Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2010 года № 1070. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 901.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 901 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 10 ноября 2015 года № 1061.
В соответствии с подпунктом 20 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования, за исключением пункта 9 Правил сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов, который вводится в действие с 27 января 2011 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 октября 2010 года № 1070
Правила
сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта
гражданских воздушных судов
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1431 (порядок введения в действие см. п. 2).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов (далее – Правила) разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации», приложения 6 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.).
2. Настоящие Правила определяют порядок сертификации, выдачи, приостановления и отзыва сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов (далее – Сертификат эксплуатанта) физическим или юридическим лицам, осуществляющим коммерческие воздушные перевозки.
3. Сертификат эксплуатанта выдается сроком на 2 года с указанием области и срока действия, и не подлежит передаче другому лицу.

Сертификаттау және азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы сертификатын беру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 қазандағы N 1070 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 901 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 901 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 10 қарашадағы № 1061 бұйрығын қараңыз.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 13-бабының 20) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Сертификаттау және азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы сертификатын беру қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2011 жылғы 27 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Сертификаттау және азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы сертификатын беру қағидасының 9-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 18 қазандағы
№ 1070 қаулысымен
бекітілген
Сертификаттау және азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы
сертификатын беру қағидасы
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1431 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сертификаттау және азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы сертификатын беру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның (Чикаго, 1944 ж.) 6-қосымшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидада коммерциялық әуе тасымалдарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалардың азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларын сертификаттау, оларға пайдаланушы сертификатын (бұдан әрі – пайдаланушы сертификаты) беру, тоқтата тұру және қайтарып алу тәртібі айқындалады.
3. Пайдаланушы сертификаты қолданылу саласы мен мерзімі көрсетіліп, 2 жыл мерзімге беріледі және басқа тұлғаға беруге жатпайды.

4. Физическое или юридическое лицо Республики Казахстан, впервые получившее сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов, регистрируется в Международной организации гражданской авиации (ИКАО), где ему присваивается трехбуквенный код и условный телефонный позывной. Регистрация осуществляется посредством запроса, направляемого уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в Международную организацию гражданской авиации (ИКАО).
5. За сертификацию эксплуатанта гражданских воздушных судов взимается сбор в порядке и размере, определяемым Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» Республики Казахстан. Сертификация эксплуатанта гражданских воздушных судов осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
6. В Правилах используются следующие термины и определения:
1) заявка – письменное обращение заявителя в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для прохождения процедуры сертификации;
2) заявитель – юридическое лицо Республики Казахстан, обратившееся в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для получения сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов;
3) сертификационное обследование – осуществляемая уполномоченным органом в сфере гражданской авиации проверка средств, оборудования, эксплуатационных процедур, технологических процессов, документации, организационной структуры, компетентности административного, летного и наземного персонала заявителя на соответствие сертификационным требованиям;
4) сертификационные требования – требования, установленные нормативными правовыми актами в области сертификации гражданской авиации;
5) руководство по производству полетов – документ, содержащий правила, инструкции и рекомендации для использования эксплуатационным персоналом при выполнении своих обязанностей;
6) руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания – документ, содержащий описание процедур эксплуатанта, которые обеспечивают возможность управления своевременным и удовлетворительным выполнением всех плановых и неплановых работ по техническому обслуживанию воздушных судов данного эксплуатанта;
7) программа (регламент) технического обслуживания – утвержденный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации документ, содержащий описание, периодичность плановых работ и процедур по техническому обслуживанию воздушных судов, зарегистрированных в Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан.
2. Порядок проведения сертификации
7. Сертификация осуществляется в следующем порядке:

4. Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы сертификатын алғаш рет алған Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғасы Халықаралық азаматтық авиация ұйымында (ИКАО) тіркеледі, онда оған үш әріптік код пен телефонның шартты түрде шақыру белгісі беріледі. Тіркеу азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның Халықаралық азаматтық авиация ұйымына (ИКАО) сұрау жіберуі арқылы жүзеге асырылады.
5. Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттау үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттау мемлекеттік бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
6. Қағидада мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) өтінім – өтініш берушінің сертификаттау рәсімдерінен өту үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға жазбаша өтініші;
2) өтініш беруші – азаматтық әуе кемесін пайдаланушының сертификатын алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтініш берген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы;
3) сертификаттық тексеру – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын өтінім берушінің құралдарын, жабдықтарын, пайдалану рәсімдерін, технологиялық процестерін, құжаттамасын, ұйымдық құрылымын, әкімшілік, ұшу және жер бетіндегі персоналының құзыретін сертификаттау талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексеру;
4) сертификаттау талаптары – азаматтық авиацияны сертификаттау саласындағы нормативтік құқықтық актілермен белгіленген талаптар;
5) ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқау – өзінің міндеттерін орындау кезінде пайдалану персоналының пайдалануы үшін қағидаларды, нұсқаулықтар мен ұсынымдарды қамтитын құжат;
6) техникалық қызмет көрсетуді реттеу бойынша пайдаланушының нұсқауы – осы пайдаланушының әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі жоспарлы және жоспардан тыс жұмыстардың бәрінің уақтылы және қанағаттанарлықтай түрде орындалуын басқару мүмкіндігін қамтамасыз ететін пайдаланушы рәсімдерінің сипаттамасын қамтитын құжат;
7) техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламент) – Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі жоспарлы жұмыстар мен рәсімдердің сипатын, кезеңділігін қамтитын, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен құжат.
2. Сертификаттау тәртібі
7. Сертификаттау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:

1) подача заявителем в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявки с документами;
2) предварительная оценка и принятие решения по заявке уполномоченным органом в сфере гражданской авиации;
3) проведение уполномоченным органом в сфере гражданской авиации сертификационного обследования;
4) принятие решения и выдача (отказ в выдаче) сертификата эксплуатанта.
8. Заявка на первоначальное получение сертификата эксплуатанта представляется в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации за 60 календарных дней до планируемой даты начала осуществления коммерческих воздушных перевозок.
При последующих сертификациях заявитель представляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку с подтверждающими соответствие сертификационным требованиям к эксплуатантам гражданских воздушных судов документами, по которым произошли изменения и обновления за 30 календарных дней до истечения срока действия сертификата эксплуатанта либо планируемой даты начала осуществления коммерческих воздушных перевозок.
9. Общий срок сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта не превышает 2 (двух) месяцев.
3. Подача заявки, предварительная оценка и принятие решения
по заявке
10. Заявитель направляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются документы согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
11. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации рассматривает представленные документы и в срок не более 30 календарных дней принимает по ним соответствующее решение согласно приложению 3 к настоящим Правилам, о котором сообщает заявителю.
12. Предварительная оценка заявки и документов включает в себя общее ознакомление с процедурами и методами, представленными в документах и проверку их на соответствие сертификационным требованиям к эксплуатантам гражданских воздушных судов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 319.
При этом рассматриваются следующие вопросы:
1) организационная структура и основные принципы управления;
2) опыт руководящего состава в организации и обеспечении полетов, а также наличие данных по руководящему составу и специалистам, непосредственно связанным с обеспечением безопасности полетов согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) укомплектованность штата и степень подготовки авиационного персонала;
4) наличие соглашений, заключенных заявителем с другими организациями, на техническое обслуживание и ремонт воздушных судов, а также обучение авиационного персонала;

1) өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға құжаттармен бірге өтінім береді;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган өтінім бойынша алдын ала бағалайды және шешім қабылдайды;
3) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган сертификаттық тексеру жүргізеді;
4) шешім қабылданады және пайдаланушы сертификаты беріледі (беруден бас тартылады);
8. Пайдаланушы сертификатын алғаш рет алуға өтінім коммерциялық әуе тасымалын жүзеге асыруды бастаудың жоспарланған күніне дейін күнтізбелік 60 күн бұрын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға беріледі.
Кейінгі сертификаттау кезінде өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға пайдаланушы сертификатының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін не коммерциялық әуе тасымалын жүзеге асыруды бастаудың жоспарланған күніне дейін күнтізбелік 30 күн бұрын өзгерістер мен жаңартулар орын алған азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттау талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттармен бірге өтінім береді.
9. Сертификаттау мен пайдаланушы сертификатын беру жалпы мерзімі 2 (екі) айдан аспайды.
3. Өтінім беру, алдын ала бағалау және өтінім бойынша шешім
қабылдау
10. Өтінім беруші осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтінім жібереді.
Өтінімге осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес құжаттар қоса берілді.
11. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган ұсынылған құжаттарды қарайды және олар бойынша күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімде осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес тиісті шешім қабылдайды, ол туралы өтінім берушіге хабарлайды.
12. Өтінімді және құжаттарды алдын ала бағалау өтініш берушінің құжаттарында ұсынылған рәсімдермен және әдістермен жалпы танысуды және олардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 319 қаулысымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттау талаптарына сәйкестігін тексеруді қамтиды.
Бұл ретте мынадай мәселелер қаралады:
1) басқарудың ұйымдық құрылымы және негізгі қағидаттары;
2) осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес ұшуды ұйымдастыру мен қамтамасыз етудегі басшы құрамның тәжірибесі, сондай-ақ ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен тікелей байланысты басшы құрам мен мамандар бойынша деректердің болуы;
3) штатының жинақталуы және авиация персоналының даярлық дәрежесі;
4) өтініш берушінің басқа ұйымдармен әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге және оларды жөндеуге, сондай-ақ авиация персоналын оқытуға жасасқан келісімдерінің болуы;

5) наличие соглашений (договоров) на аренду воздушного судна с экипажем или без экипажа (если таковые имеются);
6) наличие зданий и сооружений, необходимых для летной, технической эксплуатации воздушных судов, обеспечения выполнения полетов и авиационного персонала;
7) наличие и содержание руководства по производству полетов согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
8) наличие и содержание руководства эксплуатанта по регулированию технического обслуживания согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
9) оценка объема предлагаемых воздушных перевозок, типов воздушных судов, методов управления и руководства, прав и обязанностей специалистов, занимающих руководящие посты заявителя;
10) наличие и содержание программ (регламентов) технического обслуживания воздушных судов;
11) принятие решения по заявке.
13. В случае несоответствия заявки и прилагаемых документов требованиям настоящих Правил заявка подлежит возврату с указанием в решении причин возврата.
14. При соответствии заявки и документов требованиям настоящих Правил, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации создается комиссия для проведения сертификационного обследования (далее – Комиссия) с включением в ее состав государственных авиационных инспекторов к функциям которых относятся вопросы летной эксплуатации, летной годности воздушных судов и выдачи свидетельств авиационному персоналу.
4. Сертификационное обследование
15. Сертификационное обследование осуществляется на соответствие сертификационным требованиям с использованием инструктивного материала, разработанного уполномоченным органом в сфере гражданской авиации для государственных авиационных инспекторов.
16. Комиссия проводит сертификационное обследование по всем видам обеспечения полетов:
1) правовое;
2) финансово-экономическое;
3) летная эксплуатация и ее организация;
4) поддержание летной годности;
5) аэронавигационное;
6) аэропортовое;
7) метеорологическое;
8) медицинское;
9) подготовка и переподготовка авиационного персонала;
10) авиационная безопасность;
11) аварийное и поисково-спасательное.
17. Обследование летной и наземной служб производится с целью определения соответствия степени подготовки авиационного персонала, наземных средств и оборудования для решения поставленных задач.
18. Организация летной работы, подготовка и квалификация летного состава должна соответствовать требованиям нормативных документов в сфере гражданской авиации.
При этом проверяется и подтверждается, что здания и сооружения соответствующим образом оборудованы, имеют охранную сигнализацию, средства оповещения и используются по их прямому предназначению.
Проверяются ангарные сооружения, лаборатории, цеха по ремонту и обслуживанию авиатехники, административные здания, пассажирские комплексы, склады и другие сооружения на их соответствие установленным требованиям.

5) әуе кемелерін экипажымен немесе экипажсыз (мұндай болған жағдайда) жалға алу келісімдерінің (шарттарының) болуы;
6) әуе кемелерін ұшуда, техникалық пайдалану, ұшуларды орындауды қамтамасыз ету және авиация персоналы үшін қажетті ғимараттар мен құрылыстардың болуы;
7) осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқаудың болуы және оның мазмұны;
8) осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес техникалық қызмет көрсетуді реттеу бойынша пайдаланушы нұсқауының болуы және оның мазмұны;
9) ұсынылатын әуе тасымалдарының көлемін, әуе кемелерінің үлгісін, басқару және басшылық ету әдістерін, өтінім берушінің басшы орындарындағы мамандардың құқықтары мен міндеттерін бағалау;
10) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бағдарламаларының (регламенттердің) болуы және мазмұны;
11) өтінім бойынша шешім қабылдау.
13. Осы Қағиданың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, өтінім мен қоса берілген құжаттар қайтару себебін көрсете отырып, қайтаруға жатады.
14. Өтінім мен құжаттар осы Қағиданың талаптарына сәйкес келген жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган сертификаттық тексеруді өткізу үшін комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрып, оның құрамына функцияларына ұшуда пайдалану, әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы және авиация персоналына куәлік беру мәселелері жататын мемлекеттік авиация инспекторларын қосады.
4. Сертификаттық тексеру
15. Сертификаттық тексеру мемлекеттік авиация инспекторлары үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әзірлеген нұсқамалық материалды пайдалана отырып, сертификаттау талаптарына сәйкестігін тексеру үшін жүзеге асырылады.
16. Комиссия ұшуды қамтамасыз етудің барлық түрлері бойынша сертификаттық тексеруді жүргізеді:
1) құқықтық;
2) қаржы-экономикалық;
3) ұшуда пайдалану және оны ұйымдастыру;
4) ұшуға жарамдылығын қолдау;
5) аэронавигациялық;
6) әуежайлық;
7) метеорологиялық;
8) медициналық;
9) авиация персоналын даярлау және қайта даярлау;
10) авиациялық қауіпсіздік;
11) авариялық және іздестіру-құтқару.
17. Ұшу және жер бетіндегі қызметтерді тексеру қойылған міндеттерді шешу үшін авиация персоналының, жердегі құралдардың және жабдықтардың дайындық дәрежесін айқындау мақсатында жүргізіледі.
18. Ұшу жұмысын ұйымдастыру, ұшқыштар құрамын даярлау және біліктілік беру азаматтық авиация саласындағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Бұл ретте ғимараттар мен құрылыстардың тиісінше жабдықталғаны, күзет сигнализациясының, хабарландыру құралдарының болуы және олардың тікелей мақсаты бойынша пайдаланылуы тексеріліп, расталады.
Ангар құрылыстары, зертханалар, авиатехниканы жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі цехтар, жолаушылар кешендері, қоймалар мен басқа да құрылыстар белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеріледі.

19. Эксплуатант располагает подготовленным персоналом, документацией и оборудованием необходимыми для летной, технической эксплуатации воздушных судов и обеспечения выполнения полетов.
Все используемые воздушные суда заявителя имеют действующие сертификаты летной годности или признанные действующими в Республике Казахстан сертификаты летной годности иностранного государства.
20. При выполнении международных полетов заявитель обеспечивает техническое обслуживание в аэропортах других стран своими представителями или путем заключения договора с организацией гражданской авиации, имеющей представительства в аэропортах других стран. Техническое обслуживание в аэропортах других стран должно осуществляться в соответствии с установленным порядком организации технического обслуживания в аэропортах соответствующего государства.
21. По результатам сертификационного обследования составляется акт сертификационного обследования в 2-х экземплярах согласно приложению 7 к настоящим Правилам с указанием фактического состояния объектов заявителя, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (не возможности) выдачи сертификата эксплуатанта. Акт подписывается всеми членами комиссии и представляется заявителю для ознакомления.
22. В случае выявления несоответствий при проведении сертификационного обследования заявителем составляется план корректирующих действий в течение 10 календарных дней, который утверждается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации. Заявителю предоставляется возможность устранения несоответствий до выдачи сертификата эксплуатанта, в срок не превышающий общего срока сертификации с момента подачи заявки.
23. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации принимает решение о выдаче сертификата эксплуатанта только в том случае, если заявителем устранены все несоответствия, указанные в плане корректирующих действий и при условии соответствия сертификационным требованиям.
5. Выдача, отказ в выдаче сертификата эксплуатанта
24. Основанием для выдачи сертификата эксплуатанта является акт сертификационного обследования, составленного комиссией с заключением о возможности выдачи сертификата эксплуатанта.
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение 3 рабочих дней с момента принятия решения о выдаче, производит оформление и выдачу сертификата эксплуатанта согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
25. Копия сертификата эксплуатанта с эксплуатационными спецификациями, заверенными подписью и печатью уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, должна находиться на борту воздушного судна.

19. Пайдаланушыда әуе кемелерін ұшуды, техникалық пайдалану және ұшуды орындау үшін қажетті даярланған персоналы, құжаттамасы мен жабдықтары болады.
Өтініш берушінің пайдаланылатын әуе кемелерінің бәрінде қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификаттары немесе Қазақстан Республикасында жарамды деп танылған шетел мемлекеттерінің ұшуға жарамдылық сертификаттары болады.
20. Халықаралық ұшуды орындаған кезде өтініш беруші басқа елдердің әуежайларында өз өкілдерінің немесе басқа елдердің әуежайларында өз өкілдерінің немесе басқа елдердің әуежайларында өкілдігі бар азаматтық авиацияны ұйымдарымен шарт жасасу арқылы техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді. Басқа елдердің әуежайларында техникалық қызмет көрсету тиісті мемлекеттің әуежайларында техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырудың белгіленген тәртібіне сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
21. Сертификаттық тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес 2 данада сертификаттық тексеру актісі жасалып, онда өтініш беруші объектілерінің нақты жай-күйі, тұжырымдар, ұсынымдар мен пайдаланушының сертификатын беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды көрсетіледі. Актіге комиссияның барлық мүшелері қол қояды және танысу үшін өтініш берушіге беріледі.
22. Сертификаттық тексеруді жүргізу кезінде сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, өтініш беруші күнтізбелік 10 күн ішінде түзету іс-қимылдарының жоспарын жасайды, оны азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекітеді. Өтініш берушіге пайдаланушы сертификаты берілгенге дейін, өтініш берілген кезден бастап сертификаттаудың жалпы мерзімінен асырпайтын мерзімде сәйкессіздіктерді жоюға мүмкіндік беріледі.
23. Өтініш беруші түзету іс-қимылдарының жоспарында көрсетілген сәйкессіздіктердің бәрін жойған болса және сертификаттау талаптарына сай болған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган өтініш берушіге пайдаланушы сертификатын беру туралы шешім қабылдайды.
5. Пайдаланушы сертификатын беру, беруден бас тарту
24. Пайдаланушы сертификатын беру үшін пайдаланушы сертификатын беру мүмкіндігі туралы қорытындысымен сертификаттық тексеру актісі негіз болып табылады.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган сертификат беру туралы шешім қабылданғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес пайдаланушы сертификатын ресімдеуді және беруді жүргізеді.
25. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның қолы қойылған және мөрімен куәландырылған пайдалану ерекшеліктері бар пайдаланушы сертификатының көшірмесі әуе кемесінің бортында болуға тиіс.

26. Отказ в выдаче сертификата эксплуатанта производится в случаях, если:
1) услуги, предлагаемые заявителем, не соответствуют сертификационным требованиям;
2) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему оказание данного вида услуг;
3) не устранение заявителем несоответствий, указанных в плане корректирующих действий, по истечению общего срока сертификации
27. При отказе в выдаче сертификата эксплуатанта заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа.
28. Эксплуатант соблюдает установленные сертификатом эксплуатанта эксплуатационные требования и ограничения.
6. Приостановление действия и отзыв сертификата эксплуатанта
29. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации приостанавливает действие сертификата эксплуатанта в случаях:
1) несоблюдения эксплуатантом сертификационных требований и ограничений;
2) необеспечения страхования в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
3) выявления значительных нарушений, создающих угрозу влияющих на безопасность полетов, установленных при инспекционных проверках, в том числе в иностранных государствах;
4) в случае письменного заявления эксплуатанта.
30. Невыполнение инспекторского предписания в установленные сроки является основанием для приостановления действия или отзыва сертификата эксплуатанта.
31. В случае прекращения эксплуатантом коммерческих воздушных перевозок более шести месяцев уполномоченный орган в сфере гражданской авиации отзывает сертификат эксплуатанта.
При этом уполномоченный орган в сфере гражданской авиации уведомляет эксплуатанта о возможном отзыве сертификата за 30 календарных дней до наступления срока, указанного в части первой настоящего пункта Правил.
32. В случае приостановления действия сертификата эксплуатанта кроме случая, указанного в подпункте 4) пункта 29 настоящих Правил, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации указывает причину приостановления и устанавливает срок, на который приостанавливается действие сертификата эксплуатанта, но не более шести месяцев с момента приостановления.
Если эксплуатант воздушного судна в установленный срок не устранил выявленные нарушения, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации отзывает сертификат эксплуатанта.
33. Возобновление действия сертификата эксплуатанта, в случае его приостановления, осуществляется уполномоченным органом в сфере гражданской авиации только после устранения эксплуатантом выявленных недостатков и проведения уполномоченным органом в сфере гражданской авиации проверки эксплуатанта в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации».

26. Егер:
1) өтініш беруші ұсынатын қызметтер көрсету сертификаттау талаптарына сәйкес келмесе;
2) өтініш берушіге қатысты қызметтердің осы түрлерін көрсетуге тыйым салатын сот шешімі болса;
3) түзету іс-қимылдарының жоспарында көрсетілген сәйкессіздіктерді өтініш беруші сертификаттаудың жалпы мерзімі өткенге дейін жоймаса, пайдаланушы сертификатын беруден бас тарту жүргізіледі.
27. Пайдаланушы сертификатын беруден бас тартылған жағдайда, өтініш берушіге бас тарту себептері жазбаша түрде көрсетілген дәлелді жауап беріледі.
28. Пайдаланушы сертификатында белгіленген пайдалану талаптары мен шектеулерді пайдаланушы сақтайды.
6. Пайдаланушы сертификатының қолданылуын тоқтата тұру және оны
қайтарып алу
29. Мынадай:
1) пайдаланушы сертификаттау талаптары мен шектеулерді сақтамаған;
2) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарының талаптарына сәйкес сақтандыру қамтамасыз етілмеген;
3) инспекциялық тексеру кезінде, оның ішінде шетел мемлекеттерінде белгіленген ұшу қауіпсіздігіне әсерін тигізетін маңызды бұзушылықтар анықталған;
4) пайдаланушы жазбаша өтініш берген жағдайларда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган пайдаланушы сертификатының қолданылуын тоқтата тұрады.
30. Инспекторлық ұйғарымның белгіленген мерзімде орындалмауы сертификаттың қолданылуын тоқтата тұру немесе қайтарып алу үшін негіз болып табылады.
31. Пайдаланушы коммерциялық әуе тасымалдарын алты айдан астам мерзімге тоқтатқан жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган пайдаланушы сертификатын қайтарып алады.
Бұл ретте азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган осы Қағиданың 1-тармағыны бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім басталғанға дейін күнтізбелік 30 күн бұрын пайдаланушыға сертификатты кері қайтарып алу мүмкіндігі туралы хабарлайды.
32. Осы Қағиданың 29-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген жағдайдан басқа, пайдаланушы сертификатының қолданылуы тоқтатыла тұрған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган тоқтата тұрудың себебін көрсетеді және пайдаланушы сертификатының тоқтатыла тұру мерзімін белгілейді, бірақ ол тоқтатыла тұрған кезден бастап алты айдан аспауға тиіс.
Егер әуе кемесін пайдаланушы анықталған бұзушылықтарды белгіленген мерзімде жоймаған болса, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган пайдаланушының сертификатын қайтарып алады.
33. Пайдаланушы сертификаты тоқтатыла тұрған жағдайда, оның қолданылуын қалпына келтіруді анықталған кемшіліктерді пайдаланушы жойғаннан кейін және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес пайдаланушыны тексеруді жүргізгеннен кейін ғана азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.

34. Решение по возобновлению или отказе в возобновлении действия сертификата эксплуатанта уполномоченный орган в сфере гражданской авиации сообщает эксплуатанту в письменной форме в течении 3 рабочих дней с момента окончания проверки.
35. В случае приостановления действия сертификата эксплуатанта или его отзыва, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации незамедлительно информирует эксплуатанта и службу аэронавигационной информации о принятом решении.
36. Эксплуатант, при отзыве сертификата эксплуатанта, незамедлительно возвращает оригинал сертификата в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.
37. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение 10 рабочих дней, с момента принятия решения об отзыве, информирует об этом Международной организации гражданской авиации (ИКАО).
7. Внесение изменений в сертификат эксплуатанта,
выдача дубликата
38. Изменения и дополнения в сертификат эксплуатанта вносятся:
1) по заявке эксплуатанта;
2) по решению уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по результатам проведенной проверки эксплуатанта.
39. В случае изменения наименования эксплуатанта, его статуса, ведомственной принадлежности, если они не влекут за собой несоответствия сертификационным требованиям, в сертификат эксплуатанта и эксплуатационные спецификации вносятся соответствующие изменения. Срок внесения изменений составляет 10 календарных дней с момента подачи заявки.
40. В случае приобретения эксплуатантом других типов воздушных судов, которые ранее не эксплуатировались им, эксплуатант направляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку с документами согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в десятидневный срок, с момента получения заявки:
1) рассматривает представленные документы;
2) проводит инспекционную проверку эксплуатанта в части, касающейся вносимых изменений, по результатам которой вносятся соответствующие изменения и дополнения в сертификат эксплуатанта.
41. Отказ о внесении заявленного воздушного судна в сертификат эксплуатанта производится в случаях, если:
1) представленные заявителем документы не соответствуют приложению 9 к настоящим Правилам;
2) выявления значительных нарушений, создающих угрозу влияющих на безопасность полетов, установленных при инспекционной проверке, в случае приобретения эксплуатантом других типов воздушных судов, которые ранее не эксплуатировались эксплуатантом.
В случае отказа уполномоченного органа в сфере гражданской авиации о внесении заявленного воздушного судна в сертификат эксплуатанта заявителю в течение 10 календарных дней дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа.

34. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган пайдаланушы сертификатының қолданылуын қайта қалпына келтіру немесе қайта қалпына келтіруден бас тарту туралы шешімді тексеру аяқталған сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде пайдаланушыға жазбаша нысанда хабарлайды.
35. Пайдаланушы сертификатының қолданылуы тоқтатыла тұрған немесе ол қайтарып алынған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган қабылданған шешім туралы пайдаланушыға және аэронавигациялық ақпарат қызметіне дереу хабарлайды.
36. Пайдаланушы сертификаты қайтарып алынған жағдайда, пайдаланушы сертификаттың түпнұсқасын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға дереу қайтарады.
37. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган қайтарып алу туралы шешім қабылданған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде бұл туралы Халықаралық азаматтық авиация ұйымына (ИКАО) хабарлайды.
7. Пайдаланушы сертификатына өзгерістер енгізу, телнұсқасын
беру
38. Пайдаланушы сертификатына өзгерістер мен толықтырулар:
1) пайдаланушының өтінімі бойынша;
2) пайдаланушыға жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша енгізіледі.
39. Пайдаланушының атауының, оның мәртебесінің, ведомстволық тиесілілігінің өзгеруі сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктерге әкеп соқтырмайтын болса, мұндай жағдайда пайдаланушы сертификатына және пайдалану ерекшеліктеріне тиісті өзгерістер енгізіледі. Өзгерістерді енгізу мерзімі өтінім берілген сәттен бастап күнтізбелік 10 күнді құрайды.
40. Пайдаланушы бұрын өзі пайдаланбаған басқа үлгідегі әуе кемелерін сатып алған жағдайда, пайдаланушы осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес құжаттармен бірге азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтінім жібереді.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган өтінім келіп түскен сәттен бастап он күндік мерзімде:
1) ұсынылған құжаттарды қарайды;
2) енгізілетін өзгерістерге қатысты бөлікте пайдаланушыны жоспардан тыс инспекциялық тексеруді жүргізеді, оның нәтижелері бойынша пайдаланушы сертификатына тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
41. Егер:
1) өтініш беруші ұсынған құжаттар осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес келмесе;
2) пайдаланушы бұрын өзі пайдаланбаған басқа үлгідегі әуе кемелерін сатып алған жағдайда, ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін, инспекциялық тексеру кезінде белгіленген маңызды бұзушылықтар анықталса, мәлімделген әуе кемесін пайдаланушы сертификатына енгізуден бас тарту жүргізіледі.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мәлімделген әуе кемесін пайдаланушы сертификатына енгізуден бас тартқан жағдайда, өтініш берушіге күнтізбелік 10 күн ішінде бас тартудың себептері көрсетіле отырып, жазбаша түрде негізделген жауап береді.

42. В случае порчи или утраты (хищения) сертификата эксплуатанта уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение 10 календарных дней выдает дубликат сертификата эксплуатанта.
43. Для получения дубликата сертификата эксплуатанта, эксплуатант подает в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявление произвольной формы с необходимым обоснованием и приложением ранее выданного сертификата эксплуатанта, кроме случаев утраты (хищения).
Приложение 1
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата эксплуатанта
гражданских воздушных судов
Форма
Заявка
Заполняется кандидатом на получение (продление)
сертификата эксплуатанта (СЭ)
Первоначальная выдача/продление срока действия
(необходимое подчеркнуть)
1. Общая информация
1. Официальное название компании и торговое название (если отличается):
1) заявитель СЭ № ______________;
2) эксплуатант «_____________________»;
3) телефон, факс: _____________________________;
4) адрес электронной почты: ________________________.
2. Юридический адрес, телефон и факс:______________________.
3. Дополнительный служебный адрес:____________________________.
4. Предполагаемая дата начала работы:_________________________.
5. Запрашиваемые условные обозначения для летно-эксплуатационного агентства, при первоначальной сертификации.
6. Код ИКАО/ИАТА (3 буквенный / 2 буквенный, если имеется): ____________/_____________.
7. Руководители и основные сотрудники.
Должность
Ф.И.О.
Телефон, факс,
электронная почта
1
2
3
1) Руководитель эксплуатанта
2) Руководитель инспекции по
безопасности полетов
3) Руководитель летной
службы
4) Руководитель по
поддержанию летной годности
5) Руководитель по наземному
обслуживанию
6) Руководитель службы по
подготовки персонала
7) Руководитель службы
авиационной безопасности
8) Руководитель службы
бортпроводников (для
эксплуатантов,
осуществляющих перевозку
пассажиров).
9) Руководитель службы
контроля качества
2. Техническое обслуживание и типы перевозок заявителя
8. Эксплуатант планирует:
самостоятельно осуществлять техническое обслуживание / выполнять техническое обслуживание на основании договоров (необходимое подчеркнуть).
9. Предлагаемые типы перевозок:
пассажирские и грузовые / грузовые / почтовые отправления (необходимое подчеркнуть).
3. Информация о воздушных судах и предполагаемых
районах полетов
10. Сведения о воздушных судах (собственные, арендованные):
1) Количество воздушных судов по типу, модели и версии, а также национальные опознавательные и регистрационные знаки;
2) Количество пассажирских кресел и/или полезная загрузка (кг, тонн);

42. Пайдаланушы сертификаты бүлінген немесе жоғалған (ұрланған) жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган күнтізбелік 10 күн ішінде пайдаланушы сертификатының телнұсқасын береді.
43. Пайдаланушы сертификатының телнұсқасын алу үшін пайдаланушы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға қажетті негіздемемен бірге және жоғалу (ұрлану) жағдайларын қоспағанда, бұрын берілген пайдаланушы сертификатын қоса беріп, еркін нысанда өтініш береді.
Сертификаттау және азаматтық әуе
кемелерін пайдаланушы сертификатын
беру қағидаcына
1-қосымша
Нысан
Өтінім
Пайдаланушы сертификатын (ПС) алуға (ұзартуға) үміткер толтырады
Алғаш рет беру/қолданылу мерзімін ұзарту
(керегінің астын сызу)
1. Жалпы ақпарат
1. Компанияның ресми атауы және саудадағы атауы (егер өзгеше
болса):
1) № ________________________________________ ПС өтініш беруші;
2) пайдаланушы "_____________________________________________";
3) телефон, факс: ____________________________________________;
4) электронды поштасының мекенжайы: __________________________.
2. Заңды мекенжайы, телефоны және факсы: _____________________.
3. Қызметтік қосымша мекенжайы: ______________________________.
4. Жұмысты бастау межеленген күн: ____________________________.
5. Алғаш рет сертификатталған жағдайда, ұшу-пайдалану агенттігі
үшін сұралатын шартты белгілер.
6. ИКАО/ИАТА коды (3 әріптік/2 әріптік, бар болса):
________________________________________/___________________________.
7. Басшылар мен негізгі қызметкерлер.
Лауазымы
Т.А.Ә.
Телефоны, факсы, электронды поштасы
1
2
3
1) Пайдаланушының басшысы
2) Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инспекцияның басшысы
3) Ұшу қызметінің басшысы
4) Ұшуға жарамдылықты қолдау жөніндегі басшы
5) Жер үсті қызмет көрсету жөніндегі басшы
6) Персоналды даярлау жөніндегі қызмет басшысы
7) Авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы
8) Бортсеріктер қызметінің басшысы (жолаушыларды тасымалдайтын пайдаланушылар үшін)
9) Сапаны бақылау қызметінің басшысы
2. Техникалық қызмет көрсету және өтініш беруші тасымалдарының
түрлері
8. Пайдаланушы:
техникалық қызмет көрсетуді өз бетімен жүзеге асыруды/техникалық қызмет көрсетуді шарттар негізінде орындауды жоспарлап отыр (керегінің астын сызу).
9. Тасымалдаудың ұсынылған түрлері:
жолаушылар және жүк/жүк/пошта жөнелтілімдері (керегінің астын сызу).
3. Әуе кемелері мен болжамды ұшулар ауданы туралы ақпарат
10. Әуе кемелері туралы мәліметтер (меншікті, жалға алынған):
1) Түрі, моделі және версиясы бойынша әуе кемелерінің саны, сондай-ақ ұлттық айырым және тіркеу белгілері;
2) Жолаушы креслоларының саны және/немесе пайдалы жүктелуі (кг, тонна);

3) Максимальная допустимая взлетная масса воздушного судна (MTOW).
11. Данные соглашения о лизинге воздушн(ого/ых) суд(на/ов), срок лизинга, наименование и юридический адрес владельца воздушных судов: _____________________________________________________________.
12. Предполагаемые район(ы) полетов:
Карибский регион (CAR), Регион Африки и Индийского океана (AFI), Европейский регион (EUR), Регион Ближнего Востока и Азии (MID/ASIA), Североамериканский регион (NАМ), Североатлантический регион (NАТ), Тихоокеанский регион (РАС), Южноамериканский регион (SAM) (необходимое подчеркнуть).
4. Информация о типах полетов, специальных ограничениях и
разрешениях
13. Типы полетов:
регулярные внутренние / регулярные международные / нерегулярные внутренние / нерегулярные международные (необходимое подчеркнуть).
14. Специальные разрешения/одобрения (заполняется на каждое воздушное судно):
1) Дальность видимости на ВПП (RVR) (метров);
2) Относительная высота принятия решения DH (метров/футов);
3) Взлет при ограниченной видимости LVTO RVR (метров);
4) Требования к минимальным навигационным характеристикам MNPS;
5) Точная зональная навигация P-RNAV (Precision RNAV);
6) Базовая зональная навигация B-RNAV (Basic RNAV);
7) Требуемые навигационные характеристики (RNP);
8) Сокращенный минимум вертикального эшелонирования (RVSM);
9) Система выдачи информации о воздушном движении и предупреждения столкновений (TCAS);
10) Электронная система сигнализации о близости земли (EGPWS);
11) Глобальная навигационная спутниковая система (GNSS);
12) Навигационные системы дальнего действия (LRNS);
13) Всенаправленный ОВЧ-радиомаяк (VOR);
14) Инерциальный опорный блок (инерциальный измеритель)/ Инерциальная опорная система (IRU/IRS);
15) Дальномерное оборудование (DME);
16) Электронная полетная документация (EFB);
17) Опасные грузы;
18) Производство полетов с увеличенным временем ухода на запасной аэродром (EDTO): пороговое время _____ (минут), расстояние ______ (морских миль NM);
19) Производство полетов с безувеличенного временеми ухода на запасной аэродром (non-EDTO) ______(минут);
20) Максимальное время полета до запасного аэродрома ______(минут);
21) Заход на посадку по глобальной системе определения местоположения (GPS Approach). (применимое подчеркнуть, в случае необходимости заполнить).
Специальные ограничения: ____________________________________.
5. Информация о подготовке авиационного персонала
15. Предлагаемая подготовка персонала (пилотажные тренажеры для летного персонала и/или тренажерные установки для кабинного персонала):

3) Әуе кемесінің рұқсат етілген ең ауыр ұшып көтерілу салмағы (MTOW).
11. Әуе кемесінің (кемелерінің) лизингі туралы келісімдердің деректері, лизинг мерзімі, әуе кемелерін иеленушінің атауы мен заңды мекенжайы: __________________________________________________________
12. Ұшудың болжамды ауданы (аудандары):
Кариб өңірі (CAR), Африка және Үнді мұхиты өңірі (AFI), Еуропа өңірі (EUR), Таяу Шығыс және Азия өңірі (MID/ASIA), Солтүстік Америка өңірі (NAM), Солтүстік Атлант өңірі (NAT), Тынық мұхиты өңірі (PAC), Оңтүстік Америка өңірі (SAM) (керегінің астын сызу).
4. Ұшу түрлері, арнайы шектеулер мен рұқсаттар туралы ақпарат
13. Ұшу түрлері:
тұрақты ішкі/тұрақты халықаралық/тұрақты емес ішкі/тұрақты емес халықаралық (керегінің астын сызу).
14. Арнайы рұқсаттар/мақұлдаулар (әр әуе кемесіне толтырылады):
1) Көріну қашықтығы ҰҚЖ (RVR) (метр);
2) Шешім қабылдаудың қатысты биіктігі DH (метр/фут);
3) Көрініс шектеулі болғанда ұшып көтерілу LVTO RVR (метр);
4) Ең төменгі навигациялық сипаттамаларға қойылатын талаптар MNPS;
5) Аймақтық дәл навигация P-RNAV (Precision RNAV);
6) Аймақтық базалық навигация B-RNAV (Basic RNAV);
7) Талап етілетін навигациялық сипаттамалар (RNP);
8) Тігінен эшелондаудың қысқартылған минимумы (RVSM);
9) Әуе қозғалысы туралы ақпарат беру және соқтығысудың алдын алу жүйесі (TCAS);
10) Жерге жақындау туралы сигнал берудің электронды жүейсі (EGPWS);
11) Жаһандық навигациялық жерсеріктік жүйе (GNSS);
12) Қашықтан әрекет ететін навигациялық жүйелер (LRNS);
13) Жан-жаққа бағытталған АЖЖ-радиомаяк (VOR);
14) Инерциялық тірек блогі (инерциялық өлшегіш)/Инерциялық тірек жүйесі (IRU/IRS);
15) Қашықтықты өлшеу жабдығы (DME);
16) Электронды ұшу құжаттамасы (EFB);
17) Қауіпті жүктер;
18) Қосалқы әуеайлаққа кететін уақыт ұлғайтылған ұшуды орындау (EDTO): шекті уақыт _____ (минут), қашықтық ______ (теңіз милі NM);
19) Қосалқы әуеайлаққа кететін уақыт ұлғайтылмаған ұшуды орындау (non-EDTO) ______ (минут);
20) Қосалқы әуеайлаққа дейін ұшатын ең көп уақыт ________ (минут);
21) Тұрған жерін айқындаудың жаһандық жүйесі бойынша қонуға бет алу (GPS Approach) (қолданылатынының астын сызу, қажет болған жағдайда, толтыру).
Арнайы шектеулер: ____________________________________.
5. Авиациялық персоналдың даярлығы туралы ақпарат
15. Персоналдың ұсынылатын даярлығы (ұшу персоналына арналған пилотаждық тренажерлар және/немесе кабина персоналына арналған тренажерлық қондырғылар):

16. Подтверждение намерения подать заявление на получение сертификата эксплуатанта.
Подпись:
Дата:
Ф.И.О. и должность:
17. Сведения, вносимые уполномоченным органом.
Дата поступления заявления с документами:
Регистрационный номер:
Ответственное должностное лицо:
Приложение 2
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата эксплуатанта
гражданских воздушных судов
Перечень документов, прилагаемых к заявке на получение
сертификата эксплуатанта
1. Документ, подтверждающий уплату сбора за сертификацию эксплуатанта гражданских воздушных судов.
2. Копия свидетельства* или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
Примечание: *Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
3. Копия устава заявителя и копия учредительного договора.
4. Информация заявителя, содержащая:
1) основные данные и учредители заявителя;
2) виды планируемых коммерческих воздушных перевозок;
3) организацию летной работы;
4) систему поддержания летной годности;
5) обеспечение полетов;
6) готовность летного и технического персонала;
7) готовность объектов технического обслуживания;
8) готовность воздушных судов;
9) возможность проведения демонстрации аварийной эвакуации и демонстрационных полетов.
5. Организационная структура, структура управления и ответственные лица с указанием должности, Ф.И.О., образования, квалификации и опыта работы.
6. Документы, подтверждающие назначение следующих руководителей:
летной службы;
инспекции по безопасности полетов;
по поддержанию летной годности;
по контролю качества;
по авиационной безопасности;
по подготовке персонала.
7. Список планируемых пунктов назначения и запасных аэродромов для регулярных перевозок, районов полетов для нерегулярных перевозок и эксплуатационных баз, по применимости, для планируемых полетов.
8. Список воздушных судов с указанием типа, модели, серии, национальных и регистрационных знаков, сертификатов летной годности, разрешений на радиостанции, сертификатов по шумам на местности (если предусмотрено). В случае аренды воздушных судов необходимо представить договора на аренду (лизинг).
9. Информация по организации подготовки и аттестации летного и наземного персонала.

16. Пайдаланушы сертификатын алуға өтініш беру ниетін растау.
Қолы:
Күні:
Т.А.Ә. және қызметі:
17. Уәкілетті орган енгізетін мәліметтер:
Өтініш пен құжаттардың келіп түскен күні:
Тіркеу нөмірі:
Жауапты лауазымды адам:
Сертификаттау және азаматтық әуе
кемелерін пайдаланушы сертификатын
беру қағидаcына
2-қосымша
Пайдаланушы сертификатын алуға өтінімге қоса берілетін
құжаттардың тізбесі
1. Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжат.
2. Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* көшірмесі немесе анықтама;
Ескертпе: *"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу және филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
3. Өтініш беруші жарғысының және құрылтай шартының көшірмелері.
4) Өтініш берушінің ақпараты, ол мынаны қамтиды:
1) өтініш берушінің негізгі деректері мен құрылтайшысы;
2) жоспарланатын коммерциялық әуе тасымалының түрлері;
3) ұшу жұмысын ұйымдастыру;
4) ұшуға жарамдылықты қолдау жүйесі;
5) ұшуды қамтамасыз ету;
6) ұшу персоналы мен техникалық персоналдың әзірлігі;
7) техникалық қызмет көрсету объектілерінің әзірлігі;
8) әуе кемелерінің әзірлігі;
9) авариялық эвакуацияны демонстрациялау және демонстрациялық ұшуды өткізу мүмкіндігі.
5. Ұйымдық құрылымы, басқару құрылымы мен қызметі, Т.А.Ә., білімі, біліктілігі және жұмыс тәжірибесі көрсетілген жауапты тұлғалар.
6. Мынадай басшылардың тағайындалғанын растайтын құжаттар:
ұшу қызметі;
ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инспекция;
ұшуға жарамдылықты қолдау;
сапаны бақылау;
авиациялық қауіпсіздік;
персоналды даярлау.
7. Тұрақты тасымалдау үшін жоспарланатын межелі пункттер мен қосалқы әуеайлақтардың, тұрақты емес тасымалдау үшін ұшу аудандарының және жоспарланатын ұшу үшін қолданылуына қатысты пайдалану базаларының тізімі.
8. Түрі, моделі, сериясы, ұлттық және тіркеу белгілері, ұшуға жарамдылық сертификаттары, радиостанцияларға рұқсаттары, жергілікті жердегі шу бойынша сертификаттары (егер көзделген болса) көрсетілген әуе кемелерінің тізімі. Әуе кемелері жалға алынған жағдайда жалға алу (лизинг) шарттарын ұсыну қажет.
9. Ұшу және жер үсті персоналын даярлау мен аттестаттауды ұйымдастыру бойынша ақпарат.

10. Программа (Руководство) начальной подготовки и переподготовки персонала, которое является частью руководства по производству полетов или разработано отдельным документом.
11. Руководство по производству полетов.
12. Руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания.
13. Программа (регламент) технического обслуживания воздушных судов.
14. Руководство по управлению безопасностью полетов для эксплуатантов, эксплуатирующих воздушные суда с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше 5700 кг.
15. Информация по организации руководства и контролю за выполнением полетов, включая процедуры связи (dispatch).
16. Копии страховых полисов обязательного страхования в соответствии с законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования.
17. Копии договоров на обеспечение эксплуатантом необходимых видов своей авиационной деятельности.
18. Образцы раскраски и текстовое описание воздушных судов, которые утверждаются руководителем эксплуатанта.
19. Документы о мерах по предотвращению актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации;
20. Информация по наземному обеспечению полетов, осуществляющему самим эксплуатантом или на договорной основе.
21. Предлагаемые эксплуатантом (заявителем) карты контрольных проверок, относящиеся к специальным видам операций (Cat II, III, RVSM, EDTO, PBN, RNAV, RNP).
22. Перечень договоров на техническое обслуживание с внешними организациями с указанием видов работ.
23. Копии договоров по поддержанию летной годности с внешними организациями.
24. Образцы документов, необходимых для оформления пассажирских и грузовых перевозок.
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью получателя государственной услуги.
Приложение 3
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата эксплуатанта
гражданских воздушных судов
Форма
Решение
по заявке на получение сертификата эксплуатанта
№ _____ от «____» __________ 20 __ г.
Рассмотрев заявку _____________________________________________
(наименование заявителя)
на получение сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов на
осуществление коммерческих воздушных перевозок сообщаем, что
представленные вами документы соответствуют (не соответствуют)
Правилам сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта гражданских
воздушных судов (в случае не соответствия документов, указывается
пункт/пункты несоответствия).
МП                                    Руководитель
уполномоченного органа
либо лицо им уполномоченное
___________________ ____________________
(Ф.И.О.)             (подпись)
Приложение 4
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата эксплуатанта
гражданских воздушных судов
Данные по руководящему составу, указанному в пункте 6
приложения 2 к настоящим Правилам

10. Персоналды бастапқы даярлау және қайта даярлау бағдарламасы (Нұсқауы), бұл ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқаудың бір бөлігі болып табылады немесе жеке құжат болып әзірленеді.
11. Ұшуды жүргізу бойынша нұсқау.
12. Техникалық қызмет көрсетуді реттеу бойынша пайдаланушының нұсқауы.
13. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша бағдарлама (регламент).
14. Сертификатталған ең ауыр ұшып көтерілу салмағы 5700 кг асатын әуе кемелерін пайдаланатын пайдаланушылар үшін ұшу қауіпсіздігін басқару бойынша нұсқау.
15. Байланыс рәсімдерін (dispatch) қоса алғанда, ұшуды орындауды басқаруды және бақылауды ұйымдастыру бойынша ақпарат.
16. Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері туралы заңдарына сәйкес міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің көшірмелері.
17. Өзінің авиациялық қызметінің қажетті түрлерін пайдаланушының қамтамасыз етуі жөніндегі шарттардың көшірмелері;
18. Пайдаланушының басшысы бекітетін әуе кемелерін бояу үлгілері мен мәтіндік сипаттамасы.
19. Азаматтық авиацияның қызметіне заңсыз араласу актілерінің алдын алу жөніндегі іс-шаралар туралы құжаттар.
20. Пайдаланушының өзі жүзеге асыратын немесе шарттық негізде жүзеге асырылатын ұшуды жер үстінде қамтамасыз ету бойынша ақпарат.
21. Пайдаланушы (өтініш беруші) ұсынатын операциялардың арнайы түрлеріне қатысты бақылау мақсатындағы тексеру карталары (Cat II, III, RVSM, EDTO, PBN, RNAV, RNP).
22. Жұмыс түрлері көрсетілген сыртқы ұйымдармен техникалық қызмет көрсетуге жасалған шарттардың тізбесі.
23. сыртқы ұйымдармен ұшуға жарамдылықты қолдауға жасалған шарттардың көшірмелері.
24. Жолаушы және жүк тасымалын ресімдеу үшін қажетті құжаттардың үлгілері.
Жоғарыда көрсетілген құжаттардың бәрінің көшірмелері мемлекеттік қызметті алушының қолымен және мөрімен куәландырылады.
Сертификаттау және азаматтық әуе
кемелерін пайдаланушы сертификатын
беру қағидаcына
3-қосымша
Нысан
Пайдаланушы сертификатын алуға арналған өтінім бойынша шешім
"___" __________ 20__ ж. № _____
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің атауы)
коммерциялық әуе тасымалдарын жүзеге асыруға азаматтық әуе кемелерін
пайдаланушы сертификатын алуға арналған өтінімін қарап, Сіз ұсынған
құжаттар Сертификаттау және азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы
сертификатын беру қағидасына сәйкес (сәйкес емес) (құжаттар сәйкес
келмеген жағдайда сәйкессіздік тармағы/тармақтары көрсетіледі)
келетінін хабарлаймыз.
МО Уәкілетті органның басшысы не
ол уәкілеттік берген адам
________________ __________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Сертификаттау және азаматтық әуе
кемелерін пайдаланушы сертификатын
беру қағидаcына
4-қосымша
Осы қағидаға 2-қосымшаның 6-тармағында көрсетілген басшы құрам
жөніндегі деректер

1. Ф.И.О., год рождения, занимаемая должность.
2. Образование.
3. Свидетельство специалиста гражданской авиации.
4. Документ о прохождении курсов повышения квалификации.
5. Работа на руководящих должностях (с указанием стажа работы в занимаемой должности).
Руководитель ____________________
(дата, подпись)
По пунктам 2, 3, 4 настоящего приложения заявитель представляет копии подтверждающих документов, заверенные подписью и печатью заявителя.
Приложение 5
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата эксплуатанта
гражданских воздушных судов
Типовое Руководство по производству полетов
1. Руководство по производству полетов разрабатывается заявителем в соответствии с действующими правилами, инструкциями и другими нормативными правовыми актами, регулирующими эксплуатацию воздушных судов с использованием в качестве методического пособия документа ИКАО 9376-AN/914 и типового Руководства по производству полетов приведенного:
в Добавлении В, Приложения 6 к Конвенции о международной гражданской авиации. Эксплуатация воздушных судов, часть I. Международный коммерческий транспорт. Самолеты - для заявителей, эксплуатирующих самолеты;
в Дополнении Н, Приложения 6 Конвенции о международной гражданской авиации. Эксплуатация воздушных судов часть III. Международные полеты, Вертолеты - для заявителей, эксплуатирующих вертолеты.
2. Руководство по производству полетов имеет следующую структуру:
Часть А. Общие положения;
Часть В. Информация по эксплуатации воздушного судна;
Часть С. Районы, маршруты и аэродромы;
Часть Д. Подготовка.
3. Для заявителей, эксплуатирующих самолеты, Руководство должно содержать следующую информацию:
Часть А. Общие положения.
Глава 1. Администрация и контроль Руководства по производству полетов.
Глава 2. Инструкции с изложением в общих чертах обязанностей персонала, имеющего отношение к производству полетов.
Глава 3. Информация и политика в отношении контроля утомляемости, включая:
1) правила, касающиеся нормативов полетного времени, служебного полетного времени и служебного времени и требований в отношении времени отдыха членов летного и кабинного экипажей;
2) политику и документацию, касающуюся системы FRMS эксплуатанта.
Глава 4. Перечень навигационного оборудования, которое должно находиться на борту, включая любые требования, касающиеся производства полетов в воздушном пространстве, где предписано использовать навигацию, основанную на характеристиках.
Глава 5. Для соответствующих полетов – подлежащие использованию правила дальней навигации, связанная с отказом двигателя процедура выполнения EDTO, а также назначение и использование запасных аэродромов.

1. Т.А.Ә., туған жылы, атқаратын қызметі.
2. Білімі.
3. Азаматтық авиация маманының куәлігі.
4. Біліктілікті жетілдіру курстарын өткені туралы құжат.
5. Басшы қызметтерде атқарған жұмысы (атқаратын қызметіндегі жұмыс өтілі көрсетіледі).
Басшы _________________________________________________________
(күні, қолы)
Өтініш беруші осы қосымшаның 2, 3, 4-тармақтары бойынша өтініш берушінің мөрімен және қолымен куәландырылған растау құжаттарының көшірмелерін ұсынады.
Сертификаттау және азаматтық әуе
кемелерін пайдаланушы сертификатын
беру қағидаcына
5-қосымша
Ұшуды жүргізу бойынша үлгілік нұсқау
1. Ұшуды жүргізу бойынша нұсқауды өтініш беруші әуе кемелерін пайдалануды реттейтін қолданыстағы қағидаларға, нұсқауларға және басқа нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әдістемелік құрал ретінде ИКАО 9376-AN/914 құжатын және төмендегілерде келтірілген ұшуды жүргізу бойынша Нұсқауды пайдалана отырып әзірлейді:
Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 6-қосымшаның В-толықтыруында. Әуе кемелерін пайдалану, І бөлім. Халықаралық коммерциялық көлік. Ұшақтар – ұшақтарды пайдаланатын өтініш берушілер үшін;
Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 6-қосымшаның Н-толықтыруында. Әуе кемелерін пайдалану, ІІІ бөлім. Халықаралық ұшулар, Тікұшақтар – тікұшақтарды пайдаланатын өтініш берушілер үшін.
2. Ұшуды жүргізу бойынша нұсқаудың төмендегідей құрылымы бар:
А бөлігі. Жалпы ережелер;
В бөлігі. Әуе кемесін пайдалану бойынша ақпарат;
С бөлігі. Аудандар, маршруттар мен әуеайлақтар;
Д бөлігі. Дайындық.
3. Ұшақтарды пайдаланатын өтініш берушілер үшін Нұсқау мынадай ақпаратты қамтуы тиіс:
А бөлігі. Жалпы ережелер.
1-тарау. Әкімшілік және ұшуды жүргізу бойынша нұсқауды бақылау.
2-тарау. Ұшуды жүргізуге қатысы бар персоналдың міндеттерінің жалпы сипаттамасын қамтитын нұсқаулықтар.
3-тарау. Шаршауды бақылауға қатысты ақпарат және саясат, мыналарды қоса алғанда:
1) ұшу уақыты, қызметтік ұшу уақыты және қызмет уақытының нормативтері мен ұшу және кабина экипаждары мүшелерінің демалу уақытына қатысты ережелер;
2) пайдаланушының FRMS жүйесіне қатысты саясат пен құжаттамасы.
4-тарау. Сипаттамаларға негізделген навигацияны пайдалану белгіленген әуе кеңістігінде ұшуды жүргізуге қатысты кез келген талаптарды қоса алғанда, бортта болуға тиісті навигациялық жабдықтардың тізбесі.
5-тарау. Тиісті ұшулар үшін – қозғалтқыштың істен шығуына байланысты ұзақ навигацияның ережелерін пайдалануға жататын EDTO орындау рәсімі, сонымен қатар қосалқы әуеайлақтардың тағайындалуы мен пайдаланылуы.

Глава 6. Обстоятельства, при которых необходимо прослушивать радиочастоты.
Глава 7. Метод определения минимальных абсолютных высот полета.
Глава 8. Методы определения эксплуатационных минимумов аэродромов.
Глава 9. Меры предосторожности, принимаемые во время заправки топливом с пассажирами на борту.
Глава 10. Организация и процедуры наземного обслуживания.
Глава 11. Предписанный в Приложении 12 к Конвенции о международной гражданской авиации порядок действий командиров воздушных судов, ставших свидетелями происшествия.
Глава 12. Состав летного экипажа для каждого типа выполняемого полета, в том числе порядок преемственности командования.
Глава 13. Точные инструкции по расчету количества топлива и масла, которое необходимо иметь в баках, учитывая все условия полета, в том числе возможность разгерметизации и отказа на маршруте одного или нескольких двигателей.
Глава 14. Условия, в которых применяется кислород, и запас кислорода.
Глава 15. Указания в отношении контроля за массой и центровкой.
Глава 16. Указания в отношении устранения/предупреждения обледенения и контроля за выполнением этих операций.
Глава 17. Технические требования к рабочему плану полета.
Глава 18. Стандартные эксплуатационные процедуры (SOP) для каждого этапа полета.
Глава 19. Указания в отношении использования обычных контрольных перечней и времени их использования.
Глава 20. Правила вылета в непредвиденных обстоятельствах.
Глава 21. Указания в отношении обеспечения информации об абсолютной высоте и сообщения об абсолютной высоте автоматическими средствами или членами летного экипажа.
Глава 22. Указания в отношении использования автопилотов и автоматов тяги в приборных метеоусловиях.
Глава 23. Указания в отношении уточнения и принятия разрешений Органа обслуживания воздушного движения, в частности разрешений, касающихся пролета местности.
Глава 24. Инструктаж относительно вылета и захода на посадку.
Глава 25. Процедуры ознакомления с районами, маршрутами и аэродромами.
Глава 26. Процедура стабилизированного захода на посадку.
Глава 27. Ограничение высоких скоростей снижения вблизи поверхности.
Глава 28. Необходимые условия для начала или продолжения захода на посадку по приборам.
Глава 29. Указания в отношении выполнения точных и неточных заходов на посадку по приборам.
Глава 30. Распределение обязанностей среди членов летного экипажа и процедуры регулирования рабочей нагрузки на экипаж при выполнении захода на посадку и посадки по приборам в ночное время и приборных метеорологических условиях.
Глава 31. Инструкции и требования к обучению методам предотвращения столкновения исправного воздушного судна с землей, а также принципы использования системы предупреждения о близости земли (GPWS).

6-тарау. Радиожиілілікті тыңдау қажеттілігі туындаған жағдайлар.
7-тарау. Ұшудың ең төменгі абсолютті биіктігін анықтау әдісі.
8-тарау. Әуеайлақтардың пайдалану минимумдарын анықтау әдістері.
9-тарау. Бортта жолаушылар болған жағдайда жанармай құю кезінде қолданылатын іс-шаралар.
10-тарау. Жер үсті қызмет көрсетуді ұйымдастыру және оның рәсімдері.
11-тарау. Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 12-қосымшасында белгіленген оқиғаның куәгері болған әуе кемелері командирлерінің әрекет ету тәртібі.
12-тарау. Орындалатын әрбір ұшу үшін ұшу экипажының құрамы, сондай-ақ командирлік басшылық ету сабақтастығының тәртібі.
13-тарау. Ұшудың барлық жағдайларын, оның ішінде ұшу бағытында герметизациясын жою және бір немесе бірнеше қозғалтқыштардың тоқтап қалу мүмкіндігін ескере отырып, бактарда болуға тиісті жанармай мен майдың санын есептеу бойынша нақты нұсқаулықтар.
14-тарау. Оттегі және оттегінің қорлары пайдаланылатын жағдайлар.
15-тарау. Салмақ пен салмақты орталықтандыруды бақылауға қатысты нұсқамалар.
16-тарау. Мұз қатуды жою/алдын алу және осы операциялардың орындалуын бақылау жұмыстарына қатысты нұсқамалар.
17-тарау. Ұшудың жұмыс жоспарына қойылатын техникалық талаптар.
18-тарау. Ұшудың әрбір кезеңі үшін стандартты пайдалану рәсімдері (SOP).
19-тарау. Әдеттегі бақылау тізбелерін пайдалану және пайдалану уақытына қатысты нұсқамалар.
20-тарау. Күтпеген жағдайда ұшып кету қағидалары.
21-тарау. Абсолютті биіктік туралы ақпаратты және автоматты құралдары немесе ұшу экипажының мүшелері арқылы абсолютті биіктік туралы хабарлауға қатысты нұсқамалар.
22-тарау. Аспапты метеожағдайларда автопилотты және күш автоматтарын пайдалануға қатысты нұсқамалар.
23-тарау. Әуе қозғалысына қызмет көрсету органының рұқсатын нақтылау және қабылдау, оның ішінде жергілікті жерден ұшып өтуге қатысты нұсқамалар.
24-тарау. Ұшып кетуге және қонуға бет алуға қатысты нұсқамалық.
25-тарау. Аудандармен, маршруттармен және әуеайлақтармен танысу рәсімдері.
26-тарау. Қонуға тұрақтандырылған бет алу рәсімі.
27-тарау. Жер бетінің таяғанда жоғары жылдамдықты шектеу.
28-тарау. Аспаптар бойынша қонуға бет алуды бастау немесе жалғастыру үшін қажетті шарттар.
29-тарау. Аспаптар бойынша қонуға дәл және дәл емес бет алуға қатысты нұсқамалар.
30-тарау. Түнгі уақытта аспаптар бойынша қонуға бет алу мен қону және аспаптық метеорологиялық жағдайлар кезінде ұшу экипажының мүшелері арасында міндеттерді бөлу және жұмыс жүктемесін реттеу рәсімдері.
31-тарау. Ақауы жоқ әуе кемесінің жермен соқтығысуын болдырмау әдістерін оқыту жөніндегі нұсқаулықтар мен талаптар, сонымен қатар жерге жақындау туралы ескерту жүйесін (GPWS) пайдалану қағидаттары.

Глава 32. Принципы, инструкции, правила и требования к обучению методам предупреждения столкновений и использования бортовой системы предупреждения столкновений (БСПС).
Глава 33. Информация и инструкции, касающиеся перехвата гражданских воздушных судов, в том числе:
a) предписанный в Приложении 2 к Конвенции о международной гражданской авиации порядок действий командиров перехватываемых воздушных судов;
b) визуальные сигналы из Приложения 2 к Конвенции о международной гражданской авиации для использования перехватывающими и перехватываемыми воздушными судами.
Глава 34. Для самолетов, подлежащих эксплуатации на высоте более 15 000 м (49 000 фут):
a) информация, которая позволит пилоту определить оптимальный ход действий в случае воздействия солнечной космической радиации;
b) порядок действий в случае принятия решения о снижении, предусматривающий:
1) необходимость предупреждения соответствующего органа обслуживания воздушного движения о сложившейся ситуации и получения временного разрешения на снижение;
2) действия, которые следует предпринять, когда невозможно установить связь с органом обслуживания воздушного движения или когда эта связь прервана.
Глава 35. Подробные сведения о системе управления безопасностью полетов.
Глава 36. Информация и инструкции по перевозке опасных грузов, включая действия, которые надлежит предпринять в случае возникновения аварийной ситуации.
Глава 37. Инструкции и указания по безопасности.
Глава 38. Контрольный перечень правил досмотра самолета.
Глава 39. Инструкции и требования к подготовке в области использования коллиматорных индикаторов (HUD) и, при необходимости, систем технического зрения с расширенными возможностями визуализации (EVS).
Часть В. Информация по эксплуатации воздушного судна.
Глава 1. Сертификационные ограничения и эксплуатационные ограничения.
Глава 2. Порядок действий летного экипажа в обычной, нештатной и аварийной ситуациях и связанные с ним контрольные карты.
Глава 3. Инструкции по эксплуатации и информации о характеристиках набора высоты со всеми работающими двигателями.
Глава 4. Данные планирования полета для предполетного и полетного планирования с различными установленными значениями тяги/мощности и скорости.
Глава 5. Максимальные значения боковой и попутной составляющих ветра для каждого типа эксплуатируемых самолетов и уменьшенные значения, подлежащие применению с учетом порывов ветра, низкой видимости, состояния поверхности ВПП, опыта экипажа, использования автопилота, нештатных или аварийных ситуаций или любых других связанных с производством полетов факторов.

32-тарау. Соқтығыстардың алдын алу әдістерін оқытудың және соқтығысуды болдырмаудың борттық жүйесiн (СЕБЖ) пайдаланудың қағидаттары, нұсқаулықтары, қағидалары мен талаптары.
33-тарау. Азаматтық әуе кемелерін басып алуға қатысты ақпарат пен нұсқаулықтар, оның ішінде:
a) Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 2-қосымшасында белгіленген басып алынатын әуе кемелері командирлерінің іс-қимыл жасау тәртібі;
b) Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 2-қосымшасынан алынған басып алатын және басып алынатын әуе кемелері пайдаланатын көрнекі сигналдар.
34-тарау. 15 000 м (49 000 фут) жоғары биіктікте пайдалануға жататын ұшақтар үшін:
a) ғарыштық күн радиациясының әсер етуі жағдайында пилотқа іс-әрекеттердің тиімді жүрісін анықтауға мүмкіндік беретін ақпарат;
b) мыналарды көздейтін биіктікті төмендету туралы шешім қабылдау кезіндегі іс-әрекеттердің тәртібі:
1) орын алған жағдай туралы әуе қозғалысына қызмет көрсету жөніндегі тиісті органға хабарлау және төмендеуге уақытша рұқсат алу қажеттілігі;
2) әуе қозғалысына қызмет көрсету бойынша тиісті органмен байланыс орнату мүмкіндігі болмағанда немесе бұл байланыс үзілген жағдайда, орындалуға тиісті іс-әрекет.
35-тарау. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі туралы толық мәліметтер.
36-тарау. Қауіпті жүктерді тасымалдау бойынша ақпарат және нұсқаулықтар, сонымен қатар авариялық жағдай туындаған кезде орындауға тиісті іс-әрекеттер.
37-тарау. Қауіпсіздік бойынша нұсқаулықтар және нұсқамалар.
38-тарау. Ұшақты тексеріп қарау қағидаларының бақылау тізімі.
39-тарау. Коллиматорлық индикаторларды (HUD) және қажет болған жағдайда, визуализацияның кеңейтілген мүмкіндіктері бар техникалық көру жүйелерін (EVS) пайдалану саласында дайындық бойынша нұсқаулықтар және талаптар.
В бөлігі. Әуе кемесін пайдалану бойынша ақпарат.
1-тарау. Сертификаттық шектеулер және пайдалану бойынша шектеулер.
2-тарау. Әдеттегі, штаттан тыс және авариялық жағдайлар кезіндегі ұшу экипажы іс-әрекеттерінің тәртібі және онымен байланысты бақылау карталары.
3-тарау. Пайдалану бойынша нұсқаулықтар және барлық жұмыс істейтін қозғалтқыштардың биіктік алуының сипаттамалары туралы ақпарат.
4-тарау. Тартылыстың/қуаттың және жылдамдықтың белгіленген әртүрлі мәндерін ұшу алдында және ұшуды жоспарлау үшін ұшуды жоспарлау деректері.
5-тарау. Пайдаланылатын ұшақтың әрбір түрі үшін желді бүйір және бағыттас құрамдас бөлігінің ең жоғары мәндері және желдің екпінін, нашар көрінуін, ҰҚЖ бетінің күйін, экипаж тәжірибесін, автопилотты пайдалануды, штаттан тыс немесе авариялық немесе ұшуды жүргізумен байланысты факторларды ескере отырып, қолдануға жататын азайтылған мәндер.

Глава 6. Инструкции и данные для расчета массы и центровки.
Глава 7. Инструкции по загрузке воздушного судна и швартовке груза.
Глава 8. Системы воздушного судна, соответствующие органы управления и инструкции по их использованию.
Глава 9. Перечень минимального оборудования и перечень отклонений от конфигурации для эксплуатируемых типов самолетов и разрешенных специальных полетов, включая любые требования, касающиеся производства полетов в воздушном пространстве, где предписано использовать навигацию, основанную на характеристиках.
Глава 10. Контрольный перечень аварийного и спасательного оборудования, а также инструкции по его использованию.
Глава 11. Правила аварийной эвакуации, включая специальные процедуры по типам ситуаций, координацию действий экипажа, закрепление за членами экипажа их рабочих мест в аварийной ситуации и аварийные обязанности, порученные каждому члену экипажа.
Глава 12. Порядок действий обслуживающего экипажа в обычной, нештатной и аварийной ситуациях, связанные с ним контрольные карты, а также информация о системах воздушного судна согласно установленным требованиям, включая описание необходимых процедур координации действий летного и обслуживающего экипажей.
Глава 13. Спасательное и аварийное оборудование для различных маршрутов и необходимые процедуры проверки его нормальной работы перед взлетом, включая процедуры определения необходимого и имеющегося запаса кислорода.
Глава 14. Код визуальных сигналов «земля – воздух» из Приложения 12 к Конвенции о международной гражданской авиации для использования оставшимися в живых.
Часть С. Маршруты и аэродромы
Глава 1. Маршрутные справочные данные для обеспечения летного экипажа в каждом полете сведениями о средствах связи, навигационных средствах, аэродромах, заходах на посадку по приборам, прибытиях по приборам и вылетах по приборам, необходимыми для выполнения конкретного полета, и прочими сведениями, которые эксплуатант может счесть необходимыми для правильного выполнения полетов.
Глава 2. Минимальные абсолютные высоты полета на каждом намеченном маршруте.
Глава 3. Эксплуатационные минимумы каждого из аэродромов, которые предполагается использовать в качестве аэродромов намеченной посадки или запасных аэродромов.
Глава 4. Информация об увеличении эксплуатационных минимумов аэродромов в случае ухудшения работы средств обеспечения захода на посадку или аэродромных средств.
Глава 5. Необходимая информация для соблюдения всех профилей полетов, предусмотренных правилами, включая, в числе прочего, определение:

6-тарау. Салмақты және салмақты орталықтандыруды есептеу үшін нұсқаулықтар және мәліметтер.
7-тарау. Әуе кемесіне жүктеу және жүкті арқандап байлау бойынша нұсқаулықтар.
8-тарау. Әуе кемелерінің жүйелері, басқарудың тиісті органдары және оларды пайдалану бойынша нұсқаулықтар.
9-тарау. Пайдаланылатын ұшақтардың түрлері үшін ең төменгі жабдықтардың және конфигурациялардан ауытқулардың және сипаттамаларға негізделген навигацияны пайдалану белгіленген әуе кеңістігінде ұшуды жүргізуге қатысты кез келген талаптарды қоса алғанда, рұқсат етілген арнайы ұшулар тізімі.
10-тарау. Авариялық және құтқару жабдықтардың бақылау тізімі, сонымен қатар оны пайдалану бойынша нұсқаулықтар.
11-тарау. Жағдайлардың түріне қарай арнайы рәсімдерді, экипаждың іс-қимылын үйлестіруді, авариялық жағдайда экипаж мүшелеріне жұмыс орындарын бекіту және экипаждың әрбір мүшесіне тапсырылған авариялық міндеттерді қоса алғанда, авариялық эвакуация қағидалары.
12-тарау. Әдеттегі, штаттан тыс және авариялық жағдайларда қызмет етуші экипаж әрекеттерінің тәртібі, соған байланысты бақылау карталары, сонымен қатар белгіленген талаптарға сәйкес әуе кемесінің жүйелері туралы ақпарат және ұшу және қызмет көрсететін экипаж әрекеттерін үйлестірудің қажетті рәсімдерін сипаттау.
13-тарау. Түрлі бағыттарға арналған құтқару және авариялық жабдықтар және оттегінің қажетті және бар қорларды анықтау процедураларын қосқанда, ұшу алдында жабдықтың қалыпты жұмысын тексеру бойынша қажетті рәсімдері.
14-тарау. Тірі қалған адамдардың пайдалануы үшін Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 12-қосымшасындағы "жер – ауа" көрнекі сигналдарының коды.
С-бөлігі. Маршруттар және әуеайлақтар
1-тарау. Әрбір ұшуда ұшу экипажын байланыс құралдары, навигациялық құралдар, әуеайлақтар, аспаптар бойынша қонуға бет алу, аспаптар бойынша ұшып келу және аспаптар бойынша ұшып кету туралы мәліметтермен және пайдаланушы ұшуларды дұрыс жүргізу үшін қажетті деп есептейтін басқа мәліметтермен қамтамасыз ету үшін нақты ұшуға қажетті бағыттық анықтамалық мәліметтер.
2-тарау. Әрбір белгіленген бағытта ұшудың ең төменгі абсолютті биіктіктері.
3-тарау. Белгіленген қону әуеайлағы немесе қосалқы әуеайлақ ретінде пайдалану көзделетін әрбір әуеайлақ үшін пайдалану бойынша минимумдар.
4-тарау. Қонуға бет алуды қамтамасыз ету құралдарының немесе әуеайлақтық құралдардың жұмысы нашарлаған жағдайда әуеайлақтардың пайдалану минимумдарын ұлғайту туралы ақпарат.
5-тарау. Мыналарды анықтауды қоса алғанда, қағидаларда көзделген ұшулардың барлық бағыттарын сақтау үшін қажетті ақпарат:

1) требований к длине ВПП при взлете в случае сухой, влажной и загрязненной поверхности ВПП, в том числе требований, обусловленных отказами систем, которые влияют на взлетную дистанцию;
2) ограничений набора высоты при взлете;
3) ограничений набора высоты при полете по маршруту;
4) ограничений набора высоты при заходе на посадку и посадке;
5) требований к длине ВПП при посадке в случае сухой, влажной и загрязненной поверхности ВПП, в том числе при отказах систем, которые влияют на посадочную дистанцию;
6) дополнительной информации, например ограничений скорости пневматика.
Глава 6. Инструкции относительно определения эксплуатационных минимумов аэродромов для заходов на посадку по приборам с использованием HUD и EVS.
Часть D. Подготовка.
Глава 1. Подробные сведения о программе подготовки летного экипажа.
Глава 2. Подробные сведения о программе подготовки бортпроводников к выполнению обязанностей.
Глава 3. Подробные сведения о программе подготовки сотрудника по обеспечению полетов/диспетчера, выполняющего свои функции в соответствии с методом осуществления контроля за производством полетов.
Глава 4. Программа подготовки авиационного персонала для перевозки опасных грузов.
Глава 5. Программа подготовки авиационного персонала по авиационной безопасности.
4. Для заявителей, эксплуатирующих вертолеты, Руководство должно содержать следующую информацию:
Часть А. Общие положения
Глава 1. Администрация и контроль Руководства по производству полетов.
Глава 2. Инструкции с изложением в общих чертах обязанностей персонала, имеющего отношение к производству полетов.
Глава 3. Правила нормирования полетного времени и служебного полетного времени и правила, предусматривающие достаточное время отдыха для членов летного экипажа и бортпроводников.
Глава 4. Перечень навигационного оборудования, которое должно находиться на борту, включая любые требования, касающиеся производства полетов в воздушном пространстве, где предписано использовать навигацию, основанную на характеристиках.
Глава 5. Обстоятельства, при которых необходимо прослушивать радиочастоты.
Глава 6. Метод определения минимальных абсолютных высот полета.
Глава 7. Методы определения эксплуатационных минимумов вертодромов.
Глава 8. Меры предосторожности, принимаемые во время заправки топливом с пассажирами на борту.
Глава 9. Организация и процедуры наземного обслуживания.
Глава 10. Предписанный в Приложении 12 к Конвенции о международной гражданской авиации порядок действий командиров воздушных судов, ставших свидетелями происшествия.
Глава 11. Состав летного экипажа для каждого типа выполняемого полета, в том числе порядок преемственности командования.

1) ҰҚЖ беті құрғақ, дымқыл болған және кірлеген жағдайда ҰҚЖ ұзындығына қойылатын талаптарды, сонымен қатар ұшу аралығына әсер ететін жүйелердің істен шығуымен негізделетін талаптар;
2) ұшып кету кезінде биіктік алуды шектеу;
3) маршрут бойынша ұшу кезінде биіктік алуды шектеу;
4) қонуға бет алу және қону кезінде биіктік алуды шектеу;
5) ҰҚЖ беті құрғақ, дымқыл болған және кірлеген жағдайда ҰҚЖ ұзындығына қойылатын талаптарды, оның ішінде ұшу аралығына әсер ететін жүйелерді істен шыққан жағдайда қойылатын талаптар;
6) қосымша ақпарат, мысалы пневматиктің жылдамдығын шектеу.
6-тарау. HUD және EVS пайдалана отырып, қонуға бет алу үшін әуеайлақтарды пайдалану жөніндегі минимумдарды анықтауға қатысты нұсқаулықтар.
D-бөлігі. Дайындық
1-тарау. Ұшу экипажын дайындау бағдарламасы туралы толық мәліметтер.
2-тарау. Бортсеріктерді міндеттерді орындауға дайындау бағдарламасы туралы толық мәліметтер.
3-тарау. Ұшуды жүргізудің бақылауын жүзеге асыру әдістеріне сәйкес өз қызметтерін орындайтын ұшуды қамтамасыз ету қызметкерін/диспетчерді дайындау бағдарламасы туралы толық мәліметтер.
4-тарау. Қауіпті жүктерді тасымалдау үшін авиациялық қызметкерлерді дайындау бағдарламасы.
5-тарау. Авиациялық қауіпсіздік бойынша авиациялық қызметкерлерді дайындау бағдарламасы.
4. Тікұшақтарды пайдаланатын өтініш берушілер үшін нұсқаулық мынадай ақпаратты қамтуға тиіс:
А-бөлімі. Жалпы ережелер
1-тарау. Әкімшілік және Ұшуды жүргізу бойынша нұсқауды бақылау.
2-тарау. Ұшуды жүргізуге қатысы бар персоналдың міндеттеріне жалпы сипаттамасы берілген нұсқаулықтар.
3-тарау. Ұшу уақыты мен қызметтік ұшу уақытын нормалау ережелері және ұшу экипажының мүшелері мен бортсеріктердің демалуы үшін жеткілікті уақыт көзделетін қағидалар.
4-тарау. Бортта болуға тиісті навигациялық жабдықтардың тізімі, сондай-ақ сипаттамаларға негізделген навигацияны пайдалану белгіленген әуе кеңістігінде ұшуды жүргізуге қатысты кез келген талаптар.
5-тарау. Радиожиілілікті тыңдау қажеттілігі туындаған жағдайлар.
6-тарау. Ұшудың ең төменгі абсолютті биіктігін анықтау әдісі.
7-тарау. Тікұшақ айлағының пайдалану минимумдарын анықтау әдістері.
8-тарау. Бортта жолаушылар болған жағдайда жанармай құю кезінде қолданылатын іс-шаралар.
9-тарау. Жер үсті қызмет көрсетуді ұйымдастыру және оның рәсімдері.
10-тарау. Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 12-қосымшасында белгіленген оқиғаның куәгері болған әуе кемелері командирлерінің әрекет ету тәртібі.
11-тарау. Орындалатын әрбір ұшу үшін ұшу экипажының құрамы, сондай-ақ, командирлік басшылық ету сабақтастығының тәртібі.

Глава 12. Точные инструкции по расчету количества топлива и масла, которое необходимо иметь в баках, учитывая все условия полета, в том числе возможность разгерметизации и отказа на маршруте одного или нескольких двигателей.
Глава 13. Условия, в которых применяется кислород, и запас кислорода.
Глава 14. Указания в отношении контроля за массой и центровкой.
Глава 15. Указания в отношении устранения/предупреждения обледенения и контроля за выполнением этих операций.
Глава 16. Технические требования к рабочему плану полета.
Глава 17. Стандартные эксплуатационные процедуры (SOP) для каждого этапа полета.
Глава 18. Указания в отношении использования обычных контрольных перечней и времени их использования.
Глава 19. Правила вылета в непредвиденных обстоятельствах.
Глава 20. Указания в отношении обеспечения информации об абсолютной высоте.
Глава 21. Указания в отношении уточнения и принятия разрешений органа обслуживания воздушного движения, в частности разрешений, касающихся пролета местности.
Глава 22. Инструктаж относительно вылета и захода на посадку.
Глава 23. Ознакомление с маршрутом и пунктом назначения.
Глава 24. Необходимые условия для начала или продолжения захода на посадку по приборам.
Глава 25. Указания в отношении выполнения точных и неточных заходов на посадку по приборам.
Глава 26. Распределение обязанностей среди членов летного экипажа и процедуры регулирования рабочей нагрузки на экипаж при выполнении захода на посадку и посадки по приборам в ночное время и приборных метеорологических условиях.
Глава 27. Информация и инструкции, касающиеся перехвата гражданских воздушных судов, в том числе:
1) предписанный в Приложении 2 к Конвенции о международной гражданской авиации порядок действий командиров перехватываемых воздушных судов;
2) визуальные сигналы из Приложения 2 Конвенции о международной гражданской авиации для использования перехватывающими и перехватываемыми воздушными судами.
Глава 28. Подробные сведения о системе управления безопасностью полетов.
Глава 29. Информация и инструкции по перевозке опасных грузов, включая действия, которые надлежит предпринять в случае возникновения аварийной ситуации.
Глава 30. Инструкции и указания по безопасности.
Глава 31. Контрольный перечень правил досмотра вертолета.
Часть В. Информация по эксплуатации воздушного судна.
Глава 1. Сертификационные ограничения и эксплуатационные ограничения.
Глава 2. Порядок действий летного экипажа в обычной, нештатной и аварийной ситуациях и связанные с ним контрольные карты.
Глава 3. Данные планирования полета для предполетного и полетного планирования с различными установленными значениями тяги/мощности и скорости.

12-тарау. Ұшудың барлық жағдайларын, оның ішінде ұшу бағытында герметизациясын жою және бір немесе бірнеше қозғалтқыштардың тоқтап қалу мүмкіндігін ескере отырып, бактарда болуға тиісті жанармай мен майдың санын есептеу бойынша нақты нұсқаулықтар.
13-тарау. Оттегі және оттегінің қорлары пайдаланылатын жағдайлар.
14-тарау. Салмақ пен салмақты орталықтандыруды бақылауға қатысты нұсқамалар.
15-тарау. Мұз қатуды жою/алдын алу және осы операциялардың орындалуын бақылау жұмыстарына қатысты нұсқамалар.
16-тарау. Ұшудың жұмыс жоспарына қойылатын техникалық талаптар.
17-тарау. Ұшудың әрбір кезеңі үшін стандартты пайдалану рәсімдері (SOP).
18-тарау. Әдеттегі бақылау тізбелерін пайдалану және пайдалану уақытына қатысты нұсқамалар.
19-тарау. Күтпеген жағдайда ұшып кету қағидалары.
20-тарау. Абсолютті биіктік туралы ақпаратпен қамтамасыз ету етуге қатысты нұсқамалар.
21-тарау. Әуе қозғалысына қызмет көрсету органының рұқсатын нақтылау және қабылдау, оның ішінде жерді ұшып өтуге қатысты нұсқамалар
22-тарау. Ұшып кету және қонуға бет алуға қатысты нұсқамалық.
23-тарау. Ұшу бағыты мен тағайындау пунктпен танысу.
24-тарау. Аспаптар бойынша қонуға бет алуды бастау немесе жалғастыру үшін қажетті жағдайлар.
25-тарау. Аспаптар бойынша қонуға нақты және нақты емес кіруге қатысты нұсқамалар.
26-тарау. Түнгі уақытта аспаптар бойынша қонуға бет алу мен қону және аспаптық метеорологиялық жағдайлар кезінде ұшу экипажының мүшелері арасында міндеттерді бөлу және жұмыс жүктемесін реттеу рәсімдері.
27-тарау. Азаматтық әуе кемелерін басып алуға қатысты ақпарат пен нұсқаулықтар, оның ішінде:
1) Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 2-қосымшасында белгіленген басып алынатын әуе кемелері командирлерінің іс-қимыл жасау тәртібі;
2) Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 2-қосымшасынан алынған басып алатын және басып алынатын әуе кемелері пайдаланатын көрнекі сигналдар.
28-тарау. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі туралы толық мәліметтер.
29-тарау. Қауіпті жүктерді тасымалдау бойынша ақпарат және нұсқаулық, сонымен қатар авариялық жағдай туындаған кезінде орындалуға тиісті іс-әрекеттер.
30-тарау. Қауіпсіздік бойынша нұсқаулықтар және нұсқамалар.
31-тарау. Тікұшақты қарап тексеру ережелерінің бақылау тізібесі.
В-бөлімі. Әуе кемесін пайдалану бойынша ақпарат.
1-тарау. Сертификаттық шектеулер және пайдалану бойынша шектеулер.
2-тарау. Әдеттегі, штаттан тыс және авариялық жағдайлар кезіндегі ұшу экипажы іс-әрекеттерінің тәртібі және онымен байланысты бақылау карталары.
3-тарау. Тартылыстың/қуаттың және жылдамдықтың белгіленген әртүрлі мәндерін ұшу алдында және ұшуды жоспарлау үшін ұшуды жоспарлау деректері.

Глава 4. Инструкции и данные для расчета массы и центровки.
Глава 5. Инструкции по загрузке воздушного судна и швартовке груза.
Глава 6. Системы воздушного судна, соответствующие органы управления и инструкции по их использованию.
Глава 7. Перечень минимального оборудования для эксплуатируемых типов вертолетов и разрешенных специальных полетов, включая любые требования, касающиеся производства полетов в воздушном пространстве, где предписано использовать навигацию, основанную на характеристиках.
Глава 8. Контрольный перечень аварийного и спасательного оборудования, а также инструкции по его использованию.
Глава 9. Правила аварийной эвакуации, включая специальные процедуры по типам ситуаций, координацию действий экипажа, закрепление за членами экипажа их рабочих мест в аварийной ситуации и аварийные обязанности, порученные каждому члену экипажа.
Глава 10. Порядок действий кабинного экипажа в обычной, нештатной и аварийной ситуациях, связанные с ним контрольные карты, а также информация о системах воздушного судна согласно установленным требованиям, включая описание необходимых процедур координации действий летного и обслуживающего экипажей.
Глава 11. Спасательное и аварийное оборудование для различных маршрутов и необходимые процедуры проверки его нормальной работы перед взлетом, включая процедуры определения необходимого и имеющегося запаса кислорода.
Глава 12. Код визуальных сигналов «земля – воздух» из Приложения 12 к Конвенции о международной гражданской авиации для использования оставшимися в живых.
Часть С. Маршруты и аэродромы.
Глава 1. Маршрутные справочные данные для обеспечения летного экипажа в каждом полете сведениями о средствах связи, навигационных средствах, аэродромах, заходах на посадку по приборам, прибытиях по приборам и вылетах по приборам, необходимыми для выполнения конкретного полета, и прочими сведениями, которые эксплуатант может счесть необходимыми для правильного выполнения полетов.
Глава 2. Минимальные абсолютные высоты полета на каждом намеченном маршруте.
Глава 3. Эксплуатационные минимумы каждого из вертодромов, которые предполагается использовать в качестве вертодромов намеченной посадки или запасных вертодромов.
Глава 4. Информация об увеличении эксплуатационных минимумов вертодромов в случае ухудшения работы средств обеспечения захода на посадку или вертодромных средств.
Глава 5. Инструкции по использованию эксплуатационных минимумов аэродрома для заходов на посадку по приборам с учетом применения HUD и EVS.
Часть Д. Подготовка.

4-тарау. Салмақты және салмақты орталықтандыруды есептеу үшін нұсқаулықтар және мәліметтер.
5-тарау. Әуе кемесіне жүктеу және жүкті арқандап байлау бойынша нұсқаулықтар.
6-тарау. Әуе кемелерінің жүйелері, басқарудың тиісті органдары және оларды пайдалану бойынша нұсқаулықтар.
7-тарау. Пайдаланылатын тікұшақтардың түрлері үшін ең аз жабдықтардың және сипаттамаларға негізделген навигацияны пайдалану белгіленген әуе кеңістігінде ұшуды жүргізуге қатысты кез келген талаптарды қоса алғанда, рұқсат етілген арнайы ұшулар тізімі.
8-тарау. Авариялық және құтқару жабдықтардың бақылау тізімі, сонымен қатар оны пайдалану бойынша нұсқаулықтар.
9-тарау. Жағдайлардың түріне қарай арнайы рәсімдерді, экипаж әрекеттерін үйлестіруді, авариялық жағдайда экипаж мүшелеріне жұмыс орындарын бекіту және экипаждың әрбір мүшесіне тапсырылған авариялық міндеттерді қоса алғанда, авариялық эвакуация қағидалары.
10-тарау. Әдеттегі, штаттан тыс және авариялық жағдайларда кабина экипажы әрекеттерінің тәртібі, соған байланысты бақылау карталары, сонымен қатар белгіленген талаптарға сәйкес әуе кемесінің жүйелері туралы ақпарат және ұшу және қызмет көрсететін экипаж әрекеттерін үйлестірудің қажетті рәсімдерін сипаттау.
11-тарау. Түрлі бағыттарға арналған құтқару және авариялық жабдықтар және оттегінің қажетті және бар қорларды анықтау рәсімдерін қоса алғанда, ұшу алдында жабдықтың қалыпты жұмысын тексеру бойынша қажетті рәсімдері.
12-тарау. Тірі қалған адамдардың пайдалануы үшін Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 12-қосымшасындағы "жер – ауа" көрнекі сигналдарының коды.
С-бөлігі. Маршруттар және әуеайлақтар
1-тарау. Әрбір ұшуда ұшу экипажын байланыс құралдары, навигациялық құралдар, әуеайлақтар, аспаптар бойынша қонуға бет алу, аспаптар бойынша ұшып келу және аспаптар бойынша ұшып кету туралы мәліметтермен және пайдаланушы ұшуларды дұрыс жүргізу үшін қажетті деп есептейтін басқа мәліметтермен қамтамасыз ету үшін нақты ұшуға қажетті бағыттық анықтамалық мәліметтер.
2-тарау. Әрбір белгіленген бағытта ұшудың ең төменгі абсолютті биіктіктері.
3-тарау. Белгіленген қону тікұшақ айлағы немесе қосалқы тікұшақ айлағы ретінде пайдалану көзделетін әрбір тікұшақ айлағы үшін пайдалану бойынша минимумдар.
4-тарау. Қонуға бет алуды қамтамасыз ету құралдарының немесе тікұшақ айлақтық құралдардың жұмысы нашарлаған жағдайда әуеайлақтардың пайдалану минимумдарын ұлғайту туралы ақпарат.
5-тарау. HUD және EVS пайдалануды ескере отырып, қонуға бет алу үшін әуеайлақтарды пайдалану бойынша минимумдарды анықтауға қатысты нұсқаулықтар.
D-бөлігі. Дайындық

Глава 1. Подробные сведения о программе подготовки летного экипажа и предъявляемые требования.
Глава 2. Подробные сведения о программе подготовки бортпроводников к выполнению обязанностей.
Глава 3. Подробные сведения о программе подготовки сотрудника по обеспечению полетов/диспетчера, выполняющего свои функции в соответствии с методом осуществления контроля за производством полетов.
Глава 4. Программа подготовки авиационного персонала для перевозки опасных грузов.
Глава 5. Программа подготовки авиационного персонала по авиационной безопасности.
Приложение 6
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата эксплуатанта
гражданских воздушных судов
Руководство эксплуатанта
по регулированию технического обслуживания
Руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания (далее - Руководство) содержит следующую информацию:
1. Общие положения:
1) Декларация, подписанная ответственным руководителем, о соответствии деятельности по поддержанию летной годности сертификационным требованиям, положениям Руководства и обязательство поддерживать это соответствие постоянно.
2) Организационная структура с указанием иерархии подчиненности должностных лиц.
3) Общее описание рабочих (офисных) помещений.
4) Область деятельности по регулированию технического обслуживания.
5) Руководящий персонал с указанием имен и должностей ответственного руководителя, персонала, несущего ответственность в отношении постоянного соответствия организации установленным требованиям, а также сведения по персоналу, участвующему в регулировании технического обслуживания.
6) Процедура уведомления компетентного органа о происходящих изменениях в деятельности, адресе, персонале.
7) Процедуры внесения изменений в Руководство.
2. Часть 1. Процедуры по поддержанию летной годности:
1) Использования технического бортжурнала и приложения перечня допустимых неисправностей (MEL).
2) Программа технического обслуживания воздушных судов – разработка, внесение изменений и дополнений, утверждение.
3) Ведение и архивное хранение учетных сведений по поддержанию летной годности и технических документов эксплуатанта.
4) Применение и контроль директив по летной годности.
5) Анализ эффективности программы технического обслуживания.
Процедура (политика) в области выполнения необязательных доработок (модификаций).
6) Стандарты осуществления значительных модификаций.
7) Донесение неисправностей и дефектов.
8) Деятельность по технологическому обеспечению.
9) Программа контроля уровня надежности.
10) Подготовка к полету.
11) Взвешивание воздушных судов.

1-тарау. Ұшу экипажын дайындау бағдарламасы туралы толық мәліметтер және қойылатын талаптар.
2-тарау. Бортсеріктерді міндеттерді орындауға дайындау бағдарламасы туралы толық мәліметтер.
3-тарау. Ұшуды жүргізудің бақылауын жүзеге асыру әдістеріне сәйкес өз қызметтерін орындайтын ұшуды қамтамасыз ету қызметкерді/диспетчерді дайындау бағдарламасы туралы толық мәліметтер.
4-тарау. Қауіпті жүктерді тасымалдау үшін авиациялық қызметкерлерді дайындау бағдарламасы.
5-тарау. Авиациялық қауіпсіздік бойынша авиациялық қызметкерлерді дайындау бағдарламасы.
Сертификаттау және азаматтық әуе
кемелерін пайдаланушы сертификатын
беру қағидаcына
6-қосымша
Техникалық қызмет көрсетуді реттеу бойынша пайдаланушының
нұсқауы
Техникалық қызмет көрсетуді реттеу бойынша пайдаланушының нұсқауы (бұдан әрі – Нұсқау) мынадай ақпаратты қамтиды:
1. Жалпы ережелер:
1) Жауапты басшы қол қойған ұшу жарамдылығын қолдау бойынша қызметтің сертификациялық талаптарға, Нұсқаудың ережелеріне сәйкестігі туралы декларация және осы сәйкестікті тұрақты түрде қолдап тұру міндеттемесі.
2) Лауазымды тұлғалардың бағыныштылығы иерархиясы көрсетілген ұйымдық құрылымы.
3) Жұмыс (кеңсе) үй-жайлардың жалпы сипаттамасы.
4) Техникалық қызмет көрсетуді реттеу бойынша сала.
5) Жауапты басшының, ұйымның белгіленген талаптарға тұрақты сәйкестігіне қатысты жауапты персоналдың аты-жөні мен қызметі көрсетілген басқарушы персонал, сонымен қатар техникалық қызмет көрсетуді реттеуге қатысатын персонал бойынша мәліметтер.
6) Қызметі, мекенжайы мен персоналы бойынша орын алатын өзгерістер туралы құзыретті органды хабардар ету рәсімі.
7) Нұсқауға өзгерістер енгізу рәсімі.
2. 1-бөлім. Ұшу жарамдылығын қолдау бойынша рәсімдер:
1) Техникалық бортжурналды пайдалану және рұқсат етілетін ақаулықтар (MEL) тізімін қоса тіркеу.
2) Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетудің бағдарламасы – жасау, өзгерістер мен толықтыруларды енгізу, бекіту.
3) Пайдаланушының ұшу жарамдылығын қолдау бойынша есеп мәліметтерін және техникалық құжаттарын жүргізу және мұрағатта сақтау.
4) Ұшу жарамдылығы бойынша директиваларды қолдану және бақылау.
5) Техникалық қызмет көрсету бағдарламасының тиімділігін талдау. Міндетті емес түзетуді (модификациялау) орындау саласындағы рәсімдер (саясат).
6) Маңызды модификацияларды жүзеге асырудың стандарттары.
7) Ақаулықтар мен кемшіліктерді жеткізу.
8) Технологиялық қамтамасыз ету бойынша қызмет.
9) Сенімділік деңгейін бақылау бағдарламасы.
10) Ұшуға дайындық.
11) Әуе кемелерінің салмағын өлшеу.

12) Контрольные полеты.
3. Часть 2. Система качества:
1) Политика качества, план и процедуры аудитов по поддержанию летной годности.
2) Мониторинг деятельностей по поддержанию летной годности.
3) Контроль, подтверждающий, что техническое обслуживание осуществляется утвержденными организациями по техническому обслуживанию.
4) Мониторинг эффективности программы технического обслуживания.
5) Контроль, подтверждающий, что техническое обслуживание осуществляется в соответствии с договорами с организациями по техническому обслуживанию.
6) Персонал выполняющий аудиты в рамках системы качества.
4. Часть 3. Техническое обслуживание по контракту:
1) Процедуры отбора подрядчика на техническое обслуживание.
2) Аудит воздушных судов в рамках системы качества.
5. Часть 4. Приложения:
1) Образцы документов.
2) Список субподрядчиков.
3) Перечень утвержденных организаций по техническому обслуживанию, с которыми заключены договора на техническое обслуживание.
4) Копии договоров на субподрядные работы.
5) Копии договоров с утвержденными организациями по техническому обслуживанию.
Приложение 7
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата эксплуатанта
гражданских воздушных судов
Форма
Типовая форма акта сертификационного обследования
В соответствии с приказом _____________________________________
(наименование уполномоченного органа)
от «____» _________ 20 __ года ___ комиссией в составе:
Председатель: _____________________
(Ф.И.О., должность)
Члены комиссии: ___________________
(Ф.И.О., должность)
___________________
(Ф.И.О., должность)
проведено сертификационное обследование заявителя ___________________
(наименование юридического лица)
на соответствие Сертификационным требованиям к эксплуатантам гражданских воздушных судов
Текст заключения: __________
Председатель: ___________________ _______________
(Ф.И.О.)          (подпись)
Члены комиссии: _________________ _______________
(Ф.И.О.)          (подпись)
С актом ознакомлен:
Руководитель организации: ___________ ___________
(Ф.И.О.)   (подпись)
Приложение 8
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата эксплуатанта
гражданских воздушных судов
Форма
Герб
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
_____________________________________________________________________
Наименование уполномоченного органа
СЕРТИФИКАТ ЭКСПЛУАТАНТА
№ KZ – 01/001
Дата истечения
срока действия:
Наименование эксплуатанта
________________________;
3-х буквенный код ИКАО:____
Адрес эксплуатанта:
Телефон:
Факс:
E-mail:
Оперативная связь в
эксплуатации
Контактная информация:
Настоящий сертификат удостоверяет в том, что эксплуатанту
_______________________________________________________________
(наименование эксплуатанта)
предоставлено право осуществлять коммерческие воздушные перевозки, как это определено в прилагаемых эксплуатационных спецификациях, в соответствии с руководством по производству полетов и Правилами сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов Республики Казахстан.
Инспекционный контроль осуществляет ___________________________
(наименование уполномоченного органа)
МП                                      Руководитель
уполномоченного органа
либо лицо им уполномоченное
____________ ____________
(подпись)     (Ф.И.О.)
Дата выдачи: «__» _______ 20 __ г.
Уполномоченный орган
_____________________________________________________________________
(название эксплуатанта,                             Сертификат № ___)
Эксплуатационные спецификации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть А - Общие положения

12) Бақылау мақсатындағы ұшулар.
3. 2-бөлім. Сапа жүйесі:
1) Сапа саясаты, ұшу жарамдылығын қолдау бойынша аудиттің жоспары мен рәсімдері.
2) Ұшу жарамдылығын қолдау бойынша қызметтердің мониторингі.
3) Техникалық қызмет көрсету бекітілген техникалық қызмет көрсету бойынша ұйымдар арқылы жүзеге асырылатынын растайтын бақылау.
4) Техникалық қызмет көрсету бағдарламасының тиімділігіне мониторинг жүргізу.
5) Техникалық қызмет көрсету бекітілген техникалық қызмет көрсету бойынша ұйымдармен жасалған шарттарға сәйкес жүзеге асырылатынын растайтын бақылау.
6) Сапа жүйесі аясында аудитті орындайтын персонал.
4. 3-бөлім. Шарт бойынша техникалық қызмет көрсету:
1) Техникалық қызмет көрсетуге мердігерді таңдау рәсімдері.
2) Сапа жүйесі аясында жүргізілетін әуе кемелерінің аудиті.
5. 4-бөлім. Қосымшалар:
1) Құжаттардың үлгілері.
2) Қосалқы мердігерлердің тізімі.
3) Техникалық қызмет көрсетуге шарттар жасалған бекітілген техникалық қызмет көрсету бойынша ұйымдардың тізімі.
4) Қосалқы мердігерлік жұмыстарына жасалған шарттардың көшірмесі.
5) Бекітілген техникалық қызмет көрсету бойынша ұйымдармен жасалған шарттардың көшірмесі.
Сертификаттау және азаматтық әуе
кемелерін пайдаланушы сертификатын
беру қағидаcына
7-қосымша
Нысан
Сертификаттық тексеру актісінің үлгі нысаны
__________________________ 20__ жылғы "___" ______ № ________________
(уәкілетті органның атауы)
бұйрығына сәйкес мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға: _____________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
__________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
__________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
өтініш беруші _______________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыға қойылатын сертификаттау
талаптарына сәйкестігі тұрғысынан сертификаттық тексеру жүргізді.
Қорытындының мәтіні: ________________________________________________
Төраға: _________________________________ _________________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Комиссия мүшелері: ______________________ _________________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйымның басшысы: ________________________ _________________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Сертификаттау және азаматтық әуе
кемелерін пайдаланушы сертификатын
беру қағидаcына
8-қосымша
Нысан
Елтаңба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
_____________________________________________________
Уәкілетті органның атауы
ПАЙДАЛАНУШЫ СЕРТИФИКАТЫ
№ KZ – 01/001
Қолданылу мерзімінің аяқталу күні:
Пайдаланушының атауы
__________________________________;
ИКАО-ның 3-әріптік коды: __________
Пайдаланушының мекенжайы:
Телефон:
Факс:
E-mail:
Пайдаланудағы жедел байланыс
Байланыс ақпараты:
Осы сертификат пайдаланушы ____________________________________
(пайдаланушының атауы)
қоса беріліп отырған пайдалану ерекшеліктерінде айқындалғандай, Ұшуды
орындау жөніндегі нұсқауға және Сертификаттау және азаматтық әуе
кемелерін пайдаланушы сертификатын беру қағидасына сәйкес
коммерциялық әуе тасымалдарын жүзеге асыру құқығы берілгенін
куәландырады.
Инспекциялық бақылауды ________________________ жүзеге асырады.
(уәкілетті органның атауы)
МО Уәкілетті органның басшысы не
ол уәкілеттік берген адам
____________ ________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Берілген күні: 20__ ж. "___" ___________
Уәкілетті орган
___________________________________________________
(пайдаланушының атауы, сертификат №)
Пайдалану ерекшеліктері
(пайдаланудағы талаптар мен шектеулер)
А бөлігі - Жалпы ережелер

1. Настоящие эксплуатационные спецификации выдаются в соответствии с Правилами сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от ___ __________ 20 __ года № ___ и Приложением 6 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.).
2. Эксплуатант «__________», имеющий сертификат эксплуатанта № __, выданный ___________ подготовлен к выполнению полетов.
3. Эксплуатанту «___________» разрешается эксплуатировать для выполнения коммерческих воздушных перевозок воздушные суда следующих изготовителей и моделей:
Для полетов на внутренних и (или) международных воздушных линиях:
Изготовитель
Модель
Максимальная грузоподъемность и
пассажировместимость
1
2
3
В графе 1 указывается завод-изготовитель воздушного судна; в графе 2 указывается тип и номер государственной регистрации воздушного судна; в графе 3 - показатель в тоннах и количество пассажирских мест
_________________________________________ ___________ _______________
(Руководитель уполномоченного органа     (подпись)     (Ф.И.О.)
либо лицо им уполномоченное)
МП
Дата выдачи: «___» __________ 20 __ г.
Уполномоченный орган _____________________________________________________________________
(название эксплуатанта,                             Сертификат № ___)
Эксплуатационные спецификации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть В - Разрешение и ограничения на маршрутах (самолеты)
Контактная информация об уполномоченном органе в сфере гражданской авиации
Tелефон: __________________; Факс: _____________; E-mail: _____________
СЭ №: __________________ Наименование эксплуатанта: ____________ Код ИКАО:
Модель воздушного судна: Регистрационный номер:
Виды полетов: Коммерческие воздушные перевозки: Регулярные ; Нерегулярные; Пассажиры; Грузы; Прочее ________________
Район(ы) полетов:
Специальные ограничения:
Специальные
Разрешения:
Да
Нет
Специальные утверждения
Замечания
Опасные грузы
Перевозка опасных грузов
осуществляется в соответствии с
требованиями Технических
инструкций ИКАО
Полеты в условиях
ограниченной
видимости:
Заход на посадку
и посадка;
Взлет
САТ I RVR:
м; DH
м (фут);
САТ II RVR:
м; DH
м (фут);
САТ IIIA RVR:
м; DH
м (фут);
САТ IIIB RVR:
м; DH
м (фут);
RVR: ______ м
2NDB VIS м;
MDH м; (фут);
VOR/DME VIS м;
MDH м; (фут);
RVSM
Неприменимо
EDTO
Неприменимо
Пороговое время: _______ мин
Максимальное время полета до
запасного аэродрома: ___ мин
Навигационные
спецификации для
полетов в условиях
PBN
RNAV 10
RNP10
RNAV 5
RNP5
RNAV 2
RNP2
RNAV 1
RNP1
RNP4
RNP APCH
MNPS (Северная
Атлантика)
Без ограничений
С ограничениями
Предупреждение:
Сохранение летной
годности
Прочее
_________________________________________ ___________ _______________
(Руководитель уполномоченного органа     (подпись)     (Ф.И.О.)
либо лицо им уполномоченное)
МП
Дата выдачи: «____» _____________ 20 __ г.
Уполномоченный орган
_____________________________________________________________________
(название эксплуатанта, Сертификат № ___)
Эксплуатационные спецификации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть В/1 - Разрешение и ограничения на маршрутах (вертолеты)
Контактная информация об уполномоченном органе в сфере гражданской авиации
Tелефон: __________________; Факс: _____________; E-mail: _____________
СЭ №: __________________ Наименование эксплуатанта: ____________ Код ИКАО:
Модель воздушного судна: Регистрационный номер:
Виды полетов: Коммерческие воздушные перевозки: Регулярные ; Нерегулярные; Пассажиры; Грузы; Прочее ________________
Район(ы) полетов:
Специальные ограничения:
Специальные
Разрешения:
Да
Нет
Специальные утверждения
Замечания
Опасные грузы
Перевозка опасных грузов
осуществляется в соответствии с
требованиями Технических
инструкций ИКАО
Полеты в условиях
ограниченной
видимости:
Заход на посадку
и посадка;
Взлет
САТ I RVR:
м; DH
м (фут);
САТ I I RVR:
м; DH
м (фут);
Н об:___ м (фут); Вид: м;
2NDB VIS м;
MDH м; (фут);
VOR/DME VIS м;
MDH м; (фут);
Навигационные
спецификации для
полетов в условиях
PBN
RNAV 5
RNP5
RNAV 1
RNP1
RNP APCH
Сохранение летной
годности
Полеты по ППП на вертолетах с ЛТХ класса III
Полеты с грузом на внешней подвеске
Прочее
_________________________________________ ___________ _______________
(Руководитель уполномоченного органа    (подпись)      (Ф.И.О.)
либо лицо им уполномоченное)
МП
Дата выдачи: «____» ____________ 20 __ г.
Уполномоченный орган
_____________________________________________________________________
(название эксплуатанта, Сертификат № ___)
Эксплуатационные спецификации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть С - Разрешенные стандартные количественные нормы
в массы воздушных судов, центровки и их ограничения
Тип ВС
Предельная масса (кг.)
Центровка предельная (в % САХ)
Передняя
Задняя
Ограничения: Эксплуатация воздушных судов выше предельной массы и ограничений центровки Запрещена
Примечание: Если отдельные воздушные суда имеют отличные от типовых характеристики, то они указываются списком отдельно.
_________________________________________ ___________ _______________
(Руководитель уполномоченного органа    (подпись)      (Ф.И.О.)
либо лицо им уполномоченное)
МП
Дата выдачи: «___» __________ 20 __ г.
Уполномоченный орган
_____________________________________________________________________
(название эксплуатанта, Сертификат № ___)
Эксплуатационные спецификации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть D - Техническое обслуживание
Эксплуатанту «__________» разрешается осуществлять следующие виды технического обслуживания воздушных судов:
Типы и бортовые
номера воздушных
судов
Виды технического обслуживания,
осуществляемые собственными силами
эксплуатанта
Виды технического обслуживания,
осуществляемые на основании
договоров
*Оперативное
*Периодическое
*Оперативное
*Периодическое
*Примечание: необходимо указать наименование и местонахождение организации по техническому обслуживанию (государство, город), номер и область действия сертификата (свидетельства), кем и когда выдан, срок действия.
_________________________________________ ___________ _______________
(Руководитель уполномоченного органа    (подпись)      (Ф.И.О.)
либо лицо им уполномоченное)
МП
Дата выдачи: «___» __________ 20 __ г.
Уполномоченный орган
_____________________________________________________________________
(название эксплуатанта, Сертификат № ___)
Эксплуатационные спецификации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть Е – Аренда воздушных судов
Эксплуатанту «_________» разрешается использование следующих арендованных воздушных судов:
Тип и бортовой номер
воздушного судна
Сведения об арендодателе
(наименование владельца ВС,
юридический адрес)
Вид договора (аренда без
экипажа или с экипажем, лизинг,
фрахт), номер, дата и срок
действия
_________________________________________ ___________ _______________
(Руководитель уполномоченного органа     (подпись)     (Ф.И.О.)
либо лицо им уполномоченное)
МП
Дата выдачи: «___» __________ 20 __ г.
Приложение 9
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата эксплуатанта
гражданских воздушных судов
Форма
Руководителю уполномоченного органа
Заявка
на внесение изменений и дополнений в эксплуатационные спецификации
сертификата эксплуатанта (изменений и (или) дополнений в
доказательную документацию)
Прошу внести изменения ______________________________________________
(полное название заявителя)
в ___________________________________________________________________
(эксплуатационные спецификации сертификата эксплуатанта, изменений и (или) дополнения в доказательную документацию)
планируемая дата начала полетов: ____________________________________
_____________________________________________________________________
(при внесении изменений и дополнений указывается срок окончания действующего сертификата, а также планируемая дата начала полетов в новых эксплуатационных условиях).
Руководитель ______________________________________
(должность / подпись / дата)
М.П.
Перечень документов на внесение изменений
в сертификат эксплуатанта

1. Осы пайдалану ерекшеліктері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20__ жылғы ____________ № _______ қаулысымен бекітілген Сертификаттау және азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы сертификатын беру қағидасына және Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға (Чикаго, 1944 ж.) 6-қосымшаға сәйкес беріледі.
2. ____________________________________ берген № _______ пайдаланушы сертификаты бар пайдаланушы "________" ұшуды орындауға даярланған.
3. Пайдаланушы "______" коммерциялық әуе тасымалдарын орындау үшін мынадай өндірушілер мен модельдердің әуе кемелерін пайдалануға рұқсат етіледі:
Ішкі және (немесе) халықаралық әуе желілерінде ұшу үшін:
Өндіруші
Моделі
Барынша жүк көтерімділігі мен жолаушы сыйымдылығы
1
2
3
1-бағанда әуе кемесін өндіруші зауыт көрсетіледі; 2-бағанда әуе кемесінің үлгісі және мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі; 3-бағанда тоннамен көрсеткіш және жолаушылар орындарының саны көрсетіледі.
_____________________________ _____________ ____________________
(уәкілетті органның басшысы (қолы) (Т.А.Ә.)
не ол уәкілеттік берген адам)
МО
Берілген күні: 20__ ж. "___" __________
Уәкілетті орган
_______________________________________________________________
(пайдаланушының атауы, сертификат № ___)
Пайдалану ерекшеліктері
(пайдаланудағы талаптар мен шектеулер)
В бөлігі – Маршруттардағы рұқсаттар мен шектеулер (ұшақтар)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган туралы байланыс ақпараты
Tелефон: __________________; Факс: _____________; E-mail: _____________
ПС №: __________________ Пайдаланушының атауы: _____________ ИКАО коды:
Әуе кемесінің моделі: Тіркеу нөмірі:
Ұшу түрлері: Коммерциялық әуе тасымалдары: Тұрақты
;
Тұрақты емес;
Жолаушылар;
Жүктер;
Өзгелер ________________
Ұшу ауданы(-дары):
Арнайы шектеулер:
Арнайы рұқсаттар:
Иә
Жоқ
Арнайы бекітулер
Ескертулер
Қауіпті жүктер
Қауіпті жүктерді тасымалдау ИКАО Техникалық нұсқаулықтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады
Нашар көрінетін жағдайларда ұшу:
Қонуға бет алу және қону;
Ұшып көтерілу
САТ I RVR: м; DH м (фут);
САТ II RVR: м; DH м (фут);
САТ IIIA RVR: м; DH м (фут);
САТ IIIB RVR: м; DH м (фут);
RVR: ______ м
2NDB VIS м; MDH м; (фут);
VOR/DME VIS м; MDH м; (фут);
RVSM
Қолданылмайды
EDTO
Қолданылмайды
Шекті уақыт: _______ мин
Қосалқы әуеайлаққа дейінгі ұшудың ең ұзақ уақыты: _______ мин
PBN жағдайларында ұшу үшін навигациялық ерекшеліктер
RNAV 10 RNP10
RNAV 5 RNP5
RNAV 2 RNP2
RNAV 1 RNP1
RNP 4
RNP APCH
MNPS (Солтүстік Атлантика)
Шектеулерсіз
Шектеулермен
Ескерту:
Ұшу жарамдылығын сақтау
Өзгелер
_____________________________ _____________ _____________________
(уәкілетті органның басшысы (қолы) (Т.А.Ә.)
не ол уәкілеттік берген адам)
МО
Берілген күні: 20__ ж. "___" __________
Уәкілетті орган
________________________________________________________________
(пайдаланушының атауы, сертификат № ____)
Пайдалану ерекшеліктері
(пайдаланудағы талаптар мен шектеулер)
В/1 бөлігі – Маршруттардағы рұқсаттар мен шектеулер (тікұшақтар)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган туралы байланыс ақпараты
Tелефон: __________________; Факс: _____________; E-mail: _____________
ПС №: __________________ Пайдаланушының атауы: _____________ ИКАО коды:
Әуе кемесінің моделі: Тіркеу нөмірі:
Ұшу түрлері: Коммерциялық әуе тасымалдары: Тұрақты
;
Тұрақты емес;
Жолаушылар;
Жүктер;
Өзгелер ________________
Ұшу ауданы(-дары):
Арнайы шектеулер:
Арнайы рұқсаттар:
Иә
Жоқ
Арнайы бекітулер
Ескертулер
Қауіпті жүктер
Қауіпті жүктерді тасымалдау ИКАО Техникалық нұсқаулықтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады
Нашар көрінетін жағдайларда ұшу:
Қонуға бет алу және қону;
Ұшып көтерілу
САТ I RVR: м; DH: м (фут);
САТ II RVR: м; DH: м (фут);
Н об: ___ м (фут); Вид: м;
2NDB Вид: м; MDH м; (фут);
VOR/DME Вид: м; MDH м; (фут);
PBN жағдайларында ұшу үшін навигациялық ерекшеліктер
RNAV 5 RNP5
RNAV 1 RNP1
RNP APCH
Ұшу жарамдылығын сақтау
ІІІ сыныптағы ҰТС тікұшақтарымен АҰҚ бойынша ұшу
Сыртқы ілмектегі жүкпен ұшу
Өзгелер
_____________________________ _____________ _____________________
(уәкілетті органның басшысы (қолы) (Т.А.Ә.)
не ол уәкілеттік берген адам)
МО
Берілген күні: 20__ ж. "___" _________
Уәкілетті орган
_________________________________________________________________
(пайдаланушының атауы, сертификат № ____)
Пайдалану ерекшеліктері
(пайдаланудағы талаптар мен шектеулер)
С бөлігі – Әуе кемелерінің салмағына, орталықтандыруға рұқсат етілген стандартты сандық нормалар мен оларды шектеу
ӘК үлгісі
Шекті салмағы (кг.)
Шекті орталықтандырылуы (%-бен САХ)
Алдыңғы
Артқы
Шектеулер: Шекті салмақтан және орталықтандыру шектеулерінен жоғары әуе кемелерін пайдалануға тыйым салынады.
Ескертпе: Егер жекелеген әуе кемелерінің сипаттамалары үлгі сипаттамалардан өзгеше болса, олар бөлек тізіммен көрсетіледі.
_____________________________ _____________ _____________________
(уәкілетті органның басшысы (қолы) (Т.А.Ә.)
не ол уәкілеттік берген адам)
МО
Берілген күні: 20__ ж. "___" _________
Уәкілетті орган
________________________________________________________________
(пайдаланушының атауы, сертификат № ____)
Пайдалану ерекшеліктері
(пайдаланудағы талаптар мен шектеулер)
D бөлігі – Техникалық қызмет көрсету
Пайдаланушы "________" әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетудің мынадай түрлерін жүзеге асыруға рұқсат етіледі:
Әуе кемелерінің түрлері мен борттық нөмірлері
Пайдаланушының өз күшімен жүзеге асырылатын техникалық қызмет көрсету түрлері
Шарттар негізінде жүзеге асырылатын техникалық қызмет көрсету түрлері
*Жедел
*Мерзімді
*Жедел
*Мерзімді
*Ескертпе: техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның атауы мен мекенжайын (мемлекет, қала), сертификаттың (куәліктің) нөмірі мен қолданылу саласын, кім және қашан бергенін, қолданылу мерзімін көрсету қажет.
_____________________________ _____________ _____________________
(уәкілетті органның басшысы (қолы) (Т.А.Ә.)
не ол уәкілеттік берген адам)
МО
Берілген күні: 20__ ж. "___" _________
Уәкілетті орган
____________________________________________________________
(пайдаланушының атауы, сертификат № ____)
Пайдалану ерекшеліктері
(пайдаланудағы талаптар мен шектеулер)
Е бөлігі – Әуе кемелерін жалға алу
Пайдаланушы "_________" мынадай жалға алынған әуе кемелерін пайдалануға рұқсат етіледі:
Әуе кемелерінің түрлері мен борттық нөмірлері
Жалға беруші туралы мәлімет (ӘК иесінің атауы, заңды мекенжайы)
Шарттың түрі (экипажбен немесе экипажсыз жалға алу, лизинг, фрахт), нөмірі, күні және қолданылу мерзімі
_____________________________ _____________ _____________________
(уәкілетті органның басшысы (қолы) (Т.А.Ә.)
не ол уәкілеттік берген адам)
МО
Берілген күні: 20__ ж. "___" _________
Сертификаттау және азаматтық әуе
кемелерін пайдаланушы сертификатын
беру қағидаcына
9-қосымша
Нысан
Уәкілетті органның басшысына
Пайдаланушы сертификатының пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер мен
толықтырулар (дәлелді құжаттамасына өзгерістер және (немесе)
толықтырулар) енгізуге
Өтінім
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
_____________________________________________________________________
(пайдаланушы сертификатының пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер мен
толықтырулар (дәлелді құжаттамасына өзгерістер және (немесе)
толықтырулар)
енгізуді сұраймын.
Ұшуды бастаудың жоспарланған күні: __________________________________
_____________________________________________________________________
(өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде қолданыстағы
сертификаттың аяқталу мерзімі, сондай-ақ жаңа пайдалану жағдайларында
ұшуды бастаудың жоспарланған күні көрсетіледі)
Басшы _________________________________________________________
(қызметі/қолы/күні)
М.О.
Пайдаланушы сертификатына өзгерістерді енгізуге арналған
құжаттардың тізбесі

1. При внесении воздушного судна в сертификат эксплуатанта заявитель представляет следующие документы:
1) заявка;
2) копию свидетельства о государственной регистрации воздушного судна;
3) копия сертификата летной годности, разрешение (лицензия) на радиостанции, сертификат по шуму на местности воздушного судна;
4) акт проверки технического состояния воздушного судна;
5) сведения о поддержании летной годности;
6) сведения о техническом обслуживании воздушного судна;
7) сведения о летном и техническом составе;
8) копии страховых полисов обязательного страхования в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
9) сертификат о дезинфекции воздушного судна.
10) соответствующие изменения и дополнения в руководство по производству полетов, руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания, программу технического обслуживания, перечень минимального оборудования (MEL).
2. Перечень документов на внесение в сертификат эксплуатанта арендованного воздушного судна без экипажа.
При аренде воздушного судна без экипажа заявитель, дополнительно к документам, указанным в пункте 1 настоящего перечня, представляет:
1) сведения о типе, модели и серийном номере воздушного судна;
2) фамилию (название) и адрес собственника воздушного судна;
3) сведения о государстве регистрации, национальных и регистрационных знаках;
4) копию решения о признании действительным сертификата летной годности воздушного судна, выданного уполномоченным органом в сфере гражданской авиации (при аренде воздушного судна зарегистрированного в другом государстве);
5) копию договора об аренде воздушного судна без экипажа, в котором указаны ответственные стороны за эксплуатационный контроль воздушного судна, за техническое обслуживание и поддержание летной годности, а также срок действия аренды;
6) районы выполнения полетов.
3. Перечень документов на внесение изменений в сертификат эксплуатанта при аренде воздушного судна с экипажем.
При аренде воздушного судна с экипажем заявитель, дополнительно к документам, указанным в пункте 1 настоящего перечня, представляет:
1) копию договора об аренде воздушного судна с экипажем, в котором указаны ответственные стороны за эксплуатационный контроль, техническое обслуживание и сохранение летной годности воздушного судна, а также подготовку членов экипажа;
2) количество, тип, модель и серийные номера воздушных судов;
3) ф.и.о. и адрес собственника воздушного судна;
4) государство регистрации, национальные и регистрационные знаки;
5) копию решения о признании действительным сертификата летной годности гражданского воздушного судна, выданного уполномоченным органом в сфере гражданской авиации (при аренде воздушного судна зарегистрированного в другом государстве);

1. Әуе кемесін пайдаланушы сертификатына енгізген кезде өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтінім;
2) әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) ұшуға жарамдылық сертификатының көшірмесі, радиостанцияға арналған рұқсат (лицензия), әуе кемесі тұрған жердегі шу бойынша сертификат көшірмесі;
4) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісі;
5) ұшуға жарамдылықта ұстау туралы мәліметтер;
6) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету туралы мәліметтер;
7) ұшу және техникалық құрам туралы мәліметтер;
8) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарының талаптарына сәйкес міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің көшірмелері;
9) әуе кемесін дезинфекциялау туралы сертификат;
10) Ұшуды орындау жөніндегі нұсқауға, техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушы нұсқауына, техникалық қызмет көрсету бағдарламасына, ең аз жабдықтардың тізбесіне (MEL) тиісті өзгерістер мен толықтырулар.
2. Экипажсыз жалға алынған әуе кемесін пайдаланушы сертификатына енгізуге арналған құжаттардың тізбесі.
Пайдаланушы әуе кемесін экипажсыз жалға алған жағдайда, осы тізбенің 1-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) әуе кемесінің түрі, моделі және сериялық нөмірі туралы мәліметтер;
2) әуе кемесі иесінің тегі (атауы) және мекенжайы;
3) тіркелген мемлекеті, ұлттық және тіркеу белгілері туралы мәліметтер;
4) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын жарамды деп тану туралы шешімнің көшірмесі (өзге мемлекетте тіркелген әуе кемесін жалға алған жағдайда);
5) әуе кемесінің пайдалану бойынша бақылауға, техникалық қызмет көрсетуге және ұшу жарамдылығын сақтауға жауапты тараптар, сонымен қатар жалға алу мерзімі көрсетілген әуе кемесін экипажсыз жалға алу туралы шарттың көшірмесі;
6) ұшу орындалатын аудандар.
3. Әуе кемесі экипажбен жалға алынған жағдайда пайдаланушы сертификатына өзгерістер енгізуге арналған құжаттардың тізбесі.
Пайдаланушы әуе кемесін экипажбен жалға алған жағдайда, осы тізбенің 1-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) әуе кемесінің пайдалану бойынша бақылауға, техникалық қызмет көрсетуге және ұшу жарамдылығын сақтауға, сонымен қатар экипаж мүшелерін даярлауға жауапты тараптар көрсетілген әуе кемесін экипажбен жалға алу туралы шарттың көшірмесі;
2) әуе кемелерінің саны, түрі, моделі мен сериялық нөмірі;
3) әуе кемесі иесінің Т.А.Ә., мекенжайы;
4) тіркелген мемлекеті, ұлттық және тіркеу белгілері;
5) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын жарамды деп тану туралы шешімнің көшірмесі (өзге мемлекетте тіркелген әуе кемесін жалға алған жағдайда);

6) сведения о летном составе, включающие:
копии признания свидетельств иностранного авиационного персонала;
копии летных свидетельств;
копии приказа о принятии на работу;
копии документов о прохождении курсов повышения квалификации, в том числе для полетов по международным воздушным линиям;
7) районы выполнения полетов.
4. Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью заявителя.
5. В случае прекращения эксплуатации воздушных судов эксплуатант незамедлительно информирует об этом уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, что является основанием для исключения данных воздушных судов из сертификата эксплуатанта.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 18 октября 2010 года № 1070
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 января 2003 года № 106 "Об утверждении некоторых нормативных правовых актов в области гражданской авиации" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 4, ст. 53).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 декабря 2004 года № 1265 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 января 2003 года № 106" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 48, ст. 607).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2007 года № 934 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 января 2003 года № 106 и признании утратившими силу некоторых решений" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 38, ст. 434).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2008 года № 891 "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 января 2003 года № 106" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 39, ст. 432).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2009 года № 1695 "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 января 2003 года № 106" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 46, ст. 435).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2310 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 января 2003 года № 106" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 4, ст. 57).

6) ұшқыштар құрамы туралы мәліметтер, олар мынаны қамтиды:
шетелдік авиация персоналының куәліктерін танудың көшірмелері;
ұшу куәліктерінің көшірмелері;
жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмелері;
біліктілікті жетілдіру курстарынан өткенін растайтын құжаттардың көшірмесі, оның ішінде халықаралық әуе желілері бойынша ұшу үшін.
4. Жоғарыда көрсетілген құжаттардың барлық көшірмелері өтініш берушінің қолымен және мөрімен куәландырылады.
5. Әуе кемелерін пайдалануды тоқтатқан жағдайда, пайдаланушы бұл туралы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға хабарлайды, бұл аталған әуе кемелерін пайдаланушы сертификатынан алып тастау үшін негіздеме болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 18 қазандағы
№ 1070 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Азаматтық авиация саласындағы кейбір нормативтік құқықтық кесімдерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 қаңтардағы № 106 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 4, 53-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 қаңтардағы № 106 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 желтоқсандағы № 1265 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 48, 607-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 қаңтардағы № 106 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 қазандағы № 934 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 38, 434-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 қаңтардағы № 106 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 26 қыркүйектегі № 891 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 39, 432-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 қаңтардағы № 106 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 28 қазандағы № 1695 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 46, 435-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 қаңтардағы № 106 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2310 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 4, 57-құжат).