О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 35 "Об утверждении Правил субсидирования на поддержку племенного животноводства" и от 25 января 2013 года № 36 "Об утверждении Правил субсидирования в целях повышения продуктивности и качества продукции животноводства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2013 года № 957. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2014 года № 103
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.02.2014 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 35 «Об утверждении Правил субсидирования на поддержку племенного животноводства» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 12, ст. 217):
в Правилах субсидирования на поддержку племенного животноводства, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила субсидирования на поддержку племенного животноводства (далее – Правила) определяют порядок предоставления бюджетных субсидий (далее – субсидии) за счет и в пределах средств и мероприятий, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям, физическим и юридическим лицам, осуществляющим деятельность по использованию племенных быков-производителей в общественных стадах, сформированных из поголовья личных подсобных хозяйств (далее – товаропроизводители), республиканскому племенному центру по племенному делу в животноводстве (далее – республиканский племенной центр), племенному заводу по костанайской породе лошадей, племенному репродуктору по мясному птицеводству, в целях повышения удельного веса племенных животных и продуктивных качеств сельскохозяйственных животных.»;
подпункты 1)2) и 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«1) приобретение товаропроизводителями племенного и селекционного молодняка крупного рогатого скота;
2) селекционная и племенная работа, направленная на улучшение качественного состава маточного поголовья крупного рогатого скота и овец;
3) приобретение и использование товаропроизводителями семени быков-производителей, оцененных по качеству потомства и трансплантация эмбрионов;»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға арналған субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 35 және "Мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыру мақсатында субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 36 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 14 қыркүйектегі № 957 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 18 ақпандағы № 103 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.02.2014 № 103 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) «Асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға арналған субсидиялау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 35 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 12, 217-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға арналған субсидиялау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға арналған субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) асыл тұқымды малдың үлес салмағын және ауыл шаруашылығы жануарларының өнімділік сапасын арттыру мақсатында отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге, жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан құралған, жалпы табында асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – тауар өндірушілер), мал шаруашылығындағы асылдандыру ісі жөніндегі республикалық мал тұқымын асылдандыру орталығына (бұдан әрі – республикалық мал тұқымын асылдандыру орталығы), қостанай жылқы тұқымы жөніндегі асыл тұқымды жылқы зауытына, етті құс шаруашылығы жөніндегі асыл тұқымды репродукторға тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат және іс-шаралар есебінен және шегінде бюджеттік субсидиялар (бұдан әрі – субсидиялар) беру тәртібін айқындайды.»;
2-тармақтың 1), 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) тауар өндірушілердің ірі қара малдың асыл тұқымды және селекциялық төлін сатып алуы;
2) аналық ірі қара мал және қой басының сапалық құрамын жақсартуға бағытталған селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстар;
3) тауар өндірушілер ұрпағының сапасы бойынша бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрығын сатып алуы мен пайдалануы және эмбриондарды телу;»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«6. Субсидированию не подлежат:
1) племенной и селекционный молодняк, птицеводческая продукция, семя быков-производителей, эмбрионы, ранее удешевленные, а также приобретенные по бартеру, в счет взаиморасчетов или используемые не для воспроизводственных целей;
2) маточное поголовье – на проведение селекционной и племенной работы, племенные быки-производители, используемые для случки в общественном стаде – на содержание, просубсидированные в текущем году;
3) племенной молодняк крупного рогатого скота, завезенный из-за рубежа (за исключением племенного молодняка завезенного из Российской Федерации, Республики Беларусь и Украины), не оцененный по индексной системе; племенные быки, завезенные из-за рубежа, не оцененные по собственной продуктивности или по качеству потомства;
4) племенные коровы и телки, используемые для скрещивания быками-производителями: беспородными, неоцененными племенными, иных пород, за исключением поглотительного скрещивания;
5) все маточное поголовье товарного стада, участвующего в породном преобразовании, при несоблюдении требования по наличию, использованию в воспроизводстве и ротации племенных производителей в соответствии с зоотехническими нормативами (не менее одного производителя на тридцать голов случного контингента, использование производителя не более двух случных сезонов подряд).»;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. В случае превышения объемов субсидий, заявленных товаропроизводителями, над выделенными объемами субсидий, в приоритетном порядке удовлетворяются заявки (в порядке убывания приоритета) на:
1) приобретение племенного и селекционного молодняка крупного рогатого скота;
2) ведение селекционной и племенной работы;
3) приобретение племенного молодняка овец.
Остаток средств распределяется пропорционально, в соответствии с объемами причитающихся субсидий в поданных заявках. Неоплаченный остаток субсидий, причитающийся товаропроизводителю, будет выплачиваться ему из свободных средств следующего(их) месяца(ев) при их наличии.»;
подпункт 4) пункта 9 изложить в следующей редакции:
«4) форму отчета по выплате субсидий за квартал по области;»;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«10. Министр сельского хозяйства Республики Казахстан и акимы областей ежегодно в срок до 20 января подписывают соглашение с индивидуальным помесячным планом финансирования области на поддержку племенного животноводства.»;
часть первую пункта 12 изложить в следующей редакции:
«12. Аким области в течение пятнадцати рабочих дней после официального опубликования настоящих Правил создает своим решением областную комиссию по вопросам субсидирования племенного животноводства под председательством заместителя акима области по вопросам сельского хозяйства (далее – Комиссия).»;
пункт 13 изложить в следующей редакции:

«6. Мыналар:
1) бұрын арзандатылған, сондай-ақ айырбас бойынша өзара есеп айырысу есебіне сатып алынған немесе өнімділігін молайту мақсатында пайдаланылмайтын асыл тұқымды және селекциялық төл, құс шаруашылығы өнімі, тұқымдық бұқа ұрығы, эмбриондар;
2) ағымдағы жылы субсидияланған селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге арналған аналық мал басы, күтіп-бағуға арналған жалпы табында шағылыстыру үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық бұқалар;
3) шет елден әкелінген, индекстік жүйе бойынша бағаланбаған (Ресей Федерациясы, Беларусь Республикасы және Украинадан әкелінген асыл тұқымды төлді қоспағанда) асыл тұқымды ірі қара мал төлі; шет елден әкелінген, өзінің өінімділігі немесе ұрпағының сапасы бойынша бағаланбаған асыл тұқымды бұқалар;
4) сіңіре будандастыруды қоспағанда, тұқымсыз, асыл тұқымды өзге де тұқымдармен бағаланбаған тұқымдық бұқалармен шағылыстыру үшін пайдаланылатын асыл тұқымды сиырлар мен қашарлар;
5) зоотехникалық нормативтерге сәйкес асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың болуы, оларды өз төлін өсіру үшін пайдалану және алмастыру (отыз бас шағылыстыру контингентіне бір бұқадан кем болмауы, бұқаны қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен артық пайдаланбау) талабын сақтамау кезінде тұқымдық түрлендіруге қатысатын тауарлы табынның барлық аналық басы субсидиялауға жатпайды.»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Тауар өндірушілер өтінім берген субсидиялар көлемі бөлінген субсидиялар көлемінен артқан жағдайда, басым тәртіппен (басымдықтың азаюы тәртібінде):
1) асыл тұқымды және селекциялық ірі қара малдың төлін сатып алуға;
2) селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге;
3) асыл тұқымды қой төлін сатып алуға өтінімдер қанағаттандырылады.
Қаражат қалдығы берілген өтінімдердегі тиесілі субсидиялар көлеміне сәйкес пропорционалды түрде бөлінеді. Тауар өндірушіге тиесілі субсидиялардың төленбеген қалдығы оған келесі айдың (айлардың) бос қаражатынан олар болған жағдайда төленетін болады.»;
9- тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) облыс бойынша субсидиялар төлеу жөніндегі тоқсандық есеп нысаны;»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі және облыс әкімдері жыл сайын 20 қаңтарға дейінгі мерзімде асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға арналған облыстың жеке ай сайынғы қаржыландыру жоспары бар келісімге қол қояды.»;
12-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Облыс әкімі осы қағидалар ресми жарияланғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде өзінің шешімімен облыс әкімінің ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі орынбасары төрағалық ететін асыл тұқымды мал шаруашылығын субсидиялау мәселелері жөніндегі облыстық комиссияны (бұдан әрі – Комиссия) құрады.»;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«13. В компетенцию Комиссии входит определение объемов причитающихся бюджетных денег по заявкам товаропроизводителей в пределах установленных планом финансирования лимитов по месяцам и согласно приоритетности направлений, формирование сводного акта по утвержденной Министерством форме, и согласование реестра счетов к оплате.»;
пункт 18 изложить в следующей редакции:
«18. Товаропроизводители по мере возникновения соответствующих оснований представляют в Отдел заявки по утвержденной Министерством форме с полными пакетами документов согласно пунктам 30-32 настоящих Правил на фактические объемы, подлежащие субсидированию согласно направлениям, указанным в пункте 2 настоящих Правил. Товаропроизводители обеспечивают достоверность данных, указанных в заявке. Отдел регистрирует подачу заявки товаропроизводителем в соответствующем журнале регистрации заявок.»;
часть первую пункта 20 изложить в следующей редакции:
«20. Отдел в течение трех рабочих дней с момента получения заявки проверяет пакет документов и товаропроизводителя на предмет соответствия требованиям, указанным в пунктах 5 и 6 настоящих Правил. Отдел в течение указанного срока осуществляет выезд на место деятельности товаропроизводителя в случае подачи заявки на ведение селекционной и племенной работы впервые.»;
пункты 21222324 и 25 изложить в следующей редакции:
«21. В случае соответствия представленных документов требованиям настоящих Правил и отсутствия оснований для отклонения заявок, предусмотренных настоящими Правилами, Отдел в течение двух рабочих дней проверяет данные, представленные товаропроизводителем в заявке: в базе данных юридических лиц на официальном сайте Министерства юстиции Республики Казахстан, на официальном сайте Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан, дополняет заявку справкой о ветеринарном благополучии, выданной ветеринарным врачом, при субсидировании направлений, касающихся крупного рогатого скота, – выписками/отчетами с единой информационной базы селекционной и племенной работы (далее – ИАС), системы «Идентификация сельскохозяйственных животных» (далее – ИСЖ).
22. Отдел составляет сводный акт по утвержденной Министерством форме о приобретении товаропроизводителями племенного и селекционного молодняка, птицеводческой продукции, осуществлении селекционной и племенной работы, а также содержании быков-производителей, утверждаемый акимом района. Утвержденный сводный акт не реже одного раза в две недели представляется в Управление в случае наличия заявок. Отдел хранит заявку товаропроизводителя с копиями подтверждающих документов в течение трех лет. Отдел обеспечивает достоверность представляемых документов в Управление.

«13. Комиссияның құзыретіне тауар өндірушілердің өтінімдері бойынша айлар бойынша лимиттерді қаржыландыру жоспарында белгіленген шегінде және бағыттар басымдылығына сәйкес тиесілі бюджет ақшасының көлемін айқындау, министрлік бекіткен нысан бойынша жиынтық акті қалыптастыру және ақы төлеу шоттарының тізілімін келісу кіреді.»;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Тауар өндірушілер тиісті негіздердің туындауына қарай осы қағидалардың 2-тармағында көрсетілген бағыттарға сәйкес субсидиялауға жататын нақты көлемге министрлік бекіткен нысан бойынша өтінімді осы қағидалардың 30-32-тармақтарына сәйкес құжаттардың толық пакетімен бірге бөлімге ұсынады. Тауар өндірушілер өтінімде көрсетілген деректердің дұрыстығын қамтамасыз етеді. Бөлім тауар өндірушінің берген өтінімдерін өтінімдерді тіркеудің тиісті журналында тіркейді.»;
20-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«20. Бөлім өтінімдерді алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде құжаттар пакетін және тауар өндірушілерді осы қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкестігі мәніне тексереді. Селекциялық және асыл тұқымды жұмысты жүргізуге өтінімді алғаш берген жағдайда бөлім көрсетілген мерзім ішінде тауар өндірушінің қызмет ету орнына шығады.»;
21222324 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«21. Ұсынылған құжаттар осы қағидалардың талаптарына сәйкес келген және осы қағидаларда көзделген өтінімдерден бас тартуға негіздер болмаған жағдайда, бөлім тауар өндіруші өтінімде ұсынған деректерді екі жұмыс күні ішінде: Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми сайтындағы, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитетінің ресми сайтындағы заңды тұлғалардың деректер қорынан тексеріп, өтінімді ветеринар дәрігер берген ветеринариялық қолайлылық туралы анықтамамен, ірі қара малға қатысты бағыттарды субсидиялау кезінде – селекциялық және асылдандыру жұмысының бiрыңғай ақпараттық базасынан (бұдан әрі – АТЖ), «Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру» жүйесінен (бұдан әрі – АЖС) алынған үзінділерімен/есептермен толықтырады.
22. Бөлім тауар өндірушілердің асыл тұқымды төлді, құс шаруашылығы өнімдерін сатып алуы, селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүзеге асыруы, сондай-ақ тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуы туралы аудан әкімі бекітетін министрлік бекіткен нысан бойынша жиынтық акті жасайды. Бекітілген жиынтық акті екі аптада кемінде бір рет өтінімдер болған жағдайда басқармаға ұсынылады. Бөлім тауар өндірушінің өтінімін растау құжаттарының көшірмелерімен бірге үш жыл ішінде сақтайды. Бөлім басқармаға ұсынылатын құжаттардың дұрыстығын қамтамасыз етеді.

23. Управление регистрирует сводный акт района в соответствующем журнале регистрации. Управление рассматривает в течение трех рабочих дней представленные Отделами сводные акты на предмет соответствия товаропроизводителей требованиям настоящих Правил. В случае несоответствия, Управление не позднее трех рабочих дней со дня их регистрации возвращает представленные сводные акты в Отдел на доработку с указанием причин возврата. Отдел в течение пяти рабочих дней повторно вносит в Управление исправленный и дополненный сводный акт, а случае невозможности – незамедлительно возвращает заявку товаропроизводителю с указанием причин возврата.
24. В случае соответствия, Управление в течение указанного срока направляет сводные акты по районам на рассмотрение Комиссии, которая по итогам заседания составляет сводный акт по области с указанием объемов причитающихся субсидий товаропроизводителям по утвержденной Министерством форме.
25. Председатель Комиссии утверждает представленный Комиссией сводный акт по области в течение трех рабочих дней.»;
пункты 2728 и 29 изложить в следующей редакции:
«27. Управление ежемесячно публикует информацию о результатах рассмотрения Комиссией заявок товаропроизводителей на специальном разделе интернет-ресурса акимата области и направляет в Отдел информацию об объемах выплаченных бюджетных денег товаропроизводителям по району.
28. Сведения о полученных субсидиях на приобретенный племенной и селекционный молодняк крупного рогатого скота, семя быков-производителей и трансплантацию эмбрионов, проведенную селекционную и племенную работу, содержание племенных быков-производителей мясных пород должны быть внесены Отделом в ИАС с указанием идентификационных номеров каждого животного, на которое были выделены субсидии, в течение десяти рабочих дней со дня поступления такой информации от Управления.
29. Управление ежемесячно, в срок до 5 числа, следующего за отчетным месяцем, но не позднее 20 декабря представляет в Министерство отчет по освоению бюджетных субсидий по области, ежеквартально – отчет по выплате субсидий за квартал по области, по утвержденным Министерством формам.»;
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению;
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 36 «Об утверждении Правил субсидирования в целях повышения продуктивности и качества продукции животноводства» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 12, ст. 218):
в Правилах субсидирования в целях повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

23. Басқарма ауданның жиынтық актісін тиісті тіркеу журналында тіркейді. Басқарма үш жұмыс күні ішінде бөлімдер ұсынған жиынтық актілерді тауар өндірушілердің осы қағидалардың талаптарына сәйкестігі мәніне қарайды. Сәйкес келмеген жағдайда басқарма олар тіркелген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылған жиынтық актілерді кері қайтару себептерін көрсете отырып, пысықтауға бөлімге қайтарады. Бөлім бес жұмыс күні ішінде басқармаға түзетілген және толықтырылған жиынтық актіні қайта енгізеді, ал ол мүмкін болмаған жағдайда – тез арада тауар өндірушіге қайтару себебін көрсете отырып, өтінімді қайтарады.
24. Сәйкес келген жағдайда басқарма көрсетілген мерзім ішінде аудандар бойынша жиынтық актілерді Комиссияның қарауына жібереді, ол отырыс қорытындысы бойынша министрлік бекіткен нысан бойынша тауар өндірушілерге тиесілі субсидиялар көлемін көрсете отырып, облыс бойынша жиынтық акті жасайды.
25. Комиссия төрағасы Комиссия ұсынған облыс бойынша жиынтық актіні үш жұмыс күні ішінде бекітеді.»;
2728 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«27. Басқарма ай сайын Комиссияның тауар өндірушілердің өтінімдерін қарау нәтижелері туралы ақпаратты облыс әкімдігінің интернет-ресурсындағы арнайы бөлімде жариялайды және бөлімге аудан бойынша тауар өндірушілерге төленген бюджет ақшасының көлемі туралы ақпарат жібереді.
28. Асыл тұқымды және селекциялық ірі қара мал төлін сатып алуға, тұқымдық бұқа ұрығын сатып алуға және эмбриондарды телуге, жүргізілген селекциялық және асылдандыру жұмыстарына, етті тұқымды тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуға алынған субсидиялар туралы мәліметтерді бөлім субсидиялар бөлінген әр малдың сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, басқармадан осындай ақпарат түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде АТЖ-ге енгізуге тиіс.
29. Басқарма ай сайын, есеп беру айынан кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде, бірақ 20 желтоқсаннан кешіктірмей министрлікке облыс бойынша игерілген бюджеттік субсидиялардың есебін, тоқсан сайын – министрлік бекіткен нысан бойынша облыс бойынша субсидиялар төлеу жөніндегі тоқсандық есеп ұсынады.»;
көрсетілген қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы қаулыға 1 және  2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) «Мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыру мақсатында субсидиялау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 36 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 12, 218-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыру мақсатында субсидиялау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«1. Настоящие Правила субсидирования в целях повышения продуктивности и качества продукции животноводства (далее – Правила) определяют порядок предоставления бюджетных субсидий (далее – субсидии) за счет и в пределах средств и мероприятий, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий год отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям (далее – товаропроизводители), с целью поддержки товаропроизводителей для увеличения производства животноводческой продукции, повышения ее качества и конкурентоспособности.»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Субсидии выплачиваются товаропроизводителям только за фактические объемы:
1) говядины, баранины, конины, свинины, молока и тонкой шерсти, реализованной или переработанной на убойных площадках (пунктах) и (или) предприятиях (цехах) переработки, имеющих учетные номера;
2) реализованного мяса птицы, пищевого яйца, кумыса и шубата.»;
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
«9. Определение объема субсидирования среди участников программы субсидирования осуществляется в рамках средств, доведенных области на реализацию бюджетной программы.
10. В случае превышения объемов субсидий, заявленных товаропроизводителями, над выделенными объемами субсидий в данном месяце, в приоритетном порядке удовлетворяются заявки товаропроизводителей, отнесенных к категориям более высокого уровня, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам. При распределении средств среди товаропроизводителей, отнесенных к одной категории, в приоритетном порядке субсидируются товаропроизводители, осуществляющие производство продукции по современной технологии, обеспечивающей более высокую производительность труда. При субсидировании мяса птицы приоритет отдается свежеохлажденному мясу.
Остаток средств распределяется пропорционально, в соответствии с объемами причитающихся субсидий в поданных заявках. Неоплаченный остаток субсидий, причитающийся товаропроизводителю, будет выплачиваться ему из свободных средств следующего (их) месяца (ев) при их наличии.»;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. Министр сельского хозяйства Республики Казахстан и акимы областей ежегодно в срок до 20 января подписывают соглашение с индивидуальным помесячным планом финансирования области на поддержку повышения продуктивности и качества продукции животноводства.»;
часть первую пункта 14 изложить в следующей редакции:
«14. Аким области в течение пятнадцати рабочих дней после официального опубликования настоящих Правил создает своим решением областную комиссию по вопросам субсидирования в целях повышения продуктивности и качества продукции животноводства под председательством заместителя акима области по вопросам сельского хозяйства (далее – Комиссия).»;
пункт 15 изложить в следующей редакции:

«1. Осы мал шаруашылығы өнiмiнiң өнiмдiлiгi мен сапасын арттыру мақсатында субсидиялау қағидалары (бұдан әрi – қағидалар) мал шаруашылығы өнiмiн өндiрудi ұлғайту, оның сапасын және бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру үшiн отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi (бұдан әрi – тауар өндiрушiлер) қолдау мақсатында тиісті жылға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат және іс-шаралар есебінен және шегінде бюджеттік субсидиялар (бұдан әрi – субсидиялар) беру тәртiбiн айқындайды.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Субсидиялар тауар өндiрушiлерге:
1) есептік нөмірлері бар сою алаңдарында (пункттерінде) және қайта өңдеу кәсіпорындарында (цехтарында) сатылған немесе өңделген сиыр еті, қой еті, жылқы еті, шошқа еті, сүт және биязы жүннің;
2) сатылған құс еті, тауарлық жұмыртқасы, қымыз және шұбаттың тек іс жүзіндегі көлеміне төленеді.»;
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Субсидиялау бағдарламасына қатысушылар арасында субсидиялау көлемін айқындау бюджеттiк бағдарламаны iске асыруға облысқа жеткiзiлген қаражат шеңберiнде жүзеге асырылады.
10. Тауар өндірушілер өтінім берген субсидиялар көлемі осы айда бөлінген субсидия көлемінен асып түскен жағдайда, осы қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген неғұрлым жоғары деңгей санатына жатқызылған тауар өндірушілердің өтінімдері басым тәртіппен қанағаттандырылады.
Бір санатқа жатқызылған тауар өндірушілер арасында қаражатты бөлу кезінде едәуір жоғары еңбек өнімділігін қамтамасыз ететін заманауи технология бойынша өнімді өндіруді жүзеге асыратын тауар өндірушілер басым тәртіппен субсидияланады. Құс етін субсидиялау кезінде балғын суытылған құс етіне басымдық беріледі.
Қаражат қалдығы берілген өтінімдерге тиесілі субсидия көлеміне сәйкес пропорционалды түрде бөлінеді. Тауар өндірушіге тиесілі субсидиялардың төленбеген қалдығы оған келесі айда (айларда) көзделген қаражаттан олар бар болған жағдайда төленеді.»;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі және облыстар әкімдері жыл сайын 20 қаңтарға дейінгі мерзімде мал шаруашылығы өнiмiнiң өнiмділігін және сапасын арттыруға арналған облыстық жеке ай сайынғы қаржыландыру жоспары бар келісімге қол қояды.»;
14-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Облыс әкімі осы қағидалар ресми жарияланғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде өзінің шешімімен облыс әкімінің ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі орынбасары төрағалық ететін, мал шаруашылығы өнiмiнiң өнiмдiлiгiн және сапасын арттыру мақсатында субсидиялау мәселелері жөніндегі облыстық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрады.»;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«15. В компетенцию Комиссии входит определение объемов причитающихся бюджетных денег по заявкам товаропроизводителей в пределах установленных планом финансирования лимитов по месяцам, согласно приоритетности направлений, определение соответствия товаропроизводителя определенному уровню, формирование сводного акта по утвержденной Министерством форме, и согласование реестра счетов к оплате.»;
часть первую пункта 20 изложить в следующей редакции:
«20. Товаропроизводители по мере возникновения соответствующих оснований представляют в Отдел заявки по утвержденной Министерством форме с полными пакетами подтверждающих документов согласно пунктам
32-35 настоящих Правил, на фактические объемы, подлежащие субсидированию. Товаропроизводители обеспечивают достоверность данных, указанных в заявке.»;
пункт 23 изложить в следующей редакции:
«23. Отдел в течение трех рабочих дней с момента получения заявки проверяет пакет документов на соответствие настоящим Правилам и товаропроизводителя на предмет соответствия критериям и требованиям, указанным в пунктах 5-7 настоящих Правил.
Отдел в течение указанного срока осуществляет выезд на место деятельности товаропроизводителя в следующих случаях:
1) подачи заявки по отдельному направлению впервые;
2) повышения уровня производства;
3) превышения заявленных объемов по отдельному направлению от заявки прошлого месяца более чем на двадцать процентов.
В случае представления неполного пакета документов или несоответствия критериям и требованиям, Отдел незамедлительно возвращает представленные документы товаропроизводителям с указанием причин возврата.
Товаропроизводители вправе повторно вносить исправленную или дополненную заявку.»;
пункты 252627 и 28 изложить в следующей редакции:
«25. Отдел определяет соответствие товаропроизводителя определенному уровню и составляет сводный акт получателей бюджетных субсидий, утверждаемый акимом района. Утвержденный сводный акт представляется в Управление не реже одного раза в две недели в случае наличия заявок. Отдел хранит заявку товаропроизводителя с копиями подтверждающих документов в течение трех лет. Отдел обеспечивает достоверность представляемых документов в Управление.
26. Управление регистрирует сводный акт района в соответствующем журнале регистрации. В течение трех рабочих дней Управление рассматривает представленные Отделами сводные акты на предмет соответствия товаропроизводителей требованиям настоящих Правил. В случае несоответствия, Управление не позднее трех рабочих дней со дня их регистрации возвращает представленные сводные акты в Отдел на доработку с указанием причин возврата. Отдел в течение пяти рабочих дней повторно вносит в Управление исправленный и дополненный сводный акт, а в случае невозможности – незамедлительно возвращает заявку товаропроизводителю с указанием причин возврата.

«15. Комиссияның құзыретіне тауар өндірушілердің өтінімдері бойынша айлар бойынша, бағыттар басымдылығына сәйкес қаржыландыру жоспарында белгіленген лимиттері шегінде тиесілі бюджет ақшасының көлемін айқындау, тауар өндірушінің белгілі бір деңгейге сәйкестігін айқындау министрлік бекіткен нысан бойынша жиынтық актіні қалыптастыру және ақы төлеу шоттарының тізілімін келісу кіреді.»;
20-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«20. Тауар өндірушілер тиісті негіздер туындауына қарай бөлімге субсидиялауға жататын нақты көлемдерге министрлік бекіткен нысан бойынша өтінімдерді осы қағидалардың 32-35-тармақтарына сәйкес растау құжаттарының толық пакетімен бірге ұсынады. Тауар өндірушілер өтінімде көрсетілген деректердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.»;
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«23. Бөлім өтінімді алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде құжаттар пакетін осы қағидаларға сәйкестігіне және тауар өндірушілердің осы қағидалардың 5-7-тармақтарында көрсетілген өлшем-шарттар мен талаптарға сәйкестігі мәніне тексереді.
Бөлім көрсетілген мерзім ішінде мынадай жағдайларда:
1) жеке бағыт бойынша өтінімді алғаш рет бергенде;
2) өндіріс деңгейін арттырғанда;
3) жеке бағыт бойынша өтінім берілген көлемді өткен айдың өтінімінен жиырма пайыздан көп арттырғанда тауар өндірушінің қызмет ету орнына шығуды жүзеге асырады.
Толық емес құжаттар пакеті ұсынылған немесе өлшем-шарттар мен талаптарға сәйкес келмеген жағдайда бөлім қайтару себептерін көрсете отырып, тауар өндірушілерге ұсынылған құжаттарын тез арада қайтарады.
Тауар өндірушілер түзетілген немесе толықтырылған өтінімді қайта енгізуге құқылы.»;
252627 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«25. Бөлім тауар өндірушінің белгілі бір деңгейге сәйкестігін анықтайды және аудан әкімі бекітетін бюджеттік субсидия алушылардың жиынтық актісін жасайды. Бекітілген жиынтық акт басқармаға екі аптада кемінде бір рет өтінімдер болған жағдайда ұсынылады. Бөлім тауар өндірушінің өтінімін растау құжаттарының көшірмелерімен бірге үш жыл ішінде сақтайды. Бөлім басқармаға ұсынылатын құжаттардың дұрыстығын қамтамасыз етеді.
26. Басқарма ауданның жиынтық актісін тиісті тіркеу журналында тіркейді. Басқарма үш жұмыс күні ішінде бөлімдер ұсынған жиынтық актілерді тауар өндірушілердің осы қағидалардың талаптарына сәйкестігі мәніне қарайды. Сәйкес келмеген жағдайда, басқарма ұсынылған жиынтық актілерді оларды тіркеген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей кері қайтару себептерін көрсете отырып, бөлімге пысықтауға қайтарады. Бөлім бес жұмыс күні ішінде басқармаға түзетілген және толықтырылған жиынтық актіні қайта енгізеді, ал ол мүмкін болмаған жағдайда – тез арада тауар өндірушіге қайтару себептерін көрсете отырып, өтінімді қайтарады.

27. В случае соответствия, Управление в течение указанного срока направляет сводные акты по районам на рассмотрение Комиссии, которая по итогам заседания составляет сводный акт по области с указанием объемов причитающихся субсидий участникам программы субсидирования по утвержденной Министерством форме.
28. Председатель Комиссии утверждает представленный Комиссией сводный акт по области в течение трех рабочих дней.»;
пункты 30 и 31 изложить в следующей редакции:
«30. Управление ежемесячно публикует информацию о результатах рассмотрения Комиссией заявок товаропроизводителей на специальном разделе интернет-ресурса акимата области и направляет в Отдел информацию об объемах выплаченных бюджетных денег товаропроизводителям по району.
31. Управление ежемесячно, в срок до 5 числа, следующего за отчетным месяцем, но не позднее 20 декабря представляет в Министерство отчет по освоению бюджетных субсидий по области, ежеквартально – отчет по выплате субсидий за квартал по области, по утвержденным Министерством формам.»;
подпункт 1) пункта 33 изложить в следующей редакции:
«1) документы, подтверждающие реализацию продукции и 100 % оплату продукции покупателем;»;
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 сентября 2013 года № 957
Приложение 1
к Правилам субсидирования
на поддержку племенного
животноводства

27. Сәйкес келген жағдайда, басқарма көрсетілген мерзім ішінде аудандар бойынша жиынтық актілерді Комиссияның қарауына жібереді, ол отырыс қорытындысы бойынша министрлік бекіткен нысан бойынша субсидиялау бағдарламасына қатысушыларға тиесілі субсидиялар көлемін көрсете отырып, облыс бойынша жиынтық акті жасайды.
28. Комиссия төрағасы Комиссия ұсынған облыс бойынша жиынтық актіні үш жұмыс күні ішінде бекітеді.»;
30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«30. Басқарма ай сайын Комиссияның тауар өндірушілердің өтінімдерін қарау нәтижелері туралы ақпаратты облыс әкімдігінің интернет-ресурсындағы арнайы бөлімде жариялайды және бөлімге аудан бойынша тауар өндірушілерге төленген бюджет ақшасының көлемі туралы ақпарат жібереді.
31. Басқарма ай сайын, есеп беру айынан кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде, бірақ 20 желтоқсаннан кешіктірмей министрлікке облыс бойынша бюджеттік субсидияларды игеру бойынша есебін, тоқсан сайын – министрлік бекіткен нысан бойынша облыс бойынша субсидиялар төлеу бойынша тоқсандық есепті ұсынады.»;
33-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) өнімді сатқанын және сатып алушының өнімді 100% төлегенін растайтын құжаттар;».
көрсетілген қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы қаулыға 3 және  4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                       С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 957 қаулысына
1-қосымша
Асыл тұқымды мал шаруашылығын
қолдауға арналған субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша

2. Нормативы бюджетных субсидий по частичному удешевлению
(не более 50 %) стоимости затрат товаропроизводителей,
связанных с проведением селекционной и племенной работы
Вид племенной продукции
Нормативы субсидий на 1 голову, тенге
коровы и нетели мясных пород**
14 000
коровы и нетели молочных пород**
14 000
овцы
1 500
**Для пород комбинированного мясо-молочного направления крупного рогатого скота применяется направление, в целях которого будет использован данный скот товаропроизводителем.
3. Нормативы бюджетных субсидий по частичному удешевлению
(не более 50 %) стоимости приобретенного товаропроизводителями
семени быков-производителей, оцененных по качеству потомства
и трансплантации эмбрионов***
Вид племенного материала
Единица измерения
Нормативы субсидий за 1 единицу, тенге
эмбрион
штук
18 000
семя быков-производителей, в том числе:
отечественное двуполое семя
доза
600
импортное двуполое семя
доза
1 100
импортное однополое семя
доза
3 300
*** Норматив применяется только на племенную продукцию (материал), использованную за плодотворное осеменение по факту получения приплода.
4. Нормативы бюджетных субсидий по частичному возмещению затрат
(не более 50 %) на содержание племенных быков-производителей
мясных пород, используемых для случки в общественном стаде,
сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств
Вид племенной продукции
Нормативы субсидий на 1 голову, тенге
Быки-производители мясных пород
104 000
5. Нормативы бюджетных субсидий по частичному удешевлению
стоимости (не более 50 %) приобретенных отечественными
птицефабриками племенных суточных цыплят и племенного яйца
у отечественных племенных птицефабрик, содержащих
прародительские, родительские формы****
Вид племенной продукции
Нормативы субсидий на приобретение суточных цыплят и племенное яйцо, тенге
от прародительского стада *****
от родительского стада ******
Суточный цыпленок (мясное направление)
Не более 50 % стоимости приобретения, но не более 303 тенге за 1 голову
-
Суточный цыпленок (яичное направление)
-
Не более 50 % стоимости приобретения, но не более 50 тенге за 1 голову
Яйцо куриное
-

2. Тауар өндiрушiлердің селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізумен байланысты шығындарының құнын ішінара (50 % артық емес) арзандату бойынша бюджеттік субсидиялар нормативтері
Асыл тұқымды өнім түрі
1 басқа арналған субсидиялар нормативтері, теңге
етті тұқымды сиырлар және құнажындар**
14 000
сүтті тұқымды сиырлар және құнажындар**
14 000
қойлар
1 500
** Ірі қара малдың құрама етті-сүтті бағыттағы тұқымдары үшін тауар өндірушінің аталған малды пайдаланатын мақсаттағы бағыт қолданылады.
3. Тауар өндірушілер сатып алған ұрпағының сапасы бойынша
бағаланған тұқымдық бұқалар ұрығының және эмбриондар телу құнын
ішінара (50 % артық емес) арзандату бойынша бюджеттік
субсидиялар нормативтері***
Асыл тұқымды материал түрі
Өлшем бірлігі
1 бірлікке арналған субсидиялар нормативтері, теңге
эмбрион
дана
18 000
тұқымдық бұқалар ұрығы, оның ішінде:
отандық қос жынысты ұрық
доза
600
импорттық қос жынысты ұрық
доза
1 100
импорттық бір жынысты ұрық
доза
3 300
*** Норматив тек төл алу фактісі бойынша нәтижелі қолдан ұрықтандыру үшін пайдаланылған асыл тұқымды өнімге (материалға) қолданылады.
4. Жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан қалыптастырылған
жалпы табында шағылыстыру үшін пайдаланатын асыл тұқымды етті
бағыттағы тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуға жұмсалатын
шығындардың құнын iшiнара (50 % артық емес) өтеу бойынша
бюджеттік субсидиялар нормативтері
Асыл тұқымды өнім түрі
1 басқа арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Етті бағыттағы тұқымдық бұқалар
104 000
5. Отандық құс фабрикалары ата-тектік, ата-енелік нысанды
құстарды қүтіп-бағатын отандық асыл тұқымды құс фабрикаларынан
сатып алған асыл тұқымды тәулiктiк балапандар мен асыл тұқымды
жұмыртқаның құнын iшiнара (50 % артық емес) арзандату бойынша
бюджеттік субсидиялар нормативтері****
Асыл тұқымды өнім түрі
Тәуліктік балапандар және асыл тұқымды жұмыртқа сатып алуға арналған субсидиялар нормативтері, теңге
ата-тектік табыннан*****
ата-енелік табыннан******
Тәуліктік балапан (етті бағыттағы)
Сатып алу құнының 50 %-нан артық емес, бірақ 1 басқа 303 теңгеден артық емес
Тәуліктік балапан  (жұмыртқа бағытындағы)
Сатып алу құнының 50 %-нан артық емес, бірақ 1 басқа 50 теңгеден артық емес
Тауық жұмыртқасы

Не более 50 % стоимости приобретения, но не более 21 тенге за 1 штуку
**** Субсидированию подлежит племенная продукция (цыплята, племенное яйцо), реализованная племенными птицефабриками, получившими статус племенного хозяйства (репродуктора).
***** Для формирования родительского стада в мясном птицеводстве.
****** Для формирования промышленного стада в яичном птицеводстве.
6. Нормативы бюджетных субсидий по частичному удешевлению
стоимости (не более 50 %) приобретенного товаропроизводителями
племенного молодняка отечественных пород у отечественных
племенных заводов или племенных хозяйств
№ п/п
Виды и породы племенных животных
Нормативы субсидий на 1 голову, тенге
Овцы
1.
Казахская тонкорунная

Сатып алу құнының 50 %-нан артық емес, бірақ 1 данасына 21 теңгеден артық емес
**** Асыл тұқымды шаруашылық (репродуктор) мәртебесiн алған асыл тұқымды құс фабрикалары өткізген асыл тұқымды өнiм (балапандар, асыл тұқымды жұмыртқа) субсидиялануға жатады.
***** Еттi бағыттағы құс шаруашылығында ата-енелiк табынды қалыптастыру үшiн.
****** Жұмыртқа бағытындағы құс шаруашылығында өнеркәсiптiк табынды қалыптастыру үшiн.
6. Тауар өндiрушiлер отандық асыл тұқымды мал зауыттарынан
немесе асыл тұқымды шаруашылықтардан сатып алған отандық
тұқымдардың асыл тұқымды төлiнiң құнын iшiнара (50 % артық
емес) арзандату бойынша бюджеттік субсидиялар нормативтері
Р/с №
Асыл тұқымды жануарлардың түрлері мен тұқымдары
1 басқа арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Қойлар
1.
Қазақтың биязы жүнді қойы

15 000 тенге, но не более 50 % стоимости приобретения
2.
Немецкая благородная
3.
Дюрок
4.
Ландрас
Верблюды
1.
Казахский бактриан
37 000 тенге, но не более 50 % стоимости приобретения
2.
Арвана
Маралы (олени)
1.
Маралы
30 000 тенге, но не более 50 % стоимости приобретения
2.
Олени
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 сентября 2013 года № 957
Приложение 2
к Правилам субсидирования
на поддержку племенного
животноводства
Требования к товаропроизводителям в области
животноводства и птицеводства
№ п/п
Направление субсидирования
Требования
1
2
3
1.
Приобретение товаропроизводителями племенного и селекционного молодняка крупного рогатого скота
1. Возраст приобретаемого молодняка не должен превышать на момент их постановки на карантин у товаропроизводителя: телки – 18 месяцев, нетели и быки – 26 месяцев.
2. Оригинал и копия племенных свидетельств на приобретенный племенной и селекционный молодняк, выданный Республиканской палатой по соответствующей породе.
3. Оригинал и копия ветеринарного сертификата/справки.
4. Оригинал и копия договора купли-продажи/лизинга. Заявка на выплату субсидий для погашения основного долга по договору лизинга с указанием реквизитов лизингодателя (только в случае приобретения молодняка на основании договора лизинга).
5. Оригиналы и копии платежных документов, подтверждающих полную оплату по договору.
6. Оригиналы и копии акта оприходования молодняка (или акта снятия с карантина у товаропроизводителя).
7. Письменное обязательство об использовании приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях не менее двух лет, племенных быков-производителей – не менее двух случных сезонов, за исключением используемых в случке в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств.
8. Письменное обязательство по использованию искусственного осеменения случного контингента семенем племенных быков-производителей, оцененных по качеству потомства и/или использованию в ручной случке оцененных по собственной продуктивности племенных быков-производителей (в мясном скотоводстве); по использованию 100 % искусственного осеменения случного контингента семенем племенных быков-производителей, оцененных по качеству потомства (в молочном скотоводстве).
9. Дополнительно для хозяйств, содержащих племенное поголовье:
оригинал и копия договора о научном и консалтинговом сопровождении Республиканской палатой по соответствующей породе или юридическими и физическими лицами, рекомендованными Республиканской палатой по соответствующей породе.

15 000 теңге, бірақ сатып алу құнының 50 %-нан артық емес
2.
Немістің асыл тұқымды шошқасы
3.
Дюрок
4.
Ландрас
Түйелер
1.
Қазақтың айыр өркешті түйесі
37 000 теңге, бірақ сатып алу құнының 50 %-нан артық емес
2.
Аруана
Маралдар (бұғылар)
1.
Маралдар
30 000 теңге, бірақ сатып алу құнының 50 %-нан артық емес
2.
Бұғылар
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 957 қаулысына
2-қосымша
Асыл тұқымды мал шаруашылығын
қолдауға арналған субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы саласындағы тауар өндiрушiлерге қойылатын талаптар
Р/с
Субсидиялау бағыттары
Талаптар
1
2
3
1.
Тауар өндірушілердің асыл тұқымды және селекциялық ірі қара мал төлін сатып алуы
1. Сатып алатын төлдің жасы оларды тауар өндірушіде карантинге қойған сәтте: қашарлар – 18 айдан, құнажындар және бұқалар – 26 айдан аспауы тиіс.
2. Сатып алынған асыл тұқымды және селекциялық төлге тиісті тұқымдар бойынша Республикалық палата берген асыл тұқымдық куәліктердің түпнұсқасы және көшірмесі.
3.Ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың түпнұсқасы және көшірмесі.
4. Сатып алу-сату/лизинг шартының түпнұсқасы және көшірмесі. Лизинг шарты бойынша негiзгi борышты өтеу үшiн лизинг берушiнiң деректемелерiн көрсете отырып, субсидия төлеуге арналған өтінім (тек лизинг шарты негізінде төлді сатып алған жағдайда).
5. Шарт бойынша толық төлемді растайтын төлем құжаттарының түпнұсқалары және көшірмелері.
6. Төлді кіріске алу актісінің түпнұсқалары және көшірмелері (немесе тауар өндірушідегі карантиннен шығару актісі).
7. Сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өз төлінен өсіру мақсатында кемінде екі жыл, жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан қалыптастырылған жалпы табында шағылыстыруға пайдаланылатындарын қоспағанда, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды кемінде екі шағылыстыру маусымында пайдалану туралы жазбаша міндеттеме.
8. Шағылыстыру контингентін ұрпағының сапасы бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығымен жасанды ұрықтандыруда пайдалану және/немесе қолдан шығылыстыруда өз өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану жөніндегі (етті мал шаруашылығында); шағылыстыру контингентін ұрпағының сапасы бойынша бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрығымен 100% жасанды ұрықтандыруды пайдалану (сүтті мал шаруашылығында) жөніндегі жазбаша міндеттеме.
9. Асыл тұқымды мал басын ұстайтын шаруашылықтар үшін қосымша:
тиісті тұқым бойынша Республикалық палатаның немесе тиісті тұқым бойынша Республикалық палата ұсынған заңды және жеке тұлғалардың ғылыми және консалтингтік сүйемелдеуі туралы шарттың түпнұсқасы және көшірмесі.

10. Дополнительно при приобретении молодняка из-за рубежа:
оригинал и копия ДНК – паспорта (только на племенных быков-производителей).
11. Письменное обязательство об использовании крупного рогатого скота для воспроизводства стада в течение трех лет только на территории Республики Казахстан.
2.
Селекционная и племенная работа, направленная на улучшение качественного состава маточного поголовья крупного рогатого скота и овец
1. Наличие идентификационных номеров у животных и их регистрации в ИСЖ.
2. Наличие регистрации поголовья крупного рогатого скота и овец в ИАС.
3. Для хозяйства, содержащего племенное поголовье крупного рогатого скота:
1) оригинал и копия договора о научном и консалтинговом сопровождении Республиканской палатой по соответствующей породе или юридическими и физическими лицами, рекомендованными Республиканской палатой по соответствующей породе;
2) письменное обязательство по использованию искусственного осеменения случного контингента семенем племенных быков-производителей, оцененных по качеству потомства и/или использованию в ручной случке оцененных по собственной продуктивности племенных быков-производителей (в мясном скотоводстве); по использованию 100 % искусственного осеменения случного контингента семенем племенных быков-производителей, оцененных по качеству потомства (в молочном скотоводстве).
4. Для товарного стада, участвующего в породном преобразовании крупного рогатого скота:
1) наличие, использование в воспроизводстве и ротация племенных быков-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами (не менее одного быка на тридцать голов случного контингента, использование быка не более двух случных сезонов подряд);
2) кастрация всех беспородных быков данного товарного стада в целях недопущения их использования для случки, подтвержденная записями в выписке/отчете из ИСЖ.
5. Для племенного овцеводческого хозяйства:
1) наличие не менее 600 голов маточного поголовья;
2) оригинал и копия договора о научном и консалтинговом сопровождении профильной научной организацией или ученым, специализирующимся на породе овец, разводимой хозяйством;
3) письменное обязательство по использованию искусственного осеменения маточного поголовья семенем оцененных по собственной продуктивности племенных баранов-производителей и/или использованию в ручной случке оцененных по собственной продуктивности племенных баранов-производителей;
4) письменное обязательство по предоставлению выборочного ДНК-анализа для подтверждения происхождения на приплод в соотношении 1:10 (предоставляется в случае подачи заявки по данному направлению первые три года);

10. Төлді шет елден сатып алған кезде қосымша:
ДНҚ – паспортының түпнұсқасы және көшірмесі (тек асыл тұқымды тұқымдық бұқаларға).
11. Ірі қара малды табынның өсімін молайту үшін тек Қазақстан Республикасының аумағында үш жыл ішінде пайдалану туралы жазбаша міндеттеме.
2.
Ірі қара малдың және қойдың аналық басының сапалық құрамын жақсартуға бағытталған селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстар
1. Жануарлардың бірдейлендіру нөмірінің және оларды ЖБЖ-да тіркеудің болуы.
2. Ірі қара мал және қой басын АТЖ-да тіркеудің болуы.
3. Асыл тұқымды ірі қара мал басын ұстайтын шаруашылықтар үшін:
1) тиісті тұқым бойынша Республикалық палатаның немесе тиісті тұқым бойынша Республикалық палата ұсынған заңды және жеке тұлғалардың ғылыми және консалтингтік сүйемелдеуі туралы шарттың түпнұсқасы және көшірмесі;
2) Шағылыстыру контингентін ұрпағының сапасы бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығымен жасанды ұрықтандыруда пайдалану және/немесе қолдан шығылыстыруда өз өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану жөніндегі (етті мал шаруашылығында); шағылыстыру контингентін ұрпағының сапасы бойынша бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрығымен 100% жасанды ұрықтандыруды пайдалану (сүтті мал шаруашылығында) жөніндегі жазбаша міндеттеме.
4. Ірі қара малды тұқымдық түрлендіруге қатысатын тауарлы табын үшін:
1) зоотехникалық нормативтерге сәйкес асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың болуы, оларды өз төлін өсіру үшін пайдалану және ротациялау (отыз бас шағылыстыру контингентіне бір бұқадан кем болмауы, бұқаны қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау);
2) ЖБЖ-дан алынған үзіндідегі/есептегі жазбалармен расталған, шағылыстыру үшін пайдалануға жол бермеу мақсатында осы тауарлы табынның барлық тұқымсыз бұқаларын кестіру.
5. Асыл тұқымды қой шаруашылығы үшін:
1) 600 бастан кем емес аналық бастың болуы;
2) шаруашылықта өсірілетін қой тұқымы бойынша маманданған бейінді ғылыми ұйымның немесе ғалымның ғылыми және консалтингтік сүйемелдеуі туралы шарттың түпнұсқасы және көшірмесі;
3) аналық мал басын өзінің өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар ұрығымен қолдан ұрықтандыруды пайдалану және/немесе қолдан шығылыстыруда өзінің өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды пайдалану жөніндегі жазбаша міндеттеме;
4) төлдің шығу тегін растау үшін 1:10 ара қатынасында іріктеп ДНҚ-талдауды ұсыну жөніндегі жазбаша міндеттеме (осы бағыт бойынша өтінімді алғашқы үш жыл бойы берген жағдайда ұсынылады);

5) наличие техники для искусственного осеменения или договора с дистрибьютерным центром на проведение искусственного осеменения маточного поголовья (при использовании искусственного осеменения).
6. Для хозяйства, участвующего в породном преобразовании овец:
1) наличие не менее 600 голов маточного поголовья;
2) наличие, использование в воспроизводстве и ротация оцененных по собственной продуктивности племенных баранов-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами (не менее одного барана на тридцать голов случного контингента, использование барана-производителя не более двух случных сезонов подряд);
3) кастрация всех беспородных баранов в стаде в целях недопущения их использования для случки, подтвержденная записями в выписке/отчете из ИСЖ.
3.
Приобретение и использование товаропроизводителями семени быков-производителей, оцененных по качеству потомства и трансплантации эмбрионов
1. Наличие идентификационных номеров у животных и их регистрации в ИСЖ.
2. Наличие регистрации поголовья в ИАС.
3. Оригинал и копия племенного свидетельства на продукцию (сертификата) (семя быков-производителей, эмбрионы).
4. Оригинал и копия ветеринарного сертификата/справки.
5. Оригинал и копия акта об использовании семени быков-производителей/ на трансплантацию эмбрионов.
6. Оригинал и копия акта на рождение приплода/регистрация в журнале отела и выращивания молодняка полученного приплода.
7. Регистрация полученного приплода в ИСЖ и ИАС.
4.
Содержание племенных быков-производителей мясных пород, используемых для случки в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств
1. Оригинал и копия племенного свидетельства на быка-производителя мясного направления.
2. Оригинал и копия ветеринарного сертификата/справки на племенного быка-производителя.
3. Решение схода жителей населенного пункта по закреплению и использованию данных племенных быков-производителей в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств, заверенное акимом соответствующего сельского округа.
4. Кастрация беспородных быков данного общественного стада в целях недопущения их использования для случки, подтвержденная записями в выписке/отчете из ИСЖ.
5.
Приобретение товаропроизводителями племенных суточных цыплят мясного и яичного направлений и племенного яйца у отечественных племенных птицефабрик, содержащих прародительские, родительские формы
1. Оригинал и копия племенного свидетельства на приобретенных племенных суточных цыплят и племенное яйцо, признанного уполномоченным государственным органом Республики Казахстан.
2. Оригинал и копия ветеринарного сертификата/справки.

5) қолдан ұрықтандыру үшін техниканың немесе аналық мал басын қолдан ұрықтандыруды жүргізуге дистрибьютерлік орталықпен шарттың болуы.
6. Қойларды тұқымдық түрлендіруге қатысатын шаруашылық үшін:
1) 600 бастан кем емес аналық бастың болуы;
2) зоотехникалық нормативтерге сәйкес асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың болуы, оларды өз төлін өсіру үшін пайдалану және ротациялау (отыз бас шағылыстыру контингентіне бір қошқардан кем болмауы, тұқымдық қошқарды қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау);
3) ЖБЖ-дан алынған үзіндегі/есептегі жазбалармен расталған, шағылыстыру үшін пайдалануға жол бермеу мақсатында табындағы барлық тұқымсыз қошқарларды кестіру.
3.
Тауар өндірушілердің ұрпағының сапасы бойынша бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрықтарын сатып алуы мен пайдалануы және эмбриондарды телуі
1. Малдардың бірдейлендіру нөмірінің және оларды АЖБ-да тіркеудің болуы.
2. Мал басын АТЖ-да тіркеудің болуы.
3. Өнімге (тұқымдық бұқалардың ұрығы, эмбриондар) берілген асыл тұқымды куәліктің (сертификаттың) түпнұсқасы және көшірмесі.
4. Ветеринарлық сертификаттың/анықтаманың түпнұсқасы және көшірмесі.
5. Тұқымдық бұқалардың ұрығын пайдалану туралы/эмбриондарды телуге арналған актінің түпнұсқасы және көшірмесі.
6. Төлді әкелу туралы актінің түпнұсқасы және көшірмесі/ төлдеу журналына тіркеу және алынған төлді өсіру.
7. Алынған төлді АТЖ-да және ЖБЖ-да тіркеу.
4.
Жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан қалыптастырылған, жалпы табынды шағылыстыру үшін пайдаланылатын асыл тұқымды етті тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу
1. Етті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқаға арналған асыл тұқымдық куәліктің түпнұсқасы және көшірмесі.
2. Асыл тұқымды тұқымдық бұқаға арналған ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың түпнұсқасы және көшірмесі.
3. Тиісті ауылдық округ әкімі растаған жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан қалыптастырылған жалпы табында осы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекіту және пайдалану жөніндегі елді мекен тұрғындары жиынының шешімі.
4. ЖБЖ-дан алынған үзіндегі/есептегі жазбалармен расталған, шағылыстыру үшін пайдалануға жол бермеу мақсатында табындағы барлық тұқымсыз қошқарларды кестіру.
5.
Тауар өндірушілердің ата-тектік, ата-енелік нысанды құстарды күтіп-бағатын отандық асыл тұқымды құс фабрикаларынан етті және жұмыртқаны бағытындағы асыл тұқымды тәуліктік балапандар мен асыл тұқымды жұмыртқаны сатып алуы
1. Сатып алынған асыл тұқымды тәуліктік балапандарға және асыл тұқымды жұмыртқаға берілген, Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы таныған асыл тұқымды куәліктің түпнұсқасы және көшірмесі.
2.Ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың түпнұсқасы және көшірмесі.

3. Оригинал и копия договора купли-продажи племенной продукции.
4. Оригиналы и копии платежных документов – приходно-кассовый ордер или платежное поручение банка, подтверждающих 100 % оплату по договору.
5. Оригинал и копия акта оприходования племенного молодняка (или акта снятия с карантина у товаропроизводителя).
6. Наличие технологического оборудования для клеточного или напольного содержания.
6.
Приобретение товаропроизводителями племенного молодняка отечественных пород у отечественных племенных заводов или племенных хозяйств
1. Возраст приобретаемого племенного молодняка не должен превышать на момент заключения договора:
Овцы: ярки – до 18 месяцев; баранчики – до 18 месяцев.
Лошади: кобылки – до 3 лет; жеребчики – до 5 лет.
Верблюды: самки – до 3 лет; самцы – до 5 лет.
Свиньи: свинки – до 12 месяцев; хрячки – до 14 месяцев.
Маралы: самки – до 18 месяцев, самцы (перворожки) – до 24 месяцев.
2. Оригинал и копия племенного свидетельства (сертификата) на приобретенный племенной молодняк.
3. Оригинал и копия ветеринарного сертификата/справки.

3. Асыл тұқымды өнімді сатып алу-сату шартының түпнұсқасы және көшірмесі.
4. Төлем құжаттарының түпнұсқалары және кассалық кіріс ордері немесе шарт бойынша 100%-дық төлеуді растайтын банктің төлем тапсырмасы.
5. Асыл тұқымды төлді кіріске алу актісінің түпнұсқасы және көшірмесі (немесе тауар өндірушіден карантинді алып тастау актісі).
6. Торда немесе еденде күтіп-бағу үшін технологиялық жабдықтың болуы.
6.
Тауар өндірушілердің отандық асыл тұқымды зауыттардан немесе асыл тұқымды шаруашылықтардан отандық тұқымның асыл тұқымды төлін сатып алуы.
1. Сатып алынатын асыл тұқымды төлдің жасы шарт жасасқан сәтте мынадай жастан аспауы тиіс:
қойлар: тұсақтар – 18 айға дейін; қошқарлар – 18 айға дейін.
жылқылар: байталдар – 3 жасқа дейін; сәуріктер – 5 жасқа дейін.
түйелер: ұрғашылар – 3 жасқа дейін; аталықтар – 5 жасқа дейін.
шошқалар: ұрғашылар – 12 айға дейін; аталықтар –14 айға дейін.
маралдар: ұрғашылар – 18 айға дейін, аталықтар (жаңа туылғандар) – 24 айға дейін.
2. Сатып алынған асыл тұқымды төлге берілген асыл тұқымды куәліктің (сертификаттың) түпнұсқасы және көшірмесі.
3. Ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың түпнұсқасы және көшірмесі.

4. Оригинал и копия договора купли-продажи/лизинга. Заявка на выплату субсидий для погашения основного долга по договору лизинга с указанием реквизитов лизингодателя (только в случае приобретения племенного молодняка на основании договора лизинга).
5. Оригиналы и копии платежных документов, подтверждающих полную оплату по договору.
6. Оригинал и копия акта оприходования племенного молодняка (или акта снятия с карантина у товаропроизводителя).
Письменное обязательство об использовании приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях не менее 2-х лет (для производителей – не менее 2-х случных сезонов).
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 сентября 2013 года № 957
Приложение 1
к Правилам субсидирования
в целях повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
1. Нормативы бюджетных субсидий
п/п
Вид продукции

4. Сатып алу-сату/лизинг шартының түпнұсқасы және көшірмесі. Лизинг шарты бойынша лизинг берушінің деректемелерін көрсете отырып негізгі берешекті өтеу үшін субсидияларды төлеуге өтінім (тек лизинг шарты негізінде асыл тұқымды төлді сатып алған жағдайда).
5. Шарт бойынша толық төлеуді растайтын төлем құжаттарының түпнұсқалары және көшірмелері.
6. Асыл тұқымды төлді кіріске алу актісінің түпнұсқасы және көшірмесі (немесе тауар өндірушілердің карантинді алып тастау актісі).
7. Сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өз төлінен өсіру мақсатында 2 жылдан кем емес уақыт қолдану туралы жазбаша міндеттеме (өндірушілерге - 2 шағылыстыру маусымынан кем емес).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 957 қаулысына
3-қосымша
Мал шаруашылығы өнiмiнiң
өнiмдiлiгi мен сапасын арттыру
мақсатында субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
1.Бюджеттік субсидиялар нормативтері
р/с
Өнiмнiң түрi

130
2. Норматив бюджетных субсидий на удешевление
стоимости сочных и грубых кормов
№ п/п
Вид
Норматив бюджетных субсидий на 1 голову коровы, тенге
1.
Крупный рогатый скот
4 500
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 сентября 2013 года № 957
Приложение 2
к Правилам субсидирования
в целях повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Критерии и требования
к товаропроизводителям, занятым производством
животноводческой продукции
1
К товаропроизводителям, занимающимся производством говядины
(1 уровень)
(2 уровень)
(3 уровень)
1.
Наличие специализированной площадки для откорма крупного рогатого скота с мощностью не менее 3 000 голов единовременного откорма и развитой инфраструктурой:
загоны для содержания животных;
кормушки;
бетонный фартук перед кормушкой;
наличие источников водоснабжения и обеспеченность автоматическим источником водопоя;
дренажная система с лагуной для удаления фекальных масс и талых вод;
наличие кормоприготовительной и кормораздаточной техники/оборудования, а также хранилища для кормов;
наличие раскола с фиксатором, весового устройства;
наличие ветеринарного пункта.
Наличие специализированной площадки для откорма крупного рогатого скота с мощностью не менее 1 500 голов единовременного откорма и развитой инфраструктурой:
загоны для содержания животных;
кормушки;
бетонный фартук перед кормушкой;
наличие источников водоснабжения и обеспеченность автоматическим источником водопоя;
дренажная система с лагуной для удаления фекальных масс и талых вод;
наличие кормоприготовительной и кормораздаточной техники/оборудования, а также хранилища для кормов;
наличие раскола с фиксатором и весового устройства;
наличие ветеринарного пункта.

130
2. Шырынды және кесек азықтың құнын арзандатуға арналған бюджеттiк субсидиялар нормативi
р/с
Түрі
Сиырдың 1 басына бюджеттiк субсидиялар нормативi, теңге
21.
Ірі қара мал
4 500
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 957 қаулысына
4-қосымша
Мал шаруашылығы өнімінің
өнімділігі мен сапасын
арттыру мақсатында
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Мал шаруашылығы өнімін өндірумен айналысатын тауар өндірушілерге қойылатын өлшемдер мен талаптар
1
Сиыр етiн өндiрумен айналысатын тауар өндiрушiлерге:
(1-деңгей)
(2-деңгей)
(3-деңгей)
1.
Бiр мезгiлде кемiнде 3 000 бас iрi қара малды бордақылайтын қуаты бар және инфрақұрылымы дамыған мамандандырылған алаңның болуы:
малды күтiп-бағуға арналған қоралар;
науалар;
науа алдындағы бетон жиек;
сумен жабдықтау көздерінің болуы және автоматтандырылған суару көзiмен қамтамасыз етiлуi;
нәжіс массасы мен қар суын шығарып тастауға арналған мүйісі бар дренаждық жүйе;
жемшөп дайындау және жемшөп тарату техникасының/жабдығының, сондай-ақ жемшөп сақтау қоймасының болуы;
бекiткiшi бар жiктегiштiң, таразы құрылғысының болуы;
ветеринариялық пункттiң болуы.
Бiр мезгiлде кемiнде 1 500 бас ipi қара малды бордақылайтын қуаты бар және инфрақұрылымы дамыған мамандандырылған алаңның болуы:
малды күтiп-бағуға арналған қоралар;
науалар;
науа алдындағы бетон жиек;
сумен жабдықтау көздерінің болуы және автоматтандырылған суару көзiмен қамтамасыз етiлуi;
нәжіс массасы мен қар суын шығарып тастауға арналған мүйiсі бар дренаждық жүйе;
жемшөп дайындау және жемшөп тарату техникасының/жабдығының, сондай-ақ азық сақтау қоймасының болуы;
бекiткiшi бар жiктегiштiң және таразы құрылғысының болуы;
ветеринариялық пункттiң болуы.

Количество реализованного откормленного поголовья за последние 12 месяцев составило не менее 400 голов
Наличие специализированного помещения или площадок для откорма крупного рогатого скота:
загонов для содержания животных;
кормушек;
водоснабжения;
кормоприготовительной техники;
раскола и весового устройства для животных.
2.
Живая/убойная масса бычков (реализуемых на убой) не менее:
450 кг/235 кг*
420 кг/220 кг*
400 кг/210 кг*
3.
Срок откорма каждого бычка не менее:
для южных регионов – 45 дней
для северных, восточных, западных и центральных регионов – 90 дней
4.
Организация и осуществление ветеринарных мероприятий
5.
Регистрация поголовья на откорме в единой идентификационной базе данных Республики Казахстан
2
К товаропроизводителям, занимающимся производством баранины:
1.

Бордақыланған ірі қара малдың соңғы 12 айда өткізілген саны кемінде 400 басты құрады.
Iрi қара малды бордақылауға арналған мамандандырылған үй-жайдың немесе алаңдардың болуы:
малды күтiп-бағуға арналған қоралар;
науалар;
сумен қамтамасыз ету;
жемшөп дайындау техникасы;
мал үшін жiктегiш және таразы құрылғысы;
2.
Бұқашықтардың (союға өткiзiлетiн) тiрiдей/сойыс салмағы кем емес:
450/235 кг*
420/220 кг*
400/210 кг*
3.
Әр бұқашықты бордақылау мерзімі кем емес:
оңтүстік өңірлер үшін 45 күн
солтүстік, шығыс, батыс және орталық өңірлер үшін 90 күн
4.
Ветеринариялық iс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
5.
Бордақыланатын мал басын Қазақстан Республикасының бiрыңғай сәйкестендірілген деректер базасында тiркеу
2
Қой етiн өндiрумен айналысатын тауар өндiрушiлерге:
1.

Наличие маточного поголовья овец (старше двух лет) на 1 января текущего года не менее 600 голов
2.
Наличие помещений для содержания овец
3.
Живая масса овец (реализуемых на убой) должна быть не менее 42 кг*
4.
Организация и осуществление ветеринарных мероприятий
3
К товаропроизводителям, занимающимся производством конины:
1.
Наличие маточного поголовья лошадей (старше трех лет) на 1 января текущего года не менее 75 голов
2.
Живая масса лошадей (реализуемых на убой) должна быть не менее 350 кг
3.
Организация и осуществление ветеринарных мероприятий
4
К товаропроизводителям, занимающимся производством свинины:
(1 уровень)
(2 уровень)
1.
Наличие единовременного поголовья на откорме не менее 3000 голов
Наличие единовременного поголовья на откорме не менее 1000 голов
2.
Наличие:
поголовья (ремонтный молодняк и свиноматки);
автоматизации промышленной площадки (линия кормораздачи, поения и микроклимата);
убойного цеха;
комбикормового цеха;
весового устройства.
Наличие:
убойного пункта (цеха);
весового устройства.
3.
Живая масса свиней (реализуемых на убой) не менее 100 кг*
4.
Организация и осуществление ветеринарных мероприятий
5
К товаропроизводителям по производству мяса птицы:
(1 уровень)
(2 уровень)
(3 уровень)
1.
Новая птицефабрика, введенная в эксплуатацию не раньше 2007 года или действующая птицефабрика, прошедшая модернизацию по основному оборудованию.
2.
Годовой объем производства не менее:
15 000 тонн
8000 тонн
1 500 тонн
3.
Круглогодовое содержание птиц в технологических условиях, наличие технологического оборудования для клеточного или напольного содержания
4.
Наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, знак «Экологическая продукция», система пищевой безопасности ХАССП)
5.
Линия по забою птицы (убойный цех)
6.
Организация и осуществление ветеринарных мероприятий
6
К товаропроизводителям по производству мяса индейки:
1.
Новая птицефабрика, введенная в эксплуатацию не раньше 2007 года и/или прошедшая модернизацию по основному оборудованию
2.
Годовой объем производства не менее 3000 тонн
3.
Круглогодовое содержание птиц в технологических условиях, наличие технологического оборудования для клеточного или напольного содержания
4.
Наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, знак «Экологическая продукция», система пищевой безопасности ХАССП)
5.
Линия по забою птицы (убойный цех)
6.
Организация и осуществление ветеринарных мероприятий
7
К товаропроизводителям по производству товарного яйца:
(1 уровень)
(2 уровень)
(3 уровень)
1.
Птицефабрика, введенная в эксплуатацию не раньше 2007 года и/или действующая птицефабрика, прошедшая модернизацию по основному оборудованию
2.
Наличие автоматической машины для сортировки, маркировки и упаковки яиц
3.
Объем производства товарных яиц в год не менее:
100 млн.штук
40 млн.штук
20 млн.штук
4.
Круглогодовое содержание птиц в технологических условиях, наличие технологического оборудования для клеточного или напольного содержания
5.
Наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, знак «Экологическая продукция», система пищевой безопасности ХАССП)
6.
Организация и осуществление ветеринарных мероприятий
8
К товаропроизводителям, занимающимся производством молока
(1 уровень)
(2 уровень)
(3 уровень)
1.

Ағымдағы жылғы 1 қаңтарға қойдың аналық басының (екі жастан ересек) 600-ден кем емес болуы
2.
Қойды күтiп-бағуға арналған үй-жайлардың болуы
3.
Қойдың (союға өткізілетін) тiрiдей салмағы 42 кг кем емес* болуы тиіс
4.
Ветеринариялық iс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
3
Жылқы етiн өндiрумен айналысатын тауар өндiрушiлерге:
1.
Ағымдағы жылғы 1 қаңтарға жылқының аналық басының (үш жастан ересек) 75 бастан кем емес болуы
2.
Жылқының (союға өткiзілетін) тiрiдей салмағы 350 кг кем емес болуы тиіс
3.
Ветеринариялық iс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
4.
Шошқа етін өндiрумен айналысатын тауар өндiрушiлерге:
(1-деңгей)
(2-деңгей)
1.
Бір мезгілде бордақылауда 3000 бастан кем емес бастың болуы
Бір мезгілде бордақылауда 1000 бастан кем емес бастың болуы
2.
Мыналардың:
шошқа басының (мал басын толықтыратын төл және аналық мегежін);
өндіріс алаңдарын автоматтандырудың (жемшөп тарату, суару және микроклимат желісі);
мал соятын цехының;
құрама жем цехының;
таразы құрылғысының болуы.
Мыналардың:
мал соятын пунктінің (цехының);
таразы құрылғысының болуы.
3.
Шошқаның тірідей салмағы (союға өткiзілетін) 100 кг кем емес*
4.
Ветеринариялық iс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
5.
Құс етiн өндiретiн тауар өндiрушiлерге:
(1-деңгей)
(2-деңгей)
(3-деңгей)
1.
2007 жылдан бастап пайдалануға берілген жаңа құс фабрикасы немесе негізгі жабдығы бойынша жаңартудан өткен жұмыс істеп тұрған құс фабрикасы.
2.
Өндiрiстiң жылдық көлемi кем емес:
15 000 тоннадан
8000 тоннадан
1 500 тоннадан
3.
Жыл бойы құстарды технологиялық жағдайда күтіп-бағу, торда немесе еденде күтіп-бағу үшін технологиялық жабдықтың болуы.
4.
Аталған сертификаттардың (ИСО, «Экологиялық өнiм» белгiсi, ХАССП азық-түлiк қауiпсiздiк жүйесi) бiрiнiң болуы
5.
Құс сою желісінің болуы (сою цехы)
6.
Ветеринариялық iс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
6.
Күрке тауық етiн өндiретiн тауар өндiрушiлерге:
1.
2007 жылдан бастап пайдалануға берілген жаңа құс фабрикасы және/немесе негізгі жабдықтары бойынша жаңартудан өткен жұмыс істеп тұрған құс фабрикасы.
2.
Өндiрiстiң жылдық көлемi 3 000 тоннадан кем емес
3.
Жыл бойы құстарды технологиялық жағдайда күтіп-бағу, торда немесе еденде күтіп-бағу үшін технологиялық жабдықтың болуы
4.
Аталған сертификаттардың (ИСО, «Экологиялық өнiм» белгiсi, ХАССП азық-түлiк қауiпсiздiк жүйесi) бiрiнiң болуы
5.
Құс сою желісі (сою цехы)
6.
Ветеринариялық iс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
7.
Тауарлық жұмыртқа өндiретiн тауар өндiрушiлерге:
(1-деңгей)
(2-деңгей)
(3-деңгей)
1.
2007 жылдан бастап пайдалануға берілген құс фабрикасы және/немесе негізгі жабдық бойынша жаңартудан өткен жұмыс істеп тұрған құс фабрикасы
2.
Жұмыртқаны сұрыптауға, белгілеуге және салуға арналған автоматты машинаның болуы
3.
Тауарлық жұмыртқа өндiрiсінің көлемi жылына кем емес:
100 млн. данадан
40 млн. данадан
20 млн. данадан
4.
Жыл бойы құстарды технологиялық жағдайда күтіп-бағу, торда немесе еденде күтіп-бағу үшін технологиялық жабдықтың болуы.
5.
Аталған сертификаттардың (ИСО, «Экологиялық өнiм» белгiсi, ХАССП азық-түлiк қауiпсiздiк жүйесi) бiрiнiң болуы
6.
Ветеринариялық iс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
8.
Сүт өндiрiсiмен айналысатын тауар өндiрушiлерге:
(1-деңгей)
(2-деңгей)
(3-деңгей)
1.

Наличие собственного маточного поголовья коров и телок (старше 2-х лет) на 1 января текущего года:
не менее 400 голов
не менее 400 голов
не менее 100 голов
2.
среднегодовое поголовье дойных коров и нетелей (итоги предыдущего года):
не менее 350 голов
не менее 240 голов
не менее 60 голов
3.
средний удой по стаду (итоги предыдущего года):
не менее 4500 кг**
не менее 3250 кг
не менее 2500 кг
4.
наличие современного молочного комплекса с соответствующей инфраструктурой (механизированные доение, навозоудаление и кормораздача, автопоение и кормоцех)
Наличие машинного доения
5.
Организация и осуществление ветеринарных мероприятий
6.
Наличие идентификационных номеров животных и регистрация в единой идентификационной базе данных Республики Казахстан
9
К товаропроизводителям, занимающимся производством кумыса:
1.

Ағымдағы жылғы 1 қаңтарға сиыр мен қашарлардың меншiктi аналық басының (2 жастан ересек) болуы:
400 бастан кем емес
400 бастан кем емес
100 бастан кем емес
2.
Сауын сиырлар мен құнажындардың орташа жылдық саны (алдыңғы жылдың қорытындысы):
350 бастан кем емес
240 бастан кем емес
60 бастан кем емес
3.
Табын бойынша орташа сауым (алдыңғы жылдың қорытындысы):
4500 кг кем емес**
3250 кг кем емес
2500 кг кем емес
4.
Тиiстi инфрақұрылымы бар қазiргi заманғы сүт кешенiнiң (механикаландырылған сауу, көң шығару және жемшөп тарату, автосуару және жемшөп цехы) болуы
Машиналы сауудың болуы
5.
Ветеринариялық iс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
6.
Малдардың бірдейлендіру нөмiрлерiнiң және Қазақстан Республикасының бiрыңғай сәйкестендіру деректер базасында тiркеудiң болуы
9.
Қымызды өндiрумен айналысатын тауар өндiрушiлерге:
1.

Наличие маточного поголовья лошадей (старше трех лет) на 1 января текущего года не менее 35 голов
2.
Среднегодовое поголовье дойных кобыл не менее 20 голов
3.
Наличие цеха по производству кумыса (помещение, емкость по сбору и (или) производству кумыса) или договора на поставку в цех
4.
Организация и осуществление ветеринарных мероприятий
10
К товаропроизводителям, занимающимся производством шубата:
1.
Наличие маточного поголовья верблюдов (старше трех лет) на 1 января текущего года не менее 30 голов
2.
Среднегодовое поголовье дойных верблюдоматок не менее 15 голов
3.
Наличие цеха по производству шубата (помещение, емкость по сбору и (или) производству шубата) или договора на поставку в цех
4.
Организация и осуществление ветеринарных мероприятий
11
К товаропроизводителям, занимающимся производством тонкой шерсти:
1.
Наличие собственного маточного поголовья овец (старше двух лет) на 1 января текущего года не менее 600 голов
2.
Наличие помещений для содержания, а также стрижки овец
3.
Настриг шерсти в физическом весе (итоги предыдущего года) не менее 3,2 кг
4.
Качество шерсти не ниже 60-64 качества****
5.
Реализация тонкой шерсти на предприятия первичной переработки тонкой шерсти
6.
Организация и осуществление ветеринарных мероприятий
12
К товаропроизводителям, занимающимся скотоводством, на субсидирование сочных и грубых кормов:
1.

Ағымдағы жылғы 1 қаңтарға жылқының аналық басының (үш жастан ересек) 35 бастан кем емес болуы
2.
Сауын биенiң орташа жылдық басы 20 бастан кем емес
3.
Қымыз өндіретін цехтың (қымыз жинау және (немесе) өндіру бойынша үй-жай, сыйымдылық) немесе цехқа жеткізу шартының болуы
4.
Ветеринариялық iс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
10.
Шұбат өндiрумен айналысатын тауар өндiрушiлерге:
1.
Ағымдағы жылғы 1 қаңтарға түйенiң аналық басының (үш жастан ересек) 30 бастан кем емес болуы
2.
Сауын iнгендердiң орташа жылдық басы 15 бастан кем емес
3.
Шұбат өндіретін цехтың (шұбат жинау және (немесе) өндіру бойынша үй-жай, сыйымдылық) немесе цехқа өткізу шартының болуы
4.
Ветеринариялық iс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
11.
Биязы жүнді өндiрумен айналысатын тауар өндiрушiлерге:
1.
Ағымдағы жылғы 1 қаңтарға қойдың аналық басының (екі жастан ересек) 600 бастан кем емес болуы
2.
Қойларды күтiп-бағуға, сондай-ақ қырқуға арналған үй-жайлардың болуы
3.
Қырқылған жүннiң физикалық салмағы (алдыңғы жылдың қорытындысы) 3,2 кг кем емес
4.
Жүннiң сапасы 60-64 сападан кем емес ****
5.
Биязы жүндi бастапқы қайта өңдейтін кәсiпорындарына биязы жүнді өткiзу
6.
Ветеринариялық iс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
12.
Шырынды және кесек азықты субсидиялау үшiн мал шаруашылығымен айналысатын тауар өндiрушiлерге:
1.

Наличие маточного поголовья по состоянию на 1 января текущего года не менее 30 голов
2.
Наличие кормовых культур и (или) сенокосных (косимых) угодий и (или) договор на покупку кормов
3.
Организация и проведение ветеринарных мероприятий
4.
Наличие идентификационного номера животного и регистрации в информационной базе селекционной и племенной работы с занесением зоотехнических событий
Примечания:
* Живая масса/убойная масса животных (реализуемых на убой) должна быть подтверждена справкой, выданной перерабатывающим предприятием, имеющим учетный номер (код), куда была реализована животноводческая продукция, или убойным пунктом, имеющим учетный номер (код), услугами которого (по забою животных) воспользовался товаропроизводитель.
** Требование не распространяется на современные молочные комплексы с соответствующей инфраструктурой, введенные в эксплуатацию в прошедшем году.
*** Товаропроизводители, занятые производством молока, должны быть зарегистрированы в единой информационной базе селекционной и племенной работы.
**** Качество шерсти подтверждается справкой, выданной лабораторией по оценке качества шерсти.

Ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жай-күйі 30 бастан кем емес аналық мал басының болуы
2.
Мал азығы дақылдарының және (немесе) шабындық (шабылатын) алқаптың және (немесе) мал азығын сатып алу шартының болуы
3.
Ветеринариялық iс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу
4.
Малдың бірдейлендіру нөмірінің және зоотехникалық оқиғаларды енгізе отырып, селекциялық және асылдандыру жұмыстарының ақпараттық базасында тiркеудің болуы
Ескертпе:
* Малдың (союға өткiзiлетiн) тiрiдей/сойыс салмағы тауар өндiрушi (малды сою жөнiндегi) қызметтерiн пайдаланған, есептік алу нөмiрi (коды) бар мал шаруашылығы өнiмі сатылған қайта өңдеу кәсіпорны немесе есептік нөмірі (коды) бар сою цехы берген анықтамамен расталуы тиiс.
** Талаптар өткен жылдан бастап пайдалануға берілген, тиісті инфрақұрылымы бар қазіргі заманғы сүт кешендеріне таратылмайды.
*** Сүт өндiрiсiмен айналысатын тауар өндiрушiлер селекциялық және асылдандыру жұмыстарының бiрыңғай ақпараттық базасына тiркелуі тиiс.
**** Жүннiң сапасы жүн сапасын бағалау жөнiндегi зертхана берген анықтамамен расталады.