О некоторых вопросах поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2006 года № 645.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Постановление дополнено преамбулой в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.12.2023 № 1083 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется постановлением Правительства РК от 26.03.2019 № 137.
2. Исключен постановлением Правительства РК от 15.08.2008 N 746.
3. Исключен постановлением Правительства РК от 15.08.2008 N 746.
4. Признать утратившими силу пункты 1, 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 25 января 2001 года N 137 "О вопросах кредитования аграрного сектора" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 39).
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 июля 2006 года № 645
Правила поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2019 № 137.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и определяют порядок поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций, таких как:
1) акционерное общество "КазАгроФинанс";
2) акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация";
3) некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно-образовательный центр";
4) акционерное общество "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" (далее – Продкорпорация).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 05.12.2023 № 1083 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Агроөнеркәсiптiк кешендi мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдаудың кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 шілдедегі N 645 Қаулысы.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2023 № 1083 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Агроөнеркәсіптік кешенді мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 26.03.2019 № 137 қаулысымен.
2. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.08.15 N 746 Қаулысымен.
3. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.08.15 N 746 Қаулысымен.
4. "Аграрлық секторға несие беру мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 25 қаңтардағы N 137 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 3, 39-құжат) 1, 5-тармақтарының күшi жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2006 жылғы 7 шiлдедегi
N 645 қаулысымен
бекiтiлген
Агроөнеркәсіптік кешендi мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 26.03.2019 № 137 қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Агроөнеркәсіптік кешенді мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және агроөнеркәсіптік кешенді:
1) "ҚазАгроҚаржы" акционерлік қоғамы;
2) "Аграрлық несие корпорациясы" акционерлік қоғамы;
3) "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
4) "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Азық-түлік корпорациясы) сияқты мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2023 № 1083 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2. Поддержка агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций
2. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан осуществляет поддержку агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в следующем порядке:
1) определяет потребность в ресурсах, выделяемых из средств республиканского бюджета на поддержку агропромышленного комплекса;
2) составляет бюджетную заявку и получает средства, выделенные из республиканского бюджета;
3) за счет средств, выделенных из республиканского бюджета, оплачивает уставный капитал акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (далее – холдинг) и некоммерческого акционерного общества "Национальный аграрный научно-образовательный центр" (далее – НАО "НАНОЦ"), организует предоставление им бюджетных кредитов, осуществляет государственные закупки у специализированных организаций;
4) осуществляет корпоративное управление Продкорпорацией и НАО "НАНОЦ".
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.05.2020 № 326; от 31.12.2020 № 952.
3. Поддержка агропромышленного комплекса с участием НАО "НАНОЦ" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке осуществляется посредством:
1) выполнения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в агропромышленном комплексе;
2) внедрения результатов научной и (или) научно-технической деятельности, в том числе путем коммерциализации и трансферта (заимствования) перспективных агротехнологий, содействия развитию инновационной инфраструктуры, развитию международного сотрудничества в области науки, инноваций в агропромышленном комплексе;
3) распространения и передачи знаний, в том числе путем проведения научно-практических семинаров, предоставления консультационных услуг.
4. Мероприятия по поддержке агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций реализуются в соответствии с Концепцией развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960, и иными стратегическими и программными документами Республики Казахстан.
Мероприятия по поддержке агропромышленного комплекса с участием НАО "НАНОЦ" направлены на обеспечение ускоренного научно-технологического развития экономики Казахстана в аграрной сфере.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 05.12.2023 № 1083 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Агроөнеркәсіптік кешенді мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдау
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі агроөнеркәсіптік кешенді мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес мынадай тәртіппен жүзеге асырады:
1) агроөнеркәсіптік кешенді қолдауға республикалық бюджет қаражатынан бөлінетін ресурстарға қажеттілікті анықтайды;
2) бюджеттік өтінім жасайды және республикалық бюджеттен бөлінген қаражатты алады;
3) республикалық бюджеттен бөлінген қаражат есебінен "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Холдинг) және "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "ҰАҒББО" КЕАҚ) жарғылық капиталын төлейді, оларға бюджеттік кредиттер берілуін ұйымдастырады, мамандандырылған ұйымдардан мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады;
4) Азық-түлік корпорациясын және "ҰАҒББО" КеАҚ-ты корпоративтік басқаруды жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 27.05.2020 № 326; 31.12.2020 № 952 қаулыларымен.
3. Агроөнеркәсіптік кешенді "ҰАҒББО" КеАҚ-ның қатысуымен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қолдау мыналар арқылы жүзеге асырылады:
1) агроөнеркәсіптік кешенде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындау;
2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізу, оның ішінде перспективалы агротехнологияларды коммерцияландыру және трансферттеу (шеттен алып пайдалану) жолымен енгізу, инновациялық инфрақұрылымды дамытуға, агроөнеркәсіптік кешендегі ғылым, инновациялар саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамытуға жәрдемдесу;
3) білімдерді тарату және беру, оның ішінде ғылыми-практикалық семинарлар өткізу, консультациялық қызметтер көрсету жолымен тарату және беру.
4. Агроөнеркәсіптік кешенді мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдау жөніндегі іс-шаралар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасына және Қазақстан Республикасының өзге де стратегиялық және бағдарламалық құжаттарына сәйкес іске асырылады.
Агроөнеркәсіптік кешенді "ҰАҒБО" КеАҚ-ның қатысуымен қолдау жөніндегі іс-шаралар Қазақстан экономикасының аграрлық салада жеделдетілген ғылыми-технологиялық дамуын қамтамасыз етуге бағытталған.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2023 № 1083 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. Участие специализированных организаций в мероприятиях по поддержке агропромышленного комплекса осуществляется в соответствии с решениями их органов и должностных лиц, за исключением НАО "НАНОЦ", участие которого в мероприятиях по поддержке агропромышленного комплекса осуществляется в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил.
6. Специализированные организации обеспечивают эффективное, результативное и целевое использование выделенных бюджетных средств.

5. Агроөнеркәсіптік кешенді қолдау жөніндегі іс-шараларға қатысуы осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын "ҰАҒББО" КеАҚ-ны қоспағанда, мамандандырылған ұйымдардың агроөнеркәсіптік кешенді қолдау жөніндегі іс-шараларға қатысуы олардың органдары мен лауазымды адамдарының шешімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
6. Мамандандырылған ұйымдар бөлінген бюджеттік қаражаттың тиімді, нәтижелі және мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етеді.