Об утверждении Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак" и определении направлений расходования международной стипендии "Болашак"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2012 № 355 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об образовании", Указом Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 06.12.2022 № 986 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора претендентов для присуждения международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак".
1-1. Определить направления расходования международной стипендии "Болашак" согласно приложению к настоящему постановлению.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 1-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.03.2012 № 355 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2005 года N 511 "Об утверждении Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 22, ст. 270);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 26 апреля 2006 года N 328 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2005 года N 511" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 15, ст. 144).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением
Правительства
Республики Казахстан
от 11 июня 2008 года № 573
Правила отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак"
Сноска. Правила – в редакции постановления Правительства РК от 17.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон), Указом Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом" (далее – Указ 470) и определяют порядок организации и осуществления отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак".

"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларын бекіту және "Болашақ" халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттарын айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы N 573 Қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 № 355 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 15) тармақшасына, "Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.12.2022 № 986 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу ережесі бекітілсін.
1-1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес "Болашақ" халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттары айқындалсын.
Ескерту. Қаулы 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 № 355 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 26 мамырдағы N 511 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 22, 270-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 26 мамырдағы N 511 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 26 сәуірдегі N 328 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 15, 144-құжат).
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 11 маусымдағы
№ 573 қаулысымен
бекітілген
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 15) тармақшасына, "Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығына (бұдан әрі – № 470 Жарлық) сәйкес әзірленді және "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеуді ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәртібін айқындайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) претендент из сельского населенного пункта – претендент, имеющий регистрацию по месту жительства, осуществляющий трудовую деятельность в сельском населенном пункте Республики Казахстан последние 2 (два) года и участвующий в конкурсном отборе на получение степени магистра;
2) международная стипендия "Болашак" (далее – стипендия "Болашак") – стипендия, учреждаемая Президентом Республики Казахстан, для обучения граждан Республики Казахстан в ведущих зарубежных организациях высшего и (или) послевузовского образования по очной форме обучения или прохождения стажировки в зарубежных организациях работниками, категории которых определяются Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
3) Комиссия по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" (далее – Комиссия) – консультативно-совещательный орган при рабочем органе, состав и положение которого утверждаются рабочим органом;
4) администратор стипендии "Болашак" (далее – администратор) – организация, определяемая уполномоченным государственным органом в области науки и высшего образования на осуществление комплекса мероприятий по международным программам подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров за рубежом, в том числе международной стипендии "Болашак";
5) победитель конкурсного отбора на присуждение стипендии "Болашак" (далее – победитель конкурсного отбора) – претендент, прошедший все туры, предусмотренные настоящими Правилами, и которому согласно решению Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом присуждена стипендия "Болашак";
6) инженерно-технический работник – физическое лицо, осуществляющее организацию и руководство производственным процессом (производство, заготовка, хранение, транспортировка, обработка/переработка), имеющее высшее техническое образование, в том числе в отрасли информационно-коммуникационных технологий, а также непосредственно осуществляющее производственную деятельность в организации, с общим стажем в выбранной области специализации не менее 1 (один) года для обучения по специальностям технического направления в рамках стипендии "Болашак";
7) комплексное тестирование – тестирование по определению уровня интеллектуальных способностей, личностно-деловых компетенций, психологической готовности к обучению за рубежом;
8) независимая экспертная комиссия – консультативно-совещательный орган при рабочем органе Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, осуществляющий персональное собеседование с претендентом, участвующим в конкурсном отборе на присуждение стипендии "Болашак" (далее – конкурсный отбор);

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) ауылдық елдi мекеннен шыққан үміткер – тұрғылықты тіркелген жері, соңғы 2 (екі) жылда еңбек қызметін жүзеге асыратын жері Қазақстан Республикасының ауылдық елді мекеніндегі және магистр дәрежесін алу үшін конкурстық іріктеуге қатысатын үміткер;
2) "Болашақ" халықаралық стипендиясы (бұдан әрі – "Болашақ" стипендиясы) – Қазақстан Республикасы азаматтарының күндізгі оқу нысаны бойынша шетелдік жетекші жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі оқу орындарында оқуы немесе санаттарын Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия айқындайтын жұмыскерлердің шетелдік ұйымдарда тағылымдамадан өтуі үшін Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын стипендия;
3) "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – құрамы мен ережесін жұмыс органы бекітетін жұмыс органы жанындағы консультативтік-кеңесші орган;
4) "Болашақ" стипендиясының әкімшісі (бұдан әрі – әкімші) – шетелде кадрлар даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың халықаралық бағдарламалары, оның ішінде "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша іс-шаралар кешенін жүзеге асыруға ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын ұйым;
5) "Болашақ" стипендиясын тағайындауға арналған конкурстық іріктеу жеңімпазы (бұдан әрі – конкурстық іріктеу жеңімпазы) – осы Қағидаларда көзделген барлық турдан өткен және Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның шешіміне сәйкес "Болашақ" стипендиясы тағайындалған үміткер;
6) инженерлік-техникалық жұмыскер – өндірістік процесті (өндіруді, дайындауды, сақтауды, тасымалдауды, өңдеуді/қайта өңдеуді) ұйымдастыру мен басқаруды жүзеге асыратын, техникалық жоғары білімі, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласында білімі бар, сондай-ақ ұйымда тікелей өндірістік қызмет жүзеге асыратын, "Болашақ" стипендиясы шеңберінде техникалық бағыттағы мамандықтар саласы бойынша оқыту үшін мамандығының таңдаған саласында кемінде 1 (бір) жыл жалпы өтілі бар жеке тұлға;
7) кешенді тестілеу – зияткерлік қабілетінің, тұлғалық-іскерлік құзыреттерінің деңгейін, шетелде оқуға психологиялық әзірлігін айқындау бойынша тестілеу;
8) тәуелсіз сараптамалық комиссия – Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органы жанындағы "Болашақ" стипендиясын тағайындауға арналған конкурстық іріктеуге (бұдан әрі – конкурстық іріктеу) қатысатын үміткермен жеке әңгімелесуді жүзеге асыратын консультативтік-кеңесші орган;

9) мотивационное письмо – эссе, написанное в свободной форме, объемом не более 500 слов, в котором претендент обосновывает выбранное высшее учебное заведение и его преимущества в данной области, необходимость в получении данной стипендии и ожидаемые результаты полученных знаний по выбранному направлению и дальнейшее их применение на практике;
10) претендент – гражданин Республики Казахстан, отвечающий требованиям и условиям, предусмотренным настоящими Правилами, и принимающий участие в конкурсном отборе;
11) Республиканская комиссия по подготовке кадров за рубежом – консультативно-совещательный орган при Президенте Республики Казахстан, созданный в целях реализации мероприятий по вопросам стипендии "Болашак" (далее – Республиканская комиссия);
12) рабочий орган Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом – центральный государственный орган, определяемый в соответствии с Указом 470 (далее – рабочий орган).
3. Стипендия "Болашак" является персональной и присуждается Республиканской комиссией в соответствии с перечнем приоритетных специальностей для присуждения стипендии "Болашак" в целях:
1) академического обучения граждан Республики Казахстан в ведущих зарубежных высших учебных заведениях по очной форме;
2) прохождения стажировки категориями работников, определяемыми Республиканской комиссией.
При этом прохождение стажировки допускается в зарубежных организациях на базе ведущих зарубежных высших учебных заведений, входящих в список ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурсного отбора, а также признанных мировых научно-исследовательских центрах, научных организациях в рамках исследовательских кампаний, отраслевых организациях и на производстве сроком до 12 (двенадцать) месяцев.
Список ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурсного отбора (далее – список), а также инструкция по формированию списка утверждаются рабочим органом.
Перечень приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии "Болашак" (далее – перечень) разрабатывается на основе заявок, предоставляемых центральными и местными исполнительными органами, и утверждается рабочим органом в соответствии с Указом 470.
Перечень формируется рабочим органом путем определения предельного количества стипендий по направлениям специальностей с учетом прогноза потребности экономики в кадрах уполномоченного государственного органа в сфере социальной защиты населения.

9) уәждемелік хат – көлемі 500 сөзден аспайтын, еркін нысанда жазылған эссе, онда үміткер таңдаған жоғары оқу орнын және оның осы саладағы артықшылықтарын, осы стипендияны алуының қажет екенін және таңдаған бағыт бойынша алған білімінен күтетін нәтижені және оны кейіннен практикада қолдануын негіздейді;
10) үміткер – осы Қағидаларда көзделген талаптар мен шарттарға сай келетін және конкурстық іріктеуге қатысатын Қазақстан Республикасының азаматы;
11) Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия – "Болашақ" стипендиясы мәселелері жөніндегі іс-шараларды іске асыру мақсатында құрылған Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган (бұдан әрі – Республикалық комиссия);
12) Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органы – № 470 Жарлыққа сәйкес айқындалатын орталық мемлекеттік орган (бұдан әрі – жұмыс органы).
3. "Болашақ" стипендиясы атаулы болып табылады және оны "Болашақ" стипендиясын тағайындау үшін басым мамандықтар тізбесіне сәйкес Республикалық комиссия:
1) Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелдік жетекші жоғары оқу орындарында күндізгі нысан бойынша академиялық оқуы;
2) Республикалық комиссия айқындайтын жұмыскерлер санаттарының тағылымдамадан өтуі мақсатында тағайындайды.
Бұл ретте конкурстық іріктеу жеңімпаздарының оқуы, тіл оқыту курстарынан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізіміне кіретін шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының базасында, сондай-ақ танымал әлемдік ғылыми-зерттеу орталықтарында, зерттеу науқандары шеңберінде ғылыми ұйымдарда, салалық ұйымдарда және өндірісте 12 (он екі) айға дейінгі мерзіммен тағылымдамадан өтуге жол беріледі.
Конкурстық іріктеу жеңімпаздарының оқуы, тіл оқыту курсынан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізімін (бұдан әрі – тізім), сондай-ақ тізімді қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты жұмыс органы бекітеді.
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін басым мамандықтар тізбесін (бұдан әрі – тізбе) № 470 Жарлыққа сәйкес орталық және жергілікті атқарушы органдар ұсынатын өтінімдер негізінде жұмыс органы әзірлейді және бекітеді.
Тізбені жұмыс органы халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның экономиканың кадрларға мұқтаждығының болжамын ескере отырып, мамандықтардың бағыттары бойынша стипендиялардың шекті санын айқындау жолымен қалыптастырады.

4. Стипендия "Болашак" присуждается для следующих категорий:
1) претенденты на получение степени магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре, самостоятельно поступившие на академическое обучение или обучающиеся в ведущих зарубежных высших учебных заведениях, включенных в список;
2) претенденты из сельского населенного пункта на получение степени магистра;
3) претенденты на получение степени магистра, являющиеся на момент подачи документов для участия в конкурсном отборе инженерно-техническими работниками;
4) претенденты на получение степени магистра по специальностям медицинского направления, являющиеся на момент подачи документов для участия в конкурсном отборе лицами, осуществляющими трудовую деятельность и оказывающими непосредственно медицинскую помощь в медицинских организациях, имеющими высшее медицинское образование, с общим медицинским стажем не менее 1 (один) года (далее – медицинский работник);
5) претенденты на получение степени магистра, являющиеся на момент подачи документов для участия в конкурсном отборе государственными служащими (за исключением политических государственных служащих), с общим стажем работы на государственной службе не менее 3 (трех) лет, включая последние 12 (двенадцать) месяцев в направляющем государственном органе;
6) претенденты на прохождение стажировок, относящиеся на момент подачи документов для участия в конкурсном отборе к категории работников, определенной Республиканской комиссией, и имеющие общий стаж работы не менее 3 (три) лет, в том числе в выбранной области специализации на момент подачи документов стаж непрерывной фактической работы последние 12 (двенадцать) месяцев, с подтверждением начисления обязательных пенсионных отчислений за весь требуемый период с учетом оплачиваемого ежегодного трудового отпуска (за исключением лиц, освобожденных от уплаты обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд в соответствии с пунктом 3 статьи 248 Социального кодекса Республики Казахстан).
5. Сроки приема документов и проведения конкурсного отбора ежегодно утверждаются рабочим органом и размещаются в масс-медиа Республики Казахстан, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, не позднее чем за 10 (десять) календарных дней до начала срока приема документов.
6. Реализация мероприятий по присуждению стипендии "Болашак" осуществляется за счет республиканского бюджета и включает в себя:
организацию и проведение приема документов претендентов, осуществление комплекса мероприятий по организации отбора претендентов на конкурсной основе;
заключение договоров обучения, залога и (или) гарантии;
организацию и мониторинг академического обучения и прохождения стажировок стипендиатами;
финансирование расходов, связанных с организацией обучения и прохождения стажировок;
мониторинг выполнения стипендиатами условий договора в части отработки на территории Республики Казахстан;
заключение договоров с международными партнерами, зарубежными учебными заведениями на организацию обучения стипендиатов;
оплату расходов, связанных с оказанием услуг по осуществлению комплекса мероприятий по стипендии "Болашак", в том числе по информационному сопровождению мероприятий по стипендии "Болашак";
оплату услуг по проведению комплексного тестирования для претендентов;
оплату услуг членам независимой экспертной комиссии за проведение персонального собеседования претендентов;
оплату расходов по направлениям расходования стипендии "Болашак", определяемым Правительством Республики Казахстан (далее – направления расходования).

4. "Болашақ" стипендиясы мынадай санаттарға тағайындалады:
1) академиялық оқуға өз бетінше түскен немесе тізімге қосылған шетелдік жетекші жоғары оқу орындарында оқитын магистр, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға, резидентурада оқуға үміткерлер;
2) магистр дәрежесін алуға ауылдық елді мекеннен шыққан үміткерлер;
3) конкурстық іріктеуге қатысу үшін құжат тапсырған кезде инженерлік-техникалық жұмыскер болып табылатын магистр дәрежесін алуға үміткерлер;
4) конкурстық іріктеуге қатысу үшін құжат тапсырған кезде медицина ұйымдарында еңбек қызметін жүзеге асыратын және тікелей медициналық көмек көрсететін, жоғары медициналық білімі бар, жалпы медициналық өтілі кемінде 1 (бір) жыл болған адамдар (бұдан әрі – медицина жұмыскері) – медициналық бағыттағы мамандықтар бойынша магистр дәрежесін алуға үміткерлер;
5) конкурстық іріктеуге қатысу үшін құжат тапсырған кезде мемлекеттік қызметте кемінде 3 (үш) жыл жалпы жұмыс өтілі, оның ішінде жіберуші мемлекеттік органда соңғы 12 (он екі) ай жұмыс өтілі бар мемлекеттік қызметші (мемлекеттік саяси қызметшілерді қоспағанда) болып табылатын магистр дәрежесін алуға үміткерлер;
6) конкурстық іріктеуге қатысу үшін құжат тапсырған кезде Республикалық комиссия айқындаған жұмыскерлер санатына жататын, кемінде 3 (үш) жыл жалпы жұмыс өтілі, оның ішінде құжат тапсырған кезде таңдаған мамандық бойынша соңғы 12 (он екі) ай үзіліссіз нақты жұмыс өтілі бар (Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 248-бабының 3-тармағына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарнасын төлеуден босатылған адамдарды қоспағанда), жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысын ескергенде талап етілетін бүкіл кезең үшін міндетті зейнетақы аударымдары расталған тағылымдамадан өтуге үміткерлер.
5. Құжат қабылданатын және конкурстық іріктеу өткізілетін мерзімді жұмыс органы жыл сайын бекітеді және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында құжат қабылдау мерзімі басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 10 (он) күн қалғанда орналастырады.
6. "Болашақ" стипендиясын тағайындау бойынша іс-шаралар республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады және оған:
үміткерлердің құжатын қабылдауды ұйымдастыру мен өткізу, үміткерлерді конкурстық негізде іріктеуді ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар кешенін жүзеге асыру;
оқу, кепіл және (немесе) кепілдік шарттарын жасасу;
стипендиаттардың академиялық оқуы мен тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру және мониторингтеу;
оқуды және тағылымдамадан өтуді ұйымдастыруға байланысты шығыстарды қаржыландыру;
стипендиаттардың Қазақстан Республикасының аумағында еңбекпен өтеу бөлігіндегі шарт талаптарын орындауына мониторинг жүргізу;
халықаралық әріптестермен, шетелдік оқу орындарымен стипендиаттарды оқытуды ұйымдастыруға шарттар жасасу;
"Болашақ" стипендиясы бойынша іс-шаралар кешенін жүзеге асыру, оның ішінде "Болашақ" стипендиясы бойынша іс-шараларды ақпараттық сүйемелдеу жөнінде қызметтер көрсетуге байланысты шығыстарды төлеу;
үміткерлер үшін кешенді тестілеуді өткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу;
үміткерлермен дербес әңгімелесу өткізгені үшін тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерінің қызметіне ақы төлеу;
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын "Болашақ" стипендиясын жұмсау бағыттары (бұдан әрі – жұмсау бағыттары) бойынша шығыстарды төлеу кіреді.

7. Стипендия "Болашак" присуждается однократно: для прохождения стажировки, получения каждой степени (магистр, доктор философии (PhD), доктор по профилю), обучения в резидентуре, за исключением лиц, не воспользовавшихся ранее присужденной стипендией и не приступивших к обучению или стажировке, при условии отсутствия задолженности перед администратором, которым предоставляется повторная однократная возможность участия в конкурсном отборе для присуждения стипендии "Болашак".
8. К участию в конкурсном отборе допускаются граждане Республики Казахстан с учетом их совокупных сроков обучения на языковых курсах, академического обучения/стажировки и последующей отработки, не выходящих за пределы общеустановленного законодательством пенсионного возраста на момент подачи документов, имеющие высшее образование либо степень бакалавра и представившие документы согласно условиям и требованиям настоящих Правил.
Необходимый минимальный уровень знаний государственного языка для претендентов утверждается рабочим органом. Необходимый минимальный уровень знаний иностранного языка для претендентов определяется и утверждается рабочим органом с учетом требований зарубежных высших учебных заведений, зарубежных партнеров.
Лица, не выполнившие договорные обязательства по осуществлению непрерывной трудовой деятельности по специальности, полученной в рамках стипендии "Болашак", лица, прошедшие стажировку в рамках прохождения научной стажировки и не выполнившие договорные обязательства по трудовой отработке, а также лица, имеющие задолженность перед администратором по возврату бюджетных средств, затраченных на обучение/прохождение стажировки, не допускаются к участию в конкурсном отборе для присуждения стипендии "Болашак".
9. Условиями участия в конкурсном отборе для претендентов на присуждение стипендии "Болашак" для получения степени магистра являются:
1) безусловное зачисление на академическое обучение (за исключением финансовых условий) в ведущее зарубежное высшее учебное заведение, включенное в список, за исключением претендентов из сельских населенных пунктов, инженерно-технических, медицинских работников, государственных служащих.
Допускается участие в конкурсном отборе претендента, имеющего безусловное приглашение (зачисление) на академическое обучение для присуждения степени магистра на безвозмездной основе, предоставляемое ведущим зарубежным высшим учебным заведением, вошедшим в список, а также иными зарубежными и/или казахстанскими организациями, с полным покрытием расходов, включающих в себя оплату академического обучения за весь период академического обучения, для присуждения степени магистра;

7. "Болашақ" стипендиясы тағылымдамадан өту, әр дәреже (магистр, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) алу, резидентурада оқу үшін бір рет тағайындалады, ал бұған дейін тағайындалған стипендияны пайдаланбаған және әкімші алдында берешегінің болмауы шартымен оқуға немесе тағылымдамаға кіріспеген адамдарға "Болашақ" стипендиясын тағайындау үшін конкурстық іріктеуге қатысуға қайтадан бір мәрте мүмкіндік беріледі.
8. Конкурстық іріктеуге қатысуға жоғары білімі не бакалавр дәрежесі бар және осы Қағидалардың шарттары мен талаптарына сәйкес құжат тапсырған, тіл оқыту курсында оқуға, академиялық оқуға/тағылымдамаға және кейіннен еңбекпен өтеуге кететін жиынтық мерзімді ескергенде құжат тапсырған кезде заңнамада жалпы белгіленген зейнеткерлік жас шегінен шықпайтын Қазақстан Республикасының азаматтары жіберіледі.
Үміткерлер үшін мемлекеттік тілді меңгерудің қажетті ең төменгі деңгейін жұмыс органы бекітеді. Үміткерлер үшін шет тілін білудің қажетті ең төменгі деңгейін жұмыс органы шетелдік жоғары оқу орындарының, шетелдік әріптестердің талаптарын ескере отырып айқындайды және бекітеді.
"Болашақ" стипендиясы шеңберінде алған мамандығы бойынша үздіксіз еңбек қызметін жүзеге асыру бойынша шарттық міндеттемелерді орындамаған адамдар, ғылыми тағылымдамадан өту шеңберінде тағылымдамадан өткен және еңбекпен өтеу бойынша шарттық міндеттемелерді орындамаған адамдар, сондай-ақ әкімші алдында оқуға/тағылымдамадан өтуге жұмсалған бюджет қаражатын қайтаруға байланысты берешегі бар адамдар "Болашақ" стипендиясын тағайындау үшін конкурстық іріктеуге қатысуға жіберілмейді.
9. "Болашақ" стипендиясын тағайындау үшін үміткерлердің магистр дәрежесін алуға конкурстық іріктеуге қатысуының шарттары мынадай:
1) ауылдық елдi мекендерден шыққан үміткерлерді, инженерлік-техникалық жұмыскерлерді, медицина жұмыскерлерін, мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда, тізімге қосылған шетелдік жетекші жоғары оқу орнына академиялық оқуға шартсыз қабылдануы (қаржылық шарттарды қоспағанда).
Тізімге қосылған шетелдік жетекші жоғары оқу орны, сондай-ақ шетелдік және/немесе қазақстандық өзге ұйымдар магистр дәрежесін беруге арналған академиялық бүкіл оқу кезеңіне академиялық оқу ақысын қамтитын шығыстарды толық өтей отырып магистр дәрежесін беруге өтеусіз негізде академиялық оқуға шартсыз шақыртқан (қабылдаған) үміткердің конкурстық іріктеуге қатысуына жол беріледі;

2) уровень знания государственного языка, соответствующий установленным минимальным требованиям;
3) уровень знания иностранного языка, соответствующий установленным минимальным требованиям, для категорий лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 4) и 5) пункта 4 настоящих Правил;
4) соответствие среднего балла диплома бакалавра или специалиста баллу не менее 3.0 (из 4.0/4.33) GPA или его эквиваленту в соответствии с таблицей эквивалентности оценок для присуждения международной стипендии "Болашак", утверждаемой рабочим органом, для категорий лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 4) и 5) пункта 4 настоящих Правил;
5) соответствие специальности по диплому бакалавра/специалиста выбранной специальности согласно перечню родственных специальностей для обучения за рубежом в рамках международной стипендии "Болашак" (далее – перечень родственных специальностей), утверждаемому рабочим органом, для категорий лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 4) и 5) пункта 4 настоящих Правил;
6) подтверждение об ознакомлении с положениями настоящих Правил.
10. Претенденты для участия в конкурсном отборе на получение степени магистра предоставляют администратору через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) следующие документы:
1) заполненную анкету претендента для участия в конкурсном отборе на присуждение международной стипендии "Болашак" (далее – анкета) по форме, утверждаемой рабочим органом;
2) электронную копию заявки юридического лица Республики Казахстан, его филиала, представительства, с которым претендент состоит в трудовых отношениях по осуществлению трудовой деятельности на территории Республики Казахстан (далее – работодатель), на подготовку специалиста с условием сохранения места работы по форме, утверждаемой рабочим органом, для претендентов, участвующих в конкурсном отборе по категории "государственные служащие";
3) электронную копию диплома бакалавра или специалиста с приложением, а также в случае обучения в зарубежной организации образования электронную копию удостоверения о признании документа об образовании либо иного документа о признании документа об образовании с учетом особенностей, установленных пунктом 8 статьи 39 Закона;
4) электронные копии документов, подтверждающих трудовую деятельность, а также выписку о перечисленных обязательных пенсионных взносах за требуемый согласно настоящим Правилам период трудовой деятельности для претендентов из сельского населенного пункта, инженерно-технических, медицинских работников, государственных служащих, за исключением лиц, освобожденных от уплаты обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд в соответствии с пунктом 3 статьи 248 Социального кодекса Республики Казахстан, полученные из соответствующих государственных информационных систем и баз данных через портал;

2) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес мемлекеттік тілді білу деңгейі;
3) осы Қағидалардың 4-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес шет тілін білу деңгейі;
4) бакалавр немесе маман дипломының орташа балы кемінде 3.0 (4.0/4.33) GPA-ге немесе осы Қағидалардың 4-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін жұмыс органы бекітетін "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін бағалар баламалығы кестесіне (бұдан әрі – бағалар баламалылығы кестесі) сәйкес оның баламасына сәйкес келуі;
5) осы Қағидалардың 4-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін бакалавр/маман дипломы бойынша мамандығының жұмыс органы бекітетін "Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде шетелде оқу үшін ұқсас мамандықтар тізбесіне (бұдан әрі – ұқсас мамандықтар тізбесі) сәйкес таңдаған мамандыққа сәйкес келуі;
6) осы Қағидалардың ережелерімен танысқаны туралы растама.
10. Үміткерлер магистр дәрежесін алуға конкурстық іріктеуге қатысу үшін әкімшіге "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жұмыс органы бекітетін нысан бойынша "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға арналған конкурстық іріктеуге қатысу үшін толтырылған сауалнама (бұдан әрі – сауалнама);
2) жұмыс органы бекітетін нысан бойынша "мемлекеттік қызметшілер" санаты бойынша конкурстық іріктеуге қатысатын үміткерлер үшін – үміткер Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру бойынша еңбек қатынастарындағы Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының, оның филиалының, өкілдігінің (бұдан әрі – жұмыс беруші) жұмыс орнын сақтау шартымен маман даярлауға арналған өтінімінің электрондық көшірмесі;
3)  қосымшасымен бірге бакалавр немесе маман дипломының электрондық көшірмесі, сондай-ақ шетелдік білім беру ұйымында оқыған жағдайда Заңның 39-бабының 8-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, білім туралы құжатты тану туралы куәліктің не білім туралы құжатты тану туралы өзге құжаттың электрондық көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 248-бабының 3-тармағына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарнасын төлеуден босатылған адамдарды қоспағанда, ауылдық елді мекеннен шыққан үміткерлер, инженерлік-техникалық жұмыскерлер, медицина жұмыскерлері, мемлекеттік қызметшілер үшін еңбек қызметін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері, портал арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және дерекқордан алынған осы Қағидаларға сәйкес талап етілетін еңбек қызметінің кезеңі үшін аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы үзінді-көшірме;

5) электронную копию действительного официального сертификата установленной формы о сдаче экзамена по иностранному языку с результатом, соответствующим установленным минимальным требованиям, для претендентов из сельского населенного пункта, инженерно-технических, медицинских работников, государственных служащих;
6) электронную копию действительного официального сертификата установленной формы о сдаче экзамена по казахскому языку с результатом, соответствующим установленным минимальным требованиям;
7) электронную копию медицинской справки (для выезжающего за границу) по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения;
8) электронные копии документов, подтверждающих безусловное зачисление на академическое обучение (за исключением финансовых условий), с указанием программы, специальности, периода обучения, с нотариально заверенными переводами на казахский или русский языки, за исключением претендентов из сельского населенного пункта, инженерно-технических, медицинских работников, государственных служащих;
9) электронные копии документов, подтверждающих зачисление претендента на академическое обучение на безвозмездной основе, предоставляемое ведущим зарубежным высшим учебным заведением, вошедшим в список, а также иными зарубежными и/или казахстанскими организациями, с полным покрытием расходов, включающих в себя оплату академического обучения за весь период академического обучения, с нотариально заверенными переводами на казахский или русский языки при их наличии;
10) электронную копию официального документа об успеваемости, выданного зарубежным высшим учебным заведением, справку установленного образца, указывающую специальность, курс (год обучения), информацию о системе оценок, используемой в данном учебном заведении, а также средний балл текущей успеваемости в данном учебном заведении, с нотариально заверенными переводами на казахский или русский языки, при его наличии для лиц, обучающихся на академическом обучении в ведущих зарубежных высших учебных заведениях, включенных в список;
11) электронную копию мотивационного письма.
11. Условиями участия в конкурсном отборе для претендентов на присуждение стипендии "Болашак" на получение степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре являются:
1) безусловное зачисление на академическое обучение (за исключением финансовых условий) в ведущее зарубежное высшее учебное заведение, включенное в список.
Допускается участие в конкурсном отборе претендента, имеющего безусловное приглашение (зачисление) на академическое обучение для присуждения степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре на безвозмездной основе, предоставляемое ведущим зарубежным высшим учебным заведением, вошедшим в список, а также иными зарубежными и/или казахстанскими организациями, с полным покрытием расходов, включающих в себя оплату академического обучения за весь период академического обучения, для присуждения степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре;

5) ауылдық елді мекеннен шыққан үміткерлер, инженерлік-техникалық жұмыскерлер, медицина жұмыскерлері, мемлекеттік қызметшілер үшін белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес нәтижемен шет тілі бойынша емтихан тапсырғаны туралы белгіленген нысандағы жарамды ресми сертификаттың электрондық көшірмесі;
6) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес нәтижемен қазақ тілі бойынша емтихан тапсырғаны туралы белгіленген нысандағы жарамды ресми сертификаттың электрондық көшірмесі;
7) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша медициналық анықтаманың (шетелге шығатындар үшін) электрондық көшірмесі;
8) ауылдық елдi мекеннен шыққан үміткерлерді, инженерлік-техникалық жұмыскерлер мен медицина жұмыскерлерін, мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда, оқу бағдарламасы, мамандығы, кезеңі көрсетілген, қазақ немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар, академиялық оқуға шартсыз қабылданғанын растайтын құжаттардың (қаржылық шарттарды қоспағанда) электрондық көшірмелері;
9) академиялық оқуға үміткерді тізімге қосылған шетелдік жетекші жоғары оқу орнының, сондай-ақ шетелдік және/немесе қазақстандық өзге ұйымдардың академиялық оқудың бүкіл кезеңі үшін академиялық оқу ақысын қамтитын шығыстарды толық жауып өтеусіз негізде қабылдағанын растайтын құжаттардың, бар болса, олардың қазақ немесе орыс тіліне нотариалды куәландырылған аудармасының электрондық көшірмелері;
10) тізімге қосылған шетелдік жетекші жоғары оқу орындарында академиялық оқуда оқитын адамдар үшін шетелдік жоғары оқу орны берген үлгерімі туралы ресми құжаттың, мамандығы, курсы (оқу жылы), осы оқу орнында пайдаланылатын бағалау жүйесі туралы ақпарат, сондай-ақ осы оқу орнындағы ағымдағы үлгерімінің орташа балы көрсетілген белгіленген үлгідегі анықтаманың, бар болса, қазақ немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармаларының электрондық көшірмесі;
11) уәждемелік хаттың электрондық көшірмесі.
11. Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға, резидентурада оқуға "Болашақ" стипендиясын тағайындауға үміткерлер үшін конкурстық іріктеуге қатысу шарттары мынадай:
1) тізімге қосылған шетелдік жетекші жоғары оқу орнына академиялық оқуға сөзсіз қабылдануы (қаржылық шарттарды қоспағанда).
Тізімге қосылған шетелдік жетекші жоғары оқу орны, сондай-ақ шетелдік және/немесе қазақстандық өзге ұйымдар философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін тағайындау, резидентурада оқу үшін академиялық оқудың бүкіл кезеңі үшін академиялық оқу ақысын қамтитын шығыстарды толық өтей отырып философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін беру, резидентурада оқу үшін академиялық оқуға өтеусіз негізде шартсыз шақыртқан (қабылдаған) үміткердің конкурстық іріктеуге қатысуына жол беріледі;

2) знание государственного языка, соответствующее установленным минимальным требованиям;
3) подтверждение об ознакомлении с положениями настоящих Правил.
12. Претенденты для участия в конкурсном отборе на получение степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре предоставляют администратору через портал следующие документы:
1) заполненную анкету;
2) электронную копию диплома бакалавра или специалиста с приложением, а также в случае обучения в зарубежной организации образования электронную копию удостоверения о признании документа об образовании либо иного документа о признании документа об образовании с учетом особенностей, установленных пунктом 8 статьи 39 Закона;
3) электронную копию действительного официального сертификата установленной формы о сдаче экзамена по казахскому языку с результатом, соответствующим установленным минимальным требованиям;
4) электронные копии документов, подтверждающих безусловное зачисление на академическое обучение (за исключением финансовых условий), с указанием программы, специальности, периода обучения, нотариально заверенными переводами на казахский или русский языки;
5) электронную копию медицинской справки (для выезжающего за границу) по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения;
6) электронные копии документов, подтверждающих зачисление претендента на академическое обучение на безвозмездной основе, предоставляемое ведущим зарубежным высшим учебным заведением, вошедшим в список, а также иными зарубежными и/или казахстанскими организациями, с полным покрытием расходов, включающих в себя оплату академического обучения за весь период академического обучения, с нотариально заверенными переводами на казахский или русский языки при их наличии;
7) электронную копию официального документа об успеваемости, выданного зарубежным высшим учебным заведением, справку установленного образца, указывающую специальность, курс (год обучения), информацию о системе оценок, используемой в данном учебном заведении, а также средний балл текущей успеваемости в данном учебном заведении, с нотариально заверенными переводами на казахский или русский языки при его наличии для лиц, обучающихся на академическом обучении в ведущих зарубежных высших учебных заведениях, включенных в список;
8) электронную копию индивидуального учебного плана, согласованного с ведущим зарубежным высшим учебным заведением, включенным в список, и не превышающего сроки, установленные данным ведущим зарубежным высшим учебным заведением, для получения степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучения в резидентуре с нотариально заверенным переводом на казахский или русский языки.

2) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес мемлекеттік тілді білуі;
3) осы Қағидалардың ережелерімен танысқаны туралы растама.
12. Үміткерлер философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға, резидентурада оқуға конкурстық іріктеуге қатысу үшін әкімшіге портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) толтырылған сауалнама;
2) қосымшасымен бірге бакалавр немесе маман дипломының электрондық көшірмесі, сондай-ақ шетелдік білім беру ұйымында оқыған жағдайда Заңның 39-бабының 8-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, білім туралы құжатты тану туралы куәліктің не білім туралы құжатты тану туралы өзге құжаттың электрондық көшірмесі;
3) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес нәтижемен қазақ тілінен емтихан тапсырғаны туралы белгіленген нысандағы жарамды ресми сертификаттың электрондық көшірмесі;
4) оқу бағдарламасы, мамандығы, кезеңі көрсетілген, қазақ немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар, академиялық оқуға шартсыз қабылданғанын растайтын құжаттардың (қаржылық шарттарды қоспағанда) электрондық көшірмелері;
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша медициналық анықтаманың (шетелге шығатындар үшін) электрондық көшірмесі;
6) академиялық оқуға үміткерді тізімге қосылған шетелдік жетекші жоғары оқу орнының, сондай-ақ шетелдік және/немесе қазақстандық өзге ұйымдардың академиялық оқудың бүкіл кезеңі үшін академиялық оқу ақысын қамтитын шығыстарды толық жауып өтеусіз негізде қабылдағанын растайтын құжаттардың, бар болса, олардың қазақ немесе орыс тіліне нотариалды куәландырылған аудармасының электрондық көшірмелері;
7) тізімге қосылған шетелдік жетекші жоғары оқу орындарында академиялық оқуда оқитын адамдар үшін шетелдік жоғары оқу орны берген үлгерімі туралы ресми құжаттың, мамандығы, курсы (оқу жылы), осы оқу орнында пайдаланылатын бағалау жүйесі туралы ақпарат, сондай-ақ осы оқу орнындағы ағымдағы үлгерімінің орташа балы көрсетілген белгіленген үлгідегі анықтаманың, бар болса, оның қазақ немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармаларының электрондық көшірмесі;
8)  тізімге қосылған шетелдік жетекші жоғары оқу орнымен келісілген және осы шетелдік жетекші жоғары оқу орны философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алу үшін белгілеген мерзімдерден аспайтын жеке оқу жоспарының қазақ немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасымен бірге электрондық көшірмесі.

13. Условиями участия в конкурсном отборе для претендентов на прохождение стажировки на присуждение стипендии "Болашак" являются:
1) наличие безусловного приглашения (за исключением финансовых условий) принимающей на стажировку зарубежной организации;
2) уровень знания государственного и иностранного языков, соответствующий установленным минимальным требованиям;
3) подтверждение об ознакомлении с положениями настоящих Правил.
14. Претенденты для участия в конкурсном отборе на прохождение стажировки предоставляют администратору через портал следующие документы:
1) заполненную анкету;
2) электронную копию заявки работодателя на подготовку специалиста с условием сохранения места работы по форме, утверждаемой рабочим органом;
3) электронную копию диплома бакалавра или специалиста с приложением, а также в случае обучения в зарубежной организации образования электронную копию удостоверения о признании документа об образовании либо иного документа о признании документа об образовании с учетом особенностей, установленных пунктом 8 статьи 39 Закона;
4) электронные копии документов, подтверждающих трудовую деятельность, а также выписку о перечисленных обязательных пенсионных взносах за требуемый период трудовой деятельности согласно настоящим Правилам, за исключением лиц, освобожденных от уплаты обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд в соответствии с пунктом 3 статьи 248 Социального кодекса Республики Казахстан, полученные из соответствующих государственных информационных систем и баз данных через портал;
5) электронную копию действительного официального сертификата установленной формы о сдаче экзамена по иностранному языку с результатом, соответствующим установленным минимальным требованиям;
6) электронную копию действительного официального сертификата установленной формы о сдаче экзамена по казахскому языку с результатом, соответствующим установленным минимальным требованиям;
7) электронную копию медицинской справки (для выезжающего за границу) по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения;
8) электронные копии документов, подтверждающих безусловное приглашение (за исключением финансовых условий) принимающей на стажировку зарубежной организации, с указанием специальности, выбранной из перечня, сроков, стоимости (с расшифровкой расчетов) прохождения стажировки с нотариально заверенными переводами на казахский или русский языки;
9) электронную копию программы прохождения стажировки, составленной в соответствии с требованиями, устанавливаемыми рабочим органом, и утверждаемой направляющей и принимающей на стажировку организациями, с нотариально заверенными переводами на казахский или русский языки;

13.  Тағылымдамадан өтуге үміткерлер үшін "Болашақ" стипендиясын тағайындауға конкурстық іріктеуге қатысу шарттары мынадай:
1) тағылымдамаға қабылдайтын шетелдік ұйымның сөзсіз (қаржылық шарттарды қоспағанда) шақыртуының болуы;
2) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес мемлекеттік және шет тілдерін білу деңгейі;
3) осы Қағидалардың ережелерімен танысқаны туралы растама.
14. Тағылымдамадан өтуге үміткерлер конкурстық іріктеуге қатысу үшін әкімшіге портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) толтырылған сауалнама;
2) жұмыс органы бекітетін нысан бойынша жұмыс берушінің жұмыс орнын сақтап қалу шартымен маман даярлауға өтінімінің электрондық көшірмесі;
3) қосымшасымен бірге бакалавр немесе маман дипломының электрондық көшірмесі, сондай-ақ шетелдік білім беру ұйымында оқыған жағдайда Заңның 39-бабының 8-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, білім туралы құжатты тану туралы куәліктің не білім туралы құжатты тану туралы өзге құжаттың электрондық көшірмесі;
4) еңбек қызметін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері, Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 248-бабының 3-тармағына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын төлеуден босатылған адамдарды қоспағанда, портал арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және дерекқордан алынған осы Қағидаларға сәйкес талап етілетін еңбек қызметінің кезеңі үшін аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы үзінді-көшірме;
5) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес шет тілінен емтихан тапсырғаны туралы белгіленген нысандағы жарамды ресми сертификаттың электрондық көшірмесі;
6) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес нәтижемен қазақ тілінен емтихан тапсырғаны туралы белгіленген нысандағы жарамды ресми сертификаттың электрондық көшірмесі;
7) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша медициналық анықтаманың (шетелге шығатындар үшін) электрондық көшірмесі;
8) тағылымдамаға қабылдайтын шетелдік ұйымның сөзсіз шақыруын растайтын, тізбеден таңдалған мамандық, тағылымдамадан өту мерзімдері, құны (есеп-қисап толық жазылған) көрсетілген, мемлекеттік немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар (қаржылық шарттарды қоспағанда) құжаттардың электрондық көшірмесі;
9) жұмыс органы белгілейтін талаптарға сәйкес жасалған және тағылымдамаға жіберуші және қабылдаушы ұйымдар бекітетін, қазақ немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармалары бар тағылымдамадан өту бағдарламасының электрондық көшірмесі;

10) электронную копию мотивационного письма.
15. Пакет документов претендентом подается через портал в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Прием документов для участия в конкурсном отборе на присуждение международной стипендии "Болашак", утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 мая 2020 года № 222 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20730) (далее – Правила оказания государственной услуги).
По результатам рассмотрения предоставленных документов претенденту в личный кабинет портала направляются уведомление о приеме документов и допуске к участию в конкурсном отборе либо мотивированный отказ в их приеме.
При представлении неполного пакета документов претендент устраняет нарушения и повторно представляет пакет документов в период срока приема документов, а также согласно Правилам оказания государственной услуги.
Рассмотрение на соответствие требованиям настоящих Правил претендента и пакета документов для допуска к участию в конкурсном отборе осуществляется администратором.
При выявлении администратором и (или) рабочим органом на всех этапах конкурсного отбора случаев представления претендентом недостоверных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, претендент исключается из конкурсного отбора и не допускается к конкурсному отбору в текущем году.
16. Конкурсный отбор состоит из 3 (трех) туров.
17. Первый и второй туры организуются и проводятся администратором совместно с организациями и независимыми экспертами Республики Казахстан.
Администратор определяет место и время проведения первого и второго туров, о которых претендент извещается на портале, а также посредством электронной и телефонной связи не позднее чем за 10 (десять) календарных дней.
18. В первом туре проводится комплексное тестирование, которое является отборочным туром с допуском на следующий тур. Претендент, не набравший установленный рабочим органом пороговый балл на первом туре, не допускается к участию во втором туре.
19. Второй тур проводится путем организации прохождения претендентами анонимного персонального собеседования с членами независимой экспертной комиссии. Состав, порядок и организация работы независимой экспертной комиссии утверждаются рабочим органом.
Во втором туре определяются уровень профессиональной подготовки претендента, теоретических знаний и наличие профессиональных компетенций в выбранной области специализации.
20. Независимая экспертная комиссия дает рекомендацию по каждому претенденту по форме, утверждаемой рабочим органом.

10) уәждемелік хаттың электрондық көшірмесі.
15. Үміткер құжаттар топтамасын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 26 мамырдағы № 222 бұйрығымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға арналған конкурстық іріктеуге қатысу үшін құжат қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20730 болып тіркелген) (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары) сәйкес портал арқылы береді.
Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижесі бойынша үміткерге порталдағы жеке кабинетіне құжаттардың қабылданғаны және конкурстық іріктеуге қатысуға рұқсат берілгені туралы не оларды қабылдаудан дәлелді бас тартылғаны туралы хабарлама жіберіледі.
Құжат топтамасы толық ұсынылмаса, үміткер бұзушылықтарды жояды және құжаттарды қабылдау мерзімі кезеңінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына сәйкес құжаттар топтамасын қайта ұсынады.
Конкурстық іріктеуге қатысуға рұқсат алу үшін үміткердің және құжат топтамасының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарауды әкімші жүзеге асырады.
Әкімші және (немесе) жұмыс органы конкурстық іріктеудің барлық кезеңдерінде үміткердің құжаттарды және (немесе) оларда қамтылған деректерді (мәліметтерді) дұрыс ұсынбағанын анықтаса, үміткер конкурстық іріктеуден шығарылады және ағымдағы жылы конкурстық іріктеуге жіберілмейді.
16. Конкурстық іріктеу 3 (үш) турдан тұрады.
17. Бірінші және екінші турларды әкімші Қазақстан Республикасының ұйымдарымен және тәуелсіз сарапшыларымен бірлесіп ұйымдастырады және өткізеді.
Әкімші бірінші және екінші турлар өткізілетін жер мен уақытты айқындайды, ол туралы үміткерге порталда, сондай-ақ электрондық және телефон байланысы арқылы күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей хабарланады.
18. Бірінші турда кешенді тестілеу өткізіледі, ол келесі турға жіберу үшін іріктеу туры болып табылады. Бірінші турда жұмыс органы белгілеген шекті балл ала алмаған үміткер екінші турға қатысуға жіберілмейді.
19. Екінші тур үміткерлердің тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерімен дербес анонимді әңгімелесуін ұйымдастыру арқылы өткізіледі. Тәуелсіз сараптамалық комиссияның құрамын, жұмысының тәртібі мен ұйымдастырылуын жұмыс органы бекітеді.
Екінші турда үміткердің кәсіптік даярлық деңгейі, теориялық білімі және таңдаған мамандығының саласы бойынша кәсіптік құзыреттерінің бар-жоғы айқындалады.
20. Тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмыс органы бекітетін нысан бойынша әрбір үміткер бойынша ұсыным береді.

21. Администратор после проведения двух туров вносит материалы в рабочий орган не позднее 15 (пятнадцать) календарных дней до даты проведения третьего тура.
Рабочий орган вносит материалы претендентов на третий тур для рассмотрения Республиканской комиссией с результатами комплексного тестирования и рекомендациями независимой экспертной комиссии, а также с учетом ранжирования согласно утвержденной рабочим органом таблице ранжирования конкурсного отбора.
22. В третьем туре Республиканская комиссия рассматривает результаты первого и второго туров и принимает окончательное решение о присуждении либо отказе в присуждении стипендии "Болашак", о котором претендент извещается путем размещения информации на официальном интернет-ресурсе администратора в течение 3 (три) рабочих дней.
23. В решении Республиканской комиссии указывается о необходимости прохождения языковых курсов в соответствии с требованиями зарубежных высших учебных заведений за счет стипендии "Болашак" претендентам из сельских населенных пунктов, инженерно-технических, медицинских работников, государственных служащих со сроком согласно таблице продолжительности языковых курсов, утверждаемой рабочим органом.
По окончании прохождения языковых курсов в Республике Казахстан победитель конкурсного отбора сдает промежуточный контрольный тест на определение необходимого уровня знания иностранного языка.
В случае, если необходимый уровень знания иностранного языка не достигнут, победителю конкурсного отбора предоставляется однократная возможность пересдачи теста в течение 6 (шесть) месяцев со дня его непрохождения за счет собственных средств.
В случае сдачи промежуточного контрольного теста на знание иностранного языка победитель конкурсного отбора направляется на прохождение языковых курсов за рубеж.
По окончании прохождения языковых курсов за рубежом победитель конкурсного отбора сдает итоговый контрольный тест на определение необходимого уровня знания иностранного языка.
Победитель конкурсного отбора, получивший на момент прохождения языковых курсов документ, подтверждающий безусловное зачисление на академическое обучение в зарубежное высшее учебное заведение, входящее в список, освобождается от сдачи итогового контрольного теста.
Необходимый уровень знания иностранного языка при сдаче промежуточного и итогового контрольных тестов устанавливается рабочим органом с учетом требований зарубежных организаций.
В случае, если победитель конкурсного отбора не пересдаст промежуточный или итоговый контрольный тест и не освоит необходимый уровень знания иностранного языка для поступления в зарубежное высшее учебное заведение в сроки, установленные в соответствии с настоящим пунктом, по решению Республиканской комиссии он лишается права на дальнейшее прохождение языковых курсов, академическое обучение по стипендии "Болашак" и возмещает все расходы, затраченные на него со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении стипендии "Болашак".

21. Әкімші екі тур өткізілгеннен кейін үшінші тур өткізілетін күнге дейін кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн қалғанда материалдарды жұмыс органына енгізеді.
Жұмыс органы үміткерлердің материалдарын кешенді тестілеу нәтижелерімен және тәуелсіз сараптама комиссиясының ұсыныстарымен, сондай-ақ жұмыс органы бекіткен конкурстық іріктеуді саралау кестесіне сәйкес саралауды ескере отырып, Республикалық комиссияның қарауы үшін үшінші кезеңге енгізеді.
22. Үшінші турда Республикалық комиссия бірінші және екінші турдың нәтижелерін қарайды және "Болашақ" стипендиясын тағайындау не тағайындаудан бас тарту туралы түпкілікті шешім қабылдайды, ол туралы үміткер әкімшінің ресми интернет-ресурсында орналастыру арқылы хабардар етіледі.
23. Республикалық комиссияның шешiмiнде жұмыс органы бекiтетiн тiл курстарының ұзақтығы кестесiне сәйкес мерзiммен ауылдық елдi мекендерден шыққан үмiткерлерге, инженерлік-техникалық жұмыскерлерге, медицина жұмыскерлеріне, мемлекеттік қызметшілерге "Болашақ" стипендиясы есебiнен шетелдiк жоғары оқу орындарының талаптарына сәйкес тiл оқыту курстарынан өту қажеттiгi туралы көрсетiледi.
Қазақстан Республикасында тіл оқыту курстарынан өткен соң конкурстық іріктеу жеңімпазы ағылшын тілін білудің қажетті деңгейін айқындау үшін аралық бақылау тестін тапсырады.
Егер ағылшын тілін білудің қажетті деңгейіне қол жеткізілмесе, онда конкурстық іріктеу жеңімпазына одан өтпей қалған күннен бастап 6 (алты) ай ішінде өз қаражаты есебінен қайтадан тапсыруға бір мәрте мүмкіндік беріледі.
Шет тілін білуге арналған аралық бақылау тестін тапсырса, конкурстық іріктеу жеңімпазы тіл оқыту курстарынан өту үшін шетелге жіберіледі.
Шетелде тіл оқыту курстарынан өткен соң конкурстық іріктеу жеңімпазы шет тілін білудің қажетті деңгейін айқындау үшін қорытынды бақылау тестін тапсырады.
Тіл оқыту курстарынан өту кезінде тізімге қосылған шетелдік жоғары оқу орнына академиялық оқуға сөзсіз қабылданғанын растайтын құжат алған конкурстық іріктеу жеңімпазы қорытынды бақылау тестін тапсырудан босатылады.
Аралық және қорытынды бақылау тестілерін тапсырған кездегі шет тілін білудің қажетті деңгейін жұмыс органы шетелдік ұйымдардың талаптарын ескере отырып белгілейді.
Егер конкурстық іріктеу жеңімпазы аралық немесе қорытынды бақылау тестін қайта тапсырмаған және шетелдік жоғары оқу орнына түсу үшін шет тілін білудің қажетті деңгейін меңгермеген жағдайда, осы тармаққа сәйкес белгіленген мерзімде Республикалық комиссияның шешімі бойынша ол тілдік курстардан одан әрі өту, "Болашақ" стипендиясы бойынша академиялық оқу құқығынан айырылады және Республикалық комиссияның "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешімі шыққан күннен бастап өзіне жұмсалған барлық шығыстарды өтейді.

24. Победитель конкурсного отбора в течение 90 (девяносто) календарных дней со дня принятия Республиканской комиссией решения о присуждении ему стипендии "Болашак" заключает с администратором договор на обучение/договор о прохождении стажировки (далее – договор) по типовым формам, утверждаемым рабочим органом, который в обязательном порядке должен содержать:
1) предмет договора;
2) права и обязательства сторон;
3) способ обеспечения исполнения обязательств победителя конкурсного отбора по возмещению расходов, затраченных на его обучение/прохождение стажировки, в случаях, предусмотренных настоящими Правилами;
4) срок и условия обучения/прохождения стажировки по стипендии "Болашак";
5) условие об обязательном возвращении победителя конкурсного отбора в Республику Казахстан после завершения академического обучения или прохождения стажировки за рубежом и осуществлении непрерывной трудовой деятельности по специальности, полученной в рамках стипендии "Болашак", с нахождением на территории Республики Казахстан (за исключением лиц, осуществляющих трудовую деятельность за пределами Республики Казахстан, предусмотренных настоящим подпунктом), со следующими сроками и критериями:
не менее пяти лет – в столице или городе республиканского значения для категории лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 4 настоящих Правил, – в организациях, филиалах, представительствах казахстанских и иностранных организаций, находящихся на территории Республики Казахстан, либо в организациях, находящихся за пределами Республики Казахстан, 50 (пятьдесят) и более процентов акции (доли участия в уставном капитале) которых принадлежат Республике Казахстан либо национальным компаниям, а также в международных и региональных организациях, членом которых является Республика Казахстан, и которые имеют международные соглашения, ратифицированные Республикой Казахстан;
не менее трех лет – в городах (областных центрах), городах областного, районного значения и иных районах областей для категории лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 4 настоящих Правил, – в организациях, филиалах, представительствах казахстанских и иностранных организаций, находящихся на территории Республики Казахстан;
не менее трех лет для категорий лиц, указанных в подпункте 5) пункта 4 настоящих Правил, – на государственной службе либо в органах дипломатической службы Республики Казахстан за рубежом.
При этом первый год трудовой отработки с момента завершения академического обучения осуществляется непосредственно в государственном органе, направившем государственного служащего на обучение;

24. Конкурстық іріктеу жеңімпазы өзіне "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы Республикалық комиссия шешім шығарған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде әкімшімен жұмыс органы бекітетін үлгілік нысандар бойынша оқу шартын/тағылымдамадан өту туралы шарт (бұдан әрі – шарт) жасасады, онда міндетті түрде мыналар қамтылуға тиіс:
1) шарттың мәні;
2) тараптардың құқықтары мен міндеттемелері;
3) осы Қағидаларда көзделген жағдайларда конкурстық іріктеу жеңімпазын оқытуға/тағылымдамадан өткізуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша міндеттемелерді орындауын оның қамтамасыз ету тәсілі;
4) "Болашақ" стипендиясы бойынша оқудың/тағылымдамадан өтудің мерзімі мен шарттары;
5) шетелде академиялық оқуды немесе тағылымдамадан өтуді аяқтағаннан кейін конкурстық іріктеу жеңімпазының Қазақстан Республикасына міндетті түрде оралуы және Қазақстан Республикасының аумағында болып (осы тармақшада көзделген Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде еңбек қызметін жүзеге асыратын адамдарды қоспағанда), "Болашақ" стипендиясы шеңберінде алған мамандығы бойынша үздіксіз еңбек қызметін мынадай мерзімдерде және өлшемшарттармен жүзеге асыруы туралы талап:
осы Қағидалардың 4-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген адамдар санаты үшін Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан ұйымдарда, қазақстандық және шетелдік ұйымдардың филиалдарында, өкілдіктерінде не акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлесінің) 50 (елу) және одан көп пайызы Қазақстан Республикасына не ұлттық компанияларға тиесілі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық және өңірлік ұйымдарда және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық келісімдері бар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан ұйымдарда, астанада немесе республикалық маңызы бар қалаларда – кемінде бес жыл;
осы Қағидалардың 4-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшасында көрсетілген адамдар санаты үшін қалаларда (облыс орталықтарында), облыстық, аудандық маңызы бар қалаларда және облыстардың өзге аудандарында, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан қазақстандық және шетелдік ұйымдардың филиалдарында, өкілдіктерінде – кемінде үш жыл;
осы Қағидалардың 4-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген адамдар санаттары үшін – мемлекеттік қызметте не Қазақстан Республикасының шетелдегі дипломатиялық қызмет органдарында – кемінде үш жыл.
Бұл ретте академиялық оқу аяқталған сәттен бастап еңбек өтілінің бірінші жылы мемлекеттік қызметшіні оқуға жіберген мемлекеттік органда тікелей жүзеге асырылады;

не менее трех лет для категорий лиц, указанных в подпункте 6) пункта 4 настоящих Правил, – в организациях, которыми они были направлены согласно заявке работодателя, а также в филиалах, представительствах работодателя, находящихся на территории Республики Казахстан, либо при наличии согласия работодателя в иных организациях, находящихся на территории Республики Казахстан.
Непрерывная трудовая отработка засчитывается отдельно для каждого региона при условии отсутствия параллельных ежемесячных пенсионных отчислений. В случае наличия параллельных пенсионных отчислений от нескольких организаций трудовая отработка засчитывается только по месту работы, где предусмотрен наибольший срок отработки;
6) условие о приостановлении финансирования расходов, предусмотренных направлениями расходования, в случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения победителем конкурсного отбора своих обязательств;
7) условие об освобождении победителя конкурсного отбора от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств вследствие наступления обстоятельств непреодолимой силы;
8) условие об обязательности сохранения места работы (должности) работодателем для претендентов, указанных в подпункте 6) пункта 4 настоящих Правил;
9) условие об обязательности предоставления документов, подтверждающих осуществление трудовой деятельности;
10) условие об обязательном предоставлении итоговой работы (при наличии) после завершения академического обучения для размещения в акционерном обществе "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы".
25. Срок осуществления непрерывной трудовой деятельности по специальности, полученной в рамках стипендии "Болашак", указанный в подпункте 5) пункта 24 настоящих Правил, сокращается на один календарный год при условии безусловного обеспечения победителем конкурсного отбора успеваемости, предусмотренной договором, и завершения полного периода академического обучения в рамках предоставленного безвозмездного обучения ведущим зарубежным высшим учебным заведением, вошедшим в список, а также иными зарубежными и/или казахстанскими организациями, с получением степени магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучением в резидентуре.
26. В случаях незаключения победителем конкурсного отбора договора в сроки, указанные в пункте 24 настоящих Правил, предоставления победителем конкурсного отбора недостоверных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, предоставленных для участия в конкурсном отборе, неисполнения или ненадлежащего исполнения победителем конкурсного отбора своих обязательств по договору рабочим органом инициируется рассмотрение Республиканской комиссией вопроса о лишении победителя конкурсного отбора стипендии "Болашак".

осы Қағидалардың 4-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген адамдар санаттары үшін – өздерін жұмыс берушінің өтініміне сәйкес жіберген ұйымдарда, сондай-ақ жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының аумағындағы филиалдарында, өкілдіктерінде не жұмыс берушінің келісімі болса, Қазақстан Республикасының аумағындағы өзге де ұйымдарда – кемінде үш жыл;
Үздiксiз еңбекпен өтеу әр өңiр үшiн жеке есептеледi, бұл ретте ай сайын зейнетақы аударымдарының қатар түспеуі шарт. Зейнетақы аударымдары бірнеше ұйымнан қатар түссе, еңбекпен өтеу жұмыс істеудің ең көп мерзімі көзделген жұмыс орны бойынша ғана есептеледі;
6) конкурстық іріктеу жеңімпазы өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда жұмсау бағытында көзделген шығыстарды қаржыландыруды тоқтата тұру туралы шарт;
7) еңсерілмейтін күш мән-жайларының туындауы салдарынан конкурстық іріктеу жеңімпазын өз міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босату туралы шарт;
8) осы Қағидалардың 4-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген үміткерлер үшін жұмыс берушінің жұмыс орнын (лауазымын) сақтауының міндеттілігі туралы шарт;
9) еңбек қызметін жүзеге асыруын растайтын құжаттарды ұсыну міндеттілігі туралы шарт;
10) "Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамында орналастыру үшін академиялық оқу аяқталғаннан кейін қорытынды жұмысты (бар болса) міндетті түрде ұсыну туралы шарт.
25. "Болашақ" стипендиясы шеңберінде алған мамандық бойынша үздіксіз еңбек қызметін жүзеге асырудың осы Қағидалардың 24-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген мерзімі конкурстық іріктеу жеңімпазының шартта көзделген оқу үлгерімін сөзсіз қамтамасыз етуі және тізімге қосылған шетелдік жетекші жоғары оқу орнының, сондай-ақ шетелдік және/немесе қазақстандық өзге ұйымдардың өтеусіз оқытуы шеңберінде магистр, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алып, резидентурада оқып, академиялық оқудың толық кезеңін аяқтауы шартымен күнтізбелік бір жылға қысқартылады.
26. Конкурстық іріктеу жеңімпазы осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген мерзімде шарт жасамаса, конкурсқа қатысу үшін ұсынған құжаттар және (немесе) ондағы деректер (мәліметтер) көрінеу жалған болса, конкурстық іріктеу жеңімпазы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаса не тиісінше орындамаса, жұмыс органы конкурстық іріктеу жеңімпазын "Болашақ" стипендиясынан айыру туралы мәселені Республикалық комиссияның қарауына бастама жасайды.

27. Договор является основанием для перечисления денег, связанных с оплатой всех расходов по организации обучения/прохождения стажировки победителем конкурсного отбора, возникших со дня присуждения стипендии "Болашак", согласно направлениям расходования.
28. В случае зачисления победителя конкурсного отбора на академическое обучение на безвозмездной основе, предоставляемое ведущим зарубежным высшим учебным заведением, вошедшим в список, а также иными зарубежными и/или казахстанскими организациями, оплата расходов осуществляется по направлениям расходования стипендии "Болашак", за исключением оплаты на академическое обучение.
При утрате победителем конкурсного отбора возможности академического обучения на безвозмездной основе, предоставляемого ведущим зарубежным высшим учебным заведением, вошедшим в список, а также иными зарубежными и/или казахстанскими организациями по причинам, не связанным с нарушением договорных обязательств в рамках стипендии "Болашак", по решению Комиссии администратор осуществляет оплату расходов по направлениям расходования стипендии "Болашак" в полном объеме с момента окончания предоставления безвозмездного обучения до окончания академического обучения в соответствии с утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом, но не превышающий срок, установленный договором.
29. После заключения договора и выполнения условий, предусмотренных подпунктом 3) пункта 24 настоящих Правил, администратором обеспечиваются направление победителей конкурсного отбора на обучение/прохождение стажировки в зарубежные высшие учебные заведения, зарубежные организации и перечисление денег в соответствии с пунктом 27 настоящих Правил.
30. В случае лишения победителя конкурсного отбора стипендии "Болашак" по решению Республиканской комиссии расходы, затраченные на него со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении стипендии "Болашак", включая оплату неустойки (штрафа), подлежат возмещению.
В случае отказа победителя конкурсного отбора от стипендии "Болашак" по решению Комиссии подлежат возмещению фактические расходы, затраченные на него со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении стипендии "Болашак", без оплаты неустойки (штрафа).
В случае, если отказ от стипендии "Болашак" либо ее лишение явились следствием наступления обстоятельств непреодолимой силы, а именно: пожара, наводнения, землетрясения, военных действий, блокады, болезни обладателя стипендии, а также назначения победителя конкурсного отбора единственным опекуном (попечитель) лица (супруг/супруга, дети), имеющего первую или вторую группы инвалидности, подтвержденной соответствующей справкой медико-социальной экспертизы, изменений в законодательстве, издания актов государственных органов, если они непосредственно повлияли на исполнение договорных обязательств, при условии невозможности воспрепятствования таким воздействиям и принятии всех возможных мер и действий, применение которых можно было ожидать в сложившейся ситуации, лица, лишенные стипендии "Болашак" или отказавшиеся от нее, освобождаются от возмещения расходов и оплаты неустойки (штрафа).

27. Шарт конкурстық іріктеу жеңімпазының оқуын/тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру бойынша "Болашақ" стипендиясы тағайындалған күннен бастап туындаған барлық шығыстарды жұмсау бағыттарына сәйкес төлеуге байланысты ақша аудару үшін негіз болып табылады.
28. Конкурстық іріктеу жеңімпазын тізімге қосылған шетелдік жетекші жоғары оқу орны, сондай-ақ шетелдік және/немесе қазақстандық өзге ұйымдар академиялық оқуға өтеусіз негізде қабылдаған жағдайда академиялық оқуға ақы төлеуді қоспағанда, шығыстарға ақы төлеу "Болашақ" стипендиясының жұмсау бағыттары бойынша жүзеге асырылады.
Конкурстық іріктеу жеңімпазы "Болашақ" стипендиясы шеңберінде шарттық міндеттемелердің бұзылуына байланысы жоқ себептер бойынша тізімге қосылған шетелдік жетекші жоғары оқу орнында, сондай-ақ шетелдік және/немесе қазақстандық өзге ұйымдарда өтеусіз негізде академиялық оқу мүмкіндігінен айырылған жағдайда әкімші Комиссияның шешімі бойынша өтеусіз оқу мүмкіндігі аяқталған кезден бастап бекітілген оқу жоспарына/жеке оқу жоспарына сәйкес академиялық оқуы аяқталғанға дейін, бірақ шартта белгіленген мерзімнен асырмай, "Болашақ" стипендиясын жұмсау бағыттары бойынша шығыстарды толық көлемде төлеуді жүзеге асырады.
29. Шарт жасалған соң және осы Қағидалардың 24-тармағының 3) тармақшасында көзделген талаптар орындалғаннан кейін конкурстық іріктеу жеңімпаздарын әкімші шетелдік жоғары оқу орындарына, шетелдік ұйымдарға оқуға/тағылымдамадан өтуге жіберуді және осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес ақша аударуды қамтамасыз етеді.
30. Конкурстық іріктеу жеңімпазы Республикалық комиссияның шешімі бойынша "Болашақ" стипендиясынан айырылған жағдайда Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешім қабылдаған күннен бастап оған жұмсалған барлық шығыстар, оған қоса тұрақсыздық айыбы (айыппұл) өтелуге тиіс.
Конкурстық іріктеу жеңімпазы "Болашақ" стипендиясынан бас тартқан жағдайда Комиссияның шешімі бойынша Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап оған жұмсалған іс жүзіндегі барлық шығыстар өтелуге тиіс, тұрақсыздық айыбы (айыппұл) төленбейді.
Егер "Болашақ" стипендиясынан бас тарту не одан айырылу еңсерілмейтін күш мән-жайлары, атап айтқанда: өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, ұрыс қимылдары, блокада, стипендия иегерінің науқастануы, сондай-ақ конкурстық іріктеу жеңімпазының бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамның (жұбайы/зайыбы, балалары) жалғыз қорғаншысы (қамқоршысы) болып тағайындалып, мұның медициналық-әлеуметтік сараптаманың тиісті анықтамасымен расталуы, заңнамадағы өзгерістер, мемлекеттік органдардың актілер шығаруы салдарынан болып, шарттық міндеттемелерді орындауға тікелей әсерін тигізсе, мұндай әсер етуге тосқауыл қоюдың мүмкін болмауы және орын алған жағдайда қолдануға болатын ықтимал шаралар мен әрекеттің бәрінің қабылдануы шартымен "Болашақ" стипендиясынан айырылған не одан бас тартқан адамдар шығыстарды өтеуден және тұрақсыздық айыбын (айыппұл) төлеуден босатылады.

31. Порядок организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурсного отбора, отказавшихся от стипендии либо лишенных стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором, утверждается рабочим органом.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 11 июня 2008 года № 573
Направления расходования международной стипендии "Болашак"
Сноска. Постановление дополнено приложением в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.03.2012 № 355 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 17.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Направления расходования международной стипендии "Болашак" (далее – стипендия "Болашак") включают в себя оплату расходов, связанных с организацией академического обучения или прохождения стажировки победителей конкурса на присуждение стипендии "Болашак" (далее – победитель конкурса) за:
1) оформление, продление визы (консульского сбора);
2) оформление и подачу не более 5 (пять) анкетных форм в зарубежные высшие учебные заведения;
3) регистрацию победителей конкурса в уполномоченных органах принимающих стран и зарубежных высших учебных заведений;
4) языковые курсы в случае необходимости их прохождения по решению Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, включая промежуточное и итоговое контрольное тестирование на определение уровня иностранного языка;
5) академическое обучение или прохождение стажировки;
6) обязательные услуги по требованию зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций (далее – зарубежная организация), осуществляющих проведение стажировок, языковых курсов (далее – языковая школа), необходимые при поступлении на академическое обучение, языковые курсы, а также в процессе языковой подготовки, академического обучения, стажировки победителя конкурса;
7) проживание и питание в стране академического обучения, прохождения языковых курсов, стажировки, приобретение учебной литературы;
8) обязательное медицинское обследование в соответствии с требованиями страны и (или) зарубежного высшего учебного заведения, языковой школы, зарубежной организации прохождения языковых курсов, академического обучения, стажировки;
9) выпуск, перевыпуск по истечении срока действия и обслуживание банковской карточки победителя конкурса (банков второго уровня Республики Казахстан);

31. "Болашақ" стипендиясынан бас тартқан не одан айырылған, сондай-ақ әкімші алдында қаржылық берешегі бар конкурстық іріктеу жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын қайтаруға байланысты жұмысты ұйымдастыру тәртібін жұмыс органы бекітеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 11 маусымдағы
№ 573 қаулысымен
бекітілген
"Болашақ" халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттары
Ескерту. Қаулы қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 № 355 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. "Болашақ" халықаралық стипендиясын (бұдан әрі – "Болашақ" стипендиясы) жұмсау бағыттары "Болашақ" стипендиясын тағайындауға арналған конкурс жеңімпаздарының (бұдан әрі – конкурс жеңімпазы) академиялық оқуын немесе тағылымдамадан өтуін ұйымдастыруға байланысты мынадай шығыстарды төлеуді қамтиды:
1) виза (консулдық алым) ресімдеу, ұзарту;
2) шетелдік жоғары оқу орындарына 5-тен (бес) аспайтын сауалнама нысанын ресімдеу және тапсыру;
3) конкурс жеңімпаздарын қабылдаушы елдің уәкілетті органдарында және шетелдік жоғары оқу орындарында тіркеу;
4) шет тілі деңгейін айқындауға арналған аралық және қорытынды бақылау тестілеуін қоса алғанда, Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның шешімі бойынша олардың тілдік курстардан өтуі қажет болған жағдайда – тілдік курстар;
5) академиялық оқу немесе тағылымдамадан өту;
6) тағылымдамаларды, тілдік курстарды (бұдан әрі – тіл мектебі) өткізуді жүзеге асыратын шетелдік жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың (бұдан әрі – шетелдік ұйым) талаптары бойынша академиялық оқуға, тілдік курстарға түсу кезінде, сондай-ақ конкурс жеңімпазының тілдік дайындығы, академиялық оқуы, тағылымдамасы процесінде қажетті міндетті көрсетілетін қызметтер;
7) академиялық оқу елінде тұру және тамақтану, тілдік курстардан, тағылымдамадан өту, оқу әдебиетін сатып алу;
8) тілдік курстардан, академиялық оқудан, тағылымдамадан өту елінің және (немесе) шетелдік жоғары оқу орнының, тіл мектебінің, шетелдік ұйымның талаптарына сәйкес міндетті медициналық тексеру;
9) конкурс жеңімпазының банк картасын ашу, қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін қайта шығару және оған қызмет көрсету (Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері);

10) представление зарубежными высшими учебными заведениями, языковыми школами или зарубежными организациями, определяемыми уполномоченными органами иностранных государств (далее – зарубежные партнеры), официальных документов об успеваемости победителей конкурса (транскриптов);
11) медицинское страхование от несчастных случаев и внезапных возникновений заболеваний, предусмотренное для иностранных студентов;
12) проезд от места проживания в Республике Казахстан до места академического обучения, прохождения языковых курсов, стажировки после присуждения стипендии "Болашак" с момента начала академического обучения или прохождения языковых курсов, стажировки и обратно после завершения языковых курсов, академического обучения или прохождения стажировки;
13) проезд от места проживания в Республике Казахстан до места обучения к началу каждого учебного года и обратно после завершения каждого учебного года, а также проезд от места академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов и обратно, при оформлении либо продлении визы в Республике Казахстан в случаях академического обучения длительностью более 1 (один) учебного года;
14) расходы зарубежных партнеров, связанные с выполнением их обязательств по договорам на оказание услуг по организации академического обучения, прохождения языковых курсов, прохождения стажировки.
2. Рабочий орган Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом на основании документов и/или иной информации, предоставленных соответствующими государственными органами зарубежных стран, зарубежными высшими учебными заведениями, языковыми школами, зарубежными организациями, зарубежными партнерами и/или статистическими, рейтинговыми и иными соответствующими организациями, разрабатывает и утверждает нормы расходов на питание, проживание, приобретение учебной литературы, а также определяет вид и класс транспорта по проезду от места проживания победителя конкурса в Республике Казахстан до места академического обучения, прохождения языковых курсов, стажировки. Расходы, предусмотренные в пункте 1 настоящих направлений расходования международной стипендии "Болашак", оплачиваются на основании подтверждающих документов, выдаваемых организациями-услугодателями.

10) шет мемлекеттердің уәкілетті органдары (бұдан әрі – шетелдік әріптестер) айқындайтын шетелдік жоғары оқу орындарының, тіл мектептерінің немесе шетелдік ұйымдардың конкурс жеңімпаздарының үлгерімі туралы ресми құжаттарды (транскрипттерді) беруі;
11) жазатайым оқиғалар мен кенеттен сырқаттанудан шетелдік студенттер үшін көзделген медициналық сақтандыру;
12) "Болашақ" стипендиясы тағайындалғаннан кейін академиялық оқу, тілдік курстардан, тағылымдамадан өту басталған сәттен бастап Қазақстан Республикасында тұратын жерінен академиялық оқу, тіл оқыту курстарынан, тағылымдамадан өту орнына дейін және тіл оқыту курстарын, академиялық оқуды аяқтағаннан не тағылымдамадан өткеннен кейін кері бағытта жол жүру;
13) академиялық оқудың ұзақтығы 1 (бір) оқу жылынан артық болған жағдайда Қазақстан Республикасында тұратын жерінен әрбір оқу жылының басында оқитын жеріне дейін және әрбір оқу жылы аяқталғаннан кейін кері бағытта жол жүру, сондай-ақ Қазақстан Республикасында виза ресімдеу не оның мерзімін ұзарту қажет болған жағдайда академиялық оқу, тағылымдамадан, тіл оқыту курстарынан өтетін жерінен және кері бағытта жол жүру;
14) академиялық оқуды, тілдік курстардан, тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру жөнінде қызметтер көрсетуге арналған шарттар бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты шетелдік әріптестердің шығыстары.
2. Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органы тамақтану, тұру, оқу әдебиетін сатып алу шығыстарының нормаларын шет елдердің тиісті мемлекеттік органдары, шетелдік жоғары оқу орындары, тіл мектептері, шетелдік ұйымдар, шетелдік әріптестер және/немесе статистикалық, рейтингтік және өзге де тиісті ұйымдар ұсынған құжаттардың және/немесе өзге де ақпараттың негізінде әзірлейді және бекітеді, сондай-ақ конкурс жеңімпазының Қазақстан Республикасында тұратын жерінен академиялық оқу, тілдік курстардан, тағылымдамадан өту орнына дейін жол жүру көлігінің түрі мен класын айқындайды. Осы "Болашақ" халықаралық стипендиясының жұмсау бағыттарының 1-тармағында көзделген шығыстар көрсетілетін қызметті беруші ұйымдар беретін растау құжаттарының негізінде төленеді.