Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2011 года № 767. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2015 года № 728
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.09.2015 № 728 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 26.03.2015 г. № 349.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 июля 2011 года № 767
Правила
перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года № 476 "Об автомобильном транспорте" и определяют порядок правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом.
2. Правила действуют на всей территории Республики Казахстан и являются обязательными для всех физических и юридических лиц независимо от форм собственности.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
багажная квитанция - документ, подтверждающий заключение договора автомобильной перевозки багажа, а также прием перевозчиком багажа на хранение или для перевозки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
бортовой журнал - пронумерованный и прошнурованный журнал, скрепленный печатью перевозчика, находящийся на автотранспортном средстве при осуществлении нерегулярных перевозок пассажиров и багажа, в который проставляются отметки о прохождении предрейсового технического осмотра автотранспортного средства и предрейсового (предсменного) медицинского освидетельствования водителя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
диспетчерская система – система, позволяющая непрерывно получать информацию в режиме реального времени о движении автотранспортных средств, осуществляющих регулярные перевозки пассажиров и багажа по согласованным маршрутам;
оператор диспетчерской системы – физические или юридические лица, обеспечивающие организацию и функционирование диспетчерской системы;
проездной документ (билет) – документ в бумажной или электронной форме, путем оформления которого заключается договор перевозки пассажира;
пункт посадки и высадки пассажиров (остановочный пункт) - обустроенный в соответствии с требованиями настоящих Правил участок придорожной полосы, предназначенный для остановки автотранспортных средств с целью посадки и высадки пассажиров;
расписание движения - документ (таблица, графическое отображение), содержащий сведения о месте и времени движения автобусов, микроавтобусов, троллейбусов по каждому остановочному пункту маршрута регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
опасные участки - участки автомобильных дорог, проезд по которым сопряжен с повышенным риском вовлечения в дорожно-транспортное происшествие или связан с существенными изменениями режима движения;
маршрут - установленный путь следования автобуса, микроавтобуса, троллейбуса между определенными начальными, промежуточными и конечными остановочными пунктами;
схема маршрута - графическое условное изображение маршрута с указанием остановочных пунктов, расстояний между ними, а также характерных ориентиров (развилок дорог, перекрестков, железнодорожных переездов, мостов и тоннелей);
рейс - путь автобуса, микроавтобуса, троллейбуса от начального до конечного пункта маршрута;
ручная мойка – мойка автотранспортных средств ручным способом с использованием аппаратов высокого давления подачи воды, систем водоснабжения и (или) воды с емкостей;
механизированная мойка – автоматическая мойка автотранспортных средств, состоящая из перемещаемых механизмов арочного типа, оснащенных устройствами для моющего состава и подачи воды, вращающимися и (или) перемещающимися щетками, а также устройством обдува;
таксометр – устройство, предназначенное для расчета стоимости (цены) перевозки пассажиров и багажа такси;
техническая остановка – остановка автобусов и микроавтобусов, не предусматривающая высадку с маршрута и посадку на маршрут пассажиров.

Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 шілдедегі N 767 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 728 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.09.2015 № 728 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығын қараңыз.
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 12-бабының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 2 шілдедегі
№ 767 қаулысымен
бекітілген
Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Автомобиль көлiгiмен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидасы (бұдан әрi – Қағида) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 4 шілдедегі № 476 Заңының 12-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртiбiн айқындайды.
2. Қағида Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады және барлық жеке және заңды тұлғалар үшiн меншiк нысандарына қарамастан мiндеттi болып табылады.
3. Осы Қағидада пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
багаж түбiртегi – осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша багажды автомобильмен тасымалдау шартының жасалғанын, сондай-ақ тасымалдаушының багажды сақтауға немесе тасымалдау үшiн қабылдағанын растайтын құжат;
борт журналы – осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нөмiрленген және тiгiлген, тасымалдаушының мөрімен бекiтiлген жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезінде автокөлiк құралында болатын журнал, оған автокөлiк құралының рейс алдындағы техникалық тексеруден және жүргiзушiнiң рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландырудан өткенi туралы белгiлер қойылады;
диспетчерлік жүйе – келісілген маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының қозғалысы туралы нақты уақыт режимінде үздіксіз ақпарат алуға мүмкіндік беретін жүйе;
диспетчерлік жүйе операторы – диспетчерлік жүйені ұйымдастыруды және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жеке және заңды тұлғалар;
жол жүру құжаты (билет) – ресімдеу жолымен жолаушыны тасымалдау шарты жасалатын қағаз немесе электрондық нысандағы құжат;
жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерi (аялдау пунктi) – осы Қағиданың талаптарына сәйкес жайластырылған, жолаушыларды отырғызу және түсiру мақсатында автокөлiк құралдарының аялдауына арналған жол бойындағы белдеу учаскесi;
қозғалыс кестесi – жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршрутының әрбiр аялдама пунктi бойынша автобустардың, шағын автобустардың, троллейбустардың қозғалыс орны мен уақыты туралы мәлiметтерді қамтитын құжат (кесте, графикалық бейне);
қауiптi учаскелер – автомобиль жолдарының жүрiп өткенде жол-көлiк оқиғасы болуының жоғары қаупi туындайтын немесе қозғалыс режимiнiң елеулi өзгерiстерiне байланысты учаскелері;
маршрут – автобустың, шағын автобустың, троллейбустың белгiленген бастапқы, аралық және соңғы аялдама пункттерi арасында белгiленген жүретiн жолы;
маршрут схемасы – аялдау пункттерi, олардың ара қашықтықтары, сондай-ақ оларға тән бағдарлар (жол айрықтары, қиылыстар, темiржол өтпелерi, көпiрлер және тоннельдер) көрсетiлген маршруттың графикалық шартты бейнеленуi;
рейс – маршруттың бастапқы пунктiнен соңғы пунктiне дейiнгi автобустың, шағын автобустың, троллейбустың жолы;
қолмен жуу – автокөлік құралдарын су берудің жоғары қысымды аппараттарын, су жеткізу жүйелерін және (немесе) ыдыстардағы суды пайдалану арқылы қолмен жуу;
механикаландырылған жуу – жуу құрамы және суды жеткізу үшін құрылғылармен, айналатын және (немесе) қозғалатын щеткалармен, сондай-ақ желдеткіш құрылғысымен жарақтандырылған арка үлгісіндегі ауыстырылатын тетіктерден тұратын автокөлік құралдарын автоматты жуу;
таксометр – жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдау құнын (бағасын) есептеуге арналған құрылғы;
техникалық аялдама – автобустар мен шағын автобустардың жолаушыларды маршруттан түсіруді және маршрутқа отырғызуды көздемейтін аялдамасы.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. По характеру организации автомобильные перевозки пассажиров и багажа подразделяются на регулярные и нерегулярные.
5. Регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа -  перевозки, осуществляемые перевозчиками с использованием автобусов, микроавтобусов, троллейбусов по заранее согласованным маршрутам следования, расписаниям движения с установленными начальными и конечными пунктами, пунктами посадки и высадки пассажиров.
При организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа заранее определяются транспортные средства (автобусы, микроавтобусы или троллейбусы), которые будут использоваться для осуществления перевозок.
Отклонение по маршруту при осуществлении регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа не допускается.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При осуществлении регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа перевозчик обеспечивает наличие на автотранспортном средстве путевого листа, который оформляется перевозчиком на смену или рейс, с отметками о прохождении  предрейсового (предсменного) медицинского освидетельствования водителя и технического осмотра автотранспортного средства по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Нерегулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа организуются перевозчиками и осуществляются с использованием автобусов, микроавтобусов, соответствующих требованиям настоящих Правил.
8. Нерегулярные перевозки подразделяются на:
1) перевозки по разовым заказам (заявкам) юридических и физических лиц. К таким перевозкам относятся: туристические, экскурсионные, по обслуживанию мероприятий.
Разовые перевозки могут осуществляться на договорной основе в течение определенного периода;
2) перевозки такси.
2. Требования к автотранспортным средствам
9. К автомобильным перевозкам пассажиров и багажа допускаются автотранспортные средства, прошедшие технический осмотр в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, а для осуществления международных перевозок пассажиров и багажа необходимо наличие санитарно-эпидемиологического заключения.
Перевозчики, осуществляющие автомобильные перевозки пассажиров и багажа, обеспечивают предрейсовый (предсменный) технический осмотр и своевременную замену автобусов, микроавтобусов, троллейбусов в случае их неисправности.
При этом автобусы, микроавтобусы, троллейбусы, используемые при автомобильных перевозках пассажиров и багажа, должны соответствовать требованиям соответствующих стандартов.

Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.03.2014 N 231 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
4. Ұйымдастыру сипаты бойынша жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдау тұрақты және тұрақты емес болып бөлiнедi.
5. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау – тасымалдаушылар автобустарды, шағын автобустарды, троллейбустарды пайдалана отырып, алдын ала келiсiлген жол жүру маршруттары, бастапқы және соңғы пункттерi, жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерi белгiленген қозғалыс кестелерi бойынша жүзеге асыратын тасымалдар.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру кезiнде тасымалдауды жүзеге асыру үшiн пайдаланылатын көлiк құралдары (автобустар, шағын автобустар немесе троллейбустар) алдын ала анықталады.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезінде маршруттан ауытқуға жол берілмейді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
6. Осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде тасымалдаушы автокөлік құралында жол қағазының болуын қамтамасыз етеді, оны тасымалдаушы жүргізушінің рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландырудан және автокөлiк құралының техникалық тексеруден өткенi туралы белгiлер бар, тасымалдаушы ауысымға немесе рейске ресiмдейді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
7. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды тасымалдаушылар ұйымдастырады және осы Қағида талаптарына сәйкес келетiн автобустарды, шағын автобустарды пайдалану арқылы жүзеге асырады.
8. Тұрақты емес тасымалдау:
1) заңды және жеке тұлғалардың бiр жолғы тапсырысы (өтiнiмi) бойынша тасымалдау. Мұндай тасымалдауға: туристiк, экскурсиялық, iс-шараларға қызмет көрсету жатады.
Бiр жолғы тасымалдау белгiлі бір кезең ішінде шарттық негiзде жүзеге асырылуы мүмкiн;
2) таксимен тасымалдау болып бөлінеді.
2. Автокөлiк құралдарына қойылатын талаптар
9. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдауға Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес техникалық тексеруден өткен автокөлік құралдары жіберіледі, ал халықаралық жолаушылар мен багаж тасымалын жүзеге асыру үшін санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды болуы қажет.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылар рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық тексеруді және автобустар, шағын автобустар, троллейбустар жарамсыз болған жағдайда, олардың уақтылы ауыстырылуын қамтамасыз етедi.
Бұл ретте жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдау кезiнде пайдаланылатын автобустар, шағын автобустар, троллейбустар тиiстi стандарттардың талаптарына сәйкес келуi тиiс.

Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Автобусы и микроавтобусы, используемые при автомобильных перевозках пассажиров и багажа, должны соответствовать требованиям СТ РК 1040-2001 «Услуги автотранспортные по пассажирским перевозкам», утвержденного приказом Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан от 22 октября 2001 года № 378, при этом:
1) на маршрутах регулярных городских и пригородных автомобильных перевозок допускается использование городских автобусов (класс I), имеющих не менее двух пассажирских дверей, микроавтобусов, а также междугородных автобусов (класс II) на маршрутах регулярных пригородных автомобильных перевозок;
2) на маршрутах регулярных междугородных межобластных и международных автомобильных перевозок должны использоваться междугородные автобусы (класс II) или автобусы дальнего следования (класс III). При протяженности данных маршрутов до 300 км по дорогам республиканского значения допускается использовать микроавтобусы;
3) на маршруты регулярной перевозки пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении допускаются перевозчики, имеющие лицензию на право осуществления указанного вида перевозки;
4) автобусы и микроавтобусы, используемые на маршрутах регулярных междугородных межобластных, международных и городских (в городе республиканского значения и столице, а также в областных центрах) автомобильных перевозок пассажиров и багажа, оборудуются устройствами непрерывной передачи данных по каналам связи в режиме реального времени при осуществлении перевозок.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
11. Автобусы и микроавтобусы, используемые для перевозки пассажиров и багажа на регулярных и нерегулярных междугородных и международных автомобильных сообщениях протяженностью более 300 км по дорогам республиканского значения, должны иметь мягкие сидения с откидными спинками.
Настоящее требование не распространяется на межрайонные (междугородные внутриобластные) перевозки, маршрут которых пролегает по горным дорогам, имеющим серпантины и малые радиусы поворотов или паромную переправу.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
10. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдау кезiнде пайдаланылатын автобустар мен шағын автобустар Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнің Стандарттау, метрология және сертификаттау комитетiнiң 2001 жылғы 22 қазандағы № 378 бұйрығымен бекiтiлген «Жолаушылар тасымалдары бойынша автокөлiк қызметтерi» туралы ҚР СТ 1040-2001 сәйкес келуi тиiс, бұл ретте:
1) қалалық және қала маңындағы тұрақты автомобильмен тасымалдау маршруттарында кемiнде екi жолаушы есiгi бар қалалық автобустарды (I класты), шағын автобустарды, сондай-ақ қала маңындағы автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарында қалааралық автобустарды (II класты) пайдалануға рұқсат етiледi;
2) қалааралық облысаралық және халықаралық автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарында қалааралық автобустар (II класты) немесе алысқа жүретiн автобустар (III класты) пайдаланылуы тиiс. Республикалық маңызы бар жолдар бойынша осы маршруттардың ұзақтығы 300 км-ге дейiн болса, шағын автобустарды пайдалануға рұқсат етiледi;
3) халықаралық қатынастарда жолаушыларды автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдайтын маршруттарға тасымалдау түрлерін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар тасымалдаушылар жіберіледі;
4) жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдауда тұрақты қалааралық облысаралық, халықаралық және қалалық (республикалық маңызы бар қалаларда және астанада, сондай-ақ облыс орталықтарында) маршруттарда қолданылатын автобустар мен шағын автобустар тасымалдарды жүзеге асыру кезінде нақты уақыт режимінде байланыс арналары арқылы деректерді үздіксіз беру жүйелерімен жабдықталады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Республикалық маңызы бар жолдар арқылы ұзақтығы 300 км астам қатынастарда жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық және халықаралық тұрақты және тұрақты емес тасымалдау үшiн пайдаланылатын автобустар мен шағын автобустардың шалқаятын арқашалары бар жұмсақ орындықтары болуы тиiс.
Осы талап маршруты ирелеңдері, бұрылыстардың кіші радиустары немесе паромдық өткелі бар таулы жерлерден өтетін ауданаралық (қалааралық облысішілік) тасымалдауға қолданылмайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

11-1. При протяженности маршрута более 500 км в салоне автобуса предусматривается место для водителя-сменщика.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
12. На горных маршрутах не используются автобусы с пробегом более 500 тысяч километров или подвергавшиеся капитальному ремонту.
Автобусы, используемые на горных маршрутах, оборудуются передними противотуманными фарами и вспомогательными фарами заднего хода, а высота рисунка протектора шин должна быть не менее 3,0 - мм.
13. Автобусы, микроавтобусы, троллейбусы комплектуются:
1) медицинской аптечкой (автотранспортной) с необходимым набором лекарств и медицинских средств;
2) знаком аварийной остановки;
3) исправными средствами пожаротушения;
4) соответствующими приспособлениями экстренного открывания аварийных люков и информационные таблички к ним, дверей, окон и удаления стекол в случае дорожно-транспортного происшествия;
5) противооткатными устройствами.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Автобусы, микроавтобусы, троллейбусы, используемые при автомобильных перевозках пассажиров и багажа, должны иметь:
1) двери пассажирского салона и аварийные люки, открывающиеся и закрывающиеся без каких-либо помех. Двери не должны иметь острых или далеко отстоящих от их поверхности выступов;
2) крыша, аварийные люки и окна, которые в закрытом состоянии полностью предотвращают попадание атмосферных осадков в кабину водителя и пассажирский салон;
3) прочно закрепленные поручни и сидения;
4) чистые и без порывов обшивки сидений и спинок кресел для пассажиров;
5) ровные, без выступающих или незакрепленных деталей, подножки и пол салона.
Покрытие пола салона выполняется из сплошного материала без порывов;
6) прозрачные стекла окон, очищенные от пыли, грязи, краски и иных предметов, снижающих видимость через них. Запрещается закрывать оконный проем информационными или рекламными материалами более чем на 30 %;
7) пассажирский салон, отапливаемый в холодное и вентилируемый в жаркое время года, не загроможденный инструментом и запасными частями.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11-1. Маршруттың ұзақтығы 500 км асатын болса, автобус салонында ауыстырушы жүргізушінің орны көзделеді.
Ескерту. Қағида 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Таулы маршруттарда 500 мың километрден артық жүрiсi бар немесе күрделi жөндеуден өткен автобустарды пайдалануға рұқсат етiлмейдi.
Таулы маршруттарда пайдаланылатын автобустар тұманға қарсы алдыңғы фаралармен және артқы жүрiстiң қосалқы фараларымен жабдықталуы тиiс, ал шиналар бұжыртабаны суретiнiң биiктiгi кемiнде 3,0 мм болуы тиiс.
13. Автобустар, шағын автобустар, троллейбустар:
1) дәрiлер мен медициналық құралдардың қажеттi жинағы бар медициналық қобдишамен (автокөлiктiк);
2) авариялық аялдау белгiсiмен;
3) ақаусыз өрт сөндiру құралдарымен;
4) жол-көлiк оқиғасы жағдайында шыныларды сындыру және есіктерді, терезелерді, авариялық люктердi жедел ашудың тиiстi құрал-саймандарымен және оларға ақпараттық тақтайшалармен;
5) дөңгелеуге қарсы құрылғылармен жинақталады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
14. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдау кезiнде пайдаланылатын автобустарда, шағын автобустарда, троллейбустарда мыналар болуы тиiс:
1) ешқандай кедергiсiз ашылып, жабылатын жолаушылар салонының есiктерi мен авариялық люктер. Есiктерде өткiр немесе олардың бетiнен алыс тұрған шығыңқы жерлер болмауы тиiс;
2) жабық жай-күйде жүргiзушiнiң кабинасы мен жолаушы салонына жауын-шашынның түсуiн толық болдырмайтын төбе, авариялық люктер және терезелер;
3) берiк бекiтiлген тұтқалар және отырғыштар;
4) жолаушыларға арналған креслолардың отырғыштары мен арқалықтарының таза және жыртықсыз тыстары;
5) тегiс, шығыңқы жерлерi немесе бекiтiлмеген бөлшектерi жоқ баспалдақтары мен салонның еденi.
Салон еденiнiң жамылғысы жыртықсыз материалдан жасалуы тиiс;
6) шаңнан, кiрден, бояудан және олар арқылы көрудi төмендететiн өзге де заттардан тазартылған терезелердiң мөлдiр шынылары. Терезе ойығын ақпараттық немесе жарнамалық материалдармен 30 %-дан артық жабуға тыйым салынады;
7) жылдың суық мезгiлiнде жылытылатын және ыстық мезгiлiнде желдетiлетiн, құрал-сайман және қосалқы бөлшектер тиелмеген жолаушылар салоны.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

15. Влажная уборка салонов автобусов, микроавтобусов и троллейбусов, используемых при регулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа, проводится не менее одного раза в смену и по мере загрязнения с применением моющих и дезинфицирующих средств.
Наружная мойка кузова проводится после окончания смены.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Автобусы и микроавтобусы, используемые на маршрутах междугородных межобластных и международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, должны иметь багажные отделения вне салона автобуса.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Оборудованию тахографами подлежат автобусы и микроавтобусы, используемые при осуществлении:
1) международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
2) междугородных межобластных регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
3) междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В салоне автобусов, микроавтобусов и троллейбусов возле кабины (места) водителя располагается информация, содержащая:
1) полное наименование перевозчика;
2) номера контактных телефонов перевозчика, организатора перевозок;
3) номера телефонов территориальных органов дорожной полиции, транспортного контроля и медицинской службы;
4) копию схемы маршрута;
5) сведения о стоимости проезда.
Для регулярных маршрутов (за исключением городских маршрутов) представляется таблица стоимости проезда и провоза багажа в зависимости от расстояния поездки;
6) размер штрафа за неоплаченный проезд и/или провоз багажа;
7) права и обязанности пассажиров.
Автобусы, микроавтобусы и троллейбусы, используемые при регулярных городских (сельских) автомобильных перевозках пассажиров и багажа, должны оборудоваться громкоговорящей установкой, в случае функционирования автоматизированной системы управления (далее - АСУ) устройством контроля за работой на линии.
Для нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа действие подпунктов 4), 5) и 6) настоящего пункта не распространяются.

15. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау кезiнде пайдаланылатын автобустардың, шағын автобустар мен троллейбустардың салондарын ылғалды жинау ауысымда кемiнде бiр рет және ластануына байланысты жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүргізіледі.
Сыртқы кузовты жуу ауысымнан кейін өткізіледі.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
16. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық және халықаралық тасымалдау маршруттарында пайдаланылатын автобустар мен шағын автобустардың багаж бөлiмшелерi автобус салонынан тыс болуы тиiс.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
17. Тахографтармен:
1) жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тасымалдауды;
2) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты қалааралық облысаралық тасымалдауды;
3) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік) тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде пайдаланылатын автобустар мен шағын автобустар жабдықталуы тиiс.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
18. Автобустардың, шағын автобустардың және троллейбустардың салонында жүргiзушi кабинасының (орнының) жанында мыналарды қамтитын ақпарат орналасады:
1) тасымалдаушының толық атауы;
2) тасымалдаушының, тасымалдауды ұйымдастырушының байланыс телефондарының нөмiрлерi;
3) жол полициясының, аумақтық көлiктiк бақылау және медициналық қызмет органдары телефондарының нөмiрлерi;
4) маршрут схемасының көшiрмелерi;
5) жол жүру құны туралы мәлiмет.
Тұрақты маршруттар үшiн (қалалық маршруттарды қоспағанда) сапар қашықтығына байланысты жол жүру мен багажды алып жүру құнының кестесi ұсынылады;
6) ақы төлемей жол жүргенi және/немесе багаж алып жүргенi үшiн айыппұлдың мөлшерi;
7) жолаушылардың құқықтары мен мiндеттерi.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) тұрақты тасымалдауда пайдаланылатын автобустар, шағын автобустар және троллейбустар дауыс зорайтқыш қондырғылармен, ал басқарудың автоматтандырылған жүйесi (бұдан әрi – БАЖ) жұмыс iстеген жағдайда желiдегi жұмысты бақылау құрылғысымен жабдықталуы тиіс.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдау үшiн осы тармақтың 4), 5) және 6) тармақшаларының қолданысы тарамайды.

Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В передней и задней сторонах автобусов, микроавтобусов, используемых при регулярных городских и пригородных автомобильных перевозках пассажиров и багажа, устанавливаются трафареты с указанием номера маршрута.
Номер маршрута оформляется черным цветом высотой шрифта не менее 120 мм на светло-желтом фоне. В случае осуществления экспрессных перевозок на трафарете под номером маршрута оформляется надпись "Экспресс" красного цвета высотой шрифта не менее 60 мм.
20. С правой стороны автобусов, микроавтобусов и троллейбусов, используемых на городских (сельских) маршрутах регулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа, возле одной из пассажирских дверей салона помещается трафарет с номером и кратким описанием маршрута (наименования промежуточных и конечных остановок, основных улиц, по которым проходит маршрут, общественно значимых мест) на государственном и русском языках.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Автобусы и микроавтобусы междугородных межобластных и международных маршрутов оформляются передним и боковым (на правой стороне) трафаретом с указанием начального, конечного и крупных промежуточных пунктов следования на государственном и русском, а при необходимости, и на других языках.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Передние и задние трафареты имеют подсветку в темное время суток.
23. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. На передней и задней сторонах автотранспортных средств, используемых при перевозках пассажиров и багажа заказными автобусами, микроавтобусами и легковыми автомобилями, устанавливаются трафареты с надписью "Заказной".
Надпись оформляется черным цветом высотой шрифта не менее 120 мм и помещена в прямоугольную рамку.
25. В передней части салона автобусов и троллейбусов, используемых при регулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа, предусматриваются места для инвалидов, пенсионеров, беременных женщин и пассажиров с детьми дошкольного возраста. Рядом с этими местами располагается информационное табло, указывающее на их предназначение.

Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
19. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық және қала маңындағы тұрақты тасымалдау кезiнде пайдаланылатын автобустардың, шағын автобустардың алдыңғы және артқы жақтарында маршрут нөмiрi көрсетiлген трафареттер қойылады.
Маршруттың нөмiрi ашық сары түстi реңде шрифттiң биiктiгi кемінде 120 мм қара түспен ресімделеді. Жедел тасымалдауды жүзеге асырған жағдайда трафаретте маршрут нөмiрiнiң астында шрифттiң биiктiгi кемінде 60 мм қызыл түстi "Жедел" деген жазу ресімделеді.
20. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) тұрақты тасымалдауда пайдаланылатын автобустар, шағын автобустар және троллейбустардың оң жағында, салонның жолаушылар есiктерi бiрiнің жанында маршруттың нөмiрi мен мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi қысқа сипаттамасы (аралық және соңғы аялдамалардың, маршрут өтетiн негiзгi көшелердiң, қоғамдық мәнi бар орындардың атауы) бар трафарет орнатылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
21. Қалааралық облысаралық және халықаралық маршруттардағы автобустар мен шағын автобустарда жол жүрудiң бастапқы, соңғы және iрi аралық пункттерi көрсетiлген алдыңғы және бүйiрлiк (оң жағында) трафареттерi мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде, ал қажет болған жағдайда басқа тiлдерде ресiмделедi.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
22. Алдыңғы және артқы трафареттерде тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жарықтандыру болады.
23. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
24. Жолаушылар мен багажды тапсырыс берiлген автобустармен, шағын автобустармен және жеңiл автомобильдермен тасымалдау кезiнде пайдаланылатын автокөлiк құралдарының алдыңғы және артқы жақтарында "Тапсырыспен" деген жазуы бар трафареттер орнатылады.
Жазу шрифт биiктiгi кемiнде 120 мм қара түспен ресімделеді және тiк төртбұрышты қоршамаға салынады.
25. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауда пайдаланылатын автобустар және троллейбустар салонының алдыңғы жағында мүгедектерге, зейнеткерлерге, жүктi әйелдерге және мектеп жасына дейiнгi балалары бар жолаушыларға арналған орындар көзделедi. Осы орындардың жанына олардың пайдаланылу мақсатын көрсететiн ақпараттық тақта орнатылады.

Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Такси оборудуется опознавательным знаком, расположенным на крыше и хорошо различимым с расстояния до 500 - м. Опознавательный знак имеет надпись "Т" (такси) и/или характерный шашечный пояс и подсвечивается в темное время суток.
27. Такси внешне оформляется в единой цветовой гамме, путем нанесения на боковые стороны легкового автомобиля, цвет кузова которого определяется самим перевозчиком такси, пояса, состоящего из черных и (или) желтых квадратов, расположенных в шахматном порядке, высотой не менее 10 сантиметров, и длиной не менее 100 сантиметров в общей суммарной длине.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Исключен постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
29. Такси оснащается исправным таксометром или контрольно-кассовой машиной.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. В салоне такси в поле зрения пассажиров устанавливается визитная карточка водителя с фотографией, указанием фамилии, имени, отчества, а также информационное табло с указанием:
1) официального наименования перевозчика, его адреса и номера телефона;
2) стоимости проезда до 1 км, а также стоимости проезда за последующее расстояние поездки при наличии таксометра.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Порядок открытия и ведения реестра маршрутов регулярных
автомобильных перевозок пассажиров и багажа
31. Инициаторами открытия маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа могут выступать уполномоченный орган в области автомобильного транспорта, местные исполнительные органы, физические и юридические лица.
32. Для решения вопросов по открытию маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа инициатор разрабатывает схему маршрута и расписание движения по нему и направляет их организаторам перевозок:
по маршрутам регулярных международных, междугородных межобластных - в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта;
по маршрутам регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных) и в городах республиканского значения, столицы - городских и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа - в местные исполнительные органы области, городов республиканского значения, столицы;
по маршрутам регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа - в местные исполнительные органы районов, городов республиканского значения.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
26. Такси төбесiнде орналасқан және 500 метрге дейiнгi қашықтықтан жақсы ажыратылатын айырым белгiлерімен жабдықталады. Айырым белгiде "Т" (такси) деген жазу және/немесе өзіне тән шашкалық белдеуi болуы және тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жарықтандырылуы тиiс.
27. Такси сырттан өзінде жеңіл автомобильдің бүйір жақтарына тасымалдаушы өзі анықтайтын кузовтың түсін, биіктігі 10 сантиметрден кем емес және жалпы жиынтық ұзындығы 100 сантиметрден кем емес шахматтық тәртіпте орналасқан қара және (немесе) сары шаршылардан тұратын белдеу салуды қарастыратын бірыңғай түстік гаммада ресімделеді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
28. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
29. Такси жарамды таксометрмен немесе кассалық-бақылау машинасымен жарақталады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
30. Таксидiң салонында жолаушылар көретіндей жерде жүргiзушiнiң фотосуретi бар, тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетiлген визит карточкасы, сондай-ақ:
1) тасымалдаушының ресми атауы, оның мекенжайы және телефон нөмірі;
2) таксометр болған жағдайда 1 км дейінгі, сондай-ақ келесі аралықтағы жол жүру құны көрсетілген ақпараттық тақта орнатылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау
маршруттарын ашу және тiзiлiмiн жүргiзу тәртібі
31. Автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган, жергiлiктi атқарушы органдар, жеке және заңды тұлғалар жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарын ашу бастамашылары бола алады.
32. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарын ашу жөнiндегi мәселелердi шешу үшiн бастамашы маршрут схемасы мен ол бойынша қозғалыс кестесiн әзiрлейдi және оларды тасымалдауды ұйымдастырушыларға:
тұрақты халықаралық және қалааралық облысаралық маршруттар бойынша – автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға;
жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік) және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада қалалық және қала маңындағы тұрақты тасымалдау маршруттары бойынша – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарына;
жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттары бойынша – аудандардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарына жібереді.

33. Новые маршруты регулярных перевозок пассажиров и багажа организовываются, если:
1) пропускная способность автомобильных дорог позволяет осуществлять регулярное движение автобусов, по определенным маршрутам;
2) состояние автомобильных дорог и их обустройство соответствуют требованиям безопасности дорожного движения;
3) выполняются условия, указанные в пункте 36 настоящих Правил.
34. При формировании маршрутной сети регулярных перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом местные исполнительные органы руководствуются приоритетом связи между поселками, аулами (селами) с районными центрами, и между районными центрами с областным центром и иными близлежащими городами областного значения.
35. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Формируемая маршрутная сеть (кроме международных, городских и пригородных маршрутов) соответствует следующим условиям:
1) плановый интервал движения между автобусами дублирующих маршрутов составляет по времени:
более 1 часа при протяженности дублирования до 150 км;
более 2 часов при протяженности дублирования до 350 км;
более 3 часов при протяженности дублирования до 500 км;
более 4 часов при протяженности дублирования свыше 500 км;
2) при среднем использовании вместимости автобусов на участках дублирования более семидесяти пяти процентов разница по времени сокращается:
до 10 минут на протяженности дублирования до 150 км;
до 15 минут на протяженности дублирования до 350 км;
до 20 минут на протяженности дублирования свыше 350 км.
Сноска. Пункт 36 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
37. На маршрутах регулярных перевозок пассажиров и багажа (кроме международных сообщений) при среднегодовой заполняемости автобусов на протяжении всего маршрута более семидесяти пяти процентов организатор перевозок по обращению перевозчиков или пассажиров принимает решение о введении дополнительных расписаний движения. В отношении междугородных межобластных маршрутов решение о введении дополнительных расписаний движения принимается уполномоченным органом в области автомобильного транспорта по согласованию с местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы.
Право обслуживания дополнительных расписаний движения передается перевозчику, обслуживающему маршрут.
В случаях отказа перевозчика от обслуживания дополнительных расписаний движения или обслуживания маршрута двумя и более перевозчиками (с одной стороны), местные исполнительные органы распределяют данное расписание движения на конкурсной основе на срок действия договора по обслуживанию данного маршрута.

33. Егер:
1) автомобиль жолдарының өткiзу қабiлетi белгілі бір маршруттар бойынша автобустардың тұрақты қозғалысын жүзеге асыруға мүмкiндiк берсе;
2) автомобиль жолдарының жай-күйi және оларды жайластыру жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарына сәйкес келсе;
3) осы Қағиданың 36-тармағында көрсетiлген шарт орындалса, жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдаудың жаңа маршруттары ұйымдастырылуы мүмкін.
34. Жолаушылар мен багажды автомобиль көлiгiмен тұрақты тасымалдаудың маршруттық желiсiн қалыптастырған кезде, жергiлiктi атқарушы органдар кенттермен, ауылдармен (селолармен) аудан орталықтары арасындағы және аудан орталықтары мен облыс орталықтары және облыстық маңызы бар өзге де жақын қалалар арасындағы байланыс басымдылығын басшылыққа алады.
35. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
36. Қалыптастырылатын маршруттар желiсi (халықаралық, қалалық және қала маңындағы маршруттардан басқа) мынадай шарттарға сәйкес келеді:
1) қосарланған маршруттар автобустары арасында жоспарланған жүру интервалы бойынша:
150 км дейінгі қосарлану ұзақтығы кезінде 1 сағаттан артық;
350 км дейiнгi қосарлану ұзақтығы кезінде 2 сағаттан артық;
500 км дейiнгi қосарлану ұзақтығы кезінде 3 сағаттан артық;
500 км артық қосарлану ұзақтығы кезінде 4 сағаттан артық болуы тиiс;
2) жетпiс бес пайыздан артық қосарлану учаскесiнде автобустардың орташа сыйымдылығын пайдалану кезiнде уақыт бойынша айырмашылығы:
150 км дейiнгi қосарлану ұзақтығында 10 минутқа дейiн;
350 км дейiнгi қосарлану ұзақтығында 15 минутқа дейiн;
350 км артық қосарлану ұзақтығында 20 минутқа дейiн қысқартылады.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
37. Жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдау маршруттарында (халықаралық қатынастардан басқа) барлық маршруттардың ұзақтығында автобустардың орташа жылдық толтырылуы жетпiс бес пайыздан артық болған кезде тасымалдауды ұйымдастырушы тасымалдаушылардың немесе жолаушылардың өтiнiшi бойынша қосымша қозғалыс кестесiн енгiзу туралы шешiм қабылдайды. Қалааралық облысаралық маршруттарға қатысты қосымша қозғалыс кестесін енгізу туралы шешімді автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша қабылдайды.
Қосымша қозғалыс кестесiне қызмет көрсету құқығы маршрутқа қызмет көрсететiн тасымалдаушыға берiледi.
Тасымалдаушы қосымша қозғалыс кестесiне қызмет көрсетуден бас тартқан немесе маршрутқа екі және одан көп тасымалдаушы қызмет көрсеткен (бір тараптан) жағдайда, жергiлiктi атқарушы органдар осы қозғалыс кестесiн конкурстық негiзде осы маршрутқа қызмет көрсету жөнiндегi шарттың қолданылу мерзiмiне бөледi.

Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37-1. На регулярных междугородных межобластных маршрутах протяженностью до 300 км уполномоченным органом в области автомобильного транспорта по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих областей, города республиканского значения, столицы утверждаются расписания движения с указанием регулярного периода осуществления перевозок пассажиров и багажа по свободному движению автобусов, микроавтобусов. Право обслуживания перевозки пассажиров и багажа по свободному движению автобусов, микроавтобусов передается перевозчику, обслуживающему маршрут.
Сноска. Правила дополнены пунктом 37-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
38. При открытии новых внутриреспубликанских маршрутов согласование осуществляется согласно следующей иерархии:
междугородные межобластные;
межрайонные (междугородные внутриобластные);
пригородные и внутрирайонные.
39. Местные исполнительные органы при открытии новых межрайонных (междугородных внутриобластных) маршрутов для изучения объема перевозок определяют перевозчика, который обслуживает данный маршрут два месяца.
По итогам изучения принимается решение о проведении соответствующего конкурса на право обслуживания данного маршрута в сроки установленные настоящими Правилами.
40. При положительном согласовании местными исполнительными органами области расписаний движений по маршрутам регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа данные по маршруту включаются в соответствующий реестр, согласно пункту 41 настоящих Правил.
41. В целях планирования организации и учета маршрутов осуществляется ведение реестра:
Уполномоченным органом в области автомобильного транспорта - маршрутов регулярных международных и междугородных межобластных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы - маршрутов регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных), в городах республиканского значения, столицы - городских и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
местными исполнительными органами районов, городов областного значения - маршрутов регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.

Ескерту. 37-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.03.2014 N 231 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
37-1. Ұзақтығы 300 км-ге дейінгі тұрақты қалааралық облысаралық маршруттарда автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша автобустардың, шағын автобустардың еркін қозғалысы бойынша жолаушыларды және багажды тасымалдауды жүзеге асырудың тұрақты кезеңін көрсете отырып, қозғалыс кестесін бекітеді. Автобустардың, шағын автобустардың еркін қозғалысы бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдауға қызмет көрсету құқығы маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушыға беріледі.
Ескерту. Қағида 37-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
38. Жаңа республикаішілік маршруттарды ашу кезiнде келiсу мынадай сатыға сәйкес жүзеге асырылады:
қалааралық облысаралық;
ауданаралық (қалааралық облысішілік);
қала маңындағы және ауданішілік.
39. Жергiлiктi атқарушы органдар жаңа ауданаралық (қалааралық облысішілік) маршруттарды ашу кезiнде тасымалдау көлемiн зерделеу үшiн осы маршрутқа екi ай қызмет көрсететiн тасымалдаушыны белгiлейдi.
Зерделеу нәтижесi бойынша осы Қағидада белгiленген мерзiмдерде осы маршрутқа қызмет көрсету құқығына тиiстi конкурс өткiзу туралы шешiм қабылданады.
40. Облыстың жергiлiктi атқарушы органдарымен жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысiшiлiк) және қала маңындағы тұрақты тасымалдаудың маршруттары бойынша қозғалыс кестесi оң келiсiлген кезде маршрут бойынша деректер осы Қағиданың 41-тармағына сәйкес тиiстi тiзiлiмге енгiзiледi.
41. Маршруттарды ұйымдастыру мен есепке алуды жоспарлау мақсатында:
автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган – жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық және қалааралық облысаралық тұрақты тасымалдау маршруттарының;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары – жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік), республикалық маңызы бар қалаларда, астанада – қалалық және қала маңындағы тұрақты тасымалдау маршруттарының;
аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдары – жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарының тiзiлiмiн жүргiзудi жүзеге асырады.

42. Реестры содержат следующие основные характеристики маршрутов:
номер и наименование маршрута по начальному и конечному пункту следования;
количество и наименования промежуточных пунктов на маршруте в прямом и обратном направлениях;
протяженность маршрута в прямом и обратном направлениях;
средняя эксплуатационная скорость движения на маршруте в прямом и обратном направлениях;
период обслуживания маршрута: круглогодичные, дополнительные (действующие в определенные дни и периоды суток (выходные, праздничные дни или в часы "пик" городских маршрутов), сезонные (действующие в течение заранее установленного промежутка времени (в дачный период, на время функционирования зон отдыха, период повышенного пассажиропотока);
пассажиропоток и пассажирооборот;
класс автобусов, микроавтобусов и паспортная вместимость автобусов на маршруте по местам для сидения пассажиров и общая (с учетом вместимости накопительных площадок);
сведения о перевозчике (наименование, адрес, фамилия, имя, отчество, телефон руководителя и лица, ответственного за организацию перевозок) и период действия выданных ему разрешительных документов.
Сноска. Пункт 42 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Организация и проведение предрейсового (предсменного)
медицинского освидетельствования водителей на маршрутах
регулярных и нерегулярных автомобильных
перевозок пассажиров и багажа
44. Перевозчик обеспечивает прохождение водителями предрейсового (предсменного) медицинского освидетельствования медицинским работником.
Сноска. Пункт 44 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Водитель проходит предрейсовое (предсменное) медицинское освидетельствование не ранее, чем за тридцать минут до выхода в рейс (в смену) или до начала работы на такси по предъявлению им путевого листа или бортового журнала, а также документа, удостоверяющего личность.
Сноска. Пункт 45 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. При необходимости выполнения нескольких рейсов в течение дня предрейсовое (предсменное) медицинское освидетельствование проводится однократно перед первым рейсом.

42. Тiзiлiмдер маршруттардың мынадай негiзгi сипаттамаларын:
жүрудiң бастапқы және соңғы пункттерi бойынша маршруттардың нөмiрiн және атауын;
тiкелей және керi қайту бағыттарындағы маршруттағы пункттер бойының санын және атауын;
тiкелей және керi қайту бағыттарындағы маршрут ұзақтығын;
тiкелей және керi қайту бағыттарындағы маршруттағы қозғалыстың орташа пайдалану жылдамдығын;
маршрутқа қызмет көрсету кезеңдерiн: жыл бойы, қосымша (белгiлi бiр күндерде немесе тәулiктiң кезеңдерiнде қолданылатын (қалалық маршруттарда демалыс, мереке күндері немесе "қауырт" сағаттар), маусымдық (алдын ала белгiленген уақыт аралығы iшiнде қолданылатын (саяжай кезеңiнде, демалыс аймақтары, жолаушылар ағыны жоғарылаған кезеңде жұмыс iстеген кезде);
жолаушылар ағынын және жолаушылар айналымын;
жолаушылар және жалпы отыруға арналған орындар бойынша автобустардың маршруттағы автобустардың, шағын автобустардың класы және паспорттық сыйымдылығын (жинақтау алаңшасының сыйымдылығын ескере отырып);
тасымалдаушы туралы мәліметтерді (атауы, мекенжайы, тегi, аты, әкесiнiң аты, тасымалдауды ұйымдастырудағы жауапты адамның және басшының телефондары) және оған берiлген рұқсат құжаттарының қолдану кезеңiн қамтиды.
Ескерту. 42-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
43. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
4. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты және тұрақты
емес тасымалдау маршруттарында жүргiзушiлердi рейс алдындағы
(ауысым алдындағы) медициналық куәландыруды ұйымдастыру және
жүргiзу
44. Тасымалдаушы жүргiзушiлердi медициналық қызметкердің рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландырудан өткiзуiн қамтамасыз етедi.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
45. Жүргiзушi рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландырудан рейске (ауысымға) шыққанға дейiн немесе таксидегi жұмыс басталғанға дейiн отыз минут бұрын жол қағазын немесе борт журналын, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжатты көрсету бойынша өтедi.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
46. Бiр күн iшiнде бiрнеше рейс орындау қажет болған кезде, рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландыру бiрiншi рейстің алдында бiр рет өткiзiледi.

Сноска. Пункт 46 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Предрейсовое (предсменное) медицинское освидетельствование водителей проводится индивидуально и включает:
1) опрос, осмотр и оценку внешнего вида, походки, позы обследуемого, адекватности поведения и эмоциональных реакций, связанности и четкости речи, мимики, сознания, кожных покровов и видимых слизистых, окраски склер, величины зрачков, особенностей дыхания;
2) выявление и рассмотрение предъявляемых жалоб, продолжительности межрейсового (межсменного) отдыха и сна;
3) измерение и оценку артериального давления, частоты и качественных характеристик пульса, измерение температуры тела, осмотр зева, пальпацию лимфатических узлов, живота, определение устойчивости в позе Ромберга, точности выполнения пальце-носовой и других координационных проб. При наличии артериальной гипертонии в анамнезе заболевания водителя в индивидуальной карте предрейсового (предсменного) медицинского освидетельствования отмечаются допустимые параметры основных функциональных показателей водителя.
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. При отсутствии жалоб, объективных признаков заболеваний и нарушений функционального состояния организма осмотренный допускается к управлению транспортными средствами.
Медицинский работник ставит штамп в соответствующих графах бортового журнала - при осуществлении водителями нерегулярных перевозок пассажиров и багажа, и путевого листа - при осуществлении регулярных перевозок, а также перевозок такси. В штампе проставляются дата, время прохождения осмотра и подпись медицинского работника.
Сноска. Пункт 48 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Лица, в отношении которых имеются основания полагать, что они находятся в состоянии алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (запах алкоголя изо рта, неустойчивость позы, нарушение речи, выраженное дрожание пальцев, изменение окраски кожных покровов) не допускаются к управлению транспортными средствами.
В случае несогласия с данным заключением, эти лица направляются на освидетельствование в ближайшую медицинскую организацию, уполномоченную проводить медицинское освидетельствование, для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения согласно действующему законодательству Республики Казахстан.

Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
47. Жүргiзушiлердi рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландыру жеке жүргiзiледi және оған:
1) сауал беру, тексерiлетiннiң сыртқы түрiн, жүрiсiн, тұрысын, мiнез-құлқы мен көңiл-күй әрекеттерiнiң барабарлығын, сөзiнiң байланыстылығы мен нақтылығын, iс-қимылын, санасын, терi жабыны мен көрiнетiн сiлекейлi жабыны, көз шелiнiң түсiн, көз жанарының мөлшерiн, тыныс алу ерекшелiктерiн қарау және бағалау;
2) айтылған арыздарды, рейсаралық (ауысымаралық) тынығу мен ұйқы ұзақтығын айқындау және қарау;
3) артериялық қысымды, пульстiң жиілiгi мен сапалық сипаттамаларын өлшеу және бағалау, дене температурасын өлшеу, тамақты тексеру, лимфа түйiндерiн, iштi қарау, Ромберг тұрысындағы орнықтылықты, саусақ-мұрын және басқа да координациялық сынамаларды орындау дәлдiгiн анықтау кiредi. Жүргiзушi ауруының анамнезiнде артериялық гипертония болған кезде, рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландырудың жеке картасында жүргiзушiнiң негiзгi функционалдық көрсеткiштерiнiң рұқсат етiлген параметрлерi белгiленедi.
Ескерту. 47-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
48. Шағымдары, аурудың нақты белгiлерi мен ағзаның жұмыс iстеу жай-күйiнiң бұзылуы болмаған кезде, тексерiлушi көлiк құралдарын басқаруға жiберiледi.
Медициналық қызметкер жүргiзушiлер жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауын жүзеге асырған кезде – борт журналының, жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауды, сондай-ақ таксимен тасымалдауды жүзеге асырған кезде – жол қағазының тиiстi бағаналарына мөртабан қояды. Мөртабанда тексеруден өткен күн, уақыт және медициналық қызметкердiң қолы қойылады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
49. Алькогольдік, нашақорлық, токсикомандық күйде (ауыздан алкоголь иiсiнiң шығуы, тұру орнықсыздығы, сөздiң бұзылуы, саусақтардың нақты дiрiлi, терi беттерi түсiнiң өзгеруi) екенiне жеткiлiктi негiз бар адамдар көлiк құралдарын басқаруға жiберiлмейдi.
Осы қорытындымен келiспеген жағдайда, бұл адамдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес психоактивтi затты қолдану фактісін және масаң жай-күйін белгілеу үшiн медициналық куәландыруды жүргiзуге уәкiлеттi жақын арадағы медициналық ұйымға жiберiледi.

Сноска. Пункт 49 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. При обнаружении травм и выявлении признаков острого или обострения хронического заболевания, повышение артериального давления более, чем на 20 мм ртутного столба выше нормальных или индивидуально допустимых параметров, брадикардии менее 55 ударов в минуту, тахикардии более 85 ударов в минуту (за исключением индивидуально допустимых параметров пульса водителя), симптомах артериальной гипертонии, острого инфекционного заболевания, болевом синдроме, обмороке и других нарушениях состояния здоровья, водители направляются на прием к специалисту для лечения и экспертизы временной нетрудоспособности. При необходимости обеспечивается вызов скорой медицинской помощи.
В случае установления признаков временной нетрудоспособности в нерабочее для амбулаторно-поликлинических организаций время, заболевшему оказывается необходимая медицинская помощь и оформляется направление к специалисту с обязательным указанием даты, времени осмотра, предполагаемого диагноза и объема оказанной медицинской помощи, которое является основанием для выдачи врачом листка нетрудоспособности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
51. Медицинский работник выдает заключение о пригодности водителя к управлению транспортными средствами на момент проведения предрейсового (предсменного) медицинского освидетельствования.
Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Медицинский работник незамедлительно информирует перевозчика о случаях отказа водителем от осмотра, об отстранении водителя от управления транспортными средствами при выявлении заболеваний, травм, признаков употребления психоактивного вещества.
Глава 2. Требования к автовокзалам, автостанциям и пунктам обслуживания пассажиров и порядок их функционирования
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
53. Автовокзалы, автостанции и пункты обслуживания пассажиров действуют на основании включения их местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы) в реестр автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров области (города республиканского значения, столицы).
Местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) создает комиссию для включения в реестр автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров (далее – Комиссия).
Состав комиссии определяется распоряжением акима области (города республиканского значения, столицы).
В Комиссию включаются представители:

Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
50. Жарақат табылған және қатты ауыру немесе ескi аурудың күшеюi белгiлерi - қан қысымының қалыпты немесе жеке рұқсат етiлген параметрлерден сынап бағанасының 20 мм-ге артық болуы, брадикардия минутына 55 соғудан кем, тахикардия минутына 85 соғудан артық (жүргiзушi пульсiнiң жеке рұқсат етiлген параметрлерiн қоспағанда), артериялық гипертония, қатты инфекциялық ауру белгiлерi, ауыру синдромы, естен тану және денсаулық жай-күйiнiң басқа бұзушылықтары байқалған кезде, жүргiзушiлер емдеу және уақытша еңбекке жарамсыздықты сараптау үшiн маманға қабылдауға жiберiледi. Қажет болған кезде жедел медициналық жәрдем шақыру қамтамасыз етiледi.
Уақытша еңбекке жарамсыздық белгiлерi амбулаториялық-емханалық ұйымдар жұмыс iстемейтiн уақытта анықталған жағдайда, науқасқа қажеттi медициналық көмек көрсетiледi және тексеру күнiн, уақытын, болжанған диагнозды және көрсетiлген медициналық көмектiң мөлшерiн мiндеттi түрде көрсетiп, маманға жолдама ресiмделедi, ол дәрiгердiң Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес еңбекке жарамсыздық парағын беру үшiн негiз болып табылады.
51. Медициналық қызметкер рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландыру жүргiзу сәтiне жүргiзушiнің көлiк құралдарын жүргізуге жарамдылығы туралы қорытынды бередi.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
52. Медициналық қызметкер тасымалдаушыны тексерулерден бас тарту жағдайлары туралы, науқастану, жарақаттар, психактивтi зат қолдану белгiлерi байқалған кезде жүргiзушiлердiң көлiк құралдарының басқарудан шеттетiлуi туралы тасымалдаушыны дереу хабардар етедi.
2-тарау. Автовокзалдарға, автостанцияларға және жолаушыларға
қызмет көрсету пункттеріне қойылатын талаптар және олардың
жұмыс iстеу тәртiбi
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
1. Жалпы ережелер
53. Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары оларды облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) автовокзалдары, автостанциялары және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері тiзiлiмiне енгізілуі негiзiнде жұмыс iстейдi.
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органы автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері тiзiлiмiне енгізу үшiн комиссия (бұдан әрi – комиссия) құрады.
Комиссия құрамы облыс (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкiмiнің өкiмiмен айқындалады.
Комиссияға:

1) местных исполнительных органов (города республиканского значения, столицы, района);
2) территориальных органов транспортного контроля;
3) территориальных органов дорожной полиции;
4) общественных объединений автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров и перевозчиков.
Решения комиссии оформляются протоколом.
Включение автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров в реестр автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров области (города республиканского значения, столицы) принимается местным исполнительным органом по представленному протоколу Комиссией.
Сноска. Пункт 53 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Режим работы автовокзалов, автостанций и пункт обслуживания пассажиров определяются по согласованию с местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы) с учетом договорных отношений с перевозчиками, осуществляющими регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа.
Сноска. Пункт 54 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Автовокзалы располагаются на территории не менее пяти тысяч квадратных метров.
56. Автостанции располагаются на территории не менее двух с половиной тысяч квадратных метров.
57. Автовокзалами и автостанциями выполняются следующие основные функции:
1) организация продажи проездных документов (билетов);
2) организация соблюдения расписания движения автобусами, микроавтобусами по маршрутам;
3) организация безопасной посадки и высадки пассажиров, загрузки и разгрузки багажа;
4) обеспечение мер по соблюдению безопасности перевозок пассажиров, проведение предрейсового медицинского освидетельствования водителей и контроля технического состояния автобусов, микроавтобусов, в случае, если выполнение данной функции не представляется возможным перевозчиками;
5) информационное обеспечение пассажиров;
6) организация хранения багажа и ручной клади;
7) обеспечение пассажиров условиями для ожидания начала поездки;
8) информирование автовокзалов и автостанций существующей маршрутной сети о наличии свободных или освобождающихся мест в автобусах (микроавтобусах), а также об изменениях в расписании движения или времени опережения (отставания) автобусов от расписания, отмене или введении дополнительных рейсов, не предусмотренных расписанием, отправлении дополнительных автобусов;

1) жергiлiктi атқарушы органдардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның);
2) көлiктiк бақылаудың аумақтық органдарының;
3) жол полициясы аумақтық органдарының;
4) автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері қоғамдық бiрлестiктерiнiң және тасымалдаушылардың өкiлдерi енгiзiледi.
Комиссияның шешiмдерi хаттамамен ресiмделедi.
Автовокзалдарды, автостанцияларды және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерін облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) автовокзалдары, автостанциялары және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері тiзiлiмiне енгiзудi Комиссия ұсынған хаттама бойынша жергiлiктi атқарушы орган қабылдайды.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
54. Автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің жұмыс режимi жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылармен шарттық қатынастарды ескере отырып, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының келiсiмi бойынша айқындалады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
55. Автовокзалдар кемінде бес мың шаршы метр аумақта орналасады.
56. Автостанциялар кемінде екі жарым мың шаршы метр аумақта орналасады.
57. Автовокзалдар мен автостанциялар мынадай негiзгi функцияларды орындайды:
1) жол жүру құжаттарын (билеттердi) сатуды ұйымдастыру;
2) маршруттар бойынша автобустардың, шағын автобустардың қозғалыс кестесiн сақтауын ұйымдастыру;
3) жолаушылардың қауiпсiз мiнуi мен түсуiн, багажды тиеу мен түсiрудi ұйымдастыру;
4) егер тасымалдаушылардың осы функцияларды орындауы мүмкiн болмаса, жолаушыларды тасымалдау қауiпсiздiгiн сақтау, жүргiзушiлердi рейс алдында медициналық куәландыруды және автобустардың, шағын автобустардың техникалық жай-күйiн бақылауды жүргiзу бойынша шараларды қамтамасыз ету;
5) жолаушыларды ақпараттық қамтамасыз ету;
6) багаж бен қол жүгiн сақтауды ұйымдастыру;
7) жолаушыларды сапардың басталуын күту үшiн жағдаймен қамтамасыз ету;
8) қолданылып жүрген маршрут желiсiндегi автовокзалдарды (автостанцияларды) автобустардағы (шағын автобустардағы) бос немесе босайтын орындардың бар екені туралы, сондай-ақ қозғалыс кестесiндегi өзгерiстер немесе автобустардың кестеден озу (кейiн қалу) уақыты, кестеде көзделмеген қосымша рейстердi алып тастау немесе енгiзу, қосымша автобустарды жiберу туралы хабардар ету;

9) ежемесячно не позднее 5 числа следующего месяца информирование организаторов маршрутов (выдавшие разрешительные документы или свидетельства) о порядке обслуживания и срывах расписаний (графиков) движения перевозчиками, осуществляющими регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа, а также для проведения анализа по маршрутам информацию о количестве отправленных дополнительных рейсов с указанием сведений о перевозчике и задействованном подвижном составе по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 57 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57-1. Администрацией пунктов обслуживания пассажиров выполняются следующие основные функции:
1) организация продажи проездных документов (билетов);
2) организация безопасной посадки и высадки пассажиров, загрузки и разгрузки багажа;
3) информационное обеспечение пассажиров;
4) обеспечение пассажиров условиями для ожидания начала поездки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 57-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Автовокзалы и автостанции в своем составе имеют:
1) информационное обеспечение;
2) площадку для стоянки автобусов и микроавтобусов;
3) зал (залы) ожидания для пассажиров;
4) кассу (кассы) для продажи, в том числе предварительной, проездных документов (билетов);
5) камеру (камеры) хранения багажа;
6) диспетчерские пункты;
7) санитарно-бытовые помещения для персонала и пассажиров в соответствии с действующими нормативными правовыми актами;
8) служебные помещения для отдыха водителей.
Дополнительное требование для автовокзалов:
1) справочное бюро;
2) пункт общественного питания;
3) комнату матери и ребенка;
4) посты для осмотра автобусов и микроавтобусов;
5) пункт охраны общественного порядка;
6) пункт медицинской помощи и аптечный киоск;
7) беспроводные точки доступа к сети Интернет;
8) видеонаблюдение в пунктах для посадки и высадки пассажиров, зале ожидания для пассажиров, площадках для стоянки автобусов и микроавтобусов.
Сноска. Пункт 58 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылардың қызмет көрсету тәртiбi және қозғалыс кестелерiн (графиктерiн) бұзулары туралы, сондай-ақ осы Қағидаға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тасымалдаушы және іске қосылған жылжымалы құрам туралы мәліметтерді көрсету арқылы жөнелтілген қосымша рейстердің саны туралы ақпаратты маршруттар бойынша талдауды жүргізу үшін маршруттарды ұйымдастырушыларға (рұқсат құжаттарын немесе куәлікті берген) ай сайын, келесi айдың 5-күнiнен кешiктiрмей хабардар ету.
Ескерту. 57-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
57-1. Жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің әкімшілігі мынадай негізгі функцияларды атқарады:
1) жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатуды ұйымдастыру;
2) жолаушыларды қауіпсіз отырғызуды және түсіруді, багажды тиеу мен түсіруді ұйымдастыру;
3) жолаушыларды ақпараттық қамтамасыз ету;
4) жолаушыларға жол жүрудің басталуын күту үшін жағдайларды қамтамасыз ету.
Ескерту. Қағида 57-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
58. Автовокзалдар мен автостанциялардың өз құрамында:
1) ақпараттық қамтамасыз ету;
2) автобустар мен шағын автобустар тұратын алаң;
3) жолаушыларға арналған күту залы (залдары);
4) жол жүру құжаттарын (билеттерiн), оның iшiнде алдын ала сатуға арналған касса (кассалар);
5) багажды сақтау камерасы (камералары);
6) диспетчерлiк пункттер;
7) қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес персонал мен жолаушылар үшін санитарлық-тұрмыстық үй-жайлар;
8) жүргiзушiлер демалатын қызметтiк үй-жайлар бар.
Автовокзалдар үшін қосымша талаптар:
1) анықтама бюросы;
2) қоғамдық тамақтану пунктi;
3) ана мен бала бөлмесi;
4) автобустар мен шағын автобустарды тексеруге арналған бекеттер;
5) қоғамдық тәртiптi қорғау пунктi;
6) медициналық көмек пунктi және дәрiхана дүңгiршегi;
7) Интернет желісіне сымсыз қол жеткізу нүктелері;
8) жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерiнде, жолаушыларға арналған күту залында, автобустар мен шағын автобустардың тұрағына арналған алаңдарда бейнебақылау.
Ескерту. 58-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.03.2014 N 231 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.

58-1. В автовокзалах и автостанциях обеспечиваются:
1) выделение мест с установкой специальных дорожных знаков для парковки автотранспортных средств инвалидов;
2) приспособление зданий, входа в здание, лестниц, путей движения внутри здания для передвижения лиц, перемещающихся инвалидными кресло-калясками;
3) оборудование информационными сигнальными устройствами и средствами связи, доступными для инвалидов по слуху и зрению, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
4) наличие дежурной инвалидной кресло-каляски для обслуживания инвалидов с нарушениями опорно-двигательного аппарата и других маломобильных групп населения;
5) отведение в залах ожидания специальных мест для инвалидов, которые должны быть оборудованы с учетом потребностей лиц, перемещающихся инвалидными кресло-калясками;
6) оборудование общественных туалетов кабинами для лиц, перемещающихся инвалидными кресло-калясками;
7) оборудование специализированных билетных касс для обслуживания инвалидов.
В пунктах обслуживания пассажиров обеспечивается требование подпункта 2) настоящего пункта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 58-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58-2. Пункты обслуживания пассажиров в своем составе имеют:
1) площадку для безопасной посадки и высадки пассажиров, загрузки и разгрузки багажа;
2) площадку для стоянки автобусов;
3) место для продажи проездных документов (билетов) и багажных квитанций;
4) сооружение для защиты пассажиров от различных погодных условий.
Сноска. Правила дополнены пунктом 58-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. При организации работы камеры хранения соблюдаются следующие требования:
1) минимальные затраты времени на сдачу и получение багажа в неавтоматической камере хранения;
2) обеспечение сохранности сдаваемого на хранение багажа, содержанием помещения камеры хранения в сухом и чистом состоянии, поддержанием в ней постоянной комнатной температуры при достаточной естественной или принудительной вытяжной вентиляции;
3) операционное окно неавтоматической камеры хранения, через которое осуществляется прием и выдача багажа располагается своей нижней частью не выше 70 см от пола с установкой с внешней стороны окна стола для подготовки к сдаче багажа;

58-1. Автовокзалдар мен автостанцияларда:
1) мүгедектердің автокөлік құралдарын қою үшін арнайы жол белгілері орнатылған орындарды бөлу;
2) ғимараттарды, ғимаратқа кірер жолдарды, баспалдақтарды, ғимарат ішіндегі қозғалу жолдарын мүгедектерге арналған кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдардың қозғалуы үшін ыңғайластыру;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес есту мен көру қабілеті бойынша мүгедектерге арналған қолжетімді ақпараттық сигнал беру құрылғыларымен және байланыс құралдарымен жабдықтау;
4) тірек-қозғалыс аппараты бұзылған мүгедектерге және халықтың баяу қимылдайтын басқа да топтарына қызмет көрсету үшін мүгедектерге арналған кезекші кресло-арбаның болуы;
5) күту залдарында мүгедектерге арналған кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдардың қажеттіліктерін ескере отырып, жабдықталуға тиіс мүгедектерге арналған арнайы орындар бөлу;
6) қоғамдық дәретханаларды мүгедектерге арналған кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдарға арналған кабиналармен жабдықтау;
7) мүгедектерге қызмет көрсету үшін арнайы бейімделген билет кассаларымен жабдықтау қамтамасыз етіледі.
Жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінде осы тармақтың 2) тармақшасының талабы қамтамасыз етіледі.
Ескерту. Қағида 58-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
58-2. Жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің құрамында:
1) жолаушыларды қауіпсіз отырғызу мен түсіру, багажды тиеу мен түсіруге арналған алаң;
2) автобустарды қоюға арналған алаң;
3) жол жүру құжаттарын (билеттерін) және багаж түбіртектерін сатуға арналған орын;
4) жолаушыларды әртүрлі ауа райы жағдайларынан қорғауға арналған ғимарат бар.
Ескерту. Қағида 58-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
59. Сақтау камерасының жұмысын ұйымдастыру кезiнде мынадай талаптар сақталады:
1) автоматты емес сақтау камерасына багажды тапсыруға және алуға кететiн уақыт шығыны барынша төмен болуы тиiс;
2) сақтауға тапсырылған багаждың сақталуын, сақтау камерасы үй-жайының құрғақ және таза күйде күтiп ұсталуын, жеткiлiктi табиғи немесе жасанды ауа тарту желдеткiшi болса, онда тұрақты бөлме температурасын ұстап тұруды қамтамасыз етуi тиiс;
3) ол арқылы багажды қабылдау және беру жүзеге асырылатын автоматты емес сақтау камерасы, операциялық терезесiнiң төменгi жағы еденнен 70 см биiк емес, терезенiң сыртқы жағынан багажды тапсыруға дайындау үшiн үстел қойылып орналасуы тиiс;

4) у операционного окна вывешиваются таблички с режимом работы камеры хранения, порядком и условиями приема багажа на хранение, сроками и стоимостью хранения;
5) багаж принимается на хранение независимо от наличия проездных документов.
60. На автовокзалах водителям автобусов, микроавтобусов, работающим на маршрутах регулярных междугородных межобластных перевозок пассажиров и багажа, в случае, когда по условиям режима труда и отдыха им предстоит отдых не по месту постоянного жительства, представляется специально оборудованные помещения для отдыха (сна).
61. Комнаты отдыха водителей должны иметь душевую с холодной и горячей водой, шторы-затемнители для обеспечения отдыха в дневное время. В комнатах обеспечивается возможность хранения имеющихся у водителей ценностей, выручки за проданные билеты, а также бланков проездных документов (билетов) и багажных квитанций.
62. На автовокзалах организуется работа комнаты матери и ребенка для обслуживания пассажиров с детьми в возрасте до 5 лет, беременных женщин и инвалидов, использующих кресла-коляски. Величина и состав помещений, а также количество обслуживающего персонала соответствует объему работы автовокзала.
63. На автовокзалах с пассажиропотоком свыше 1000 человек в сутки в состав комнаты матери и ребенка включаются:
1) комната с кроватями для отдыха детей и сопровождающих взрослых, местом для пеленания детей, шкафом для хранения одежды и вещей;
2) комната для приготовления и приема пищи с холодильником и электрочайником;
3) туалетная комната с умывальником и местом для хранения уборочного инвентаря, электросушилкой для рук или одноразовым полотенцем, шкафом для сушки детского белья.
64. В комнату матери и ребенка принимаются пассажиры с детьми и беременные женщины как для кратковременного пребывания - кормления, перепеленания, так и для краткого отдыха в ожидании отправления автобуса с использованием постелей для сна.
65. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Пассажирам с детьми и беременным женщинам предоставляется возможность приобретения проездных документов (билетов) через дежурного по комнате матери и ребенка без взимания платы за эти услуги.
67. Автовокзалы, автостанции и пункты обслуживания пассажиров обслуживают перевозчиков, осуществляющих регулярные международные, междугородные межобластные, межрайонные, внутрирайонные и пригородные автомобильные перевозки пассажиров и багажа на основании договоров, заключаемых между перевозчиками и администрацией автовокзалов, автостанций и пунктами обслуживания пассажиров в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
При этом обслуживание перевозчиков, осуществляющих регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа, допускается только при предоставлении ими в установленном порядке разрешения на осуществление регулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа или свидетельства на обслуживание маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа, схемы движения по маршруту и расписания движения по нему, тарифов на перевозку пассажиров и багажа для работы на соответствующем маршруте.
Автовокзалы, автостанции и пункты обслуживания пассажиров заключают договора с перевозчиками пассажиров и багажа, допущенными к данному виду деятельности, в соответствии с настоящими Правилами.
Договор заключается в течение десяти дней со дня представления указанных в части третьей настоящего пункта разрешительных документов перевозчиками автовокзалу, автостанции и пункту обслуживания пассажиров.

4) операциялық терезенiң жанында сақтау камерасының жұмыс режимi, багажды сақтауға қабылдау тәртiбi мен шарттары, сақтау мерзiмдерi мен құны бар тақтайша iлiнедi;
5) багаж жол жүру құжаттарының болуына қарамастан сақтауға қабылданады.
60. Автовокзалдарда жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық тұрақты тасымалдау бағыттарында жұмыс iстейтiн автобустардың, шағын автобустардың жүргiзушiлерiне еңбек және демалыс режимiнiң шарттары бойынша оларға тұрақты тұратын жерiнен басқа жерде демалуға тура келген жағдайда, демалуға (ұйқыға) арналған арнайы жабдықталған үй-жайлар берiледі.
61. Жүргiзушiлердiң демалыс бөлмелерiнде суық және ыстық суы бар душ бөлмесi, күндiзгi уақытта демалысты қамтамасыз етуге арналған қараңғылаушы перделер болуы тиiс. Бөлмелерде жүргiзушiлердегi құнды заттарды, сатылған билеттердiң ақшасын, сондай-ақ жол жүру құжаттарының (билеттердiң) бланкiлерi мен багаж түбiртектерiн сақтау мүмкiндiгi қамтамасыз етiлуi тиiс.
62. Автовокзалдарда 5 жасқа дейiнгi баласы бар жолаушыларға, жүктi әйелдерге және кресло-арба пайдаланатын мүгедектерге қызмет көрсетуге арналған ана мен бала бөлмесiнiң жұмысы ұйымдастырылады. Үй-жайлардың көлемi мен құрамы, сондай-ақ қызмет көрсететiн персоналдың саны автовокзал жұмысының көлемiне сәйкес келуi тиiс.
63. Жолаушылар ағыны тәулiгiне 1000 адамнан артық автовокзалдарда ана мен балаға арналған бөлменiң құрамына:
1) балалардың және оларды алып жүретiн ересектердiң демалуға арналған кереуеттерi, балаларды құндақтауға арналған орны, киiмдер мен заттарды сақтауға арналған шкафы бар бөлмесi;
2) тоңазытқышы мен электр шәйнегi бар тамақ дайындауға және қабылдауға арналған бөлмесi;
3) қолжуғышы және жинау керек-жарағын сақтауға арналған орны, қолға арналған электр кептiргiшi немесе бiр реттiк сүлгiсi және бала киiмiн кептiруге арналған шкафы бар дәретхана бөлмесi кiредi.
64. Ана мен балаға арналған бөлмеге балалы жолаушылар мен жүктi әйелдер қысқа уақытқа да – тамақтандыру, қайта құндақтау, автобустың жөнелтiлуiн күту үшiн қысқа демалыс үшiн де, сондай-ақ ұйықтау үшiн төсектердi пайдалана отырып қабылданады.
65. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
66. Балалы жолаушылар мен жүктi әйелдерге жол жүру құжаттарын (билеттердi) ана мен бала бөлмесiнің кезекшiсі арқылы, осы қызметтер үшiн ақы төлемей сатып алу мүмкiндiгi берiледi.
67. Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық, ауданiшiлiк және қала маңындағы тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушыларға, тасымалдаушылар мен автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің әкiмшiлiгi арасында Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Қағидаға сәйкес жасалатын шарттардың негiзiнде қызмет көрсетедi.
Бұл ретте жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушыларға қызмет көрсету, олар белгiленген тәртiппен тиiстi маршрутта жұмыс iстеуге арналған автомобильмен жолаушылар мен багажды тұрақты халықаралық тасымалдауларға рұқсатты және автомобильмен жолаушылар мен багажды тұрақты республикаішілік тасымалдаудың маршруттарына қызмет көрсетуге арналған куәлікті, маршрут бойынша қозғалыс схемасын және ол бойынша қозғалыс кестесін, жолаушылар мен багажды тасымалдауға тарифтерді ұсынған кезде ғана рұқсат етiледi.
Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері осы Қағидаға сәйкес аталған қызмет түрiне жіберілген жолаушылар мен багажды тасымалдаушылармен шарттар жасасады.
Шарт тасымалдаушылар автовокзалға, автостанцияға және жолаушыларға қызмет көрсету пунктіне осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген рұқсат құжаттарын берген күннен бастап он күн ішінде жасалады.

Сноска. Пункт 67 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Отзыв разрешительных документов у перевозчика является основанием для расторжения договора с автовокзалами, автостанциями и пунктами обслуживания пассажиров.
Сноска. Пункт 68 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Автовокзалы и автостанции в случаях увеличения объема перевозок на определенных регулярных маршрутах организовывают выезд дополнительных автобусов и микроавтобусов перевозчика, обслуживающего данный маршрут.
В случае письменного отказа данного перевозчика, администрация автовокзала или автостанций привлекает автобусы, микроавтобусы других перевозчиков по следующим критериям:
1) работающих на регулярных пассажирских автобусных маршрутах;
2) имеющих автобусы и микроавтобусы не ниже класса автобусов и микроавтобусов перевозчика, обслуживающего данный маршрут.
При отправлении дополнительных автобусов и микроавтобусов других перевозчиков разрешением для выполнения дополнительного рейса служит отметка, скрепленная печатью автовокзала или автостанции, в путевом листе о выполнении дополнительного рейса.
В случаях периодического увеличения объема перевозок (сезонные, вечерние и другие), автовокзалы, автостанции, пункты обслуживания пассажиров и перевозчики вносят предложение в местные исполнительные органы областей об организации регулярных маршрутов.
Сноска. Пункт 69 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Влажная уборка помещений автовокзалов и автостанций проводится не менее двух раз в день и по мере загрязнения с применением моющих и дезинфицирующих средств.
Сноска. Пункт 70 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70-1. Влажная уборка помещений пунктов обслуживания пассажиров проводится не менее одного раза в сутки и по мере загрязнения с применением моющих и дезинфицирующих средств.
Сноска. Правила дополнены пунктом 70-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
68. Тасымалдаушыдан рұқсат құжаттарын кері қайтарып алу автовокзалдармен, автостанциялармен және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерімен шартты бұзу үшiн негiз болып табылады.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
69. Автовокзалдар мен автостанциялар белгiлi бiр тұрақты маршруттарда тасымалдау көлемi артқан жағдайда, аталған маршрутқа қызмет көрсететiн тасымалдаушының қосымша автобустары мен шағын автобустарының шығуын ұйымдастырады.
Осы тасымалдаушы жазбаша бас тартқан жағдайда автовокзалдың немесе автостанцияның әкімшілігі мынадай критерийлер бойынша басқа тасымалдаушылардың автобустарын, шағын автобустарын тартады:
1) тұрақты жолаушылар автобус маршруттарында жұмыс істейтін;
2) осы маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушының автобустары мен шағын автобустарының класынан төмен емес автобустар мен шағын автобустары бар.
Басқа тасымалдаушылардың қосымша автобустары мен шағын автобустарын жөнелту кезінде жол парағында қосымша рейсті орындау туралы автовокзалдың немесе автостанцияның мөрімен бекітілген белгі қосымша рейсті орындауға арналған рұқсат болып табылады.
Тасымалдау көлемi мерзімді (маусымдық, кешкi және басқалар) артқан жағдайларда автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері мен тасымалдаушылар облыстың жергiлiктi атқарушы органдарына тұрақты маршруттарды ұйымдастыру туралы ұсыныстар енгiзедi.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
70. Автовокзалдар мен автостанциялардың үй-жайларын ылғалды жинау күнiне кемiнде екi рет және ластануына байланысты жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүргiзiледi.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
70-1. Жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің үй-жайларын ылғалды жинау тәулігіне кемінде бір рет және ластануына байланысты жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 70-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

71. В крестьянских и иных поселениях с численностью населения менее 50 человек, где не имеется автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров, допускается открытие кассовых пунктов по продаже проездных документов (билетов) и багажных квитанций на проезд по регулярным маршрутам перевозок пассажиров и багажа в международном, межобластном, внутриобластном и пригородном сообщениях.
Сноска. Пункт 71 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Автовокзалы, автостанции и пункты обслуживания пассажиров исключаются из реестра автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров области местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы) по согласованию с комиссией в следующих случаях:
при несоответствии их требованиям пунктов 5858-1 и 58-2 настоящих Правил;
при ненадлежащем выполнении основных функций, предусмотренных пунктами 57 и 57-1 настоящих Правил;
при несоответствии их услуг требованиям национального стандарта СТ РК 2271-2012 «Услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров».
Сноска. Пункт 73 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок продажи проездных документов (билетов),
порядок и условия возврата проездных документов
(билетов) и их стоимости
74. Продажа проездных документов (билетов) осуществляется:
1) через билетные кассы автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров и кассовые пункты;
2) водителем или кондуктором при условии наличия свободных мест для сидения в автобусе, микроавтобусе, а также до нормы заполняемости автобусов и микроавтобусов при осуществлении перевозок пассажиров и багажа на расстояние не более 50 км, в случае отсутствия билетных касс на промежуточных остановочных пунктах маршрута;
3) пассажирскими агентствами, в том числе с использованием средств связи.
Сноска. Пункт 74 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Продажа проездных документов (билетов) на нерегулярные перевозки пассажиров автовокзалами, автостанциями, пунктами обслуживания пассажиров и кассовыми пунктами не осуществляется.
Продажа билетов на нерегулярные перевозки пассажиров автовокзалами, автостанциями и кассовыми пунктами запрещается.

71. Автовокзалдары, автостанциялары және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері жоқ, тұрғындарының саны 50 адамнан аз шаруа қоныстарында және өзге де елді мекендерде халықаралық, облысаралық, облысiшiлiк және қала маңы қатынастарға жолаушылар мен багажды тұрақты маршруттарда тасымалдау бойынша жол жүруге жол жүру құжаттары (билеттер) мен багаж түбiртектерiн сататын кассалық пункттердi ашуға рұқсат етiледi.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
72. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
73. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары автовокзалдарды, автостанцияларды және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерін облыстың автовокзалдары, автостанциялары және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері тiзiлiмiнен комиссияның келiсiмi бойынша мынадай жағдайларда:
олар осы Қағиданың 5858-1 және 58-2-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген кезде;
осы Қағиданың 57 және 57-1-тармақтарында көзделген негiзгi функцияларды тиiсiнше орындамаған кезде;
олардың қызметтері ҚР СТ 2271-2012 «Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің қызметтері.» ұлттық стандартының талаптарына сәйкес келмеген кезде шығарады.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
2. Жол жүру құжаттарын (билеттерiн) сату тәртiбi, жол жүру
құжаттарын (билеттерiн) және олардың құнын қайтару тәртiбi
және шарттары
74. Жол жүру құжаттарын (билеттердi) сату:
1) автовокзалдардың, автостанциялардың, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің билет кассалары және кассалық пункттер арқылы;
2) маршруттың аралық аялдама пункттерiнде билет кассалары болмаған жағдайда автобуста, шағын автобуста отыратын бос орындар болса, сондай-ақ жолаушылар мен багажды 50 км артық қашықтықта тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде автобустар мен шағын автобустардың толу нормасына дейiн жүргiзушi немесе кондуктор;
3) оның ішінде байланыс құралдарын пайдалана отырып, жолаушылар агенттіктері жүзеге асырады.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
75. Автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері және кассалық пункттердiң жолаушыларды тұрақты емес тасымалдауға жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуы жүзеге асырылмайды.
Автовокзалдар, автостанциялар мен кассалық пункттердiң жолаушылардың тұрақты емес тасымалдауына билеттер сатуына рұқсат етiлмейдi.

Сноска. Пункт 75 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75-1. Автовокзалами, автостанциями и пунктами обслуживания пассажиров не осуществляется продажа проездных документов (билетов) на рейсы автобусов и микроавтобусов, осуществляющих регулярные международные автомобильные перевозки пассажиров и багажа, на проезд между населенными пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 75-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Наряду с текущей продажей осуществляется предварительная продажа проездных документов (билетов), а также продажа проездных документов (билетов) с использованием средств связи и доставкой на дом.
За предварительную продажу проездных документов (билетов), а также за доставку на дом проездных документов (билетов), проданных с использованием средств связи, может взиматься плата за услуги.
Сноска. Пункт 76 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
77. Предварительная продажа проездных документов (билетов), в том числе оформление заказа на приобретение билета, начинается за 30 календарных дней до отправления автобуса, микроавтобуса и заканчивается за 24 часа до отправления автобуса, микроавтобуса.
Сноска. Пункт 77 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
78. Текущая продажа проездных документов (билетов) заканчивается за 5 минут до отправления автобуса, микроавтобуса.
Сноска. Пункт 78 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
79. Исключен постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
80. В случаях утери проездного документа (билета) и обращения пассажира к лицу, реализовавшему проездной документ (билет), или перевозчику до отправления автобуса, микроавтобуса и подтверждения факта приобретения проездного документа (билета) пассажиром, билет подлежит восстановлению без взимания платы.

Ескерту. 75-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
75-1. Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан елді мекендер арасында жол жүруге жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты халықаралық тасымалдауларды жүзеге асыратын автобустар мен шағын автобустарға жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатуды жүзеге асырмайды.
Ескерту. Қағида 75-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
76. Жол жүру құжаттарын (билеттерін) ағымдағы сатумен қатар алдын ала сату, сондай-ақ байланыс құралдарын пайдалану және үйге жеткізіп беру арқылы жол жүру құжаттарын (билеттерін) сату жүзеге асырылады.
Жол жүру құжаттарын (билеттерiн) алдын ала сату, сондай-ақ байланыс құралдарын пайдалану арқылы сатылған жол жүру құжаттарын (билеттерiн) үйге жеткiзiп бергенi үшiн қызмет көрсеткенi үшiн ақы алынуы мүмкін.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
77. Жол жүру құжаттарын (билеттерін) алдын ала сату, соның ішінде билет алуға тапсырысты ресімдеу автобус, шағын автобус жөнелтілгенге дейін күнтiзбелiк 30 күн бұрын басталады және автобус, шағын автобус жөнелтілгенге дейін 24 сағат бұрын аяқталады.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
78. Жол жүру құжаттарын (билеттерін) ағымдағы сату автобус, шағын автобус жөнелтілгенге дейін 5 минут бұрын аяқталады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
79. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
80. Жол жүру құжаты (билетi) жоғалған және жолаушы автобус, шағын автобус жөнелтiлгенге дейiн жол жүру құжатын (билетiн) сатқан адамға немесе тасымалдаушыға барған және жолаушының жол жүру құжатын (билетiн) сатып алғаны расталған жағдайда, билет ақы алмай қалпына келтiрiлуi тиiс.

Сноска. Пункт 80 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. При возврате пассажиром приобретенного проездного документа (билета) в кассу до отправления автобуса или микроавтобуса ему возвращается уплаченная стоимость проездного документа (билета) за вычетом не более 3 процентов от стоимости возвращенного проездного документа (билета) лицом, реализовавшим проездной документ (билет).
Если возврат осуществляется кассой, не продававшей приобретенный билет, то касса взимает комиссию за возврат, не превышающую 5 процентов от стоимости возвращенного проездного документа (билета).
Сноска. Пункт 81 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. При опоздании на автобус и микроавтобус, проездные документы (билеты) возвращаются не позднее 3 суток, при этом возмещается сумма, равная 70 % стоимости проездного документа (билета).
Сноска. Пункт 82 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. В случае опоздания отправления автобуса и микроавтобуса, следующего по маршрутам в междугородном межобластном и международном сообщении, за исключением случаев, когда задержка или опоздание имели место вследствие действия непреодолимой силы, перевозчик через кассы автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров и пассажирских агентств уплачивает пассажиру штраф за каждый час опоздания отправления автобуса и микроавтобуса в размере трех процентов от стоимости проезда. При этом сумма штрафа не превышает стоимости приобретенного пассажиром билета. В случае, если задержка отправления автобуса или микроавтобуса произошла по вине автовокзала, автостанции или пункта обслуживания пассажиров, то ответственность перед пассажирами несут автовокзал, автостанция или пункт обслуживания пассажиров.
Сноска. Пункт 83 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. В случае отказа пассажира от поездки из-за задержки отправления автобуса, микроавтобуса в пункте отправления ему возвращается уплаченная стоимость проезда в полном размере, а также возмещаются понесенные им убытки в связи с такой задержкой.

Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
81. Жолаушы алынған жол жүру құжатын (билетiн) кассаға автобус немесе шағын автобус жөнелтiлгенге дейiн қайтарған кезде, оған жол жүру құжатын (билетiн) сатқан адам қайтарылған жол жүру құжатының (билетінің) құнынан 3 пайыздан асырмай шегерiлген жол жүру құжатының (билеттiң) төленген құнын қайтарады.
Егер сатып алынған билетті қайтаруды оны сатпаған касса жүзеге асырса, онда касса қайтарылған жол жүру құжатының (билет) құнының 5 пайызын асырмай қайтарғаны үшін комиссия алады.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
82. Автобусқа және шағын автобусқа кешiккен кезде жол жүру құжаттары (билеттерi) 3 күннен кешiктiрілмей қайтарылады, бұл ретте жол жүру құжаты (билеті) құнының 70 %-ына тең сома өтеледi.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
83. Қалааралық облысаралық және халықаралық қатынастағы маршруттар бойынша жүретiн автобусты және шағын автобусты жөнелту кешiктiрiлген жағдайда, кiдiру немесе кешiгу еңсерілмейтін күштiң салдарынан орын алған жағдайларды қоспағанда, тасымалдаушы жолаушыға кассалар арқылы автобус пен шағын автобусты жөнелтудiң әрбiр кешiктiрiлген сағаты үшiн жол жүру құнының үш пайызы мөлшерiнде айыппұл төлейдi. Бұл ретте айыппұлдың сомасы жолаушы сатып алған билет құнынан аспайды. Егер автобусты немесе шағын автобусты жөнелту автовокзалдың, автостанцияның немесе жолаушыларға қызмет көрсету пунктінің кінәсінен кешіктірілген жағдайда, жолаушылар алдында автовокзал, автостанция немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункттері жауапты болады.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
84. Автобусты, шағын автобусты жөнелту кешiктiрiлгендiктен жолаушы сапардан бас тартқан жағдайда, жөнелту пунктiнде оған төленген жол жүру құны толық мөлшерде қайтарылады, сондай-ақ оған осы кiдiрiске байланысты келтiрiлген шығындар өтеледi.

85. При прекращении поездки пассажиром в результате болезни или несчастного случая, подтвержденных справкой лечебного учреждения или актом о несчастном случае, составленного местными правоохранительными или медицинскими органами, перевозчик возмещает пассажиру стоимость проезда за непроследованное расстояние.
86. При невозможности доставки пассажира в пункт назначения по дорожным, климатическим или иным, не зависящим от перевозчика причинам, пассажиру в течение восьми часов возвращается стоимость проезда от пункта прекращения поездки до пункта назначения. При возврате автобуса, микроавтобуса в пункт отправления пассажиру возмещается полная стоимость проезда и провоза багажа.
87. В случае невозможности движения автобуса, микроавтобуса, троллейбуса по маршруту по техническим причинам, проданные пассажирам билеты действительны для осуществления поездки на автобусе, микроавтобусе, троллейбусе, предоставленного перевозчиком для замены неисправного автобуса, микроавтобуса, троллейбуса, или в другом автобусе, микроавтобусе, троллейбусе этого же маршрута.
Сноска. Пункт 87 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. При предоставлении перевозчиком вместо автобуса и микроавтобуса, другого автобуса и микроавтобуса, стоимость проезда в котором стоит дороже, поездка осуществляется по приобретенным проездным документам (билетам) без дополнительной платы.
Сноска. Пункт 88 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. В случае не выполнения или нарушения условий пунктов 80 - 88 настоящих Правил споры по возмещению стоимости проезда разрешаются в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
90. Проездные документы (билеты) по маршрутам международных, междугородных межобластных и междугородных внутриобластных, автомобильных перевозок пассажиров и багажа реализуются в количестве, равном числу мест для сидения автобуса и микроавтобуса.
Сноска. Пункт 90 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Информационное обеспечение пассажиров
91. На автовокзалах, автостанциях и пунктах обслуживания пассажиров организуется работа справочно-информационной службы, предназначенной для обеспечения пассажиров четкой, исчерпывающей и своевременной информацией по вопросам движения автобусов, условий проезда и провоза багажа и предоставляемых услуг.

85. Емдеу мекемесінің анықтамасымен немесе жергілікті құқық қорғау органдары немесе медициналық органдар жасаған жазатайым оқиға туралы актімен расталған ауру немесе жазатайым оқиға нәтижесінде жолаушы жол жүруді тоқтатқан кезде тасымалдаушы жолаушыға жүрілмеген қашықтық үшін жол жүру құнын өтейді.
86. Жолаушыны бару пунктiне жол, климаттық немесе тасымалдаушыға байланысты емес өзге де себептер бойынша жеткiзу мүмкiн болмаған жағдайда, жолаушыға сегiз сағат iшiнде сапар тоқтаған пункттен бару пунктiне дейiнгi жол жүру құны қайтарылады. Автобусты, шағын автобусты жөнелту пунктiне қайтарған кезде жолаушыға жол жүру мен багажды алып жүрудiң толық құны өтеледi.
87. Техникалық себептерге байланысты маршрут автобустың, шағын автобустың және троллейбустың қозғалысы мүмкiн болмаған жағдайда, жолаушыларға сатылған билеттер жарамсыз автобусты, шағын автобусты, троллейбусты ауыстыру үшін тасымалдаушы ұсынған автобуста, шағын автобуста, троллейбуста немесе осы маршруттың басқа автобусында, шағын автобусында және троллейбусында сапарды жүзеге асыру үшiн жарамды болады.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
88. Тасымалдаушы билетте көрсетiлген автобус пен шағын автобустың орнына жол жүру құны қымбаттау тұратын басқа автобус пен шағын автобусты ұсынған кезде сапар алынған жол жүру құжаттары (билеттерi) бойынша қосымша ақысыз жүзеге асырылады.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
89. Осы қағиданың 80-88-тармақтарының шартын орындамаған немесе бұзған жағдайда жол жүру құнын өтеу бойынша даулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен белгіленген тәртіпте шешіледі.
90. Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық, қалааралық облысаралық және қалааралық облысiшiлiк маршруттар бойынша тасымалдаудың жол жүру құжаттары (билеттер) автобус пен шағын автобустың отыруға арналған орындарының санына тең мөлшерде сатылады.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
3. Жолаушыларды ақпараттық қамтамасыз ету
91. Автовокзалдарда, автостанцияларда және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінде жолаушыларға автобустардың қозғалысы, жол жүру мен багажды алып жүру шарттары және көрсетiлетiн қызметтер мәселелерi жөнiндегi анық, толық және уақтылы ақпаратпен қамтамасыз етуге арналған анықтамалық-ақпараттық қызметтiң жұмысы ұйымдастырылады.

Сноска. Пункт 91 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. Информационное обеспечение пассажиров осуществляется посредством визуальной справки, громкоговорящей связи и устной справки.
93. Визуальная информация должна иметь хороший обзор в любое время суток и быть предельно четкой и исчерпывающей.
При этом если автовокзал, автостанция, пункт обслуживания пассажиров или кассовый пункт работают не круглосуточно, снаружи размещается следующая информация:
1) расписание движения автобусов, микроавтобусов по маршрутам, проходящим через данный автовокзал, автостанцию, кассовый пункт;
2) время работы автовокзала, автостанции, пункта обслуживания пассажиров, кассового пункта.
Сноска. Пункт 93 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Расписание движения автобусов, микроавтобусов содержат следующие данные:
1) номер маршрута;
2) наименование маршрутов;
3) время отправления автобуса, микроавтобуса;
4) время прибытия на конечный пункт;
5) время прибытия на данный автовокзал, автостанцию, пункт обслуживания пассажиров и время стоянки (для транзитных рейсов).
Сноска. Пункт 94 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Визуальная информация касс содержат следующее:
1) номер кассы;
2) специализация кассы;
3) режим работы;
4) установленный законодательством Республики Казахстан перечень категорий пассажиров, приобретающих билеты вне очереди;
5) условия льготного проезда отдельных категорий пассажиров;
6) фамилия кассира.
96. Информирование пассажиров посредством громкоговорящей связи организуется через трансляционную сеть автовокзала, автостанции.
Сноска. Пункт 96 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. Обязательный перечень информации, передаваемой посредством громкоговорящей связи, включает в себя следующую информацию:
1) время прибытия автобусов, микроавтобусов;
2) время начала посадки в автобус, микроавтобус (за 15 минут до отправления) и время отправления автобуса, микроавтобуса (за 5 минут до отправления);
3) введение дополнительных рейсов и продажа проездных документов (билетов) на них;

Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
92. Жолаушыларды ақпараттық қамтамасыз ету көрiнетiн анықтаманың, дауыстап айту байланысының және ауызша анықтаманың көмегiмен жүзеге асырылады.
93. Көрiнетiн ақпарат:
1) тәулiктiң кез келген уақытында жақсы көрiнуi;
2) барынша анық және толық болады.
Бұл ретте егер автовокзал, автостанция, жолаушыларға қызмет көрсету пункті немесе кассалық пункт тәулiк бойы жұмыс iстемесе, сыртында мынадай ақпарат орналастырылады:
1) осы автовокзал, автостанция, кассалық пункт арқылы өтетiн маршруттар бойынша автобустардың, шағын автобустардың қозғалыс кестесi;
2) автовокзалдың, автостанцияның, жолаушыларға қызмет көрсету пунктінің, кассалық пункттiң жұмыс уақыты.
Ескерту. 93-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
94. Автобустардың қозғалыс кестесiнде мынадай мәлiметтер болады:
1) маршруттың нөмiрi;
2) маршруттардың атауы;
3) автобустың, шағын автобустың жөнелтiлу уақыты;
4) соңғы пунктке келу уақыты;
5) осы автовокзалға, автостанцияға, жолаушыларға қызмет көрсету пунктіне келу уақыты және тұру уақыты (транзиттiк рейстер үшiн).
Ескерту. 94-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
95. Кассалардың көрiнетiн ақпаратында мыналар болады:
1) кассаның нөмiрi;
2) кассаның мамандануы;
3) жұмыс режимi;
4) билеттi кезектен тыс сатып алатын жолаушылар санаттарының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тiзбесi;
5) жолаушылардың жеке санаттарының жеңiлдетiлген жол жүру шарттары;
6) кассирдiң тегi.
96. Жолаушыларды дауыс зорайтқыш байланысының көмегiмен ақпараттандыру автовокзалдың, автостанцияның хабарлау желiсi арқылы ұйымдастырылады.
Ескерту. 96-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
97. Дауыс зорайтқыш байланысының көмегiмен берiлетiн ақпараттың мiндеттi тiзбесi өзiне мынадай ақпаратты қамтиды:
1) автобустардың, шағын автобустардың келу уақыты;
2) автобусқа мiнудiң басталатын уақыты (жөнелтуге дейiн 15 минут бұрын) және автобустың жөнелтiлетiн уақыты (жөнелтуге дейiн 5 минут бұрын);
3) қосымша рейстердi енгiзу және оларға жол жүру құжаттарын (билеттерiн) сату;

4) о сокращении (увеличении) времени стоянки автобусов, микроавтобусов, следующих транзитом;
5) порядок приема, хранения и выдачи багажа;
6) перечень основных услуг, предоставляемых пассажирам.
Информация о перечне основных услуг, оказываемых пассажирам, передается в интервалах между объявлениями о прибытии и отправлении автобусов, микроавтобусов. Каждое объявление повторяется на государственном и русском языках.
98. Выдача устных справок пассажирам осуществляется информатором справочного бюро. Справочное бюро обеспечивает:
1) хорошо обозреваемой вывеской "Справочное бюро" на государственном и русском языках с указанием времени его работы и фамилии информатора;
2) расписанием движения автобусов, микроавтобусов с указанием времени их отправления от данного автовокзала, автостанции, прибытия в конечный пункт и времени прибытия всех автобусов, микроавтобусов на данный автовокзал, автостанцию;
3) расписаниями движения автобусов, микроавтобусов по автовокзалам и автостанциям других областей, с которыми данный автовокзал (автостанция) имеет прямое автобусное сообщение;
4) таблицей стоимости проезда и провоза багажа по всем маршрутам, обслуживаемым данным автовокзалом, автостанцией.
99. Обязательный перечень представляемой информации автовокзалом и автостанцией включает в себя:
1) время отправления и прибытия автобусов, микроавтобусов по данному автовокзалу, автостанции;
2) время прибытия и стоянки всех отправляемых от данного автовокзала автобусов, микроавтобусов на всех остановочных пунктах маршрута (только для автовокзала);
3) типы и марки автобусов, микроавтобусов, отправляемых в рейс по расписанию;
4) расписание движения автобусов, микроавтобусов по маршрутам области, а также по маршрутам автовокзалов и автостанций других областей, с которыми данный автовокзал связан автобусным сообщением;
5) исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) стоимость проезда и провоза багажа;
7) порядок переоформления проездных документов (билетов) на другой рейс, а также порядок возврата стоимости проезда и провоза багажа в случаях несостоявшихся поездок;
8) исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 99 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) транзитпен жүретiн автобустардың, шағын автобустардың тұратын уақытының қысқартылуы (ұлғайтылуы) туралы;
5) багажды қабылдау, сақтау және беру тәртiбi;
6) жолаушыларға ұсынылатын негiзгi қызметтердiң тiзбесi.
Жолаушыларға көрсетiлетiн негiзгi қызметтердiң тiзбесi туралы ақпарат автобустардың келуi мен жөнелтiлуi туралы хабарландырулардың арасындағы аралықтарда берiледi. Әрбiр хабарландыру мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде қайталанады.
98. Жолаушыларға ауызша анықтамалардың берiлуiн анықтама бюросының ақпаратшысы жүзеге асырады. Анықтама бюросы:
1) жұмыс уақыты мен ақпарат берушiнiң тегi көрсетiлген, мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi, айқын көрiнетiн "Анықтама бюросы" деген маңдайша жазумен;
2) автобустардың осы автовокзалдан (автостанциядан) жөнелтiлу, соңғы пунктке келу уақыты және барлық автобустардың, шағын автобустардың осы автовокзалға (автостанцияға) келу уақыты көрсетiлген автобустардың, шағын автобустардың қозғалыс кестесiмен;
3) осы автовокзалдың (автостанцияның) тура автобус қатынасы бар басқа облыстардың автовокзалдары мен автостанциялары бойынша автобустардың қозғалыс кестелерiмен;
4) осы автовокзал (автостанция) қызмет көрсететiн барлық маршруттар бойынша жол жүру мен багажды алып жүру құнының кестесiмен қамтамасыз етіледі.
99. Автовокзал мен автостанция ұсынатын ақпараттың міндетті тізбесі мыналарды қамтиды:
1) осы автовокзал (автостанция) бойынша автобустардың, шағын автобустардың жөнелтiлу және келу уақытын;
2) осы автовокзалдан жөнелтiлетiн барлық автобустардың, шағын автобустардың маршруттың барлық аялдау пункттерiне келу және тұру уақытын (автовокзал үшiн ғана);
3) кесте бойынша рейске жөнелтiлетiн автобустардың, шағын автобустардың үлгiлерi мен маркаларын;
4) облыс маршруттары бойынша, сондай-ақ осы автовокзалмен тура автобус қатынасы бар басқа облыстардың автовокзалдары мен автостанцияларының маршруттары бойынша автобустардың, шағын автобустардың қозғалыс кестесiн;
5) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
6) жол жүру және багажды алып жүру құнын;
7) жол жүру құжаттарын (билеттерiн) басқа рейске қайта ресiмдеу тәртібін, сондай-ақ сапар iске аспаған жағдайларда жол жүру мен багажды алып жүру құнын қайтару тәртiбiн;
8) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Ескерту. 99-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

99-1. Перед начальным отправлением автобуса или микроавтобуса в междугородных межобластных и международных сообщениях пассажиры в салоне устно или посредством звуковой или видео записи должны быть проинформированы на государственном и русском языках о следующем:
1) перевозчике;
2) наименовании маршрута;
3) дальности поездки в километрах;
4) времени следования в пути;
5) промежуточных остановках;
6) ограничениях при движении автобуса или микроавтобуса;
7) поведении при экстренных ситуациях;
8) дополнительном сервисе.
Сноска. Правила дополнены пунктом 99-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4. Требования к оформлению и содержанию
пунктов посадки и высадки пассажиров
100. Пункты посадки и высадки пассажиров оборудуются:
1) навесами;
2) освещением, обеспечивающим посадку в автобусы, микроавтобусы и высадку из них, сдачу и получение багажа, прочтение реквизитов в темное время суток;
3) указателями мест посадки в автобусы, микроавтобусы с обозначением номера посадочной площадки;
4) звуковыми колонками для оповещения пассажиров;
5) ограждениями посадочных площадок от проезжей части;
6) пандусами для доступа пассажиров-инвалидов к местам посадки и высадки;
7) урнами.
101. Пункты посадки и высадки пассажиров обозначаются бордюрами и возвышаются не менее чем на 22 см над уровнем полотна проезжей части.
102. При разработке схемы движения автобусов, микроавтобусов по территории автовокзала, автостанции предусматривается:
1) применение только правых поворотов при въезде и выезде;
2) оборудование пункта разворота автобусов на прилегающих улицах;
3) установку автобуса и микроавтобуса к посадочной площадке для посадки и высадки пассажиров только правой стороной;
4) минимальное маневрирование при подаче автобуса и микроавтобуса на посадку;
5) недопущение пересечений линий движения автобусов и микроавтобусов с линиями движения пассажиров.
Сноска. Пункт 102 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. Для обеспечения мер безопасности при маневрировании автобусов, микроавтобусов по территории автовокзала и автостанции в темное время суток освещаются не только пункты посадки и высадки пассажиров, но и вся территория автовокзала, автостанции, а также оборудуются ограждениями, разделяющими тротуары и пункты посадки и высадки пассажиров от проезжей части.

99-1. Қалааралық облысаралық және халықаралық қатынастарда автобустың немесе шағын автобустың бастапқы жөнелтілуі алдында жолаушылар салонда ауызша немесе дыбыс немесе бейнежазба арқылы мемлекеттік және орыс тілдерінде:
1) тасымалдаушы;
2) маршруттың атауы;
3) сапардың километрдегі ұзақтығы;
4) жолда жүру уақыты;
5) аралық аялдамалар;
6) автобустың немесе шағын автобустың қозғалысы кезіндегі шектеулер;
7) шұғыл жағдайлар кезіндегі жүріс-тұрыс туралы;
8) қосымша сервис туралы хабардар етілуі тиіс.
Ескерту. Қағида 99-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерiн безендiру
мен күтiп ұстауға қойылатын талаптар
100. Жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерi:
1) қалқалармен;
2) тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде автобустарға қалыпты отыру және олардан түсудi, багажды тапсыру мен алуды, деректемелердi оқуды қамтамасыз ететiн жарықпен;
3) отырғызу алаңының нөмiрi белгiленген автобустарға отырғызу орындарының көрсеткiштерiмен;
4) жолаушыларды хабарландыруға арналған дыбыс колонкаларымен;
5) отырғызу алаңдарын жүру бөлiгiнен қоршау;
6) мүгедек жолаушылардың отырғызу мен түсiру орындарына баруына арналған пандустармен;
7) қоқыс ыдыстарымен жабдықталады.
101. Жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерi жиектемелермен белгiленеді және жүру бөлiгi төсемiнiң деңгейiнен кемiнде 22 см асады.
102. Автовокзал (автостанция) аумағы бойынша автобустар, шағын автобустар қозғалысының схемасын әзiрлеген кезде:
1) кiру және шығу кезiнде оң бұрылыстарды ғана қолдану;
2) жақын жатқан көшелерде автобустардың айналу пунктiн жабдықтау;
3) жолаушыларды отырғызу мен түсiруге арналған отырғызу алаңына автобус пен шағын автобусты оң жағымен ғана қоюды;
4) автобус пен шағын автобусты отырғызуға қойған кезде барынша аз маневрлеудi;
5) автобустар мен шағын автобустар қозғалысы бағытының жолаушылар қозғалысы бағытымен қиылысуын болдырмау көзделедi.
Ескерту. 102-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
103. Автобустар, шағын автобустар автовокзал мен автостанция аумағы бойынша маневр жасаған кезде қауiпсiздiк шараларын қамтамасыз ету үшiн тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерi ғана емес, автовокзалдың, автостанцияның барлық аумағы жарықтандырылады, сондай-ақ тротуарлар мен жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерiн жүру бөлiгiнен бөлетiн қоршаулармен жабдықталады.

Сноска. Пункт 103 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
104. Время подачи автобуса и микроавтобуса на посадку зависит от частоты отправления автобусов и микроавтобусов и наличия посадочных пунктов и устанавливается технологическим процессом работы автовокзала, автостанции не менее 15 минут до отправления автобуса и микроавтобуса в рейс по расписанию для автобусов междугороднего сообщения и 10 минут для автобусов и микроавтобусов пригородного сообщения.
Сноска. Пункт 104 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Порядок приема, хранения и выдачи багажа
105. Время работы камер хранения устанавливается в зависимости от режима работы автовокзала, автостанции, расписания движения автобусов, микроавтобусов и местных условий. Обеденные перерывы кладовщиков в неавтоматической камере хранения устанавливаются в часы с наименьшей частотой отправления междугородных автобусов с обязательным открытием камеры хранения не позднее, чем за 15 минут до отправления очередного автобуса.
106. Багаж принимается на хранение в любой упаковке, независимо от ее внешней формы (чемодан, рюкзак, сверток, стеклянная тара). Отдельные предметы (лыжи, коляски, спортивный инвентарь и тому подобные) могут приниматься на хранение без упаковки. Упаковка должна обеспечивать сохранность вещей при их переносе и хранении на стеллажах.
При приеме багажа на хранение проверяется надежность упаковки и в случае ее неисправности пассажиру предлагается устранить неисправность.
Невостребованный багаж хранится в камере хранения в течение шести месяцев. По истечении указанного срока невостребованный багаж уничтожается.
Запрещается принимать на хранение вещи, которые по своим свойствам загрязняют или вредят вещам других пассажиров, а также огнеопасные, взрывчатые, отравляющие, ядовитые, едкие и зловонные вещества.
107. Камера хранения не несет ответственность за естественную порчу сданных на хранение продуктов.
108. При сдаче багажа в неавтоматическую камеру хранения его владельцу выписывается квитанция с указанием:
1) реквизитов камеры хранения;
2) даты;
3) фамилии, имени и отчества владельца багажа;
4) количества багажных мест, принятых на хранение;
5) срока хранения;
6) объявленной (при желании владельца) стоимости багажа;
7) сумма платы за хранение багажа;

Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
104. Жолаушыларды отырғызу үшін автобус пен шағын автобусты әкелу уақыты автобустар мен шағын автобустардың жөнелтiлу жиiлiгiне және отырғызу пункттерінің болуына байланысты және автовокзал мен автостанция жұмысының технологиялық процесiмен, ол кесте бойынша рейске автобус пен шағын автобус жөнелтiлгенге дейiн қалааралық қатынастағы автобустар мен шағын автобустар үшiн 15 минуттан және қала маңындағы қатынастың автобустары үшiн 10 минуттан кем болмай белгiленедi.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
5. Багажды қабылдау, сақтау және беру тәртiбi
105. Сақтау камерасының жұмыс уақыты автовокзалдың автостанцияның жұмыс режимiне, автобустардың, шағын автобустардың қозғалыс кестесiне және жергiлiктi жағдайға байланысты белгiленедi. Автоматты емес сақтау камерасындағы қоймашылардың түскi үзiлiстерi қалааралық автобустардың жиiлiгi ең төменгi жөнелтiлу сағаттарына, кезектi автобус жөнелтiлгенге дейiн 15 минуттан кешiктiрмей сақтау камерасын мiндеттi түрде ашуды ескере отырып белгiленедi.
106. Багаж сақтауға кез келген орамада, оның сыртқы пішініне қарамастан (чемодан, арқа қоржын, түйіншек, шыны ыдыс) қабылданады. Жеке заттар (шаңғы, арбалар, спорт бұйымдары және оған ұқсас) сақтауға орамасыз қабылдануы мүмкiн. Орама бұйымдардың, оларды тасу және сөрелерде сақтау кезiнде сақталуын қамтамасыз етуi тиiс.
Багажды сақтауға қабылдау кезiнде ораманың берiктiгi тексерiледi және ол жарамсыз болған жағдайда, жолаушыға ақаулықты жою ұсынылады.
Талап етілмеген багаж сақтау камерасында алты ай ішінде сақталады. Көрсетілген мерзім өткенде талап етілмеген багаж құртылады.
Өздерiне тән қасиеттерi бойынша басқа жолаушылардың бұйымдарын ластауы немесе зақымдауы мүмкiн бұйымдарды, сондай-ақ өртену қаупi бар, жарылғыш, улағыш, улы, өткiр және күлiмсi иiстi заттарды сақтауға қабылдауға рұқсат етiлмейдi.
107. Сақтау камерасы сақтауға тапсырылған азық-түлiктiң өздiгiнен бұзылғаны үшiн жауапты болмайды.
108. Багажды автоматты емес камераға тапсыру кезiнде оның иесiне:
1) сақтау камерасының деректемелерi;
2) күнi;
3) багаж иесiнiң тегi, аты және әкесiнiң аты;
4) сақтауға қабылданған багаж орындарының саны;
5) сақталу мерзiмi;
6) багаждың көрсетiлген құны (иесi қалаған кезде);
7) багажды сақтау ақысының сомасы;

8) дефектов упаковки багажа (при наличии).
109. Если при приеме багажа в камеру хранения обнаружатся дефекты упаковки, то владелец устраняет их, либо подтверждает наличие дефектов своей подписью в корешке квитанции.
110. Багажная квитанция и ее копия, выписываемая через копировальную бумагу, заполняются разборчиво, без подчисток и помарок. Копия квитанции прикрепляется к сданным на хранение вещам, а оригинал выдается пассажиру.
111. Выдача пассажиру багажа, принятого на хранение, производится работником камеры хранения по квитанции. При выдаче сверяется предъявленная владельцем квитанция и ее копия, проверяется срок хранения и производится окончательный расчет с владельцем багажа.
112. При утрате багажной квитанции принятый на хранение багаж выдается владельцу по его письменному заявлению с предъявлением доказательств о принадлежности ему сданного багажа. Выдача багажа в этом случае производится под расписку с указанием фамилии, имени, отчества их владельца согласно документам, подтверждающим его личность.
113. Плата за хранение взимается за каждый календарный день, включая день приема на хранение и день выдачи из камеры хранения за каждое багажное место. При сдаче на хранение багажа превышающего параметры одного багажного места, плата взимается за каждое багажное место в отдельности.
114. Плата за хранение багажа, прибывшего в пункт назначения на багажном автомобиле, взимается за каждый календарный день, начиная с ноля часов последующего дня прибытия багажа и включая день выдачи из камеры хранения за каждое багажное место. При сдаче на хранение багажа, превышающего параметры одного багажного места, плата взимается за каждое багажное место в отдельности.
115. При сдаче багажа на хранение пассажир может объявить его ценность с уплатой установленного комиссионного сбора.
При сдаче на хранение багажа пассажир может объявить ценность каждого сданного им предметов багажа или их общую ценность. Сумма объявленной ценности указывается в багажной квитанции.
116. При обнаружении недостачи или повреждения багажа составляется два экземпляра акта с участием владельца багажа, представителя перевозчика или работника камеры хранения, работника автовокзала, автостанции и сотрудника правоохранительных органов.
В акте указывается фамилия, имя, отчество и адрес владельца багажа, количество принятых и выданных мест, наименование утерянного предмета или характер его повреждения, сумма объявленной ценности, если она была оформлена документально.
Один экземпляр акта вручается владельцу багажа.

8) багаж орамасының ақаулықтары (болған кезде) көрсетiлген түбiртек жазып берiледi.
109. Егер багажды сақтау камерасына қабылдау кезiнде ораманың ақаулықтары байқалса, онда иесi оларды не жоюға, не ақаулықтардың барын түбiртектiң түбiрiнде өз қолымен растауға мiндеттi.
110. Багаж түбiртегi мен көшiру қағазы арқылы жазып берiлетiн оның көшiрмесi тазартуларсыз және түзетулерсiз анық толтырылады. Түбiртектiң көшiрмесi сақтауға тапсырылған бұйымдарға бекiтiледi, ал түпнұсқасы жолаушыға берiледi.
111. Сақтауға қабылданған багажды жолаушыға берудi сақтау камерасының қызметкерi түбiртек бойынша жүргiзедi. Беру кезiнде иесi көрсеткен түбiртек пен оның көшiрмесi салыстырылады, сақтау мерзiмi тексерiледi және багаждың иесiмен соңғы есеп айырысу жүргiзiледi.
112. Багаж түбiртегi жоғалған кезде, сақтауға қабылданған багаж иесiне, оның жазбаша арызы бойынша багаждың оған тиiстiлiгi туралы дәлелдер келтiру арқылы берiледі. Бұл жағдайда багажды беру оның иесiнiң жеке басын растайтын құжаттарына сәйкес тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетiлген қолхат бойынша жүргiзiледi.
113. Сақтау үшiн ақы әрбiр күнтiзбелiк күн үшiн сақтауға қабылданған күн мен сақтау камерасынан берiлетiн күндi қоса алғанда, багаждың әрбiр заты (орны) үшiн алынады. Сақтауға бiрге байланған бiрнеше зат тапсырылған болса, ақы әрбiр зат (орын) үшiн жеке алынады.
114. Бару пунктiне багаж автомобилiнде келген багажды сақтау үшiн ақы багаж келген келесi күннiң нөл сағатынан бастап және сақтау камерасынан берiлген күндi қоса алғанда, багаждың әрбiр заты (орны) үшiн күнтiзбелiк әрбiр күнге алынады. Сақтауға бiрге байланған бiрнеше зат тапсырылған болса, ақы әрбiр зат (орын) үшiн жеке алынады.
115. Багажды сақтауға тапсырған кезде жолаушы оның бағасын белгiленген комиссиялық алым төлеп көрсетуi мүмкiн.
Сақтауға бiрнеше затты (орынды) тапсырған кезде жолаушы әрбiр өзi тапсырған заттың (орынның) немесе олардың жалпы бағасын көрсетуi мүмкiн. Көрсетiлген бағаның сомасы багаж түбiртегiнде көрсетiледi.
116. Багаждың жетiспеуi немесе зақымдалуы байқалған кезде, багаж иесiнiң, тасымалдаушы өкiлiнiң немесе сақтау камерасы қызметкерiнiң, автовокзал (автостанция) қызметкерiнiң және құқық қорғау органдары қызметкерiнiң қатысуымен екi данада актi жасалады.
Актiде багаж иесiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты және мекенжайы, қабылданған және берiлген орындардың саны, жоғалған заттың атауы немесе оның зақымдалу сипаты, егер ол құжат жүзiнде ресiмделсе, көрсетiлген бағаның сомасы көрсетiледi.
Актiнiң бiр данасы багаж иесiне тапсырылады.

117. Убытки пассажира вследствие утраты, недостачи или повреждения вещей, сданных в камеру хранения, в пределах суммы их оценки при сдаче подлежат возмещению хранителем в течение двадцати четырех часов с момента предъявления требования об их возмещении.
Глава 3. Диспетчерское руководство движением автобусов
1. Организация диспетчерского руководства движением автобусов
118. Диспетчерское руководство представляет собой управление движением, непрерывный контроль за соблюдением расписания и оперативное регулирование для обеспечения бесперебойного и регулярного движения автобусов, микроавтобусов и троллейбусов по маршрутам, а также координацию в технологическом процессе пассажирских перевозок всеми видами транспорта.
Сноска. Пункт 118 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
119. Диспетчерское руководство осуществляется диспетчерскими службами.
120. Основными функциями диспетчерской службы являются:
1) отслеживание за отправлением и своевременным прибытием автобусов, микроавтобусов на конечные и промежуточные пункты маршрута;
2) отслеживание и регулирование движения автобусов, микроавтобусов по маршрутам;
3) информирование перевозчиков, пассажиров и диспетчерских служб других автовокзалов, автостанций об осложнениях проезда по маршруту, в том числе ограничениях или запрещениях движения, связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге;
4) инструктирование водителей об особенностях движения на маршруте, в том числе связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге;
5) размещение пассажиров при ограничениях или запрещениях движения по маршруту, связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге;
6) информирование дорожных органов, органов дорожной полиции, органов по чрезвычайным ситуациям об осложнениях проезда по маршруту, в том числе ограничениях или невозможности движения, связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге, и несвоевременности из-за этого прибытия автобусов и микроавтобусов;
7) отслеживание за своевременной подачей автобусов, микроавтобусов для посадки пассажиров и загрузки багажа в установленное расписанием время и в надлежащем санитарном состоянии;
8) отслеживание прохождения водителями предрейсового (предсменного) медицинского освидетельствования и технического осмотра автобусов, микроавтобусов (наличие документального подтверждения проведения их соответствующими службами автовокзала, автостанции или перевозчика);

117. Сақтау камерасына тапсырылған бұйымдардың жоғалуы, жетiспеуi немесе зақымдалуы салдарынан болған жолаушының шығындарын, тапсырған кездегi оларды бағалау сомасының шегiнде, оларды өтеу туралы талап етiлген сәттен бастап жиырма төрт сағат iшiнде сақтаушы өтейді.
3-тарау. Автобустардың қозғалысына диспетчерлiк басшылық ету
1. Автобустар қозғалысына диспетчерлiк басшылық етудi ұйымдастыру
118. Диспетчерлiк басшылық ету қозғалысты басқару, кестенiң сақталуын үздiксiз бақылау және маршруттар бойынша автобустардың, шағын автобустардың және троллейбустардың үздiксiз және тұрақты қозғалысын қамтамасыз ету үшiн жедел реттеу, сондай-ақ технологиялық процестегi көлiктiң барлық түрлерiмен жолаушылар тасымалдауды үйлестiру болып табылады.
Ескерту. 118-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
119. Диспетчерлiк басшылық етудi диспетчерлiк қызметтер жүзеге асырады.
120. Диспетчерлiк қызметтiң негiзгi функциялары:
1) автобустардың, шағын автобустардың жөнелтiлуiн және автовокзалға (автостанцияға) уақтылы келуiн қадағалау;
2) маршруттар бойынша автобустардың, шағын автобустардың қозғалысын қадағалау және реттеу;
3) тасымалдаушыларды, жолаушыларды және басқа автовокзалдардың диспетчерлiк қызметтерiн маршрут бойынша жүрудiң күрделiлiктерi, соның iшiнде ауа райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты қозғалысты шектеулер немесе тыйым салулар туралы хабардар ету;
4) маршруттағы, соның iшiнде ауа райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты қозғалыстың ерекшелiктерi туралы жүргiзушiлерге нұсқау беру;
5) маршрут бойынша ауа райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты қозғалысты шектеулер немесе тыйым салулар кезiнде жолаушыларды орналастыру;
6) жол органдарын, жол полициясы органдарын, төтенше жағдайлар жөнiндегi органдарды маршрут бойынша жүрудiң күрделiлігі, оның iшiнде ауа райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты қозғалыстың шектеулерi немесе мүмкiн еместiгi және осыған байланысты автобустар мен шағын автобустардың уақтылы келмеуi туралы хабардар ету;
7) жолаушыларды отырғызу және багажды тиеу үшiн автобустардың, шағын автобустардың кестеде белгiленген уақытта және тиiстi санитарлық жай-күйде уақтылы берiлуiн қадағалау;
8) жүргiзушiлердiң рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландырудан және автобустардың, шағын автобустардың рейс алдындағы техникалық тексеруден өтуiн қадағалау (автовокзалдың, автостанцияның немесе тасымалдаушының тиiстi қызметтерiнiң оларды өткiзгенi туралы құжаттық растаудың болуы);

9) исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
10) информирование диспетчерских служб других автовокзалов, автостанций о наличии свободных или освобождающихся мест в автобусах, микроавтобусах, а также изменениях в расписании движения или времени опережения (отставания) автобусов и микроавтобусов от расписания, отмене или введении дополнительных рейсов, не предусмотренных расписанием, отправлении дополнительного автобуса и микроавтобуса;
11) оформление путевой документации с отметкой о времени отправления автобусов и микроавтобусов, скрепленной печатью автовокзала и автостанции, а также ведение диспетчерского журнала;
12) отслеживание за наличием у водителей разрешительных документов (свидетельства либо разрешения, схемы маршрутов, путевого листа) для осуществления перевозок пассажиров по конкретному маршруту;
13) исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 120 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
121. В случаях отклонения движения автобусов, микроавтобусов от расписания осуществляется оперативное регулирование их движения. Оперативное регулирование включает в себя следующие действия:
1) при опоздании автобуса, микроавтобуса:
сокращается время стоянки опоздавшего автобуса, микроавтобуса не более, чем на одну треть времени стоянки по расписанию (стоянка до пяти минут не сокращается). Предупреждены о сокращении времени стоянки пассажиров автобуса;
при значительном опоздании в конечный пункт маршрута, в результате которого не обеспечивается своевременная доставка пассажиров и отправление автобуса, микроавтобуса в обратный рейс, автотранспортное средство заменяется резервным автобусом, микроавтобусом;
увеличение скорости движения, но не более скорости, установленной правилами дорожного движения и соответствующими дорожными знаками по маршруту, в случаях, если опоздание автобуса, микроавтобуса составляет менее десяти - пятнадцати процентов от установленной расписанием продолжительности движения на данном маршруте. При этом увеличение скорости не должно снижать безопасности движения и не допускается на маршрутах, отнесенных к числу горных, и в случаях осложнения движения по маршруту, связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге;

9) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
10) басқа автовокзалдардың, автостанциялардың диспетчерлiк қызметтерiн автобустарда, шағын автобустарда бос немесе босаған орындардың болуы туралы, сондай-ақ қозғалыс кестесiндегi өзгерiстер немесе автобустар мен шағын автобустардың кестеден озып кету (қалып қою уақыты), қосымша рейстердi алып тастау немесе кестеде көзделмеген рейстер енгiзу, қосымша автобустың жөнелтiлуi туралы хабардар ету;
11) автобустардың немесе шағын автобустардың жөнелтілу уақыты туралы белгісі бар автовокзалдың және автостанцияның мөрімен бектілген жол құжаттамасын ресiмдеу, сондай-ақ диспетчерлiк журнал жүргiзу;
12) жүргiзушiлерде нақты маршрут бойынша жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыруға арналған рұқсат құжаттарының (куәлiктiң, маршрут схемасының, жол қағазының) болуын қадағалау;
13) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Ескерту. 120-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
121. Автобустардың, шағын автобустардың қозғалысы кестеден ауытқыған жағдайларда олардың қозғалысын жедел реттеу жүзеге асырылады. Жедел реттеу өзіне мынадай iс-қимылдарды қамтиды:
1) автобус, шағын автобус кешiккен кезде:
кешiккен автобустың, шағын автобустың тұру уақыты, кесте бойынша тұру уақытының үштен бiр бөлiгiнен асырылмай қысқартылады (бес минутқа дейiн тұру қысқартылмайды). Автобустың жолаушылары тұру уақытының қысқартылғаны туралы ескертiледі;
автобус, шағын автобус маршруттың соңғы пунктiне едәуiр кешiккен кезде оның нәтижесiнде жолаушыларды уақтылы жеткiзудi және автобусты, шағын автобусты керi рейске жөнелтудi қамтамасыз ету мүмкiн болмаса, ол резервтегi автобуспен, шағын автобуспен ауыстырылады;
егер автобустың, шағын автобустың кешiгуi осы маршруттағы қозғалыстың кестеде белгiленген ұзақтығының кемінде он-он бес пайызын құраған жағдайларда қозғалыс жылдамдығы ұлғайтылады, бiрақ жол қозғалысы ережелерiнде және маршрут жөнiндегi тиiстi жол белгiлерiнде белгiленген жылдамдықтан артық емес. Бұл ретте жылдамдықтың ұлғаюы қозғалыс қауiпсiздiгiн төмендетпеуi тиiс және таулы санына жатқызылатын маршруттарда және ауа райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты маршрут бойынша қозғалыс күрделiленген жағдайларда рұқсат етiлмейдi;

2) при опережении графика автобус, микроавтобус задерживается до времени отправления, указанного в расписании;
3) при срыве рейса:
замена не прибывшего автобуса, микроавтобуса резервным автобусом, микроавтобусом перевозчика;
объединяются два рейса одного и того же маршрута в один, при условии обеспечения всех пассажиров местами в салоне;
осуществление замены автобуса, микроавтобуса одного и того же маршрута на ранний график (вместо не прибывшего или сошедшего с маршрута по технической неисправности) за счет сокращения времени его межрейсового простоя с последующим вводом резервного автобуса, микроавтобуса.
122. При опоздании отправления автобуса, микроавтобуса более, чем на двадцать минут, диспетчер сообщает об этом на следующий по маршруту следования диспетчерский пункт, а при отсутствии автобуса, микроавтобуса - по всем пунктам маршрута.
Диспетчер сообщает на конечный и промежуточные пункты маршрута об отмене рейса, отправлении автобуса и микроавтобуса, не предусмотренного расписанием, или предстоящем отправлении дополнительного рейса с указанием точного времени отправления и предполагаемом времени прибытия.
Сноска. Пункт 122 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
123. При отправлении автобуса и микроавтобуса в рейс диспетчер контролирует прохождение водителем предрейсового (предсменного) медицинского освидетельствования, а также проведение предрейсового технического осмотра автобуса и микроавтобуса (наличие документального подтверждения проведения их соответствующими службами автовокзала, автостанции или перевозчика), о чем делается соответствующая отметка в путевом листе.
Сноска. Пункт 123 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
124. Автобусы, микроавтобусы, не прошедшие предрейсовый (предсменный) технический осмотр, а также водители, не прошедшие предрейсовое (предсменное) медицинское освидетельствование или которые не соблюдают установленный законодательством режим труда и отдыха в рейс не отправляются.
Сноска. Пункт 124 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125. В случае неприбытия по расписанию автобуса и микроавтобуса в период сложившихся на маршруте сложных метеорологических условий, диспетчер принимает меры по выявлению причин задержки автобуса, микроавтобуса и сообщает об этом в центральный пункт диспетчерской службы и перевозчику, обслуживающему данный маршрут, для оказания в случае необходимости технической помощи автобусу и микроавтобуса и доставки пассажиров до пунктов назначения.

2) автобус, шағын автобус графиктен озған кезде, кестеде көрсетiлген жөнелту уақытына дейiн автовокзалда (автостанцияда) кiдiртедi;
3) рейс бұзылған кезде:
келмеген автобус, шағын автобус тасымалдаушының резервтегi автобусына ауыстырылады;
салондағы барлық жолаушыларды орындармен қамтамасыз ету шартымен бiрдей маршруттың екi рейсi бiр рейске бiрiктiрiледi;
бiрдей маршруттың автобусы, шағын автобусы ерте графикке (келмеген немесе техникалық ақаулық бойынша маршруттан шыққан), кейiннен резервтегi автобусты, шағын автобусты енгiзу арқылы оның рейсаралық тұру уақытын қысқарту есебiнен ауыстыру.
122. Автобус, шағын автобустың жөнелтілуі жиырма минуттан артық кешiгетiн болса, диспетчер бұл туралы жүру маршруты бойынша келесi диспетчерлiк пунктке, ал автобус, шағын автобус болмайтын болса, маршруттың барлық пункттерi бойынша хабарлауы тиiс.
Диспетчер маршруттың соңғы және аралық пункттерiне рейстiң алынып тасталғаны, кестеде көзделмеген автобус пен шағын автобустың жөнелтiлгенi туралы немесе жөнелтудiң нақты уақытын және болжанып отырған келу уақытын көрсете отырып, алда қосымша рейстiң жiберiлетiнi туралы хабарлайды.
Ескерту. 122-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
123. Автобус пен шағын автобус рейске жөнелтiлген кезде диспетчер жүргiзушiнiң рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландырудан өтуiн, сондай-ақ автобус пен шағын автобустың рейс алдындағы техникалық тексеруден өтуiн (автовокзалдың, автостанцияның немесе тасымалдаушының тиiстi қызметтерiнiң оларды өткiзгенi туралы құжаттық растаудың болуы) бақылайды, ол туралы жол парағында тиiстi белгi жасалады.
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
124. Рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық тексеруден өтпеген автобустар, шағын автобустар, сондай-ақ рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландырудан өтпеген немесе заңнамада белгiленген еңбек және демалыс режимiн сақтамаған жүргiзушілер рейске жiберілмейді.
Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
125. Маршрутта күрделi метеорологиялық жағдай қалыптасқан кезеңде автобус пен шағын автобус кесте бойынша келмеген жағдайда, диспетчер автобустың, шағын автобустың кiдiру себептерiн анықтау бойынша шаралар қабылдайды және бұл туралы автобус пен шағын автобусқа техникалық көмек көрсету және жолаушыларды межелі пунктiне жеткiзу үшiн диспетчерлiк қызметтiң орталық пунктi мен осы маршрутқа қызмет көрсететiн тасымалдаушыға хабарлайды.

Сноска. Пункт 125 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125-1. Диспетчерские службы автовокзалов, автостанций и перевозчиков по договоренности получают информацию по каналам связи в реальном режиме по процессу движения автобусов и микроавтобусов от операторов диспетчерской системы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 125-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Организация работы диспетчерских пунктов
126. Помещение диспетчерского пункта автовокзалов, автостанций должно быть изолировано от операционного (кассового) зала, иметь служебный выход на пункты посадки и высадки пассажиров.
127. Рабочее место диспетчера располагается так, чтобы наблюдать за посадочными площадками, прибытием и отправлением автобусов и микроавтобусов, и оборудуется специальным пультом управления информационными указателями и установкой громкоговорящей связи, а также внутренней технологической связью с администрацией автовокзала, автостанции, билетными кассами, справочным бюро и центральным пунктом диспетчерской службы.
Сноска. Пункт 127 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128. Рабочее место диспетчера оснащается телефонной или электронной связью (радиосвязью) с другими диспетчерскими пунктами обслуживаемой маршрутной сети.
Глава 4.
Порядок организации и проведения конкурсов на право
обслуживания маршрутов регулярных внутриреспубликанских
автомобильных перевозок пассажиров и багажа
1. Общие положения
129. Регулярные внутриреспубликанские автомобильные перевозки пассажиров и багажа осуществляются перевозчиками, победившими в конкурсе на право обслуживания указанных маршрутов (далее - Конкурс), на основании договоров организации соответствующих регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, заключаемых между перевозчиками и местными исполнительными органами.
130. В Конкурсе принимают участие физические и юридические лица, владеющее автобусами, микроавтобусами на праве собственности или иных законных основаниях, способные организовывать данный вид перевозок в соответствии с требованиями настоящих Правил и обеспечить техническое обслуживание и ремонт автобусов, микроавтобусов в соответствии с постановлением "Об утверждении Правил технической эксплуатации автотранспортных средств" утвержденные Правительством Республики Казахстан от 28 февраля 2008 года № 203.

Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
125-1. Уағдаластық бойынша автостанциялар мен автовокзалдардың, тасымалдаушылардың диспетчерлік қызметтері автобустар мен шағын автобустар қозғалысының процесі бойынша нақты режимде байланыс арналары арқылы диспетчерлік жүйенің операторларынан ақпарат алады.
Ескерту. Қағида 125-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Диспетчерлiк пункттердiң жұмысын ұйымдастыру
126. Автовокзалдардың, автостанциялардың диспетчерлiк пунктiнiң үй-жайы операциялық (кассалық) залдан оқшаулануы, жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерiне қызметтiк шығатын жері болуы тиiс.
127. Диспетчердiң жұмыс орны отырғызу алаңдарын, автобустар мен шағын автобустардың келуi мен жөнелтiлуiн бақылай алатындай орналасады және ақпараттық көрсеткiштерді арнайы басқару пультiмен және дауыс зорайтқыш байланыс қондырғысымен, сондай-ақ автовокзалдың, автостанцияның әкiмшiлiгiмен, билет кассаларымен, анықтама бюросымен және диспетчерлiк қызметтiң орталық пунктiмен iшкi технологиялық байланыспен жабдықталады.
Ескерту. 127-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
128. Диспетчердiң жұмыс орны, сонымен қатар қызмет көрсетiлетiн маршрут желiсiндегi басқа диспетчерлiк қызметтермен телефон немесе өзге де электрондық байланыспен (радиобайланыспен) жабдықталады.
4-тарау. Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік
тұрақты тасымалдаудың маршруттарына қызмет көрсету құқығына
конкурстар ұйымдастыру және өткізу тәртібі
1. Жалпы ережелер
129. Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдауын көрсетілген маршруттарға қызмет көрсету құқығына арналған конкурста (бұдан әрі - Конкурс) жеңген тасымалдаушылар, тасымалдаушылар мен жергiлiктi атқарушы органдардың арасында жасалған жолаушылар мен багажды автомобильмен тиiстi тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру шарттарының негiзiнде жүзеге асырады.
130. Конкурсқа меншік құқығымен автобустарға, шағын автобустарға иелiк ететін, осы Қағиданың талаптарына сәйкес осы тасымалдау түрін ұйымдастыратын және "Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 28 ақпандағы № 203 қаулысына сәйкес автобустарға, шағын автобустарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудi қамтамасыз ете алатын жеке және заңды тұлғалар қатыса алады.

131. Маршруты регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа распределяются среди перевозчиков на конкурсной основе. На Конкурс выставляется как отдельный маршрут, так и несколько маршрутов одним лотом. При формировании лотов учитывается значимость и рентабельность маршрутов. Наряду с более рентабельными в лот могут быть включены менее рентабельные, но социально значимые маршруты.
132. Организаторами Конкурса являются:
1) на право обслуживания маршрутов регулярных междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных), а в городах республиканского значения, столице - городских и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа - местные исполнительные органы области, городов республиканского значения, столицы.
Для организации междугородных межобластных автомобильных перевозок пассажиров и багажа уполномоченный орган в области автомобильного транспорта передает в соответствующие местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы утвержденные и согласованные расписания движения с приложением следующей информации по основным характеристикам маршрутов:
номер и наименование маршрута по начальному и конечному пункту следования;
период обслуживания маршрута с указанием порядка паритетного обслуживания;
расписание движения по маршруту с указанием количества и наименований промежуточных пунктов на маршруте и средней эксплуатационной скорости движения в прямом и обратном направлениях;
необходимый для обслуживания маршрута класс автобусов с указанием паспортной вместимости по местам для сидения пассажиров, а также необходимое количество автобусов, с учетом резервного подвижного состава.
Конкурс на междугородные межобластные автомобильные перевозки пассажиров и багажа организуются местными исполнительными органами не позднее 30 рабочих дней после получения утвержденных расписаний движения;
2) на право обслуживания маршрутов регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа - местные исполнительные органы районов, городов областного значения.
Сноска. Пункт 132 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
133. Победителем Конкурса на право обслуживания конкретного маршрута (маршрутов) признается участник, предложивший наилучшие условия перевозок с учетом качественного обслуживания пассажиров и обеспечения безопасности перевозки на данном маршруте (маршрутах) и получивший наибольшее количество баллов, рассчитанных по соответствующей оценочной шкале, согласно Приложению 4 к настоящим Правилам.

131. Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдаудың маршруттары тасымалдаушылардың арасында конкурс негiзiнде бөлінеді. Конкурсқа жеке маршрут та, бiрнеше маршрут та бiр лотпен шығарылуы мүмкiн. Лотты қалыптастыру кезінде маршруттардың маңыздылығы мен рентабельдiлiгi ескерiледi. Лотқа едәуiр рентабельдiлермен қатар рентабельдiлiгi төмендеу, бiрақ әлеуметтік маңызы бар маршруттар кiредi.
132. Конкурстың ұйымдастырушылары:
1) жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың қалалық қала маңындағы тұрақты тасымалдаудың маршруттарына қызмет көрсету құқығына – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары болып табылады;
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық тасымалдауды ұйымдастыру үшін автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органдарына маршруттардың негізгі сипаттамалары бойынша мынадай ақпаратпен қоса бекітілген және келісілген жол жүру кестесін береді:
бастапқы және соңғы жүру пункті бойынша маршруттың нөмірі және атауы;
паритеттік қызмет көрсету тәртібін көрсете отырып, маршрутқа қызмет көрсету кезеңі;
маршруттағы аралық пунктердің атаулары мен санын және тікелей және кері бағыттағы қозғалыс жылдамдығын орташа пайдалануын көрсете отырып, маршрут бойынша қозғалыс кестесі;
жолаушылар орындықтарына арналған орындар бойынша паспорттық сыйымдылығын көрсете отырып, маршрутқа қызмет көрсету үшін қажетті автобус класстарын, сондай-ақ жылжымалы резервтік құрамды есепке алғанда қажетті автобустар санын;
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық тасымалдауға конкурс бекітілген жүру кестесін алғаннан кейін 30 жұмыс күннен кешіктірмей жергілікті атқарушы органдары ұйымдастырады.
2) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына – ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдары болып табылады.
Ескерту. 132-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
133. Нақты маршрутқа (маршруттарға) қызмет көрсету құқығына арналған Конкурстың жеңiмпазы болып жолаушыларға сапалы қызмет көрсетудi және осы маршрутта (маршруттарда) тасымалдау қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудi ескере отырып, тасымалдаудың ең жақсы шарттарын ұсынған және осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес тиісті бағалау шкаласы бойынша есептелген ең жоғарғы балл алған қатысушы танылады.

134. В случае, если два и более участников набрали одинаковый максимальный суммарный балл, предпочтение отдается перевозчику, автобусы и микроавтобусы которого отечественного производства и предложивший наименьший тариф на проезд, согласно которому будут производиться перевозки.
135. Местные исполнительные органы могут устанавливать более низкие, чем предложили участники Конкурса, тарифы на проезд по маршрутам регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных), городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, и определенные в соответствии с методикой расчета тарифов на соответствующие перевозки пассажиров и багажа.
В случае, когда установленные местными исполнительными органами тарифы не покрывают затрат на перевозки, указанные в настоящем пункте, местные исполнительные органы возмещают перевозчику разницу между установленным тарифом и фактическими затратами на перевозки за счет средств соответствующего бюджета.
136. В случае изменения тарифов и стоимости проезда по маршрутам межрайонных (междугородных внутриобластных), городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа местные исполнительные органы объявляют об указанных изменениях населению через средства массовой информации не позднее, чем за десять дней до начала осуществления перевозок по новым тарифам.
137. Конкурс, начиная с даты его объявления и заканчивая датой подписания протокола о результатах конкурса, занимает не менее 30 и не более 45 календарных дней.
Сноска. Пункт 137 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Конкурсная комиссия
138. Для рассмотрения конкурсных предложений, их оценки и определения победителей Конкурса местный исполнительный орган создает конкурсную комиссию (далее - Комиссия).
Состав Комиссии определяется распоряжением Акима города (района, области).
139. В Комиссию включаются представители:
1) местных исполнительных органов;
2) территориальных органов транспортного контроля;
3) территориальных органов дорожной полиции;
4) общественных объединений пассажирских автобусных перевозчиков.
Сноска. Пункт 139 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
140. В составе Комиссии предусмотрен секретарь Комиссии, на которого возлагаются организаторские функции работы Комиссии без права оценки конкурсных предложений.

134. Егер екi және одан да көп қатысушы бiрдей барынша жиынтық балл алса, онда отандық өндірісті автобустары және шағын автобустары бар, ең төменгi жол жүру тарифiн ұсынған тасымалдаушыға жоғары баға берiледi, осыған сәйкес тасымалдау жүргiзiлетiн болады.
135. Жергiлiктi атқарушы органдар жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік), қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдаудың маршруттары бойынша конкурсқа қатысушылар ұсынғаннан төмендеу тарифтерді белгiлеуi мүмкiн.
Жергiлiктi атқарушы органдар белгiлеген тарифтер осы тармақта көрсетiлген тасымалдаудың шығындарын жаппаған жағдайда, жергiлiктi атқарушы органдар тасымалдаушыға белгiленген тариф пен тасымалдаудың нақты шығындарының арасындағы айырманы тиiстi бюджет қаражатының есебiнен өтейдi.
136. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік), қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тасымалдаудың маршруттары бойынша жол жүруге арналған белгiленген тарифтер өзгерген жағдайда, жергiлiктi атқарушы органдар көрсетiлген өзгерiстер туралы халыққа бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жаңа тарифтер бойынша тасымалдауды жүзеге асыру басталғанға дейiн он күннен кешiктiрмей хабарлайды.
137. Конкурс, оны жариялаған күннен бастап және конкурстың нәтижелерi туралы хаттамаға қол қойылған күнге дейін, кемiнде күнтізбелік 30 және ең көбi 45 күндi қамтиды.
Ескерту. 137-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
2. Конкурстық комиссия
138. Конкурстық ұсыныстарды, олардың бағаларын қарау және Конкурстың жеңiмпаздарын анықтау үшiн жергiлiктi атқарушы орган конкурстық комиссия (бұдан әрi - Комиссия) құрады.
Комиссияның құрамы қала (аудан, облыс) әкiмiнiң өкiмiнде белгiленедi.
139. Комиссияға:
1) жергiлiктi атқарушы органдардың;
2) көлiктiк бақылаудың аумақтық органдарының;
3) жол полициясының аумақтық органдарының;
4) жолаушыларды автобуспен тасымалдаушылар қоғамдық бiрлестiктерiнiң өкiлдерi кiредi.
Ескерту. 139-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
140. Комиссия құрамында конкурстық ұсыныстарды бағалау құқығы жоқ Комиссия жұмысын ұйымдастыру функциясы жүктелетiн Комиссия хатшысы көзделуi керек.

141. Комиссия состоит из пяти человек.
Сноска. Пункт 141 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Комплект конкурсной документации
142. Перед проведением Конкурса местный исполнительный орган формирует лоты, согласованные с Комиссией, и подготавливает комплекты конкурсной документации.
При этом принятие решения по согласованию формируемых лотов осуществляется Комиссией, с закреплением решения в протоколе заседания.
143. Комплект конкурсной документации включает в себя:
1) основные характеристики маршрутов внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа, выставляемых на конкурс, к ним также прилагаются схемы маршрутов и расписания движений, согласно Приложению 5 к настоящим Правилам;
2) исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) формы для заполнения конкурсных предложений на обслуживание маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа, выставляемых на конкурс (далее - Конкурсные предложения) в количестве членов Комиссии, согласно Приложению 6 к настоящим Правилам;
4) проект договора организации регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
5) бланк информации об участнике, по форме согласно Приложению 7 к настоящим Правилам;
6) оценочная шкала;
7) один большой конверт для подачи конкурсных предложений (если на конкурс выставлено более одного лота, то на каждый лот должны быть отдельные конверты).
Сноска. Пункт 143 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
143-1. По видам сообщения на конкурс выставляются отдельными лотами городские (сельские), пригородные, внутрирайонные, межрайонные (междугородные, внутриобластные), междугородные, межобластные маршруты.
Сноска. Правила дополнены пунктом 143-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Содержание Конкурсных предложений
144. Конкурсные предложения включают в себя следующий набор критериев, по которым Комиссия производит оценку участников по итогам Конкурса:
1) предлагаемый подвижной состав, в том числе отечественного производства (марка и количество автобусов, микроавтобусов, вид собственности, срок эксплуатации, паспортная вместимость);

141. Комиссия бес адамнан тұрады.
Ескерту. 141-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
3. Конкурстық құжаттаманың жиынтығы
142. Конкурсты өткiзу алдында жергiлiктi атқарушы орган Комиссиямен келiсiлген лоттарды құрайды және конкурстық құжаттаманың жиынтығын дайындайды.
Бұл ретте құрылған лоттарды келiсу жөнiнде шешiм қабылдауды, мәжiлiс хаттамасында шешiмдi бекiтумен, Комиссия жүзеге асырады.
143. Конкурстық құжаттаманың жиынтығы:
1) конкурсқа шығарылатын жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тасымалдау маршруттарының негiзгi сипаттамаларын, оларға сондай-ақ маршруттардың схемалары мен қозғалыстар кестелерi осы Қағиданың 5-қосымшасына сәйкес қоса берiледi;
2) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
3) Комиссия мүшелерi санына осы Қағидаға 6-қосымшасына сәйкес конкурсқа шығарылатын жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдаудың маршруттарына қызмет көрсетуге конкурстық ұсыныстарды (бұдан әрi - Конкурстық ұсыныстар) толтыру үшін нысандар;
4) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты республикаiшiлiк тасымалдауды ұйымдастыру шартының жобасы;
5) осы Қағидаға 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қатысушы туралы ақпарат бланкiсiн;
6) бағалау шкаласын;
7) конкурстық ұсыныстарды беру үшiн бiр үлкен конверттi (егер конкурсқа маршруттардың бiр лоттан артық шығарылса, онда әрбiр лотқа жеке конверттер болуы тиiс) қамтиды.
Ескерту. 143-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
143-1. Қатынас түрлері бойынша конкурсқа бөлек лоттармен қалалық (ауылдық), қала маңындағы, ауданішілік, ауданаралық (қалааралық облысішілік), қалааралық облысаралық маршруттар қойылады.
Ескерту. Қағида 143-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
4. Конкурстық ұсыныстардың мазмұны
144. Конкурстық ұсыныстар Комиссия Конкурстың қорытындылары бойынша қатысушыларды бағалауды жүргiзетiн мынадай өлшемдердiң жинағын қамтиды:
1) ұсынылатын жылжымалы құрамның, соның ішінде отандық өндірісті (автобустардың, шағын автобустардың маркасы мен саны, меншiктiң түрi, пайдалану мерзiмi, паспорттық сыйымдылығы);

2) опыт работы перевозчика в сфере регулярных перевозок пассажиров и багажа;
3) наличие производственно-технической базы для хранения, технического обслуживания и ремонта подвижного состава (собственной, арендованной или обслуживающей по договору), расположенной в населенном пункте или пригородной зоне, но в радиусе не более 50 километров от начального пункта маршрута, расположенного на территории организатора конкурса;
4) предлагаемая система мер по замене автобусов, микроавтобусов в случае возникновения у них неисправности при движении по маршруту;
5) дополнительные предложения по осуществлению перевозок пассажиров.
Сноска. Пункт 144 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145. Запрещается повторное указание подвижного состава (кроме резервного) и водительского персонала в конкурсных предложениях более чем на один маршрут до окончания конкурса по лоту, включающему данный маршрут.
В случае выявления фактов указания участниками подвижного состава (кроме резервного) и водительского персонала в конкурсных предложениях более чем на один маршрут до окончания конкурса по лоту, включающему данный маршрут, более позднее сданные конкурсные предложения считаются недействительными.
Сноска. Пункт 145 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
146. Участник представляет полную и достоверную информацию по Конкурсным предложениям.
5. Организация и проведение Конкурсов
147. Местный исполнительный орган через средства массовой информации не позднее, чем за 30 календарных дней до проведения Конкурса объявляет дату, место и время проведения Конкурса, обязательные условия для участия в Конкурсе, место и сроки приема заявок, согласно Приложению 8 к настоящим Правилам.
148. В течение пяти рабочих дней со дня публикации объявления о проведении Конкурса Комиссия проводит предконкурсную конференцию по вопросам проведения Конкурса.
149. Председатель Комиссии образует предконкурсную комиссию из представителей местных исполнительных органов, органов транспортного контроля и дорожной полиции, не входящих в состав Комиссии, для организации проверки с выездом на место достоверности представленных участниками Конкурса данных (далее - Проверка).
В случаях, когда своевременное принятие решения о составе предконкурсной комиссии невозможно в связи с отсутствием председателя Комиссии, Комиссия коллегиально определяет состав предконкурсной комиссии.

2) тасымалдаушының жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдау саласындағы жұмыс тәжірибесі;
3) елді мекенде немесе қала маңындағы аймақта, бірақ конкурс ұйымдастырушысының аумағында орналасқан маршруттың бастапқы пунктінен 50 километрден аспайтын радиуста орналасқан, жылжымалы құрамды сақтауға, техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған өндiрiстiк-техникалық базаның (меншiктi, жалға алынған немесе шарт бойынша қызмет көрсететiн) болуы;
4) автобустарды, шағын автобустарды маршрут бойынша қозғалыс кезiнде оларда ақаулық пайда болған жағдайда ауыстыру бойынша ұсынылатын шаралар жүйесi;
5) жолаушылар тасымалын жүзеге асыру бойынша қосымша ұсыныстар.
Ескерту. 144-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
145. Жылжымалы құрам (резервтегіден басқа) мен жүргiзушi персоналды осы маршрутты қамтитын лот бойынша конкурс аяқталғанға дейiн конкурстық ұсыныстарда бiр маршруттан артық қайталап көрсетуге рұқсат берiлмейдi.
Қатысушылар жылжымалы құрам (резервтегіден басқа) мен жүргiзушi персоналды осы маршрутты қамтитын лот бойынша конкурс аяқталғанға дейiн конкурстық ұсыныстарда бiр маршруттан артық көрсету фактiлері анықталған жағдайда неғұрлым кеш тапсырылған конкурстық ұсыныстар жарамсыз болып есептеледi.
Ескерту. 145-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
146. Қатысушы Конкурстық ұсыныстар бойынша толық және сенiмдi ақпаратты ұсынуы тиiс.
5. Конкурстарды ұйымдастыру және өткiзу
147. Осы Қағиданың 8-қосымшасына сәйкес жергiлiктi атқарушы орган Конкурс өткiзiлгенге дейiн күнтiзбелiк 30 күннен кешiктiрмей, Конкурстың өткiзiлетiн күнiн, орнын және уақытын, Конкурсқа қатысу үшiн мiндеттi шарттарды, өтiнiмдердi қабылдау орны мен мерзiмдерiн бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлайды.
148. Конкурс өткiзу туралы хабарландыру жарияланған күннен бастап 5 жұмыс күн iшiнде Комиссия конкурс алдындағы Конкурс өткiзу мәселелерi бойынша конференция өткiзедi.
149. Комиссия төрағасы Конкурсқа қатысушылар ұсынған мәлiметтердiң растығын сол жерге шығып тексерудi ұйымдастыру үшiн (бұдан әрi – Тексеру) Комиссия құрамына кiрмейтiн жергiлiктi атқарушы органдардың, көлiктiк бақылау органдардың және жол полицияларының өкiлдерiнен конкурс алдындағы комиссия құрады.
Комиссия төрағасының болмауына байланысты конкурс алдындағы комиссия құрамы туралы шешiмді уақытында қабылдау мүмкiн болмаған жағдайда, Комиссия конкурс алдындағы комиссия құрамын алқалы түрде анықтай алады.

150. Желающие участвовать в конкурсе представляют заявку на получение комплекта конкурсной документации в письменной форме или по электронной почте, указанной в объявлении. Организатор конкурса представляет конкурсную заявку запросившему лицу в срок, не превышающий трех рабочих дней.
Сноска. Пункт 150 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
151. Документы, указанные в подпунктах 1) и 4) пункта 143 настоящих Правил, комплекта конкурсной документации, подготовленного для участников Конкурса, заверяются печатью местного исполнительного органа.
Регистрация участников Конкурса начинается со дня публикации объявления о Конкурсе и завершается за десять рабочих дней до его начала.
Сноска. Пункт 151 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
152. Для регистрации в качестве участника Конкурса необходимо представить в Комиссию заявку на участие в Конкурсе по соответствующему лоту (далее - заявка), с приложением следующих документов, вложенных в прилагаемый к конкурсной документации конверт:
1) заполненный бланк информации об участнике;
2) копию свидетельства или справку о государственной регистрации юридического лица или предпринимателя, осуществляющего свою деятельность без образования юридического лица;
3) исключен постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования);
4) копии страховых полисов или договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств и договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
5) копии технических паспортов и свидетельств о прохождении обязательного технического осмотра действительных на текущий период на каждую единицу подвижного состава. При этом подвижной состав, задействованный на других маршрутах регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа в качестве основного, допускается представлять как резервный, а резервный основным. Не допускается представление подвижного состава в качестве основного, который задействован на других регулярных автомобильных маршрутах перевозок пассажиров и багажа как основной подвижной состав;
6) сведения о водительском составе (с приложением копий трудовых договоров и водительских прав по каждому водителю);

150. Конкурсқа қатысуға тiлек бiлдiрушiлер конкурстық құжаттаманың жиынтығын алуға өтiнiмді жазбаша нысанда немесе хабарландыруда көрсетілген электрондық пошта бойынша ұсынады. Конкурстың ұйымдастырушысы конкурстық өтінімді үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде сұрау салған адамға ұсынады.
Ескерту. 150-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
151. Конкурсқа қатысушылар үшiн дайындалған конкурстық құжаттама жиынтығының осы Қағиданың 143-тармағының 1) және  4) тармақшаларында көрсетiлген құжаттары жергiлiктi атқарушы органның мөрiмен расталады.
Конкурсқа қатысушыларды тіркеу Конкурс туралы хабарландыру жарияланған күннен басталады және оның басталуына дейін он жұмыс күн ерте аяқталады.
Ескерту. 151-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
152. Конкурсқа қатысушы ретiнде тiркелу үшiн тиiстi лот бойынша Конкурсқа қатысу үшiн өтiнiмдi (бұдан әрі – өтінім) Комиссияға конкурстық құжаттамаға қоса берiлген конвертке салынған мынадай құжаттарды ұсынады:
1) қатысушы туралы ақпараттың толтырылған бланкiсiн;
2) өз қызметiн заңды тұлғаны құрмай жүзеге асыратын заңды тұлғаны немесе кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесiн немесе анықтаманы;
3) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
4) сақтандыру полистерінің немесе автокөлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарттарының және тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарттарының көшiрмелерiн;
5) жылжымалы құрамның әрбiр бiрлiгi үшiн техникалық паспорттардың және ағымдағы кезеңде жарамды міндетті техникалық тексеруден өту туралы куәлiктердiң көшiрмелерiн. Бұл ретте жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдаудың басқа маршруттарында негiзгi ретiнде пайдаланылатын жылжымалы құрамды резервтiк ретiнде, ал резервтiктi негiзгi ретiнде ұсынуға жол берiледi. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдаудың басқа маршруттарында негiзгi жылжымалы құрам ретiнде пайдаланылатын жылжымалы құрамды негiзгi ретiнде ұсынуға жол берiлмейдi;
6) жүргізушілер құрамы туралы анықтама (әрбір жүргізуші бойынша еңбек шарттарының және жүргізуші куәліктерінің көшірмелерін қоса);

7) сведений о наличии диспетчерского сопровождения и телефонной или другой связи на протяжении всего маршрута, а также о наличии возможности замены автобусов в случае прекращения их движения на маршруте по техническим причинам (по междугородным межобластным маршрутам);
8) копии документов, подтверждающих возможность проведения необходимого комплекса работ по поддержанию подвижного состава в технически исправном состоянии в соответствии с требованиями, установленными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2008 года № 203 «Об утверждении Правил технической эксплуатации автотранспортных средств», в том числе правоустанавливающие и правоудостоверяющие документы на производственно-техническую базу, расположенную в населенном пункте или пригородной зоне, но в радиусе не более 50 километров от начального пункта маршрута, расположенного на территории организатора конкурса, копии договора с медицинским работником на осуществление профилактического медицинского освидетельствования с приложением копии диплома о высшем или среднем медицинском образовании;
9) предлагаемые тарифы на перевозку пассажиров и багажа по остановочным пунктам маршрута, в том числе и между второстепенными остановочными пунктами на маршруте (кроме городских и пригородных маршрутов);
10) график режима труда и отдыха водителей на протяжении всего регулярного маршрута с указанием времени и места смены водителей автобусов (по междугородным межобластным маршрутам);
11) заполненные и заверенные подписью и печатью участника конкурсные предложения в количестве, равном количеству форм, вложенных в комплект конкурсной документации.
Конкурсные предложения оформляются на белых стандартных листах единообразно, без исправлений и помарок.
Заявка с приложенными документами пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются печатью участника Конкурса.
Сноска. Пункт 152 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 21.05.2013 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
153. Секретарь Комиссии принимает заявки, поданные в срок, и участнику выдается уведомление (справка) о приеме документов, после чего запрещается вносить в конкурсные предложения изменения и дополнения.
Заявки и прилагаемые к ним документы, поданные с нарушением сроков, указанных в объявлении о проведении конкурса, секретарем комиссии не принимаются и комиссией не рассматриваются.

7) маршруттың барлық ұзақтығына диспетчерлік сүйемелдеудің және телефонның немесе басқа байланыстың болуы, сондай-ақ техникалық себептер бойынша (қалааралық облысаралық маршруттар бойынша) маршрутта олардың қозғалысы тоқтаған жағдайда автобустарды ауыстыру мүмкіндігі туралы анықтаманы;
8) «Автокөлiк құралдарының техникалық пайдалану ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2008 жылғы 28 ақпандағы № 203 қаулысымен бекiтiлген талаптарға сәйкес жылжымалы құрамды техникалық жарамды күйде ұстау бойынша қажеттi жұмыстар кешенiн өткiзу мүмкiндiгiн растайтын құжаттардың көшiрмелерiн, оның iшiнде елді мекенде немесе қала маңындағы аймақта, бірақ конкурс ұйымдастырушысының аумағында орналасқан маршруттың бастапқы пунктінен 50 километрден аспайтын радиуста орналасқан өнеркәсiптiк-техникалық базаға құқық белгілейтін және құқықтық куәландыратын құжаттар, профилактикалық медициналық куәландыруды жүзеге асыруға жоғары немесе орта медициналық білімі туралы дипломның көшірмесін қоса бере отырып, медициналық қызметкермен жасасқан шарттың көшiрмелерін;
9) жолаушылар мен багажды маршруттың тоқтау пункттері бойынша, соның ішінде маршруттағы екінші дәрежелі тоқтау пункттері бойынша (қалалық және қала маңындағы маршруттардан басқа) тасымалдауға ұсынылатын тарифтер;
10) барлық тұрақты маршрут бойынша автобустар жүргізушілерінің ауысу уақыты мен орнын көрсетумен (қалааралық облысаралық маршруттар бойынша) жүргізушілердің еңбек және тынығу режимі графигін;
11) толтырылған және қатысушының қолымен және мөрiмен расталған, конкурстық құжаттама жиынтығына салынған нысандардың санына тең мөлшердегі конкурстық ұсыныстарды.
Конкурстық ұсыныстар стандартты ақ парақтарда бiркелкi, түзетулерсiз және өшiрулерсiз ресiмделедi.
Құжаттармен қоса берілген өтінім нөмірленеді, тігінделеді және конкурсқа қатысушының мөрімен бекітіледі.
Ескерту. 152-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.05.2013 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.03.2014 N 231 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
153. Комиссияның хатшысы мерзiмiнде берiлген өтiнiмдердi қабылдайды да, қатысушыға құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама (анықтама) берiледi, содан кейiн конкурстық ұсыныстарға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат етiлмейдi.
Конкурс өткiзу туралы хабарландыруда көрсетiлген мерзiмдерi бұзылып берiлген өтiнiмдер мен оларға қоса берiлетiн құжаттарды комиссия хатшысы қабылдамайды және комиссия қарамайды.

Сноска. Пункт 153 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154. Прием заявок производится при наличии всех документов, предусмотренных пунктом 152 настоящих Правил. При несоответствии заявки и прилагаемых к ним документов пункту 152 настоящих Правил секретарем комиссии в течение 5 рабочих часов со времени и даты подачи письменно дается уведомление лицу, подавшему документы, с указанием несоответствий.
Сноска. Пункт 154 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
155. Параллельно с принятыми заявками предконкурсная комиссия или секретарь Комиссии составляет график Проверок и письменно не позднее, чем за 3 дня уведомляет каждого участника о времени Проверки. Участник в день проверки предоставляет предконкурсной комиссии все необходимые материалы и обеспечивает возможность ознакомления их с требуемыми объектами.
156. Члены предконкурсной Комиссии проверяют достоверность прилагаемых к конкурсной документации копий документов, соответствия классов, моделей и регистрационных номеров автотранспортных средств, указанных в конкурсных приложениях, а также возможность хранения, технического обслуживания и ремонта подвижного состава на производственно-технической базе, указанной в конкурсных предложениях.
По итогам проверки предконкурсная комиссия проставляет отметку о достоверности сведений, представленных в конкурсных предложениях, на заполненном бланке информации об участнике и прилагает справку о соответствии автотранспортных средств, указанных в конкурсных предложениях участника, требованиям, указанным в главе 1 настоящих Правил (далее - справка).
Для оптимизации времени, разрешается разделение членов предконкурсной комиссии по объектам и видам проверки, с целью составления мнений о достоверности сведений, представленных в конкурсных предложениях, и подписания Справки.
Указанные документы, запечатываются в соответствующий конверт с заявкой и документами, представленными участником.
Сноска. Пункт 156 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
157. В день проведения Конкурса члены Комиссии поочередно вскрывают конверты с заявками и прилагаемыми документами участников и рассматривают конкурсные предложения, в соответствии со списком регистрации участников.
Члены Комиссии в соответствии с оценочной шкалой проставляют баллы в листе оценки конкурсных предложений, согласно Приложению 9 к настоящим Правилам.
При рассмотрении заявок и прилагаемых документов участников конкурсная Комиссия, в целях уточнения сведений, содержащихся в заявках на участие в конкурсе, в письменной форме запрашивает необходимую информацию у соответствующих государственных органов, физических и юридических лиц.

Ескерту. 153-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
154. Өтiнiмдердi қабылдау осы Қағиданың 152-тармағында көзделген барлық құжаттар болған кезде жүргiзiледi. Өтінім және оған қоса берілетін құжаттар осы Қағиданың 152-тармағына сәйкес келмеген кезде комиссия хатшысы беру күні мен уақытынан бастап 5 жұмыс сағатының ішінде сәйкессіздіктерді көрсете отырып, құжаттарды берген тұлғаға жазбаша хабарлама береді.
Ескерту. 154-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
155. Қабылданған өтiнiмдермен қатар конкурс алдындағы комиссия немесе Комиссия хатшысы Тексеру кестесiн жасайды және 3 күннен кешiктiрмей әрбiр қатысушыны Тексеру уақыты туралы жазбаша түрде хабардар етедi. Қатысушы тексеру күнi конкурс алдындағы комиссияға барлық қажеттi материалдарды ұсынады және оларды талап етiлетiн объектiлермен таныстыру мүмкiндiгiн қамтамасыз етедi.
156. Конкурс алдындағы комиссия мүшелері конкурстық құжаттамаға қоса берілетін құжаттар көшірмелерінің дұрыстығын, конкурстық ұсыныста көрсетілген автокөлік құралдары класстарының, моделінің және тіркеу нөмірінің сәйкестігін, сондай-ақ конкурстық ұсыныста көрсетілген жылжымалы құрамды сақтау, өндірістік-техникалық базада техникалық қызмет көрсетуі және жөндеу мүмкіндігін тексереді.
Тексеру нәтижелерi бойынша конкурс алдындағы комиссия конкурстық ұсыныстарда ұсынылған мәлiметтердiң дұрыстығы туралы, қатысушы туралы толтырылған ақпарат бланкiсiне белгi қояды және қатысушының конкурстық ұсыныстарында көрсетiлген автокөлiк құралдарының осы Қағиданың 1-тарауында көрсетiлген талаптарға сәйкестiгi туралы анықтаманы (бұдан әрi – анықтама) қоса бередi.
Уақытты оңтайландыру және Анықтамаға қол қою үшiн конкурстық ұсыныстарда берілген мәлiметтердiң дәйектiлiгi туралы пiкiрлер қалыптастыру мақсатында объектiлер және тексеру түрлерi бойынша конкурс алдындағы комиссия мүшелерiн бөлуге рұқсат етіледі.
Көрсетiлген құжаттар қатысушы ұсынған өтiнiм мен құжаттар бар тиiстi конвертке жабылады.
Ескерту. 156-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
157. Конкурс өткiзiлетiн күнi Комиссия мүшелерi қатысушылардың өтiнiмдерi мен қоса берiлген құжаттары бар конверттердi кезекпен ашады да, конкурстық ұсыныстарды қатысушыларды тiркеу тiзiмiне сәйкес қарайды.
Комиссия мүшелерi бағалау шкаласына сәйкес осы Қағиданың 9-қосымшасына сәйкес конкурстық ұсыныстарды бағалау парағына баллдарды қояды.
Конкурстық комиссия қатысушылардың өтiнiмдерi мен қоса берiлген құжаттарын қарау кезінде конкурста қатысу үшін өтінімдердегі мәліметтерді нақтылау мақсатында жазбаша түрде қажетті ақпаратты тиісті мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан сұратады.

158. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
159. Перевозчику отказывается в рассмотрении заявки в следующих случаях:
1) неполноты или несоответствия представленных документов установленным требованиям;
2) недостоверности указанных в представленных документах сведений;
3) несоответствия подвижного состава требованиям настоящих Правил;
4) отсутствия возможности проведения необходимого комплекса работ по поддержанию подвижного состава в технически исправном состоянии и выполнению предрейсового (предсменного) технического осмотра автобусов, а также предрейсового (предсменного) медицинского освидетельствования водителей;
5) наличия в течение последних шести месяцев случаев досрочного расторжения договоров по причине неисполнения перевозчиком существенных условий договора, указанных в пункте 178 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 159 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
160. После рассмотрения и оценки всех конвертов с документами участников на конкретный лот, секретарь Комиссии суммирует итоговые баллы листов оценки конкурсных предложений по соответствующим участникам и определяет общий суммарный балл, который регистрируется в протоколе.
Сноска. Пункт 160 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
161. По результатам общих суммарных баллов члены Комиссии рассматривают документы, в том числе Справку участника, набравшего максимальный общий суммарный балл.
В случае положительной оценки предконкурсной комиссии о соответствии автотранспортных средств, указанных в конкурсных предложениях участника, требованиям, указанным в главе 1 настоящих Правил, данный участник признается победителем конкурса по соответствующему лоту.
В случае отрицательного заключения предконкурсной комиссии члены Комиссии переходят к аналогичному рассмотрению документов участника, набравшего следующий по максимальности общий суммарный балл.
Сноска. Пункт 161 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
162. Конкурс на право обслуживания маршрута перевозок пассажиров и багажа признается несостоявшимся, если представлена заявка только одного участника. В случае, если при повторном проведении конкурса на этот маршрут представлена заявка одного участника, то с ним заключается договор при условии соответствия требованиям конкурса.
Если по какому-либо лоту не зарегистрировано ни одного участника, Конкурс признается не состоявшимся и организатор Конкурса меняет основные требования по данному лоту или формирует другой лот и выставляет на следующий Конкурс.
В случае, если от одной из паритетных сторон не поступило заявок на право обслуживания отдельных междугородных межобластных маршрутов, местный исполнительный орган предлагает второму паритетному перевозчику право обслуживания всего маршрута.

158. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
159. Тасымалдаушыға өтінішті қараудан мынадай жағдайларда бас тартылады:
1) ұсынылған құжаттардың толық емес және белгіленген талаптарға сәйкес еместігі;
2) ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтерінің нақты еместігі;
3) осы Қағиданың талаптарына жылжымалы құрамының сәйкес еместігі;
4) жылжымалы құрамды техникалық жарамды күйде ұстау бойынша қажеттi жұмыстар кешенiн өткiзуге және автобустарды рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық тексеруге, сондай-ақ жүргiзушiлердi рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландыруға мүмкiндiгi болмаса;
5) осы Қағиданың 178-тармағында көрсетілген шарттың елеулі шарттарын орындамау себебі бойынша тасымалдаушы соңғы алты ай ішінде мерзімнен бұрын шарттарды бұзса.
Ескерту. 159-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
160. Қатысушылардың нақты лотқа құжаттары бар барлық конверттер қаралғаннан және бағаланғаннан кейiн Комиссия хатшысы тиiстi қатысушылар бойынша конкурстық ұсыныстарды бағалау парақтарының қорытынды балдарын қосады және жалпы жиынтық балды анықтайды, ол хаттамаға тiркеледi.
Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
161. Жалпы жиынтық баллдардың нәтижелерi бойынша Комиссия мүшелерi барынша жиынтық балл алған қатысушының құжаттарын, оның iшiнде Анықтамасын қарайды.
Қатысушының конкурстық ұсыныстарында көрсетiлген автокөлiк құралдарының осы Қағиданың 1-тарауында көрсетiлген талаптарға сәйкестiгi туралы конкурс алдындағы комиссияның оң бағасы болған жағдайда, осы қатысушы тиiстi лот бойынша Конкурстың жеңiмпазы деп танылады.
Конкурс алдындағы комиссия терiс қорытынды шығарған жағдайда, Комиссия мүшелерi жоғарылығы бойынша келесi жалпы жиынтық балл алған қатысушының құжаттарын қарауға көшедi.
Ескерту. 161-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
162. Егер бір қатысушының өтініші ұсынылғанда, жолаушылардың және багаждың маршрутқа қызмет көрсету құқығына Конкурс өтпеген деп танылады. Егер конкурсты қайта өткізген кезде бұл маршрутқа бір қатысушының өтініші ұсынылғанда, онда онымен конкурс талаптарына сәйкес болған жағдайда шарт жасалады.
Егер қандай да болмасын лот бойынша бiр де бiр қатысушы тiркелмесе, Конкурс өтпеген деп танылады және Конкурсты ұйымдастырушы осы лот бойынша негiзгi талаптарды өзгертеді немесе басқа лот жасайды және келесi Конкурсқа шығарады.
Егер паритеттік жақтан қалааралық облысаралық маршруттарға қызмет көрсету құқығына өтініштер түспеген жағдайда, жергілікті атқарушы орган екінші паритеттік тасымалдаушыға барлық маршрутқа қызмет көрсету құқығын ұсынады.

163. Результаты проведенного Конкурса оформляются протоколом, который подписывается членами Комиссии и утверждается председателем Комиссии. Каждый член Комиссии письменно излагает свое особое мнение и прилагает его к протоколу.
Решение Комиссии признается правомочным, если в ее заседании участвует не менее 2/3 членов.
164. Организатор конкурса в течение 10 календарных дней после подведения итогов конкурса письменно направляет всем участникам результаты оценки представленных ими конкурсных предложений.
Сноска. Пункт 164 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
165. Результаты Конкурса могут быть обжалованы в судебном порядке.
166. В случае признания судом результатов Конкурса по отдельным лотам недействительными, а также в случаях когда Конкурс признан не состоявшимся, повторный Конкурс проводится не позднее 30 рабочих дней после вступления в силу решения суда об аннулировании результатов предыдущего Конкурса или признания его не состоявшимся.
Сноска. Пункт 166 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Заключение, исполнение и расторжение договоров
организации внутриреспубликанских автомобильных перевозок
пассажиров и багажа
167. На основании протокола местные исполнительные органы в срок не более 10 календарных дней заключают с победителем Конкурса договор организации внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа (далее - Договор). Договор заключается на срок не менее трех лет (кроме договоров на право обслуживания дополнительных расписаний движения по существующим маршрутам).
Договор на организацию внутриреспубликанских регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа заключаются на основе Типового договора организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, утверждаемый Правительством Республики Казахстан.
168. Победителю Конкурса, заключившему Договор, выдается Свидетельство на право обслуживания маршрутов регулярных внутриреспубликанских - автомобильных перевозок пассажиров и багажа (далее - Свидетельство) (на весь срок действия Договора), подтверждающее право работы на маршруте. Осуществление указанных перевозок без Свидетельства не допускается.
169. После заключения Договора и выдачи Свидетельства на междугородные межобластные перевозки пассажиров и багажа, местные исполнительные органы в срок не более 5 рабочих дней передают в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта копию Свидетельства и заключенного Договора на организацию регулярных междугородных межобластных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, между перевозчиком и соответствующим местным исполнительным органом.

163. Өткiзiлген Конкурстың нәтижелерi хаттамамен ресiмделедi, оған Комиссия мүшелерi қол қояды да, Комиссия төрағасы бекiтедi. Комиссияның әрбiр мүшесi өзiнiң айрықша пiкiрiн жазбаша жазады және оны хаттамаға қоса береді.
Комиссияның шешiмi, егер оның отырысына мүшелерiнiң кемiнде 2/3 қатысса, заңды деп танылады.
164. Конкурсты ұйымдастырушы Конкурс қорытындысын өткізгеннен кейін күнтiзбелiк 10 күн iшiнде өздерi ұсынған конкурстық ұсыныстарды бағалау нәтижелерiн барлық қатысушыларға жазбаша жiбередi.
Ескерту. 164-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
165. Конкурс нәтижелерi сот тәртiбiмен шағымдалуы мүмкiн.
166. Жекелеген лоттар бойынша Конкурс нәтижелерiн сот жарамсыз деп таныған жағдайда, сондай-ақ Конкурс өтпеген деп танылған жағдайда, қайта Конкурс алдыңғы Конкурстың нәтижелерiн жою туралы сот шешiмi қабылданғаннан немесе оны өтпеген деп танығаннан кейiн 30 жұмыс күннен кешiктiрiлмей жүргiзiледi.
Ескерту. 166-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
6. Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік
тасымалдауын ұйымдастыру шарттарын жасасу, орындау және бұзу
167. Хаттаманың негiзiнде жергiлiктi атқарушы органдар күнтiзбелiк 10 күннен кешiктiрмей Конкурстың жеңiмпазымен жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тасымалдауды ұйымдастыру шартын (бұдан әрi - Шарт) жасасады. Шарт кемiнде үш жыл мерзiмге жасалады (қолданылып жүрген маршруттар бойынша қосымша қозғалыс кестелерiне қызмет көрсету құқығы жөнiндегi шарттарды қоспағанда).
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тасымалдауды ұйымдастыру шарты Қазақстан Республикасы Үкіметі бекіткен жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шарты негізінде жасалады.
168. Шарт жасасқан Конкурс жеңiмпазына маршрутта жұмыс iстеу құқығын растайтын Жолаушылар мен багажды республикаішілік автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына куәлiк (бұдан әрi - Куәлiк) берiледi (Шартты қолданудың барлық мерзiмiне). Көрсетiлген тасымалдауды Куәлiксiз жүзеге асыруға рұқсат етiлмейдi.
169. Жолаушылар мен багажды қалааралық облысаралық тасымалдауына Шартты жасасқан және Куәлікті бергеннен кейін жергілікті атқарушы органдар 5 жұмыс күннен кешіктірмей автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға Куәліктің және тасымалдаушы мен тиісті жергілікті атқарушы орган арасында жолаушылар мен багажды қалааралық облысаралық автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастыруға жасасылған Шарттың көшірмелерін береді.

170. Свидетельство изготавливается местными исполнительными органами области (города, района) типографским способом, имеет не менее трех степеней защиты и является бланком строгой отчетности, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
171. Свидетельства выдаются перевозчику в количестве, соответствующему количеству автотранспортных средств, используемых на маршруте, и находятся у водителей автобусов, микроавтобусов при осуществлении перевозок.
Перевозчик (водитель) может использовать на маршруте заверенную уполномоченным органом в области автомобильного транспорта копию свидетельства, если оригинал данного свидетельства был выдан данным органом.
Сноска. Пункт 171 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
172. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
173. Запрещается передача прав работы на маршруте (маршрутах) третьей стороне.
174. При наличии паритетного перевозчика (перевозчиков) на данном маршруте, определенные местными исполнительными органами перевозчики заключают договор о совместной деятельности между всеми перевозчиками.
В течение 30 календарных дней со дня выдачи разрешительных документов перевозчик представляет в местный исполнительный орган копии договоров, заключенных перевозчиками и администрацией автовокзалов, автостанций, пунктом обслуживания пассажиров в соответствии с настоящими Правилами (кроме городских (сельских).
Сноска. Пункт 174 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
175. Не позднее 60 календарных дней до прекращения действия договора организации внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа местный исполнительный орган объявляет конкурс на маршруты, обслуживаемые по этому договору, если иное не предусмотрено законодательством в области автомобильного транспорта. При этом с победителем конкурса заключается договор организации внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа, который вступает в силу со дня завершения срока действия действующего договора на данный маршрут.
Перевозчик предоставляет в местный исполнительный орган прекратившие действия свидетельства по этому договору.
Сноска. Пункт 175 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

170. Куәлікті облыстың (қаланың, ауданның) жергілікті атқарушы органдары осы Қағиданың 10-қосымшасына сәйкес типографиялық тәсiлмен дайындайды, ол кемiнде 3 қорғаныш дәрежесi бар және қатаң есептiлiк бланкі болып табылады.
171. Куәлiктер тасымалдаушыға, маршрутта пайдаланылатын автокөлiк құралдарының тиiстi санына сәйкес келетін мөлшерде берiледi және тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде автобустардың, шағын автобустардың жүргiзушiлерiнде болады.
Егер куәлiктiң түпнұсқасын автомобиль көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган берген болса, тасымалдаушы (жүргiзушi) маршрутта осы орган растаған куәлiктің көшiрмесiн қолдана алады.
Ескерту. 171-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
172. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
173. Маршрутта (маршруттарда) жұмыс iстеу құқығын үшiншi тарапқа беруге рұқсат етiлмейдi.
174. Осы маршрутта паритетті тасымалдаушы (тасымалдаушылар) бар кезінде жергілікті атқарушы орган анықтаған тасымалдаушылар барлық тасымалдаушылар арасында бірлескен қызмет туралы шарт жасайды.
Рұқсат құжаттары берiлген күннен бастап күнтiзбелiк 30 күн iшiнде тасымалдаушы жергiлiктi атқарушы органға осы Қағидаға сәйкес (қалалықтан (ауылдықтан) басқа) тасымалдаушы мен автовокзалдардың, автостанциялардың әкiмшiлiгi, жолаушыларға қызмет көрсету пункті жасаған шарттардың көшiрмелерiн ұсынады.
Ескерту. 174-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
175. Егер автомобиль көлігі саласындағы заңнамада өзгеше көзделмесе, жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдаудың республикаiшiлiк ұйымдастыру шарты қолданысы тоқтатылғанға дейiн күнтiзбелiк 60 күннен кешiктiрмей жергiлiктi атқарушы орган осы шарт бойынша қызмет көрсетiлетiн маршруттарға конкурс жариялайды. Бұл ретте конкурс жеңiмпазымен жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаiшiлiк тасымалдауды ұйымдастыру шарты жасалады, ол осы маршрутқа қолданылатын шарт аяқталған күннен бастап күшiне енеді.
Тасымалдаушы жергілікті атқарушы органға осы шарт бойынша қолданысын тоқтатқан куәліктерді береді.
Ескерту. 175-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

176. В случае расторжения договора организации внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа в одностороннем порядке по инициативе перевозчика, последний уведомляет об этом местный исполнительный орган не позднее, чем за 45 календарных дней.
177. В случаях досрочного расторжения договора организатор конкурсов назначает другого перевозчика, имеющего положительный опыт перевозки на других маршрутах с регулярностью исполнения перевозок более 80 % для обеспечения беспрерывности обслуживания маршрутов до проведения нового конкурса в сроки и по условиям, установленным настоящими Правилами.
177-1. При неопределении перевозчика в сроки, указанные в пункте 175 настоящих Правил, до определения перевозчика обслуживание маршрута передается организатором маршрута перевозчику, обслуживавшему ранее данный маршрут с его согласия.
Сноска. Правила дополнены пунктом 177-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
178. В случаях досрочного расторжения договора организатором конкурса по причине нарушения перевозчиком существенных условий договора, перевозчик не участвует в конкурсе в течение шести месяцев со дня расторжения договора на данный маршрут, с которым расторгнут договор.
Нарушениями существенных условий договора, влекущими досрочное расторжение Договора организатором конкурса, являются:
1) низкая регулярность (менее семидесяти процентов в месяц);
2) наличие в течение одного года трех и более дорожно-транспортных происшествий (ДТП) с человеческими жертвами по вине водителя (водителей) на одном маршруте;
3) неоднократное использование на маршруте автобусов, не соответствующих требованиям договора;
4) передача прав работы маршрута (маршрутах) третьей стороне;
5) наличие дорожно-транспортных происшествий (ДТП) с человеческими жертвами по вине перевозчика в связи с неисполнением обязанности, предусмотренной подпунктом 2) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте;
6) систематическое выявление фактов нарушения настоящих Правил (три раза и более в течение одного года).
Сноска. Пункт 178 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
179. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

176. Тасымалдаушының бастамасы бойынша бiр жақты тәртiппен жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тасымалдауды ұйымдастыру шарты бұзылған жағдайда, соңғысы жергiлiктi атқарушы органдарды күнтiзбелiк 45 күннен кешiктiрмей ол туралы хабардар етедi.
177. Шартты мерзiмнен бұрын бұзған жағдайда конкурстардың ұйымдастырушысы осы Қағидада белгiленген мерзiмдерде және шарттар бойынша жаңа конкурс өткiзгенге дейiн маршруттарға үздiксiз қызмет көрсетудi қамтамасыз ету үшiн 80% артық тасымалдауды орындау жиiлiгiмен басқа маршруттарда тасымалдау тәжiрибесi оң болған басқа тасымалдаушыны белгiлеуге құқылы.
177-1. Осы Қағиданың 175-тармағында көрсетілген мерзімдерде тасымалдаушы айқындалмаған жағдайда, маршрутты ұйымдастырушы тасымалдаушы айқындалғанға дейін маршрутқа қызмет көрсетуді бұрын осы маршрутқа қызмет көрсеткен тасымалдаушыға оның келісімімен береді.
Ескерту. Қағида 177-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
178. Тасымалдаушының шарттың елеулi талаптарын бұзғанына байланысты конкурстың ұйымдастырушысы шартты мерзiмiнен бұрын бұзған жағдайда, тасымалдаушы шарт бұзылған осы маршрутқа шартты бұзған күнiнен бастап алты ай бойы конкурсқа қатыспайды.
Конкурс ұйымдастырушының шартты мерзiмінен бұрын бұзуына әкелетін шарттың елеулi талаптарының бұзылуы мыналар болып табылады:
1) жиiлiктің төмендігі (айына жетпiс пайыздан аз);
2) бір маршрутта бір жыл ішінде жүргізушінің (жүргізушілердің) кінәсінен адам өліміне әкеп соққан үш және одан көп жол-көлік оқиғасының (ЖКО) болуы;
3) шарттың талаптарына сәйкес келмейтiн автобустарды маршрутта бiрнеше рет пайдалану;
4) маршрутта (маршруттарда) жұмыс iстеу құқығын үшiншi тарапқа беру;
5) тасымалдаушының кiнәсiнен адам өлiмiне әкеп соққан «Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген міндеттерді орындамаумен байланысты жол-көлiк оқиғаларының болуы;
6) осы Қағиданы бұзу (бір жыл ішінде үш және одан көп) фактілерінің жүйелі түрде анықталуы.
Ескерту. 178-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
179. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

179-1. Действие свидетельств на регулярные междугородные межобластные перевозки пассажиров и багажа, выданных уполномоченным органом в области автомобильного транспорта, прекращается этим органом в случаях:
1) письменного обращения перевозчика;
2) если перевозчиком без согласия уполномоченного органа в области автомобильного транспорта внесены изменения в расписания и схему движения автобусов на маршрутах;
3) если перевозки пассажиров на маршруте не выполняются перевозчиком в течение 15 календарных дней в период действия свидетельства;
4) низкой регулярности (менее семидесяти процентов в месяц);
5) наличия дорожно-транспортного происшествия с человеческими жертвами по вине перевозчика (водителя перевозчика);
6) использования на маршруте автобусов, не предусмотренных в свидетельствах, выданных уполномоченным органом в области автомобильного транспорта;
7) передачи прав работы на маршруте (маршрутах) третьей стороне.
179-2. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Регулярные городские (сельские) и пригородные
автомобильные перевозки пассажиров и багажа
1. Общие положения
180. Регулярные городские (сельские) и пригородные автомобильные перевозки пассажиров и багажа осуществляются по утвержденной местными исполнительными органами маршрутной сети, которая формируется на основании утвержденной комплексной схемы развития пассажирского транспорта и анализа пассажиропотоков, по предложениям граждан, организаций.
При осуществлении регулярных городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа перевозчик обеспечивает водителей и кондукторов единой форменной одеждой, требования к которой устанавливаются местными исполнительными органами.
181. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
183. Определение использования на маршруте регулярных городских (сельских) автомобильных перевозок пассажиров и багажа микроавтобусов, обосновывается низким пассажиропотоком, при этом протяженность маршрутов с использованием микроавтобусов не должна превышать тридцати процентов общей протяженности маршрутной сети регулярных городских (сельских) автомобильных перевозок пассажиров и багажа.

179-1. Автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган жолаушылар мен багажды тұрақты қалааралық облысаралық тасымалдауға берген куәліктердің қолданысын осы орган:
1) тасымалдаушының жазбаша өтініші;
2) егер тасымалдаушы автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органның келісімінсіз маршруттардағы автобустардың қозғалыс кестесі мен схемасына өзгерістер енгізсе;
3) егер тасымалдаушы куәліктің қолданылу кезеңінде күнтізбелік 15 күн бойы маршрутта жолаушылар тасымалдауды орындамаса;
4) төмен жиілік (айына жетпіс пайыздан кем);
5) тасымалдаушының (тасымалдаушы жүргізушісінің) кінәсі бойынша адам өліміне соқтырған жол-көлік оқиғасының болуы;
6) маршрутта автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган берген куәліктерде көзделмеген автобустарды пайдалану;
7) маршрутта (маршруттарда) жұмыс істеу құқығын үшінші тарапқа беру жағдайларында тоқтатады.
Ескерту. Қағида 179-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
179-2. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
5-тарау. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық
(ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдау
1. Жалпы ережелер
180. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдау жергiлiктi атқарушы органдар бекiткен маршрут желiсi бойынша жүзеге асырылады, ол жолаушы көлiгiн дамытудың бекiтiлген кешендiк схемасының және азаматтардың, ұйымдардың ұсыныстары бойынша жолаушылар легiн талдау негiзiнде құрылады.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру кезінде тасымалдаушы жүргізушілерді және кондукторларды талаптарды жергілікті атқарушы органдар бекіткен бірыңғай арнаулы киім-кешекпен қамтамасыз етеді.
181. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
182. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
183. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) тұрақты тасымалдаудың маршрутында шағын автобустарды пайдалану анықтамасы төменгi жолаушылар легiмен негiзделедi, бұл ретте шағын автобустар пайдаланылатын маршруттардың ұзақтығы жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) тұрақты тасымалдаудың маршрут желiсiнiң жалпы ұзақтығының отыз пайызынан аспауы тиiс.

2. Режимы обслуживания маршрутов регулярных
городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок
пассажиров и багажа
184. Маршруты регулярных городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа обслуживаются в одном из следующих режимов:
1) обычном, осуществляемом городскими автобусами, имеющими не менее двух пассажирских дверей, микроавтобусами, а также междугородными автобусами на маршрутах регулярных пригородных автомобильных перевозок, с остановками на всех указанных на схеме маршрута остановочных пунктах, расстояние между которыми должно составлять от 400 до 800 м в черте города;
2) экспрессном (только для городских перевозок), осуществляемом городскими автобусами, имеющими не менее двух пассажирских дверей, с остановками на всех указанных на схеме маршрута остановочных пунктах, расстояние между которыми составляет от 1,5 до 3,0 км.
185. В соответствии со спецификой обслуживания населения регулярные городские (сельские) и пригородные автомобильные перевозки пассажиров и багажа носят следующий характер:
1) постоянный, действующий в течение всего установленного периода суток и всех дней недели;
2) дополнительный, действующий в определенные дни или периоды суток (выходные, праздничные дни или часы "пик");
3) сезонный, действующий в течение заранее установленного промежутка времени (в дачный период, на время функционирования зон отдыха, спортивно-оздоровительных комплексов);
4) временный, действующий кратковременно (в случае возникновения непредвиденных ситуаций на дорожной сети, препятствующих обслуживанию в обычном режиме).
3. Порядок осуществления регулярных городских (сельских) и
пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
186. Посадка и высадка пассажиров в автотранспортное средство производится в следующей последовательности:
1) в микроавтобусах сначала производится высадка, а затем посадка пассажиров;
2) в автобусах, имеющих две двери, высадка пассажиров производится через обе двери, а посадка через заднюю дверь;
3) в автобусах, имеющих три и более дверей, высадка пассажиров производится через все двери, а посадка через все, кроме передней двери.
187. Правом внеочередной посадки, а также посадки через переднюю дверь автобуса пользуются инвалиды, пенсионеры, беременные женщины, пассажиры с детьми дошкольного возраста.
188. В салоне автобусов, используемых на маршрутах регулярных городских и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, отводится от 4 до 8 мест (в зависимости от их паспортной вместимости) для приоритетного занятия их инвалидами, пенсионерами, беременными женщинами, пассажирами с детьми дошкольного возраста.

2. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және
қала маңындағы тұрақты тасымалдаудың қызмет көрсету режимдерi
184. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдаудың маршруттарына мынадай режимдердiң бiрiнде қызмет көрсетiледi:
1) кемiнде екi жолаушы есiгi бар қалалық автобустармен, шағын автобустармен, сондай-ақ қалааралық автобустармен тұрақты қала маңындағы автомобильмен тасымалдаудың маршруттарында, маршруттың схемасында көрсетiлген аялдама пункттерiне тоқтау арқылы жүзеге асырылатын әдеттегi, қала шегiнде олардың арасындағы қашықтық 400-ден 800 м дейiн болуы тиiс;
2) кемiнде екi жолаушы есiгi бар қалалық автобустармен және қалааралық автобустармен маршруттың схемасында көрсетiлген аялдама пункттерiне тоқтау арқылы жүзеге асырылатын жедел (қалалық тасымалдау үшiн ғана), олардың арасындағы қашықтық 1,5-ден 3,0 км дейiн болуы мүмкiн.
185. Халыққа қызмет көрсету ерекшелiгiне сәйкес жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдауы мынадай сипатта болуы мүмкiн:
1) тәулiктiң барлық белгiленген кезеңi және аптаның барлық күндерi iшiнде қолданылатын тұрақты;
2) белгiлi бiр күндерде немесе тәулiктiң кезеңдерiнде қолданылатын (демалыс, мерекелiк күндер немесе "қауырт" сағаттар) қосымша;
3) алдын ала белгiленген уақыт аралығы iшiнде қолданылатын (саяжай кезеңiнде, демалыс аймақтары, спорттық-сауықтыру кешендерi жұмыс iстеген кезде) маусымдық;
4) қысқа уақытқа қолданылатын (әдеттегi режимде қызмет көрсетуге кедергi жасайтын жол желiсiнде күтпеген жағдайлар туындаған жағдайда) уақытша.
3. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және
қала маңындағы тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру тәртiбi
186. Жолаушыларды автокөлiк құралына отырғызу және түсiру мынадай дәйектiлiкпен жүргiзiледi:
1) шағын автобустарда алдымен жолаушыларды түсiру, одан кейiн отырғызу жүргiзiледi;
2) екi есiгi бар автобустарда жолаушыларды түсiру - екi есiк арқылы, ал отырғызу артқы есiк арқылы жүргiзiледi;
3) үш және одан артық есiгi бар автобустарда жолаушыларды түсiру - барлық есiктер арқылы, ал отырғызу - алдыңғы есiктен басқа барлық есiктер арқылы жүргiзiледi.
187. Кезектен тыс отырғызу, сондай-ақ алдыңғы есiк арқылы отырғызу құқығын мүгедектер, зейнеткерлер, жүктi әйелдер, мектеп жасына дейiнгi балалары бар жолаушылар пайдаланады.
188. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық және қала маңындағы тұрақты тасымалдау маршруттарында пайдаланылатын автобустардың салонында мүгедектер, зейнеткерлер, жүктi әйелдер, мектеп жасына дейiнгi балалары бар жолаушылар басым отыру үшiн 4-тен 8 орынға дейiн (олардың паспорттық сыйымдылығына байланысты) бөлiнедi.

189. При наличии на маршруте регулярных городских (сельских) автомобильных перевозок пассажиров и багажа остановочных пунктов "по требованию" пассажирам следует заблаговременно извещать водителя (кондуктора) о необходимости остановки на указанном остановочном пункте. При нахождении пассажиров на таком остановочном пункте водитель делает остановку для их посадки.
190. Проезд пассажиров по маршрутам регулярных городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа исключает:
1) вход и выход из автобуса, микроавтобуса до полной его остановки или во время движения;
2) препятствование открытию и закрытию дверей автобуса;
3) отвлечение водителя разговорами во время движения автотранспортного средства;
5) порчу внутреннего оборудования и оснащения салона автобуса, микроавтобуса;
6) курение, мусор, распитие спиртных напитков;
7) перевозку огнеопасных, взрывчатых, отравляющих, легковоспламеняющихся, ядовитых, едких и зловонных веществ, огнестрельного оружия без чехлов и сопроводительных документов, а также предметов и вещей, запрещенных к перевозке, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
191. На маршрутах регулярных городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа разрешается перевозка пассажиров и наполнение салона автобусов, микроавтобусов в соответствии с их паспортной вместимостью, установленной предприятием-изготовителем:
1) в автобусах стоя и сидя в количестве, не превышающем его полной паспортной вместимости;
2) в микроавтобусах только сидя в количестве, не превышающем числа мест для сидения.
4. Провоз ручной клади и багажа
192. На маршрутах регулярных городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа разрешается провозить в салоне автобуса, микроавтобуса без дополнительной оплаты одно место ручной клади размером до 60х40х20 см и весом не более 20 кг, а также одну пару лыж в чехле, детскую коляску или санки (только в автобусах).
193. Провоз ручной клади, превышающей размеры, указанные в пункте 192 настоящих Правил, разрешается только на накопительных площадках автобусов и за дополнительную плату, в соответствии с действующим тарифом.
194. Упаковка и перевозка ручной клади должны исключать возможность причинения какого-либо ущерба (загрязнения или повреждения) другим пассажирам и оснащению салона автобуса, микроавтобуса.
195. На маршрутах регулярных городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа разрешается бесплатно перевозить мелких животных и птиц, помещенных в закрытые клетки или в сумках.

189. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) тұрақты тасымалдау маршрутында "сұрау бойынша" аялдама пункттерi болған кезде, жолаушылар жүргiзушiге (кондукторға) көрсетiлген аялдама пунктiнде тоқтау қажеттiгi туралы алдын ала хабарлауы керек. Осындай аялдама пунктiнде жолаушылар тұрған кезде, жүргiзушi оларды отырғызу үшiн аялдама жасауы тиiс.
190. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдаудың маршруттары бойынша жолаушылар жол жүргенде:
1) автобустан, шағын автобустан ол толық тоқтағанға дейiн немесе қозғалыс кезiнде шығуға және кiруге;
2) автобустың есiктерiнiң ашылуы мен жабылуына кедергi жасауға;
3) жүргiзушiнi автокөлiк құралының қозғалысы кезiнде әңгiмемен алаңдатуға;
4) автобустың, шағын автобустың салонының iшкi жабдығы мен жарағын бүлдiруге;
5) темекi тартуға, қоқсытуға, спирт iшiмдiктерiн iшуге;
6) от қауiптi, жарылғыш, улағыш, жеңiл тұтанатын, улы, өткiр және күлiмсi иiстi заттарды, құндағы және iлеспе құжаттары жоқ дәрiмен атылатын қаруды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасымен тасымалдауға тыйым салынған заттар мен бұйымдарды тасымалдауға жол берiлмеуi тиiс.
191. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдаудың маршруттарында:
1) автобустарда тұрып және отырып, олардың толық паспорттық сыйымдылығынан аспайтын мөлшерде;
2) шағын автобустарда отырып қана, отыратын орындар санынан аспайтын мөлшерде, олардың жасаушы кәсiпорын белгiлеген паспорттық сыйымдылығына сәйкес жолаушыларды тасымалдауға және автобустардың, шағын автобустардың салонын толтыруға рұқсат етiледi.
4. Қол жүгi мен багажды алып жүру
192. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдау маршруттарында автобустың, шағын автобустың салонында өлшемi 60х40х20 см дейiнгi бiр орын қол жүгiн, сондай-ақ қабы бар бiр жұп шаңғыны, бала арбасын немесе шанасын қосымша ақысыз алып жүруге рұқсат етiледi (автобустарда ғана).
193. Осы Қағиданың 192-тармағында көрсетiлген өлшемдерден асатын қол жүгiн автобустардың топталу алаңшаларында ғана және қолданылып жүрген тарифке сәйкес қосымша ақы үшiн алып жүруге рұқсат етiледi.
194. Қол жүгiнiң орамасы мен тасымалдануы басқа жолаушыларға және автобус, шағын автобус салонының жарағына қандай да болмасын залал келтiру (ластау немесе зақымдау) мүмкiндiгiн толық болдырмауы тиiс.
195. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдау маршруттарында жабық торларға немесе сумкаларға салынған ұсақ жануарлар мен құстарды тегiн тасымалдауға рұқсат етiледi.

196. Собаки перевозятся в автобусах на накопительных площадках, с намордником и на поводке.
197. В автобусах, используемых при осуществлении регулярных пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, а также регулярных городских (сельских) автомобильных перевозок пассажиров и багажа в экспрессном режиме, и имеющих багажное отделение, пассажирам разрешается провозить с собой багаж в багажном отделении размером не более 120х60х40 см каждого места за дополнительную плату в соответствии с установленным тарифом.
198. На принятый к перевозке багаж в городском (сельском) сообщении пассажиру выдается разовый контрольный билет, в пригородном сообщении - багажная квитанция.
199. При сдаче багажа к перевозке пассажир может объявить его ценность с уплатой установленного сбора. При этом в багажной квитанции делается соответствующая запись.
5. Оплата проезда и провоза багажа в
городском (сельском) и пригородном сообщениях
200. Оплата проезда, провоза багажа на маршрутах регулярных городских (сельских) автомобильных перевозок пассажиров и багажа производится пассажиром наличными деньгами кондуктору (водителю) или через систему электронной оплаты за проезд.
201. Факт оплаты проезда, провоза ручной клади сверх установленной нормы и багажа в городском (сельском) сообщении за наличные деньги фиксируется выдачей пассажиру проездных документов (билетов).
Сноска. Пункт 201 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
202. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
203. Разовый контрольный билет действителен только при поездке по одному маршруту, в одном направлении, независимо от расстояния, проезжаемого пассажиром.
204. В случае возникновения обстоятельств, при которых автобус, микроавтобус не продолжает движение по маршруту по техническим причинам, выданные пассажирам разовые контрольные билеты являются действительными для проезда на другом автобусе, микроавтобусе этого же маршрута.
205. Оплата проезда и провоза багажа на маршрутах регулярных пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа производится пассажиром в кассу автовокзала, автостанции, пункта обслуживания пассажиров при осуществлении поездки из начального пункта маршрута или кондуктору (водителю) при посадке на промежуточном пункте маршрута в соответствии с тарифом, утверждаемым местным исполнительным органом.

196. Иттер автобустарда топталу алаңшаларында ғана тұмылдырықпен және қарғы баумен тасымалдануы мүмкiн.
197. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қала маңындағы тұрақты тасымалдауын, сондай-ақ жедел режимдегi жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) тұрақты тасымалдауын жүзеге асыру кезiнде пайдаланылатын және багаж бөлiмшесi бар автобустарда жолаушыларға өзiмен бiрге багаж бөлiмшесiнде әрбiр орынның өлшемi 120х60х40 см аспайтын багажды белгiленген тарифке сәйкес қосымша ақы үшiн алып жүруге рұқсат етiледi.
198. Жолаушыға тасымалдауға қабылданған багажына қалалық (ауылдық) қатынаста – бiр жолғы бақылау билетi, қала маңындағы қатынаста багаж түбiртегi берiледi.
199. Багажды тасымалдауға тапсыру кезiнде жолаушы белгiленген алымды төлеу арқылы оның бағасын көрсетуi мүмкiн. Бұл ретте багаж түбiртегiне тиiстi жазу жазылады.
5. Қалалық (ауылдық) және қала маңындағы қатынастағы
жол жүру және багажды алып жүру төлемi
200. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) тұрақты тасымалдаудың маршруттарында жол жүру, багаж алып жүру төлемi жолаушы қолма-қол ақшамен кондукторға (жүргiзушiге) беру немесе жүру үшiн электрондық төлеу жүйесi арқылы жасалады.
201. Қалалық (ауылдық) қатынастағы қолма-қол ақшаға жол жүру, белгіленген нормадан артық қол жүгін, сондай-ақ багажды алып жүру төлемінің фактісі жолаушыға жол жүру құжатын (билетін) берумен белгіленеді.
Ескерту. 201-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
202. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
203. Бiр жолғы бақылау билетi бiр маршруттағы, жолаушы жүрiп өткен қашықтыққа қатыссыз бiр маршрут бойынша сапар кезiнде ғана жарамды.
204. Техникалық себептер бойынша автобус, шағын автобус маршрут бойынша қозғалысты жалғастыруы мүмкiн емес жағдайлар туындаған  жағдайда, жолаушыларға берiлген бiр жолғы бақылау билеттерi осы маршруттың басқа автобусында, шағын автобусында жол жүру үшiн жарамды болып табылады.
205. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қала маңындағы тұрақты тасымалдау маршруттарында жол жүру және багажды алып жүру төлемiн жолаушы маршруттың бастапқы пунктiнен сапарды жүзеге асыру кезiнде автовокзалдың, автостанцияның, жолаушыларға қызмет көрсету пунктінің кассасына немесе маршруттың аралық пунктiнде отырғызу кезiнде кондукторға (жүргiзушiге) жергілікті атқарушы орган бекітетін тарифке сәйкес төлейдi.

Сноска. Пункт 205 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
206. Факт оплаты проезда в пригородном сообщении фиксируется выдачей пассажиру проездного документа (билета), содержащего следующую информацию:
1) серию и номер билета;
2) пункты отправления и назначения;
3) оплаченную стоимость проезда;
4) дату и время поездки.
207. Факт оплаты провоза багажа фиксируется выдачей пассажиру багажной квитанции, содержащей следующую информацию:
1) номер квитанции;
2) пункты отправления и назначения;
3) количество мест багажа;
4) ценность багажа (в случае объявления ее пассажиром);
5) оплаченную стоимость провоза багажа;
6) дату и время поездки.
208. Продажа проездных билетов длительного пользования на определенный календарный срок производится предварительно, в установленных местным исполнительным органом пунктах продажи, а также перевозчиками - через кондукторов или водителей.
Продажа льготных проездных билетов длительного пользования производится по предъявлении покупателем документов, подтверждающих их льготы.
209. Проездные билеты длительного пользования, предназначенные для поездок в городском (сельском) сообщении, не действительны на маршрутах регулярных пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
210. Действие проездных билетов длительного пользования не распространяется на провоз багажа и ручной клади сверх установленной нормы.
211. Пассажир, имеющий проездной билет длительного пользования предъявляет его кондуктору (водителю) при посадке в автобус, микроавтобус.
212. Если пассажир пользуется льготным проездным билетом длительного пользования, то он предъявляет также документ, подтверждающий его право на льготу.
Глава 6. Регулярные межрайонные (междугородные внутриобластные)
автомобильные перевозки пассажиров и багажа
1. Общие положения
213. Регулярные межрайонные (междугородные внутриобластные), автомобильные перевозки пассажиров и багажа осуществляются по утвержденной местными исполнительными органами маршрутной сети, которая формируется на основании анализа пассажиропотоков, необходимости обеспечения транспортной доступности жителям отдаленных сельских населенных пунктов, а также по предложениям граждан и организаций.
214. Построение маршрутных сетей регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных), автомобильных перевозок пассажиров и багажа осуществляется на основе следующих принципов:
1) обеспечения потребностей населения в перевозках;

Ескерту. 205-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
206. Қала маңындағы қатынаста жол жүру төлемiнiң айғағы, жолаушыға мынадай ақпаратты:
1) билеттiң сериясы мен нөмiрi;
2) жөнелту және бару пункттерi;
3) төленген жол жүру құны;
4) жол жүру күнi мен уақыты бар жол жүру құжатын (билетiн) берумен белгiленедi.
207. Багажды алып жүру төлемiнiң айғағы жолаушыға мынадай ақпаратты:
1) түбiртектiң нөмiрi;
2) жөнелту және бару пункттерi;
3) багаж орындарының саны;
4) багаждың құндылығы (жолаушы оны жариялаған жағдайда);
5) төленген багаж алып жүру құны;
6) жол жүру күнi мен уақыты бар багаж түбiртегiн берумен белгiленедi.
208. Ұзақ пайдаланудағы жол жүру билеттерiн сатуды алдын ала, жергiлiктi атқарушы органдар белгiлеген сату орындарында, сондай-ақ тасымалдаушылар кондукторлар немесе жүргiзушiлер арқылы жүргiзедi.
Жеңiлдiктi көп реттiк жол жүру билеттерiн сату сатып алушының өзiнiң жеңiлдiктерiн растайтын құжаттарын көрсетуi бойынша жүргiзiледi.
209. Қалалық (ауылдық) қатынастағы сапарларға арналған ұзақ пайдаланудағы жол жүру билеттерi жолаушылар мен багажды автомобильмен қала маңы тұрақты тасымалдаудың маршруттарында жарамсыз.
210. Ұзақ пайдаланудағы жол жүру билеттерiнiң қолданылуы белгiленген нормадан артық қол жүгiн және багажды алып жүруге тарамайды.
211. Ұзақ пайдаланудағы жол жүру билетi бар жолаушы оны кондукторға (жүргiзушiге) автобусқа, шағын автобусқа мiнген кезде көрсетедi.
212. Егер жолаушы жеңiлдiктi ұзақ пайдаланудағы жол жүру билетiн пайдаланса, онда сонымен қатар ол жеңiлдiкке құқығын растайтын құжатты ұсынады.
6-тарау. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық
(қалааралық облысiшiлiк) тұрақты тасымалдау
1. Жалпы ережелер
213. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысiшiлiк) тұрақты тасымалдау жергiлiктi атқарушы органдар бекiткен маршрут желiсi бойынша жүзеге асырылады, ол жолаушылар легін талдау, шалғай ауылдық елдi мекендердiң тұрғындарына көлiк жеңiлдiгiн қамтамасыз ету негiзiнде, сондай-ақ азаматтар мен ұйымдардың ұсыныстары бойынша жасалады.
214. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысiшiлiк) тұрақты тасымалдаудың маршруттық желiлерiн салу мынадай қағидаттардың негiзiнде жүзеге асырылады:
1) халықтың тасымалдауға мұқтаждығын қамтамасыз ету;

2) максимально возможного охвата всех близлежащих населенных пунктов на пути следования маршрута;
3) использования для работы на маршрутах оптимального количества и типа (класса) автобусов, микроавтобусов в целях повышения качества и безопасности перевозок, а также снижения количества экологически вредных выбросов.
215. В случаях безостановочного движения по маршруту более четырехсот километров перевозчик предусматривает технологические остановки не менее десяти минут для отдыха и обеспечения нужд пассажиров. Подсадка пассажиров на технологических остановках запрещается.
2. Требования к обустройству маршрутов регулярных
межрайонных (междугородных внутриобластных), автомобильных
перевозок пассажиров и багажа
216. Маршруты регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных), автомобильных перевозок пассажиров и багажа прокладываются по автомобильным дорогам республиканского и местного значений, имеющих категории не ниже V.
217. При протяженности маршрутов свыше 100 км их прокладка учитывает наличие телефонной связи по пути следования. При невозможности удовлетворения этому требованию перевозчики, обслуживающие такие маршруты, дополнительно обеспечивают автобусы надежной мобильной связью.
218. Промежуточные остановочные пункты регулярных маршрутов межрайонных (междугородных внутриобластных), внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, расположенные в городах и крупных сельских населенных пунктах, должны находиться на автовокзалах, автостанциях, пунктах обслуживания пассажиров.
Сноска. Пункт 218 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
219. Промежуточные остановочные пункты регулярных маршрутов межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа, расположенные в населенных пунктах, где отсутствуют автовокзалы, автостанции или пункты обслуживания пассажиров, оборудуются в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Сноска. Пункт 219 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок осуществления регулярных межрайонных (междугородных
внутриобластных), автомобильных перевозок пассажиров и багажа
220. При посадке в автобус, микроавтобус, троллейбус у пассажира проверяется наличие проездного документа (билета). На автовокзалах, автостанциях проверку осуществляет дежурный по посадке, а на пунктах обслуживания пассажиров и остановочных пунктах, где таких дежурных нет – водители или контролеры.
Если пассажир приобрел электронный проездной документ (билет), то достаточным основанием для права воспользоваться поездкой являются электронный проездной документ (билет) или документ, удостоверяющий личность.

2) маршруттың жүру жолындағы барлық жақын жатқан елдi мекендердi қамтудың барынша мүмкiндiгi;
3) тасымалдаудың сапасы мен қауiпсiздiгiн арттыру, сондай-ақ экологиялық зиянды қалдықтардың мөлшерiн төмендету мақсатында маршруттарда жұмыс iстеу үшiн автобустардың, шағын автобустардың оңтайлы саны мен үлгiсiн (класын) пайдалану.
215. Маршрут бойынша 400 километрден астам тоқтаусыз жүрген жағдайда тасымалдаушы жолаушылардың демалуы және қажеттiлiктерiн қамтамасыз ету үшiн кемiнде он минут технологиялық аялдаулар көздеу тиiс. Технологиялық аялдауларда қосымша жолаушыларды отырғызуға тыйым салынады.
2. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық
облысішілік) тұрақты тасымалдаудың маршруттарын жайғастыруға
қойылатын талаптар
216. Жолаушылар мен тұрақты тасымалдаудың маршруттары ең төменi V санаты бар республикалық және жергiлiктi маңызы бар автомобиль жолдары бойынша жасалады.
217. Маршруттардың ұзақтығы 100 км артық кезде, оларды жасау жүру жолы бойынша телефон байланысының болуы ескеріледі. Осы талапты қанағаттандыру мүмкiн болмаған кезде, осындай маршруттарға қызмет көрсететiн тасымалдаушылар автобустарды сенiмдi ұялы байланыспен қосымша жабдықтайды.
218. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысiшiлiк), ауданiшiлiк тұрақты тасымалдау маршруттарының қалаларда және iрi ауылдық елдi мекендерде орналасқан аралық аялдау пункттерi автовокзалдарда, автостанцияларда, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінде болуы тиiс.
Ескерту. 218-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
219. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысiшiлiк) тұрақты тасымалдау маршруттарының автовокзалдары, автостанциялары, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері жоқ елді мекендерде орналасқан аралық аялдама пункттерi осы Қағиданың талаптарына сәйкес жабдықталады.
Ескерту. 219-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
3. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық
облысішілік) тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру тәртібі
220. Автобусқа, шағын автобусқа, троллейбусқа отырғызу кезiнде жолаушының жол жүру құжатының (билетiнiң) болуы тексерiледi. Автовокзалдарда, автостанцияларда тексеруді отырғызу бойынша кезекшi, ал жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінде және осындай кезекшiлер жоқ аялдама пункттерiнде – жүргiзушiлер немесе кондукторлар жүзеге асырады.
Егер жолаушы электрондық жол жүру құжатын (билетті) сатып алса, онда электрондық жол жүру құжаты (билет) немесе жеке басты куәландыратын құжат сапарды қолдану құқығы үшін жеткілікті негіздеме болып табылады.

Сноска. Пункт 220 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
221. Билеты на проезд по маршруту межрайонных (междугородных внутриобластных), автомобильных перевозок пассажиров и багажа являются действительными только на указанный в них день и номер рейса.
222. Пассажиры сохраняют проездные документы (билеты), за исключением электронного проездного документа (билета), в течение всего времени поездки и предъявляют для проверки по первому требованию лиц, уполномоченных осуществлять контроль за их наличием в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 222 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
223. Пассажир занимает место в автобусе согласно указанному в билете номеру. При перевозке исключается перевозка пассажиров в количестве, превышающем количество мест для сидения автобуса.
224. В случае следования с пассажиром нескольких детей в возрасте до 7 лет каждому из них, предоставляется отдельное место.
225. При осуществлении поездки на маршрутах межрайонных (междугородных внутриобластных), автомобильных перевозок пассажиров и багажа исключается:
1) внесение исправлений в проездные документы;
2) провоз багажа в салоне автобуса, микроавтобуса;
3) курение, мусор, распитие спиртных напитков;
4) отвлечение водителя разговорами, а также хождение по салону во время движения автобуса;
5) перевозка огнеопасных, взрывчатых, отравляющих, легковоспламеняющихся, ядовитых, едких и зловонных веществ, огнестрельного оружия без чехлов и сопроводительных документов, а также предметов и вещей, которые наносят ущерб (загрязнение или повреждение) пассажирам либо оборудованию или оснащению салона автобуса.
4. Провоз ручной клади и багажа
226. На маршрутах регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных), автомобильных перевозок пассажиров и багажа в салоне автобуса пассажирам разрешается перевозить бесплатно одно место ручной клади размером не более 60х40х20 см и весом не более 35 кг, а также мелких животных и птиц в клетках.
227. Упаковка и перевозка ручной клади должны полностью исключать возможность причинения какого-либо ущерба (загрязнения или повреждения) другим пассажирам и оснащению салона автобуса.
228. Пассажирам разрешается провозить в багажном отделении автобуса багаж при оплате провоза каждого багажного места в соответствии с установленной стоимостью его провоза от пункта посадки до пункта назначения. Пассажир может провозить ручную кладь в багажном отделении автобуса.

Ескерту. 220-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
221. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік) тасымалдау маршруты бойынша жол жүру билеттерi, оларда көрсетiлген күн мен рейстiң нөмiрiне ғана жарамды болып табылады.
222. Жолаушылар жол, электрондық жол жүру құжатынан (билеттен) басқа жүру құжаттарын (билеттердi) бүкіл сапар уақыты бойы сақтайды және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың болуын бақылауды жүзеге асыруға уәкiлеттi адамдардың бiрiншi талабы бойынша тексеру үшiн көрсетедi.
Ескерту. 222-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
223. Жолаушы билетте көрсетiлген нөмiрге сәйкес автобуста орын алады. Тасымалдау кезiнде жолаушыларды, автобустың отыратын орындар санынан асатын мөлшерде тасымалдауға жол берiлмейдi.
224. Жолаушымен 7 жасқа дейiнгi бiрнеше бала жүрген жағдайда, олардың әрқайсысына жеке орын берiледi.
225. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік) тасымалдаудың маршруттарында сапарды жүзеге асыру кезiнде:
1) жол жүру құжаттарына қандай да болмасын түзетулер енгiзуге;
2) автобустың, шағын автобустың салонында багаж алып жүруге;
3) темекi тартуға, қоқсытуға, спирт iшiмдiктерiн iшуге;
4) жүргiзушiнi әңгiмемен алаңдатуға, сондай-ақ автобустың қозғалысы кезiнде салон iшiнде жүруге;
5) от қауiптi, жарылғыш, улағыш, жеңiл тұтанатын, улы, уытты және күлiмсi иiстi заттарды, құндағы және дәрiмен атылатын iлеспе құжаттары жоқ қаруды, сондай-ақ жолаушыларға, не автобус салонының жабдығына немесе жарағына залал (ластау немесе зақымдау) келтiруi мүмкiн заттар мен бұйымдарды тасымалдауға жол берiлмейдi.
4. Қол жүгi мен багажды алып жүру
226. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік) тұрақты тасымалдаудың маршруттарында жолаушыларға автобустың салонында тегiн, өлшемi 60х40х20 см аспайтын және салмағы 35 кг аспайтын бiр орын қол жүгiн, сондай-ақ ұсақ жануарлар мен құстарды торлармен тасымалдауға рұқсат етiледi.
227. Қол жүгiнiң буып-түйiлуi мен тасымалдануы басқа жолаушылар мен автобус салонының жабдығына қандай да болмасын залал (ластану немесе зақымдану) келтiру мүмкiндiгiн толық болдырмауы тиiс.
228. Жолаушыларға автобустың багаж бөлiмшесiнде отырғызу орнынан жеткiзу орнына дейiн оны алып жүрудiң белгiленген құнына сәйкес әрбiр багаж орнын алып жүру ақысын төлеп багажды алып жүруге рұқсат етiледi. Жолаушы қол жүгiн автобустың багаж бөлiмшесiнде алып жүре алады.

229. Багаж сдается в исправной упаковке. На принятый к перевозке багаж пассажиру выдается багажная квитанция.
230. При сдаче багажа к перевозке пассажир может объявить его ценность с уплатой установленного сбора. При этом в багажной квитанции делается соответствующая запись.
231. При обнаружении утери, недостачи или повреждения (порчи) багажа составляется два экземпляра акта с участием владельца багажа, представителя перевозчика или водителя и сотрудника правоохранительных органов или представителя местных исполнительных органов.
В акте указывается фамилия, имя, отчество и адрес владельца, количество принятых и выданных мест, наименование утерянного предмета или характер его повреждения, сумма объявленной ценности, если она была оформлена документально.
Один экземпляр акта вручается владельцу багажа.
232. Багаж, принятый к перевозке, считается утраченным, если это признано перевозчиком или если этот багаж не прибыл в пункт назначения перевозки в течение 7 календарных дней по истечении срока доставки.
233. Перевозчик несет ответственность за утрату, недостачу и повреждение (порчу) багажа в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Перевозка багажа в багажных автомобилях
234. На маршрутах регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных), автомобильных перевозок пассажиров и багажа, где перевозчиком организовано движение багажных автомобилей, пассажиры могут сдавать багаж для перевозки в багажном автомобиле.
Прием багажа к перевозке в багажном автомобиле на промежуточных остановочных пунктах производится при предъявлении пассажиром проездных документов (билетов) на проезд по соответствующему маршруту.
235. Сдаваемый к перевозке багаж по своим свойствам и упаковке не затрудняет погрузку и размещение в багажном автомобиле, а также не причинят вред багажу других пассажиров. Тара и упаковка обеспечивает целостность и сохранность багажа в течение всей перевозки.
236. Пассажир, желающий отправить багаж в багажном автомобиле, предъявляет его к сдаче заблаговременно - не позднее 10 минут до отправления автобуса.
237. Багаж в неисправной упаковке к перевозке в багажном автомобиле не принимается. Багаж, упаковка которого имеет такие недостатки, которые не вызывают опасений утраты или порчи багажа, принимается к перевозке с отметкой об этих недостатках в багажной квитанции.
238. При приеме багажа к перевозке в багажном автомобиле пассажиру выдается багажная квитанция.
239. Багаж, перевозимый в багажном автомобиле, выдается в пункте назначения предъявителю багажной квитанции.

229. Багаж жарамды орамада тапсырылады. Жолаушының тасымалдауға қабылданған багажына багаж түбiртегi берiледi.
230. Багажды тасымалдауға тапсыру кезiнде жолаушы оның бағасын белгiленген алым төлеу арқылы көрсетуi мүмкiн. Бұл ретте багаж түбiртегiне тиiстi жазу жасалады.
231. Багаждың жоғалуы, жетiспеуi немесе зақымдануы байқалған кезде багаж иесiнiң, тасымалдаушы өкiлiнiң немесе жүргiзушiнiң және құқық қорғау органдары қызметкерiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдар өкiлiнiң қатысуымен актiнің екi данасы жасалады.
Актiде иегердiң тегi, аты, әкесiнiң аты және мекен-жайы, қабылданған және берiлген орындардың саны, жоғалған заттың атауы немесе оның зақымдану сипаты, көрсетiлген бағаның, егер ол құжат жүзiнде ресiмделген болса, сомасы көрсетiледi.
Актiнiң бiр данасы багаж иесiне тапсырылады.
232. Тасымалдауға қабылданған багаж, егер оны тасымалдаушы мойындаса немесе багаж тасымалдаудың тағайындалған жеткiзу мерзiмi өткеннен кейiн күнтiзбелiк 7 күн iшiнде келмесе жоғалған деп есептеледi.
233. Тасымалдаушы багаждың жоғалғаны, жетiспегенi және зақымдалғаны (бүлiнгенi) үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
5. Багаж автомобильдерiмен багажды тасымалдау
234. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік) тұрақты тасымалдаудың маршруттарында тасымалдаушы багаж автомобильдерiнiң қозғалысын ұйымдастырған жерлерде жолаушылар багажды багаж автомобилiнде тасымалдау үшiн тапсыруы мүмкiн.
Аралық аялдама пункттерiнде багажды багаж автомобилiнде тасымалдауға қабылдау жолаушы тиiстi маршрут бойынша жол жүру құжаттарын (билеттерiн) көрсету кезiнде жүргiзiледi.
235. Тасымалдауға тапсырылатын багаж өзiнiң сипаты мен орамасы бойынша багаж автомобилiне тиеудi және орналастыруды қиындатпауы, сондай-ақ басқа жолаушылардың багажына зиян келтiрмеуi тиiс. Ыдыс пен орама барлық тасымал бойы багаждың бүтiндiгi мен сақталуын қамтамасыз етуi тиiс.
236. Багажды багаж автомобилiмен жiберуге тiлек бiлдiрген жолаушы оны тапсыруға алдын ала - автобус жөнелтiлгенге дейiн 10 минуттан кешiктiрмей ұсынады.
237. Багаж автомобилiнде тасымалдауға жарамсыз орамадағы багаж қабылданбайды. Орамасының, багаждың жоғалу немесе бүлiну қаупiн туғызбайтын осындай кемшiлiктерi бар багаж, багаж түбiртегiндегi осы кемшiлiктер туралы белгi арқылы тасымалдауға қабылдануы мүмкiн.
238. Багаж автомобилiнде тасымалдауға багажды қабылдау кезiнде жолаушыға багаж түбiртегi берiледi.
239. Багаж автомобилiнде тасымалданатын багаж бару пунктiнде багаж түбiртегiн көрсетушiге берiледi.

240. Принятый к перевозке багажным автомобилем багаж доставляется в пункт назначения не позднее дня прибытия пассажира в этот пункт по расписанию.
241. Багаж, невостребованный пассажиром в пункте назначения, передается перевозчиком на ответственное хранение, за которое владельцу багажа предъявляется соответствующая плата. Место хранения багажа выбирается по усмотрению перевозчика.
242. Перевозчик, принявший багаж к перевозке, обеспечивает его сохранность с момента принятия багажа к перевозке и до выдачи его пассажиру (лицу, уполномоченному на получение багажа) или, в случае не востребования багажа, до сдачи его в камеру хранения.
243. Определение утраты, недостачи и повреждения (порчи) багажа, принятого к перевозке багажным автомобилем, порядок и размеры возмещения перевозчиком ущерба определяется согласно пунктам 235238 настоящих Правил.
6. Оплата проезда и провоза багажа на маршрутах регулярных
межрайонных (междугородных внутриобластных), автомобильных
перевозок пассажиров и багажа
244. Оплата проезда и провоза багажа по маршрутам международных, междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных), пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа производится пассажирами в кассу автовокзала, автостанции, пункта обслуживания пассажиров, а на промежуточных остановочных пунктах маршрутов – кондуктору (водителю) непосредственно при посадке в автобус до его отправления от остановочного пункта.
Оплата проезда по маршрутам международных, междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных), в пригородных сообщениях может производиться через пассажирское агентство или информационную систему по продаже электронных билетов.
Сноска. Пункт 244 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
245. Если пассажир приобретает проездной документ (билет) на бумажном носителе, то факт оплаты проезда фиксируется выдачей пассажиру проездного документа (билета), содержащего следующую информацию:
1) серию и номер билета;
2) пункты отправления и назначения;
3) оплаченную стоимость проезда, с указанием комиссионного и страхового сборов;
4) дату выдачи билета;
5) дату и время отправления автобуса из начального пункта;
6) номер рейса;
7) номер посадочного места пассажира.
Сноска. Пункт 245 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

240. Багаж автомобилiмен тасымалдауға қабылданған багаж бару пунктiне, жолаушының осы пунктке кесте бойынша келген күнiнен кешiктiрмей жеткiзiледі.
241. Бару пунктiнде жолаушы талап етпеген багаж жауапты сақталу үшiн тасымалдаушыға берiледi, ол үшiн багаждың иесiнен тиiстi ақы талап етiледi. Багажды сақтау орны тасымалдаушының қарауы бойынша таңдалады.
242. Багажды тасымалдауға қабылдаған тасымалдаушы, багажды тасымалдауға қабылдаған сәттен бастап және оны жолаушыға (багажды алуға уәкiлеттi адамға) бергенге дейiн немесе багаж талап етiлмеген жағдайда, оны сақтау камерасына тапсырғанға дейiн сақталуын қамтамасыз етедi.
243. Багаж автомобилiмен тасымалдауға қабылданған багаждың жоғалуын, жетiспеуiн және зақымдануын (бүлiнуiн) анықтау, тасымалдаушының залалды өтеу тәртiбi мен өлшемдерi осы Қағиданың 235-238-тармақтарына сәйкес белгiленедi.
6. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық
(қалааралық облысішілік) тұрақты тасымалдаудың маршруттарында
жол жүру және багажды алып жүру төлемi
244. Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысiшiлiк), қала маңы тасымалдаудың маршруттары бойынша жол жүру және багажды алып жүру төлемiн жолаушылар автовокзалдың, автостанцияның, жолаушыларға қызмет көрсету пунктінің кассасына, ал маршруттардың аралық аялдама пункттерiнде кондукторға (жүргiзушiге) тiкелей автобусқа отырғызу кезiнде, ол аялдама пунктiнен жөнелтiлгенге дейiн төлейдi.
Халықаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық төлеу де (қалааралық облысішілік), қала маңы маршруттары бойынша жол жүруге төлем жолаушылар агенттігі немесе электрондық билеттерді сату бойынша ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 244-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
245. Егер жолаушы жол жүру құжатын (билетті) қағаз жеткізгіште сатып алса, онда жол жүру төлемiнiң фактiсi жолаушыға мынадай ақпаратты қамтитын жүру құжатын (билетті) берумен белгiленедi:
1) билеттiң сериясы мен нөмiрi;
2) жөнелту және бару пункттерi;
3) комиссиялық және сақтандыру алымдары көрсетiлген төленген жол жүру құны;
4) билеттiң берiлген күнi;
5) бастапқы пункттен автобустың жөнелтiлген күнi мен уақыты;
6) рейстiң нөмiрi;
7) жолаушының отыру орнының нөмiрi.
Ескерту. 245-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

245-1. Фактом оплаты проезда при приобретении проездного документа (билета) с помощью средств связи является наличие информации в системе электронной продажи билетов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 245-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
246. Факт оплаты провоза багажа фиксируется выдачей пассажиру багажной квитанции.
247. Если билет приобретается пассажиром в пути следования на промежуточных остановочных пунктах маршрута, расположенных вне автовокзала, автостанции, пункта обслуживания пассажиров, то кондуктор (водитель) проставляет в билете номер рейса, начальный и конечный пункты следования пассажира, оплаченную стоимость проезда, номер посадочного места, дату и время отправления, а также делает соответствующую запись в билетно-учетном листе.
Сноска. Пункт 247 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Регулярные междугородные межобластные
(включая столицу и город республиканского значения)
автомобильные перевозки пассажиров и багажа
1. Общие положения
248. Регулярные междугородные межобластные (включая столицу и город республиканского значения) автомобильные перевозки пассажиров и багажа организуются местными исполнительными органами по инициативе уполномоченного органа в области автомобильного транспорта.
249. Регулярные междугородные, межобластные (включая столицу и город республиканского значения) автомобильные перевозки пассажиров и багажа осуществляются перевозчиками, победившими в конкурсе на право обслуживания маршрутов указанных перевозок пассажиров и багажа и получившими свидетельство на право их обслуживания, по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, на основании договоров, заключаемых между перевозчиками и соответствующими местными исполнительными органами.
Сноска. Пункт 249 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
249-1. Внесение изменений и дополнений в свидетельство по подвижному составу допускается органом, выдавшим данное свидетельство, при обращении перевозчика и с условием того, что:
1) заменяемый подвижной состав является аналогичного класса и года выпуска (или выше);
2) дополняемый подвижной состав в основной состав свидетельства не ниже класса и года выпуска подвижного состава, ранее указанного в качестве основного состава;

245-1. Байланыс құралдары арқылы жол жүру құжатын (билетті) сатып алу кезінде жол жүруді төлеу фактісі билеттерді электрондық сату жүйесінде ақпараттың бар болуы болып табылады.
Ескерту. Қағида 245-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
246. Багажды алып жүру төлемінің фактісі жолаушыға багаж түбіртегін берумен белгіленеді.
247. Егер жолаушы билеттi жүру жолында маршруттың автовокзалдан, автостанциядан, жолаушыларға қызмет көрсету пунктінен тыс орналасқан аралық аялдама пункттерiнде сатып алса, онда кондуктор (жүргiзушi) билетке рейстiң нөмiрiн, жолаушының бастапқы және соңғы жүру пункттерiн, төленген жол жүру құнын, отыратын орнының нөмiрiн, жөнелтілу күнi мен уақытын қояды, сондай-ақ билет-есепке алу парағында тиiстi жазу жазады.
Ескерту. 247-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
7-тарау. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық
облысаралық (астана мен республикалық маңызы бар қаланы қоса
алғанда) тұрақты тасымалдауы
1. Жалпы ережелер
248. Жолаушылар мен багажды автомобильмен облысаралық (астана мен республикалық маңызы бар қаланы қоса алғанда) тұрақты тасымалдау автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органның бастамасы бойынша жергілікті атқарушы органдармен ұйымдастырылады.
249. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық (астана мен республикалық маңызы бар қаланы қоса алғанда) тұрақты тасымалдауы көрсетілген жолаушылар мен багажды тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығы конкурсында жеңген және тиісті жергілікті атқарушы органдар мен тасымалдаушылар арасында жасалған шарттар негізінде осы Қағиданың 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша оларға қызмет көрсету құқығына куәлік алған тасымалдаушылар жүзеге асырады.
Ескерту. 249-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
249-1. Жылжымалы құрам бойынша куәлiкке өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге тасымалдаушы өтiнiш бергенде және:
1) ауыстырылатын жылжымалы құрамның класы және шығу жылы ұқсас (немесе одан жоғары);
2) куәліктің негізгі құрамына толықтырылатын жылжымалы құрам негізгі құрам ретінде көрсетілген жылжымалы құрамның класы және шығарылған жылынан төмен емес;

3) дополняемый подвижной состав в резервный состав свидетельства не ниже класса и года выпуска подвижного состава, ранее указанного в качестве резервного состава.
Сноска. Правила дополнены пунктом 249-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
250. К обустройству маршрутов регулярных междугородных, межобластных (включая столицу и город республиканского значения) автомобильных перевозок пассажиров и багажа предъявляются требования, предусмотренные в разделе 2 главы 6 настоящих Правил.
251. Проезд, провоз ручной клади и багажа, а также их оплата на маршрутах регулярных междугородных межобластных автомобильных перевозок пассажиров и багажа осуществляются в порядке, установленным разделами 46 главы 6 настоящих Правил.
2. Порядок согласования расписаний движения по
маршрутам регулярных автомобильных перевозок пассажиров
и багажа в междугородном межобластном сообщении
252. По результатам обследования междугородных межобластных маршрутов уполномоченный орган в области автомобильного транспорта составляет рекомендуемые расписания движения по ним и направляет на согласование в местные исполнительные органы каждой области (столицы и города республиканского значения), по территории которой пролегает маршрут.
253. Срок согласования местными исполнительными органами расписаний движения по междугородным межобластным маршрутам составляет не более 5 рабочих дней со дня поступления данных материалов.
Порядок согласования расписаний движения осуществляется в соответствии с пунктами 3638 настоящих Правил.
254. В случае предоставления местными исполнительными органами отличных между собой замечаний по расписаниям движений уполномоченный орган в области автомобильного транспорта вырабатывает компромиссное решение и утверждает данный маршрут.
255. По результатам утвержденного маршрута уполномоченный орган в области автомобильного транспорта вносит его в реестр междугородных межобластных маршрутов.
Глава 8. Регулярные международные автомобильные
перевозки пассажиров и багажа
1. Общие положения
256. Порядок проезда по маршрутам регулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа в части, не урегулированной международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, регламентируется настоящими Правилами и соответствует порядку проезда по маршрутам регулярных междугородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.

3) куәліктің резервті құрамына толықтырылатын жылжымалы құрам резервті құрам ретінде көрсетілген жылжымалы құрамның класы және шығарылған жылынан төмен емес болып табылған жағдайда осы куәлiктi берген орган рұқсат бередi.
Ескерту. Қағида 249-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
250. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық, облысаралық (астана мен республикалық маңызы бар қаланы қоса алғанда) тасымалдаудың маршруттарын жайғастыруға осы Қағиданың 6-тарауының 2-бөлімінде көзделген талаптар қойылады.
251. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық тұрақты тасымалдаудың маршруттарындағы жол жүру, қол жүгі мен багажды алып жүру, сондай-ақ олардың төлемі осы Қағиданың 6-тарауының 4-6-бөлімінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық
қатынасындағы тұрақты тасымалдаудың маршруттары бойынша
қозғалыс кестелерін келісу тәртiбi
252. Қалааралық облысаралық маршруттарды зерттеу нәтижелері бойынша автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган олар бойынша ұсынылатын маршрут схемалары мен қозғалыс кестелерін жасайды және аумағы бойынша маршрут өтетін облыстың (астананың және республикалық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарына келісуге жiбередi.
253. Жергiлiктi атқарушы органдардың қалааралық облысаралық маршруттар бойынша қозғалыс кестелерiн келiсу мерзiмi, осы материалдар оларға келiп түскен сәттен бастап кемiнде 5 жұмыс күнiн құрайды. Қозғалыс кестелерiн келiсу тәртiбi осы Қағиданың 36-38 тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
254. Жергiлiктi атқарушы органдар қозғалыс маршрутының схемасы мен олар бойынша қозғалыстар кестелерi бойынша өзара айырмашылығы бар ескертулер берген жағдайда, автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган тиiстi маршрут бойынша ымыралы шешiм шығарады және осы маршрутты бекітеді.
255. Бекітілген маршрут нәтижелері бойынша автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган оны қалааралық облысаралық маршруттардың тiзiлiмiне енгiзедi.
8-тарау. Жолаушылар мен багажды автомобильмен
халықаралық тұрақты тасымалдау
1. Жалпы ережелер
256. Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тұрақты тасымалдаудың маршруттары бойынша жол жүру тәртiбi Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен реттелмеген бөлiгiнде осы Қағидада регламенттеледі және жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тұрақты тасымалдау маршруттары бойынша жол жүру тәртiбiне сәйкес келедi.

257. При осуществлении регулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа перевозка пассажиров между пунктами на территории Республики Казахстан запрещается.
2. Порядок организации регулярных международных
автомобильных перевозок пассажиров и багажа
258. Для организации регулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа перевозчик согласовывает свое решение осуществлять автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении с партнером (перевозчиком) из другого государства, в которое предполагается осуществление перевозок, и заключает с ним соответствующий договор.
259. Для получения заверенных уполномоченным органом в области автомобильного транспорта схем движения по маршруту и расписания движения по нему, тарифов на перевозку пассажиров и багажа и разрешения на осуществление регулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа согласно приложению 12 к настоящим Правилам (далее - разрешительные документы на международные перевозки), а также продление срока действия разрешительных документов на международные перевозки перевозчик представляет в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта заявку с приложением следующих документов, оформленных в отдельную папку:
1) договора о совместной деятельности с иностранным перевозчиком;
2) копию свидетельства или справку о государственной регистрации юридического лица или предпринимателя, осуществляющего свою деятельность без образования юридического лица;
3) нотариально засвидетельствованную копию лицензии на право осуществления международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
4) копии страховых полисов или договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств и договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
5) сведений о подвижном составе (количество и тип (класс) автобусов), предусматриваемом к использованию на маршруте с приложением копий технических паспортов и свидетельств о прохождении обязательного технического осмотра на текущий период на каждую единицу;
6) копии документов на производственно-техническую базу (собственную или арендованную), расположенную в населенном пункте или пригородной зоне, но в радиусе не более 50 километров от начального пункта маршрута, с подтверждением проведения необходимого комплекса работ по поддержанию подвижного состава в технически исправном состоянии, и копии договора с медицинским работником на осуществление профилактического медицинского освидетельствования;

257. Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасы аумағындағы пункттері арасында жолаушыларды тасымалдау рұқсат етілмейді.
2. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты халықаралық
тасымалдауды ұйымдастыру тәртiбi
258. Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тасымалдауды ұйымдастыру үшiн тасымалдаушы халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру шешiмiн тасымалдауды жүзеге асыру болжанып отырған басқа мемлекеттегi әрiптесiмен келiседi және онымен тиiстi шарт жасасады.
259. Осы Қағидаға 12-қосымшаға сәйкес автомобиль көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган растаған маршрут бойынша қозғалыс схемалары мен ол бойынша қозғалыс кестелерiн, жолаушылар мен багажды тасымалдауға арналған тарифтердi және жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тұрақты тасымалдауды жүзеге асыруға арналған рұқсатты (бұдан әрi – халықаралық тасымалдауға арналған рұқсат құжаттары) алу үшiн, сондай-ақ халықаралық тасымалдауға арналған рұқсат құжаттарының қолданылу мерзiмiн ұзарту үшiн тасымалдаушы автомобиль көлiгi саласындағы уәкiлеттi органға жеке папкаға ресiмделген мына құжаттарды:
1) шетелдiк тасымалдаушымен бiрлескен қызмет туралы шартты;
2) өз қызметiн заңды тұлғаны құрмай жүзеге асыратын заңды тұлғаны немесе кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесiн немесе анықтаманы;
3) жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру құқығына нотариалды расталған лицензия көшірмесін;
4) автокөлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарттарының және тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру сақтандыру полисiнiң немесе шарттарының көшiрмесiн;
5) әрбiр бiрлiкке арналған техникалық паспорттардың және ағымдағы кезеңде міндетті техникалық тексеруден өткенi туралы куәлiктердiң көшiрмелерi қоса берiлген, маршрутта пайдаланылуы көзделетiн жылжымалы құрам туралы мәлiметтердi (автобустардың саны және үлгiсi (класы);
6) жылжымалы құрамды техникалық жарамды күйде күтiп ұстау бойынша жұмыстардың қажетті кешенін жүргізу мүмкіндігін растай отырып, елді мекенде немесе қала маңындағы аймақта, бірақ маршруттың бастапқы пунктінен 50 километрден аспайтын радиуста орналасқан өндірістік-техникалық базаға (жеке немесе жалға алған) құжаттардың көшірмелерін және профилактикалық медициналық куәландыруды жүзеге асыруға медициналық қызметкермен жасасқан шарттың көшірмелерін;

7) расписания движения автобусов по маршруту с указанием места и времени отправления, прибытия и стоянки автобусов, а также расстояний по всем остановочным пунктам и пунктам пропуска через границы государств;
8) схемы маршрута с указанием автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров и технических остановок, автомобильных пунктов пропуска через государственную границу, опасных участков, а также скоростного режима движения автобусов;
9) предлагаемые тарифы на перевозку пассажиров и багажа по остановочным пунктам регулярного международного маршрута в национальной валюте государств регистрации перевозчиков, обслуживающих этот маршрут;
10) графика режима труда и отдыха водителей на протяжении всего регулярного маршрута с указанием времени и места смены водителей автобусов.
Документы, указанные в подпунктах 7)-9) настоящего пункта, подписанные казахстанским и иностранным перевозчиками, заключившими договор об обслуживании регулярного маршрута, и заверенные их печатями, представляются в 4-х экземплярах.
Сноска. Пункт 259 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 21.05.2013 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
260. Заявка на продление срока действия разрешительных документов на международные перевозки с необходимыми документами предоставляется в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта не позднее, чем за 3 месяца до окончания установленного срока действия разрешительных документов на международные перевозки.
261. Уполномоченный орган в области автомобильного транспорта в течение 15 рабочих дней с момента регистрации заявки, при условии наличия полного пакета прилагаемых к заявке документов, направляет компетентным органам государств, по территории которых пролегает маршрут, ходатайство о получении разрешения на открытие маршрута с приложением к нему документов, указанных в подпунктах 1)4)7)10) пункта 259 настоящих Правил, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
262. После получения соответствующих разрешений от компетентных органов иностранных государств, по территории которых пролегает маршрут, перевозчику выдаются разрешительные документы на международные перевозки.
Разрешение по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам оформляется на каждое расписание движения автобуса, микроавтобуса в двух экземплярах.

7) маршрут бойынша автобустардың орны және жөнелтiлу, келу және тұру уақыттары, сондай-ақ барлық аялдама пункттерi мен мемлекеттердiң шекаралары арқылы өткiзу пункттерi бойынша қашықтықтар көрсетiлген қозғалыс кестелерiн;
8) автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері және техникалық аялдамалар, автомобильдерді мемлекеттiк шекара арқылы өткiзу пункттерi, автобустар қозғалысының қауiптi учаскелерi, сондай-ақ жылдамдық режимi көрсетiлген маршрут схемасын;
9) осы маршрутқа қызмет көрсететiн тасымалдаушылар тiркелген мемлекеттердiң ұлттық валютасындағы халықаралық тұрақты маршруттың аялдама пункттерi бойынша жолаушыларды және багажды тасымалдауға ұсынылатын тарифтердi;
10) автобус жүргiзушiлерiнiң ауысым уақыты мен орны көрсетiлген барлық тұрақты маршрут бойындағы еңбек және демалыс режимiнiң кестесi қоса берiлген өтiнiмдi ұсынады.
Осы тармақтың 7)-9) тармақшаларында көрсетiлген тұрақты маршрутқа қызмет көрсету туралы шарт жасасқан қазақстандық және шетелдiк тасымалдаушылар қол қойған және олардың мөрлерiмен расталған құжаттар 4 данада ұсынылады.
Ескерту. 259-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.05.2013 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
260. Қажеттi құжаттар бар халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға арналған рұқсат құжаттарының қолданылу мерзiмiн ұзартуға өтiнiм автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға рұқсат құжаттарының белгiленген қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн 3 айдан кешiктiрмей ұсынылады.
261. Автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган өтiнiм тiркелген сәттен бастап 15 жұмыс күнi iшiнде, өтiнiмге қоса берiлген құжаттардың толық пакетi болған жағдайда, аумағы бойынша маршрут өтетiн мемлекеттердiң құзыреттi органдарына, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, осы Қағиданың 259-тармағының 1)-4), 7)-10) тармақшаларында көрсетiлген құжаттар қоса берiлген маршрут ашуға рұқсат алу туралы өтiнiштi жiбередi.
262. Аумағы бойынша маршрут өтетiн шетел мемлекеттерінің құзыреттi органдарынан тиiстi рұқсаттарды алғаннан кейiн тасымалдаушыға халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға арналған рұқсат құжаттары берiледi.
Осы Қағидаға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсат автобустардың, шағын автобустардың әрбір жүру кестесіне екі данадан ресімделеді.

Сноска. Пункт 262 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
263. Копии прилагаемых к заявке документов в одном экземпляре остаются в уполномоченном органе в области автомобильного транспорта для ведения реестра.
264. В течение 30 календарных дней со дня выдачи разрешения перевозчик представляет в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта копии договоров, заключаемых перевозчиками и администрацией автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 264 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
265. Перевозчики обеспечивают наличие в каждом автобусе на маршруте оригиналов или нотариально засвидетельствованные копии разрешительных документов на международные перевозки.
266. Изменение маршрута, остановочных пунктов, расписания движения, а также закрытие маршрута производится уполномоченным органом в области автомобильного транспорта на основании заявления перевозчика или местных исполнительных органов по согласованию с компетентными органами государств, по территории которых пролегает маршрут.
267. При рассмотрении заявок и подготовке предложений по оформлению документов на осуществление перевозок пассажиров по регулярному маршруту, выполнение дополнительных рейсов, изменение расписания движения автобусов и тарифов на перевозки пассажиров учитывается сложившаяся сеть международных автобусных маршрутов, наличие у перевозчика необходимого для выполнения перевозок количества автобусов, а при продлении сроков действия также отсутствие (наличие) у него и его иностранного партнера (перевозчика) нарушений правил перевозок, жалоб пассажиров на качество обслуживания и соблюдение периодичности выполнения рейсов.
268. Перевозчику отказывается в выдаче разрешительных документов на международные перевозки в следующих случаях:
1) документы, прилагаемые к заявке в соответствии с пунктом 259 настоящих Правил, представлены не в полном объеме или содержат недостоверные данные, в случае продления маршрута в соответствии с пунктом 260;
2) по заявленному расписанию движения на маршруте в установленном порядке осуществляются регулярные международные автомобильные перевозки пассажиров и багажа;
3) разница в расписании движения по начальному и промежуточным пунктам открываемого и действующих регулярных международных маршрутах протяженностью более 250 км составляет менее 1 часа;

Ескерту. 262-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
263. Өтiнiмге қоса берiлген құжаттардың көшiрмесi бiр данада автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган тiзiлiм жүргiзу үшiн қалдырылады.
264. Рұқсат берiлген күннен бастап күнтiзбелiк 30 күн iшiнде тасымалдаушы автомобиль көлiгi саласындағы уәкiлеттi органға тасымалдаушылар мен автовокзалдардың, автостанциялардың, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің әкiмшiлiгi осы Қағидаға сәйкес жасасатын шарттардың көшiрмелерiн ұсынады.
Ескерту. 264-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
265. Тасымалдаушылар маршруттағы әрбiр автобуста рұқсаттардың түпнұсқалары немесе нотариалды расталған көшірмелері болуын қамтамасыз етедi.
266. Маршрутты, аялдама пункттерiн, қозғалыс кестесiн өзгертудi, сондай-ақ маршрутты жабуды автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган тасымалдаушының немесе жергiлiктi атқарушы органдардың өтiнiшiнiң негiзiнде аумағы бойынша маршрут өтетiн мемлекеттердiң құзыреттi органдарымен алдын ала келiсiм бойынша жүргiзедi.
267. Өтiнiмдердi және тұрақты маршрут бойынша жолаушылар тасымалдауын жүзеге асыруға құжаттарды ресiмдеу бойынша ұсыныстар дайындау, қосымша рейстердi орындау, автобустардың қозғалыс кестесiн және жолаушыларды тасымалдау тарифтерiн өзгерту кезiнде халықаралық автобус маршруттарының қалыптасқан желiсi, тасымалдаушыда автобустардың тасымалдауды орындау үшiн қажеттi санының болуы, ал қолданылу мерзiмдерiн ұзарту кезiнде сонымен қатар онда және оның шетелдiк әрiптесiнде (тасымалдаушыда) тасымалдау ережелерiн бұзушылықтар, қызмет көрсету сапасына жолаушылар шағымдарының болмауы (болуы) және рейстердiң орындалу кезеңдiлiгiн сақтау ескерiледi.
268. Тасымалдаушыға халықаралық тасымалдауға рұқсат құжаттарын беру мынадай жағдайларда бас тартылады:
1) осы Қағиданың 259-тармағына сәйкес өтiнiмге қоса берiлген құжаттар толық көлемде емес немесе жалған мәлiметтер болса, егер 260-тармаққа сәйкес маршрутты ұзарту жағдайда;
2) өтiнiш берiлген қозғалыс кестесi бойынша маршрутта белгiленген тәртiппен жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты халықаралық тасымалдау жүзеге асырылса;
3) ашылып жатқан бастапқы және аралық пункттері және қолданыстағы ұзақтығы 250 км асатын тұрақты халықаралық маршруттар бойынша қозғалыс кестесінің айырмашылығы 1 сағаттан аз уақытты құраса;

4) несоответствия предполагаемого к осуществлению перевозок подвижного состава установленным законодательством Республики Казахстан требованиям, а также отсутствия возможности проведения предрейсового (предсменного) технического осмотра автобусов, а также предрейсового (предсменного) медицинского освидетельствования водителей;
5) имели место факты неоднократных нарушений со стороны перевозчика (перевозчиков) настоящих Правил;
6) не получено согласие компетентного органа государства, по территории которого проходит заявленный маршрут;
7) разница в расписании движения по начальному и промежуточным пунктам открываемого и действующих регулярных международных маршрутах протяженностью до 250 км составляет менее 15 минут.
Сноска. Пункт 268 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
269. Мотивированный отказ направляется в письменной форме заявителю.
270. Действие разрешительных документов на международные перевозки, выданных перевозчику, приостанавливаются в срок до шести месяцев в случае:
1) письменного обращения перевозчика, поданного в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта не позднее, чем за 3 месяца до даты предполагаемого прекращения перевозок;
2) письменного обоснованного обращения местных исполнительных органов;
3) выявления фактов нарушений или несоблюдения требований настоящих Правил;
4) если перевозчиком не обеспечиваются условия эксплуатации регулярных маршрутов, установленные компетентными органами государств, по территории которых он проходит;
5) по письменному обращению компетентных органов иностранных государств, по территориям которых проходит регулярный маршрут.
271. Действие разрешительного документа, выданного перевозчику, прекращается в случае:
1) письменного обращения перевозчика, поданного не позднее, чем за 3 месяца до даты предполагаемого прекращения перевозок;
2) перевозчиком самовольно, без согласия уполномоченного органа в области автомобильного транспорта были внесены изменения в расписание и схему движения автобусов по маршруту;
3) по письменному обращению компетентных органов иностранных государств, по территориям которых проходит регулярный маршрут;
4) непредоставления в установленные сроки копий договоров, заключаемых перевозчиками и администрацией автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров в соответствии с настоящими Правилами;

4) тасымалдауды жүзеге асыруы болжанып отырған жылжымалы құрамның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға сәйкес келмеуі, сондай-ақ автобустарды рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық тексерудi, сондай-ақ жүргiзушiлердi (ауысым алдындағы) медициналық куәландыруды жүргiзу мүмкiндiгiнің болмауы;
5) тасымалдаушы (тасымалдаушылар) тарапынан осы Қағиданы бiрнеше рет бұзушылықтардың фактілері орын алса;
6) аумағы арқылы өтiнiш берiлген маршрут өтетiн мемлекеттiң құзыреттi органының келiсiмi алынбаса;
7) ашылып жатқан бастапқы және аралық пункттері және қолданыстағы ұзақтығы 250 км дейінгі халықаралық тұрақты маршруттар бойынша қозғалыс кестесінің айырмашылығы 15 минуттан аз уақытты құраса, бас тартылады.
Ескерту. 268-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
269. Дәлелдi бас тарту жазбаша нысанда өтiнiш берушiге жiберiледi.
270. Тасымалдаушыға берiлген рұқсат құжатының қолданылуы:
1) тасымалдаушы автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға тасымалдауды болжамды тоқтату күнiне дейiн 3 айдан кешiктiрмей жазбаша өтiнiш берген;
2) жергiлiктi атқарушы органдар жазбаша дәлелдi өтiнiш берген;
3) осы Қағиданың талаптарын бұзу немесе сақтамау фактілері байқалған;
4) егер тасымалдаушы аумағы бойынша маршрут өтетiн мемлекеттердiң құзыреттi органдары белгiлеген тұрақты маршруттарды пайдалану шарттарын қамтамасыз етпесе;
5) аумақтары бойынша тұрақты маршрут өтетiн шет мемлекеттердiң құзыреттi органдарының жазбаша өтiнiшi бойынша алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруы мүмкiн.
271. Тасымалдаушыға берiлген рұқсат құжатының қолданылуы:
1) тасымалдаушы тасымалдауды болжамды тоқтату күнiне дейiн 3 айдан кешiктiрмей жазбаша өтiнiш берген;
2) тасымалдаушы өз еркiмен, автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органның келiсiмiнсiз маршрут бойынша автобустардың қозғалыс кестесi мен схемасына өзгерiстер енгiзген;
3) аумақтары бойынша тұрақты маршрут өтетiн шет мемлекеттердiң құзыреттi органдарының жазбаша өтiнiшi бойынша;
4) тасымалдаушылар мен автовокзалдардың, автостанциялардың, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің әкiмшiлiгi осы Қағидаға сәйкес жасасатын шарттардың көшiрмелерiн белгiленген мерзiмдерде ұсынбаған;

5) перевозки пассажиров на маршруте не выполняются перевозчиком по истечении месячного срока с даты получения разрешительных документов;
6) перевозки пассажиров на маршруте не выполняются перевозчиком в течение 15 календарных дней в период действия разрешительных документов;
7) выявления фактов неоднократных нарушений настоящих Правил.
Сноска. Пункт 271 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Оплата проезда и провоза багажа в международном сообщении
272. Порядок приобретения проездных документов (билетов) для проезда в международном сообщении должен соответствовать порядку приобретения билетов в междугородном межобластном сообщении, установленному настоящими Правилами.
При этом, реализация проездных документов (билетов) в международном сообщении осуществляется с указанием в билете фамилии, имени и отчества пассажира.
Посадка пассажира на рейс осуществляется на основании документа, удостоверяющего личность пассажира, со сверкой фамилии, имени и отчества указанных в билете.
Проезд, провоз багажа в багажных автомобилях осуществляются в порядке, установленным разделом 5 главы 6 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 272 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
273. Оплата проезда и провоза багажа в международном сообщении производится в валюте государства, где приобретаются проездные документы (билеты).
274. Порядок хранения и выдачи багажа регулируется законодательством государства, на территории которого производятся его хранение и выдача.
Глава 9. Нерегулярные перевозки пассажиров и
багажа разового и заказного характера
1. Общие положения
275. Нерегулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа осуществляются по дорожной сети и дорожным сооружениям, движение по которым разрешено для соответствующих автотранспортных средств. Перед началом осуществления перевозки перевозчик проводит предварительное обследование, в том числе в форме запроса у дорожных органов и органов дорожной полиции, состояния дорог и дорожных сооружений на предполагаемом маршруте перевозки.
276. При организации нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа перевозчик обеспечивает наличие на автотранспортном средстве бортового журнала с отметками о прохождении предрейсового (предсменного) медицинского освидетельствования и технического осмотра автотранспортного средства.

5) егер тасымалдаушы рұқсат құжаттарын алған күннен бастап айлық мерзiм өткен бойда маршрутта жолаушылар тасымалдауды орындамаса;
6) егер маршрутта жолаушылар тасымалдауды тасымалдаушы рұқсат құжаттарының қолданылу кезеңiнде күнтiзбелiк 15 күн бойы орындамаса;
7) осы Қағиданың талаптарын бiрнеше рет бұзған фактілері байқалған жағдайда тоқтатылады.
Ескерту. 271-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
3. Халықаралық қатынаста жол жүру және багажды алып жүру төлемi
272. Халықаралық қатынаста жол жүру үшін жол жүру құжаттарын (билеттерін) алу тәртiбi осы Қағидада белгіленген қалааралық облысаралық қатынаста билеттер алу тәртiбiне сәйкес болуға тиіс.
Бұл ретте, халықаралық қатынастағы жол жүру құжаттарын (билеттерін) сату билетте жолаушының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілуі арқылы жүзеге асырылады.
Жолаушыны рейске отырғызу жолаушының жеке басын куәландыратын құжаттың негізінде билетте көрсетілген тегі, аты, әкесінің атын тексере отырып, жүзеге асырылады.
Багаждың багаж автомобильдерінде тасымалдануы, алып жүруі осы Қағиданың 6-тарауының 5-бөлімінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 272-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
273. Халықаралық қатынаста жол жүру және багажды алып жүру төлемi, жол жүру құжаттары (билеттерi) сатып алынған мемлекеттiң валютасымен жүргiзiледi.
274. Багажды сақтау және беру тәртiбi, аумағында оны сақтау және беру жүргiзiлетiн мемлекеттiң заңнамасымен реттеледi.
9-тарау. Жолаушылар мен багажды бiр жолғы және тапсырыс
сипатындағы тұрақты емес тасымалдауы
1. Жалпы ережелер
275. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес автомобиль тасымалдау жол желiсi және тиiстi автокөлiк құралдары үшiн рұқсат етiлген жол құрылыстары бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкiн. Тасымалдауды жүзеге асыру алдында тасымалдаушы болжанып отырған тасымалдау маршрутындағы жолдар мен жол құрылыстардың жай-күйiн, оның iшiнде жол органдары мен жол полициясы органдарына сұрау салу түрiнде алдын ала зерттеудi жүргiзедi.
276. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды ұйымдастыру кезiнде тасымалдаушы автокөлiк құралында жүргiзушiнiң рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландырудан және автокөлiк құралының рейс алдындағы техникалық тексеруден өткенi туралы белгiлер бар борт журналының болуын қамтамасыз етедi.

Сноска. Пункт 276 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
277. Нерегулярные перевозки пассажиров и багажа осуществляются автотранспортными средствами, допущенными в установленном порядке к такой деятельности и соответствующими требованиям настоящих Правил.
278. Остановочные пункты при осуществлении нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа должны обеспечивать безопасную посадку и высадку пассажиров и не должны совпадать с остановочными пунктами маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Остановка автобусов и микроавтобусов, используемых при осуществлении нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, на остановочных пунктах маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, а также посадка и высадка на них пассажиров запрещается.
278-1. Перевозчикам, осуществляющим нерегулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа, запрещается производить посадку пассажиров с территорий автовокзалов (автостанций, пунктов обслуживания пассажиров) и по маршрутам регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Сноска. Правила дополнены пунктом 278-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
279. Нерегулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении осуществляются перевозчиками, допущенными к такой деятельности в установленном порядке, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
280. При нерегулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа исключается перевозка пассажиров в количестве, превышающем количество мест для сидения автобуса и перевозка ручной клади размером более 60х40х20 см и весом более 35 кг.
Имущество пассажиров размером, превышающим размеры, указанные в настоящем пункте, перевозятся в багажном отделении автотранспортных средств или багажном автомобиле, сопровождающего автобус, микроавтобус.
281. Оплата проезда и провоза багажа при нерегулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа производится пассажирами перевозчику (водителю) в соответствии с условиями договора.
2. Порядок организации и осуществления перевозок
пассажиров и багажа разового характера
282. Перевозки пассажиров и багажа разового характера осуществляются с целью доставки одной и той же группы пассажиров из начального в конечный пункт перевозки и обратно, без посадки и высадки пассажиров между этими пунктами, либо в одном из указанных направлений.

Ескерту. 276-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
277. Жолаушыларды және багажды тұрақты емес тасымалдау, осы қызметке белгiленген тәртiппен жiберiлген және осы Қағиданың талаптарына сәйкес келетiн автокөлiк құралдарымен жүзеге асырылады.
278. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде аялдама пункттерi жолаушылардың қауiпсiз отырғызылуы мен түсiрiлуiн қамтамасыз етуi және жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының аялдама пункттерiмен сәйкес келмеуi тиiс.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде пайдаланылатын автобустардың, шағын автобустардың жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының аялдама пункттерiнде аялдама жасауына, сондай-ақ оларда жолаушыларды отырғызуға және түсiруге тыйым салынады.
278-1. Жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылардың автовокзалдар (автостанциялар) аумағынан және жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттары бойынша жолаушыларды отырғызуына тыйым салынады.
Ескерту. Қағида 278-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
279. Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес белгiленген тәртiппен осы қызметке жiберiлген тасымалдаушылар жүзеге асырады.
280. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау кезiнде жолаушыларды автобустағы отыратын орындардың санынан асатын мөлшерде тасымалдауға және өлшемi 60х40х20 см және салмағы 35 кг артық қол жүгiн тасымалдауға жол берiлмейдi.
Өлшемi осы тармақта көрсетiлген өлшемдерден асатын жолаушылардың мүлiгi автокөлiк құралдарының багаж бөлiмшесiнде немесе автобусқа, шағын автобусқа ерiп жүретiн багаж автомобилiнде тасымалданады.
281. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдау кезiнде жол жүру және багажды алып жүру төлемiн жолаушылар тасымалдаушыға (жүргiзушiге) шарттың талаптарына сәйкес төлейдi.
2. Жолаушылар мен багажды бiр жолғы сипаты бар тасымалдауды
ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртiбi
282. Жолаушылар мен багажды бiр жолғы сипаты бар тасымалдауды әдетте, бiр ғана жолаушылар тобын тасымалдың бастапқы пунктiнен соңғы пунктiне жеткiзу және осы пункттердiң арасында не көрсетiлген бағыттардың бiрiнде жолаушыларды отырғызбай және түсiрмей керi әкету мақсатында жүзеге асырылады.

283. При перевозке пассажиров и багажа разового характера перевозчик заполняет дорожный лист, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
3. Порядок организации и осуществления перевозок
пассажиров и багажа заказными автобусами,
микроавтобусами и легковыми автомобилями
284. Перевозки пассажиров и багажа заказными автобусами, микроавтобусами и легковыми автомобилями носят систематический характер и осуществляются с целью доставки граждан к месту работы, учебы, а также для осуществления туристических и экскурсионных перевозок.
285. При осуществлении заказных перевозок по заявкам туристических или экскурсионных организаций перевозчик заполняет дорожный лист, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
286. Порядок осуществления заказных перевозок детей по заявкам детских воспитательных и образовательных учреждений осуществляется в порядке предусмотренном Главой 11 настоящих Правил.
287. Перевозка пассажиров и багажа заказными автобусами и микроавтобусами осуществляется в соответствии с условиями письменного договора между заказчиком услуг и перевозчиком, копия которого должна находиться на автотранспортном средстве.
Сноска. Пункт 287 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Перевозка пассажиров и багажа такси
1. Общие положения
288. Перевозка пассажиров и багажа такси индивидуальными предпринимателями или юридическими лицами (далее – перевозчик такси) осуществляются легковыми автомобилями, оборудованными в соответствии с требованиями пунктов 26-30 настоящих Правил, путем подачи уведомлений установленной формы в местный исполнительный органы областей, города республиканского значения, столицы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах».
Осуществление деятельности без соблюдения требований уведомительного порядка при организации перевозок пассажиров и багажа такси не допускается.
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы ведут реестр индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности в качестве перевозчика такси, который размещается на их интернет-ресурсах.
Исключение из указанного реестра осуществляется местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы по заявлению перевозчика такси, решению суда о запрещении деятельности или невыполнению требований перевозчиком такси, предусмотренных пунктом 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте» и настоящими Правилами.

283. Жолаушылар мен багажды бiр жолғы сипаты бар тасымалдау кезiнде тасымалдаушы осы Қағиданың 13-қосымшасына сәйкес жол парағын толтырады.
3. Жолаушылар мен багажды тапсырыс берiлген автобустармен, шағын автобустармен және жеңiл автомобильдермен тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртiбi
284. Жолаушылар мен багажды тапсырыс берiлген автобустармен, шағын автобустармен және жеңiл автомобильдермен тасымалдаудың жүйелiк сипаты бар және азаматтарды жұмыс, оқу орындарына жеткiзу мақсатында, сондай-ақ туристiк және экскурсиялық тасымалдауды жүзеге асыру үшiн жүзеге асырылады.
285. Туристiк және экскурсиялық ұйымдардың өтiнiмдерi бойынша тапсырыспен тасымалдауды жүзеге асырған кезде тасымалдаушы осы Қағиданың 13-қосымшасына сәйкес жол парағын толтырады.
286. Тәрбиелеу және бiлiм беру мекемелерiнiң өтiнiмдерi бойынша балаларды тапсырыс бойынша тасымалдауды жүзеге асыру тәртiбi осы Қағиданың 11-тарауында көзделген тәртiпте жүзеге асырылады.
287. Жолаушыларды және багажды тапсырыс берiлген автобустармен және шағын автобустармен тасымалдау қызметтерге тапсырыс берушi мен тасымалдаушының арасындағы жазбаша шарттың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады, оның көшiрмесi автокөлiк құралында болуға тиiс.
Ескерту. 287-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
10-тарау. Жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдау
1. Жалпы ережелер
288. Жолаушылар мен багажды таксимен дара кәсiпкерлердiң немесе заңды тұлғалардың (бұдан әрi – таксимен тасымалдаушы) тасымалдауы «Әкiмшiлiк рәсiмдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген тәртiппен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына белгiленген нысандағы хабарламаларды беру жолымен осы Қағиданың 26-30-тармақтарының талаптарына сәйкес жабдықталған жеңiл автомобильдермен жүзеге асырылады.
Таксимен жолаушылар мен багажды тасымалдауды ұйымдастыру кезiнде қызметтi хабарландыру тәртiбiнiң талаптарын сақтамай жүзеге асыруға рұқсат етiлмейдi.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары такси тасымалдаушысы ретінде қызметті жүзеге асыруды бастау туралы хабарлама берген дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың тізілімін жүргізеді, ол олардың интернет-ресурстарында орналастырылады.
Көрсетілген тізілімнен шығаруды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары такси тасымалдаушысының өтініші, «Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 26-бабының 2-тармағында және осы Қағидада көзделген такси тасымалдаушысының қызметіне тыйым салу немесе міндеттемелерін орындамауы туралы сот шешімі бойынша жүргізеді.

Сноска. Пункт 288 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
289. Для осуществления перевозок такси допускается использование легковые автомобили серийного производства, имеющие не менее четырех боковых дверей.
Использование для перевозок такси автотранспортных средств со специальным управлением, в том числе полностью ручным, а также правосторонним рулевым управлением запрещается.
Сноска. Пункт 289 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок осуществления перевозок и организации информационно-диспетчерской службы такси
Сноска. Заголовок раздела 2 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
290. Посадка в такси и высадка из него пассажиров производятся на специально оборудованных стоянках такси или участках дорожной сети, где правилами дорожного движения разрешена остановка автомобилей.
Сноска. Пункт 290 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
290-1. При организации перевозок пассажиров и багажа такси перевозчик такси обеспечивает:
1) прохождение предрейсового технического освидетельствования автотранспортных средств, а также предрейсового (предсменного) медицинского осмотра водителей такси лицом, имеющим диплом о высшем или среднем медицинским образовании, с которым заключен договор на осуществление профилактических медицинских осмотров;
2) наличие информационно-диспетчерской службы или договора по информационно-диспетчерскому обслуживанию;
3) своевременную замену такси в случае его неисправности;
4) на каждые тридцать такси не менее одного такси, приспособленного для перевозки инвалидов, использующих специальные средства передвижения;
5) соблюдение режима труда и отдыха водителей такси;
6) оформление путевой документации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 290-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 288-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
289. Такси тасымалдауды жүзеге асыру үшiн кемiнде төрт бүйір есiгi бар, сериялы шығарылатын жеңiл автомобильдер қолданылады.
Арнаулы басқаруы бар автокөлiк құралдарын такси тасымалдауы үшiн қолдану, соның iшiнде барлығы қолмен, сондай-ақ басқару рулi оң жақтағы рұқсат етiлмейдi.
Ескерту. 289-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
2. Таксимен тасымалдауды жүзеге асыру және ақпараттық-диспетчерлiк қызмет көрсетудi ұйымдастыру тәртiбi
Ескерту. 2-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
290. Жолаушыларды таксиге отырғызу және одан түсiру арнайы жабдықталған такси тұрақтарында немесе автомобильдердiң тоқтауына жол қозғалысы ережелерiнде рұқсат етiлген жол желiсiнiң учаскелерiнде жүргiзiледi.
Ескерту. 290-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
290-1. Жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдауды ұйымдастыру кезінде таксимен тасымалдаушы:
1) автокөлiк құралдарының рейс алдындағы техникалық тексеруден өтуiн, сондай-ақ медициналық қызметкердің такси жүргiзушiлерiн рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландыруын;
2) ақпараттық-диспетчерлiк қызметтiң немесе ақпараттық-диспетчерлiк қызметтi көрсету жөнiндегi шарттың болуын;
3) таксидің ақауы болған жағдайда, оны уақтылы ауыстыруды;
4) әр отыз таксиге шаққанда арнайы қозғалыс құралдарын пайдаланатын, мүгедектерді тасымалдау үшін бейімделген бір таксиден кем емес;
5) такси жүргізушілерінің еңбек және демалыс режимдерін сақтауды;
6) сапар құжаттамаларын ресімдеуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. Қағида 290-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

290-2. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
290-3. Информационно-диспетчерская служба такси осуществляет непрерывный контроль за соблюдением заказов по подаче такси ко времени, указанному в заказе, а также координацию технологического процесса перевозок такси.
Сноска. Правила дополнены пунктом 290-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
290-4. Оказание услуг перевозчиком такси без наличия информационно-диспетчерской службы такси или договора с информационно-диспетчерской службой такси не допускаются.
Сноска. Правила дополнены пунктом 290-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
290-5. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
290-6. Основными функциями информационно-диспетчерской службы такси, создаваемой перевозчиком такси, являются:
1) прием заказов на услуги такси физических и юридических лиц по доступным средствам связи и распределение заказов между водителями такси;
2) сообщение пассажиру, заказавшему такси, номера направляемого автомобиля, стоимости заказа и времени подачи;
3) отслеживание за отправлением и своевременным прибытием такси по заказам;
4) исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
7) исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

290-2. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
290-3. Таксидің ақпараттық-диспетчерлік қызметі тапсырыста көрсетiлген уақытқа қарай таксидi ұсыну бойынша тапсырыстардың орындалуына үздiксiз бақылауды, сондай-ақ таксимен тасымалдаудың технологиялық процесiн үйлестiрудi жүзеге асырады.
Ескерту. Қағида 290-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
290-4. Таксидің ақпараттық-диспетчерлік қызметі немесе таксидің ақпараттық-диспетчерлік қызметімен шарт болмаған жағдайда, такси тасымалдаушысының қызмет көрсетуіне рұқсат етiлмейдi.
Ескерту. Қағида 290-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
290-5. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
290-6. Такси тасымалдаушысы құратын ақпараттық-диспетчерлік қызметтің негiзгi функциялары:
1) жеке және заңды тұлғалардың такси қызметіне тапсырыстарын қолжетімді байланыс құралдары арқылы қабылдау және тапсырыстарды такси жүргізушілерінің арасында бөлу;
2) таксиге тапсырыс берген жолаушыға жіберілген таксидің нөмірін, тапсырыстың бағасын және келетін уақытын хабарлау;
3) тапсырыс бойынша таксидің кетуін және уақтылы келуін қадағалау;
4) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
5) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
6) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
7) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

Сноска. Правила дополнены пунктом 290-6 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
290-7. Информационно-диспетчерская служба такси, создаваемая иным лицом, заключает договор по информационно-диспетчерскому обслуживанию с перевозчиками такси, включенными в реестр перевозчиков такси, и оказывает свои услуги при условии выполнения перевозчиком такси требований пунктов 26-30 и подпунктов 1), 3) и 5) пункта 290-1 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 290-7 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
290-8. Информационно-диспетчерская служба такси, создаваемая лицом, не являющимся перевозчиком, ведет учет заказов клиентов и передачи их водителю такси в бумажной или электронной форме.
Сноска. Правила дополнены пунктом 290-8 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
291. На оборудованных стоянках такси пассажиры осуществляют посадку в такси в очередном порядке. Правом внеочередной посадки в такси пользуются инвалиды, пенсионеры, беременные женщины, пассажиры с детьми дошкольного возраста.
292. В пути следования такси останавливается жестом, поданным рукой, если:
1) в нем имеется достаточное количество свободных мест;
2) пассажир, уже находящийся в такси, дает согласие на такую остановку.
293. При посадке в свободное такси пассажир задает водителю маршрут следования. Если пассажир не может самостоятельно определить оптимальный маршрут следования, а только называет конечный пункт поездки, то водитель доставляет пассажира к месту назначения кратчайшим путем.
294. Исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
295. Посадка пассажира в такси и выход из него осуществляются после полной остановки. При остановке на проезжей части, посадка и выход осуществляется с правой стороны автомобиля.

Ескерту. Қағида 290-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
290-7. Өзге тұлға құратын таксидің ақпараттық-диспетчерлік қызметі такси тасымалдаушылары тізіліміне енгізілген такси тасымалдаушыларымен ақпараттық-диспетчерлік қызмет бойынша шарт жасасады және такси тасымалдаушылары осы Қағиданың 26-30-тармақтарының және 290-1-тармағының 1), 3) және 5) тармақшаларының талаптарын орындаған жағдайда өзінің қызметтерін көрсетеді.
Ескерту. Қағида 290-7-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
290-8. Тасымалдаушы болып табылмайтын тұлға құрған ақпараттық-диспетчерлік такси қызметі клиенттерінің тапсырысының және оларды такси жүргізушісіне берудің есебін қағаз немесе электрондық нысанда жүргізеді.
Ескерту. Қағида 290-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
291. Жабдықталған такси тұрақтарында жолаушылар кезек тәртiбiмен таксиге отырады. Таксиге кезектен тыс отыру құқығын мүгедектер, зейнеткерлер, жүктi әйелдер, мектеп жасына дейiнгi балалары бар жолаушылар пайдаланады.
292. Жүрiп келе жатқан таксидi, егер:
1) онда бос орындардың жеткiлiктi саны болса;
2) таксидегi жолаушы осылай тоқтауға келiсiм берсе, қол көтерiп тоқтатуға болады.
293. Жолаушы бос таксиге отыру кезiнде жүргiзушiге жүру маршрутын көрсетедi. Егер жолаушы өз бетiмен оңтайлы жүру маршрутын анықтай алмай, тек қана сапардың соңғы пунктiн атайтын болса, онда жүргiзушi жолаушыны барынша қысқа жолмен баратын орнына жеткiзеді.
294. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
295. Жолаушының таксиге отыруы және одан түсуі толық тоқтағаннан кейiн жүзеге асырылады. Жолда тоқтау кезінде отырғызу және түсіру автокөліктің оң жағынан жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 295 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
295-1. В случае, когда пассажир покидает такси, не расторгая договора перевозки, водитель требует денежный залог на весь оговоренный период простоя такси в ожидании пассажира.
Договор перевозки считается прекращенным, если пассажир не вернется к ожидающему его автомобилю-такси в течение оговоренного времени.
Сноска. Правила дополнены пунктом 295-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Работа такси по заказам
296. Исключен постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
297. Исключен постановлением Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
298. Срочные заказы подлежат выполнению в течение установленного промежутка времени с момента принятия.
299. При предварительном заказе перевозчик такси обеспечивает подачу такси ко времени, указанному в заказе.
Сноска. Пункт 299 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Оплата проезда в такси
300. Стоимость заказа на подачу такси оплачивается пассажиром по окончании поездки. Оплата проезда в такси производится пассажиром за преследованное им расстояние согласно показаниям таксометра в соответствии с действующим тарифом или на основании устного договора об организации поездки с применением контрольно-кассовой машины после окончания поездки и выгрузки багажа. Квитанции и справки об оплате за завершенную поездку пассажирам выдаются по требованию пассажира.
Сноска. Пункт 300 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
301. Если в процессе перевозки такси возникает ситуация, когда его движение не продолжается по независящим от водителя обстоятельствам, то договор перевозки считается досрочно расторгнутым и пассажир оплачивает проследованное расстояние.
5. Перевозка ручной клади, мелких животных и багажа в такси
302. В багажном отделении такси разрешается перевозка багажа общим весом не более, чем это предусмотрено технической документацией на автомобиль, и только при закрытой крышке багажного отделения.

Ескерту. 295-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
295-1. Жолаушы тасымалдау шартын бұзбай таксиден түсіп кеткен жағдайда жүргізуші таксидің жолаушыны күтіп тұрып қалған алдын ала келісілген бүкіл кезеңіне ақшалай кепілдік талап етеді.
Егер жолаушы оны күтiп тұрған такси-автомобильге алдын ала келiсiлген уақыт iшiнде қайтып келмесе, тасымалдау шарты тоқтатылды деп есептеледi.
Ескерту. Қағида 295-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Тапсырыстар бойынша таксидiң жұмысы
296. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
297. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
298. Шұғыл тапсырыстар қабылданған кезден бастап белгiленген уақыт аралығында орындалуы тиiс.
299. Алдын ала тапсырыс кезiнде такси тасымалдаушысы таксидiң тапсырыста көрсетiлген уақытқа берiлуiн қамтамасыз етедi.
Ескерту. 299-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
4. Таксимен жол жүру төлемi
300. Такси жіберуге тапсырыстың құнын жолаушы сапар аяқталған соң төлейдi. Таксимен жол жүру төлемiн жолаушы таксометр көрсеткіштеріне сәйкес өзi жүрiп өткен қашықтық үшiн қолданылып жүрген тарифке сәйкес немесе кассалық бақылау машинаны қолданумен сапарды ұйымдастыру туралы ауызша шарттың негізінде сапар аяқталған және багаж түсiрiлген соң төлейдi. Аяқталған сапар үшiн төлем туралы түбiртектер мен анықтамалар жолаушылардың талабы бойынша беріледі.
Ескерту. 300-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
301. Егер таксимен тасымалдау процесiнде, оның қозғалысын жалғастыру жүргiзушiге қатыссыз жағдайлар бойынша мүмкiн болмайтын жағдай туындаса, онда тасымалдау шарты мерзiмiнен бұрын бұзылған деп есептеледi және жолаушы жүрiлген қашықтықты төлейді.
5. Қол жүгiн, ұсақ жануарларды және багажды таксимен тасымалдау
302. Жалпы салмағы автомобильдiң техникалық құжатында көзделгеннен аспайтын багажды таксидiң багаж бөлiмшесiнде және тек багаж бөлiмшесiнiң қақпағы жабық жағдайда ғана тасымалдауға рұқсат       етiледi.

303. Погрузка и выгрузка багажа осуществляются водителем такси.
304. В салоне такси разрешается перевозить различные предметы и вещи, которые свободно проходят через дверные проемы, не портят и не загрязняют такси и его оборудование, не мешают водителю управлять автомобилем и не ограничивают обзор зеркалом заднего вида.
305. В такси разрешается перевозить мелких животных и птиц в корзинах, клетках или сумках со сплошным дном.
Перевозка мелких животных и птиц в такси разрешена только при согласии на такую перевозку водителя и других пассажиров.
6. Стоянки такси
306. Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения и столицы обеспечивают организацию и оборудование стоянок такси в (на) аэропортах, вокзалах, торговых домах и рынках, театрах, цирках, кинотеатрах, культурно-досуговых организациях (парки культуры и отдыха), а также площадях, проспектах, улицах, кварталах.
Сноска. Пункт 306 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
307. Стоянки такси отделяются от стоянок других автомобилей специальными ограничительными линиями дорожной разметки или ограждениями и обозначаются указателями голубого цвета с опознавательным знаком "Т" ("Такси") и изображением шашечного пояса, установленными местными исполнительными органами по согласованию с органами дорожной полиции.
308. Стоянки такси освещаются в темное время суток.
309. Стоянка посторонних автомобилей на стоянку такси не допускается.
Глава 11. Перевозка организованных групп детей
1. Общие положения
310. Положения настоящей главы регламентируют порядок организации и осуществления специальных перевозок групп из восьми и более детей без взрослых (за исключением назначенных в соответствии с требованиями настоящих Правил сопровождающих лиц) автобусами, выделяемыми для доставки детей к местам учебы, отдыха, на туристско-экскурсионные мероприятия, спортивные, культурно-просветительные и иные мероприятия (далее - перевозки детей).
311. Массовыми перевозками детей признаются перевозки детей, осуществляемые группой из одного-двух и более автобусов, организованные движением в транспортной колонне.
Сноска. Пункт 311 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
312. Перевозки детей осуществляются автобусами, микроавтобусами, оборудованными в соответствии с требованиями настоящих Правил и с предоставлением каждому ребенку отдельного места для сидения.

303. Багажды тиеу мен түсiрудi таксидiң жүргiзушiсi жүзеге асырады.
304. Таксидiң салонында есiк ойықтары арқылы еркiн өтетiн, салонның қаптамасы мен жабдығын бүлдiрмейтiн және ластамайтын, жүргiзушiге автомобильдi басқаруға кедергi болмайтын және артқы жақты көру айнасымен байқауды шектемейтiн түрлi заттар мен бұйымдарды тасымалдауға рұқсат етiледi.
305. Таксиде ұсақ жануарлар мен құстарды себеттермен, торлармен немесе түбi тұтас сумкалармен тасымалдауға рұқсат етiледi.
Таксиде иттердi тасымалдауға тек мұндай тасымалға жүргiзушi мен басқа жолаушылар келiсетiн болса ғана рұқсат етiледi.
6. Такси тұрақтары
306. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары әуежайларда, вокзалдарда, сауда үйлері мен базарларда, театрларда, цирктерде, кинотеатрларда, мәдени-демалыс ұйымдарында (мәдениет және демалыс парктері), сондай-ақ алаңдарда, даңғылдарда, көшелерде, орамдарда такси тұрақтарын ұйымдастыруды және жабдықтауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 306-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
307. Такси тұрақтары басқа автомобильдердiң тұрақтарынан жол таңбасының арнайы шектеу сызықтарымен бөлiнедi немесе жергiлiктi атқарушы органдардың жол полициясы органдарымен келiсiмi бойынша белгiленген көгiлдiр түстi "Т" ("Такси") деген айыру белгiсi бар және арнайы белбеумен белгiленедi.
308. Такси тұрақтары тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жарықтандырылады.
309. Такси тұрағына бөтен автомобильдердi қоюға рұқсат етiлмейдi.
11-тарау. Ұйымдастырылған балалар топтарын тасымалдау
1. Жалпы ережелер
310. Осы тараудың ережелерi оқу, демалу, туристiк-экскурсиялық iс-шаралар, спорттық, мәдени-ағартушылық және басқа да iс-шаралар орындарына балаларды жеткiзу үшiн (бұдан әрi – балаларды тасымалдау) бөлiнген автобустармен үлкендерсiз (осы Қағиданың талаптарына сәйкес тағайындалған ерiп жүретiн адамдардан басқасы) сегiз және одан артық балалардың топтарын арнайы тасымалдауды ұйымдастыру мен жүзеге асыруды регламенттейдi.
311. Көлiк лектерiндегi қозғалыспен ұйымдастырылған, бір-екі және одан көп автобустардың топтары жүзеге асыратын балаларды тасымалдау балаларды жаппай тасымалдау болып танылады.
Ескерту. 311-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
312. Балаларды тасымалдау осы Қағиданың талаптарына сәйкес жабдықталған автобустармен, шағын автобустармен және әрбiр балаға отыратын жеке орын берiле отырып жүзеге асырылады.

313. Заказчиком услуг по перевозке детей (далее - заказчик) могут выступать юридические или физические лица, ответственные за организацию специальных перевозок детей.
314. Заказчик также самостоятельно выполняет функции перевозчика в случае возможности предоставления им подобных услуг.
В таком случае заказчик соблюдает требования настоящих Правил в отношении перевозчиков.
315. Перевозчик, обеспечивающий перевозку организованных групп детей, организовывает работу водителей в соответствии с требованиями Правил организации труда и отдыха водителей, а также с применением тахографов и с учетом следующих условий:
по маршрутам продолжительностью до 12 часов с одним водителем, свыше 12 часов с двумя водителями;
по маршрутам продолжительностью более 16 часов с учетом обеспечения условий для полноценного отдыха (в гостиницах, кемпингах и т.п.) водителей и пассажиров не менее 8 часов.
316. Перевозки детей автомобильным транспортом (кроме экскурсионных и туристических) осуществляются при нахождении в пути не более 4 часов и в случаях, когда невозможно организовать доставку детей другим видом транспорта.
317. По требованию заказчика перевозчик, осуществляющий разовую перевозку детей в пригородную зону или в междугородном сообщении, предъявляет автобус накануне поездки в подразделения дорожной полиции для внеочередной проверки технического состояния.
318. Перевозки детей дошкольного возраста автомобильным транспортом при нахождении в пути более 4-х часов запрещается.
319. Массовые перевозки организованных групп детей и перевозки организованных групп детей на дальние расстояния выполняются перевозчиком только при условии сопровождения детей преподавателями или специально назначенными взрослыми (один взрослый не более чем на 15 детей).
320. К перевозкам организованных групп детей допускаются дети не младше семи лет.
Дети, не достигшие семилетнего возраста, могут быть допущены к поездке только при индивидуальном сопровождении работниками учреждения образования, а также родителями и лицами, их заменяющими в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее - родителями).
321. При осуществлении массовых перевозок детей перевозчик уведомляет органы дорожной полиции для принятия мер по усилению надзора за движением на маршруте и решения вопроса о сопровождении колонн из двух и более автобусов специальными автомобилями дорожной полиции.
322. К поездке на автобусах не допускаются дети и взрослые сопровождающие:

313. Балаларды тасымалдау бойынша қызмет көрсетуге тапсырыс берушi (бұдан әрi – тапсырыс берушi) балаларды арнайы тасымалдауды ұйымдастыруға жауапты заңды немесе жеке тұлғалар болуы мүмкiн.
314. Тапсырыс берушi сондай-ақ оларға ұқсас қызмет көрсету мүмкiндiгi ұсынылған жағдайда тасымалдаушының функцияларын дербес орындауы мүмкiн.
Бұл жағдайда тапсырыс берушi осы Қағиданың тасымалдаушыларға қатысты талаптарын орындайды.
315. Балалардың ұйымдастырылған топтарын тасымалдауды қамтамасыз ететiн тасымалдаушы Жүргізушілердің еңбек және демалысын ұйымдастыру қағидасының талаптарына сәйкес, сондай-ақ тахографтарды және мынадай жағдайларды ескере отырып:
маршруттар бойынша ұзақтығы 12 сағатқа дейiн бiр жүргiзушiмен, 12 сағаттан жоғары екi жүргiзушiмен;
маршруттар бойынша ұзақтығы 16 сағаттан артық жүргiзушiлердiң және жолаушылардың кем дегенде 8 сағат толыққанды демалу үшiн (қонақ үйлерде, кемпингiлерде және т.б.) жағдайларды қамтамасыз етудi ескере отырып, жүргiзушiлердiң жұмысын ұйымдастырады.
316. Автомобиль көлiгiмен балаларды тасымалдау (экскурсиялық және туристiктен басқа) жолда 4 сағаттан артық болған кезiнде және басқа көлiк түрiмен балаларды жеткiзудi ұйымдастыру мүмкiн болмаған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
317. Тапсырыс берушiнiң талабы бойынша қала маңындағы аймаққа немесе қалааралық қатынаста балалардың бiр жолғы тасымалдауын жүзеге асыратын тасымалдаушы техникалық жай-күйiн кезектен тыс тексеру үшiн жол полициясы бөлiмшелерiне автобусты жол жүру қарсаңында көрсетедi.
318. Мектепке дейiнгi жастағы балаларды жолда 4 сағаттан артық болған кезiнде автомобиль көлiгiмен тасымалдауға тыйым салынады.
319. Балаларды жаппай тасымалдауды және балаларды алыс қашықтықтарға тасымалдауды тасымалдаушы, балаларды оқытушылар немесе арнайы тағайындалған ересек адамдар (15 балаға бiр ересек адам) алып барған жағдайда ғана орындауы мүмкiн.
320. Балалардың ұйымдастырылған топтарын тасымалдауларына жетi жастан кiшi емес балалар рұқсат етiледi.
Жетi жасқа толмаған балалар бiлiм беру мекемесi жұмысшыларының, сондай-ақ ата-анасымен және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды ауыстыратын адамдармен жеке алып жүруi кезiнде ғана жол жүруге рұқсат етiлуi мүмкiн.
321. Балаларды жаппай тасымалдау кезiнде тасымалдаушы Жол полициясы органдарын, маршруттағы қозғалысты қадағалауды күшейту және екi және одан артық автобустардың лектерiне жол полициясының арнайы автокөлiк құралдарының ерiп жүруi туралы мәселенi шешу бойынша шаралар қабылдау үшiн хабардар етедi.
322. Автобустарда жол жүруге мынадай балаларға және ересек ерiп жүрушiлерге рұқсат етiлмейдi:

1) в возбужденном состоянии, которое приводит к нарушению мер безопасности;
2) находящиеся под воздействием алкоголя, наркотических, психотропных и токсических веществ.
2. Действия заказчика, предшествующие перевозке детей
323. Перевозки детей автобусами осуществляются перевозчиками на основании письменных заявок заказчиков услуг по перевозке детей.
324. В заявке указываются дата (даты), время перевозки детей, их количество и возраст, маршрут следования (начальные, конечные и промежуточные пункты), места посадки и высадки, фамилия, имя, отчество и должность ответственного за организацию перевозки детей и взрослых, сопровождающих по каждому автобусу.
В случае выделения дополнительно к заказываемым автобусам собственного транспорта заказчика указывается количество выделяемых для перевозки единиц транспорта.
Заявка подписывается руководителем организации - заказчика или его заместителем.
325. Перед выполнением перевозок заказчик оформляет решение об организации перевозки детей приказом, регламентировав в нем обязанности должностных лиц, руководителей групп, сопровождающих, маршрут, сроки, порядок подготовки и проведения поездки, мероприятия по обеспечению безопасности детей.
326. Заявки на осуществление массовых перевозок детей подаются не позднее, чем за 3 суток до начала перевозок.
327. Перед выполнением массовых перевозок детей заказчик не позднее 3-х суток до назначенного срока начала перевозки представляет в территориальные подразделения дорожной полиции официальную заявку на обеспечение безопасности дорожного движения и для решения вопроса о сопровождении автобусов специальными автомобилями дорожной полиции с указанием:
1) даты и маршрута движения;
2) графика движения, отвечающего требованиям режима труда и отдыха водителей, включающего в себя определение времени прохождения контрольных пунктов маршрута, места остановок и отдыха, оборудованных в соответствии с требованиями санитарного законодательства;
3) схемы трассы движения с обозначением на них пунктов медицинской помощи, больниц;
4) в установленных случаях подтверждения выделения медицинского сопровождения;
5) марки и государственного номера автобуса (автобусов), фамилий водителей, которые будут выполнять перевозку детей, с приложением списков детей и лиц, их сопровождающих, утвержденных территориальными органами образования.
328. Дополнительно перед выполнением массовых перевозок детей заказчик:

1) қауiпсiздiк шараларын бұзуға әкеп соғатын, толқыған жай-күйiнде;
2) алкоголь, есiрткi, психотропты және улағыш заттардың әсерi болғанда.
2. Балалардың тасымалдауына тапсырыс берушiнiң әрекетi
323. Автобустармен балаларды тасымалдауды балаларды тасымалдау бойынша қызмет көрсетуге тапсырыс берушiнiң жазбаша өтiнiмдерi негiзiнде тасымалдаушылар жүзеге асырады.
324. Өтiнiмде балаларды тасымалдау күнi (күндерi), уақыты, олардың саны мен жасы, жол жүру маршруты (бастапқы, соңғы және аралық пунктiлер), отырғызу және түсiру орындары, тегi, аты, әкесiнiң аты және балалардың тасымалдауын ұйымдастыруға жауаптының лауазымы және әрбiр автобус бойынша ерiп жүретiн ересек көрсетiледi.
Тапсырыс берушi меншiктi көлiгiн тапсырылған автобустарға қосымша бөлу жағдайында тасымалдауға арналған көлiк бiрлiгiнiң бөлiнетiн саны көрсетiледi.
Өтiнiмге тапсырыс берушi ұйымның бастығы немесе оның орынбасары қол қояды.
325. Тапсырыс берушi тасымалдауды орындау алдында бұйрықпен балалардың тасымалдауын ұйымдастыру туралы шешiмдi ресiмдейдi, онда лауазымды адамдардың, топтар бастықтарының, бiрге ерiп жүрушiлердiң мiндеттерi, маршруты, мезгiлдерi, дайындау және жол жүрудi өткiзу тәртiбi, балалардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шаралар регламенттелiнедi.
326. Балаларды жаппай тасымалдауды жүзеге асыруға арналған өтiнiмдер тасымалдаудың басталуына дейiн 3 тәулiктен кешiктiрiлмей берiледi.
327. Балаларды жаппай тасымалдауды орындау алдында тапсырыс берушi 3 тәулiктен кешiктiрмей тасымалдаудың бастапқы белгiленген мерзiмiне дейiн жол полициясының аумақтық бөлiмшелерiне жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге және мынадай көрсеткiштердi көрсете отырып, жол полициясының арнайы автомобильдерiмен автобустардың ерiп жүруi туралы мәселелердi шешу үшiн ресми өтiнiм ұсынады:
1) күндері және қозғалыс маршруты;
2) санитарлық заңнаманың талаптарына сәйкес жабдықталған маршруттың бақылау пункттерiнен өту уақытын, аялдама және демалу орындарын анықтау енгiзiлетiн жүргiзушiлердiң еңбек және демалыс режимiнiң талаптарына жауап беретiн қозғалыс кестесi;
3) медициналық көмек көрсету, ауруханалар пункттердiң көрсетiлуiмен қозғалыс жолының схемасы;
4) белгiленген жағдайда медициналық ерiп жүрудi растау;
5) автобустың (автобустардың) маркалары және мемлекеттiк нөмiрлерi, бiлiм беру аумақтық органдарымен бекiтiлген балалардың және оларға ерiп жүретiн адамдардың тiзiмiн қоса бере отырып, балалардың тасымалдауын орындайтын жүргiзушiлердiң аты-жөндерi.
328. Балаларды жаппай тасымалдауды орындау алдында қосымша тапсырыс берушi:

1) организовывает подготовку руководителей групп и сопровождающих - специальный инструктаж по мерам безопасности при перевозках детей автомобильным транспортом, методам первой доврачебной помощи при заболеваниях и травмах;
2) принимает меры к обеспечению руководителей групп и сопровождающих мобильными телефонами, устанавливает порядок связи с представителями администрации заказчика, сроки докладов о ходе поездки и согласования возникающих в поездке непредвиденных вопросов;
3) обеспечивает руководителей групп и сопровождающих номерами телефонов "скорой помощи", спасательных служб, дорожной полиции и отделов полиции тех районов, по которым будет проходить маршрут, и определить порядок обращения к ним в необходимых случаях за помощью детям и для обеспечения их безопасности;
4) составляет список номеров всех имеющихся у участников поездки, включая детей, мобильных телефонов и обеспечивает этим списком всех взрослых сопровождающих;
5) обеспечивает отбор детей, желающих направиться в поездку, и получение письменного согласия их родителей;
6) организовывает медицинский осмотр детей, выявление и исключение из числа направляемых в поездку тех, кому это противопоказано по состоянию здоровья;
7) обеспечивает изучение детьми глав "4. Обязанности пешеходов" и "5. Обязанности пассажиров" Правил дорожного движения Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года № 1650 "Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (далее - Правила дорожного движения), а также мер безопасности и правил поведения при следовании автотранспортом;
8) при подготовке к поездке обращает внимание детей и их родителей на подбор соответствующих климатическим и дорожным условиям одежды, обуви, средств личной гигиены;
9) обеспечивает наличие в каждом автобусе аптечки с необходимым набором лекарственных средств и перевязочных материалов, предусмотрев, в случае включения в группу детей с хроническими заболеваниями, необходимое на время поездки количество назначенных им врачом лекарств;

1) автомобиль көлiгiмен балаларды тасымалдау кезiнде қауiпсiздiк шаралары, ауырған және зақымданған кезде алғашқы дәрiгерлiк көмек көрсету әдiстерi бойынша арнайы нұсқаулықпен – топтардың және ерiп жүрушiлердiң жетекшiлерiн дайындауды ұйымдастырады;
2) мүмкiндiк бойынша топтардың және ерiп жүрушiлердiң жетекшiлерiн ұялы телефонмен қамтамасыз ету шараларын қабылдайды, тапсырыс берушiнiң әкiмшiлiк өкiлдерiмен байланыс, жол жүру және жол жүруде туындаған ойда болмаған мәселелердi келiсу барысы туралы баяндамалар мерзiмдерiнiң тәртiбiн белгiлейдi;
3) топтардың және ерiп жүрушiлердiң жетекшiлерiн маршрут жүретiн аудандардың "жедел көмек көрсету", құтқару қызметтерiнiң, жол полициялары және полиция бөлiмдерiнiң телефон нөмiрлерiмен қамтамасыз етедi және балаларға және олардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн көмек көрсету қажет болған жағдайда оларға жүгiну тәртiбiн анықтау;
4) балаларды қоса алғанда, барлық жол жүру қатысушыларының ұялы телефондарының нөмiрлерi тiзiмiн құрайды және осы тiзiммен барлық ересек ерiп жүрушiлердi қамтамасыз етедi;
5) жол жүруге тiлек бiлдiрушi балалардың iрiктеуiн және олардың ата-аналарынан жазбаша түрде келiсiмiн алуын қамтамасыз етедi;
6) жол жүруге жiберiлгендер санынан денсаулық жағдайы бойынша жақпайтын балаларды табу және алып тастау бойынша балалардың медициналық тексеруiн ұйымдастырады;
7) "Қазақстан Республикасы Жол қозғалысының ережелерін, Көлік құралдарын пайдалануға жіберу жөніндегі негізгі ережелер мен жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша лауазымды адамдар мен жол қозғалысына қатысушылардың міндеттерін және Арнайы түстік-графикалық схемалар бойынша арнайы түстік және дыбыстық белгілермен жабдықталуға және боялуға жататын жедел және арнайы қызметтердің, көліктің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 25 қарашадағы № 1650 қаулысымен бекiтiлген жол қозғалысы ережесiнiң "4. Жаяу жүргiншiлердiң мiндеттерi" және "5. Жолаушылардың мiндеттерi" деген тарауларын, сондай-ақ қауiпсiздiк және автокөлiкпен жол жүру кезiндегi ереженiң шараларын балаларға оқытуды қамтамасыз ету;
8) жол жүруге дайындық кезiнде балалар және олардың ата-аналары тиiстi климаттық және жол киiмi жағдайларына, аяқ киiмiне, жеке гигиена құралдарына назар аударады;
9) балалардың тобына созылмалы ауруы бар балалар енгiзiлген жағдайда ескерiп, жол жүру уақытында дәрiгер белгiлеген қажеттi дәрiлердiң, дәрiлiк құралдардың және тану материалдарының қажеттi жиынтығымен дәрi қобдишасының әрбiр автобуста бар болуын қамтамасыз етедi;

10) при продолжительности поездки более трех часов с участием заинтересованных лиц организовывает обеспечение детей небьющейся посудой и наборами пищевых продуктов (сухими пайками, гарантированно сохраняющими пищевые качества в пути, исключающими пищевые отравления);
11) при поездке продолжительностью более одного дня обеспечивает ежедневный трехразовый прием горячей пищи в учреждениях общественного питания (столовых, кафе), а также ночлег в специализированных учреждениях (гостиницах, кемпингах и т.п.);
12) при междугородных перевозках составляет совместно с перевозчиком график перевозки, исключающий отклонения от маршрута и предусматривающий начало движения не ранее 6.00 и окончание или остановку на ночлег не позднее 22.00;
13) предусматривает возможность изменения маршрута и графика движения, а при необходимости и сокращения маршрута при ухудшении метеорологических и дорожных условий, чтобы исключить перевозку детей, когда эти условия представляют угрозу безопасности перевозки (при недостаточной видимости, тумане, снегопаде, дожде, гололеде, а также урагане и других стихийных бедствиях);
14) перед началом поездки сообщает детям маршрут, названия промежуточных и конечного пунктов, примерное время промежуточных остановок для приема пищи, отдыха, ночлега, напоминает о мерах безопасности и правилах поведения, номера своих мобильных телефонов и порядок действий при отставании от группы.
3. Подготовка автобусов к осуществлению перевозок детей
329. Техническое состояние, объемы и сроки проведения технического обслуживания, оборудование автобусов, выделяемых для перевозки детей, должны отвечать требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
330. Автобусы, предназначенные для перевозки детей имеют не менее двух дверей и оборудованы:
1) квадратными опознавательными знаками "Перевозка детей", которые должны быть установлены спереди и сзади автобуса;
2) проблесковым маячком желтого цвета;
3) двумя легкосъемными огнетушителями емкостью не менее двух литров каждый (один - в кабине водителя, другой - в пассажирском салоне автобуса);
4) двумя аптечками первой помощи (автомобильными);
5) двумя противооткатными упорами;
6) знаком аварийной остановки;
7) при следовании в колонне - информационной табличкой, с указанием места автобуса в колонне, которая устанавливается на лобовом стекле автобуса справа по ходу движения;
8) иметь санитарно-эпидемиологическое заключение.
Сноска. Пункт 330 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10) мүдделi адамдардың қатысуымен жол жүрудiң ұзақтығы үш сағаттан артық кезiнде балаларды сынбайтын ыдыстармен және тамақ өнiмдерiнiң жиынтығымен (жолда тамақтық сапаларын кепiлдi сақтайтын, тамақтық улануды болдырмайтын құрғақ жарналармен) қамтамасыз етудi ұйымдастырады;
11) ұзақтығы бiр күннен артық жол жүру кезiнде қоғамдық тамақтану мекемелерiнде (асханаларда, кафелерде) ыстық тамақты күн сайын үш мезгiл қабылдауды, сондай-ақ мамандандырылған мекемелерде (қонақ үйлерде, кемпингiлерде және т.б.) қонуды қамтамасыз етедi;
12) қалааралық тасымалдау кезiнде маршруттан ауытқуын болдырмайтын және қозғалыс басы 6.00-ден ерте емес және соңғысы немесе қону аялдамасы 22.00-ден кешiктiрмей көздейтiн тасымалдаушымен бiрлесiп тасымалдау кестесiн жасайды;
13) маршрутты немесе қозғалыс кестесін өзгерту мүмкiндiгiн, ал қажет болған жағдайда және метеорологиялық және жолдардың жағдайлары нашарлаған кезде, балалардың тасымалдауын алып тастау үшiн егер бұл жағдайлар тасымалдау қауiпсiздiгiне қатер туғызатын болса маршрутты қысқартуды көздейдi (көз көрерлiк, тұман, қар басу, жаңбыр, тайғақ, сондай-ақ дауыл және басқа апат жағдайлары кезiнде);
14) жол жүрудiң алдында балаларға маршрутты, аралық және соңғы пункттердiң атауын, тамақтану, демалу, түнеу үшiн аралық аялдамалардың шамамен алған уақытын хабарлайды, қауiпсiздiк шаралары және мiнез-құлық ережелерi, өздерiнiң ұялы телефондарының нөмiрлерi және топтан қалып қойған кезде iс-қимыл тәртiбi туралы хабарлайды.
3. Балаларды тасымалдауды жүзеге асыруға автобустарды дайындау
329. Балаларды тасымалдау үшiн бөлiнген автобустардың техникалық жай-күйi, техникалық қызмет көрсету өткiзудiң көлемдерi мен мерзiмдерi, жабдықтары Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген талаптарға жауап беруi тиiс.
330. Балаларды тасымалдауға арналған автобустардың кемiнде екi есiктерiнiң болуы және мыналармен:
1) автобустың алдында және артында орнатылуы тиiс "Балаларды тасымалдау" деген төрт бұрыш айыратын белгiмен;
2) сары түстi жылтыр шағын маягымен;
3) әрқайсысының сыйымдылығы кемiнде екi литр болатын оңай алынатын өрт сөндiргiштермен (бiреуi - жүргiзушiнiң кабинасында, басқасы – автобустың жолаушылар салонында);
4) екi алғашқы көмек дәрi қобдишаларымен (автомобильдi);
5) екi жылжуға қарсы тiректермен;
6) авариялық тоқтау белгiсiмен;
7) колоннада жол жүргенде – автобустың алдыңғы терезесiнде қозғалыс бағытымен оң жағында орнатылатын, автобустың колоннадағы орны көрсетiлген ақпараттық кестемен;
8) санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы болуы тиiс.
Ескерту. 330-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

331. Общее количество перевозимых в автобусе детей и взрослых не превышает количество мест, оборудованных для сидения и установленных для данного транспортного средства.
332. Перед началом перевозок детей соответствие этим требованиям проводится проверка должностным лицом, на которое возложена ответственность за техническое состояние эксплуатируемых перевозчиком транспортных средств (главным инженером, начальником отдела технического контроля, иными ответственными лицами).
В том числе, проверка исправности аварийных выходов из автобуса и устройств приведения их в действие, привода управления дверями, механизма открывания крышек потолочных вентиляционных люков, систем вентиляции и отопления салона, сигнализации работы дверей и сигнала требования остановки, звукового сигнала; состояние и крепление сидений, поручней, подножек, форточек, наличие и крепление огнетушителей, укомплектованность медицинской аптечки.
С целью предупреждения террористических актов проводится тщательная проверка автобусов на наличие посторонних предметов.
Должностное лицо, осуществляющее осмотр делает отметки о технической исправности и готовности автобуса к перевозке детей в путевом листе или ином официальном документе.
333. В случае выделения двух и более автобусов для массовых перевозок детей осмотр осуществляется с участием сотрудников дорожной полиции.
Контроль технического состояния автобусов непосредственно перед рейсом и фиксация его результатов осуществляется в строгом соответствии с установленным порядком.
334. Расположение сидений автобусов, выделяемых для перевозки детей, должно позволять взрослым сопровождающим со своих мест осуществлять контроль за поведением детей во время движения.
4. Организация перевозок детей
335. Если при перевозке детей используются автобусы, принадлежащие нескольким перевозчикам, то лицами, ответственными за безопасность движения и эксплуатацию транспортных средств, определяется порядок взаимодействия перевозчиков на всех этапах организации и осуществления перевозок.
336. Перевозка групп детей автобусами в период с 22.00 до 06.00 часов, а также в условиях недостаточной видимости (туман, снегопад, дождь и др.) запрещается. В период суток с 22.00 до 06.00 часов в порядке исключения допускается перевозка детей к железнодорожным вокзалам и аэропортам и от них, а также при задержках в пути до ближайшего места отдыха (ночлега).
При неблагоприятных изменениях дорожных или метеорологических условий, создающих угрозу безопасности перевозок, в случаях, предусмотренных действующими нормативными документами о временном прекращении движения автобусов, перевозчик отменяет рейс и немедленно проинформирует об этом заказчика.

331. Автобуспен тасымалданатын балалар мен ересектердiң жалпы саны осы көлiк құралы үшiн белгiленген және отыру үшiн жабдықталған орындардың санынан аспайды.
332. Балаларды тасымалдауды бастамастан бұрын осы талаптарға сәйкес болуын тасымалдаушы пайдаланатын көлiк құралдарының техникалық жай-күйi үшiн жауапкершiлiк жүктелген лауазымды адам тексеруi тиiс (бас инженер, техникалық бақылау бөлiмiнiң бастығы, өзге де жауапты адамдар).
Соның iшiнде, автобустан авариялық шығулардың және оларды қимылға келтiретiн құрылғылардың, есiктердi басқару сымдарының, төбедегi желдетпе люктердiң қақпақтарын ашу тетiктерiнiң, салонды желдету және жылыту жүйелерiнiң, есiктер жұмысының сигнал берулерi мен аялдаманы талап ету сигналының, дыбыс сигналының дұрыстығы; орындықтардың, тұтқалардың, iлме басқыштардың, желдеткiштердiң жай-күй мен бекiтiлуi, өрт сөндiргiштердiң бар болуы және бекiтiлуi, дәрiгерлiк дәрi қобдишасының жабдықталуы тексерiлуi тиiс.
Террорлық актiлердiң алдын алу мақсатында бөтен заттардың бар болуына автобустарды мұқият тексеру жүргiзiледi.
Тексерудi жүзеге асыратын лауазымды адам автобустың техникалық жарамдылығы және балаларды тасымалдауға дайындығы жөнiнде жолпарақта немесе өзге ресми құжатта белгi қояды.
333. Балаларды жаппай тасымалдау үшiн екi және одан көп автобустар бөлiнген жағдайда тексеру жол полициясы қызметкерлерiнiң қатысуымен жүзеге асырылады.
Тiкелей рейс алдында автобустардың техникалық жай-күйiн бақылау және оның нәтижелерiн тiркеу белгiленген тәртiппен қатаң сәйкестiкте жүзеге асырылады.
334. Балаларды тасымалдауға бөлiнген автобустарда орындықтардың орналасуы жол жүрген кезде оларды алып жүретiн ересектерге өздерiнiң орындарынан балалардың мiнез-құлқын бақылауға мүмкiндiк беруi тиiс.
4. Балаларды тасымалдауды ұйымдастыру
335. Егер балалар тасымалдау кезiнде бiрнеше тасымалдаушыға тиесiлi автобустар пайдаланылатын болса, онда қозғалыс қауiпсiздiгi және көлiк құралдарын пайдалану үшiн жауапты адамдар тасымалдаушылардың тасымалдауды ұйымдастыру мен жүзеге асырудың барлық кезеңдерiндегi өзара iс-қимыл тәртiбiн белгiлейдi.
336. Балалардың топтарын 22.00-ден бастап 06.00 сағатқа дейiн автобустармен тасымалдау, сондай-ақ көрiнiм жеткiлiксiз жағдайда (тұман, қар жауған, жаңбыр және басқалар) тыйым салынады. Тәулiктiң 22.00 сағатынан бастап 06.00 сағатына дейiн темiржол вокзалдарына және әуежайларға және олардан, сондай-ақ жақын арадағы демалыс орнына (қонатын жерге) дейiн жолда кiдiрiп қалған кезде балаларды тасымалдауға рұқсат етiледi.
Тасымалдау қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн жол және метеорологиялық жағдайлардың қолайсыз өзгеруi кезiнде, автобустардың қозғалысын уақытша тоқтату туралы қолданыстағы нормативтiк құжаттарда көзделген жағдайда тасымалдаушы рейстi алып тастауға және бұл туралы тапсырыс берушiге дереу хабарлауға тиiс.

337. Перевозка детей автобусом в светлое время суток осуществляется с включенным ближним светом фар.
338. При организации перевозок в учебные заведения перевозчик совместно с местными исполнительными органами и администрацией учебных заведений, определяют маршруты и рациональные места посадки и высадки детей.
339. Площадки, отводимые для ожидающих автобус детей, должны быть достаточно большими, чтобы не допускать выхода детей на проезжую часть.
Площадки имеют благоустроенные подходы и располагаются отдельно от остановочных пунктов маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Если перевозки детей осуществляются в темное время суток, то площадки должны иметь искусственное освещение.
В осенне-зимний период времени площадки должны очищаться от снега, льда, грязи.
340. Заказчик перевозок детей в учебные заведения регулярно (не реже одного раза в месяц) проверяет состояние мест посадки и высадки детей.
341. Расписание движения автобусов согласовывается перевозчиком и заказчиком.
При неблагоприятных изменениях дорожных условий, при иных обстоятельствах (ограничение движения, появление временных препятствий, при которых водитель не может ехать в соответствии с расписанием не повышая скорости), расписание корректируется в сторону снижения скорости (увеличения времени движения). Об изменении расписания перевозчик оповещает заказчика, который принимает меры по своевременному оповещению детей.
342. При организации заказных перевозок детей по маршрутам, соединяющим населенные пункты перевозчик:
Обращается в местные исполнительные органы области для производства комиссионного обследования состояния автомобильных дорог, пунктов посадки и высадки детей;
Устанавливает на маршрутах специальные остановочные знаки с указанием времени прохождения автобусов, осуществляющих перевозку детей.
343. Организация заказных перевозок детей, проходящих через железнодорожные переезды, включает их комплексное обследование и согласование маршрута движения с руководителем организации, в ведении которой находятся железнодорожные переезды.
344. Организация заказных перевозок детей, проходящих через нерегулируемые железнодорожные переезды, запрещается.
345. При осуществлении массовых перевозок детей перевозчиком предоставляется от заказчика письменная заявка с обязательной отметкой органов дорожной полиции о выделении сопровождения колонны патрульным автомобилем. Без данной отметки автобусы заказчику не представляются. В свою очередь, перевозчик, при осуществлении массовых перевозок детей также уведомляет органы дорожной полиции для принятия мер по усилению надзора за движением на маршруте.

337. Тәулiктiң жарық мезгiлiнде балаларды автобуспен тасымалдау фаралардың жақын қосылған жарығымен жүзеге асырылады.
338. Оқу орындарына тасымалдауды ұйымдастыру кезiнде тасымалдаушы жергiлiктi атқарушы органдармен және оқу орындарының әкiмшiлiгiмен бiрлесiп маршруттарды және балаларды отырғызудың және түсiрудiң ұтымды орындарын белгiлейдi.
339. Автобусты күтiп тұрған балаларға арналған алаңшалар, олардың жүрiс бөлiгiне шығуын болдырмайтындай жеткiлiктi үлкен болуы тиiс.
Алаңдарда жайластырылған өту жолдары болуы және жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының аялдама пункттерiнен бөлек орналасуы тиiс.
Егер балаларды тасымалдау тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жүзеге асырылса, онда алаңшалардың жасанды жарығы болуы тиiс. Күзгi-қысқы кезеңде алаңдар қардан, мұздан, кiрден тазартылуы тиiс.
340. Балаларды оқу орындарына тасымалдауға Тапсырыс берушi балаларды отырғызу және түсiру орындарының жай-күйiн тұрақты түрде (айына кемiнде бiр рет) тексередi.
341. Автобустардың қозғалыс кестесiн тасымалдаушы мен тапсырыс берушi келiседi.
Жол жағдайларының қолайсыз өзгеруi кезiнде, басқа жағдайлар кезiнде (қозғалысқа шек қою, уақытша кедергiлердiң көрiнуi, бұл жағдайда жүргiзушi кестеге сәйкес жылдамдықты жоғарылатпай жүре алмайды), кесте жылдамдықты төмендету жағына (қозғалыс уақыттарының артуына) түзетiлген болуы тиiс. Кестенiң өзгеруi туралы тасымалдаушы тапсырыс берушiге хабарлауы тиiс, ол балаларды дер кезiнде хабарландыру бойынша шаралар қабылдайды.
342. Балаларды тапсырыспен тасымалдауды ұйымдастыру кезiнде елдi мекендердi жалғастыратын маршруттар бойынша тасымалдаушы:
автомобиль жолдарының, балаларды отырғызу және түсiру пункттерiнiң жағдайын комиссиялық тексеру үшiн облыстың жергiлiктi атқарушы органдарына жүгiнедi;
балалардың тасымалдауын жүзеге асыратын автобустардың өту уақытын көрсете отырып, арнайы аялдау орындарын маршруттарда белгiлейдi.
343. Балаларды темiржол өткелдерi арқылы өтетiн тапсырыспен тасымалдауды ұйымдастыру оларды кешендi тексерудi және қарамағында темiр жол өткелдерi бар ұйымдардың бастықтарымен маршрут қозғалысын келiсудi қамтуы тиiс.
344. Реттелмеген темiржол өткелдерi арқылы балалардың тапсырыстық тасымалдауды ұйымдастыруға тыйым салынады.
345. Балаларды жаппай тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде тасымалдаушы тапсырыс берушiден патрульдiк автомобильдi лектерге iлесiп жүруге бөлу туралы жол полициясы органдарының мiндеттi белгiлеу бар жазбаша өтiнiмдi ұсынады. Аталған белгiсiнсiз автобустар тапсырыс берушiге ұсынылмайды. Өз кезегiнде тасымалдаушы балаларды жаппай тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде, сондай-ақ маршруттың қозғалысын бақылауды күшейту бойынша шаралар қолдану үшiн жол полициясы органдарын хабардар етедi.

346. При подготовке к массовым перевозкам детей и перевозке детей на дальние расстояния перевозчик совместно с заказчиком проверяет наличие площадки для стоянки автобусов в пункте сбора детей и в пункте прибытия; наличие посадочной площадки. Места посадки и высадки располагаются на расстоянии не менее 30 м от места стоянки автобуса.
347. При выделении автобусов для массовой перевозки детей перевозчик назначает старшего колонны (при трех и более автобусах - из числа лиц, ответственных за безопасность движения или эксплуатацию транспортных средств, а при двух - из числа водителей этих автобусов; водитель, назначаемый старшим, стаж работы на автобусах не менее 5 лет).
348. Допустимая протяженность маршрута перевозки детей определяется, исходя из соблюдения нормативов продолжительности рабочей смены водителя, соблюдения безопасных скоростных режимов движения, а также с учетом требования осуществления перевозок детей в дневное время суток.
349. Размещение багажа в салоне автобуса запрещается. При отсутствии багажных отсеков в автобусе перевозка багажа обеспечивается с помощью грузовых или иных дополнительных транспортных средств.
5. Подготовка лиц, ответственных за сопровождение детей,
и проведение занятий с детьми
350. На каждый автобус, осуществляющий перевозку детей, заказчик назначает ответственных лиц из числа сотрудников организации - заказчика или родителей, которые сопровождают детей до места их назначения (при осуществлении регулярных перевозок детей в школу, иные учебные заведения допускается назначать ответственными учащихся старших классов (16 и более лет), прошедших специальный инструктаж для сопровождающих).
351. В случае выделения в один адрес двух и более автобусов, кроме сопровождающих по каждому автобусу, заказчиком назначается ответственный за организацию всей перевозки детей.
352. При междугородных перевозках детей колонной из одного-двух и более автобусов заказчик обеспечивает сопровождение колонны медицинским работником.
Сноска. Пункт 352 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
353. Назначенные заказчиком для сопровождения детей лица проходят специальный инструктаж по обеспечению безопасности перевозки детей автобусами.
354. Инструктаж проводит лицо, ответственное за обеспечение безопасности дорожного движения или эксплуатацию транспортных средств, принадлежащих перевозчику.
Отметки о проведении инструктажа и роспись лиц, прошедших инструктаж, фиксируются в специальном журнале учета инструктажей. Без прохождения сопровождающими инструктажа автобусы заказчику не предоставляются.

346. Балаларды жаппай тасымалдауға және алыс жерлерге балаларды тасымалдауға дайындық кезiнде тасымалдаушы тапсырыс берушiмен бiрлесiп балалардың жиналу пунктiнде және келу пунктiнде автобустардың аялдауы үшiн алаңшалардың болуын; отырғызу алаңшаларының болуын тексередi. Отырғызу және түсiру орындары автобус тұрағынан кемiнде 30 м қашықтықта орналасуы тиiс.
347. Балаларды жаппай тасымалдау үшiн автобустарды бөлу кезiнде тасымалдаушы лектердiң үлкенiн тағайындауға (үш және одан да көп автобус кезiнде көлiк құралдарының қозғалыс қауiпсiздiгiне немесе пайдалануға жауапты адамдардың санынан, ал екi автобус кезiнде – осы автобустардың жүргiзушiлерiнiң санынан; үлкенi болып тағайындалған жүргiзушiнiң автобустарда кемiнде 5 жыл жұмыс өтiлi болуы тиiс) тиiс.
348. Балаларды тасымалдау маршрутының рұқсат етiлген ұзақтығы жүргiзушiнiң жұмыс ауысымы ұзақтығының нормативтерiн сақтауын, қозғалыстың қауiпсiз жылдамдық режимiн сақтауын негiзге ала отырып, сондай-ақ тәулiктiң күндiзгi уақытында балаларды тасымалдауды жүзеге асыру талаптарын ескере отырып белгiленедi.
349. Автобустың салонында багажды орналастыруға рұқсат етiлмейдi. Автобуста багаж бөлiмдерi болмаған кезде багажды тасымалдау жүк немесе басқа қосымша көлiк құралдарының көмегiмен қамтамасыз етiледi.
5.Балаларды алып жүруге және балалармен сабақ өткiзуге
жауапты адамды дайындау
350. Тапсырыс берушi балаларды тасымалдайтын әрбiр автобусқа балалармен оларды жеткiзу орнына дейiн алып жүретiн, тапсырыс берушi-ұйым қызметкерлерiнiң немесе ата-аналарының iшiнен жауаптыларды белгiлейдi (мектепке, өзге бiлiм беру ұйымдарына балаларды тұрақты тасымалдауды жүзеге асырған кезде жауапты ретiнде ерiп жүрушiлер үшiн арнайы нұсқама алған жоғары сынып оқушыларын (16 жастан жоғары) белгiлеуге жол берiледi).
351. Бiр мекенжайға екi және одан көп автобустар бөлiнген жағдайда тапсырыс берушi әрбiр автобусқа ерiп жүрушiлерден басқа бүкiл балаларды тасымалдауды ұйымдастыруға жауаптыны белгiлейдi.
352. Бір-екі және одан көп автобустан тұратын лектермен балаларды қалааралық тасымалдау кезінде тапсырыс берушi лектермен медициналық қызметкердiң бірге жүруiн қамтамасыз етедi.
Ескерту. 352-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
353. Балаларды алып жүруi үшiн тапсырыс берушi белгiлеген адамдар балаларды автобуспен тасымалдау қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша арнайы нұсқама алады.
354. Нұсқаманы жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге немесе тасымалдаушыға тиесiлi көлiк құралдарын пайдалануға жауапты адам жүргiзедi.
Нұсқаманың өткiзiлуi туралы белгi және нұсқама алған тұлғаның қолы нұсқаманы есепке алу туралы арнайы журналға қойылады. Iлесiп жүрушiлер нұсқаманы өтпесе, автобустар тапсырыс берушiге ұсынылмайды.

355. При проведении инструктажей детально описывается порядок:
1) подачи автобусов к месту посадки, правила посадки и высадки детей;
2) размещения в автобусе ручной клади и перевозки багажа;
3) поведения детей в местах сбора, посадки и высадки, при нахождении в салоне автобуса;
4) взаимодействия сопровождающего с водителем;
5) пользования оборудованием салона: вентиляционными люками, сигналами требования остановки, форточками;
6) контроля за детьми при остановках автобуса.
356. При проведении инструктажа дополнительно отражаются вопросы, связанные с чрезвычайными обстоятельствами (вынужденная остановка, поломка автобуса, ДТП, захват автобуса террористами), в том числе:
1) порядок эвакуации пассажиров;
2) порядок использования аварийных выходов из автобуса и пользования устройствами приведения их в действие;
3) правила пользования огнетушителями, аптечкой первой помощи.
357. При массовых перевозках детей заказчик обеспечивает проведение медицинским работником инструктажа сопровождающих по вопросам оказания первой медицинской помощи.
358. При осуществлении регулярных перевозок детей заказчик организовывает проведение с детьми регулярных занятий по специальной программе, включающей следующие вопросы:
1) о правилах безопасного поведения в местах сбора и во время ожидания автобуса;
2) о порядке посадки и высадки из автобуса;
3) о правилах поведения во время движения и остановок автобуса;
4) о поведении при возникновении опасных или чрезвычайных ситуаций во время перевозок;
5) о способах оказания первой помощи пострадавшим (при проведении занятий с детьми старшего возраста).
При проведении занятий должно быть предусмотрено использование наглядных пособий, обсуждение практических ситуаций, возникающих в процессе дорожного движения и во время перевозок.
6. Требования к водителям, осуществляющим перевозки детей,
к организации их труда. Подготовка и допуск водителей к рейсу
359. Для перевозки детей допускаются водители:
1) в возрасте не менее двадцати пяти лет, имеющие водительское удостоверение соответствующей категории и стаж работы водителем не менее пяти лет;
2) имеющие непрерывный стаж работы в качестве водителя автобуса не менее трех последних лет;
3) не имевшие в течение последнего года грубых нарушений трудовой дисциплины и Правил дорожного движения.
Стаж работы водителя в организации, которая направляет его на перевозку детей, составляет не менее трех лет.
Водители, назначаемые на перевозки детей автобусами вместимостью более 41 места, а также на любые перевозки детей в междугородном сообщении, должны иметь стаж работы на автобусах не менее пяти лет.

355. Нұсқаманы өту кезiнде мынадай тәртiп егжей-тегжейлi жазылады:
1) автобустардың отырғызу орындарына берiлуi, балаларды отырғызу және түсiру ережелерi;
2) автобуста қол жүгiн орналастыру және багажды тасымалдау;
3) автобус салонында болғанда, балалардың жиналу, отырғызу және түсiру орындарында өздерiн ұстауы;
4) iлесiп жүрушiлердiң жүргiзушiмен өзара iс-қимылы;
5) салондағы жабдықтарды: желдеткiш люктердi, аялдауды талап ету сигналдарын, желдеткiштердi пайдалану;
6) автобустың аялдауы кезiнде балаларды бақылау.
356. Нұсқаманы өткiзу кезiнде төтенше жағдайлармен байланысты мәселелер қосымша көрiнiс табады (мәжбүрлi аялдау, автобустың сынуы, ЖКО, терроршылардың автобусты басып алуы), соның iшiнде:
1) жолаушыларды эвакуациялау тәртiбi;
2) автобустан апаттық шығуларды пайдалану және құрылғыларды қолдану, оларды iске келтiру тәртiбi;
3) өрт сөндiргiштердi, алғашқы көмек көрсету дәрi қобдишасын пайдалану ережелерi.
357. Балаларды жаппай тасымалдау кезiнде тапсырыс берушi iлесiп жүрушiлерге алғашқы медициналық көмек көрсету мәселелерi бойынша нұсқаманы медициналық қызметкердiң жүргiзуiн қамтамасыз етедi.
358. Балалардың тұрақты тасымалдауын жүзеге асыру кезiнде тапсырыс берушi мынадай мәселелер кiретiн, арнайы бағдарлама бойынша балалармен тұрақты сабақтар өткiзудi ұйымдастырады:
1) жиналу орындарында және автобусты күту уақытында қауiпсiздiк тәртiбiнiң ережелерi туралы;
2) отырғызу және автобустан түсiру тәртiбi туралы;
3) автобустың қозғалу уақытындағы және аялдауы кезiндегi тәртiп ережелерi туралы;
4) тасымалдау кезiнде қауiптi немесе төтенше жағдайлар туындағандағы тәртiп туралы;
5) зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету тәсiлдерi туралы (ересек балалармен сабақ өткiзу кезiнде).
Сабақты өткiзу кезiнде жол қозғалысы процесiнде және тасымалдау уақытында туындайтын iс жүзiндегi жағдайларды талқылау үшiн көрнектi құралдарды пайдалану көзделуi тиiс.
6. Балалардың тасымалдауын жүзеге асыратын жүргiзушiлерге,
олардың еңбектерiн ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Жүргiзушiлердi рейске дайындау және рұқсат беру
359. Балаларды тасымалдау үшiн мынадай жүргiзушiлерге рұқсат етiледi:
1) жасы жиырма бес жастан кем емес, тиiстi санаттағы жүргiзушi куәлiгi және жүргiзушiнiң бес жылдан кем емес жұмыс өтiлi бар;
2) автобустың жүргiзушiсi ретiндегi кемiнде соңғы үш жыл үздiксiз жұмыс өтiлi бар;
3) соңғы жылдары еңбек тәртiбiн және қозғалысы ережесiн өрескел бұзбаған.
Балаларды тасымалдауға жiберген ұйымдағы жүргiзушiнiң жұмыс өтiлi үш жылдан кем болмауы тиiс.
Сыйымдылығы 41 орынды автобустармен балаларды тасымалдауға тағайындалған, сондай-ақ қалааралық қатынастағы балаларды басқа да тасымалдаудағы жүргiзушiлердiң автобустардағы жұмыс өтiлi кемiнде 5 жыл болуы тиiс.

360. В организации, осуществляющей перевозки детей, формируется список водителей, которые по своим профессиональным характеристикам допущены к перевозкам детей, указанный список ежегодно обновляется и утверждается соответствующим приказом.
361. Перевозчиком не допускается к поездке водитель, не прошедший предрейсовое медицинское освидетельствование.
Сноска. Пункт 361 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
362. Продолжительность рабочей смены водителей, занятых на любых перевозках детей, не превышает 12 часов.
Продолжительность междусменного отдыха водителя перед осуществлением перевозок детей должна быть не менее двойной продолжительности времени работы в предшествующий отдыху рабочий день (смену).
Если режим движения предусматривает продолжительность рабочего времени водителя более 12 часов, в рейс направляются два водителя. При этом автобус оборудуется спальным местом для отдыха водителя.
363. Перед началом регулярных и сезонных перевозок детей, а также перед осуществлением разовых перевозок должностные лица, ответственные за безопасность дорожного движения или эксплуатацию транспортных средств (заместитель директора по перевозкам, заместитель директора по безопасности движения, начальник автоколонны), проводят с водителями специальный инструктаж о порядке, условиях и особенностях движения и работы на маршруте. В процессе осуществления регулярных перевозок, если они проводятся по одному и тому же маршруту одним и тем же водителем (в том числе, и при осуществлении специальных школьных рейсов, дополнительно выделяемых в расписаниях движения автобусов общего пользования), специальный инструктаж проводится в случаях получения информации о совершении дорожно-транспортных происшествиях, изменении дорожно-климатических условий и режимов движения на маршруте и т.п., но не реже одного раза в месяц.
364. Специальный инструктаж включает сведения:
1) о порядке перевозки детей автобусами в соответствии с настоящими рекомендациями;
2) о состоянии дорожных условий, особенностях и скоростных режимах движения на маршруте;
3) об опасных участках и местах концентрации дорожно-транспортных происшествий на маршруте, порядке проезда мест повышенной опасности, расположенных на маршруте (железнодорожных переездов, путепроводов, мостов и т.д.), в том числе об участках движение по которым характеризуется повышенной опасностью в конкретных неблагоприятных дорожно-климатических условиях с использованием схемы маршрута, выдаваемой водителю;

360. Балаларды тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдарда балаларды тасымалдауға рұқсат етiлуi тиiс өзiндiк кәсiби сипаттамалары бойынша жүргiзушiлердiң тiзiмi құрылуы тиiс, көрсетiлген тiзiм жыл сайын жаңартылады және тиiстi бұйрықпен бекiтiледi.
361. Тасымалдаушы рейс алдындағы медициналық куәландырудан өтпеген жүргiзушiні жол жүруге жібермейді.
Ескерту. 361-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
362. Балаларды кез келген тасымалдаумен айналысатын жүргiзушiлердiң жұмыс ауысымының ұзақтығы 12 сағаттан аспауы тиiс.
Балалар тасымалын жүзеге асыру алдындағы жүргiзушiнiң ауысым арасындағы демалу ұзақтығы демалу алдындағы жұмыс күнiнiң (ауысым) жұмыс уақытынан кемiнде екi есе ұзақтау болуы тиiс.
Егер қозғалыс режимi жүргiзушiнiң 12 сағаттан асатын жұмыс уақытының ұзақтығын көздесе, рейске екi жүргiзушi жiберiледi. Бұл ретте автобус жүргiзушiнiң демалуына арналған ұйықтайтын орынмен жабдықталуы тиiс.
363. Балаларды тұрақты және маусымдық тасымалдау алдында, сондай-ақ бiр реттiк тасымалдауды жүзеге асыру алдында жол жүру қауiпсiздiгiне немесе көлiк құралдарын пайдалануға жауапты лауазымды адамдар (тасымалдау жөнiндегi директордың орынбасары, қозғалыс қауiпсiздiгi жөнiндегi директордың орынбасары, автолектiң бастығы, өзге де жауапты адамдар), жүргiзушiлермен маршруттағы қозғалыс және жұмыс тәртiбi, шарттары және ерекшелiктерi туралы арнайы нұсқама жүргiзедi. Тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру процесiнде, егер оларды бiр және сол ғана маршрут бойынша бiр және сол жүргiзушi жүргiзсе (соның iшiнде және жалпы қолданыстағы автобустардың қозғалыс кестесiне қосымша бөлiнетiн арнайы мектеп рейстерiн жүзеге асыру кезiнде), жол-көлiк оқиғаларының болғаны, жол-климаттық жағдайлардың және маршрутта қозғалыс режимдерiнiң өзгеруi және басқалар туралы ақпарат алған жағдайда, айына бiр рет арнайы нұсқама жүргiзiледi.
364. Арнайы нұсқамаға мынадай деректер кiруi тиiс:
1) осы ұсынымдарға сәйкес балаларды автобустармен тасымалдау тәртiбi туралы;
2) маршруттағы жол жағдайының жай-күйi, қозғалыстың ерекшелiктерi және жылдамдық режимдерi туралы;
3) маршруттағы жол-көлiк оқиғаларының қауiптi учаскелерi және шоғырлану орындары, маршрутта орналасқан қауiптiлiгi жоғары орындардан жүрiп өту тәртiбi туралы (темiржол өткелдерi, жолөткелдерi, көпiрлер және т.б.), соның iшiнде жүргiзушiге берiлген маршруттың сұлбасын пайдалана отырып, нақты жағымсыз жол-климаттық жағдайларда қауiпсiздiгi жоғары сипатталған қозғалыс учаскелерi туралы;

4) о порядке взаимодействия со старшим колонны и порядке движения в колонне (при массовых перевозках);
5) о порядке взаимодействия и разделении сфер ответственности водителей и сопровождающих по автобусу при выполнении перевозок детей;
6) о правилах обслуживания туристов и экскурсантов (при туристско-экскурсионных перевозках);
7) действиях при возникновении опасных дорожных ситуаций, при внезапном ухудшении дорожно-климатических условий на маршруте, при возникновении технической неисправности автобуса, при ухудшении состояния здоровья водителя и пассажиров в пути, при попытке захвата или захвате автобуса криминальными элементами;
8) о действиях водителя при угрозе или возникновении ДТП (в том числе порядок экстренной эвакуации пассажиров из автобуса, оказание первой помощи пострадавшим);
9) о соблюдении правил техники безопасности и противопожарной безопасности при работе на линии и действиях при возникновении пожара в автобусе;
10) об ответственности водителя за нарушение Правил дорожного движения, жизнь и здоровье пассажиров.
Отметка о проведении специального инструктажа и подпись водителей, прошедших инструктаж, фиксируются в журнале учета инструктажей. При осуществлении водителем разовых перевозок отметка о прохождении водителем инструктажа, кроме специального журнала, делается в путевом листе.
365. Водителю автобуса при перевозке детей запрещается:
1) следовать со скоростью более 60 км/час;
2) изменять маршрут следования;
3) перевозить в салоне автобуса, в котором находятся дети, любой груз, багаж или инвентарь, кроме ручной клади и личных вещей детей;
4) выходить из салона автобуса при наличии детей в автобусе, в том числе при посадке и высадке детей;
5) при следовании в автомобильной колонне производить обгон впереди идущего автобуса;
6) осуществлять движение автобуса задним ходом;
7) покидать свое место или оставлять транспортное средство, если им не приняты меры, исключающие самопроизвольное движение транспортного средства или использование его в отсутствие водителя.
7. Подача автобусов к месту стоянки и посадки
366. По прибытии на место сбора водитель проверяет фактическое обеспечение заказчиком условий перевозки, указанных в пунктах 329 и  330 настоящих Правил. В случае, если сопровождающие по автобусу отсутствуют или фактическое количество детей вместе с сопровождающими превышает количество посадочных мест в автобусе, перевозка детей не осуществляется.

4) лектiң үлкенiмен өзара iс-қимыл тәртiбi және лектегi қозғалыс тәртiбi туралы (жаппай тасымалдау кезiнде);
5) балаларды тасымалдауды орындау кезiнде автобус бойынша жүргiзушiлердiң және ерiп жүрушiлердiң өзара әрекеттесуi және жауапкершiлiк аясын бөлу тәртiбi туралы;
6) туристерге және экскурсанттарға қызмет көрсету ережелерi туралы (туристiк-экскурсиялық тасымалдау кезiнде);
7) қауiптi жол жағдайлары туындаған кездегi, маршрутта жол-климаттық жағдайлар кенеттен нашарлаған кездегi, автобустың техникалық бұзылуы туындаған кездегi, жолда жүргiзушiнiң және жолаушылардың денсаулық жағдайы нашарлаған кездегi, қылмыстық элементтер автобусты басып алуға әрекет жасаған немесе басып алған кездегi iс-әрекеттер;
8) ЖКО қаупi немесе туындаған кезiнде жүргiзушiнiң iс-әрекетi туралы (соның iшiнде автобустан жолаушыларды шұғыл эвакуациялау тәртiбi, зардап шеккендерге бiрiншi көмек көрсету);
9) желiдегi жұмыс кезiнде қауiпсiздiк техникасы мен өрт қауiпсiздiгi ережелерiн сақтау және автобуста өрт туындаған кездегi iс-әрекеттер туралы;
10) жол қозғалыс ережелерiн бұзғаны, жолаушылардың өмiрi және денсаулығы үшiн жүргiзушiнiң жауапкершiлiгi туралы.
Арнайы нұсқаманы жүргiзгенi және нұсқаманы өткен жүргiзушiнiң қолы туралы белгi нұсқаманы есепке алу журналында тiркеледi. Жүргiзушi бiр жолғы тасымалдауды жүзеге асырған кезде жүргiзушiнiң нұсқаманы өткенi туралы белгi арнайы журналдан басқа жол жүру парағында да жасалады.
365. Балаларды тасымалдау кезiнде автобустың жүргiзушiсiне мыналарға тыйым салынады:
1) сағатына 60 км артық жылдамдықпен жүруге;
2) жүру маршрутын өзгертуге;
3) балалар бар автобус салонында қол жүгi мен балалардың жеке заттарынан басқа кез келген жүктi, багажды немесе мүкәммалды тасымалдауға;
4) автобуста балалар болған кезiнде, соның iшiнде балаларды отырғызу және түсiру кезiнде автобус салонынан шығуға;
5) автомобиль легiнде жүру кезiнде алда жүрген автобусты басып озуға;
6) автобуспен артқа қарай қозғалысты жүзеге асыруға;
7) егер ол көлiк құралының өздiгiнен қозғалуын немесе оны жүргiзушi жоқ болғанда пайдалануын болдырмау шараларын қолданбаса, өз орнын тастап кетуге немесе көлiк құралын қалдыруға.
7. Аялдама және отырғызу орнына автобустарды беру
366. Жиналу орнына келген бойдан жүргiзушi тапсырыс берушiнiң осы Қағиданың 329 және 330-тармақтарында көрсетiлген тасымалдау шарттарын нақты қамтамасыз етуiн тексередi. Егер автобус бойынша ерiп жүрушiлер жоқ болса немесе ерiп жүрушiлер мен балалардың нақты саны автобустағы отырғызу орны санынан асып кетсе, балаларды тасымалдау жүзеге асырылмайды.

367. В случае выделения двух и более автобусов в один адрес старший колонны обеспечивает расстановку автобусов на площадке, отведенной для их стоянки.
На местах стоянки автобусов и на местах посадки (высадки) в момент подачи автобусов находятся транспортные средства, не имеющие отношения к перевозке детей, а также провожающие (встречающие) и посторонние лица.
368. Автобусы, стоящие на местах стоянки и посадки (высадки), затормаживаются ручным тормозом, с включенной передачей и неработающим двигателем.
369. При нахождении автобусов на местах стоянки водители не отлучаются от них.
370. При посадке (высадке) детей и при движении по маршруту водители, осуществляющие перевозки детей, выполняют указания сопровождающих по автобусу, если они не противоречат Правилам дорожного движения, требованиям настоящих Правил, иным требованиям безопасности дорожного движения и если эти указания входят в сферу компетенции сопровождающих (поведение детей, их здоровье и безопасность).
371. Сопровождающие обеспечивают надлежащий порядок среди детей во время посадки в автобус и высадки из него, при движении автобуса, во время остановок.
372. Сопровождающие до начала посадки детей в автобусы:
1) организовывают сбор детей в безопасном месте. Место сбора располагается на расстоянии от места посадки не менее 15 метров;
2) провести сверку присутствующих детей по имеющимся спискам и отметить в списке фактически присутствующих детей;
3) проверить, чтобы размеры, упаковка и содержимое ручной клади и багажа детей соответствовали требованиям правил пользования автобусами и правил перевозки пассажиров и багажа автобусами;
4) организовать погрузку багажа в багажный отсек автобуса или в специально предназначенное для перевозки багажа детей транспортное средство;
5) провести инструктаж детей (при разовых и сезонных перевозках) с обязательным включением в него вопросов о порядке посадки в автобус и высадки из автобуса, а также о правилах поведения во время движения и остановок (стоянок) автобуса, правилах поведения в случаях ухудшения самочувствия, при возникновении опасных и чрезвычайных ситуаций во время поездки.
373. На посадочной платформе (остановке) дети располагаются группой в одном месте и соблюдают следующие нормы поведения:
1) не отлучаться без разрешения руководителя группы, сопровождающего взрослого, расходиться в разные стороны по тротуару, обочине, посадочной платформе;

367. Бiр мекенжайға екi және одан артық автобустар бөлiнген жағдайда лектердiң аға жетекшiсi автобустардың олардың тұрақтауы үшiн бөлiнген алаңшада орналасуын қамтамасыз етеді.
Автобустардың тұрақтау орындарында және отырғызу (түсiру) орындарында автобустарды беру кезiнде балаларды тасымалдауға қатысы жоқ көлiк құралдары, сондай-ақ шығарып салушылар (күтiп алушылар) және бөтен адамдар болмайды.
368. Тұрақтау және отырғызу (түсiру) орындарында тұрған автобустар қол тежегiшiмен тоқтатылған, ауыстыруы қосылған және қозғалтқышы iстемей тұруы тиiс.
369. Автобустар тұрақтау орындарында тұрған кезде жүргiзушiлерге олардан алыстап кетуге тыйым салынады.
370. Балаларды тасымалдауды жүзеге асыратын жүргiзушiлер балаларды отырғызу (түсiру) және бағыт бойынша қозғалу кезiнде автобус бойынша ерiп жүрушiлердiң нұсқауларын орындайды, егер олар Жол қозғалысы ережелерiне, осы Қағида талаптарына, жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң өзге де талаптарына қайшы келмесе және егер осы нұсқаулар ерiп жүрушiлердiң құзыретi аясына кiретiн болса (балалардың тәртiбi, олардың денсаулығы және қауiпсiздiгi).
371. Ерiп жүрушiлер автобусқа отырғызу және одан түсiру, автобус қозғалысы кезiнде, аялдау уақытында балалар арасында тиiстi тәртiптi қамтамасыз етеді.
372. Ерiп жүрушiлер балаларды автобусқа отырғызуға дейiн:
1) балалардың қауiпсiз орынға жиналуын қамтамасыз етуi тиiс. Жиналу орны отырғызу орнынан 15 метрден аз емес қашықтықта орналасуы;
2) келген балаларды қолда бар тiзiм бойынша салыстыруы және iс-жүзiнде келген балаларды тiзiмде белгiлеуi;
3) балалардың қол жүгi мен багажының өлшемi, буып-түйiлуi және құрамы автобустарды пайдалану ережелерiнiң және автобустармен жолаушыларды және жүктердi тасымалдау ережелерiнiң талаптарына сәйкес келуiн тексеруi;
4) багаждың автобустың багаж бөлiгiне немесе балалардың багажын тасымалдауға арналған арнайы көлiк құралына тиелуiн ұйымдастыруы;
5) автобусқа отырғызу және автобустан түсiру тәртiбi туралы, сондай-ақ автобустың қозғалуы және аялдауы (тоқтауы) уақытындағы тәртiп ережелерi туралы, хал-жағдайы нашарлаған жағдайдағы, сапар барысында қауiптi және төтенше жағдай пайда болған кездегi тәртiп ережелерi туралы мәселелердi мiндеттi түрде қоса отырып балаларға нұсқама жүргiзудi (бiр жолғы және маусымдық тасымалдау кезiнде) өткізіледі.
373. Отырғызу платформасында (аялдамада) балалар бiр жерде топпен орналасады және мына мінез-құлық нормаларын сақтайды:
1) топ басшысының, ересек ерiп жүрушiнiң рұқсатынсыз кетуге, жаяу жолдың, жолдың жағасы, отырғызу платформасы бойынша жан-жаққа тарап кетуге;

2) создавать помехи и неудобства другим людям, находящимся на посадочной платформе (остановке);
3) бегать, толкать друг друга, устраивать подвижные игры, в том числе с мячами и другими предметами;
4) подходить к краю посадочной платформы, тротуара, обочины у проезжей части до полной остановки подъезжающего транспортного средства;
5) переносить (держать) в руках надувные и другие легкие игрушки, мячи и другие предметы, пересчитывать бумажные деньги, доставать и рассматривать документы и прочие легкие предметы, которые под воздействием ветра, могут вылететь на проезжую часть дороги и привести к внезапному выходу детей на проезжую часть дороги.
374. Старший колонны организует подачу автобусов на посадочную площадку. Автобусы подаются к месту посадки (высадки) по одному. Водитель автобуса начинат движение к месту посадки (высадки) только после отправления с этого места очередного автобуса, завершившего посадку (высадку) пассажиров. Подъехав к месту посадки (высадки), водитель выполняет требования пункта 7.3 Правил дорожного движения.
375. Водитель не выходит из кабины автобуса во время посадки (высадки) детей.
376. Посадка детей в автобус производится после полной остановки автобуса на посадочной площадке под руководством сопровождающих и под наблюдением водителя (при массовых перевозках, кроме того, под наблюдением ответственного за организацию перевозки).
При подъезде транспортного средства сопровождающие не допускают, чтобы дети побежали навстречу ему, скучивались у края проезжей части.
377. Сопровождающие подводят детей к месту посадки в организованном порядке (младших детей - построенных попарно). Посадка производится через переднюю дверь автобуса.
При посадке личные вещи должны умещаться в одной руке ребенка, другой рукой при подъеме по ступенькам в салон он должен держаться за поручень.
378. При посадке сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) выходили на проезжую часть дороги;
2) толкались, дрались;
3) входили в салон с рюкзаками и сумками на плечах (перед посадкой их необходимо снять, чтобы при входе избежать опасности потери равновесия, травмирования лиц и глаз других пассажиров);
4) загромождали проход и выходы личными вещами;
5) клали тяжелые и неустойчивые вещи на верхние полки.
379. Сопровождающий рассаживает детей, по очереди входящих в автобус, обращая внимание на безопасное размещение ручной клади.
380. Ручная кладь размещается в автобусе так, чтобы не создавать угрозу для безопасности пассажиров и не ограничивать поле обзора водителя.
При размещении ручной клади в салоне автобуса соблюдаются следующие требования:

2) отырғызу платформасында (аялдамада) тұрған басқа адамдарға кедергi және ыңғайсыздық жасауға;
3) жүгiруге, бiрiн-бiрi итеруге, қимыл ойындарын, соның iшiнде доптармен және басқа да заттармен ойнауға тыйым салынады;
4) жақындап келе жатқан көлiк құралы толық аялдағанға дейiн отырғызу платформасының, жаяу жолдың, жолдың жағасының шетiне жақын келуге;
5) үрленген және басқа жеңiл ойыншықтарды, доптарды және өзге де жеңiл заттарды қолда алып жүруге (ұстауға), қағаз ақшаларды санауға, құжаттарды және желдiң әсерiнен жолға ұшып кетуi мүмкiн және балалардың кенеттен жолдың жүру бөлiгiне шығып кетуiне әкеп соқтыруы мүмкiн басқа жеңiл заттарды алып шығаруға және қарауға.
374. Колонаның аға жетекшiсi отырғызу алаңшасына автобустардың берiлуiн ұйымдастырады. Автобустар отырғызу (түсiру) орнына бiр-бiрлеп берiледi. Автобустың жүргiзушiсi отырғызу (түсiру) орындарына қозғалысты тек қана осы орыннан жолаушыларды отырғызу (түсiру) аяқталған кезектi автобусты жөнелткеннен кейiн ғана бастауы тиiс. Отырғызу (түсiру) орнына келгеннен соң, жүргiзушi жол қозғалысы ережесiнiң 7.3-тармағының талаптарын орындауы тиiс.
375. Жүргiзушiге балаларды отырғызу (түсiру) уақытында автобустың кабинасынан шығуға болмайды.
376. Балаларды автобусқа отырғызу ерiп жүрушiнiң басшылығымен және жүргiзушiнiң бақылауымен (жаппай тасымалдаған кезде одан басқа тасымалдауды ұйымдастыруға жауаптының байқауымен) автобус толық тоқтағаннан кейiн отырғызу алаңында жүргiзiледi.
Көлiк құралы жақындаған кезде ерiп жүрушiлер балалардың оның алдынан жүгiрiп шығуына, жүру бөлiгiнiң шетiнде топтануына жол бермейдi.
377. Ерiп жүрушiлер балаларды отырғызу орнына ұйымдасқан тәртiпте (кiшi балаларды – екi-екiден сапқа тұрғызып) жеткiзедi. Отырғызу автобустың алдыңғы есiгi арқылы жүргiзiледi.
Отырғызған кезде жеке заттар баланың бiр қолына сыйуы тиiс, басқа қолымен ол баспалдақпен салонға көтерiлген кезде тұтқадан ұстауы тиiс.
378. Отырғызған кезде ерiп жүрушiлер балалардың:
1) жолдың жүру бөлiгiне шығуына;
2) итерiсуiне, төбелесуiне;
3) салонға иықтарындағы рюкзактармен және сумкалармен кiруiне (тепе-теңдiктi жоғалту, өзге жолаушылардың беттерi мен көздерiн жарақаттану қаупiн болдырмау үшiн оларды отырғызудың алдында шешу қажет);
4) өту жолдары мен шығатын есiктердi жеке заттармен бөгеуге;
5) жоғарғы сөрелерге ауыр және орнықсыз заттарды қоюға жол бермейдi.
379. Ерiп жүрушi автобусқа кезекпен кiретiн балаларды қолжүгiнiң қауiпсiз орналасуына көңiл бөле отырып отырғызады.
380. Қол жүгi автобуста жолаушылардың қауiпсiздiгiне қауiп-қатер төндiрмейтiндей және жүргiзушiнiң қарау ауқымын шектемейтiндей болып орналастырылады.
Қол жүгi автобустың салонында орналастырылған кезде мынадай талаптар сақталады:

1) если в автобусе имеются полки, то на них разрешается помещать только легкие (весом не более 1 кг), небьющиеся, не имеющие острых выступов и длиною не более 60 см предметы и вещи;
2) вещи должны быть размещены (закреплены) на полках таким образом, чтобы было исключено их падение во время движения автобуса.
381. После размещения всех детей и ручной клади в автобусе, в соответствии с требованиями настоящих Правил, сопровождающие должны:
1) пересчитать детей;
2) проверить, что все они разместились на сидячих местах и разместили личные вещи с соблюдением мер безопасности;
3) уточнить у водителя расположение медицинской аптечки, огнетушителей и порядка их применения, аварийных люков и способа их открытия, кнопок аварийного открывания дверей и порядка их использования, другие меры безопасности, определяемые особенностями транспортного средства, и проинструктировать детей;
4) информировать водителя об окончании посадки и занять предназначенные им места в автобусе.
Движение автобуса с места посадки (высадки) водителю разрешается начинать только после сообщения сопровождающего об окончании посадки (высадки) и полного закрытия дверей автобуса.
8. Порядок движения и остановок (стоянок)
автобусов на маршруте
382. В случае осуществления перевозок детей в темное время суток наряду с ближним или дальним светом фар используются противотуманные фары.
383. При движении колонной автобусы должны двигаться в строго определенном порядке, с соблюдением безопасного интервала между автобусами (в соответствии с пунктом 9.10 Правил дорожного движения).
384. Старший колонны обеспечивает движение колонны с соблюдением каждым водителем требований Правил дорожного движения и настоящих Правил. При перевозках детей двумя автобусами старший колонны находится в первом автобусе, при перевозках детей тремя и более автобусами - в последнем автобусе.
385. Скорость движения при перевозке детей одним автобусом выбирается водителем в зависимости от дорожных, метеорологических и других условий (в соответствии с пунктом 10.1 Правил дорожного движения), при этом скорость движения автобуса во всех случаях не должна превышать 60 км/час.
При движении автобусов, перевозящих детей колонной, скорость движения выбирается сотрудником дорожной полиции, сопровождающим колонну, но во всех случаях она не превышает 40 км/час.
При управлении автобусом водитель уделят особое внимание плавности хода автобуса, резкого торможения.
Безопасность проезда железнодорожного переезда колонной автобусов обеспечивается сопровождающими ее сотрудниками дорожной полиции.

1) егер автобуста сөрелер болса, онда оларда тек жеңiл (салмағы 1 кг аспайтын), сынбайтын, үшкiр дөңестерi жоқ және ұзындығы 60 см аспайтын бұйымдар мен заттар ғана орналастырылады;
2) заттар сөрелерде автобустың қозғалысы, күрт бұрылғанда, тежегенде және т.с.с. кезiнде олардың құлауын болдырмайтындай етiп орналастырылуы (бекiтiлуi) тиiс.
381. Барлық балаларды және қол жүгiн автобуста орналастырғаннан кейiн ерiп жүрушiлер осы Қағиданың талаптарына сәйкес:
1) балаларды санап шығуы;
2) олардың барлығы отыруға арналған орындарда орналасқанын және жеке заттарын қауiпсiздiк шараларын сақтай отырып орналастырғандығын тексеруi;
3) жүргiзушiден медициналық дәрi қобдишасының, өрт сөндiргiштiң орналасқан жерiн және оларды, авариялық люктердi қолдану тәртiбi мен оларды ашу әдiсiн, есiктердi авариялық ашу батырмаларын және оларды пайдалану тәртiбiн, көлiк құралының ерекшелiктерiмен анықталатын өзге де қауiпсiздiк шараларын нақтылауы, және де балаларға нұсқау беруi;
4) жүргiзушiнi отырғызу аяқталғаны туралы хабардар етуi және автобуста оларға арналған орындарды алуы тиiс.
Ерiп жүрушi отырғызу (түсiру) аяқталғаны туралы хабар бергеннен және автобус есiктерi толық жабылғаннан кейiн жүргiзушiге отырғызу (түсiру) орнынан автобус қозғалысын бастауға рұқсат етiледi.
8. Автобустардың маршруттағы қозғалыс және аялдау (тұрақтау) тәртiбi
382. Балаларды тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде тасымалдаған жағдайда фаралардың жақын немесе алыс жарығымен қоса тұманға қарсы фаралар пайдаланылуы мүмкiн.
383. Лекпен қозғалған кезде автобустар олардың арасында қауiпсiз интервалды сақтай отырып, қатаң белгiленген тәртiпте қозғалуы тиiс (Жол жүру ережесiнiң 9.10-тармағына сәйкес).
384. Лектiң аға жетекшiсi әрбiр жүргiзушiнiң Жол жүру ережесiнiң және осы Қағиданың талаптарын сақтай отырып, лектiң қозғалуын қамтамасыз етуге тиiс. Балаларды екi автобуспен тасымалдаған кезде лектiң аға жетекшiсi бiрiншi автобуста, балаларды үш және одан көп автобустармен тасымалдаған кезде – соңғы автобуста орналасады.
385. Балаларды тасымалдаған кезде қозғалыс жылдамдығын жүргiзушi жол, метеорология және өзге де жағдайларға байланысты таңдайды (Жол жүру ережесiнiң 10.1-тармағына сәйкес), бұл ретте автобус қозғалысының жылдамдығы барлық жағдайда 60 км/сағ аспауы тиiс.
Балаларды лекпен тасымалдайтын автобустардың қозғалысы кезiнде қозғалыс жылдамдығын лекке ерiп жүретiн жол полициясының қызметкерi таңдайды, бiрақ барлық жағдайда ол 40 км/сағ аспауы тиiс.
Автобусты басқару кезiнде жүргiзушi күрт тежеуге жол бермей автобус жүрiсiнiң бiрқалыптылығына ерекше көңiл бөлуi тиiс.
Автобустар легiнiң темiр жол өткелiнен өту қауiпсiздiгiн оған ерiп жүретiн жол полициясы қызметкерлерi қамтамасыз етедi.

386. При выполнении перевозки детей водителю запрещается:
1) отклоняться от установленного маршрута движения автобуса и превышать установленные скоростные режимы;
2) во время движения отвлекаться от управления автобусом (разговаривать, принимать пищу, включать в кабине громкую музыку);
3) провозить в автобусе запрещенные к провозу предметы, вещества и материалы;
4) осуществлять съезд на грунтовые дороги и двигаться по ним (за исключением случаев перевозки детей на сельскохозяйственные работы и в места отдыха, а также во время проведения работ по ремонту и реконструкции дорог).
387. Во время движения автобуса сопровождающие должны находиться у каждой двери автобуса. Если в автобусе находится один сопровождающий, он должен находиться у передней двери автобуса.
Медицинские работники и ответственный за организацию перевозки детей (при массовых перевозках) находятся в последнем автобусе.
388. Во время поездки сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) стояли и ходили по салону;
2) прислонялись к дверям и окнам;
3) ставили тяжелые и неустойчивые личные вещи на верхние полки;
4) размещали ручную кладь в проходах и на площадках у входов (выходов);
5) высовывались в оконные проемы;
6) выбрасывали из окон мусор и какие-либо иные предметы;
7) отвлекали водителя от управления транспортным средством, кроме сообщений о ситуации, угрожающей здоровью и жизни пассажиров, направленных на предотвращение несчастного случая;
8) пользовались аварийным оборудованием в ситуациях, не угрожающих жизни и здоровью пассажиров;
9) открывали двери;
10) дрались, толкались, устраивали подвижные игры;
11) курили, зажигали спички, зажигалки;
12) распивали спиртные напитки, принимали наркотические, психотропные и токсические вещества.
389. Сопровождающие обеспечивают:
1) соблюдение правил личной гигиены всеми учащимися в движении, на остановках, при приемах пищи, ночлегах;
2) исключен постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) наличие медицинской аптечки в каждой группе, укомплектованной набором лекарственных и перевязочных средств, необходимых для оказания доврачебной помощи;
4) постоянное наблюдение за состоянием детей, при необходимости оказывают доврачебную помощь заболевшим и травмированным;
5) при длительности поездки свыше одних суток полноценное трехразовое горячее питание детей на остановках в специализированных учреждениях общественного питания (столовых, кафе и т.п.);

386. Балаларды тасымалдаған кезде жүргiзушiге:
1) автобус қозғалысының белгiленген маршрутынан ауытқуға және белгiленген жылдамдық режимдерiн бұзуға;
2) қозғалыс барысында автобусты басқарудан алаңдауға (сөйлесуге, тамақ iшуге, кабинада қатты музыка қосуға);
3) тасуға тыйым салынған нәрселердi, заттарды және материалдарды автобуста алып жүруге;
4) топырақ жолдарға шығып кетуге және олармен жүруге (балаларды ауылшаруашылық жұмыстарына және демалыс орындарына, сондай-ақ жолды жөндеу және қайта жаңғырту жұмыстарын жүргiзу кезiнде тасымалдаған жағдайдан басқа) тыйым салынады.
387. Автобустың қозғалысы барысында ерiп жүрушiлер автобустың әрбiр есiгiнiң жанында орналасуы тиiс. Егер автобуста бiр ерiп жүрушi болса, ол автобустың алдыңғы есiгiнiң жанында орналасуы тиiс.
Медицина қызметкерлерi және балалар тасымалын ұйымдастыруға жауаптылар (жаппай тасымалдау кезiнде) соңғы автобуста орналасады.
388. Сапар кезiнде ерiп жүрушiлер балалардың:
1) салонда тұруына және жүруiне;
2) есiктер мен терезелерге жантаюына;
3) жоғарғы сөрелерге ауыр және орнықсыз заттарды қоюына;
4) қол жүгiн өту жолдарына және кiреберiстегi (шыға берiстегi) алаңдарда орналастыруына;
5) терезе ойықтарынан бастарын шығаруына;
6) терезеден қоқысты және қандай болса да өзге заттарды тастауға;
7) жазатайым жағдайдың алдын алуға бағытталған жолаушылардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiретiн ахуал туралы хабарламалардан басқа жүргiзушiнi көлiк құралын басқарудан алаңдатуына;
8) жолаушылардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiрмейтiн жағдайларда авариялық жабдықтарды пайдалануына;
9) есiктердi ашуына;
10) төбелесуiне, итерiсуiне, қимыл ойындарын ойнауға;
11) шылым шегуге, сiрiңке, оттық жағуға;
12) спирттiк iшiмдiктердi iшуiне, есiрткi, психотропты және улы заттарды қабылдауына жол бермейдi.
389. Ерiп жүрушiлер мыналарды қамтамасыз етедi:
1) барлық оқушылардың қозғалыс, аялдау, тамақтану, түнеу кезiнде жеке гигиена ережелерiн сақтау;
2) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
3) әрбiр топта дәрiгерге дейiнгi көмек көрсетуге қажеттi дәрiгерлiк және тану құралдарының жиынтығымен жабдықталған медициналық дәрi қобдишасы болуын;
4) балалардың хал-жағдайын әрдайым қадағалауын, қажет болған жағдайда ауырғандар мен жарақаттанғандарға дәрiгерге дейiнгi көмек көрсетуiн;
5) сапардың ұзақтығы бiр тәулiктен асқан кезде аялдамаларда мамандандырылған қоғамдық тамақтану мекемелерiнде (асханаларда, дәмханаларда және т.б.) балалардың толыққанды үш мезгiл ыстық тағаммен тамақтануын;

6) при прибытии к пунктам ночлега проверяют предоставленные детям места в специализированных учреждениях (гостиницах, кемпингах и т.п.);
7) полноценный ежесуточный ночной отдых (сон) учащихся не менее восьми часов.
Сноска. Пункт 389 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
390. На всем протяжении маршрута дети занимают только отведенные им при первичной посадке в автобус места. Пересаживаться с места на место в процессе движения и после остановок (стоянок) автобуса без разрешения сопровождающего запрещается.
391. Окна (форточки) в салоне автобуса закрыты. При необходимости проветривания салона и только с разрешения сопровождающего открываются потолочные вентиляционные люки.
392. В графике (расписании) движения автобусов, осуществляющих междугородные и пригородные перевозки детей (в том числе туристско-экскурсионные) предусматриваются стоянки продолжительностью 10 минут через каждые 1,5-2 часа движения и продолжительностью 30 минут через каждые 4 часа движения (разрешается совмещение последнего с перерывом на обед у водителя).
393. При необходимости, связанной с обеспечением нормального состояния и здоровья перевозимых детей, водитель автобуса по указанию сопровождающего делает по пути следования незапланированные остановки.
При выборе мест остановок и стоянок водитель руководствуется требованиями пунктов 12.112.7 Правил дорожного движения. Места посадки и высадки детей при остановках (стоянках) автобуса, по возможности, не должны быть расположены на участках дорог с интенсивным движением. При невозможности обеспечения указанного требования при посадке и высадке детей из автобуса включается аварийная сигнализация.
При остановках (стоянках) в темное время суток, а также в условиях недостаточной видимости следует использовать внешние световые приборы в соответствии с пунктом 19.3 Правил дорожного движения.
394. Перед каждой остановкой сопровождающие объявляют время стоянки, напоминают детям о необходимости соблюдения мер безопасности, недопустимости отставания от группы и порядке действий, если ребенок отстал.
395. Высадка детей из автобуса во время стоянок (остановок) осуществляется через переднюю дверь. Первыми из автобуса выходят сопровождающие. Во время стоянок (остановок) сопровождающие находятся: один - возле передней части автобуса, другой - сзади автобуса, и наблюдают за высадкой детей и за тем, чтобы дети не выбегали на проезжую часть дороги.
После того как дети вернутся в автобус, сопровождающие проверяют, что все дети находятся на своих местах, и только после этого сообщают водителю о возможности продолжения поездки.

6) түнеу пункттеріне келген кезде мамандандырылған мекемелерде (қонақ үйлерде, кемпингтерде және т.б.) балаларға берiлген орындарды тексереді;
7) оқушылардың сегiз сағаттан кем емес күн сайынғы толыққанды түнгi демалуын (ұйықтауын).
Ескерту. 389-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
390. Бүкiл маршрут бойы балалар автобусқа алғашқы отырғызу кезiнде оларға бөлiнген орындарды алады. Автобустың қозғалыс барысында және аялдамадан (тұрақтан) кейiн ерiп жүрушiнiң рұқсатынсыз орыннан орынға отырғызуға тыйым салынады.
391. Автобус салонындағы терезелер (желдеткiштер) жабық болады. Салонды желдету қажет болған жағдайда және тек ерiп жүрушiнiң рұқсатымен ғана төбедегi желдету люктерi ашылады.
392. Қалааралық және қала маңы балалар тасымалдауын (соның iшiнде туристiк-экскурсиялық) жүзеге асыратын автобустардың кестесінде (кестесiнде) әрбiр 1,5-2 сағат жүрген сайын ұзақтығы 10 минут және әрбiр 4 сағат жүрген сайын ұзақтығы 30 минут тұрақтаулар көзделуi тиiс (соңғысын жүргiзушiнiң түскi асымен сәйкес келтiруге рұқсат берiледi).
393. Тасымалданатын балалардың қалыпты жағдайы мен денсаулығын қамтамасыз етуге байланысты қажеттiлiк болған кезде автобустың жүргiзушiсi ерiп жүрушiнiң нұсқауымен жол жүру барысында жоспарланбаған аялдамалар жасайды.
Аялдама және тұрақ орындарын таңдағанда жүргiзушi Жол жүру ережесiнiң 12.1-12.7-тармақтарының талаптарын басшылыққа алуы тиiс. Автобустың аялдауы (тұрақтауы) кезiнде балаларды отырғызу және түсiру орындары, мүмкiндiгiнше, қарқынды қозғалысы бар жол учаскелерiнде орналаспауы тиiс. Аталған талапты орындау мүмкiн болмаған жағдайда балаларды автобусқа отырғызу және одан түсiру кезiнде авариялық сигнал беру iске қосылады.
Тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде, сондай-ақ жеткiлiксiз көру жағдайында аялдама (тұрақтау) жасаған кезде Жол жүру ережесiнiң 19.3-тармағына сәйкес сыртқы жарық құралдарын пайдаланған жөн.
394. Ерiп жүрушiлер қауiпсiздiк шараларын сақтау қажеттiгi, топтың артында қалып қоюына жол берiлмейтiндiгi және егер бала қалып қойған жағдайда iс-қимыл тәртiбi туралы балаларға ескерте отырып, әрбiр аялдаманың алдында тұрақтау уақытын хабарлайды.
395. Тұрақтау (аялдау) кезiнде балаларды автобустан шығару алдыңғы есiктер арқылы жүзеге асырылады. Автобустан бiрiншi болып ерiп жүрушiлер шығады. Тұрақтау (аялдау) кезiнде ерiп жүрушiлер: бiреуi – автобустың алдыңғы бөлiгiнде, екiншiсi – автобустың артында тұруы және балалардың түсуiн және содан кейiн балалардың жолдың жүру бөлiгiне жүгiрiп шықпауын бақылау қажет.
Балалар автобусқа оралғаннан кейiн ерiп жүрушiлер балалардың өз орындарында орналасқандығына көз жеткiзедi, содан кейiн ғана жүргiзушiге сапарды жалғастыру мүмкiндiгi туралы хабарлайды.

396. Движение автобуса по маршруту прекращается в случаях:
1) возникновения в пути технических неисправностей автобуса, движение при которых или эксплуатация которых в соответствии с Правилами дорожного движения запрещается;
2) изменения дорожно-метеорологических и иных условий, угрожающих безопасности перевозок, при которых в соответствии с действующими нормативными документами движение автобусов запрещается (гололед, туман, разрушение дорог, аварии вблизи пути следования и т.п.);
3) получения ребенком в пути следования травмы, наступления внезапного заболевания, кровотечения, обморока и пр.;
4) ухудшения самочувствия водителя.
397. При вынужденной остановке автобуса, вызванной технической неисправностью, водитель:
останавливает автобус так, чтобы не создавать помех для движения других транспортных средств, включить аварийную сигнализацию и выставить позади автобуса знак аварийной остановки, на расстоянии не менее 15 метров от автобуса в населенном пункте и 30 метров - вне населенного пункта;
высаживает детей из автобуса, соблюдая при этом все требования настоящих Правил, отвести их в безопасное место под контролем сопровождающих до появления возможности дальнейшего движения.
398. При возникновении у ребенка рвоты сопровождающему необходимо подать сигнал водителю автобуса об остановке, по возможности определить причину (укачивание или пищевое отравление) и предпринять соответствующие меры доврачебной помощи. При пищевом отравлении - промывание желудка, в случае укачивания - дать мятные таблетки, пересадить на сиденье в передней части салона, обеспечить полиэтиленовым пакетом для собирания рвотных масс. В случае если самочувствие ребенка не улучшится, в ближайшем пункте остановки, в котором есть медучреждение, представить в него заболевшего для оказания медицинской помощи.
399. В случае получения ребенком в пути следования травмы, наступления внезапного заболевания, кровотечения, обморока и пр., водитель автобуса, руководитель группы и сопровождающие немедленно принимают меры по доставке ребенка в ближайший медицинский пункт (учреждение, больницу), для оказания ребенку квалифицированной медицинской помощи.
400. Во всех случаях вынужденного прекращения движения в пути информация о вынужденном прекращении движения сообщается перевозчику, который принимает все зависящие от него меры по обеспечению дальнейшего выполнения перевозки (замена или ремонт автобуса, замена водителя), а в случаях вынужденных остановок движения по дорожно-метеорологическим условиям - обеспечить комфортные и безопасные условия ожидания для пассажиров.

396. Маршрут бойынша автобустың қозғалысы мына жағдайларда тоқтатылады:
1) автобуста Жол жүру ережесiне сәйкес қозғалыс немесе оларды пайдалану тыйым салынған техникалық ақаулар пайда болғанда;
2) жол-метеорологиялық жағдайлар өзгергенде және қолданыстағы нормативтiк құжаттарға сәйкес автобустар қозғалысына тыйым салынған тасымалдаудың қауiпсiздiгiне қауiп төндiретiн өзге де жағдайларда (көк тайғақ, тұман, жолдардың бұзылуы, жүретiн жолдың маңында авариялар болу және т.б.);
3) жол жүргенде бала жарақат алғанда, кенеттен ауырғанда, қан кеткенде, талғанда және т.б.;
4) жүргiзушiнiң хал-жағдайы нашарлағанда.
397. Техникалық ақауға байланысты автобусты мәжбүрлi тоқтатқан кезде жүргiзушi:
өзге көлiк құралдарына кедергi жасамайтындай етiп автобусты тоқтатуға, авариялық сигнал берудi қосуға және елдi мекенде автобустан 15 метрден және елдi мекеннiң сыртында – 30 метрден кем емес қашықтықта автобустың артында авариялық аялдау белгiсiн қоюға;
осы Ереженiң барлық талаптарын сақтай отырып, қозғалысты одан әрi жалғастыруға мүмкiндiгi туғанға дейiн балаларды автобустан шығаруға, ерiп жүрушiлердiң бақылауында оларды қауiпсiз жерге апаруға тиiс.
398. Бала құсқан кезде ерiп жүрушi жүргiзушiге автобусты тоқтату жөнiнде белгi беру, мүмкiндiгiнше себебiн анықтап (тербелу немесе тамақтан улану), алғашқы дәрiгерге дейiнгi көмек көрсету қажет. Тамақтан уланғанда – асқазанды шаю, тербелгенде – жалбыз қосқан дәрі беру, салонның алдыңғы бөлiгiндегi орындыққа отырғызу, құсықты жинау үшiн полиэтилен пакетпен қамтамасыз ету қажет. Егер баланың хал-жағдайы жақсармаса, науқасқа дәрiгерлiк көмек көрсету үшiн дәрiгерлiк мекеме бар ең жақын аялдама пунктiне жеткiзу керек.
399. Жол жүргенде бала жарақат алғанда, кенеттен ауырғанда, қан кеткенде, талғанда және т.б. жағдайда автобустың жүргiзушiсі, топ жетекшiсi және ерiп жүрушiлер балаға бiлiктi дәрiгерлiк көмек көрсету үшiн оны жақын орналасқан дәрiгерлiк пунктiге (мекемеге, ауруханаға) дереу жеткiзу шараларын қабылдау қажет.
400. Жолда қозғалысты мәжбүрлi тоқтатудың барлық жағдайларында тасымалдаушыға қозғалысты мәжбүрлi тоқтату туралы ақпарат берiледi, ол тасымалдауды одан әрi жүзеге асыру бойынша оған байланысты барлық шаралар қабылдауға (автобусты ауыстыру немесе жөндеу, жүргiзушiнi ауыстыру), ал жол-метеорологиялық жағдайлар бойынша қозғалысты тоқтатқан жағдайда – жолаушылар үшiн күтудiң қолайлы және қауiпсiз жағдайларын қамтамасыз етуге тиiс.

401. В случае дорожно-транспортного происшествия водитель и сопровождающие срочно должны эвакуировать детей из транспортного средства без выноса их личных вещей.
402. При пожаре в транспортном средстве сопровождающие:
1) подают сигнал водителю о возгорании;
2) до остановки транспортного средства перевести детей как можно дальше от очага возгорания и приступить к его тушению огнетушителем, имеющимся в салоне, и подручными средствами;
3) после остановки срочно эвакуировать детей и всех пассажиров без личных вещей на безопасное расстояние, исключающее травмы при взрыве транспортного средства.
403. После эвакуации детей из транспортного средства при дорожно-транспортном происшествии и пожаре сопровождающие и водитель:
1) оказывают первую медицинскую помощь пострадавшим и доставляют их в ближайшее лечебное учреждение;
2) принять меры к вызову на место дорожно-транспортного происшествия или пожара сотрудников дорожной полиции и если требуется - "скорой помощи", спасателей, специалистов противопожарной службы;
3) не пострадавших детей собрать в месте, где их безопасности ничто не угрожает, успокоить их, при необходимости обеспечить прием детьми с ослабленным здоровьем, сердечно-сосудистыми и иными заболеваниями, обострение которых приводит к стрессу, назначенных врачом лекарств;
4) после окончания тушения пожара, а также при отсутствии опасности на месте дорожно-транспортного происшествия по согласованию с сотрудниками дорожной полиции силами руководителей групп и взрослых сопровождающих, по возможности без привлечения детей, собрать личные вещи, раздать их детям;
5) определить возможности и маршрут дальнейшей перевозки детей;
6) при необходимости обратиться к прибывшим на место сотрудникам дорожной полиции с просьбой о помощи в организации перевозки детей;
7) сообщить по телефону о происшествии и состоянии детей администрации заказчика, с ее помощью обеспечить оперативное информирование законных представителей детей, направленных в медицинские учреждения, о месте их нахождения и состоянии, а также законных представителей не пострадавших детей - об их местонахождении и дальнейшем маршруте следования группы.
9. Прибытие в конечный пункт маршрута и высадка детей
404. По прибытии в конечный пункт маршрута автобусы ставятся на местах, отведенных для стоянки, откуда по одному подходят к месту высадки.
405. При высадке сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) двигаясь к двери, толкались, дрались;
2) спрыгивали со ступенек;
3) обходили транспортное средство со стороны проезжей части, выходили на нее;

401. Жол-көлiк оқиғасы болған жағдайда жүргiзушi және ерiп жүрушiлер көлiк құралынан балаларды олардың жеке заттарын шығармай жедел эвакуациялау қажет.
402. Көлiк құралында өрт пайда болған жағдайда ерiп жүрушiлер:
1) өрт жөнiнде жүргiзушiге белгi беруге;
2) көлiк құралы тоқтағанға дейiн балаларды өрт көзiнен мүмкiндiгiнше алысырақ апаруға және оны салонда бар өрт сөндiргiшпен және қол астындағы заттармен сөндiруге кiрiсуге;
3) тоқтағаннан кейiн балаларды және барлық жолаушыларды көлiк құралы жарылған кезде жарақаттарды болғызбайтын қауiпсiз қашықтыққа жеке заттарсыз жедел шығаруға тиiс.
403. Жол-көлiк оқиғасы және өрт кезiнде балаларды көлiк құралынан эвакуациялағаннан кейiн ерiп жүрушiлер және жүргiзушi:
1) зардап шеккендерге алғашқы дәрiгерлiк көмек көрсетуге және оларды жақын орналасқан дәрiгерлiк мекемеге жеткiзуге;
2) жол-көлiк оқиғасы немесе өрт орнына жол полициясы және егер қажет болса "жедел көмек" қызметкерлерiн, құтқарушыларды, өртке қарсы қызметтiң мамандарын шақыру шараларын қабылдауға;
3) зардап шекпеген балаларды олардың қауiпсiздiгiне қауiп төнбейтiн орынға жинап, оларды тыныштандыруға, қажет болған жағдайда денсаулығы әлсiреген, жүрек-тамыр және асқынуы стреске әкеп соғуы мүмкiн өзге де аурулары бар балалардың дәрiгер белгiленген дәрiлердi қабылдауын қамтамасыз етуге;
4) өрттi сөндiрудi аяқтағаннан кейiн, сондай-ақ жол-көлiк оқиғасы орнында қауiп болмаған кезде жол полициясы қызметкерлерiнiң келiсiмi бойынша топ жетекшiлерiнiң және ересек ерiп жүрушiлердiң күшiмен мүмкiндiгiнше балаларды тартпай жеке заттарды жинап, оларды балаларға беруге;
5) балаларды онан әрi тасымалдау мүмкiндiктерiн және маршрутын анықтауға;
6) қажет болғанда орынға келiп жеткен жол полициясының қызметкерлерiне балаларды тасымалдауды ұйымдастыруға көмек көрсету туралы өтiнiш жасауға;
7) телефон арқылы оқиға және балалардың хал-жағдайы туралы тапсырыс берушiнiң әкiмшiлiгiне хабарлауға, оның көмегiмен медициналық мекемелерге жiберiлген балалардың заңды өкiлдерiне олардың орналасқан жерi және хал-жағдайы туралы, сондай-ақ зардап шекпеген балалардың заңды өкiлдерiне олардың орналасқан жерi және топтың онан әрi жүру маршруты туралы жедел хабарлауын қамтамасыз етуге тиiс.
9. Маршруттың соңғы пунктiне келу және балаларды түсiру
404. Маршруттың соңғы пунктiне келгенде автобустар тұрақтау үшiн бөлiнген орындарға қойылады, ол жерден түсiру орнына бiр-бiрден келедi.
405. Түсiрген кезде ерiп жүрушiлер балалардың:
1) есiкке қарай қозғалғанда төбелесуiне, итерiсуiне;
2) баспалдақтардан секiруiне;
3) көлiк құралын жолдың жүргiншi бөлiгiнен айналып өтуiне, оған шығуына;

4) устраивали подвижные игры вблизи проезжей части.
При высадке из автобуса каждый из детей переносит личные вещи (сумки, пакеты и т.п.) одной рукой, а другой при спуске по ступенькам держаться за поручень. Рюкзаки и сумки, носимые через плечо, учащиеся должны снять с плеч и взять в руки, чтобы не потерять равновесие и не травмировать других пассажиров.
406. После высадки сопровождающие:
1) пересчитывают детей, прибывших к месту назначения;
2) в организованном порядке сопровождают их от места высадки и площадок для стоянки автобусов;
3) при следовании группы с места высадки пешком обеспечить соблюдение ими требований Правил дорожного движения к пешеходам.
407. При выполнении междугородных и пригородных перевозок детей водитель автобуса (или старший колонны) по прибытии в конечный пункт маршрута сообщает об этом перевозчику.
В случае отсутствия такого сообщения в течение одного часа после времени, установленного графиком движения для прибытия в конечный пункт маршрута, перевозчик принимает меры к установлению места нахождения автобуса (автобусов).
408. При наличии каких-либо замечаний (недостатков) по организации дорожного движения, о состоянии автомобильных дорог, улиц, железнодорожных переездов, паромных переправ, их обустройства, угрожающих безопасности дорожного движения, водитель сообщает диспетчеру перевозчика.
10. Перевозка детей маршрутным транспортом
409. При поездках организованных групп детей маршрутным автотранспортом наряду с перечисленными ранее мерами безопасности сопровождающие обеспечивают соблюдение ряда дополнительных требований:
1) пользоваться только специально предназначенными для перевозки людей маршрутными автобусами, троллейбусами, микроавтобусами (маршрутными такси), не использовать попутные транспортные средства, не входящие в число маршрутных, на которые нет разрешительных документов на перевозку людей или водители которых не допущены к таким перевозкам;
2) перед началом поездки сообщить детям ее маршрут, указать номера маршрутов транспортных средств, которыми будет следовать группа, названия остановок (автобусных станций) пересадок, если таковые планируются при поездке, и конечного пункта;
3) обменяться с детьми номерами мобильных телефонов и определить порядок действий учащегося, отставшего от основной группы;
4) напомнить установленные Правилами дорожного движения обязанности пешеходов и пассажиров, меры безопасности при ожидании автотранспортного средства на остановках (автобусных станциях), посадке, переезде и высадке;

4) жүргiншi бөлiктiң маңында қимыл ойындар ойнауына жол бермейдi.
Автобустан шыққанда әрбiр бала жеке заттарын (сөмкелерiн, пакеттерiн және т.б.) бiр қолымен көтерiп, ал екiншi қолымен баспалдақтардан түскенде тұтқадан ұстауы тиiс. Тепе-теңдiктi жоғалтпау және өзге жолаушыларды жарақаттандырмау үшiн иықпен көтерiп жүретiн рюкзактар мен сөмкелердi оқушылар иықтан шешiп, қолдарына алулары тиiс.
406. Түсiргеннен кейiн ерiп жүрушiлер:
1) жеткiзу орнына келген балаларды санап шығуға;
2) ұйымдасқан түрде оларды түсiру орнынан және автобустардың тұрақтау алаңшаларынан ерiп жүру;
3) түсiру орнынан жаяу жүрген кезде олардың Жол жүру ережесiмен жаяу жүргiншiлерге қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз етедi.
407. Балалардың қалааралық және қала маңы тасымалдауын орындаған кезде автобустың жүргiзушiсi (немесе лектiң аға жетекшiсi) маршруттың соңғы пунктiне келген бойдан ол туралы тасымалдаушыға хабарлауға тиiс.
Маршруттың соңғы пунктiне келу үшiн жүру кестесі белгiлеген уақыттан кейiн бiр сағат iшiнде мұндай хабарлама болмаған жағдайда тасымалдаушы автобустың (автобустардың) орналасқан жерiн анықтау бойынша шаралар қабылдайды.
408. Жол қозғалысын ұйымдастыру бойынша, автомобиль жолдарының, көшелердiң, темiр жол өткелдерiнiң, паромдық өткелдердiң, олардың жайластыру жөнiнде жол қозғалысының қауiпсiздiгiне қауiп төндiретiн қандайда бiр ескертулер (кемшiлiктер) болған кезде жүргiзушi тасымалдаушының диспетчерiне хабарлайды.
10. Балаларды маршруттық көлiкпен тасымалдау
409. Маршруттық автокөлiкпен ұйымдастырылған балалар топтарының сапары кезiнде жоғарыда атап көрсетiлген қауiпсiздiк шараларымен қатар ерiп жүрушiлер бiрқатар қосымша талаптардың сақталуын қамтамасыз етедi:
1) адамдарды тасымалдауға арналған тек арнайы маршруттық автобустарды, троллейбустарды, шағын автобустарды (маршруттық таксилердi) пайдаланады, адамдарды тасымалдауға рұқсат қағаздарды жоқ маршруттыққа кiрмейтiн жолай немесе жүргiзушiлерi мұндай тасымалдауға рұқсат алмаған көлiк құралдарын пайдаланбау;
2) сапардың алдында балаларға оның маршрутын хабарлау, топ жүретiн көлiк құралдары маршруттарының нөмiрлерiн, егер жүру кезiнде қайта отырғызу жоспарланған болса аялдамалардың (автобус станцияларының) және соңғы пунктiнiң атауларын көрсету;
3) балалармен ұялы телефондарының нөмiрлерiмен алмасу және негiзгi топтан қалып қойған оқушылардың iс-қимыл тәртiбiн белгiлеу;
4) Жол жүру ережесiмен белгiленген жаяу жүргiншiлер мен жолаушылардың мiндеттерi, аялдамаларда (автобус станцияларында) автокөлiк құралдарын күту, отырғызу, өту және түсiру кезiнде қауiпсiздiк шаралары туралы ескерту;

5) добиваться, чтобы перед посадкой в маршрутный автотранспорт дети не мешали высадке из него пассажиров;
6) при посадке в маршрутное транспортное средство обеспечить безопасное размещение детей в салоне, соблюдение ими мер безопасности и правил поведения;
7) перед посадкой детей с багажом в междугородный маршрутный автобус организовать сдачу в багажное отделение общих и личных крупногабаритных и других вещей, которые загромождают салон;
8) заблаговременно предупреждать детей о приближении к остановкам (автобусным станциям), на которых дети могут выходить из салона, а также группе необходимо будет провести высадку;
9) после остановок, на которых дети выходили из салона, а также после выхода из автотранспорта для пересадок проверять состав группы, убеждаясь, что никто из детей не отстал.
Контроль за соблюдением настоящих Правил
410. Государственный контроль за соблюдением настоящих Правил осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Формы проездных документов (билетов) и багажных квитанций
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Формы проездных документов (билетов) на проезд в городском сообщении:
1) разовый контрольный билет на проезд пассажиров - надписи билета оформляются синим цветом:
не менее 35 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
город ____________
Билет на проезд
пассажиров
в городском
сообщении
Серия __________
№ 0000000
00 тенге
20 __ год
не менее 60 мм
2) разовый контрольный билет на проезд детей - надписи билета оформляются красным цветом:
не менее 35 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
город ____________
Детский билет
на проезд
в городском
сообщении
Серия __________
№ 0000000
00 тенге
20 __ год
не менее 60 мм
3) билет на провоз ручной клади сверх установленной нормы и багажа - надписи билета оформляются зеленым цветом:
не менее 35 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
город ____________
на провоз багажа
в городском
сообщении
Серия __________
№ 0000000
00 тенге
20 __ год
не менее 60 мм
4) проездной билет длительного пользования на проезд пассажиров (формат А7) - оформление и степени защиты определяются местными исполнительными органами:
Город ________ Серия ________
№ 0000000
Проездной билет длительного
пользования
действительный на _____________________
0000 тенге
Выдан _______________________
на основании ________________
2. Форма проездных документов (билетов) на проезд пассажиров в пригородном сообщении:

5) маршруттық автокөлiкке отырғызу алдында балалар одан түсетiн жолаушыларға кедергi жасамауын қамтамасыз ету;
6) маршруттық көлiк құралына отырғызу кезiнде балалардың салонда қауiпсiз орналасуын, олардың қауiпсiздiк шаралары мен тәртiп ережелерiн сақтауын қамтамасыз ету;
7) қалааралық маршруттық автобусқа багажы бар балаларды отырғызу алдында салонды бөгеуi мүмкiн ортақ және жеке iрi көлемдi, басқа да заттарды багаж бөлiмшесiне өткiзудi ұйымдастырады;
8) балалар салоннан шыға алатын, сондай-ақ топты түсiру қажет аялдамаларға (автобус станцияларына) жақындағаны жөнiнде балаларға алдын ала ескерту;
9) балалар салоннан шыққан аялдамалардан кейiн, сондай-ақ қайта отырғызу үшiн автокөлiк құралынан шыққаннан кейiн балалардың ешқайсысы қалып қоймағанына көз жеткiзе отырып, топтың құрамын тексеру.
Осы Қағиданың сақталуын бақылау
410. Осы Қағиданың сақталуын мемлекеттiк бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидасына
1-қосымша
Жол жүру құжаттарының (билеттерiнiң) және багаж түбiртектерiнiң
нысандары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қалалық қатынаста жол жүруге арналған жол жүру құжаттарының (билеттерiнiң) нысандары:
1) жолаушылардың жол жүруіне арналған бiр реттiк бақылау билетi – билеттiң жазулары көк түспен ресімделеді:
кемінде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
_________ қаласы
Жолаушылардың қалалық қатынаста жол жүруіне арналған
Сериясы ___________
№ 0000000
00 теңге
20__ жыл
кемінде 60 мм
2) балалардың жол жүруіне арналған бiр реттiк бақылау билетi – билеттiң жазулары қызыл түспен ресімделеді:
кемінде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
_________ қаласы
Жолаушылардың қалалық қатынаста жол жүруіне арналған
балалар билеті
Сериясы ___________
№ 0000000
00 теңге
20__ жыл
кемінде 60 мм
3) белгiленген нормадан тыс қол жүгiн және багажды алып жүруге арналған билет – билеттiң жазулары жасыл түспен ресімделеді:
кемiнде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
________ қаласы
Қалалық қатынаста багаж алып жүруге арналған
Сериясы __________
№ 0000000
00 теңге
20__ жыл
кемінде 60 мм
4) жолаушылардың жол жүруіне арналған ұзақ пайдаланылатын жол жүру билетi (көлемi А7) - ресімделуі мен қорғаныс дәрежесiн жергiлiктi атқарушы органдар белгiлейдi:
___________ қаласы             Сериясы ______
№ 0000000
Ұзақ пайдаланылатын жол жүру билетi
_______________ жарамды
0000 теңге
___________ негiзiнде
_____________ берiлдi
2. Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған жол жүру құжаттарының (билеттерiнiң) нысаны:

1) билет на проезд пассажиров оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями, пунктом обслуживания пассажиров):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Билет на проезд
пассажиров в
пригородном
сообщении
Серия ________
№ 0000000
дата поездки _________
время поездки ________
пункт отпр. __________
пункт назнач. ________
Стоимость проезда
00,00 тенге
не менее 40 мм
2) билет на проезд пассажиров, выдаваемый кондуктором (водителем) при посадке на промежуточном пункте маршрута, с дополнительными корешками на сумму в соответствии с сеткой тарифов надписи билета оформляются черным цветом:
не менее 35 мм                      не менее 35 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Билет на проезд
пассажиров в
пригородном
сообщении
Серия ______
№ 0000000
Действительно при
наличии
дополнительных
корешков на сумму в
соответствии с
сеткой тарифов
20 ___ год
не менее
60 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Дополнительный
корешок к билету на
проезд пассажиров в
пригородном
сообщении
Серия _____
№ 0000000
00 тенге
20 ___ год
не менее
60 мм
Дополнительные корешки к билетам на проезд пассажиров в пригородном сообщении оформляются на сумму 1, 5, 10, 50 тенге.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Форма проездных документов (билетов) на проезд пассажиров в междугородном внутриобластном и междугородном межобластном сообщениях:
1) билет на проезд пассажиров оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями, пунктом обслуживания пассажиров):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Билет на проезд
пассажиров в
междугородном
сообщении
Серия ______
№ 0000000
дата поездки _._._ г.
время отправ. _ ч._ м.
пункт отпр. _________
пункт назнач. _______
Номер рейса _________
Номер места _________
Стоимость проезда
00,00 тенге
Комисс. сбор 00,00
тенге
Страх. сбор 00,00
тенге
ИТОГО 00,00 тенге
Дата выдачи билета
___.___.___. г.
не менее 90 мм
2) билет на проезд пассажиров, выдаваемый кондуктором (водителем) при посадке на промежуточном пункте маршрута - надписи оформляются черным цветом:
КОРЕШОК билета
ПОЛНЫЙ
ДЕТСКИЙ (не нужное вычеркнуть)
дата поездки _____________________
время отправ. ____ ч. ____ м.
От _______________________________
До _______________________________
Номер рейса ______________________
Номер места ______________________
Стоимость проезда ________ тенге
Серия _____ № 0000000
Дата выдачи билета _______
__________________________________
Продолжение
|9|8|7|6|5|4|3|2|1|
|90|80|70|60|50|40|30|20|10|
|900|800|700|600|500|400|300|200|100|
|9000|8000|7000|6000|5000|4000|3000|2000|1000|
Продолжение
Билет на проезд пассажиров в
междугородном сообщении
ПОЛНЫЙ
ДЕТСКИЙ (не нужное вычеркнуть)
дата поездки _____________________
время отправ. ____ ч. ____ м.
От _______________________________
До _______________________________
Номер рейса ______________________
Номер места ______________________
Стоимость проезда ________ тенге
Серия _____ № 0000000
Дата выдачи билета _______________
Автобус (микроавтобус)
Стоимость проезда вырезается кондуктором (водителем) для пассажира на сумму в соответствии с сеткой тарифов;

1) жолаушылардың жол жүруiне арналған билет – ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (пішімін және торкөз түсiн автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған
билет
Сериясы _______________
№ 0000000
сапар күні ________________
сапар уақыты ______________
жөнелту пункті ____________
межелі пункті _____________
Жол жүру құны
00,00 теңге
кемінде 40 мм
2) кондуктор (жүргiзушi) маршруттың аралық пунктiнде отырғызу кезiнде беретiн тарифтер кестесіне сәйкес сомаға қосымша түбiршектерi бар жолаушылардың жол жүруіне арналған билет – билеттiң жазулары қара түспен ресімделеді:
кемінде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған
билет
Сериясы ____________
№ 0000000
Тарифтер кестесіне сәйкес қосымша түбіршектер болғанда жарамды
20__ жыл
кемінде 60 мм
кемінде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған билетке
қосымша түбіршек
Сериясы ____________
№ 0000000
00 теңге
20__ жыл
кемінде 60 мм
Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған билеттерге қосымша түбiршектер 1, 5, 10, 50 теңге сомасына ресiмделедi.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
3. Жолаушылардың қалааралық облысiшiлiк және қалааралық облысаралық қатынастарда жол жүруіне арналған жол жүру құжаттарының (билеттерiнiң) нысаны:
1) жолаушылардың жол жүруiне арналған билет – ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (торкөздің пішімін және түсiн автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қалааралық қатынаста жол жүруіне арналған
билет
Сериясы _________
№ 0000000
сапар күні ___.___.___ ж.
жөнелту уақыты ___ с. ____ м.
жөнелту пункті ______________
межелі пункті _______________
Рейс нөмірі _________________
Орын нөмірі _________________
Жол жүру құны
00,00 теңге
Комиссия алымы 00,00 теңге
Сақтандыру алымы 00,00 теңге
ЖИЫНТЫҒЫ 00,00 теңге
Билеттің берілген күні __.__.__ ж.
кемінде 90 мм
2) кондуктор (жүргiзушi) маршруттың аралық пунктiнде отырғызу кезiнде беретін жолаушылардың жол жүруіне арналған билет – жазулары қара түспен ресімделеді:
Билет ТҮБІРШЕГІ
ТОЛЫҚ
БАЛАЛАРҒА АРНАЛҒАН
(қажет емесiн сызып тастау)
сапар күнi ___________________
жөнелту уақыты __ сағ. __ мин.
__________________________ дан
________________________ дейiн
Рейс нөмiрi __________________
Орын нөмiрi __________________
Жол жүру құны __________ теңге
Сериясы ____________ N 0000000
Билеттiң берiлген күнi _______
Жалғасы
9
8
7
6
5
4
3
2
1
90
80
70
60
50
40
30
20
10
900
800
700
600
500
400
300
200
100
9000
8000
7000
6000
5000
4000
3000
2000
1000
Жалғасы
Жолаушылардың қалааралық қатынаста жол жүруіне арналған билет
ТОЛЫҚ
БАЛАЛАРҒА АРНАЛҒАН
(қажет емесiн сызып тастау)
сапар күнi _______________________
жөнелту уақыты ____ сағ. ____ мин.
______________________________ дан
____________________________ дейiн
Рейс нөмiрi ______________________
Орын нөмiрi ______________________
Жол жүру құны ______________ теңге
Сериясы ________________ N 0000000
Билеттiң берiлген күнi ___________
Автобус
(шағын автобус)
Жол жүру құнын кондуктор (жүргiзушi) жолаушы үшiн тарифтер кестесіне сәйкес сомаға кеседi.

3) Форма багажных квитанций в пригородном, междугородном внутриобластном, междугородном межобластном и международном сообщениях оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Багажная квитанция
Серия ____
№ 0000000
дата поездки __.__.__ г.
время поездки. __ ч.__ м.
пункт отпр. __________________
пункт назнач. ________________
Количество
багажных мест ________________
Ценность багажа ______________
Стоимость
00,00 тенге
Комисс. сбор 00,00 тенге
Оцен. сбор 00,00 тенге
ИТОГО 00,00 тенге
Номера багажных мест _____
(заполняется при погрузке)
не менее 90 мм
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Форма проездных документов (билетов) на проезд пассажиров в международном сообщении:
1) билет на проезд пассажиров - оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Билет на проезд пассажиров в
междугородном сообщении
Серия _____ № 0000000
Фамилия _____________
Имя _________________
Отчество ____________
дата поездки __.__.__ г.
время отправ. __ ч.__ м.
пункт отпр. _________
пункт назнач. _______
Номер рейса _________
Номер места _________
Стоимость проезда
00,00 тенге
Комисс. сбор 00,00 тенге
Страх. сбор 00,00 тенге
ИТОГО 00,00 тенге
Дата выдачи билета
___.___.___. г.
не менее 90 мм
2) билет на проезд пассажиров, выдаваемый кондуктором (водителем) при посадке на промежуточном пункте маршрута - надписи оформляются черным цветом:
КОРЕШОК билета
ПОЛНЫЙ
ДЕТСКИЙ (не нужное вычеркнуть)
Фамилия ______________
Имя __________________
Отчество _____________
дата поездки _____________
время отправ. ____ ч. ____ м.
От _______________________
До _______________________
Номер рейса ______________
Номер места ______________
Стоимость проезда ________ тенге
Серия _____ № 0000000
Дата выдачи билета _______
________________________________
Продолжение
|9|8|7|6|5|4|3|2|1|
|90|80|70|60|50|40|30|20|10|
|900|800|700|600|500|400|300|200|100|
|9000|8000|7000|6000|5000|4000|3000|2000|1000|
Продолжение
Билет на проезд пассажиров в
междугородном сообщении
ПОЛНЫЙ
ДЕТСКИЙ (не нужное вычеркнуть)
Фамилия _________________
Имя _____________________
Отчество ________________
дата поездки ____________
время отправ. ____ ч. ____ м.
От _______________________
До _______________________
Номер рейса ______________
Номер места ______________
Стоимость проезда ________ тенге
Серия _____ № 0000000
Дата выдачи билета _______
Автобус (микроавтобус)
Стоимость проезда вырезается кондуктором (водителем) для пассажира на сумму в соответствии с сеткой тарифов;

3) Қала маңы, қалааралық облысiшiлiк, қалааралық облысаралық және халықаралық қатынастардағы багаж түбiртектерiнiң нысаны - ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (көлемiн және торкөз түсiн автовокзалдар мен автостанциялар белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Багаж түбіртегі
Сериясы _______________
№ 0000000
сапар күні ___.___.___ ж.
сапар уақыты ___ сағ. ____ мин.
жөнелту пункті ________________
межелі пункті _________________
Багаж орындарының саны ________
Багаждың құндылығы ____________
Құны 00,00 теңге
Комиссия алымы 00,00 теңге
Бағалау алымы 00,00 теңге
ЖИЫНТЫҒЫ 00,00 теңге
Багаж орындарының нөмірлері _________
(тиеу кезінде толтырылады)
кемінде 90 мм
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
4. Жолаушылардың халықаралық қатынастарда жол жүруіне арналған жол жүру құжаттарының (билеттерiнiң) нысаны:
1) жолаушылардың жол жүруіне арналған билет – ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (көлемiн және торкөз түсiн автовокзалдар мен автостанциялар белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қалааралық қатынаста жол жүруіне арналған
билет
Сериясы ______________
№ 0000000
Тегі ________________________
Аты _________________________
Әкесінің аты ________________
сапар күні ___.___. ____ ж.
жөнелту уақыты ___ с. ____ м.
жөнелту пункті ______________
межелі пункті _______________
Рейс нөмірі _________________
Орын нөмірі _________________
Жол жүру құны 00,00 теңге
Комиссия алымы 00,00 теңге
Сақтандыру алымы 00,00 теңге
ЖИЫНТЫҒЫ 00,00 теңге
Билеттің берілген күні __.__.__ ж.
кемінде 90 мм
2) Кондуктор (жүргiзушi) маршруттың аралық пунктiнде отырғызу кезiнде беретін жолаушылардың жол жүруіне арналған билет - жазулары қара түспен ресімделеді:
Билет ТҮБІРШЕГІ
ТОЛЫҚ
БАЛАЛАРҒА АРНАЛҒАН
(қажет емесiн сызып тастау)
Тегі _________________________
Аты __________________________
Әкесінің аты _________________
сапар күнi ___________________
жөнелту уақыты __ сағ. __ мин.
__________________________ дан
________________________ дейiн
Рейс нөмiрi __________________
Орын нөмiрi __________________
Жол жүру құны __________ теңге
Сериясы ____________ N 0000000
Билеттiң берiлген күнi _______
Жалғасы
9
8
7
6
5
4
3
2
1
90
80
70
60
50
40
30
20
10
900
800
700
600
500
400
300
200
100
9000
8000
7000
6000
5000
4000
3000
2000
1000
Жалғасы
Жолаушылардың қалааралық қатынаста жол жүруіне арналған
билет
ТОЛЫҚ
БАЛАЛАР
(қажет емесiн сызып тастау)
Тегі __________________________
Аты ___________________________
Әкесінің аты __________________
сапар күнi ____________________
жөнелту уақыты __ сағ. ___ мин.
___________________________ дан
_________________________ дейiн
Рейс нөмiрi ___________________
Орын нөмiрi ___________________
Жол жүру құны ___________ теңге
Сериясы _____________ N 0000000
Билеттiң берiлген күнi ________
Автобус
(шағын автобус)
Жол жүру құнын кондуктор (жүргiзушi) жолаушы үшiн тарифтер кестесіне сәйкес сомаға кеседi.

3) Форма багажных квитанций в пригородном, междугородном внутриобластном, междугородном межобластном и международном сообщениях оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Багажная квитанция
Серия ____
№ 0000000
Фамилия _____________
Имя _________________
Отчество ____________
дата поездки __.__.__ г.
время поездки. __ ч.__ м.
пункт отпр. __________
пункт назнач. ________
Количество
багажных мест _______
Ценность багажа _____
Стоимость
00,00 тенге
Комисс. сбор 00,00 тенге
Оцен. сбор 00,00 тенге
ИТОГО 00,00 тенге
Номера багажных мест _____
(заполняется при погрузке)
не менее 90 мм
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Требования в отношении использования специальной билетной бумаги с мелкой сеткой пастельных тонов, цвета для надписей, а также размеров не распространяются на билеты, приобретенные с использованием средств связи.
Сноска. Приложение дополнено пунктом 5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Бортовой журнал
Регистрационный № _________________________
автотранспортного средства
Количество пассажирских мест ________________
Имя и фамилия перевозчика
или наименование перевозчика
Дата
Ф.И.О
водителя
№ путевого
листа по
маршруту или
договора на
обслуживание
Маршрут
следования
Прохождение
предрейсового
(предсменного)
тех. осмотра АТС
Прохождение
предрейсового
(предсменного)
мед. освидетельствования
водителя
Условия
движения
по маршруту
Кем и
где
проведен
тех.
осмотр
Выезд
АТС
разрешил
(подпись
механика)
Кем и где
проведен
мед.
осмотр
Выезд водителя
разрешил (подпись мед. работника)
Приложение 3
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Путевой лист № _______
На _________________ м-ц 20____ года
Водитель __________________________
__________________________
__________________________
Дата
Марка и
регистрационный
номер АТС
Показания
спидометра
при выезде
Отметки о прохождении
предрейсового
(предсменного)
тех. осмотра АТС и  мед. освидетельствования
водителя
Условия
движения по
маршруту
АТС принял
(подпись
водителя)
Выезд водителя
разрешил (подпись
мед. работника)
Выезд АТС
разрешил
(подпись
механика)
продолжение таблицы
Время выезда
Показания спидометра
при возвращении
Время возвращения
АТС сдал (подпись
водителя)
Фактич.
По графику
Фактич.
По графику
Приложение 4
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Шкала оценки конкурсных предложений

3) Қала маңы, қалааралық облысiшiлiк, қалааралық облысаралық және халықаралық қатынастардағы багаж түбiртектерiнiң нысаны - ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (көлемiн және торкөз түсiн автовокзалдар мен автостанциялар белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Багаж түбіртегі
Сериясы ______________________
№ 0000000
Тегі _________________________
Аты __________________________
Әкесінің аты _________________
сапар күні ___.___.___ ж.
сапар уақыты ___ сағ. ___ мин.
жөнелту пункті _______________
межелі пункті ________________
Багаж орындарының саны _______
Багаждың құндылығы ___________
Құны 00,00 теңге
Комиссия алымы 00,00 теңге
Бағалау алымы 00,00 теңге
ЖИЫНТЫҒЫ 00,00 теңге
Багаж орындарының нөмірлері _________
(тиеу кезінде толтырылады)
кемінде 90 мм
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
5. Байланыс құралдарын пайдалана отырып, сатып алынған билеттер үшін ашық түсті ұсақ торкөзді арнайы билет қағазын, жазу бояуларын, сондай-ақ өлшемдерін пайдалануға қатысты талаптар қолданылмайды.
Ескерту. Қосымша 5-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидасына
2-қосымша
Борт журналы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Автокөлiк құралын тiркеу № ______________________
Жолаушылар орындарының саны _____________________
Тасымалдаушының аты және тегi
немесе тасымалдаушының атауы
Күнi
Жүргiзушiнiң Т.А.Ә.
Маршрут бойынша сапар парағының немесе қызмет көрсету шартының №
Жүру маршруты
АКҚ рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық тексеруден өтуi
Жүргiзушiнiң рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландырудан өтуi
Маршрут бойынша қозғалыс жағдайлары
Техникалық тексерудi кiм және қайда жүргiздi
АКҚ-ның шығуына рұқсат бердiм (механиктiң қолы)
Медициналық тексерудi кiм және қайда жүргiздi
Жүргiзушiнiң шығуына рұқсат бердiм (медициналық қызметкердiң қолы)
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидасына
3-қосымша
№ _______ Жол парағы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
20___ жылғы _____________ айына
Жүргiзушi _________________
__________________
__________________
Күнi
АКҚ маркасы және тiркеу нөмiрi
Шығу кезiнде спидометр көрсеткiшi
АКҚ рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық тексеруден және жүргiзушiнiң медициналық куәландырудан өтуі туралы белгiлер
Маршрут бойынша қозғалыс жағдайлары
АКҚ қабылдадым (жүргiзушiнiң қолы)
Жүргiзушiнiң шығуына рұқсат бердiм (медициналық қызметкердiң қолы)
АКҚ-ның шығуына рұқсат бердiм (механиктiң қолы)
Жалғасы
Шығу уақыты
Қайтқан кездегi спидометр көрсеткiшi
Қайту уақыты
АКҚ тапсырдым (жүргiзушiнiң қолы)
Нақты
Кесте бойынша
Нақты
Кесте бойынша
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидасына
4-қосымша
Конкурстық ұсыныстарды бағалау шкаласы

+0,7 (за каждую единицу)
объявляется
кондуктором или
водителем;
+0,1 (за каждую единицу)
Наличие подвижного
состава, приспособленного для
перевозки инвалидов,
использующих
кресла-коляски
+1 (за каждую единицу)
Наличие на автобусе
(микроавтобусе)
системы непрерывной
передачи данных по
каналам связи в режиме
реального времени при
осуществлении
перевозок.
+1 (за каждую единицу)
* Оценивается каждый автобус (микроавтобус) (без учета резервных) по сроку эксплуатации, баллы суммируются и делятся на количество автобусов (микроавтобусов), т.е. выводится средний балл.
Приложение 5
к Правилам перевозок пассажиров и
багажа автомобильным транспортом
Основные характеристики маршрутов внутриреспубликанских
автомобильных перевозок пассажиров и багажа, выставляемых
на конкурс "____"____________года
№ пакета (маршрута)
Наименование маршрута
Протяженность (км)
Интервал движения (мин)
Время работы на маршруте
Рабоч. дни
Выход. дни
Рабоч. дни
Выход. дни
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Необходимое количество автобусов, микроавтобусов
(без учета резервных)*
По графику
Всего с учетом резерва
Паспортная вместимость
Рабоч. дни
Выход. дни
8
9
10
11
Примечание:
*- Необходимое количество автобусов, микроавтобусов рассчитывается исходя из пассажиропотока на маршруте и паспортной вместимости автобусов, микроавтобусов.
Приложение 6
к Правилам перевозок пассажиров и
багажа автомобильным транспортом
Форма для заполнения конкурсных предложений на
обслуживание маршрутов регулярных внутриреспубликанских
автомобильных перевозок пассажиров и багажа, выставляемых на
конкурс "____" ___________ года
1. Предлагаемый участником подвижной состав для работы на маршруте (маршрутах):
№ пакета
(маршрута)
Тип и
класс
авто-
буса,
микро-
автобуса
Гос.
номер
Год
выпуска
Завод-
изготови-
тель
Дата
прохожде-
ния
последнего
тех.
осмотра
Вид
собствен-
ности
Паспортная
вместимость
Число мест
для сидения
Всего
мест
1
2
3
4
5
6
7
8
9
2. Опыт работы перевозчика в сфере пассажирских перевозок.
3. Наличие производственно-технической базы, расположенной в населенном пункте или пригородной зоне, но в радиусе не более 50 километров от начального пункта маршрута, расположенного на территории организатора конкурса, для хранения, технического обслуживания и ремонта подвижного состава (собственная, арендуемая или обслуживание будет проводиться по договору), в том числе данные о наличии производственных корпусов с комплексами ТО и ТР, складских помещений, автостоянок, уборочно-моечных комплексов, контрольно-технических пунктов, административных зданий и бытовых корпусов.

+0,7 (әр бiрлiк үшiн)
кондуктор немесе жүргiзушi хабарлайды;
+0,1 (әр бiрлiк үшiн)
Кресло-арбамен қозғалатын мүгедектердi тасымалдауға ыңғайластырылған жылжымалы құрамның болуы
+1 (әр бiрлiк үшiн)
Тасымалдауды жүзеге асырған кезде автобуста (шағын автобуста) нақты уақыт режимiнде байланыс арналары арқылы үзбей деректер беру жүйесiнiң болуы
+1 (әр бiрлiк үшiн)
* Пайдалану мерзiмi бойынша әр автобус (шағын автобус) бағаланады (резервтi есептемегенде), балдар қосылып, автобустардың (шағын автобустардың) санына бөлiнедi, яғни орташа балл шығарылады.
Автомобиль көлігімен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидасына
5-қосымша
______ жылғы "____" ___________ конкурсқа шығарылатын жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақтытасымалдау маршруттарының негiзгi сипаттамалары
Пакеттiң (маршруттың) №
Маршруттың атауы
Ұзақтығы (км)
Қозғалыс аралығы (мин)
Маршруттағы жұмыс уақыты
Автобустардың, шағын автобустардың (резервтiң есебiнсiз) қажеттi саны*
Кесте бойынша
Резервтi ескере отырып, барлығы
Паспорттық сыйымдылығы
Жұмыс күндерi
Демалыс күндерi
Жұмыс күндерi
Демалыс күндерi
Жұмыс күндерi
Демалыс күндерi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескерту:
* - Автобустардың, шағын автобустардың қажеттi саны маршруттағы жолаушылар легiн және автобустардың, шағын автобустардың паспорттық сыйымдылығын ескере отырып есептеледi.
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидасына
6-қосымша
______ жылғы "__"________ конкурсқа шығарылатын жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсетуге конкурстық ұсыныстарды толтыруға арналған нысан
1. Маршрутта (маршруттарда) жұмыс iстеу үшін қатысушы ұсынатын жылжымалы құрам:
Пакеттің (маршруттың нөмірі)
Автобустың, шағын автобустың үлгісі мен класы
Мемлекеттік нөмірі
Шығарылған жылы
Шығарған зауыт
Соңғы техникалық тексеруден өткен күні
Меншік түрі
Паспорттық сыйымдылығы
Отыратын орындар
Барлық орын саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
2. Жолаушы тасымалдау саласындағы тасымалдаушының жұмыс тәжiрибесi.
3. Елді мекенде немесе қала маңындағы аймақта, бірақ конкурс ұйымдастырушысының аумағында орналасқан маршруттың бастапқы пунктінен 50 километрден аспайтын радиуста орналасқан, жылжымалы құрамды сақтауға, техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған өндiрiстiк-техникалық базаның (меншiктi, жалға алынған немесе қызмет көрсету шарт бойынша жүргiзiлетiн болады), оның iшiнде ТҚ және ТЖ кешендерi бар өндiрiстiк корпустардың, қойма үй-жайларының, автотұрақтардың, жинау-жуу кешендерінің, бақылау-техникалық пункттерінiң, әкiмшiлiк ғимараттардың және тұрмыстық корпустардың болуы туралы мәлiметтер.

Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Система мер (используемая или предлагаемая) по замене автобусов, микроавтобусов в случае возникновения у них неисправности при движении по маршруту.
5. Дополнительные предложения, улучшающие условия перевозки пассажиров.
Приложение 7
к Правилам перевозок пассажиров и
багажа автомобильным транспортом
Информация
об участнике конкурса на право обслуживания маршрутов
регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок
пассажиров и багажа
1. Наименование юридического или физического лица участника, юридический адрес:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Расчетный счет и адрес обслуживающего банка:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Предлагаемый тариф
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ф.И.О. ___________________________________________________________
Должность ________________________________________________________.
Дата заполнения "____" _____________ 20___год
Представленные сведения в конкурсных предложениях
достоверны, недостоверны (ненужное зачеркнуть) _________________
_________________________________________
(подписи членов предконкурсной комиссии,
проводивших проверку)
Приложение 8
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Объявление
о проведении конкурса на право обслуживания
маршрутов регулярных внутриреспубликанских
автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Сноска. Приложение 8 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Аппарат акима города (области, района) _____________________
объявляет о проведении конкурса на право обслуживания маршрутов
внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа,
который состоится __________ 20___ года по адресу: _______________.
2. На конкурс выставляются следующие пакеты маршрутов (маршруты):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
4. Автобустарды, шағын автобустарды маршрут бойынша қозғалыс   кезiнде оларда ақаулықтар туындаған жағдайда ауыстыру бойынша  шаралардың жүйесi (пайдаланылатын немесе ұсынылатын).
5. Жолаушылар тасымалдау жағдайын жақсартатын қосымша ұсыныстар.
Автомобиль көлігімен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидасына
7-қосымша
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған конкурсқа қатысушы туралы ақпарат
1. Қатысушының көлiк компаниясының атауы, заңды мекенжайы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Қызмет көрсететiн банктiң есеп шоты мен мекенжайы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________        3. Ұсынылатын тариф ___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Т.А.Ә.______________________________________________________________
Лауазымы ___________________________________________________________
Толтырылған күнi 200__ жылғы "____" _________________________________
Конкурстық ұсыныстардағы ұсынылған мағлұматтар шын, жалған (қажет емесін сызып тастау) _______________________
_____________________________________________________________________
(тексеру жүргiзген конкурс алдындағы комиссия мүшелерiнiң қолдары)
Автомобиль көлігімен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидасына
8-қосымша
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаiшiлiк тұрақты
тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған
конкурсты өткiзу туралы хабарландыру
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
1. __________________ қаласы (облысы, ауданы) әкiмiнiң аппараты
20____ жылғы _____________ ________________________ мекенжайы бойынша
жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаiшiлiк тасымалдау
маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған конкурсты өткiзу
туралы хабарлайды.
2. Конкурсқа мынадай маршруттардың пакеттерi (маршруттар)шығарылады:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

3. В конкурсе принимают участие любые физические и юридические
лица, независимо от формы собственности, владеющие автотранспортными
средствами на праве собственности или иных законных основаниях.
4. Желающие принять участие в конкурсе представляют в аппарат
акима города (области, района) письменную заявку на получение
комплекта конкурсных документов по адресу:
____________________________________________________________.
5. Окончательный срок приема заявок на получение конкурсных
документов и приема заявок на участие в Конкурсе: «___» _______ 20 ___ года.
6. _____________ 20 _____ года конкурсная Комиссия проводит
предконкурсную конференцию по вопросам проведения конкурса.
7. За справками обращаться по телефонам: ___________________.
Приложение 9
к Правилам перевозок пассажиров и
багажа автомобильным транспортом
Лист оценки конкурсных предложений по обслуживанию маршрутов
внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и
багажа, выставляемых на конкурс
"____"________20____ года
Пакет маршрутов (маршрут) №
конверта
Подвижной
состав
опыт работы
перевозчика
Производственно-
техническая база
Меры по замене
автобусов,
микроавтобусов
Дополнительные
предложения
Итого
1
2
3
4
5
6
7
Ф.И.О. члена конкурсной комиссии
_______________________________________
Дата "___"_____________ 20___ г. Подпись __________________________
Приложение 10
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Свидетельство
серия XXX № 000000 на право обслуживания маршрутов
регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Сноска. Приложение 10 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Выдано ______________________________________________________________
(наименование государственного органа)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. и должность лица, выдавшего свидетельство)
М.П.
Маршруты, обслуживаемые перевозчиком:
Наименование маршрутов
Период обслуживания
Сроки обслуживания
Маршруты обслуживаются автобусами (микроавтобусами), указанными в приложении к настоящему свидетельству.
Данные о перевозчике:
Наименование
Адрес
Тел. ______
Факс ______
Ф.И.О. руководителя
Ф.И.О. ответственного
за организацию перевозок
Тел. ______
Факс ______
Дата выдачи Свидетельства
«___» _________________ г.
1. К свидетельству прилагаются утвержденные местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы (оригиналы) расписания движений, схемы маршрутов движения, а также согласованные тарифные сетки.

3. Конкурсқа меншiк нысанына қарамастан, меншiк құқығында
немесе өзге де заңды негiздерде автокөлiк құралдары бар кез келген
жеке және заңды тұлғалар қатысады.
4. Конкурсқа қатысуға тiлек бiлдiрушiлер қала (облыс, аудан) әкiмiнiң аппаратына конкурстық құжаттардың жиынтығын алуға жазбаша өтiнiмдi __________________________________________ мекенжайы бойынша ұсынуы тиiс.
5. Конкурстық құжаттарды алуға өтiнiмдердi қабылдаудың жәнеКонкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қабылдаудың соңғы мерзiмi: 20 ____ жылғы «___» ________________.
6. 20____ жылғы ___________ конкурстық Комиссия конкурсты өткiзу мәселелерi жөнiндегi конкурс алдындағы конференцияны өткiзедi.
7. Анықтама алу үшiн телефондар: _____________________________.
Автомобиль көлігімен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидасына
9-қосымша
______ жылғы "____"____________ конкурсқа шығарылатын жолаушылар мен багажды автмобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету бойынша конкурстық ұсыныстарды бағалау парағы
№ _______________ маршруттардың (маршруттың) пакетi
Конверттің №
Жылжымалы құрам
Тасымалдаушының жұмыс тәжірибесі
Өндірістік-техникалық база
Автобустарды, шағын автобустарды ауыстыру бойынша шаралар
Қосымша ұсыныстар
Қорытынды
1
2
3
4
5
6
7
Конкурстық комиссия мүшесiнiң Т.А.Ә.____________________
Күнi 20__ жылғы "___"_____________ Қолы_________________
Автомобиль көлігімен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидасына
10-қосымша
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау
маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған куәлiк
Сериясы ХХХ N 000000
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________ берiлдi
(мемлекеттiк органның атауы)
_____________________________________________________________________
(куәлiк берген тұлғаның Т.А.Ә. және лауазымы)
М.О.
Тасымалдаушылар қызмет көрсететiн маршруттар:
Маршруттардың атауы
Қызмет көрсету кезеңi
Қызмет көрсету мерзiмi
Маршруттарға осы куәлiктiң қосымшасында көрсетiлген автобустар (шағын автобустар) қызмет көрсетедi.
Тасымалдаушы туралы деректер:
Атауы
Мекенжайы
Тел. ____________
Факс ____________
Басшының Т.А.Ә.
Тасымалдауды ұйымдастыру үшiн жауапты тұлғаның Т.А.Ә.
Тел. ____________
Факс ____________
Куәлiктiң берiлген күнi
_____ жылғы «___» ___________________
1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары бекіткен қозғалыс кестелерi, қозғалыс маршруттарының схемалары, сондай-ақ тариф кестелері (түпнұсқалары) куәлiкке қоса беріледі.

2. Данное свидетельство не снимает с перевозчика обязанностей по выполнению Правил перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом и требований безопасности дорожного движения.
3. Не допускается передача данного свидетельства третьему лицу.
Приложение к свидетельству
серия XXX № 000000 на право обслуживания маршрутов
регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Выдано _______________________________________________
(наименование государственного органа)
______________________________________________________
(Ф.И.О. и должность лица, выдавшего свидетельство)
М.П.
Сведения о подвижном составе:
Тип и класс
автобусов
(микро-автобусов)
Гос.
номер
Год
выпуска
Тип и класс
автобусов
(микро-автобусов)
Гос.
номер
Год выпуска
(страница __ из __ страниц) ________
Взамен указанных в свидетельстве автобусов или микроавтобусов допускается использование на маршруте автобусов или микроавтобусов аналогичного типа и класса (или выше), находящихся в собственности или приобретенных в лизинг перевозчиком, обслуживающим маршрут.
Приложение 11
к Правилам перевозок пассажиров и
багажа автомобильным транспортом
Свидетельство
серия ХХХ № 000000
на право обслуживания маршрутов регулярных междугородных
межобластных (включая столицу и город республиканского
значения) автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Сноска. Приложение 11 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Выдано ______________________________________________________________
(наименование государственного органа)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. и должность лица, выдавшего свидетельство)
М.П.
По маршруту:
Регулярность выполнения рейсов
По дням недели
Время отправления
Из начального пункта
Из конечного пункта
Сведения об основном подвижном составе:
Тип и класс
автобусов
(микроавтобусов)
Гос.
номер
Год
выпуска
Тип и класс автобусов
(микроавтобусов)
Гос.
номер
Год
выпуска
Сведения о резервном подвижном составе:
Тип и класс
автобусов
(микроавтобусов)
Гос.
номер
Год
выпуска
Тип и класс автобусов
(микроавтобусов)
Гос.
номер
Год
выпуска
обратная сторона
Данные о перевозчике
Наименование
Адрес
Тел. ____________
Факс ___________
Ф.И.О. руководителя
Ф.И.О. ответственного за организацию
перевозок
Тел. ____________
Факс ___________
Период выполнения перевозки
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
Дата выдачи свидетельства
«_____» _______________________ г.
Свидетельство действительно
«_____» _______________________ г.

2. Осы куәлiк тасымалдаушыны Жолаушылар мен багажды автомобиль көлiгiмен тасымалдау қағидасын және жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарын орындау бойынша мiндеттерден босатпайды.
3. Осы куәлiктi үшiншi тұлғаға беруге рұқсат етiлмейдi.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау
маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған
Сериясы ХХХ N 000000 куәлiкке қосымша
_____________________________________________________________ берiлді
(мемлекеттiк органның атауы)
_____________________________________________________________________
(куәлiк берген тұлғаның Т.А.Ә. және лауазымы)
М.О.
Жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік нөмiрi
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік нөмiрi
Шығарылған жылы
(__ парақтың __ парағы)
Куәлікте көрсетілген автобустар немесе шағын автобустардың орнына маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушының меншігіндегі немесе лизингке алынған автобустардың немесе шағын автобустардың ұқсас үлгісі мен класын (не одан жоғары) маршрутта қолдануға рұқсат беріледі.
Автомобиль көлігімен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидасына
11-қосымша
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық
(астана және республикалық маңызы бар қаланы қоса алғанда)
тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына
арналған куәлiк
Сериясы ХХХ N 000000
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________ берiлдi
(мемлекеттiк органның атауы)
_____________________________________________________________________
(куәлiк берген тұлғаның Т.А.Ә. және лауазымы)
М.О.
Маршрут бойынша:
Рейстердің орындалу тұрақтылығы
Апта күндері бойынша
Жөнелтілу уақыты
Бастапқы пункттен
Соңғы пункттен
Негізгі жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік нөмiрi
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік нөмiрi
Шығарылған жылы
Резервтік жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік нөмірі
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік нөмірі
Шығарылған жылы
сыртқы жағы
Тасымалдаушы туралы деректер
Атауы
Мекенжайы
Тел. ___________
Факс ___________
Басшының Т.А.Ә.
Тасымалдауды ұйымдастыру үшін жауапты тұлғаның Т.А.Ә.
Тел. ___________
Факс ___________
Тасымалдауды орындау кезеңі
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
Куәліктің берілген күні
____ жылғы «__» _______________
Куәлік жарамды
____ жылғы «__» _______________

1. К свидетельству должны быть приложены:
1) утвержденные уполномоченным органом в области автомобильного транспорта (оригиналы) расписание движения, схема маршрута движения;
2) согласованная местным исполнительным органом областей, города Астана и Алматы тарифная сетка (оригинал).
2. Данное свидетельство не снимает с перевозчика обязанностей по выполнению Правил перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом и требований безопасности дорожного движения.
3. Не допускается передача данного свидетельства третьему лицу.
Приложение 12
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Разрешение
серия XXX № 000000
на осуществление регулярных международных автомобильных
перевозок пассажиров и багажа
Сноска. Приложение 12 в редакции постановления Правительства РК от 28.02.2013 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Выдано ______________________________________________________________
(наименование государственного органа)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. и должность лица, выдавшего разрешение)
М.П.
По маршруту:
Регулярность выполнения рейсов
По дням недели
Время отправления
Из начального пункта
Из конечного пункта
Сведения об основном подвижном составе:
Тип и класс
автобусов
(микроавтобусов)
Гос.
номер
Год
выпуска
Тип и класс автобусов
(микроавтобусов)
Гос.
номер
Год
выпуска
Сведения о резервном подвижном составе:
Тип и класс
автобусов
(микроавтобусов)
Гос.
номер
Год
выпуска
Тип и класс автобусов
(микроавтобусов)
Гос.
номер
Год
выпуска
обратная сторона
Данные о перевозчике
Наименование
Адрес
Тел.____________
Факс ___________
Ф.И.О. руководителя
Ф.И.О. ответственного за организацию
перевозок
Тел.____________
Факс ___________
Период выполнения перевозки
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
Дата выдачи разрешения
«_____» _______________________ г.
Разрешение действительно
«_____» _______________________ г.
1. К разрешению должны быть приложены согласованные уполномоченным органом в области автомобильного транспорта (оригиналы) расписание движения, схема маршрута движения, тарифная сетка.
2. Данное разрешение не снимает с перевозчика обязанностей по выполнению правил перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом и требований безопасности дорожного движения.

1. Куәлікке мыналар қоса берілуі тиіс:
1) автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган бекіткен қозғалыс кестесі, қозғалыс маршрутының схемасы (түпнұсқалар);
2) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының атқарушы органдарымен келісілген тарифтік кесте (түпнұсқа).
2. Осы куәлiк тасымалдаушыны Жолаушылар мен багажды автомобиль көлiгiмен тасымалдау қағидасын және жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарын орындау бойынша мiндеттерден босатпайды.
3. Осы куәлiктi үшiншi тұлғаға беруге рұқсат етiлмейдi.
Автомобиль көлігімен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидасына
12-қосымша
Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тұрақты тасымалдауды жүзеге асыруға арналған рұқсат қағазы
Сериясы ХХХ N 000000
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.02.2013 № 199 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________ берiлдi
(мемлекеттiк органның атауы)
_____________________________________________________________________
(куәлiк берген тұлғаның Т.А.Ә. және лауазымы)
М.О.
Маршрут бойынша:
Рейстердің орындалу тұрақтылығы
Апта күндері бойынша
Жөнелтілу уақыты
Бастапқы пункттен
Соңғы пункттен
Негізгі жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік нөмiрi
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік нөмiрi
Шығарылған жылы
Резервтік жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік нөмірі
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік нөмірі
Шығарылған жылы
сыртқы жағы
Тасымалдаушы туралы деректер
Атауы
Мекенжайы
Тел. ___________
Факс ___________
Басшының Т.А.Ә.
Тасымалдауды ұйымдастыру үшін жауапты тұлғаның Т.А.Ә.
Тел. ___________
Факс ___________
Тасымалдауды орындау кезеңі
_________ бастап ________ дейін
_________ бастап ________ дейін
_________ бастап ________ дейін
_________ бастап ________ дейін
_________ бастап ________ дейін
_________ бастап ________ дейін
Рұқсат қағазының берілген күні
____ жылғы «__» _______________
Рұқсат қағазы жарамды
____ жылғы «__» _______________
1. Автомобиль көлігі саласындағы уәкiлеттi орган келіскен қозғалыс кестелерi, қозғалыс маршруттарының схемалары, тариф кестелері (түпнұсқалары) рұқсат қағазына қоса берiлуi тиiс.
2. Осы рұқсат қағазы тасымалдаушыны Жолаушылар мен багажды автомобиль көлiгiмен тасымалдау қағидасын және жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарын орындау бойынша мiндеттерден босатпайды.

Сноска. Приложение 14 в редакции постановления Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименования предприятия ____________
Прохождение водителями предрейсового
(предсменного) медицинского освидетельствования
Лиц № _________________________
медицинский
работник ______________________
(Ф.И.О.)
Подпись ___________ дата____________
Образец штампа
Автомобиль технически ______________________
(исправен, неисправен)
Механик ____________________________
(Ф.И.О)
подпись _________ дата_____________
Автомобиль принял.
Водитель ___________________________
(Ф.И.О.)
подпись ____________ дата_____________
Приложение 15
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Сноска. Правила дополнены приложением 15 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.03.2014 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Информация ____________________________
(наименование перевозчика)
о выполнении рейсов по регулярным международным,
межобластным маршрутам
№ п/п
Наименование маршрута
Время выхода/ выходов
Дни отправления с автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров согласно расписания движения автобусов и микроавтобусов
за ____________ 20___ г.
(месяц)
*
**
* указывается число месяца;
** указывается «+» при выполнении рейса, «-» при невыполнении рейса.
Низкая регулярность маршрута (менее семидесяти процентов в
месяц) рассчитывается исходя из фактических выполненных рейсов в
месяц, которые указаны в расписании рейсов автобусов или
микроавтобусов регулярных международных, межобластных маршрутов.
2. Информация о количестве отправленных дополнительных
рейсов на регулярным международным, межобластным маршрутам
№ п/п
Наименование маршрута
Время выхода/ выходов
Перевозчик, задействованный подвижной состав
Дни отправления с автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров автобусов и микроавтобусов
за ____________ 20___ г.
(месяц)
*
**
* указывается число месяца;
** указывается «+» при выполнении дополнительного рейса.

Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Кәсiпорын атауы ____________
Жүргiзушiнің рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландырудан өтуi № _______________
Медициналық қызметкер
_____________________________
(Т.А.Ә.)
Қолы____________
Күнi____________
Мөртаңба үлгiсi
Техникалық автомобиль _________________
(түзу, түзу емес)
Механик _________________
(Т.А.Ә.)
Қолы _______
Күнi_________
Автомобильдi қабылдады.
Жүргiзушi _______________
(Т.А.Ә.)
Қолы________
Күнi_________
Автомобиль көлігімен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидасына
15-қосымша
Ескерту. Қағида 15-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.03.2014 N 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
1. Ақпарат ___________________________
(тасымалдаушының атауы)
тұрақты халықаралық, облысаралық маршруттар бойынша рейстерді орындау туралы
Р/с №
Маршруттың атауы
Шығыстың/ шығыстардың уақыты
Автовокзалдардан, автостанциялардан, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінен автобустардың және шағын автобустардың жөнелтілу күндері
____________ 20____ ж. бойынша
(ай)
*
**
* айдың саны көрсетіледі;
** рейсті орындау кезінде «+», рейсті орындамау кезінде «-» көрсетіледі.
Маршруттың төмен тұрақтылығы (айына жетпіс пайыздан кем) тұрақты халықаралық, облысаралық маршруттар автобустарының немесе шағын автобустарының рейстер кестесінде көрсетілген айдағы нақты орындалған рейстерден шығарылып есептелінеді.
2. Тұрақты халықаралық, облысаралық маршруттарда қосымша
жіберілген рейстердің саны туралы ақпарат
Р/с №
Маршруттың атауы
Шығыстың/шығыстардың уақыты
Тасымалдаушы, іске қосылған жылжымалы құрам
Автовокзалдардан, автостанциялардан, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінен автобустардың және шағын автобустардың жөнелтілу күндері ___________ 20___ ж. бойынша
(ай)
*
**
* айдың саны көрсетіледі;
** қосымша рейсті орындау кезінде «+» көрсетіледі.