Об утверждении фитосанитарных нормативов, форм фитосанитарного учета, а также Правил представления форм фитосанитарного учета
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2011 года № 1394. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1108
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2015 № 1108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-02/584.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2002 года «О защите растений» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) фитосанитарные нормативы;
2) формы фитосанитарного учета;
3) Правила представления форм фитосанитарного учета.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2011 года № 1394
Фитосанитарные нормативы:

Фитосанитариялық нормативтерді, фитосанитариялық есепке алу нысандарын, сондай-ақ Фитосанитариялық есепке алу нысандарын табыс ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 қарашадағы № 1394 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1108 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2015 № 1108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдаға № 15-02/584 бұйрығын қараңыз.
«Өсімдіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 шілдедегі Заңының 5-бабының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған:
1) фитосанитариялық нормативтер;
2) фитосанитариялық есепке алу нысандары;
3) Фитосанитариялық есепке алу нысандарын табыс ету қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 30 қарашадағы
№ 1394 қаулысымен
бекiтiлген
Фитосанитариялық нормативтер:

3. Фитосанитарные нормативы по особо опасным вредным организмам
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 01.06.2013 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Наименование
особо
опасных
вредных
организмов
Стадия
развития
особо
опасного
вредного
организма
Культура и (или)
угодья
Фаза
развития
культуры
Экономический
порог вредоносности
(ЭПВ)
Стадные
саранчовые
итальянский
прус
мароккская
саранча
азиатская
саранча
личинки
сельскохозяйственные
угодья
период
вегетации
5 и выше
экземпляров на 1
квадратный метр
личинки
сельскохозяйственные
угодья
период
вегетации
5 и выше
экземпляров на 1
квадратный метр
личинки
сельскохозяйственные
угодья
период
вегетации
5 и выше
экземпляров на
квадратный метр
Серая зерновая
совка
гусеницы
яровая пшеница
(товарные посевы)
молочная
спелость
более 15 гусениц
на 100 колосьев при
прохладной, более 20
гусениц -при умеренной
и более 30 гусениц -
при засушливой погоде
гусеницы
яровая пшеница
(семенные посевы)
молочная
спелость
вышеуказанные критерии
ниже в 2 раза
Клоп-вредная
черепашка
перезимовав-
шие клопы
озимая (яровая)
пшеница
кущение
перезимовавшие 1-2
клопа на 1 квадратный
метр, в засушливые
годы этот показатель
снижается в 2 раза
(0,5-1,0)
личинки
яровая пшеница
цветение -
начало
налива зерна
5 личинок на 1
квадратный метр
личинки
яровая пшеница
молочная
спелость
2 личинки на 1
квадратный метр
Хлебные жуки:
жук-кузька,
жук-красун,
жук-
крестоносец
имаго
яровая пшеница
цветение-
начало
налива зерна
более 3 жуков на
1 квадратный метр
Гессенская
муха
пупарий
яйцо
поля из-под
пшеницы (стерня)
яровая пшеница
до посева
полные
всходы-
кущение
5-10 и более
жизнеспособных
пупариев на 1
квадратный метр
более 30 % заселенных
яйцекладками растений
Болезни
зерновых
культур:
септориоз,
бурая
ржавчина
желтая
ржавчина
уредостадия
уредостадия
пшеница (озимая,
яровая)
пшеница (озимая)
первая
половина
вегетации
цветение
при пораженности
листьев среднего яруса
септориозом до 10-25,
верхнего - не более
1-5, бурой ржавчиной
-5-10 и 1 %,
соответственно. В
случае более раннего
проявления болезней
(до трубкования) и
благоприятных условий
погоды эти показатели
могут быть снижены в
2-3 раза, а при более
позднем (молочная
спелость) - наоборот,
увеличены.
30 % развития болезни
Паутинный клещ
на хлопчатнике
Паутинный клещ на сое
яйцо,
личинки,
имаго
хлопчатник
начало
бутонизации-
начало
созревания
зараженность растений
на поле более 10 %,
1,5 клеща на лист (150
особей на 100 листьев)
яйцо,
личинки,
имаго
соя
в период
вегетации
зараженность растений
клещом более 10 %,
численность его более
10 особей на 1 лист
Хлопковая:
совка на
хлопчатнике
Хлопковая
совка на
кукурузе
яйцо,
гусеница
хлопчатник
начало
бутонизации-
начало
созревания
8-12 яиц и гусениц на
100 растений
бабочки,
гусеницы
кукуруза
в период
вегетации

3. Аса қауіпті зиянды организмдер бойынша
фитосанитариялық нормативтер
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.06.2013 № 566 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аса қауіпті зиянды организмдердің атауы
Аса қауіпті зиянды организмнің даму сатысы
Дақыл және (немесе) жерлер
Дақылдың даму кезеңі
Экономикалық зияндылық шегі (ЭЗШ)
Үйірлі обыр шегіртке тұқымдастар
итальяндық прус
дернәсілдер
ауыл шаруашылығы жерлері
өсу кезеңі
1 шаршы метрге 5 және одан көп дана
мароккалық шегіртке
дернәсілдер
ауыл шаруашылығы жерлері
өсу кезеңі
1 шаршы метрге 5 және одан көп дана
азиялық шегіртке
дернәсілдер
ауыл шаруашылығы жерлері
өсу кезеңі
1 шаршы метрге 5 және одан көп дана
Астықтың сұр көбелегі
жұлдызқұрттар
жаздық бидай (тауарлық егістер)
сүттеніп пісу
100 масаққа 15 жұлдызқұрттан артық – салқын ауа-райында, 20-дан артық – орташада және 30-дан артық – құрғақшылықта
жұлдызқұрттар
жаздық бидай (тұқымдық егістер)
сүттеніп пісу
жоғарыда көрсетілген өлшемдер 2 есе төмен
Қандала-зиянды бақашық
қыстаған қандалалар
күздік (жаздық) бидай
түптену
1 шаршы метрге 1-2 қыстаған қандала, құрғақшылық жылдары бұл көрсеткіш 2 есе төмендейді (0,5-1,0)
дернәсілдер
жаздық бидай
гүлдеу-дән толысудың басы
1 шаршы метрге 5 дернәсіл
дернәсілдер
жаздық бидай
сүттеніп пісу
1 шаршы метрге 2 дернәсіл
Астық қоңыздары: кузька қоңызы, әдемі қоңыз, айқышты қоңыз
имаго
жаздық бидай
гүлдеу-дән толысудың басы
1 шаршы метрге 3 қоңыздан артық
Гессен шыбыны
пупарий
бидай болған танаптар (аңыз)
егіске дейін
1 шаршы метрге 5-10 және одан артық тіршілікке икемді пупарий
жұмыртқа
жаздық бидай
толық өскін- түптену
30 %-дан астам жұмыртқалаумен жайланған өсімдіктер
Дәнді дақылдардың аурулары: септориоз, қоңыр тат
уредокезең
бидай (күздік, жаздық)
өсудің бірінші жартысы
орта қабаттағы жапырақтардың септориозбен 10-25, жоғарыдағы – 1-5-тен көп емес, қоңыр татпен, тиісінше 5-10 және 1 % залалданған жағдайда. Аурулар одан ерте пайда болса (түтіктенуге дейін) және қолайлы ауа-райы жағдайында бұл көрсеткіштерді 2-3 есе түсіруге, ал кеш пайда болса (сүттеніп пісу) – керісінше, көтеруге болады. аурудың 30 % дамуы
сары тат
уредокезең
бидай (күздік)
гүлдеу
Мақтадағы өрмекші кене
Соядағы өрмекші кене
жұмыртқа, дернәсілдер, имаго
мақта
шанақтанудың басы-пісудің басы
танапта өсімдіктердің залалдануы 10 %-дан артық, бір жапыраққа 1,5 кене (100 жапыраққа 150 дарақ)
жұмыртқа, дернәсілдер, имаго
соя
өсу кезеңі
өсімдіктердің кенемен залалдануы 10 %-дан жоғары, оның саны 1 жапыраққа 10 дарақтан артық
Мақтадағы мақта көбелегі
Жүгерідегі мақта көбелегі
жұмыртқа, жұлдызқұрт
мақта
шанақтанудың басы-пісудің басы
100 өсімдікке 8-12 жұмыртқа мен жұлдызқұрт
көбелек, жұлдызқұрт
жүгері
өсу кезеңі

8-10 бабочек на одну
ловушку за сутки, что
соответствует
критической
численности вредителя
на поле
Суслики
зерновые культуры,
многолетние травы
период
вегетации
на посевах и в
трехсотметровой зоне
от посева - 5 зверьков
на 1 га, а в полосе 2
км - более 15-20
зверьков на 1 га
Мышевидные
зерновые культуры,
многолетние травы
период
вегетации
поимка 3-х грызунов на
25 давилок (в
пересчете на 100
давилок - 12 %), а
также скопление на
участке сов, а в
северной зоне -наличие
подснежных зимних
гнезд полевок.
Колорадский
картофельный
жук
жуки
картофель
в фазу
всходов до
15-25 см
высоты
растений
0,5-2 % заселенных
кустов картофеля
перезимовавшие
жуки и
личинки
картофель
фаза
бутонизации-
цветение
5-8 % заселенных
кустов с численностью
20 личинок на 1
растение
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2011 года № 1394
Форма фитосанитарного учета
Периодичность - квартальная
Кем представляется __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, наименование и юридический адрес)
_______________________________________________________________________________________
Отчет
о производстве и реализации пестицидов (ядохимикатов),
биопрепаратов и энтомофагов за ___ квартал ___ года
(представляется в соответствии с Законом Республики Казахстан
«О защите растений»)
литров
Наименование
пестицида
(ядохимиката),
биопрепарата,
энтомофага
Остаток
на начало
отчетного
периода
Произведено
за отчетный
период
Закуплено за
отчетный период
Реализовано
за отчетный
период
Наименование
субъекта,
которому
реализованы
пестициды
(ядохимикаты),
биопрепараты
и энтомофаги
Остаток на
конец
отчетного
периода
в
с
е
г
о
в том числе
по
импорту
внутри
страны
М.П
Руководитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Исполнитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Телефон ________________ «___» ____________ ______ года
Форма фитосанитарного учета
Периодичность - квартальная
Кем представляется __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, наименование и юридический адрес)
_____________________________________________________________________
Отчет
о движении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и
энтомофагов за _____ квартал _____ года
(представляется в соответствии с Законом Республики Казахстан
«О защите растений»)
литров
Наименование
пестицида,
(ядохимиката),
биопрепарата
энтомофага
Наличие на
начало
отчетного
периода
Поступило
за
отчетный
период
Израсходовано
за отчетный
период
Реализовано
(передано в
другие
области)
Остаток
на
конец
отчетного
периода
М.П
Руководитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Исполнитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Телефон ________________ «___» ____________ ______ года
Форма фитосанитарного учета
Периодичность - квартальная
Кем представляется __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, наименование и юридический адрес)
______________________________________________________________________________________
Отчет
о хранении пестицидов (ядохимиката), биопрепаратов и
энтомофагов за _____ квартал ____ года
(представляется в соответствии с Законом Республики Казахстан
«О защите растений»)
литров
Наименование
пестицида,
(ядохимиката),
биопрепарата
энтомофага
Наличие на
начало
отчетного
периода
Поступило за
отчетный период
Отпущено за
отчетный период
Остаток на
конец
отчетного
периода
М.П
Руководитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Исполнитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Телефон ________________ «___» ____________ ______ года
Форма фитосанитарного учета
Периодичность - годовая
Кем представляется __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, наименование и юридический адрес)
______________________________________________________________________________________
Отчет
о наличии опрыскивающей и протравливающей техники за ____ год
(представляется в соответствии с Законом Республики Казахстан
«Озащите растений»)
штук (единиц)
Наименование
опрыскивающей и
протравливающей
техники
Наличие на
начало
отчетного
периода
Из них
исправных
Поступило
за
отчетный
период
Списано за
отчетный
период
Наличие на
конец
отчетного
периода
М.П
Руководитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Исполнитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Телефон ________________ «___» ____________ ______ года
Форма фитосанитарного учета
Периодичность - месячная
Кем представляется __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, наименование и юридический адрес)
_____________________________________________________________________
Отчет
о проведении химических обработок за ____ месяц ____ года
(представляется в соответствии с Законом Республики Казахстан
«О защите растений»)
Наимено-
вание
вредного
организма
Наимено-
вание
сельхоз-
культуры
(угодья)
Площадь
обработки,
тыс. га
Наимено-
вание
исполни-
телей (в
случае их
привлече-
ния)
Наименование
опрыскивающей
(протравливающей)
техники
Израсходовано
пестицидов
(ядохимикатов)
вид
марка
количество,
штук
наименова-
ние
литр
М.П
Руководитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Исполнитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Телефон ________________ «___» ____________ ______ года
Форма фитосанитарного учета
Периодичность - месячная
Кем представляется __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, наименование и юридический адрес)
_____________________________________________________________________
Отчет
об оказании услуг по химической обработке
за ____ месяц ____ года
(представляется в соответствии с Законом Республики Казахстан
«О защите растений»)
Наименование
вредного
организма
Наименование
сельхозкультур
(угодья)
Площадь
(объем)
обработки,
тыс. га,
тыс. тонн
Наименование
физических и
юридических
лиц, которым
оказаны
услуги
Наименование опрыскивающей
(протравливающей) техники
вид
марка
количество,
штук
М.П
Руководитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Исполнитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Телефон ________________ «___» ____________ ______ года
Форма фитосанитарного учета
Периодичность - квартальная
Кем представляется __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, наименование и юридический адрес)
_____________________________________________________________________
Отчет
о захоронении запрещенных и непригодных пестицидов и тары
из-под них за ____ квартал ____ года
(представляется в соответствии с Законом Республики Казахстан
«О защите растений»)
Наименование
запрещенных,
непригодных
пестицидов и
тары из-под
них
Наименование
физических и
юридических
лиц,
поставивших
запрещенные,
непригодные
пестициды и
тару из-под
них на
захоронение
Коли-
чество,
тонн
Дата
захоро-
нения
Номер
бункера,
месторас-
положения
Состояние
тары
Список лиц,
осуществляющих
захоронение
М.П
Руководитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Исполнитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Телефон ________________ «___» ____________ ______ года
Форма фитосанитарного учета
Периодичность - квартальная
Кем представляется __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, наименование и юридический адрес)
_____________________________________________________________________
Отчет
о наличии складских помещений за ____ квартал ____ года
(представляется в соответствии с Законом Республики Казахстан
«О защите растений»)
Наименование
физических
и
юридических
лиц-
владельцев
складских
помещений
Местонахождение
Наличие
санитарного
паспорта,
№, срок и
дата выдачи
Площадь
складов,
кв.м.
Наличие
складов
на начало
отчетного
периода,
штук
Наличие
складов
на конец
отчетного
периода,
штук
Остаток
пестицидов
(ядохимикатов)
при хранении,
литр
М.П
Руководитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Исполнитель ____________ ____________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Телефон ________________ «___» ____________ ______ года
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2011 года № 1394
Правила
представления форм фитосанитарного учета

бір торға тәулігіне 8-10 көбелек, бұл зиянкестің егістіктегі санының өте көптігіне сәйкес
Сарышұнақтар
дәнді дақылдар, көпжылдық шөптер
өсу кезеңі
егістерде және егістен 300 метрлік аймақта – 1 гектарға 5 аң, ал 2 км аймақта – 1 гектарға 15-20 аңнан артық
Тышқан тұқымдастар
дәнді дақылдар, көпжылдық шөптер
өсу кезеңі
25 тұзаққа 3 кеміргіш ұстау (100 тұзаққа шаққанда – 12 %), сондай-ақ учаскеде жапалақтардың топталуы, ал солтүстік аймақта – сұртышқандардың қысқы қарасты ұяларының болуы
Колорадо картоп қоңызы
қоңыздар
картоп
өсімдіктің өсу кезеңіндегі биіктігі 15-25 см дейін
картоп түптерінің 0,5-2 %-ына қоныстанған
қыстап шыққан қоңыздар мен дернәсілдер
картоп
шанақтану кезеңі – гүлдену
түптердің 5-8 %-на қоныстанған, 1 өсімдікке 20 дернәсілден келеді
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 30 қарашадағы
№ 1394 қаулысымен
бекiтiлген
Фитосанитариялық есепке алу нысаны
Кезеңдігі – тоқсандық
Кім тапсырады _______________________________________________________
(тегі, ата, әкесінің аты, атауы және заңды мекенжайы)
_____________________________________________________________________
___ жылғы ___ тоқсанға пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды өндіру
және өткізу туралы есеп
(«Өсімдіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес ұсынылады)
литр
Пестицидтің (улы химикаттың), биопрепараттың және энтомофагтың атауы
Есепті кезеңнің басына қалған қалдық
Есепті кезеңде өндірілгені
Есепті кезеңде сатып алынғаны
Есепті кезеңде өткізілгені
Пестицидтер (улы химикаттар), биопрепараттар және энтомофагтар өткізілген субъектінің атауы
Есепті кезеңнің соңына қалған қалдық
барлығы
оның ішінде
импорт бойынша
елдің ішінде
М.О.
Басшы ______________________              ________________________
(қолы)                                (Т.А.Ә.)
Орындаушы _____________________           ________________________
(қолы)                                (Т.А.Ә.)
Телефон _______________ _____ жылғы «___» _____________________
Фитосанитариялық есепке алу нысаны
Кезеңдігі – тоқсандық
Кім тапсырады _______________________________________________________
(тегі, ата, әкесінің аты, атауы және заңды мекенжайы)
_____________________________________________________________________
___ жылғы ___ тоқсанға пестицидтердің (улы химикаттардың), биопрепараттардың және энтомофагтардың қозғалысы туралы есеп
(«Өсімдіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес ұсынылады)
литр
Пестицидтің (улы химикаттың), биопрепараттың,энтомофагтың атауы
Есепті кезеңнің басындағы саны
Есепті кезеңде түскені
Есепті кезеңде жұмсалғаны
Өткізілді (өзге облыстарға берілгені)
Есепті кезеңнің соңындағы қалдығы
М.О.
Басшы ______________________            ________________________
(қолы)                           (Т.А.Ә.)
Орындаушы _____________________         ________________________
(қолы)                         (Т.А.Ә.)
Телефон _______________ _____ жылғы «___» ______________________
Фитосанитариялық есепке алу нысаны
Кезеңдігі – тоқсандық
Кім тапсырады _______________________________________________________
(тегі, ата, әкесінің аты, атауы және заңды мекенжайы)
_____________________________________________________________________
___ жылғы ___ тоқсанға пестицидтерді (улы химикаттарды),
биопрепараттарды және энтомофагтарды сақтау туралы есеп
(«Өсімдіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес ұсынылады)
литр
Пестицидтің (улы химикаттың), биопрепараттың, энтомофагтың атауы
Есепті кезеңнің басындағы саны
Есепті кезеңде түскені
Есепті кезеңде жіберілгені
Есепті кезеңнің соңындағы қалдығы
М.О.
Басшы ______________________           ________________________
(қолы)                              (Т.А.Ә.)
Орындаушы _____________________        ________________________
(қолы)                            (Т.А.Ә.)
Телефон _______________ _____ жылғы «___» _____________________
Фитосанитариялық есепке алу нысаны
Кезеңдігі – жылдық
Кім тапсырады ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, атауы және заңды мекенжайы)
____________________________________________________________________
___ жылға бүріккіш және дәрілегіш техниканың
бар-жоғы туралы есеп
(«Өсімдіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес ұсынылады)
дана (бірлік)
Бүріккіш және дәрілегіш техниканың атауы
Есепті кезеңнің басындағы саны
Олардан жарамдысы
Есепті кезеңде келіп түскені
Есепті кезеңде есептен шығарылғаны
Есепті кезеңнің соңындағы саны
М.О.
Басшы ______________________               ________________________
(қолы)                                  (Т.А.Ә.)
Орындаушы _____________________            ________________________
(қолы)                               (Т.А.Ә.)
Телефон _______________ _____ жылғы «___» _________________________
Фитосанитариялық есепке алу нысаны
Кезеңдігі – айлық
Кім тапсырады _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, атауы және заңды мекенжайы)
____________________________________________________________________
___ жылғы ___ айына химиялық өңдеулер жүргізу туралы есеп
(«Өсімдіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес ұсынылады)
Зиянды организмнің атауы
Ауыл шаруашылығы дақылының (жердің) атауы
Өңдеу алқабы, мың га
Орындаушылардың атауы (оларды тартқан жағдайда)
Бүріккіш (дәрілегіш) техниканың атауы
Пестицидтердің (улы химикаттардың) жұмсалғаны
түрі
маркасы
саны, дана
атауы
литр
М.О.
Басшы ______________________             ________________________
(қолы)                                (Т.А.Ә.)
Орындаушы _____________________          ________________________
(қолы)                            (Т.А.Ә.)
Телефон _______________ _____ жылғы «___» _______________________
Фитосанитариялық есепке алу нысаны
Кезеңдігі – айлық
Кім тапсырады ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, атауы және заңды мекенжайы)
____________________________________________________________________
___ жылғы ___ айына химиялық өңдеу бойынша қызмет көрсету
туралы есеп
(«Өсімдіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес ұсынылады)
Зиянды организмнің атауы
Ауыл шаруашылығы дақылының (жердің) атауы
Өңдеу алқабы (көлемі), мың га, мың тонна
Қызмет көрсетілген жеке және заңды тұлғалардың атауы
Бүріккіш (дәрілегіш) техниканың атауы
түрі
маркасы
саны, дана
М.О.
Басшы ______________________            ________________________
(қолы)                                (Т.А.Ә.)
Орындаушы _____________________         ________________________
(қолы)                               (Т.А.Ә.)
Телефон _______________ _____ жылғы «___» ______________________
Фитосанитариялық есепке алу нысаны
Кезеңдігі – тоқсандық
Кім тапсырады _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, атауы және заңды мекенжайы)
_____________________________________________________________________
___ жылғы ___ тоқсанға тыйым салынған және жарамсыз пестицидтер
(улы химикаттар) мен олардың ыдысын көму туралы есеп
(«Өсімдіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес ұсынылады)
Тыйым салынған және жарамсыз пестицидтер мен олардың ыдысының атауы
Тыйым салынған және жарамсыз пестицидтер мен олардың ыдысын көмуге жеткізген жеке және заңды тұлғалардың атауы
Саны, тонна
Көмген күн
Бункердің нөмірі, тұрған орны
Ыдыстың жағдайы
Көмудің жүзеге асыратын тұлғалардың тізімі
М.О.
Басшы ______________________             ________________________
(қолы)                             (Т.А.Ә.)
Орындаушы _____________________          ________________________
(қолы)                            (Т.А.Ә.)
Телефон _______________ _____ жылғы «___» _______________________
Фитосанитариялық есепке алу нысаны
Кезеңдігі – тоқсандық
Кім тапсырады _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, атауы және заңды мекенжайы)
_____________________________________________________________________
___ жылғы ___ тоқсанға қойма жайларының бар-жоғы туралы есеп
(«Өсімдіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес ұсынылады)
Жеке және заңды тұлғалардың - қойма жайлары иелерінің атауы
Тұрған орны
Санитарлық паспорттың болуы, №, берілген мерзімі мен күні
Қоймалардың алаңы, шаршы метр
Есепті кезеңнің басындағы қоймалардың бар-жоғы, дана
Есепті кезеңнің соңындағы қоймалар бар-жоғы, дана
Пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау кезіндегі қалдық, литр
М.О.
Басшы ______________________              ________________________
(қолы)                                (Т.А.Ә.)
Орындаушы _____________________           ________________________
(қолы)                             (Т.А.Ә.)
Телефон _______________ _____ жылғы «___» ________________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 30 қарашадағы
№ 1394 қаулысымен
бекiтiлген
Фитосанитариялық есепке алу нысандарын табыс ету қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления форм фитосанитарного учета разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2002 года «О защите растений» и определяют порядок представления форм фитосанитарного учета.
2. Формы фитосанитарного учета представляются:
1) физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля;
2) государственными организациями, осуществляющими деятельность в области защиты растений;
3) государственными инспекторами по защите растений.
Порядок представления форм фитосанитарного учета
3. Физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля (далее - субъекты фитосанитарного учета) ведется фитосанитарный учет по:
1) производству и реализации пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов;
2) движению пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов;
3) хранению пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов;
4) наличию опрыскивающей и протравливающей техники;
5) проведению химических обработок, осуществляющих применение пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов;
6) оказанию услуг по химической обработке;
7) захоронению запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них;
8) наличию складских помещений.
4. Субъекты фитосанитарного учета представляют формы фитосанитарного учета в районные территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа (далее - районная Теринспекция) по формам, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан.
5. Формы фитосанитарного учета представляются субъектами
фитосанитарного учета в районные Теринспекции по следующим видам
отчетов и в сроки:
1) отчет о производстве и реализации пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, субъектами фитосанитарного учета, осуществляющими производство (формуляцию), закуп и реализацию пестицидов (ядохимиката), биопрепаратов, разведение и реализацию энтомофагов, ежеквартально, до 1 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) отчет о движении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, ежеквартально, до 1 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
3) отчет о хранении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, ежеквартально, до 1 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Фитосанитариялық есепке алу нысандарын табыс ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Өсімдіктерді қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 шілдедегі Заңының 5-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және фитосанитариялық есепке алу нысандарын табыс ету тәртібін айқындайды.
2. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын:
1) қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар;
2) өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар;
3) өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар тапсырады.
2. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын табыс ету тәртібі
3. Қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – фитосанитариялық есепке алу субъектілері):
1) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды өндіру және өткізу;
2) пестицидтердің (улы химикаттардың), биопрепараттардың және энтомофагтардың қозғалысы;
3) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды сақтау;
4) бүріккіш және дәрілегіш техниканың бар-жоғы;
5) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды қолдануды жүзеге асыратын химиялық өңдеулер жүргізу;
6) химиялық өңдеу қызметін көрсету;
7) тыйым салынған және жарамсыз пестицидтер (улы химикаттар) мен олардың ыдысын көму;
8) қойма жайларының бар-жоғы бойынша фитосанитариялық есепті жүргізеді.
4. Фитосанитариялық есепке алу субъектілері фитосанитариялық есепке алу нысандары бойынша уәкілетті орган ведомствосының аудандық аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – аудандық аумақтық инспекциялар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген нысандар ұсынады.
5. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын субъектілер аудандық аумақтық инспекцияға фитосанитариялық есепке алу нысандарын есептердің мынадай түрлері бойынша және мерзімдерде:
1) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды өндіру және өткізу туралы есепті пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды өндіруді (формуляциялауды), сатып алуды және өткізуді, энтомофагтарды өсіруді және өткізуді жүзеге асыратын фитосанитариялық есепке алу субъектілері тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 1 күніне дейін;
2) пестицидтердің (улы химикаттардың), биопрепараттардың және энтомофагтардың қозғалысы туралы есепті тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 1 күніне дейін;
3) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды сақтау туралы есепті тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 1 күніне дейін;

4) отчет о наличии опрыскивающей и протравливающей техники, субъектами фитосанитарного учета, имеющими в наличии опрыскивающую и протравливающую технику и оборудование (сельскохозяйственную авиацию, аэрозольные генераторы, атомайзерные, штанговые, вентиляторные опрыскиватели, иные виды опрыскивающей и протравливающей техники), ежегодно, до 20 марта;
5) отчет о проведении химических обработок, субъектами фитосанитарного учета, осуществляющими применение пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов для производства собственной растениеводческой продукции, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца;
6) отчет об оказании услуг по химической обработке, субъектами фитосанитарного учета, оказывающими услуги по химической обработке, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца;
7) отчет о захоронении запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, субъектами фитосанитарного учета, осуществляющими захоронение запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из под них, ежеквартально, до 1 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
8) отчет о наличии складских помещений, субъектами фитосанитарного учета, осуществляющими хранение пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, ежеквартально, до 1 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
6. Районная Теринспекция ведет фитосанитарный учет на основании представленных фитосанитарных отчетов субъектами фитосанитарного учета, с последующим представлением в областные (городов Астаны и Алматы) территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа (далее - областная Теринспекция) по формам, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан.
7. Формы фитосанитарного учета представляются государственным инспектором районной Теринспекции в областные Теринспекции по следующим видам отчетов и в сроки:
1) отчет о производстве и реализации пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, ежеквартально, до 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) отчет о движении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, ежеквартально, до 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
3) отчет о хранении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, ежеквартально, до 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
4) отчет о наличии опрыскивающей и протравливающей техники, ежегодно, до 25 марта;

4) бүріккіш және дәрілегіш техниканың саны туралы есепті қолында бүріккіш және дәрілегіш техника мен жабдық (ауыл шаруашылығы авиациясы, аэрозольдік генераторлар, атомайзерлік, штангалық, вентиляторлық бүріккіштер, бүріккіш және дәрілегіш техниканың өзге түрлері) бар фитосанитариялық есепке алу субъектілері, жыл сайын 20 наурызға дейін;
5) химиялық өңдеулер жүргізу туралы есепті меншік өсімдік шаруашылығы өнімін өндіру үшін пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды қолдануды жүзеге асыратын фитосанитариялық есепке алу субъектілері ай сайын, наурыздан бастап қыркүйекке дейін, әр айдың 20 күніне дейін;
6) химиялық өңдеулер бойынша қызмет көрсету туралы есепті химиялық өңдеулер бойынша қызмет көрсететін фитосанитариялық есепке алу субъектілері ай сайын, наурыздан бастап қыркүйекке дейін, әр айдың 20 күніне дейін;
7) тыйым салынған және жарамсыз пестицидтер (улы химикаттар) мен олардың ыдысын көму туралы есепті тыйым салынған және жарамсыз пестицидтер (улы химикаттар) мен олардың ыдысын көмуді жүзеге асыратын фитосанитариялық есепке алу субъектілері тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 1 күніне дейін;
8) қойма үй-жайларының бар-жоғы туралы есепті пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды сақтауды жүзеге асыратын фитосанитариялық есепке алу субъектілері тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 1 күніне дейін ұсынады.
6. Аудандық аумақтық инспекция фитосанитариялық есепке алу субъектілері ұсынған фитосанитариялық есептер негізінде фитосанитарлық есепке алуды жүргізеді, кейіннен Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген нысандар бойынша уәкілетті орган ведомствосының облыстық (Астана және Алматы қалалары) аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – облыстық аумақтық инспекция) ұсынады.
7. Аудандық аумақтық инспекциясының мемлекеттік инспекторы фитосанитариялық есепке алу нысандарын облыстық аумақтық инспекциясына келесі есептің мынадай түрлері бойынша және мерзімдерде:
1) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды өндіру және өткізу туралы есепті тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 5 күніне дейін;
2) пестицидтердің (улы химикаттардың), биопрепараттардың және энтомофагтардың қозғалысы туралы есепті тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 5 күніне дейін;
3) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды сақтау туралы есепті тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 5 күніне дейін;
4) бүріккіш және дәрілегіш техниканың бар-жоғы туралы есепті, жыл сайын жылғы 25 наурызға дейін;

5) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 25 числа каждого месяца;
6) отчет об оказании услуг по химической обработке, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 25 числа каждого месяца;
7) отчет о захоронении запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, ежеквартально, до 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
8) отчет о наличии складских помещений, ежеквартально, до 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
8. На основании представленных фитосанитарных отчетов государственный инспектор по защите растений областной Теринспекции ведет фитосанитарный учет, с последующим представлением в ведомство уполномоченного органа.
9. Формы фитосанитарного учета представляются государственным инспектором областной Теринспекции в ведомство уполномоченного органа по следующим видам отчетов и в сроки:
1) отчет о производстве и реализации пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, ежеквартально, до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) отчет о движении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, ежеквартально, до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
3) отчет о хранении пестицидов (ядохимикатов), биопрепаратов и энтомофагов, ежеквартально, до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
4) отчет о наличии опрыскивающей и протравливающей техники, ежегодно, до 1 апреля каждого года;
5) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 30 числа каждого месяца;
6) отчет об оказании услуг по химической обработке, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 30 числа, каждого месяца;
7) отчет о захоронении запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, ежеквартально, до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
8) отчет о наличии складских помещений, ежеквартально, до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
10. Государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, ведут учет и представляют в ведомство уполномоченного органа формы фитосанитарного учета по видам отчетов и в сроки, указанные в пункте 9 настоящих Правил.

5) химиялық өңдеулер жүргізу туралы есепті ай сайын, наурыздан бастап қыркүйекке дейін, әр айдың 25 күніне дейін;
6) химиялық өңдеулер бойынша қызмет көрсету туралы есепті ай сайын, наурыздан бастап қыркүйекке дейін, әр айдың 25 күніне дейін;
7) тыйым салынған және жарамсыз пестицидтер (улы химикаттар) мен олардың ыдысын көму туралы есепті тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 5 күніне дейін;
8) қойма үй-жайларының бар-жоғы туралы есепті тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 5 күніне дейін ұсынады.
8. Облыстық аумақтық инспекцияның өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторы ұсынылған фитосанитариялық есептер негізінде фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді, кейіннен уәкілетті органның ведомствосына ұсынады.
9. Облыстық аумақтық инспекцияның мемлекеттік инспекторы фитосанитариялық есепке алу нысандарын уәкілетті органның ведомствосына мынадай есептердің түрлері бойынша және мерзімдерде:
1) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды өндіру және өткізу туралы есепті тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін;
2) пестицидтердің (улы химикаттардың), биопрепараттардың және энтомофагтардың қозғалысы туралы есепті тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін;
3) пестицидтерді (улы химикаттарды), биопрепараттарды және энтомофагтарды сақтау туралы есепті тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін;
4) бүріккіш және дәрілегіш техниканың бар-жоғы туралы есепті жыл сайын әр жылдың 1 сәуіріне дейін;
5) химиялық өңдеулер жүргізу туралы есепті ай сайын, наурыздан бастап қыркүйекке дейін, әр айдың 30 күніне дейін;
6) химиялық өңдеулер бойынша қызмет көрсету туралы есепті ай сайын, наурыздан бастап қыркүйекке дейін, әр айдың 30 күніне дейін;
7) тыйым салынған және жарамсыз пестицидтер (улы химикаттар) мен олардың ыдысын көму туралы есепті тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін;
8) қойма үй-жайларының бар-жоғы туралы есепті тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін ұсынады.
10. Өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйым есепке алуды жүргізеді және уәкілетті органның ведомствосына фитосанитариялық есепке алу нысандарын осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген есеп түрлері бойынша және мерзімдерде ұсынады.