Об утверждении Правил запрета на ввоз, а также на производство, применение и реализацию на территории Республики Казахстан продукции, предназначенной для использования и применения населением, а также в предпринимательской и (или) иной деятельности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2267. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2022 года № 222.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.04.2022 № 222 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила запрета на ввоз, а также на производство, применение и реализацию на территории Республики Казахстан продукции, предназначенной для использования и применения населением, а также в предпринимательской и (или) иной деятельности.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2004 года № 218 "Об утверждении Правил по запрещению ввоза, а также производства, применения и реализации на территории Республики Казахстан продукции, предназначенной для использования и применения населением, а также в хозяйственной деятельности" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 10, ст. 118).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2009 года № 2267
Правила
запрета на ввоз, а также на производство, применение
реализацию на территории Республики Казахстан продукции,
предназначенной для использования и применения населением,
а также в предпринимательской и (или) иной деятельности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила запрета на ввоз, а также на производство, применение и реализацию на территории Республики Казахстан продукции, предназначенной для использования и применения населением, а также в предпринимательской и (или) иной деятельности (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", Законом Республики Казахстан "О безопасности пищевой продукции" и устанавливают порядок запрета на ввоз, а также на производство, применение и реализацию на территории Республики Казахстан продукции, предназначенной для использования и применения населением, а также в предпринимательской и (или) иной деятельности (далее - продукция).

Халықтың пайдалануы мен қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалану мен қолдануға арналған өнімдерді Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, сондай-ақ өндіруге, қолдануға және өткізуге тыйым салу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2267 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 14 сәуірдегі № 222 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 14.04.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Халықтың пайдалануы мен қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалану мен қолдануға арналған өнімдерді Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, сондай-ақ өндіруге, қолдануға және өткізуге тыйым салу ережесі бекітілсін.
2. "Халықтың, сондай-ақ шаруашылық қызметте пайдалануы мен қолдануына арналған өнімді Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, сондай-ақ онда өндіруге, қолдануға және сатуға тыйым салу жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 24 ақпандағы № 218 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 10, 118-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2267 қаулысымен
бекітілген
Халықтың пайдалануы мен қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және
(немесе) өзге де қызметте пайдалану мен қолдануға
арналған өнімдерді Қазақстан Республикасының аумағына
әкелуге, сондай-ақ өндіруге, қолдануға және өткізуге
тыйым салу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Халықтың пайдалануы мен қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалану мен қолдануға арналған өнімдерді Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, сондай-ақ өндіруге, қолдануға және өткізуге тыйым салу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне, "Тағам өнімінің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және халықтың пайдалануы мен қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалану мен қолдануға арналған өнімдерді (бұдан әрі - өнім) Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, сондай-ақ өндіруге, қолдануға және өткізуге тыйым салу тәртібін белгілейді.

2. Порядок запрета на ввоз, производство, применение и
реализацию продукции, предназначенной для использования
населением, а также в предпринимательской и (или) иной
деятельности
2. С целью охраны здоровья граждан и территории Республики Казахстан от завоза инфекционных и паразитарных заболеваний, а также потенциально опасных для здоровья человека продукции в ходе проведения санитарно-карантинного контроля в пунктах пропуска на Государственной границе Республики Казахстан и санитарно-эпидемиологического надзора должностные лица санитарно-эпидемиологической службы проводят санитарно-эпидемиологическое обследование ввозимой, производимой, применяющейся и реализуемой на территории Республики Казахстан продукции, за исключением продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному и фитосанитарному контролю.
3. По результатам санитарно-эпидемиологического обследования должностным лицом санитарно-эпидемиологической службы составляется акт санитарно-эпидемиологического обследования.
4. Запрещается ввоз, применение и реализация на территории Республики Казахстан продукции, предназначенной для использования и применения населением, а также в предпринимательской и (или) иной деятельности при:
1) несоответствии санитарно-эпидемиологическим требованиям и требованиям технических регламентов;
2) отсутствии документа, удостоверяющего безопасность, выдаваемого уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
3) отсутствии санитарного паспорта (при эксплуатации или использовании объекта, транспортного средства, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому контролю);
4) выявлении фальсифицированной продукции;
5) неустановленном сроке годности и (или) хранения, истекшем сроке годности и (или) хранения;
6) при обнаружении насекомых, грызунов и следов их пребывания в самой продукции;
7) создании угрозы возникновения и распространения инфекционных заболеваний или массовых неинфекционных заболеваний и отравлений, в том числе признании ее опасной для здоровья и среды обитания населения по результатам санитарно-эпидемиологической экспертизы.
5. Производство продукции, предназначенной для использования, применения населением, а также в предпринимательской и (или) иной деятельности, запрещается при:
1) несоответствии объектов и технологии производства санитарно-эпидемиологическим требованиям и требованиям технических регламентов;
2) отсутствии санитарного паспорта на объект производства;
3) отсутствии необходимого для соблюдения технологического процесса производства продукции производственного и технологического оборудования, аппаратуры, инвентаря;

2. Халықтың пайдалануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе)
өзге де қызметте пайдалануға арналған өнімдерді әкелуге,
өндіруге, қолдануға және өткізуге тыйым салу тәртібі
2. Инфекциялық және паразиттік аурулардың, сондай-ақ адамның денсаулығы үшін ықтимал қауіпті өнімдердің әкелінуінен Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын және аумағын сақтау мақсатында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында өткізу пункттерінде санитариялық-карантиндік бақылауды және санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүргізу барысында санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды адамдары ветеринариялық-санитариялық және фитосанитариялық бақылауға жататын өнімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін, өндірілетін, қолданылатын және өткізілетін өнімдерді санитариялық-эпидемиологиялық тексеруді жүргізеді.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық тексеру нәтижелері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды адамы санитариялық-эпидемиологиялық тексеру актісін толтырады.
4. Халықтың пайдалануы мен қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалану мен қолдануға арналған өнім:
1) санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға және техникалық регламенттер талаптарына сәйкес келмегенде;
2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган беретін қауіпсіздікті куәландыратын құжат болмағанда;
3) санитариялық паспорты болмағанда (мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға жататын объектіні, көлік құралын пайдаланған немесе қолданған кезде);
4) өнімнің жасандылығы анықталғанда;
5) жарамдылық және (немесе) сақтау мерзімі белгіленбегенде, жарамдылық және (немесе) сақтау мерзімі аяқталғанда;
6) жәндіктер, кеміргіштер және олардың сол өнімде болған іздері анықталғанда;
7) инфекциялық аурулардың немесе жаппай инфекциялық емес аурулар мен уланулардың пайда болу және таралу қаупі төнгенде, оның ішінде санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың нәтижесі бойынша ол халықтың денсаулығы мен тіршілік ету ортасы үшін қауіпті деп танылғанда Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, қолдануға және өткізуге тыйым салынады.
5. Халықтың пайдалануы мен қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалану мен қолдануға арналған өнімдерді өндіруге:
1) өндіріс объектілері мен технологиялары санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға және техникалық регламенттер талаптарына сәйкес келмегенде;
2) өндіріс объектісінің санитариялық паспорты болмағанда;
3) өнімдерді өндірудің технологиялық процесін сақтау үшін қажетті өндірістік және технологиялық жабдық, аппаратура, мүкәммал болмағанда;

4) отсутствии государственной регистрации на впервые внедряемые в производство и ранее не использовавшиеся вещества и изготовляемые на их основе материалы и препараты, представляющие потенциальную опасность для населения;
5) отсутствии санитарно-эпидемиологического заключения на новую продукцию, технологию, оборудование;
6) использовании запрещенных пищевых добавок, ингредиентов и сырья;
7) создании угрозы возникновения и распространения инфекционных заболеваний или массовых неинфекционных заболеваний и отравлений;
8) отсутствии на объекте по производству животноводческой продукции ветеринарно-санитарного заключения.
6. На основании акта санитарно-эпидемиологического обследования при выявлении нарушений, перечисленных в пунктах 4 и 5 настоящих Правил, главным государственным санитарным врачом незамедлительно выносится постановление о запрещении ввоза, производства, применения и реализации продукции, предназначенной для использования и применения населением, в предпринимательской и (или) иной деятельности.
После вынесения указанного постановления, должностным лицом санитарно-эпидемиологической службы в течение трех дней подается исковое заявление в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.

4) халық үшін әлеуетті қауіп төндіретін, өндіріске алғаш рет енгізілетін және бұрын пайдаланылмаған заттар мен олардың негізінде дайындалатын материалдар мен препараттардың мемлекеттік тіркеуі болмағанда;
5) жаңа өнім өндіруге, технологияға, жабдыққа санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды болмағанда;
6) тыйым салынған тағамдық қоспаларды, ингредиенттер мен шикізаттарды пайдаланғанда;
7) инфекциялық аурулардың немесе жаппай инфекциялық емес аурулар мен уланулардың пайда болу және таралу қаупі төнгенде;
8) мал шаруашылығы өнімдерін өндіретін өндіріс объектісінде ветеринариялық-санитариялық қорытынды болмағанда тыйым салынады.
6. Осы Ереженің 4 және 5-тармақтарында санамаланған бұзушылықтар анықталған кезде санитариялық-эпидемиологиялық тексеру актісінің негізінде бас мемлекеттік санитариялық дәрігер дереу халықтың пайдалануы мен қолдануына, кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалану мен қолдануға арналған өнімді әкелуге, өндіруге, қолдануға және өткізуге тыйым салу туралы қаулы шығарады.
Көрсетілген қаулы шығарылғаннан кейін санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды адамы үш күн ішінде Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес сотқа талап өтініш береді.