О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного регулирования генно-инженерной деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года № 1013
Сноска. Проект Закона отозван из Мажилиса Парламента РК постановлением Правительства РК от 30.05.2016 № 308.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного регулирования генно-инженерной деятельности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам государственного
регулирования генно-инженерной деятельности
Статья 1. Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 59; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.):
дополнить статьей 275-2 следующего содержания:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне гендік-инженерлік қызметті мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 1013 Қаулысы
Ескерту. Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісінен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 30.05.2016 № 308 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне гендік-инженерлік қызметті мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
генді-инженерлік қызметті мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 2-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130- құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 59-құжат; 2010 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Заңы):
мынадай мазмұндағы 275-2-баппен толықтырылсын:

"Статья 275-2. Клонирование человека
1. Клонирование человека, -
наказывается лишением свободы на срок до трех лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до двух лет или без такового.
2. То же деяние, совершенное группой лиц, или группой лиц по предварительному сговору, или организованной группой, или неоднократно, -
наказываются лишением свободы на срок от четырех до семи лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст. 48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 15-16, ст. 71, 73; № 17, ст. 81, 83; № 23, ст. 113, 115; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 11, ст. 59;  Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития "электронного правительства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 24 июля 2010 г.):
часть первую статьи 192 после слов "массового поражения)," дополнить цифрами "275-2".
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам авиации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда"
27 июля 2010 г.):

«275-2-бап. Адамды клондау
1. Адамды клондау,-
екі жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып немесе онсыз үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Адамдар тобы немесе алдын ала сөз байласқан адамдар тобы немесе ұйымдасқан топ жасаған немесе бірнеше рет жасаған нақ сол әрекет,-
үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып немесе онсыз төрт жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.».
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 23, 335-құжат; 1998 ж, № 23, 416-құжат; 2000 ж, № 3-4, 66-құжат; № 6, 141-құжат; 2001 ж, № 8, 53-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж, № 4, 32, 33-құжаттар; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж, № 18, 142-құжат; 2004 ж, № 5, 22-құжат; № 23, 139-құжат; № 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж, № 13, 53-құжат; № 21-22, 87-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж, № 2, 19-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 12, 72-құжат; 2007 ж, № 1, 2-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж, № 12, 48-құжат; № 15-16, 62, 63-құжаттар; № 23, 114-құжат; 2009 ж, № 6-7, 32-құжат; № 15-16, 71, 73-құжаттар; № 17, 81, 83-құжаттар; № 23, 113, 115-құжаттар, № 24, 121, 122, 152, 127, 128, 130-құжаттар, 2010 ж, № 1-2, 4-құжат; № 11, 59-құжат; 2010 жылғы 24 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне «электронды үкіметті» дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
192-баптың бірінші бөлігі «алуға қатысты),» деген сөздерден кейін «275-2-бабында,» деген сөздермен толықтырылсын.
3. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж, № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж, № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж, № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж, № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж, № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж, № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж, № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж, № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж, № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж, № 1-2,1, 4, 5-құжаттар, № 5,23-құжат, № 7, 28, 32-құжаттар, № 8, 41-құжат, № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне авиация мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) дополнить статьей 329-1 следующего содержания:
"Статья 329-1. Непредоставление информации и предоставление недостоверной информации в области генно-инженерной деятельности
1. Непредоставление уполномоченному органу в области генно-инженерной деятельности информации об аварии в случае ее происшествия,
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере тысячи триста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере тысячи восьмисот пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Предоставление недостоверной информации при подаче заявления на занятие видами генно-инженерной деятельности и на государственную регистрацию живых измененных организмов и генетически модифицированных объектов,
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере девятисот сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере тысячи четыреста шестидесяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой, второй, настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания,
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере тысячи пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с приостановлением генно-инженерной деятельности сроком до 6 месяцев.";
2) в части первой статьи 541 после цифр "328," дополнить словами "329-1 (частью третьей),";
3) в части первой статьи 557 после слов "323 (частью первой)," дополнить словами "329-1 (частью второй),";
4) дополнить статьей 576-9 следующего содержания:
"Статья 576-9. Уполномоченный орган в области генно-инженерной деятельности
1. Уполномоченный орган в области генно-инженерной деятельности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 329-1 (частями первой, второй) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области генно-инженерной деятельности и его заместители.";
5) в подпункте 1) части первой статьи 636:
абзац двенадцатый после цифр "328" дополнить словами ", 329-1 (часть третья)";
дополнить абзацем следующего содержания:
"уполномоченного органа в области генно-инженерной деятельности
(статья 329-1 (часть третья);".
4. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23):

1) мынадай мазмұндағы 329-1 баппен толықтырылсын:
«329-1-бап. Гендік-инженерлік қызмет саласында ақпарат ұсынбау
немесе жалған ақпарат ұсыну
1. Авария болған жағдайда ол туралы ақпаратты гендік-инженерлік қызмет саласындағы уәкілетті органға ұсынбау,
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың сегіз жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. гендік-инженерлік қызмет түрлерімен айналысуға және өзгертілген тірі организмдерді және генетикалық түрлендірілген объектілерді мемлекеттік тіркеуге өтініш берген кезде жалған ақпарат ұсыну,
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға тоғыз жүз қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың төрт жүз алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші, екінші бөліктерінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайта жасалған іс-әрекеттер,
гендік-инженерлік қызметті 6 айға дейінгі мерзімге тоқтата отырып, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) 541-баптың бірінші бөлігі «328,» деген цифрлардан кейін «329-1 (үшінші бөлігінде),» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 557-баптың бірінші бөлігі «323 (бірінші бөлігінде),» деген сөздерден кейін «329-1 (екінші бөлігінде),» деген сөздермен толықтырылсын;
4) мынадай мазмұндағы 576-9-баппен толықтырылсын:
«576-9-бап. Гендік-инженерлік қызмет саласындағы уәкілетті
орган
1. Гендік-инженерлік қызмет саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 329-1-бабында (бірінші, екінші бөліктерінде) көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға гендік-инженерлік қызмет саласындағы уәкілетті органның басшысы немесе оның орынбасары құқылы.
5) 636-баптың бірінші бөлігінің 1)тармақшасында:
он екінші абзац «328» деген цифрдан кейін «329-1 (үшінші бөлігі)» деген сөздермен толықтырылсын;
«уәкілетті лауазымды адамдарының құқығы бар» деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«гендік-ииженерлік қызмет саласындағы уәкілетті органның (329-1 (үшінші бөлігі) уәкілетті лауазымды адамдардың құқығы бар;».
4. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат, № 5, 23-құжат):

1) в пункте 1 статьи 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) живые измененные организмы - любые живые организмы/микроорганизмы, обладающие новой комбинацией генетического материала, полученные благодаря использованию методов генной инженерии, способные к воспроизводству или передаче наследственного генетического материала;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
4) генетически модифицированные объекты - продукты растительного и (или) животного и (или) микробного происхождения, полученные с использованием методов генной инженерии;";
2) в подпункте 6) пункта 2 статьи 194, в пункте 5 статьи 195, в заголовке Главы 40 слова "генетически модифицированных продуктов и организмов" заменить словами "живых измененных организмов и генетически модифицированных объектов";
3) в статье 248 слова "выведение генетически модифицированных организмов," исключить;
4) в статье 281:
в абзаце первом слова "генетически модифицированных организмов и продуктов" заменить словами "живых измененных организмов и генетически модифицированных объектов";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) использование живых измененных организмов и генетически модифицированных объектов только в рамках перечня, разрешенного к использованию уполномоченными органами в области лесного хозяйства, в области генно-инженерной деятельности и государственным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
5) в статье 282:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "генетически модифицированных продуктов и организмов" заменить словами "живых измененных организмов и генетически модифицированных объектов";
в подпункте 1) слова "генетически модифицированные продукты" заменить словами "живые измененные организмы";
в подпункте 2):
слова "генетически модифицированных организмов" заменить словами "живых измененных организмов";
слова "уполномоченный орган в области охраны окружающей среды и государственный орган санитарно-эпидемиологической службы" заменить словами "уполномоченные органы в области охраны окружающей среды, в области лесного хозяйства и в области генно-инженерной деятельности";
в подпунктах 3), 4) слова "генетически модифицированных организмов" заменить словами "живых измененных организмов";
в подпункте 5):
слова "генетически модифицированных продуктов и организмов" заменить словами "живых измененных организмов и генетически модифицированных объектов";
слова "в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды и государственный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения по их требованиям" заменить словами "уполномоченный орган в области охраны окружающей среды, государственный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, уполномоченный орган в области лесного хозяйства по их требованиям и уполномоченный орган в области генно-инженерной деятельности";
в пункте 2 слово "продукт" заменить словом "объект";
в пункте 3:
слова "генетически модифицированные пищевые продукты и корма" заменить словами "живые измененные организмы и генетически модифицированные объекты";
слова "генетически модифицированных" заменить словами "живых измененных";
в пункте 4 слово "продуктов" заменить словом "объектов";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

1) 1-баптың 1-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) өзгертілген тірі организмдер - гендік инженерия әдістерін пайдалану нәтижесінде алынған, тұқым қуалайтын генетикалық материалдық өсімін молайтуға немесе беруге қабілетті, генетикалық материалдың жаңа комбинациясына ие кез келген тірі организмдер/микроорганизмдер;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) генетикалық түрлендірілген объектілер - гендік инженерия әдістері пайдаланылып алынған, өсімдіктен және (немесе) жануардан және (немесе) микробтан алынатын өнімдер;»;
2) 194-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы, 195-баптың 5-тармағындағы, 40-тараудың тақырыбындағы «генетикалық түрлендірілген өнімдер мен ағзаларды», «генетикалық түрленген өнімдер мен организмдер» деген сөздер «өзгертілген тірі организмдер мен генетикалық түрлендірілген объектілерді» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 248-баптағы «генетикалық түрлендірілген организмдерді жасап шығару» деген сөздер алып тасталсын;
4) 281-бапта:
бірінші абзацтағы «генетикалық түрлендірілген организмдер мен өнімдерді» деген сөздер «өзгертілген тірі организмдер мен генетикалық түрлендірілген объектілерді» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) өзгертілген тірі организмдердің және генетикалық түрлендірілген объектілердің орман шаруашылығы саласындағы, гендік-инженерлік қызмет саласындағы уәкілетті органдар және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік орган пайдалануға рұқсат берген тізбе шеңберінде ғана пайдаланылуы қамтамасыз етілуге тиіс»;
5) 282-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы «Генетикалық түрлендірілген өнімдер мен организмдерді» деген сөздер «өзгертілген тірі организмдер мен генетикалық түрлендірілген объектілерді» деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшада «генетикалық түрлендірілген өнімдердің» деген сөздер «өзгертілген тірі организмдердің» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
«генетикалық түрлендірілген организмдер» деген сөздер «өзгертілген тірі организмдер» деген сөздермен ауыстырылсын;
«қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға және санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органына» деген сөздер «қоршаған ортаны қорғау саласындағы, орман шаруашылығы саласындағы және гендік-инженерлік қызмет саласындағы уәкілетті органдарға» деген сөздермен ауыстырылсын;
3), 4) тармақшалардағы «генетикалық түрлендірілген организмдер», «генетикалық түрлендірілген организмдерден» деген сөздер «өзгертілген тірі организмдер» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада:
«генетикалық түрлендірілген өнімдер мен организмдерді» деген сөздер «өзгертілген тірі организмдер мен генетикалық түрлендірілген объектілерді» деген сөздермен ауыстырылсын;
«қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға және халықтық санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органға олардың талап етуі бойынша» деген сөздер «қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылыәғы саласындағы мемлекеттік органға, орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға олардың талап етуі бойынша және гендік-инженерлік қызмет саласындағы уәкілетті органға» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы «өнім» деген сөз «объект» деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
«генетикалық түрлендірілген тағам өнімдері мен жемге» деген сөздер «өзгертілген тірі организмдер мен генетикалық түрлендірілген объектілерге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«Генетикалық түрлендірілген» деген сөздер «Өзгертілген тірі» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы «организмдерді» деген сөз «объектілерді» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

"5. Генно-инженерная деятельность осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о генно-инженерной деятельности.".
5. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.):
1) подпункт 17) пункта 1 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"17) генетически модифицированные объекты - продукты растительного и (или) животного и (или) микробного происхождения, полученные с использованием методов генной инженерии;";
2) в пункте 4 статьи 146:
слова "генетически модифицированных объектов," исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок государственной регистрации, перерегистрации и отзыва решения о государственной регистрации генетически модифицированных объектов устанавливается Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании генно-инженерной деятельности".".
6. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 3, ст. 16; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23):
в статье 13:
в пункте 3 слова "(генетически модифицированных)" заменить словами "(живых измененных организмов)";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Высев семян сортов, полученных на основе генной инженерии (генетически модифицированных), осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании генно-инженерной деятельности".".
7. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 13, ст. 52; 2007 г., № 5-6, ст. 42; № 18, ст. 145; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 17, ст. 82; № 24, ст. 129; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.):
в подпункте 5) пункта 1 статьи 19-3: слова "пищевых продуктов" заменить-словом "объектов";
слова "генетически модифицированные" заменить словами "живые измененные".

«5. Гендік-инженерлік қызмет Қазақстан Республикасының гендік-инженерлік қызмет туралы заңнамаларына сәйкес жүзеге асырылады.».
5. «Халықтың денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат, 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 1-тармағының 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«17) генетикалық түрлендірілген объектілер - гендік инженерия әдістері пайдаланылып алынған, өсімдіктен және (немесе) жануардан және (немесе) микробтан алынатын өнімдер;».
2) 146-баптың 4-тармағында:
«генетикалық түрлендірілген объектілерді,» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Генетикалық түрлендірілген объектілерді мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және мемлекеттік тіркеу туралы шешімді кері қайтарып алу тәртібі «гендік-инженерлік қызметті мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленеді.».
6. «Тұқым шаруашылығы туралы» 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы,2003 ж., № 3, 16-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат, 2010 ж., № 5, 23-құжат):
13-бапта:
3-тармақтағы «(генетикалық түрлендірілген)» деген сөздер «өзгертілген тірі организмдер» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Гендік инженерия (генетикалық түрлендірілген) негізінде алынған тұқым сорттарын себу «Гендік-инженерлік қызметті мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.».
7. «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 13, 52-құжат; 2007 ж., № 5-6, 42-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж, № 17, 82-құжат, № 24, 129-құжат; 2010 ж, № 1-2, 5-құжат; 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
19-3-баптың 1-тармағының 5) тармақшасында:
«тағамдық өнімдердің» деген сөздер «объектілердің» деген сөзбен ауыстырылсын;
«генетикалық түрлендірілген организмдер» деген сөздер «өзгертілген тірі организмдер» деген сөздермен ауыстырылсын;

8. В Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 3, ст. 21; № 16, ст. 99; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 17, ст. 136; 2008 г., № 13-14, ст. 57, 58; № 15-16, ст. 60; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 11-12, ст. 54; № 15-16, ст. 74, 77; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.):
в приложении к указанному Закону, пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Государственный орган в области образования и науки:
1) контроль в системе образования;
2) контроль за генно-инженерной деятельностью.".
9. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 133; 2009 г., № 18, ст. 86):
1) подпункт 7) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"7) генетически модифицированные объекты - продукты растительного и/или животного и/или микробного происхождения, полученные с использованием методов генной инженерии;";
2) в абзаце шестом пункта 1 статьи 6 слова "генетически модифицированных объектов," исключить;
3) в статье 9:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Порядок государственной регистрации, перерегистрации и отзыва решения о государственной регистрации генетически модифицированных объектов устанавливается Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании генно-инженерной деятельности".";
в пункте 2:
в абзаце первом после слова "регистрация" дополнить словами ", за исключением генетически модифицированных объектов";
в подпункте 3) слова "генетически модифицированных объектов," исключить;
в пунктах 4, 5 слова "генетически модифицированных объектов," исключить.
10. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2010 года "О защите прав потребителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 9, ст. 43):
в подпункте 6) пункта 1 статьи 25 слова "организмов", "организмы" заменить соответственно словами "объектов", "объекты".

8. «Жеке кәсіпкерлік туралы» 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж, № 3, 21-құжат; № 16, 99-құжат; № 23, 141-құжат 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 17, 136-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 60-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 18, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 11-12, 54-құжат; № 15-16, 74, 77-құжаттар; № 17, 82-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19 88-құжат; № 23, 97-құжат; № 24, 123, 134-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29-құжат; 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
көрсетілген Заңға қосымшадағы 13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік орган:
1) білім беру жүйесіндегі бақылау;
2) гендік-инженерлік қызметті бақылау.».
9. «Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы» 2008 жылғы 1 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 133-құжат; 2009 ж., № 18, 86-құжат):
1) 1-баптың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7) генетикалық түрлендірілген объектілер - гендік инженерия әдістері пайдаланылып алынған, өсімдіктен және (немесе) жануардан және (немесе) микробтан алынатын өнімдер;»;
2) 6-баптың 1-тармағының алтыншы абзацындағы «генетикалық түрлендірілген объектілерді,» деген сөздер алып тасталсын;
3) 9-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Генетикалық түрлендірілген объектілерді мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және мемлекеттік тіркеу туралы шешімді кері қайтарып алу тәртібі «Гендік-инженерлік қызметті мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленеді.»;
2-тармақта:
бірінші абзацтағы «Мемлекеттік» деген сөз «Генетикалық түрлендірілген объектілерді қоспағанда мемлекеттік» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы «генетикалық түрлендірілген объектілерді,» деген сөздер алып тасталсын;
4, 5-тармақтардағы «генетикалық түрлендірілген объектілердің», «генетикалық түрленген объектілірдің» деген сөздер алып тасталсын.
10. «Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы» 2010 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 9, 43-құжат):
25-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы «организмдер», «организмдерден» деген сөздер тиісінше «объектілер», «объектілерден» деген сөздермен ауыстырылсын.

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2-бап. Осы Заң алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті