Об утверждении Правил утверждения инвестиционной программы (проекта) субъекта естественной монополии и ее корректировки
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2013 года № 394. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления» см. приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 194.
В соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 15-3 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения инвестиционной программы (проекта) субъекта естественной монополии и ее корректировки.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 394
Правила
утверждения инвестиционной программы (проекта)
субъекта естественной монополии и ее корректировки
1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения инвестиционной программы (проекта) субъекта естественной монополии и ее корректировки разработаны в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 15-3 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» (далее – Закон).
2. Инвестиционная программа (проект) субъекта естественной монополии (далее – субъект) разрабатывается с учетом приоритетов развития Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан.
Предусмотренные в утвержденной инвестиционной программе (проекте) объемы вложений в основные средства субъекта учитываются при расчетах прогноза предельного роста тарифов (цен, ставок сбора) на регулируемые услуги (товары, работы) на текущий период и среднесрочную или долгосрочную перспективу.
3. Инвестиционная программа (проект) субъекта подразделяется:
1) по срокам реализации – на краткосрочные (до 1 года включительно), среднесрочные (более 1 года до 5 лет включительно), долгосрочные (более 5 лет);

Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту және оны түзету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 394 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 194 бұйрығын қараңыз.
«Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 15-3-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту және оны түзету қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 394 қаулысымен
бекітілген
Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын
(жобасын) бекіту және оны түзету
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту және оны түзету қағидалары «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-3-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес әзірленді.
2. Табиғи монополия субъектісінің (бұдан әрі – субъект) инвестициялық бағдарламасы (жобасы) Қазақстан Республикасы дамуының басымдықтары мен Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін ескере отырып әзірленеді.
Бекітілген инвестициялық бағдарламада (жобада) көзделген субъектінің негізгі құралдарына салымдар көлемі реттелiп көрсетiлетiн қызметтер (тауарлар, жұмыстар) тарифтерінің (бағалардың, алымдар мөлшерлемесінің) шекті өсу болжамын ағымдағы кезеңге және орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді перспективаға есептеу кезінде ескеріледі.
3. Субъектінің инвестициялық бағдарламасы (жобасы):
1) іске асыру мерзімдері бойынша – қысқа мерзімді кезең (1 жылға дейінгі уақытты қоса алғанда), орташа мерзімді кезең (1 жылдан асатын 5 жылға дейінгі уақытты қоса алғанда), ұзақ мерзімді кезең (5 жылдан астам);

2) по статусу – на республиканские и местные;
3) по направленности действий – инвестиции на создание новых активов, расширение, восстановление, обновление, поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств субъекта на краткосрочный, среднесрочный или долгосрочный период с целью получения технико-экономического эффекта, включающая в себя один или несколько инвестиционных проектов.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) базовая тарифная смета – утвержденная уполномоченным органом в установленном порядке тарифная смета на год начала реализации инвестиционной программы (проекта) субъекта в соответствии с требованиями Особого порядка формирования затрат, утвержденного уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 15-1 Закона (далее – Особый порядок);
2) инвестиционная программа – программа вложения и возврата средств, направленных на создание новых активов, расширение, восстановление, обновление, поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств субъекта, субъекта регулируемого рынка на краткосрочный, среднесрочный или долгосрочный период с целью получения технико-экономического эффекта, включающая в себя один или несколько инвестиционных проектов;
3) инвестиционный проект – комплекс мероприятий, предусматривающий инвестиции в создание новых, расширение и обновление действующих производств;
4) прогнозируемая тарифная смета – тарифная смета, принятая и согласованная с уполномоченным органом на каждый год реализации инвестиционной программы (проекта);
5) тарифный доход – доход субъекта от оказания регулируемых услуг (товаров, работ) по утвержденным уполномоченным органом тарифам (ценам, ставкам сбора);
6) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
7) государственный орган – государственный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления, а для субъекта, являющегося коммунальным государственным предприятием, включенным в местный раздел Государственного регистра субъектов, местный исполнительный орган соответствующей области, города республиканского значения, столицы.
2. Порядок рассмотрения и утверждения
инвестиционной программы (проекта)
5. Инвестиционная программа (проект) субъекта утверждается уполномоченным органом совместно с государственным органом, за исключением случая, указанного в части второй настоящего пункта.
Инвестиционная программа (проект) субъекта, являющегося коммунальным государственным предприятием, включенным в местный раздел Государственного регистра субъектов, утверждается уполномоченным органом совместно с местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.

2) мәртебесі бойынша – республикалық және жергілікті;
3) іс-қимылдардың бағыттылығы бойынша – бiр немесе бiрнеше инвестициялық жобаларды қамтитын, техникалық-экономикалық тиiмдiлiк алу мақсатында қысқа мерзiмдi, орташа мерзiмдi немесе ұзақ мерзiмдi кезеңге арналған субъектінің жаңа активтерді жасауға, қолда бар активтерді кеңейтуге, қалпына келтiруге, жаңартуға, қолдауға, негiзгi құралдарын реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға инвестициялар болып бөлінеді.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) базалық тарифтік смета – Заңның 15-1-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібінің (бұдан әрі – Ерекше тәртіп) талаптарына сай субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) іске асыру басталатын жылға белгіленген тәртіппен уәкілетті орган бекіткен тарифтік смета;
2) инвестициялық бағдарлама – бiр немесе бiрнеше инвестициялық жобаларды қамтитын, техникалық-экономикалық тиiмдiлiк алу мақсатында қысқа мерзiмдi, орташа мерзiмдi немесе ұзақ мерзiмдi кезеңге арналған субъектінің, реттелетін нарық субъектісінің жаңа активтерді жасауға, қолда бар активтерді кеңейтуге, қалпына келтiруге, жаңартуға, қолдауға, негiзгi құралдарын реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға жұмсалған қаражатты салу және қайтару бағдарламасы;
3) инвестициялық жоба – жаңа өндiрiстердi салуға, қолданыстағыларын кеңейтуге және жаңартуға инвестицияларды көздейтiн iс-шаралар кешенi;
4) болжамды тарифтік смета – уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асырудың әрбір жылына қабылдаған және келіскен тарифтік смета;
5) тарифтік кіріс – субъектінің уәкілетті орган бекіткен тарифтер (бағалар, алым мөлшерлемелері) бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) көрсетуден алған кірісі;
6) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
7) мемлекеттік орган – мемлекеттік басқарудың тиісті саласында (аясында) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган, ал субъектілердің мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын болып табылатын субъекті үшін тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы.
2. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау және бекіту
тәртібі
5. Субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) осы тармақтың екiншi бөлiгiнде көрсетiлген жағдайды қоспағанда, уәкiлеттi орган мемлекеттiк органмен бiрлесiп бекiтедi.
Субъектілердің мемлекеттiк тiркелiмiнiң жергiлiктi бөлiмiне енгiзiлген мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорын болып табылатын субъектiнiң инвестициялық бағдарламасын (жобасын) уәкiлеттi орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органымен бiрлесiп бекiтедi.

6. Для утверждения инвестиционной программы (проекта) субъект представляет в уполномоченный орган заявку с приложением:
1) инвестиционной программы (проекта);
2) заключений финансовой и технической экспертиз, проведенных в установленном законодательством порядке;
3) оценки субъекта о влиянии реализации инвестиционной программы (проекта) на развитие спроса на предоставляемые субъектом регулируемые услуги (товары, работы);
4) информации о затратах на реализацию инвестиционной программы (проекта), подтвержденной маркетинговыми исследованиями о стоимости основных средств и иного имущества, с приложением обосновывающих материалов;
5) оценки об экономической эффективности инвестиционных вложений, включающие расчеты по снижению затрат на предоставление регулируемых услуг (товаров, работ), снижению нормативных и сверхнормативных потерь, повышению надежности системы;
6) возможных условий финансирования и возврата заемных средств, в том числе за счет эмиссии ценных бумаг, привлечения кредитов;
7) результатов проведенной переоценки стоимости основных средств по группам на период реализации инвестиционной программы (проекта);
8) документов, подтверждающих размеры и условия финансирования инвестиционной программы (проекта) в случае, если для их реализации выделяются средства из республиканского, местного бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан.
Прилагаемые к инвестиционной программе (проекту) документы прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью и подписью руководителя субъекта. Финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером субъекта либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью субъекта.
7. Планирование и составление бюджета инвестиционной программы (проекта) осуществляются в соответствии с базовой тарифной сметой, на основании которой формируются прогнозная тарифная смета, тарифный доход и оцениваются финансовые показатели. Возмещение инвестиционных издержек, предусмотренных инвестиционной программой (проектом), обеспечивается необходимым тарифным доходом, который согласовывается с уполномоченным органом.
8. Основные принципы проведения экономической и финансовой оценки эффективности инвестиционных программ (проектов) осуществляются с учетом следующих данных:
1) тарифный доход на основе данных, представленных в таблицах, согласно приложениям 123 и 4 к настоящим Правилам;
2) исходные данные для составления прогнозных тарифных смет на период реализации инвестиционной программы (проекта), которыми являются:
базовая тарифная смета;
ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов и прогнозируемый уровень регулируемой базы активов на период реализации инвестиционной программы (проекта);
оценка субъекта о перспективах развития спроса на предоставляемые регулируемые услуги на период реализации инвестиционной программы (проекта);
программа технического перевооружения, модернизации, восстановления и ввода новых основных средств;
график освоения капитальных вложений по годам;
график возмещения основного долга и вознаграждений по заемным средствам;
текущие постоянные и переменные издержки, расходы периода на объем регулируемых услуг (товаров, работ) по годам.

6. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту үшін субъект уәкілетті органға мыналарды:
1) инвестициялық бағдарламаны (жобаны);
2) заңнамада белгіленген тәртіппен жүргізілген қаржылық және техникалық сараптамалар қорытындыларын;
3) субъекті ұсынатын реттелiп көрсетiлетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) сұраныстың дамуына инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асырудың әсері туралы субъектінің бағалауын;
4) негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, негізгі құралдар мен өзге мүліктің құны туралы маркетингтік зерттеулермен расталған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыруға арналған шығындар туралы ақпаратты;
5) реттелiп көрсетiлетiн қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну шығындарын төмендету, нормативтік және нормативтен тыс ысыраптарды төмендету, жүйе сенімділігін арттыру жөніндегі есептерді қамтитын инвестициялық салымдардың экономикалық тиімділігі туралы бағалауды;
6) қаржыландырудың және қарыз қаражатын қайтарудың, оның iшiнде бағалы қағаздар эмиссиялары, кредиттер тарту есебiнен ықтимал шарттарын;
7) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңінде топтар бойынша негізгі құралдар құнына жүргізілген қайта бағалау нәтижелерін;
8) егер инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін республикалық, жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінетін немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылатын болса, оны қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, өтінім береді.
Инвестициялық бағдарламаға (жобаға) қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және субъекті басшысының мөрімен және қолымен расталады. Қаржылық құжаттарға субъектінің басшысы және бас бухгалтері не оларды алмастыратын адамдар қол қояды және субъектінің мөрімен расталады.
7. Инвестициялық бағдарламаның (жобалардың) бюджетін жоспарлау мен жасау базалық тарифтік сметаға сәйкес жүзеге асырылады, оның негізінде болжамды тарифтік смета, тарифтік кіріс қалыптастырылады және қаржылық көрсеткіштер бағаланады. Инвестициялық бағдарламада (жобада) көзделген инвестициялық шығындарды өтеуді уәкілетті органмен келісілетін қажетті тарифтік кіріс қамтамасыз етеді.
8. Инвестициялық бағдарламалардың (жобаның) тиімділігіне экономикалық және қаржылық бағалау жүргізудің негізгі қағидаттары мынадай деректерді ескере отырып жүзеге асырылады:
1) осы Қағидаларға 123 және 4-қосымшаларға сәйкес кестелерде ұсынылған деректер негізіндегі тарифтік кіріс;
2) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңіне болжамды тарифтік смета жасауға арналған бастапқы деректер, олар:
базалық тарифтік смета;
инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңіне арналған қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесі және активтердің реттелетін базасының болжанып отырған деңгейі;
инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңіне ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге сұраныстың өсу перспективалары туралы субъектінің бағалауы;
негізгі құралдарды техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту, қалпына келтіру және жаңаларын енгізу бағдарламасы;
күрделі қаржы салымдарын жылдар бойынша игеру кестесі;
қарыз қаражаты бойынша негізгі борышты және сыйақыларды өтеу кестесі;
реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлеміне жылдар бойынша ағымдағы тұрақты және ауыспалы шығындар, кезең шығыстары болып табылады.

9. Формирование затрат в прогнозных тарифных сметах включает:
1) затраты, сформированные на основе базовой тарифной сметы, откорректированные, в случае необходимости, в соответствии с фактически сложившимися затратами на начало реализации инвестиционной программы (проекта) субъекта в соответствии с требованиями Особого порядка в рамках действующего тарифа (цены, ставки сбора);
2) затраты, связанные с нормативными техническими потерями;
3) износ основных средств и амортизации нематериальных активов, рассчитанные по прямолинейному (равномерному) методу. Применение иных методов начисления износа возможно по согласованию с уполномоченным органом;
4) расходы на оплату труда с учетом принятия фактической численности, но не превышающей нормативную численность субъекта, утвержденную уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 1 статьи 13 Закона.
В случае представления инвестиционной программы (проекта) на среднесрочный или долгосрочный период, при определении расходов на оплату труда в расчет принимается нормативная численность субъекта, утвержденная уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 1 статьи 13 Закона.
Расходы на оплату труда персонала субъекта исчисляются исходя из расходов на оплату труда, принятых в базовой тарифной смете с учетом прогнозируемого изменения индекса потребительских цен и показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан.
5) расходы административного назначения учитываются в соответствии с требованиями Особого порядка и учетом прогнозируемого изменения индекса потребительских цен и показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан;
6) затраты на выплату вознаграждений по заемным средствам, получаемым в национальной валюте, для реализации инвестиционной программы (проекта) не более 2-х кратной официальной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан;
7) если заемные средства будут получены в иностранной валюте, то расчет выплаты вознаграждений производится по среднегодовому курсу тенге к иностранной валюте с применением 4-х кратной ставки Лондонского межбанковского рынка;
8) представительские, командировочные расходы административного персонала, расходы на дорогостоящие виды связи, периодическую печать, содержание служебного автотранспорта, информационные, консультационные услуги в соответствии с требованиями Особого порядка.
10. Уполномоченный орган исходя из принципов экономической целесообразности:
1) включает в стоимость новых основных средств вознаграждения за кредиты (займы), полученные на инвестиции, и выплачиваемые (подлежащие уплате) в период реализации инвестиционной программы (проекта);

9. Болжамды тарифтік сметалардағы шығындарды қалыптастыру мыналарды қамтиды:
1) қажет болған жағдайда қолданыстағы тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шеңберінде Ерекше тәртіптің талаптарына сәйкес субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) іске асыру басталу кезінде нақты қалыптасқан шығындарға сәйкес түзетілген базалық тарифтік сметаның негізінде қалыптастырылған шығындар;
2) нормативтік техникалық ысыраптарға байланысты шығындар;
3) тікелей желілік (біркелкі) әдіс бойынша есептелген негізгі құралдардың тозуы және материалдық емес активтердің амортизациясы. Уәкілетті органмен келісім бойынша тозуды есептеудің өзге әдістерін қолдануға болады;
4) нақты санның қабылдануын ескере отырып, бірақ Заңның 13-бабының 1-тармағы 5-1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен субъектінің нормативтік санынан аспайтын еңбекақы төлеуге арналған шығыстар.
Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орташа мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңге ұсынған жағдайда еңбекақы шығыстарын айқындау кезінде уәкілетті орган Заңның 13-бабы 1-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес бекіткен субъектінің нормативтік санынан аспайтын нақты сан есепке алынады.
Субъекті персоналының еңбегіне ақы төлеу шығыстары тұтынушылық бағалар индексінің болжамды өзгеруін және Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық дамуының көрсеткіштерін ескере отырып, базалық тарифтік сметада қабылданған еңбекақы төлеу шығыстарына негізделе отырып есептеледі;
5) әкімшілік мақсаттағы шығыстар Ерекше тәртіптің талаптарына сәйкес және тұтынушылық бағалар индексінің болжамды өзгеруін және Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық дамуының көрсеткіштерін есепке ала отырып ескеріледі;
6) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қайта қаржыландыруының ресми 2 еселенген мөлшерлемесінен аспайтын ұлттық валютада алынатын қарыз қаражаты бойынша сыйақылар төлеу шығындары;
7) егер қарыз қаражаттары шетел валютасында алынса, онда сыйақы төлеу есебі Лондон банкаралық нарығының 4 еселенген мөлшерлемесін қолдана отырып, шетел валютасына орта жылдық теңге курсы бойынша жүргізіледі;
8) Ерекше тәртіптің талаптарына сәйкес әкімшілік персоналдың өкілдік, іссапар шығыстары, қымбат тұратын байланыс түрлеріне, мерзімді баспасөзге, қызметтік автокөлікті ұстауға, ақпараттық, консультациялық қызметтерге арналған шығыстар.
10. Уәкілетті орган экономикалық орындылық қағидаттарына негізделе отырып:
1) инвестицияларға алынған және инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңінде төленетін (төленуге тиіс) кредиттер (қарыздар) үшін сыйақыны жаңа негізгі құралдар құнына енгізеді;

2) включает в стоимость нематериальных активов расходы по обслуживанию кредитов (займов) в период реализации инвестиционной программы (проекта).
11. Необходимый тарифный доход складывается из обоснованных затрат и прибыли.
Прибыль, учитываемая в тарифном доходе, определяется в порядке, установленном уполномоченным органом.
Прибыль, получаемая от оказания иных видов деятельности, предусмотренных действующим законодательством и разрешенных уполномоченным органом, может направляться на возмещение инвестиционных обязательств субъекта.
Амортизационные отчисления и прибыль от регулируемой услуги (товара, работы) направляются на возмещение инвестиционных обязательств субъекта.
12. Инвестиционная программа (проект) разрабатывается с соблюдением следующих критериев:
1) достижение увеличения или сохранения существующего уровня ликвидной стоимости задействованных основных средств субъекта за счет капиталообразующих затрат (переоценка основных средств в период реализации инвестиционной программы (проекта) допускается по согласованию с уполномоченным органом) в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 14 Закона);
2) минимизация финансово-экономических рисков;
3) снижение нормативных и (или) ликвидация сверхнормативных потерь в случае их наличия, основанных на планах мероприятий, разработанных и реализуемых субъектом естественных монополий;
4) положительные значения основных финансово-экономических показателей проекта – внутренняя норма прибыли (доходности), прибыли на задействованные активы, дисконтированных потоков наличности при уровне тарифов (цен, ставок сборов) на услуги субъектов в рамках прогноза предельного роста тарифов (цен, ставок сбора) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов и с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан;
5) оптимизация схемы заимствования и возмещения заемных ресурсов, снижение производственных затрат;
6) увеличение объема и/или повышения качества предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ);
7) внедрение автоматизированной системы коммерческого прибора учета энергии;
8) комплексные мероприятия по снижению уровня дебиторской задолженности потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) субъекта, в случае ее наличия.
13. Уполномоченный орган рассматривает инвестиционную программу (проект) в течение тридцати календарных дней с момента ее представления в уполномоченный орган.
В течение семи рабочих дней со дня получения заявки на утверждение инвестиционной программы (проекта) уполномоченный орган письменно уведомляет субъекта о принятии ее к рассмотрению или необходимости доработки представленных материалов в следующих случаях:

2) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңінде кредиттерге (қарыздарға) қызмет көрсету шығыстарын материалдық емес активтер құнына енгізеді.
11. Қажетті тарифтік кіріс негізделген шығындар мен пайдадан жинақталады.
Тарифтік кірісте ескерілетін пайда уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалады.
Қолданыстағы заңнамада көзделген және уәкілетті орган рұқсат берген өзге де қызмет түрлерін көрсетуден алынатын пайда субъектінің инвестициялық міндеттемелерін өтеуге бағытталуы мүмкін.
Амортизациялық аударымдар мен реттеліп көрсетілетін қызметтен (тауардан, жұмыстан) түскен пайда субъектінің инвестициялық міндеттемелерін өтеуге бағытталады.
12. Инвестициялық бағдарлама (жоба) мынадай өлшемдерді сақтай отырып әзірленеді:
1) субъектінің қолданысқа енгізілген негізгі құралдарының өтімді бағасының қазіргі деңгейін капитал құраушы шығындар есебінен ұлғайтуға немесе сақтауға қол жеткізу (инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңінде негізгі құралдарды қайта бағалауға (Заңның 14-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес) уәкілетті органның келісімі бойынша жол беріледі);
2) қаржылық-экономикалық тәуекелдерді барынша азайту;
3) табиғи монополиялар субъектісі әзірлеген және іске асыратын іс-шаралар жоспарына негізделген нормативтік ысыраптар болған жағдайда оларды төмендету және (немесе) нормативтен тыс ысыраптарды жою;
4) жобаның негізгі қаржылық-экономикалық көрсеткіштерінің оң мәндері – пайданың (кірістіліктің) ішкі нормасы, субъектілердің реттелiп көрсетiлетiн қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) арналған тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті өсу болжамының шеңберінде және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуы болжамының көрсеткіштерін ескере отырып, қолданысқа енгізілген активтердің, субъектілердің қызметтеріне арналған тарифтердің (бағалардың, алым мөлшерлемелерінің) деңгейі кезінде қолма-қол ақшаның дисконтталған ағыстарының пайдасы;
5) қарыз ресурстарын қарызға алу және өтеу схемаларын оңтайландыру, өндірістік шығындарды төмендету;
6) ұсынылатын реттелiп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемін ұлғайту және/немесе сапасын арттыру;
7) энергияны есепке алудың коммерциялық аспабының автоматтандырылған жүйесін енгізу;
8) субъектінің реттелiп көрсетiлетiн қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушылардың дебиторлық берешегі болған жағдайда, оның деңгейін төмендету бойынша кешенді іс-шаралар.
13. Уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаны (жобаны) оны уәкілетті органға енгізген сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.
Уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуге өтінімді алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде субъектіні оны қарауға қабылдау немесе ұсынылған материалдарды мынадай:

1) непредставление субъектом документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил;
2) несоответствие представленной инвестиционной программы (проекта) критериям, указанным в пункте 12 настоящих Правил.
14. При рассмотрении инвестиционной программы (проекта) уполномоченный орган проводит экономическую и финансовую оценку эффективности в целях определения влияния на тарифы (цены, ставки сбора) в период ее реализации.
По результатам рассмотрения инвестиционной программы (проекта) уполномоченный орган направляет в государственный орган подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) с приложением инвестиционной программ (проекта) либо уведомляет субъекта об отказе в утверждении инвестиционной программы (проекта) с приложением мотивированного заключения.
15. Проект решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) предусматривает утверждение инвестиционной программы (проекта), представленной субъектом или откорректированной уполномоченным органом.
16. В течение тридцати календарных дней со дня представления проекта решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) государственный орган направляет уполномоченному органу подписанное решение об утверждении инвестиционной программы (проекта) либо информирует о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в проект решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) с приложением инвестиционной программ (проекта), либо уведомляет субъекта об отказе в утверждении инвестиционной программы (проекта) с приложением мотивированного заключения.
17. При наличии мотивированного заключения государственного органа уполномоченный орган возвращает инвестиционную программу (проект) субъекту на доработку.
Субъект с учетом внесенного мотивированного заключения дорабатывает инвестиционную программу и направляет ее на повторное рассмотрение в уполномоченный орган.
Повторное рассмотрение инвестиционной программы (проекта) субъекта осуществляется уполномоченным органом и государственным органом в сроки, предусмотренные пунктом 13 настоящих Правил.
18. Инвестиционная программа (проект) субъекта утверждается совместным приказом уполномоченного органа и государственного органа, за исключением случая, указанного в части второй настоящего пункта.
Инвестиционная программа (проект) субъекта, являющегося коммунальным государственным предприятием, включенным в местный раздел Государственного регистра субъектов, утверждается совместным правовым актом уполномоченного органа и местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.

1) субъектінің осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған инвестициялық бағдарламаның (жобаның) осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген өлшемдерге сәйкес келмеуі жағдайларында пысықтау қажеттігі туралы жазбаша хабардар етеді.
14. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау кезінде уәкілетті орган оны іске асыру кезеңінде тарифтерге (бағаларға, алым мөлшерлемелеріне) әсерін айқындау мақсатында тиімділікке экономикалық және қаржылық бағалау жүргізеді.
Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган мемлекеттік органға инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы қол қойылған шешімнің жобасын жібереді не дәлелді қорытындыны қоса бере отырып, субъектіні инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуден бас тарту туралы хабардар етеді.
15. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешім жобасы субъекті ұсынған немесе уәкілетті орган түзеткен инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуді көздейді.
16. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасы ұсынылған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде мемлекеттік орган уәкілетті органға инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы қол қойылған шешімді жібереді не субъектіні инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттігі туралы хабардар етеді не дәлелді қорытындыны қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуден бас тарту туралы хабардар етеді.
17. Мемлекеттік органның дәлелді қорытындысы болған кезде уәкілетті орган субъектіге инвестициялық бағдарламаны (жобаны) пысықтауға қайтарады.
Субъекті енгізілген дәлелді қорытынды ескере отырып, инвестициялық бағдарламаны пысықтайды және оны уәкілетті органға қайта қарауға жолдайды.
Уәкілетті орган мен мемлекеттік орган субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) қайта қарауды осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген мерзімде жүзеге асырады.
18. Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда, субъектінің инвестициялық бағдарламасы (жобасы) уәкілетті органның және мемлекеттік органның бірлескен бұйрығымен бекітіледі.
Субъектілердің мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын субъектінің инвестициялық бағдарламасы (жобасы) уәкілетті органның және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының бірлескен құқықтық актісімен бекітіледі.

19. Утвержденная инвестиционная программа (проект) субъекта размещается уполномоченным органом и соответствующим государственным органом на своих интернет-ресурсах.
20. Основаниями для отказа в утверждении инвестиционной программы (проекта) являются:
1) отсутствие экономической эффективности инвестиционной программы (проекта);
2) отсутствие источников финансирования инвестиционной программы (проекта);
3) отсутствие обосновывающих документов, представляемых в соответствии с настоящими Правилами;
4) представление документов, содержащих недостоверную информацию.
Отказ в утверждении инвестиционной программы (проекта) по иным основаниям не допускается.
21. Инвестиционная программа (проект), утвержденная в соответствии с настоящими Правилами, является обязательной для выполнения субъектом.
Если в период реализации инвестиционной программы (проекта) субъектом подается новая заявка на утверждение инвестиционной программы (проекта) в порядке, предусмотренном пунктом 6 настоящих Правил, уполномоченный орган проводит анализ влияния инвестиционной программы на уровень действующих тарифов (цен, ставок сбора).
В случае, если реализация новой инвестиционной программы (проекта) требует изменения уровня тарифа (цены, ставки сбора) сверх прогнозируемых показателей на оставшийся срок реализации утвержденной инвестиционной программы (проекта), уполномоченный орган отказывает в ее утверждении в порядке, предусмотренном пунктом 20 настоящих Правил.
3. Порядок корректировки
инвестиционной программы (проекта)
22. Уполномоченный орган корректирует инвестиционную программу (проект) в случаях и порядке, установленных настоящими Правилами.
23. Субъект не позднее чем за 90 календарных дней до конца текущего года обращается в уполномоченный орган с предложением о корректировке инвестиционной программы (проекта).
24. К предложению о корректировке инвестиционной программы (проекта), прилагаются:
1) проект инвестиционной программы (проекта) с учетом корректировок с приложением материалов, обосновывающих внесение корректировок в инвестиционную программу (проект) (бизнес-план, прайс-листы, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в установленном порядке);
2) оценка субъекта о необходимости внесения корректировок в инвестиционную программу (проект) (приоритетность) с приложением обосновывающих материалов;

19. Субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын (жобасын) уәкілетті орган мен тиісті мемлекеттік орган өздерінің интернет-ресурстарына орналастырады.
20. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуден бас тарту үшін негіздер:
1) инвестициялық бағдарламаның (жобаның) экономикалық тиімділігінің болмауы;
2) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қаржыландыру көздерінің болмауы;
3) осы Қағидаларға сәйкес ұсынылатын негіздеуші құжаттардың болмауы;
4) дәйексіз ақпаратты қамтитын құжаттарды ұсыну болып табылады.
Өзге негіздер бойынша инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуден бас тартуға жол берілмейді.
21. Осы Қағидаларға сәйкес бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) субъекті үшін орындауға міндетті болып табылады.
Егер инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңінде субъект осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген тәртіппен инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуге жаңа өтінім берсе, уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаның қолданыстағы тарифтердің (бағалардың, алым мөлшерлемелердің) деңгейіне әсерін талдауды жүргізеді.
Егер жаңа инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) деңгейін бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асырудың қалған мерзіміне болжанған көрсеткіштерден астам өзгертуді талап ететін жағдайда, уәкілетті орган осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген тәртіппен оны бекітуден бас тартады.
3. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету тәртібі
22. Уәкілетті орган осы Қағидаларда белгіленген жағдайларда және тәртіппен инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзетеді.
23. Субъекті ағымдағы жылдың соңына дейін күнтізбелік 90 күннен кешіктірмей уәкілетті органға инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету туралы ұсыныспен жүгінеді.
24. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету туралы ұсынысқа:
1) инвестициялық бағдарламаға (жобаға) түзетулер енгізуді негіздейтін материалдарды (бизнес-жоспар, прайс-парақтар, белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттама) қоса беріп, түзетулер ескерілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) жобасы;
2) негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаға (жобаға) түзетулер (басымдылық) енгізу қажеттігі туралы субъектінің бағалауы;

3) возможные условия финансирования и возврата заемных средств;
4) если для реализации инвестиционной программы (проекта) выделяются средства из республиканского и (или) местных бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан, то представляются документы, подтверждающие размеры и условия финансирования.
Прилагаемые документы прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью и подписью руководителя субъекта. Финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером субъекта либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью субъекта.

3) қаржыландырудың және қарыз қаражатын қайтарудың ықтимал шарттары қоса беріледі;
4) егер инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттен қаражат бөлінетін немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылатын болса, онда қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттар ұсынылады.
Қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді, субъекті басшысының мөрімен және қолымен расталады. Қаржылық құжаттарға субъекті басшысы және бас бухгалтері не оларды алмастыратын адамдар қол қояды және субъектінің мөрімен расталады.