О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам контроля и регулирования деятельности субъектов естественной монополии и субъектов рынка, занимающих доминирующее положение на соответствующем товарном рынке"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2006 года N 528
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам контроля и регулирования деятельности субъектов естественной монополии и субъектов рынка, занимающих доминирующее положение на соответствующем товарном рынке".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении дополнений и изменений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам контроля и регулирования деятельности субъектов
естественной монополии и субъектов рынка, занимающих
доминирующее положение на соответствующем товарном рынке"
Статья 1 . Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55, N 15, ст. 86; N 17, ст. 97, N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г. N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г. N 1, ст. 5; N 2, ст. 19,20;  N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31;  Закон  Республики Казахстан от 5 мая 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 мая 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 мая 2006 г.):
1) часть первую статьи 45 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) установление фиксированных цен";
2) в части первой статьи 46 после слова "штраф" дополнить словами ", установление фиксированных цен;";
3) абзац второй части первой статьи 48 дополнить словами ", либо в процентах от суммы дохода (выручки), полученного за период осуществления монополистической деятельности";

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тиiстi тауар нарығында үстем жағдайға ие табиғи монополия субъектiлерi мен нарық субъектiлерiнiң қызметiн бақылау және реттеу мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 8 маусымдағы N 528 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тиiстi тауар нарығында үстем жағдайға ие табиғи монополия субъектiлерi мен нарық субъектiлерiнiң қызметiн бақылау және реттеу мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне
тиiстi тауар нарығында үстем жағдайға ие табиғи монополия
субъектiлерi мен нарық субъектiлерiнiң қызметiн бақылау
және реттеу мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер
енгiзу туралы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  Кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; 2006 жылғы 17 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 мамырда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 мамырдағы Заңы):
1) 45-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) тiркелген бағаларды белгiлеу;";
2) 46-баптың бiрiншi бөлiгi "айыппұл салу" деген сөздерден кейiн ", тiркелген бағаларды белгiлеу" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 48-баптың бiрiншi бөлiгінiң екiншi абзацы "мөлшерiмен" деген сөзден кейiн "не монополистiк қызметтi жүзеге асыру кезеңiнде алынған табыс (түсiм) сомасының процентiмен" деген сөздермен толықтырылсын;

4) дополнить статьей 49-1 следующего содержания:
"Статья 49-1. Установление фиксированных цен
1. Установление фиксированных цен применяется в случае повторного злоупотребления субъектом рынка, доля которого на соответствующем товарном рынке превышает предельную величину, установленную законодательным актом Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности и (или) совершения данным субъектом антиконкурентных соглашений (согласованных действий) в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного за данные деяния особенной частью настоящего Кодекса.
2. Установление фиксированных цен осуществляется посредством установления определенной величины цены, уровня доходности и (или) верхнего (нижнего) предела цен на товары на срок не более трех лет в порядке определяемом Правительством Республики Казахстан.
3. Решение об установлении фиксированных цен на товары субъектов рынка принимается уполномоченным органом по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности.";
5) в части второй статьи 69 после слов "налогообложения" дополнить словами ", естественных монополий, конкуренции и ограничении монополистической деятельности";
6) статью 147 изложить в следующей редакции:
"Статья 147. Антиконкурентные соглашения (согласованные действия) субъектов рынка, злоупотребление доминирующим положением
1. Антиконкурентные соглашения (согласованные действия) субъектов рынка, злоупотребление доминирующим положением, - влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного за период осуществления монополистической деятельности.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные субъектом рынка, доля которого превышает предельную величину, установленную законодательным актом Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности, повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут установление фиксированной цены.";
7) дополнить статьями 147-2, 147-3, 147-4, 147-5 следующего содержания:
"Статья 147-2. Неправомерные действия субъектов рынка при соглашениях (согласованных действиях) и экономической концентрации
Экономическая концентрация субъектов рынка без получения разрешения уполномоченного органа по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности, в случае если наличие такого разрешения необходимо, невыполнение субъектами рынка, участвующими в соглашениях (согласованных действиях), экономической концентрации требований и обязательств, которыми было обусловлено решение о предоставлении разрешения на соглашение (согласованные действия), экономическую концентрацию,
влекут штраф на физических лиц, - в размере от пятидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тысячи пятисот до двух тысяч месячных расчетных показателей.

4) мынадай мазмұндағы 49-1-баппен толықтырылсын:
"49-1-бап. Тiркелген бағаларды белгiлеу
1. Тiркелген бағаларды белгiлеу тиiстi тауар нарығындағы үлесi Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заң актiсiнде белгiленген шектi шамадан асып кететiн нарық субъектiсi қайтадан асыра пайдаланған және (немесе) бәсекеге қарсы келiсiмдер (келiсiлген iс-әрекеттер) жасағаны үшiн осы Кодекстiң ерекше бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн аталған нарық субъектiсi бiр жыл iшiнде аталған iс-әрекеттердi жасаған жағдайда қолданылады.
2. Тiркелген бағаларды белгiлеу үш жылдан астам мерзiмге бағаның белгiлi бiр шамасын, кiрiстiлiк деңгейiн және (немесе) тауарлар бағасының жоғарғы (төменгi) шегiн белгiлеу арқылы Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған тәртiппен жүзеге асырылады.
3. Нарық субъектiлерiнiң тауарларына тiркелген бағаларды белгiлеу туралы шешiмдi бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлетті орган қабылдайды";
5) 69-баптың екiншi бөлiгi "салық салу" деген сөздерден кейiн ", табиғи монополиялар, бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 147-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"147-бап. Нарық субъектiлерiнiң бәсекеге қарсы келiсiмдерi
(келiсiлген iс-әрекеттерi), үстем жағдайды терiс
пайдалану
1. Нарық субъектiлерiнiң бәсекеге қарсы келiсiмдерi (келiсiлген iс-әрекеттерi), үстем жағдайды терiс пайдалану -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiсi болып табылатын заңды тұлғаларға - монополистiк қызметтi жүзеге асыру кезеңiнде алынған табыстың (түсiмнiң) бес процентiне дейiнгi мөлшерде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - он процентiне дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Yлесi Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заң актiсiнде белгiленген шектi шамадан асып кететiн нарық субъектiсi әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайтадан жасаған, осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген iс-әрекеттер, -
тiркелген баға белгiлеуге әкеп соғады.";
7) мынадай мазмұндағы 147-2, 147-3, 147-4, 147-5-баптармен толықтырылсын:
"147-2-бап. Келiсiмдер (келiсiлген iс-әрекеттер) және экономикалық шоғырлану кезiнде нарық субъектiлерiнiң заңсыз iс-әрекеттерi
Бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi орган рұқсатының болуы қажет жағдайда нарық субъектiлерiнiң рұқсатты алмай экономикалық шоғырлануы, келiсiмдерге (келiсiлген iс-әрекеттерге), экономикалық шоғырлануға қатысушы нарық субъектiлерi келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы шешiм негiзделген талаптар мен мiндеттемелердi орындамауы -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге және лауазымды адамдарға - екi жүз елуден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз елуден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бiр мың бес жүзден екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 147-3. Невыполнение решений уполномоченного органа по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности. Нарушение обязательств по представлению информации и создание препятствий доступу в помещения и на территорию
Невыполнение решения (предписания) или выполнение его не в полном объеме, непредставление информации либо представление информации в неполном объеме уполномоченному органу по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности в установленные сроки, представление недостоверной и (или) ложной информации уполномоченному органу по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности, создание препятствий должностным лицам уполномоченного органа по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности, проводящим расследование в доступе в помещения и на территорию, -
влекут штраф на физических лиц, - в размере от пятидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тысячи пятисот до двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 147-4. Антиконкурентные действия государственных органов, недобросовестная конкуренция
1. Антиконкурентные действия государственных органов, -
влекут штраф на должностных лиц, - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Недобросовестная конкуренция, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тысячи пятисот до двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 147-5. Нарушение законодательства о естественных монополиях
Несоблюдение субъектом естественной монополии ограничений, установленных законодательством о естественных монополиях, неисполнение или ненадлежащее исполнение субъектом естественной монополии обязанностей, а равно иное нарушение законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тысячи пятисот до двух тысяч месячных расчетных показателей.";

147-3-бап. Бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi органның шешiмдерiн орындамау. Ақпарат беру жөнiндегi мiндеттемелердi бұзу және үй-жай мен аумаққа кiруге кедергi жасау
Шешiмдi (нұсқаманы) орындамау немесе оны толық көлемде орындамау, бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi органға ақпаратты белгiленген мерзiмде ақпарат бермеу не толық көлемде бермеу, бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегі уәкiлеттi органға дұрыс емес және (немесе) жалған ақпарат беру, бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi органның тергеу жүргiзетiн лауазымды адамдарының үй-жай мен аумаққа кiруiне кедергi жасау -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге және лауазымды адамдарға - екi жүз елуден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз елуден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бiр мың бес жүзден екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
147-4-бап. Мемлекеттiк органдардың бәсекеге қарсы iс-қимылы,
жосықсыз бәсеке
1. Мемлекеттiк органдардың бәсекеге қарсы iс-қимылы -
лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жосықсыз бәсеке -
жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүз елуден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүз елуден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бiр мың бес жүзден екi мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
147-5-бап. Табиғи монополиялар туралы заңнаманы бұзу
Табиғи монополия субъектiсiнiң табиғи монополиялар туралы заңнамада белгiленген шектеулердi сақтамауы, табиғи монополия субъектiсiнiң мiндеттердi орындамауы немесе тиiстi дәрежеде орындамауы, сол сияқты Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын өзгеше бұзу -
жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүз елуден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз елуден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бiр мың бес жүзден екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

8) в части первой статьи 541 слова "147 (частью третьей)," исключить;
9) статью 565 изложить в следующей редакции:
"Статья 565. Уполномоченный орган по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности
1. Уполномоченный орган по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 147, 147-2, 147-3, 147-4 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности и его заместители, а также руководители территориальных подразделений уполномоченного органа по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности и их заместители.";
10) дополнить статьей 565-1 следующего содержания:
"Статья 565-1. Уполномоченный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии
1. Уполномоченный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 147-5 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа, осуществляющего контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии, и его заместители, а также руководители территориальных органов уполномоченного органа, осуществляющего контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии, и их заместители.";
11) абзац тридцать первый подпункта 1) части первой статьи 636 "антимонопольного органа (статьи 147 (часть третья), 153, 356, 357-3);" исключить;
12) в части первой статьи 638 после слова "правонарушения," дополнить словами "при осуществлении монополистической деятельности - после принятия соответствующего решения по результатам расследования или проверки,".
2. В  Водный  кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 17, ст. 141; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст.5; N 3, ст. 22):
в пункте 2 статьи 134 слова "антимонопольным законодательством Республики Казахстан" заменить словами "законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях".
3. В  Закон  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 35; N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст. 183; 1998 г., N 5-6, ст. 50; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 63, 64; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 1; N 8, ст. 52; N 24, ст. 338; 2002 г., N 18, ст. 157; 2003 г., N 4, ст. 25; N 15, ст. 139; 2004 г., N 5, ст. 30; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст.104):

8) 541-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "147 (үшiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
9) 565-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"565-бап. Бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi
шектеу жөнiндегi уәкiлеттi орган
1. Бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 147, 147-2, 147-3, 147-4-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары, сондай-ақ бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары мен олардың орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.";
10) мынадай мазмұндағы 565-1-баппен толықтырылсын:
"565-1-бап. Табиғи монополия саласындағы қызметтi бақылауды
және реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi орган
1. Табиғи монополия саласындағы қызметтi бақылауды және реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 147-5-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Табиғи монополия саласындағы қызметтi бақылауды және реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары, сондай-ақ табиғи монополия саласындағы қызметтi бақылауды және реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның аумақтық органдарының басшылары мен олардың орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.";
11) 636-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 1) тармақшасының "монополияға қарсы органның (147 (үшiншi бөлiгi), 153, 356, 357-3-баптары)" отыз бiрiншi абзацы алып тасталсын;
12) 638-баптың бiрiншi бөлiгi "дереу" деген сөзден кейiн "монополистiк қызметтi жүзеге асыру кезiнде - тергеу немесе тексеру нәтижелерi бойынша тиiстi шешiм қабылданғаннан кейiн," деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2003 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Су  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 17, 141-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат, N 3, 22-құжат):
134-баптың 2-тармағында "Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңдарына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу және филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 35-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат; 1998 ж., N 5-6, 50-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63, 64-құжаттар; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 1-құжат; N 8, 52-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 18, 157-құжат; 2003 ж., N 4, 25-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат):

1) часть пятую статьи 6 изложить в следующей редакции:
"Государственная регистрация субъектов рынка, доля которых на соответствующем товарном рынке превышает предельную величину установленную законодательным актом Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности, осуществляется регистрирующим органом с предварительного согласия уполномоченного органа по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности, а государственная регистрация субъектов естественных монополий осуществляется регистрирующим органом с предварительного согласия уполномоченного органа, осуществляющего контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии.";
2) часть пятую статьи 14 изложить в следующей редакции:
"Для перерегистрации субъектов естественной монополии требуется согласие уполномоченного органа, осуществляющего контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии, а для перерегистрации субъектов рынка, доля которых на соответствующем товарном рынке превышает предельную величину, установленную законодательным актом Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности, требуется согласие уполномоченного органа по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности.";
3) второе предложение части четвертой статьи 16 изложить в следующей редакции:
"Регистрация прекращения деятельности субъекта рынка, доля которого на соответствующем товарном рынке превышает предельную величину, установленную законодательным актом Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности, осуществляется регистрирующим органом с предварительного согласия уполномоченного органа по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности, а субъектов естественных монополий с предварительного согласия уполномоченного органа, осуществляющего контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии.".
4. В  Закон  Республики Казахстан от 19 июня 1995 г. "О государственном предприятии" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 9-10, ст. 66 N 24, ст. 164; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 183; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 23, ст. 429; 1999 г., N 22, ст. 789; N 23, ст. 916; 2001 г., N 10, ст. 126; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 11, ст. 71; 2004 г., N 11-12, ст. 65):
1) пункт 3 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"3. В целях недопущения завышения цен на товары (работы, услуги), монопольно реализуемые предприятиями., уполномоченный, орган по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности определяет порядок установления таких цен.";

1) 6-баптың бесiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Тиiстi тауар нарығындағы үлесi Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамалық актiсiнде белгiленген шектi шамадан асып кететiн нарық субъектiлерiн мемлекеттiк тiркеудi бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi органның алдын ала келiсiмiмен тіркеушi орган жүзеге асырады, ал табиғи монополиялар субъектiлерiн мемлекеттiк тiркеудi табиғи монополия саласындағы қызметтi бақылауды және реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның алдын ала келiсiмiмен тіркеуші орган жүзеге асырады.";
2) 14-баптың бесiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар субъектiлерiн қайта тiркеу үшiн табиғи монополия саласындағы қызметтi бақылауды және реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның келiсiмi талап етiледі, ал тиiстi тауар нарығында үлесi Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамалық актiсiнде белгiленген шектi шамадан асып кететiн нарық субъектiлерiн қайта тiркеу үшiн бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi органның келiсiмi талап етiледi.";
3) 16-баптың төртiншi бөлiгiнiң екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Тиiстi тауар нарығындағы үлесi Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамалық актiсiнде белгiленген шектi шамадан асып кететiн нарық субъектiсiнiң қызметiн тоқтатуды тiркеудi тiркеушi орган бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi органның алдын ала келiсiмiмен, ал табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiн тоқтатуды тiркеудi табиғи монополия саласындағы қызметтердi бақылауды және реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның алдын ала келiсiмiмен жүзеге асырады.";
4. "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 9-10, 66-құжат; N 24, 164-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 183-құжат; N 13-14, 205 құжат; 1998 ж., N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 22, 789-құжат; N 23, 916-құжат; 2001 ж., N 10, 126-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 11, 71-құжат; 2004 ж., N 11-12, 65-құжат):
1) 26-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кәсiпорындар монополиялы түрде өткiзетiн тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағаларының көтерiлуiне жол бермеу мақсатында бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi орган мұндай бағаларды белгiлеудiң тәртiбiн айқындайды.";

2) часть вторую статьи 40 изложить в следующей редакции:
"В целях недопущения завышения цен на товары (работы, услуги), монопольно производимые казенными предприятиями, уполномоченный орган по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности определяет порядок установления таких цен.";
3) в пункте 1 статьи 49:
в части первой слова "исполнительным органом по ценовой и антимонопольной политике" заменить словами "уполномоченным органом по защите конкуренции и ограничении монополистической деятельности";
в части второй слова "органом по ценовой и антимонопольной политике" заменить словами "подразделением уполномоченного органа по защите конкуренции и ограничении монополистической деятельности".
5. В  Закон  Республики Казахстан от 21 января 1997 г. "О банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 1-2, ст. 7; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 14, ст. 198; N 17-18, ст. 225; 2000 г., N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 4, ст. 26; N 11, ст. 67; 2004 г., N 6, ст. 42; N 23, ст. 142; 2005 г., N 14, ст. 57; 2006 г., N 1, ст. 4; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24):
в пункте 2 статьи 19:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) заключение уполномоченного органа, осуществляющего контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии, представляемое им в течение десяти дней с момента получения письменного уведомления должника об обращении в суд о признании его банкротом в случае, если должник является субъектом естественной монополии";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) заключение уполномоченного органа по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности, представляемое им в течение десяти дней с момента получения письменного уведомления должника об обращении в суд о признании его банкротом в случае, если должник является субъектом рынка, занимающим доминирующее положение на товарном рынке.".
6. В  Закон  Республики Казахстан от 31 марта 1998 г. "О крестьянском (фермерском) хозяйстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 2-3, ст. 26; 2001 г., N 24, ст. 338; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 26; N 24, ст. 178; 2006 г., N 1, ст.5):
в подпункте 2) пункта 1 статьи 18 слова "антимонопольного регулирования деятельности предприятий - естественных монополистов" заменить словами "законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях".

2) 40-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазыналық кәсiпорындар монополиялы түрде өндiретiн тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағаларының көтерiлуiне жол бермеу мақсатында бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi орган мұндай бағаларды белгiлеудiң тәртiбiн айқындайды.";
3) 49-баптың 1-тармағында:
бiрiншi бөлiктегi "баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi атқарушы органның" деген сөздер "бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi "баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық органның" деген сөздер "бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi орган бөлiмшесiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. "Банкроттық туралы" 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 7-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 14, 198-құжат; N 17-18, 225-құжат; 2000 ж., N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 4, 26-құжат; N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 14, 57-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат):
19-баптың 2-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) борышкер табиғи монополия субъектiсi болып табылған жағдайда, борышкердiң өзiн банкрот деп тану туралы сотқа жүгiнуi туралы жазбаша хабарламасын алған сәттен бастап табиғи монополия саласындағы қызметтi бақылауды және реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның он күн iшiнде оларға беретiн қорытындысы;";
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) борышкер тауар нарығында үстем жағдайға ие нарық субъектiсi болып табылған жағдайда, борышкердiң өзiн банкрот деп тану туралы сотқа жүгiнуi туралы жазбаша хабарламасын алған сәттен бастап он күн iшiнде бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi органның оларға беретiн қорытындысы қоса тiркеледi.".
6. "Шаруа (фермер) қожалығы туралы" 1998 жылғы 31 наурыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 2-3, 26-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 26-құжат; N 24, 178-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):
18-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "табиғи монополист кәсiпорындардың қызметiн монополияға қарсы реттеудi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңдарын" деген сөздермен ауыстырылсын.

7. В  Закон  Республики Казахстан от 9 июня 1998 г. "О недобросовестной конкуренции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 232, ст. 84; 2000 г., N 21, ст. 397; 2004 г.,  N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22):
1) абзац восьмой статьи 1 изложить в следующей редакции:
"уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий реализацию государственной политики по содействию и развитию конкуренции и предупреждению, ограничению и пресечению недобросовестной конкуренции";
2) в статье 5:
подпункты 4), 7), 8) исключить;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) иные действия (бездействия), приводящие к получению необоснованных преимуществ в предпринимательской деятельности путем устранения и ограничения конкуренции.";
3) в статье 5-1:
в тексте слова "антимонопольным", "антимонопольного", "антимонопольный" заменить словами "уполномоченным", "уполномоченного", "уполномоченный";
в абзаце втором пункта 3 слово "обращения" заменить словом "заявления";
в пункте 4:
в части первой слово "программа" заменить словом "план";
дополнить частями шестым, седьмым, восьмым, девятым следующего содержания:
"Для проведения проверки приказом руководителя уполномоченного органа может быть создана рабочая группа, утвержден ее состав, определен руководитель и заместитель руководителя рабочей группы.
В случае отказа проверяемого субъекта в принятии предписания о проведении проверки или воспрепятствования доступу должностных лиц уполномоченного органа, осуществляющих проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, составляется протокол.
Протокол подписывается должностным лицом уполномоченного органа, осуществляющим проверку, и уполномоченным лицом проверяемого субъекта.
Уполномоченное лицо проверяемого субъекта может отказаться от подписания протокола, предоставив письменное обоснование причин отказа.
Отказ от получения предписания о проведении проверки не является основанием для отмены проверки.";
в абзаце первом пункта 5 слово "Программа" заменить словом "План";
в части третьей пункта 6 слово "программу" заменить словом "план";
в пункте 7:
в подпункте 3) части первой слова "антимонопольного законодательства Республики Казахстан" заменить словами "законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности";
дополнить частью третьим следующего содержания:
"Коммерческая и иная охраняемая законом тайна не может служить основанием для отказа в ее предоставлении должностным лицам уполномоченного органа, осуществляющим проверку.";
пункт 8 дополнить частями вторым и третьим следующего содержания:
"Для оказания помощи в проведении проверки уполномоченный орган вправе привлекать специалистов других государственных органов Республики Казахстан, а также ученых и экспертов.
Должностным лицам уполномоченного органа, осуществляющим проверку, запрещается предъявлять требования и обращаться с просьбами, не относящимися к предмету проверки.";

7. "Жосықсыз бәсеке туралы" 1998 жылғы 9 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 232, 84-құжат; 2000 ж., N 21, 397-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
1) 1-баптың сегiзiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"уәкiлеттi орган - бәсекеге жәрдемдесу мен оны дамыту және жосықсыз бәсекенiң алдын алу, оны шектеу және тыю жөнiндегi мемлекеттiк саясатты iске асыруды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;";
2) 5-бапта:
4), 7), 8) тармақшалар алып тасталсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) бәсекенi жою және шектеу жолымен кәсiпкерлiк қызметте негiзсiз артықшылықтарды алуға әкеп соғатын өзге де iс-әрекеттер (әрекетсiздiктер).";
3) 5-1-бапта:
мәтiндегi "монополияға қарсы" деген сөздер "уәкiлеттi" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтың екiншi абзацында "өтiнiшi" деген сөз "арызы" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "бағдарламасын" деген сөз "жоспарын" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы, жетiншi, сегiзiншi, тоғызыншы бөлiктермен толықтырылсын:
"Тексеру жүргiзу үшiн уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен жұмыс тобының құрылуы, оның құрамының бекiтiлуi, жұмыс тобының басшысы мен басшысының орынбасары айқындалуы мүмкiн.
Тексерiлетiн субъект тексеру жүргiзу туралы нұсқаманы қабылдаудан бас тартқан немесе тексерудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның лауазымды адамдарының тексеру жүргiзу үшiн қажеттi материалдарға қол жеткiзуiне кедергi келтiрген жағдайда хаттама жасалады. Хаттамаға тексерудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның лауазымды адамы және тексерiлетiн субъектiнiң уәкiлеттi тұлғасы қол қояды.
Тексерiлетiн субъектiнiң уәкiлеттi тұлғасы бас тарту себебiнiң жазбаша негiздемесiн ұсына отырып, хаттамаға қол қоюдан бас тарта алады.
Тексеру жүргiзу туралы нұсқаманы алудан бас тарту тексерудi ауыстыру үшiн негiздеме болып табылмайды.";
5-тармақтың бiрiншi абзацында "бағдарламасы" деген сөз "жоспары" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақтың үшiншi бөлiгiндегi "бағдарламасына" деген сөз "жоспарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақта:
бiрiншi бөлiктiң 3) тармақшасында "Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын" деген сөздер "Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпия уәкiлеттi органның тексерудi жүзеге асыратын лауазымды адамдарына оны ұсынудан бас тарту үшiн негiздеме бола алмайды.";
8-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi және үшiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Тексеру жүргiзуде көмек көрсету үшiн уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттiк органдарының мамандарын, сондай-ақ ғалымдар мен сарапшыларды тартуға құқылы.
Тексеру жүргiзетiн уәкiлеттi органның лауазымды адамдарына тексеру нысанасына жатпайтын талаптар қоюға және өтiнiш бiлдiруге тыйым салынады.";

4) в статье 7:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Компетенция уполномоченного органа";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченный орган вправе:";
в подпункте 1) слова "границы которых выходят за пределы одной области (города республиканского значения, столицы,)" исключить;
статью 7-1 исключить.
8. В  Закон  Республики Казахстан от 28 декабря 1998 г. "О мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 446; 1999 г., N 21, ст. 763; 2005 г., N 11, ст. 40; 2006 г., N 3 ст. 22):
в пункте 7 статьи 10 слова "уполномоченного органа исполнительной власти в области антимонопольной политики" заменить словами "уполномоченного органа по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности".
9. В  Закон  Республики Казахстан от 16 января 2001 г. "О некоммерческих организациях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 1, ст. 8; N 24, ст. 338; 2003 г., N 11, ст. 56; 2004 г., N 5, ст. 30; N 10, ст. 56; 2005 г., N 13, 53;  Закон  Республики Казахстан от 5 мая 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 мая 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 мая 2006 г.):
статью 9 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В целях государственного регулирования товаров (работ, услуг, оказываемых государственными учреждениями, не являющимися государственными органами), уполномоченный орган по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности определяет порядок установления цен на услуги, оказываемые государственными учреждениями.".
10. В  Закон  Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О местном государственном управлении в Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 17; N 9, ст. 86; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 103; 2004 г., N 10, ст. 56; N 17, ст. 97; N 23, ст. 142, ст. 144; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 1, ст. 5):
подпункт 22-6) пункта 1 статьи 27 исключить.
11. В  Закон  Республики Казахстан от 16 июля 2001 г. "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 243; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 6, ст. 10; N 7-8, ст. 19; 2006 г., N 1, ст. 5, N 3, ст. 22):
в части второй пункта 6 статьи 68 слова "нормами и положениями антимонопольного законодательства" заменить словами "законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях".

4) 7-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Уәкiлеттi органның құзыретi";
2-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уәкiлетті орган:";
1) тармақшадағы "шекарасы бiр облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) шегiнен шығатын" деген сөздер алып тасталсын;
7-1-бап алып тасталсын;
8. "Тауарлар импорты жағдайында iшкi рынокты қорғау шаралары туралы" 1998 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 24, 446-құжат; 1999 ж., N 21, 763-құжат; 2005 ж., N 11, 40-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
10-баптың 7-тармағындағы "монополияға қарсы саясат саласындағы атқарушы билiктiң уәкiлеттi органның" деген сөздер "бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 1, 8-құжат; N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 10, 56-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; 2006 жылғы 17 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 мамырда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 мамырдағы Заңы):
9-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Тауарларды (мемлекеттiк органдар болып табылмайтын мемлекеттiк мекемелер көрсететiн жұмыстарды, қызметтердi) мемлекеттiк реттеу мақсатында бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi орган мемлекеттiк мекемелер көрсететiн қызметтерге баға белгiлеудiң тәртiбiн айқындайды.".
10. "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 17-құжат; N 9, 86-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 103-құжат; 2004 ж., N 10, 56-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 142, 144-құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):
27-баптың 1-тармағының 22-6) тармақшасы алып тасталсын.
11. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" 2001 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасындағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 243-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 6, 10-құжат; N 7-8, 19-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат):
68-баптың 6-тармағының екiншi бөлiгіндегi "монополияға қарсы заңның нормаларымен және ережелерiмен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын.

12. В  Закон  Республики Казахстан от 7 апреля 2003 г. "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 6, ст. 33; 2004 г., N 23, ст. 142):
пункт 4 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"4. Уполномоченный орган по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности утверждает тарифы на услуги по переработке сырой нефти и (или) газового конденсата, а также на реализацию, хранение нефтепродуктов производителями нефтепродуктов в соответствии с законодательством о конкуренции и ограничении монополистической деятельности.".
13. В  Закон  Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 132; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 16, ст. 91; 2005 г., N 14, ст. 55, N 23, ст. 104; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24;  Закон  Республики Казахстан от 5 мая 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 мая 2006 г. и "Казахстанская правда" 14 мая 2006 г.):
статью 6 исключить.
14. В  Закон  Республики Казахстан от 10 июля 2004 г. "О связи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 14, ст. 81; 2006 г., N 3, ст. 22):
пункт 1 статьи 26 исключить.
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

12. "Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың жекелеген түрлерiнiң айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" 2003 жылғы 7 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 6, 33-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
6-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi уәкiлеттi орган бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамаға сәйкес мұнай өнiмдерiн өндiрушiлердiң шикi мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеу жөнiндегi қызметтерiне, сондай-ақ мұнай өнiмдерiн өткiзуге, сақтауға арналған тарифтердi бекiтедi.".
13. "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 15, 132-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 16, 91-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 23, 104-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; 2006 жылғы 17 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 14 мамырда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 мамырдағы Заңы):
6-бап алып тасталсын.
14. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 10 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 14, 81-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
26-баптың 1-тармағы алып тасталсын.
2-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткеннен кейiн қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті