О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года № 98 "О Стратегическом плане Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2013 года № 443
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года № 98 «О Стратегическом плане Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 18, ст. 215) следующие изменения и дополнения:
в Стратегическом плане Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы, утвержденном указанным постановлением:
раздел 1. «Миссия и видение» изложить в следующей редакции:
«Миссия: создание условий по сохранению, восстановлению и улучшению качества окружающей среды, сохранению биологического разнообразия, водообеспечению отраслей экономики и окружающей среды, обеспечению перехода Республики Казахстан к низкоуглеродному развитию и «зеленой экономике» для удовлетворения потребностей нынешнего и будущих поколений.
Видение: благоприятная окружающая среда, рациональное использование природных ресурсов и обеспечение экологической безопасности для жизни и здоровья человека, экономики, бизнеса, внедрение принципов «зеленой экономики».»;
в разделе 2. «Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих сфер деятельности»:
в стратегическом направлении 1. «Стабилизация и улучшение качества окружающей среды»:
основные параметры развития в области охраны окружающей среды дополнить частями двадцать девятой, тридцатой и тридцать первой следующего содержания:
«На Конференции ООН по устойчивому развитию «Рио+20», которая состоялась 20-23 июня 2012 года в Рио-де-Жанейро, Республика Казахстан представила казахстанскую инициативу Программу партнерства «Зеленый мост». На данной Конференции был принят итоговый документ «Будущее, которого мы хотим», в котором отражена Программа Партнерства «Зеленый мост».
В целях дальнейшей реализации Программы партнерства «Зеленый мост», а также во исполнение Послания Главы государства Н. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства», Казахстану необходимо создание институциональной основы для трансферта «зеленых» технологий.
На первом этапе (2013-2014 годы) для реализации Программы партнерства «Зеленый мост» планируется проведение организационных мероприятий.»;
оценку основных внешних и внутренних факторов дополнить частями первой, второй и третьей следующего содержания:
«Одним из важных для страны сегментов экономики, требующих реформирования, является сектор утилизации и переработки коммунальных отходов. В Казахстане работа в данном направлении на стадии становления.
Интерес международных финансовых институтов к данному сектору способствовал заключению в 2012 году Меморандума о взаимопонимании и сотрудничестве в секторе ТБО с Европейским Банком Реконструкции и Развития. В рамках данного Меморандума в целях реализации поручения Главы государства по развитию системы переработки и утилизации предусмотрена разработка обоснований инвестиций по модернизации системы управления ТБО конкретно для каждого города или региона.
При этом будут рассмотрены различные варианты механизмов финансирования развития сектора ТБО и схемы организации взаимодействия государства и частного сектора при переработке отходов, что может решить проблему финансирования данного сектора.»;
в стратегическом направлении 2. «Переход Республики Казахстан к низкоуглеродному развитию»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Переход Республики Казахстан к низкоуглеродному развитию и «зеленой экономике»»;
в основных параметрах развития в области охраны окружающей среды:
часть первую изложить в следующей редакции:
«Для Казахстана «зеленое» развитие означает низкоуглеродное развитие, в первую очередь в индустриальном и энергетических секторах, рациональное использование природных ресурсов, решение вопросов водного сектора, сельского хозяйства, переработки отходов производства и потребления. Стране нужно будет пересмотреть как принципы управления, внедрение более жестких экологических стандартов, так и научиться внедрять новые «зеленые» технологии.»;
дополнить частью второй следующего содержания:

"Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы № 98 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 сәуірдегі № 443 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы № 98 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 18, 215-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспарында:
«Миссия және пайымдау» деген 1-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Миссия: қазіргі және болашақ ұрпақтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қоршаған ортаны сақтау, қалпына келтіру және сапасын жақсарту, биологиялық әртүрлілікті сақтау, экономика салаларын және қоршаған ортаны сумен қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының төмен көміртекті дамуға және «жасыл экономикаға» көшуін қамтамасыз ету жөнінде жағдай жасау.
Пайымдауы: қолайлы қоршаған орта, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану және адам өмірі мен денсаулығы, экономика, бизнес үшін экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, «жасыл экономика» қағидаттарын енгізу.»;
«Ағымдағы ахуалды және қызметтің тиісті салаларының даму үрдісін талдау» деген 2-бөлімде:
«Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту» деген 1-стратегиялық бағытта:
қоршаған ортаны қорғау саласын дамытудың негізгі параметрлері мынадай мазмұндағы жиырма тоғызыншы, отызыншы және отыз бірінші бөліктермен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасы 2012 жылғы 20-23 маусым аралығында Рио-де-Жанейро (Бразилия) қаласында өткен БҰҰ «Рио+20» орнықты даму жөніндегі конференциясында «Жасыл көпір» серіктестік бағдарламасы деген қазақстандық бастамашылықты ұсынды. Аталған Конференцияда «Жасыл көпір» серіктестік бағдарламасы көрініс тапқан «Біз қалайтын болашақ» атты қорытынды құжат қабылданды».
«Жасыл көпір» серіктестік бағдарламасын одан әрі іске асыру мақсатында, сондай-ақ Мемлекет басшысы Н. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына жолдауын орындауда Қазақстан «жасыл» технология трансферті үшін институционалдық негіздерін құру қажет.
«Жасыл көпір» серіктестік бағдарламасын іске асыру үшін бірінші кезеңде (2013 - 2014 жылдары) ұйымдастыру іс-шараларын өткізу жоспарлануда.»;
негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау мынадай мазмұндағы бірінші, екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Еліміз үшін реформалауды талап ететін маңызды экономика сегменттерінің бірі коммуналдық қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу секторы болып табылады. Қазақстанда осы бағыттағы жұмыс қалыптасу кезеңінде.
Осы секторға халықаралық қаржы институттарының қызығушылығы 2012 жылы Еуропа Қайта Құру және Даму Банкімен ҚТҚ секторындағы өзара түсіністік пен ынтымақтастық туралы меморандум жасасуға ықпал етті. Осы Меморандум шеңберінде Мемлекет басшысының қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту жөніндегі тапсырмасын іске асыру мақсатында ҚТҚ басқару жүйесін жаңғырту жөніндегі инвестициялардың негіздемелерін әрбір қала немесе өңір үшін нақты әзірлеу көзделген.
Бұл ретте ҚТҚ секторын дамытуды қаржыландыру тетіктерінің әртүрлі нұсқалары мен қалдықтарды қайта өңдеу кезіндегі мемлекет пен жеке сектордың өзара іс-қимылын ұйымдастыру схемалары қаралатын болады, бұл осы секторды қаржыландыру проблемаларын шешуі мүмкін.»;
«Қазақстан Республикасының төмен көміртекті дамуға көшуі» деген 2-стратегиялық бағытта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының төмен көміртекті дамуға және «жасыл экономикаға» көшуі»;
қоршаған ортаны қорғау саласын дамытудың негізгі параметрлерінде:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан үшін «жасыл» даму бірінші кезекте индустриялық және энергетикалық секторларда төменкөміртекті дамуды, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануды, су секторлары, ауыл шаруашылығы, өндіріс және тұтыну қалдықтарын қайта өңдеу мәселелерін шешуді білдіреді. Мемлекет неғұрлым қатаң экологиялық стандарттарды басқару, енгізу қағидаттарын қайта қарауы және жаңа «жасыл» технологияларды енгізуді де үйренуі керек.»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:

«По отчетным данным 2012 года выбросы парниковых газов в 2010 году составили 262,7 млн. тонн в СО2 эквиваленте или 73 % к базовому 1990 году.»;
в части третьей:
цифры «2009» заменить цифрами «2010»;
цифры «17,3» заменить цифрами «16»;
цифры «13,7» заменить цифрами «12»;
дополнить подразделами следующего содержания:
«Возобновляемые источники энергии
Казахстан вошел в список стран Приложения Б Киотского протокола с количественными обязательствами по сокращению выбросов парниковых газов на 5 % от уровня базового 1990 года для второго зачетного периода, который начинается с 1 января 2013 года, продлится 8 лет и закончится 31 декабря 2020 года. В то же время, согласно статьям 20 и 21 Киотского протокола, данная поправка вступает в силу для тех Сторон, которые приняли ее, на девяностый день со дня получения Депозитарием документа о принятии, по меньшей мере, от трех четвертей Сторон настоящего Протокола. Поправка вступает в силу для тех стран, которые ее ратифицировали.
Поставленную цель будет трудно достичь только за счет снижения энергоемкости экономики. Существенное значение в сокращении выбросов парниковых газов будут иметь экологически чистые возобновляемые источники энергии.
Оставаясь крупным игроком на рынке углеводородного сырья, мы должны развивать производство альтернативных видов энергии, активно внедрять технологии, использующие энергию солнца и ветра. Все возможности для этого у нас есть. К 2050 году в стране на альтернативные и возобновляемые виды энергии должно приходиться не менее половины всего совокупного энергопотребления. Для выполнения поставленной Главой государства задачи необходимо создание условий для реализации проектов области возобновляемых источников энергии (далее - ВИЭ), выработка грамотной политики по привлечению инвестиций.
Реализацию проектов в области ВИЭ предполагается осуществлять за счет собственных и заемных средств инвесторов, в том числе отечественных. В этой связи потребуется принятие мер поддержки использования ВИЭ.
Реализация проекта Green 4
Одним из ключевых приоритетов развития Казахстана в Послании Главы государства Н. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства» обозначен переход страны к «зеленой экономике». В качестве пилотного проекта озвучена реализация проекта Green 4.
Проект Green 4 направлен на создание 4-х городов-спутников с эффективной и экологически чистой средой на прилегающих территориях города Алматы. Общая площадь - 8 тыс.га. Планируемая численность - 304 тыс. человек. В целях реализации проекта и повышения инвестиционной привлекательности проекта необходимо создание специальной экономической зоны, создание кластера зеленых технологий на базе городов-спутников, строительство объектов инженерной инфраструктуры.
По поручению Главы государства Казахстан приступил к разработке Стратегии перехода Казахстана к «зеленой» экономике. Стратегия позволит перестроить экономику Казахстана, решить существующие экологические проблемы и снизить экологические риски в будущем.
Также проведение в Астане ЭКСПО-2017 позволит создать уникальные «зеленые» направления бизнеса, новые производства и рабочие места, а также ускорить процесс перехода нашей страны на «зеленый» путь развития.»;
анализ основных проблем изложить в следующей редакции:
«Анализ основных проблем
По объемам выбросов парниковых газов в атмосферу основным загрязнителем является энергетический сектор страны. В соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан вводится система государственного регулирования в сфере выбросов и поглощений парниковых газов, внедряется рынок торговли квотами. Правительством утвержден Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов на 2013 год. Планом охвачены основные сектора экономики: энергетика, добыча угля, нефти и газа, а также промышленность. Для этих предприятий будет сформирована площадка для торговли квотами на выбросы парниковых газов по примеру Европейской схемы торговли. За сверхвыбросы парниковых газов предусматривается взимание штрафов.
В то же время по мнению природопользователей взимание штрафов за превышение установленного объема выбросов парниковых газов преждевременно и несет за собой существенные финансовые риски для всех секторов экономики.
В этой связи необходимо проведение работ по совершенствованию законодательной базы по вопросам государственного регулирования выбросов парниковых газов и внутренней системе торговли квотами.»;
дополнить стратегическим направлением 3 следующего содержания:
«Стратегическое направление 3. Обеспечение охраны, воспроизводства и рационального использования растительного и животного мира, особо охраняемых природных территорий, а также рационального использования водного фонда
Основные параметры развития в водном, лесном, охотничьем и рыбном хозяйствах
Развитие рыбного хозяйства

«2012 жылғы есептік деректер бойынша 2010 жылы парниктік газдардың шығарындылары СО2 эквивалентінде 262,7 млн. тонна немесе базалық 1990 жылға 73 % құрады.»;
үшінші бөлікте:
«2009» деген сандар «2010» деген сандармен ауыстырылсын;
«17,3» деген сандар «16» деген сандармен ауыстырылсын;
«13,7» деген сандар «12» деген сандармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы кіші бөлімдермен толықтырылсын:
«Жаңартылатын энергия көздері
Қазақстан 2013 жылғы 1 қаңтардан басталып 8 жылға созылатын және 2020 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын Киото хаттамасының екінші сынақ кезеңі үшін парниктік газдардың шығарындыларын 1990 жылғы базалық деңгейден 5 % қысқарту бойынша сандық міндеттемелерімен Киото хаттамасы Б Қосымшасы мемлекеттерінің тізіміне енді. Сонымен бірге Киото хаттамасының 20 және 21-баптарына сәйкес аталған түзету оны қабылдаған Тараптар үшін депозитарий қабылдау туралы құжатты осы Хаттама Тараптарының кемінде төрттен үшінен алған күнінен бастап тоқсаныншы күні күшіне енеді. Түзету оны ратификациялаған мемлекеттер үшін ғана күшіне енеді.
Бұл мақсатқа экономиканың энергия сыйымдылығын азайту есебінен ғана жету қиын болады. Парниктік газдардың шығарындыларын қысқартуда экологиялық таза жаңартылатын энергия көздері елеулі мәнге ие болып табылады.
Көмірсутегі шикізатының нарығында ірі ойыншы болып қала отырып, біз энергияның баламалы түрлерін өндіруді дамытуға, күн мен желдің энергиясын пайдаланатын технологияларды белсенді енгізуге тиіспіз. Бұл үшін бізде барлық мүмкіндіктер бар. 2050 жылға қарай елде энергияның баламалы және жаңғыртылатын түрлерін қоса алғандағы барлық энергия тұтынудың кем дегенде тең жартысы келуге тиіс. Мемлекет басшысының қойған міндеттерін орындау үшін жаңартылатын энергия көздері (бұдан әрі – ЖЭК) саласында жобаларды орындауға жағдай жасау, инвестициялар тарту бойынша сауатты саясат әзірлеу қажет.
ЖЭК саласындағы жобаларды іске асыру инвесторлардың, оның ішінде отандық инвесторлардың меншікті және қарыз қаражаты есебінен жүзеге асыру көзделіп отыр. Осыған байланысты ЖЭК пайдалануды қолдау шараларын қабылдау қажет етіледі.
Green 4 жобасын іске асыру
Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауында Қазақстан дамуының негізгі басымдықтарының бірі мемлекеттің «жасыл экономикаға» көшуі деп көрсетілген. Пилоттық жоба ретінде Green 4 жобасын іске асыру атап өтілді.
Green 4 жобасы Алматы қаласына іргелес аумақтарда тиімді және экологиялық таза ортасы бар 4 серіктес қала салуға бағытталған. Жалпы ауданы – 8 мың га. Жоспарланған саны – 304 мың адам. Жобаны іске асыру және жобаның инвестициялық тартымдылығын арттыру мақсатында серіктес қалалар базасында арнайы экономикалық аймақ құру, жасыл технологиялар кластерін құру, инженерлік инфрақұрылым объектілерін салу қажет.
Қазақстан Мемлекет басшының тапсырмасы бойынша Қазақстанның «жасыл» экономикаға көшу стратегиясын әзірлеуге кірісті. Стратегия Қазақстан экономикасын қайта құруға, қазіргі экологиялық проблемаларды шешуге және болашақта экологиялық тәуекелдерді төмендетуге мүмкіндік береді.
Астанада ЭКСПО-2017 өткізу бизнестің бірегей «жасыл» бағыттарын, жаңа өндірістер мен жұмыс орындарын құруға, сондай-ақ еліміздің «жасыл» даму жолына көшу процесін жылдамдатуға мүмкіндік береді.»;
негізгі проблемаларды талдау мынадай редакцияда жазылсын:
«Негізгі проблемаларды талдау
Атмосфераға парниктік газдар шығарындыларының көлемі бойынша негізгі ластаушы еліміздің энергетикалық секторы болып табылады. Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексіне сәйкес парниктік газдардың шығарындылары мен сіңірулері саласында мемлекеттік реттеу жүйесі, квоталарды сату нарығы енгізілуде. Үкімет Парниктік газдар шығарындыларына 2013 жылға арналған квоталар бөлудің ұлттық жоспарын бекітті. Жоспарда экономиканың негізгі: энергетика, көмір, мұнай және газ өндіру, сондай-ақ өнеркәсіп секторлары қамтылған. Осы кәсіпорындар үшін Еуропалық сауда схемасы үлгісінде парниктік газдар шығарындыларына арналған квоталардың сауда үшін алаң ұйымдастырылады. Парниктік газдардың артық шығарындысы үшін айыппұл төлету көзделген.
Сонымен қатар табиғат пайдаланушылардың пікірінше, парниктік газдардың белгіленген көлемін арттырғаны үшін айыппұл төлету ерте және экономиканың барлық секторлары үшін айтарлықтай қаржылық тәуекелге әкеліп соқтырады.
Осыған орай парниктік газдар шығарындыларын мемлекеттік реттеу және квоталармен сауда жасаудың ішкі жүйесі мәселелері бойынша заңнамалық базаны жетілдіру бойынша жұмыстар жүргізу қажет.»;
мынадай мазмұндағы 3-стратегиялық бағытпен толықтырылсын:
«3-стратегиялық бағыт. Өсімдіктер және жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды, сондай-ақ су қорын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
Су, орман, аңшылық және балық шаруашылықтарындағы дамудың негізгі параметрлері
Балық шаруашылығын дамыту

В 2012 году действующими в республике 3 рыбопитомниками, 1 нерестово-выростным хозяйством, 2 осетровыми рыбоводными хозяйствами и Казахской производственной акклиматизационной станцией, которые являются республиканскими государственными казенными предприятиями, выращено и выпущено 158,4 млн. штук молоди ценных видов рыб в естественные водоемы (осетровые, карп, толстолобик, белый амур, сиговые виды рыб).
В 2012 году улов рыбы составил 38,6 тыс. тонн. За пользование рыбными ресурсами внесено в государственный бюджет платежей на сумму 508,5 млн. тенге.
Государственными инспекторами по охране рыбных ресурсов выявлено и пресечено 6839 фактов нарушения рыбоохранного законодательства, наложено штрафов на сумму 41,2 млн. тенге. У нарушителей в общей сложности было изъято 37 тонн рыбы, из которых 402 килограмм осетровых видов.
Продолжается реализация мероприятий по долгосрочному закреплению рыбохозяйственных водоемов и участков за пользователями, что позволяет планомерно вести работу по вовлечению их средств и инвестиций в развитие рыбного хозяйства.
За истекший период за 1106 рыбохозяйственными организациями на cрок до 10 лет закреплено 2034 водоемов и участков международного республиканского и местного значений.
Развитие лесного и охотничьего хозяйств
В целях реализации Программы «Жасыл даму» на 2010 – 2014 годы» в 2012 году лесоохранными учреждениями акиматов областей и природоохранными учреждениями Комитета лесного и охотничьего хозяйства проведены лесопосадочные работы на площади 70,0 тыс. га, в том числе методом посадки и посева леса на площади 57,4 тыс. га и содействия естественному возобновлению леса на площади 12,6 тыс. га. Объемы воспроизводства лесов по сравнению с 2010 годом выросли на 12 %, а в сравнении с 2005 – на 54 %.
Продолжаются работы по созданию зеленой зоны города Астаны. Весной 2012 года проведены работы по ее созданию на площади 5 тыс. га. Всего с 1997 года посажено 60 тыс. га лесонасаждений.
В 2012 году на территории государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территориях республики произошло 665 случаев лесных пожаров на площади 6,6 тыс. га, в том числе, лесопокрытая составила 4,7 тыс. га. Ущерб от лесных пожаров – 165327 тысяч тенге.
Анализ лесных пожаров за 2012 год показал, что по сравнению с 2011 годом их площади увеличились на 52 %, но, по сравнению со средним показателем за последние 5 лет, площадь лесных пожаров уменьшилась на 1,5 %.
Своевременность обнаружения и ликвидация степных пожаров, угрожающих лесному фонду, достигается и проведением авиационного патрулирования.

2012 жылы республикада жұмыс істейтін республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындар болып табылатын 3 балық питомнигі, 1 уылдырық шашу-өсіру шаруашылығы, 2 бекіре балығын өсіру шаруашылығы және Қазақ өндірістік-жерсіндіру станциясы 158,4 млн. дана бағалы балық түрлерінің шабағын (балықтардың бекіре, тұқы, дөңмаңдай, ақ амур, ақсақа балық түрлері) өсірді және табиғи су айдындарына жіберді.
2012 жылы балық аулау 38,6 мың тоннаны құрады. Балық ресурстарын пайдаланудан мемлекеттік бюджетке 508,5 млн. теңге сомасында төлем енгізілді.
Балық ресурстарын қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар 6839 балық қорғау заңнамаларын бұзу фактiсiн анықтады және жолын кестi, 41,2 млн. теңге сомасында айыппұл салынды. Құқық бұзушылардан жалпы көлемi 37 тонна балық, оның iшiнде 402 килограмм бекiре тұқымдас балық тәркiлендi.
Балық шаруашылығы су айдындары мен учаскелерiн пайдаланушыларға ұзақ мерзiмге бекiтiп беру бойынша iс-шараларды iске асыру жалғасуда, бұл балық шаруашылығын дамытуға олардың қаражаттары мен инвестицияларын тарту бойынша жоспарлы жұмыстар жүргiзуге мүмкiндiк бередi.
Өткен кезеңде 1106 балық шаруашылығы ұйымына 10 жылға дейiнгi мерзiмге 2034 халықаралық, республикалық және жергiлiктi маңызы бар су айдындары мен учаскелерi бекiтiлiп берiлдi.
Орман және аңшылық шаруашылықтарын дамыту
2010 - 2014 жылдарға арналған «Жасыл даму» бағдарламасын іске асыру мақсатында 2012 жылы облыс әкімдіктерінің орман қорғау мекемелері мен Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің табиғат қорғау мекемелері 70,0 мың гектар алаңда, оның ішінде 57,4 мың гектар алаңда ағаш отырғызу және егу әдісімен және 12,6 мың гектар алаңда ормандарды табиғи жаңартуды қолдау әдісімен ағаш отырғызу жұмыстарын жүргізді. Ормандарды молықтыру көлемі 2010 жылмен салыстырғанда 12 %, ал 2005 жылмен салыстырғанда 54 % өсті.
Астана қаласының жасыл аймағын құру жұмыстары жалғасуда. 2012 жылғы көктемде оны 5 мың гектар алаңда құру бойынша жұмыстар жүргізілді. 1997 жылдан бастап барлығы 60 мың гектар екпе ағаштары отырғызылды.
2012 жылы республиканың ерекше қорғалатын табиғи аумақтары мен мемлекеттік орман қорының аумағында 6,6 мың гектар алаңда 665 орман өрті болды, оның ішінде орманды жерлер 4,7 мың гектарды құрады. Орман өртінен келген шығын 165327 мың теңгені құрады.
2012 жылғы орман өрттерін талдау 2011 жылмен салыстырғанда олардың алаңдары 52 % ұлғайғанын көрсетті, бірақ соңғы 5 жылдағы орташа көрсеткішпен салыстырғанда орман өрттерінің алаңы 1,5 % азайды.
Орман қорына қауiп төндiретiн дала өрттерiн уақытында анықтауға және жоюға авиациялық патрульдеу жүргiзумен қол жеткізілді.

В 2012 году республиканским государственным казенным предприятием «Казавиалесоохрана» было осуществлено авиационное патрулирование лесов в объеме 8897 часов, при этом обнаружено и ликвидировано 351 случаев лесных пожаров (общее количество лесных пожаров составляет 433 случая), что составляет по охраняемой территории (8869 тыс. га) 81 % от их общего числа (при плане 72 %).
За последние годы в результате принятых мер по совершенствованию нормативной правовой базы лесного хозяйства, увеличению бюджетного финансирования отрасли удалось значительно снизить объемы незаконных рубок леса.
Государственными инспекторами по охране растительного и животного мира особо охраняемых природных территорий совместно с правоохранительными органами с начала текущего года проведено 17324 рейдов, при этом выявлено 830 факта незаконных рубок леса, объем от которых составил 398 кубометров. Наложено штрафов на 448 нарушителей лесного законодательства в сумме 4999 тыс. тенге, из них взыскано с 316 нарушителей 3878 тыс. тенге. Предъявлено исков 651 нарушителям в сумме 12177 тыс. тенге, из них взыскано с 477 нарушителей 8987 тыс. тенге.
У нарушителей изъято 1046 кубометров незаконно заготовленной древесины, а также 30 орудий правонарушений.
Передано в суды 246 и в правоохранительные органы 186 дел по фактам незаконной рубки леса, при этом судами рассмотрено 219 административных и 9 уголовных дел.
В течение 2012 года проводились работы по сохранению и восстановлению численности редких и исчезающих видов диких копытных животных и сайгаков в соответствии с Программой «Жасыл даму» на 2010 – 2014 годы», утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2010 года № 924. Осуществлялась охрана охотничьих видов животных силами егерского состава охотничьих хозяйств и инспекторами областных территориальных управлений лесного и охотничьего хозяйства.
По результатам учета сайгаков, проведенном в 2012 году, общая численность сайгаков составляет – 137,5 тыс. особей (на 35,5 тысяч особей или на 34,8 % больше, чем в 2011 году), в том числе: бетпакдалинская – 110,1 тыс., устюртская – 6,5 тыс. и уральская – 20,9 тыс. особей.
Эффективной мерой сохранения биологического разнообразия является создание особо охраняемых природных территорий.
В ноябре 2012 года постановлением Правительства Республики Казахстан № 1496 создан государственный природный резерват «Алтын Дала» в Костанайской области общей площадью 489,7 тыс. га для сохранения сайгаков и степных экосистем.
Управление водными ресурсами
В 2012 году в целях обеспечения устойчивого функционирования водохозяйственных объектов и сооружений, находящихся в республиканской собственности, проводились работы по реконструкции гидротехнических сооружений и капитальному ремонту гидромелиоративных систем.

2012 жылы «Қазақавиаорманқорғау» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны 8897 сағат көлемінде ормандарды авиациялық патрульдеуді жүзеге асырды, бұл ретте 351 орман өртін анықтады және жойды (орман өртінің жалпы саны 433 жағдайды құрайды), ол қорғалатын аумақтың (8869 мың га) жалпы санының 81 % құрайды (жоспарда 72 %).
Соңғы жылдары орман шаруашылығының нормативтiк құқықтық базасын жетiлдiру бойынша қабылданған шаралар, саланы бюджеттiк қаржыландыруды ұлғайту нәтижесiнде заңсыз ағаш кесу көлемiн айтарлықтай азайтуға қол жеткізілді.
Ағымдағы жылдың басынан бері өсімдіктер мен жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар құқық қорғау органдарымен бірлесіп, 17324 рейд өткізді, бұл ретте көлемі 398 текше метрді құрайтын ағашты заңсыз кесудің 830 фактісі анықталды. 448 орман заңнамасын бұзушыға 4999 мың теңге сомасында айыппұл салынды, оның ішінде 316 бұзушы 3878 мың теңге төледі. 651 бұзушы 12177 мың теңге талапқа ұсынылды, оның ішінде 477 бұзушыдан 8987 мың теңге өтелді.
Бұзушылардан 1046 текше метр заңсыз дайындалған сүрек, сондай-ақ құқық бұзушылардан 30 құрал алынды.
Ағаштарды заңсыз кесу фактісі бойынша 246 іс сотқа және 186 іс құқық қорғау органдарына берілді, бұл ретте сот 219 әкімшілік және 9 қылмыстық іс қарады.
2012 жыл бойы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 қыркүйектегі № 924 қаулысымен бекітілген «2010 - 2014 жылдарға арналған «Жасыл даму» бағдарламасына сәйкес сирек кездесетін және жойылып бара жатқан жабайы тұяқты жануарлар мен киiктердiң санын сақтау және қалпына келтіру бойынша жұмыстар жүргізілді. Аңшылық шаруашылықтарының қорықшылар құрамы мен орман және аңшылық шаруашылығы облыстық аумақтық басқармаларының инспекторлары жануарлардың ауланатын түрлерін қорғауды жүзеге асырды.
2012 жылы өткізген киіктерді есепке алу нәтижелері бойынша киіктердің жалпы саны 137,5 мың дарақты (35,5 мың дарақ немесе 2011 жылға қарағанда 34,8 %-ға көп), оның ішінде: бетпақ далалық киіктер – 110,0 мың, үстірттік киіктер – 6,5 мың және оралдық киіктер – 20,9 мың дарақты құрайды.
Биологиялық әртүрлілікті сақтаудың тиімді шарасы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру болып табылады.
2012 жылғы қарашада Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1496 қаулысымен киіктер мен далалық экожүйелерді сақтау үшін Қостанай облысында жалпы ауданы 489,7 мың га «Алтын дала» мемлекеттік табиғи резерваты құрылды.
Су ресурстарын басқару
2012 жылы республикалық меншіктегі су шаруашылығы объектілері мен құрылыстарының орнықты қызмет етуін қамтамасыз ету мақсатында гидротехникалық құрылыстарды қайта жаңарту және гидромелиоративтік жүйелерді күрделі жөндеу бойынша жұмыстар жүргізілді.

В течение 2012 года капитальный ремонт и восстановительные работы проведены на 22-х особо аварийных водохозяйственных объектах, мероприятия по реконструкции проведены на 42 гидротехнических сооружениях.
Одной из основных проблем управления водными ресурсами является неудовлетворительное состояние водохозяйственной инфраструктуры.
Фактический износ водохозяйственных систем и сооружений составляет более 60 %. Снижена надежность и безопасность стратегически важных сооружений. В наиболее аварийном состоянии находятся плотины малых и средних гидроузлов, прорыв которых может явиться причиной возникновения чрезвычайных ситуаций техногенного характера.
Отмечается низкий коэффициент полезного действия распределительных сетей, большие потери воды, подъем грунтовых вод и засоление прилегающих земель.
Решение существующих проблем заключается в своевременном выполнении комплекса мероприятий по реконструкции гидротехнических сооружений, восстановлении особо аварийных гидромелиоративных систем, внедрении водосберегающих технологий в орошаемом земледелии.
В рамках Государственной программы по управлению водными ресурсами на первом этапе, к 2020 году будут решены вопросы обеспечения населения питьевой водой, на втором, к 2040-му – обеспечения потребности в воде орошаемого земледелия.
Анализ основных проблем
К наиболее значимым проблемам лесного и охотничьего хозяйства хозяйств в настоящее время можно отнести:
1) лесные пожары, причиняющие огромный ущерб лесному хозяйству;
2) степные пожары, оказывающие большое влияние на возникновение лесных пожаров. Они также губительно сказываются на состоянии животного мира и в целом биологического разнообразия, наносят значительный ущерб сельскому хозяйству;
3) слабое материально техническое обеспечение государственных учреждений лесного хозяйства;
4) недостаточное финансирование противопожарных мероприятий в государственных учреждениях лесного хозяйства;
5) отсутствие узкоспециализированного структурного подразделения для целенаправленных работ по переселению животных для реинтродукции в исторические ареалы обитания, для сохранения генофонда, для развития охотничьих хозяйств (поимка животных, карантин, транспортировка и т.д.);
6) недостаточная изученность территории резервного фонда охотничьих угодий для определения перспективных участков в целях дальнейшего закрепления на конкурсной основе за пользователями животного мира с возложением на них обязанностей по охране объектов животного мира;
7) не изучены и не определены основные миграционные пути животных и перелетных птиц, вопросы дичеразведения в охотничьих хозяйствах, в целях принятия мер по охране, воспроизводству и использованию животного мира;

2012 жыл бойына күрделі жөндеу және қалпына келтіру жұмыстары 22 аса апатты су шаруашылығы объектілерінде, қайта жаңарту бойынша іс-шаралар 42 гидротехникалық құрылыста өткізілген.
Су ресурстарын басқарудың негізгі проблемаларының бірі су шаруашылығы инфрақұрылымының қанағаттанарлықсыз жағдайы болып табылады.
Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының нақты тозуы 60 %-дан аса құрайды. Стратегиялық маңызды құрылыстардың сенімділігі мен қауіпсіздігі төмендеген. Кіші және орта гидротораптардың бөгеттері аса апатты жағдайда, олардың бұзылуы техногенді сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау себебі болып табылады.
Тарату желілерінің пайдалы әсер коэффициентінің төмендігі, судың көп шығындары, жер асты суларының көтерілуі және маңындағы жерлердің тұздануы байқалған.
Қазіргі проблемаларды шешу гидротехникалық құрылыстарды қайта жаңарту, аса апатты гидромелиоративтік жүйелерді қалпына келтіру, суармалы егіншілікте суды үнемдеу технологияларын енгізу бойынша іс-шаралар кешенін уақытылы орындаумен байланысты.
Су ресурстарын басқару бойынша мемлекеттік бағдарлама аясында бірінші кезеңінде 2020 жылға қарай халықты ауыз сумен қамтамасыз ету, екінші, 2040 жылға қарай суармалы егіншілікті сумен қамтамасыз ету мәселелері шешілетін болады.
Негізгі проблемаларды талдау
Орман және аңшылық шаруашылығының қазiргi уақыттағы ең маңызды проблемаларына мыналарды жатқызуға болады:
1) орман шаруашылығына үлкен залал келтіретін орман өрттері;
2) орман өрттерінің пайда болуына үлкен әсерін тигізетін дала өрттері. Олар да жануарлар дүниесінің жай-күйіне және жалпы биологиялық әртүрлілікке жоюшылық әсер етеді, ауыл шаруашылығына айтарлықтай залал келтіреді;
3) орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелерінің нашар материалдық техникалық қамтамасыз етілуі;
4) орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелеріндегі өртке қарсы іс-шараларды жеткіліксіз қаржыландыру;
5) тарихи мекендеу ареалына реинтродукциялау үшін жануарларды қоныс аудару бойынша мақсатты жұмыстар үшін, гендік қорларды сақтау үшін, аңшылық шаруашылығын дамыту үшін арнайы мамандандырылған құрылымдық бөлімшелердің болмауы (жануарларды ұстау, карантин, тасымалдау және т.б.);
6) жануарлар дүниесін пайдаланушыларға жануарлар дүниесінің объектілерін қорғау бойынша міндеттерді жүктей отырып, оларға конкурстық негізде одан әрі бекіту мақсатында перспективті учаскелерді анықтау үшін аңшылық жерлерінің резервтік қоры аумақтарының жеткіліксіз зерттелуі;
7) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану бойынша шараларды қолдану мақсатында жануарлар мен жыл құстарының негізгі миграциялық жолдары, аңшылық шаруашылығындағы аң-құстарды өсіру мәселелері зерттелмеген және анықталмаған;

8) не изучены вопросы по учету и оптимальной численности хищников, для принятия профилактических мер по минимизации наносимого ими вреда сельскому хозяйству и дикой фауне.».
К проблемам рыбного и водного хозяйств в настоящее время можно отнести:
1) слабое развитие товарного рыбоводства. Необходимость интенсификации данного направления обусловлена ограниченностью рыбосырьевых запасов естественных водоемов и необходимостью принятия мер по ограничению промысловой нагрузки на водоемы, в целях предотвращения их истощения;
2) в среднем по Казахстану 70,8 % сельского населения обеспечивается водопроводной водой из централизованных источников, 28,3 % – водой децентрализованных источников, а остальная часть населения (0,9 %) пользуется привозной водой и водой открытых водоемов;
3) большинство сооружений и сетей систем водоотведения введены в эксплуатацию или капитально отремонтированы более 20-30 лет назад;
4) в целом, по республике более двух третей сетей требуют капитального ремонта или их полной замены; практикуется сброс неочищенных стоков непосредственно на поля фильтрации;
5) только в 41 городе имеются канализационные очистные сооружения с полным технологическим циклом, из них, в 10 городах износ составляет более 70 %;
6) на сегодняшний день до 90 % внутрихозяйственных гидромелиоративных сетей, обслуживающих орошаемые земли, находятся в частной собственности сельскохозяйственных товаропроизводителей или их объединений - сельских потребительских кооперативов водопользователей;
7) из-за большой затратности, слабой материальной базы сельхозтоваропроизводители не могут проводить своими силами ежегодные мелиоративные мероприятия (очистка внутрихозяйственных оросительных и коллекторно-дренажных сетей, рыхление и планировка площадей орошения, промывка засоленных земель);
8) в условиях возрастающего дефицита поливной воды, ухудшения экологического состояния орошаемых земель актуальным становится разработка и внедрение водосберегающих технологий.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
К основным внешним и внутренним факторам, оказывающим влияние на развитие лесного, рыбного и водного хозяйств относятся:
1) риски природного характера (глобальное потепление, массовое заболевание растений и животных в республике и сопредельных странах, засуха, гидрологический (маловодность) режим, кислородный режим, наводнение, сель, массовое заболевание водных животных в республике и сопредельных государствах, влияние на экосистему проникновения чужеродных видов и др.);

8) жыртқыштардың ауыл шаруашылығы мен жабайы фаунаға келтіретін зияндарының барынша азайту бойынша алдын алу шараларын қабылдау үшін оларды есепке алу және оңтайлы саны бойынша мәселелер зерттелмеген.
Балық және су шаруашылықтарының қазіргі уақыттағы проблемаларына мыналарды жатқызуға болады:
1) тауарлы балық өсірудің әлсіз дамуы. Осы бағытты қарқындату қажеттілігі табиғи су айдындарындағы балық шикізаты запастарының шектеулілігімен және су айдындарының суалуын болдырмау мақсатында оларда кәсіпшілік балық аулауды шектеу бойынша шаралар қабылдаудың қажеттілігімен түсіндіріледі;
2) Қазақстан бойынша орта есеппен 70,8 % ауыл тұрғыны орталықтандырылған су құбырларының суымен, 28,3 %-ы орталықсыздандырылған су көздерінің суымен қамтамасыз етіледі, ал халықтың қалған бөлігі (0,9 %) тасып әкелінетін суды және ашық су айдындарының суын пайдаланады;
3) су бөлу жүйелерінің құрылыстары мен желілерінің көпшілігі 20-30 жылдан астам уақыт бұрын пайдалануға берілген немесе күрделі жөндеуден өткен;
4) жалпы республика бойынша желілердің үштен екі бөлігі күрделі жөндеуді немесе оларды толық алмастыруды қажет етеді; тазартылмаған ағындарды тікелей сүзу алаңдарына түсіруі байқалады;
5) тек 41 қалада ғана толық технологиялық циклмен кәріздік тазалау құрылыстары бар, олардың ішінде, 10 қаладағы тозуы 70 %-ды құрайды;
6) бүгінгі таңда, суармалы жерлерге қызмет көрсететін ішкі шаруашылық гидромелиоративтік желілердің 90 %-ға дейінгі ауыл шаруашылығы тауар өндірушілердің немесе олардың бірлестіктерінің - су пайдаланушылардың ауылдық тұтынушылар кооперативтерінің жеке меншігінде;
7) үлкен шығындылықтың, нашар материалдық базаның салдарынан ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілер жыл сайынғы мелиоративтік іс-шараларын (ішкі шаруашылық суару және коллекторлы-дренажды желілерді тазарту, суару алаңдарын қопсыту және жоспарлау, тұзданған жерлерді шаю) өз күштерімен жүргізе алмайды;
8) суару суына деген өсіп келе жатқан тапшылық, суармалы жерлердің экологиялық жағдайының нашарлауы жағдайында су үнемдеу технологияларын әзірлеу мен енгізу өзекті болып отыр.
Негізгі ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Орман, балық және су шаруашылықтарын дамытуға әсерін тигізетін негізгі сыртқы және ішкі факторларға:
1) табиғи сипаттағы тәуекелдер (жаһандық жылыну, республикада және шектес мемлекеттерде өсімдіктер мен жануарлардың жаппай ауруы, құрғақшылық, гидрологиялық (судың аз болуы) режим, оттегі режимі, су тасқыны, сел, республикада және шектес мемлекеттерде су жануарларының жаппай ауруы, экожүйелерге бөтентекті түрлердің ену әсері және т.б.);

2) значительный износ и неудовлетворительное техническое состояние основных мелиоративных фондов;
3) низкий уровень технологий полива и применения современных водосберегающих технологий;
4) ухудшение мелиоративного состояния земель;
5) возможные потери при миграции диких животных в сопредельные государства;
6) недостижение договоренностей на краткосрочный период по режиму трансграничных водотоков, а также невыполнение ранее достигнутых.»;
в разделе 3 «Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов»:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

2) негізгі мелиоративтік қорлардың айтарлықтай тозуы және қанағаттанарлықсыз технологиялық жай-күйі;
3) суару технологиясының және қазіргі заманғы су үнемдеу технологияларын қолданудың төмен деңгейі;
4) жерлердің мелиоративтік жай-күйінің нашарлауы;
5) жабайы жануарлардың шектес мемлекеттерге жылыстауы кезінде ықтимал шығындар;
6) трансшекаралық су ағындарының режимі бойынша қысқа мерзімде уағдаластыққа қол жеткізбеу, сондай-ақ бұрын қол жеткізілгендердің орындалмауы жатады.»;
«Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері» деген 3-бөлімде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«2. Переход Республики Казахстан к низкоуглеродному развитию и «зеленой экономике»»;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3. Обеспечение охраны, воспроизводства и рационального использования растительного и животного мира, особо охраняемых природных территорий, а также рационального использования водного фонда»;
в подразделе 3.1 «Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов»:
в стратегическом направлении 1. «Стабилизация и улучшение качества окружающей среды»:

«2. Қазақстан Республикасының төмен көміртекті дамуға және «жасыл экономикаға» көшуі»;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Өсімдіктер және жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды, сондай-ақ су қорын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету»;
«Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлары, іс-шаралары және нәтижелер көрсеткіштері» деген 3.1-кіші бөлімде:
«Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту» деген 1-стратегиялық бағытта:

в цели 1.1 «Создание условий по сохранению и восстановлению экосистем»:
строки, порядковые номера 1, 2 изложить в следующей редакции:
«
1
Объемы установленных значений нормативов валовых выбросов загрязняющих веществ не превысят 5 млн.тонн (ежегодно до 2020 года)
ведомств. данные
млн. тонн
5
5
5
2
Объемы установленных значений нормативов сбросов загрязняющих веществ не превысят 5 млн.тонн  (ежегодно до 2020 года)
ведомств. данные
млн. тонн
5
5
5
»;
строки, порядковые номера 6,7 исключить;
в задаче 1.1.1 «Стабилизация эмиссий в окружающую среду»:
строки, порядковые номера 8,9 исключить;
задачу 1.1.2. «Ликвидация исторических загрязнений, восстановление природной среды»:
дополнить строкой, порядковый номер 22-3, следующего содержания:
«
22-3
Количество обоснований инвестиций по модернизации системы управления твердыми бытовыми отходами
ведомств. данные
шт.
8
»;
в стратегическом направлении 2. «Переход Республики Казахстан к низкоуглеродному развитию»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Стратегическое направление 2. Переход Республики Казахстан к низкоуглеродному развитию и «зеленой экономике»»;
цель 2.1 «Создание условий для функционирования рынка для торговли квотами парниковых газов» дополнить задачей 2.1.2. следующего содержания:

«Экожүйелерді сақтау және қалпына келтіру бойынша жағдай жасау» деген 1.1-мақсатта:
реттік нөмірлері 1, 2-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
1
Ластаушы заттардың жалпы шығарындылары нормативтерінің белгіленген мәндерінің көлемдері 5 млн. тоннадан аспайтын болады
(жыл сайын 2020 жылға дейін)
ведомстволық деректер
млн. тонна
5
5
5
2
Ластаушы заттардың төгінділері нормативтерінің белгіленген мәндерінің көлемдері 5 млн. тоннадан аспайтын болады
(жыл сайын 2020 жылға дейін)
ведомстволық деректер
млн. тонна
5
5
5
»;
реттік нөмірлері 6, 7-жолдар алынып тасталсын;
«Қоршаған ортаға эмиссияларды тұрақтандыру» деген 1.1.1-міндетте:
реттік нөмірлері 8, 9-жолдар алынып тасталсын;
«Тарихи» ластануларды жою, табиғи ортаны қалпына келтіру» деген 1.1.2-міндетте:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 22-3-жолмен толықтырылсын:
«
22-3
Қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару жүйесін жаңғырту бойынша инвестициялық негіздемелер саны
ведомстволық деректер
дана
8
»;
«Қазақстан Республикасының төмен көміртекті дамуға көшуі» деген 2-стратегиялық бағытта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«2-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының төмен көміртекті дамуға және «жасыл экономикаға» көшуі»;
«Парниктік газдар квоталарын сатуға арналған нарықтың жұмыс істеуіне жағдай жасау» деген 2.1-мақсат мынадай мазмұндағы 2.1.2-міндетпен толықтырылсын:

146
Провести исследования, разработать новые и усовершенствовать имеющиеся методические основы в целях совершенствования системы управления водными ресурсами, улучшения мелиоративного состояния орошаемых земель, определения основных направлений и мер для удовлетворения перспективных потребностей в воде населения и отраслей экономики
Х
Х
Х
Х
Х
147
Разработать базовую основу Единой информационно-аналитической системы по управлению водными ресурсами с дальнейшим ее внедрением на всей территории республики
Х
Х
Х
Х
Х
148
Провести компенсационные попуски для восстановления естественного весеннего гидрологического режима
Х
Х
Х
Х
Х
149
Обеспечить эксплуатацию трансграничных и республиканских водохозяйственных объектов, не связанных с подачей воды в соответствии с установленными требованиями
Х
Х
Х
Х
Х
150
Обеспечить устойчивое функционирование водохозяйственных объектов и снижение риска возникновения чрезвычайных ситуаций
Х
Х
Х
Х
Х
151
Обеспечить качественной питьевой водой сельские населенные пункты, подключаемые к групповым водопроводам
Х
Х
Х
Х
Х
152
Внедрить автоматизацию и диспетчеризацию систем управления водными объектами и водохозяйственными сооружениями
Х
Х
Х
Х
Х
»;
подраздел 3.2 «Соответствие стратегических направлений и целей государственного органа стратегическим целям государства» изложить в следующей редакции:
«3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа  стратегическим целям государства
Стратегические направления и цели государственного органа
Наименование стратегического и (или) программного документа
Стратегическое направление 1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Цель 1.1 Создание условий по сохранению и восстановлению экосистем
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года»
Послание Президента страны народу Казахстана от 10 октября 1997 года «Казахстан - 2030. Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев». Здоровье, образование и благополучие граждан Казахстана» (приоритет IV.)
Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 1 марта 2006 года «Стратегия вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира. Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии».
Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства»
Стратегическое направление 2. Переход Республики Казахстан к низкоуглеродному развитию и «зеленой экономике»

146
Зерттеу жүргізу, су ресурстарын басқару жүйелерін жетілдіру мақсатында жаңа әдістемелік негіздерін әзірлеу және қолданыстағыны жетілдіру, суармалы жерлердің мелиоративтік жағдайын жақсарту, экономика салалары мен халықтың суға келешектегі тұтынушылығын қанағаттандыру үшін негізгі бағыттар мен шараларды анықтау
Х
Х
Х
Х
Х
147
Су ресурстарын басқару бойынша бірыңғай ақпараттық-талдамалы жүйенің базалық негізін оны кейіннен республиканың барлық аумағында енгізумен әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
148
Табиғи көктемгі гидрологиялық режимді қалпына келтіру үшін өтемақылық су жіберуді өткізу
Х
Х
Х
Х
Х
149
Белгіленген талаптарға сәйкес су берумен байланысы жоқ трансшекаралық және республикалық су шаруашылығы объектілерін пайдалануды қамтамасыз ету
Х
Х
Х
Х
Х
150
Су шаруашылығы объектілерінің орнықты қызмет етуін қамтамасыз ету және төтенше жағдайлардың туындау қаупін төмендету
Х
Х
Х
Х
Х
151
Топтық су құбырларына қосылатын ауылдық елді мекендерді сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету
Х
Х
Х
Х
Х
152
Су объектілерін және су шаруашылығы құрылыстарын басқарудың автоматтандырылған және диспетчерленген жүйесін енгізу
Х
Х
Х
Х
Х
»;
«Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі» деген 3.2-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«3.2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1-стратегиялық бағыт. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
1.1-мақсат. Экожүйелерді сақтау және қалпына келтіру бойынша жағдай жасау
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
Ел Президентінің 1997 жылғы 10 қазандағы «Қазақстан - 2030. Барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы» атты Қазақстан халқына жолдауы. Қазақстан Азаматтарының денсаулығы, білімі мен әл-ауқаты (IV басымдық)
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті елу елдің қатарына кіру стратегиясы. Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан - 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының төмен көміртекті және «жасыл экономикаға» көшуі

Цель 2.1 Создание условий для функционирования рынка для торговли квотами парниковых газов
Цель 2.2 Создание условий для формирования принципов «зеленой» экономики
Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 28 февраля 2007 года «Новый Казахстан в новом мире»
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года».
Указ Президента Республики Казахстан от 16 января 2013 года № 466 «О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан»
Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства»
Стратегическое направление 3. Обеспечение охраны, воспроизводства и рационального использования растительного и животного мира, особо охраняемых природных территорий, а также рационального использования водного фонда
Цель 3.1. Сохранение,
рациональное использование
и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов
животного мира, объектов
природно-заповедного фонда
Послание Президента Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 29 января 2010 года «Новое десятилетие - новый экономически подъем – новые возможности Казахстана»; Программа «Жасыл Даму» на 2010 - 2014 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2010 года № 924.
Цель 3.2 Достижение и
поддержание экологически
безопасного и экономически
оптимального уровня
водопользования и охраны
водного фонда
Послание Президента Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 28 января 2011 года «Построим будущее вместе!»; Программа «Ак-булак» на 2011 – 2020 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 ноября 2010 года № 1176.
Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства»
»;
в разделе 5. «Межведомственное взаимодействие»:
в графе 2 «Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие» аббревиатуру «АДСЖКХ» заменить аббревиатурой «МРР»;
дополнить строками следующего содержания:
«
Задача 2.1.2. Развитие возобновляемых источников энергии
Достижение объема вырабатываемой электроэнергии в 2014 году возобновляемыми источниками энергии - 1 млрд. кВт.ч в год.
МИНТ, МЭБП, МСХ, МЧС, МРР
Выработка предложений и своевременное согласование нормативных правовых актов, затрагивающих вопросы возобновляемых источников энергии
акиматы областей, городов
Астана и Алматы
Согласование проектов в области использования возобновляемых источников энергии мощностью до 25 МВт.
Резервирование и предоставление земельных участков для строительства объектов в области использования возобновляемых источников энергии
Стратегическое направление 3. Обеспечение охраны, воспроизводства и рационального использования растительного и животного мира, особо охраняемых природных территорий, а также рационального использования водного фонда

2.1-мақсат. Парниктік газдар квоталарын сатуға арналған нарықтың жұмыс істеуі үшін жағдай жасау
2.2-мақсат «Жасыл» экономика қағидаттарын қалыптастыру үшін жағдай жасау
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2007 жылғы 28 ақпандағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы;
«Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 16 қаңтардағы № 466 Жарлығы
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан - 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
3-стратегиялық бағыт. Өсімдіктер және жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды, өсiмiн молайтуды және ұтымды пайдалануды, сондай-ақ су қорын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
3.1-мақсат. Балық, орман ресурстарын, жануарлар дүниесі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкiндiктерi» атты Қазақстан халқына Жолдауы;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 10 қыркүйектегі № 924 қаулысымен бекiтiлген 2010 - 2014 жылдарға арналған «Жасыл даму» салалық бағдарламасы.
3.2-мақсат. Суды пайдаланудың және су қорын қорғаудың экологиялық қауіпсіз және экономикалық тиімді деңгейіне қол жеткізу және қолдау
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2011 жылғы 28 қаңтардағы «Болашақтың іргесін бірге қалаймыз!» атты Қазақстан халқына Жолдауы;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 9 қарашадағы № 1176 қаулысымен бекiтiлген 2011 - 2020 жылдарға арналған «Ақ бұлақ» бағдарламасы.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
»;
«Ведомствоаралық өзара іс-қимыл» деген 5-бөлімде:
«Ведомствоаралық өзара іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік орган» деген 2-бағанда «ҚТҮКШІА» деген аббревиатура «ӨДМ» деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
«
2.1.2-міндет. Жаңартылатын энергия көздерін дамыту
2014 жылы жаңартылатын энергия көздерінен өндірілетін энергия көлемін - жылына 1 млрд. кВт. сағ. жеткізу
ИЖТМ, ЭЖБМ, АШМ, ТЖМ, ӨДМ
Жаңартылатын энергия көздері мәселелерін қозғайтын ұсыныстар әзірлеу және нормативтік құқықтық актілерді уақтылы келісу
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Қуаты 25 МВт дейінгі жаңартылатын энергия көздерін пайдалану саласындағы жобаларды келісу.
Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану саласындағы объектілерді салу үшін жер учаскелерін резервте сақтау және беру.
3-стратегиялық бағыт. Өсімдіктер және жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды, сондай-ақ су қорын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету

21 783
показатели конечного результата
Уровень ликвидации и рекультивации площадных загрязнений по реализуемому проекту
%
100
показатели качества
Качество строительства в соответствии со СниП, СН и утвержденной проектно-сметной документацией
%
100
показатели эффективности
Затраты на скашивание береговой территории площадью 1 м2 по реализуемому проекту по ликвидации площадных загрязнений нефтепродуктами
тыс. тенге/ м2

21 783
соңғы нәтиже көрсеткіштері
Іске асырылатын жоба бойынша алаңдық ластануларды жою және қалпына келтіру деңгейі
%
100
сапа көрсеткіштері
ҚНжҚ, ҚН және бекітілген жобалық сметалық құжаттамаға сәйкес құрылыстың сапасы
%
100
тиімділік көрсеткіштері
Жағалау аумақтарының мұнай өнімдерімен ластану алаңдарын жою бойынша іске асырылатын жоба бойынша алаңы 1 м2 жағалау аумағын оруға арналған шығындар
мың теңге/м2

5 819,2
Объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
989 270
Бюджетная
программа
030 «Целевые текущие трансферты бюджету Акмолинской области на возмещение убытков землепользователей или собственникам земельных участков при принудительном отчуждении земельных участков для создания зеленой зоны города Астаны»
Описание
Возмещение убытков землепользователей или собственникам земельных участков при принудительном отчуждении земельных участков для создания лесопарковых насаждений города Астаны
Вид бюджетной
программы
в зависимости от содержания
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование
показателей бюджетной
программы
ед.
изм.
Отчетный
период
плановый период

5 819,2
бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге
989 270
Бюджеттік бағдарлама
030 «Ақмола облысының бюджетіне жер пайдаланушылары немесе жер учаскелерінің меншік иелеріне Астана қаласының жасыл аймағын құру үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп оқшаулау кезінде келтірілген шығындарды өтеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаты
Астана қаласының орман парктерінің екпелерін құру үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп алу кезінде жер пайдаланушылардың немесе жер учаскелері меншік иелерінің шығындарын өтеу
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есептік кезең
жоспарлы кезең

324 775
Бюджетная
программа
031 «Управление лесным хозяйством, обеспечение сохранения и развития лесных ресурсов и животного мира»
Описание
Охрана, обеспечение функционирования и развития объектов государственного природно-заповедного и лесного фонда путем содержания 26 природоохранных учреждений.
Создание постоянных лесосеменных баз, получение посадочного материала с улучшенными наследственными качествами РГКП «Алматинский и Кокшетауский ЛСЦ».
Определение посевных качеств семян, степени их энтомологической и фитопатологической зараженности РГУ ««Казахское государственное республиканское лесосеменное учреждение», проведение учебных практик на базе РГУ «Сандыктауское учебно-производственное лесное хозяйство», проведение лесоустроительных работ и лесохозяйственного проектирования, ведение государственного учета лесов, обеспечение лесного хозяйства научно-методическими разработками, создание зеленой зоны города Астаны, авиационная охрана лесов от пожаров, вредителей и болезней леса.
Охрана и учет редких и исчезающих видов диких копытных животных для стабилизации их численности в состоянии естественной свободы. Охрана и учет сайгаков для биологически обоснованного ежегодного прироста и достижения их промысловой численности в состоянии естественной свободы.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год

324 775
Бюджеттік бағдарлама
031 «Орман шаруашылығын басқару, орман ресурстары мен жануарлар дүниесін сақтауды және дамытуды қамтамасыз ету»
Сипаты
26 табиғат қорғау мекемесін ұстау арқылы мемлекеттік табиғи-қорық және орман қорының объектілерін қорғау, жұмыс істеуі мен дамуын қамтамасыз ету.
«Алматы және Көкшетау ОТО» РМҚК-лердің тұрақты орман тұқымы базаларын құру, мұрагерлік қасиеттері жақсартылған көшеттік материал алу.
«Қазақ мемлекеттік республикалық орман тұқымы мекемесі» РММ тұқымдарының себу сапасын, олардың энтомологиялық және фитопатологиялық залалдану дәрежесін анықтау, «Сандықтау оқу-өндірістік орман шаруашылығы» РММ базасында оқу практикаларын өткізу, орман орналастыру жұмыстары мен орман шаруашылығын жобалауды өткізу, ормандардың мемлекеттік есебін жүргізу, орман шаруашылығын ғылыми-әдістемелік талдамалармен қамтамасыз ету, Астана қаласының жасыл аймағын құру, ормандарды өрттерден, орман зиянкестері мен ауруларынан авиациялық қорғау.
Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан жабайы тұяқты жануарлар түрлерінің санын табиғи бостандық жағдайында қалпына келтіру үшін оларды қорғау және есепке алу. Биологиялық тұрғыдан негізделген жыл сайынғы өсімі және табиғи бостандық жағдайында олардың кәсіпшілік санына қол жеткізу үшін киіктерді қорғау және есепке алу.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
есептік кезең
жоспарлы кезең
2009
жыл
2010
жыл
2011
жыл

100
Обеспечение безопасного
функционирования стратегических объектов и снижение риска возникновения чрезвычайных ситуаций
кол-во
участников
1
Показатели качества
Показатели эффективности
Затраты на 1 км
тыс.тенге
64 431,7
Объем бюджетных расходов
тыс.тенге
515 454
Бюджетная программа
034 «Строительство и реконструкция системы водоснабжения, гидротехнических сооружений»
Описание
Строительство и реконструкция системы водоснабжения, гидротехнических сооружений, направленных на обеспечение населения питьевой водой; улучшение инфраструктуры сельских населенных пунктов; планирование, восстановление, реабилитация, предупреждение угрозы возникновения чрезвычайных ситуаций техногенного характера на системах водоснабжения и гидротехнических сооружениях
вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
развитие
Наименование показателей бюджетной программы
ед. изм.
Отчетный период
плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Разработка проектно-сметной документации
кол-во
31
Строительство и реконструкция системы водоснабжения:
- групповые водопроводы
- гидротехнические сооружения
кол-во
22
26
показатели конечного результата
Ввод в эксплуатацию:
- групповые водопроводы
- гидротехнические сооружения
кол-во
18
21
показатели качества
показатели эффективности
Средние затраты на единицу оказанной услуги:
тыс. тенге
- по строительству и реконструкции одного группового водопровода
576 466
- по строительству и реконструкции одного гидротехнического сооружения
338 850
- по разработке одной проектно-сметной документации
25 700
объем бюджетных расходов, в том числе:
тыс. тенге
22 209 065
по подпрограмме 005 за счет внутренних источников
тыс. тенге
22 209 065
Бюджетная
программа
035 «Развитие объектов охраны подземных вод и очистки промышленных стоков в городе Усть-Каменогорске»
Описание
Повышение уровня жизни и улучшение здоровья населения городов Усть-Каменогорска, Семей, Павлодар и населенных пунктов, расположенных вдоль реки Иртыш, путем предотвращения поступления токсичных веществ в реку Иртыш и подземные воды, восстановления окружающей среды и улучшения экологии региона. Улучшение качества поверхностных и подземных вод для питьевого водоснабжения населения городов Усть-Каменогорск, Семей, Павлодар. Предотвращение загрязнения грунтовых вод и миграции шлейфа токсичных отходов в сторону жилых районов, источников питьевого водоснабжения г. Усть-Каменогорск и реки Иртыш. Усиление институциональных механизмов для мониторинга качества воды из местных и промышленных источников
Вид бюджетной
программы
в зависимости от содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
развитие
Наименование показателей
бюджетной программы
ед.
изм.
отчетный
период
Плановый период

100
Стратегиялық объектілердің қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету және төтенше жағдайлардың пайда болу қаупiн төмендету
қатысушылар саны
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
1 км шығындар
мың теңге
64 431,7
бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге
515 454
Бюджеттік бағдарлама
034 «Сумен жабдықтау жүйесін, гидротехникалық құрылыстарды салу және реконструкциялау»
Сипаты
Тұрғындарды ауызсумен қамтамасыз етуге бағытталған сумен жабдықтау жүйелерiн, гидротехникалық құрылыстарды салу және қайта жаңарту; ауылдық елдi мекендер инфрақұрылымын жақсарту; сумен жабдықтау жүйелерiнде және гидротехникалық құрылыстарын жоспарлау, қалпына келтіру, сауықтыру, техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың пайда болу қаупінің алдын алу
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
Бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
жүзеге асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/дамуы
даму
Бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерінің атауы
өлш. бірл.
есептік кезең
жоспарлы кезең
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу
саны
31
Сумен қамту жүйесін салу және қайта жаңарту:
- топтық су құбырлар
- гидротехникалық құрылыстар
саны
22
26
Соңғы нәтиже көрсеткіштері
Пайдалануға беру:
- топтық су құбырлар
- гидротехникалық құрылыстар
саны
18
21
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
Көрсетілген қызмет бірлігіне жұмсалатын орташа шығындар:
- бір топтық су құбырды салу және қайта жаңарту бойынша
- бір гидротехникалық құрылыстарды салу және қайта жаңарту бойынша
- бір жобалық-сметалық құжаттама әзірлеу бойынша
мың теңге
576466
338850
25700
бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге
22 209 065
ішкі көздер есебінен 005-кіші бағдарламасы бойынша
мың теңге
22 209 065
Бюджеттік бағдарлама
035 «Өскемен қаласында жерасты суларын қорғау және өнеркәсіп ағындыларын тазарту объектілерін дамыту»
Сипаты
Ертiс өзенiне және жерасты суларына уытты заттардың түсуiнiң алдын алу, қоршаған ортаны қалпына келтiру және өңiрдiң экологиясын жақсарту жолымен Өскемен, Семей, Павлодар қалалары мен Ертiс өзенiнің бойында орналасқан елдi мекендер тұрғындарының тұрмыс деңгейiн арттыру және денсаулығын жақсарту. Өскемен, Семей, Павлодар қалаларының тұрғындарын ауыз сумен қамтамасыз ету үшiн жер үстi және жер асты суларының сапасын жақсарту. Топырақ суларының ластануының және уытты қалдықтар шлейфінің Өскемен қаласы мен Ертiс өзенiнiң тұрғын үй аудандарына, ауыз сумен қамтамасыз ету көздерiне көшуінің алдын алу. Жергiлiктi және өнеркәсiптiк көздерден су сапасының мониторингi үшiн институционалдық тетіктерді күшейту.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
Бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
жүзеге асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы /дамуы
дамуы
Бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерінің атауы
өлш. бірл.
есептік кезең
жоспарлы кезең

203 602
- водохранилищ
282116,0
- гидроузлов
181615,5
- скважин вертикального дренажа
313631
Коэффициент полезного
действия оросительных
систем
КПД
0,8
Объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
2 541 220
Бюджетная
программа
038 «Регулирование использования и охраны водного фонда, обеспечение функционирования водохозяйственных систем и сооружений»
Описание
формирование и развитие системы управления водными ресурсами, совершенствование нормативно-методической базы и информационного потенциала в области использования и охраны водных ресурсов; обеспечение бесперебойной работы водохозяйственных объектов, не связанных с подачей воды, включая объекты, совместно используемые с сопредельными государствами и осуществление мониторинга за их техническим состоянием; проведение природоохранных попусков.
Вид бюджетной
программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование
показателей бюджетной
программы
ед.
изм.
отчетный
период
плановый период

203 602
- су қоймалардың
282116
- су тораптардың
181615,5
- тік дренажды ұңғымалардың
313631
Суландыру жүйелерінің пайдалы әрекетінің коэффициенті
ПӘК
0,8
бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге
2 541 220
Бюджеттік бағдарлама
038 «Су қорын пайдалану мен қорғауды реттеу, су шаруашылығы жүйелері мен құрылғыларының қызметін қамтамасыз ету»
Сипаты
Су ресурстарын басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту, нормативті-әдістемесінің базасын және су ресурстарын пайдалану мен қорғау саласындағы ақпараттық потенциалды жетілдіру; су беруге байланысты емес су шаруашылығы нысандарының, соның ішінде іргелес мемлекеттермен бірлесе пайдаланудағы нысандардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету, техникалық күйіне мониторинг жасау, табиғатты қорғау мақсатында су жіберуді өткізу.
Бюджеттік бағдарлама ның түрі
Мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
Жүзеге асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/дамуы
ағымдағы
Бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерінің атауы
өлш. бірл.
есептік кезең
жоспарлы кезең