Об утверждении Правил освобождения материально-технических средств и услуг, приобретаемых в Республике Казахстан Соединенными Штатами Америки или от их имени, от налогов и других обязательных платежей в бюджет
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 2009 года № 1336.
В соответствии с пунктом 5 Поправки к Соглашению между Республикой Казахстан и Соединенными Штатами Америки относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия, ратифицированной Законом Республики Казахстан от 2 июня 2009 года, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила освобождения материально-технических средств и услуг, приобретаемых в Республике Казахстан Соединенными Штатами Америки или от их имени, от налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с пунктом 1 статьи XII Соглашения между Республикой Казахстан и Соединенными Штатами Америки относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения оружия массового уничтожения.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 сентября 2009 года № 1336
Правила
освобождения материально-технических средств и услуг,
приобретаемых в Республике Казахстан Соединенными Штатами
Америки или от их имени, от налогов и других обязательных
платежей в бюджет
1. Настоящие Правила освобождения материально-технических средств и услуг, приобретаемых в Республике Казахстан Соединенными Штатами Америки или от их имени, от налогов и других обязательных платежей в бюджет (далее - Правила) определяют порядок освобождения материально-технических средств и услуг, приобретаемых в Республике Казахстан Соединенными Штатами Америки или от их имени, от налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с пунктом 1 статьи XII Соглашения между Республикой Казахстан и Соединенными Штатами Америки относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения оружия массового уничтожения (далее - Рамочное соглашение).
2. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) Соглашение по осуществлению - Соглашение о выполнении Рамочного соглашения, заключенное в соответствии с пунктом 1 статьи III Рамочного соглашения;

Америка Құрама Штаттары немесе оның атынан басқалар Қазақстан Республикасында сатып алатын материалдық-техникалық құралдар мен қызметтерді салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерден босату ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 9 қыркүйектегі N 1336 Қаулысы.
Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 2 маусымдағы Заңымен ратификацияланған Қазақстан Республикасы мен Америка Құрама Штаттарының арасындағы континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісімге Түзетулердің 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы мен Америка Құрама Штаттарының арасындағы континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және жаппай қырып-жоятын қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісімнің XII бабының 1-тармағына сәйкес Америка Құрама Штаттары немесе оның атынан басқалар Қазақстан Республикасында сатып алатын материалдық-техникалық құралдар мен қызметтерді салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерден босату ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 9 қыркүйектегі
N 1336 қаулысымен
бекітілген
Америка Құрама Штаттары немесе оның атынан басқалар Қазақстан
Республикасында сатып алатын материалдық-техникалық құралдар
мен қызметтерді салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдерден босату ережесі
1. Осы Америка Құрама Штаттары немесе оның атынан басқалар Қазақстан Республикасында сатып алатын материалдық-техникалық құралдар мен қызметтерді салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерден босату ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы мен Америка Құрама Штаттарының арасындағы континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және жаппай қырып-жоятын қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісімнің (бұдан әрі - Негіздемелік келісім) XII бабының 1-тармағына сәйкес Америка Құрама Штаттары немесе оның атынан басқалар Қазақстан Республикасында сатып алатын материалдық-техникалық құралдар мен қызметтерді салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерден босату тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) Жүзеге асыру жөніндегі келісім - Негіздемелік келісімнің III бабының 1-тармағына сәйкес жасалған Негіздемелік келісімді орындау туралы келісім;

2) исполнительный орган Республики Казахстан - исполнительный орган Республики Казахстан, определенный статьей II Рамочного соглашения или исполнительный орган Республики Казахстан, являющийся стороной Соглашения по осуществлению;
3) уполномоченный орган Республики Казахстан по вопросам налогообложения означает уполномоченный орган, определяемый в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс);
4) лицо - лицо, приобретающее в Республике Казахстан материально-технические средства и услуги от имени Соединенных Штатов Америки в соответствии с пунктом 1 статьи ХII Рамочного соглашения для осуществления Рамочного соглашения и Соглашения по осуществлению:
генеральный подрядчик - подрядчик исполнительного органа Соединенных Штатов Америки согласно статье II Рамочного соглашения, а также подрядчик министерства или агентства Соединенных Штатов Америки, на которые возложены обязанности по реализации Соглашений по осуществлению;
субподрядчик - лицо, заключившее договоры или контракты с генеральным подрядчиком;
подрядчик субподрядчика - лицо, заключившее договоры или контракты с субподрядчиками;
5) налоговый агент - лицо, на которое в соответствии с Налоговым кодексом возложена обязанность по исчислению, удержанию и перечислению налогов, удерживаемых у источника выплаты.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.05.2020 № 305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Лицо или налоговый агент по мере приобретения материально-технических средств, услуг в Республике Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи XII Рамочного соглашения представляет в налоговый орган Республики Казахстан следующую информацию о таком приобретении:
1) заявление на освобождение стоимости материально-технических средств и услуг, приобретаемых в Республике Казахстан Соединенными Штатами Америки или от их имени, от налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с пунктом 1 статьи XII Рамочного соглашения по форме, установленной уполномоченным органом Республики Казахстан по вопросам налогообложения, с указанием следующих сведений:
наименование юридического лица, юридический адрес, бизнес-идентификационный номер (БИН) (в случае отсутствия БИН – номер налоговой регистрации в стране резидентства);
фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, данные документа, удостоверяющего личность физического лица, индивидуальный идентификационный номер (ИИН) (в случае отсутствия ИИН номер налоговой регистрации в стране резидентства), адрес места жительства лица;

2) Қазақстан Республикасының атқарушы органы - Негіздемелік келісімнің II бабында айқындалған Қазақстан Республикасының атқарушы органы немесе Жүзеге асыру жөніндегі келісімнің тарабы болып табылатын Қазақстан Республикасының атқарушы органы;
3) Қазақстан Республикасының салық салу мәселелері жөніндегі уәкілетті органы 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес айқындалатын уәкілетті органды білдіреді;
4) тұлға - Негіздемелік келісімді және Жүзеге асыру жөніндегі келісімді Жүзеге асыру үшін Негіздемелік келісімнің XII бабының 1-тармағына сәйкес Америка Құрама Штаттарының атынан Қазақстан Республикасында материалдық-техникалық құралдар мен қызметтерді сатып алатын тұлға:
бас мердігер - Негіздемелік келісімнің II бабына сәйкес Америка Құрама Штаттары атқарушы органының мердігері, сондай-ақ Жүзеге асыру жөніндегі келісімдерді іске асыру жөніндегі міндеттер жүктелген Америка Құрама Штаттары министрлігінің немесе агенттігінің мердігері;
қосалқы мердігер - бас мердігермен шарттар немесе келісім-шарттар жасасқан тұлға;
қосалқы мердігердің мердігері - қосалқы мердігерлермен шарттар немесе келісім-шарттар жасасқан тұлға;
5) салық агенті - Салық кодексіне сәйкес төлем көзінен ұсталатын салықтарды есептеу, ұстау және аудару жөніндегі міндет жүктелген тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 20.05.2020 № 305 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Тұлға немесе салық агенті Негіздемелік келісімнің XII бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында материалдық-техникалық құралдарды, қызметтерді сатып алуына қарай Қазақстан Республикасының салық органына осындай сатып алу туралы мынадай ақпарат береді:
1) Қазақстан Республикасының салық салу мәселелері жөніндегі уәкілетті органы белгілеген нысан бойынша Негіздемелік келісімнің XII бабының 1-тармағына сәйкес Америка Құрама Штаттары немесе оның атынан басқалар Қазақстан Республикасында сатып алатын материалдық-техникалық құралдар мен қызметтердің құнын мынадай мәліметтер көрсетіле отырып, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерден босатуға өтініш:
заңды тұлғаның атауы, заңды мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) (БСН болмаған жағдайда – резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі);
тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) (ЖСН болмаған жағдайда резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі), тұлғаның тұрғылықты жерінің мекенжайы;

указание одного из лиц, предусмотренных подпунктом 4) пункта 2 настоящих Правил;
вид деятельности лица;
сроки осуществления деятельности лица в рамках Рамочного соглашения или Соглашения по осуществлению;
стоимость материально-технических средств и услуг, приобретаемых в Республике Казахстан лицом для осуществления Рамочного соглашения или Соглашения по осуществлению;
2) нотариально заверенные копии соответствующих договоров или контрактов с переводом на государственный либо русский язык;
3) акты выполненных и принятых работ (услуг), оформленных в установленном порядке.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.05.2020 № 305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Налоговый орган по месту регистрации лица со дня получения документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил, обязан рассмотреть представленные лицом документы в соответствии с пунктом 1 статьи ХII Рамочного соглашения в течение 45 календарных дней.
При этом в течение 3 календарных дней со дня получения указанных документов налоговый орган направляет запрос в исполнительный орган Республики Казахстан для получения подтверждения об осуществлении деятельности лица в рамках Рамочного соглашения или Соглашения по осуществлению с указанием соответствующего договора или контракта.
5. Налоговый орган по месту регистрации лица после рассмотрения документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил, и получения подтверждения об осуществлении деятельности лица в рамках Рамочного соглашения или Соглашения по осуществлению с указанием соответствующего договора или контракта выносит решение об освобождении от налогов и обязательных платежей в бюджет.
В случае непредоставления лицом одного из документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил, или неподтверждения исполнительным органом Республики Казахстан осуществления деятельности лица в рамках Рамочного соглашения или Соглашения по осуществлению, налоговый орган по месту регистрации лица принимает решение об отказе в освобождении от налогов и других обязательных платежей в бюджет.

осы Ереженің 2-тармағының 4) тармақшасында көзделген тұлғалардың бірін көрсету;
тұлға қызметінің түрі;
Негіздемелік келісім немесе Жүзеге асыру жөніндегі келісім шеңберінде тұлғаның қызметін жүзеге асыру мерзімі;
Негіздемелік келісімді немесе Жүзеге асыру жөніндегі келісімді жүзеге асыру үшін тұлғаның Қазақстан Республикасында сатып алатын материалдық-техникалық құралдар мен қызметтердің құны;
2) мемлекеттік тілге не орыс тіліне аударылған тиісті шарттардың немесе келісім-шарттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері;
3) белгіленген тәртіппен ресімделген орындалған және қабылданған жұмыстардың (қызметтердің) актілері.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 20.05.2020 № 305 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Тұлғаның тіркеу орны бойынша салық органы осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күнінен бастап Негіздемелік келісімнің XII бабының 1-тармағына сәйкес тұлға табыс еткен құжаттарды 45 күнтізбелік күн ішінде қарауға міндетті.
Бұл ретте, көрсетілген құжаттарды алған күнінен бастап 3 күнтізбелік күн ішінде салық органы тиісті шартты немесе келісім-шартты көрсете отырып, Негіздемелік келісімнің немесе Жүзеге асыру жөніндегі келісімнің шеңберінде тұлғаның қызметін жүзеге асыруы туралы растама алу үшін Қазақстан Республикасының атқарушы органына сұрау жібереді.
5. Тұлғаның тіркеу орны бойынша салық органы осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген құжаттарды қарағаннан және тұлғаның өз қызметін Негіздемелік келісімнің немесе Жүзеге асыру жөніндегі келісімнің шеңберінде жүзеге асыруы туралы растау алғаннан кейін тиісті шарт пен келісім-шартты көрсете отырып, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерден босату туралы шешім шығарады.
Тұлға осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген құжаттардың біреуін бермеген немесе Негіздемелік келісімнің немесе Жүзеге асыру жөніндегі келісімнің шеңберінде тұлғаның қызметін жүзеге асыруын Қазақстан Республикасының атқарушы органы растамаған жағдайда, тұлғаның тіркеу орны бойынша салық органы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерден босатудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.