Об утверждении Правил включения в квоту иммиграции оралманов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2007 года № 858. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2014 года № 249
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.03.2014 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ: См. Z1100000477
1. Утвердить прилагаемые Правила включения в квоту иммиграции оралманов.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2008 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 сентября 2007 года N 858
Правила
включения в квоту иммиграции оралманов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила включения в квоту иммиграции оралманов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения" и предусматривают порядок включения оралманов и членов их семей в квоту иммиграции оралманов. См. Z1100000477
2. Порядок подачи и рассмотрения заявлений о включении
в квоту иммиграции оралманов
2. Заявление о включении в квоту иммиграции оралманов подается одним из совершеннолетних членов семьи лично в территориальный орган уполномоченного органа. В случае невозможности личного обращения заявитель выдает уполномоченному представителю нотариально удостоверенную доверенность на обращение с заявлением о включении в квоту иммиграции оралманов.
3. Оралманы, ходатайствующие о включении в квоту иммиграции представляют следующие документы:
1) заявление о включении в квоту иммиграции;
2) автобиографию;
3) копии документов, удостоверяющих личность ходатайствующего и членов его семьи, переселившихся с ним (паспорта или удостоверения лица без гражданства, свидетельства о рождении несовершеннолетних детей);
4) при наличии копии диплома, трудовой книжки, а также при необходимости свидетельства о браке или разводе;
5) при наличии свидетельство о квалификации и справку с места работы в соответствующей территориальной единице;
6) справку с места жительства на территории Республики Казахстан о составе семьи;
7) копию Книги регистрации населения, удостоверяющую наличие регистрации в соответствующей территориальной единице.
4. Включение семей оралманов в квоту иммиграции предусматривает:

Оралмандарды көшіп келу квотасына енгізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 қыркүйектегі N 858 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 20 наурыздағы № 249 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 20.03.2014 № 249 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Заңының 14-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІz1100000477 қараңыз
1. Қоса беріліп отырған Оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 29 қыркүйектегі
N 858 қаулысымен
бекітілген
Оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Заңына сәйкес әзірленді және оралмандар мен олардың отбасы мүшелерін оралмандардың көшіп келу квотасына енгізудің тәртібін көздейді. z1100000477 қараңыз
2. Оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу туралы
өтініштерді беру және қарау тәртібі
2. Оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу туралы өтінішті отбасының кәмелетке толған мүшелерінің біреуі уәкілетті органның аумақтық органына өзі әкеліп береді. Өзі өтініш беруге мүмкіндігі болмаған жағдайда өтініш беруші уәкілетті өкіліне оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу туралы өтінішпен баруға нотариалды куәландырылған сенімхат береді.
3. Көшіп келу квотасына енгізу туралы өтініш беруші оралмандар мынадай құжаттарды ұсынады:
1) көшіп келу квотасына енгізу туралы өтініш;
2) өмірбаян;
3) өтініш берушінің және онымен бірге қоныс аударушылар оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмесі (паспорттың немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігінің, кәмелетке толмаған балалардың тууы туралы куәлігінің);
4) бар болса дипломның, еңбек кітапшасының, сондай-ақ қажет болған кезде неке немесе ажырасу туралы куәліктің көшірмелері;
5) бар болса біліктілігі туралы куәлікті және тиісті аумақтық бірліктегі жұмыс орнынан анықтама;
6) Қазақстан Республикасы аумағындағы тұрғылықты жерінен отбасының құрамы туралы анықтама;
7) тиісті аумақтық бірлікте тіркелгенін куәландыратын Халықты тіркеу кітабының көшірмесі.
4. Оралмандардың отбасыларын көшіп келу квотасына енгізу:

1) изучение документов ходатайствующих, с целью проверки (оценки) достоверности сведений;
2) включение в квоту иммиграции оралманов.
5. Рассмотрение заявления о включении семьи оралмана в квоту иммиграции оралманов, а также принятие решения по данному вопросу осуществляется территориальным органам уполномоченного органа в течение двух месяцев со дня регистрации в территориальном органе уполномоченного органа.
6. Территориальный орган уполномоченного органа в течение пяти календарных дней со дня принятия решения письменно уведомляет заявителя о принятом решении.
7. Решение территориальных органов уполномоченного органа могут быть обжалованы в уполномоченный орган и (или) в суд в порядке, установленным законами Республики Казахстан .
3. Порядок включения в квоту иммиграции оралманов
8. Отбор семей для включения в квоту иммиграции оралманов производится в соответствии с критериями, определенными настоящими Правилами.
9. В квоту иммиграции оралманов включаются семьи, набравшие максимальный балл, определяемого посредством суммирования баллов по каждому критерию в порядке, предусмотренном настоящими Правилами в день принятия решения. Сумма баллов определяется на основании данных каждой семьи по электронной базе данных "Оралман".
10. Количество семей принимаемых в квоту иммиграции оралманов определятся исходя из объема средств, предусмотренных планом финансирования на переселенческие мероприятия на каждый месяц.
4. Критерии отбора в квоту иммиграции оралманов
11. При включении в квоту иммиграции оралманов учитываются следующие критерии:
1) наличие специальности и квалификации;
2) уровень образования;
3) количество несовершеннолетних детей;
12. Максимальное количество баллов по наличию специальности и квалификации составляет 10 баллов для каждого члена семьи.
13. Максимальное количество баллов по образованию составляет 6 баллов для каждого члена семьи.
14. По критерию отбора по уровню образования учитывается наличие среднего технического, средне профессионального, послесреднего и высшего образования, а также количество высших учебных заведений, оконченных оралманом либо членами семьи оралмана.
15. При наличии среднего технического, среднего профессионального и послесреднего образования присваиваются 2 балла на каждого члена семьи, имеющего такое образование.
16. В зависимости от количества высших учебных заведений, оконченных оралманом, либо членами его семьи присваиваются следующие баллы:
5 баллов - наличие более одного высшего образования;
3 балла - наличие одного высшего образования.
При наличии одного или более высшего образования у нескольких членов семьи соответствующие баллы присваиваются на каждого члена семьи, имеющего одно или более высшее образование.

1) деректердің растығын тексеру (бағалау) мақсатында қолдаухат берілген құжаттарды зерделеуді;
2) оралмандардың көшіп келу квотасына енгізуді көздейді.
5. Оралмандардың көшіп келу квотасына оралманның отбасын енгізу туралы өтінішті қарауды, сондай-ақ осы мәселе бойынша шешім қабылдауды уәкілетті органның аумақтық органында тіркелген күннен бастап екі ай ішінде уәкілетті органның аумақтық органы жүзеге асырады.
6. Уәкілетті органның аумақтық органы шешім қабылдаған күннен бастап бес күнтізбелік күн ішінде өтініш берушіні қабылданған шешім туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
7. Уәкілетті органның аумақтық органдарының шешімдеріне уәкілетті органға және (немесе) сотқа Қазақстан Республикасыныңзаңдарында белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.
3. Оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу тәртібі
8. Оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу үшін отбасыларды іріктеу осы Ережеде айқындалған өлшемдерге сәйкес жүргізіледі.
9. Оралмандардың көшіп келу квотасына әрбір өлшем бойынша баллдарды жинақтау арқылы осы Ережеде көзделген тәртіппен айқындалатын, шешім қабылданған күні ең жоғары балл жинаған отбасылар енгізіледі. Баллдардың сомасы "Оралман" электронды деректер базасы бойынша әрбір отбасы деректерінің негізінде айқындалады.
10. Оралмандардың көшіп келу квотасына қабылданатын отбасылардың саны әрбір айға қоныс аудару іс-шараларына арналған қаржыландыру жоспарында көзделген қаражаттың көлеміне қарай айқындалады.
4. Оралмандардың көшіп келу квотасына іріктеу өлшемдері
11. Оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу кезінде мынадай өлшемдер ескеріледі:
1) мамандығы мен біліктілігінің болуы;
2) білім деңгейі;
3) кәмелетке толмаған балалардың саны.
12. Мамандығы мен біліктілігінің болуы жөніндегі баллдардың ең жоғары саны отбасының әрбір мүшесі үшін 10 баллды құрайды.
13. Білімі бойынша баллдың ең жоғары саны отбасының әрбір мүшесі үшін 6 баллды құрайды.
14. Білім деңгейі бойынша іріктеу өлшемдері бойынша орта техникалық, орта кәсіби, орта білімнен кейінгі білімінің және жоғары білімінің, сондай-ақ оралман және оралманның отбасы мүшелері бітірген жоғары оқу орындарының саны ескеріледі.
15. Орта техникалық, орта кәсіби және орта білімнен кейінгі білімі болған кезде, мұндай білімі бар әрбір отбасы мүшесіне 2 балл беріледі.
16. Оралманның не оның отбасы мүшелері бітірген жоғары оқу орындарының санына қарай мынадай балл беріледі:
біреуден артық жоғары білімі болса - 5 балл;
бір жоғары білімі болса - 3 балл.
Отбасының бірнеше мүшесінің бір немесе одан артық жоғары білімі болған кезде, тиісті баллдар отбасының бір немесе одан артық жоғары білімі бар әрбір мүшесіне беріледі.

17. Наличие образования подтверждается оригиналами либо нотариально заверенными копиями документов об образовании.
18. Максимальное количество баллов по количеству несовершеннолетних детей членов семьи оралмана составляет 10 баллов на каждую семью.
19. По критерию отбора по количеству несовершеннолетних детей членов семьи оралмана учитывается количество членов семьи оралмана несовершеннолетнего возраста.
20. В зависимости от наличия и количества в составе семьи несовершеннолетних детей присваиваются следующие баллы:
10 баллов - пять и более детей;
5 баллов - трое или четверо детей;
3 балла - один или два ребенка.

17. Білімінің болуы білімі туралы құжаттардың түпнұсқасымен не нотариалды расталған көшірмелерімен расталады.
18. Оралманның отбасы мүшелерінің кәмелетке толмаған балаларының саны жөніндегі баллдың ең жоғары саны әр отбасына 10 баллды құрайды.
19. Оралманның отбасы мүшелерінің кәмелетке толмаған балаларының саны жөніндегі іріктеу өлшемі оралман отбасының жасы кәмелетке толмаған мүшелерінің саны ескеріледі.
20. Отбасы құрамындағы кәмелетке толмаған балалардың болуы мен олардың санына қарай мынадай баллдар беріледі:
бес және одан да көп бала - 10 балл;
үш немесе төрт бала - 5 балл;
бір немесе екі бала - 3 балл.