Об утверждении Правил разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля отраслевых программ
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2010 года № 218. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2016 года № 846
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.12.2016 № 846 (вводится в действие по истечении четырех месяцев со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля отраслевых программ.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2004 года № 231 "О Правилах разработки и реализации отраслевых (секторальных) и региональных программ в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 10, ст. 122);
2) пункт 4 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2006 года № 982 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 37, ст. 414).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 марта 2010 года № 218
Правила
разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и
контроля отраслевых программ
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля отраслевых программ разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" и определяют порядок разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля отраслевых программ.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
2. Отраслевая программа - документ, определяющий комплекс взаимосвязанных организационных, нормотворческих, экономических, социальных, финансовых и других мер, направленных на решение важных задач отраслевого значения.

Салалық бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 наурыздағы № 218 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 23 желтоқсандағы № 846 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 23.12.2016 № 846 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап төрт ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Салалық бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасында салалық (секторалдық) және өңірлік бағдарламаларды әзірлеу мен іске асыру ережесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 ақпандағы № 231 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 10, 122-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 12 қазандағы № 982 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 4-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 37, 414-құжат).
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 18 наурыздағы
№ 218 қаулысымен
бекітілген
Салалық бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау ережесі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Салалық бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау ережесі "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығына сәйкес әзірленді және салалық бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
2. Салалық бағдарлама — салалық мәні бар маңызды міндеттерді шешуге бағытталған өзара байланысты ұйымдық, норма шығару, экономикалық, әлеуметтік, қаржылық және басқа да шаралар кешенін айқындайтын құжат.

3. Отраслевые программы разрабатываются центральными государственными органами (далее – государственные органы) на среднесрочный и долгосрочный периоды в реализацию вышестоящих документов Системы государственного планирования в целях решения важных задач межотраслевого и межведомственного характера.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2014 № 1100.
4. Отраслевые программы разрабатываются только в том случае, если решение изложенных в них проблем невозможно осуществить в рамках действующих стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов.
5. Отраслевые программы утверждаются Правительством Республики Казахстан.
6. По срокам реализации отраслевые программы подразделяются на:
среднесрочные (от года до 5 лет);
долгосрочные (свыше 5 лет).
6-1. При внесении изменений и дополнений в отраслевую программу соблюдаются требования, установленные настоящим постановлением при разработке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.10.2014 № 1100.
7. Методологическое сопровождение по проведению мониторинга и оценки отраслевых программ осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2014 № 1100.
1-1. Перечень отраслевых программ
Сноска. Правила дополнены главой 1-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.10.2014 № 1100.
7-1. Перечень отраслевых программ формируется и корректируется на основе выработанных стратегических целей вышестоящих документов Системы государственного планирования уполномоченным органом по государственному планированию с учетом предложений заинтересованных государственных органов и утверждается Правительством Республики Казахстан.
Перечень отраслевых программ должен включать наименование программ, указание государственного органа, ответственного за разработку отраслевой программы, сроки реализации отраслевых программ.
Не допускаются разработка и утверждение отраслевых программ, не предусмотренных в Перечне отраслевых программ.
Проект Перечня отраслевых программ вносится на утверждение в Правительство Республики Казахстан в месячный срок после утверждения Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период.
Перечень отраслевых программ формируется по поручению Премьер-Министра Республики Казахстан.
Корректировка Перечня отраслевых программ осуществляется по поручению Премьер-Министра Республики Казахстан, результатам мониторинга и оценки Стратегического плана развития Республики Казахстан и завершению отраслевых программ.

3. Орталық мемлекеттік органдар (бұдан әрі – мемлекеттік органдар) салааралық және ведомствоаралық сипаттағы маңызды міндеттерді шешу мақсатында Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарын іске асыру үшін орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерге арналған салалық бағдарламаларды әзірлейді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2014 № 1100 қаулысымен.
4. Салалық бағдарламалар, егер оларда жазылған проблемаларды қолданыстағы стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының шеңберінде шешуді жүзеге асыру мүмкін болмаған жағдайда ғана әзірленеді.
5. Салалық бағдарламаларды Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
6. Іске асыру мерзімі бойынша салалық бағдарламалар:
орта мерзімді (бір жылдан 5 жылға дейін);
ұзақ мерзімді (5 жылдан астам) болып бөлінеді.
6-1. Салалық бағдарламаға өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, оларды әзірлеу кезінде осы қаулыда белгіленген талаптар сақталады.
Ескерту. Ереже 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.10.2014 № 1100 қаулысымен.
7. Салалық бағдарламаларды мониторингілеу және бағалау жүргізу жөніндегі әдіснамалық сүйемелдеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2014 2014 № 1100 қаулысымен.
1-1. Салалық бағдарламалардың тізбесі
Ескерту. Ереже 1-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.10.2014 № 1100 қаулысымен.
7-1. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган салалық бағдарламалар тізбесін мүдделі мемлекеттік органдардың ұсыныстарын ескере отырып, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарының тұжырымдалған стратегиялық мақсаттары негізінде қалыптастырады және түзетеді және оны Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Салалық бағдарламалардың тізбесі бағдарламалардың атауын, салалық бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органның көрсетілуін, салалық бағдарламалардың іске асырылу мерзімдерін қамтуға тиіс.
Салалық бағдарламалардың тізбесінде көзделмеген салалық бағдарламаларды әзірлеуге және бекітуге жол берілмейді.
Салалық бағдарламалар тізбесінің жобасы Қазақстан Республикасының алдағы онжылдық кезеңге арналған стратегиялық даму жоспары бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізіледі.
Салалық бағдарламалардың тізбесі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмасы бойынша қалыптастырылады.
Салалық бағдарламалар тізбесін түзету Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмасы бойынша, Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын мониторингілеу мен бағалау нәтижелері бойынша және салалық бағдарламалар аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады.

2. Основные требования к отраслевым программам
8. Отраслевая программа должна соответствовать следующим требованиям:
1) разрабатываться в целях реализации вышестоящих документов Системы государственного планирования;
2) ориентироваться на реализацию важных задач межотраслевого и межведомственного характера;
3) ориентироваться на удовлетворение потребностей целевой группы благополучателей;
4) содержать систему согласованных по срокам, ресурсам и исполнителям целей, задач, целевых индикаторов и мер, обеспечивающих достижение целей, поставленных в вышестоящих документах Системы государственного планирования;
5) обеспечивать адресность мер, четкое определение сроков и последовательность их реализации, строгую ориентацию деятельности исполнителей на достижение программных целей;
6) обеспечивать сбалансированность финансовых, трудовых и технических ресурсов и источников их обеспечения.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2014 № 1100.
9. Не допускается разработка отраслевой программы:
направленной на решение внутриведомственных вопросов государственных органов;
дублирующей цели и задачи действующих стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и отраслевых программ, а также мероприятия по реализации этих документов.
9-1. В случае, если отраслевая программа предусматривает введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или осуществление ужесточения регулирования в отношении субъектов частного предпринимательства, предварительно проводится процедура анализа регуляторного воздействия в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству.
Результаты анализа регуляторного воздействия размещаются на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.04.2015 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Структура отраслевой программы
10. Структура отраслевой программы содержит следующие разделы:
1) паспорт (основные параметры);
2) введение;
3) анализ текущей ситуации;
4) цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации программы;
5) основные направления, пути достижения целей и задач программы, соответствующие меры;
6) этапы реализации программы;
7) необходимые ресурсы;
8) план мероприятий по реализации программы.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2014 № 1100.

2. Салалық бағдарламаларға қойылатын негізгі талаптар
8. Салалық бағдарлама мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарын іске асыру мақсатында әзірлену;
2) салааралық және ведомствоаралық сипаттағы маңызды міндеттерді іске асыруға бағдарлануы;
3) игілік алушылардың нысаналы тобының қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағдарлану;
4) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында қойылған мақсаттарға қол жеткізуді қамтамасыз ететін мақсаттардың, міндеттердің, нысаналы индикаторлар мен шаралардың мерзімдері, ресурстары мен орындаушылары бойынша келісілген жүйесін қамту;
5) шаралардың атаулылығын, оларды іске асыру мерзімдері мен дәйектілігі нақты айқындалғанын, орындаушылар қызметінің бағдарламалық мақсаттарға қол жеткізуге қатаң бағдарлану қамтамасыз ету;
6) қаржы, еңбек және техникалық ресурстар мен оларды қамтамасыз ету көздерінің теңгерімділігін қамтамасыз ету.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2014 № 1100 қаулысымен.
9. Мыналарға:
мемлекеттік органдардың ішкі ведомстволық мәселелерін шешуге бағытталған;
мемлекеттік органдардың қолданыстағы стратегиялық және бағдарламалық құжаттарының, стратегиялық жоспарларының және салалық бағдарламалардың, сондай-ақ осы бағдарламаларды іске асыру жөніндегі іс-шаралардың мақсаттары мен міндеттерін қайталайтын салалық бағдарламаларды әзірлеуге жол берілмейді.
9-1. Салалық бағдарламада реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізу немесе жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеуді қатаңдатуды жүзеге асыруды көзделген жағдайда, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен реттеушілік әсерді талдау рәсімі алдын ала жүргізіледі.
Реттеушілік әсерді талдау нәтижелері реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылады.
Ескерту. 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Салалық бағдарламаның құрылымы
10. Салалық бағдарламаның құрылымы мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) паспорты (негізгі параметрлері);
2) кіріспе;
3) ағымдағы жағдайды талдау;
4) бағдарламаны іске асырудың мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштері;
5) бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар;
6) бағдарламаны іске асыру кезеңдері;
7) қажетті ресурстар;
8) бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2014 № 1100 қаулысымен.

11. В разделе "Паспорт" излагаются основные параметры отраслевой программы, включающие в себя:
наименование;
основание для разработки;
указание государственного органа, ответственного за разработку и реализацию отраслевой программы;
цели;
задачи;
сроки (этапы) реализации;
целевые индикаторы;
источники и объемы финансирования.
12. В разделе "Введение" излагается обоснование необходимости предлагаемой отраслевой программы.
13. В разделе "Анализ текущей ситуации" излагаются:
оценка текущей ситуации состояния отрасли (сектора), а также влияния данной отрасли (сектора) на социально-экономическое и общественно-политическое развитие страны;
анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз для данной отрасли (сектора);
основные проблемы, тенденции и предпосылки развития соответствующей отрасли (сектора);
анализ инновационно-технологического развития отрасли (сектора), включая перечень критических технологий, реализуемых через целевые технологические программы (при наличии). Также анализируется инновационная составляющая деятельности, направленная на улучшение управленческих технологий и совершенствование предоставления государственных услуг населению;
анализ действующей политики государственного регулирования развития отрасли (сектора), включая характеристику существующей нормативной правовой базы, действующей практики и результатов реализации мероприятий по обеспечению развития отрасли (сектора);
обзор позитивного зарубежного опыта по решению имеющихся проблем, который может быть адаптирован к условиям Республики Казахстан, а также результатов проведенных маркетинговых исследований, в случае необходимости.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.05.2013 № 475.
14. В разделе "Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации программы" указываются:
цель программы, формируемая из стратегической цели вышестоящего документа Системы государственного планирования, которая представляет собой видение состояния отрасли (сектора) к концу планового периода и является качественным ориентиром ее развития в данном направлении;
целевые индикаторы, устанавливаемые по каждой цели, которые представляют собой показатели, позволяющие определить степень достижения цели программы, качественная сторона которых отражает сущность изменений, происходящих в результате реализации программы, а количественная - его измеримые абсолютные или относительные величины;
задачи программы, которые представляют собой пути достижения цели, определяемые исходя из необходимости решения проблем и инновационно-технологического развития соответствующей отрасли (сектора), а также инновационной составляющей деятельности государственных органов, направленной на улучшение управленческих технологий и совершенствование предоставления государственных услуг населению, обозначенных в разделе "Анализ текущей ситуации";
показатели результатов, устанавливаемые по каждой задаче, как количественно и качественно измеримые значения, характеризующие степень решения задачи программы с указанием конкретного периода (среднесрочного или долгосрочного), в котором предполагается достигнуть планируемое значение;
государственные и иные органы, ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2014 № 1100.

11. "Паспорты" бөлімінде мыналарды қамтитын салалық бағдарламаның негізгі параметрлері баяндалады:
атауы;
әзірлеу үшін негіздеме;
салалық бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органның нұсқауы;
мақсаттары;
міндеттері;
іске асыру мерзімдері (кезеңдері);
нысаналы индикаторлары;
қаржыландыру көздері мен көлемі.
12. "Кіріспе" бөлімінде ұсынылып отырған салалық бағдарламаның қажеттілігінің негіздемесі баяндалады.
13. "Ағымдағы жағдайды талдау" бөлімінде мыналар баяндалады:
сала (сектор) жағдайының ағымдағы ахуалын, сондай-ақ осы саланың (сектордың) елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуына әсерін бағалау;
осы саладағы (сектордағы) күшті және әлсіз жақтарды, мүмкіндіктер мен қауіп-қатерлерді талдау;
тиісті саланы (секторды) дамытудың негізгі проблемалары, үдерістері мен алғышарттары;
нысаналы технологиялық бағдарламалар (болған кезде) арқылы іске асырылатын дағдарысты технологиялардың тізбесін қоса алғанда, саланы (секторды) инновациялық-технологиялық дамытуды талдау. Сондай-ақ басқарушылық технологияларды жақсартуға және халыққа мемлекеттік қызметтер көрсетуді жетілдіруге бағытталған қызметтің инновациялық құрауышы талданады;
қолданыстағы нормативтік-құқықтық базалар сипаттамасын, саланы (секторды) дамытуды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асырудың қолданыстағы практикалары мен нәтижелерін қоса алғанда, саланы (секторды) дамытуды мемлекеттік реттеудің қолданыстағы саясатын талдау;
Қазақстан Республикасының жағдайларына бейімделуі мүмкін орын алып отырған проблемаларды шешу жөніндегі шетелдік оң тәжірибені шолу, сондай-ақ қажет болған жағдайда жүргізілген маркетингтік зерттеулердің нәтижелері.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.05.2013 № 475 қаулысымен.
14. "Бағдарламаны іске асырудың мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштері" деген бөлімде мыналар көрсетіледі:
бағдарламаның Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжатының стратегиялық мақсатынан қалыптасатын мақсаты, ол жоспарлы кезеңнің соңындағы сала (сектор) жағдайының пайымдауын білдіреді және оны осы бағытта дамытудың сапалы бағдары болып табылады;
әрбір мақсат бойынша белгіленетін нысаналы индикаторлар сапалық жағы бағдарламаны іске асыру нәтижесінде болатын өзгерістердің мәнін, ал сандық жағы оның өлшенетін, абсолютті немесе салыстырмалы шамаларын көрсететін бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізу дәрежесін айқындауға мүмкіндік беретін көрсеткіштерді білдіреді;
бағдарламаның міндеттері "Ағымдағы жағдайды талдау" бөлімінде
көрсетілген проблемаларды шешу және тиісті саланы (секторды)
инновациялық-технологиялық дамыту, сондай-ақ басқарушылық технологияларды жақсартуға және халыққа мемлекеттік қызметтер көрсетуді жетілдіруге бағытталған қызметтің инновациялық құрауышының қажеттілігі ескеріле отырып айқындалатын мақсаттарға қол жеткізу жолдарын білдіреді;
әрбір міндет бойынша жоспарлы мәнге қол жеткізу көзделетін нақты кезеңді (орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді) көрсете отырып, бағдарлама міндеттерінің шешілу дәрежесін сипаттайтын сандық және сапалық өлшенетін мәндер ретінде белгіленетін нәтижелер көрсеткіштері;
мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік және өзге де органдар.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.05.2013 № 475; 16.10.2014 № 1100 қаулыларымен.

15. Цели и задачи отраслевой программы должны быть четкими, конкретными, контролируемыми и проверяемыми, отражать достижение определенного конкретного изменения в отрасли (секторе).
15-1. В разделе "Основные направления, пути достижения целей и задач программы, соответствующие меры" приводятся пути достижения государственными органами и иными организациями, ответственными за реализацию отраслевой программы, поставленных целей и задач, а также комплекс мер, который в полном объеме и в нужные сроки обеспечит достижение указанных целей и задач.
Сноска. Правила дополнены пунктом 15-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.06.2014 № 612.
16. В разделе "Этапы реализации программы" излагаются временные периоды реализации программы, решения задач, выполнения мероприятий и достижения ожидаемых промежуточных результатов.
17. В разделе "Необходимые ресурсы" излагается описание финансово-экономических, материально-технических, трудовых и других ресурсов, которые будут задействованы на реализацию программы, а также источников финансирования.
Отраслевые программы должны содержать сведения о предполагаемых объемах финансирования по мероприятиям, срокам их реализации.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2014 № 1100.
18. Для достижения поставленных целей отраслевой программы разрабатывается План мероприятий по ее реализации.
План мероприятий заполняется по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, и включает в себя следующую информацию:
1) в строке "Наименование отраслевой программы" указывается полное наименование отраслевой программы;
2) в первой графе указывается порядковый номер цели, целевых индикаторов, задач, показателей результатов и мероприятий отраслевой программы;
3) во второй графе приводятся цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов, мероприятия, последовательность изложения которых исходит из последовательности изложения раздела "Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации программы";
4) в третьей графе указывается единица измерения;
5) в четвертой графе указываются запланированные сроки исполнения;
6) в пятой графе указывается форма завершения мероприятия;
7) в шестой графе указываются государственные и иные органы, ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов отраслевой программы, в т.ч. подведомственные организации (государственные предприятия, акционерные общества с государственным участием, включая национальные управляющие холдинги, национальные холдинги и национальные компании);

15. Салалық бағдарламаның мақсаттары мен міндеттері айқын, нақты, бақыланатын және тексерілетін болуы, саладағы (сектордағы) белгілі бір нақты өзгеріске қол жеткізгенін көрсетуі тиіс.
15-1. "Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар" деген бөлімде салалық бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың қойылған мақсаттар және міндеттерге қол жеткізу жолдары, сондай-ақ көрсетілген мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуді толық көлемде және қажет мерзімде қамтамасыз ететін шаралар кешені келтіріледі.
Ескерту. Ереже 15-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 05.06.2014 № 612 қаулысымен.
16. "Бағдарламаны іске асыру кезеңдері" бөлімінде бағдарламаны іске асырудың, міндеттерді шешудің, іс-шараларды орындаудың және күтілетін аралық нәтижелерге қол жеткізудің уақытша кезеңдері баяндалады.
17. "Қажетті ресурстар" бөлімінде бағдарламаны іске асыруға қатысатын қаржылық-экономикалық, материалдық-техникалық, еңбек және тағы басқа ресурстардың сипаттамасы баяндалады.
Салалық бағдарламалар іс-шаралар бойынша қаржыландырудың болжанатын көлемдері, оларды іске асыру мерзімдері туралы ақпаратты қамтуы тиіс.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2014 № 1100 қаулысымен.
18. Салалық бағдарламаның қойылған мақсаттарына қол жеткізу үшін оны іске асыру жөніндегі Іс-шаралар жоспары әзірленеді.
Іс-шаралар жоспары осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады және мынадай ақпаратты қамтиды:
1) "Салалық бағдарламаның атауы" деген жолда салалық бағдарламаның толық атауы көрсетіледі;
2) бірінші бағанда салалық бағдарлама мақсатының, нысаналы индикаторларының, міндеттерінің, нәтижелер көрсеткіштерінің және іс-шараларының реттік нөмірі көрсетіледі;
3) екінші бағанда жазылу реттілігі "Бағдарламаның іске асырылу мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштері" деген бөлімнің жазылу реттілігіне негізделетін мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштер, іс-шаралар келтіріледі;
4) үшінші бағанда өлшем бірлігі көрсетіледі;
5) төртінші бағанда жоспарланған орындалу мерзімдері көрсетіледі;
6) бесінші бағанда іс-шараның аяқталу нысаны көрсетіледі;
7) алтыншы бағанда салалық бағдарламаның мақсаттарына, нысаналы индикаторларына, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік және өзге де органдар, олардың ішінде ведомстволық бағынысты ұйымдар (ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтер мен ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар) көрсетіледі;

8) в седьмой, восьмой, девятой, десятой, одиннадцатой и двенадцатой графах:
в строке "Целевые индикаторы" указываются количественно измеримые значения, позволяющие определить степень достижения цели отраслевой программы;
в строке "Показатели результатов" указываются количественно измеримые значения результатов, характеризующие степень решения задачи;
в строке "Мероприятие" указываются объемы расходов в разрезе каждого года реализации отраслевой программы, тыс. тенге;
9) в тринадцатой графе указывается общая сумма предполагаемых расходов, тыс. тенге;
10) в четырнадцатой графе указываются источники финансирования предполагаемых сумм:
средства республиканского и местных бюджетов, государственные займы, негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций и другие, не запрещенные законодательством Республики Казахстан;
11) в пятой, тринадцатой и четырнадцатой графах строки "Целевые индикаторы" и "Показатели результатов" не заполняются.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2014 № 1100.
4. Порядок разработки отраслевых программ
19. Отраслевая программа разрабатывается государственным органом, ответственным за ее разработку, и согласовывается с уполномоченным органом по государственному планированию и уполномоченным органом в области индустриально-инновационного развития в части инвестиций и индустриально-инновационного развития.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2014 № 1100.
20. В случае, когда разработка отраслевой программы требует взаимодействия нескольких государственных органов, отраслевая программа разрабатывается совместно с заинтересованными государственными органами и в последующем согласовывается с ними.
21. Разработка отраслевой программы осуществляется при необходимости с привлечением научно-исследовательских организаций, ученых, специалистов различных областей знаний.
4-1. Реализация отраслевых программ
Сноска. Правила дополнены главой 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
21-1. Реализацией является процесс достижения заданных целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (промежуточных и конечных) отраслевой программы.
21-2. При реализации отраслевой программы должны быть обеспечены:
1) согласованность в межведомственном взаимодействии;
2) ориентация на достижение заданных результатов с наименьшими затратами ресурсов;

8) жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бағандарда:
"Нысаналы индикаторлар" деген жолда салалық бағдарламаның мақсатына қол жеткізілу дәрежесін айқындауға мүмкіндік беретін, санмен өлшенетін мәндер көрсетіледі;
"Нәтижелер көрсеткіштері" деген жолда міндеттің шешілу дәрежесін сипаттайтын санмен өлшенетін нәтижелердің мәндері көрсетіледі;
"Іс-шаралар" деген жолда салалық бағдарламаны іске асырудың әрбір жылы бөлінісінде, шығыстар көлемі көрсетіледі, мың теңге;
9) он үшінші бағанда болжанатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі, мың теңге;
10) он төртінші бағанда болжанатын сомалардың қаржыландыру көздері көрсетіледі:
республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, мемлекеттік кепілмен тартылатын мемлекеттік қарыздар, мемлекеттік емес қарыздар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе донор-елдердің гранттары, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, ұйымдардың меншікті қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да қаржыландыру көздері;
11) бесінші, он үшінші және он төртінші бағандарынан "Нысаналы индикатор", "Нәтижелер көрсеткіштері" деген жолдар толтырылмайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2014 № 1100 қаулысымен.
4. Салалық бағдарламаларды әзірлеу тәртібі
19. Салалық бағдарламаны оны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган әзірлейді және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен және инвестиция және индустриялық-инновациялық даму бөлігінде индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті органмен келіседі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2014 № 1100 қаулысымен.
20. Салалық бағдарламаны әзірлеу бірнеше мемлекеттік органдардың өзара іс-қимылын қажет еткен жағдайда салалық бағдарламаны мүдделі мемлекеттік органдар бірлесіп әзірлейді және кейіннен олармен келісіледі.
21. Салалық бағдарламаны әзірлеу қажеттілігіне қарай ғылыми-зерттеу ұйымдары, ғалымдар, білім саласындағы түрлі мамандар тартыла отырып жүзеге асырылады.
4-1. Салалық бағдарламаларды іске асыру
Ескерту. Ереже 4-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
21-1. Салалық бағдарламаның берілген мақсаттарына, нысаналы индикаторларына, міндеттеріне, нәтижелер (аралық және түпкі) көрсеткіштеріне қол жеткізу үдерісі іске асыру болып табылады.
21-2. Салалық бағдарламаны іске асыру кезінде:
1) ведомствоаралық өзара іс-қимылдағы келісімділік;
2) берілген нәтижелерге ресурстардың барынша аз шығындарымен қол жеткізу бағдарын ұстану;

3) сбалансированность финансовых, трудовых и других ресурсов.
21-3. Ответственность за результативность и эффективность реализации отраслевой программы на соответствующий период возлагается на Правительство Республики Казахстан, государственный орган-разработчик и государственные органы-соисполнители.
5. Мониторинг отраслевых программ
Сноска. Заголовок главы 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
22. Мониторингом является сбор, систематизация, анализ и обобщение отчетов и другой информации о ходе реализации отраслевых программ.
23. Целью мониторинга отраслевых программ является улучшение хода их реализации для обеспечения надлежащего и своевременного достижения ожидаемых результатов.
24. Мониторинг отраслевых программ обеспечивает:
регулярность получения информации о текущем состоянии реализации отраслевых программ;
согласованность действий государственных органов в реализации отраслевых программ;
своевременную актуализацию отраслевых программ с учетом меняющихся условий.
25. Мониторинг отраслевой программы проводится государственным органом, ответственным за ее разработку, государственным органом - соисполнителем, участвующим в реализации данной программы, а также уполномоченным органом по государственному планированию.
26. Мониторинг отраслевых программ проводится один раз в год по итогам года.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
27. Мониторинг отраслевых программ проводится на основе отчета о реализации, составляемого государственным органом, ответственным за ее разработку, и государственным органом-соисполнителем, участвующим в реализации данной программы.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
28. Отчет о реализации должен содержать в себе:
1) реквизиты документа:
наименование, номер, дата документа;
государственный орган-разработчик и соисполнители;
сроки реализации, в том числе поэтапные;
2) запланированные и фактически достигнутые целевые индикаторы и показатели результатов задач, а также причины их недостижения;
3) информацию о выполненных и невыполненных запланированных мероприятиях и причинах их невыполнения, влиянии невыполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
4) информацию об освоении выделенных финансовых средств с разбивкой по источникам финансирования (с указанием объемов и причин неиспользования);

3) қаржы, еңбек және басқа да ресурстардың теңгерімділігі қамтамасыз етілуі тиіс.
21-3. Тиісті кезеңге арналған салалық бағдарламаны іске асырудың нәтижелілігі мен тиімділігі үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасының Үкіметіне, әзірлеуші мемлекеттік органға және бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарға жүктеледі.
5. Салалық бағдарламаларды мониторингілеу
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
22. Мониторинг салалық бағдарламалардың іске асырылу барысы туралы есептерді және басқа да ақпаратты жинау, жүйелеу, талдау мен тұжырымдау болып табылады.
23. Салалық бағдарламаларды мониторингілеудің мақсаты күтілетін нәтижелерге тиісінше және уақтылы қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін олардың іске асырылу барысын жақсарту болып табылады.
24. Салалық бағдарламалардың мониторингі:
салалық бағдарламалардың іске асырылуының ағымдағы жағдайы туралы ақпарат алу тұрақтылығын;
салалық бағдарламаларды іске асыруда мемлекеттік органдар іс-қимылының келісімдігін;
өзгеріп отыратын жағдайларды ескере отырып, салалық бағдарламаларды уақтылы өзекті етуді қамтамасыз етеді.
25. Салалық бағдарламаның мониторингін оны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган, осы бағдарламаны іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
26. Салалық бағдарламаларды мониторингілеу жылына бір рет жылдың қорытындылары бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
27. Салалық бағдарламаларды мониторингілеу оны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган және осы бағдарламаны іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган жасайтын іске асыру туралы есеп негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
28. Іске асыру туралы есеп:
1) құжаттың деректемелерін:
құжаттың атауын, нөмірін, күнін;
әзірлеуші мемлекеттік орган мен бірлесіп орындаушыларды;
іске асыру мерзімін, оның ішінде кезең-кезеңімен;
2) жоспарланған және нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторларды және міндеттер нәтижелерінің көрсеткіштерін, сондай-ақ оларға қол жеткізілмеу себептерін;
3) орындалған және орындалмаған жоспарланған іс-шаралар және олардың орындалмау себептері, орындалмаған іс-шаралардың өңірдегі, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға ықпалы туралы ақпаратты;
4) қаржыландыру көздері бойынша бөле отырып, бөлінген қаржы құралдарының игерілуі туралы ақпаратты (көлемі мен пайдаланылмау себептерін көрсетіп);

5) анализ взаимодействия различных сторон, участвующих в реализации документа;
6) анализ внешнего воздействия среды на ход реализации документа;
7) информацию о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен документ, влияния реализации документа на социально-экономическое развитие страны (данная информация должна быть включена в отчет в год проведения оценки документа);
8) информацию об уровне удовлетворенности благополучателей, в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных (данная информация должна быть включена в отчет в год проведения оценки документа);
9) сведения о проведенных контрольных мероприятиях, включая мероприятия по результатам государственного финансового контроля;
10) выводы и предложения, в том числе предложения по корректировке документа, объемам и источникам финансирования, об изменении действующего законодательства и другие.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
28-1. Отчет о реализации отраслевой программы в год проведения оценки включает информацию, указанную в пункте 28 настоящих Правил, за весь период оценки.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 28-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
29. Отчет о реализации составляется по форме и в порядке, определяемых уполномоченным органом по государственному планированию.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
30. На основе отчета о реализации подготавливается заключение по мониторингу.
В год проведения оценки отраслевых программ заключение по мониторингу не формируется.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
31. Заключение по мониторингу должно содержать:
1) реквизиты (наименование, номер, дата акта, которым утверждалась отраслевая программа, государственный орган, ответственный за разработку, государственные органы–соисполнители, сроки реализации, в том числе по этапам);
2) конкретные результаты, достигнутые за отчетный период, в том числе фактически достигнутые целевые индикаторы и показатели результатов с промежуточными значениями на отчетный период (в случае недостижения промежуточных или конечных значений указать причины недостижения);
3) количество запланированных на отчетный период мероприятий, перечень мероприятий, выполненных и невыполненных (с указанием причин);
4) анализ факторов, повлиявших на ход реализации отраслевой программы;
5) информацию о выделенных и неосвоенных на отчетный период бюджетных и иных финансовых средствах на выполнение мероприятий в разбивке по источникам финансирования;

5) құжатты іске асыруға қатысатын әр түрлі тараптардың өзара іс-қимылын талдауды;
6) құжаттың іске асырылу барысына ортаның сыртқы әсерін талдауды;
7) шешілуге осы құжат бағытталған проблемалар мен міндеттердің шешілу деңгейі туралы ақпаратты, құжатты іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсерін (осы ақпарат құжатқа бағалау өткізілген жылғы есепке енгізілуге тиіс);
8) игілік алушылардың қанағаттанушылығының деңгейі, оның ішінде жоспарланғанға қарағанда нақты көрсетілген мемлекеттік қызмет көрсетулердің деңгейі туралы ақпаратты (осы ақпарат құжатқа бағалау өткізілген жылғы есепке енгізілуге тиіс);
9) мемлекеттік қаржылық бақылау нәтижелері жөніндегі іс-шараларды қоса алғанда, жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
10) тұжырымдар мен ұсыныстарды, оның ішінде құжатты түзету, қаржыландыру көлемі мен көздері жөніндегі, қолданыстағы заңнаманың өзгеруі туралы және басқа ұсыныстарды қамтуы тиіс.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
28-1. Бағалау жүргізілетін жылы салалық бағдарламаны іске асыру туралы есеп барлық бағалау кезеңінде осы Ереженің 28-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтиды.
Ескерту. 5-тарау 28-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
29. Іске асыру туралы есеп мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындаған нысан және тәртіп бойынша құрылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
30. Іске асыру туралы есептің негізінде мониторингілеу жөніндегі қорытынды дайындалады.
Салалық бағдарламаларға бағалау жүргізілетін жылы мониторингілеу жөніндегі қорытынды қалыптастырылмайды.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
31. Мониторингілеу жөніндегі қорытынды:
1) деректемелерді (салалық бағдарлама бекітілген актінің атауын, нөмірін, күнін, әзірлеуге жауапты мемлекеттік органды, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарды, іске асыру мерзімдерін, оның ішінде кезең бойынша);
2) есепті кезеңде қол жеткізілген нақты нәтижелерді, оның ішінде есепті кезеңдегі аралық мәнімен қоса, нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін (аралық немесе түпкілікті мәнге қол жеткізілмеген жағдайда қол жеткізілмеу себептерін көрсету);
3) есепті кезеңге жоспарланған іс-шаралар санын, орындалған және орындалмаған (себептерін көрсете отырып) іс-шаралар тізбесін;
4) салалық бағдарламаның іске асырылу барысына ықпал ететін факторларды талдауды;
5) қаржыландыру көздері бойынша бөле отырып, іс-шараларды орындауға есепті кезеңге бөлінген және игерілмеген, бюджеттік және өзге де қаржы құралдары туралы ақпаратты;

6) сведения о проведенных контрольных мероприятиях;
7) информацию о внесенных ответственным государственным органом-исполнителем изменениях и дополнениях в отраслевую программу;
8) информацию о внесении изменений и дополнений в отраслевую программу по результатам предыдущей оценки;
9) выводы и предложения.
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
32. Для проведения мониторинга отраслевой программы:
1) государственный орган–соисполнитель, участвующий в реализации данной программы, в пределах своей компетенции представляет информацию о реализации в государственный орган, ответственный за разработку отраслевой программы, до 15 февраля года, следующего за отчетным годом;
2) государственный орган, ответственный за разработку отраслевой программы, на основании информации о реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, формирует отчет о реализации отраслевой программы и в срок до 10 марта года, следующего за отчетным годом, представляет его в уполномоченный орган по государственному планированию, а также размещает за подписью первого руководителя на веб-портале (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
33. Уполномоченный орган по государственному планированию по итогам проведенного мониторинга на основании отчетов о реализации отраслевых программ формирует по каждой из них заключения и представляет их вместе с отчетами о реализации в Правительство Республики Казахстан до 25 марта года, следующего за отчетным годом.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
34. По результатам мониторинга отраслевой программы может осуществляться их корректировка.
Сноска. Пункт 34 в редакции постановления Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
35. Ответственность за недостоверность и неполноту результатов проведенного мониторинга отраслевых программ возлагается на государственный орган, ответственный за разработку отраслевой программы и на государственные органы, участвующие в реализации данной программы.
6. Оценка отраслевых программ
Сноска. Правила дополнены главой 6 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
36. Оценка отраслевых программ осуществляется по истечении каждых трех лет их реализации (промежуточная) и по итогам планового периода (окончательная), за исключением оценки, проводимой Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета, проводимой в рамках контрольных мероприятий в соответствии с его планом работы.
Оценка реализации отраслевой программы проводится уполномоченным органом по государственному планированию.

6) жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
7) орындаушы жауапты мемлекеттік орган салалық бағдарламаға енгізген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты;
8) алдыңғы бағалаудың нәтижелері бойынша салалық бағдарламаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ақпаратты;
9) қорытындылар мен ұсыныстарды қамтуы тиіс.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
32. Салалық бағдарламаға мониторинг жүргізу үшін:
1) осы бағдарламаны іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган өз құзыреті шегінде есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейін салалық бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органға іске асыру туралы ақпаратты ұсынады;
2) салалық бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынатын іске асыру туралы ақпарат негізінде салалық бағдарламаны іске асыру туралы есеп қалыптастырады және оны есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады, сондай-ақ бірінші басшының қолы қойылған есепті веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
33. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган салалық бағдарламаларды іске асыру туралы есептер негізінде жүргізілген мониторинг қорытындылары бойынша олардың әрқайсысы бойынша қорытынды жасайды және оларды іске асыру туралы есептермен бірге есепті жылдан кейінгі жылдың 25 наурызына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
34. Салалық бағдарламаны мониторингілеу нәтижелері бойынша оларды түзетуді жүзеге асыруға болады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
35. Жүргізілген салалық бағдарламаларды мониторингілеу нәтижелерінің дұрыс еместігі және толық болмауы үшін жауапкершілік салалық бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органға және осы бағдарламаны іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдарға жүктеледі.
6. Салалық бағдарламаларды бағалау
Ескерту. Ереже 6-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
36. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті өзінің жұмыс жоспарына сәйкес жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде жүргізілетін бағалауды қоспағанда, салалық бағдарламаларды бағалау оларды іске асырудың әрбір үш жылы өткеннен кейін (аралық) және жоспарлы кезеңнің қорытындылары (түпкі) бойынша жүзеге асырылады.
Салалық бағдарламаның іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.

37. Оценка реализации отраслевой программы проводится на основании: отчета о реализации за весь период оценки, составляемого в соответствии с пунктами 28, 28-1 и 29 настоящих Правил, статистической информации; контрольных проверок; также может использоваться оценка неправительственных организаций, научных институтов, международных экспертов и других.
38. На основе документов, указанных в пункте 37 настоящих Правил, подготавливается заключение.
39. Заключение должно содержать в себе:
1) реквизиты (наименование, номер, дата акта, которым утверждалась отраслевая программ, государственный орган, ответственный за разработку, государственные органы–соисполнители, сроки реализации, в том числе по этапам);
2) конкретные результаты, достигнутые за отчетный период, в том числе фактически достигнутые целевые индикаторы и показатели результатов с промежуточными значениями на отчетный период (в случае недостижения промежуточных или конечных значений, указать причины недостижения);
3) количество запланированных на отчетный период мероприятий, перечень мероприятий, выполненных и невыполненных (с указанием причин);
4) анализ факторов, повлиявших на ход отраслевой программы;
5) информацию о выделенных и неосвоенных на отчетный период бюджетных и иных финансовых средствах на выполнение мероприятий в разбивке по источникам финансирования;
6) сведения о проведенных контрольных мероприятиях;
7) информацию о внесенных ответственным государственным органом-исполнителем изменениях и дополнениях в отраслевую программу;
8) информацию о внесении изменений и дополнений в отраслевую программу по результатам предыдущей оценки;
9) выводы о результативности и эффективности хода реализации документа;
10) выводы об уровне организации реализации документа;
11) выводы о степени влияния реализации документа на социально-экономическое развитие страны;
12) рекомендации в зависимости от результатов оценки: о корректировке документа; по улучшению деятельности государственного органа; по объемам и источникам финансирования; об изменении действующего законодательства и другие.
40. Уполномоченный орган по государственному планированию формирует заключения по оценке каждой отраслевой программы и представляет их вместе с отчетами о реализации за весь отчетный период в Правительство Республики Казахстан не позднее 25 марта года, следующего за отчетным периодом.
41. Достоверность и полноту результатов проведенной оценки отраслевой программы обеспечивают государственные органы-соисполнители, разработчики отраслевой программы и соответствующие уполномоченные государственные органы.

37. Салалық бағдарламаның іске асырылуын бағалау: осы Ереженің 28, 28-1 және 29-тармақтарына сәйкес жасалатын барлық бағалау кезеңіндегі іске асыру туралы есептер, статистикалық ақпарат; бақылау тексерістері негізінде жүргізіледі; сондай-ақ үкіметтік емес ұйымдардың, ғылыми институттардың, халықаралық сарапшылардың және тағы басқалардың бағалауы пайдаланылуы мүмкін.
38. Осы Ереженің 37-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде қорытынды дайындалады.
39. Қорытынды:
1) деректемелерді (салалық бағдарламаны бекіткен актінің атауын, нөмірін, күнін, салалық бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органды, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарды, іске асыру мерзімдерін, оның ішінде кезең бойынша);
2) есепті кезеңде қол жеткізілген нақты нәтижелерді, оның ішінде есепті кезеңдегі аралық мәнімен қоса нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін (аралық немесе түпкілікті мәнге қол жеткізілмеген жағдайда қол жеткізілмеу себептерін көрсету);
3) есепті кезеңге жоспарланған іс-шаралар санын, орындалған және орындалмаған (себептерін көрсете отырып) іс-шаралар тізбесін;
4) салалық бағдарламаның іске асырылу барысына ықпал еткен факторларды талдауды;
5) қаржыландыру көздері бойынша бөле отырып, іс-шараларды орындауға есепті кезеңге бөлінген және игерілмеген бюджеттік және өзге де қаржы құралдары туралы ақпаратты;
6) жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
7) жауапты орындаушы мемлекеттік орган салалық бағдарламаға енгізген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты;
8) алдыңғы бағалаудың нәтижелері бойынша салалық бағдарламаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ақпаратты;
9) құжатты іске асыру барысының нәтижелілігі мен тиімділігі туралы тұжырымдар;
10) құжатты іске асыруды ұйымдастыру деңгейі туралы тұжырымдар;
11) құжатты іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына ықпалының дәрежесі туралы тұжырымдар;
12) бағалау нәтижелеріне байланысты: құжатты түзету туралы; мемлекеттік органның қызметін жақсарту бойынша; қаржыландыру көлемдері мен көздері бойынша; қолданыстағы заңнаманы өзгерту және басқалар туралы ұсынымдарды қамтуы тиіс.
40. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әрбір салалық бағдарламаны бағалау жөніндегі қорытындыларды қалыптастырады және барлық есепті кезең үшін іске асыру туралы есептерді есепті кезеңнен кейінгі жылдың 25 наурызынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
41. Салалық бағдарламаға жүргізілген бағалау нәтижелерінің дұрыстығы мен толықтығын салалық бағдарламаны орындаушы, әзірлеуші, бірлесіп мемлекеттік органдар мен тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді.

7. Контроль отраслевых программ
Сноска. Правила дополнены главой 7 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.11.2012 № 1478.
42. Контроль за реализацией отраслевых программ осуществляется Правительством Республики Казахстан, государственным органом, ответственным за их разработку, и государственным органом-соисполнителем, участвующим в реализации данной программы на основе результатов мониторинга, оценки и проведенных контрольных мероприятий по реализации отраслевой программы.
Сноска. Пункт 42 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2014 № 1100.
Приложение
к Правилам разработки,
реализации, проведения
мониторинга, оценки и контроля
отраслевых программ

7. Салалық бағдарламаларды бақылау
Ескерту. Ереже 7-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.11.23 № 1478 Қаулысымен.
42. Салалық бағдарламалардың іске асырылуын бақылауды Қазақстан Республикасының Үкіметі, оны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган және осы бағдарламаны іске асыруға қатысқан бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган салалық бағдарламалардың іске асырылуы жөніндегі мониторингінің, бағалау және жүргізілген бақылау іс-шараларының негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2014 № 1100 қаулысымен.
Салалық бағдарламаларды
әзірлеу, іске асыру,
мониторингілеу, бағалау және
бақылау ережесіне
қосымша