Об утверждении Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак" и определении направлений расходования международной стипендии "Болашак"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2012 № 355 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об образовании", Указом Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 06.12.2022 № 986 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора претендентов для присуждения международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак".
1-1. Определить направления расходования международной стипендии "Болашак" согласно приложению к настоящему постановлению.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 1-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.03.2012 № 355 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2005 года N 511 "Об утверждении Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 22, ст. 270);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 26 апреля 2006 года N 328 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2005 года N 511" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 15, ст. 144).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением
Правительства
Республики Казахстан
от 11 июня 2008 года № 573
Правила отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак"
Сноска. Правила – в редакции постановления Правительства РК от 06.12.2022 № 986 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон), Указом Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом" (далее – Указ 470) и определяют порядок организации и осуществления отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак".

"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларын бекіту және "Болашақ" халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттарын айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы N 573 Қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 № 355 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 15) тармақшасына, "Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.12.2022 № 986 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу ережесі бекітілсін.
1-1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес "Болашақ" халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттары айқындалсын.
Ескерту. Қаулы 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 № 355 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 26 мамырдағы N 511 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 22, 270-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 26 мамырдағы N 511 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 26 сәуірдегі N 328 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 15, 144-құжат).
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 11 маусымдағы
N 573 қаулысымен
бекітілген
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.12.2022 № 986 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 15) тармақшасына, "Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығына (бұдан әрі – № 470 Жарлық) сәйкес әзірленді және "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеуді ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) претендент из сельского населенного пункта – претендент, проживающий и осуществляющий трудовую деятельность в сельских населенных пунктах Республики Казахстан последние 2 (два) года и участвующий в конкурсе на получение степени магистра;
2) международная стипендия "Болашак" (далее – стипендия "Болашак") – стипендия, учреждаемая Президентом Республики Казахстан для обучения граждан Республики Казахстан в ведущих зарубежных организациях высшего и (или) послевузовского образования по очной форме обучения или прохождения стажировки в зарубежных организациях работниками, категории которых определяются Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
3) администратор стипендии "Болашак" (далее – администратор) – организация, определяемая Правительством Республики Казахстан на осуществление комплекса мероприятий по международным программам подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров за рубежом, в том числе международной стипендии "Болашак";
4) победитель конкурса на присуждение стипендии "Болашак" (далее – победитель конкурса) – претендент, прошедший все туры, предусмотренные настоящими Правилами, и которому согласно решению Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом присуждена стипендия "Болашак";
5) работодатель – юридическое лицо Республики Казахстан, его филиал, представительство, с которым работник состоит в трудовых отношениях по осуществлению трудовой деятельности на территории Республики Казахстан;
6) инженерно-технический работник – физическое лицо, осуществляющее организацию и руководство производственным процессом (производство, заготовка, хранение, транспортировка, обработка/переработка), в том числе в отрасли информационно-коммуникационных технологий, а также непосредственно производственную деятельность в организации, с общим стажем в выбранной области специализации не менее 1 (один) года для обучения по специальностям технического направления в рамках стипендии "Болашак";
7) комплексное тестирование – тестирование по определению уровня интеллектуальных способностей, личностно-деловых компетенций, психологической готовности к обучению за рубежом;
8) предмагистерская подготовка – адаптационная подготовка победителей конкурса к образовательной системе и методам обучения в зарубежных высших учебных заведениях, сроком не более 2 (два) месяцев в стране академического обучения, если ее прохождение является обязательным требованием учебного заведения для зачисления на академическое обучение;

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) ауылдық елдi мекеннен шыққан үміткер – Қазақстан Республикасының ауылдық елді мекендерінде соңғы 2 (екі) жыл ішінде тұратын және еңбек қызметін жүзеге асыратын және магистр дәрежесін алу үшін конкурсқа қатысатын үміткер;
2) "Болашақ" халықаралық стипендиясы (бұдан әрі – "Болашақ" стипендиясы) – Қазақстан Республикасы азаматтарының күндізгі оқу нысаны бойынша шетелдік жетекші жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі оқу орындарында оқуы немесе санаттарын Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия айқындайтын жұмыскерлердің шетелдік ұйымдарда тағылымдамадан өтуі үшін Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын стипендия;
3) "Болашақ" стипендиясының әкімшісі (бұдан әрі – әкімші) – шетелде кадрлар даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың халықаралық бағдарламалары, оның ішінде "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша іс-шаралар кешенін жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын ұйым;
4) "Болашақ" стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпазы (бұдан әрі – конкурс жеңімпазы) – осы Қағидаларда көзделген барлық турлардан өткен және Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның шешіміне сәйкес "Болашақ" стипендиясы тағайындалған үміткер;
5) жұмыс беруші – жұмыскер Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру бойынша еңбек қатынастарында тұратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы, оның филиалы, өкілдігі;
6) инженерлік-техникалық қызметкер – өндірістік процесті (өндіруді, дайындауды, сақтауды, тасымалдауды, өңдеуді/қайта өңдеуді), оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласында ұйымдастыру мен басқаруды, сондай-ақ ұйымдағы тікелей өндірістік қызметті жүзеге асыратын, "Болашақ" стипендиясы шеңберінде техникалық бағыттағы мамандықтар бойынша оқыту үшін мамандығының таңдаған саласында кемінде 1 (бір) жыл жалпы өтілі бар жеке тұлға;
7) кешенді тестілеу – зияткерлік қабілеті, тұлғалық-іскерлік құзыреттер деңгейін, шетелде оқуға психологиялық дайындығын айқындау бойынша тестілеу;
8) магистратура алдындағы дайындық – егер бұл академиялық оқуға қабылдау үшін оқу орнының міндетті талабы болса, конкурс жеңімпаздарын академиялық оқитын елінде 2 (екі) айдан аспайтын мерзімде шетелдік жоғары оқу орындарының білім беру жүйесіне және оқыту әдістеріне бейімдеп дайындау;

9) медицинский работник – физическое лицо, осуществляющее трудовую деятельность и оказывающее непосредственно медицинскую помощь в медицинских организациях и имеющее высшее медицинское образование, с общим медицинским стажем не менее 1 (один) года для обучения по специальностям медицинского направления в рамках стипендии "Болашак";
10) независимая экспертная комиссия – консультативно-совещательный орган при рабочем органе Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, осуществляющий персональное собеседование с претендентом, участвующим в конкурсе на присуждение стипендии "Болашак" (далее – конкурс);
11) претендент – гражданин Республики Казахстан, отвечающий требованиям и условиям, предусмотренным настоящими Правилами, и принимающий участие в конкурсе;
12) Республиканская комиссия по подготовке кадров за рубежом – консультативно-совещательный орган при Президенте Республики Казахстан, созданный в целях реализации мероприятий по вопросам стипендии "Болашак" (далее – Республиканская комиссия);
13) рабочий орган Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – рабочий орган).
3. Стипендия "Болашак" является персональной и присуждается Республиканской комиссией в соответствии с перечнем приоритетных специальностей для присуждения стипендии "Болашак" в целях:
1) обучения граждан Республики Казахстан по очной форме для получения ими степеней магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучения в резидентуре в ведущих зарубежных высших учебных заведениях, включенных в список ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса, утвержденный на момент участия в конкурсе или последующие годы;
2) прохождения стажировки категориями работников, определяемыми Республиканской комиссией, из числа граждан Республики Казахстан со сроком до 12 (двенадцать) месяцев в зарубежных организациях на базе ведущих зарубежных высших учебных заведений, входящих в список ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса, а также признанных мировых, научно-исследовательских центрах, научных организациях в рамках исследовательских кампаний, отраслевых организациях и на производстве.
Список ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса (далее – список), а также инструкция по формированию списка утверждаются рабочим органом.
Перечень приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии "Болашак" (далее – перечень) разрабатывается рабочим органом на основе заявок, предоставляемых центральными и местными исполнительными органами в соответствии с Указом 470.
Перечень формируется рабочим органом путем определения предельного количества стипендий по направлениям специальностей с учетом среднесрочного прогноза потребности рынка труда уполномоченного государственного органа по вопросам занятости населения.

9) медицина қызметкері – медициналық ұйымдарда еңбек қызметін жүзеге асыратын және тікелей медициналық көмек көрсететін, "Болашақ" стипендиясы шеңберінде медициналық бағыттағы мамандықтар бойынша оқу үшін жалпы медициналық өтілі кемінде 1 (бір) жыл, жоғары медициналық білімі бар жеке тұлға;
10) тәуелсіз сараптамалық комиссия – "Болашақ" стипендиясын тағайындау конкурсына (бұдан әрі – конкурс) қатысатын үміткермен жеке әңгімелесуді жүзеге асыратын, Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органы жанындағы консультативтік-кеңесші орган;
11) үміткер – осы Қағидаларда көзделген талаптар мен шарттарға сай келетін және конкурсқа қатысатын Қазақстан Республикасының азаматы;
12) Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия – "Болашақ" стипендиясы мәселелері жөніндегі іс-шараларды іске асыру мақсатында құрылған Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган (бұдан әрі – Республикалық комиссия);
13) Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органы – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі (бұдан әрі – жұмыс органы).
3. "Болашақ" стипендиясы дербес болып табылады және оны "Болашақ" стипендиясын тағайындау үшін басым мамандықтар тізбесіне сәйкес Республикалық комиссия:
1)  конкурс жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын, конкурсқа қатысу сәтінде немесе кейінгі жылдары бекітілген шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізіміне енгізілген шетелдік жетекші жоғары оқу орындарында Қазақстан Республикасы азаматтарының күндізгі оқу нысаны бойынша магистр, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алу үшін оқуы, резидентурада оқуы;
2) конкурс жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізіміне кіретін шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының базасындағы шетелдік ұйымдарда, сондай-ақ әлемге танылған ғылыми-зерттеу орталықтарында, зерттеу науқандары шеңберінде ғылыми ұйымдарда, салалық ұйымдарда және өндірісте 12 (он екі) айға дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы азаматтарының қатарынан Республикалық комиссия айқындайтын қызметкерлер санаттарының тағылымдамадан өтуі мақсатында тағайындайды.
Жұмыс органы конкурс жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізімін (бұдан әрі – тізім), сондай-ақ тізімді қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекітеді.
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін басым мамандықтар тізбесін (бұдан әрі – тізбе) № 470 Жарлыққа сәйкес орталық және жергілікті атқарушы органдар ұсынатын өтінімдер негізінде жұмыс органы әзірлейді.
Тізбені халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның еңбек нарығы қажеттілігінің орта мерзімді болжамын ескере отырып, мамандықтар бағыттары бойынша стипендиялардың шекті санын анықтау арқылы жұмыс органы қалыптастырады.

4. Стипендия "Болашак" присуждается для следующих категорий:
1) претенденты на получение степени магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре, самостоятельно поступившие на академическое обучение или обучающиеся в ведущих зарубежных высших учебных заведениях, включенных в список;
2) претенденты из сельского населенного пункта на получение степени магистра;
3) претенденты на получение степени магистра, являющиеся на момент подачи документов для участия в конкурсе инженерно-техническими работниками;
4) претенденты на получение степени магистра, являющиеся на момент подачи документов для участия в конкурсе медицинскими работниками;
5) претенденты на прохождение стажировок, относящиеся на момент подачи документов для участия в конкурсе к определенной Республиканской комиссией категории работников организаций Республики Казахстан, с общим стажем работы не менее 3 (три) лет, в том числе в выбранной области специализации на момент подачи документов непрерывно последние 12 (двенадцать) месяцев, с подтверждением начисления обязательных пенсионных отчислений за весь требуемый период с учетом оплачиваемого ежегодного трудового отпуска, за исключением лиц, освобожденных от уплаты обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд в соответствии с пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
5. Сроки приема документов и проведения конкурса ежегодно утверждаются рабочим органом и размещаются в средствах массовой информации Республики Казахстан, распространяемых на всей территории Республики Казахстан не позднее чем за 10 (десять) календарных дней до начала срока приема документов.
6. Реализация мероприятий по стипендии "Болашак" осуществляется за счет республиканского бюджета и включает в себя:
организацию и проведение приема документов претендентов на присуждение стипендии "Болашак";
заключение договоров обучения, залога и (или) гарантии;
организацию и мониторинг академического обучения и прохождения стажировок стипендиатами;
финансирование расходов, связанных с организацией обучения и прохождения стажировок;
мониторинг выполнения стипендиатами условий договора в части отработки на территории Республики Казахстан;
заключение договоров с международными партнерами, зарубежными учебными заведениями на организацию обучения стипендиатов;
оплату расходов, связанных с оказанием услуг по осуществлению комплекса мероприятий по стипендии "Болашак", в том числе по информационному сопровождению мероприятий по стипендии "Болашак";
оплату услуг по проведению комплексного тестирования для претендентов;
оплату услуг членам независимой экспертной комиссии за проведение персонального собеседования претендентов;
оплату расходов по направлениям расходования стипендии "Болашак", определяемым Правительством Республики Казахстан (далее – направления расходования).

4. "Болашақ" стипендиясы мынадай санаттарға тағайындалады:
1) академиялық оқуға өз бетінше түскен немесе тізімге енгізілген шетелдік жетекші жоғары оқу орындарында оқитын магистр, философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор дәрежесін алуға, резидентурада оқуға үміткерлер;
2) ауылдық елді мекеннен шыққан магистр дәрежесін алуға үміткерлер;
3) конкурсқа қатысу үшін құжаттарды тапсыру кезінде инженерлік-техникалық қызметкерлер болып табылатын магистр дәрежесін алуға үміткерлер;
4) конкурсқа қатысу үшін құжаттарды тапсыру кезінде медицина қызметкерлері болып табылатын магистр дәрежесін алуға үміткерлер;
5) конкурсқа қатысу үшін құжаттар тапсыру кезінде Республикалық комиссия айқындаған Қазақстан Республикасы ұйымдарының қызметкерлері санатына жататын, жалпы жұмыс өтілі кемінде 3 (үш) жыл, оның ішінде мамандығының таңдаған саласында үзіліссіз соңғы 12 (он екі) ай жұмыс өтілі бар "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 24-бабының 2-тармағына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын төлеуден босатылған адамдарды қоспағанда, құжаттар тапсыру кезінде ақысы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысы ескеріліп, талап етілген кезең үшін міндетті зейнетақы аударымдары расталған тағылымдамадан өтуге үміткерлер.
5. Құжаттарды қабылдау және конкурс өткізу мерзімдерін жұмыс органы жыл сайын бекітеді және Қазақстан Республикасының барлық аумағына таралатын Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында құжаттарды қабылдау мерзімі басталғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей орналастырады.
6. "Болашақ" стипендиясы бойынша іс-шараларды іске асыру республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады және:
"Болашақ" стипендиясын тағайындауға үміткерлердің құжаттарын қабылдауды ұйымдастыру және өткізу;
оқу, кепіл және (немесе) кепілдік шарттарын жасасу;
стипендиаттардың академиялық оқуын және тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру және мониторингілеу;
оқытуды және тағылымдамадан өтуді ұйымдастыруға байланысты шығыстарды қаржыландыру;
стипендиаттардың Қазақстан Республикасының аумағында еңбекпен өтеу бөлігінде шарт талаптарын орындауына мониторинг жүргізу;
халықаралық әріптестермен, шетелдік оқу орындарымен стипендиаттарды оқытуды ұйымдастыруға арналған шарттар жасасу;
"Болашақ" стипендиясы бойынша іс-шаралар кешенін жүзеге асыру жөніндегі қызметтерді көрсетуге байланысты, оның ішінде "Болашақ" стипендиясы бойынша іс-шараларды ақпараттық сүйемелдеу жөніндегі шығыстарды төлеу;
үміткерлер үшін кешенді тестілеуді өткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу;
үміткерлермен дербес әңгімелесу өткізгені үшін тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерінің қызметтеріне ақы төлеу;
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын "Болашақ" стипендиясын жұмсау бағыттары бойынша шығыстарды төлеу (бұдан әрі –жұмсау бағыттары).

7. Стипендия "Болашак" присуждается однократно: для прохождения стажировки, получения каждой степени (магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю), обучения в резидентуре.
Лицам, не воспользовавшимся ранее присужденной стипендией и не приступившим к обучению или стажировке, при условии отсутствия задолженности перед администратором предоставляется повторная однократная возможность участия в конкурсе для присуждения стипендии "Болашак".
8. К участию в конкурсе допускаются граждане Республики Казахстан с учетом их совокупных сроков обучения на языковых курсах, академического обучения/стажировки и последующей отработки, не выходящих за пределы общеустановленного законодательством пенсионного возраста на момент подачи документов, имеющие высшее образование либо степень бакалавра и представившие документы согласно условиям и требованиям настоящих Правил.
Необходимый минимальный уровень знаний государственного языка для претендентов утверждается рабочим органом. Необходимый минимальный уровень знаний иностранного языка для претендентов определяется и утверждается рабочим органом с учетом требований зарубежных высших учебных заведений, зарубежных партнеров.
Лица, не выполнившие договорные обязательства по осуществлению непрерывной трудовой деятельности по специальности, полученной в рамках стипендии "Болашак", лица, прошедшие стажировку в рамках прохождения научной стажировки и не выполнившие договорные обязательства по трудовой отработке, а также лица, имеющие задолженность перед администратором по возврату бюджетных средств, затраченных на обучение/прохождение стажировки, не допускаются к участию в конкурсе для присуждения стипендии "Болашак".
Глава 2. Требования, предъявляемые к претендентам на получение степени магистра, для участия в конкурсе на присуждение стипендии "Болашак"
9. Условиями участия в конкурсе для претендентов на присуждение стипендии "Болашак" на получение степени магистра являются:
1) безусловное зачисление на академическое обучение (за исключением финансовых условий) в ведущее зарубежное высшее учебное заведение, включенное в список, за исключением претендентов из сельских населенных пунктов, инженерно-технических, медицинских работников.
Допускается участие в конкурсе претендента, имеющего безусловное приглашение (зачисление) на академическое обучение для присуждения степени магистра на безвозмездной основе, предоставляемое ведущим зарубежным высшим учебным заведением, вошедшим в список, а также иными зарубежными и/или казахстанскими организациями, с полным покрытием расходов, включающих в себя оплату академического обучения за весь период академического обучения, для присуждения степени магистра;

7. "Болашақ" стипендиясы тағылымдамадан өту, әрбір дәрежені (магистр, философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор) алу, резидентурада оқу үшін бір рет тағайындалады.
Бұрын тағайындалған стипендияны пайдаланбаған және оқуға немесе тағылымдамаға кіріспеген адамдардың әкімші алдында берешегі болмаған жағдайда оларға "Болашақ" стипендиясын тағайындау үшін конкурсқа қайтадан қатысуға бір рет мүмкіндік беріледі.
8. Конкурсқа қатысуға жоғары білімі не бакалавр дәрежесі бар және осы Қағидалардың шарттары мен талаптарына сәйкес құжаттарын ұсынған, тілдік курстарда оқуға, академиялық оқуға/тағылымдамаға және кейіннен еңбекпен өтеуге кететін жиынтық мерзімдерін ескергенде құжат тапсырған кезде заңнамада жалпы белгіленген зейнеткерлік жас шегінен аспайтын Қазақстан Республикасының азаматтары жіберіледі.
Жұмыс органы үміткерлер үшін мемлекеттік тілді меңгерудің қажетті ең төменгі деңгейін бекітеді. Үміткерлер үшін шет тілін білудің қажетті ең төменгі деңгейін жұмыс органы шетелдік жоғары оқу орындарының, шетелдік серіктестердің талаптарын ескере отырып айқындайды және бекітеді.
"Болашақ" стипендиясы шеңберінде алған мамандығы бойынша үздіксіз еңбек қызметін жүзеге асыру бойынша шарттық міндеттемелерді орындамаған, ғылыми тағылымдамадан өту шеңберінде тағылымдамадан өткен және еңбекпен өтеу бойынша шарттық міндеттемелерді орындамаған, сондай-ақ әкімші алдында оқытуға/тағылымдамадан өтуге жұмсалған бюджет қаражатын қайтаруға байланысты берешегі бар адамдар "Болашақ" стипендиясын тағайындау үшін конкурсқа қатысуға жіберілмейді.
2-тарау. "Болашақ" стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу үшін магистр дәрежесін алуға үміткерлерге қойылатын талаптар
9. "Болашақ" стипендиясын тағайындау үшін үміткерлердің магистр дәрежесін алуға конкурсқа қатысу шарттары мынадай болып табылады:
1) ауылдық елдi мекендерден шыққан үміткерлерді, инженерлік-техникалық, медицина қызметкерлерін қоспағанда, тізімге енгізілген жетекші шетелдік жоғары оқу орнына академиялық оқуға сөзсіз қабылдануы (қаржылық шарттарды қоспағанда).
Тізімге енгізілген жетекші шетелдік жоғары оқу орны, сондай-ақ өзге де шетелдік және/немесе қазақстандық ұйымдар магистр дәрежесін тағайындау үшін академиялық оқудың бүкіл кезеңі үшін академиялық оқу ақысын қамтитын шығыстарды толық өтей отырып, ұсынатын магистр дәрежесін тағайындау үшін өтеусіз негізде академиялық оқуға шартсыз шақыруы (қабылдауы) бар үміткердің конкурсқа қатысуына жол беріледі;

2) знание государственного языка, соответствующее установленным минимальным требованиям;
3) знание иностранного языка, соответствующее установленным минимальным требованиям;
4) соответствие среднего балла диплома бакалавра или специалиста баллу не менее 3.0 (из 4.0/4.33) GPA или его эквиваленту в соответствии с таблицей эквивалентности оценок для присуждения международной стипендии "Болашак", утверждаемой рабочим органом (далее – таблица эквивалентности оценок), для претендентов из сельского населенного пункта, инженерно-технических, медицинских работников;
5) соответствие специальности по диплому бакалавра/специалиста, выбранной специальности согласно перечню родственных специальностей для обучения за рубежом в рамках международной стипендии "Болашак" (далее – перечень родственных специальностей), утверждаемому рабочим органом, для претендентов из сельского населенного пункта, инженерно-технических, медицинских работников.
10. Претенденты для участия в конкурсе на получение степени магистра предоставляют администратору через веб-портал "электронное правительство" (далее – портал) следующие документы:
1) заполненную анкету претендента для участия в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак" (далее – анкета) по форме, утверждаемой рабочим органом;
2) паспорт (сканированная копия) и удостоверение личности, полученные из соответствующих государственных информационных систем через портал;
3) диплом бакалавра или специалиста с приложением, а также, в случае обучения в зарубежной организации образования, – удостоверение о признании документа об образовании либо иного документа о признании документа об образовании с учетом особенностей, установленных пунктом 8 статьи 39 Закона;
4) документы, подтверждающие трудовую деятельность, а также выписку о перечисленных обязательных пенсионных взносах за требуемый согласно настоящим Правилам период трудовой деятельности для претендентов из сельского населенного пункта, инженерно-технических, медицинских работников, за исключением лиц, освобожденных от уплаты обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд в соответствии с пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", полученные из соответствующих государственных информационных систем и баз данных через портал;
5) действительный официальный сертификат установленной формы о сдаче экзамена по иностранному языку с результатом, соответствующим установленным минимальным требованиям;
6) действительный официальный сертификат установленной формы о сдаче экзамена по государственному языку с результатом, соответствующим установленным минимальным требованиям;

2) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес мемлекеттік тілді білуі;
3) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес шет тілін білуі;
4) ауылдық елдi мекеннен шыққан үміткерлер, инженерлік-техникалық, медицина қызметкерлері үшін бакалавр немесе маман дипломының орташа балы кемінде 3.0 (4.0/4.33) GPA-ге немесе жұмыс органы бекітетін "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін бағалар баламалығы кестесіне (бұдан әрі – бағалар баламалылығы кестесі) сәйкес оның баламасына сәйкес келуі;
5) ауылдық елдi мекеннен шыққан үміткерлер, инженерлік-техникалық, медицина қызметкерлері үшін бакалавр/маман дипломы бойынша мамандығының жұмыс органы бекітетін "Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде шетелде оқуы үшін мәндес мамандықтар тізбесіне (бұдан әрі – мәндес мамандықтар тізбесі) сәйкес таңдаған мамандыққа сәйкес келуі.
10. Үміткерлер магистр дәрежесін алуға конкурсқа қатысу үшін әкімшіге "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жұмыс органы бекітетін нысан бойынша "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға арналған конкурсқа қатысу үшін толтырылған сауалнама (бұдан әрі – сауалнама);
2) портал арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынған паспорт (сканерленген көшірмесі) және жеке куәлік;
3) қосымшасымен бірге бакалавр немесе маман дипломы, сондай-ақ шетелдік білім беру ұйымында оқыған болса, білімі туралы құжатты тану туралы куәлік не Заңның 39-бабының 8-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, білімі туралы құжатты тану туралы өзге де құжат;
4) ауылдық елдi мекеннен шыққан үміткерлер, инженерлік-техникалық, медицина қызметкерлері үшін еңбек қызметін растайтын құжаттар, сондай-ақ "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 24-бабының 2-тармағына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын төлеуден босатылған адамдарды қоспағанда, портал арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және дерекқордан алынған осы Қағидаларға сәйкес талап етілетін еңбек қызметінің кезеңі үшін аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы үзінді;
5)  белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес нәтижесі бар шет тілі бойынша емтихан тапсырғаны туралы белгіленген нысандағы жарамды ресми сертификат;
6) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес нәтижесі бар мемлекеттік тіл бойынша емтихан тапсырғаны туралы белгіленген нысандағы жарамды ресми сертификат;

7) медицинскую справку (для выезжающего за границу) по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения;
8) копии документов, подтверждающих безусловное зачисление на академическое обучение (за исключением финансовых условий), с указанием программы, специальности, периода обучения, с нотариально заверенными переводами на государственный или русский язык, за исключением претендентов из сельского населенного пункта, инженерно-технических, медицинских работников;
9) копии документов, подтверждающих зачисление претендента на академическое обучение на безвозмездной основе, предоставляемое ведущим зарубежным высшим учебным заведением, вошедшим в список, а также иными зарубежными и/или казахстанскими организациями, с полным покрытием расходов, включающих в себя оплату академического обучения за весь период академического обучения, с нотариально заверенными переводами на государственный или русский язык, при их наличии;
10) официальный документ об успеваемости, выданный зарубежным высшим учебным заведением/справку установленного образца, указывающую специальность, курс (год обучения), информацию о системе оценок, используемой в данном учебном заведении, а также средний балл текущей успеваемости в данном учебном заведении, с нотариально заверенными переводами на государственный или русский язык, при его наличии, для лиц, обучающихся на академическом обучении в ведущих зарубежных высших учебных заведениях, включенных в список;
11) сведения о месте жительства претендента из сельского населенного пункта, полученные администратором из соответствующих государственных информационных систем и баз данных.
Глава 3. Требования, предъявляемые к претендентам на получение степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре, для участия в конкурсе на присуждение стипендии "Болашак"
11. Условиями участия в конкурсе для претендентов на присуждение стипендии "Болашак" на получение степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре являются:
1) безусловное зачисление на академическое обучение (за исключением финансовых условий) в ведущее зарубежное высшее учебное заведение, включенное в список.
Допускается участие в конкурсе претендента, имеющего безусловное приглашение (зачисление) на академическое обучение для присуждения степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре на безвозмездной основе, предоставляемое ведущим зарубежным высшим учебным заведением, вошедшим в список, а также иными зарубежными и/или казахстанскими организациями, с полным покрытием расходов, включающих в себя оплату академического обучения за весь период академического обучения, для присуждения степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре;

7) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша медициналық анықтама (шетелге шығатындар үшін);
8) ауылдық елдi мекеннен шыққан үміткерлерді, инженерлік-техникалық, медицина қызметкерлерін қоспағанда, оқу бағдарламасы, мамандығы, оқу кезеңі көрсетілген, мемлекеттік немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар, академиялық оқуға сөзсіз қабылданғанын растайтын құжаттардың (қаржылық шарттарды қоспағанда) көшірмелері;
9) тізімге енгізілген жетекші шетелдік жоғары оқу орны, сондай-ақ өзге де шетелдік және/немесе қазақстандық ұйымдар академиялық оқудың бүкіл кезеңі үшін академиялық оқу ақысын қамтитын шығыстарды толық өтей отырып ұсынатын, мемлекеттік немесе орыс тіліне нотариалды куәландырылған аудармалары бар (бар болса), академиялық оқуға үміткердің өтеусіз негізде қабылданғанын растайтын құжаттардың көшірмелері;
10) тізімге енгізілген жетекші шетелдік жоғары оқу орындарында академиялық оқуда оқитын адамдар үшін шетелдік жоғары оқу орны берген үлгерімі туралы ресми құжат/мамандығын, курсын (оқу жылын), осы оқу орнында пайдаланылатын бағалау жүйесі туралы ақпаратты, сондай-ақ осы оқу орнындағы ағымдағы үлгерімінің орташа балы көрсетілген белгіленген үлгідегі анықтама, бар болса, мемлекеттік немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы;
11) ауылдық елді мекеннен шыққан үміткердің тұрғылықты жері туралы әкімші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және дерекқорлардан алған мәліметтер.
3-тарау. "Болашақ" стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу үшін философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға, резидентурада оқуға үміткерлерге қойылатын талаптар
11. "Болашақ" стипендиясын тағайындау үшін философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға, резидентурада оқуға конкурсқа қатысу шарттары мынадай болып табылады:
1) тізімге енгізілген жетекші шетелдік жоғары оқу орнына академиялық оқуға сөзсіз қабылдануы (қаржылық шарттарды қоспағанда).
Тізімге енгізілген жетекші шетелдік жоғары оқу орны, сондай-ақ өзге де шетелдік және/немесе қазақстандық ұйымдар философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін тағайындау, резидентурада оқу үшін академиялық оқудың бүкіл кезеңі үшін академиялық оқу ақысын қамтитын шығыстарды толық өтей отырып, ұсынатын философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін тағайындау, резидентурада оқу үшін академиялық оқуға өтеусіз негізде шартсыз шақыруы (қабылдауы) бар үміткердің конкурсқа қатысуына жол беріледі;

2) знание государственного языка, соответствующее установленным минимальным требованиям.
12. Претенденты для участия в конкурсе на получение степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре предоставляют администратору через портал следующие документы:
1) заполненную анкету;
2) паспорт (сканированная копия) и удостоверение личности, полученные из соответствующих государственных информационных систем через портал;
3) диплом бакалавра или специалиста с приложением, а также, в случае обучения в зарубежной организации образования, – удостоверение о признании документа об образовании либо иного документа о признании документа об образовании с учетом особенностей, установленных пунктом 8 статьи 39 Закона;
4) действительный официальный сертификат установленной формы о сдаче экзамена по государственному языку с результатом, соответствующим установленным минимальным требованиям;
5) медицинскую справку (для выезжающего за границу) по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения;
6) копии документов, подтверждающих безусловное зачисление на академическое обучение (за исключением финансовых условий), с указанием программы, специальности, периода обучения, с нотариально заверенными переводами на государственный или русский язык;
7) копии документов, подтверждающих зачисление претендента на академическое обучение на безвозмездной основе, предоставляемое ведущим зарубежным высшим учебным заведением, вошедшим в список, а также иными зарубежными и/или казахстанскими организациями, с полным покрытием расходов, включающих в себя оплату академического обучения за весь период академического обучения, с нотариально заверенными переводами на государственный или русский язык, при их наличии;
8) официальный документ об успеваемости, выданный зарубежным высшим учебным заведением/справку установленного образца, указывающую специальность, курс (год обучения), информацию о системе оценок, используемой в данном учебном заведении, а также средний балл текущей успеваемости в данном учебном заведении, с нотариально заверенными переводами на государственный или русский язык, при его наличии, для лиц, обучающихся на академическом обучении в ведущих зарубежных высших учебных заведениях, включенных в список;
9) индивидуальный учебный план, согласованный с ведущим зарубежным высшим учебным заведением, включенным в список, и не превышающий сроки, установленные данным ведущим зарубежным высшим учебным заведением, для получения степени доктора философии (PhD), доктора по профилю с нотариально заверенным переводом на государственный или русский язык.

2) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес мемлекеттік тілді білуі.
12. Үміткерлер философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға, резидентурада оқуға конкурсқа қатысу үшін әкімшіге портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) толтырылған анкета;
2) портал арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынған паспорт (сканерленген көшірмесі) және жеке куәлік;
3) қосымшасымен бірге бакалавр немесе маман дипломы, сондай-ақ шетелдік білім беру ұйымында оқыған болса, білімі туралы құжатты тану туралы куәлік не Заңның 39-бабының 8-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, білімі туралы құжатты тану туралы өзге де құжат;
4) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес нәтижесі бар мемлекеттік тіл бойынша емтихан тапсырғаны туралы белгіленген нысандағы жарамды ресми сертификат;
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша медициналық анықтама (шетелге шығатындар үшін);
6) мемлекеттік немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар, оқу бағдарламасы, мамандығы, оқу кезеңі көрсетілген академиялық оқуға сөзсіз қабылданғанын растайтын құжаттардың көшірмелері (қаржылық шарттарды қоспағанда);
7) тізімге енгізілген жетекші шетелдік жоғары оқу орны, сондай-ақ өзге де шетелдік және/немесе қазақстандық ұйымдар академиялық оқудың бүкіл кезеңі үшін академиялық оқу ақысын қамтитын шығыстарды толық өтей отырып ұсынатын, мемлекеттік немесе орыс тіліне нотариалды куәландырылған аудармалары бар (бар болса), академиялық оқуға үміткердің өтеусіз негізде қабылданғанын растайтын құжаттардың көшірмелері;
8) тізімге енгізілген шетелдік жетекші жоғары оқу орындарында академиялық оқуда оқитын адамдар үшін шетелдік жоғары оқу орны берген үлгерімі туралы ресми құжат/мамандығын, курсын (оқу жылын), осы оқу орнында пайдаланылатын бағалау жүйесі туралы ақпаратты, сондай-ақ осы оқу орнындағы ағымдағы үлгерімінің орташа балы көрсетілген белгіленген үлгідегі анықтама, бар болса – мемлекеттік немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы;
9) тізімге енгізілген шетелдік жетекші жоғары оқу орнымен келісілген және осы шетелдік жетекші жоғары оқу орны философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алу үшін белгілеген мерзімдерден аспайтын, мемлекеттік немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар жеке оқу жоспары.

Глава 4. Требования, предъявляемые к претендентам на участие в конкурсе, для присуждения стипендии "Болашак" на прохождение стажировки
13. Условиями участия в конкурсе для претендентов на прохождение стажировки на присуждение стипендии "Болашак" являются:
1) наличие безусловного приглашения (за исключением финансовых условий) принимающей на стажировку зарубежной организации;
2) знание государственного и иностранного языков, соответствующее установленным минимальным требованиям.
14. Претенденты для участия в конкурсе на прохождение стажировки предоставляют администратору через портал следующие документы:
1) заполненную анкету;
2) заявку работодателя на подготовку специалиста с условием сохранения места работы по форме, утверждаемой рабочим органом;
3) паспорт (сканированная копия) и удостоверение личности, полученные из соответствующих государственных информационных систем через портал;
4) диплом бакалавра или специалиста с приложением, а также, в случае обучения в зарубежной организации образования, – удостоверение о признании документа об образовании либо иного документа о признании документа об образовании с учетом особенностей, установленных пунктом 8 статьи 39 Закона;
5) документы, подтверждающие трудовую деятельность, а также выписку о перечисленных обязательных пенсионных взносах за требуемый согласно настоящим Правилам период трудовой деятельности, за исключением лиц, освобожденных от уплаты обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд в соответствии с пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", полученные из соответствующих государственных информационных систем и баз данных через портал;
6) действительный официальный сертификат установленной формы о сдаче экзамена по иностранному языку с результатом, соответствующим установленным минимальным требованиям;
7) действительный официальный сертификат установленной формы о сдаче экзамена по государственному языку с результатом, соответствующим установленным минимальным требованиям;
8) медицинскую справку (для выезжающего за границу) по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения;
9) документы, подтверждающие безусловное приглашение (за исключением финансовых условий) принимающей на стажировку зарубежной организации, с указанием специальности, выбранной из перечня, сроков, стоимости (с расшифровкой расчетов) прохождения стажировки, с нотариально заверенными переводами на государственный или русский язык;
10) программу прохождения стажировки, составленную в соответствии с требованиями, устанавливаемыми рабочим органом, и утверждаемую направляющей и принимающей на стажировку организациями.

4-тарау. "Болашақ" стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу үшін тағылымдамадан өтуге үміткерлерге қойылатын талаптар
13. "Болашақ" стипендиясын тағайындау үшін тағылымдамадан өтуге конкурсқа қатысу шарттары мынадай болып табылады:
1) тағылымдамаға қабылдайтын шетелдік ұйымның сөзсіз (қаржылық шарттарды қоспағанда) шақыруының болуы;
2) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес мемлекеттік және шет тілдерін білу.
14. Тағылымдамадан өтуге үміткерлер конкурсқа қатысу үшін әкімшіге портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) толтырылған анкета;
2) жұмыс органы бекітетін нысан бойынша жұмыс орнын сақтап қалу шартымен маман даярлауға жұмыс берушінің өтінімі;
3) портал арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынған паспорт (сканерленген көшірмесі) және жеке куәлік;
4) қосымшасымен бірге бакалавр немесе маман дипломы, сондай-ақ шетелдік білім беру ұйымында оқыған болса, білімі туралы құжатты тану туралы куәлік не Заңның 39-бабының 8-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, білімі туралы құжатты тану туралы өзге де құжат;
5) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 24-бабының 2-тармағына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын төлеуден босатылған адамдарды қоспағанда, портал арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және дерекқордан алынған еңбек қызметін растайтын құжаттар, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес талап етілетін еңбек қызметі кезеңі үшін аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы үзінді көшірме;
6) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес шет тілі бойынша емтихан тапсырғаны туралы белгіленген нысандағы жарамды ресми сертификат;
7) белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес нәтижесі бар мемлекеттік тіл бойынша емтихан тапсырғаны туралы белгіленген нысандағы жарамды ресми сертификат;
8) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша медициналық анықтама (шетелге шығатындар үшін);
9) тағылымдамаға қабылдайтын шетелдік ұйымның тізбеден таңдалған тағылымдамадан өтетін мамандығы, мерзімдері, құны (толық есептеулері жазылған) көрсетілген, мемлекеттік немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар сөзсіз (қаржылық шарттарды қоспағанда) шақыруын растайтын құжаттар;
10) жұмыс органы белгілейтін талаптарға сәйкес құрылған және тағылымдамаға жіберуші және қабылдаушы ұйымдар бекітетін тағылымдамадан өту бағдарламасы.

Глава 5. Порядок приема и рассмотрения документов претендентов на участие в конкурсе для присуждения стипендии "Болашак"
15. Пакет документов претендентом подается через портал в течение установленного рабочим органом срока приема документов.
По результатам рассмотрения предоставленных документов претенденту в личный кабинет портала направляется уведомление о приеме документов и допуске к участию в конкурсе или направлении документов для рассмотрения в индивидуальном порядке в рабочий орган либо мотивированный отказ в их приеме.
В случаях несоответствия документов требованиям и условиям настоящих Правил, а также предоставления неполного пакета документов претендент устраняет нарушения и может повторно представить пакет документов в период срока, установленного для их приема.
Рассмотрение на соответствие требованиям настоящих Правил претендента и пакета документов для допуска к участию в конкурсе осуществляется администратором.
16. Рассмотрение материалов претендентов и принятие решения о допуске к участию в конкурсе осуществляются в индивидуальном порядке рабочим органом в течение 10 (десять) рабочих дней со дня приема администратором документов в случаях:
1) отсутствия наименования специальности, указанной в дипломе (бакалавра или специалиста), предоставленном претендентом для участия в конкурсе, в перечне родственных специальностей;
2) несоответствия наименования специальности, указанной в документе, подтверждающем зачисление на академическое обучение, наименованию специальности, выбранной из перечня;
3) несоответствия системы оценки обучения по предоставленному претендентом диплому (бакалавра или специалиста) либо справке о текущей успеваемости системам оценок таблицы эквивалентности оценок;
4) отсутствия специализированного зарубежного высшего учебного заведения, осуществляющего подготовку специалистов по медицинским специальностям или специальностям в области искусства, в списке;
5) превышения совокупных предельных сроков обучения на языковых курсах, академического обучения/стажировки и последующей отработки претендента, установленного законодательством пенсионного возраста на момент подачи документов.
17. Претендентам, документы которых направлены для рассмотрения рабочему органу в случаях, предусмотренных пунктом 16 настоящих Правил, в течение 3 (три) рабочих дней со дня принятия решения рабочим органом администратором направляется письменное уведомление о допуске к участию в конкурсе либо отказе в допуске к участию в конкурсе.
Основаниями для отказа в допуске претендента к участию в конкурсе в случае рассмотрения документов в индивидуальном порядке являются:

5-тарау. "Болашақ" стипендиясын тағайындау үшін конкурсқа қатысуға үміткерлердің құжаттарын қабылдау және қарау тәртібі
15. Үміткер құжаттар жиынтығын жұмыс органы бекіткен құжаттарды қабылдау мерзімі ішінде портал арқылы береді.
Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижесі бойынша үміткерге порталдағы жеке кабинетіне құжаттардың қабылданғаны және конкурсқа қатысуға рұқсат берілгені туралы немесе құжаттардың жұмыс органына жеке тәртіппен қарау үшін жіберілгені не оларды қабылдаудан дәлелді бас тартылғаны туралы хабарлама жіберіледі.
Құжаттар осы Қағидалардың талаптары мен шарттарына сәйкес келмеген, сондай-ақ құжаттар жиынтығы толық ұсынылмаған жағдайда үміткер кемшіліктерді жояды және құжаттарды қабылдау үшін белгіленген мерзім кезеңінде құжаттар жиынтығын қайта тапсыра алады.
Конкурсқа қатысуға рұқсат алу үшін үміткердің және құжаттар жиынтығының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарауды әкімші жүзеге асырады.
16. Мына:
1) конкурсқа қатысу үшін үміткер ұсынған дипломда (бакалавр немесе маман) көрсетілген мамандық атауы мәндес мамандықтар тізбесінде болмаған;
2) академиялық оқуға тіркелгенін растау құжатында көрсетілген мамандық атауы тізбеден таңдап алынған мамандық атауына сәйкес келмеген;
3) үміткер ұсынған (бакалавр немесе маман) диплом немесе ағымдағы үлгерімі туралы анықтама бойынша оқуды бағалау жүйесі бағалар баламалылығы кестесінің бағалау жүйесіне сәйкес келмеген;
4) тізімде медициналық мамандықтар немесе өнер саласындағы мамандықтар бойынша мамандарды даярлауды жүзеге асыратын мамандандырылған шетелдік жоғары оқу орны болмаған;
5) құжаттарды тапсыру кезінде тілдік курстарда оқуға, академиялық оқуға/тағылымдамаға және кейіннен еңбекпен өтеуге кететін жиынтық шекті мерзімдер заңнамада белгіленген зейнеткерлік жас шегінен асып кеткен жағдайларда әкімші құжаттарды қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жұмыс органы үміткерлердің материалдарын қарауды және конкурсқа жіберу туралы шешім қабылдауды жеке тәртіппен жүзеге асырады.
17. Осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген жағдайларда құжаттары жұмыс органына қарауға жіберілген үміткерлерге жұмыс органы шешім қабылдаған күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде әкімші конкурсқа қатысуға рұқсат беру не конкурсқа қатысуға рұқсат беруден бас тарту туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Құжаттар жеке тәртіппен қаралған жағдайларда үміткерді конкурсқа қатысуға жіберуден бас тарту үшін мыналар негіз болып табылады:

1) несоответствие учебной программы специальности, указанной в дипломе (бакалавра или специалиста) одной из учебных программ специальностей, указанных в перечне родственных специальностей;
2) несоответствие учебной программы для получения специальности, указанной в документе, подтверждающем зачисление на академическое обучение, учебной программе специальности, выбранной из перечня;
3) несоответствие среднего балла диплома (бакалавра или специалиста) либо справки о текущей успеваемости условиям, указанным в подпункте 4) пункта 9 настоящих Правил;
4) несоответствие специализированного зарубежного высшего учебного заведения, осуществляющего подготовку специалистов по медицинским специальностям и специальностям в области искусства, для получения степеней магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучения в резидентуре трем и более из следующих критериев:
выпуск не менее трех изданных учебных пособий, монографий, авторских свидетельств в год;
наличие не менее трех реализованных крупных проектов транснациональных компаний и/или проектов, имеющих национальное и международное значение, проводимых с участием преподавателей и студентов данного учебного заведения, за последние 10 лет;
проведение не менее 50 выступлений/концертов или 10 конференций/выставок с участием преподавателей и студентов данного учебного заведения на международном и национальном уровне в год;
наличие документа, подтверждающего прохождение данным учебным заведением международной и/или государственной/национальной аккредитации;
наличие клиник, лабораторий или исследовательских центров на базе данного учебного заведения;
наличие не менее одной национальной и/или международной премии, награды данного учебного заведения в области специализации;
5) несоответствие претендента требованиям пункта 8 настоящих Правил.
В случаях устранения несоответствий, явившихся основанием для отказа в допуске претендента к участию в конкурсе, и повторного предоставления документов в течение 10 (десять) рабочих дней со дня получения отказа претендент допускается к участию в конкурсе.
В случае выявления администратором случаев предоставления заведомо ложных сведений на этапе приема документов или прохождения конкурса претендент не допускается к конкурсу в текущем году.
Глава 6. Организация и проведение отбора претендентов для присуждения стипендии "Болашак"
18. Конкурс состоит из 3 (три) туров.
19. Первый и второй туры организуются и проводятся администратором совместно с организациями и экспертами Республики Казахстан.
В первом туре проводится комплексное тестирование по определению уровня интеллектуальных способностей, личностно-деловых компетенций, психологической готовности к обучению за рубежом.

1) дипломда көрсетілген (бакалавр немесе маман) мамандықтардың оқу бағдарламаларының мәндес мамандықтар тізбесінде көрсетілген мамандықтардың оқу бағдарламаларының біріне сәйкес келмеуі;
2) академиялық оқуға тіркелгенін растайтын құжатта көрсетілген мамандықты алуға арналған оқу бағдарламасының тізбеден таңдап алынған мамандықтың оқу бағдарламасына сәйкес келмеуі;
3) дипломның (бакалавр немесе маман) орташа балының немесе ағымдағы оқу үлгерімі туралы анықтаманың осы Қағидалардың 9-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген шарттарға сәйкес келмеуі;
4) магистр, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алу, резидентурада оқу үшін медициналық мамандықтар және өнер саласындағы мамандықтар бойынша мамандар даярлауды жүзеге асыратын мамандандырылған шетелдік жоғары оқу орнының мынадай үш және одан да көп өлшемшартқа сәйкес келмеуі:
жылына кемінде үш жарияланған оқу құралын, монография, авторлық куәлік шығару;
трансұлттық компаниялардың іске асырылған кемінде үш ірі жобасының немесе/және осы оқу орны оқытушылары мен студенттерінің қатысуымен соңғы 10 жылда өткізілген ұлттық және халықаралық мәні бар жобалардың болуы;
осы оқу орны оқытушылары мен студенттерінің қатысуымен халықаралық және ұлттық деңгейдегі жылына кемінде 50 көрсетілім/концерт немесе 10 конференция/көрме өткізу;
осы оқу орнының халықаралық немесе/және мемлекеттік/ұлттық аккредиттеуден өткенін растайтын құжаттың болуы;
осы оқу орны базасында клиникалардың, зертханалардың немесе зерттеу орталықтарының болуы;
осы оқу орнының мамандануы саласында кемінде бір ұлттық және/немесе халықаралық сыйлығының болуы;
5) үміткердің осы Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі.
Үміткердің конкурсқа қатысуына рұқсат беруден бас тарту үшін негіз болған сәйкессіздіктер жойылған және бас тартуды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде құжаттар қайта тапсырылған жағдайда үміткер конкурсқа қатысуға жіберіледі.
Әкімші үміткердің құжаттарды тапсыру немесе конкурстан өту кезеңінде көрінеу жалған мәліметтер бергенін анықтаған жағдайда ол ағымдағы жылы конкурстық іріктеуге жіберілмейді.
6-тарау. "Болашақ" стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеуді ұйымдастыру және өткізу
18. Конкурс 3 (үш) турдан тұрады.
19. Бірінші және екінші турларды Қазақстан Республикасының ұйымдарымен және сарапшыларымен бірлесіп әкімші ұйымдастырады және өткізеді.
Бірінші турда зияткерлік қабілеттілік деңгейін, тұлғалық-іскерлік құзыреттерін, шетелде оқуға психологиялық дайындығын анықтау бойынша кешенді тестілеу жүргізіледі.

20. Второй тур проводится путем организации прохождения претендентами анонимного персонального собеседования с членами независимой экспертной комиссии. Состав, порядок и организация работы независимой экспертной комиссии утверждаются рабочим органом.
Во втором туре определяются уровень профессиональной подготовки претендента, теоретических знаний и наличие профессиональных компетенций в выбранной области специализации.
администратор определяет место и время проведения первого и второго тура, о которых претендент извещается посредством телефонной/электронной связи не позднее чем за 5 (пять) календарных дней.
21. Независимая экспертная комиссия дает рекомендацию по каждому претенденту по форме, утверждаемой рабочим органом.
22. Рабочий орган вносит материалы претендентов с результатами комплексного тестирования и рекомендациями независимой экспертной комиссии на третий тур для рассмотрения Республиканской комиссией.
23. Республиканская комиссия на основании рекомендаций независимой экспертной комиссии принимает окончательное решение о присуждении либо отказе в присуждении стипендии "Болашак", о котором претендент извещается путем размещения информации на официальном интернет-ресурсе администратора.
24. В решении Республиканской комиссии указывается о необходимости прохождения языковых курсов в соответствии с требованиями зарубежных высших учебных заведений, за счет стипендии "Болашак" претендентам из сельских населенных пунктов, инженерно-технических, медицинских работников со сроком согласно таблице продолжительности языковых курсов, утверждаемой рабочим органом, не более 12 (двенадцать) месяцев (изучение английского языка осуществляется в Республике Казахстан не более 9 (девять) и не более 3 (три) месяцев – за рубежом).
По окончании прохождения языковых курсов в Республике Казахстан победитель конкурса сдает промежуточный контрольный тест на определение необходимого уровня знания английского языка.
В случае, если необходимый уровень знания английского языка по промежуточному контрольному тесту не достигнут, победителю конкурса предоставляется однократная возможность пересдачи теста в течение 6 (шесть) месяцев со дня его непрохождения за счет собственных средств.
В случае сдачи промежуточного контрольного теста на знание английского языка победитель конкурса направляется на прохождение языковых курсов за рубеж.
По окончании прохождения языковых курсов за рубежом победитель конкурса сдает итоговый контрольный тест на определение необходимого уровня знания иностранного языка.
Победитель конкурса, получивший на момент прохождения языковых курсов документ, подтверждающий безусловное зачисление на академическое обучение в зарубежное высшее учебное заведение, входящее в список, освобождается от сдачи итогового контрольного теста.
В случае, если необходимый уровень знания иностранного языка по итоговому контрольному тесту не достигнут, то победителю конкурса предоставляется однократная возможность пересдачи теста в течение 6 (шесть) месяцев со дня его не прохождения за счет собственных средств.
Необходимый уровень знания иностранного языка при сдаче промежуточного и итогового контрольных тестов устанавливается рабочим органом с учетом требований зарубежных организаций.
В случае, если победитель конкурса не пересдаст промежуточный или итоговый контрольный тест и не освоит необходимый уровень знания иностранного языка для поступления в зарубежное высшее учебное заведение, в сроки, установленные в соответствии с настоящим пунктом, по решению Республиканской комиссии он лишается права на дальнейшее прохождение языковых курсов, академическое обучение по стипендии "Болашак" и возмещает все расходы, затраченные на него со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении стипендии "Болашак".

20. Екінші тур үміткерлердің тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерімен дербес анонимді әңгімелесуін ұйымдастыру арқылы өткізіледі. Тәуелсіз сараптамалық комиссияның құрамын, жұмыс тәртібі мен оны ұйымдастыруды Жұмыс органы бекітеді.
Екінші турда үміткердің кәсіптік дайындық деңгейі, теориялық білімі және таңдаған мамандану саласы бойынша кәсіптік құзыреттерінің болуы анықталады.
Әкімші бірінші және екінші турлардың өтетін орны мен уақытын айқындап, бұл туралы электрондық/телефон байланысы арқылы күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей үміткерді хабардар етеді.
21. Тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмыс органы бекітетін нысан бойынша әрбір үміткер бойынша ұсыным береді.
22. Жұмыс органы үміткерлердің материалдарын кешенді тестілеу нәтижелерімен және тәуелсіз сараптамалық комиссияның ұсыныстарымен бірге Республикалық комиссияның қарауы үшін үшінші турға енгізеді.
23. Республикалық комиссия тәуелсіз сараптамалық комиссияның ұсынымдары негізінде "Болашақ" стипендиясын тағайындау не тағайындаудан бас тарту туралы түпкілікті шешім қабылдайды, ол туралы үміткер әкімшінің ресми интернет-ресурсында орналастыру арқылы хабардар етіледі.
24. Республикалық комиссияның шешімінде ауылдық елді мекеннен шыққан үміткерлер, инженерлік-техникалық, медицина қызметкерлері Жұмыс органы бекітетін тілдік курстардың ұзақтығы кестесіне сәйкес 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімде (ағылшын тілін үйрену үшін Қазақстан Республикасында 9 (тоғыз) айдан аспайды және шетелде 3 (үш) айдан аспайды) "Болашақ" стипендиясы есебінен шетелдік жоғары оқу орындарының талаптарына сәйкес тілдік курстан өту қажеттігі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында тілдік курстардан өткен соң конкурс жеңімпазы ағылшын тілін білудің қажетті деңгейін анықтау үшін аралық бақылау тестін тапсырады.
Егер аралық бақылау тесті бойынша ағылшын тілін білудің қажетті деңгейіне қол жеткізілмесе, онда конкурс жеңімпазына оны өтпеген күннен бастап 6 (алты) ай ішінде өз қаражаты есебінен қайтадан тапсыруға бір рет мүмкіндік беріледі.
Ағылшын тілін білуге арналған аралық бақылау тестін тапсырған жағдайда, конкурс жеңімпазы тілдік курстардан өту үшін шетелге жіберіледі.
Шетелде тілдік курстардан өткен соң конкурс жеңімпазы шет тілін білудің қажетті деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылау тестін тапсырады.
Тілдік курстардан өту кезінде тізімге енген шетелдік жоғары оқу орнына академиялық оқуға сөзсіз қабылданғанын растайтын құжат алған конкурс жеңімпазы қорытынды бақылау тестін тапсырудан босатылады.
Егер қорытынды бақылау тесті бойынша шет тілін білудің қажетті деңгейіне қол жеткізілмесе, онда конкурс жеңімпазына оны өтпеген күннен бастап 6 (алты) ай ішінде өз қаражаты есебінен қайтадан тапсыруға бір рет мүмкіндік беріледі.
Аралық және қорытынды бақылау тестілерін тапсырған кезде шет тілін білудің қажетті деңгейін Жұмыс органы шетелдік ұйымдардың талаптарын ескере отырып белгілейді.
Егер конкурс жеңімпазы аралық немесе қорытынды бақылау тестін қайтадан тапсыра алмаса және шетелдік жоғары оқу орнына түсу үшін шет тілін білудің қажетті деңгейін осы тармаққа сәйкес белгіленген мерзімде меңгермесе, ол Республикалық комиссияның шешімі бойынша "Болашақ" стипендиясы бойынша одан әрі тілдік курстардан өту, академиялық оқу құқығынан айырылады және Республикалық комиссияның "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешімі шыққан күннен бастап өзіне жұмсалған барлық шығыстарды өтейді.

25. Победители конкурса для получения степени магистра проходят предмагистерскую подготовку в ведущем зарубежном высшем учебном заведении в случае, если ее прохождение является обязательным требованием данного учебного заведения для зачисления на академическое обучение.
26. Претенденты, которым было отказано в присуждении стипендии "Болашак" решением Республиканской комиссии, не допускаются к повторному участию в конкурсе текущего года.
27. Победитель конкурса в течение 90 (девяносто) календарных дней со дня принятия Республиканской комиссией решения о присуждении ему стипендии "Болашак" заключает с администратором договор на обучение/договор о прохождении стажировки (далее – договор) по типовым формам, утверждаемым рабочим органом, которые в обязательном порядке должны содержать:
1) предмет договора;
2) права и обязательства сторон;
3) способ обеспечения исполнения обязательств победителя конкурса по возмещению расходов, затраченных на его обучение/прохождение стажировки, в случаях, предусмотренных настоящими Правилами;
4) срок и условия обучения/прохождения стажировки по стипендии "Болашак";
5) условие об обязательном возвращении победителя конкурса в Республику Казахстан после завершения академического обучения или прохождения стажировки за рубежом и осуществлении непрерывной трудовой деятельности по специальности, полученной в рамках стипендии "Болашак", с нахождением на территории Республики Казахстан (за исключением лиц, осуществляющих трудовую деятельность за пределами Республики Казахстан, предусмотренных настоящим подпунктом), со следующими сроками и критериями:
не менее пяти лет – в столице или городе республиканского значения, за пределами Республики Казахстан, либо трех лет – в иных регионах Республики Казахстан для категории лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3), и 4) пункта 4 настоящих Правил, – в организациях, филиалах, представительствах казахстанских и иностранных организаций, находящихся на территории Республики Казахстан, либо в организациях, находящихся за пределами Республики Казахстан, акции (доли участия в уставном капитале) которых принадлежат Республике Казахстан либо национальным компаниям;
не менее трех лет для категорий лиц, указанных в подпункте 5) пункта 4 настоящих Правил, – в организациях, которыми они были направлены согласно заявке работодателя, а также в филиалах, представительствах работодателя, находящихся на территории Республики Казахстан, либо при наличии согласия работодателя в иных организациях, находящихся на территории Республики Казахстан;
не менее трех лет – в городах (областных центрах), городах областного, районного значения и иных районах области для всех категорий, указанных в пункте 4 настоящих Правил, – на государственной службе, а также в организациях начального, среднего, послесреднего, высшего и послевузовского уровней образования, реализующих образовательные учебные программы, при условии осуществления трудовой деятельности не по совместительству;

25. Конкурс жеңімпаздары магистр дәрежесін алу үшін жетекші шетелдік жоғары оқу орнында, егер оны өту академиялық оқуға қабылдау үшін осы оқу орнының міндетті талабы болып табылса, магистратура алдындағы даярлықтан өтеді.
26. Республикалық комиссия шешімімен "Болашақ" стипендиясын тағайындаудан бас тартылған үміткерлердің ағымдағы жылғы конкурсқа қайтадан қатысуына жол берілмейді.
27. Конкурс жеңімпазы өзіне "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы Республикалық комиссия шешім шығарған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде әкімшімен жұмыс органы бекітетін үлгілік нысандар бойынша оқу шартын/тағылымдамадан өту туралы шарт (бұдан әрі – шарт) жасасады, онда міндетті түрде мыналар қамтылуға тиіс:
1) шарттың нысанасы;
2) тараптардың құқықтары мен міндеттемелері;
3) осы Қағидаларда көзделген жағдайларда өзін оқытуға/тағылымдамадан өткізуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша міндеттемелерді конкурс жеңімпазының орындауын қамтамасыз ету тәсілі;
4) "Болашақ" стипендиясы бойынша оқытудан/тағылымдамадан өтудің мерзімі мен шарттары;
5) конкурс жеңімпазының шетелде академиялық оқуын аяқтағаннан немесе тағылымдамадан өткеннен кейін Қазақстан Республикасына міндетті түрде оралуы және "Болашақ" стипендиясы шеңберінде алған мамандығы бойынша Қазақстан Республикасының аумағында болуымен (осы тармақшада көзделген Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде еңбек қызметін жүзеге асыратын адамдарды қоспағанда) үздіксіз еңбек қызметін мынадай мерзімдерде және өлшемшарттармен жүзеге асыруы туралы талап:
осы Қағидалардың 4-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген адамдар санаты үшін Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан ұйымдарда, қазақстандық және шетелдік ұйымдардың филиалдарында, өкілдіктерінде не акциялары (жарғылық капиталға қатысу үлесі) Қазақстан Республикасына не ұлттық компанияларға тиесілі Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан ұйымдарда астанада немесе республикалық маңызы бар қалаларда, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде – кемінде бес жыл не Қазақстан Республикасының өзге өңірлерінде – кемінде үш жыл;
осы Қағидалардың 4-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген адамдар санаты үшін жұмыс берушінің өтініміне сәйкес өздері жіберген ұйымдарда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жұмыс берушінің филиалдарында, өкілдіктерінде не жұмыс берушінің келісімі болғанда Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан өзге ұйымдарда – кемінде үш жыл;
осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген барлық санаттар үшін қалаларда (облыс орталықтарында), облыстық, аудандық маңызы бар қалаларда және облыстың өзге де аудандарында мемлекеттік қызметте, сондай-ақ білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын бастауыш, орта, ортадан кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі деңгейлердегі білім беру ұйымдарында, еңбек қызметін қоса атқармай жүзеге асыру шартымен – кемінде үш жыл;

6) условие о приостановлении финансирования расходов, предусмотренных направлениями расходования, в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения победителем конкурса своих обязательств;
7) условие об освобождении победителя конкурса от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств вследствие наступления обстоятельств непреодолимой силы;
8) условие об обязательности сохранения места работы (должности) работодателем для претендентов, указанных в подпункте 5) пункта 4 настоящих Правил;
9) условие об обязательности предоставления документов, подтверждающих осуществление трудовой деятельности.
28. Срок осуществления непрерывной трудовой деятельности по специальности, полученной в рамках стипендии "Болашак", указанный в подпункте 5) пункта 27 настоящих Правил, сокращается на один календарный год при условии безусловного обеспечения победителем конкурса успеваемости, предусмотренной договором, и завершения полного периода академического обучения в рамках предоставленного безвозмездного обучения ведущим зарубежным высшим учебным заведением, вошедшим в список, а также иными зарубежными и/или казахстанскими организациями с получением степени магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучения в резидентуре.
29. В случаях незаключения победителем конкурса договора в сроки, указанные в пункте 27 настоящих Правил, предоставления победителем конкурса заведомо ложных сведений, предоставленных для участия в конкурсе, неисполнения или ненадлежащего исполнения победителем конкурса своих обязательств по договору инициируется рассмотрение Республиканской комиссией вопроса о лишении победителя конкурса стипендии "Болашак".
30. Договор является основанием для перечисления денег, связанных с оплатой всех расходов по организации обучения/прохождения стажировки победителем конкурса, возникших со дня присуждения стипендии "Болашак", согласно направлениям расходования.
31. В случае зачисления победителя конкурса на академическое обучение на безвозмездной основе, предоставляемой ведущим зарубежным высшим учебным заведением, вошедшим в список, а также иными зарубежными и/или казахстанскими организациями, оплата расходов осуществляется по направлениям расходования стипендии "Болашак", за исключением оплаты на академическое обучение.
При утрате победителем конкурса возможности академического обучения на безвозмездной основе, предоставляемой ведущим зарубежным высшим учебным заведением, вошедшим в список, а также иными зарубежными и/или казахстанскими организациями по причинам, не связанным с нарушением договорных обязательств в рамках стипендии "Болашак", по решению Комиссии по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" (далее – Комиссия), администратор осуществляет оплату расходов по направлениям расходования стипендии "Болашак" в полном объеме с момента окончания предоставления безвозмездного обучения до окончания академического обучения в соответствии с утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом, но не превышающий срок, установленный договором.

6) конкурс жеңімпазы өз міндеттемелерін орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда жұмсау бағытында көзделген шығыстарды қаржыландыруды тоқтата тұру туралы талап;
7) еңсерілмейтін күш мән-жайларының туындауы салдарынан конкурс жеңімпазын өз міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босату туралы талап;
8) осы Қағидалардың 4-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген үміткерлер үшін жұмыс берушінің жұмыс орнын (лауазымын) сақтауының міндеттілігі туралы талап;
9) еңбек қызметін жүзеге асыруын растайтын құжаттарды ұсыну міндеттілігі туралы талап.
28. Осы Қағидалардың 27-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген "Болашақ" стипендиясы шеңберінде алған мамандық бойынша үздіксіз еңбек қызметін жүзеге асыру мерзімі конкурс жеңімпазы шартта көзделген оқу үлгерімін сөзсіз қамтамасыз еткен және тізімге енген жетекші шетелдік жоғары оқу орны, сондай-ақ өзге де шетелдік және/немесе қазақстандық ұйымдар ұсынған өтеусіз оқыту шеңберінде магистр, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін ала отырып, академиялық оқудың толық кезеңін аяқтаған, резидентурада оқыған жағдайда бір күнтізбелік жылға қысқартылады.
29. Конкурс жеңімпазы осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген мерзімде шарт жасамаса, конкурсқа қатысу үшін көрінеу жалған мәлімет ұсынса, шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған не тиісінше орындамаса конкурс жеңімпазын "Болашақ" стипендиясынан айыру туралы мәселені Республикалық комиссияда қарау үшін бастама жасалады.
30. Шарт конкурс жеңімпазының оқуын/тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру бойынша "Болашақ" стипендиясы тағайындалған күннен бастап жұмсау бағыттарына сәйкес туындаған барлық шығыстарды төлеуге байланысты ақшаны аудару үшін негіз болып табылады.
31. Үміткер тізімге енген жетекші шетелдік жоғары оқу орны, сондай-ақ өзге де шетелдік және/немесе қазақстандық ұйымдар ұсынатын академиялық оқуға өтеусіз негізде қабылданған жағдайда, академиялық оқуға ақы төлеуді қоспағанда, шығыстарға ақы төлеу "Болашақ" стипендиясының жұмсау бағыттары бойынша жүзеге асырылады.
Конкурс жеңімпазы "Болашақ" стипендиясы шеңберінде шарттық міндеттемелерді бұзумен байланысты емес себептер бойынша тізімге енген жетекші шетелдік жоғары оқу орны, сондай-ақ өзге де шетелдік және/немесе қазақстандық ұйымдар ұсынатын өтеусіз негізде академиялық оқу мүмкіндігін жоғалтқан жағдайда, әкімші "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – комиссия) шешімі бойынша, шартта белгіленген мерзімнен асырмай, бекітілген оқу жоспарына/жеке оқу жоспарына сәйкес академиялық оқуы аяқталғанға дейін өтеусіз оқу мерзімі аяқталған кезден бастап "Болашақ" стипендиясын жұмсау бағыттары бойынша шығыстар төлемін толық көлемде жүзеге асырады.

32. После заключения договора и выполнения условий подпункта 3) пункта 27 настоящих Правил администратором обеспечивается направление победителей конкурса на обучение/прохождение стажировки в зарубежные высшие учебные заведения, зарубежные организации и перечисление денег в соответствии с пунктом 30 настоящих Правил.
33. В случае лишения победителя конкурса стипендии "Болашак" по решению Республиканской комиссии расходы, затраченные на него со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении стипендии "Болашак", включая оплату неустойки (штрафа), подлежат возмещению.
В случае отказа победителя конкурса от стипендии "Болашак" по решению Комиссии подлежат возмещению фактические расходы, затраченные на него со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении стипендии "Болашак", без оплаты неустойки (штрафа).
В случае, если отказ от стипендии "Болашак", либо ее лишение явились следствием наступления обстоятельств непреодолимой силы, а именно: пожара, наводнения, землетрясения, военных действий, блокады, болезни обладателя стипендии, подтвержденной соответствующей справкой медико-социальной экспертизы, изменений в законодательстве, издания актов государственных органов и других обстоятельств, если они непосредственно повлияли на исполнение договорных обязательств, при условии невозможности воспрепятствования таким воздействиям и принятии всех возможных мер и действий, применение которых можно было ожидать в сложившейся ситуации, лица, лишенные стипендии "Болашак" или отказавшиеся от нее, освобождаются от возмещения расходов и оплаты неустойки (штрафа).
34. Рабочий орган разрабатывает и утверждает порядок организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса, отказавшихся от стипендии либо лишенных стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 11 июня 2008 года № 573
Направления расходования международной стипендии "Болашак"
Сноска. Постановление дополнено приложением в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.03.2012 № 355 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Направления расходования международной стипендии "Болашак" (далее - стипендия "Болашак") включают в себя оплату расходов, связанных с организацией обучения или прохождения стажировки победителей конкурса на присуждение стипендии "Болашак" (далее - победитель конкурса) за:

32. Шарт жасалған соң және осы Қағидалардың 27-тармағының 3) тармақшасындағы талаптар орындалғаннан кейін конкурс жеңімпаздарын әкімші шетелдік жоғары оқу орындарына, шетелдік ұйымдарға оқуға/тағылымдамадан өтуге жіберуді және осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес ақшаны аударуды қамтамасыз етеді.
33. Конкурс жеңімпазы Республикалық комиссияның шешімі бойынша "Болашақ" стипендиясынан айырылған жағдайда Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешім қабылдаған күннен бастап оған жұмсалған барлық шығыстар, оған қоса тұрақсыздық айыбы (айыппұл), өтелуге тиіс.
Конкурс жеңімпазы "Болашақ" стипендиясынан бас тартқан жағдайда Комиссияның шешімі бойынша Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап оған тұрақсыздық айыбын (айыппұлын) төлемей, нақты жұмсалған барлық шығыстар өтелуге тиіс.
Егер "Болашақ" стипендиясынан бас тарту не одан айырылу еңсерілмейтін күш мән-жайлары, атап айтқанда: өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, әскери іс-қимылдар, блокадалар, стипендия иегерінің медициналық-әлеуметтік сараптаманың тиісті анықтамасымен расталған науқастануы, заңнамадағы өзгерістер, мемлекеттік органдардың актілер шығаруы және басқа да мән-жайлар туындауының салдары болып табылса, егер олар шарттық міндеттемелерді орындауға тікелей әсер етсе, мұндай әсер етуге кедергі болу мүмкін болмаған және қалыптасқан жағдайларда қолданылуға болатын барлық ықтимал шаралар мен әрекеттер қабылданған жағдайда "Болашақ" стипендиясынан айырылған не одан бас тартқан адамдар шығыстарды өтеуден және тұрақсыздық айыбын (айыппұлды) төлеуден босатылады.
34. Жұмыс органы "Болашақ" стипендиясынан бас тартқан не одан айырылған, сондай-ақ әкімші алдында қаржылық берешегі бар конкурс жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтаруға байланысты жұмысты ұйымдастыру тәртібін әзірлейді және бекітеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 11 маусымдағы
№ 573 қаулысына
қосымша
"Болашақ" халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттары
Ескерту. Қаулы қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 № 355 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. "Болашақ" халықаралық стипендиясын (бұдан әрі – "Болашақ" стипендиясы) жұмсау бағыттары "Болашақ" стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарының (бұдан әрі – конкурс жеңімпазы) оқуын немесе тағылымдамадан өтуін ұйымдастыруға байланысты мынадай шығыстарды төлеуді қамтиды:

1) оформление, продление визы (консульского сбора);
2) оформление и подачу не более 5 (пяти) анкетных форм в зарубежные высшие учебные заведения;
3) регистрацию победителей конкурса в уполномоченных органах принимающих стран и зарубежных высших учебных заведений;
4) языковые курсы в случае необходимости их прохождения по решению Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, включая промежуточное и итоговое контрольное тестирование на определение уровня иностранного языка;
5) академическое обучение или прохождение стажировки;
6) исключен постановлением Правительства РК от 06.05.2020 № 271 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
7) обязательные услуги по требованию зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций (далее – зарубежная организация), осуществляющих проведение стажировок, языковых курсов (далее – языковая школа), предмагистерской подготовки, необходимые при поступлении на академическое обучение, языковые курсы, а также в процессе языковой подготовки, академического обучения, стажировки победителя конкурса;
8) проживание и питание в стране обучения, прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки, приобретение учебной литературы;
9) обязательное медицинское обследование в соответствии с требованиями страны прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, академического обучения, стажировки и (или) зарубежного высшего учебного заведения, языковой школы, зарубежной организации;
10) выпуск, перевыпуск по истечении срока действия и обслуживание банковской карточки победителя конкурса (банков второго уровня Республики Казахстан);
11) представление зарубежными высшими учебными заведениями, языковыми школами или зарубежными организациями, определяемыми уполномоченными органами иностранных государств (далее – зарубежные партнеры), официальных документов об успеваемости победителей конкурса (транскриптов);
12) медицинское страхование от несчастных случаев и внезапных возникновений заболеваний, предусмотренное для иностранных студентов;
13) проезд от места проживания в Республике Казахстан до места академического обучения, прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки после присуждения стипендии "Болашак" с момента начала академического обучения или прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки и обратно после завершения языковых курсов, предмагистерской подготовки, академического обучения или прохождения стажировки;
14) в случае академического обучения длительностью более 1 (одного) учебного года – проезд от места проживания в Республике Казахстан до места обучения к началу каждого учебного года и обратно после завершения каждого учебного года, а также проезд от места академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки и обратно, в случае необходимости оформления либо продления визы в Республике Казахстан;

1) визаларды (консулдық алымды) ресімдеу, ұзарту;
2) шетелдік жоғары оқу орындарына 5-тен (бес) аспайтын сауалнама нысандарын ресімдеу және тапсыру;
3) конкурс жеңімпаздарын қабылдаушы елдің уәкілетті органдарында және шетелдік жоғары оқу орындарында тіркеу;
4) шет тілі деңгейін айқындауға арналған аралық және қорытынды бақылау тестілеуін қоса алғанда, Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның шешімі бойынша олардың тілдік курстардан өтуі қажет болған жағдайда – тілдік курстар;
5) академиялық оқу немесе тағылымдамадан өту;
6) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 06.05.2020 № 271 қаулысымен.
7) тағылымдамаларды, тілдік курстарды (бұдан әрі – тілдік мектеп), магистратура алдындағы дайындықты өткізуді жүзеге асыратын шетелдік жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың (бұдан әрі – шетелдік ұйым) талаптары бойынша академиялық оқуға, тілдік курстарға түсу кезінде, сондай-ақ конкурс жеңімпазының тілдік дайындығы, академиялық оқуы, тағылымдамасы процесінде қажетті міндетті қызметтер;
8) оқу елінде тұру және тамақтану, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан, тағылымдамадан өту, оқу әдебиетін сатып алу;
9) тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан, академиялық оқудан, тағылымдамадан өту елінің және (немесе) шетелдік жоғары оқу орнының, тілдік мектептің, шетелдік ұйымның талаптарына сәйкес міндетті медициналық тексеру;
10) конкурс жеңімпазының банк картасын ашу, қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін қайта шығару және оған қызмет көрсету (Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері);
11) шет мемлекеттердің уәкілетті органдары (бұдан әрі – шетелдік әріптестер) айқындайтын шетелдік жоғары оқу орындарының, тілдік мектептердің немесе шетелдік ұйымдардың конкурс жеңімпаздарының үлгерімі туралы ресми құжаттарды (транскрипттерді) беруі;
12) жазатайым оқиғалар мен кенеттен ауру пайда болудан шетелдік студенттер үшін көзделген медициналық сақтандыру;
13) "Болашақ" стипендиясы тағайындалғаннан кейін академиялық оқу не тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан, тағылымдамадан өту басталған сәттен бастап, Қазақстан Республикасында тұратын жерінен академиялық оқу, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан, тағылымдамадан өту орнына дейін және тілдік курстарды, магистратура алдындағы дайындықты, академиялық оқуды аяқтағаннан не тағылымдамадан өткеннен кейін кері бағытта жол жүру;
14) академиялық оқудың ұзақтығы 1 (бір) оқу жылынан артық болған жағдайда, Қазақстан Республикасында тұратын жерінен әрбір оқу жылының басында оқу жеріне дейін және әрбір оқу жылы аяқталғаннан кейін кері бағытта жол жүру, сондай-ақ Қазақстан Республикасында визаны ресімдеу не мерзімін ұзарту қажет болған жағдайда, академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту орнынан және кері бағытта жол жүру;

15) расходы зарубежных партнеров, связанные с выполнением их обязательств по договорам на оказание услуг по организации академического обучения, прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, прохождения стажировки;
16) проезд от места академического обучения до места проживания в Республике Казахстан (на каникулярный период продолжительностью 2 (два) месяца и более) и обратно стипендиатам, обучающимся по программе магистратуры в Австралии, Новой Зеландии и странах Северной Америки согласно академическому календарю зарубежного высшего учебного заведения..
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 19.05.2017 № 279 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.03.2018 № 143 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 06.05.2020 № 271 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 06.12.2022 № 986 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Рабочий орган Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан на основании документов и/или иной информации, предоставленных соответствующими государственными органами зарубежных стран, зарубежными высшими учебными заведениями, языковыми школами, зарубежными организациями, зарубежными партнерами и/или статистическими, рейтинговыми и иными соответствующими организациями, разрабатывает и утверждает нормы расходов на питание, проживание, приобретение учебной литературы, а также определяет вид и класс транспорта по проезду от места проживания победителя конкурса в Республике Казахстан до места академического обучения, прохождения языковых курсов, стажировки, предмагистерской подготовки. Расходы, предусмотренные в пункте 1 настоящих направлений расходования международной стипендии "Болашак", оплачиваются на основании подтверждающих документов, выдаваемых организациями-услугодателями.
Сноска. Пункт 2 – в редакции постановления Правительства РК от 06.12.2022 № 986 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15) шетелдік әріптестердің академиялық оқуды, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан, тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерді көрсету шарттары бойынша міндеттемелерін орындауға байланысты шығындары.
16) шетелдік жоғары оқу орындарының академиялық күнтізбесіне сәйкес Аустралияда, Жаңа Зеландияда және Солтүстік Америка елдерінде магистратура бағдарламасы бойынша оқитын стипендиаттарға академиялық оқу орнынан Қазақстан Республикасында тұратын жеріне дейін (ұзақтығы 2 (екі) ай және одан көп каникул кезеңінде) және кері жол жүру.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.04.2015 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді – 27.03.2018 № 143 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 06.05.2020 № 271; 06.12.2022 № 986 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органы – Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі шет елдердің тиісті мемлекеттік органдары, шетелдік жоғары оқу орындары, тілдік мектептер, шетелдік ұйымдар, шетелдік әріптестер және/немесе статистикалық, рейтингтік және өзге де тиісті ұйымдар ұсынған құжаттардың және/немесе өзге де ақпараттың негізінде тамақтану, тұру, оқу әдебиетін сатып алу шығыстарының нормаларын әзірлейді және бекітеді, сондай-ақ конкурс жеңімпазының Қазақстан Республикасында тұратын жерінен академиялық оқу, тілдік курстардан, тағылымдамадан, магистратура алдындағы дайындықтан өту орнына дейін жол жүру көлігінің түрі мен класын айқындайды. Осы "Болашақ" халықаралық стипендиясының жұмсау бағыттарының 1-тармағында көзделген шығыстар көрсетілетін қызметті беруші ұйымдар беретін растау құжаттарының негізінде төленеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.12.2022 № 986 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.