании, строительстве, реконструкции
и производстве
При проектировании, строительстве, реконструкции и производстве объектов технического регулирования в сфере пожарной безопасности должны соблюдаться требования по:
1) размещению объектов;
2) применению объектов;
3) пожарно-технической классификации объектов;
4) обеспечению объектов зданиями и сооружениями пожарных депо;
5) обеспечению безопасности людей;
6) предотвращению распространения пожара;
7) обеспечению возможности тушения пожара;
8) ведению спасательных работ при тушении пожара.
Статья 23-3. Требования пожарной безопасности при
эксплуатации, хранении, транспортировке,
применении и реализации
При эксплуатации, хранении, транспортировке, применении и реализации объектов технического регулирования в сфере пожарной безопасности должны соблюдаться требования по:
1) организационным и техническим мероприятиям по обеспечению пожарной безопасности;

6) 10-3-баптың бiрiншi бөлiгiндегi:
2) тармақшадағы "елу жас" деген сөздер "елу үш жас" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада "бес" деген сөз "сегiз" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Өрт қауiпсiздiгi саласындағы нормативтiк құқықтық
реттеу
Өрт қауiпсiздiгi саласындағы нормативтiк құқықтық реттеу нормативтiк құқықтық актiлердi орындау үшiн мiндеттi өрт қауiпсiздiгi талаптарын белгiлеуi.
Өрт қауiпсiздiгi жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлерге өрт қауiпсiздiгi нормалары мен ережелерi, өрт қауiпсiздiгiнiң талаптары мазмұндалатын нұсқаулар, техникалық регламенттер мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлер жатады.
Өнiмдерге және оның өмiрлiк циклiнiң процестерiне қойылатын өрт қауiпсiздiгiнiң талаптары техникалық регламенттерде белгiленедi.
Мемлекеттiк органдар әзiрлейтiн және өрт қауiпсiздiгi талаптарын белгiлейтiн нормативтiк құқықтық актiлер өрт қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органмен мiндеттi түрде келiсуге тиiс.
Өрт қауiпсiздiгi талаптарынан сондай-ақ өрт қауiпсiздiгi жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлерде белгiленбеген өрт қауiпсiздiгiнiң талаптарынан ауытқуларды келiсу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.";
8) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Өрт қауiпсiздiгi саласындағы лицензиялау мен
сәйкестiктi растау
Өрт қауiпсiздiгi саласындағы лицензиялау мен сәйкестiктi растау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады";
9) мынадай мазмұндағы 4-1 тарауымен толықтырылсын:
"4-1-тарау. Өрт қауiпсiздiгiнiң жалпы талаптары
23-1-бап. Өрт қауiпсiздiгi саласындағы техникалық реттеу объектiлерi
Өрт қауiпсiздiгi саласындағы техникалық реттеу объектiлерi өнiм және оның өмiрлiк циклiнiң процестерi болып табылады.
23-2-бап. Жобалау, құрылыс салу, қайта салу және өндiру
кезiндегi өрт қауiпсiздiгi талаптары
Өрт қауiпсiздiгi саласында техникалық реттеу объектiлерiн жобалау, салу жөндеу және өндiру кезiнде:
1) объектiлердi орналастыру;
2) объектiлердi қолдану;
3) объектiлердi өрт-техникалық жiктеу;
4) объектiлердi өрт депосы ғимараты мен имаратымен қамтамасыз ету;
5) адамдар қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
6) өрттiң таралуын болдырмау;
7) өрттi өшiру мүмкiндiгiн қамтамасыз ету;
8) өрттi өшiру кезiнде құтқару жұмыстарын жүргiзу жөнiндегi талаптар сақталуы керек.
23-3-бап. Пайдалану, сақтау тасымалдау, қолдану және сату
кезiнде қойылатын өрт қауiпсiздiгi талаптары
Өрт қауiпсiздiгi саласында техникалық реттеу объектiлерiн пайдалану, сақтау, тасымалдау, қолдану және сату кезiнде:
1) өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi ұйымдастыру және техникалық iс-шаралар;

2) путям эвакуации людей;
3) обеспечению безопасности людей и порядка действия при возникновении пожара;
4) оснащенности и рабочему состоянию инженерных систем;
5) оснащенности и рабочему состоянию систем пожарной автоматики, ее обслуживанию и выводам в места с постоянным пребыванием обслуживающего персонала;
6) оснащенности и рабочему состоянию пожарной техники;
7) предотвращению распространения пожара;
8) обеспечению возможности тушения пожара;
9) содержанию территорий, зданий и сооружений, помещений объектов;
10) обеспечению ведения спасательных работ при тушении пожара.".
8. В  Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1997 г. "Об охране окружающей среды" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 17-18, ст. 213; 1998 г., N 24, ст. 443; 1999 г., N 11, ст. 357; N 23, ст. 931; 2001 г., N 13-14, ст. 171; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2004 г, N 10, ст. 57; N 23, ст. 137, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2005 г., N 14, ст. 57; 2006 г. N 1, ст. 5;  Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):
1) статью 7 дополнить абзацем следующего содержания:
"утверждает технические регламенты в сфере охраны окружающей среды.";
2) статью 8 дополнить подпунктом 19) следующего содержания:
"19) разрабатывает технические регламенты в сфере охраны окружающей среды.";
в абзаце четвертом части первой пункта 1 статьи 10 перед словами "принимают в пределах своей компетенции обязательные правила" дополнить словами "на основе технических регламентов в сфере охраны окружающей среды,";
4) в пункте 2 статьи 25 слово "стандартизации" заменить словами "законодательства в области технического регулирования";
5) главу 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Техническое регулирование в сфере охраны окружающей среды
Статья 43. Объекты технического регулирования в сфере
охраны окружающей среды
К объектам технического регулирования в сфере охраны окружающей среды относится производимая в Республике Казахстан или ввозимая на ее территорию продукция, которая может повлечь угрозу для экологической безопасности, жизни и здоровья человека, воспроизводства и рационального использования природных ресурсов, а также процессы жизненного цикла продукции.
Статья 44. Техническое регулирование в сфере
охраны окружающей среды
Технические регламенты, устанавливающие требования безопасности к продукции и процессам ее жизненного цикла в сфере охраны окружающей среды, разрабатываются и утверждаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Оборот размещенной на рынке продукции, несоответствующей требованиям безопасности, установленным техническими регламентами в сфере охраны окружающей среды, а также проектирование, производство, эксплуатация, хранение, транспортировка, реализация, утилизация и уничтожение продукции с нарушением данных требований запрещается.

2) адамдарды көшiру жолдары;
3) өрт туындаған жағдайда адамдар қауiпсiздiгi мен iс-әрекет тәртiбiн қамтамасыз ету;
4) инженерлiк жүйелердi жабдықтау және жұмыс жағдайына келтiру;
5) өрт автоматикасы жүйесiн жабдықтау және оның жұмыс iстеу жағдайы, оған қызмет көрсету және қызмет көрсететiн қызметкерлердiң ұдайы болатын орындарына шығару;
6) өрт техникасының жабдықталуы және жұмыс жағдайына келтiру;
7) өрттiң таралуының алдын алу;
8) өрттi өшiру мүмкiндiгiн қамтамасыз ету;
9) аумақтар, ғимараттар мен құрылыстар, объектiлер үй-жайларының ұсталуы;
10) өрттi өшiру кезiнде құтқару жұмыстарын жүргiзудi қамтамасыз ету жөнiндегi талаптар сақталуы керек.".
8. "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 1997 ж., N 17-18, 213-құжат; 1998 ж., N 24, 443-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; N 23, 931-құжат; 2001 ж., N 13-14, 171-құжат; N 24, 338б; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2004 ж., N 10, 57-құжат; N 23, 137, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2005 ж., N 14, 57-құжат; 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) 7-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"қоршаған ортаны қорғау саласында техникалық регламенттердi бекiтедi.";
2) 8-бап мынадай мазмұндағы 19)-тармақшамен толықтырылсын:
"19) қоршаған ортаны қорғау саласында техникалық регламенттердi әзiрлейді.";
3) 10-баптың 1-тармағы бiрiншi бөлiгiнiң төртiншi абзацтағы "әкiмшiлiк жауапкершiлiк көзделген" деген сөздерден кейiн "қоршаған ортаны қорғау саласында техникалық регламенттер негiзiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 25-баптың 2-тармағында "стандарттау" деген сөз "техникалық реттеу саласындағы заңнама" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 9-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы техникалық реттеу
43-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы техникалық реттеу
объектiлерi
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы техникалық реттеу объектiлерiне Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн немесе оның аумағына, әкелiнетiн, экологиялық қауiпсiздiкке, халықтың өмiрi мен денсаулығына, табиғи ресурстардың өндiрiлуi мен ұтымды пайдаланылуына, сондай-ақ өнiмнiң өмiрлiк циклi процестерiне қауiп төндiруi мүмкiн өнiм жатады.
44-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы техникалық реттеу
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы өнiм мен оның өмiрлiк циклi процестерiне қойылатын қауiпсiздiк талаптарын белгiлейтiн техникалық регламенттер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен әзiрленiп, бекiтiледi және тiркеледi.
Қоршаған ортаны қорғау саласында техникалық регламенттерде белгiленген қауiпсiздiк талаптарына сәйкес келмейтiн өнiмнiң рынокқа орналастырылған айналымына, сондай-ақ осы талаптарды бұза отырып, өнiмнiң жобаланылуына, өндiрiлуiне, пайдаланылуына, сақталуына, тасымалдануына өткiзiлуiне, кәдеге жаратылуына және жойылуына тиым салынады.

Статья 45. Подтверждение соответствия в сфере
охраны окружающей среды
Для определения соответствия техническим регламентам в сфере охраны окружающей среды осуществляется обязательное и добровольное подтверждение соответствия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании.
Реализация продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия в сфере охраны окружающей среды, запрещается без соответствующего документа в сфере подтверждения соответствия.";
6) в части первой статьи 48 слова "учитываться нормативы качества окружающей среды" заменить словами "соблюдаться обязательные требования безопасности и нормативы в области охраны окружающей среды";
7) статью 60-3 изложить в следующей редакции:
"Статья 60-3. Требования при обращении с опасными отходами
1. Физические и юридические лица, осуществляющие хозяйственную деятельность, в процессе которой образуются опасные отходы, должны:
1) подтвердить отнесение данных отходов к конкретному классу опасности в порядке, установленном уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
2) разрабатывать и осуществлять мероприятия по уничтожению, утилизации и рециркуляции отходов в зависимости от их вида;
3) создавать и внедрять системы, обеспечивающие сбор и переработку отходов, предотвращающие загрязнение окружающей среды;
4) обеспечивать выполнение установленных норм по наличию вредных металлов и других веществ в отходах с учетом их воздействия на окружающую среду и здоровье человека;
5) производить сортировку отходов в источнике происхождения в связи с необходимостью достижения высокого уровня рециркуляции и исключения проблем, связанных со здоровьем и безопасностью персонала, ответственного за сбор и обработку отходов.
2. Деятельность физических и юридических лиц, в процессе которой образуются опасные отходы, может быть:
1) ограничена при отсутствии обеспечения безопасного для здоровья человека и окружающей среды обращения с отходами;
2) запрещена в случае неоднократных (более двух раз) нарушений экологических требований при обращении с отходами, повлекших причинение вреда здоровью человека и окружающей среде.
3. В зависимости от вида отходов сроки временного хранения устанавливаются таким образом, чтобы свести к минимуму риск причинения вреда отходами здоровью и жизни человека, окружающей среде.
4. Условия и средства транспортировки отходов в зависимости от их вида, должны обеспечивать их сохранность и безопасность для жизни и здоровья человека, окружающей среды.

45-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласында сәйкестiктi растау
Қоршаған ортаны қорғау саласында техникалық регламенттерге сәйкестiктi анықтау үшiн техникалық реттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мiндеттi және ерiктi сертификаттау жүзеге асырылады.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы мiндеттi сәйкестiктi растауға жататын өнiмдi сәйкестiктi растау саласындағы тиiстi құжатынсыз өткiзуге тыйым салынады.";
6) 48-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "қоршаған орта сапасының нормативтерi ескерiлуге" деген сөздер "қоршаған ортаны қорғау саласындағы қауiпсiздiктiң мiндеттi талаптары мен нормативтерi сақталынуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 60-3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"60-3-бап. Қауiптi қалдықтармен жұмыс iстеу кезiнде қойылатын
талаптар
1. Процесiнде қауiптi қалдықтар пайда болатын шаруашылық жұмысымен айналысатын жеке және заңды тұлғалар:
1) осы қалдықтардың қауiпсiздiктiң нақты бiр сыныбына қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органмен белгiленген тәртiппен жатқызылуын растауға;
2) қалдықтардың түрлерiне байланысты қалдықтарды қайтадан пайдалану, қалдықтарды қайта айналдыру немесе кәдеге жарату жөнiнде iс-шаралар әзiрлеп, жүзеге асыруға;
3) қалдықтарды жинап, қайта өңдеумен қамтамасыз ететiн, қоршаған ортаның ластануының алдын алатын жүйелердi құруға және енгiзуге;
4) қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерiн есепке ала отырып өндiрiстiк қалдықтардағы зиянды металдар мен басқа заттардың болуы жөнiндегi белгiленген нормалардың орындалуын қамтамасыз етуге;
5) қалдықтардың жиналуына және өңделуiне жауапты қызметкердiң денсаулығымен және қауiпсiздiгiмен байланысты мәселелердi қайта айналдырудың және жоюдың биiк деңгейiне қол жеткiзу қажеттiлiгiне байланысты жасалып жатқан жерiнде қалдықтарға сұрыптау жасауға мiндеттi.
2. Жеке және заңды тұлғалардың өз процесiнде қауiптi қалдықтар пайда болатын қызметтерi:
1) қалдықтармен жұмыс iстеудiң адам денсаулығы мен қоршаған орта үшiн қауiпсiздiгi қамтамасыз етiлмеген кезде шектелуi;
2) адам денсаулығы мен қоршаған ортаға зиян келтiруге әкеп соқтыратын қалдықтармен жұмыс iстеу кезiнде экологиялық талаптарды бiрнеше рет (екi реттен көп) бұзған жағдайда тыйым салынуы мүмкiн.
3. Қалдықтарды уақытша сақтау мерзiмi олардың түрiне байланысты қалдықтардың адам өмiрi мен денсаулығына, қоршаған ортаға тигiзетiн зиян қаупiн ең төмен деңгейге түсiретiндей етiп белгiленуi тиiс.
4. Қалдықтарды тасымалдау шарттары мен құралдары олардың түрлерiне байланысты адам денсаулығы мен өмiрi, қоршаған орта үшiн олардың сақталуын және қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуi тиiс.

5. В зависимости от вида отходов, средства их транспортировки и хранения должны быть герметичными, исключающими возможность потерь отходов, и иметь предупреждающие маркировочные данные и символы, установленные техническими регламентами.
6. Места и методы захоронения отходов должны исключать возможность проникновения в окружающую среду (поверхностные и подземные воды, почву, воздух) загрязняющих веществ содержащихся в отходах.
7. Утилизация отходов должна осуществляться методами, исключающими опасность для жизни и здоровья персонала, сводящими к минимуму риск причинения вреда окружающей среде.
8. Персонал, участвующий в работе по хранению, транспортировке, захоронению и утилизации отходов, должен быть информирован о характере отходов, возможном риске причинения вреда и мерах по обеспечению личной безопасности и безопасности других работников предприятия.
9. Природопользователи должны разрешать вопросы, связанные с промышленными отходами и соблюдать требования и нормы, обеспечивающие безопасность отходов, их хранения, транспортировки, захоронения и утилизации:".
9. В  Закон  Республики Казахстан от 24 марта 1998 г. "О нормативных правовых актах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 2-3, ст. 25; 2001 г., N 20, ст. 258; 2002 г, N 5, ст. 50; 2004 г., N 5, ст. 29; N 13 ст.74; 2005 г., N 17-18, ст. 73;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):
1) в подпункте 3) пункта 4 статьи 2 слова "нормы и" исключить;
2) пункт 3 статьи 3 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) технический регламент - нормативный правовой акт, устанавливающий обязательные требования к продукции и/или процессам их жизненного цикла, разрабатываемый и применяемый в целях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании;".
10. В  Закон  Республики Казахстан от 23 апреля 1998 г. "О радиационной безопасности населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 5-6, ст. 48; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в абзаце девятом статьи 1 слова "выше установленных норм или радиоактивному загрязнению окружающей среды" заменить словами "или радиоактивному загрязнению окружающей среды выше установленных норм";

5. Қалдықтардың түрлерiне байланысты оларды тасымалдауға және сақтауға арналған құралдар қалдықтардың шығу ықтималдығын болдырмайтындай қымталған болуы және техникалық регламенттермен белгiленген алдын ала сақтандырушы таңбалық деректерi мен белгiлерi болуы тиiс.
6. Қалдықтардың көмiлген жерлерi және көму әдiстерi қалдықтардың қоршаған ортаға (жер үстi және жер асты суына, топыраққа, ауаға) сiңу ықтималдығын болдырмауы тиiс.
7. Қалдықтарды кәдеге жарату қоршаған ортаға тиетiн зиян қаупiн төмендететiн, қызметкерлердiң өмiрi мен денсаулығына қауiп төндiрмейтiн әдiстермен жүзеге асырылуы тиiс.
8. Қалдықтарды сақтау, тасымалдау, көму және кәдеге жарату жөнiнде жұмысқа қатысатын қызметкер қалдықтардың сипаты, ықтимал зиян тию қаупi және өндiрiстiк қалдықтар туралы жеке бас қауiпсiздiгiн және кәсiпорынның басқа да қызметкерлерiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шаралары туралы хабардар болуы тиiс.
9. Табиғатты пайдаланушылар өндiрiстiк қалдықтармен байланысты мәселелердi шешуi және қалдықтардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн, оларды сақтау, тасымалдау, көму және кәдеге жарату талаптары мен нормаларын сақтауы тиiс.".
9. "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 1998 ж., N 2-3, 25-құжат; 2001 ж., N 20, 258-құжат; 2002 ж., N 5, 50-құжат; 2004 ж., N 5, 29-құжат; N 13, 74-құжат; 2005 ж., N 81, 1, 14, 16, 17, 21, 28, 30, 47-құжат, 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) 2-баптың 4-тармағының 3)-тармақшасындағы "нормалар мен" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 3-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) техникалық регламент - техникалық реттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған мақсаттарда әзiрленетiн және қолданылатын өнiмге және/немесе олардың өмiрлiк циклiнiң процестерiне қойылатын мiндеттi талаптарды белгiлейтiн нормативтiк құқықтық акт.".
10. "Халықтың радиациялық қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 23 сәуiрдегi  Заңы  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 1998 ж., N 5-6, 48-құжат; 2005 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-баптың тоғызыншы абзацындағы "белгiленген нормалардан тыс сәуле алуына немесе қоршаған ортаның радиоактивтi ластануына" деген сөздер "немесе қоршаған ортаның радиоактивтi ластануына белгiленген нормалардан тыс сәуле алуына" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) статью 5 дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Правительство Республики Казахстан утверждает технические регламенты в сфере радиационной безопасности.";
3) в части первой статьи 6:
в подпункте 2) слова "и утверждение" исключить;
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) разработка технических регламентов в сфере радиационной безопасности.";
4) пункты 2, 3 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"2. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы, технические регламенты в сфере радиационной безопасности утверждаются в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Распорядительные, инструктивные, методические и иные документы по вопросам радиационной безопасности утверждаются и принимаются уполномоченными государственными органами и эксплуатирующими организациями в пределах их компетенции на основе технических регламентов в сфере радиационной безопасности.";
5) пункт 3 статьи 8 после слов "при выявлении нарушений" дополнить словами "требований радиационной безопасности,";
6) пункт 1 статьи 9 после слов "обеспечения установленных" дополнить словами "требований радиационной безопасности,";
7) статью 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Обеспечение радиационной безопасности граждан при
проведении медицинских процедур
1. При проведении медицинских процедур с использованием радиоизотопов или других источников ионизирующего излучения используются соответствующие средства защиты граждан (пациентов), доза облучения пациентов не должна превышать уровня установленного нормативными правовыми актами в области радиационной безопасности.
2. При проведении медицинских процедур пациенту предоставляется полная информация об ожидаемой и/или полученной дозах облучения и о возможных последствиях ее воздействия. Гражданин (пациент) имеет право отказаться от таких медицинских процедур за исключением профилактических исследований, проводимых в целях выявления заболеваний, опасных в эпидемиологическом отношении.
3. Медицинская организация, проводившая процедуры с использованием источников ионизирующего излучения, несет ответственность за возможное негативное влияние на здоровье или жизнь пациента, если такая причинная связь будет доказана в судебном порядке.
4. Для всех медицинских процедур с использованием радиоизотопов или других источников ионизирующего излучения медицинская организация с целью обеспечения радиационной безопасности при проведении таких процедур разрабатывает и утверждает в уполномоченном органе по использованию атомной энергии программу обеспечения качества.

2) 5-бап мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Қазақстан Республикасының Үкiметi радиациялық қауiпсiздiк саласындағы техникалық регламенттердi бекiтедi.";
3) 6-баптың бiрiншi бөлiгiндегi:
2-тармақшасындағы "және бекiту" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8)-тармақшамен толықтырылсын:
"8) радиациялық қауiпсiздiк саласында техникалық регламенттердi әзiрлеу";
4) 7-баптың 2, 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Радиациялық қауiпсiздiк саласындағы санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды, техникалық регламенттердi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
3. Радиациялық қауiпсiздiк мәселелерi жөнiндегi өкiмдiк, нұсқаулық, әдiстемелiк және өзге де құжаттарды радиациялық қауiпсiздiк саласында қолданыстағы техникалық регламенттер негiзiнде әз өкiлеттiктерi шегiнде өкiлеттi мемлекеттiк органдар мен пайдаланушы ұйымдар бекiтедi және қабылдайды.";
5) 8-баптың 3-тармағы "тиiстi ұйымда" деген сөздерден кейiн "радиациялық қауiпсiздiк талаптарын," деген сөздермен толықтырылсын;
6) 9-баптың 1-тармағы "радиациялық қауiпсiздiк саласында белгiленген" деген сөздерден кейiн "радиациялық қауiпсiздiк талаптарын," деген сөздермен толықтырылсын;
7) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Медициналық процедуралар жүргiзiлген кезде
азаматтардың радиациялық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
1. Радиоизотоптарды немесе ионды сәулеленетiн басқа көздердi пайдаланып медициналық процедуралар жүргiзiлген кезде азаматтарды (пациенттердi) қорғаудың сәйкес құралдары пайдаланылады; радиациялық қауiпсiздiк саласындағы нормативтiк құқықтық актiлермен белгiленген пациенттердiң сәуле алу мөлшерiнен аспауы қамтамасыз етiледi.
2. Медициналық процедуралар жүргiзiлген кезде пациентке ол алады деп күтiлiп отырған және/немесе ол алған сәуле мөлшерi туралы және оның әсерiнiң ықтимал зардаптары туралы ақпарат берiледi.
3. Азаматтың (пациенттiң), эпидемиологиялық жағынан қауiптi ауруларды анықтау мақсатында жүргiзiлетiн алдын ала зерттеулердi қоспағанда, медициналық рентген диагностикасынан бас тартуға құқығы бар.
4. Ионды сәулелендiру көздерiн пайдаланып процедуралар жүргiзген медициналық ұйым, егер бұндай келтiрiлген байланыс белгiленген тәртiпте дәлелденсе, пациент денсаулығына немесе өмiрiне мүмкiн терiс әсер етуiне жауапты болады.

5. В квалификационных требованиях к медицинской деятельности с использованием источников ионизирующего излучения устанавливаются требования к квалификации специалистов, допущенных к работам, порядку их аттестации и переаттестации, программа подготовки и переподготовки.";
8) пункт 2 статьи 21 исключить.
11. В  Закон  Республики Казахстан от 10 июля 1998 г. "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 17-18, ст. 221; 2000 г., N 6, ст. 141; 2002 г., N 10, ст. 106; 2005 г., N 23, ст. 142;  Закон  Республики Казахстан от 2 марта 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 10 марта 2006 г. и "Казахстанская правда" 11 марта 2006 г.:
1) подпункт 7) статьи 6 изложить в следующей редакции:
"7) приостанавливать производственную деятельность юридических лиц и структурных подразделений при нарушении требований в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров установленных законодательством Республики Казахстан;";
2) пункт 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"1. Маркировка потребительской упаковки должна быть единой для каждой серии наркотических средств и психотропных веществ, используемых в медицинских целях, и должна соответствовать требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о лекарственных средствах.";
3) в части первой пункта 2 статьи 12 слова "сертификата, выдаваемых в соответствии с" заменить словами "соответствующего документа в сфере подтверждения соответствия, выдаваемых в порядке установленном".
12. В  Закон  Республики Казахстан от 30 декабря 1998 г. "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 448; 2002 г., N 4, ст. 34; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) статью 1 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) криминалистические требования - специальные технические требования, предъявляемые к гражданскому и служебному оружию и патронам к нему, в целях их идентификации и исключения возможности незаконной переделки."

5. Радиоизотоптарды немесе басқа ионды сәулелендiру көздерiн пайдаланып жүргiзiлетiн барлық медициналық процедуралар үшiн медициналық ұйым бұндай процедураларды жүргiзген кезде радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мақсатында сапаны қамтамасыз ету бағдарламасын әзiрлеп оны атом энергиясын пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органда бекiтедi.
6. Ионды сәулелену көздерiн пайдаланатын медициналық iс-әрекетке қойылатын бiлiктiлiк талаптарында жұмысқа жiберiлген мамандар бiлiктiлiгiне, оларды аттестаттау және қайта аттестаттауға талаптар, даярлау және қайта даярлау бағдарламасы белгiленедi.";
3) 21-баптың 2-тармағы алынып тасталсын.
11. "Есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегi N 279-1  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламент Жаршылары, 1998 ж., N 17-18, 221-құжат, 2000 ж., N 6, 141-құжат, 2002 ж., N 10, 106-құжат, 2005 ж., N 23, 142 құжат; 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы 2006 жылғы 2 марттағы Қазақстан Республикасының Заңы)
1) 6-бап, 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Заңымен белгiленген есiрткi және психотроптық заттар, прекурсорлар айналымы саласындағы талаптар, сондай-ақ лицензиялау шарттары бұзылған жағдайда заңды тұлғалар мен құрылымдық бөлiмшелердiң өндiрiстiк қызметiн тоқтата тұруға;";
2) 11-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тұтыну бумаларын таңбалау медициналық мақсаттарға пайдаланылатын есiрткi және психотроптық заттардың әрбiр сериясы үшiн бiрыңғай болуы тиiс және дәрiлiк заттар туралы Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген талаптарға сәйкес болуы тиiс.";
3) 12-баптың 2-тармағында "сертификат" деген сөз "белгiленген тәртiпте берiлетiн лицензия мен сәйкестiктi растау саласындағы тиiстi құжатты" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 желтоқсандағы   Заңына (Қазақстан Республикасы парламентiнiң Жаршысына, 1998 ж., N 24, 448-құжат; 2002 ж., N 4, 34-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толтырылсын:
"16) криминалистiк талаптар - азаматтық және қызметтiк қару және оның оқтарына, оларды сәйкестендiру және заңсыз қолдан жасау мүмкiндiгiн жою мақсатында қойылатын арнайы техникалық талаптар.";

2) подпункт 1) статьи 5 изложить в следующей редакции:
"1) оружие самообороны:
огнестрельное гладкоствольное длинноствольное оружие, в том числе с патронами травматического действия;
огнестрельное бесствольное оружие с патронами травматического, газового и светозвукового действия;
газовое оружие - газовые пистолеты, револьверы и патроны к ним, в том числе травматического действия, механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами, разрешенными к применению уполномоченным органом в области охраны здоровья граждан;";
3) пункт 1 статьи 7 дополнить подпунктами 8), 9) следующего содержания:
"8) оружия и патронов к нему, имеющих технические характеристики, не соответствующих Криминалистическим требованиям;
9) оружия и патронов к нему не соответствующих требованиям безопасности, установленных техническими регламентами в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему.";
4) дополнить главой 1-1 следующего содержания:
"Глава 1-1. Общие требования безопасности в области технического регулирования в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронам к нему
Статья 7-1. Объекты технического регулирования в сфере
оборота гражданского и служебного оружия и
патронов к нему
К объектам технического регулирования относятся: гражданское и служебное оружие и патроны к нему, а также процессы его производства, сборки, переделки, реализации (торговли), приобретения, коллекционирования, экспонирования, хранения, ношения, перевозка, использования, уничтожения.
Статья 7-2. Требования безопасности к гражданскому и
служебному оружию
1. Гражданское и служебное оружие при непосредственном заряжании, выстреле, перезаряжании, а также техническом обслуживании должно соответствовать специальным требованиям безопасности установленным для данного вида (типа) оружия.
2. Огнестрельное гладкоствольное, бесствольное оружие, газовые пистолеты и револьверы с соответствующими патронами травматического, светозвукового и газового действия должны соответствовать требованиям установленным техническими регламентами в сфере здравоохранения.
3. Механические, аэрозольные распылители и другие устройства, снаряженные слезоточивыми, раздражающими веществами, а также другими веществами должны соответствовать требованиям установленным техническими регламентами в сфере здравоохранения.
Статья 7-3. Требования безопасности к патронам
Патроны к гражданскому и служебному оружию по своим размерам, форме, конструкции, весу, маркировочным обозначениям, безопасности функционирования, а также показателям давления пороховых газов и кинетической энергии, должны соответствовать специальным требованиям безопасности в области технического регулирования.

2) 5-баптың 1)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өзiн-өзi қорғау қаруы: тегiс те ұзын ұңғылы, оның iшiнде, жарақат салып әсер ететiн патрондары бар атыс қаруы;
жарақат салатын, газбен және сәулелi дыбыспен әсер ететiн патрондары бар ұңғысыз атыс қаруы;
газды қару - азаматтардың денсаулығын қорғау саласындағы уәкiлеттi орган қолдануға рұқсат еткен көзден жас ағызатын немесе тiтiркендiргiш заттармен оқталған газды, соның iшiнде патрондарымен қоса пистолеттер мен револьверлер, механикалық тозаңдатқыштар, аэрозолды және басқа да құрылғылар;";
3) 7-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8), 9)-тармақшалармен толықтырылсын:
"8) криминалистiк талаптарға сәйкеспейтiн техникалық сипаттамаларға ие азаматтық және қызметтiк қару және оның оқтары;
9) азаматтық және қызметтiк қару мен оның оқтарының айналымы саласында техникалық регламенттермен белгiленген қауiпсiздiк талаптарына сәйкеспейтiн қару және оның оқтары.
4) мынадай мазмұндағы 1-1-тараумен толықтырылсын:
"1-1-тарау. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының айналымы саласында қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
7-1-бап. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының
айналымы саласындағы техникалық реттеу объектiлерi
Техникалық реттеу объектiлерiне азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондары, сондай-ақ оны шығару, жинау, қайта жасау, өткiзу (сауда), сатып алу, коллекция жасау, экспонаттау, сақтау алып жүру, тасымалдау, пайдалану, жою жатады.
7-2-бап. Азаматтық және қызметтiк қаруға қойылатын
қауiпсiздiк талаптары
1. Азаматтық және қызметтiк қару тiкелей оқтау, ату, қайта оқтау, сондай-ақ техникалық қызмет көрсету кезiнде қарудың осы түрi (типi) үшiн белгiленген қауiпсiздiктiң арнайы талаптарына сәйкес келуi тиiс.
2. Жарақат салатын, сәулелi дыбыспен және газбен әсер ететiн сәйкестi патрондары бар тегiс те ұзын ұңғылы, ұңғысыз қару, газды тапаншалар мен алтыатарлар денсаулық сақтау саласындағы техникалық регламенттермен белгiленген талаптарға сәйкес келуi керек.
3. Көзден жас ағызатын, тiтiркендiргiш заттармен сондай-ақ басқа да заттармен жарақталған механикалық, аэрозолды тозаңдатқыштар және басқа да құрылғылар денсаулық сақтау саласындағы техникалық регламенттермен белгiленген талаптарға сәйкес келуi тиiс.
7-3-бап. Патрондарға қойылатын қауiпсiздiк талаптары
Азаматтық және қызметтiк қаруға арналған патрондар өзiнiң өлшемi, нысаны, конструкциясы, салмағы, таңбаланған белгiсi, жұмыс iстеу қауiпсiздiгi, сондай-ақ оқ-дәрi газдарының және кинетикалық энергияның қысым көрсеткiштерi бойынша патрондардың берiлген түрi (типi) үшiн белгiленген арнайы талаптарға сәйкес келуi тиiс.

Статья 7-4. Требования безопасности в сфере оборота
гражданского и служебного оружия и патронов к нему
1. При производстве, сборке и переделке гражданского и служебного оружия и патронов к нему требуется соблюдение всего комплекса мер по обеспечению безопасности, определенного проектной документацией, и обеспечение возможности контроля выполнения всех технологических операций, от которых зависит безопасность.
Если для обеспечения безопасности в процессе или после изготовления, сборки, переделки гражданского и служебного оружия и патронов к нему требуется проведение испытаний, то они должны быть проведены в полном объеме с выполнением всех требований проектной документации.
2. Реализация (торговля), приобретение, коллекционирование, экспонирование, хранение, ношение, перевозка, использование, уничтожение гражданского и служебного оружия и патронов к нему с нарушением требований установленных техническими регламентами в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему запрещается.";
5) второе предложение части второй статьи 8 изложить в следующей редакции:
"Кадастр разрабатывается, утверждается и издается уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия.";
6) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Подтверждение соответствия гражданского и
служебного оружия и патронов к нему
Обязательному подтверждению соответствия подлежат производимые на территории Республики Казахстан, ввозимые на территорию Республики Казахстан и вывозимые из Республики Казахстан модели гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
Подтверждение соответствия гражданского и служебного оружия и патронов к нему осуществляется в порядке установленном уполномоченным органом Республики Казахстан в области технического регулирования.
Документ в сфере подтверждения соответствия является основанием для оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему на территории Республики Казахстан.
Технические требования и методы испытания гражданского и служебного оружия и патронов к нему устанавливаются техническими регламентами в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему.";
7) пункт 2 статьи 17 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) соблюдать требования безопасности при пользовании оружием и патронов к нему.";
8) часть первую статьи 19 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) несоответствия гражданского и служебного оружия техническим регламентам в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, а также Криминалистическим требованиям.";

7-4-бап. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының
айналымы саласындағы қауiпсiздiк талаптары
1. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын өндiрген, жинаған және қайта жасаған кезде жобалық құжаттамамен белгiленген қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi шаралардың барлық кешенiнiң сақталуы және оларға байланысты қауiпсiздiк сақталатын барлық технологиялық операциялардың орындалуын бақылау мүмкiндiгiн қамтамасыз ету талап етiледi.
Егер азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын дайындау, жинау, қайта жасау процесiнде немесе одан кейiн қауiпсiздiктi қамтамасыз ету үшiн сынақтар жүргiзу талап етiлетiн болса, онда олар жобалық құжаттаманың барлық талаптары орындалып толық көлемде жүргiзiлуi керек.
2. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы техникалық регламенттермен белгiленген қауiпсiздiк талаптарын бұзып сатуға (өткiзуге), сатып алуға, коллекциялауға, экспонаттауға, сақтауға, алып жүруге, тасымалдауға, пайдалануға, жоюға тиым салынады.";
5) 8-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Кадастрды қару айналымына бақылау жасау саласындағы уәкiлеттi орган әзiрлейдi, бекiтедi және шығарады.";
6) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының
сәйкестiгiн растау
Сәйкестiгi мiндеттi түрде расталуға Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлетiн, Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн және Қазақстан Республикасынан әкетiлетiн азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының үлгiлерi жатады.
Азаматтық және қызметтiк қару мен оның оқтарының сәйкестiгiн растау Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
Сәйкестiктi растау саласындағы құжат Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондары айналымы үшiн негiз болып табылады.
Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын сынаудың техникалық талаптары мен әдiстерi азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондары айналымы саласындағы техникалық регламенттерде белгiленедi.";
7) 17-бап мынадай мазмұндағы 4)-тармақшамен толықтырылсын:
"4) қару мен оның патрондарын пайдаланған кезде қауiпсiздiк талаптарын сақтауға мiндеттi.";
8) 19-бап мынадай мазмұндағы 6)-тармақшамен толықтырылсын:
"6) азаматтық және қызметтiк қарудың техникалық регламенттерге, сондай-ақ криминалистiк талаптарға сәйкессiздiгi.";

9) в абзаце четвертом подпункта 1) части первой статьи 20 после слов "правовыми актами Республики Казахстан" дополнить словами "требований безопасности,";
10) в пункте 3 статьи 22 слово "стандарту" заменить словами "требованиям технических регламентов в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему";
11) в пункте 4 статьи 27 слова "Требования к условиям" заменить словом "Порядок";
12) в статье 28:
в подпункте 4) слова "и утверждает его" исключить;
дополнить подпунктами 9), 10) следующего содержания:
"9) утверждает технические регламенты в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
10) утверждает Криминалистические требования и методы испытания гражданского и служебного оружия и патронов к нему.";
13) в пункте 1 статьи 29:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) разрабатывает и утверждает Государственный кадастр гражданского и служебного оружия и патронов к нему;";
дополнить подпунктами 7), 8) следующего содержания:
"7) разрабатывает технические регламенты в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
8) разрабатывает Криминалистические требования и методы испытания гражданского и служебного оружия и патронов к нему.".
13. В  Закон  Республики Казахстан от 7 июня 2000 г. "Об обеспечении единства измерений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 7, ст. 165; 2004 г., N 11-12, ст. 62; 2004 г., N 23, ст. 142;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):
1) по всему тексту слова "по стандартизации, метрологии и сертификации" заменить словами "по техническому регулированию и метрологии";
2) в подпункте 1) статьи 1 слова "уполномоченным органом по
стандартизации, метрологии и сертификации" заменить словами "органом по аккредитации";
3) в статьи 5:
в подпункте 13) пункта 2 слова "аккредитацию и лицензирование" заменить словами "лицензирование и организацию работ по аккредитации";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Орган по аккредитации определяется Правительством Республики Казахстан в соответствии с законодательными актами в области технического регулирования"
4) в статье 8 слова "в области стандартизации, метрологии и сертификации" заменить словами "Республики Казахстан в области технического регулирования и метрологии".

9) 20-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 1)-тармақшасының төртiншi абзацындағы "өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген" деген сөздерден кейiн "қауiпсiздiк талаптарын" деген сөздерiмен толықтырылсын;
10) 22-баптың 3-тармағындағы "стандартқа" деген сөз "техникалық регламент талаптарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 27-баптың 4-тармағындағы "жағдайларына қойылатын талаптарды" деген сөздер "тәртiбiн" деген сөзбен алмастырылсын;
12) 28-бапта:
4) тармақшадағы "және оны бекiтедi" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9), 10)-тармақшалармен толықтырылсын:
"9) қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы техникалық регламенттердi бекiтедi;
10) азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын сынаудың криминалистiк талаптары мен әдiстерiн бекiтедi.";
13) 29-бапта:
6)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) азаматтық және қызметтiк қару мен оған патрондарының мемлекеттiк кадастрын әзiрлеп бекiтедi;";
мынадай мазмұндағы 7), 8)-тармақшалармен толықтырылсын:
"7) қару мен оған патрондар айналымы саласында техникалық регламенттердi әзiрлейдi;
8) азаматтық және қызметтiк қару мен оған патрондарға криминалистiк талаптар мен сынау әдiстерiн әзiрлейдi.".
13. "Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы N 53-ІІ  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2000 ж., N 7, 165-құжат; 2004 ж., 11-12, 62-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат, 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) Заңның барлық мәтiнiндегi "стандарттау, метрология және сертификаттау" деген сөздер "техникалық реттеу және метрология жөнiндегi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бап, 1-тармағы, 2) тармақшасында "стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi органның" деген сөздер "аккредиттеу жөнiндегi органның" деген сөздермен ауыстырылсын.
3) 5-бапта:
2-тармақтың 13) тармақшасында "аккредиттеудi және лицензиялауды" деген сөздер "лицензиялауды және аккредиттеу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыруды" деген сөздермен ауыстырылсын.
3-тармағы мынадай мазмұнда толықтырылсын.
"3. Аккредиттеу жөнiндегi органды техникалық реттеу саласындағы заңнама актiлерiне сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.".
4) 8-бапта "стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы" деген сөздер "Техникалық реттеу және метрология саласындағы Қазақстан Республикасы" деген сөздермен ауыстырылсын.

14. В  Закон  Республики Казахстан от 19 января 2001 г. "О зерне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 2, ст. 12; N 15-16, ст. 232; 2003 г., N 19-20, ст. 148; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 7-3) следующего содержания:
"7-3) жизненный цикл зерна - процессы производства, хранения, транспортировки, реализации, утилизации и уничтожения зерна;";
в подпункте 11):
слова "государственных стандартов, технических условий" заменить словами "нормативных документов по стандартизации";
слова "и иных нормативных документов" исключить;
в подпункте 22):
слово "сертификат" заменить словом "паспорт";
слово "стандарта" заменить словами "нормативных документов по стандартизации";
в подпункте 32) слово "сертификата" заменить словом "паспорта";
2) в статье 3:
в подпункте 1) после слова "безопасности" дополнить словами ", безопасности в области технического регулирования (далее - безопасность)";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) предупреждение действий, вводящих в заблуждение потребителей относительно безопасности и качества зерна.";
3) подпункт 2) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"2) технического регулирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
4) статью 5 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) утверждает технические регламенты к зерну и процессам его жизненного цикла:";
5) в статье 6:
в подпункте 10) слово "сертификата" заменить словом "паспорта";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) разработка технических регламентов к зерну и процессам его жизненного цикла;";
6) в статье 7:
в заголовке после слова "контроль" дополнить словами "безопасности и";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Зерно и процессы его жизненного цикла на территории Республики Казахстан должны соответствовать требованиям настоящего Закона, техническим регламентам, санитарным и фитосанитарным правилам и нормам и нормативным документам по стандартизации.";
в пункте 2 после слова "контроль" дополнить словами "безопасности и";
7) в статье 8:
в пункте 1 слова "уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации" заменить словами "законодательством Республики Казахстан";
в пункте 2 слово "сертификатов" заменить словом "паспорта";
8) в статье 9:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Партия зерна, подлежащая транспортировке любым видом транспорта в соответствии с правилами перевозки грузов на данном виде транспорта, сопровождается документами, подтверждающими их соответствие требованиям технических регламентов и нормативных документов по стандартизации.";
9) дополнить главой 2-1 следующего содержания:
"Глава 2-1. Общие требования безопасности к зерну и процессам их жизненного цикла

14. "Астық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2001 ж., N 2, 48-құжат; N 15-16, 232-құжат; 2003 ж., N 19-20, 148-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат, 2006 ж., N 1, 5-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұнда 7-3) тармақшасымен толықтырылсын:
7-3) астықтың өмiрлiк циклi - астықты өндiру, сақтау, тасымалдау, өткiзу кәдеге жарату және жою процестерi;";
11) тармақшасында:
"мемлекеттiк стандарттардың, техникалық жағдайлардың" деген сөздер "стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мен өзге де нормативтiк құжаттардың" деген сөздер алынып тасталсын;
22)-тармақшада:
"сертификаты" деген сөз "паспорты" деген сөзбен ауыстырылсын;
"стандарт" деген сөз "стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) тармақшасында "сертификатын" деген сөз "паспортын" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 3-бапта:
1)-тармақшасында "қамтамасыз ету" деген сөз "техникалық реттеу саласында қауiпсiздiктi (бұдан әрi - қауiпсiздiк)" деген сөздермен толықтырылсын.
Мынадай мазмұнда 9-тармақшамен толықтырылсын:
"9) астықтың қауiпсiздiгiне және сапасына қатысты тұтынушыларды жаңылыстыруға әкелетiн әрекеттердiң алдын алу;";
3) 4-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес техникалық реттеу;";
4) 5-бап мынадай мазмұндағы 9), 10)-тармақшалармен толықтырылсын:
"9) астыққа және оның өмiрлiк циклiнiң процестерiне техникалық регламенттi белгiлейдi;";
5) 6-бапта:
10)-тармақшадағы "сертификат" деген сөз "паспорт" деген сөзбен ауыстырылсын;
11)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) астыққа және оның өмiрлiк циклiнiң процестерiне техникалық регламенттердi әзiрлеу;";
6) 7-бапта:
бап атауындағы "сапасын" деген сөздiң алдына "қауiпсiздiк пен" деген сөздер жазылып толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағындағы астық және оның өмiрлiк циклiнiң процестерi осы Заңның талаптарына, техникалық регламенттерге, санитарлық және фитосанитарлық ережелер мен нормаларға және стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарға сәйкес келуi тиiс.";
2-тармақта "сапасын" деген сөздiң алдына "қауiпсiздiк пен" деген сөздер жазылып толықтырылсын;
7) 8-бапта:
1-тармақта "стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "сертификатынсыз" деген сөз "паспортынсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 9-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлiктiң кез келген түрiмен тасымалдануға жататын астық топтамасы көлiктiң сол түрiмен жүк тасу ережелерiне сәйкес олардың стандарттау жөнiндегi техникалық регламенттердiң және қолданыстағы нормативтiк құжаттардың талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттармен бiрге үлестiрiледi.";
10) Мынадай мазмұнда 2-1-тараумен толықтырылсын:
"2-1 тарау. Астыққа және оның өмiрлiк циклiне қойылатын қауiпсiздiктiң жалпы қауiпсiздiк

Статья 9-1. Объекты технического регулирования
Объектами технического регулирования являются зерно и процессы его жизненного цикла.
Статья 9-2. Подтверждение соответствия
Подтверждение соответствия зерна требованиям, установленным техническими регламентами, осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 9-3. Требования к информации о безопасности и качестве зерна
В целях предупреждения действий, вводящих в заблуждение потребителей относительно безопасности и качества зерна, участники зернового рынка обязаны представлять покупателям и/или потребителям полную и достоверную информацию о показателях безопасности и качества зерна.
Статья 9-4. Общие требования безопасности к зерну
1. Зерно в зависимости от целей использования должно соответствовать комплексу требований, обеспечивающих безопасность.
2. Содержание потенциально опасных химических соединений и биологических объектов, остаточных количеств пестицидов и агрохимикатов, в том числе фумигантов, вредных веществ и примесей в зерне, а также влаги не должны превышать максимально-допустимого уровня значений, устанавливаемых техническими регламентами.
Статья 9-5. Общие требования безопасности при
производстве зерна
Собственники и пользователи земельных участков обязаны осуществлять производство зерна способами, обеспечивающими воспроизводства плодородия земель сельскохозяйственного назначения, а также исключающими или ограничивающими неблагоприятное воздействие такой деятельности на окружающую среду.
Статья 9-6. Общие требования безопасности при хранении
и переработке зерна
1. Хранение зерна осуществляется в зернохранилищах, отвечающих экологическим, строительным, пожарным, санитарно-эпидемиологическим и фитосанитарным требованиям, обеспечивающим безопасность зерна.
2. Требования безопасности при хранении зерна по видам рисков устанавливаются техническими регламентами.
Статья 9-7. Общие требования безопасности при
транспортировке зерна
1. Транспортировка зерна должна осуществляться в условиях, обеспечивающих безопасность и сохранность его качественных показателей.
2. Зерно транспортируется в сухих, чистых, без постороннего запаха, незараженных вредными организмами транспортных средствах.
Статья 9-8. Общие требования безопасности при утилизации
и уничтожении зерна
1. Зерно, признанное по результатам лабораторного исследования непригодным для использования по назначению, подлежит экспертизе на предмет его дальнейшего использования (утилизации) или уничтожения в порядке, установленном техническими регламентами.

9-1-бап. Техникалық реттеу объектiлерi
Техникалық реттеу объектiлерi астық және оның өмiрлiк циклiнiң процестерi болып табылады.
9-2-бап. Сәйкестiктi растау
Астықтың техникалық регламенттерде белгiленген талаптарға сәйкестiгiн растау Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
9-3-бап. Астықтың қауiпсiздiгi мен сапасы туралы ақпаратқа
қойылатын талаптар
Астықтың қауiпсiздiгi мен сапасына қатысты тұтынушыларды жаңылыстыруға әкелетiн әрекеттердiң алдын алу мақсатында астық рыногына қатысушылар сатып алушыларға және/немесе тұтынушыларға астықтың қауiпсiздiгi мен сапасының көрсеткiштерi туралы толық және дұрыс ақпарат беруге мiндеттi.
9-4-бап. Астыққа қойылатын қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
1. Пайдалану мақсатына байланысты астық қауiпсiздiкпен қамтамасыз ететiн талаптар жиынтығына сәйкес келуi тиiс.
2. Астық құрамында әлуеттi қауiптi химиялық қосылыстар мен биологиялық объектiлердiң, пестицидтердiң және агрохимикаттардың, фумиганттардың, зиянды заттар мен қоспалардың қалдық мөлшерiнiң, сондай-ақ ылғалдың болуы техникалық регламенттермен белгiленген ең жоғары рұқсат етiлетiн деңгейден артпауы тиiс.
9-5-бап. Астықты өндiру кезiндегi қауiпсiздiктiң жалпы
талаптары
Жер телiмдерiн пайдаланушылар мен жер иелерi ауыл шаруашылығына арналған жердiң құнарлығын өндiрудi қамтамасыз ететiн, сондай-ақ осындай әрекеттiң қоршаған ортаға жағымсыз әсер етуiн жоятын немесе шектейтiн тәсiлдермен астық өндiрiсін жүзеге асыруға мiндеттi.
9-6-бап. Астықты сақтау және өңдеу кезiндегi қауiпсiздiктiң
жалпы талаптары
1. Астық астық айналымы саласындағы техникалық реттеу саласында қауiпсiздiк талаптарына жауап беретiн экологиялық, құрылыстық, өрт, санитарлық-эпидемиологиялық және фитосанитарлық талаптарға жауап беретiн астық қоймаларында сақталады.
2. Астықты сақтау кезiндегi қауiпсiздiк талаптары қауiп түрлерi бойынша техникалық регламенттерде белгiленедi.
9-7-бап. Астықты тасымалдау кезiндегi жалпы қауiпсiздiк
талаптары
1. Астықты тасу оның қауiпсiздiгi мен сапалық көрсеткiштерiнiң сақталуын қамтамасыз ететiн жағдайларда жүзеге асырылады.
2. Астық құрғақ, таза, бөгде иiссiз, нан қорлары зиянкестерiмен залалданбаған көлiк құралдарымен тасымалданады.
9-8-бап. Астықты кәдеге жарату және жою кезiндегi
қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
1. Зертханалық зерттеу нәтижелерi бойынша қажетiне қарай пайдалану үшiн жарамсыз деп танылған астық техникалық регламенттерде белгiленген тәртiппен оны бұдан әрi пайдалануға немесе жоюға сараптама жасауға жатқызылады.

2. Зерно на период, необходимый для проведения экспертизы и принятия решения о возможности его использования (утилизации) или уничтожения, подлежит хранению в отдельных помещениях, с указанием объема партии и соблюдением условий, исключающих доступ к зерну.
3. Расходы, связанные с транспортировкой, хранением, экспертизой, использованием (утилизацией) или уничтожением зерна, непригодного для использования по назначению, оплачиваются его владельцем.";
10) в подпункте 14) статьи 10 слово "сертификационных услуг производителям зерна" заменить словами "услуг по подтверждению соответствия в области технического регулирования";
11) в подпункте 1) пункта 2 статьи 24-1 после слова "контроль" дополнить словами "безопасности и";
12) подпункт 2) пункта 1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"2) нарушение фитосанитарных правил и норм, требований безопасности при хранении зерна, установленных техническими регламентами;".
15. В  Закон  Республики Казахстан от 16 июля 2001 г. "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 243; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 6, ст. 10; N 7-8, ст. 19; 2006 г., N 1, ст.5;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):
1) пункт 2 статьи 3 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) установлении требований обеспечивающих безопасность в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.";
2) статью 19 дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) утверждает технические регламенты в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.";
3) статью 20 дополнить подпунктом 19) следующего содержания:
"19) разработка технических регламентов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.";
4) дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Общие требования безопасности в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
Статья 27-1. Объекты технического регулирования
Объектами технического регулирования в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности являются здания и сооружения и строительные материалы.
Статья 27-2. Требования безопасности к сооружениям
1. Проектирование объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности должно обеспечивать безопасность сооружений для жизни и здоровья человека и окружающей среды.

2. Астық сараптама жүргiзу және оны пайдалану мүмкiндiгi немесе жою туралы шешiм қабылдауға қажеттi уақыт аралығында топтама көлемi көрсетiлiп және астыққа рұқсатты жоятын шарттарды сақтай отырып жеке үй-жайларда сақталуға тиiс.
3. Қажетiне қарай пайдалануға жарамсыз астықты тасымалдаумен, сақтаумен, сараптаумен, пайдаланумен және жоюмен байланысты шығындарды оның иесi өтейдi.";
10) 10-баптың 14) тармақшасындағы "астық өндiрушiлерге сертификаттық" сөзi "техникалық реттеу саласында сәйкестiктi растау бойынша қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 24-1-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "бақылау" сөзi "қауiпсiздiгi мен" сөздерiмен толықтырылсын;
12) 26-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) астықты сақтау кезiнде техникалық регламенттермен белгiленген фитосанитариялық ережелер мен нормаларды, қауiпсiздiк талаптарын бұзғаны;";
15. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2001 ж., N 17-13, 243-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат, 2006 ж., N 1, 5-құжат; 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) 3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 11)-тармақшамен толықтырылсын:
"11) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласында қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн талаптарды белгiлеу болып табылады.";
2) 19-бап мынадай мазмұндағы 18)-тармақшамен толықтырылсын:
"18) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласында техникалық регламенттердi бекiтедi.";
3) 20-бап мынадай мазмұндағы 18)-тармақшамен толықтырылсын:
"18) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласында техникалық регламенттердi әзiрлеу.";
4) мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"4-1-тарауы. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
27-1-бап. Техникалық реттеу объектiлерi
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы техникалық реттеу объектiлерi ғимараттар мен құрылыстар (бұдан әрi - құрылыстар) және құрылыс материалдары болып табылады.
27-2-бап. Құрылыстарға қойылатын қауiпсiздiк талаптары
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi объектiлерiн жобалау адам өмiрi мен денсаулығы және қоршаған орта үшiн құрылыстардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуi тиiс.

2. При проектировании сооружений должны быть идентифицированы и учтены все возможные риски для жизни и здоровья человека и окружающей среды на всех стадиях жизненного цикла, в том числе, при нормальной эксплуатации, чрезвычайных ситуациях, предполагаемых нарушениях при проведении строительно-монтажных работ и недопустимом строительстве.
3. При производстве строительно-монтажных работ застройщик обязан выполнить весь комплекс мер по обеспечению безопасности, определенный проектной документацией и обеспечить возможность контроля их выполнения на различных стадиях строительства сооружения.
4. Строящиеся сооружения должны быть удалены от иных объектов на необходимые расстояния в соответствии с установленными нормами.
5. При заключении контракта на строительство, реконструкцию и ремонт сооружений заказчики должны указать в них требования технических регламентов и других нормативно-технических документов, обеспечивающих безопасность в области технического регулирования.
6. На объектах строительства, являющихся зонами повышенной опасности, Заказчик и подрядчик обязаны обеспечить безопасность производства строительно-монтажных работ и исключить возможность причинения вреда для жизни и здоровья человека, окружающей среды.
7. При проектировании и строительстве сооружений необходимо учитывать нагрузки, которые могут привести к следующим явлениям:
1) обрушение всего сооружения или его части;
2) деформации недопустимой величины;
3) повреждениям других частей сооружения или установок и оборудования установленных в них, вследствие значительных деформаций несущих элементов;
4) ущерба, вызванного случайными событиями, несоразмерными первопричине.
8. Сооружения должны быть спроектированы и построены таким образом, чтобы в случае пожара:
1) прочность несущих элементов обеспечивалась в течение определенного срока;
2) возникновение и распределение огня и дыма внутри сооружения было ограничено;
3) обеспечить незамедлительную эвакуацию людей через аварийные выходы;
4) спасательные группы имели безопасный доступ к очагам возгорания.
9. Сооружения должны быть спроектированы и построены таким образом, чтобы не представлять опасности для гигиены и здоровья человека, в частности, вследствие:
1) выделения токсичных газов и иных вредных химических веществ;
2) наличия в воздухе опасных частиц или газов;
3) излучения опасной радиации;
4) загрязнения или заражения воды или почвы;
5) нарушений с выделением воды, дымов или твердых или жидких отходов;
6) наличия влаги в частях сооружения или внутренних поверхностях сооружения.

2. Құрылыстарды жобалау кезiнде адам өмiрi мен денсаулығына және қоршаған ортаға төнетiн барлық ықтимал қауiптер өмiрлiк циклдiң барлық сатыларында, соның iшiнде қалыпты пайдалану, төтенше оқиғалар, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргiзу кезiнде болжалданған бұзу және рұқсат етiлмейтiн құрылыс кезiнде сәйкестендiрiлуi және ескерiлуi тиiс.
3. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жасау кезiнде құрылыс салушы жобалық құжаттамамен анықталған, қауiпсiздiкпен қамтамасыз ету жөнiндегi шаралардың толық жиынтығын орындауға және олардың құрылыстар құрылысының әр түрлi сатыларында орындалуын бақылау мүмкiндiгiмен қамтамасыз етуге мiндеттi.
4. Салынып жатқан құрылыстар өзге объектiлерден қажеттi қашықтықта белгiленген нормаларға сәйкес қашықтатылуы тиiс.
5. Тапсырыс берушiлер құрылыстарды салуға, қайта жасауға және жөндеуге келiсiм-шарт жасау кезiнде онда техникалық реттеу саласында қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн техникалық регламенттердiң және басқа нормативтiк-техникалық құжаттардың талаптарын көрсетуi тиiс.
6. Қауiптiлiгi жоғары аймақтар болып табылатын құрылыс объектiлерiнде тапсырыс берушi мен мердiгер құрылыс-монтаждау жұмыстарын жасау қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге және адам өмiрi мен денсаулығына, қоршаған ортаға зиян тигiзу ықтималдығын жоюға мiндеттi.
7. Құрылыстарды жобалау және салу кезiнде мынадай:
1) құрылыстың түгел немесе оның бөлiктерiнiң құлап түсуi;
2) рұқсат етiлмейтiн көлемiнiң пiшiнсiзденуi;
3) аспалы элементтердiң едәуiр пiшiнсiзденуi салдарынан құрылыстың басқа бөлiктерiнiң немесе оларға орнатылған қондырғылар мен жабдықтардың бұзылу жағдайлары;
4) ең бiрiншi себепке сәйкес емес кездейсоқ жағдайлардан болған залал тарту құбылыстарына әкелуi мүмкiн жүктемелер ескерiлуi қажет.
8. Құрылыстар өрт болған жағдайда:
1) аспалы элементтердiң мықтылығын белгiлi бiр мерзiм iшiнде қамтамасыз ететiндей;
2) құрылыс iшiнде өрт пен түтiннiң пайда болуын және таралуын шектейтiндей;
3) адамдардың апаттық шығу жолдары арқылы тездетiп шығарылуын қамтамасыз ететiндей;
4) құтқарушы топтардың жану ошақтарына қауiпсiз кiре алатындай етiлiп жобаланып салынуы тиiс.
9. Құрылыстар:
1) уытты газдардың және өзге зиянды химиялық заттардың бөлiнуi;
2) ауада қауiптi бөлшектердiң немесе газдардың болуы;
3) қауiптi радиациямен сәулелену;
4) судың немесе топырақ қабатының ластануы немесе залалдануы;
5) судың, түтiннiң немесе қатты немесе сұйық қалдықтардың бөлiнуi арқылы бұзылуы;
6) құрылыс бөлiктерiнде немесе құрылыстың iшкi беттерiнде ылғалдың болуы салдарынан адам гигиенасы мен денсаулығына қауiп төндiрмейтiндей етiлiп жобаланып, салынуы тиiс.

10. Сооружения должны быть спроектированы и построены таким образом, чтобы его эксплуатация не представляла недопустимого риска таких несчастных случаев, как скольжение, падение, удары, ожоги, поражение электротоком, ранения вследствие взрывов.
11. Шумоизоляция сооружения должна быть спроектирована и построена с учетом отсутствия недопустимого риска для жизни и здоровья человека.
12. Сооружения, а также его установки отопления, охлаждения и вентиляции должны быть спроектированы и построены таким образом, чтобы потребление энергии, требуемой для использования сооружения, оставалось умеренным с учетом местных климатических условий, но без ущерба здоровью людей.
Статья 27-3. Требования безопасности строительных материалов
Строительные материалы должны соответствовать требованиям нормативных правовых актов, устанавливающих комплекс обязательных требований безопасности, в том числе нормы радиационной и химической безопасности, позволяющих строить сооружения, которые с учетом экономических аспектов, пригодны к использованию и использование которых обеспечивает выполнение требований установленных в статье 27-2 настоящего Закона.";
5) подпункт 3) пункта 2 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"3) нормативные документы по стандартизации в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;";
6) в пункте 1 статьи 58 слова "государственными нормативами" заменить словами "техническими регламентами.";
7) в части первой пункта 1 статьи 64 после слов "Экспертиза проектов" дополнить словами "на соответствие техническим регламентам";
8) в пункте 2 статьи 70:
в абзаце первом слово "Качество" заменить словами "Безопасность и качество";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) соблюдением требований безопасности, установленных техническими регламентами и действующими нормативными документами по стандартизации на строительную продукцию;";
9) в статье 71:
в заголовке после слова "обеспечении" дополнить словами "безопасности и";
в абзаце первом после слова "обеспечивающих" дополнить словами "безопасность и".
16. В  Закон  Республики Казахстан от 17 июля 2001 г. "Об автомобильных дорогах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 246; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5;):
1) в пункте 5 статьи 3 слова "государственными стандартами, утвержденными нормативными правовыми актами." заменить словами "техническими регламентами в сфере автомобильных дорог";
2) в пункте 2 статьи 7 слова "стандартам и" исключить;

10. Құрылыстар оларды пайдалану мынадай сырғу, құлау, соғылу, күю, электр тогымен зақымдану, жарылыс салдарынан жарақаттану сияқты қайғылы жағдайлардың ретсiз қаупi болмайтындай етiлiп жобаланып салынуы тиiс.
11. Құрылыстың шуылды оқшаулауы адам өмiрi мен денсаулығына рұқсат етiлмейтiн қауiптi болдырмау есебiмен жобаланып, салынуы тиiс.
12. Құрылыстар, сондай-ақ оның жылыту, суыту және желдету қондырғылары құрылысты пайдалану үшiн қажеттi энергияны қолдану жергiлiктi климаттық жағдайларды ескере отырып орынды болатындай, бiрақ адам денсаулығына зиян келтiрiлмейтiндей етiлiп жобаланып, салынуы тиiс.
27-3-бап. Құрылыс материалдарының қауiпсiздiк талаптары
Құрылыс материалдары қауiпсiздiктiң мiндеттi талаптарының жиынтығын, соның iшiнде экономикалық аспектiлер есебiмен пайдалануға жарамды құрылыстар салуға мүмкiндiк беретiн радиациялық және химиялық қауiпсiздiк нормаларын белгiлейтiн нормативтiк құқықтық актiлер талаптарына сәйкес келуi тиiс және оларды пайдалану осы Заңның 27-2-бабында белгiленген талаптардың орындалуын қамтамасыз етедi.";
5) 28-баптың 2-тармағының 3)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарды;";
6) 58-баптың 1-тармағында мемлекеттiк нормативтермен" деген сөздер "техникалық регламенттермен" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 64-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "Жобалар сараптамасын" деген сөзден кейiн "техникалық регламенттермен сәйкестiгiне" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 70-баптың 2-тармағындағы:
бiрiншi абзацтағы "(объектiлерiнiң)" деген сөзден кейiн "қауiпсiздiгi және" деген сөздермен толықтырылсын;
1)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) техникалық регламенттермен және құрылыс өнiмдерiне арналған стандарттау жөнiндегi қолданыстағы нормативтiк құжаттармен белгiленген қауiпсiздiк талаптарын сақтау;";
9) 71-бапта:
бап атауындағы "Объектiлердiң" деген сөзден кейiн "қауiпсiздiк және" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi абзацтағы "объектiлердi пайдалану кезiнде" деген сөздерден кейiн "қауiпсiздiк пен" деген сөздермен толықтырылсын.
16. "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2001 жыл, N 17-18, 246-құжат; 2005 жыл, N 23, 142-құжат, 2006 ж., N 1, 5-құжат):
1) 3-баптың 5-тармағындағы "нормативтiк құқықтық актiлермен бекiтiлген мемлекеттiк стандарттармен," деген сөздер "автомобиль жолдары саласындағы техникалық регламенттерге" сөздерiмен ауыстырылсын;
2) 7-баптың 2-тармағындағы "стандарттарға және" деген сөздер алынып тасталсын;

3) в пункте 2 статьи 10 слова "нормами и стандартами" заменить словами "законодательством Республики Казахстан.";
4) статью 11 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) утверждение технических регламентов в сфере автомобильных дорог;";
5) пункт 2 статьи 12 дополнить подпунктом 23) следующего содержания:
"23) разработка технических регламентов в сфере автомобильных дорог.";
6) в статье 15:
в пункте 1 слова "на принципах соблюдения установленных норм и стандартов, применения сертифицированных" заменить словами "в соответствии с установленными требованиями и нормами, с применением разрешенных к использованию";
в пункте 3 слова "и государственных нормативов" исключить;
7) дополнить главой 3-1 следующего содержания:
"Глава 3-1. Общие требования безопасности
Статья 19-1. Объекты технического регулирования
Объектами технического регулирования являются автомобильные дороги, дорожно-строительные материалы, процессы проектирования, строительства (реконструкция, ремонт) и эксплуатации автомобильных дорог.
Статья 19-2. Требования безопасности при проектировании
автомобильных дорог
1. Проектирование автомобильных дорог должно осуществляться с учетом условий наименьшего ограничения и изменения скорости, обеспечения безопасности движения и возможной реконструкции, дороги за пределами перспективного периода.
2. Проектные решения автомобильных дорог должны обеспечивать:
1) организованное, безопасное движение транспортных средств с расчетными скоростями;
2) соблюдение условий зрительного ориентирования водителей;
3) безопасное расположение примыканий и пересечений;
4) необходимое сцепление шин автомобилей с поверхностью проезжей части;
5) необходимое обустройство автомобильных дорог, в том числе защитными дорожными сооружениями;
6) необходимые здания и сооружения дорожной и автотранспортной служб.
3. При проектировании производственных баз, зданий и сооружений дорожной и автотранспортной служб необходимо разрабатывать и осуществлять мероприятия, обеспечивающие соблюдение предельно допустимых концентраций загрязняющих веществ в атмосферном воздухе, водных объектах и почве.
4. При разработке проектно-сметной документации следует оценивать непосредственное и косвенное влияние дорог и дорожного движения на:
1) людей и окружающую среду;
2) пейзаж, объекты на дороге и культурное наследие.
Устройство лесонасаждений (вдоль дороги) должно способствовать улучшению визуального ориентирования и нарушению визуального однообразия дороги при условии исключения возникновения каких-либо других опасностей.

3) 10-баптың 2-тармағындағы "нормалармен және стандарттармен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 11-бап мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"6-1) автомобиль жолдары саласындағы техникалық регламенттердi бекiту;";
5) 12 баптың 2 тармағы келесi мазмұндағы 23) тармақшамен толықтырылсын:
"23) автомобиль жолдары саласындағы техникалық регламенттердi әзiрлеу.";
6) 15-баптағы:
1 тармақтағы "белгiленген нормалар мен стандарттарды сақтау, сертификатталған.... пайдалану" деген сөздерi "пайдалануға рұқсат етiлген.... қолдану арқылы белгiленген талаптар мен нормаларға сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "және мемлекеттiк нормативтердi" сөздерi алынып тасталсын;
7) 3-1 тарау мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"3-1 тарау. Жалпы қауiпсiздiк талаптары
19-1 бап. Техникалық реттеу объектiлерi
Техникалық реттеу объектiлерiне автомобиль жолдары, жол-құрылыс материалдары, жобалау, салу (реконструкциялау, жөндеу) және пайдалану процестерi жатады.
19-2 бап. Автомобиль жолдарын жобалау кезiнде қойылатын
қауiпсiздiк талаптары
1. Автомобиль жолдарын жобалау жылдамдықты шектеу және өзгерту жағдайынан, қозғалыстың қауiпсiздiгi мен ыңғайлылығын қамтамасыз ету, болашақтағы кезең шегiндегi жолдарды қайта жөндеу мүмкiндiгiнен өндiру қажет.
2. Автомобиль жолдарының жобалық шешiмдерi:
1) есептелген жылдамдықпен көлiк құралдарының ұйымдасқан, қауiпсiз қозғалысын;
2) жүргiзушiлердiң көзбен шолу шарттарын қадағалауын;
3) жанасулар мен қиылысулардың қауiпсiз орналасуын;
4) жүру жолының беткi қабатына автомобиль шиналарының қажеттi жабысуын;
5) автомобиль жолдарын қажеттi, соның iшiнде қорғағыш жол құрылыстарымен жарақтандырылуын;
6) жол және автокөлiк қызметтерiне қажеттi ғимараттармен және құрылыстармен қамтамасыз етуi тиiс.
3. Өндiрiстiк базаларды, ғимараттар мен жол және автокөлiк қызметтерiнiң құрылыстарын жобалау кезiнде атмосфералық ауадағы, су объектiлерiндегi және топырақтағы ластаушы заттардың шектi мүмкiндiк концентрациясын қадағалауды қамтамасыз ететiн iс-шаралар әзiрленуi және жүзеге асырылуы тиiс.
4. Жобалық-сметалық құжаттаманы әзiрлеуде жол және жол қозғалысының:
1) адамдарға, фаунаға және флораға;
2) топырақ жағдайына, суға, әуе ортасына;
3) табиғатқа, жолдағы объектiлерге және мәдени мұраға тiкелей және жанама әсерiн бағалау қажет.
Екпе ағаштар (жол бойындағы) қандай да бiр қауiп-қатердiң туындауы жойылған жағдайда көз шамасымен бағдарлауды жақсартуға және жолдың көзбен көру бiркелкiлiгiн бұзуға мүмкiндiк туғызуы тиiс.

5. При проектировании дорог необходимо разрабатывать схемы расстановки дорожных знаков с обозначением мест и способов их установки и схемы дорожной разметки.
6. Требования безопасности при проектировании автомобильных дорог устанавливаются техническими регламентами.
Статья 19-3. Требования безопасности при строительстве
(реконструкции, ремонте) автомобильных дорог
1. При строительстве (реконструкции, ремонте) автомобильных дорог необходимо обеспечить соответствие требованиям проектно-сметной документации, настоящего Закона и технических регламентов в сфере автомобильных дорог.
2. При строительстве (реконструкции, ремонте) необходимо принимать меры по безопасности и охране окружающей среды. При выборе методов производства работ и средств механизации следует учитывать необходимость соблюдения соответствующих санитарных норм, норм предельно допустимых выбросов загрязняющих веществ в атмосферу.
3. При строительстве (реконструкции, ремонте) дорог должно обеспечиваться сохранение зеленых насаждений или их восстановление.
3. Безопасность дорожных рабочих и участников дорожного движения должна обеспечиваться путем принятия мер к организации движения и ограждению мест проведения работ, которые должны предусматриваться в ходе планирования работ и регулярно проверяться при их производстве.
4. При строительстве (реконструкции, ремонте) дорог в сложных инженерно-геологических условиях, когда сроки стабилизации земляного полотна существенно превышают установленные сроки строительства, допускается предусматривать стадийное устройство дорожной одежды с обеспечением водоотвода и безопасности движения на каждой стадии.
5. Требования безопасности при строительстве (реконструкции, ремонте) автомобильных дорог устанавливаются техническими регламентами.
Статья 19-4. Требования безопасности при эксплуатации
автомобильных дорог
1. Состояние дорог должно обеспечивать безопасность дорожного движения и охрану окружающей среды и соответствовать уровню транспортно-эксплуатационной загрузки.
Ширина придорожной полосы должна быть не менее установленных норм для данного вида дороги.
Информационные указатели и знаки должны обеспечивать безопасность движения и соответствовать требованиям нормативных документов.
Состав дорог должен обеспечивать их безопасность при эксплуатации с учетом климатических особенностей региона и транспортно-эксплуатационной загрузки.
2. Проезжая часть автомобильных дорог и улиц городов и населенных пунктов, покрытия тротуаров пешеходных и велосипедных дорожек, посадочных площадок, остановочных пунктов, а также поверхность разделительных полос, обочин и откосов земляного полотна должны быть в состоянии обеспечивающим безопасность дорожного движения.
Дорожное покрытие должно иметь поверхность, необходимую для обеспечения расчетных скоростей и безопасности движения.
Покрытие проезжей части не должно иметь просадок, выбоин, иных повреждений, затрудняющих движение транспортных средств.
В зимних условиях следует максимально обеспечивать безопасность дорожного движения и его организацию путем принятия соответствующих мер.

5. Қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мақсатында жолдарды жобалау кезiнде орынды белгiлеу және оларды орналастыру әдiстерiнiң сызбасын әзiрлеу қажет.
6. Автомобиль жолдарын жобалаудағы қауiпсiздiк талаптары техникалық регламенттерде белгiленедi.
19-3 бап. Автомобиль жолдарын салудағы (қайта құру, жөндеу)
қауiпсiздiк талаптары
1. Автомобиль жолдарын салуда (қайта салудағы, жөндеудегi) осы заңның және техникалық регламенттердiң жобалық-сметалық құжаттамалар талаптарына сәйкестiгi қамтамасыз етiлуi тиiс.
2. Құрылыс салуда (жөндеуде және қайта салуда) қауiпсiздiк және қоршаған ортаны қорғау бойынша шаралар қолдану қажет. Жұмысты өндiру әдiстерiн және механизация құралдарын таңдауда сәйкестi санитарлық нормаларды, атмосфераға ластайтын заттардың шектi-рұқсат етiлетiн тастандыларының нормаларын қадағалау қажеттiгiн ескеру қажет.
Жолдарды салу кезiнде жасыл екпелердi сақтау немесе оларды қайта қалпына келтiру қамтамасыз етiлуi тиiс.
3. Жол жұмысшыларының және жол қозғалысына қатысушылардың қауiпсiздiгi қозғалысты ұйымдастыруға және жұмысты жоспарлау барысында қарастырылуы және оларды жасауда үнемi тексерiлуi тиiстi жұмыстар жүргiзiлетiн орынды қоршауға шаралар қолдану жолымен қамтамасыз етiлуi керек.
4. Күрделi инженерлiк-геологиялық жағдайларда жол салуда (жөндеуде және қайта құруда) жер қыртысы жолын тұрақтандыру мерзiмi құрылыстың белгiленген мерзiмінен асып кеткен жағдайда суды бұруды және әр сатыдағы қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ете отырып жол төсемiн сатылап салу құрылысын қарастыруға рұқсат етiледi.
5. Автомобиль жолдарын салудағы (қайта салудағы, жөндеудегi) қауiпсiздiк талаптары техникалық регламенттермен белгiленедi.
19-4-бап. Автомобиль жолдарын пайдалануда қойылатын
қауiпсiздiк талаптары
1. Жол жағдайлары жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуi, қоршаған орта және көлiктiк-пайдалану деңгейiне сәйкес келуi тиiс.
Осындай жолдар үшiн жол жиегiндегi белдеулер енi белгiленген нормадан аспауы тиiс.
Ақпараттық көрсеткiштер мен белгiлер қолданыстағы нормативтiк құжаттар талаптарына сәйкес келуi және қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуi тиiс.
Жолдар составы аймақтың климаттық ерекшелiктерi және толық көлiктiк-пайдалану есебiмен пайдалану кезiндегi олардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуi тиiс.
2. Автомобиль жолдарының жүргiншiлер бөлiгi және қалалар көшелерi, елдi мекендер, жаяу жүргiншiлер тротуарлары және велосипед жолдарының жабындылары, қонатын алаңдар, аялдамалар, бөлушi сызықтардың беткi қабаты оларды орналастыруға қатысы жоқ бөгде заттарсыз таза болуы тиiс.
Жол жабындылары есептiк жылдамдықты және қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз үшiн қажеттi беткi қабаты кедiр-бұдыр болуы керек.
Жүретiн бөлiгiнiң жабындысында көлiк құралдары қозғалысын қиындататын шұңқырлар және басқа да кемшiлiктер болмауы тиiс.
Қыс мезгiлiнде жол қозғалысы қауiпсiздiгiн және сәйкес шараларды қабылдау жолымен оны ұйымдастыруды максималды қамтамасыз ету керек.

3. Для предотвращения дорожно-транспортных происшествий и задержек транспортных средств в местах проведения дорожных работ необходимо предусматривать установку ограждающих устройств, знаков и разметки, а также обеспечивать видимость мест проведения работ в любое время суток.
Применяемые технические средства организации дорожного движения (ограждения, знаки, разметка, направляющие устройства, сети освещения, светофоры, системы автоматизированного управления движением), должны быть хорошо заметны, различимы в любое время суток.
4. Уровень шума, вибрации и загрязнение воздуха и вод в результате дорожного движения, обслуживания и содержания дорог следует ограничивать соответствующими мерами на основании требований, установленных техническими регламентами в сфере автомобильных дорог.
Статья 19-5. Требования безопасности к дорожно-строительным
материалам
Дорожно-строительные материалы должны быть стойкими к воздействию окружающей среды, а также содержание вредных компонентов и примесей в них не должно превышать допустимых норм.".
17. В  Закон  Республики Казахстан от 8 декабря 2001 г. "О железнодорожном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 315; 2003 г., N 10, ст. 54; 2004 г., N 18, ст. 110; N 23, ст. 142;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):
1) статью 1 дополнить подпунктом 40) следующего содержания:
"40) эксплуатационная документация - документация, оговаривающая порядок эксплуатации железнодорожного транспорта и оборудования.";
2) подпункт 3) пункта 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"3) обеспечение безопасности железнодорожного транспорта и процессов его жизненного цикла для жизни и здоровья человека и окружающей среды.";
3) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Подтверждение соответствия
1. Подтверждение соответствия продукции, относящейся к деятельности железнодорожного транспорта, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Документ в сфере подтверждения соответствия, выданный иностранным государством, считается действительным в Республике Казахстан при условии его признания в государственной системе технического регулирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования, если иное не предусмотрено международными договорами."

3. Жол-көлiк оқиғаларының және жол жұмыстарын жүргiзу орындарындағы көлiк құралдарының тоқтап қалуының алдын алу үшiн қоршау қондырғыларымен, белгiлермен алдын алу қажет, сонымен қатар күндiзгi және түнгi уақыттардағы жұмыстарды жүргiзетiн орындардың көрiнiп тұруын қамтамасыз ету керек.
Жол қимылын ұйымдастырудағы қолданылатын техникалық құралдар (қоршаулар, белгiлер, бағыттаушы қондырғылар, жарықтандыру жyйелерi, бағдаршамдар, қозғалысты басқарудың автоматтандырылған жүйелерi) тәулiктiң кез-келген уақытында жақсы көрiнiп тұруы және олардың мағынасы қозғалысқа қатысушыларға түсiнiктi болуы қажет. Бұл қондырғылар халықаралық қатынастарға сәйкес болуы қажет, ал олардың жолда болуы жүйелi тексерiлiп тұруы қажет.
4. Жол қозғалысы, жолда қызмет көрсету және оны қамтамасыз ету нәтижесiнде болған шу, дiрiл деңгейiн, ауа мен судың ластануын автомобиль жолдары саласындағы техникалық регламенттермен белгiленген талаптар негiзiнде сәйкестi шаралармен шектеу керек.
19-5-бап. Жол-құрылыс материалдарына қойылатын қауiпсiздiк
талаптары
Жол-құрылыс материалдары қоршаған орта әсерiне төзiмдi болуы, сондай-ақ олардың құрамындағы зиянды компоненттер мен қоспалар белгiленген нормадан аспауы тиiс.
17. "Темiр жол көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2001 ж., N 23, 315-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; 2004 ж., N 18, 110-құжат; 2005 ж., N 23, 142-құжат, 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 40) тармақшамен толықтырылсын:
"40) пайдалану құжаттамасы - темiржол көлiгi мен жабдығын пайдалану тәртiбiн белгiлейтiн құжаттама.";
2) 2-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай мазмұнда жазылсын:
"3) адам өмiрi мен денсаулығы және қоршаған орта үшiн темiр жол көлiгi және оның өмiрлiк циклiнiң процесi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету.";
3) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Сәйкестiктi растау
1. Темiр жол көлiгiнiң қызметiне жататын өнiмдердiң сәйкестiгiн растау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Шет мемлекет берген сәйкестiктi растау саласындағы құжат, егер басқа да халықаралық шарттармен қарастырылмаса, техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес мемлекеттiк техникалық реттеу жүйесiнде танылған жағдайда, Қазақстан Республикасында жарамды деп есептеледi.";

4) в статье 14:
в пункте 1:
подпункт 9) исключить;
дополнить подпунктами 17), 18) следующего содержания:
"17) утверждение технических регламентов к объектам технического регулирования на железнодорожном транспорте и процессам его жизненного цикла;
18) утверждение правил безопасности на железнодорожном транспорте;";
в пункте 2:
в подпункте 4) слова ", правил технической эксплуатации" исключить;
подпункт 15) исключить;
5) пункт 2 статьи 16 после слов "не соответствующий" дополнить словами "требованиям безопасности и";
6) заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Общие требования безопасности в сфере железнодорожного транспорта";
7) статьи 30 и 31 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Общие положения
1. Объектами технического регулирования являются железнодорожный транспорт, железнодорожные пути, железнодорожные станций, вокзалы и иные объекты участников перевозочного процесса, связанные с железнодорожными перевозками, а также процессы их жизненного цикла.
2. Участники перевозочного процесса обязаны выполнять требования безопасности, установленные в технических регламентах, и обеспечить безопасные условия для жизни и здоровья человека, проезда пассажиров, а также соблюдение требований безопасности движения по магистральным, станционным и подъездным путям.
3. Безопасность движения обеспечивается комплексом организационных и технических мероприятий, направленных на защиту жизни и здоровья человека, охрану окружающей среды, создание условий безаварийной работы участников перевозочного процесса, содержание в исправности магистральной железнодорожной сети, подвижного состава железнодорожных путей, сооружений, оборудования, механизмов и приспособлений, а также устранение последствий возможных аварий.
4. Солидарную ответственность за несоблюдение установленных нормативов при строительстве и эксплуатации газо-, нефтепроводов и других сооружений, пересекающих железнодорожные пути или находящихся в непосредственной близости от них, а также за безопасность эксплуатации указанных сооружений несут их собственники и владельцы.
Владельцы указанных сооружений обязаны своевременно информировать участников перевозочного процесса и органы государственного транспортного контроля о возникновении аварий или аварийных ситуаций, угрожающих безопасности движения.
5. Отправитель (грузоотправитель), получатель (грузополучатель), отправляющий и получающий опасные грузы, а также перевозчик, выполняющий перевозку опасных грузов, обязаны обеспечить безопасность их перевозки, иметь средства и мобильные подразделения, необходимые для ликвидации аварийных ситуаций и их последствий (в том числе по договору).
При возникновении аварийной ситуации в процессе перевозки опасных грузов, участники перевозочного процесса обязаны обеспечить немедленную отправку указанных подразделений на место происшествия.

4) 14-бапта:
1-тармақтағы 9) тармақша алынып тасталсын;
17), 18) тармақшалармен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"17) темiр жол көлiгiндегi техникалық реттеу объектiлерiне және оның өмiрлiк циклiнiң процесiне техникалық регламенттердi бекiту;
18) темiр жол көлiгiндегi қауiпсiздiк ережелерiн бекiту;
5) 16-баптың 2-тармағындағы "сәйкес емес" деген сөздерден кейiн "қауiпсiздiк талаптарына және" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 6-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Темiр жол көлiгi саласындағы қауiпсiздiктiң жалпы талаптары";
7) 30-бап мынадай редакцияда баяндалсын:
"30-бап. Жалпы ережелер
1. Техникалық реттеу объектiлерi темiр жол көлiктерi, темiр жолдары, темiр жол станциялары, вокзалдар және темiр жол тасымалдарымен байланысты тасымалдау процесiне қатысушы басқа да объектiлер, сондай-ақ олардың өмiрлiк циклiнiң процестерi болып табылады.
2. Тасымал процесiне қатысушылар техникалық регламенттерде белгiленген қауiпсiздiк талаптарын орындауға және адамның өмiрi мен денсаулығы, жолаушылардың жолда жүруi үшiн қауiпсiз жағдайларды, сондай-ақ магистралдық, станциялық және кiрме жолдармен жүрудiң қауiпсiздiк талаптарының сақталуын қамтамасыз етуге мiндеттi.
3. Қозғалыс қауiпсiздiгi адамның өмiрi мен денсаулығын сақтауға, қоршаған ортаны қорғауға, тасымал процесiне қатысушылардың апатсыз жұмыс iстеуiне жағдайлар туғызуға магистралдық темiр жол желiсiн, темiр жолдың жылжымалы құрамын, құрылыстарды, жабдықтарды, механизмдер мен тетiктердi дұрыс жағдайда ұстауға, сондай-ақ болуы ықтимал апаттардың зардаптарын жоюға бағытталған ұйымдастырушылық және техникалық iс-шаралар кешенiмен қамтамасыз етiледi.
4. Темiр жолмен қиылысатын немесе оларға жақын орналасқан газ, мұнай құбырларын жүргiзу және басқа құрылыстар салу мен пайдалану кезiнде белгiленген нормативтердiң сақталмағаны үшiн, сондай-ақ аталған құрылыстарды пайдалану қауiпсiздiгi үшiн ортақ жауаптылық олардың меншiк иелерi мен иеленушiлерiне жүктеледi.
Аталған құрылыстардың иеленушiлерi тасымал процесiне қатысушыларға және мемлекеттiк көлiк бақылау органдарына жүру қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн апаттың немесе апаттық жағдайлардың туындағаны туралы дер кезiнде хабардар етуге мiндеттi.
5. Қауiптi жүктердi жөнелтiп және қабылдап отыратын жөнелтушi (жүк жөнелтушi), алушы (жүк алушы), сондай-ақ қауiптi жүктердi тасымалдайтын тасымалдаушы олардың қауiпсiз тасымалдануын қамтамасыз етуге мiндеттi, оларда апаттық жағдайларды және олардың зардаптарын жоюға қажеттi құралдар мен жұмылдыру бөлiмшелерi (соның iшiнде шарт бойынша) болуға тиiс.
Қауiптi жүктердi тасымалдау процесiнде апаттық жағдайлар туындаған жағдайда тасымалдау процесiне қатысушылар аталған бөлiмшелердiң оқиға орнына жедел түрде жiберiлуiн қамтамасыз етуге мiндеттi.

Статья 31. Общие требования безопасности при обращении на
рынке железнодорожного транспорта и оборудования
1. Железнодорожный транспорт и оборудования не должны реализовываться на рынке и использоваться, если они не соответствуют требованиям, обеспечивающим безопасность для жизни и здоровья человека и окружающей среды, или могут ввести в заблуждение потребителей.
2. Лицо, размещающее железнодорожный транспорт и оборудование на рынке Республики Казахстан, подлежащие подтверждению соответствия, обязано предпринять все необходимые меры для подтверждения соответствия их требованиям законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования.
3. Железнодорожный транспорт и оборудование должны иметь необходимые предупреждающие надписи или знаки об опасностях и условиях безопасной эксплуатации.
4. Лицо, размещающее железнодорожный транспорт и оборудование на рынке обязан незамедлительно информировать уполномоченные органы о нарушениях требований безопасности уже распространенного железнодорожного транспорта и оборудовании и о принятых им мерах.
5. Лицо, имеющее информацию от изготовителя, импортера, эксплуатанта или органов государственного контроля о несоответствии железнодорожного транспорта и оборудования установленным требованиям безопасности не должно размещать их на рынке.";
8) дополнить статьями 31-1, 31-2, 31-3, 31-4, 31-5 следующего содержания:
"Статья 31-1. Общие требования безопасности при
проектировании железнодорожного транспорта
и оборудования
1. Объекты железнодорожного транспорта, а также объекты, на которых осуществляются производство, погрузка, выгрузка (разгрузка), хранение и транспортировка опасных грузов, должны быть удалены от населенных пунктов, промышленных, сельскохозяйственных и других предприятий, отдельных зданий и сооружений на необходимые расстояния в соответствии со строительными нормами и правилами, установленными уполномоченными государственными органами.
2. При проектировании должно обеспечиваться соответствие проекта железнодорожного транспорта или оборудования требованиям законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования на отдельные виды железнодорожного транспорта и оборудования.
3. При проектировании железнодорожного транспорта и оборудования должны быть идентифицированы все возможные опасности на всех стадиях их жизненного цикла, в том числе, при нормальной эксплуатации, чрезвычайных ситуациях (отказах и внешних воздействиях), предполагаемых ошибках персонала и недопустимом использовании.
4. Конструкция железнодорожного транспорта, его тормозного оборудования, устройства воздухообеспечения тормозного оборудования, устройств сигнализации и связи, контрольно-измерительного и электрического оборудования должны соответствовать требованиям по безопасности для жизни и здоровья человека в течение всего периода эксплуатации.

31-бап. Темiр жол көлiгi мен жабдықтарды рынокта айналдыру
кезiндегi қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
1. Темiр жол көлiгi мен жабдықтары, егер олар адам өмiрi мен денсаулығы, қоршаған орта үшiн қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн талаптарға сәйкес келмесе немесе тұтынушыларды жаңылыстыруға әкелетiн болса, онда оларды базарда өткiзуге және пайдалануға тиым салынады.
2. Сәйкестiктi растауға жататын темiр жол көлiгi мен жабдықтарды Қазақстан Республикасының рыногына орналастыратын тұлға олардың техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестiгiн растау үшiн барлық қажеттi шараларды қолдануға мiндеттi.
3. Темiр жол көлiгi мен жабдықтарда қауiптiлiк және қауiпсiз пайдалану туралы қажеттi сақтандыру жазулары немесе белгiлерi болуы тиiс.
4. Темiр жол көлiгi мен жабдықтарын рынокта орналастырушы тұлға таратылып кеткен темiр жол көлiгi мен жабдықтарының қауiпсiздiк талаптарын бұзғаны туралы және оларға қолданылған шаралар туралы уәкiлеттi органдарға жедел түрде ақпарат беруге мiндеттi.
5. Дайындаушыдан, импорттердан, пайдаланушыдан немесе мемлекеттiк бақылау органдарынан темiр жол көлiгi мен жабдықтарының белгiленген қауiпсiздiк талаптарына сәйкес келмейтiнi туралы ақпарат алған тұлға оларды рынокқа орналастырмауы тиiс.";
8) мынадай мазмұндағы 31-1, 31-2, 31-3, 31-4, 31-5 баптарымен толықтырылсын:
"31-1-бап. Темiр жол көлiгi мен жабдықтарды жобалау кезiндегi
қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
1. Темiр жол көлiгi объектiлерi, сондай-ақ қауiптi жүктердi өндіру, тиеу, түсiру (түсiрiп алу), сақтау және тасымалдау жұмыстары жүргiзiлетiн объектiлер елдi мекендерден, өндiрiстiк, ауыл шаруашылығы және басқа да кәсiпорындардан, жеке ғимараттар мен құрылыстардан уәкiлеттi мемлекеттiк органдар белгiлеген құрылыс нормалары және ережелерiне сәйкес тиiстi қашықтыққа алыстатылуы тиiс.
2. Жобалауда темiр жол көлiгi мен жабдықтардың жеке түрлерiне арналған техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына темiр жол көлiгiнiң немесе жабдықтардың жобасының сәйкестiгi қамтамасыз етiлуi тиiс.
3. Жобалауда барлық өмiрлiк циклiнiң сатысындағы, соның iшiнде бiрқалыпты пайдалану, төтенше жағдайлар (бас тарту және сыртқы әсер), қызметкердiң болжамды қателiктерi мен рұқсат етiлмейтiн пайдалануы кезiндегi барлық мүмкiн қауiп-қатерлер сәйкестендiрiлуi тиiс.
4. Темiр жол көлiгiнiң, оның тежегiш жабдығының, тежегiш жабдықтарды ауамен қамтамасыз ету қондырғысының, белгi беру және байланыс қондырғыларының, бақылау-өлшегiш және электр жабдығының конструкциясы пайдаланудың барлық кезеңiндегi адам өмiрi мен денсаулығына қауiпсiздiк талаптарына сәйкес келуi тиiс.

5. Для всех видов железнодорожного транспорта и оборудования риск, пожара, взрыва, перегрева вызываемый непосредственно машиной, парами или другими материалами в течение назначенного срока службы (назначенного ресурса) в соответствии с инструкцией по эксплуатации, не должен превышать допустимых значений, установленных законодательством Республики Казахстан.
6. Необходимо обеспечить средства безопасного доступа (лестницы, проходы) ко всем зонам для работы и технического обслуживания.
Статья 31-2. Общие требования безопасности при производстве
железнодорожного транспорта и оборудования
1. При производстве железнодорожного транспорта и оборудования необходимо обеспечить соответствие процесса изготовления железнодорожного транспорта и оборудования требованиям проектной документации, настоящего Закона и технических регламентов на конкретные виды железнодорожного транспорта и оборудования.
2. При производстве железнодорожного транспорта и оборудования изготовитель обязан выполнить весь комплекс мер по обеспечению безопасности, определенный проектной документацией и обеспечить возможность контроля выполнения всех технологических операций, от которых зависит безопасность.
3. Если для обеспечения безопасности в процессе или после изготовления железнодорожного транспорта и оборудования требуется проведение испытаний, то они должны быть проведены в полном объеме с выполнением всех требований проектной документации.
Статья 31-3. Общие требования безопасности при эксплуатации
(монтаже и ремонте) железнодорожного транспорта
и оборудования
1. Железнодорожные пути, территории железнодорожных станций, вокзалов и иных объектов участников перевозочного процесса, связанных с перевозочным процессом, являются зонами повышенной опасности и должны иметь сигнальное ограждение в соответствии с требованиями, установленными уполномоченным органом.
2. Все необходимые требования к обеспечению безопасности при эксплуатации (монтаже и ремонте), а также сохранению технических характеристик влияющих на его безопасность, должны быть приведены в эксплуатационной документации на железнодорожный транспорт и оборудование.
3. Физические или юридические лица, осуществляющие эксплуатацию (монтаж и ремонт) железнодорожного транспорта и оборудования, должны обеспечить выполнение требований эксплуатационной документации на железнодорожный транспорт и оборудование.
4. Владелец тягового транспортного средства (локомотива) при оказании услуг локомотивной тяги обязан обеспечить его исправное состояние, в том числе осуществление технологической подготовки к эксплуатации.

5. Темiр жол көлiгi мен жабдығының барлық түрлерi үшiн пайдалану жөнiндегi нұсқамаға сәйкес қызмет етудiң белгiлеген мерзiмi (белгiленген ресурс) iшiнде өрт, жарылыс, тiкелей машинадан, будан немесе басқа да материалдардан туындаған қызып кету қаупi Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгiленген рұқсат етiлген мәндерден аспауы тиiс.
6. Жұмыс пен техникалық қызмет көрсетуге арналған барлық аймақтарға кiруге қауiпсiз қол жеткiзу құралдарымен қамтамасыз ету қажет.
31-2-бап. Темiр жол көлiгi мен жабдығын өндiрудегi
қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
1. Темiр жол көлiгi мен жабдығын өндiруде темiр жол көлiгi мен жабдығын дайындау процесiнiң жобалық құжаттаманың, осы Заңның және темiр жол көлiгi мен жабдығының нақты түрлерiне арналған техникалық регламенттердiң талаптарына сәйкестiгiн қамтамасыз ету қажет.
2. Темiр жол көлiгi мен жабдығын өндiруде дайындаушы жобалық құжаттамамен анықталған қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi барлық iс-шаралар жинағын орындауға және қауiпсiздiктiң тәуелдi болатын барлық технологиялық операцияларын орындауға бақылау жасау мүмкiндiгiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
3. Егер темiр жол көлiгi мен жабдығын дайындау процесiнде немесе одан кейiн қауiпсiздiкпен қамтамасыз ету үшiн сынақтар жүргiзу қажет болса, онда олар жобалық құжаттаманың барлық талаптарын орындай отырып толық көлемде жүргiзiлуi тиiс.
31-3-бап. Темiр жол көлiгi мен жабдығын пайдалану кезiндегi
(монтаждау және жөндеу кезiндегi) қауiпсiздiктiң
жалпы талаптары
1. Тасымалдау процесiмен байланысты темiр жолдары, темiр жол станциялары аймақтары, вокзалдар және тасымалдау процесiне қатысушылардың басқа да объектiлерi қауiптiлiгi жоғары аймақ болып саналады және олардың уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға сәйкес белгi беру қоршаулары болуы тиiс.
2. Пайдалану кезiнде (монтаждау және жөндеу кезiнде) қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге, сондай-ақ оның қауiпсiздiгiне әсер ететiн техникалық сипаттамаларды сақтауға қойылатын барлық қажеттi талаптар темiр жол көлiгi мен жабдығына арналған пайдалану құжаттамасында берiлуi тиiс.
3. Темiр жол көлiгi мен жабдығын пайдалануды (монтаждауды және жөндеудi) жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар темiр жол көлiгi мен жабдығына арналған пайдалану құжаттамасының талаптарын орындауды қамтамасыз етуi тиiс.
4. Тартқыш көлiк құралының (локомотивтiң) иесi локомотивтi тартқыш қызметiн көрсету кезiнде оның дұрыс жұмыс жағдайын, соның iшiнде пайдалануға технологиялық дайындығының iске асырылуын қамтамасыз етуге мiндеттi.

5. Выбросы вредных веществ и отработанных газов магистральных и маневренных тепловозов не должны превышать значений, установленных законодательством Республики Казахстан.
6. Железнодорожный транспорт и оборудование должны выполнять свои функции, подлежать регулировке и техническому обслуживанию, не подвергая людей риску при выполнении этих операций.
7. Системы управления железнодорожным транспортом и оборудованием должны обеспечивать безопасность их эксплуатации при всех предусмотренных режимах работы и условиях эксплуатации.
8. Устройство управления должно быть легко различимо, а в необходимых случаях обозначено надписями, символами или другими способами.
Железнодорожный транспорт и оборудование должны быть оснащены необходимым оборудованием, устройством, обеспечивающим их полную и безопасную остановку (выключение).
Системы управления должны включать средства экстренного торможения и аварийной остановки (выключения), если их использование может уменьшить или предотвратить опасность.
9. Центральный пульт управления системой железнодорожного транспорта и оборудования должен быть оборудован средствами отображения информации о нарушениях эксплуатации любой части систем, а также средствами аварийной остановки (выключения).
10. Выбранный режим управления железнодорожным транспортом и оборудованием должен иметь приоритет относительно всех других режимов управления за исключением аварийной остановки (выключения).
11. Неисправность источника питания и схемы управления не должны приводить к возникновению опасных ситуаций.
Статья 31-4. Общие требования безопасности при
транспортировке и хранении железнодорожного
транспорта и оборудования
1. Все необходимые требования к обеспечению сохранности железнодорожного транспорта и оборудования в процессе их транспортировки и хранения, сохранения технических характеристик, обуславливающих его безопасность, в том числе требования к упаковке, консервации, условиям транспортировки и хранения, назначенные сроки хранения, указания по срокам переосвидетельствования состояния, замены отдельных элементов, деталей, узлов с истекшими сроками хранения, должны быть оговорены в эксплуатационной документации на железнодорожный транспорт и оборудование.
2. Требования безопасности транспортировки и хранения конкретных видов железнодорожного транспорта и оборудования устанавливаются техническими регламентами в сфере железнодорожного транспорта.
3. Материалы и вещества, применяемые для упаковки и консервации, должны соответствовать требованиям безопасности установленные законодательством Республики Казахстан.

5. Магистралдық және маневр жасау тепловоздарының зиянды заттарының және пайдаланылған газдарының тастандылары Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген мәнiнен аспауы тиiс.
6. Темiр жол көлiгi мен жабдығы өз қызметтерiн орындауы, реттеуге және техникалық қызмет көрсетуге жатқызылуы, осы операцияларды орындау кезiнде адамдарға қауiп-қатер төндiрмеуi тиiс.
7. Темiр жол көлiгi мен жабдығын басқару жүйелерi жұмыстың барлық қарастырылған режимiнде және пайдалану жағдайларында оларды пайдалану қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуi тиiс.
8. Басқару қондырғылары жеңiл ажыратылуы тиiс, ал қажет болған жағдайларда жазулармен, символдармен немесе басқа тәсiлдермен белгiленуi тиiс.
Темiр жол көлiгi мен жабдығы олардың толық және қауiпсiз тоқтатылуын (сөндiрiлуiн) қамтамасыз ететiн қажеттi жабдықтармен жабдықталуы тиiс.
Басқару жүйесiне шұғыл тежеу және апаттық тоқтату жабдықтары, егер оларды пайдалану қауiп-қатердiң алдын ала алатын немесе азайта алатын болса, кiргiзiлуi тиiс.
9. Темiр жол көлiгi мен жабдығының жүйесiн орталықтан басқару пультi жүйенiң кез-келген бөлiгiн пайдаланудың бұзылуы туралы ақпараттарды бейнелейтiн құралдармен, сондай-ақ апаттық тоқтату (сөндiру) құралдарымен жабдықталуы тиiс.
10. Темiр жол көлiгi мен жабдықтарды басқарудың таңдалған режимiнде апаттық тоқтатулардан (сөндiруден) басқа басқарудың басқа да барлық режимдерiне қатысты басымдылығы болуы тиiс.
11. Қуат көзiнiң және басқару сызбасының бұзылуы қауiптi жағдайлардың туындауына әкелiп соқтырмауы тиiс.
31-4 бап. Темiр жол көлiгi мен жабдығын тасымалдау және
сақтау кезiндегi қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
1. Темiр жол көлiгi мен жабдығын тасымалдау және сақтау процесiнде олардың сақталуын қамтамасыз етуге, оның қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн техникалық сипаттамаларды сақтауға қойылатын барлық қажеттi талаптар, соның iшiнде буып-түюге, консервациялауға, тасымалдау және сақтау шарттарына қойылатын талаптар, белгiленген сақтау мерзiмi, жайы-күйiн қайта куәландыру мерзiмi бойынша нұсқаулар, сақтау мерзiмi өтiп кеткен жеке элементтердi, бөлшектердi, тораптарды ауыстыру темiр жол көлiгi мен жабдығына арналған пайдалану құжаттамаларында келiсiлуi тиiс.
2. Темiр жол көлiгi мен жабдығының нақты түрлерiн тасымалдау және сақтау қауiпсiздiгiнiң талаптары темiржол көлiгi саласындағы техникалық регламенттермен белгiленедi.
3. Буып-түю мен консервациялау үшiн қолданылатын материалдар мен заттар Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгiленген қауiпсiздiк талаптарына сәйкес келуi тиiс.

4. Погрузка, разгрузка, транспортировка и складирование должны проводиться обученным персоналом с соблюдением установленных требований безопасности.
Статья 31-5. Общие требования безопасности при утилизации и
уничтожения железнодорожного транспорта и
оборудования
Физическое или юридическое лицо должно обеспечить утилизацию и уничтожение железнодорожного транспорта и оборудования в соответствии с требованиями, установленными техническими регламентами на каждый вид железнодорожного транспорта.".
18. В  Закон  Республики Казахстан от 15 декабря 2001 г. "О государственном регулировании гражданской авиации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 320; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23):
1) в подпункте 11) статьи 1 слова "параметрам и летным качествам" заменить словами "обеспечивающим безопасность и летное качество";
2) статью 3 дополнить частью следующего содержания:
"В соответствии с требованиями Международной организации гражданской авиации (ИКАО) уполномоченный орган осуществляет выдачу следующих документов:
сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов и воздушных судов сверхлегкой авиации;
сертификат типа;
сертификат годности аэродрома;
сертификат летной годности;
сертификат экземпляра
Выдача указанных документов не регулируется законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования";
3) в статье 4:
подпункт 7-1) исключить;
дополнить подпунктами 17), 18), 19), 20), 21) и 22) следующего содержания:
"17) установление нормы летной годности гражданских воздушных судов;
18) утверждение порядка сертификации и выдачи сертификатов эксплуатанта гражданских воздушных судов и воздушных судов сверхлегкой авиации, сертификатов типа, сертификатов годности аэродрома, сертификатов летной годности и сертификатов экземпляра.
19) утверждение нормативных правовых актов, определяющих порядок обеспечения безопасности труда и производственной санитарии в области гражданской авиации, а также по аэронавигационному обслуживанию полетов;
20) утверждение нормативных правовых актов по вопросам безопасности полетов и авиационной безопасности;
21) утверждение нормативных правовых актов в сфере радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи;
22) утверждение технических регламентов в сфере гражданской авиации.";
4) в статье 5:
в пункте 1:
подпункт 2) дополнить словами "по обеспечению безопасности для жизни, здоровья человека, окружающей среды";
подпункты 8) и 17) изложить в следующей редакции:
"8) сертификация и выдача сертификатов эксплуатанта гражданских воздушных судов и воздушных судов сверхлегкой авиации, сертификатов типа, сертификатов годности аэродрома, сертификатов летной годности и сертификатов экземпляра;
17) разработка технических регламентов в сфере гражданской авиации;";
подпункты 26-1), 26-3), 26-7), 26-8) и 26-9) исключить;

4. Тиеудi, түсiрудi, тасымалдауды және қоймаға қоюды бекiтiлген қауiпсiздiк талаптарын сақтай отырып оқуын оқыған маман жүргiзуi тиiс.
31-5-бап. Темiр жол көлiгi мен жабдығын кәдеге жарату және
жою кезiндегi қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
Заңды немесе жеке тұлға темiр жол көлiгi мен жабдығын кәдеге жаратуды және жоюды темiр жол көлiгiнiң әрбiр түрiне арналған техникалық регламенттермен белгiленген талаптарға сәйкес қамтамасыз етуi тиiс.".
18. "Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2001 ж., N 23, 320-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат):
1) 1-баптың 11-тармақшасындағы "параметрi және ұшу сапасына" деген сөздер "қауiпсiздiк және ұшу сапасын қамтамасыз етушi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-бап мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Уәкiлеттi орган мынадай:
азаматтық әуе кемелерiн және аса жеңiл авиация әуе кемелерiн пайдаланушы сертификаты;
тип сертификаты;
аэродромның жарамдылық сертификаты;
ұшу жарамдылығы сертификаты;
нұсқа сертификаты құжаттарын берудi Азаматтық авиация халықаралық ұйымының (ААХҰ) талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
Көрсетiлген құжаттарды беру техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасымен реттелмейдi.";
3) 4-бапта:
7-1) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 17), 18), 19), 20), 21) және 23) тармақшалармен толықтырылсын:
"17) азаматтық әуе кемелерiнiң ұшу жарамдылығы нормаларын белгiлеу;
18) азаматтық әуе кемелерiн және аса жеңiл авияция әуе кемелерiн пайдаланушы сертификаттарын, тип сертификаттарын, аэродромның жарамдылық сертификаттарын, ұшу жарамдылығы сертификаттары мен нұсқа сертификаттарын сертификаттау және беру тәртiбiн бекiту;
19) азаматтық авиация саласындағы еңбек қауiпсiздiгi мен өндiрiс санитариясын қамтамасыз ету тәртiбiн айқындайтын, сондай-ақ ұшуларға аэронавигациялық қызмет ету жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi бекiту;
20) ұшу қауiпсiздiгi мен авиация қауiпсiздiгi мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлер бекiту;
21) ұшуды және авиациялық электр байланысы радиотехникалық қамтамасыз ету саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi бекiту;
22) азаматтық авиация саласындағы техникалық регламенттердi бекiту.";
4) 5-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша "адам өмiрi мен денсаулығы, қоршаған орта үшiн қауiпсiздiктi қамтамасыз ету бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
8) және 9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) азаматтық әуе кемелерiн және аса жеңiл авияция әуе кемелерiн пайдаланушы сертификаттарын, тип сертификаттарын, аэродромның жарамдылық сертификаттарын, ұшу жарамдылығы сертификаттары мен нұсқа сертификаттарын сертификаттау және беру;
9) азаматтық авиация саласындағы техникалық регламенттердi әзiрлеу;";
26-1), 26-3), 26-7), 26-8) және 26-9) тармақшалары алынып тасталсын;

5) статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Подтверждение соответствия в сфере
гражданской авиации
Подтверждение соответствия в сфере гражданской авиации, за исключением случаев предусмотренных частью второй статьи 3 настоящего Закона, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.".
19. В  Закон  Республики Казахстан от 17 января 2002 г. "О торговом мореплавании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 2, ст. 16; 2004 г., N 20, ст. 116; N 23, ст. 142; 2005 г., N 11, ст. 36;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):
1) пункт 2 статьи 4 дополнить подпунктами 16), 17), 18) и 19) следующего содержания:
"16) утверждение правил классификации морских судов;
17) утверждение правил по оборудованию морских судов;
18) утверждение правил о грузовой марке морских судов;
19) утверждение технических регламентов в сфере торгового мореплавания.";
2) статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Подтверждение соответствия
1. Подтверждение соответствия продукции, относящейся к деятельности в сфере торгового мореплавания и процессов ее жизненного цикла, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Документ по подтверждению соответствия, выданный иностранным государством, признается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
3) дополнить главой 1-1 следующего содержания:
"Глава 1-1. Общие требования безопасности в сфере торгового мореплавания
Статья 8-1. Общие требования безопасности в сфере торгового
мореплавания
1. Участники перевозочного процесса обязаны обеспечить безопасные условия для жизни и здоровья человека, окружающей среды, а также соблюдение требований безопасности торгового мореплавания.
2. Безопасность торгового мореплавания обеспечивается комплексом организационных и технических мероприятий, направленных на защиту жизни и здоровья человека, окружающей среды, создание условий безаварийной работы участников перевозочного процесса, содержание водных путей в мореходном состоянии, в технически годном состоянии судов, портов, береговых объектов и сооружений на внутренних водных путях, а также предупреждение аварийности судов.
Объектами технического регулирования в сфере торгового мореплавания являются:
1) суда, используемые для торгового мореплавания, порты, береговые объекты и сооружения на водных путях;

5) 10-бап мынадай редакцияда баяндалсын:
"10-бап. Азаматтық авиация саласындағы сәйкестiктi растау.
Азаматтық авиация саласындағы сәйкестiктi растау осы заңның 3-бабының екiншi бөлiмiнде қарастырылған жағдайларынан басқа техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
19. "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2002 ж., N 2, 16-құжат; 2004 ж., N 20, 116-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 11, 36-құжат, 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) 4-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 16)-19)-тармақшалармен толықтырылсын:
"16) теңiз кемелерiн жiктеу ережесiн бекiту;
17) теңiз кемелерiн жабдықтау жөнiндегi ереженi бекiту;
18) теңiз кемелерiнiң жүк маркасы туралы ереженi бекiту;
19) сауда мақсатында теңiзде жүзу саласында техникалық регламенттердi бекiту кiредi";
2) 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Сәйкестiктi растау
1. Сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы қызметке жататын өнiмдi және оның өмiрлiк циклiнiң процестерiнiң сәйкестiгiн растау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Шет мемлекет берген сәйкестiктi растау жөнiндегi құжат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес танылады.";
3) мынадай мазмұндағы 1-1-тараумен толықтырылсын:
"1-1 тарау. Сауда мақсатында теңiзде жүзу саласында қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
8-1-бап. Сауда мақсатында теңiзде жүзу саласында
қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
1. Тасымалдау процесiне қатысушылар адам өмiрi мен денсаулығы, қоршаған орта үшiн қауiпсiздiк шарттарын қамтамасыз етуге, сондай-ақ қауiпсiз сауда мақсатында теңiзде жүзу талаптарын сақтауға мiндеттi.
2. Сауда мақсатында теңiзде жүзу қауiпсiздiгi адам өмiрi мен денсаулығын, қоршаған ортаны қорғауға, тасымалдау процесiне қатысушылардың апатсыз жұмыс жағдайын құруға, су жолдарын кеме жүретiн жағдайда ұстауға, кеме, порттар, жағалаулық объектiлердi және теңiздегi басқа да құрылыстарды техникалық жарамды жағдайда ұстауға, сондай-ақ кемелерде апат жағдайларды болдырмауға бағытталған ұйымдастыру және техникалық iс-шаралар кешенiмен қамтамасыз етiледi.
Сауда мақсатында теңiзде жүзу саласында техникалық реттеу объектiлерi:
1) сауда мақсатында теңiзде жүзу үшiн пайдаланылатын кемелер, порттар, жағалау объектiлерi және су жолындағы басқа да құрылыстар;

2) процессы производства (строительство, ремонт, реконструкция), эксплуатации судов, используемых для торгового мореплавания, портов, береговых объектов и сооружений на водных путях.
Статья 8-2. Общие требования безопасности при производстве
(строительство, ремонт, реконструкция) судов,
используемых для торгового мореплавания, портов,
береговых объектов и сооружений на водных путях
1. При производстве (строительство, ремонт, реконструкция) судов торгового мореплавания необходимо обеспечить соответствие требованиям проектной документации и законодательства в области торгового мореплавания.
2. При производстве (строительство, ремонт, реконструкция) судов торгового мореплавания изготовитель обязан выполнить весь комплекс мер по обеспечению безопасности, определенный проектной документацией и обеспечить возможность контроля выполнения всех технологических операций, от которых зависит безопасность мореплавания.
3. Если для обеспечения безопасности в процессе или после изготовления судов торгового мореплавания требуется проведение испытаний, то они должны быть проведены в полном объеме с выполнением всех требований проектной документации.
4. Каждое судно должно быть промаркировано идентификационным номером, наносимым на корпус. Маркировка должна быть видимой, разборчивой и несмываемой.
5. Судно должно быть разработано таким образом, чтобы свести к минимуму риск падения за борт и обеспечивать спасение людей, оказавшихся за бортом.
6. Место основного рулевого должно обеспечивать круговой обзор.
7. Судно должно быть снабжено руководством по эксплуатации, в котором особое внимание должно уделяться риску пожара и затопления.
Статья 8-3. Общие требования безопасности при эксплуатации
судов, используемых для торгового мореплавания,
портов, береговых объектов и сооружений на водных
путях
1. Суда, порты, береговые объекты и сооружения на море, связанные с процессом торгового мореплавания, являются зонами повышенной опасности и должны отвечать требованиям законодательных актов и актов Правительства Республики Казахстан в области торгового мореплавания.
2. Физические или юридические лица, осуществляющие эксплуатацию судов, портов, береговых объектов и сооружений на море, должны обеспечить выполнение требований законодательных актов и актов Правительства Республики, в сфере торгового мореплавания.
3. Эксплуатация судов, используемых для торгового мореплавания, не должна оказывать негативное воздействие на жизнь и здоровье человека, и окружающую среду.";

2) сауда мақсатында теңiзде жүзу үшiн пайдаланылатын кемелер, порттар, жағалау объектiлерi және теңiздегi басқа да құрылыстарды өндiру процесi (салу, жөндеу, қайта құру) болып табылады.
8-2-бап. Сауда мақсатында теңiзде жүзу үшiн пайдаланылатын
кемелердi, порттарды, жағалау объектiлерiн және су
жолдарындағы құрылыстарды жасау (салу, жөндеу, қайта
құру) кезiндегi қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
1. Сауда мақсатында теңiзде жүзетiн кемелердi жасау (салу, жөндеу, қайта құру) кезiнде олардың жобалау құжаттама талаптары мен сауда мақсатында теңiзде жүзу заңнамасына сәйкестiгi қамтамасыз етiлуi тиiс.
2. Сауда мақсатында теңiзде жүзетiн кемелердi жасау (салу, жөндеу, қайта құру) кезiнде дайындаушы жобалық құжаттамамен анықталған қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi шаралардың барлық кешенiн орындауы және теңiзде жүзу қауiпсiздiгi тәуелдi болатын барлық технологиялық операциялардың орындалуын бақылау мүмкiндiгiн қамтамасыз етуi тиiс.
3. Егер кеме жасау процесiнде немесе одан кейiн қауiпсiздiктi қамтамасыз ету үшiн сынаулар жүргiзiлуi талап етiлсе, онда олар жобалық құжаттамалардың барлық талаптарын толық көлемде орындаумен жүргiзiлуi керек.
4. Әр кеме корпусына түсiрiлiп сәйкестендiрiлетiн нөмiрмен таңбалануы керек. Таңбалау көрiнетiн, анық және жуылмайтын болуы керек.
5. Кеме борттан асып құлап кету қаупiн болдырмайтындай және борттан тыс қалған адамдарды құтқаруды қамтамасыз ететiндей үлгiде әзiрленуi керек.
6. Негiзгi рульдiк басқару орны сенiмдi айнала шолуды қамтамасыз етуi керек.
7. Кеме өрт туындау және бату қаупiне ерекше көңiл бөлiнетiн пайдалану жөнiндегi нұсқаулықпен жабдықталған болуы керек.
8-3-бап. Сауда мақсатында теңiзде жүзу үшiн пайдаланылатын
кемелердi, порттар, жағалау объектiлерi мен су
жолдарындағы құрылыстарды пайдалану кезiндегi
қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
1. Кемелер, порттар, жағалау объектiлерi мен сауда мақсатында теңiзде жүзу процесiмен байланысты теңiздегi басқа да құрылыстар қауiптiлiгi жоғары аймақтар болып табылады және заңнамалық актiлер мен сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы Қазақстан Республикасы Үкiметi актiлерiнiң талаптарына жауап беруi керек.
2. Кеме, порттар, жағалау объектiлерiн және теңiздегi басқа да құрылыстарды пайдаланатын жеке немесе заңды тұлғалар заңнамалық актiлер мен сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы Қазақстан Республикасы Үкiметi актiлерi талаптарының орындалуын қамтамасыз етуi керек.
3. Сауда мақсатында теңiзде жүзу үшiн пайдаланылатын кемелердi пайдалану адам өмiрi мен денсаулығына және қоршаған ортаға терiс әсер етпеуi керек.";

4) в пункте 3 статьи 15 слова "уполномоченным органом" заменить словами "техническими регламентами в сфере торгового мореплавания";
5) подпункт 1) пункта 2 статьи 42 изложить в следующей редакции:
"1) несоответствия судна требованиям безопасности, установленным техническими регламентами в сфере торгового мореплавания;";
6) пункт 1 статьи 59 после слова "обеспечить" дополнить словами "безопасность и";
7) пункт 1 статьи 72 изложить в следующей редакции:
"1. Грузы, нуждающиеся в таре и упаковке для обеспечения их полной сохранности при перевозках, должны предъявляться для перевозок в исправной таре и упаковке. Тара и упаковка должны соответствовать обязательным требованиям безопасности, установленным техническими регламентами.";
8) в подпункте 1) пункта 1 статьи 196 слово "гражданина" заменить словом "человека".
20. В  Закон  Республики Казахстан от 11 марта 2002 г. "Об охране атмосферного воздуха" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 5, ст. 54; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):
1) статью 6 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) утверждение технических регламентов в сфере охраны атмосферного воздуха.";
2) статью 7 дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
"17) разработка технических регламентов в сфере охраны атмосферного воздуха.";
3) в пункте 1 статьи 16 слова "центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области охраны окружающей среды" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";
4) статью 27 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) обеспечить соблюдение установленных предельно-допустимых нормативов выбросов вредных веществ в атмосферный воздух.".
21. В  Закон  Республики Казахстан от 3 апреля 2002 г. "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 7-8, ст. 77; 2004 г., N 23, ст. 142;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):

4) 15-баптың 3-тармағында "уәкiлеттi орган" деген сөздер "сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы техникалық регламенттермен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 42-баптың 2-тармағының 1)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кеменiң сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы техникалық регламенттермен белгiленген қауiпсiздiк талаптарына сәйкессiздiгi жағдайда;";
6) 59-баптың 1-тармағы "кеменiң" деген сөзден кейiн "қауiпсiздiгiн және" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 72-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тасымалдау кезiнде жүктiң толық сақталуын қамтамасыз ету үшiн ыдысқа салуды және буып-түюдi қажет ететiн жүк тасымалдауға жарамды ыдысқа салынып және буып-түйiлiп берiлуге тиiс. Ыдыс және орау техникалық регламенттерде белгiленген қауiпсiздiктiң мiндеттi талаптарына сәйкес болуы тиiс.";
9) 196-баптың 1-тармағының 1)-тармақшасында "азаматтың" деген сөз "адам" деген сөзбен ауыстырылсын.".
20. "Атмосфералық ауаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 наурыздағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2002 ж., N 5, 54-құжат; 2005 ж., N 23, 142-құжат, 2006 ж. N 1, 5-құжат, 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) 6-бапты мынадай мазмұндағы 12)-тармақшамен толықтырылсын:
"12) атмосфералық ауаны қорғау саласында техникалық регламенттердi бекiту.";
2) 7-бап мынадай мазмұндағы 17)-тармақшамен толықтырылсын:
"17) атмосфералық ауаны қорғау саласында техникалық регламенттердi әзiрлеу.";
3) 16-баптың 1-тармағында "Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкiметi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 27-бапты мынадай мазмұндағы 13)-тармақшамен толықтырылсын:
"13) атмосфералық ауаға таралатын зиянды заттар тастандыларының белгiленген шектi-рұқсат етiлген нормативтерiнiң сақталуын қамтамасыз етуге.".
22. "Қауiптi өндiрiстiк объектiлердегi өнеркәсiптiк қауiпсiздiк туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 сәуiрдегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2002 ж., N 7-8, 77-құжат; 2005 ж., N 23, 142-құжат; 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):

1) статьи 1, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) промышленная безопасность на опасных производственных объектах (далее - промышленная безопасность) состояние защищенности физических и юридических лиц, окружающей среды от аварий на опасных производственных объектах и последствий указанных аварий;
2) авария - разрушение зданий, сооружений и (или) технических устройств, применяемых на опасном производственном объекте, не контролируемые взрыв и (или) выброс опасных веществ;
3) инцидент - отказ или повреждение технических устройств, применяемых на опасном производственном объекте, отклонение от режима технологического процесса, нарушение законодательства Республики Казахстан;
4) уполномоченный орган в области промышленной безопасности - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области промышленной безопасности (далее - уполномоченный орган).";
Статья 3. Опасные производственные объекты
К опасным производственным объектам относятся:
1. Объекты на которых производится, используется, перерабатывается, образуется, хранится, транспортируется, уничтожается хотя бы одно из следующих опасных веществ:
1) воспламеняющееся - вещество, которое при нормальном давлении и в смеси с воздухом становится воспламеняющимся и температура кипения которого при нормальном давлении составляет 20 градусов Цельсия или ниже;
2) взрывчатое - вещество, которое при определенных видах внешнего воздействия способно быстрое самораспространяющееся химическое превращение с выделением тепла и образованием газов;
3) горючее - вещество, способное самовозгораться, а также возгораться от источника зажигания и самостоятельно гореть после его удаления;
4) окисляющее - вещество, поддерживающее горение, вызывающее воспламенение и (или) способствующее воспламенению других веществ в результате окислительно-восстановительной экзотермической реакции;
5) токсичное - вещество, способное при воздействии на живые организмы приводить к их гибели и имеющее следующие характеристики:
средняя смертельная доза при введении в желудок от 15 до 200 миллиграммов на килограмм веса включительно;
средняя смертельная доза при нанесении на кожу от 50 до 400 миллиграммов на килограмм веса включительно;
средняя смертельная концентрация в воздухе от 0,5 до 2 миллиграммов на литр включительно;
6) высокотоксичное - вещество, способное при воздействии на живые организмы приводить к их гибели и имеющее следующие характеристики:
средняя смертельная доза при введении в желудок не более 15 миллиграммов на килограмм веса;
смертельная доза при нанесении на кожу не более 50 миллиграммов на килограмм веса;

1) 1, 3 және 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) қауiптi өндiрiстiк объектiлердегi өнеркәсiптiк қауiпсiздiк (бұдан әрi - өнеркәсiптiк қауiпсiздiк) жеке және заңды тұлғалардың, қоршаған ортаның қауiптi өндiрiстiк объектiлердегi авариялардан және аталған авариялардың зардаптарынан қорғалуының жай-күйi;
2) авария - ғимараттардың, құрылыс және (немесе) қауiптiк өндiрiстiк объектiде қолданылатын техникалық құрылғылардың бұзылуы, бақыланбайтын жарылыс және (немесе) қауiптi заттардың тасталуы;
3) оқиға - қауiптi өндiрiстiк объектiде қолданылатын техникалық құрылғылардың iстен шығуы немесе бұзылуы, технологиялық процестiң режимiнен ауытқуы, Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуы;
4) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi орган - өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асырушы мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган).";
3-бап Қауiптi өндiрiстiк объектiлер
Қауiптi өндiрiстiк объектiлерге:
1. Төмендегi мына сияқты:
1) тұтанғыш - қалыпты қысым мен ауамен қосылу жағдайында тұтанғыш болатын және қайнау температурасы қалыпты қысым жағдайында 20 немесе одан төмен Цельсий градусын құрайтын заттар;
2) жарылғыш - сыртқы әсердiң белгiлi бiр түрлерi кезiнде жылу бөлiп, газ құрап, өз-өзiнен жылдам тарайтын химиялық өзгерiстерге ұшырай алатын заттар;
3) жанғыш - өздiгiнен тұтана, сондай-ақ от алдыру көзiнен от алып, оны алып тастағаннан кейiн өздiгiнен жаңа алатын заттар;
4) тотықтандырғыш - жануға көмектесетiн, тұтануды тудыратын және (немесе) тотықтандыру-қалпына келтiрудiң экзотермиялық реакциясы нәтижесiнде басқа заттардың тұтануына себеп болатын заттар;
5) уытты - тiрi ағзаларға әсер ету жағдайында олардың опат болуына әкелетiн және мынадай сипаттамаларға ие заттар:
асқазанға енгiзген жағдайда орташа өлтiру өлшемi салмақ килограмына 15-тен 200 миллиграмға дейiн қоса;
терiге жұққан жағдайда орташа өлтiру өлшемi салмақ килограмына 50-ден 400 миллиграмға дейiн қоса;
ауадағы орташа өлтiретiн шоғыры литрге 0,5-тен 2 миллиграмға дейiн қоса;
6) уыттылығы жоғары - тiрi ағзаларға әсер ету жағдайында олардың опат болуына әкелетiн және мынадай сипаттамаларға ие заттар:
асқазанға енгiзген жағдайда орташа өлтiру өлшемi салмақ килограмына 15 миллиграмнан артық емес;
терiге жұққан жағдайда орташа өлтiру өлшемi салмақ килограмына 50 миллиграмнан артық емес;

средняя смертельная концентрация в воздухе не более 0,5 миллиграммов на литр;
7) представляющее опасность для окружающей природной среды, в том числе характеризующееся в водной среде следующими показателями острой токсичности:
средняя смертельная доза при ингаляционном воздействии на рыбу в течение 96 часов не более 10 миллиграммов на литр;
средняя концентрация яда, вызывающая определенный эффект при воздействии на дафнии в течение 48 часов, не более 10 миллиграммов на литр;
средняя ингибирующая концентрация при воздействии на водоросли в течение 72 часов не более 10 миллиграммов на литр.
2. Технические устройства, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля или при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия.
3. Расплавы черных и цветных металлов и сплавы на основе этих расплавов.
4. Горные, геологоразведочные, буровые (в том числе на шельфах морей и внутренних водоемах), взрывные работы, по добыче и обогащению полезных ископаемых, работы в подземных условиях.
5. Отходы производства, содержащие вещества, опасные для здоровья человека и окружающей среды.
6. Грузоподъемные механизмы, эскалаторы, канатные дороги, фуникулеры, лифты.
7. Электроустановки всех типов, применяемые на опасных производственных объектах.
8. Гидротехнические сооружения опасных производственных объектов.
9. Источники радиоактивного и ионизирующего излучения.
10. Разработка, производство, ремонт, реализация, хранение и утилизация вооружения и боеприпасов к нему.
Статья 4. Обеспечение промышленной безопасности
1. Промышленная безопасность обеспечивается путем:
1) установления обязательных требований промышленной безопасности;
2) допуска к применению на опасных производственных объектах технологий, технических устройств, материалов, прошедших процедуру подтверждения соответствия нормам промышленной безопасности;
3) декларирования безопасности опасного производственного объекта;
4) государственного контроля, а также производственного надзора за соблюдением требований промышленной безопасности;
5) экспертизы промышленной безопасности опасных производственных объектов;
6) аттестации организаций на проведение работ в области промышленной безопасности;
7) мониторинга промышленной безопасности.
2. Требования промышленной безопасности должны соответствовать нормам в области защиты промышленного персонала, населения и территорий от чрезвычайных ситуаций, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, охраны окружающей природной среды, экологической безопасности, пожарной безопасности, безопасности и охраны труда, строительства, а также требованиям технических регламентов в сфере промышленной безопасности.";

ауадағы орташа өлтiру шоғыры литрге 0,5 миллиграмнан артық емес;
7) қоршаған табиғи орта үшiн қауiп тудыратын заттар, сондай-ақ су ортасында мынадай өте уыттылық көрсеткiштерiмен сипатталатын заттар:
балыққа 96 сағат бойына ингаляциялық әсер ету жағдайында орташа өлтiру өлшемi литрге 10 миллиграмнан артық емес;
шашақмұрт шаянға 48 сағат бойына әсер ету жағдайында нақты әсер тудыратын удың орташа шоғыры литрге 10 миллиграмнан артық емес;
балдырларға 72 сағат бойына әсер ету жағдайында орташа тежеу шоғыры литрге 10 миллиграмнан артық емес;
қауiптi заттар өндiрiлетiн, пайдаланылатын, қайта өңделетiн, түзiлетiн, сақталатын, тасымалданатын, жойылатын объектiлер жатады.
2. 0,07 мегапаскальдан астам қысыммен немесе сұйықтықтың қайнау температурасынан 115 Цельсий градусынан жоғары температурада жұмыс iстейтiн техникалық жабдық.
3. Қара және түстi металдардың балқымалары және осы балқымалардың негiзiндегi қорытпалар.
4. Тау-кен, геологиялық барлау, жарылыс жұмыстары, пайдалы қазбаларды өндiру, байыту жөнiндегi жұмыстары, жер асты жағдайындағы, (оның iшiнде теңiз қайрандары мен iшкi сутоғандарындағы) жұмыстар.
5. Құрамында адам денсаулығы мен қоршаған орта үшiн қауiптi заттары бар өндiрiс қалдықтар.
6. Жүк көтергiш механизмдер, эскалаторлар, аспалы жолдар, фуникулерлер, лифттер.
7. Қауiптi өндiрiстiк объектiлерде қолданылатын электр қондырғыларының барлық түрлерi.
8. Қауiптi өндiрiстiк объектiлердiң гидротехникалық ғимараттары.
9. Радиоактивтi және ионды сәулелену көздерi.
10. Қару-жарақ пен оларға оқ-дәрiлердi әзiрлеу, өндiру, жөндеу, сату, сақтау және кәдеге жарату.";
"4-бап. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiктi қамтамасыз ету
1. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк:
1) өнеркәсiптiк қауiпсiздiктiң мiндеттi талаптарын белгiлеу;
2) қауiптi өндiрiстiк объектiлерде өнеркәсiптiк қауiпсiздiк нормаларына сәйкестiгiн растау процедурасынан өткен технологияларды, техникалық құрылғыларды, материалдарды қолдануға жiберу;
3) қауiптi өндiрiстiк объектiнiң қауiпсiздiгiн декларациялау;
4) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарының сақталуына мемлекеттiк бақылау, сондай-ақ өндiрiстiк қадағалау;
5) қауiптi өндiрiстiк объектiлердiң өнеркәсiптiк қауiпсiздiгiн сараптау;
6) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында жұмыстар жүргiзуге ұйымды аттестаттау;
7) өнеркәсiптiк қауiпсiздiкке мониторинг жүргiзумен қамтамасыз етiледi.
2. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптары өнеркәсiптiк қызметкерлердi, халық пен аумақтарды төтенше жағдайлардан қорғау, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы, қоршаған табиғи ортаны қорғау, экологиялық қауiпсiздiк, өрт қауiпсiздiгi, еңбектi қорғау және құрылыс қауiпсiздiгi саласындағы нормаларға, сондай-ақ өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы техникалық регламенттер талаптарына сәйкес болуы тиiс.";

2) подпункт 3) статьи 6 изложить в следующей редакции:
"3) утверждает технические регламенты в сфере промышленной безопасности.";
3) в статье 7:
в подпункте 3):
слово "межотраслевые" исключить;
дополнить словами ", за исключением утверждения технических регламентов";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) осуществляет производство об административных правонарушениях в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) и 27) следующего содержания:
"17) разрабатывает или согласовывает технические регламенты в сфере промышленной безопасности;
18) контролирует эффективность производственного надзора, готовность организаций к ликвидации аварий и их последствий, работу по локализации и ликвидации последствий аварий на опасных производственных объектах;
19) выдает разрешения на применение, изготовление (в том числе иностранных) технологий, технических устройств, материалов при производстве опасных видов работ;
20) проводит мониторинг промышленной безопасности;
21) осуществляет учет опасных промышленных объектов;
22) контролирует проведение своевременных технических освидетельствований зданий, сооружений, технических устройств, материалов на опасных производственных объектах;
23) осуществляет аттестацию организаций на право проведения работ в области промышленной безопасности и контроль за их деятельностью;
24) руководит деятельностью военизированных горноспасательных, газоспасательных противофонтанных служб и формирований;
25) согласовывает проведение приемочных испытаний технических устройств, материалов;
26) проводит экспертизу декларации промышленной безопасности;
27) определяет компетенцию своих территориальных подразделений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
4) статью 9 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) согласовывает отвод земель под опасные производственные объекты с территориальными подразделениями уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
5) в статье 10:
в заголовке и в абзаце первом слова "физических лиц", "Физические лица" заменить словами "работников", "Работники";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) незамедлительно информировать администрацию организации об авариях, инцидентах на опасном производственном объекте;";
в подпункте 3) слова "инструктаж и обучение" заменить словами "обучение и инструктаж";
6) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Обязанности физических и юридических лиц
владельцев опасного производственного объекта
Владельцы опасных производственных объектов обязаны:

2) 6-баптың 3)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында техникалық регламенттердi бекiтедi.";
3) 7-бапта:
3)-тармақшада "салааралық" деген сөз алынып тасталсын;
"көрсетiлген нормативтiк құқықтық актiлердi" деген сөз "техникалық регламенттердi бекiтуден басқа," деген сөздермен толықтырылсын;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген құзыретi шегiнде әкiмшiлiк заң бұзушылық туралы өндiрудi жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) және 27)-тармақшалармен толықтырылсын:
"17) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында техникалық регламенттердi әзiрлейдi немесе келiседi;
18) өндiрiстiк қадағалау тиiмдiлiгiн, ұйымдардың апаттарды және оның зардаптарын жоюға дайындығын, қауiптi өндiрiстiк объектiлерде апат зардаптарын таратпау және жою жөнiндегi жұмыстарды бақылайды;
19) ғылыми зерттеулер жүргiзуге, бiлiмдi насихаттауға, халықты даярлауға аттестатталған ұйымдарды, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы ұйымдардың лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерiн бақылайды;
20) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк мониторингiн жүргiзедi;
21) қауiптi өнеркәсiптiк объектiлердi есептеудi жүзеге асырады;
22) қауiптi өндiрiстiк объектiлерде ғимараттар, құрылыстарға, техникалық құрылғыларға, материалдарға қазiргi техникалық растаудың жүргiзiлуiн бақылайды;
23) ұйымдарды өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында жұмыстар жүргiзу құқығына аттестаттауды жүзеге асырады;
24) әскери, тау-кен құтқару, газдан қорғау, бұрқаққа қарсы қызметтер мен бөлiмдердiң iс-әрекетiне басшылық етедi;
25) техникалық құрылғыларды, материалдарды қабылдау сынақтарын жүргiзуге келiседi;
26) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк декларациясына сараптама жүргiзедi;
27) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өздерiнiң аумақтық бөлiмшелерiнiң құзiреттiлiгiн анықтайды.";
4) 9-бап мынадай мазмұндағы 4)-тармақшамен толықтырылсын:
"4) жерлердi қауiптi өндiрiстiк объектiлерге берудi өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiмен келiседi.";
5) 10-бапта:
атауында және бiрiншi абзацта "жеке тұлғалардың" деген сөздер "Жұмыскерлердiң" және "Жұмыскерлер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қауiптi өндiрiстiк объектiлерi бар ұйымның әкiмшiлiгiн қауiптi өндiрiстiк объектiдегi авариялар, оқиғалар туралы дереу хабардар етуге;";
3)-тармақшада "нұсқама алуға және оқуға" деген сөздер "оқуға және нұсқама алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Қауiптi өнеркәсiптiк объектiнiң иелерi жеке және заңды тұлғалардың мiндеттерi
Қауiптi өнеркәсiптiк объектiнiң иелерi:

1) соблюдать требования промышленной безопасности;
2) применять технологии, технические устройства, материалы, допущенные к применению на территории Республики Казахстан;
3) организовать и осуществлять производственный надзор за соблюдением требований промышленной безопасности;
4) обеспечивать проведение экспертизы промышленной безопасности зданий, согласование планов развития горных работ, диагностику, испытания, освидетельствование сооружений и технических устройств, материалов применяемых на опасных производственных объектах, в установленные нормативными правовыми актами сроки или по предписанию государственного инспектора;
5) проводить экспертизу технических устройств, материалов служивших нормативный срок эксплуатации для определения возможного срока дальнейшей эксплуатации;
6) допускать к работе на опасных производственных объектах должностных лиц и работников, соответствующих установленным требованиям;
7) предотвращать проникновение на опасные производственные объекты посторонних лиц;
8) представлять в территориальные подразделения уполномоченного органа, сведения о порядке организации производственного надзора и о работниках, уполномоченных на его осуществление;
9) проводить анализ причин возникновения аварий, осуществлять мероприятия, направленные на предупреждение, ликвидацию аварий и их последствий;
10) незамедлительно информировать территориальное подразделение уполномоченного органа, органы местного государственного управления, население и работников об авариях;
11) вести учет аварий;
12) выполнять предписания по устранению нарушений требований нормативных правовых актов в сфере промышленной безопасности, выданных государственными инспекторами;
13) предусматривать затраты на обеспечение промышленной безопасности при разработке планов финансово-экономической деятельности опасного производственного объекта;
14) представлять в территориальные подразделения уполномоченного органа информацию об авариях, травматизме и профессиональной заболеваемости;
15) страховать гражданско-правовую ответственность владельцев опасных производственных объектов, подлежащих декларированию, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам;
16) представлять государственным органам, гражданам достоверную информацию о состоянии промышленной безопасности на опасных производственных объектах;
17) при предъявлении документа о назначении проверки и служебного удостоверения беспрепятственно допускать государственного инспектора на опасный производственный объект для осуществления функций возложенных настоящим Законом;

1) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарын сақтауға;
2) Қазақстан Республикасы аумағында қолданысы рұқсат етiлген технологияларды, техникалық құрылғыларды, материалдарды қолдануға;
3) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарының сақталуына өндiрiстiк қадағалауды ұйымдастыруға және жүзеге асыруға;
4) қауiптi өндiрiстiк объектiлерде қолданылатын ғимараттардың өнеркәсiптiк қауiпсiздiгiне сараптауды, кен жұмыстарын дамыту жоспарларын келiсудi, құрылыстар мен техникалық құрылғыларын қауiптi өндiрiстiк объектiлерде қолданылатын материалдарды диагностiлеудi, сынауды, растауды нормативтiк құқықтық актiлермен белгiленген мерзiмдерде немесе мемлекеттiк инспектор бұйрығы бойынша жүргiзудi қамтамасыз ету;
5) әрi қарай пайдаланудың мүмкiн мерзiмiн анықтау үшiн пайдаланудың нормативтiк мерзiмiнен өткен техникалық құрылғыларға, материалдарға сараптама жүргізу;
6) қауiптi өндiрiстiк объектiлерге белгiленген талаптарына сәйкес келетiн лауазымды тұлғалар мен жұмыскерлердi жұмысқа жiберу;
7) қауiптi өндiрiстiк объектiлерге бөтен тұлғалардың кiруiнiң алдын алу;
8) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органың аумақтық бөлiмшелерiне өндiрiстiк қадағалауды ұйымдастыру тәртiбi туралы және оны жүзеге асыру уәкiлеттiк берiлген жұмыскерлер туралы мәлiметтердi ұсыну;
9) апаттардың туындау себептерiне талдау жүргiзу, апаттар мен олардың зардаптарын болдырмау, жоюға бағытталған iс-шараларды жүзеге асыру;
10) апаттар туралы өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшесiн, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарын, халық пен жұмыскерлердi бiрден хабардар ету;
11) апаттарға есеп жүргiзу;
12) мемлекеттiк инспекторлар берген өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптарын бұзуды жою жөнiндегi бұйрықтарды орындау;
13) қауiптi өндiрiстiк объектiнiң қаржылық-экономикалық iс-әрекетiнiң жоспарын әзiрлеу кезiнде өнеркәсiптiк қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге бағытталған шығындарды қарастыру;
14) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшелерiне апаттар, жарақат алу және кәсiби аурулар туралы ақпаратты ұсыну;
15) iс-әрекетi үшiншi тұлғаларға залал келтiрумен байланысты декларациялануға жататын қауiптi өндiрiстiк объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауаптылығын сақтандыру;
16) мемлекеттiк органдарға, азаматтарға қауiптi өндiрiстiк объектiлердегi өнеркәсiптiк қауiпсiздiк жағдайы туралы анық ақпарат беру;
17) тексерудiң тағайындалғаны туралы бұйрықты және қызметтiк куәлiктi көрсеткен жағдайда мемлекеттiк инспекторды осы Заңмен жүктелген қызметтердi жүзеге асыру үшiн объектiге кедергiсiз рұқсат беру;

18) обеспечивать своевременное обновление технических устройств, материалов отработавших свой нормативный срок;
19) декларировать опасные производственные объекты, определенные настоящим Законом;
20) обеспечивать укомплектованность штата работников опасного производственного объекта в соответствии с установленными требованиями организационно-технических мероприятий, обеспечивающих безопасное выполнение работ;
21) обеспечивать подготовку, переподготовку, повышение квалификации и аттестацию работников в области промышленной безопасности;
22) обеспечивать проведение экспертизы декларации промышленной безопасности;
23) заключать с профессиональными аварийно-спасательными службами договоры на обслуживание, создавать собственные аварийно-спасательные службы.
Данные службы должны быть аттестованы уполномоченным органом.
На объектах, подлежащих декларированию, имеющих планы ликвидации аварий, к аварийно-спасательным работам допускаются только государственные профессиональные аварийно-спасательные службы;
24) иметь резервы материальных и финансовых ресурсов для локализации и ликвидации последствий аварий;
25) обучать работников методам защиты и действиям в случае аварии на опасных производственных объектах;
26) создавать системы наблюдения, оповещения, связи и поддержки действий в случае аварии на опасных производственных объектах и обеспечивать их устойчивое функционирование;
27) за трое суток извещать территориальное подразделение уполномоченного органа о намечающихся перевозках опасных веществ, наличие которых на промышленном объекте является основанием для декларирования согласно приложению к настоящему Закону;
28) осуществлять постановку на учет, снятие с учета в территориальных подразделениях уполномоченного органа опасных производственных объектов;
29) согласовывать с уполномоченным органом проекты (в том числе локальные) на строительство, реконструкцию, модернизацию, ликвидацию опасных производственных объектов;
30) при вводе в эксплуатацию опасных производственных объектов проводить приемочные испытания, с участием представителя уполномоченного органа.";
7) дополнить статьей 11-1 следующего содержания:
"Статья 11-1. Обязательное декларирование промышленной
безопасности
1. Обязательному декларированию подлежат объекты, на которых разрабатываются, производятся, используются, перерабатываются, образуются, хранятся, транспортируются, уничтожаются опасные вещества согласно приложению к настоящему Закону, расплавы черных и цветных металлов и сплавы на основе этих расплавов, горные, геологоразведочные, буровые (в том числе на шельфах морей и внутренних водоемах), взрывные работы, по добыче и обогащению полезных ископаемых, работы в подземных условиях, источники радиоактивного и ионизирующего излучения, гидротехнические сооружения опасных производственных объектов, вооружение и боеприпасы.

18) өзiнiң нормативтiк мерзiмiн өтеген техникалық жабдықтардың уақтылы жаңаруын қамтамасыз ету;
19) осы Заңмен анықталған қауiптi өндiрiстiк объектiлердi декларациялау;
20) қауiптi өндiрiстiк объектiнi жұмыстардың қауiпсiз орындалуын қамтамасыз ететiн ұйымдастыру-техникалық iс-шаралармен белгiленген талаптарға сәйкес жұмыскерлер штатының толықтыруын қамтамасыз ету;
21) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында жұмыскерлердiң дайындығын, қайта даярлануын, бiлiктiлiгiн арттыруын және аттестатталуын қамтамасыз ету;
22) өнеркәсiптiк объектiлердiң қауiптiлiгiнiң декларациялануына сараптама жүргiзудi қамтамасыз ету;
23) кәсiби апаттық-құтқару қызметтермен қызмет көрсетуге шарт бекiту, өзiндiк апаттық-құтқару қызметiн құру.
Осы қызметтер уәкiлеттi органмен аттестатталуы керек.
Апатты жою жоспары бар декларациялануға жататын объектiлерге апаттық-құтқару жұмыстарына тек мемлекеттiк кәсiби апаттық-құтқару қызметтерi жiберiледi;
24) апат зардаптарын таратпау және жою үшiн материалдық қор мен қаржы ресурстары болуы керек;
25) жұмыскерлердi қауiптi өндiрiстiк объектiлерде апат болған жағдайда қорғану және әрекет ету әдiстерiне оқыту;
26) қауiптi өндiрiстiк объектiлерде апат болған жағдайда бақылау, хабарлау, байланыс және iс-әрекеттi қолдау жүйелерiн құру және олардың тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
27) үш тәулiк iшiнде өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшесiне олардың өнеркәсiптiк объектiде болуы осы Заңның қосымшасына сәйкес декларациялану үшiн негiз болып табылатын қауiптi заттарды тасымалданатын туралы хабарлауы керек;
28) қауiптi өндiрiстiк объектiлердi уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшелерiнде есепке алуды, есептен шығаруды жүзеге асыру;
29) қауiптi өндiрiстiк объектiлердiң салуға, қайта құруға, түрлендiруге, жоюға (оның iшiнде таратуға) арналған жобаларын уәкiлеттi органмен келiсу;
30) қауiптi өндiрiстiк объектiлердiң пайдалануға енгiзу кезiнде уәкiлеттi орган өкiлдерiнiң қатысуымен қабылдау сынақтарын жүргiзу.";
мынадай мазмұндағы 11-1-баппен толықтырылсын:
"11-1-бап. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiктi мiндеттi декларациялау
1. Мiндеттi декларациялануға осы Заңның Қосымшасына сәйкес қауiптi заттар әзiрленетiн, өндiрiлетiн, пайдаланылатын, қайта өңделетiн, түзiлетiн, сақталатын, тасымалданатын, жойылатын объектiлер, қара және түстi металл қорытпалары мен осы қорытпалар негiзiндегi балқымалары, кен, геологиялық барлау, бұрғылау (оның iшiнде теңiз қайрандары мен iшкi су қоймаларында), пайдалы қазбаларды игеру және байыту жөнiндегi жарылыс жұмыстары, жер асты жағдайындағы жұмыстар, радиоактивтi және ионды сәулелену көздерi, қауiптi өндiрiстiк объектiлердiң гидротехникалық құрылыстары, қару-жарақ және оқ-дәрiлер жатады.

9) Закон дополнить приложением согласно приложению к настоящему Закону.
22. В  Закон  Республики Казахстан от 3 июля 2002 г. "О защите растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 13-14, ст. 140; 2004 г., N 17, ст. 98; N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):
1) подпункт 11) статьи 1 исключить;
2) статью 5 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) утверждает технические регламенты в сфере оборота пестицидов (ядохимикатов).";
3) в пункте 1 статьи 6:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) разработка технических регламентов в сфере оборота пестицидов (ядохимикатов)";
в подпункте 18) слова "правил хранения, транспортировки и применения пестицидов (ядохимикатов)" заменить словами "законодательства Республики Казахстан в сфере оборота пестицидов (ядохимикатов)";
4) в пункте 2 статьи 12 слова "уполномоченным органом по согласованию с органами государственного экологического, санитарно-эпидемиологического и транспортного контроля" заменить словами "техническими регламентами в сфере оборота пестицидов (ядохимикатов)";
5) подпункт 2) статьи 14-5 изложить в следующей редакции:
"2) соблюдать требования безопасности в сфере оборота пестицидов (ядохимикатов), установленные техническими регламентами;";
6) дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Общие требования безопасности в сфере оборота пестицидов (ядохимикатов)
Статья 19-6. Требования по упаковке пестицидов (ядохимикатов)
1. Упаковка и тара, предназначенная для пестицидов (ядохимикатов), должна обеспечивать безопасность при их хранении, перевозке и реализации продукции.
2. Материалы, используемые для упаковки и тары должны быть специально приспособлены для защиты человека, окружающей среды, от опасных свойств пестицидов (ядохимикатов).
3. Материалы, используемые для упаковки и тары должны быть устойчивы к разрушающему или иному вредному воздействию составных веществ пестицидов (ядохимикатов), и не взаимодействовать с ними, вступая в реакцию вызывающую:
1) возгорание и/или выделение значительного количества тепла;
2) выделение легковоспламеняющихся, токсичных или удушающих газов;
3) образование других химически активных и опасных веществ.
Статья 19-7. Общие требования безопасности при применении
пестицидов (ядохимикатов)

9) Заңды осы Заңның қосымшасына сәйкес қосымшамен толтыру.
22. "Өсiмдiктердi қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2002 ж., N 13-14, 140-құжат; 2004 ж., N 17, 98-құжат; 2005 ж., N 23, ст. 142); 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) 1-баптың 11)-тармақшасы алынып тасталсын;
2) 5-бап мынадай мазмұндағы 6)-тармақшамен толықтырылсын:
"6) пестицидтер (улы химикаттар) айналымы санасында техникалық регламенттердi бекiтедi.";
3) 6-баптың 1-тармағында:
3)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) пестицидтер (улы химикаттар) айналымы саласында техникалық регламенттердi әзiрлеу;";
18)-тармақшада "пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау, тасымалдау және қолдану ережелерiнiң сақталуын бақылау" деген сөздер "пестицидтер (улы химикаттар) айналымы саласында Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 12-баптың 2)-тармақшасындағы "мемлекеттiк экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық және көлiктiк бақылау органдарының келiсiмiмен уәкiлеттi орган белгiлейдi" деген сөздер "пестицидтер айналымы саласындағы техникалық регламенттермен белгiленедi." деген сөздермен ауыстырылсын.
5) 14-5-баптың 2)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) пестицидтер (улы химикаттар) айналымы саласында техникалық регламенттермен белгiленген қауiпсiздiк талаптарын сақтауға;";
6) мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"4-1 тарауы. Пестицидтер (улы химикаттар) айналымы саласындағы жалпы қауiпсiздiк талаптары
19-6-бап. Пестицидтердi буып-түю жөнiндегi талаптар
1. Пестицидтердi буып-түю және оларға арналған ыдыс өнiмдi сақтау, тасу және өткiзу кезiнде қауiпсiздiктi қамтамасыз етуi тиiс.
2. Буып-түю мен ыдысқа пайдаланылатын материалдар адамды, қоршаған ортаны пестицидтердің қауіптi қасиеттерiнен қорғау үшiн арнайы лайықталуы тиiс.
3. Буып-түю мен ыдысқа пайдаланылатын материалдар пестицидтердiң құрама заттарының бұзатын немесе өзге зиянды әсерiне төзiмдi болуы және:
1) жану және/немесе жылудың едәуiр бөлiгiнiң бөлiнуiн;
2) тез тұтанатын, уытты немесе тұншықтыратын газдардың бөлiнуiн;
3) басқа да химиялық белсендi және қауiптi заттардың түзiлуiн тудыратын реакцияға түсе отырып, олармен өзара әрекеттеспеуi тиiс.".
19-7 бап. Пестицидтердi (улы химикаттарды) қолдану кезiндегi қауiпсiздiктiң жалпы талаптары

1. Применение пестицидов осуществляется с соблюдением технологии эффективного и безопасного применения, установленных в списке пестицидов (ядохимикатов), разрешенных к применению на территории Республики Казахстан.
2. Применение пестицидов (ядохимикатов) с нарушением требований технических регламентов запрещается.
3. Запрещается оставление неиспользованных пестицидов (ядохимикатов) на местах работ, кроме специально предназначенных для временного хранения мест.
Статья 19-8. Требования по маркировке пестицидов
(ядохимикатов)
1. Маркировка упаковки пестицидов (ядохимикатов) должна включать:
1) наименование и полный адрес заявителя (поставщика, изготовителя, дистрибьютора или импортера), включая номера телефона, факса, телекса, и электронный адрес;
2) наименование пестицида (ядохимиката) и его целевое назначение;
3) номинальное количество (масса или объем) пестицида (ядохимиката);
4) обозначение номера партии выпуска;
5) дату изготовления (выпуска);
6) знаки (пиктограммы) свойств опасности и классов воздействия на человека, окружающую среду и имущество;
7) рекомендации по безопасному хранению, перевозке, реализации, применению и утилизации продукции.
2. Маркировка наносится четкими несмываемыми буквами или символами.
Статья 19-9. Общие требования безопасности при хранении
пестицидов (ядохимикатов)
1. Хранение пестицидов (ядохимикатов) должно осуществляться в специально предназначенных для этого складских помещениях, отвечающих требованиям экологических, строительных и санитарно-эпидемиологических правил и норм.
2. Склады оборудуются приточной и вытяжной вентиляцией. Вытяжная вентиляция должна оборудоваться сухими фильтрующими элементами.
3. Хранение пестицидов (ядохимикатов) на складе допускается только после того, как помещение будет обследовано органами санитарно-эпидемиологической и пожарной службы с последующим составлением санитарного паспорта на право получения и хранения пестицидов (ядохимикатов).
4. Количество хранимых пестицидов (ядохимикатов) не должно превышать емкости склада, предусмотренного проектной документацией склада.
5. Разработка требований к условиям и порядку хранения пестицидов (ядохимикатов), а также контроль за соблюдением указанных требований осуществляется органами государственного санитарно-эпидемиологического контроля.
Статья 19-10. Общие требования безопасности при
транспортировке пестицидов (ядохимикатов)

1. Пестицидтердi қолдану Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етiлген пестицидтер (улы химикаттар) тiзiмiнде белгiленген тиiмдi және қауiпсiз технологияларды сақтау арқылы жүзеге асырылады.
2. Пестицидтердi техникалық регламенттердi бұзып қолдануға тиым салынады.
3. Пайдаланылмаған пестицидтердi (улы химикаттарды) уақытша сақтауға арнайы арналған орындардан басқа жұмыс орындарында қалдыруға тиым салынады.
4. Пестицидтердi (улы химикаттарды) аэрозоль және фумигациялық тәсiлдермен қолдану Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен берiлген лицензия негiзiнде жүзеге асырылады.
19-8-бап. Пестицидтердi (улы химикаттарды) таңбалау жөнiндегi
талаптар
1. Пестицидтердiң (улы химикаттардың) орамын таңбалау мыналарды:
1) телефонның, факстың, телекстiң нөмiрiн және электрондық мекен-жайды қоса, тапсырыс берушiнiң (жеткiзушiнiң, дайындаушының, дистрибьюторды немесе импортердiң) атауы және толық мекен-жайын;
2) пестицидтiң (улы химикаттың) атауын және оның қандай мақсатқа арналғанын;
3) пестицидтiң (улы химикаттың) атаулы мөлшерiн (салмағы мен көлемiн);
4) шығару топтамасының нөмiрiнiң белгiленуiн;
5) дайындалған (шығарылған) күнiн;
6) қауiптiлiк қасиеттерiнiң және адамға, қоршаған ортаға және мүлiкке әсер ету сыныптарының белгiлерi (пиктограммалары);
7) өнiмдi қауiпсiз сақтау, тасу, өткiзу, қолдану және кәдеге жарату өнiмдегi ұсыныстарды қамтиды.
19-9-бап. Пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау кезiндегi
қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
1. Пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау осы үшiн арнайы арналған экологиялық, құрылыс және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар талаптарына жауап беретiн қоймалық үй-жайларда жүзеге асырылуы тиiс.
2. Қоймалар жiберу және тартып алу желдеткiштерiмен жабдықталады. Тартып алу желдеткiшi құрғақ сүзгiш элементтерiмен жабдықталады.
3. Пестицидтердi (улы химикаттарды) қоймада сақтауға тек үй-жайды санитарлық-эпидемиологиялық және өрт қызметi органдары зерттеп болып, пестицидтердi (улы химикаттарды) алу және сақтау құқығына санитарлық паспорт жасағаннан кейiн ғана рұқсат етiледi.
4. Сақталынатын пестицидтердiң (улы химикаттардың) мөлшерi қойманың жобалық құжаттамасында қарастырылған қойма сыйымдылығынан асып кетпеуi тиiс.
5. Пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау шарттары мен тәртiбiне қойылатын талаптарды әзiрлеудi, сондай-ақ көрсетiлген талаптарды сақтауға бақылауды мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдары жүзеге асырады.
19-10-бап. Пестицидтердi (улы химикаттарды) тасымалдау
кезiндегi қауiпсiздiктiң жалпы талаптары.

25.  Закон  Республики Казахстан от 4 июня 2003 г. "О системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 11, ст. 70; 2004 г., N 23, ст. 142;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):
1) статью 1 дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) стандарт здравоохранения - документ, регламентирующий организацию и осуществление медицинской и врачебной деятельности;";
2) в статье 5:
подпункт 5) после слова "обеспечение" дополнить словом "безопасными";
в подпункте 6) слова "медицинским стандартам" заменить словами "стандартам здравоохранения";
3) в статье 6:
в подпункте 7) слова "сертификации и стандартизации" заменить словами "и подтверждения соответствия";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) утверждает технические регламенты в сфере здравоохранения.";
4) в статье 7:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) утверждает стандарты здравоохранения;";
в подпункте 16):
после слов "контроль за" дополнить словами "безопасностью и";
слова "и качеством" исключить;
дополнить подпунктом 29) следующего содержания:
"29) разрабатывает технические регламенты в сфере здравоохранения.";
5) статьи 12, 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Подтверждение соответствия в области
здравоохранения
1. Подтверждение соответствия продукции, процессов, услуг в области здравоохранения осуществляется в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Документы в сфере подтверждения соответствия, выданные иностранным государством, признаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 13. Стандарты здравоохранения
1. Стандарты здравоохранения разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом в области здравоохранения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Стандарты здравоохранения являются обязательными для субъектов здравоохранения.
3. Контроль за соблюдением стандартов здравоохранения осуществляет уполномоченный орган в области здравоохранения.
4. Стандарты здравоохранения не относятся к нормативным документам по стандартизации, регулирование которых осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.";
6) в подпункте 3) пункта 2 статьи 44 слово "сертификации" заменить словами "подтверждения соответствия".

25. "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы N 430-II  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламент Жаршылары, 2003 жыл, N 11, 70-құжат; N 23, 142-құжат, 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) 1-бапты 10-1) абзацпен мынадай мазмұнда толтырылып жазылсын:
"10-1) денсаулық сақтау стандарты - ұйымды регламенттеушi және медициналық және дәрiгерлiк қызмет жүзеге асырушы құжат;";
2) 5-бапта:
5) "дәрiлiк заттармен" сөздердiң алдында "қауiпсiз" деген сөз толықтырылсын.";
6) тармақшасында "медициналық стандарттар бойынша" деген сөздердiң орнына "денсаулық сақтау стандарттар бойынша" сөздер жазылсын.";
3) 6-бапта:
7) тармақшасында "сертификаттау және стандарттау" деген сөздердiң орнына "сәйкестiктi растау" деген сөздер жазылсын.";
10) тармақшамен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"10) денсаулық сақтау саласында техникалық регламенттердi бекiтедi.";
4) 7-бапта:
7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) денсаулық сақтау стандарт бекiтедi;";
16) тармақшасында:
"мен сапасына," деген сөздiң орнына "қауiпсiздiгi" деген сөз жазылсын;
"мен сапасына" деген сөз алынып тасталсын;
29) тармақшасы мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"29) денсаулық сақтау саласында техникалық регламенттердi әзiрлейдi.";
5) 12, 13-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Денсаулық сақтау саласында сәйкестiктi растау
1. Денсаулық сақтау саласындағы өнiмдердi, процестердi, қызмет көрсетудiң сәйкестiгiн растау Қазақстан Республикасының заңымен белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
2. Шетел мемлекетпен берiлген сәйкестiктi растау саласындағы құжаттар Қазақстан Республикасының Заңнамасымен сәйкес танылады.
13-бап. Денсаулық сақтау стандарттары
1. Денсаулық сақтау стандарттары Қазақстан Республикасы Заңымен сәйкес уәкiлеттi орган әзiрлейдi және бекiтедi.
2. Денсаулық сақтау стандарттары денсаулық сақтау субъектiлерi үшiн мiндеттi болып табылады.
3. Денсаулық сақтау стандарттарының сақталуына бақылауды денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
4. Денсаулық сақтау стандарттары стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарға жатпайды, оларды реттеу техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңына сәйкес жүзеге асырылады.
6) 44-бап, 2 тармағы 3) тармақшасында "сертификаттау" деген сөз "сәйкестiгiн растау" деген сөздермен ауыстырылсын.

26. В  Закон  Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "Об автомобильном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 134; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г):
1) в подпункте 2) пункта 1 статьи 7 слова "нормативных правовых актов в части обеспечения безопасности перевозок" заменить словами "технических регламентов";
2) в пункте 1 статьи 11 слово "сертификации" заменить словами "технического регулирования";
3) в статье 12:
подпункт 8) исключить;
дополнить подпунктами 10), 11) следующего содержания:
"10) утверждает Правила технической эксплуатации автотранспортных средств;
11) утверждает технические регламенты в сфере автомобильного транспорта.";
4) в статье 13:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) разрабатывает технические регламенты в сфере автомобильного транспорта;";
подпункты 13), 14), 16) исключить;
5) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Подтверждение соответствия
1. Подтверждение соответствия автотранспортных средств, оборудования автотранспортного назначения, процессов их жизненного цикла в сфере автомобильного транспорта осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Документ в сфере подтверждения соответствия, выданный иностранным государством, признается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
6) дополнить главой 2-2 следующего содержания:
"Глава 2-2. Общие требования безопасности в сфере автомобильного транспорта
Статья 19-12. Общие положения
1. Объектами технического регулирования в сфере автомобильного транспорта являются:
автомобильный транспорт, включающий в себя:
1) автобусы;
2) микроавтобусы;
3) легковые автомобили;
4) грузовые автомобили;
5) автомобильные прицепы;
6) полуприцепы к седельным тягачам;
7) специализированные автомобили (предназначенные для перевозки определенных видов грузов);
8) специальные автомобили (предназначенные для выполнения различных, преимущественно нетранспортных, работ);
9) проектирование автомобильного транспорта;
10) производство (ремонт) автомобильного транспорта;
11) транспортировка и хранение автомобильного транспорта;
12) утилизация и уничтожение автомобильного транспорта.
2. Автотранспортные средства не должны реализовываться на рынке и использоваться, если они могут причинить вред жизни и здоровью человека и окружающей среде или ввести в заблуждение потребителей относительно их безопасности и функционального назначения, при условии их надлежащей установки, обслуживания и эксплуатации.
2. Лицо, размещающее автомобильный транспорт на рынке Республики Казахстан, подлежащий подтверждению соответствия, обязано предпринять все необходимые меры для подтверждения соответствия их требованиям настоящего Закона и технических регламентов в сфере автомобильного транспорта.

26. "Автомобиль көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2003 ж., N 15, 134-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат, 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) 7-бап, 1-тармағының 2) тармақшасындағы "тасымалдау қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бөлiгiнде нормативтiк құқықтық актiлердiң" деген сөздер "техникалық регламенттердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 11-баптың 1-тармағындағы "сертификаттау" деген сөз "техникалық реттеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 12-бапта:
8) тармақша алынып тасталсын;
10), 11) тармақшалармен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"10) автокөлiк құралдарын техникалық пайдалану Ережелерiн бекiтедi;
11) автомобиль көлiгi саласындағы техникалық регламенттердi бекiтедi.";
4) 13-бапта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) автомобиль көлiгi саласындағы техникалық регламенттердi әзiрлейдi;";
13), 14), 16) тармақшалары алынып тасталсын;
5) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Сәйкестiктi растау
1. Автомобиль көлiгi саласында автокөлiк құралдарын, автокөлiкке арналған жабдықтарды, олардың өмiрлiк цикл процестерiнiң сәйкестiгiн растау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Шет мемлекет берген сәйкестiктi растау саласындағы құжат Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жарамды деп табылады.";
6) 2-2 тараумен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"2-2 тарау. Автомобиль көлiгi саласындағы техникалық реттеу объектiлерiне қойылатын жалпы қауiпсiздiк талаптары
19-12-бап. Жалпы ережелер
1. Автомобиль көлiгi саласындағы техникалық реттеу объектiлерi:
1) автобустар;
2) микроавтобустар;
3) жеңiл көлiктер;
4) жүк тасығыш автомобильдер;
5) автомобиль тiркемелерi;
6) ерлi тартқыштарға жартылай тiркемелер;
7) мамандандырылған автомобильдер (жүктiң нақты түрлерiн тасымалдауға арналған);
8) арнайы автомобильдер (түрлi көлiктiк емес жұмыстарды орындауға арналған).
9) автомобиль көлiгiн жобалау;
10) автомобиль көлiгiн өндiру (жөндеу);
11) автомобиль көлiгiн тасымалдау және сақтау;
12) автомобиль көлiгiн пайдалану және жою.
2. Автокөлiк құралдары адам өмiрi мен денсаулығына, қоршаған ортаға, оның iшiнде өсiмдiктер мен жануарлар әлемiне зиян келтiрсе немесе орнату, қызмет көрсету және пайдалану шарттарындағы қызметi мен қауiпсiздiгiне қатысты тұтынушыларды жаңылыстырған жағдайда рынокта өткiзiлiп және қолданылмауы тиiс.

3. Лицо, размещающее автомобильный транспорт на рынке Республики Казахстан, обязано:
1) предоставить эксплуатационную документацию и другую информацию на государственном и русском языках, необходимую для оценки потребителем возможных рисков и принятия им соответствующих мер безопасности;
2) при продаже автомобильного транспорта проводить выборочный контроль, проверять жалобы потребителей;
3) при наличии риска причинения вреда жизни и здоровью человека автомобильным транспортом обеспечить возможность своевременного и эффективного предупреждения пользователя, а также проведения необходимых мероприятий, вплоть до возврата автомобильного транспорта;
4) безотлагательно информировать соответствующие органы государственного контроля о нарушениях требований безопасности уже распространенного автомобильного транспорта и о принятых им мерах по устранению таких нарушений;
5) не реализовывать автомобильный транспорт, если имеется информация от изготовителя, уполномоченного представителя, импортера, пользователя или органов государственного контроля о его несоответствии установленным требованиям настоящего Закона и технических регламентов в сфере автомобильного транспорта.
5. Автомобильный транспорт должен иметь необходимые предупреждающие надписи или знаки об опасностях и условиях безопасной эксплуатации.
6. Требования безопасности, содержащиеся в эксплуатационной документации, не должны быть ниже требований установленных настоящим Законом и техническими регламентами в сфере автомобильного транспорта.
Статья 19-13. Требования безопасности при проектировании
автотранспортных средств
1. При проектировании автотранспортных средств должны быть идентифицированы все возможные опасности на всех стадиях жизненного цикла, в том числе, при нормальной эксплуатации, чрезвычайных ситуациях (отказах и внешних воздействиях), предполагаемых ошибках персонала и недопустимом использовании.
2. Разработка руководства (инструкции) по эксплуатации (применению) и паспорта (или формуляра) является неотъемлемой частью проектирования автотранспортных средств.
Статья 19-14. Требования безопасности при производстве
автотранспортных средств
1. При производстве необходимо обеспечить соответствие изготовления автотранспортных средств требованиям проектной документации, настоящего Закона, технических регламентов в сфере автомобильного транспорта.
2. При производстве автотранспортных средств изготовитель обязан выполнить весь комплекс мер по обеспечению безопасности, определенный проектной документацией и обеспечить возможность контроля выполнения всех технологических операций, от которых зависит безопасность.

3. Қазақстан Республикасы рыногында сәйкестiктi растауға жататын автомобиль көлiктерiн орналастыратын тұлға өзiнiң талаптарының осы заңға сәйкестiгiн және автомобиль көлiгi саласындағы техникалық регламеттердi растау үшiн барлық қажеттi шараларды қабылдауға мiндеттi.
4. Қазақстан Республикасы рыногында автомобиль көлiктерiн орналастырушы тұлға:
1) мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде пайдалану құжаттамасын және тұтынушының мүмкiн қауiп-қатердi бағалауға және олармен сәйкес қауiпсiздiк шараларын қабылдауға қажеттi басқа да ақпараттарды ұсынуға;
2) автомобиль көлiгiн сату кезiнде iрiктеу бақылауын жүргiзу, тұтынушылардың шағымдарын тексеруге;
3) адам өмiрi мен денсаулығына автомобиль көлiгiнiң зияны тию қаупi бар болса, пайдаланушыны уақытында және тиiмдi ескерту мүмкiндiгiмен қамтамасыз етуге, сондай-ақ автомобиль көлiгiн қайтаруға дейiн баратын iс-шаралар жүргiзуге;
4) таратылып қойған автомобиль көлiгi қауiпсiздiгiнiң талаптарын бұзу және оларды шеттету бойынша қабылданған iс-шаралар туралы сәйкес мемлекеттiк басқару органдарын кiдiрусiз ақпараттандыруға;
5) дайындаушыдан, уәкiлеттi өкiлден, импортердан, пайдаланушыдан немесе мемлекеттiк басқару органдарынан автомобиль көлiгiнiң осы заңда белгiленген талаптарға және автомобиль көлiгi саласындағы техникалық регламенттерге сәйкес келмеуi туралы ақпарат бар болса, автомобиль көлiгiн өткiзбеуге мiндеттi.
5. Автомобиль көлiгiнде қажеттi алдын алушы жазулар немесе қауiптiлiк белгiлерi және қауiпсiз пайдалану шарттары болуы тиiс.
6. Пайдалану құжаттамасындағы қауiпсiздiк талаптары осы заңмен және автомобиль көлiгi саласындағы техникалық регламентпен белгiленген талаптардан төмен болмауы керек.
19-13-бап. Автокөлiк құралдарын жобалаудағы қауiпсiздiк
талаптары
1. Автокөлiк құралдарын жобалауда өмiрлiк айналымның барлық сатысындағы мүмкiн қауiптiлiктер теңестiрiлуi қажет, оның iшiнде бiрқалыпты пайдалануда, төтенше жағдайларда (бас тарту және сыртқы әсер), персоналдың қателiгiнде және пайдаланудың мүмкiн еместiгiнде.
2. Пайдалану (қолдану) және төлқұжат (формуляр) бойынша басшылықтың (нұсқама) әзiрлеуi автокөлiк құралдарын жобалаудың ажырамас бөлiгi болып табылады.
19-14-бап. Автокөлiк құралдарын өндiрудегi қауiпсiздiк
талаптары
1. Өндiруде автокөлiк құралдарын дайындаудың осы заңның автомобиль көлiгi саласындағы техникалық регламенттерiне, жобалық құжаттама талаптарына және Қазақстан Республикасы заң актiлерiне сәйкестiгiн қамтамасыз ету қажет.
2. Автокөлiк құралдарын өндiруде дайындаушы жобалық құжаттамамен анықталған қауiпсiздiктi қамтамасыз ету бойынша iс-шаралар жинағын орындауға және қауiпсiздiкке байланысты барлық технологиялық операцияларды орындауға бақылау мүмкiндiгiмен қамтамасыз етуге мiндеттi.

3. Если для обеспечения безопасности в процессе или после изготовления автотранспортных средств требуется проведение испытаний, то они должны быть проведены в полном объеме с выполнением всех требований проектной документации.
4. Отклонения от проектной документации при производстве автотранспортных средств согласовываются с проектантом и не должны быть выше допустимого риска, установленного техническими регламентами в сфере автомобильного транспорта.
Статья 19-15. Требования безопасности при транспортировке и
хранении автотранспортных средств
1. Все необходимые требования к обеспечению сохранности автотранспортных средств в процессе их транспортировки и хранения, сохранения технических характеристик, обуславливающих их безопасность, в том числе требования к консервации, условиям транспортировки и хранения, назначенные сроки хранения, указания по срокам переосвидетельствования состояния, замены отдельных элементов, деталей, узлов с истекшими сроками хранения, должны быть оговорены в технической документации на автотранспортные средства.
2. Транспортировка и хранение автотранспортных средств, их узлов и деталей проводится с учетом всех требований безопасности, предусмотренных проектантом и законодательством Республики Казахстан.
3. Материалы и вещества, применяемые для консервации, должны быть безопасными.
Статья 19-16. Требования безопасности при утилизации и
уничтожении автотранспортных средств
Юридические или физические лица обеспечивают утилизацию, уничтожение автотранспортных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан с учетом соблюдения следующих требований:
1) после прекращения эксплуатации автотранспортных средств должны быть приняты меры для предотвращения недопустимого их использования;
2) автотранспортные средства, загрязненные в процессе эксплуатации токсичными веществами, радиоактивными аэрозолями при их утилизации, уничтожении должны пройти обязательную обработку по обезвреживанию специальными растворами (способами) в зависимости от токсических, физико-химических свойств, применяемых вредных веществ;
3) персонал, проводящий все этапы утилизации, уничтожения автотранспортных средств, должен иметь необходимую квалификацию, пройти соответствующее обучение и соблюдать требования безопасности труда.".
27. В  Закон  Республики Казахстан от 28 февраля 2004 г. "О безопасности и охране труда" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 3-4, ст. 17;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):

3. Егер процесте немесе автокөлiк құралдарын дайындаудан кейiн қауiпсiздiкпен қамтамасыз ету үшiн сынақтар жүргiзу қажет болса, онда олар жобалық құжаттаманың барлық талаптарын орындаумен толық көлемде жүргiзiлуi тиiс.
6. Автокөлiк құралдарын өндiру кезiнде жобалық құжаттамадан бас тарту жобалаушымен келiсiледi және автомобиль көлiгi саласындағы техникалық регламенттерде белгiленген мүмкiндiк шегiнен аспауы тиiс.
19-15 бап. Автокөлiк құралдарын тасымалдау және сақтау
қауiпсiздiгiнiң талаптары
1. Тасымалдау және сақтау процесiндегi автокөлiк құралдарын сақтауды қамтамасыз етуге қойылатын барлық қажеттi талаптар, олардың қауiпсiздiгiн келiсетiн техникалық сипаттамаларды сақтау, оның iшiнде қорғау, тасымалдау және сақтау шарттарына талаптар, белгiленген сақтау мерзiмi, жағдайын куәландыру мерзiмi бойынша нұсқаулар, жеке элементтердi, бөлшектердi, мерзiмi аяқталған тораптарды ауыстыру автокөлiк құралдарының техникалық құжатында ескертiлуi қажет.
2. Автокөлiк құралдарын, олардың тораптары мен бөлшектерiн тасымалдау және сақтау жобалаушымен және Қазақстан Республикасы заңдарымен алды алынған қауiпсiздiк бойынша барлық талаптар ескерiле отырып жүргiзiледi.
3. Қорғау үшiн қолданылатын материалдар мен заттар қауiпсiз болуы тиiс.
19-16 бап. Автокөлiк құралдарын пайдалану және жоюдағы
қауiпсiздiк талаптары
Заңды және жеке тұлғалар автокөлiк құралдарын пайдалану және жоюды қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес, келесi талаптарды қадағалауды ескере отырып жүргiзедi:
1) автокөлiк құралдарын пайдалану аяқталғаннан соң оларды пайдаланудың мүмкiн еместiгінiң алдын алу үшiн шаралар қолдану қажет;
2) пайдалану және жою процесiнде улы заттармен, радиоактивтi аэрозольдармен ластанған автокөлiк құралдары, зиянды заттарды қолдануға, улы, физика-химиялық қасиеттерiне байланысты арнайы ерiтiндiлермен (әдiстермен) залалсыздандыру бойынша мiндеттi өңдеуден өтуi тиiс;
3) автокөлiк құралдарын пайдалану және жоюдың барлық кезеңiн өткiзген персоналдың қажеттi бiлiктiлiгi болуы, сәйкес оқудан өтуi және еңбек қауiпсiздiгiнiң барлық талаптарын қадағалауы тиiс.".
27. "Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 28 ақпандағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2004 ж., N 3-4, 17-құжат, 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):

1) в статье 1:
в подпункте 1) слова "нормативам условий труда" заменить словами "безопасным условиям труда";
подпункт 3) после слов "нормы безопасности" дополнить словами "установленной нормативными правовыми актами в области безопасности и охраны труда";
подпункт 12) исключить;
2) в подпункте 1) статьи 5 слова ", государственных стандартов, правил, норм" исключить;
3) в пункте 1 статьи 7 после слов "должны содержать" дополнить словами "требования безопасности,";
4) статью 8 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) утверждает технические регламенты в сфере безопасности и охраны труда.";
5) в статье 9:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) разрабатывает и утверждает нормы выдачи молока, рационов лечебно-профилактического питания, специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты работникам за счет средств работодателя;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) устанавливает порядок разработки и утверждения работодателями инструкций в сфере безопасности и охраны труда в организации;";
дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) координирует деятельность государственных органов по разработке технических регламентов в сфере безопасности и охраны труда.";
6) в подпункте 7) статьи 10 слова "нормативов безопасности и охраны труда" заменить словами "законодательства Республики Казахстан в сфере безопасности и охраны труда";
7) в пункте 1 статьи 14 слова "государственных стандартов, правил по безопасности и охране труда" заменить словами "установленным нормативными правовыми актами в сфере безопасности и охраны труда";
8) подпункт 2) статьи 19 изложить в следующей редакции:
"2) требовать от работников соблюдения законодательства Республики Казахстан в сфере безопасности и охраны труда и инструкций по безопасности и охране труда;";
9) в подпункте 5) пункта 1 статьи 20 слова "правил и нормативов" заменить словами ", установленными нормативными правовыми актами";
10) статью 22 исключить
11) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Требования безопасности рабочих мест
1. Здания (сооружения), в которых размещаются рабочие места, по своему строению должны соответствовать их функциональному назначению и требованиям безопасности и охраны труда.
2. Рабочее оборудование должно соответствовать нормам безопасности, установленным для данного вида оборудования, иметь соответствующие предупреждающие знаки и обеспечиваться ограждениями или защитными устройствами для обеспечения безопасности работников на рабочих местах.

1) 1-бапта:
1) тармақшасындағы "еңбек жағдайлары нормативтерiне" деген сөздер "еңбектiң қауiпсiз жағдайларына" деген сөздермен ауыстырылсын.
3) тармақшадағы "қауiпсiздiк нормаларынан" деген сөздердiң алдына "нормативтiк құқықтық актiлерде белгiленген қауiпсiздiк нормаларынан" деген сөздермен толықтырылсын.
12) тармақшасы алынып тасталсын.
2) 5-баптың 1) тармақшасындағы ", мемлекеттiк стандарттарды, ережелердi, нормаларды" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 7-баптың 1-тармағындағы "сақтауға бағытталған" деген сөздерден кейiн "қауiпсiздiк талаптарынан," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 8-бап мынадай мазмұндағы 6) тармақшасымен толықтырылсын:
"6) еңбек қауiпсiздiгi мен еңбектi қорғау саласында техникалық регламенттердi бекiтедi.";
5) 9-бапта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
5) Жұмыс берушiнiң қаржысы есебiнен қызметкерлерге сүт, емдiк-профилактикалық тамақтандыру рациондарын, арнайы киiм, арнайы аяқ киiм және басқа жеке қорғау құралдарын беру нормаларын әзiрлейдi және бекiтедi;";
Мынадай мазмұндағы 13) тармақшасымен толықтырылсын:
"13) еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласында техникалық регламенттердi әзiрлеу жөнiндегi мемлекеттiк органдардың қызметiн үйлестiредi.";
6) 10-баптың 7) тармақшасындағы "еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау нормативтерiн" деген сөздер "еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын" деген сөздермен ауыстырылсын.
7) 14-баптың 1-тармағындағы "жөнiндегi мемлекеттiк стандарттар, ережелер" деген сөздер "еңбек қауiпсiздiгi мен еңбектi қорғау саласындағы нормативтiк құқықтық актiлерде белгiленген" сөздерiмен ауыстырылсын;
8) 19-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қызметкерлерден еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын және жұмыс берушiлер бекiткен еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау нұсқаулықтарын сақтауды талап етуге;";
9) 20-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "ережелер мен нормативтердiң" деген сөздер "нормативтiк құқықтық актiлерде белгiленген" деген сөздермен ауыстырылсын.
10) 22-бап алынып тасталсын.
11) Мынадай мазмұндағы 22-1-бабымен толықтырылсын:
"22-1-бап. Жұмыс орындарының қауiпсiздiк талаптары
1. Жұмыс орындары орналастырылған ғимараттар (құрылыстар) өзiнiң құрылысы бойынша қызметтiк қажеттiлiгiне және еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау талаптарына сәйкес келуi тиiс.
2. Жұмыс жабдығы жабдықтың осы түрiне арналып белгiленген қауiпсiздiк нормаларына сәйкес келуi, оның сәйкестi сақтандыру белгiлерi болуы және жұмыс орындарындағы қызметкерлердiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн қоршаулармен немесе қорғаушы құрылғылармен қамтамасыз етiлуi тиiс.

3. Аварийные пути и выходы работников из помещения должны оставаться свободными и выводить в безопасную зону.
4. Рабочие места, в которых, ввиду характера работы, существует риск для жизни и здоровья работника, должны быть четко обозначены и оснащены, с учетом степени риска, устройствами преграждающими (ограничивающими) доступ к ним посторонних лиц.
По территории организации пешеходы и технологические транспортные средства должны перемещаться в безопасных условиях.
5. Работники должны иметь средства индивидуальной защиты для проведения работы на опасных производственных объектах (участках), в том числе на высоте, подземных условиях, открытых камерах, на шельфах морей и внутренних водоемах.
6. В течение рабочего времени температура, естественное и искусственное освещение, а также вентиляция в помещении, где располагаются рабочие места, должны соответствовать безопасным условиям труда.
7. Работники допускаются на работу с вредными условиями труда (запыленность, загазованность, и другие факторы) после обеспечения работодателем безопасных условий труда.
8. Уровень шума и вибраций на рабочих местах, должен соответствовать требованиям безопасности и охраны труда.
9. Работникам должна предоставляться комната отдыха или соответствующая зона отдыха, если этого требуют условия безопасности и гигиены труда, в соответствии с нормативными правовыми актами в сфере безопасности и охраны труда.";
12) в статье 23:
в пункте 1:
слова "государственных стандартов, правил и норм по охране труда, санитарных, строительных правил и норм" заменить словами "нормативных правовых актов в сфере безопасности и охране труда";
в пункте 2 слова "по безопасности и охране труда, а также требованиям санитарных и строительных правил и норм" заменить словами "нормативных правовых актов в сфере безопасности и охраны труда";
в подпункте 2) пункта 5 слова "гигиеническим нормативам" заменить словом "нормам";
13) дополнить статьей 23-1 следующего содержания:
"Статья 23-1. Требования безопасности в области
технического регулирования в сфере
безопасности и охраны труда
Требования безопасности в области технического регулирования в сфере безопасности и охраны труда устанавливаются техническими регламентами в соответствии с требованиями настоящего Закона в целях обеспечения безопасности процессов жизненного цикла продукции для жизни и здоровья человека.".

3. Апаттық жолдар және қызметкерлердiң үй-жайдан шығу жолдары бос болуы және ашық ауаға немесе қауiпсiз аймаққа шығаруы тиiс.
4. Жұмыс сипаты түрiнен қызметкердiң өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiп тудыратын жұмыс орындары қауiп-қатер деңгейiн ескере отырып, оларға бөгде адамдар кiре алмайтын қоршау (шектеу) құрылғыларымен анық белгiленуi және жабдықталуы тиiс.
Ұйым аумағы iшiнде жаяу жүргiншiлер мен технологиялық көлiк құралдары қауiпсiз жағдайларда қозғалуы тиiс.
5. Қызметкерлердiң қауiптi өндiрiстiк объектiлерде (телiмдерде), соның iшiнде биiктiкте, жерасты жағдайларында, ашық камераларда, теңiздердiң қайраңдарында және iшкi су қоймаларында жұмыс iстеулерi үшiн жеке қорғану құралдары болуы тиiс.
6. Жұмыс уақыты аралығында температура, табиғи және жасанды жарықтандыру, сондай-ақ жұмыс орындары орналасқан үй-жайлардағы желдеткiш қауiпсiз еңбек шарттарына сәйкес келуi тиiс.
7. Жұмыскерлер зиянды (шаң-тозандалған, газдалған және басқа факторлар) еңбек жағдайлары бар жұмысқа жұмыс берушi қауiпсiз еңбек жағдайларымен қамтамасыз еткеннен кейiн жiберiледi.
8. Жұмыс орындары орналасқан жерлердегi шуыл мен дiрiл деңгейi еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау талаптарына сәйкес келуi тиiс.
9. Қызметкерлерге, егер бұны еңбек қауiпсiздiгi мен гигиенасы шарттары талап етсе, еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес демалыс бөлмесi немесе тиiстi демалыс аймағы берiлуi тиiс.";
12) 23-бапта:
1-тармақта:
"Мемлекеттiк стандарттардың еңбектi қорғау жөнiндегi ережелер мен нормалардың, санитарлық, құрылыс ережелерi мен нормаларының" деген сөздер "Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-тармақта "еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау талаптарына, сондай-ақ санитарлық және құрылыс ережелерi мен нормаларының" деген сөздер "еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы нормативтiк құқықтық актiлер" деген сөздермен ауыстырылсын.
5-тармақ 2) тармақшасында "гигиеналық нормативтерге" деген сөздер "нормаларға" деген сөзбен ауыстырылсын.
13) 23-1 бапты мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"23-1-бап. Еңбек қауiпсiздiгi мен еңбектi қорғау саласында                      техникалық реттеу саласындағы қауiпсiздiк талаптары
Еңбек қауiпсiздiгi мен еңбектi қорғау саласында техникалық реттеу саласындағы қауiпсiздiк талаптары адам өмiрi мен денсаулығы үшiн өнiмнiң өмiрлiк циклiнiң процестерi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында осы Заңның талаптарына сәйкес техникалық регламенттермен белгiленедi.".

28. В  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2004 г. "О связи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 14, ст. 81;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):
1) подпункт 6) статьи 5 после слова "обеспечение" дополнить словом "безопасности,";
2) статью 7 дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) утверждение технических регламентов в сфере связи;";
3) в пункте 1 статьи 8:
в подпункте 1) слова "стандартизации, метрологии и сертификации" заменить словами "технического регулирования и метрологии";
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) разработка технических регламентов в сфере связи;";
4) в подпункте 1) пункта 2 статьи 9 слова ", государственных стандартов, правил эксплуатации и других нормативно-технических документов" исключить;
5) статью 11 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Уровень индустриальных помех, создаваемых радиоэлектронными средствами и высокочастотными устройствами, не должен превышать норм, установленных техническими регламентами в сфере связи и нормативными документами по стандартизации для данных видов радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств.
Внешняя помехозащищенность радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств от индустриальных радиопомех не должна быть ниже норм, установленных техническими регламентами в сфере связи и нормативными документами для данных видов радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств.";
6) в подпункте 2) пункта 7 статьи 12 слова "и национальным стандартам" исключить;
7) в статье 16:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Подтверждения соответствия технических средств
связи";
в части первой слова "обязательной сертификации" заменить словами "подтверждению соответствия";
часть вторую исключить.
29. В  Закон  Республики Казахстан от 6 июля 2004 г. "О внутреннем водном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 15, ст. 88;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):

28. "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шiлдедегi N 567  Заңына  (2004 ж., N 14, 81-құжат); 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) 5-баптың 6) тармақшасы "байланыстың" деген сөзден кейiн "қауiпсiздiгiн" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 7-бап мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"14-1) байланыс саласында техникалық регламенттердi бекiту";
3) 8-баптың 1-тармағындағы:
1) тармақшасындағы "стандарттау, метрология және сертификаттау" сөздерi "техникалық реттеу және метрология" сөздерiмен ауыстырылсын;
Мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"19-1) байланыс саласында техникалық регламенттердi әзiрлеу;";
4) 9-баптың 1)-тармақшасындағы "мемлекеттiк стандарттарды, пайдалану ережелерiн және басқа да нормативтiк-техникалық құжаттарды" деген сөздер алынып тасталсын;
5) 1-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Радиоэлектрондық құралдардан және жоғары жиiлiктi құрылғылардан пайда болған индустриалды бөгеуiлдер деңгейi байланыс саласындағы стандарттау жөнiндегi техникалық регламенттер мен радиоэлектрондық құралдардың және жоғары жиiлiктi құрылғылардың осы түрлерiне арналған нормативтiк құжаттар белгiлеген нормалардан артпауы тиiс.
Радиоэлектрондық құралдардың және жоғары жиiлiктi құрылғылардың индустриалды бөгеуiлдерден сыртқы бөгелуден қорғанушылық байланыс саласындағы техникалық регламенттер мен радиоэлектрондық құралдардың және жоғары жиiлiктi құрылғылардың осы түрлерiне арналған нормативтiк құжаттар белгiлеген нормалардан төмен болмауы тиiс.";
6) 12-баптың 7-тармағының 2) тармақшасындағы "және ұлттық стандарттарға" сөздерi алынып тасталсын;
7) 6-бапта:
баптың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Техникалық байланыс құралдарының сәйкестiгiн растау";
бiрiншi бөлiктегi "мiндеттi сертификатталуға" сөздерi "сәйкестiгi расталуға" сөздерiне ауыстырылсын;
екiншi бөлiк алынып тасталсын.
29. "Iшкi су көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шiлдедегi N 574  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2004 ж., N 15, 88-құжат, 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):

1) статью 1 дополнить подпунктами 13-2), 24-1) следующего содержания:
"13-2) освидетельствование - осмотр судна с целью определения его технического состояния судна в соответствии с требованиями, установленными техническими регламентами и правилами Регистра судоходства, направленными на обеспечение безопасности плавания судна с учетом его назначения и подтверждения класса;";
24-1) техническое наблюдение - составная часть классификационной деятельности, направленной на обеспечение технической безопасности судов, включающая в себя поэтапные проверки соблюдения законодательства Республики Казахстан в сферах торгового мореплавания и внутреннего водного транспорта;";
2) статью 6 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) обеспечение безопасности внутреннего водного транспорта и процессов его жизненного цикла для жизни и здоровья человека и окружающей среды;";
3) в пункте 1 статьи 7 после слов "видов деятельности" дополнить словами "технического регулирования";
4) статью 8 дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) утверждение технических регламентов в сфере внутреннего водного транспорта;";
5) пункт 1 статьи 9 дополнить подпунктом 27-1) следующего содержания:
"27-1) разрабатывает технические регламенты в сфере внутреннего водного транспорта;";
6) в пункте 2 статьи 14 слова "государственных стандартов" заменить словами "технических регламентов в сфере внутреннего водного транспорта";
7) в статье 15:
в подпункте 1) части второй пункта 1 слово "судоходства" заменить словами "в сфере внутреннего водного транспорта";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Юридические и физические лица, осуществляющие деятельность по выпуску продукции судостроения и ремонту судов должны иметь документ соответствия, выдаваемый Регистром судоходства.";
8) дополнить статьями 15-1, 15-2, 15-3 и 15-4 следующего содержания:
"Статья 15-1. Техническое регулирование в сфере внутреннего
водного транспорта
1. Физические и юридические лица осуществляющие деятельность в сфере внутреннего водного транспорта обязаны обеспечить безопасные условия для жизни и здоровья человека, проезда пассажиров, а также соблюдение требований безопасности судоходства.
2. Безопасность судоходства обеспечивается выполнением комплекса организационных и технических мероприятий, направленных на защиту жизни и здоровья человека, охрану окружающей среды, создание условий безаварийной работы в сфере внутреннего водного транспорта, содержание внутренних водных путей в судоходном состоянии, в технически годном состоянии судов, портов, береговых объектов и сооружений на внутренних водных путях в технически годном состоянии, а также предупреждение аварийности с судами.
Объектами технического регулирования в сфере внутреннего водного транспорта являются:

1) 1 бапта:
13-2) тармақшамен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"13-2) куәландыру - кеменiң арналуы мен класының расталуын есепке ала отырып, оның суда жүзу қауiпсiздігiн қамтамасыз етуге бағытталған кемемен жүзу Регистрiнiң техникалық регламенттермен және ережелерiмен белгiленген талаптарға сәйкес кеменiң техникалық жай-күйiн анықтау мақсатында кеменi тексеру;
24-1) техникалық қадағалау - сауда мақсатында теңiзде жүзу және iшкi су көлiгi саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасын қадағалауды кезеңiмен тексеру кiретiн кемелердiң техникалық қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған жiктеу iс-әрекетiнiң құрамды бөлiгi;";
2) 6-бап 1-1) тармақшамен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"1-1) iшкi су көлiгiнiң, адам өмiрi мен денсаулығы және қоршаған орта үшiн оның өмiрлiк айналымы процессiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;";
3) 7-баптың 1-тармағындағы "қызмет түрi" сөздерiнен кейiн ", техникалық реттеу" сөздерiмен толықтырылсын;
4) 8-бап 15-1) тармақшамен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"15-1) iшкi су көлiгi саласындағы техникалық регламенттердi бекiту;";
5) 9-бап, 1-тармағы 27-1) тармақшамен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"27-1) iшкi су көлiгi саласындағы техникалық регламенттердi әзiрлейдi;";
6) 14 бап 2 тармақтағы "мемлекеттiк стандарттарды" деген сөздер "iшкi су көлiгi саласындағы техникалық регламенттердi" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 15 бапта:
1 тармақ 1) тармақшадағы "кеме қатынасы қауiпсiздiгiн, оның iшiнде экологиялық және өрт қауiпсiздiгi" деген сөздер "iшкi су көлiгi саласындағы қауiпсiздiгiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
7 тармақпен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"7. Кеме жасау өнiмдерiн шығару және кемелердi жөндеу бойынша қызметiн жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларда кеме қатынасы Тiзiмiмен берiлетiн сәйкестiк құжаты болуы тиiс.";
8) 15-1, 15-2, 15-3 және 15-4 баптармен келесi мазмұнда толықтырылсын:
"15-1 бап. Iшкi су көлiгi саласындағы техникалық реттеу
1. Iшкi су көлiгi саласындағы қызметтi iске асыратын заңды және жеке тұлғалар адам өмiрi мен денсаулығын, жолаушылар жол кiрісiн, сондай-ақ кеме қатынасы қауiпсiздiгiнiң талаптарын қадағалау үшiн қауiпсiз шарттармен қамтамасыз етуге мiндеттi.
2. Кеме қатынасының қауiпсiздiгi адам өмiрi мен денсаулығын, қоршаған ортаны қорғауға, тасымалдау процесiне қатысушылардың iшкi су көлiгi саласындағы авариясыз жұмыстар шарттарын құруға, кеме қатынасы жағдайындағы iшкi су жолдары мазмұнына, кемелер, порттар, жағалау объектiлерi және iшкi су жолдары құрылыстарында, сонымен қатар кемелердегi авариялардың алдын алуға бағытталған ұйымдастырушы және техникалық iс-шаралар кешенiмен қамтамасыз етiледi. Iшкi су көлiгi саласындағы техникалық реттеу объектiлерi болып:

1) суда внутреннего водного транспорта, порты, береговые объекты и сооружения на внутренних водных путях;
2) производство (строительство, ремонт, модернизация) судов внутреннего водного транспорта, портов, береговых объектов и сооружений на внутренних водных путях;
3) эксплуатация судов внутреннего водного транспорта, портов, береговых объектов и сооружений на внутренних водных путях;
4) хранение судов внутреннего водного транспорта;
5) транспортировка и буксировка судов внутреннего водного транспорта;
6) уничтожение и утилизация судов внутреннего водного транспорта.
Статья 15-2. Общие требования безопасности к судам
внутреннего водного транспорта, портам,
береговым объектам и сооружениям на внутренних
водных путях
1. Отправитель (грузоотправитель), получатель (грузополучатель), отправляющий и получающий опасные грузы, а также перевозчик, выполняющий перевозку опасных грузов, обязаны обеспечить безопасность их перевозки, иметь средства и мобильные подразделения, необходимые для ликвидации аварийных ситуаций и их последствий (в том числе по договору).
2. При возникновении аварийной ситуации в процессе перевозки опасных грузов, отправитель (грузоотправитель), получатель (грузополучатель), отправляющий и получающий опасные грузы обязаны обеспечить немедленную отправку указанных подразделений на место происшествия.
Статья 15-3. Общие требования безопасности при производстве
(строительство, ремонт, реконструкция) судов
внутреннего водного транспорта, портов,
береговых объектов и сооружений на внутренних
водных путях
1. При производстве (строительство, ремонт,реконструкция) судов внутреннего водного транспорта, портов, береговых объектов и сооружений на внутренних водных путях необходимо обеспечить соответствие требованиям проектной документации и законодательства в области внутреннего водного транспорта.
2. При производстве (строительство, ремонт, реконструкция) судов внутреннего водного транспорта, портов, береговых объектов и сооружений на внутренних водных путях изготовитель обязан выполнить весь комплекс мер по обеспечению безопасности, определенный проектной документацией, и обеспечить возможность контроля выполнения всех технологических операций, от которых зависит безопасность внутреннего водного транспорта.
3. Если для обеспечения безопасности в процессе или после изготовления судов внутреннего водного транспорта, портов, береговых объектов и сооружений на внутренних водных путях требуется проведение испытаний, то они должны быть проведены в полном объеме с выполнением всех требований проектной документации.

1) iшкi суда жүзу кемелерi, порттар, жағалау объектiлерi және iшкi су жолдарындағы құрылыстар;
2) iшкi су көлiгi кемелерiн, порттарды, жағалау объектiлерi мен құрылыстарын iшкi су жолдарында өндiру (салу, жөндеу, модернизациялау);
3) iшкi су көлiгi кемелерiн, порттарды, жағалау объектiлерi мен құрылыстарын iшкi су жолдарында пайдалану;
4) iшкi су көлiгi кемелерiн сақтау;
5) iшкi су көлiгi кемелерiн тасымалдау және буксирлеу;
6) iшкi су көлiгi кемелерiн пайдалану және жою.
15-2-бап. Iшкi су жолдарындағы iшкi су көлiгi кемелерi,
порттар, жағалау объектiлерi мен құрылыстарына
қойылатын қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
1. Жiберушi (жүктi жiберушi), алушы (жүктi алушы), қауiптi жүктердi жiберушi және алушы, сондай-ақ қауiптi жүктердi тасымалдаушы тасымалдаудың қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге мiндеттi, авариялық жағдайлар мен оның зардаптарын жою үшiн қажеттi қаражаты және мобильдi бөлiмшелерi болуы тиiс (сонымен қатар шарт бойынша).
2. Қауiптi жүктердi тасымалдау процесiнде авариялық жағдайлар туындағанда жiберушi (жүктi жiберушi), алушы (жүктi алушы), қауiптi жүктердi жiберушi мен алушы көрсетiлген бөлiмшелердi оқиға орнына жiберуге мiндеттi.
15-3-бап. Iшкi су жолдарындағы iшкi су көлiгi кемелерiн,
порттар, жағалау объектiлерi мен құрылыстарды
(құрылыс, жөндеу, реконструкциялау) өндiру кезiнде
қойылатын қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
1. Iшкi су жолдарындағы iшкi су көлiгi кемелерiн, порттар, жағалау объектiлерi мен құрылыстарды (құрылыс, жөндеу, реконструкциялау) өндiру кезiнде iшкi су көлiгi саласындағы жобалық құжаттамалар мен заңдар талаптарына сәйкестiгiн қамтамасыз ету қажет.
2. Iшкi су жолдарындағы iшкi су көлiгi кемелерiн, порттар, жағалау объектiлерi мен құрылыстарды (құрылыс, жөндеу реконструкциялау) өндiру кезiнде iшкi су көлiгi қауiпсiздiгiнiң қауiпсiздiгiне байланысты дайындаушы, жобалық құжаттамамен белгiленген қауiпсiздiктi қамтамасыз ету бойынша iс-шаралар жинағын орындауға және барлық технологиялық операциялардың орындалуын бақылау мүмкiндiгiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
3. Егер процестегi қауiпсiздiктi қамтамасыз ету үшiн немесе iшкi су жолдарындағы iшкi су көлiгi кемелерiн, порттар, жағалау объектiлерi мен құрылыстарды дайындаудан кейiн сынақтар жүргiзу қажет болса, онда олар жобалық құжаттаманың барлық талаптарын орындаумен толық көлемде жүргiзiлуi тиіс.

4. Каждое судно должно быть промаркировано идентификационным номером, наносимым на корпус. Маркировка должна быть видимой, разборчивой и несмываемой.
5. Судно должно быть разработано таким образом, чтобы свести к минимуму риск падения за борт и обеспечивать спасение людей, оказавшихся за бортом.
6. Место основного рулевого управления должно обеспечивать круговой обзор.
7. Судно должно быть снабжено руководством по эксплуатации, в котором особое внимание должно уделяться риску пожара и затопления.
Статья 15-4. Общие требования безопасности при эксплуатации
судов внутреннего водного транспорта, портов,
береговых объектов и сооружений на внутренних
водных путях
1. Суда внутреннего водного плавания, порты, береговые объекты и сооружения на внутренних водных путях, связанные с процессом судоходства, являются зонами повышенной опасности и должны соответствовать требованиям законодательства в области внутреннего водного транспорта.
2. Физические или юридические лица, осуществляющие эксплуатацию судов внутреннего водного плавания, портов, береговых объектов и сооружений на внутренних водных путях, должны обеспечить выполнение требований законодательства в области внутреннего водного транспорта.".
30.  Закон  Республики Казахстан от 9 июля 2004 г. "Об электроэнергетике" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 17, ст. 102;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.);  Закон  Республики Казахстан от 11 апреля 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 14 апреля 2006 г. и "Казахстанская правда" 15 апреля 2006 г.:
1) в статье 3:
подпункт 2) пункта 1 после слова "обеспечения" дополнить словом "безопасного,";
подпункт 1) пункта 2 после слова "эффективное" дополнить словом ", безопасное,";
подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) техническое регулирование в сфере электроэнергетики.";
2) статью 4 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) утверждает технические регламенты в сфере электроэнергетики.";
3) подпункт 3) статьи 5 изложить в следующей редакции:
"3) разрабатывает технические регламенты в сфере электроэнергетики;";
4) дополнить главой 2-1 следующего содержания:
"Глава 2-1. Общие требования безопасности в сфере электроэнергетики

4. Әр кеме корпустағы номермен ұқсас таңбалануы тиiс, таңбалау көрiнiп, анық және жуылмайтын болуы керек.
5. Кеме борт сыртына құлау қаупiн минимумға келтiрiлiп және борт сыртында қалған адамдарды құтқаруды қамтамасыз ету жолымен әзiрленедi.
6. Рульдi негiзгi басқару орны айналма шолуды қамтамасыз етуi керек.
7. Кеме пайдалану бойынша басшылықпен жабдықталуы тиiс, онда өрт және су басу қаупiне аса көңiл бөлiнуi керек.
15-4-бап. Iшкi су көлiгi жолдарындағы iшкi су көлiгi
кемелерiн, порттарды, жағалау объектiлерi мен
құрылыстарын пайдалану кезiндегi қауiпсiздiктiң
жалпы талаптары
1. Кеме қатынасы процесiмен байланысты iшкi суда жүзетiн кемелер, порттар, жағалау объектiлерi және iшкi су жолдарындағы құрылыстар жоғары қауiптiлiк аймағы болып табылады және iшкi су көлiгi саласындағы заңдар талабына сай болуы тиiс.
2. Iшкi суда жүзетiн кемелердi, порттарды, жағалау объектiлерiн және iшкi су жолдарындағы құрылыстарды пайдалануды жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлғалар iшкi су көлiгi саласындағы заңдар талаптарын орындауды қамтамасыз етуге тиiс.
31. "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2004 ж., N 17, 102-құжат; 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы); 2006 жылғы 14 сәуiрдегi "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 15 сәуiрдегi "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 11 сәуiрдегi Заңы:
1) 3-бапта:
1-тармақтың 2)-тармақшасы "электр энергетикасы кешенiнiң" деген сөздерден кейiн ", қауiпсiз" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақтың 1)-тармақшасы "тиiмдi" деген сөзден кейiн ", қауiпсiз" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақтың 5)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) электр энергиясы саласында техникалық реттеу.";
2) 4-бап мынадай мазмұндағы 5)-тармақшамен толықтырылсын:
"5) электр энергиясы саласында техникалық регламенттердi бекiтедi.";
3) 5-бап, 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) электр энергетикасы саласында техникалық регламенттердi әзiрлейдi;";
4) мынадай мазмұндағы 2-1-тараумен толықтырылсын:
"2-1 тарау. Электр энергетикасы саласында қауiпсiздiктiң жалпы талаптары

Статья 9-1. Общие положения
1. Организационные мероприятия при эксплуатации электрического оборудования, электрических и тепловых сетей, установок потребителей должны обеспечивать безопасность для жизни и здоровья человека и окружающей среды.
2. Объектами технического регулирования являются электрическое оборудование, электрические и тепловые сети, установки потребителей, предназначенные для производства, передачи и пользования электрической и тепловой энергией, электрическая и тепловая энергия.
3. Показатели качества электрической энергии на выводах приемников электрической энергии у потребителей должны соответствовать установленным нормам.
Порядок оценки качества электрической энергии устанавливается в договорах на поставку электроэнергии.
4. Характеристиками качества электрической энергии являются:
максимальное отклонение рабочего напряжения от номинального значения;
отклонение частоты напряжения;
допустимая длительность повышения напряжения промышленной частоты напряжения.
5. Параметры тепловой энергии для отопления и горячего водоснабжения магистральных и распределительных трубопроводах должны соответствовать поддерживаемому температурному графику, показателям безопасных и качественных характеристик сетевой воды.
Статья 9-2. Требования безопасности при проектировании
оборудовании и электроустановок в сфере
электроэнергетики
1. При проектировании и эксплуатации электрических сетей должно быть обеспечено выполнение требований, установленных к электрической энергии, в соответствии с настоящим Законом и техническими регламентами в сфере электроэнергетики.
2. Оборудование электрических станций электрических и тепловых сетей, установки потребителей, предназначенные для производства, передачи и потребления электрической и тепловой энергии должны соответствовать техническим требованиям, установленным техническими регламентами в сфере электроэнергетики.
Статья 9-3. Требования безопасности к электротехническому
оборудованию и материалам, используемым при
производстве, передаче и потреблении
электрической и тепловой энергии
1. Производимые в Республике Казахстан и ввозимые на ее территорию электротехническое оборудование и материалы должны соответствовать требованиям, установленным техническими регламентами и в случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан, должны пройти процедуру подтверждения соответствия.
2. Электротехническое оборудование и материалы должны соответствовать требованиям, обеспечивающим безопасность для жизни и здоровья человека и окружающей среды.

9-1-бап. Жалпы ережелер
1. Электр жабдықтарын, электр және жылу желiлерiн, қондырғыларды тұтынушылар пайдаланған жағдайда ұйымдастыру iс-шаралары адам өмiрi мен денсаулығы және қоршаған орта үшiн қауiпсiздiктi қамтамасыз етуi керек.
2. Техникалық реттеу объектiлерi электр жабдықтары, электр және жылу желiлерiнiң жабдықтары, электр және жылу энергиясын өндiру, беру және пайдалануға арналған тұтынушы қондырғылары, электр және жылу энергиясы болып табылады.
3. Тұтынушыларда электр энергиясын қабылдау шығыстарында электр энергиясының сапа көрсеткiштерi белгiленген нормаларға сәйкес келуi және оларды бағалау тәртiбi электр энергиясын жеткiзуге арналған шарттарда белгiленуi керек.
Электр энергиясының сапасын бағалау тәртiбi электр энергиясын жеткiзуге арналған келiсiм-шартта белгiленедi.
4. Электр энергиясының сапа сипаттамалары:
жұмысшы кернеудiң номинальды мәннен ең үлкен ауытқуы; кернеу жиiлiгiнiң ауытқуы;
кернеудiң өнеркәсiптiк жиiлiгiнен кернеу артуының рұқсат етiлетiн ұзақтығы болып табылады.
5. Магистралды және тарату құбыржолдарында жылу және ыстық сумен қамтамасыз етуге арналған жылу энергиясының параметрлерi ұсталынатын температура кестесiне, желiлiк судың қауiпсiз және сапалық сипаттамалар көрсеткiштерiне сәйкесуi керек.
9-2-бап. Электр энергетикасы саласында жабдықтар мен электр
қондырғыларын жобалау кезiндегi қауiпсiздiк талаптары
1. Электр желiлерiн жобалаған және пайдаланған жағдайда осы Заңға және электр энергиясы саласындағы техникалық регламенттерге сәйкес электр энергиясына белгiленген талаптардың орындалуы қамтамасыз етiлуi керек.
2. Электр және жылу энергиясын өндiру, беру және тұтынуға арналған электр және жылу желiлерiнiң электр станцияларының жабдықтары, тұтынушы қондырғылары электр энергетикасы саласындағы техникалық регламенттермен белгiленген техникалық талаптарға сәйкес келуi тиiс.
9-3-бап. Электр және жылу энергиясын өндiру, беру және тұтыну
жағдайында пайдаланылатын электр жабдықтарына және
материалдарға қойылатын қауiпсiздiк талаптары
1. Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн және оның аумағына әкелiнетiн электротехникалық жабдық пен материалдар техникалық регламенттерде белгiленген талаптарға сәйкесуi және Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған жағдайларда техникалық регламенттерге сәйкестiгiн растау процедурасынан өтуi керек.
2. Электротехникалық жабдық пен материалдар адам өмiрi мен денсаулығы және қоршаған орта, оның iшiнде өсiмдiк және жануарлар әлемi үшiн қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн талаптарға сәйкесуi керек.

3. Ввод в эксплуатацию оборудования электрических станций, электрических и тепловых сетей, установок потребителей, подлежащих подтверждению соответствия требованиям, предъявляемым техническими регламентами, без документа в сфере подтверждения соответствия не допускается.
4. Оборудование электрических станций, электрических и тепловых сетей, установки потребителей должны находиться в технически исправном состоянии, обеспечивающем безопасные условия.";
5) в пункте 2 статьи 12:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) обеспечить качество и безопасность электрической энергии в соответствии с требованиями, установленными техническими регламентами;";
в подпункте 5) слова "нормативных технических документов" заменить словами "технических регламентов";
31. В  Закон  Республики Казахстан от 7 апреля 2003 г. "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 6, ст. 33; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в статье 1:
в подпункте 6) слова "нормативными документами по стандартизации" заменить словами "законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования";
в подпункте 12) слова "требованиями нормативных документов по стандартизации" заменить словами "законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования";
2) в статье 3:
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) техническое регулирование в сфере производства и оборота нефтепродуктов;";
подпункт 4) после слов "контроль за" дополнить словами "безопасностью и";
3) статью 4 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) утверждает технические регламенты в сфере производства и оборота нефтепродуктов.";
4) статью 5 дополнить подпунктами 13), 14), 15) следующего содержания:
"13) проводит анализ и оценку рисков причинения вреда жизни и здоровью человека и окружающей среде в сфере производства и оборота нефтепродуктов;
14) разрабатывает технические регламенты в сфере производства и оборота нефтепродуктов;
15) осуществляет государственный контроль за выполнением требований, установленных техническими регламентами в сфере производства и оборота нефтепродуктов.";
5) в статье 6:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "стандартизации, метрологии и сертификации" заменить словами "техническому регулированию и метрологии";
в подпункте 1) слова "нормативными документами по стандартизации" заменить словами "законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования, в пределах своей компетенции";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществляет управление работами по техническому регулированию и метрологии в сфере производства и оборота нефтепродуктов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";

3. Сәйкестiгi расталуға жататын электр станциялар, электр және жылу желiлерiнiң жабдықтарын, тұтынушылар қондырғыларын техникалық реттеу саласындағы техникалық регламенттерде қойылатын талаптарға сәйкестiгiн растау саласындағы құжатсыз пайдалану енгiзу рұқсат етiлмейдi.
4. Электр станцияларының, электр және жылу жабдығы, тұтынушылардың қондырғылары қауiпсiз жағдайды қамтамасыз ететiн, техникалық жағынан дұрыс күйде болуы тиiс.";
5) 12-бап, 2-тармағында:
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) техникалық регламенттермен белгiленген талаптарға сәйкес электр энергиясының сапасын және қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге;";
5) тармақшада "нормативтiк-техникалық құжаттардың" деген сөздер "техникалық регламенттердiң" деген сөздермен ауыстырылсын.
31. "Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 сәуiрдегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы парламентiнiң Жаршылары, 2003 ж., N 6, 33-құжат; 2005 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-бапта:
6)-тармақшада "стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарда" деген сөздер "техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
12)-тармақшада "стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттардың талаптарына" деген сөздер "техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) мұнай өнiмдерiн өндiру және айналымы саласында техникалық реттеу;";
4)-тармақша "мұнай өнiмдерiнiң" деген сөздерден кейiн "қауiпсiздiгi мен" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 4-бап мынадай мазмұндағы 9)-тармақшамен толықтырылсын:
"9) мұнай өнiмдерiн өндiру және айналымы саласындағы техникалық регламенттердi бекiтедi.";
4) 5-бап мынадай мазмұндағы 13), 14), 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"13) мұнай өнiмдерiн өндiру және айналысы саласында адам өмiрi мен денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтiру қаупiне талдау жүргiзу және бағалау;
14) мұнай өнiмдерін өндiру және айналымы саласында техникалық регламенттердi әзiрлейдi;
15) мұнай өнiмдерiн өндiру және айналымы саласында техникалық регламенттермен белгiленген талаптардың орындалуына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады.";
5) 6-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "Стандарттау, метрология және сертификаттау" деген сөздер "Техникалық реттеу және метрология" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшада "стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарда" деген сөздер "өз құзыретi шегiнде, техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мұнай өнiмдерiн өндiру және айналымы саласында техникалық реттеу және метрология жөнiндегi жұмыстарды басқаруды жүзеге асырады;";

6) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Требования, обеспечивающие безопасность в сфере
производства и оборота нефтепродуктов
1. Производство и оборот нефтепродуктов должны обеспечивать безопасность для жизни и здоровья человека и окружающей среды в соответствии с требованиями настоящего Закона и технических регламентов в сфере производства и оборота нефтепродуктов.
2. Объектами технического регулирования в сфере производства и оборота нефтепродуктов являются: бензин, дизельное топливо, мазут и процессы переработки сырой нефти и (или) газового конденсата, компаундирование нефтепродуктов, а также оборот нефтепродуктов.
3. Оборудование и технические средства, используемые при производстве и обороте нефтепродуктов, должны соответствовать требованиям технических регламентов.
4. Концентрации нефтяных паров в воздушной среде производственных зон и помещений не должны превышать предельно допустимые нормы установленные законодательством Республики Казахстан в сфере производства и оборота нефтепродуктов.
5. При проектировании и строительстве объектов по переработке, транспортировке и распределению нефтепродуктов должны соблюдаться требования законодательства Республики Казахстан в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, и учитываться риски возникновения чрезвычайных ситуаций.";
7) в статье 9:
в подпункте 2) пункта 1 слова "нормативным документам по стандартизации" заменить словами "техническим регламентам";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Нефтепродукты, производимые нефтеперерабатывающими заводами, должны соответствовать нормам, установленным настоящим Законом и техническими регламентами в сфере производства и оборота нефтепродуктов.";
8) пункт 1 статьи 10 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) соблюдать требования безопасности, установленные в технических регламентах в сфере производства и оборота нефтепродуктов.";
9) в части первой пункта 2 статьи 12 слова ", услуги которых сертифицированы" исключить;
10) статью 14 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Конструкция и условия эксплуатации средств хранения и транспортировки нефтепродуктов должны соответствовать требованиям технических регламентов в сфере пожарной безопасности.".
32. В  Закон  Республики Казахстан от 13 января 2004 г. "О лекарственных средствах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 2, ст. 8; N 23, ст. 142;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):

6) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Мұнай өнiмдерiн өндiру және айналымы саласындағы
техникалық реттеу
1. Мұнай өнiмдерiн өндiру және мұнай өнiмдерi айналымы осы Заң және мұнай өнiмдерiн өндiру және мұнай өнiмдерi айналымы саласындағы техникалық регламенттер талаптарына сәйкес адам өмiрi мен денсаулығы және қоршаған орта үшiн қауiпсiздiктi қамтамасыз етуi тиiс.
2. Мұнай өнiмдерiн өндiру және мұнай өнiмдерi айналымы саласында техникалық реттеу объектiлерi: бензин, дизель отыны, мазут және шикi мұнайды және (немесе) газ конденсатын қайта өңдеу процестерi, мұнай өнiмдерiн компаундау, сондай-ақ мұнай өнiмдерiнiң айналымы болып табылады.
3. Мұнай өнiмдерiн өндiру және айналымы барысында пайдаланылатын жабдықтар мен техникалық құралдар техникалық регламенттер талаптарына сәйкес келуi тиiс.
4. Өндiрiстiк аймақ пен үй-жайлардың ауа ортасында мұнай буларының шоғыры мұнай өнiмдерiн өндiру және мұнай өнiмдерiнiң айналымы саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген шектi рұқсат етiлетiн нормалардан аспауы тиiс.
5. Мұнай өнiмдерiн өңдеу, тасымалдау және тарату жөнiндегi объектiлердi жобалау және салу кезiнде қала құрылысы әрекетi, өрт қауiпсiздiгi, қоршаған ортаны қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнама талаптары сақталуы және төтенше жағдайлардың туындау қауiптерi ескерiлуi керек.";
7) 9-бапта:
1-тармақтың 2)-тармақшасында "стандарттау" деген сөз "техникалық регламент" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Мұнайды қайта өңдейтiн заводтар өндiретiн мұнай өнiмдерi осы Заңмен және мұнай өнiмдерiн өндiру және айналымы саласындағы техникалық регламенттерде белгiленген нормаларға сәйкес келуi керек.
8) 10-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4)-тармақшамен толықтырылсын:
"4) мұнай өнiмдерiн өндiру және айналымы саласында техникалық регламенттерде белгiленген қауiпсiздiк талаптарын сақтау.";
9) 12-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiнде "көрсетiлетiн қызметтерi сертификатталған" деген сөздер алынып тасталсын;
10) 14-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Мұнай өнiмдерiн сақтау және тасымалдау құралдарының конструкциясы мен пайдалану шарттары өрт қауiпсiздiгi саласындағы техникалық регламенттер талаптарына сәйкесуi керек.".
32. "Дәрiлiк заттар туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 13 қаңтардағы N 522-II  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2004 жыл, N 2, 8-құжат; 2003 ж., N 23, 142-құжат); 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):

1) в статье 1:
подпункты 14) и 15) изложить в следующей редакции:
"14) иммунобиологические медицинские препараты - препараты  для специфической профилактики, диагностики и иммунотерапии инфекционных, иммунных и других заболеваний; препараты для диагностики при помощи иммунобиологических методов физиологических состояний, для индикации инфекционных агентов и антигенов в объектах внешней среды; препараты крови (независимо от способа их получения);
15) качество лекарственного средства - совокупность свойств и характеристик лекарственного средства, влияющих на способность его действовать по назначению;";
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) класс безопасности медицинской техники и изделий медицинского назначения - совокупность медицинской техники и изделий медицинского назначения, включенных в определенный класс в зависимости от степени потенциального риска, нанесения вреда здоровью пациентов, персонала, эксплуатирующего изделия, и иных лиц;";
абзац первый подпункта 19) изложить в следующей редакции:
"лекарственные средства - средства, представляющие собой или содержащие фармакологически активные вещества, предназначенные для профилактики, диагностики и лечения заболеваний, а также изменения состояния и функций организма: лекарственное вещество, лекарственная субстанция, лекарственное сырье природного происхождения, лекарственные ангро- и балкпродукты, лекарственные препараты, иммунобиологические медицинские препараты.";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) лекарственная субстанция - лекарственное средство, предназначенное для производства лекарственных препаратов;";
дополнить подпунктами 21-1), 21-2), 21-3), 21-4), 21-5) и 21-6) следующего содержания:
"21-1) маркировка лекарственного средства - текст, рисунки и условные обозначения, наносимые на упаковку;
21-2) медицинская техника - аппараты, оборудование, приборы, устройства, применяемые для медицинских целей отдельно, в комплексах или системах для профилактики, диагностики, лечения заболеваний, медицинской реабилитации, научных исследований медицинского характера, в том числе протезы и имплантаты серийного производства;
21-3) медицинские приборы и аппараты - медицинская техника, предназначенная для получения, накопления, анализа и отображения в аналоговом и/или цифровом виде информации о состоянии организма человека с диагностической, лечебной, профилактической, реабилитационной и научной целями, коррекции функций органов, а также систем отдельно или в сочетании между собой;
21-4) медицинские устройства - медицинская техника:
генерирующая энергию какого-либо вида для воздействия в целом или избирательно на определенную функциональную систему или орган (группу органов) организма;
приводящая в действие инструменты для механического воздействия на органы и ткани человека;
изменяющая или поддерживающая в течение определенного времени те или иные функции организма с целью профилактики, диагностики, лечения, реабилитации, а также их коррекции;

1) 1-бап:
14) және 15) тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"14) иммунобиологиялық медициналық препараттар - спецификалық профилактика, диагностика және инфекциялық иммунатерапия, иммундық және басқа да ауруларға арналған препараттар; физиологиялық жағдайының иммунобиологиялық әдiстерi көмегi кезiндегi диагностикаға арналған, инфекциялық агенттер және сыртқы орта объектiлерiндегi антигендер индикацияларына арналған препараттар; қан алған кезде арналған препараттар (оларды алу тәсiлiне қарамай);
15) дәрiлiк заттың сапасы - арналуы бойынша әрекет ету қабiлетiне ықпал ететiн дәрiлiк заттың қасиеттерi мен сипаттамасы жиынтығы;";
16-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"16-1) медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың қауiпсiздiгi сыныбы - заттарды пайдаланатын пациенттердiң, қызметкерлердiң және өзге де тұлғалардың денсаулығына зиян тигiзетiн әлеуеттi қауiп-қатердiң дәрежесiне байланысты белгiлi бiр сыныптарға енгiзiлген медициналық техниканың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың жиынтығы;";
19) тармақшасы бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"19) дәрiлiк заттар - аурулардың алдын алу, диагностикалау және ауруларды емдеу сондай-ақ ағзасының қалып-жағдайы мен функцияларының өзгеруiне арналған фармакалогиялық белсендi заттарды бiлдiретiн және олардан тұратын құралдар: дәрiлiк заттар, дәрiлiк субстанция, табиғи тектi дәрiлiк шикiзат, дәрiлiк ангро- және балк өнiмдерi, дәрiлiк препараттар, иммунобиологиялық медициналық препараттары;";
20) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"20) дәрiлiк субстанция - дәрiлiк препараттарды өндiру үшiн пайдаланылатын дәрiлiк заттар;";
21-1), 21-2), 21-3), 21-4), 21-5) және 21-6) тармақшалары мынадай мазмұнда жазылсын:
"21-1) дәрiлiк заттарды таңбалау - орамға жазылатын мәтiн, суреттер және шартты белгiлеулер;
21-2) медициналық техника - аурулардың алдын алу, диагностикалау, ауруларды емдеу, медициналық реабилитациялау, медициналық сипатты ғылыми зерттеулер үшiн медициналық мақсатта жеке, жинақтықпен және жүйелермен қолданылатын аппараттар, жабдық, құралдар, құрылғылар, соның iшiнде сериялы өндiрiлген протездер мен импланттанттар;
21-3) медициналық құралдар мен аппараттар - диагностикалау, емдеу алдын алу реабилитациялау және ғылыми мақсаттармен адам ағзасының жай-күйi туралы ұқсас және/немесе сандық түрдегi ақпарат алуға, жинауға, талдауға және көрсетуге арналған медициналық техника.
21-4) медициналық құрылғылар - мынадай:
- ағзаның белгiлi бiр атқарымдық жүйесiне немесе мүшесiне (мүшелер тобына) толығымен немесе таңдап ықпал етуге арналған қандай да бiр түрiнiң энергиясын генерациялайтын;
- адам мүшесi мен тiнiне механикалық ықпал етуге арналған аспаптарды iске қосатын;
- ағзаның сол және өзге де функцияларын аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу, реабилитациялау, сондай-ақ оларды түзету мақсатымен белгiлi бiр уақыт iшiнде өзгертетiн немесе қолдайтын медициналық техника;

21-5) медицинское оборудование - медицинская техника, предназначенная для обеспечения необходимых условий пациенту и медицинскому персоналу при лечебных, диагностических и реабилитационных мероприятиях, а также при уходе за больными;
21-6) изделия медицинского назначения - изделия и материалы, используемые для проведения профилактических, диагностических и лечебных мероприятий: медицинский инструментарий, стоматологические, расходные, перевязочные и шовные материалы, фиксирующие повязки и приспособления, линзы контактные и для коррекции зрения, диагностические реагенты;";
дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
"22-1) номер серии - цифровое, буквенное или буквенно-цифровое обозначение, позволяющее специфически идентифицировать серию и определить полную последовательность производственных и контрольных операций;";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) обращение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - деятельность осуществляемая, возникающих в процессе доведения безопасных, эффективных и качественных лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники от разработчика и (или) производителя до потребителя;";
подпункт 34) изложить в следующей редакции:
"34) срок годности лекарственного средства - дата, после истечения которой лекарственное средство не подлежит применению;";
дополнить подпунктом 34-1) следующего содержания:
"34-1) срок хранения лекарственного средства - период времени, в течение которого лекарственное средство при соответствующих условиях хранения соответствует требованиям аналитической нормативной документации;";
дополнить подпунктами 35-1), 35-2) следующего содержания:
"35-1) торговое наименование лекарственного средства - патентованное название, под которым регистрируется лекарственное средство;
35-2) упаковка лекарственного средства - средство или комплекс средств, обеспечивающих процесс обращения лекарственных средств путем их защиты от повреждений и потерь, а также защиту окружающей среды от загрязнений;";
подпункт 40) изложить в следующей редакции:
"40) фармакопейная статья - документ, устанавливающий комплекс требований к лекарственным средствам, показателям и методам их испытаний;";
дополнить подпунктом 41-1) следующего содержания:
"41-1) эффективность изделий медицинского назначения и медицинской техники - совокупность характеристик, обеспечивающих достижение профилактического, диагностического и/или лечебного эффекта;";
2) подпункт 3) статьи 4 изложить в следующей редакции:

21-5) медициналық жабдық - емдеу, диагностикалау және реабилитациялау iс-шараларында, сондай-ақ науқасты күту кезiнде пациентке және медициналық қызметкерге қажеттi жағдайларды қамтамасыз етуге арналған медициналық техника;
21-6) медициналық мақсаттағы бұйымдар - аурулардың алдын алу, диагностикалау және емдеу iс-шараларын жүргiзу үшiн пайдаланылатын бұйымдар мен материалдар: медициналық құрал-саймандар, стоматологиялық, шығындық, таңу және тiгiс материалдары, анықтайтын таңғыштар мен құралдар және көзге салынатын және көру қабiлетiн түзейтiн линзалар, диагностикалық реагенттер;
22-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"22-1) серия нөмiрi - өндiрiстiк және бақылау операциялардың серияны спецификалық түрде сәйкестендiруге және толық тiзбектiлiгiн анықтауға мүмкiндiк беретiн сандық, әрiптiк немесе әрiптiк-сандық белгiлеу";
23) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"23) дәрiлiк заттардың, медициналық мақсаттағы және медициналық техника бұйымдарының айналымы - қауiпсiз, тиiмдi және сапалы дәрiлiк заттарды, медициналық техника және медициналық арналған заттарды әзiрлеушiден және (немесе) өндiрушiден тұтынушыға дейiн жеткiзу процесiнде туындайтын мәселелердi жүзеге асыратын қызмет;";
34) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"34) дәрiлiк заттардың жарамдылық мерзiмi - уақыты бiткеннен кейiн дәрiлiк заттарды қолдануға болмайды;
Мынадай мазмұндағы 34-1) тармағымен толықтырылсын:
"34-1) дәрiлiк заттарды сақтау мерзiмi - дәрiлiк заттардың сәйкестi сақтау шарттарын сақтаған жағдайда аналитикалық нормативтiк құжаттар талаптарына сәйкес келетiн уақыт iшiндегi аралық кезең.";
35-1), 35-2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"35-1) дәрiлiк заттардың сауда атауы - дәрiлiк зат тiркелетiн патенттелген атауы;
35-2) дәрiлiк заттарды буып-түю - дәрiлiк құралдардың айналымы процесiн оларды бұзылу мен жоғалтудан қорғау жолымен, сондай-ақ қоршаған ортаны ластанудан қорғауды қамтамасыз ететiн құралдар немесе құралдар жиыны;";
40) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"40) фармакопеялық мақала - дәрiлiк заттарға, оларды сынау көрсеткiштерi мен әдiстерiне қойылатын жалпы талаптардың жиынтығын белгiлейтiн құжат;";
41-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"41-1) медициналық мақсаттағы мен медициналық техника бұйымдарының тиiмдiлiгi - профилактикалық, диагностикалық және/немесе емдiк әсерiнiң жетiстiгiн қамтамасыз ететiн сипаттамалар жиынтығы;";
2) 4-бап 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"3) технического регулирования в сфере обращения лекарственных средств;";
3) статью 5 дополнить подпунктом 10) в следующей редакции:
"10) утверждает технические регламенты в сфере обращения лекарственных средств.";
4) статью 6 дополнить подпунктами 14), 15) следующего содержания:
"14) определяет правила изъятия лекарственных средств, находящихся в обращении на территории Республики Казахстан, для проведения экспертизы эффективности, безопасности и качества;
15) разрабатывает технические регламенты в сфере обращения лекарственных средств.";
5) в статье 13:
в пункте 1 слова "Обязательной сертификации" заменить словами "Обязательному подтверждению соответствия";
в пункте 2 слово "сертификацию" заменить словами "подтверждение соответствия";
6) пункт 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"1. Лекарственные препараты должны поступать в обращение с инструкцией по медицинскому применению на государственном и русском языках, утвержденной государственным органом.
Порядок составления текста инструкции по медицинскому применению определяется уполномоченным органом.";
7) часть вторую пункта 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"Склад временного хранения лекарственных средств должен иметь помещения, площади, специальное оборудование, мебель, инвентарь, противопожарное оборудование, приборы, обеспечивающие соблюдение требований к хранению лекарственных средств установленных техническими регламентами, а также иметь разрешение уполномоченного органа.";
8) в статье 31 слова "в Республике Казахстан" заменить словами ", несоответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан";
9) дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"Глава 5-1. Общие требования безопасности к медицинской технике и изделиям медицинского назначения
Статья 32-1. Государственная регистрация, перерегистрация и
внесение изменений в регистрационное досье
медицинской техники и изделий медицинского
назначения
Запрещается обращение медицинской техники и изделий медицинского назначения не прошедших государственную регистрацию, перерегистрацию в порядке установленном законодательством Республики Казахстан, за исключением предназначенных для проведения экспертизы при государственной регистрации.
Статья 32-2. Запрещение или приостановление обращения
медицинской техники и изделий медицинского
назначения
Уполномоченный орган в области здравоохранения может запретить или приостановить обращение медицинской техники и изделий медицинского назначения на основании следующих причин:
1) медицинская техника и изделия медицинского назначения не соответствуют техническим регламентам в сфере обращения лекарственных средств;

"3) дәрiлiк заттар айналым саласында техникалық реттеу;";
3) 5-бап 10) тармақшасымен мынадай редакцияда жазылсын:
"10) дәрiлiк заттар айналым саласындағы техникалық регламенттердi бекiтедi.";
4) 6-бап 14), 15) тармақшалармен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"14) Тиiмдiлiгiн, қауiпсiздiгi мен сапасын сараптау үшiн Қазақстан Республикасы аумағында дәрiлiк заттар айналымын алып тастау ережесiн анықтайды;
15) дәрiлiк заттар айналымы саласындағы техникалық регламенттер әзiрлейдi;";
5) 13-бапта:
1-тармағында "мiндеттi сертификаттауға" деген сөздер "сәйкестiгiн мiндеттi растауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармағында "сертификаттауды" деген сөз "сәйкестiгiн растауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 24-бап 1-тармағы мынадай абзацпен жазылсын:
"1. Дәрiлiк заттар айналымға мемлекеттiк орган бекiткен, мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жазылған қолдану жөнiндегi нұсқаулығымен бiрге түсуге тиiс.
Медициналық қолдану жөнiндегi нұсқаулықтың мәтiнiн құру тәртiбiн уәкiлеттi орган анықтайды.";
7) 27-бап, 1-тармағының екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Дәрiлiк заттарды уақытша сақтау қоймасында техникалық регламенттермен белгiленген дәрiлiк заттарды сақтауға қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз ететiн ғимараттар, алаңдар, арнайы жабдықтар, жиһаздар, инвентарь, өртке қарсы жабдық, құралдар болуы, сондай-ақ уәкiлеттi органның берген рұқсаты болуы тиiс.";
8) 31-бапта "Қазақстан Республикасының аумағында" деген сөздер "Қазақстан Республикасы заңнама талаптарымен сәйкес келмейтiн," деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 5-1-тарауы мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"5-1-тарауы. Медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға қойылатын қауiпсiздiктiң жалпы талаптары
32-1-бабы. Медициналық техниканы және медициналық мақсаттағы
бұйымдарды мемлекеттiк тiркеу қайта тiркеу және
олардың тiркеу досьесiне өзгерiстер енгiзу
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеуден, қайта тiркеуден өтпеген медициналық техниканы және медициналық мақсаттағы бұйымдарды, мемлекеттiк тiркеу кезiнде сараптау жұмыстарын жүргiзуге арналғандарынан басқасын айналымға салуға тиым салынады.
32-2-бап. Медициналық техника мен медициналық мақсаттағы
бұйымдар айналымына тыйым салу немесе тоқтату
Денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган мынадай себептердiң негiзiнде:
1) медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдар дәрiлiк заттар айналымы саласындағы техникалық регламенттерге сәйкес келмесе;

2) в процессе применения медицинской техники и изделий медицинского назначения обнаружены дефекты конструкции, механизмы действия, производственное исполнение, способные повлиять на безопасность их применения;
3) на основе изучения, анализа и оценки полученных данных о возможности причинения вреда жизни и здоровью пациента или неэффективности их использования;
4) обнаружены нарушения утвержденного технологического процесса производства, которые могут повлиять на безопасность применения изделий медицинского назначения и медицинской техники.
Статья 32-3. Классификация безопасности и переклассификация
безопасности медицинской техники и изделий
медицинского назначения
1. Вся медицинская техника и изделия медицинского назначения, применяемые в Республике Казахстан, подразделяются на классы безопасности, в зависимости от степени потенциального риска, нанесения вреда здоровью пациентов, персонала, эксплуатирующего изделия и иных лиц.
Каждый из классов безопасности включает группы и типы медицинской техники и изделий медицинского назначения.
2. Правила классификации безопасности медицинской техники и изделий медицинского назначения разрабатываются уполномоченным органом в области здравоохранения.
3. Производитель самостоятельно определяет принадлежность к классу безопасности медицинской техники и изделий медицинского назначения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Производитель имеет право на проведение процедуры переклассификации не менее чем через два года после государственной регистрации, если появились основания для повторного определения класса безопасности зарегистрированных медицинской техники и изделий медицинского назначения.
5. Уполномоченный орган в области здравоохранения может вводить дополнительные виды классификации, основанные на детальном учете принципов, явлений, медицинских методик, положенных в основу работы медицинской техники и изделий медицинского назначения.
Статья 32-4. Требования к производству медицинской техники и
изделий медицинского назначения, предназначенных
для проведения диагностики или лечения
Производство медицинской техники и изделий медицинского назначения, предназначенных для проведения диагностики или лечения, должно обеспечивать их безопасность, предусматривать их использование в соответствии с их функциональным назначением и исключать риск ошибок пользователя при интерпретации полученных результатов диагностики или лечения.
Медицинская техника и изделия медицинского назначения, должны соответствовать требованиям технических регламентов и иных нормативных правовых актов.

2) медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану процесiнде оларды қолдану қауiпсiздiгiне ықпал ете алатын конструкциясының, жұмыс iстеу механизмiнiң ақауы, өндiрiстiк орындау анықталса;
3) оларды пайдаланудың пациент өмiрiне және денсаулығына зиян тигiзу мүмкiндiгi немесе тиiмсiздiгi туралы алынған деректердi зерттеу, талдау және бағалау негiзiнде;
4) медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану қауiпсiздiгiне ықпал ете алатын, өндiрiстiң бекiтiлген технологиялық процесiн бұзу анықталса, медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдар айналымына тыйым сала немесе тоқтата алады.
32-3-бап. Медициналық техника мен медициналық мақсаттағы
бұйымдардың қауiпсiздiгiн жiктеу және қайта жiктеу
1. Қазақстан Республикасында қолданылатын барлық медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдар әлеуеттi қауiп-қатер, бұйымды пайдаланатын пациенттердiң, қызметкерлердiң және өзге де тұлғалардың денсаулығына зиян келтiру дәрежесiне қарай қауiпсiздiк сыныптарына бөлiнедi.
Қауiпсiздiк сыныптарының әрқайсысы мемлекеттiк стандарттарға сәйкес келетiн медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың топтары мен типтерiн қамтиды.
2. Медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың қауiпсiздiгiн жiктеу ережесiн денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган әзiрлейдi.
3. Өндiрушi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың қауiпсiздiк сыныбына жатқызылуын жеке өзi анықтайды.
4. Егер тiркелген медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың қауiпсiздiк сыныбын қайта анықтауға негiз туындаса, өндiрушi мемлекеттiк тiркеуден кейiн кемi екi жыл өткен соң қайта жiктеу процедурасын жүргiзуге құқығы бар.
5. Денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдар жұмыстарының негiзiне тиiстi принциптерi, құбылыстары, медициналық әдiстемелерiнiң бөлшектiк есептерiне негiзделген бұйымдарды жiктеудiң қосымша түрiн енгiзе алады.
32-4-бап. Диагностика немесе емдеу жүргiзуге арналған
медициналық техника мен медициналық мақсаттағы
бұйымдарды өндiруге қойылатын талаптар
Диагностика немесе емдеу жүргiзуге арналған медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндiру олардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуi, олардың функциональдық тағайындалуына сәйкес оларды пайдалану қарастырылуы және алынған диагностикалауда және емдеуде алынған нәтижелердiң интерпретация кезiндегi пайдаланушылардың қателесу қауiп-қатерiн болдырмауы тиiс.
Медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдар техникалық регламенттер және өзге де нормативтiк құқықтық актiлер талаптарына сәйкес келуi тиiс.

Статья 32-5. Информация о медицинской технике и изделиях
медицинского назначения
1. Медицинская техника и изделия медицинского назначения должны сопровождаться инструкцией по медицинскому применению изделий медицинского назначения (руководство по эксплуатации медицинской техники), содержащую информацию об их безопасности и качестве.
Инструкция по медицинскому применению изделий медицинского назначения (руководство по эксплуатации медицинской техники) составляется разработчиком в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения.
2. Маркировка медицинской техники и изделий медицинского назначения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
33. В  Закон  Республики Казахстан от 9 ноября 2004 г. "О техническом регулировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г.,  N 21, ст. 124;  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 15 февраля 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 февраля 2006 г.):
1) по всему тексту слова "нормативными правовыми актами в области технического регулирования", "нормативных правовых актов в области технического регулирования", "нормативные правовые акты в области технического регулирования", "нормативным правовым актам в области технического регулирования", "нормативные правовые акты в области технического регулирования", "нормативного правового акта в области технического регулирования", "нормативный правовой акт в области технического регулирования", "нормативном правовом акте в области технического регулирования", "нормативный правовой акт в области технического регулирования", "нормативных правовых актах в области технического регулирования" заменить соответственно словами "техническими регламентами", "технических регламентов", "технические регламенты", "техническим регламентам", "технического регламента", "технического регламента", "технический регламент", "техническом регламенте", "технический регламент", "технических регламентах";
2) в статье 1:
подпункт 1) после слов "официально признает" дополнить словами "компетентность и";
в подпункте 18):
слово "услуги," исключить;
слова "инспекционная проверка" заменить словами "инспекционный контроль";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) технический регламент - нормативный правовой акт, устанавливающий обязательные требования к продукции и/или процессам их жизненного цикла, разрабатываемый и применяемый в целях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании;";
дополнить подпунктами 11-1) и 23-1) следующего содержания:

32-5-бап. Медициналық техника мен медициналық мақсаттағы
бұйымдар туралы ақпарат
1. Медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдар олардың қауiпсiздiгi мен сапасы туралы ақпараты бар медициналық мақсаттағы бұйымдарды медициналық қолдану жөнiндегi (медициналық техниканы пайдалану жөнiндегi басшылық) нұсқаулықпен үйлестiрiлуi тиiс.
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды медициналық қолдану жөнiндегi нұсқаулықты (медициналық техниканы пайдалану жөнiндегi басшылық) денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органдар бекiткен талаптарға сәйкес әзiрлеушi жасайды.
2. Медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды таңбалау Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
34. "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы N 603-II  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2004 ж., N 21, 124-құжат); 2006 жылғы 15 ақпандағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 ақпандағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы):
1) Заңның барлық мәтiнi бойынша "техникалық реттеу саласындағы нормативтiк құқықтық актiлермен", "техникалық реттеу саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi", "техникалық реттеу саласындағы нормативтiк құқықтық актiлерi", "техникалық реттеу саласындағы нормативтiк құқықтық актiлерге", "техникалық реттеу саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi", "техникалық реттеу саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң", "техникалық реттеу саласындағы нормативтiк құқықтық акт", "техникалық реттеу саласындағы нормативтiк құқықтық актiлер" деген сөздердi "техникалық регламенттермен", "техникалық регламенттер", "техникалық регламенттердi", "техникалық регламенттерге", "техникалық регламенттерден", "техникалық регламент", "техникалық регламентте" сөздерiмен ауыстырылсын;
2) 1-бапта "ресми мойындайды" деген сөздерiнен кейiн "құзыретi мен" деген сөздермен толықтырылсын.
18) тармағындағы "көрсетiлетiн қызметтiң" деген сөздер алынып тасталсын;
"инспекциялық тексеру" деген сөздер "инспекциялық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын.
23) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"23) техникалық регламент - өнiмге, және/немесе процестерге олардың өмiрлiк циклiнiң процестерiне қойылатын мiндеттi талаптарды белгiлейтiн Қазақстан Республикасы Техникалық реттеу туралы заңнамасында қарастырылған мақсатта әзiрленетiн және қолданылатын нормативтiк құқықтық акт;";
11-1) және 23-1) тармақшасымен мынадай мазмұнда толықтырылсын:

"11-1) документ в сфере подтверждения соответствия - сертификат соответствия или декларация соответствия, выданная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, аккредитованным органом по подтверждению соответствия;
23-1) оценка соответствия - доказательство выполнения заданных требований к продукции, процессу, лицу или органу;";
в подпунктах 25) и 26 слово ", услуги" исключить;
подпункт 29) после слова "процедура" дополнить словами "оценки соответствия";
3) в статье 4:
в пункте 1:
подпункт 5) после слова "конкурентоспособности" дополнить словом "отечественной";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) экономия природных и энергетических ресурсов.";
4) в статье 6:
в подпункте 7) слово "услуги," исключить;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) утверждение технических регламентов;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) устанавливает порядок разработки, экспертизы, принятия, изменения и отмены технических регламентов;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) определение органа по аккредитации и установление порядка аккредитации органов по подтверждению соответствия и лабораторий, и ведения учетной регистрации юридических лиц, оказывающих услуги в сфере аккредитации;";
5) в статье 7:
в подпункте 13) слово "услуги," исключить;
в части третьей:
в подпункте 3) слово ", правил" исключить;
в подпункте 5) слова "и программ" исключить;
в части четвертой:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"устанавливает правила подтверждения соответствия";
в подпункте 2) слово "аккредитации" заменить словами "организацию работ по аккредитации";
6) в подпункте 8) статьи 8 слова "услуге, подлежащих" заменить словом "подлежащей";
7) в статье 12:
в части первой пункта 1:
слова "государственных органов," исключить;
слово "(или)" заменить словами "в случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан";
в подпункте 5) пункта 3 слова "услуги, прошедших" заменить словом "прошедшей";
8) в пункте 2 статьи 13 слово "отзывом," исключить;
9) в пункте 2 статьи 14 слова "услугу, подлежащие" заменить словом "подлежащую";
10) статью 17 дополнить пунктами 9 и 10 следующего содержания:
"9. Технические регламенты по направлениям, предусмотренным в пункте 8 настоящей статьи, утверждаются актами Правительства Республики Казахстан.
10. Требования технических регламентов считаются выполненными, если при производстве продукции использовались гармонизированные стандарты.
При производстве продукции могут использоваться иные стандарты при условии обеспечения ими выполнения требований и норм, установленных техническими регламентами.";

"11-1) сәйкестiктi растау саласындағы құжат - Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгiленген тәртiпте сәйкестiктi растау жөнiндегi аккредиттелген органмен берiлген сәйкестiк сертификаты немесе сәйкестiк декларациясы;";
23-1) сәйкесттiктi бағалау - өнiмге, процеске, тұлғаға немесе органға берiлген талаптарды орындау дәлелдемесi;";
25) және 26) тармақтарында ", көрсетiлетiн қызметтiң" сөздерi алынып тасталсын;
3) 4-бапта:
1-тармақта:
5) тармақшадағы "бәсекелестiкке жарамдылық" сөздерi "отандық" деген сөзбен толықтырылсын;
6) тармақшасы мынадай мазмұнда жазылсын:
"6) табиғи және энергетикалық ресурстарды үнемдеу болып табылады.";
4) 6-бапта:
7) тармақшасы "көрсетiлетiн қызметтiң" деген сөздер алынып тасталсын;
8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
8-1) тармақшасы мынадай мазмұнда толықтырылсын:
8-1) техникалық регламенттердi әзiрлеу, сараптау, қабылдау, өзгерту және жою тәртiбiн белгiлейдi.".
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) аккредиттеу жөнiндегi органды анықтау және сәйкестiктi растау жөнiндегi органдарды және зертханаларды аккредиттеу тәртiбiн белгiлеу және аккредиттеу саласындағы қызмет көрсететiн заңды тұлғаларды есептiк тiркеу жүргiзудi;";
5) 7-бапта:
13) тармақшада "көрсетiлетiн қызметтiң" сөзi алынып тасталсын;
үшiншi бөлiгiнде:
3) тармақшасында "ережелерi" деген сөз алынып тасталсын;
5) тармақшасында "мен бағдарламаларын" деген сөздер алынып тасталсын;
төртiншi бөлiгiнде:
1) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"сәйкестiктi растау ережелерiн белгiлейдi";
2) тармақшадағы "аккредиттеу" деген сөз "аккредиттеу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыруды" деген сөздермен ауыстырылсын.
6) 8-бап 8) тармақшасы "көрсетiлетiн қызмет" деген сөздер алынып тасталсын;
7) 12-бапта:
1-тармағының бiрiншi бөлiгiнде:
"мемлекеттiк органдардан" деген сөздер алынып тасталсын;
"(немесе)" деген сөздi "Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған жағдайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшасындағы "көрсетiлетiн қызметке" деген сөздер алынып тасталсын;
8) 13-бап, 2-тармағындағы "қайтарып алынуына," деген сөздер алынып тасталсын;
9) 14-бап, 2-тармағындағы "көрсетiлетiн қызметтi" деген сөздер алынып тасталсын;
10) 17-бап 9 және 10-тармақтарымен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"9. Осы баптың 8-тармағында көрсетiлген бағыттар бойынша техникалық регламенттер Қазақстан Республикасының Yкiметi актiлерiмен бекiтiледi.
10. Егер өнiмдi өндiру кезiнде үйлестiрiлген стандарттар пайдаланылса, техникалық регламенттер талаптары орындалды деп есептеледi.
Өнiмдi өндiру кезiнде белгiленген техникалық регламенттер талаптары мен нормаларының орындалуын қамтамасыз ететiн жағдайда басқа стандарттарды пайдалана алады, олардың қолданылуы белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.";

11) статью 18 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Требования, обеспечивающие безопасность продукции, процессов устанавливаются только в технических регламентах.";
12) в статье 19:
в пункте 3:
слово " проект программы" заменить словом "и утверждает план";
слова "и представляет в Правительство Республики Казахстан для утверждения" исключить.
слова "Утвержденная программа" заменить словами "Утвержденный план";
дополнить частью следующего содержания:
"Разработка и утверждение технического регламента, не предусмотренного в плане разработки технических регламентов не допускается.";
часть вторую пункта 6 исключить;
13) в статье 20:
абзац первый перед словами "К нормативным" дополнить цифрой "1.";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Распространение официальных изданий нормативных документов по стандартизации, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 1 настоящей статьи, осуществляет только уполномоченный орган или уполномоченное им подведомственное предприятие.";
14) пункт 1 статьи 23 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случае, если стандарты организаций используются в качестве доказательной основы, подтверждающей соответствие продукции требованиям, установленным техническими регламентами, они разрабатываются, согласовываются, утверждаются и регистрируются в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
15) статью 26 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Иностранные и международные организации, выдающие документы в сфере подтверждения соответствия иностранного образца подлежат учетной регистрации в порядке установленном уполномоченным органом.";
16) пункт 2 статьи 31 исключить;
17) часть первую пункта 2 статьи 32 после слова "Запрещается" дополнить словами "ввоз и";
18) в части второй пункта 1 статьи 34 слово "услуги," исключить;
19) в абзаце втором статьи 36 слова "уполномоченным органом" заменить словами "органом по аккредитации";
20) часть первую пункта 2 статьи 40 дополнить словами "и их заместителям";
21) в статье 45:
в подпункте 1) пункта 1 слова "услуги, реализуемых" заменить словом "реализуемой";
в пункте 2 слово ", услуги" исключить;
22) в части третьей пункта 1 статьи 46 слово ",услуги" исключить.
Статья 2.  Переходное положение
До введения в действие соответствующих технических регламентов и гармонизированных с ними стандартов, устанавливающих требования безопасности к продукции и процессам ее жизненного цикла для жизни и здоровья человека и окружающей среды государственное регулирование осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и иными нормативными актами в части, не противоречащей настоящему Закону.
По мере введения в действие технических регламентов и гармонизированных с ними стандартов, действующие подзаконные нормативные правовые акты и иные нормативные акты, дублирующие или несоответствующие им, подлежат отмене.

11) 18-бап 7-тармағымен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"7. Өнiмнiң, процестердiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн талаптары тек техникалық регламенттерде белгiленедi.".
12) 19-бапта:
3-тармағында:
"бағдарламасының жобасын жасап, бекiту үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсынады" деген сөздер "жоспарын жасайды және бекiтедi" деген сөздерiмен ауыстырылсын;
"бекiтiлген бағдарламасы" деген сөздер "бекiтiлген жоспары" сөздерiмен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктi мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"Техникалық регламенттi әзiрлеу жоспарында қарастырылмаған техникалық регламенттердi әзiрлеу және бекiту рұқсат етiлмейдi;";
6 тармағы екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
13) 20-бапта:
"нормативтiк" сөзiнiң алдындағы бiрiншi сөйлем "1." санмен толықтырылсын;
2-тармағымен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетiлген стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттардың ресми басылымының таратылуы тек уәкiлеттi орган немесе олар уәкiлеттеген ведомствоға қарасты кәсiпорын жүзеге асырады.";
14) 23-бап 1-тармағы төртiншi бөлiгiмен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"Егер ұйымдар стандарттар белгiленген техникалық регламенттер талаптарына өнiмнiң сәйкестiгiн растайтын дәлелдi негiз ретiнде пайдаланылатын жағдайда, олар Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен әзiрленедi, келiсiледi, бекiтiледi және тiркеледi.";
15) 26-бапты 6-тармағымен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"6. Сәйкестiктi растау саласындағы шетел үлгiсiндегi құжаттарды беретiн шетел және халықаралық ұйымдар уәкiлеттi органмен бекiтiлген тәртiппен есептiк тiркеуде жатады.";
16) 31-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
17) 32-бап, 2-тармағы бiрiншi бөлiгiндегi "өнiмдi" деген сөзден кейiн "әкелуге және" деген сөздер толықтырылсын.
18) 34-бап 1-тармағының екiншi бөлiгiндегi "көрсетiлетiн қызметтiң" деген сөздер алынып тасталсын;
19) 36-бап, екiншi абзацында "Уәкiлеттi орган" деген сөздер "Аккредиттеу жөнiндегi орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
20) 40-бап, 2-тармағы бiрiншi бөлiгi "және бас мемлекеттiк инспекторлар орынбасарларына" деген сөздермен толықтырылсын.
21) 45-бапта:
1-тармағының 1) тармақшасындағы "көрсетiлетiн қызметтiң" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармағындағы "көрсетiлетiн қызметтiң" деген сөздер алынып тасталсын;
22) 46-бап, 1-тармағы үшiншi бөлiгiндегi "көрсетiлетiн қызметтiң" деген сөздер алынып тасталсын;
2-бап.  Өтпелi ережелер
Адамның өмiрi мен денсаулығын және қоршаған ортаны қорғауға өнiм және оның өмiрлiк цикл процестерiне қойылатын қауiпсiздiк талаптарын белгiлейтiн тиiстi техникалық регламенттер және олармен үйлестiрiлген стандарттарды қолданысқа енгiзiлгенге дейiн мемлекеттiк реттеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және осы Заңға қайшы келмейтiн бөлiгiнде өзге де нормативтiк актiлерге сәйкес жүзеге асырылады.
Техникалық регламенттер және олармен үйлестiрiлген стандарттардың қолданысқа енгiзiлуiне қарай Заңға тәуелдi қолданылып жүрген, оларды қайталайтын немесе оларға сәйкес келмейтiн нормативтiк құқықтық актiлер және өзге де нормативтiк актiлердiң күшi жойылуға тиiс.