Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 2009 года № 494. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2131
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2131 (порядок введения в действие см. п. 5).
В соответствии с подпунктом 8) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 4 июня 2003 года "О системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемый государственный норматив сети организаций здравоохранения Республики Казахстан (далее - государственный норматив).
2. Акимам областей, городов Астаны и Алматы:
1) привести номенклатуру существующей сети организаций здравоохранения в соответствие с настоящим государственным нормативом до 1 января 2011 года;
2) обеспечить предоставление информации по реализации данного постановления в Министерство здравоохранения Республики Казахстан до 15 января 2010 и 2011 годов.
3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан предоставить сводную информацию о выполненных мероприятиях в Правительство Республики Казахстан до 25 января 2011 года.
4. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 26 апреля 1999 года № 472 "О мерах по улучшению первичной медико-санитарной помощи сельскому населению" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 14, ст. 148);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2005 года № 1304 "О мерах совершенствования первичной медико-санитарной помощи населению Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 50, ст. 642);
3) постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года № 102 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2005 года № 1304" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 5, ст. 56).
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 апреля 2009 года № 494
Государственный норматив сети организаций
здравоохранения Республики Казахстан
В зависимости от плотности населения и отдаленности населенных пунктов создается следующая сеть организаций здравоохранения:
1. Организации здравоохранения, оказывающие первичную медико-санитарную помощь (далее - ПМСП):

Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 9 сәуірдегі N 494 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2131 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2131 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Қаулысымен
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы Заңының 6-бабының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі (бұдан әрі — мемлекеттік норматив) бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) 2011 жылғы 1 қаңтарға дейін жұмыс істеп тұрған денсаулық сақтау ұйымдары желісінің номенклатурасын осы мемлекеттік нормативке сәйкес келтірсін;
2) 2010 және 2011 жылдардың 15 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне осы қаулының іске асырылуы жөнінде ақпарат берілуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі 2011 жылғы 25 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне орындалған іс-шаралар туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Ауыл тұрғындарына бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуді жақсарту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 26 сәуірдегі N 472 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 14, 148-құжат);
2) "Қазақстан Республикасының халқына бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуді жетілдіру шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 1304 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 50, 642-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 1304 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 ақпандағы N 102 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., N 5, 56-құжат).
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 9 сәуірден
N 494 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі
Халықтың тығыздығы мен елді мекендердің шалғайлығына қарай мынадай денсаулық сақтау ұйымдарының желісі құрылады:
1. Бастапқы медициналық-санитарлық көмек (бұдан әрі - БМСК) көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары:

1) районная поликлиника (далее - РП) создается в районном центре с количеством проживающего населения в районе более 30000 (тридцать тысяч) человек и включает в себя консультативно- диагностическое отделение, отделение общей практики и/или участковой службы, станцию (отделение) скорой медицинской помощи, а также структурные подразделения, оказывающие ПМСП:
медицинский пункт создается в сельских населенных пунктах (далее - CНП) с количеством прикрепленного населения до 800 (восемьсот) человек;
фельдшерско-акушерский пункт создается в СНП с количеством прикрепленного населения от 800 (восемьсот) до 2000 (две тысячи) человек;
врачебная амбулатория создается в СНП с количеством прикрепленного населения от 2000 (две тысячи) до 10000 (десять тысяч) человек;
сельская поликлиника создается в СНП компактного проживания населения с численностью от 10000 (десять тысяч) человек и более.
В районном центре с количеством проживающего населения в районе менее 30000 (тридцать тысяч) человек РП создается как структурное подразделение центральной районной больницы;
2) городская поликлиника (далее - ГП) создается в городах с численностью прикрепленного населения более 30000 (тридцать тысяч) человек и включает в себя консультативно-диагностическое отделение, отделение общей практики и/или участковой службы;
3) врачебная амбулатория создается в городах как структурное подразделение ГП с численностью прикрепленного населения менее 30000 (тридцать тысяч) человек.
2. Организации здравоохранения, оказывающие консультативно-диагностическую помощь :
1) в столице и городе республиканского значения создается консультативно-диагностический центр как самостоятельное юридическое лицо;
2) в областных центрах консультативно-диагностический центр создается как структурное подразделение областной больницы.
3. Организации здравоохранения, оказывающие скорую медицинскую помощь :
1) в городах с количеством проживающего населения более 100000 (сто тысяч) человек, областных центрах, городе республиканского значения, столице создается станция скорой медицинской помощи;
2) в городах с количеством проживающего населения менее 100000 (cто тысяч) человек станция скорой медицинской помощи создается как структурное подразделение поликлиники.
4. Организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в области формирования здорового образа жизни :
1) в областных центрах, городе республиканского значения и столице создается центр формирования здорового образа жизни (далее - ЦФЗОЖ);
2) в районном центре ЦФЗОЖ создается как структурное подразделение областного ЦФЗОЖ.

1) аудандық емхана (бұдан әрі - АЕ) аудандағы тұрғын халқының саны 30000 (отыз мың) адамнан асатын аудан орталығында құрылады және консультациялық-диагностикалық бөлімшені, жалпы практика және/немесе учаскелік қызмет бөлімшесін, жедел медициналық жәрдем станциясын (бөлімшесін), сондай-ақ БМСК көрсететін мынадай құрылымдық бөлімшелерді қамтиды:
медициналық пункт бекітілген халқының саны 800 (сегіз жүз) адамға дейін ауылдық елді мекендерде (бұдан әрі - АЕМ) құрылады;
фельдшерлік-акушерлік пункт бекітілген халқының саны 800 (сегіз жүз) адамнан 2000 (екі мың) адамға дейін АЕМ-де құрылады;
дәрігерлік амбулатория бекітілген халқының саны 2000 (екі мың) адамнан 10000 (он мың) адамға дейін АЕМ-де құрылады;
ауылдық емхана тұрғын халқының саны 10000 (он мың) және одан да көп адамға дейін халқы жинақы орналасқан АЕМ-де құрылады.
Аудандағы тұрғын халқының саны кемінде 30000 (отыз мың) аудан орталығында аудандық орталық аурухананың құрылымдық бөлімшесі ретінде АЕ құрылады;
2) қалалық емхана (бұдан әрі - ҚЕ) бекітілген тұрғын халқының саны 30000 (отыз мың) адамнан асатын қалаларда құрылады және консультациялық-диагностикалық бөлімшені, жалпы практика бөлімшесін және/немесе учаскелік қызмет бөлімшесін қамтиды;
3) дәрігерлік амбулатория бекітілген тұрғын халқының саны кемінде 30000 (отыз мың) адам қалаларда ҚЕ-ның құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.
2. Консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары:
1) астанада және республикалық маңызы бар қалада консультациялық-диагностикалық орталық дербес заңды тұлға ретінде құрылады;
2) облыс орталықтарында консультациялық-диагностикалық орталық облыстық аурухананың құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.
3. Жедел медициналық жәрдем көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары:
1) тұрғын халқының саны 100000 (бір жүз мың) адамнан астам болатын қалаларда, облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада, астанада жедел медициналық жәрдем станциясы құрылады;
2) тұрғын халқының саны кемінде 100000 (бір жүз мың) адам қалаларда жедел медициналық жәрдем станциясы емхананың құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.
4. Салауатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары:
1) облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада салауатты өмір салтын қалыптастыру орталығы (бұдан әрі - СӨСҚО) құрылады;
2) аудан орталығында СӨСҚО облыстық СӨСҚО құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.

5. Организации здравоохранения, оказывающие стационарную помощь:
1) центральная районная больница (далее - ЦРБ) создается в районном центре и представлена в виде многопрофильного стационара, в состав которой структурно входят детское, родильное, профильные и инфекционное отделения, а также сельская больница. Сельская больница создается в отдаленных CHП с численностью проживающего населения не менее 5000 (пять тысяч) человек с учетом местных особенностей, включая климато-географические условия, как структурное подразделение ЦРБ;
2) межрайонная больница создается в одном из СНП на несколько районов с количеством проживающего населения менее 20000 (двадцать тысяч) человек;
3) городская больница (далее - ГБ) создается в виде многопрофильного стационара, в состав которой структурно входят детское, родильное, профильные и инфекционное отделения;
4) городская детская больница создается в городах с количеством проживающего населения более 100000 (сто тысяч) человек в виде многопрофильного стационара, в состав которой структурно входят профильные и инфекционное отделения.
В городах с количеством проживающего населения менее 100000 (сто тысяч) человек создается детское отделение при ГБ.
5) областная больница создается в виде многопрофильного стационара, в состав которой структурно входят консультативно- диагностическое, родильное, инфекционное и соматические отделения, отделение оказания экстренной медицинской помощи гражданам в труднодоступных местностях (санитарная авиация);
6) областная детская больница создается в виде многопрофильного стационара, в состав которой структурно входят профильные и инфекционное отделения;
7) перинатальный центр создается в областных центрах, городе республиканского значения, столице.
6. Организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
1) в областных центрах, городе республиканского значения и столице создается центр санитарно-эпидемиологической экспертизы;
2) на республиканском уровне создается санитарно- эпидемиологическая станция;
3) на областном уровне создается противочумная станция.
7. Аптека, аптечные пункты, аптечные склады, осуществляющие фармацевтическую деятельность, создаются как структурное подразделение организаций здравоохранения.
8. Научные организации в области здравоохранения (национальный и научный центры, научно-исследовательский институт) создаются на республиканском уровне, в городе республиканского значения и столице.
9. Организации образования в области здравоохранения (организации среднего медицинского и фармацевтического образования, организации высшего и последипломного медицинского и фармацевтического образования) создаются на республиканском, городе республиканского значения, столице, областном, районном (городе районного значения) уровнях.

5. Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары:
1) аудандық орталық аурухана (бұдан әрі - АОА) аудан орталығында құрылады және құрамына балалар, босандыру, бейінді және жұқпалы аурулар бөлімшелері, сондай-ақ ауылдық аурухана құрылым ретінде енетін көп бейінді стационар түрінде ұсынылған. Ауылдық аурухана климаттық-географиялық жағдайларды қоса алғанда, жергілікті ерекшеліктерді ескере отырып, тұрғын халқының саны кемінде 5000 (бес мың) адам шалғай АЕМ-де АОА құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады;
2) ауданаралық аурухана тұрғын халқының саны кемінде 20000 (жиырма мың) адам бірнеше ауданға АЕМ-нің бірінде құрылады;
3) қалалық аурухана (бұдан әрі - ҚА) құрамына балалар, босандыру, бейінді және жұқпалы аурулар бөлімшелері құрылым ретінде енетін көп бейінді стационар түрінде құрылады;
4) қалалық балалар ауруханасы тұрғын халқының саны 100000 (бір жүз мың) адамнан астам қалаларда құрамына бейінді және жұқпалы аурулар бөлімшелері құрылым ретінде енетін көп бейінді стационар түрінде құрылады.
Тұрғын халқының саны кемінде 100000 (бір жүз мың) адам қалаларда ҚА-ның жанынан балалар бөлімшесі құрылады;
5) облыстық аурухана құрамына консультациялық-диагностикалық, балалар, босандыру, жұқпалы аурулар және соматикалық бөлімшелер, жол қатынасы қиын жерлердегі азаматтарға шұғыл медициналық көмек көрсету бөлімшесі (санитарлық авиация) құрылым ретінде енетін көп бейінді стационар ретінде құрылады;
6) облыстық балалар ауруханасы құрамына бейінді және жұқпалы аурулар бөлімшелері құрылым ретінде енетін көп бейінді стационар ретінде құрылады;
7) перинаталдық орталық облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада, астанада құрылады.
6. Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары:
1) облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылатын санитарлық-эпидемиологиялық сараптама орталығы құрылады;
2) республикалық деңгейде санитарлық-эпидемиологиялық станция құрылады;
3) облыстық деңгейде обаға қарсы станция құрылады.
7. Фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын дәріхана, дәріханалық пункттер, дәріханалық қоймалар денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.
8. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар (ұлттық және ғылыми орталықтар, ғылыми-зерттеу институты) республикалық деңгейде, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылады.
9. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары (орта медициналық және фармацевтикалық білім беру ұйымдары, жоғары және дипломнан кейінгі медициналық және фармацевтикалық білім беру ұйымдары) республикалық деңгейде, республикалық маңызы бар қалада, астанада, облыстық, аудандық (аудандық маңызы бар қалада) деңгейлерде құрылады.

10. Организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в области службы крови, судебной медицины:
1) на областном и республиканском уровнях, в городе республиканского значения и столице создается центр крови;
2) на республиканском уровне с филиалами в областных центрах создается центр судебной медицины.
11. Иные организации здравоохранения, предусмотренные законодательством Республики Казахстан :
1) на районном и областном уровнях, в городе республиканского значения и столице создается противотуберкулезный диспансер (больница);
2) в областных центрах, городе республиканского значения и столице создается онкологический диспансер;
3) в областных центрах, городе республиканского значения и столице создается наркологическая лечебно-профилактическая организация;
4) в областных центрах, городе республиканского значения и столице создается психиатрическая лечебно-профилактическая организация;
5) в областных центрах, городе республиканского значения и столице создается кожно-венерологический диспансер;
6) в областных центрах, городе республиканского значения и столице создается центр по профилактике и борьбе со СПИД;
7) на республиканском уровне создается лепрозорий;
8) на областном и республиканском уровнях создаются специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр;
9) в городах районного значения, областных центрах, городе республиканского значения и столице создается дом ребенка;
10) в городах районного значения, областных центрах, городе республиканского значения и столице создаются больница сестринского ухода, хоспис;
11) на республиканском уровне создается медицинский холдинг;
12) по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения создаются иные медицинские организации.

10. Қан қызметі, сот медицинасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары:
1) облыстық және республикалық деңгейлерде, республикалық маңызы бар қалада және астанада қан орталығы құрылады;
2) облыс орталықтарындағы филиалдарымен республикалық деңгейде сот медицинасы орталығы құрылады.
11. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де денсаулық сақтау ұйымдары:
1) аудандық және облыстық деңгейлерде, республикалық маңызы бар қалада және астанада туберкулезге қарсы диспансер (аурухана) құрылады;
2) облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада онкологиялық диспансер құрылады;
3) облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада наркологиялық емдеу-профилактикалық ұйым құрылады;
4) облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада психиатриялық емдеу-профилактикалық ұйым құрылады;
5) облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада тері-венерологиялық диспансер құрылады;
6) облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес орталығы құрылады;
7) республикалық деңгейде лепрозорий құрылады;
8) облыстық және республикалық деңгейлерде мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы құрылады;
9) аудандық маңызы бар қалаларда, облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада сәбилер үйі құрылады;
10) аудандық маңызы бар қалаларда, облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада мейірбикелік күтім жасау ауруханасы, хоспис құрылады;
11) республикалық деңгейде медициналық холдинг құрылады;
12) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша өзге де медициналық ұйымдар құрылады.