Об утверждении Правил определения обоснованной величины объема потребления физическими лицами регулируемых услуг в сфере водоснабжения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2010 года № 521. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2015 года № 727
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.09.2015 № 727 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления Правительства РК от 05.07.2013 № 690 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения обоснованной величины объема потребления физическими лицами регулируемых услуг в сфере водоснабжения.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 05.07.2013 № 690 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 июня 2010 года № 521
Правила
определения обоснованной величины объема потребления
физическими лицами регулируемых услуг в сфере водоснабжения
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 05.07.2013 № 690 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения обоснованной величины объема потребления физическими лицами регулируемых услуг в сфере водоснабжения (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-1) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» и определяют порядок определения обоснованной величины объема потребления физическими лицами регулируемых услуг в сфере водоснабжения в целях экономии воды и средств потребителей.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 05.07.2013 № 690 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) абонент - один и более потребителей, пользующихся услугами водоснабжения в жилом и (или) нежилом помещении;

Сумен жабдықтау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердi жеке тұлғалардың тұтыну көлемiнiң негiзделген шамасын айқындау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 7 маусымдағы № 521 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 727 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.09.2015 № 727 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.07.2013 № 690 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңының 13-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Сумен жабдықтау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердi жеке тұлғалардың тұтыну көлемiнiң негiзделген шамасын айқындау ережесi бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.07.2013 № 690 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 7 маусымдағы
№ 521 қаулысымен
бекітілген
Сумен жабдықтау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердi
жеке тұлғалардың тұтыну көлемiнiң негiзделген шамасын айқындау
ережесi
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.07.2013 № 690 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сумен жабдықтау жүйелерi саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердi жеке тұлғалардың тұтыну көлемiнiң негiзделген шамасын айқындау ережесi (бұдан әрi — Ереже) «Табиғи монополиялар және реттелетiн нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 4-1) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және сумен тұтынушылардың қаражатын үнемдеу мақсатында сумен жабдықтау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердi жеке тұлғалардың тұтыну көлемiнiң негiзделген шамасын айқындау тәртiбiн белгiлейдi.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.07.2013 № 690 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы Ережеде қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) абонент - тұрғын және (немесе) тұрғын емес үй-жайда сумен жабдықтау қызметтерін пайдаланушы бір және одан көп тұтынушы;

2) водоснабжение - совокупность мероприятий, обеспечивающих забор, хранение, подготовку, подачу и распределение воды через системы водоснабжения водопотребителям;
3) обоснованная величина объема потребления воды - величина объема потребления воды на одного человека в месяц, необходимого для удовлетворения питьевых и бытовых нужд;
4) среднемесячный объем потребления воды - средний объем потребления воды в месяц, приходящийся на одно физическое лицо;
5) водохозяйственная организация - юридическое лицо, деятельность которой связана с регулированием, доставкой, воспроизводством вод, водоснабжением, водоотведением и эксплуатацией водных объектов;
6) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок определения обоснованной величины объема потребления
физическими лицами регулируемых услуг в сфере водоснабжения
Сноска. Заголовок раздела 2 в редакции постановления Правительства РК от 05.07.2013 № 690 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Обоснованная величина объема потребления воды рассчитывается водохозяйственной организацией и определяется уполномоченным органом отдельно для каждой водохозяйственной организации по согласованию с местным исполнительным органом (акиматом области, города республиканского значения, столицы).
В случае, если водохозяйственная организация оказывает услуги водоснабжения на территории двух и более областей, обоснованная величина объема потребления воды рассчитывается водохозяйственной организацией отдельно для каждой области.
При этом, обоснованная величина объема потребления воды рассматривается в период рассмотрения заявки на утверждение дифференцированного тарифа на услуги водоснабжения и согласовывается уполномоченным органом одновременно с утверждением дифференцированного тарифа на услуги водоснабжения.
4. Обоснованная величина объема потребления воды состоит из максимального среднемесячного объема потребления воды среди первых 30 % населения, потребляющих наименьший объем воды (N1) и максимального среднемесячного объема потребления воды среди первых 70 % населения, потребляющих наименьший объем воды (N2).
5. Для определения максимального среднемесячного объема потребления воды среди первых 30 % населения, потребляющих наименьший объем воды (N1) объем потребления воды в кубических метрах (м3) за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год и количество проживающих (прописанных) человек по каждому абоненту - для абонентов, имеющих индивидуальные приборы учета воды распределяются согласно приложению к настоящим Правилам в соответствии со следующими этапами:

2) сумен жабдықтау - суды жинауды, сақтауды, дайындауды, беруді және сумен жабдықтау жүйесі арқылы су тұтынушыларға таратуды қамтамасыз ететін іс-шаралар жиынтығы;
3) су тұтыну көлемінің негізделген шамасы - ауыз суға және тұрмыстық қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін қажетті айына бір адамға шаққандағы су тұтыну көлемінің шамасы;
4) су тұтынудың орташа айлық көлемі - айына бір рет бір жеке тұлғаға келетін су тұтынудың орташа көлемі;
5) су шаруашылығы ұйымы - қызметі суды реттеуге, жеткізуге, молайтуға, сумен жабдықтауға, су бұруға және су объектілерін пайдалануға байланысты заңды тұлға;
6) уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган. Осы Ережеде пайдаланылған өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Сумен жабдықтау саласындағы реттеліп көрсетілетін
қызметтердi жеке тұлғалардың тұтыну көлемiнiң негiзделген
шамасын айқындау тәртiбi
Ескерту. 2-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.07.2013 № 690 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Су тұтыну көлемінің негізделген шамасын су шаруашылығы ұйымы есептейді және жергілікті атқарушы органмен (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігімен) келісімі бойынша уәкілетті орган әрбір су шаруашылығы ұйымы үшін жеке анықтайды.
Егер су шаруашылығы ұйымы сумен жабдықтау қызметтерін екі және одан көп облыстардың аумағында көрсеткен жағдайда, су тұтыну көлемінің негізделген шамасын су шаруашылығы ұйымы әрбір облыс үшін жеке есептейді.
Бұл ретте су тұтыну көлемінің негізделген шамасы сумен жабдықтау қызметтеріне сараланған тарифті бекітуге арналған өтінімді қарау кезеңінде қарастырылады және оны уәкілетті орган сумен жабдықтау қызметтеріне сараланған тарифті бекітумен бір мезгілде келіседі.
4. Су тұтыну көлемінің негізделген шамасы судың ең аз көлемін тұтынатын алғашқы 30% халықтың арасында су тұтынудың ең жоғары орташа айлық көлемінен (N1) және судың ең аз көлемін тұтынатын алғашқы 70% халықтың арасында су тұтынудың ең жоғары орташа айлық көлемінен (N2) тұрады.
5. Судың ең аз көлемін тұтынатын алғашқы 30% халықтың арасында су тұтынудың ең жоғары орташа айлық көлемін (N1) айқындау үшін өтінім беру алдындағы терт тоқсанда немесе алдыңғы күнтізбелік жылда суды тұтынудың текше метрдегі (м3) көлемі және тұратын (тіркелген) адам саны әрбір абонент бойынша - суды есептеудің жеке аспаптары бар абоненттер үшін осы Ереженің қосымшасына сәйкес мынадай кезеңдерге сәйкес таратылады:

1) объем среднемесячного потребления воды на одного человека сортируется по возрастанию от наименьшего к наибольшему по столбцу «Среднемесячное потребление воды на одного человека»;
2) по столбцу «Количество прописанных» определяются первые 30 % человек, потребляющих наименьший среднемесячный объем воды;
3) по столбцу «Среднемесячное потребление воды на одного человека» находится наибольший среднемесячный объем потребления воды, среди первых 30 % населения, потребляющих наименьший среднемесячный объем воды.
6. Для определения максимального среднемесячного объема потребления воды среди первых 70 % населения, потребляющих наименьший объем воды (N2) объем потребления воды в кубических метрах (м3) за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год и количество проживающих (прописанных) человек по каждому абоненту - для абонентов, имеющих индивидуальные приборы учета воды распределяются согласно приложению к настоящим Правилам в соответствии со следующими этапами:
1) объем среднемесячного потребления воды на одного человека сортируется по возрастанию от наименьшего к наибольшему по столбцу «(Среднемесячное потребление воды на одного человека»;
2) по столбцу «Количество прописанных» определяются первые 70 % человек, потребляющих наименьший среднемесячный объем воды;
3) по столбцу «Среднемесячное потребление воды на одного человека» находится наибольший среднемесячный объем потребления воды, среди первых 70 % населения, потребляющих наименьший среднемесячный объем воды.
7. Водохозяйственной организацией при расчете объема потребления поды на одного человека расчет производится с точностью до десятичной доли. При этом, количество потребителей корректируется в ближайшую сторону.
8. Уполномоченный орган вправе запросить у водохозяйственной организации дополнительную информацию, необходимую для рассмотрения расчета обоснованной величины объема потребления воды с указанием сроков ее предоставления.
9. По результатам рассмотрения расчета обоснованной величины  бъема потребления воды уполномоченный орган направляет водохозяйственной организации письмо о согласовании.
10. Введение в действие обоснованной величины объема потребления воды осуществляется с введением в действие дифференцированных тарифов на услуги водоснабжения.
Приложение
к Правилам определения
обоснованной величины объема потребления
физическими лицами регулируемых услуг
в сфере водоснабжения
Сноска. Приложение с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 05.07.2013 № 690 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Абонент
Количество
прописанных
Объем общего
потребления
воды за
двенадцать
месяцев по
показаниям
индивидуальных
приборов учета
воды
Объем
среднемесяч-
ного
потребления
воды по
показаниям
индивидуальных
приборов учета
воды
Объем
среднемесячного
потребления
воды на одного
человека
№ 1
№ 2
№ 3

1) бір адамға суды орташа айлық тұтыну көлемі «Бір адамға суды орташа айлық тұтыну» бағаны бойынша ең азынан ең көбіне өсу бойынша сұрыпталады;
2) «Тіркелген адамның саны» бағаны бойынша судың ең аз орташа айлық көлемін тұтынатын алғашқы 30% адам айқындалады;
3) «Бір адамға суды орташа айлық тұтыну» бағаны бойынша судың ең аз орташа айлық көлемін тұтынатын алғашқы 30% халықтың арасында, судың ең көп орташа айлық көлемі бар.
6. Судың ең аз көлемін тұтынатын алғашқы 70% халықтың (N2) арасында су тұтынудың ең жоғары орташа айлық көлемін айқындау үшін алдындағы төрт тоқсанда немесе алдыңғы күнтізбелік жылда суды тұтынудың текше метрдегі (м3) көлемі және тұратын (тіркелген) адам саны әрбір абонент бойынша - суды есептеудің жеке аспаптары бар абоненттер үшін осы Ереженің қосымшасына сәйкес мынадай кезеңдерге сәйкес таратылады:
1) бір адамға суды орташа айлық тұтыну көлемі «Бір адамға суды орташа айлық тұтыну» бағаны бойынша ең азынан ең көбіне өсу бойынша сұрыпталады;
2) «Тіркелген адамның саны» бағаны бойынша судың ең аз орташа айлық көлемін тұтынатын алғашқы 70% адам айқындалады;
3) «Бір адамға суды орташа айлық тұтыну» бағаны бойынша судың ең аз орташа айлық көлемін тұтынатын алғашқы 70% халықтың арасында, суды тұтынудың ең көп орташа айлық көлемі бар.
7. Бір адамға шаққанда су тұтыну көлемін есептеу кезінде су шаруашылығы ұйымы есепті ондық үлеске дейінгі дәлдікпен жүргізеді. Бұл ретте тұтынушылардың саны жақын жаққа қарай түзетіледі.
8. Уәкілетті орган су шаруашылығы ұйымынан су тұтыну көлемінің негізделген шамасын есептеуге қажетті қосымша ақпаратты, оны ұсыну мерзімін көрсете отырып сұратуға құқылы.
9. Су тұтыну көлемінің негізделген шамасын есептеуді қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган су шаруашылығы ұйымына келісу туралы хат жолдайды.
10. Су тұтыну көлемінің негізделген шамасын қолданысқа енгізу сумен жабдықтау қызметтеріне сараланған тарифтерді қолданысқа енгізе отырып жүзеге асырылады.
Сумен жабдықтау саласындағы
реттеліп көрсетілетін қызметтердi
жеке тұлғалардың тұтыну
көлемiнiң негiзделген шамасын
айқындау ережесiне
қосымша
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 05.07.2013 № 690 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Абонент
Тіркелген адамның саны
Суды есептеудің жеке аспаптарының көрсеткіштері бойынша он екі айда су тұтынудың жалпы көлемі
Суды есептеудің жеке аспаптарының көрсеткіштері бойынша су тұтынудың орташа айлық көлемі
Бір адамға су тұтынудың орташа айлық көлемі
№1
№2
№3