О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 52 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" на 2011 - 2020 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 364. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2020 года № 33
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.02.2020 № 33.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 52 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" на 2011 - 2020 годы" следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2011 года № 1236 "Об утверждении Правил разработки, утверждения стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Стратегии развития акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" на 2011 - 2020 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе 1 "Анализ текущего состояния":
в подразделе "Анализ текущего состояния агропромышленного комплекса Казахстана":
в части восемнадцатой слова ", кредитов - 15,7 млрд. тенге" исключить;
дополнить подразделом следующего содержания:
"Анализ инновационного развития агропромышленного комплекса.
В настоящее время аграрный сектор Казахстана характеризуется низкой производительностью труда, обусловленной невысокой урожайностью сельскохозяйственных культур и продуктивностью сельскохозяйственных животных, использованием устаревших технологий, выпуском продукции с низкой добавленной стоимостью, слабой инновационной активностью субъектов отрасли.
Анализ мировой практики успешного ведения сельского хозяйства показывает, что улучшение результатов сельскохозяйственного производства достигается за счет внедрения инноваций. При этом, задачи инновационного развития решаются за счет генерирования инноваций на собственной исследовательской базе (США, Франция, Германия), за счет трансферта и адаптации зарубежных технологий (Аргентина, Австралия, Китай) либо путем комбинирования предыдущих двух подходов, то есть трансферта технологий с одновременным развитием собственной научной базы (Бразилия, Канада, Южная Корея, Япония).
С учетом мирового опыта, окружающих условий и имеющихся ресурсов в Казахстане в качестве оптимального подхода к развитию инноваций в сельском хозяйстве определено сочетание трансферта зарубежных технологий с собственными научными исследованиями.

"ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының 2011 - 2020 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 52 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 364 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 4 ақпандағы № 33 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 04.02.2020 № 33 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының 2011 – 2020 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 52 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ оларды іске асырудың мониторингі мен оны бағалау қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 қазандағы № 1236 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
көрсетілген қаулымен бекітілген "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының 2011 – 2020 жылдарға арналған даму стратегиясында:
"Ағымдағы жағдайды талдау" деген 1-бөлімде:
"Қазақстанның агроөнеркәсіптік кешенінің ағымдағы жағдайы" деген кіші бөлімде:
он сегізінші абзацтағы ", кредит - 15,7 млрд. теңге" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы кіші бөліммен толықтырылсын:
"Агроөнеркәсіптік кешеннің инновациялық дамуын талдау
Қазіргі уақытта Қазақстанның аграрлық секторы ауыл шаруашылығы дақылдарының шығымдылығы мен ауыл шаруашылығы малдары өнімділігінің төмен болуымен, ескірген технологияларды пайдаланумен, қосылған құны төмен өнім шығарумен, сала субъектілерінің инновациялық белсенділігінің әлсіздігімен негізділген еңбек өнімділігінің төмендігімен сипатталады.
Ауыл шаруашылығын табысты жүргізудің әлемдік тәжірибесін талдау ауыл шаруашылығы өндірісінің нәтижелерін жақсартуға инновацияларды енгізу есебінен қол жеткізілетінін көрсетеді. Бұл ретте инновациялық даму міндеттері инновацияларды меншікті зерттеу базасына шоғырландыру есебінен (АҚШ, Франция, Германия), шетелдік технологиялардың трансферті және бейімдеу есебінен (Аргентина, Австралия, Қытай) не алдыңғы екі тәсілді құрамдастыру, яғни меншікті ғылыми базаны (Бразилия, Канада, Оңтүстік Корея, Жапония) бір мезгілде дамыта отырып, технологиялардың трансферті жолымен шешіледі.
Әлемдік тәжірибені, айналадағы жағдайларды және қолдағы ресурстарды ескере отырып, Қазақстанда ауыл шаруашылығында инновацияларды дамытудың оңтайлы тәсілі ретінде шетелдік технологиялардың трансфертін меншікті ғылыми зерттеулермен үйлестіру айқындалған.

В 2007 году активы государства в области аграрной науки и инноваций были объединены в единую компанию - акционерное общество "КазАгроИнновация" со 100 % участием государства в уставном капитале (далее - АО "КазАгроИнновация"). В настоящее время АО "КазАгроИнновация" имеет статус специализированной организации по научной поддержке развития АПК и института инновационного развития и осуществляет реализацию инновационной политики в области сельского хозяйства.
Участие акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" в реализации инновационной политики в области сельского хозяйства будет осуществляться через преимущественное финансирование инвестиционных проектов инновационного характера, а также внедрение и развитие инноваций в деятельности акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" и дочерних акционерных обществ.";
в подразделе "Правовые факторы":
часть первую дополнить словами "и Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе";
в подпункте 5) после слов "кооперации" дополнить словами "в Республике Казахстан";
в разделе "3. Стратегические направления деятельности, цели, задачи, ключевые показатели деятельности, ожидаемые результаты":
в Стратегическом направлении 1 "Стимулирование роста производительности труда в АПК через индустриализацию и диверсификацию":
в Цели 1:
заголовок после слова "высокотехнологичных" дополнить словом "(инновационных)";
в Задачах:
в подпунктах 2), 4) и 5) после слова "высокотехнологичных" дополнить словом "(инновационных)";
подпункт 2) в Ключевых показателях деятельности изложить в следующей редакции:
"2) доля инновационных проектов в общем объеме реализуемых холдингом крупных инвестиционных проектов, %;";
Ожидаемые результаты:
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Доля инновационных проектов в общем объеме реализуемых холдингом крупных инвестиционных проектов к 2015 году составит 29 %, к 2020 году 35 %.";
в Стратегическом направлении 2 "Участие в обеспечении продовольственной безопасности страны посредством развития и регулирования внутреннего продовольственного рынка":
в Цели 1:
подпункт 2) в Ключевых показателях деятельности исключить;
в Стратегическом направлении 3 "Содействие развитию и реализации экспортного потенциала АПК":
в Цели 1:
в Задачах:
подпункт "3) проведение выставочно-ярмарочных мероприятий, бизнес-форумов, конференций на территории страны и за рубежом" изложить в следующей редакции:
"4) проведение выставочно-ярмарочных мероприятий, бизнес-форумов, конференций на территории страны и за рубежом;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

2007 жылы мемлекеттің аграрлық ғылым және инновация саласындағы активтері біртұтас компанияға – жарғылық капиталына мемлекет 100 % қатысатын "ҚазАгроИнновация" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – "ҚазАгроИнновация" АҚ) біріктірілген болатын. Қазіргі уақытта "ҚазАгроИнновация" АҚ-ның АӨК дамытуды ғылыми қолдау жөніндегі мамандандырылған ұйым және инновациялық даму институты мәртебесі бар әрі ауыл шаруашылығы саласындағы инновациялық саясатты іске асыруды жүзеге асырады.
Ауыл шаруашылығы саласында инновациялық саясатты іске асыруға "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының қатысуы инновациялық сипаттағы инвестициялық жобаларды басымдықпен қаржыландыру, сондай-ақ "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының және еншілес акционерлік қоғамдардың қызметінде инновацияларды енгізу және дамыту арқылы жүзеге асырылатын болады.";
"Құқықтық факторлар" деген кіші бөлімде:
бірінші бөлік "Заңын" деген сөзден кейін "және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңын" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшаның мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылсын;
"3. Қызметінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері, қызметінің басты көрсеткіштері, күтілетін нәтижелер" деген бөлімде:
"Индустрияландыру және әртараптандыру арқылы АӨК еңбек өнімділігінің артуын ынталандыру" деген 1-стратегиялық бағытта:
1-мақсатта:
тақырыбы "Жоғары технологиялық" деген сөздерден кейін "(инновациялық)" деген сөзбен толықтырылсын;
Міндеттерінде:
2), 4) және 5) тармақшалар "жоғары технологиялық" деген сөздерден кейін "(инновациялық)" деген сөзбен толықтырылсын;
Қызметінің түйінді көрсеткіштеріндегі 2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) холдинг іске асыратын ірі инвестициялық жобалардың жалпы көлеміндегі инновациялық жобалардың үлесі, %;";
Күтілетін нәтижелер:
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Холдинг іске асыратын ірі инвестициялық жобалардың жалпы көлеміндегі инновациялық жобалардың үлесі 2015 жылға қарай 29%-ды, 2020 жылғы қарай 35 %-ды құрайды.";
"Ішкі азық-түлік нарығын дамыту және реттеу арқылы елдің азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысу" деген 2-стратегиялық бағытта:
1-мақсатта:
Қызметінің түйінді көрсеткіштеріндегі 2) тармақша алынып тасталсын;
"АӨК экспорттық әлеуетін дамытуға және іске асыруға көмек көрсету" деген 3-стратегиялық бағытта:
1-мақсатта:
Міндеттерінде:
"4) мемлекет аумағында және шет елдерде көрме-жәрмеңке іс-шараларын, бизнес-форумдар, конференциялар өткізу." деген тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ел аумағында және шет елдерде көрме-жәрмеңке іс-шараларын, бизнес-форумдар, конференциялар өткізу;";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

"5) развитие интенсивного животноводства.";
Ожидаемые результаты:
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Развитие интенсивного животноводства позволит улучшить генетический потенциал популяции мясного скота и его продуктивных качеств, развить отрасль мясного животноводства на индустриальной основе, что создаст условия для доведения его экспортного потенциала до 60 тыс. тонн к 2016 году и до 180 тыс. тонн к 2020 году, увеличению занятости сельского населения, созданию порядка 20 тысяч рабочих мест, доведению численности поголовья мясного скота до 61 % от общего поголовья крупного рогатого скота, круглогодичному наполнению откормочных площадок к 2020 году 1,1 млн. бычками лучших мясных пород, достижению положительного мультипликативного эффекта для развития смежных подотраслей АПК (производство кормов, переработка молока, мяса, шкуры, производство, обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники).";
в Стратегическом направлении 4 "Повышение качества корпоративного управления и прозрачности деятельности холдинга":
в Цели 1:
в Задачах:
в подпункте 5) слово "нагрузки." заменить словом "нагрузки;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

"5) қарқынды мал шаруашылығын дамыту.";
Күтілетін нәтижелер:
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қарқынды мал шаруашылығын дамыту етті мал популяциясының генетикалық әлеуетін және оның өнімділік сапасын жақсартуға, индустриялық негіздегі етті мал шаруашылығы саласын дамытуға мүмкіндік береді, бұл оның экспорттық әлеуетін 2016 жылға қарай 60 мың тоннаға дейін және 2020 жылға қарай 180 мың тоннаға дейін жеткізуге, ауыл тұрғындарының жұмыспен қамтылуын арттыруға, шамамен 20 мың жұмыс орнын құруға, етті мал басының санын ірі қара мал басының жалпы санының 61 %-на дейін жеткізуге, 2020 жылға қарай бордақылау алаңдарын ең таңдаулы етті тұқымды 1,1 млн. тайыншамен жыл бойы толықтыруға, АӨК сабақтас кіші салаларын дамыту үшін (жемшөп өндірісі, сүтті, етті, теріні қайта өңдеу, ауыл шаруашылығы техникасының өндірісі, қызмет көрсету және жөндеу) мультипликативтік оң нәтижеге жетуге жағдай жасайды.";
"Корпоративтік басқару сапасын және холдинг қызметінің ашықтығын жоғарылату" деген 4-стратегиялық бағытта:
1-мақсатта:
Міндеттерінде:
5) тармақшадағы "басқару." деген сөз "басқару;" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

"6) внедрение и развитие инноваций в группе компаний холдинга.";
в Ключевых показателях деятельности:
в подпункте 2) слово "холдинга, %." заменить словом: "холдинга, %;"; дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) степень внедрения инноваций в деятельность группы компаний холдинга, %.";
Ожидаемые результаты:
дополнить частью десятой следующего содержания:
"Развитие и внедрение инноваций позволит существенно повысить скорость и качество принятия решений о поддержке развития АПК через автоматизацию бизнес-процессов и внедрение современных технологий и стандартов управления.";
в приложении 2:
в Стратегическом направлении 1 "Стимулирование роста производительности труда в АПК через индустриализацию и диверсификацию":
в Цели 1:
заголовок после слова "высокотехнологичных" дополнить словом "(инновационных)";
в таблице:
строку:
"
КПД 2. Количество
закупаемой
холдингом
сельхозтехники,
ед.

"6) холдинг компаниялар тобына инновацияларды енгізу және дамыту.";
Қызметінің түйінді көрсеткіштерінде:
2) тармақшадағы "төмендету, %." деген сөз "төмендету, %;" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) холдинг компаниялары тобының қызметіне инновациялар енгізу дәрежесі, %.";
Күтілетін нәтижелер:
мынадай мазмұндағы оныншы бөлікпен толықтырылсын:
"Инновацияларды дамыту және енгізу бизнес-процестерді автоматтандыру және қазіргі заманғы технологиялар мен басқару стандарттарын енгізу арқылы АӨК дамуын қолдау туралы шешім қабылдаудың жылдамдығы мен сапасын едәуір жоғарылатуға мүмкіндік береді.".
2-қосымшада:
"Индустрияландыру және әртараптандыру арқылы АӨК еңбек өнімділігінің артуын ынталандыру" деген 1-стратегиялық бағытта:
1-мақсатта:
тақырыбы "жоғары технологиялық" деген сөздерден кейін "(инновациялық)" деген сөзбен толықтырылсын;
кестеде:
мына:
"
ҚТК2.
Холдингпен сатып алынған ауыл шаруашылығы техникасының саны, бірл.