Об утверждении Правил формирования тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, осуществляющих свою деятельность по договорам концессии
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2008 года № 864. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2014 года № 435
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п.2).
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, осуществляющих свою деятельность по договорам концессии.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 сентября 2008 года № 864
Правила
формирования тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных
уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов
естественных монополий, осуществляющих свою деятельность по
договорам концессии
1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней (далее - тариф) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, осуществляющих свою деятельность по договорам концессии (далее - Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках " с целью недопущения необоснованного роста тарифов на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, осуществляющих свою деятельность по договорам концессии (далее - субъект концессии).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 N 237 (порядок введения в действие см. п.2).

Өз қызметін концессия шарттары бойынша жүзеге асыратын табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін қалыптастыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 қыркүйектегі N 864 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 мамырдағы № 435 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 435 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңының 15-1-бабының 2-1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Өз қызметін концессия шарттары бойынша жүзеге асыратын табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін қалыптастыру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 18 қыркүйектегі
N 864 қаулысымен
бекітілген
Өз қызметін концессия шарттары бойынша жүзеге асыратын табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін қалыптастыру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Өз қызметін концессия шарттары бойынша жүзеге асыратын табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін (бұдан әрі - тариф) қалыптастыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес концессия шарттары бойынша өз қызметтерін жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі - концессия субъектісі) реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің негізсіз өсуіне жол бермеу мақсатында әзірленді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

2. В Правилах используются следующие понятия:
1) затратная часть тарифа - совокупность затрат, связанных с оказанием услуг (работ) субъектом концессии, которые учитываются при утверждении тарифа и тарифных смет. Данные затраты состоят из себестоимости регулируемой услуги (товара, работы) и расходов периода (общие и административные расходы, расходы по реализации, расходы по выплате вознаграждений);
2) регулируемые услуги (товары, работы) субъекта концессии - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом концессии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю;
3) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий.
3. Правила применяются к субъектам концессии, предоставляющим регулируемые услуги (товары, работы) и осуществляющим свою деятельность по договорам концессии.
4. В период окупаемости проекта концессии, определенный договором концессии, тарифы на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта концессии, формируются с учетом возврата вложенных средств.
При этом после окончания срока окупаемости проекта концессии, определенного договором концессии, тарифы на регулируемые услуги (товары, работы) Субъекта концессии, формируются без учета возврата вложенных средств.
5. Формирование тарифов осуществляется на основании раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности.
При формировании тарифов на регулируемые услуги (товары, работы) включаются затраты с учетом требований настоящих Правил. Формирование статей затрат осуществляется в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Учетная политика принимается Субъектом концессии после ее согласования с уполномоченным органом.
2. Порядок формирования тарифов на регулируемые услуги (товары,
работы) субъекта концессии, которому переданы в эксплуатацию
существующие объекты государственной собственности
6. Регулирование затрат, включаемых в тариф субъекта концессии осуществляется путем ограничения видов затрат, включаемых в затратную часть тарифа, и ограничения уровня расходов субъекта концессии.
7. Материальные расходы, включаемые в затратную часть, определяются исходя из технических и технологических норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии (далее - материальных ресурсов) на выпуск единицы продукции (услуг, товаров, работ) и (или) годовых норм материальных ресурсов, и цен материальных ресурсов, определенных по результатам тендерных (конкурсных) закупок в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

2. Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тарифтің шығын бөлігі - тарифті және тарифтік сметаларды бекіту кезінде ескерілетін концессия субъектісінің қызметтер көрсетуіне байланысты шығындардың жиынтығы. Осы шығындар реттеліп көрсетілетін қызметтің (тауардың, жұмыстың) өзіндік құнын және кезең шығыстарын (жалпы және әкімшілік шығыстар, сату жөніндегі шығыстар, сыйақылар төлеу жөніндегі шығыстар) қамтиды;
2) концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) - табиғи монополия саласында концессия субъектісі ұсынатын және белгілі бір тауарды тұтынушыға беру түріндегі қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жағдайларын қоса алғанда, уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын қызметтер (тауарлар, жұмыстар);
3) уәкілетті орган - табиғи монополиялар аясындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
3. Ереже реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсынатын және өз қызметін концессия шарттары бойынша жүзеге асыратын концессия субъектілеріне қолданылады.
4. Концессия шартында айқындалған концессия жобасының өтелімділігі кезеңінде концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер салынған қаражаттың қайтарылуын ескере отырып қалыптасады.
Бұл ретте концессия шартында айқындалған концессия жобасы өтелімділігінің мерзімі аяқталғаннан кейін концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер салынған қаражатты ескерместен қалыптасады.
5. Тарифтерді қалыптастыру реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша табыстардың, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебінің негізінде жүзеге асырылады.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді қалыптастыру кезінде шығындар осы Ереженің талаптары ескеріле отырып енгізіледі. Шығындардың баптарын қалыптастыру бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Есеп саясатын концессия субъектісі оны уәкілетті органмен келіскеннен кейін қабылдайды.
2. Мемлекеттік меншіктің қолда бар объектілері пайдалануға берілген концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер қалыптастыру тәртібі
6. Концессия субъектісінің тарифіне енгізілетін шығындарды реттеу тарифтің шығын бөлігіне енгізілетін шығындар түрлерін және концессия субъектісінің шығыстар деңгейін шектеу жолымен жүзеге асырылады.
7. Шығын бөлігіне енгізілетін материалдық шығыстар өнімнің (қызметтердің, тауарлардың, жұмыстардың) бірлігін шығаруға арналған шикізат, материалдар, отын, энергия (бұдан әрі - материалдық ресурстар) шығысының техникалық және технологиялық нормаларына және (немесе) материалдық ресурстардың жылдық нормаларына және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тендерлік (конкурстық) сатып алудың нәтижелері бойынша айқындалған материалдық ресурстардың бағаларына сүйене отырып анықталады.

8. Выделяемая субъекту концессии субсидия из средств государственного бюджета учитывается в уменьшении затратной части тарифа, за исключением субсидий, направленных на расходы, не учтенные в затратной части тарифа.
9. Расходы на аудиторские, консалтинговые, маркетинговые услуги и ремонтные работы, проводимые подрядным способом, другие услуги производственного характера, осуществляемые сторонними организациями, приобретаемые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, включаются в затратную часть тарифа.
10. Расходы, связанные с нормативными техническими потерями, утвержденными уполномоченным органом, включаются в затратную часть тарифа. В затратной части тарифа учитывается стоимость сверхнормативных потерь в размере 0,8 процента от объема реализации услуги при наличии инвестиционной программы (проекта), утвержденной уполномоченным органом совместно с уполномоченным государственным органом соответствующей отрасли в случае, когда субъект концессии, предоставляет услуги:
по передаче и (или) распределению электрической энергии по сетям регионального и (или) местного уровней;
по передаче и (или) распределению тепловой энергии;
по транспортировке природного газа по распределительным трубопроводам;
водохозяйственной системы.
11. Средства, направляемые субъектом концессии на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств, включаются в затратную часть тарифа исходя из годовой сметы затрат, согласованной с уполномоченным органом.
12. Расходы на оплату труда производственного персонала, включаемые в затраты, определяются исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта концессии, и среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах с учетом прогнозируемого изменения индекса потребительских цен, предусмотренного Среднесрочным планом социально-экономического развития Республики Казахстан.
Расходы на оплату труда административного персонала, включаемые в затраты, определяются исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта концессии.
Нормативная численность персонала, указанного в настоящем пункте Правил, утверждается уполномоченным органом в установленном им порядке.
Расходы на оплату труда административного персонала субъектов концессии, включаемые в затраты по должностным окладам руководителей, их заместителей, главных (старших) бухгалтеров субъекта концессии и других работников административного персонала лимитируются исходя из соотношения между максимальным и минимальным уровнем должностных окладов работников субъекта концессии согласно штатному расписанию, не превышающего 15 раз.
Расходы, связанные с выплатой доплат и надбавок за условия труда, предусмотренных системой оплаты труда в соответствии с трудовым законодательством, учитываются при формировании тарифов, за исключением расходов, указанных в пункте 22 настоящих Правил.
Расходы на премирование и другие виды вознаграждений к заработной плате не включаются в затратную часть тарифа.
Уполномоченный орган принимает решение о снижении или отказе в повышении расходов на оплату труда административного и (или) производственного персонала, включаемого в тарифы, на основе сравнительного анализа затрат на оплату труда субъектов концессии, занимающихся тем же или аналогичным видом деятельности, а также в случае сокращения объемов оказываемых регулируемых услуг субъекта концессии.

8. Концессия субъектісіне мемлекеттік бюджеттің қаражатынан бөлінетін субсидия, шығыстарға бағытталған, тарифтің шығын бөлігінде ескерілмеген субсидияларды қоспағанда, тарифтің шығын бөлігін кемітуге қарай ескеріледі.
9. Аудиторлық, консалтингтік, маркетингтік қызметтерге және мердігерлік тәсілмен жүргізілетін жөндеу жұмыстарына, бөгде ұйымдар жүзеге асыратын өндірістік сипаттағы, Қазақстан Республикасының   заңнамасында белгіленген тәртіппен сатып алынатын басқа да қызметтерге арналған шығыстар тарифтің шығын бөлігіне енгізіледі.
10. Уәкілетті орган бекіткен нормативтік техникалық ысыраптарға байланысты шығыстар тарифтің шығын бөлігіне енгізіледі. Концессия субъектісі:
өңірлік және (немесе) жергілікті деңгейдегі желілер арқылы электр энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі;
жылу энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі;
табиғи газды таратушы құбыржолдар арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді;
су шаруашылығы жүйесі қызметтерін көрсеткен жағдайда тарифтің шығын бөлігінде уәкілетті орган тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органымен бірлесіп бекіткен инвестициялық бағдарлама (жоба) болған кезде нормативтен тыс ысыраптардың құны қызметті сату көлемінен 0,8 пайыз мөлшерінде ескеріледі.
11. Концессия субъектісі негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы мен күрделі жөндеулерге және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына бағыттайтын қаражаттар уәкілетті органмен келісілген шығындардың жылдық сметасына сүйене отырып, тарифтің шығын бөлігіне енгізіледі.
12. Шығындарға енгізілетін өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығыстары концессия субъектісі персоналының нормативтік санынан  және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарында көзделген тұтыну бағасы индексінің болжамды өзгеруі есебімен қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыдан аспайтын нақты санына сүйене отырып анықталады.
Шығындарға енгізілетін әкімшілік персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығыстары концессия субъектісі персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты санына сүйене отырып анықталады.
Ереженің осы тармағында көрсетілген персоналдың нормативтік санын уәкілетті орган өзі белгілеген тәртіппен бекітеді.
Концессия субъектісі басшыларының, олардың орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерлерінің және әкімшілік персоналдың басқа да қызметкерлерінің лауазымдық жалақылары бойынша шығындарға енгізілетін концессия субъектілері әкімшілік персоналының еңбегіне ақы төлеу шығыстары штат кестесіне сәйкес концессия субъектісі қызметкерлерінің лауазымдық жалақысының 15 еседен аспайтын ең жоғарғы және ең төменгі деңгейінің арасындағы ара салмағы негізінде лимиттеледі.
Еңбек заңнамасына сәйкес еңбекке ақы төлеу жүйесінде көзделген еңбек жағдайларына қосымша ақы және үстемеақы төлеуге байланысты шығыстар осы Ереженің 22-тармағында көрсетілген шығыстарды қоспағанда, тарифтерді қалыптастырған кезде ескеріледі.
Сыйлықақы беру және жалақыға берілетін сыйақылардың басқа да түрлерінің шығыстары тарифтің шығын бөлігіне енгізілмейді.
Уәкілетті орган осындай немесе ұқсас қызмет түрімен айналысатын концессия субъектілеріне еңбекақы төлеуге жұмсалатын шығындарды салыстырып талдау негізінде, сондай-ақ концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің көлемі қысқарған жағдайда тарифтерге енгізілетін әкімшілік және (немесе) өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығыстарын төмендету немесе көтеруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

13. В тариф включаются амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов, рассчитанные по прямолинейному (равномерному) методу. Применение иных методов начисления амортизации возможно по согласованию с уполномоченным органом.
14. Уполномоченный орган согласовывает субъекту концессии проведение переоценки основных средств.
Уполномоченный орган после проведения субъектом концессии переоценки основных средств может поэтапно включать в затратную часть тарифа увеличение амортизационных отчислений.
15. Амортизационные отчисления направляются на проведение капитальных ремонтных работ, приводящих к увеличению стоимости основных средств, реализацию концессионных проектов, инвестиционных программ и (или) инвестиционных проектов.
16. Расходы по оплате за эмиссию в окружающую среду определяются в соответствии со ставками, порядком и условиями оплаты, установленными законодательством Республики Казахстан.
17. В расходах периода учитываются расходы на выплату вознаграждения за заемные средства для реализации концессионного проекта субъекта концессии, утвержденного в установленном законодательством порядке.
Расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам, полученным в национальной валюте, для реализации концессионного проекта учитываются при расчете тарифа (цены, ставки сбора) в пределах суммы, рассчитанной с применением 2-х кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан .
Расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам, полученным в иностранной валюте, для реализации концессионного проекта учитываются при расчете тарифа (цены, ставки сбора) в пределах суммы, рассчитанной с применением 4-х кратной ставки Лондонского межбанковского рынка.
Вознаграждение за заемные средства, полученные в иностранной валюте, учитываются в расходах периода затратной части тарифа с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей Среднесрочного плана социально-экономического развития Республики Казахстан и прогнозных показателей республиканского бюджета Республики Казахстан.
Ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан и ставка Лондонского межбанковского рынка применяются на день подачи заявки на утверждение тарифа и тарифных смет субъекта концессии.
18. Расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и другие обязательные платежи в бюджет, учитываемые в расходах периода, определяются в соответствии со ставками, порядком и условиями оплаты, установленными законодательством Республики Казахстан.

13. Тарифке тікелей (біркелкі) әдіс бойынша есептелген негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары енгізіледі. Уәкілетті органмен келісім бойынша амортизациялық аударымдарды есептеудің өзге де әдістерін қолдануға болады.
14. Уәкілетті орган концессия субъектісіне негізгі құралдарға қайта бағалау жүргізуді келіседі.
Уәкілетті орган концессия субъектісі негізгі құралдарға қайта бағалауды жүргізгеннен кейін тарифтің шығын бөлігіне амортизациялық аударымдардың ұлғаюын кезең-кезеңмен енгізуі мүмкін.
15. Амортизациялық аударымдар негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге, концессиялық жобаларды, инвестициялық бағдарламаларды және (немесе) инвестициялық жобаларды іске асыруға бағытталады.
16. Қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу жөніндегі шығыстар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ставкаларға, ақы төлеу тәртібі мен шарттарына сәйкес анықталады.
17. Кезең шығыстарында заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген концессия субъектісінің концессиялық жобасын іске асыру үшін қарыз қаражатына сыйақы төлеу шығыстары ескеріледі.
Концессиялық жобаны іске асыру үшін ұлттық валютада алынған қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеу шығыстары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 2 есе ресми ставкасын қолдана отырып есептелген сома шегінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) есептеу кезінде ескеріледі.
Концессиялық жобаны іске асыру үшін шетел валютасында алынған қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеу шығыстары Лондон банкаралық нарығының 4 есе ставкасын қолдана отырып есептелген сома шегінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) есептеу кезінде ескеріледі.
Шетел валютасында алынған қарыз қаражаттары үшін сыйақы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарының негізгі көрсеткіштерінің және Қазақстан Республикасы республикалық бюджетінің болжамды көрсеткіштерінің негізінде шетел валютасына теңге бағамының болжамды өзгеруін ескере отырып, тарифтің шығын бөлігіндегі кезең шығыстарында ескеріледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасы мен Лондон банкаралық нарығының ставкасы концессия субъектісінің тарифін және тарифтік сметасын бекітуге өтінім берілген күнге қолданылады.
18. Кезең шығыстарында ескерілетін міндетті сақтандыру түрлерінің, салықтардың, алымдар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің шығыстары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ставкаларға, ақы төлеу тәртібі мен шарттарына сәйкес айқындалады.

19. В случае утверждения тарифа и тарифных смет по инициативе уполномоченного органа, расходы общехозяйственного и административного назначения уполномоченный орган включает в тарифы в пределах расходов, принятых в действовавших тарифах, с учетом прогнозируемого изменения индекса потребительских цен, предусмотренного Среднесрочным планом социально-экономического развития Республики Казахстан.
20. Уполномоченный орган принимает решение об изменении сумм расходов общехозяйственного и административного назначения, включаемых в тариф, по результатам проведенной финансовой экспертизы деятельности субъекта концессии, либо при снижении эффективности деятельности субъекта концессии (снижение объемов оказываемых регулируемых услуг, увеличение кредиторской и дебиторской задолженности).
Включение в расходы периода, расходов по созданию и совершенствованию систем и средств административного управления допускается только с согласия уполномоченного органа после представления расчета экономической эффективности от вложения средств на указанные цели.
21. Уполномоченный орган привлекает независимых экспертов для проведения экспертизы уровня расходов по видам затрат, учитываемых в тарифе, в рамках рассмотрения проектов тарифов и тарифных смет и проводит корректировку расходов на основании результатов экспертизы.
22. При формировании и утверждении тарифов и тарифных смет субъекта концессии не учитываются следующие расходы:
1) на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачи товарно-материальных ценностей и запасы на складах, другие непроизводительные расходы и потери, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 10 настоящих Правил;
2) амортизационные отчисления основных средств, не используемых при оказании регулируемых услуг;
3) на арендную плату за пользование основными средствами, используемыми в технологическом цикле при производстве и (или) предоставлении регулируемых услуг, полученными в доверительное управление, в имущественный найм, по лизингу;
4) платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
5) судебные издержки;
6) безнадежные долги;
7) штрафы, пени, неустойки и другие виды санкций за нарушение условий хозяйственных договоров, а также штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода;
8) убытки от хищений;
9) потери от брака;
10) на содержание объектов социальной сферы (здравоохранения, детских дошкольных учреждений, учебных заведений, профессионально-технических училищ, кроме технологически необходимых, оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда);

19. Уәкілетті органның бастамасы бойынша тарифті және тарифтік сметаны бекіткен жағдайда уәкілетті орган жалпы шаруашылық және әкімшілік мақсаттағы шығыстарды Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарында көзделген тұтыну бағалары индексінің болжамды өзгеруін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған шығыстардың шегінде тарифтерге енгізеді.
20. Уәкілетті орган концессия субъектісінің қызметіне жүргізілген қаржылық сараптаманың нәтижелері бойынша, не концессия субъектісі қызметінің тиімділігі кеміген (реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі азайған, кредиторлық және дебиторлық берешектер ұлғайған) жағдайда, тарифке енгізілетін жалпы шаруашылық және әкімшілік мақсаттағы шығыстардың сомасын өзгерту туралы шешім қабылдайды.
Әкімшілік басқару жүйелері мен құралдарын құру және жетілдіру жөніндегі шығыстарды кезең шығыстарына енгізу көрсетілген мақсаттарға қаражаттарды салудан болатын экономикалық тиімділіктің есебін ұсынғаннан кейін уәкілетті органның келісімімен ғана жол беріледі.
21. Уәкілетті орган тарифтердің және тарифтік сметалардың жобаларын қарау шеңберінде тарифте ескерілетін шығындардың түрлері бойынша шығыстардың деңгейіне сараптама жүргізу үшін тәуелсіз сарапшыларды тартады және сараптаманың нәтижелері негізінде шығыстарға түзету жүргізеді.
22. Концессия субъектісінің тарифтерін және тарифтік сметаларын қалыптастырған және бекіткен кезде мынадай шығыстар ескерілмейді:
1) нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптарға, тауарлық-материалдық құндылықтардың және қоймалардағы қорлардың бүлінуі мен жетіспеушілігіне жұмсалған шығыстар, осы Ереженің 10-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, басқа өнімсіз шығыстар мен ысыраптар;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсеткен кезде пайдаланылмайтын негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары;
3) сенімгерлік басқаруға, мүліктік жалға, лизинг бойынша алынған реттеліп көрсетілетін қызметтерді өндіру және (немесе) ұсыну кезінде технологиялық циклда пайдаланылатын негізгі құралдарды пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысы;
4) ластаушы заттардың нормативтен тыс тастандылары (шығарындылары) үшін төлемдер;
5) сот шығындары;
6) сенімсіз қарыздар;
7) шаруашылық шарттардың талаптарын бұзғаны үшін айыппұлдар, өсімақылар, тұрақсыздық айыптары мен санкциялардың басқа да түрлері;
8) талан-тараждан келген залалдар;
9) ақаудан болған ысыраптар;
10) әлеуметтік саланың объектілерін (денсаулық сақтау объектілерін, мектепке дейінгі балалар мекемелерін, оқу орындарын, технологиялық қажеттілерінен басқа, кәсіптік-техникалық училищелерді, сауықтыру лагерлерін, мәдениет және спорт объектілерін, тұрғын үй қорын) ұстауға;

11) на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий (проведение вечеров отдыха, спектаклей, концертов);
12) на погашение ссуд (включая беспроцентные), выданных работникам предприятий на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
13) по благоустройству садовых товариществ (в том числе, строительство дорог, энерго- и водоснабжение, осуществление других расходов общего характера);
14) на проведение и организацию лекций, выставок, диспутов, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, членские взносы в общественные организации и ассоциации;
15) по рекламе в средствах массовой информации, по изданию рекламной, плакатной и типографской продукции, за исключением продукции, используемой в производственных целях;
16) на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала субъекта концессии;
17) на выполнение работ по благоустройству города, оказанию помощи сельскому хозяйству и другие подобного рода работы;
18) на оплату отпусков работникам, обучающихся в организации образования;
19) по оплате путевок работникам и их детям на лечение, отдых, экскурсии за счет средств субъекта концессии, кроме затрат, связанных с реабилитационным лечением профзаболеваний;
20) по оплате услуг поликлиник по договорам, заключенным с органами здравоохранения на предоставление своим работникам медицинской помощи;
21) страховые платежи (взносы, уплачиваемые предприятиями по договорам личного и имущественного страхования, заключенных предприятиями в пользу своих работников);
22) по оплате дополнительно предоставленных (сверх предусмотренного законодательством) отпусков работникам, оплата проезда членов семьи работника к месту использования отпуска и обратно, а также компенсация за неиспользованный отпуск;
23) на оказание всех видов спонсорской помощи;
24) льготы работникам субъекта концессии (предоставление питания работникам бесплатно или по сниженным ценам, оплата абонементов в группы здоровья, занятий в секциях, клубах, протезирование), кроме предусмотренных законодательством;
25) на приобретение подарков на юбилейные даты или выдаваемые в виде поощрения работникам (включая автомашины, квартиры, предметы длительного пользования и другие товары, а также увеличение процентных ставок лицевых счетов работников);

11) мәдени-ағарту, сауықтыру және спорттық іс-шараларды жүргізуге (демалыс кештерін, спектакльдер, концерттер өткізу);
12) кәсіпорындар қызметкерлеріне тұрғын үй жағдайларын жақсартуға, бақша үйлерін сатып алуға және үй шаруашылығымен айналысуға берілген несиелерді (пайызсыздарды қоса алғанда) өтеуге;
13) бақша серіктестіктерін аббаттандыру бойынша (оның ішінде жол құрылысы, энергиямен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығыстарды жүзеге асыру);
14) дәрістер, көрмелер, диспуттар, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесулер, ғылыми-техникалық конференциялар өткізуге және ұйымдастыруға, қоғамдық ұйымдарға және қауымдастықтарға мүшелік жарналарға;
15) бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарнама жөніндегі, өндірістік мақсатта пайдаланылатын өнімдерді қоспағанда, жарнамалық, плакаттық және баспалық өнімдерді шығару бойынша;
16) концессия субъектісінің персоналы үшін пәтерлерді, тұрғын ғимараттарды және құрылыстарды, жатақханалардан және қонақ үйлерден орын сатып алуға, жалдауға және ұстауға;
17) қаланы аббаттандыру, ауыл шаруашылығына көмек көрсету жөніндегі жұмыстарды орындауға және жұмыстың осындай ұқсас түрлеріне;
18) білім беру ұйымдарында оқитын қызметкерлердің демалыстарына ақы төлеуге;
19) кәсіптік ауруларды оңалтып емдеуге байланысты шығындардан басқа, концессия субъектісінің қаражаты есебінен қызметкерлерді және олардың балаларын емдеуге, демалуға, экскурсияға берілетін жолдамаларды төлеу бойынша;
20) өз қызметкерлеріне медициналық көмек беруге денсаулық сақтау органдарымен жасалған шарттар бойынша емханалардың қызметтеріне ақы төлеу бойынша;
21) сақтандыру төлемдері (кәсіпорындар өз қызметкерлерінің пайдасына жасасқан жеке және мүліктік сақтандыру шарттары бойынша кәсіпорындар төлейтін жарналар);
22) қызметкерлерге қосымша берілген демалыстарға ( заңнамада көзделгеннен тыс) ақы төлеу, қызметкердің отбасы мүшелеріне демалысты пайдаланатын жерге бару және қайту жолына ақы төлеу, сондай-ақ пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін өтемақы;
23) демеушілік көмектің барлық түрлерін көрсетуге;
24) заңнамада көзделгеннен басқа, концессия субъектісінің қызметкерлеріне жеңілдіктер (қызметкерлерге тегін немесе төмендетілген баға бойынша тамақтар беру, денсаулық топтарындағы абонементтерге, секциялардағы, клубтардағы сабақтарға қатысқанына ақы төлеу, протездеу);
25) мерейтойлар күніне арналған немесе қызметкерлерге көтермелеу түрінде берілетін сыйлықтар сатып алуға (автомашиналарды, пәтерлерді, ұзақ пайдаланатын заттарды және басқа тауарларды, сондай-ақ қызметкерлердің жеке шоттарының пайыздық ставкасын көбейтуді қоса алғанда);

26) на компенсацию стоимости питания детям, находящимся в дошкольных учреждениях, санаториях и оздоровительных лагерях;
27) отчисления профсоюзам на цели, определенные коллективным договором;
28) связанные с изобретательством и рационализаторством производства: проведением опытно-экспериментальных работ, изготовлением и испытанием моделей и образцов по изобретениям и рационализаторским предложениям (за исключением работ, применяющихся в представлении регулируемых услуг (товаров, работ) и имеющих экономический эффект), организацией выставок, смотров, конкурсов и других мероприятий по изобретательству и рационализации, выплаты авторских вознаграждений;
29) другие виды расходов, непосредственно не относящиеся к производству и оказанию регулируемых услуг (товаров, работ) и приводящие к росту тарифов.
23. Уровень прибыли определяется как произведение ставки прибыли на величину регулируемой базы задействованных активов, участвующих при оказании регулируемых услуг.
Ставка прибыли определяется уполномоченным органом.
3. Порядок формирования тарифов на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта концессии, который осуществляет строительство
и эксплуатацию новых объектов на основе договора концессии
24. При формировании тарифа на регулируемые услуги Субъекта концессии учитываются:
1) материальные расходы, входящие в себестоимость определяются исходя из цен, предусмотренных в подтверждающих документах (договоры, счета-фактуры) и физического объема материальных ресурсов, исходя из применяемых норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии материальных ресурсов на выпуск единицы продукции (услуг, товаров, работ) и (или) годовых норм материальных ресурсов;
2) расходы по оплате труда персонала, включая выплаты доплат и надбавок за условия труда, предусмотренные системой оплаты труда в соответствии с трудовым законодательством;
3) амортизационные отчисления, определяемые с использованием метода, предусмотренного учетной политикой субъекта концессии и направляемые на проведение капитальных ремонтных работ , приводящих к увеличению стоимости основных средств, и являющийся одним из источников возврата денежных средств, вложенных при реализации договора концессии;
4) расходы, связанные с финансированием объектов социальной сферы, входящей в имущественный комплекс объекта концессии, подтвержденные соответствующими обосновывающими материалами;

26) мектепке дейінгі мекемелердегі, санаторийлердегі және сауықтыру лагерлеріндегі балаларды тамақтандыру құнын өтеуге;
27) ұжымдық шартпен айқындалған мақсаттарға кәсіподақтарға арналған аударымдар;
28) өндірістегі өнертапқыштыққа және рационализаторлыққа байланысты: тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарды жүргізумен, өнертабыс және рационализаторлық ұсыныстары бойынша модельдер мен үлгілерді дайындаумен және сынаумен (реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсынуда қолданылатын және экономикалық әсері бар жұмыстарды қоспағанда), өнертапқыштық және рационализаторлық бойынша көрмелер, байқаулар, конкурстар және басқа да іс-шаралар ұйымдастырумен, авторлық сыйлықақыларды төлеумен байланысты шығыстар;
29) реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) өндіруге және көрсетуге тікелей қатысы жоқ және тарифтердің өсуіне әкелетін шығыстардың басқа да түрлері.
23. Пайданың деңгейі реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде қатысатын қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасының шамасына пайда ставкасының көбейтіндісі ретінде айқындалады.
Пайда ставкасын уәкілетті орган анықтайды.
3. Концессия шартының негізінде жаңа объектілерді салуды және пайдалануды жүзеге асыратын концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер қалыптастыру тәртібі
24. Концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифті қалыптастыру кезінде:
1) өзіндік құнға кіретін материалдық шығыстар растаушы құжаттарда (шарттар, шот-фактуралар) көзделген бағаларға және өнімнің (қызметтердің, тауарлардың, жұмыстардың) бірлігін шығаруға арналған шикізат, материалдар, отын, энергия шығысының қолданылып отырған нормаларына сүйене отырып, материалдық шығыстардың нақты көлеміне және (немесе) материалдық ресурстардың жылдық нормаларына сүйене отырып анықталады;
2) еңбек заңнамасына сәйкес еңбекке ақы төлеу жүйесінде көзделген еңбек жағдайларына қосымша ақы және үстемеақы төлемдерін қоса алғанда, персоналдың еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстар;
3) концессия субъектісінің есеп саясатында кезделген әдісті пайдалана отырып айқындалатын және негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге бағытталатын, және концессия шартын іске асыру кезінде салынған ақша қаражатын қайтару көздерінің бірі болып табылатын амортизациялық аударымдар;
4) концессия объектісінің мүліктік кешеніне кіретін әлеуметтік саланың объектілерін қаржыландыруға байланысты, тиісті негіздеуші материалдармен расталған шығыстар;

5) расходы, связанные с возвратом вложенных средств на создание (строительство) нового объекта, предусмотренного договором концессии, в части некомпенсированной за счет амортизации и прибыли;
6) расходы на выплату вознаграждения за заемные средства для реализации концессионного договора;
7) другие расходы, непосредственно относящиеся к оказанию регулируемых услуг, а также подтвержденные обосновывающими материалами.
25. Выделяемая субъектам концессии субсидия из средств государственного бюджета учитывается в уменьшении затратной части тарифа, за исключением субсидий, направленных на расходы, не учтенные в затратной части тарифа.
26. Уполномоченный орган после проведения субъектом концессии переоценки основных средств, может поэтапно включать в затратную часть тарифа увеличение амортизационных отчислений в случае приведения к увеличению тарифов.
27. В тариф субъекта концессии включается уровень прибыли, определяемый исходя из ставки прибыли, умноженной на величину регулируемой базы задействованных активов, участвующих при оказании регулируемых услуг.
28. При формировании тарифа на регулируемую услугу субъекта концессии не учитываются следующие расходы:
1) амортизационные отчисления основных средств, не используемых при оказании регулируемых услуг;
2) платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
3) безнадежные долги;
4) штрафы, пени, неустойка и другие виды санкций за нарушение условий хозяйственных договоров, судебные издержки, а также штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода;
5) убытки от хищений;
6) на содержание объектов социальной сферы (здравоохранения, детских дошкольных учреждений, учебных заведений, профессионально-технических училищ, кроме технологически необходимых, оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда), кроме предусмотренных договором концессии;
7) на погашение ссуд (включая беспроцентные), полученных работниками организации на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
8) на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий (проведение вечеров отдыха, концертов и других);
9) на благоустройство садовых товариществ (строительство дорог, энерго- и водоснабжение, осуществление других расходов общего характера);
10) на оказание спонсорской помощи;
11) на потери от брака;
12) на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала субъектов концессии, за исключением вахтовой организации производства;

5) концессия шартында көзделген жаңа объектіні құруға (салуға) салынған қаражатты қайтаруға байланысты шығыстар амортизация және пайда есебінен өтелмеген бөлігінде;
6) концессиялық шартты іске асыру үшін қарыз қаражатына сыйақы төлеуге арналған шығыстар;
7) реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуге тікелей қатысты, сондай-ақ негіздеуші материалдармен расталған басқа да шығыстар ескеріледі.
25. Концессия субъектілеріне мемлекеттік бюджеттің қаражатынан бөлінетін субсидия, шығыстарға бағытталған, тарифтің шығын бөлігінде ескерілмеген субсидияларды қоспағанда, тарифтің шығын бөлігін кемітуге қарай ескеріледі.
26. Уәкілетті орган концессия субъектісі негізгі құралдарға қайта бағалау жүргізгеннен кейін тарифтерді ұлғайтуға келтірген жағдайда тарифтің шығын бөлігіне амортизациялық аударымдарды ұлғайтуды кезең-кезеңмен енгізуге құқылы.
27. Концессия субъектісінің тарифіне реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде қатысатын қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасының шамасына көбейтілген пайда ставкасына сүйене отырып айқындалатын пайда деңгейі енгізіледі.
28. Концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті қалыптастыру кезінде мынадай шығыстар ескерілмейді:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылмайтын негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары;
2) ластаушы заттардың нормативтен тыс тастандылары (шығарындылары) үшін төлемдер;
3) сенімсіз қарыздар;
4) шаруашылық шарттардың талаптарын бұзғаны үшін айыппұлдар, өсімақылар, тұрақсыздық айыптары мен санкциялардың басқа да түрлері, сот шығындары және табысты жасырғаны (төмендеткені) үшін айыппұлдар;
5) талан-тараждан келген залалдар;
6) концессия шартында көзделгеннен басқа, әлеуметтік саланың объектілерін (денсаулық сақтау объектілерін, мектепке дейінгі балалар мекемелерін, оқу орындарын, технологиялық қажеттілерінен басқа, кәсіптік-техникалық училищелерді, сауықтыру лагерлерінің объектілерін, мәдениет және спорт объектілерін, тұрғын үй қорын) ұстауға;
7) кәсіпорындар қызметкерлеріне тұрғын үй жағдайларын жақсартуға, бақша үйлерін сатып алуға және үй шаруашылығымен айналысуға берілген несиелерді (пайызсыздарды қоса алғанда) өтеуге;
8) мәдени-ағарту, сауықтыру және спорттық іс-шараларды жүргізуге (демалыс кештерін, спектакльдер, концерттер өткізу);
9) бақша серіктестіктерін аббаттандыруға (оның ішінде жол құрылысы, энергиямен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығыстарды жүзеге асыру);
10) демеушілік көмек көрсетуге;
11) ақаудан болған ысыраптарға;
12) өндірісті вахталық ұйымдастыруды қоспағанда, концессия субъектісінің персоналы үшін пәтерлерді, тұрғын ғимараттарды және құрылыстарды, жатақханалардан және қонақ үйлерден орын сатып алуға, жалдауға және ұстауға;

13) на приобретение подарков на юбилейные даты или выдаваемые в виде поощрения работникам;
14) на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачи товарно-материальных ценностей и запасы на складах, другие непроизводительные расходы;
15) не относящиеся непосредственно к оказанию регулируемых услуг, а также не подтвержденные обосновывающими материалами (договоры, счета-фактуры, финансовые и другие документы).

13) мерейтойлар күніне арналған немесе қызметкерлерге көтермелеу түрінде берілетін сыйлықтар сатып алуға;
14) нормативтен тыс ысыраптар және коммерциялық ысыраптарға, тауар-материалдық құндылықтар мен қоймалардағы қорлардың бүлінуі мен жетіспеушілігі, басқа да өнімсіз шығыстар;
15) реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) көрсетуге тікелей қатысы жоқ, сондай-ақ негіздеуші материалдармен расталмаған (шарттар, шот-фактуралар, қаржылық және басқа да құжаттар).