О программно-целевом финансировании вне конкурсных процедур на 2012 - 2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2012 года № 318
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить, что программно-целевое финансирование вне конкурсных процедур на 2012 - 2014 годы из республиканского бюджета осуществляется по научно-техническим программам согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Министерству образования и науки Республики Казахстан принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 марта 2012 года № 318
Научно-технические программы, программно-целевое финансирование
которых осуществляется из республиканского бюджета вне
конкурсных процедур
Сноска. Приложение в редакции постановления Правительства РК от 06.04.2012 № 420; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.12.2012 № 1757 .
1. Министерство образования и науки Республики Казахстан:
1) разработка научно-технических основ плазменной технологии воспламенения твердых топлив и ее численное и экспериментальное исследование в лабораторных и промышленных условиях;
2) научное обоснование восполнения запасов полезных ископаемых для индустриального развития Республики Казахстан;
3) разработка технологий синтеза новых материалов, каталитической переработки нефти, нефтепродуктов и углеводородсодержащих газов;
4) разработка технологий получения и применение нанокомпозитных материалов с участием наночастиц металлов и углеродных нанотрубок на основе угольного, органического и полимерного сырья;
5) разработка новой высокоэффективной экологически чистой технологии получения металлической сурьмы и ее соединений из отходов и полупродуктов цветной металлургии;
6) разработка Байер-гидрогранатовой технологии переработки железистых бокситов;
7) создание производства кабельной продукции с повышенной огнестойкостью;
8) получение сверхпрочных ситаллов специального назначения, изучение их структуры и свойств;
9) создание производства отечественных огнезащитных покрытий мирового уровня для металлических и деревянных конструкций;
10) новый силикатный закрепитель ipkon: интернационализация и экспортопродвижение;
11) метан Караганды;
12) подземные воды Казахстана;
13) создание информационно-технологической базы микроэлектроники и робототехники в Республике Казахстан;

Конкурстан тыс рәсімдерді 2012 - 2014 жылдарға бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 наурыздағы № 318 Қаулысы
«Ғылым туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 18 ақпандағы Заңының 27-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес конкурстан тыс рәсімдерді республикалық бюджеттен 2012 - 2014 жылдарға бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру ғылыми-техникалық бағдарламалар бойынша жүзеге асырылады деп белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 12 наурыздағы
№ 318 қаулысына
қосымша
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландырылуы конкурстан тыс рәсімдер
арқылы республикалық бюджеттен жүзеге асырылатын
ғылыми-техникалық бағдарламалар
Ескерту. Бағдарламалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.04.06 № 420, өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.29 N 1757 Қаулыларымен.
1. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі:
1) қатты отынды тұтандырудың плазмалық технологиясының ғылыми-техникалық негізін әзірлеу және оны зертханада және өнеркәсіптік жағдайда сандық және эксперименталдық зерттеу;
2) Қазақстан Республикасының индустриялық дамуын пайдалы қазбалар қорымен толтырудың ғылыми негіздемесі;
3) жаңа материалдар синтезі, мұнай, мұнай өнімдерін және құрамында көміртекті газдар бар каталитикалық қайта өңдеу, технологияларын әзірлеу;
4) көмір, органикалық және полимерлік шикізат негізінде металдардың нанобөлшектерін және кеміртекті нанотүтіктерді қатыстыра отырып, жасалатын нанокомпозитгік материалдарды алу мен қолдану технологияларын әзірдеу;
5) түсті металлургияның қалдықтарынан және жартылай өнімдерінен металл сурьма мен оның қоспаларын алудың тиімділігі жоғары экологиялық таза жаңа технологиясын әзірлеу;
6) темір бокситтерін қайта өңдеудің Байер-гидрогранат технологиясын әзірлеу;
7) отқа төзімділігі жоғары кәбіл өнімдері өндірісін құру;
8) арнайы мақсаттағы аса берік ситталдар алу, олардың құрылысы мен қасиеттерін зерттеу;
9) металл және ағаш конструкциялар үшін оттан сақтайтын әлемдік
деңгейдегі отандық төсемдер өндірісін құру;
10) Ipkon жаңа силикатты бекіткіші: интернационализация және
экспорттық жылжыту;
11) Қарағанды метаны;
12) Қазақстанның жерасты сулары;
13) Қазақстан Республикасында микроэлектроника мен роботты техниканың ақпаратты-технологиялық базасын құру;

14) разработка научно-методических основ создания высокопроизводительных систем имитационного моделирования с использованием CUDA-технологии;
15) опытно-конструкторская разработка роботов и робототехнических систем специального назначения;
16) разработка технологии создания суперкомпьютерного гибридного кластера с применением GPU-процессоров;
17) биоремедиация нарушенных экосистем при добыче нефти в Кызылординской области;
18) применение биотехнологических приемов воспроизводства плодородия засоленных почв Приаралья;
19) разработка технологии и организация опытно-промышленного производства микробных препаратов для сельского хозяйства и охраны окружающей среды;
20) бруцеллез крупного рогатого скота: мониторинг эпизоотологической ситуации, разработка средств диагностики и профилактики;
21) эпизоотологический мониторинг циркуляции инфекционных болезней в популяции сайгаков, обитающих на территории Республики Казахстан, и разработка методов профилактики;
22) создание генетических паспортов для отдельных групп населения Казахстана на основе использования ДНК-технологии;
23) создание, сохранение, учет и использование микробиологических ресурсов в Республике Казахстан;
24) биотехнологии создания лекарственных препаратов, биологических активных добавок и специализированных продуктов питания и других материалов на основе культурных, интродуцированных и дикорастущих видов растений флоры Казахстана;
25) разработка научных основ сохранения ex situ животных родов Ovis и Capra;
26) физиологические механизмы регуляции деятельности соматических и висцеральных систем организма человека и животных;
27) географические основы обеспечения водной безопасности Республики Казахстан;
28) географические основы обеспечения безопасности природопользования горных и равнинных территорий Республики Казахстан;
29) исследование закономерностей проявления сильных и разрушительных землетрясений природного и техногенного характера с целью прогноза и снижения ущерба от них в Республике Казахстан;
30) разработка отечественных геномно-протеомных и клеточных технологий для нужд медицины, сельского хозяйства и охраны окружающей среды Казахстана;
31) разработка карты сейсмического микрорайонирования территории г. Алматы на новой методической основе;
32) междисциплинарная программа "Ғылыми қазына";
33) тюркский геополитический феномен: Истоки, преемственность.
2. Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан:
1) развитие атомной энергетики в Республике Казахстан;
2) научно-техническая поддержка создания и эксплуатации Казахстанского термоядерного материаловедческого реактора Токамак;

14) CUDA-технологияны пайдалана отырып, имитациялық модельдеудің жоғары өндірістік жүйесін құрудың ғылыми-әдістемелік негіздерін әзірлеу;
15) арнайы мақсаттағы роботтар мен роботты технологиялық жүйелердің тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелері;
16) GPU-процессорларды қолдану арқылы суперкомпьютерлі гибридті кластер құрудың технологиясын әзірлеу;
17) Қызылорда облысында мұнай өндіру кезінде бүлінген экожүйені биоремедиациялау;
18) Арал маңының тұзды топырағының құнарлылығын қалпына
келтірудің биотехнологиялық тәсілдерін қолдану;
19) ауыл шаруашылығы және қоршаған ортаны қорғау үшін микробтық препараттарды тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру технологиясын әзірлеу және ұйымдастыру;
20) ірі қара малдың бруцеллезі: эпизоотологиялық жағдайдың мониторингі, диагностика мен алдын алу құралдарын әзірлеу;
21) Қазақстан Республикасының аумағында мекендейтін киіктердің популяциясында жұқпалы аурулар циркуляциясының эпизоотологиялық мониторингі және алдын алу әдістерін әзірлеу;
22) ДНК-технологияларын қолдану негізінде Қазақстан тұрғындарының жекелеген топтары үшін генетикалық паспорттар жасау;
23) Қазақстан Республикасында микробиологиялық ресурстарды құру, сақтау, есепке алу және қолдану;
24) Қазақстан флорасының мәдени, интродукцияланған және жабайы есетін есімдіктері негізінде дәрілік препараттар, биологиялық белсенді қоспалар мен арнайы тағам өнімдерін және басқа материалдар жасаудың биотехнологиясы;
25) Ovis және Сарrа жануарлар тегінің ex situ сақтауының ғылыми негіздерін әзірлеу;
26) адам мен жануар ағзасының соматикалық және висцералдық жүйелерін реттеудің физиологиялық тетіктері;
27) Қазақстан Республикасының су қауіпсіздігін қамтамасыз етудің географиялық негіздері;
28) Қазақстан Республикасының таулы және жазық аумақтарының табиғатын пайдаланудың қауіпсіздігін қамтамасыз етудің географиялық негіздері;
29) Қазақстан Республикасында болжау және шығынды азайту мақсатында табиғи және техногендік сипаттағы күшті және қиратушы жер сілкіністері көріністерінің заңдылықтарын зерттеу;
30) Қазақстан медицинасының, ауыл шаруашылығының және қоршаған ортасының мұқтаждығы үшін отандық геномдық-протеомдық және жасушалық технологиялар әзірлеу;
31) жаңа әдістемелік негізде Алматы қаласының аумағын сейсмикалық микроаудандастыру картасын әзірлеу;
32) «Ғылыми қазына» пәнаралық бағдарламасы;
33) түркілік геосаяси феномен: Қайнар көзі, сабақтастығы.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі:
1) Қазақстан Республикасында атом энергетикасын дамыту;
2) Қазақстандық Тоқамақ термоядролық материалтану реакторын құру мен пайдалануды ғылыми-техникалық қолдау;

3) развитие комплексных научных исследований в области физики, химии, биологии и передовых технологий на базе ускорителя тяжелых ионов ДЦ-60;
4) научно-техническое обеспечение развития горно-металлургической отрасли;
5) разработка новых противоинфекционных препаратов.
3. Министерство здравоохранения Республики Казахстан:
прикладные научные исследования в области здравоохранения:
1) инновационные технологии в диагностике и лечении прогрессирующих респираторных заболеваний;
2) разработка концептуальных подходов к профилактике предотвратимых потерь общества от хронических неинфекционных заболеваний;
3) разработка комплексной программы в сфере охраны здоровья и обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проживающего на сельских территориях;
4) повышение эффективности мониторинга карантинных и зоонозных инфекций как основа обеспечения биологической безопасности населения;
5) разработка модели инновационной технологии развития медицинских организаций, обслуживающих сельское население Республики Казахстан;
6) разработка и внедрение новых технологий качественной диагностики и лечения резистентных форм туберкулеза;
7) разработка научно-обоснованных мультимодальных технологий лечения злокачественных новообразований;
8) разработка научно-обоснованных технологий минимизации экологического риска предотвращения неблагоприятного эффекта для здоровья населения;
9) снижение уровня социально-значимых заболеваний, травм и их последствий на основе разработки и совершенствования органосохраняющих и органовосстанавливающих лечебно-диагностических технологий в хирургии;
10) новая системная терапия злокачественных опухолей различного происхождения и локализаций: создание новой парадигмы.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.08.2012 № 1070.
4. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан:
прикладные научные исследования в области охраны труда:
1) изучение и разработка научно-методических основ управления охраной труда по обеспечению технически достижимого, экономически и социально оправданного минимально допустимого профессионального риска;
2) системная оценка комплекса взаимосвязанных социально-экономических и организационно-технических мероприятий по управлению охраной труда, направленных на обеспечение безопасных и здоровых условий для эффективного и качественного труда.
5. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан:
прикладные научные исследования в области агропромышленного комплекса.
6. Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан:
научные исследования в области чрезвычайных ситуаций:
проведение исследований и разработка системы научно-технического проектирования пожарной безопасности Республики Казахстан.

3) ДЦ-60 ауыр иондар үдеткіші базасында физика, химия, биология және озық технологиялар саласындағы кешенді ғылыми зерттеулерді дамыту;
4) тау-кен саласының дамуын ғылыми-техникалық қамтамасыз ету;
5) инфекцияға қарсы жаңа препараттар жасау.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі:
денсаулық сақтау саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер:
1) үдемелі респираторлы ауруларды диагностикалаудағы және емдеудегі инновациялық технологиялар;
2) созылмалы жұқпалы емес аурулардан келетін қоғамның алдын алуға болатын шығындары профилактикасының концептуалды тәсілдерін әзірлеу;
3) ауылдық аумақта тұратын халықтың денсаулығын қорғау және санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету саласында кешенді бағдарламалар әзірлеу;
4) халықтың биологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету негізі ретінде карантиндік және зооноздық инфекциялар мониторингінің тиімділігін арттыру;
5) Қазақстан Республикасының ауыл тұрғындарына қызмет көрсететін медициналық ұйымдарды дамытудың инновациялық технологияларын әзірлеу;
6) туберкулездің резистентті нысанын сапалы диагностикалаудың және емдеудің жаңа технологияларын әзірлеу және енгізу;
7) қатерлі ісіктерді емдеудің ғылыми-негізделген мультимодальдық технологияларын әзірлеу;
8) халық денсаулығына қолайсыз әсерді болдырмау үшін экологиялық тәуекелді азайтудың ғылыми-негізделген технологияларын әзірлеу;
9) хирургияда мүшені сақтайтын және мүшені қалпына келтіретін емдеу-диагностикалық технологияларды әзірлеу және жетілдіру негізінде әлеуметтік-маңызды ауруларды, жарақаттарды және олардың салдарының деңгейін төмендету;
10) пайда болуы әр түрлі және әр жерде орналасқан қатерлі ісіктердің жаңа жүйелі терапиясы: жаңа парадигма құру.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.08.22 № 1070 Қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі:
еңбекті қорғау саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер:
1) техникалық жетілдірілген, экономикалық және әлеуметтік тұрғыдан дәлелденген кәсіби тәуекелдің ең төменгі деңгейін қамтамасыз ету бойынша еңбекті қорғауды басқарудың ғылыми-әдістемелік негіздерін зерттеу және әзірлеу;
2) тиімді және сапалы еңбек үшін қауіпсіз және дұрыс жағдайларды қамтамасыз етуге бағытталған еңбекті қорғауды басқару бойынша өзара байланысты әлеуметтік-экономикалық және ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар кешенін жүйелік бағалау.
5. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі:
агроөнеркәсіп кешені саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер.
6. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі:
төтенше жағдайлар саласындағы ғылыми зерттеулер: Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігіне зерттеулер жүргізу және ғылыми-техникалық жобалау жүйесін әзірлеу.

7. Национальное космическое агентство Республики Казахстан:
прикладные научные исследования в области космической деятельности.
8. Агентство Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства:
1) прикладные научные исследования в области строительства;
2) прикладные научные исследования в области жилищно-коммунального хозяйства.
9. Агентство по делам государственной службы:
проведение научных исследований и разработка научно-прикладных методик в области государственной службы.
10. Министерство культуры и информации Республики Казахстан:
прикладные научные исследования в области культуры.
Сноска. Приложение дополнено пунктом 10 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.10.2012 № 1259.
11. Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан:
проведение научного исследования по комплексному решению вопроса повышения объема (уровня) и качества воды озер Щучинско-Боровской курортной зоны;
проведение научного исследования по переходу Республики Казахстан к «зеленой» экономике.
Сноска. Приложение дополнено пунктом 11 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.12.2012 № 1595.

7. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі:
ғарыш қызметі саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер.
8. Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы істері агенттігі:
1) құрылыс саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер;
2) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер.
9. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі:
мемлекеттік қызмет саласында ғылыми зерттеулер жүргізу және ғылыми-қолданбалы әдістемелер әзірлеу.
10. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі:
мәдениет саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер.
Ескерту. 10-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.10.08 № 1259 Қаулысымен.
11. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі:
Щучье-Бурабай курорттық аймағындағы көлдердің су көлемі (деңгейі) мен сапасын арттыру мәселесін кешенді шешу жөніндегі ғылыми зерттеулер жүргізу.
Қазақстан Республикасының «жасыл» экономикаға көшуі бойынша ғылыми зерттеулер жүргізу.
Ескерту. Қосымша 11-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.12.14 N 1595, өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.29 N 1757 Қаулыларымен.