О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1507 "Об утверждении Стратегического плана Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на 2011-2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2011 года № 1617
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1507 "Об утверждении Стратегического плана Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на 2011-2015 годы" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 10-11, ст. 143) следующее изменение:
Стратегический план Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на 2011-2015 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в следующей редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2011 года № 1617
Стратегический план
Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы
Содержание
Раздел 1. Миссия и видение
Раздел 2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Раздел 3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Раздел 6. Управление рисками
Раздел 7. Бюджетные программы
Раздел 1. Миссия и видение
Миссия
Защита трудовых прав, содействие продуктивной занятости и росту благосостояния обеспечения.
Видение
Повышение уровня и качества жизни на основе расширения доступности достойной занятости, повышения уровня социального обеспечения, развития и оптимизации системы социальной поддержки населения.
Цели, задачи и направления деятельности Министерства труда и социальной защиты населения РК (далее – Министерство) на 2011 – 2015 годы определены исходя из Посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана (от 6 марта 2009 года «Через кризис к обновлению и развитию», от 29 января 2010 года «Новое десятилетие – новый экономический подъем – новые возможности Казахстана», от 28 января 2011 года «Построим будущее вместе!»), Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2020 года и Плана Правительства Республики Казахстан по обеспечению 7 % роста экономики в 2011 – 2015 годах.
В соответствии с ними управление социально-трудовой сферой направлено на содействие устойчивому экономическому развитию, обеспечение социальной безопасности, эффективное функционирование системы социальных гарантий и развитие человеческого капитала.
В этой связи основными направлениями работы Министерства в предстоящий период будут:
- содействие росту трудовых ресурсов;
- содействие продуктивной занятости;
- обеспечение реализации трудовых прав граждан;
- содействие повышению благосостояния населения;
- формирование эффективной системы социальной поддержки уязвимых категорий населения.
Раздел  2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Стратегическое направление 1.
Содействие росту трудовых ресурсов
Предусмотренный Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 года «качественный рост экономики … будет основан на … развитии человеческих ресурсов», необходимых для индустриально-инновационной экономики.
Решение данной проблемы зависит от улучшения демографической ситуации и обеспечения устойчивого роста численности населения. Для достижения предусмотренного Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 роста численности населения на 10 % необходимо обеспечить дальнейший рост рождаемости, увеличение общей продолжительности жизни и положительное сальдо миграции.
Решение данных проблем предполагает координацию деятельности и организацию взаимодействия центральных и местных исполнительных органов РК различного ведомственного подчинения.
Министерство труда и социальной защиты населения, являясь одним из звеньев в системе управления демографическими процессами, призвано содействовать созданию благоприятных условий для повышения рождаемости улучшения положения семей с детьми.
Основные направления деятельности Министерства по содействию росту рождаемости определены с учетом ее современного состояния.
Основные параметры развития регулируемой сферы деятельности
В истекший период отмечено увеличение численности населения: на 1 января 2011 года она составила 16,4 млн. человек, превысив уровень 1999 года на 1,5 млн. человек.

Үкiметiнiң
2011 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1617 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң
2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспар
Мазмұны
1-бөлім. Миссия және пайымдау
2-бөлім. Ағымдағы ахуалды талдау және қызметтiң тиiстi салаларының (аяларының) даму үрдiстерi
3-бөлім. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, мiндеттер, нысаналы индикаторлар, iс-шаралар мен нәтиже көрсеткiштерi
4-бөлім. Функционалдық мүмкiндiктердi дамыту
5-бөлім. Ведомствоаралық өзара iс-қимыл
6-бөлім. Қатерлердi басқару
7-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
1-бөлім. Миссия және пайымдау
Миссия
Еңбек құқықтарын қорғау, жұмыспен нәтижелі қамтуға және халықтың әл-ауқатының артуына жәрдемдесу.
Пайымдау
Өмiр сүру деңгейi мен сапасын лайықты жұмыспен қамтудың қолжетiмдiлiгiн кеңейту, әлеуметтiк қамсыздандыру деңгейiн арттыру, халықты әлеуметтiк қолдау жүйесiн дамыту және оңтайландыру негiзiнде арттыру.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) мақсаты, міндеттері және қызметінің бағыттары Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдаулары (2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан – дамуға", 2010 жылғы 29 қаңтардағы "Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері", 2011 жылғы 28 қаңтардағы "Болашақтың іргесін бірге қалаймыз"), Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 – 2015 жылдары экономиканың 7 % өсімін қамтамасыз ету жөніндегі жоспары негізінде айқындалды.
Осыларға сәйкес әлеуметтік-еңбек саласын басқару тұрақты экономикалық дамуға жәрдемдесуге, әлеуметтік қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әлеуметтік кепілдіктер жүйесінің тиімді қызмет етуіне және адам капиталын дамытуға бағытталған.
Осыған орай, Министрліктің алдағы уақыттағы жұмысының негізгі бағыттары мыналар болады:
- еңбек ресурстарының өсуіне жәрдемдесу;
- жұмыспен нәтижелі қамтуға жәрдемдесу;
- азаматтардың еңбек құқықтарының іске асырылуын қамтамасыз ету;
- халықтың әл-ауқатының артуына жәрдемдесу;
- халықтың әлеуметтік әлсіз топтарын әлеуметтік қолдаудың тиімді жүйесін қалыптастыру.
2-бөлім. Ағымдағы ахуалды талдау және қызметтiң тиiстi
салаларының (аяларының) даму үрдiстерi
1-стратегиялық бағыт. Еңбек ресурстарының өсуіне жәрдемдесу
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарында көзделген индустриялық-инновациялық экономика үшін қажетті "экономиканың сапалы дамуы... адам ресурстарын дамытуға... негізделетін болады".
Бұл проблеманы шешу демографиялық ахуалдың жақсаруына және халық санының тұрақты өсуін қамтамасыз етуге байланысты. Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарында көзделген халық санының 10 % өсіміне қол жеткізу үшін туудың одан әрі өсуін, өмір сүрудің жалпы ұзақтығын арттыруды және көші-қонның оң сальдосын қамтамасыз ету қажет.
Осы проблемалардың шешімі әр түрлі ведомстволық бағыныстағы Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдарының қызметін үйлестіруді және өзара іс-қимылын ұйымдастыруды қажет етеді.
Демографиялық процесті басқару жүйесіндегі буындардың бірі ретінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туудың өсуіне, балалы отбасылардың жағдайының жақсаруына қолайлы жағдай жасауға жәрдемдесуге арналған.
Министрліктің туудың өсуіне жәрдемдесу жөніндегі қызметінің негізгі бағыттары оның қазіргі жағдайын ескере отырып айқындалған.
Реттелетін қызмет саласының негізгі даму параметрлері
Өткен кезеңде халық санының өскені байқалады: 2011 жылғы қаңтардағы жағдай бойынша 16,4 млн. адам болды, бұл 1999 жылғы деңгейден 1,5 млн. адамға көп.

Рост населения был обеспечен, главным образом, за счет роста рождаемости. В последние пять лет среднегодовое количество рожденных детей превысило 330 тыс; коэффициент рождаемости в 2008 – 2010 гг. (составил 22,58 в среднем) превысил уровень 1990 года.
Рисунок 1
Динамика рождаемости
(общий коэффициент рождаемости, на 1000 человек)
Положительно изменилась возрастная структура населения. В 2010 г:
1) доля граждан трудоспособного возраста увеличилась с 49,6 % (2003 г.) до 52,5 %);
2) доля детей  до 18 лет приблизилась к одной трети.
На улучшение демографической ситуации  определенное влияние оказало развитие системы социальной поддержки семей с детьми. Начиная с 2003 года, поэтапно введены широко распространенные в международной практике (США, страны ЕС, Россия, Республика Беларусь и др.):
1) единовременные социальные пособия на рождение ребенка в размерах от 30 МРП (на рождение первого, второго и третьего ребенка) до 50 МРП (на рождение четвертого и последующих детей), выплачиваемые семьям из РБ вне зависимости от дохода;
2) пособие по уходу за ребенком до 1 года. Неработающим матерям, оно выплачивается из РБ вне зависимости от дохода в размере  от 5,5 до 8,5 МРП (в  зависимости от количества рожденных и воспитываемых в семье детей). Работающие матери (или члены семьи – участники системы социального страхования, получают социальные выплаты из АО «ГФСС» в размере 40 % от их средней заработной платы за последние 24 месяца;
3) пособие родителям, опекунам, воспитывающим детей-инвалидов (введено с 2010 года) в размере минимальной заработной платы;
4) пособие на детей до 18 лет, назначаемое и выплачиваемое малообеспеченным семьям, доходы которых ниже продовольственной корзины, из МБ в размере одного МРП.
С 2010 года изменены условия награждения многодетных матерей подвесками «Алтын алқа» и «Күміс алқа», и увеличены размеры выплачиваемого им специального государственного пособия (с  3,9 до 6 МРП).
За период функционирования новой системы  поддержки материнства и детства:
1) количество семей, получающих пособие на рождение ребенка,  увеличилось с 157,5 тыс. (в 2003 году) до 329,2 тыс. (более чем в 2 раза);
2) удельный вес семей, имеющих четырех и более детей – с 7 % в 2003 году, до 13 % в 2010 году.
Анализ основных проблем
Однако, на фоне положительных изменений, наблюдавшихся в последние годы, в демографической сфере имеют место и отдельные проблемы.
1. Относительно низкая плотность населения страны (5,7 человек на один квадратный километр) ограничивает возможности регионального развития и остается одним из факторов, влияющих на социально-экономическую стабильность.

Халық санының артуы, негізінен туудың өсуі есебінен қамтамасыз етілді. Соңғы бес жыл ішінде туылған балалардың орташа жылдық саны 330 мыңнан асты; туу коэффициенті 2008 – 2010 жылдары (орта есеппен 22,58) 1990 жылғы деңгейден артты.
1-сурет
Бала туу серпіні
(жалпы туу коэффициенті, 1000 адамға шаққанда)
Халықтың жас құрылымы оң тұрғыдан өзгерді. 2010 жылы:
1) еңбек етуге қабілетті азаматтардың үлесі 49,6 %-дан (2003 ж.) 52,5 %-ға дейін артты;
2) 18 жасқа дейінгі балалардың үлесі үштен бір бөлікке жақындады.
Демографиялық ахуалды жақсартуға балалы отбасыларды әлеуметтік қорғау жүйесі айтарлықтай ықпал етті. 2003 жылдан бастап халықаралық тәжірибеде (АҚШ, ЕО елдері, Ресей, Беларусь және т.б.) кеңінен таралған мынадай қолдау түрлері кезең-кезеңмен енгізілді:
1) отбасыларға табысына қарамастан 30 АЕК (бірінші, екінші және үшінші баланың туылуына) бастап 50 АЕК (төртінші және одан кейінгі балалардың туылуына) дейінгі мөлшерде РБ-тен төленетін баланың туылуына байланысты біржолғы әлеуметтік жәрдемақылар;
2) бала 1 жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жәрдемақы. Жұмыс істемейтін аналарға ол табысына қарамастан РБ-тен 5,5 АЕК-тен 8,5 АЕК-ке дейінгі (отбасында туылған және тәрбиеленіп жатқан балалардың санына байланысты) мөлшерде төленеді. Әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы - жұмыс істейтін аналар (немесе отбасы мүшелері) – соңғы 24 айдағы орташа жалақысының 40 % мөлшерінде "МӘСҚ" АҚ-дан әлеуметтік төлемдер алады;
3) мүгедек балаларды тәрбиелеп отырған ата-аналарға, қамқоршыларға арналған ең төмен жалақы мөлшеріндегі жәрдемақы (2010 жылдан бастап енгізілді);
4) табысы азық-түлік себетінің құнынан аз күнкөрісі төмен отбасыларға ЖБ-тен 1 АЕК мөлшерінде тағайындалып, төленетін 18 жасқа дейінгі балаларға арналған жәрдемақы.
2010 жылдан бастап көп балалы аналарды "Алтын алқа" және "Күміс алқа" белгілерімен марапаттау шарттары өзгертілді және оларға төленетін арнаулы мемлекеттік жәрдемақының мөлшері арттырылды (39 АЕК-тен АЕК-ке дейін).
Ана мен баланы қорғаудың жаңа жүйесі қызмет еткен кезеңде:
1) баланың тууына байланысты жәрдемақы алатын отбасылардың саны 157,5 мыңнан ( 2003 жылы) 329,2 мыңға дейін (2 еседен астам) артты;
2) төрт және одан көп баласы бар отбасылардың салыстырмалы үлесі 2003 жылғы 7 %-дан 2010 жылы 13 % артты.
Негізгі проблемаларды талдау
Алайда соңғы жылдары байқалған оң өзгерістердің аясында демографиялық салада жекелеген проблемалар да кездеседі.
1. Халық тығыздығының салыстырмалы түрде төмендігі (бір шаршы километрге 5,7 адам) өңірлік даму мүмкіндіктерін шектейді және әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа әсер ететін факторлардың бірі болып табылады.

2. Развитие тенденции старения населения. В перспективе (до 2020 года) прогнозируется увеличение доли населения старше трудоспособного возраста за счет лиц рожденных в послевоенное время (в период «бума рождаемости»). Тенденция старения населения сохранится и в последующие годы. По расчетам Агентства РК по статистике, доля пожилых людей к 2030 году увеличится до 11,1–11,3 %, к 2050 году – до 14,7-15 %.
Старение населения будет иметь весьма разнообразные последствия  для экономического роста, сбережений и инвестиций, предложения рабочей силы и занятости, программ пенсионного обеспечения, здравоохранения и социального обслуживания, налогообложения, структуры семьи и жизненных укладов.
3. Снижение  миграционного прироста населения: положительное сальдо миграции в 2010 году в сравнении с 2005 годом сократилось в 1,5 раза, имеют место миграционные потери трудоспособного населения.
4. Дефицит трудовых ресурсов на национальном рынке труда.
5. Относительно низким остаются охват детей до 18 лет системой социальной поддержки (15 % от общей численности детей). Размеры детских и семейных пособий относительно невелики, что препятствует  созданию равных стартовых возможностей развития детей.
6. Сохраняется относительно высокий уровень производственного травматизма
Оценка основных внешних и внутренних факторов развития регулируемой сферы деятельности
В сложившейся, таким образом, ситуации для обеспечения роста трудовых ресурсов будет продолжена реализация мер, направленных на усиление государственной поддержки семей, имеющих детей.
Предусматривается:
1) повышение размеров (индексация) пособий на рождение ребенка, по уходу за ребенком по достижению им одного года и специальных государственных пособий для многодетных матерей;
2) увеличение размера пособия на детей до 18 лет из малообеспеченных семей за счет оптимизации социальных выплат;
3) подготовка предложений по внедрению обусловленных социальных выплат и обеспечению  доступа семей к социальным услугам;
4) развитие системы индивидуального сопровождения и обслуживания семей и детей, находящихся в трудной жизненной ситуации.
Стратегическое направление 2. Содействие продуктивной занятости
Переход к форсированному индустриально-инновационному развитию и структурные изменения в экономике предполагают соответствующие изменения на рынке труда.
В этой связи для обеспечения потребностей экономики в трудовых ресурсах, содействия сбалансированности спроса и предложения на рынке труда Министерство совместно с центральными и местными исполнительными органами должно обеспечить реализацию Программы занятости 2020, предусматривающую снижение уровня общей безработицы к 2015 году до 5,5 %, формализацию трудовых отношений и повышение удельного веса эффективной занятости и повышение профессиональной и территориальной мобильности рабочей силы.
Планируемое развитие системы управления социальными рисками в сфере занятости является отражением реалий, проблем и  тенденций, сложившихся в данной сфере к настоящему времени.
Основные параметры развития сферы
Рынок труда и занятость.
Уровень и структура занятости в отчетный период находились в прямой зависимости от той экономической ситуации, которая сложилась в стране под влиянием мирового финансово-экономического кризиса и в период экономической стабилизации.

2. Халықтың қартаю үрдісінің дамуы. Болашақта (2020 жылға дейін) соғыстан кейінгі кезеңде туған адамдардың есебінен (бала туудың "қарқынды" кезеңінде) еңбекке жарамды жастан асқан адамдар үлесінің артуы болжанып отыр. Халықтың қартаю үрдісі кейінгі жылдары да сақталатын болады. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің есебі бойынша 2030 жылға қарай қарт адамдардың үлесі 11,1 – 11,3%, 2050 жылға қарай – 14,7 -15% дейін артады.
Халықтың қартаюы экономиканың өсуіне, жинақтар мен инвестицияларға, жұмыс күшінің ұсыныстары мен жұмыспен қамтуға, зейнетақымен қамсыздандыру бағдарламаларына, денсаулық сақтау және әлеуметтік қызмет көрсетуге, салық салуға, отбасының құрамына және тұрмыс тәртібіне әртүрлі әсер ететін болады.
3. Халықтың көші-қон арқылы өсуінің төмендеуі: 2010 жылы көші-қонның оң сальдосы 2005 жылмен салыстырғанда 1,5 есе қысқарды, еңбек етуге жарамды адамдардың көшіп кетуі орын алып отыр.
4. Ұлттық еңбек нарығындағы еңбек ресурстарының тапшылығы.
5. 18 жасқа дейінгі балаларды әлеуметтік қолдау жүйесімен қамту айтарлықтай төмен болып қалып отыр (балалардың жалпы санының 15%). Балалар мен отбасыларға арналған жәрдемақылардың мөлшері салыстырмалы түрде көп емес, бұл балалардың дамуына бастапқы тең мүмкіндік беруге кедергі келтіреді.
6. Өндірістік жарақаттанудың салыстырмалы түрде жоғары деңгейі сақталып отыр.
Реттелетін қызмет саласының негізгі сыртқы және ішкі
даму факторларын бағалау
Осылайша, қалыптасқан жағдайда еңбек ресурстарының өсуін қамтамасыз ету үшін балалы отбасыларды мемлекеттік қолдауды күшейтуге бағытталған шараларды іске асыру жалғастырылатын болады.
Мыналар жоспарланған:
1) баланың тууына, бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жәрдемақылардың және көп балалы аналарға арналған арнаулы мемлекеттік жәрдемақылардың (индексация) мөлшерін арттыру;
2) әлеуметтік төлемдерді оңтайландыру есебінен күнкөрісі төмен отбасылардағы 18 жасқа толмаған балаларға арналған жәрдемақының мөлшерін арттыру;
3) шартты әлеуметтік төлемдерді енгізу және отбасылардың әлеуметтік қызметтерге қолжетімділігін қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар әзірлеу;
4) қиын өмірлік жағдайда жүрген отбасылар мен балаларды жеке әлеуметтік қолдау және қызмет көрсету жүйесін дамыту.
2-стратегиялық бағыт. Жұмыспен нәтижелі қамтуға жәрдемдесу
Үдемелі индустриялық-инновациялық дамуға көшу және экономикадағы құрылымдық өзгерістер еңбек нарығында да тиісті өзгерістерді көздейді.
Осыған орай экономиканың еңбек ресурстарына деген қажеттілігін қамтамасыз ету, еңбек нарығында ұсыныс пен сұраныстың теңгерімділігіне ықпал ету үшін Министрлік орталық және жергілікті атқарушы органдармен бірлесе отырып, жалпы жұмыссыздық деңгейін 2015 жылға қарай 5,5 % дейін төмендетуді, еңбек қатынастарын заңдастыру және жұмыспен тиімді қамтудың үлес салмағын арттыру, жұмыс күшінің кәсіптік және аумақтық ұтқырлығын арттыруды көздейтін Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасын іске асыруды қамтамасыз етуге тиіс.
Жоспарланып отырған жұмыспен қамту саласындағы әлеуметтік қатерлерді басқару жүйесін дамыту қазіргі уақытта осы салада қалыптасқан жағдайдың, проблемалары мен үрдістерінің көрінісі болып табылады.
Саланы дамытудың негiзгi параметрлерi
Еңбек нарығы және жұмыспен қамту
Есептi кезеңде жұмыссыздық деңгейi мен құрылымы елде әлемдiк қаржы-экономикалық дағдарыстың әсерiмен және экономиканы тұрақтандыру кезеңінде қалыптасқан экономикалық жағдайға тiкелей тәуелдi болды.

Снижение темпов экономического роста (2008 – 2009 гг.), закрытие и/или приостановка производства на отдельных предприятиях привели к снижению спроса на рабочую силу, временному снижению уровня занятости, появлению скрытой безработицы и увеличению неформальной занятости. В такой ситуации для предупреждения роста безработицы и содействия региональной занятости Правительством Республики Казахстан были разработаны и реализованы специальные антикризисные меры (Дорожная карта).
В рамках Дорожной карты за последние два года на ремонтных работах было создано более 390 тыс. рабочих мест, 148,7 тыс. безработных были направлены на подготовку и переподготовку с последующим трудоустройством. На социальные рабочие места было трудоустроено более 108 тыс. представителей целевых групп населения, временной работой в рамках молодежной практики было обеспечено около 90 тыс. выпускников. 202,3 тыс. человек были вовлечены в общественные работы.
Для уменьшения риска неупорядоченной миграции, снижения давления на национальный рынок труда в 2009 году в два раза была сокращена квота привлечения иностранной рабочей силы (далее – ИРС). Численность привлекаемых иностранных работников уменьшилась с 54204 (2008 г.) до 30988 человек.
В результате дополнительных мер по регулированию и контролю за привлечением иностранных специалистов, принятых в 2010 году, численность привлеченных иностранных работников составила – 24,7 тыс. человек, в том числе доля высококвалифицированной ИРС первой категории увеличилась до 74,6 % (для сравнения: 45,6 % – в 2008 году).
Предпринятые меры привели к дальнейшему снижению уровня безработицы. В 2010 году он составил 5,8 %, а в первом квартале т.г. – 5,5 %.
Динамика рынка труда
Новые возможности роста занятости открывает переход к форсированному индустриально-инновационному развитию. Реализация государственной программы индустриально-инновационного развития (далее – ГПФИИР) предполагает создание 161 тыс. постоянных и 207 тыс. временных новых рабочих мест, но для того, чтобы их заполнить, необходимо соответствующее качество трудовых ресурсов.
В этой связи разработана Новая Программа занятости 2020, предполагающая развитие трудовых ресурсов, повышение их профессиональной и территориальной мобильности, содействие продуктивной занятости, самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения.
Анализ основных проблем.
Вместе с тем, развитие национального рынка труда сталкивается с определенными проблемами и трудностями.
1) Национальный рынок труда не сбалансирован. Сохраняется безработица, особенно высок ее уровень среди женщин. Распространяется скрытая форма безработицы. При наличии безработицы на предприятиях и в организациях сохраняются не заполненные рабочие места (вакансии). Не удовлетворяется спрос на работников массовых рабочих профессий, а также высококвалифицированных работников.

Экономикалық өсу қарқынының бәсеңдеуi (2008 – 2009 жж.), жекелеген кәсiпорындарда өндірістің жабылуы және/немесе тоқтатылуы еңбек нарығындағы сұраныстың азаюына және жұмыспен қамтылу деңгейiнiң уақытша төмендеуiне, жасырын жұмыссыздықтың пайда болуына және заңсыз жұмыспен қамтудың көбеюiне алып келді. Осындай жағдайда жұмыссыздық деңгейінің өсуінің алдын алуға және өңірлік жұмыспен қамтуға жәрдемдесу үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi арнайы дағдарысқа қарсы шараларды әзірлеп, жүзеге асырды (Жол картасы).
Жол картасы аясында соңғы екi жылда жөндеу жұмыстарында 390,2 мың жаңа жұмыс орны құрылды, 148,7 мың жұмыссыз кейiннен жұмысқа орналастырумен даярлауға және қайта даярлауға жiберiлдi. Халықтың нысаналы топтарының 108,1 мың өкілі әлеуметтiк жұмыс орындарына орналастырылды, жастар практикасы шеңберінде шамамен 90 мың түлек уақытша жұмыспен қамтамасыз етілді. 202,3 мың адам қоғамдық жұмысқа тартылды.
Ретсiз көшi-қон қаупiн азайту, ұлттық еңбек нарығына қысымды азайту үшін 2009 жылы шетелдiк жұмыс күшiн (бұдан әрi – ШЖК) тарту квотасы екi есеге қысқартылды. Тартылатын шетелдiк қызметкерлердiң саны 54204 адамнан (2008 жылы) 30988 адамға дейiн азайды.
Шетелдік мамандарды тартуды реттеу және бақылау бойынша 2010 жылы қабылданған қосымша шаралардың нәтижесінде тартылған шетелдік мамандардың саны 24,7 мың адамды құрады, оның ішінде бірінші санатты жоғары білікті ШЖК үлесі 74,6 % дейiн артты (салыстыру үшін: 2008 жылы – 45,6 %).
Қабылданған шаралар жұмыссыздық деңгейінің одан әрі төмендеуіне әсер етті. 2010 жылы ол 5,8 %, ал а.ж. бірінші тоқсанда – 5,5 % құрады.
Еңбек нарығының серпіні
Жұмыспен қамтудың өсуінің жаңа мүмкіндіктері үдемелі индустриялық-инновациялық дамуға көшуге жол ашады. Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарламаны (ҮИИДМБ) іске асыру 161 мың тұрақты және 207 мың уақытша жаңа жұмыс орындарын ашуды болжайды, алайда оларды толтыру үшін еңбек ресурстарының тиісті сапасы қажет.
Осыған орай, еңбек ресурстарын дамытуды, олардың өз бетінше жұмыспен айналысатын, жұмыссыз және табысы аз халықтың кәсіптік және аумақтық ұтқырлығын арттыруды, жұмыспен нәтижелі қамтуды көздейтін жаңа Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы әзірленді.
Негiзгi проблемаларды талдау
Сонымен қатар ұлттық еңбек нарығының дамуында бірқатар проблемалар мен қиыншылықтар да кездеседі.
1) Ұлттық еңбек нарығы теңгерiмдi емес. Жұмыссыздық сақталып отыр, әсіресе әйелдер арасында оның деңгейі жоғары. Жасырын нысандағы жұмыссыздық етек жаюда. Жұмыссыздыққа қарамастан, кәсіпорындар мен ұйымдарда бос жұмыс орындары сақталған. Жаппай жұмысшы кәсіптері қызметкерлеріне, сондай-ақ жоғары білікті қызметкерлерге сұраныс қанағаттандырылмайды.

2) Неформальный сектор экономики продолжает занимать значительную часть экономически активного населения, лишенного социальной защиты. Более 33 % работающего населения являются самозанятыми. Около половины из них (более 1,3 млн. человек) заняты на личном подворье.
3) Высок удельный вес неэффективной занятости - около трети наемных работников заняты в трудоемких отраслях экономики.
4) Качество трудовых ресурсов не отвечает потребностям инновационной экономики (примерно треть занятого населения не имеют профессионального образования).
Кроме того, глобализация экономики и сложная социально-экономическая ситуация в сопредельных странах, неэффективные механизмы регулирования и контроля за миграционными потоками ведут к росту неуправляемой миграции, давлению на внутренний рынок труда и нарушению национальных интересов.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Совершенствование механизмов управления сферой занятости в ближайшей перспективе будет проводиться с учетом воздействия на рынок труда и занятость определенных внутренних и внешних условий.
Так, в содействии продуктивной занятости центр тяжести переносится с создания временных рабочих мест (в рамках Дорожной карты) на создание условий для устойчивой и продуктивной занятости. Для этого в рамках Программы занятости 2020 потребуется совершенствовать и гармонизировать законодательство о труде и занятости населения, улучшить мониторинг и повысить качество прогнозирования рынка труда и занятости, приступить к разработке и использованию баланса трудовых ресурсов. Предстоит обновить сеть информационно-консультационных услуг, ориентированных на потребности населения и работодателей.
Совместно с заинтересованными государственными органами будут приняты действенные меры по профессиональной подготовке и переподготовки кадров на основе национальной рамки квалификаций, усилению профессиональной и территориальной мобильности трудовых ресурсов. Дополнительных усилий потребует формализация трудовых отношений; активизация трудового потенциала и повышение производительности труда самозанятого населения.
Сохранится необходимость защиты национального рынка труда и привлечения ИРС.
Устойчивое развитие экономики, стабильная и продуктивная занятость создадут прочную основу для роста благосостояния населения.
Стратегическое направление 3.
Обеспечение реализации трудовых прав граждан.
В целях расширения доступности достойного труда Министерство совместно с центральными и местными исполнительными органами должно обеспечить:
1) внедрение современных стандартов трудовых отношений;

2) Экономикалық белсенді халықтың айтарлықтай бөлігінің экономиканың бейресми секторында жұмыспен қамтылуы жалғасып келеді, олар әлеуметтік қорғаумен қамтылмаған. Жұмыс iстейтiн халықтың 33 % астамы өз бетінше жұмыспен айналысатын адамдар, олардың жартысына жуығы (1,3 млн. астам адам) жеке шаруашылығында жұмыс істейді.
3) Жұмыспен тиiмсiз қамтудың үлес салмағы жоғары – жалдамалы қызметкерлердiң шамамен үштен бiрi экономиканың көп еңбектi қажет ететiн салаларында жұмыс істейді.
4) Жұмыс ресурстарының сапасы инновациялық экономиканың қажеттіліктеріне жауап бермейді (жұмыспен қамтылған адамдардың шамамен үштен бiрiнiң кәсiптiк бiлiмi жоқ).
Бұған қоса, экономиканың жаһандануы және шекаралас елдердегі күрделі әлеуметтік-экономикалық жағдай, көші-қон ағынын реттеу және бақылаудың тиімсіз тетіктері басқарылмайтын көші-қонның өсуіне, ішкі еңбек нарығының қысымына және ұлттық мүдделердің бұзылуына алып келеді.
Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды бағалау
Жұмыспен қамту саласын басқару тетіктерін жетілдіру жақын келешекте еңбек нарығы мен жұмыспен қамтуға белгілі бір сыртқы және ішкі жағдайлардың әсері ескеріліп жүргізілетін болады.
Айталық, жұмыспен нәтижелі қамтуға жәрдемдесуде негізгі салмақ уақытша жұмыс орындарын құруға (Жол картасы шеңберінде), жұмыспен тұрақты және нәтижелі қамтуға түседі. Ол үшін Жұмыспен қамту 2020 шеңберінде еңбек және халықты жұмыспен қамту туралы заңнаманы жетілдіру және үйлестіру, еңбек нарығы мен жұмыспен қамтуға мониторингті жақсарту және оны болжау сапасын арттыру, еңбек ресурстарының теңгерімділігін әзірлеу және пайдалануға көшу қажет болады. Халық пен жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне бағытталған ақпараттық-консультациялық қызметтер желісін жаңарту көзделеді.
Мүдделі мемлекеттік органдармен біресе отырып, ұлттық біліктілік шеңбері негізінде кадрларды кәсіптік даярлау және қайта даярлау, еңбек ресурстарының кәсіптік және аумақтық ұтқырлығын күшейту бойынша пәрменді шаралар қабылданатын болады. Еңбек қатынастарын заңдастыру; еңбек әлеуетін жандандыру және өз бетінше жұмыспен айналысатын адамдардың еңбек өнімділігін арттыру қосымша шараларды талап етеді.
Ұлттық еңбек нарығын қорғау және ШЖК тарту қажеттілігі сақталады.
Экономиканың тұрақты дамуы, жұмыспен тұрақты және нәтижелі қамту халықтың әл-ауқатын арттырудың берік негізін құрайды.
3-стратегиялық бағыт. Азаматтардың еңбек құқықтарының
іске асырылуын қамтамасыз ету.
Лайықты еңбекке қолжетімділікті кеңейту мақсатында Министрлік орталық және жергілікті атқарушы органдармен бірлесе отырып:
1) еңбек қатынастарының заманауи стандарттарын енгізуді;

2) развитие института социального партнерства;
3) защиту трудовых прав граждан;
Основные параметры развития сферы
В управлении трудовой сферой:
1) продолжалось внедрение современных трудовых стандартов. Прежде всего в отраслях с вредными и особо вредными условиями производства («Система менеджмента профессиональной безопасности и охраны труда. Требования» (СТ РК 1348-2005); международный стандарт МОТ-СУОТ 2001 ILO-OSH 2001, стандарт OHSAS 18001: 1999 «Occupational Health and Safety Assessment Series. Requirements (MOD» и др.);
2) принимались меры по снижению уровня травматизма на производстве:
аттестация предприятий (в 2009 году по условиям труда аттестовано около 3 тыс. производственных объектов);
расширение охвата работников страхованием от несчастных случаев при исполнении ими трудовых (служебных) обязанностей;
внедрение системы оценки рисков (далее - СОР);
3) повышалась роль переговорного процесса (количество действующих коллективных договоров в настоящее время превысило 50 тыс.) (стимулировалось повышение корпоративной социальной ответственности бизнеса (реализация Программы «Достойный труд на 2010 – 2012 годы», республиканская акция «Заключите коллективный договор», конкурс по социальной ответственности бизнеса «Парыз» и др.).
Правительство Республики Казахстан совместно с Федерацией профсоюзов Республики Казахстан и НЭП «Союз «Атамекен» инициировало заключение меморандумов с крупными компаниями по сохранению рабочих мест и предотвращению массового высвобождения работников. По состоянию на 1 января 2011 года заключено более 7,9 тыс. меморандумов по реализации социальных проектов, на сумму более 42,3 млрд. тенге; 8,4 тыс. Меморандумов о взаимном сотрудничестве в стабилизации производственных процессов, социальной защите, обеспечении трудовых прав и гарантий с охватом 950 тыс. работников.
Анализ основных проблем
Вместе с тем, развитие трудовых отношений сталкивается с определенными проблемами и трудностями. Сохраняются нарушения трудового законодательства. Так на 1 января т.г. общая задолженность по заработной плате составляла 3234,2 млн. тенге.
Высоким остается уровень производственного травматизма.
По итогам 2010 года на производстве пострадало 2162 человек, что на 2,3 % выше аналогичного периода 2009 года (в 2009 году – 2102 человек). Уровень производственного травматизма со смертельным исходом вырос на 4,9 % и составил 363 погибших (в 2009 году – 346 человек).
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Управление развитием трудовых отношений в перспективе будет осуществляться в соответствии с нормами Трудового кодекса в интересах сбалансированности интересов основных субъектов трудовых отношений и реализации их конституционных прав. Предполагается дальнейшее повышение роли социального диалога и рост социальной ответственности бизнеса.
Работа государственной инспекции по труду будет осуществляться в условиях необходимого снижения барьеров для бизнеса. В соответствии с поручениями Президента РК основное внимание в СОР предстоит уделить профилактике правонарушений, рисков несчастных случаев на производстве, устранению имеющих место нарушений и недостатков.
Внешней средой для разработки и реализации государственной политики управления трудовыми отношениями остается глобализация экономики, развитие интеграционных процессов в рамках СНГ, ЕврАзЭС, формирование единого таможенного пространства.
С учетом рекомендаций международных социальных институтов в целях сопоставимости будет продолжена работа над приближением национальных стандартов трудовых отношений к стандартам наиболее развитых стран, унификацией трудового законодательства в рамках Таможенного Союза Казахстана, Российской Федерации и Республики Беларусь.
Стратегическое направление 4.
Содействие повышению благосостояния населения
Основные параметры развития сферы
Основная часть доходов населения формируется за счет заработной платы.

2) әлеуметтік әріптестік институтын дамытуды;
3) азаматтардың еңбек құқықтарын қорғауды қамтамасыз етуге тиіс.
Саланы дамытудың негiзгi параметрлерi
Еңбек саласын басқаруда:
1) заманауи еңбек стандарттарын енгiзу жалғастырылды. Ең алдымен өндіріс жағдайлары зиянды және ерекше зиянды салаларда ("Кәсiптік еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау менеджментi жүйесi. Талаптар" (ҚР СТ 1348-2005); ХЕҮ-ЕҚБЖ 2001 ILO-OSH 2001 халықаралық стандарты, OHSAS 18001: 1999 "Occupational Health and Safety Assessment Series. Requirements (MOD)");
2) өндiрiстегi жарақаттану деңгейiн азайту шаралары қабылданды:
кәсiпорындарды аттестаттау (2009 жылы еңбек жағдайлары бойынша шамамен 3 мың өндiрiстiк нысан аттестатталды);
еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқару кезiнде қызметкерлерді жазатайым оқиғалардан сақтандырумен қамтуды кеңейту;
тәуекелдi бағалау жүйесiн (бұдан әрi – ТБЖ) енгiзу.
3) келіссөздер процесінің рөлі арттырылды (қазiргi уақытта қолданыстағы ұжымдық шарттардың саны 50 мыңнан асты); бизнестiң әлеуметтiк жауапкершiлiгiн арттыру ынталандырылды ("2010 – 2012 жылдарға арналған лайықты еңбек" бағдарламасын iске асыру, "Ұжымдық шарт жасаңыздар" республикалық акциясы, Бизнестiң әлеуметтiк жауапкершiлiгi жөнiндегi "Парыз" конкурсы).
Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасының Кәсiподақтары Федерациясымен және "Атамекен" одағы" ҰЭП бiрлесе отырып, жұмыс орындарын сақтау және қызметкерлердiң жаппай босатылуының алдын алу жөнiнде iрi компаниялармен меморандум жасау бастамасын көтердi. 2011 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша әлеуметтiк жобаларды iске асыру бойынша 42,3 млрд. теңгеден астам сомаға 7,9 мыңнан астам меморандум жасалды; өндiрiстiк процестердi тұрақтандыру, әлеуметтiк қорғау, еңбек құқықтары мен кепiлдiктерiн қамтамасыз ету мәселелерi жөнiнде өзара ынтымақтастық туралы 8,4 мың Меморандумға қол қойылды, олар 950 мыңнан астам қызметкердi қамтыды.
Негiзгi проблемаларды талдау
Сонымен қатар, еңбек қатынастарын дамытуда белгілі бір проблемалар мен қиындықтар кездеседі. Еңбек заңнамасының бұзылуы сақталып отыр. Биылғы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жалақы бойынша жалпы берешек 3234,2 млн. теңгені құрады.
Өндірістік жарақаттану деңгейі жоғары күйінде сақталып тұр.
2010 жылдың қорытындысы бойынша өндірісте 2162 адам зардап шекті, бұл 2009 жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда 2,3% көп (2009 жылы – 2102 адам). Соңы өліммен аяқталатын өндірістік жарақаттану деңгейі 4,9% өсіп, қаза тапқан адамдардың саны 363 құрады (2009 жылы – 346 адам).
Ішкi және сыртқы негізгі факторларды бағалау
Еңбек қатынастарын дамытуды басқару алдағы уақытта Еңбек кодексiнiң нормаларына сәйкес еңбек қатынастарының негiзгi субъектiлерi мүдделерiнiң теңгерiмдiлiгiн сақтау және олардың конституциялық құқықтарын іске асыру мүддесіне орай жүзеге асырылатын болады. Әлеуметтік диалогтың рөлін одан әрі арттыру және бизнестің әлеуметтік жауапкершілігін өсіру болжануда.
Мемлекеттік еңбек инспекциясының жұмысы бизнес үшін кедергілерді азайту жағдайында жүзеге асырылатын болады. Қазақстан Республикасы Президентiнiң тапсырмаларына сәйкес ТБЖ-да құқық бұзушылықтардың, өндiрiстегi жазатайым оқиғалар қаупiнiң алдын алуға, орын алған заң бұзушылықтар мен кемшiлiктердi жоюға баса назар аударылады.
Еңбек қатынастарын басқарудың мемлекеттiк саясатын әзiрлеу және iске асырудың сыртқы ортасы экономиканы жаһандандыру, ТМД, ЕурАзЕҚ шеңберiнде кiрiктiру процестерiн дамыту, бірыңғай кеден кеңістігін қалыптастыру болып қалып отыр.
Халықаралық әлеуметтiк институттардың ұсынымдарын ескере отырып, салыстыру мақсатында еңбек қатынастарының ұлттық стандарттарын анағұрлым дамыған елдердiң стандарттарына жақындату, Кеден одағы аясында Қазақстанның, Ресей Федерациясының және Беларусь Республикасының еңбек заңнамасын бiрiздендiру жұмысы жалғастырылатын болады.
4-стратегиялық бағыт. Халықтың әл-ауқатының артуына жәрдемдесу
Саланы дамытудың негiзгi параметрлерi
Халық табысының негізгі бөлігі жалақы есебінен қалыптасады.

За последние пять лет минимальный размер заработной платы увеличился в 1,7 раза (с 9200 до 15 999 тенге).
Среднемесячная заработная плата одного работника по видам экономической деятельности в целом по стране (по данным Агентства Республики Казахстан по статистике) – выросла в 1,9 раза и в 2010 году составила 77 482 тенге.
В соответствии с Посланиями Президента РК заработная плата работников бюджетной сферы в 2006-2007 гг. была повышена на 32 и 30 %, соответственно. Дважды – в 2009 году и с 1 апреля 2010 года уровень заработной платы работников бюджетной сферы был увеличен на 25 % и в настоящее время в среднем составляет 56 160 тенге. При этом, с 1 июля 2011 года произведено повышение на 30 %.
Подготовлен и обсуждается с представителями государственных органов и профсоюзов проект новой модели системы оплаты труда гражданских служащих.
В семи отраслях промышленности (горно-металлургической, машиностроительной, угольной, нефтегазовой, строительной, химической, электроэнергетической) утверждены и применяются повышающие отраслевые коэффициенты оплаты труда.
Второе место в составе доходов населения занимают социальные пособия.
В настоящее время в Казахстане функционирует соответствующая принципам рыночной экономики многоуровневая модель системы социального обеспечения, предусматривающая распределение ответственности за социальное обеспечение между государством, работодателем и работником.
Основанием социального обеспечения являются постоянно обновляемые минимальные социальные стандарты. В сравнении с 2006 г.:
1) прожиточный минимум увеличился с 7945 до 15999 тенге;
2) минимальные размеры пенсий с учетом базовой социальной выплаты – более чем в два раза (с 9700 до 24047).
В соответствии с поручениями Главы государства, основными положениями социальной программы Народной платформы НДП «Нұр Отан» и программой действий Правительства в 2009-2010 годах пенсионные выплаты ежегодно повышались на 25 %, с 2011 года – на 30 %; социальные выплаты в 2010 году – на 9 %, в 2011 году – на 7 %.
С учетом этих повышений и выплат из НПФ средние размеры совокупных пенсионных выплат на 01.01.2011 года составили 29,4 тыс. тенге.
Расширяется участие работников в накопительной пенсионной системе (далее – НПС) и системе обязательного социального страхования. Количество участников НПС на 1.01.2011 года составило 5469,1 млн. человек, а пенсионные накопления НПФ превысили 2346,5 млрд. тенге. Количество участников системы социального страхования приблизилось к шести миллионам человек, активы ГФСС превысили 235,7 млрд. тенге; социальные выплаты из ГФСС в среднем за 2010 год составили 33 632 тенге.
В тоже время в Казахстане функционирует система социальной помощи, которая охватывает малообеспеченные слои населения. Она выступает в форме социальных выплат (специальные государственные пособия, адресная социальная помощь, государственные пособия детям до 18 лет из малообеспеченных семей, жилищная помощь и др.).
Системой адресной социальной помощи и поддержки в настоящее время охвачено более одного миллиона казахстанцев.
Анализ основных проблем
Несмотря на принимаемые меры, уровень жизни в Республике Казахстан отстает от уровня наиболее развитых стран.
В оплате труда сохраняется региональная и отраслевая дифференциация, заработная плата работников бюджетной сферы значительно отстает от ее уровня по экономике в целом. Несовершенны стандарты минимальной заработной платы. Нарушена зависимость оплаты труда от ее результатов – темпы роста заработной платы опережают темпы роста производительности труда.
В системе социального обеспечения основной проблемой остается неадекватность социальных выплат прежним доходам и растущему уровню жизни в стране.
Как следствие - в стране сохраняется бедность. Ей подвержены, в первую очередь, многодетные семьи и сельские жители; сохраняются работающие бедные.
Бедность усугубляется неравенством и значительным разрывом в уровне доходов.
Важнейшими проблемами, требующими решения в системе социальной помощи остаются:

Соңғы бес жылда жалақының ең төменгі мөлшері 1,7 есе арттырылды (9200 теңгеден 15 999 теңгеге дейін).
Жалпы ел бойынша бір қызметкердің орташа айлық жалақысы экономикалық қызмет түрлері бойынша (Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша) – 1,9 есе артып, 2010 жылы 77 482 теңгені құрады.
Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауларына сәйкес бюджет саласы қызметкерлерінің жалақысы 2006 – 2007 жылдары тиісінше 32 және 30 % артты. Екі рет – 2009 жылы және 2010 жылғы 1 сәуірден бастап бюджет саласы қызметкерлері жалақысының деңгейі 25 % арттырылды және қазіргі уақытта орта есеппен 56 160 теңгені құрайды. Бұл ретте, 2011 жылғы 1 шілдеден бастап 30 % арттырылды.
Азаматтық қызметшілерге жаңа еңбекақы төлеу жүйесі моделінің жобасы әзірленді және мемлекеттік органдар мен кәсіподақтар өкілдерінің талқылауында.
Өнеркәсіптің жеті саласында (тау-кен металлургия, машина жасау, көмір, мұнай-газ, құрылыс, химия, электр энергиясы) еңбекақы төлеудің салалық арттыру коэффициенттері бекітіліп, қолданылуда.
Халық табысының құрамында екінші орынды әлеуметтік төлемдер алады.
Қазіргі уақытта Қазақстанда нарықтық экономиканың қағидаттарына сәйкес келетін әлеуметтік қамсыздандыру үшін жауапкершілікті мемлекет, жұмыс беруші және қызметкер арасында бөлуді көздейтін әлеуметтік қамсыздандыру жүйесінің көпдеңгейлі үлгісі қызмет етеді.
Әлеуметтік қамсыздандырудың негізі үнемі жаңартылып отыратын ең төменгі әлеуметтік стандарттар болып табылады. 2006 жылмен салыстырғанда:
1) ең төменгі күнкөріс деңгейі 7945 теңгеден 15999 теңгеге дейін артты;
2) базалық әлеуметтік төлемдерді ескергендегі ең төменгі зейнетақының мөлшері – екі еседен артық өсті (9700-ден 24047-ге дейін).
Мемлекет басшысының тапсырмаларына, "Нұр Отан" ХДП халықтық тұғырнамасы әлеуметтiк бағдарламасының негiзгi ережелерiне және Үкiметтiң 2009 – 2010 жылдардағы iс-әрекет бағдарламасына сәйкес зейнетақы төлемдерi жыл сайын 25 %, ал 2011 жылдан бастап – 30 %; әлеуметтiк төлемдер 2010 жылы 9 %, 2011 жылы – 7 % көбейтiлген болатын.
Осы арттырулар мен ЖЗҚ төленетiн төлемдердi ескергенде, жиынтық зейнетақы төлемдерiнiң орташа мөлшерi 01.01.2011 ж. 29,4 мың теңгенi құрады.
Қызметкерлердiң мiндеттi жинақтаушы зейнетақы жүйесiне (бұдан әрi – ЖЗЖ) және міндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысуы кең етек алуда. ЖЗҚ-ға қатысушылар саны 01.01.2011 ж. жағдай бойынша 5469,1 млн. адам болды, ал ЖЗҚ-дағы зейнетақы жинақтары 2346,5 млрд. теңгеден асты. Міндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылардың саны 6 миллионға жақындады, ал МӘСҚ активтерi 235,7 млрд. теңгеден асты, МӘСҚ-тан төленетін әлеуметтік төлемдер 2010 жылы орта есеппен 33632 теңгені құрады.
Сонымен қатар, Қазақстанда халықтың табысы аз бөлігін қамтитын әлеуметтік көмек жүйесі қызмет етеді. Ол әлеуметтік төлемдер (арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар, атаулы әлеуметтік көмек, күнкөрісі төмен отбасылардағы 18 жасқа толмаған балаларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар, тұрғын үй көмегі және т.б.) түрінде көрініс табады.
Атаулы әлеуметтік көмек және қолдау жүйесімен қазіргі уақытта бір миллионнан астам қазақстандық қамтылған.
Негізгі проблемаларды талдау
Қабылданған шараларға қарамастан, Қазақстан Республикасында өмір сүру деңгейі анағұрлым дамыған елдердегі деңгейден қалыңқы.
Еңбекақы төлеуде еңбекке ақы төлеудiң айтарлықтай салалық және өңiрлiк саралануы сақталуда, бюджет саласы қызметкерлерінің жалақысы оның жалпы экономика бойынша деңгейінен айтарлықтай артта қалып келеді. Ең төменгі еңбекақы стандарттары жетілмеген. Еңбекке ақы төлеудің оның нәтижесіне байланыстылығы бұзылған – жалақының өсу қарқыны еңбек өнімділігінің өсу қарқынынан озық.
Әлеуметтік қамсыздандыру жүйесінде әлеуметтік төлемдердің алдыңғы табыстарға және елдегі өсіп отыратын өмір сүру деңгейіне барабар келмеуі негізгі проблема болып табылады.
Осының салдарында елде кедейлік сақталған. Кедейлікке бірінші кезекте, көп балалы отбасылар мен ауыл тұрғындары ұшырайды; жұмыс істегеніне қарамай кедей адамдар бар.
Кедейлік табыс деңгейінің әртүрлілігі мен айтарлықтай айырмашылығына байланысты одан әрі тереңдей түседі.
Әлеуметтік көмек жүйесінде шешімін талап ететін проблемалар ретінде мыналар сақталуда:

1) низкая эффективность и отсутствие системности в организации предоставления социальной помощи и поддержки;
2) недостаточное использование методов активизации трудовых усилий малообеспеченного населения.
Наличие указанных проблем в системе социальной помощи связано с различными причинами. Объективно они обусловлены макроэкономической ситуацией, финансово-экономическими возможностями и приоритетами общегосударственного и регионального масштаба. Субъективно – с несовершенством механизма оказания социальной помощи, низкой трудовой мотивацией у значительной части целевых групп населения и ограниченными возможностями самостоятельного выхода из круга бедности.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Устойчивая макроэкономическая ситуация, возможность использования преимуществ, связанных с международным сотрудничеством, совершенствование системы управления социальными рисками остаются той средой, в рамках которой предстоит ответить на основные вызовы времени и обеспечить неуклонный рост благосостояния населения.
В доходах населения сохранится особое значение заработной платы. Предстоит:
1) добиться органического включения вопросов оплаты труда в систему коллективно-договорных отношений;
2) расширить практику установления МСОТ;
3) обеспечить зависимость заработной платы от производительности труда и конечных результатов деятельности и
4) доработать и внедрить новую модель системы оплаты труда гражданских служащих.
В рамках реформирования системы оплаты труда гражданских служащих будет:
1) уточнено понятие базового должностного оклада;
2) сформирован новый реестр должностей, основанный на функционально-блоковом подходе и обоснованных критериях разделения должностей;
3) введена новая сетка коэффициентов для исчисления должностных окладов;
4) оптимизирована действующая система доплат и надбавок за условия труда.
Важным фактором усиления финансовой устойчивости системы социального обеспечения и социального страхования системы явится обновление социального законодательства.
Реализация данных факторов должна стать основой работы Министерства по повышению благосостояния населения.
Экономическая стабилизация и переход к индустриально-инновационному развитию расширят возможности использования экономического роста для решения важнейших социальных проблем и, в первую очередь, для преодоления бедности.
Новые формы обусловленной социальной помощи и поддержки будут внедрены в ходе реализации Программы занятости 2020. Комплексное решение вопросов расширения доступности продуктивной занятости и снижения бедности позволит сузить круг лиц, нуждающихся в социальной помощи и поддержке и усилить ее адресный характер.

1) әлеуметтік көмек және қолдау көрсетуді ұйымдастыру тиімділігінің төмендігі мен жүйеліліктің болмауы;
2) табысы аз адамдардың еңбек қарымын жандандыру әдістерін жеткілікті пайдаланбау.
Әлеуметтік көмек жүйесінде көрсетілген проблемалардың болуы әр түрлі себептерге байланысты. Объективті түрде олар макроэкономикалық жағдайға, қаржы-экономикалық мүмкіндіктер мен жалпы мемлекеттік және өңірлік ауқымдағы басымдықтарға байланысты. Субъективті тұрғыдан - әлеуметтік көмек көрсету жүйесінің жетілмеуімен, кедейлік шеңберінен өз бетінше шығу үшін халықтың нысаналы топтары мен мүмкіндіктері шектеулі адамдардың басым бөлігінің еңбекке ынталылығының төмендігімен байланысты.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Тұрақты макроэкономикалық жағдай, халықаралық ынтымақтастықпен байланысты басымдықтарды пайдалану мүмкіндігі, әлеуметтік қатерлерді басқару жүйесін жетілдіру – заманның негізгі талаптарына жауап беруге тиіс және халықтың әл-ауқатының артуын қамтамасыз ететін орта болып сақталып отыр.
Халық табысында жалақының ерекше маңызы сақталатын болады. Алдағы уақытта:
1) еңбекақы төлеу мәселелерін ұжымдық-шарттық қатынастар жүйесіне қосуға қол жеткізу;
2) ЕТЕС белгілеу тәжірибесін кеңейту;
3) жалақының еңбек өнімділігі мен қызметтің түпкілікті нәтижесіне байланыстылығын қамтамасыз ету;
4) азаматтық қызметшілерге еңбекақы төлеу жүйесінің жаңа моделін жасап, енгізу қажет.
Азаматтық қызметшілерге еңбекақы төлеу жүйесін реформалау шеңберінде:
1) базалық лауазымдық жалақы түсінігі нақтыланады;
2) функционалдық-блоктық тәсілге негізделген лауазымдардың жаңа тізбесі және лауазымдарды бөлудің негізгі өлшемдері қалыптастырылады;
3) лауазымдық жалақыны есептеу үшін коэффициенттердің жаңа торы енгізіледі;
4) еңбек жағдайлары үшін қосымша ақылар мен үстемеақылардың қолданыстағы жүйесі оңтайландырылады.
Әлеуметтік қамсыздандыру жүйесі мен әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қаржылай тұрақтылығын күшейтудің маңызды факторы әлеуметтік заңнаманы жаңарту болып табылады.
Аталған факторларды іске асыру Министрліктің халықтың әл-ауқатын арттыру жөніндегі жұмысының негізі болуға тиіс.
Экономикалық тұрақтандыру және индустриялық-инновациялық дамуға көшу экономикалық өсуді маңызды әлеуметтік проблемаларды және ең алдымен, кедейлік проблемасын шешуге пайдалану мүмкіндігін кеңейтеді.
Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасын іске асыру барысында шартты әлеуметтік көмек пен қолдаудың жаңа нысандары енгізілетін болады. Жұмыспен нәтижелі қамтуға қолжетімділікті кеңейту және кедейлікті төмендету мәселелерін кешенді шешу әлеуметтік көмек пен қолдауға мұқтаж адамдар тобын қысқартуға және оның атаулылық сипатын күшейтуге мүмкіндік береді.

В рамках реализации поручений Главы государства будет продолжено совершенствование механизма социальной помощи и поддержки. В 2011–2012 годах с учетом международного опыта на основе пилотных исследований будет осуществлена оптимизация видов и форм оказания адресной социальной помощи и поддержки, сформированы универсальные и единые для всех регионов требования к ее предоставлению.
Новые возможности для учета и мониторинга оказания социальной помощи и поддержки будут созданы в ходе внедрения единой информационной системы социально трудовой сферы (начиная с 2011 г.).
Стратегическое направление 5.
Формирование эффективной системы социальной поддержки уязвимых
категорий населения.
Основные параметры развития сферы
В Республике Казахстан так же, как и в любой другой стране, определенная часть населения – лица пожилого возраста, инвалиды, и иные представители целевых групп населения нуждаются в особой социальной поддержке. Она выступает в форме оказания специальных социальных услуг.
В организации социальной поддержки повышается роль и расширяются полномочия местных органов государственного управления. Развивается партнерство с представителями гражданского общества, растет благотворительность.
Для смягчения бедности и повышения качества жизни активно используется предоставление специальных социальных услуг. В соответствии с Законом Республики Казахстан «О специальных социальных услугах» (принят в 2008 году) принимаются меры по повышению качества социального обслуживания лиц, оказавшихся в трудной жизненной ситуации. В 2010 году в стране функционировали 106 медико-социальных организаций, услуги которых получают 20,6 тыс. человек, в том числе 4,4 тыс. детей.
Разработаны и поэтапно внедряются стандарты оказания специальных социальных услуг (для детей с психоневрологическими патологиями – 2009 г., для лиц с психоневрологическими заболеваниями старше 18 лет – 2010 г., для престарелых, инвалидов и детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата – 2011 г., для лиц без определенного места жительства планируется с 2012 г.). Стандарты оказания специальных социальных услуг носят универсальный характер и внедряются в государственном, частном и неправительственном секторах.
В оказании социальных услуг развивается конкурентная среда.
Особое внимание в оказании социальной поддержки уделяется лицам с ограниченными возможностями. В соответствии с Законом РК «О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан», на государственном уровне разработаны комплексные меры по медицинской, социальной и профессиональной реабилитации инвалидов. Оказание бесплатной гарантированной медицинской помощи, повышение качества социальных услуг, обеспечение доступности образования, информации, свободный выбор рода деятельности с учетом состояния здоровья, профессиональная подготовка и переподготовка, восстановление трудоспособности и содействие в трудоустройстве направлены на создание равных возможностей участия инвалидов в жизни общества.
Подтверждая приверженность к поэтапной имплементации международных стандартов в области прав инвалидов, Казахстан подписал в 2008 году Конвенцию о правах инвалидов и Факультативный протокол к ней.
Анализ основных проблем
Важнейшими проблемами, требующими решения в системе социальной поддержки населения, остаются:

Мемлекет басшысының тапсырмаларын іске асыру шеңберінде әлеуметтік көмек пен қолдау механизмін жетілдіру жалғастырылатын болады. 2011 – 2012 жылдары пилоттық зерттеулердің негізінде халықаралық тәжірибені ескере отырып, атаулы әлеуметтік көмек пен қолдау көрсетудің түрлері мен нысандарын оңтайландыру жүзеге асырылады, барлық өңірлер үшін оны көрсетуге әмбебап және бірыңғай талаптар қалыптастырылады.
Әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесін енгізу барысында (2011 жылдан бастап) әлеуметтік көмек пен қолдау көрсетуге мониторинг жүргізу үшін жаңа мүмкіндіктер жасалатын болады.
5-стратегиялық бағыт. Халықтың әлеуметтік әлсіз топтарын
әлеуметтік қолдаудың тиімді жүйесін қалыптастыру.
Саланы дамытудың негізгі параметрлері
Қазақстан Республикасында, кез келген басқа елдердегі сияқты халықтың белгілі бір бөлігі – қарт адамдар, мүгедектер және халықтың нысаналы топтарының өзге де өкілдері ерекше әлеуметтік қолдауға мұқтаж. Ол арнаулы әлеуметтік қызметтер түрінде көрініс табады.
Әлеуметтік қолдауды ұйымдастыруда жергілікті мемлекеттік басқару органдарының рөлі артып, өкілеттіктері кеңейеді. Азаматтық қоғам өкілдерімен әріптестік дамиды, қайырымдылық өседі.
Кедейлікті жеңілдету және өмір сапасын арттыру үшін арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету белсенді пайдаланылады. "Арнаулы әлеуметтiк қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (2008 жылы қабылданды) сәйкес қиын өмiрлiк жағдайда жүрген адамдарға арнаулы әлеуметтiк қызмет көрсету сапасын арттыру шаралары қабылдануда. Заңды iске асыру үшiн қиын өмiрлiк жағдайда жүрген адамдарға әлеуметтiк қызметтер көрсету сапасын арттыру бойынша шаралар қабылдануда. 2010 жылы елде 106 медициналық-әлеуметтік ұйым қызмет етті, олар 20,6 мың адамға, оның ішінде 4,4 мың балаға қызмет көрсетеді.
Арнаулы әлеуметтiк қызмет көрсету стандарттары(психоневрологиялық патологиясы бар балаларға арналған – 2009 ж., 18 жастан асқан психоневрологиялық ауру адамдарға арналған – 2010 ж., тiрек-қимыл аппараты бұзылған қарттарға, мүгедектер мен балаларға арналған – 2011 ж., белгілі бір тұрғылықты жері жоқ  адамдар үшін 2012 жылдан бастап жоспарлануда) әзiрленiп, кезең-кезеңмен енгiзiлуде. Арнаулы әлеуметтiк қызмет көрсету стандарттары әмбебап сипатқа ие, оны мемлекет, жеке және үкіметтік емес сектор енгізе алады. Стандарттар стационар, жартылай стационар және үйде күту жағдайында мемлекеттiк, жеке және үкiметтiк емес секторларда iске асырылады.
Әлеуметтік қызмет көрсетуде бәсекелес орта қалыптасуда.
Әлеуметтік қолдау көрсетуде мүмкіндіктері шектеулі адамдарға ерекше көңіл бөлінеді. "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік деңгейде мүгедектерді медициналық, әлеуметтік және кәсіби оңалтудың кешенді шаралары әзірленді. Тегін кепілді медициналық көмек көрсету, әлеуметтік қызметтердің сапасын арттыру, білімнің, ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз ету, денсаулық жағдайын ескере отырып қызмет түрін еркін таңдау, кәсіптік даярлау және қайта даярлау, еңбек ету қабілетін қалпына келтіру және жұмысқа орналасуына жәрдемдесу мүгедектердің қоғам өміріне қатысуына тең мүмкіндіктер жасауға бағытталған.
Мүгедектердің құқықтары саласындағы халықаралық стандарттарды кезең-кезеңмен имплементациялау ниетін растай отырып, Қазақстан 2008 жылы Мүгедектердің құқықтары туралы конвенцияға және оның Факультативтік хаттамасына қол қойды.
Негізгі проблемаларды талдау
Халықты әлеуметтiк қолдау жүйесiнде шешімін талап ететін маңызды проблемалар ретінде мыналар сақталып отыр:

1) недостаточный охват нуждающегося населения социальной поддержкой;
2) незавершенность стандартизации предоставления специальных социальных услуг;
3) низкая эффективность реабилитационных услуг, предоставляемых лицам с ограниченными возможностями;
4) неполное соответствие перечня и качества специальных социальных услуг запросам и индивидуальному неблагополучию потребителей;
5) недостаточное развитие альтернативных форм социального обслуживания и конкурентной среды на рынке специальных социальных услуг.
Наличие этих и иных проблем в системе социальной поддержки населения связано с различными причинами. Объективно они обусловлены макроэкономической ситуацией, финансово-экономическими возможностями и приоритетами общегосударственного и регионального масштаба. Субъективно – с несовершенством механизма оказания социальной поддержки, относительно низким профессионализмом и недостаточной ответственностью социальных работников, несовершенством и относительно низким уровнем оплаты их труда.
В таких условиях дальнейшее развитие системы социальной поддержки требует максимально возможного использования имеющихся для этого внешних и внутренних факторов.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
В рамках реализации поручений Главы государства будет продолжено совершенствование механизма социальной поддержки.
В рамках реализации Закона «О специальных социальных услугах» в период до 2017 года предусматривается продолжение реформирования системы предоставления специальных социальных услуг, направленное на демонополизацию рынка предоставления специальных социальных услуг; внедрение гарантированного государством объема специальных социальных услуг; внедрение стандартов оказания специальных социальных услуг; развитие инфраструктуры оказания специальных социальных услуг.
Работа по социальной защите и созданию равных возможностей участия в общественной жизни для инвалидов в ближайшей перспективе будет осуществляться в рамках реализации международных обязательств, принятых на себя Казахстаном в связи с подписанием Конвенции о правах инвалидов и Факультативного протокола к ней. Министерство совместно с заинтересованными государственными органами, международными и неправительственными организациями, разработало проект Национального Плана действий на долгосрочную перспективу по обеспечению прав и улучшению качества жизни людей с ограниченными возможностями.

1) мұқтаж адамдардың әлеуметтік қолдаумен жеткілікті қамтылмауы;
2) арнаулы әлеуметтiк қызмет көрсетуді стандарттаудың аяқталмауы;
3) мүмкіндіктері шектеулі адамдарға ұсынылатын оңалту қызметтері тиімділігінің төмендігі;
4) арнаулы әлеуметтiк қызметтердің тізбесі мен сапасының мүгедектердің сұраныстары мен жеке кемістіктеріне толық сәйкес келмеуі;
5) әлеуметтік қызмет көрсетудің балама түрлері мен арнаулы әлеуметтік қызметтер нарығындағы бәсекелес ортаның жеткіліксіз дамуы.
Халықты әлеуметтік қолдау жүйесінде осы және басқа проблемалардың болуы әр түрлі себептерге байланысты. Объективті түрде олар макроэкономикалық жағдайға, қаржы-экономикалық мүмкіндіктер мен жалпы мемлекеттік және өңірлік ауқымдағы басымдықтарға байланысты. Субъективті тұрғыдан - әлеуметтік қолдау көрсету механизмінің жетілмеуімен, әлеуметтік қызметкерлер кәсібилігінің төмендігімен және жауапкершілігінің жеткіліксіздігімен, олардың еңбекақы деңгейінің жетілмеуімен және салыстырмалы түрде төмендігімен байланысты.
Мұндай жағдайда әлеуметтік қолдау жүйесін одан әрі дамыту бұл үшін қолда бар сыртқы және ішкі факторларды барынша пайдалануды талап етеді.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Мемлекет басшысының тапсырмаларын іске асыру шеңберінде әлеуметтік қолдау механизмін жетілдіру жалғастырылатын болады.
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Заңды 2017 жылға дейінгі кезеңде іске асыру шеңберінде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жүйесін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету нарығын демонополизациялауға; арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетудің мемлекет кепілдік беретін көлемін енгізуге; арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын енгізуге; арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету инфрақұрылымын дамытуға бағытталған реформалауды жалғастыру көзделеді
Мүгедектерді әлеуметтік қорғау және олардың қоғам өміріне араласуы үшін тең мүмкіндік жасау бойынша жұмыс алдағы уақытта Қазақстан Мүгедектердің құқықтары туралы конвенцияға және оның Факультативтік хаттамасына қол қоюы арқылы өзіне қабылдаған халықаралық міндеттемелерді іске асыру шеңберінде жүзеге асырылатын болады. Министрлік мүдделі мемлекеттік органдармен, халықаралық және үкіметтік емес ұйымдармен бірлесе отырып, Мүмкіндіктері шектеулі адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту бойынша ұзақ мерзімді перспективаға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарының жобасын әзірледі.

44,0
45,0
Мероприятия для достижения показателей
прямых результатов
срок реализации в плановом периоде
2011 г.
2012 г.
2013 г.
2014 г.
2015 г.
1
2
3
4
5
6
1. Разработка и принятие Национального Плана действий на
долгосрочную перспективу по обеспечению прав и улучшению
качества жизни людей с ограниченными возможностями
X
2. Внесение изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан в связи с
предстоящей ратификацией Конвенции ООН о правах
инвалидов
X
X
X
X
3. Разработка инновационных подходов к организации и
проведению медико-социальной экспертизы и реабилитации
инвалидов (с учетом положений МКФ)
X
X
X
X
4. Формирование условий для беспрепятственного доступа
инвалидов и других маломобильных групп населения к
объектам жизнеобеспечения
X
X
5. Создание ГУ «Республиканская медико-социальная
экспертная комиссия»
X
6. Совершенствование стандартов предоставления
протезно-ортопедической и слухопротезной помощи
X
X
X
X
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Наименование
стратегического
направления, цели и
задачи государственного
органа
Мероприятия по реализации стратегического
направления и цели государственного органа
Период реализации
1
2
3
Стратегическое
направление 1.
Содействие росту
трудовых ресурсов
Цель 1.1.
Содействие росту
рождаемости
1. Совершенствование, мониторинг и оценка
стандартов оказания государственных услуг по
социальной поддержке семей с детьми в
соответствии с Реестром оказания государственных
услуг, утверждаемым постановлением Правительства
РК
2. Обеспечение доступности и повышение качества
государственных услуг, предоставляемых в рамках
социальной поддержки семей с детьми.
3. Повышение квалификации работников
территориальных подразделений МТСЗН, филиалов
ГЦВП по специальным программам социальной
поддержки семей с детьми на базе РГКП «Курсы
повышения квалификации работников МТСЗН»
4. Внедрение в промышленную эксплуатацию АИС
«Социальная помощь: АСП, ГДП» и ее интеграция с
Единой информационной системой
социально-трудовой сферы Министерства (далее -
ЕИССТС)
На
постоянной
основе
На
постоянной
основе
На
постоянной
основе
2012-2014 гг.
Стратегическое
направление 2.
Содействие
продуктивной
занятости
Цель 2.1.
Повышение уровня
занятости населения
1. Совершенствование стандартов оказания
государственных услуг по содействию занятости
населения, социальной поддержке целевых групп
населения в соответствии с Реестром оказания
государственных услуг, утверждаемым
постановлением Правительства РК
2. Расширение перечня, обеспечение доступности и
повышение качества предоставляемых
государственных услуг по вопросам занятости
населения, в том числе в электронном виде

44,0
45,0
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерiне қол жеткiзуге арналған iс-шаралар
жоспарлы кезеңде iске асыру мерзiмi
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
1. Мүмкiндiктерi шектеулi адамдардың өмiр сүру сапасын жақсарту жөнiндегi Ұлттық iс-қимыл жоспарын әзiрлеу және қабылдау
х
2. Алдағы Мүгедектер құқығы жөнiндегi БҰҰ Конвенциясын ратификациялауға байланысты Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
х
х
х
х
3. Медициналық-әлеуметтік сараптама мен мүгедектерді оңалтуды (МКФ ережелерін ескере отырып) ұйымдастыру және жүргізудің инновациялық тәсілдерін әзірлеу
х
х
х
х
4. Мүгедектер мен басқа да ұтқырлығы аз адамдар топтарының тыныс-тіршілік ету объектілеріне кедергісіз кіріп-шығуы үшін жағдай жасау
х
х
5. "Республикалық медициналық-әлеуметтік сараптамалық комиссия" ММ құру
х
6. Протездiк-ортопедиялық және есту протездеу көмегiн көрсету стандарттарын жетiлдiру
х
х
х
х
4-бөлім. Функционалдық мүмкiндiктердi дамыту
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарын iске асыру шаралары
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
1
2
3
1-стратегиялық бағыт.
Еңбек ресурстарының өсуіне жәрдемдесу
1.1-мақсат.
Бала тууға ықпал ету
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк қызмет көрсету тiзiлiмiне сәйкес балалы отбасыларды әлеуметтiк қолдау мәселелерi бойынша мемлекеттiк қызмет көрсету стандарттары жетілдіру және мониторинг пен бағалау жүргiзу.
2. Балалы отбасыларды әлеуметтік қолдау аясында көрсетілетін мемлекеттік қызметтің қол жетімділігін қамтамасыз ету және сапасын арттыру.
3. Балалы отбасыларды әлеуметтік қолдаудың арнайы бағдарламалары бойынша Еңбекмині аумақтық бөлімшелерінің, ЗТМО филиалдары қызметкерлерінің біліктілігін "Еңбекминi қызметкерлерi бiлiктiлiгiн арттыру курстары" РМҚК негiзiнде арттыру.
4. "Әлеуметтік көмек: АӘК, МБЖ" ААЖ өнеркәсіптік пайдалануға енгізу және оны Министрліктің Әлеуметтік-еңбек саласындағы бірыңғай ақпараттық жүйесімен (бұдан әрі – ӘЕСБАЖ) кіріктіру
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
2012 – 2014 жж.
2-стратегиялық бағыт.
Нәтижелі жұмыспен қамтуға ықпал ету
2.1-мақсат.
Халықтың жұмыспен қамтылу деңгейін арттыру
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк қызмет көрсету тiзiлiмiне сәйкес халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу, нысаналы топтарды әлеуметтiк қолдау мәселелерi бойынша мемлекеттiк қызмет көрсету стандарттарын жетілдіру.
2. Халықты жұмыспен, оның ішінде электронды түрде қамту мәселелері жөнінде көрсетілетін мемлекеттік қызмет тізбесін кеңейту, қол жетімділігін қамтамасыз ету және сапасын арттыру

3. Повышение квалификации работников
Государственной инспекции труда (далее - ГИТ) по
вопросам занятости населения, привлечения
иностранной рабочей силы на базе РГКП «Курсы
повышения квалификации работников МТСЗН»
4. Создание службы содействия занятости (Центры
занятости)
5. Внедрение в промышленную эксплуатацию АИС
«Рынок труда» и ее интеграция с ЕИССТС
На
постоянной
основе
На
постоянной
основе
На
постоянной
основе
2011-2012 гг.
2012-2014 гг.
Стратегическое
направление 3.
Обеспечение
реализации трудовых
прав граждан
Цель 3.1.
Защита трудовых прав
и улучшение условий
безопасности и охраны
труда
1. Повышение квалификации работников
Государственной инспекции труда (далее - ГИТ) по
трудовым вопросам, вопросам охраны и
безопасности труда на базе РГКП «Курсы повышения
квалификации работников МТСЗН»
2. Разработка национальных стандартов охраны и
безопасности труда на базе РГКП «Республиканский
научно-исследовательский институт по охране
труда Министерства труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан» (далее - РНИИОТ)
3. Внедрение в промышленную эксплуатацию АИС
«Охрана и безопасность труда» и ее интеграция с
ЕИССТС
На
постоянной
основе
На
постоянной
основе
2012-2014 гг.
Стратегическое
направление 4.
Содействие повышению
благосостояния
населения
Цель 4.1.
Повышение уровня
жизни населения
1. Совершенствование, мониторинг и оценка
стандартов и регламентов оказания
государственных услуг по назначению пенсионных и
социальных выплат, оказанию социальной помощи в
соответствии с Реестром оказания государственных
услуг, утверждаемым постановлением Правительства
РК
2. Обеспечение доступности и повышение качества
государственных услуг по социальному обеспечению
(в том числе в электронном виде)
3. Автоматизация процессов назначения пенсионных
и социальных выплат
4. Повышение квалификации работников
территориальных подразделений МТСЗН, филиалов
ГЦВП, по вопросам назначения пенсионных и
социальных выплат на базе РГКП «Курсы повышения
квалификации работников МТСЗН»
5. Внедрение в промышленную эксплуатацию
информационно-справочного центра
«Контакт-центр», АИС «Социальная помощь: ГДП,
АСП», «Е-собес» и их интеграция с ЕИССТС
На
постоянной
основе
На
постоянной
основе
2011-2014 гг.
На
постоянной
основе
2012-2014 гг.
Стратегическое
направление 5.
Формирование
эффективной системы
социальной поддержки
уязвимых категорий
населения
Цель 5.1.
Повышение
эффективности
социальной поддержки
1. Совершенствование стандартов оказания
специальных социальных услуг и предоставление
компенсаторных технических средств в
соответствии с Реестром оказания государственных
услуг, утверждаемым постановлением Правительства
РК
3. Повышение квалификации работников
территориальных подразделений МТСЗН по вопросам
оказания специальных социальных услуг и
социальной поддержки инвалидов на базе РГКП
«Курсы повышения квалификации работников МТСЗН»
3. Внедрение в промышленную эксплуатацию АИС
«Е-собес» и ее интеграция с ЕИССТС
На
постоянной
основе
На
постоянной
основе

3. Халықты жұмыспен қамту және шетелдiк жұмыс күшiн тарту мәселелерi бойынша жұмыспен қамтуды үйлестiру және әлеуметтiк бағдарламалар басқармалары, Мемлекеттiк еңбек инспекциясы (бұдан әрi - МЕИ) қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн "Еңбекминi қызметкерлерi бiлiктiлiгiн арттыру курстары" РМҚК негiзiнде арттыру.
4. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қызметін (Жұмыспен қамту орталықтары) құру.
5. "Еңбек нарығы" ААЖ өнеркәсiптiк пайдалануға енгiзу және оны ӘЕСБАЖ кiрiктiру.
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
2011 – 2012 жж.
2012 – 2014 жж.
3-стратегиялық бағыт.
Азаматтардың еңбек құқықтарын қамтамасыз ету
3.1-мақсат.
Еңбек құқықтарын қорғау және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жағдайын жақсарту
1. "Еңбекмині қызметкерлерінің біліктілігін арттыру курстары" РМҚК базасында Мемлекеттiк еңбек инспекциясы (бұдан әрі – МЕИ) қызметкерлерiнiң біліктілігін арттыру.
2. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Еңбектi қорғау жөнiндегi республикалық ғылыми-зерттеу институты" РМҚК (бұдан әрi – ЕҚРҒЗИ) базасында еңбектi қорғау мен еңбек қауiпсiздiгiнiң ұлттық стандарттарын әзiрлеу.
3. "Еңбек және еңбектi қорғау" ААЖ өнеркәсiптiк пайдалануға енгiзу және оны ӘЕСБАЖ-бен кiрiктiру.
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
2012 – 2014 жж.
4-стратегиялық бағыт.
Халықтың әл-ауқатының артуына ықпал ету
4.1-мақсат.
Халықтың өмір сүру деңгейін арттыру
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк қызмет көрсету тiзiлiмiне сәйкес зейнетақы және әлеуметтік төлемдер тағайындау, әлеуметтік көмек көрсету мәселелерi бойынша мемлекеттiк қызмет көрсету стандарттары мен регламенттерiн жетілдіру және мониторинг пен бағалау жүргiзу.
2. Әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі (оның ішінде электронды түрде) мемлекеттік қызметтің қол жетімділігін қамтамасыз ету және сапасын арттыру.
3. Зейнетақы және әлеуметтік төлем тағайындаудың процестерін автоматтандыру
4. Еңбекмині аумақтық бөлімшелерінің, ЗТМО филиалдары қызметкерлерінің біліктілігін зейнетақы және әлеуметтік төлем тағайындау мәселелері бойынша "Еңбекминi қызметкерлерi бiлiктiлiгiн арттыру курстары" РМҚК негiзiнде арттыру.
5. "Байланыс-орталық" ақпараттық-анықтамалық жүйенi, "Әлеуметтік көмек: МБЖ, АӘЖ", "Е-собес" ААЖ пайдалануға енгiзу және оларды ӘЕСБАЖ-бен кiрiктiру
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
2011 – 2014 жж.
Тұрақты түрде
2012 – 2014 жж.
5-стратегиялық бағыт.
Халықтың әлеуметтік тұрғыдан осал топтарын әлеуметтік қолдаудың тиімді жүйесін қалыптастыру
5.1-мақсат.
Әлеуметтік қолдаудың тиімділігін арттыру
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк қызмет көрсету тiзiлiмiне сәйкес арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандарттарын және компенсаторлық техникалық құралдар беру бойынша мемлекеттiк қызмет көрсету стандарттарын жетілдіру.
2. Еңбекмині аумақтық бөлімшелерінің, ЗТМО филиалдары қызметкерлерінің біліктілігін арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету және мүгедектерді әлеуметтік қолдау мәселелері бойынша "Еңбекминi қызметкерлерi бiлiктiлiгiн арттыру курстары" РМҚК негiзiнде арттыру.
3. "Е-собес" ААЖ өнеркәсiптiк пайдалануға енгiзу және оны ӘЕСБАЖ-бен кiрiктiру.
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде

2012-2014 гг.
Применение
информационно-
коммуникационных
технологий
1. Обеспечение информационной безопасности
2. Внедрение в промышленную эксплуатацию ЕИССТС,
ее совершенствование и интеграция с
информационными системами заинтересованных
государственных органов
3. Поэтапное внедрение автоматизированной
системы электронного назначения и выплаты пенсий
и социальных пособий
4. Оказание консультационных услуг по вопросам
государственной политики в социально-трудовой
сфере информационно-справочным «Контакт -
центром»
5. Разработка и реализация Планов мероприятий по
оптимизации бизнес – процессов, сокращению
количества документов, требуемых от населения и
автоматизации государственных услуг по 7 услугам
МТСЗН
6. Повышение удельного веса государственных
услуг, предоставляемых в электронном формате (в
том числе частично автоматизированных), до 50 %
от перечня услуг, оказываемых Министерством
7. Обеспечение Казахстанского содержания при
осуществлении государственных закупок ИКТ
оборудования согласно конкурсной заявке (при его
наличии):
1) в IT-услугах (2011 г. - 40%, 2012 – 50%, 2013 – 60%, 2014 – 70%, 2015 – 80%);
2) в объеме коробочного (лицензионного)
программного обеспечения (2011 г. – 0,2%, 2012 –
1,2%, 2013 – 2,0%, 2014 – 2,5%, 2015 – 3,1%);
3) в объеме сектора IT-оборудования (2011 г. –
1,5%, 2012 – 2,2%, 2013 – 3,1%, 2014 – 4,1%,
2015 – 4,5%);
8. Рассмотрение возможности использования
"IT-аутсорсинга" для информационных систем
Министерства
На
постоянной
основе
2011-2013 гг.
2013 г.
2012 г.
Повышение качества
услуг,
предоставляемых
организациями,
подведомственными
Министерству
1. Обеспечение повышения квалификации работников
территориальных департаментов комитета по
контролю и социальной защите, филиалов ГЦВП по
вопросам развития социально-трудовой сферы на
базе РГКП «Курсы повышения квалификации
работников МТСЗН»
2. Разработка национальных стандартов охраны и
безопасности труда на базе РГКП «Республиканский
научно-исследовательский институт по охране
труда Министерства труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан»
3. Обеспечение социальных выплат из
республиканского бюджета и автоматизация
процессов назначения пенсионных и социальных
выплат РГКП «Государственный центр по выплате
пенсий Министерства труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан»
4. Совершенствование организационной структуры
РГКП «Республиканский центр экспериментального
протезирования»
5. Создание государственного учреждения
«Республиканская медико-социальная экспертная
комиссия» для разработки и внедрения
инновационных подходов к организации и
проведению медико-социальной экспертизы и
реабилитации инвалидов

2012 – 2014 жж.
Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
1. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
2. ӘЕСБАЖ-ды өнеркәсiптiк пайдалануға енгiзу және оны мүдделi мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерiмен одан әрi кiрiктiре отырып жетiлдiру
3. Зейнетақы мен әлеуметтiк жәрдемақыларды электрондық тағайындаудың және төлеудiң автоматтандырылған жүйесiн кезең-кезеңмен енгiзу
4. "Байланыс-орталық" ақпараттық-анықтамалық жүйесi арқылы әлеуметтік-еңбек саласындағы мемлекеттік саясат мәселелерi жөнiнде консультациялық қызметтер көрсету
5. Бизнес-процестерді оңтайландыру, халықтан талап етілетін құжаттардың санын қысқарту және Еңбекминінің 7 қызметі бойынша мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру жөнінде іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және іске асыру
6. Электрондық форматта көрсетiлетiн (оның ішінде ішінара автоматтандырылған) мемлекеттiк қызметтердiң үлесiн Министрлiкте көрсетiлетiн қызметтердiң жалпы санынан 50 % дейiн жеткiзу
7. Конкурстық өтiнiмге сәйкес (болған кезде) ақпараттық коммуникациялық технологиялар жабдықтарын мемлекеттiк сатып алу кезiнде қазақстандық қамтуды қамтамасыз ету:
1) IT-қызметтерінде (2011 г. – 40 %, 2012 – 50 %, 2013 – 60 %, 2014 – 70 %, 2015 – 80 %);
2) қораптық (лицензиялы) бағдарламалық қамтамасыз ету көлемінде (2011 г. – 0,2 %, 2012 – 1,2 %, 2013 – 2,0 %, 2014 – 2,5 %, 2015 – 3,1 %);
3) IT-жабдығы секторының көлемінде (2011 г. – 1,5 %, 2012 – 2,2 %, 2013 – 3,1 %, 2014 – 4,1 %, 2015 – 4,5 %).
8. Министрліктің ақпараттық жүйелеріне арналған "ІТ-аутсорсингті" пайдалану мүмкіндіктерін қарастыру
Тұрақты түрде
2011 – 2013жж.
2013 ж.
2012 ж.
Министрліктің ведомстволық бағынысты ұйымдары көрсететін қызметтердің сапасын арттыру
1. Бақылау және әлеуметтік қорғау комитеті аумақтық департаменттерінің, ЗТМО филиалдары қызметкерлерінің біліктілігін әлеуметтік-еңбек саласын дамыту мәселелері бойынша "Еңбекминi қызметкерлерi бiлiктiлiгiн арттыру курстары" РМҚК негiзiнде арттыру.
2. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Еңбектi қорғау жөнiндегi республикалық ғылыми-зерттеу институты" РМҚК базасында еңбектi қорғау мен еңбек қауiпсiздiгiнiң ұлттық стандарттарын әзiрлеу.
3. Республикалық бюджеттен әлеуметтік төлемдерді қамтамасыз ету және "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталық" РМҚК зейнетақы және әлеуметтік төлем тағайындау процестерін автоматтандыру
4. "Республикалық эксперименталды протездеу орталығы" РМҚК ұйымдық құрылымын жетілдіру
5. Медициналық-әлеуметтік сараптама және мүгедектерді оңалтуды ұйымдастыру және жүргізудің инновациялық тәсілдерін әзірлеу және енгізу үшін "Республикалық медициналық-әлеуметтік сараптамалық комиссия" мемлекеттік мекемесін құру

6. Предоставление информационно-аналитических
услуг по проблемам занятости, трудовому
законодательству и социальной защите населения
РГКП «Информационный аналитический центр»
На
постоянной
основе
Кадровое обеспечение
1. Строгое соблюдение законодательства РК о
государственной службе (в т.ч. принципа
гендерного равенства) в отборе и расстановке
кадров, управлении служебной карьерой.
2 Обеспечение трудовой и исполнительской
дисциплины
3. Развитие кадрового потенциала:
- обучение, повышение квалификации и
переподготовка государственных служащих;
- изучение и использования казахского и
иностранного языков;
- совершенствование методов и форм оценки
персонала в ходе аттестации;
- стимулирование производительного труда;
- использование возможностей ротации кадров,
создание, подготовка и использование кадрового
резерва
4. Управление кадровой политикой подразделений
Министерства и организаций, подведомственных
МТСЗН
5. Совершенствование и использование
информационной системы «е-кадры»
На
постоянной
основе
2012-2015 гг.
Материально-
техническое
обеспечение
Развитие материально-технической базы
Министерства, его подразделений и
подведомственных организаций в интересах
обеспечения бесперебойной деятельности и
оптимизации административных расходов
На
постоянной
основе
Финансовое
обеспечение
1. Применение мер предупредительного контроля,
своевременное выявление, анализ и оценка
потенциальных рисков в финансовом обеспечении
деятельности Министерства.
2. Усиление персональной ответственности
руководителей структурных подразделений
Министерства и подведомственных ему организаций
за эффективное освоение бюджетных средств.
3. Управление финансами и активами на основе
использования информационной системы
Казначейства Республики Казахстан.
На
постоянной
основе
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для
достижения которых
требуется
межведомственное
взаимодействие
Государственный
орган, с которым
осуществляется
межведомственное
взаимодействие
Меры, осуществляемые государственными
органами
1
2
3
Задача 1.1.1.
Социальная поддержка
семей с детьми
МИО
1. Обеспечение своевременного назначения
и выплаты пособий на детей до 18 лет из
малообеспеченных семей.
2. Внедрение в промышленную эксплуатацию
АИС «Социальная помощь: АСП, ГДП».
Задача 2.1.1.
Повышение качества
трудовых ресурсов
Заинтересованные
государственные
органы, объединения
работодателей
Разработка профессиональных стандартов в
соответствующей отрасли деятельности и их
применение в обучении (в организациях
образования и на предприятиях,
занимающихся внутрифирменной подготовкой
персонала).
Задача 2.1.2.
Активизация
безработных,
самозанятого и
малообеспеченного
населения
МИО
Модернизация служб занятости местных
исполнительных органов.
МИО, МИНТ, МСХ,
МОН, МЗ, МСИ, МЭРТ,
МТК
Формирование общенациональной базы
текущих вакансий и прогнозных рабочих
мест на базе АИС «Рынок труда».
Акимы областей,
г.г. Астана,
Алматы, МОН, МЭРТ,
АО «ФРП Даму»,
МФ, МИНТ, МСХ
Реализация предусмотренных Программой
занятости 2020 совместных мероприятий в
рамках первого направления «Обучение и
содействие в трудоустройстве
самозанятого, безработного и
малообеспеченного населения».
МФ, МЭРТ, МСХ,
АО «ФРП Даму»
Реализация предусмотренных Программой
занятости 2020 совместных мероприятий в
рамках второго направления «Содействие
развитию предпринимательства на селе».
АДСЖКХ,
МФ, МЭРТ, МСХ,
акимы областей,
г.г. Астана, Алматы
Реализация предусмотренных Программой
занятости 2020 совместных мероприятий в
рамках третьего направления «Повышение
мобильности трудовых ресурсов».

6. "Ақпараттық талдау орталығы" РМҚК жұмыспен қамту, еңбек заңнамасы және әлеуметтік қорғау проблемалары бойынша ақпараттық-талдау қызметін көрсету
Тұрақты түрде
Кадрлық қамсыздандыру
1. ҚР мемлекеттік қызмет туралы заңнамасы (оның ішінде гендерлік теңдікті) кадрларды іріктеу және орналастыру, қызметтік карьераны басқаруда қатаң сақтау
2. Еңбек және атқарушылық тәртібін қамтамасыз ету
3. Кадр әлеуетiн дамыту:
- мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту, бiлiктiлiгiн арттыру және қайта даярлау;
- аттестациялау барысында персоналды бағалау әдістері және нысандарын жетілдіру;
- еңбек өнімділігін ынталандыру;
- кадрларды ротациялау мүмкіндіктерін пайдалану, кадрлар резервін құру, даярлау және пайдалану
4. Министрлік бөлімшелері мен Еңбекминіне ведомстволық бағынысты ұйымдардың кадрлық саясатын басқару
5. "Е-кадр" ақпараттық жүйесін жетілдіру және пайдалану.
Тұрақты түрде
2012 – 2015 жж.
Материалдық-техникалық қамсыздандыру
Министрлiктiң, оның бөлімшелері мен ведомстволық ұйымдардың материалдық-техникалық базасын үздiксiз қызметiн қамтамасыз ету және әкімшілік шығыстарды оңтайландыру мүддесінде дамыту.
Тұрақты түрде
Қаржылық қамсыздандыру
1. Министрліктің қызметін қаржылық қамтамасыз етуде алдын ала бақылау шараларын қолдану, қаржылық қызмет қатерлерiн уақтылы анықтау, талдау және бағалау
2. Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының басшыларының бюджеттiк қаражатты тиiмдi игеруге, жұмсауға дербес жауапкершiлiгiн күшейту
3. Қазақстан Республикасы Қазынашылығының ақпараттық жүйесiн енгiзу есебiнен қаражатты және активтердi басқару
Тұрақты түрде
5-бөлім. Ведомствоаралық іс-қимыл
Қол жеткiзу үшiн ведомствоаралық өзара iс-қимылды қажет ететiн мiндеттердiң көрсеткiштерi
Ведомствоаралық өзара iс-қимыл жасалатын мемлекеттiк орган
Мемлекеттік органдар жүзеге асыратын шаралар
1
2
3
1.1.1-міндет.
Балалы отбасыларды әлеуметтік қолдау
ЖАО
1. Табысы аз отбасылардың 18-ге толмаған балаларына жәрдемақылардың уақытылы тағайындалуын және төленуін қамтамасыз ету.
2. "Әлеуметтік көмек: АӘЖ, МБЖ" ААЖ өнеркәсіптік пайдалануға енгізу
2.1.1-міндет.
Еңбек ресурстарының сапасын арттыру
Мүдделі мемлекеттік органдар, жұмыс берушілердің бірлестіктері
Кәсiптiк стандарттарды сәйкес экономика салаларында әзiрлеу және оларды оқытуда (білім беру ұйымдарында және персоналдың фирмаішілік даярлаумен айналысатын кәсіпорындарда) қолдану
2.1.2-міндет.
Жұмыссыз, өз бетінше жұмыспен айналысушы және табысы аз адамдардың белсенділігін арттыру
ЖАО
Жергілікті атқарушы органдардың жұмыспен қамту қызметін жаңғырту.
ЖАО, ИЖТМ, АШМ, БҒМ, ДСМ, БАМ, ЭДМ, ККМ
"Еңбек нарығы" ААЖ базасында болжамды жұмыс орындарын және ағымдағы бос жұмыстарының жалпыұлттық базасын қалыптастыру
Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімері, БҒМ,
ЭДМ, "Даму" КДҚ" АҚ, ҚМ, ИЖТМ, АШМ
Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасында көзделген "Өз бетінше жұмыспен айналысушылар, жұмыссыз және табысы аз халықты оқыту және жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу" бірінші бағыты аясында бірлескен іс-шараларды іске асыру.
ҚМ, ЭДМ, АШМ;
"Даму" ҚДҚ" АҚ
Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасында көзделген "Ауылда кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесу" екінші бағыты аясында бірлескен іс-шараларды іске асыру.
ҚТКШІА, ҚМ, ЭДМ, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдері
Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасында көзделген "Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру" үшінші бағыты аясында бірлескен іс-шараларды іске асыру.
2.1.4-міндет. Еңбек көші-қонын басқару
ЖАО
ШЖК тартуға квота белгілеу

Задача 3.2.3.
Содействие развитию
социального партнерства
Соцпартнеры,
заинтересованные
государственные
органы
Реализация трехсторонних соглашений,
программы «Достойный труд на 2010-2012
годы», а также улучшение показателей ГИК.
Задача 4.1.1.
Содействие росту
заработной платы
заинтересованные
государственные
органы
Разработка и внедрение новой модели
оплаты труда:
- распределение должностей гражданских
служащих по функциональным блокам;
- введение новой сетки коэффициентов;
- оптимизация систем доплат и надбавок;
- разработка системы стимулирующих выплат
и надбавок, зависящих от конечных
результатов.
Задача 4.1.2.
Обеспечение
адекватности
социального обеспечения
Национальный банк
РК, АФК
Совершенствование систем пенсионного
обеспечения и социального страхования.
Внесение изменений в нормативные правовые
акты по пенсионному обеспечению и
социальному страхованию.
Повышение устойчивости НПС и системы
социального страхования.
Задача 4.1.3. Усиление
адресности оказания
социальной помощи
МИО, АДСЖКХ
Обеспечение своевременное и целевое
назначение и выплату малообеспеченным
семьям государственной адресной
социальной помощи
Развитие и оптимизация социальной помощи
на местном уровне
Совершенствование учета и мониторинга
предоставления социальной помощи
Участие в подготовке предложений по
внедрению обусловленной социальной помощи
для малообеспеченных семей
Внедрение АИС «Социальная помощь: АСП,
ГДП», «Е-собес»
МСХ
Реализация комплекса мер по регулированию
продовольственного рынка с применением
рыночных механизмов, направленных на
стабилизацию цен на основные виды
продуктов питания
МВД
Выполнение квоты иммиграции оралманов и
обеспечение своевременного предоставления
заявок на социальную поддержку
оралманов.
Выработка совместных предложений по
совершенствованию законодательства в
вопросах этнической миграции.
Задача 5.1.1. Развитие
системы оказания
специальных социальных
услуг
МИО, НПО
Расширение инфраструктуры оказания
специальных социальных услуг и охвата
специальными социальными услугами лиц,
попавших в трудную жизненную ситуацию.
МИО
Разработка и поэтапное внедрение
стандартов оказания специальных
социальных услуг в области социальной
защиты.
Внедрение АИС «Е-собес»
Задача 5.1.2. Развитие
системы реабилитации
инвалидов
МИО, МЗ
Реализация региональных планов по
профилактике инвалидности.
МИО, МЗ
Реализация индивидуальной программы
реабилитации инвалида (профессиональная,
медицинская, социальная часть) в пределах
компетенций государственных органов.
МИО
Полный охват инвалидов, обратившихся в
органы занятости содействием в
трудоустройстве, согласно индивидуальной
программы реабилитации инвалида

3.2.3-міндет. Әлеуметтік әріптестікті дамытуға ықпал ету
Әлеуметтік әріптестер, мүдделі мемлекеттік органдар
Үшжақты келісімдерді, "2010-2012 жылдарға арналған лайықты еңбек" бағдарламасын іске асыру, сондай-ақ БЖИ көрсеткіштерін жақсарту.
4.1.1-міндет. Еңбекақыны өсіруге ықпал ету
мүдделі мемлекеттік органдар
Еңбекақы төлеудің жаңа моделін әзірлеу және енгізу:
- азаматтық қызметші лауазымдарын функционалдық блоктар бойынша іріктеу;
- коэффициенттердiң жаңа торын енгiзу;
- қосымша ақылар мен үстемеақылар жүйесiн жетiлдiру;
- түпкi нәтижеге байланысты ынталандырушы төлемдер мен үстемеақылар жүйесiн әзiрлеу.
4.1.2-міндет. Әлеуметтік қамсыздандырудың барабарлығын қамтамасыз ету
ҚР Ұлттық Банкі, ҚБА
Зейнетақымен қамсыздандыру және әлеуметтiк сақтандыру жүйелерiн жетiлдiру.
Нормативтiк құқықтық актiлерге зейнетақымен қамсыздандыру және әлеуметтiк сақтандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер енгiзу.
ЖЗЖ және әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнiң тұрақтылығын арттыру.
4.1.3-міндет. Әлеуметтік көмектің атаулығын күшейту
ЖАО, ҚТКШІА
АШМ
ІІМ
Табысы аз отбасыларға мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті уақытылы және нысаналы тағайындау және төлеуді қамтамасыз ету.
Жергілікті деңгейдегі әлеуметтiк көмектi дамыту және оңтайландыру. Әлеуметтiк көмек көрсетудi есепке алу және мониторинг жүргiзудi жетiлдiру.
Табысы аз отбасылар үшін шартты әлеуметтік көмек енгізу жөніндегі ұсыныстарды даярлауға қатысу.
"Әлеуметтік көмек: АӘЖ, МБЖ" ААЖ енгізу
Негізгі азық-түлік түрлеріне бағаны тұрақтандыруға бағытталған нарықтық тетіктерді қолдана отырып, азық-түлік нарығын реттеу бойынша шаралар кешенін іске асыру
Оралмандардың көшіп-келу квотасын орындау және оралмандарды әлеуметтік қолдауға уақытылы өтінім беруді қамтамасыз ету.
Этникалық көші-қон мәселелерінде заңнаманы жетілдіру жөнінде бірлескен ұсыныстар әзірлеу.
5.1.1-міндет. Арнаулы әлеуметтік қызмет жүйесін дамыту
ЖАО, ҮЕҰ
ЖАО
Өмірлік қиын жағдайларға тап болған адамдарға арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету және арнаулы әлеуметтік қызметпен қамту инфрақұрылымын кеңейту.
Әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандарттарын әзірлеу және кезең-кезеңімен енгізу.
"Е-собес" ААЖ енгізу
5.1.2-міндет. Мүгедектерді оңалту жүйесін дамыту
ЖАО, ДСМ
ЖАО, ДСМ
ЖАО
Мүгедектіктің алдын-алу өңірлік жоспарларды іске асыру.
Мемлекеттік органдардың құзіреті шегінде мүгедекті (кәсіби, медициналық, әлеуметтік бөліктер) оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жұмыспен қамту органдарына өтініш білдірген мүгедектерді жұмысқа орналастырумен толық қамту

Раздел 6. Управление рисками
Наименование
возможного риска
Возможные последствия в
случае непринятия мер по
управлению рисками
Мероприятия по управлению
рисками
1
2
3
Внешние риски в социально-трудовой сфере
1. Ухудшение
экономической
конъюнктуры вследствие
долгосрочной рецессии
мировой экономики
1. Высвобождение рабочей
силы на предприятиях с
экспортной ориентацией
1. Улучшение системы мониторинга
и прогнозирования  ситуации на
рынке труда
2. Меры по предотвращению
высвобождения рабочей силы
вследствие реструктуризации,
сокращения объемов производства
и банкротства
3. Заключение двусторонних и
многосторонних соглашений в
области трудовой миграции
Внутренние риски
Стратегическое направление 1. Содействие росту  трудовых ресурсов
1. Ухудшение положения
семей с детьми
вследствие ухудшения
макроэкономической
ситуации
Увеличение доли семей с
детьми, имеющих доходы ниже
установленного прожиточного
минимума и, как следствие,
снижение рождаемости в
стране.
1. Поэтапоное повышение пособий
семей с детьми.
2. Усиленние адресности оказания
социальной помощи семьям с
детьми
Стратегическое направление 2. Содействие продуктивной занятости
1. Снижение спроса на
рабочую силу и
изменение структуры
занятости вследствие
экономической рецессии.
Рост безработицы
Высвобождение рабочей силы
вследствие реструктуризации,
банкротства и приостановки
предприятий
Дисбаланс спроса и
предложения на региональных
рынках труда
Меры по сохранению рабочих мест
и содействию занятости
2. Нарушения порядка
привлечения иностранной
рабочей силы.
Нелегальная трудовая
миграция
Рост конкуренции на рынке
труда. Нарушение интересов
казахстанских граждан и прав
трудовых мигрантов.
Мониторинг трудовой миграции и
выработка предложений по
совершенствованию
законодательной базы в вопросах
привлечения ИРС
Стратегическое направление 3. Обеспечение реализации трудовых прав граждан
1. Нарушения трудовых прав работников
Задолженность по заработной
плате, несоблюдение режима
труда и отдыха,
дискриминация при приеме на
работу, в оплате труда и
т.д.
Охват средних и крупных
предприятий системой
коллективно-договорных
отношений.
Усиление контроля ГИТ
2. Нарушения в области
безопасности и охраны
труда, в том числе с
использованием
устаревшего
оборудования, техники
и технологий
Возникновение
профессионального риска
потери трудоспособности
(несчастные случаи на
производстве,
профзаболевания).
Рост производственного
травматизма и
профессиональных
заболеваний
Внедрение системы управления
рисками по обеспечению
безопасных условий труда и
международных стандартов охраны
и безопасности труда
Стратегическое направление 4. Содействие повышению благосостояния населения

6-бөлім. Қатерлерді басқару
Ықтимал қатерлердiң атауы
Қатерлердi басқару шараларын қабылдамаған жағдайда болуы мүмкiн салдарлар
Қатерлердi басқару жөнiндегi iс-шаралар
1
2
3
Әлеуметтiк-еңбек саласындағы сыртқы қатерлер
1. Әлемдiк экономиканың ұзақ мерзiмдi құлдырауы салдарынан экономикалық конъюнктураның нашарлауы
1. Экспорттық бағдардағы кәсiпорындарда жұмыс күшiнiң босатылуы
1. Еңбек нарығындағы жағдайға мониторинг жүргiзу және болжау жүйесiн жақсарту.
2. Қайта құрылымдау, өндiрiс көлемiн қысқарту және банкроттық салдарынан жұмыс күшiнiң босатылуының алдын алу шаралары.
3. Еңбек көшi-қоны саласында көпжақты және екiжақты келiсiмдер жасау
Ішкі ресурстар
1-стратегиялық бағыт. Еңбек ресурстарының өсуіне жәрдемдесу
1. Макроэкономикалық ахуалдың нашарлауы салдарынан балалы отбасылардың жағдайының төмендеуі
Елімізде бала туудың төмендеуінің салдарынан табысы белгiленген ең төмен күнкөрiс шегiнен төмен балалы отбасылар үлесiнiң артуы
1. Балалы отбасылардың жәрдемақыларын кезең-кезеңмен арттыру
2. Балалы отбасыларға әлеуметтік көмек көрсетудің атаулығын күшейту
2-стратегиялық бағыт. Нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу
1. Экономиканың құлдырауы салдарынан жұмыс күшіне сұраныстың төмендеуі және жұмыспен қамту құрылымының өзгеруi
Жұмыссыздықтың өсуi
Кәсiпорындарды қайта құрылымдау, банкроттық және тоқтата тұру салдарынан жұмыс күшiнiң босатылуы
Өңiрлiк еңбек нарықтарындағы сұраныс пен ұсыныстың теңгерiмсiздiгi
Жұмыс орындарын сақтау және жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөнiндегi шаралар
2. Шетелдiк жұмыс күшiн тарту тәртiбiнің бұзылуы. Заңсыз еңбек көші-қоны
Еңбек нарығында бәсекеге қабiлеттiлiктiң артуы. Қазақстандық азаматтар мүддесiнiң және еңбекші көшіп-қонушылардың құқықтарының бұзылуы.
Еңбек көшi-қонына мониторинг жүргiзу және ШЖК тарту мәселелерiнде заңнамалық базаны жетiлдiру бойынша ұсыныстар әзiрлеу.
3-стратегиялық бағыт. Азаматтардың еңбек құқықтарының іске асырылуын қамтамасыз ету
1. Қызметкерлердiң еңбек құқықтарының бұзылуы
Жалақы бойынша берешек, еңбек және демалыс режимiн сақтау, жұмысқа қабылдау, еңбекақы төлеу кезiндегi кемсiтушiлiк және т.б.
Iрi және орта кәсiпорындарды ұжымдық шарттық қатынастар жүйесiмен қамту. МЕИ бақылауын күшейту
2. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы, оның iшiнде ескiрген жабдықтарды, техника мен технологияны пайдаланумен байланысты заң бұзушылықтар
Еңбек ету қабiлетiнен айрылу кәсiптiк қатерiнiң туындауы (өндiрiстегi жазатайым оқиғалар, кәсiптiк аурулар).
Өндiрiстiк жарақаттану мен кәсiптiк аурулардың көбеюi.
Қауiпсiз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету жөнiндегi басқару жүйесiн және еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау халықаралық стандарттарын енгiзу
4-стратегиялық бағыт. Халықтың әл-ауқатын арттыруға жәрдемдесу

1.  Несовершенство
стандартов оплаты труда
и социального
обеспечения.
2. Недостаточный охват
населения НПС и
системой обязательного
социального
страхования.
Низкий уровень пенсионного и
социального обеспечения.
Неадекватность пенсионного и
социального обеспечения.
Стимулирование участия населения
в накопительной пенсионной
системе и системе социального
страхования.
3. Высокий уровень
инфляции
Снижение:
- покупательной способности
пенсионных и социальных
выплат;
- уровня пенсионных
накоплений в НПФ и активов
ГФСС
Поэтапное повышение размеров
пенсий и государственных
социальных пособий
4. Несовершенство
минимальных социальных
стандартов
Рост бедности.
Развитие иждивенчества.
Поэтапное повышение минимальных
социальных стандартов
5. Неэффективность мер
социальной помощи и
поддержки
Возникновение социальной
напряженности
Усиление адресности социальной
помощи
Стратегическое направление 5. Формирование эффективной системы социальной
поддержки уязвимых категорий населения
1. Неразвитость
альтернативных форм
оказания специальных
социальных услуг
Отсутствие доступа к
специальным социальным
услугам
Развитие альтернативных форм
оказания специальных социальных
услуг и расширение сети
социальных служб
7. Бюджетные программы
Бюджетные программы
Бюджетная
программа
001 «Формирование государственной политики в области труда,
занятости, социальной защиты населения»
Описание
Содержание аппарата Министерства и его территориальных органов;
обеспечение соблюдения конституционных гарантий в социально-трудовой
сфере; реализация единой социальной политики; осуществление управления
трудовой миграцией; государственный надзор за соблюдением трудового и
социального законодательства; контроль качества оказания специальных
социальных услуг; разработка и реализация целевых и международных
программ в социально-трудовой сфере; создание единого информационного
обеспечения в социально-трудовой сфере; проведение актуальных
исследований в области труда, занятости, социальной защиты населения
Вид
бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
осуществление государственных функций,
полномочий и оказание вытекающих из них
государственных услуг
в зависимости от способа
реализации
Индивидуальная
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей
бюджетной программы
ед.
изм.
отчетный
период
плановый период
2014 год
2015 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Разработка
стратегических
документов (законы, гос.
программы) в области
труда, занятости,
социальной защиты
населения
шт.
4
3
1
3
1
1
Количество разработанных
и внедренных иных
нормативно-правовых
актов
ед.
59
41
25
7
3
3
Количество
пересмотренных выпусков
ЕТКС, КС и
квалификационных
характеристик должностей
служащих
ед.
44
24
7
6
6
5
Проведение конкурса по
социальной
ответственности бизнеса
«Парыз»
ед.
1
1
1
1
1
1
Доля предприятий
охваченных системой
коллективно-договорных
отношений (среди крупных
и средних предприятий)
%

1. Еңбекақы және әлеуметтік қамсыздандыру стандарттарының жетілдірілмеуі.
2. Халықты жинақтаушы зейнетақы жүйесiмен және әлеуметтiк қамсыздандырумен аз қамту.
Зейнетақының және әлеуметтiк қамсыздандыру деңгейiнiң төмендiгi.
Зейнетақымен және әлеуметтiк қамсыздандырудың барабар болмауы.
Халықтың жинақтаушы зейнетақы жүйесiне және әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысуын ынталандыру.
2. Жоғары инфляция
Мыналардың:
- зейнетақының және әлеуметтiк төлемдердiң сатып алу қабiлетiнiң
- ЖЗҚ зейнетақы жинақтары мен МӘСҚ активтерi деңгейiнiң төмендеуi
Зейнетақылар мен мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылардың мөлшерiн кезең-кезеңмен арттыру
4. Ең төмен әлеуметтік стандарттардың жетілдірілмеуі
Кедейліктің көбеюі. Масылдықтың дамуы.
Ең төмен әлеуметтік стандарттарын кезең-кезеңмен арттыру
5. Әлеуметтік көмек пен қолдау шараларының тиімсіздігі
Әлеуметтік шиеленістің туындауы.
Әлеуметтік көмектің атаулығын күшейту
5-стратегиялық бағыт. Халықтың әлеуметтік тұрғыдан осал топтарын әлеуметтік қолдаудың тиімді жүйесін қалыптастыру
1. Арнаулы әлеуметтiк қызмет көрсетудiң балама нысандарының дамымауы
Арнаулы әлеуметтiк қызметтерге қолжетiмдiлiктiң болмауы
Арнаулы әлеуметтiк қызмет көрсетудiң балама нысандарын дамыту және әлеуметтiк қызметтер желiсiн кеңейту
7. Бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарлама
001 "Еңбек, халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру"
сипаттамасы
Министрлік аппаратының және оның аумақтық органдарын ұстау; әлеуметтік-еңбек саласындағы конституциялық кепілдіктердің сақталуын қамтамасыз ету; бірыңғай әлеуметтік саясатты іске асыру, еңбек көші-қонын басқаруды жүзеге асыру; еңбек және әлеуметтік заңнаманың сақталуын мемлекеттік қадағалау; әлеуметтік қызмет көрсету сапасын бақылау; әлеуметтік еңбек саласында нысаналы және халықаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру; бірыңғай ақпараттық қамтамасыз етуді құру; еңбек, халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау және көші-қон саласында өзекті зерттеулер жүргізу
бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияны, құзыретті жүзеге асыру және одан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиженің көрсеткіштері
Әзірленген стратегиялық құжаттардың (заңдар, мемлекеттік бағдарламалар) саны
дана
4
3
1
3
1
1
Әзірленген нормативтік-құқықтық актілердің саны
бірлік
59
41
25
7
3
3
Қайта қаралған қызметшілердің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының, Біліктілік анықтамалығының және біліктілік сипаттамасының саны
бірлік
44
24
7
6
6
5
Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі "Парыз" конкурсын өткізу
бірлік
1
1
1
1
1
1
Ұжымдық-шарттық қатынастар жүйесімен қамтылған кәсіпорындардың үлесі (ірі және орта кәсіпорындар арасында)
%

23 883
38 332
объем бюджетных расходов
тыс. тенге
2 124 588
2 635 608
2 788 929
3 152 337
3 096 313
3 170 210
Бюджетная
программа
002 «Социальное обеспечение отдельных категорий граждан»
Описание
Выплата:
солидарных пенсий;
базовых пенсионных выплат;
надбавок к пенсиям граждан пострадавших вследствие ядерных испытаний на
Семипалатинском испытательном ядерном полигоне;
обязательств по государственной гарантии сохранности обязательных
пенсионных взносов в накопительных пенсионных фондах;
государственного базового пособия по инвалидности;
государственного базового пособия по случаю потери кормильца;
государственного базового пособия по возрасту;
пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов ВОВ;
пособия на погребение получателей государственных базовых пособий и
государственных специальных пособий;
государственных специальных пособий
Вид
бюджетной
программы
в зависимости от содержания
предоставление трансфертов и бюджетных
субсидий
в зависимости от способа
реализации
Индивидуальная
текущая/развитие
Текущая
Наименование
показателей бюджетной
программы
ед.
изм.
отчетный период
плановый период
2014 год
2015 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Среднегодовая
численность
получателей:
чел.

23 883
38 332
бюджеттік шығындардың көлемі
мың тг.
2 124 588
2 635 608
2 788 929
3 152 337
3 096 313
3 170 210
Бюджеттік бағдарлама
002 "Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік қамсыздандыру"
сипаттамасы
- ынтымақты зейнетақыларды;
- базалық зейнетақы төлемдерін;
- Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтардың зейнетақыларына үстеме ақыларды;
- жинақтаушы зейнетақы қорларындағы міндетті зейнетақы жарналарын сақтаудың мемлекеттік кепілдемесі жөніндегі міндеттемесін төлеу;
- мүгедектігі бойынша берілетін мемлекеттік базалық жәрдемақы;
- асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік базалық жәрдемақы;
- жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық жәрдемақы;
- зейнеткерлерді, ҰОС қатысушылары мен мүгедектерін жерлеуге берілетін жәрдемақыларды;
- мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы және мемлекеттік арнайы жәрдемақы алушыларды жерлеуге берілетін жәрдемақыларды;
- мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды төлеу
бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
трансферттер мен бюджеттік субсидия беру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
бюджеттік бағдарлама көрсеткішінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиженің көрсеткіштер
Алушылардың орташа жылдық саны:
адам

057
Целевые текущие трансферты
областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и
Алматы на выплату
единовременной материальной
помощи участникам и
инвалидам Великой
Отечественной войны, а
также лицам, приравненным к
ним; военнослужащим, в том
числе уволенным в запас
(отставку), проходившим
военную службу в период с
22 июня 1941 года по 3
сентября 1945 года в
воинских частях,
учреждениях, в
военно-учебных заведениях,
не входивших в состав
действующей армии,
награжденным медалью «За
Победу над Германией в
Великой Отечественной войне
1941-1945 гг.» или медалью
«За победу над Японией»,
лицам, проработавшим
(прослужившим) не менее
шести месяцев в тылу в годы
Великой Отечественной
войны, к 65-летию Победы в
Великой Отечественной Войне
тыс.
тенге
0

057
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 65 жылдығына орай Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне, сондай-ақ оларға теңестірілген адамдарға; 1941 жылғы 22 маусым - 1945 жылғы 3 қыркүйек аралығындағы кезеңде майдандағы армия құрамына кірмеген әскери бөлімдерде, мекемелерде, әскери-оқу орындарында әскери қызмет өткерген, "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысында Германияны жеңгенi үшiн" медалімен немесе "Жапонияны жеңгені үшін" медалімен марапатталған әскери қызметшілерге, оның ішінде запасқа (отставкаға) шыққандарға, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылда кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) адамдарға біржолғы материалдық көмек төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
мың теңге
0