О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2013 года № 1415
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма».
Премьер-Mинистр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам противодействия
легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и
финансированию терроризма
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13, 15; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 4, ст. 21; № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76):
в пункте 4 статьи 156 слово «незаконным» заменить словом «преступным».

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 28 желтоқсандағы № 1415 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат):
156-баптың 4-тармағындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;

2. В Уголовный Кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 59; № 15, ст. 71; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28; № 19, ст. 145; № 20, ст. 158; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13; № 3, ст. 26, 27; № 4, ст. 30; № 5, ст. 35, 36; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84; 2013 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 21; № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 54; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78):
1) в оглавлении:
статью 193 изложить в следующей редакции:
«Статья 193. Легализация (отмывание) денег и (или) иного имущества, полученного преступным путем»;
дополнить заголовками статей 205-2 и 205-3 следующего содержания:
«Статья 205-2. Манипулирование на рынке ценных бумаг
Статья 205-3. Незаконное использование инсайдерской информации»;
2) часть первую статьи 51 дополнить абзацами третьим и четвертым следующего содержания:
«За совершение преступлений, предусмотренных статьей 193 настоящего Кодекса, конфискации, кроме собственности осужденного, подлежит также имущество, добытое преступным путем либо приобретенное на средства, добытые преступным путем, переданное осужденным в собственность других лиц.
За совершение террористических преступлений конфискации, кроме собственности осужденного, подлежит также имущество, добытое преступным путем, использованное либо предназначавшееся для использования в финансировании террористической деятельности.»;
3) в примечании статьи 190:
в пункте 1 цифры «190 и 191» заменить цифрами «190, 191, 205-2 и 205-3»;
в пункте 3 после цифры «192-1,» дополнить цифрами «205-2, 205-3,»;

2. 1997 жылғы 16 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 59-құжат; № 15, 71-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 19, 28-құжаттар; № 19, 145-құжат; № 20, 158-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13-құжат; № 3, 26, 27-құжаттар; № 4, 30-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 21-құжат; № 7, 36-құжат; № 10-11, 54-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат):
1) мазмұнында:
193-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«193-бап. Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге мүлiктi заңдастыру (жылыстату)»;
мынадай мазмұндағы 205-2 және 205-3-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
«205-2-бап. Бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау
205-3-бап. Инсайдерлік ақпаратты заңсыз пайдалану»;
2) 51-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші абзацтармен толықтырылсын:
«Осы Кодекстің 193-бабында көзделген қылмыстарды жасағаны үшін, сотталған адамның меншігінен басқа, қылмыстық жолмен алынған не қылмыстық жолмен алынған қаражатқа сатып алынған, сотталған адам басқа тұлғалардың меншігіне берген мүлік те тәркілеуге жатады.
Террористік қылмыстар жасағаны үшін сотталған адамның меншігінен басқа, қылмыстық жолмен алынған, террористік қызметті қаржыландыруда пайдаланылған не пайдалануға арналған мүлік те тәркілеуге жатады.»;
3) 190-баптың ескертулерінде:
1-тармақтағы «190 және 191» деген цифрлар «190, 191, 205-2 және 205-3» деген цифрлармен ауыстырылсын;
3-тармақта «192-1,» деген цифрлардан кейін «205-2, 205-3,» деген цифрлармен толықтырылсын;

4) в статье 193:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 193. Легализация (отмывание) денег и (или) иного
имущества, полученного преступным путем»;
часть первую изложить в следующей редакции:
«1. Вовлечение в законный оборот денег и (или) иного имущества, полученного преступным путем, посредством совершения сделок путем конверсии или перевода имущества, представляющего доходы от преступлений, сокрытие или утаивание подлинного характера, источника, местонахождения, способа распоряжения, перемещения, прав на имущество - или его принадлежность, если известно, что такое имущество представляет доходы от преступлений, а равно владение и использование этого имущества -
наказываются штрафом в размере от пятисот до тысячи месячных расчетных показателей либо ограничением свободы на срок от одного до трех лет или лишением свободы на тот же срок со штрафом в размере до ста месячных расчетных показателей либо без такового, с конфискацией имущества.»;
дополнить примечанием следующего содержания:
«Примечание.
Под конверсией в настоящей статье понимается существенное преобразование, изменение условий, замена одних денег и (или) иного имущества другими.»;
5) дополнить статьями 205-2 и 205-3 следующего содержания:
«Статья 205-2. Манипулирование на рынке ценных бумаг
1. Манипулирование на рынке ценных бумаг, если такое деяние причинило крупный ущерб гражданину, организации или государству либо сопряжено с извлечением дохода или избежанием убытков в крупном размере, -
наказываются штрафом в размере от пятисот до тысячи месячных расчетных показателей либо исправительными работами на срок до двух лет, либо ограничением свободы на срок от шести месяцев до двух лет.
2. То же деяние, совершенное:
а) совершенное неоднократно;
б) сопряженное с извлечением дохода или избежанием убытков в особо крупном размере;
в) совершенное группой лиц по предварительному сговору или организованной группой,
наказываются штрафом в размере от тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок от одного до трех лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового с конфискацией имущества.
Примечание.
1. Под манипулированием на рынке ценных бумаг в настоящей статье понимаются запрещенные Законом Республики Казахстан «О рынке ценных бумаг» действия субъектов рынка ценных бумаг, направленные на установление и (или) поддержание цен на ценные бумаги выше или ниже тех, которые установились в результате объективного соотношения предложения и спроса, на создание видимости торговли ценной бумагой и (или) на совершение сделки с использованием инсайдерской информации.

4) 193-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«193-бап. Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге мүлiктi заңдастыру (жылыстату)»;
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қылмыстардан алынатын кірістерді білдіретін мүлікті конверсиялау немесе аудару жолымен мәмілелер жасау арқылы қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті заңды айналымға тарту, егер мүлік қылмыстардан алынатын кірістерді білдірсе, мұндай мүліктің шынайы сипатын, көзін, орналасқан жерін, оған билік ету тәсілін, оның орнын ауыстыруды, оған құқықтарды немесе оның тиесілілігін жасыру немесе жасырып қалу, сол сияқты осындай мүлікті иелену және пайдалану –
мүлкі тәркіленіп, бір жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салып не онсыз, бес жүзден бір мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не бір жылдан үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге немесе сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту.
Осы бапта конверсиялау деп шарттарды елеулі қайта жасау, өзгерту, ақшаның және (немесе) өзге мүліктің біреуін басқасына ауыстыру түсініледі.»;
5) мынадай мазмұндағы 205-2 және 205-3-баптармен толықтырылсын:
«205-2-бап. Бағалы қағаздар нарығына айла-шарғы жасау
1. Бағалы қағаздар нарығына айла-шарғы жасау, егер мұндай әрекет азаматқа, ұйымға немесе мемлекетке ірі зиян келтірсе не ірі мөлшерде кіріс алумен немесе залалды болғызбаумен ұштасса –
бес жүзден бір мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не екі жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына, не алты айдан екі жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге жазаланады.
2. Дәл сол әрекет:
а) бірнеше рет жасалса;
б) аса ірі мөлшерде кіріс алумен немесе залалды болғызбаумен ұштасса;
в) алдын ала сөз байласу бойынша адамдар тобымен немесе ұйымдасқан топпен жасалса –
мүлкі тәркіленіп, үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, немесе онсыз бір мыңнан екі мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не бір жылдан үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту.
1. Осы бапта бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау деп «Бағалы қағаздар рыногы туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған бағалы қағаздар нарығы субъектiлерiнiң ұсыныс пен сұраныстың объективтi арақатынасы нәтижесiнде бағалы қағаздарға орныққан бағадан жоғары немесе төмен баға белгiлеуге және (немесе) ұстап тұруға, бағалы қағаз саудасының көрiнiсiн жасауға және (немесе) инсайдерлiк ақпаратты пайдаланып мәмiле жасасуға бағытталған iс-әрекеттерi ұғынылады.

2. Убытками в крупном размере в статьях 205-2, 205-3 настоящего Кодекса признаются убытки, сумма которых превышает десять тысяч месячных расчетных показателей, убытками в особо крупном размере - убытки, сумма которых превышает двадцать тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 205-3. Незаконное использование инсайдерской информации
1. Умышленные действия по использованию инсайдерской информации при совершении сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, незаконной передаче инсайдерской информации третьим лицам, предоставлению третьим лицам рекомендаций или предложений о совершении сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, основанных на инсайдерской информации, если эти действия причинили крупный ущерб гражданину, организации или государству либо сопряжены с извлечением дохода или избежанием убытков в крупном размере, -
наказываются штрафом от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок от шести месяцев до одного года с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.
2. Те же деяния:
а) совершенные группой лиц по предварительному сговору или организованной группой;
б) сопряженные с извлечением дохода или избежанием убытков в особо крупном размере;
в) совершенные лицом с использованием своего служебного положения, -
наказываются штрафом в размере от тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей либо лишением свободы на срок от одного до трех лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового с конфискацией имущества.
Примечание.
Под инсайдерской информацией понимается достоверная информация о ценных бумагах (производных финансовых инструментах), сделках с ними, а также об эмитенте, выпустившем (предоставившем) ценные бумаги (производные финансовые инструменты), осуществляемой им деятельности, составляющая коммерческую тайну, а также иная информация, не известная третьим лицам, раскрытие которой может повлиять на изменение стоимости ценных бумаг (производных финансовых инструментов) и на деятельность их эмитента.».
3. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст. 48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 15-16, ст. 71, 73; № 17, ст. 81, 83; № 23, ст. 113, 115; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 11, ст. 59; № 17-18, ст. 111; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28; № 19, ст. 145; № 20, ст. 158; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 44; № 10, ст. 77; № 14, ст. 93; 2013 г., № 2, ст. 11, 13; № 7, ст. 36; № 13, ст. 62, ст. 64; № 14, ст. 72, 74; № 15, ст. 76, 78):
в статье 192:

2. Осы Кодекстің 205-2, 205-3-баптарында ірі мөлшердегі залалдар деп сомасы он мың айлық есептiк көрсеткiштен асатын залалдар, ал аса ірі мөлшердегі залалдар деп – сомасы жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын залалдар танылады.
205-3-бап. Инсайдерлік ақпаратты заңсыз пайдалану
1. Бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу кезінде инсайдерлік ақпаратты пайдалану, үшінші тұлғаларға инсайдерлік ақпаратты заңсыз беру, инсайдерлік ақпаратқа негізделген бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу туралы ұсынымдарды немесе ұсыныстарды үшінші тұлғаларға беру жөніндегі қасақана іс-әрекеттер, егер бұл іс-әрекеттер азаматқа, ұйымға немесе мемлекетке ірі зиян келтірсе не ірі мөлшерде кіріс алумен немесе залалдар болғызбаумен ұштасса –
бес жүзден бір мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге кірісі мөлшерінде айыппұл салуға не бес жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айырумен не алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға не үш жылға дейінгі мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып немесе онсыз алты айдан бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Дәл сол әрекеттер:
а) алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобымен немесе ұйымдасқан топпен жасалса;
б) аса ірі мөлшерде кіріс алумен немесе залалды болғызбаумен ұштасса;
в) бұл әрекеттерді адам өзінің қызмет бабын пайдалана отырып жасаса –
мүлкі тәркіленіп, үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып немесе онсыз бір мыңнан екі мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не бір жылдан үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту.
Инсайдерлік ақпарат деп бағалы қағаздар (туынды қаржы құралдары), олармен жасалатын мәмiлелер туралы, сондай-ақ бағалы қағаздарды (туынды қаржы құралдарын) шығарған (берген) эмитент, ол жүзеге асыратын қызмет туралы коммерциялық құпияны құрайтын дәйекті ақпарат, сондай-ақ үшінші тұлғаларға беймәлім, жария етілуі бағалы қағаздар (туынды қаржы құралдары) құнының өзгеруіне және олардың эмитентінің қызметіне ықпал етуі мүмкін өзге де ақпарат болып табылады.».
3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 23, 335-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139-құжат; № 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 21-22, 87-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 12, 72-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 15-16, 62, 63-құжаттар; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 15-16, 71, 73-құжаттар; № 17, 81, 83-құжаттар; № 23, 113, 115-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 11, 59-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 19, 28-құжаттар; № 19, 145-құжат; № 20, 158-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 44-құжат; № 10, 77-құжат; № 14, 93-құжат; 2013 ж., № 2, 11, 13- құжаттар; № 7, 36-құжат; № 13, 62, 64-құжаттар; № 14, 72, 74-құжаттар; № 15, 76, 78-құжаттар):
192-бапта:

в части первой цифры «233-3» исключить;
в части третьей:
цифры «193-196, 199-205-1» заменить цифрами «194-196, 199-205-3»;
в части 4-3 после слов «статьями» дополнить цифрами «193,»;
дополнить частью 4-4 следующего содержания:
«4-4. По уголовным делам о преступлениях, предусмотренных статьей 233-3 Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие производится органами национальной безопасности или финансовой полиции возбудившими уголовное дело.».
4. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г, № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 82):
в пункте 7 статьи 765 и подпункте 4-1) пункта 5 статьи 830 слово «незаконным» заменить словом «преступным».
5. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 10, 11, 13; № 4, ст. 21; № 7, ст. 36; № 8, ст. 50; № 10-11, ст. 54; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 62, 63, 64; № 14, ст. 72, 74, 75; № 15, ст. 77, 78, 79, 81, 82; № 16, ст. 83):

бірінші бөлікте «233-3» деген цифрлар алып тасталсын;
үшінші бөлікте:
«193-196, 199-205-1» деген цифрлар «194-196, 199-205-3» деген цифрлармен ауыстырылсын;
4-3-бөлікте «Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң» деген сөздерден кейін «193,» деген цифрлармен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-4-бөлікпен толықтырылсын:
«4-4. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 233-3-бабында көзделген қылмыстар туралы қылмыстық iстер бойынша алдын ала тергеудi қылмыстық iсті қозғаған ұлттық қауіпсiздiк немесе қаржы полициясы органдары жүргізедi.».
4. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат):
765-баптың 7-тармағындағы және 830-баптың 5-тармағының 4-1) тармақшасындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.
5. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 10, 11, 13-құжаттар; № 4, 21-құжат; № 7, 36-құжат; № 8, 50- құжат; № 10-11, 54-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 62, 63, 64-құжаттар; № 14, 72, 74, 75-құжаттар; № 15, 77, 78, 79, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат;):

1) в статье 168-3:
в заголовке слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. Нарушение субъектами финансового мониторинга законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части документального фиксирования, хранения и предоставления информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, их клиентах, надлежащей проверки клиентов, выгодоприобретателей (бенефициарных собственников), приостановления и отказа от проведения операций, подлежащих финансовому мониторингу, защиты документов, полученных в процессе своей деятельности, -»;
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2. Неисполнение субъектами финансового мониторинга обязанностей по разработке, принятию и (или) исполнению правил внутреннего контроля и программ его осуществления -»;
абзац второй пункта 5 изложить в следующей редакции:
«влекут штраф на физических лиц в размере от ста пятидесяти до двухсот, на должностных лиц товарных бирж, юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в сфере оказания бухгалтерских услуг, микрофинансовых организаций, операторов систем электронных денег, не являющихся банками, организаторов игорного бизнеса и лотерей, операторов почты, аудиторских организаций, нотариусов, адвокатов, индивидуальных предпринимателей - в размере от трехсот восьмидесяти до четырехсот, на товарные биржи, юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в сфере оказания бухгалтерских услуг, микрофинансовых организаций, операторов систем электронных денег, не являющихся банками, организаторов игорного бизнеса и лотерей, операторов почты, аудиторские организации - в размере от тысячи восьмисот до двух тысяч месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности или временным лишением квалификационного аттестата (свидетельства) на срок до шести месяцев или деятельности юридического лица на тот же срок либо их лишением.»;
2) в абзаце пятом пункта 4 статьи 169 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
3) подпункт 1) пункта 1 статьи 636 дополнить абзацем следующего содержания:
«уполномоченного органа в области почтовой связи (статья 168-3);»;
4) в пункте 1 статьи 637 после цифр «158-5,» дополнить цифрами «168-3».
6. В Кодекс Республики Казахстан о таможенном деле в Республике Казахстан от 30 июня 2010 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 14, ст. 70; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102; № 19, ст. 145; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 23-24, ст. 125; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 13; № 4, ст. 21; № 7 ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14 ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16 ст. 83):

1) 168-3-бапта:
тақырыбындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қаржы мониторингi субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы заңнамасын қаржы мониторингiне жататын операциялар, өздерінің клиенттері туралы ақпаратты құжаттық тiркеу, сақтау және беру, клиенттерді, пайда алушыларды (бенефициарлық меншік иелерін) тиісінше тексеру, қаржы мониторингіне жататын операциялар жүргізуді тоқтата тұру және одан бас тарту, өз қызметі процесінде алынған құжаттарды қорғау бөлiгiнде бұзуы –»;
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қаржы мониторингі субъектілерінің ішкі бақылау ережелерін және оны жүзеге асыру бағдарламаларын әзірлеу, қабылдау және (немесе) орындау жөніндегі міндеттерін орындамауы –»;
5-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бiр жүз елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, тауар биржаларының, бухгалтерлік қызметтерді көрсету саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, микроқаржы ұйымдарының, банк болып табылмайтын электрондық ақша жүйелері операторларының, ойын бизнесi мен лотереяларды ұйымдастырушылардың, почта операторларының, аудиторлық ұйымдардың, нотариустардың, адвокаттардың, дара кәсiпкерлердің лауазымды адамдарына – үш жүз сексеннен төрт жүзге дейiнгi мөлшерде, тауар биржаларына, бухгалтерлік қызметтерді көрсету саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға, микроқаржы ұйымдарына, банк болып табылмайтын электрондық ақша жүйесінің операторларына, ойын бизнесi мен лотереяларды ұйымдастырушыларға, почта операторларына, аудиторлық ұйымдарға – алты айға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр қызмет түрiне лицензияның қолданылуын тоқтата отырып немесе бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiгiнен) уақытша айыра отырып немесе заңды тұлғаның қызметiн сол мерзімге тоқтата отырып не олардан айыра отырып бiр мың сегiз жүзден екi мыңға дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) 169-баптың 4-тармағының бесінші абзацындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 636-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«почта байланысы саласындағы уәкілетті органның (168-3-бап);»;
4) 637-баптың 1-тармағында «158-5,» деген цифрлардан кейін «168-3» деген цифрлармен толықтырылсын.
6. 2010 жылғы 30 маусымдағы «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 14, 70-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 23-24, 125-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; № 4, 21-құжат; № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат):

1) в пункте 1 статьи 10:
в подпункте 19) слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
«19-1) ежеквартально предоставлять в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информацию по ввозу в Республику Казахстан или вывозу из Республики Казахстан культурных ценностей, наличной валюты, документарных ценных бумаг на предъявителя, векселей, чеков, подлежащих финансовому мониторингу, за исключением ввоза или вывоза, осуществляемого с территории, которая является составной частью таможенной территории Таможенного союза, на территорию, которая является составной частью таможенной территории Таможенного союза, в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма»;»;
2) в подпункте 4) пункта 3 статьи 16 слово «незаконным» заменить словом «преступным».
7. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 23; № 12, ст. 88; № 15-16, ст. 100; № 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 11-12, ст. 262; № 19, ст. 370; 1997 г., № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 10, ст. 123; 2003 г., № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 33; 2009 г., № 8, ст. 44; № 13-14, ст. 63; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 13, ст. 116; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; 2013 г., № 10-11, ст. 56):
в подпункте 33) статьи 8 слово «незаконным» заменить словом «преступным».
8. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76):

1) 10-баптың 1-тармағында:
19) тармақшадағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
«19-1) «Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Кеден одағы кедендік аумағының құрамдас бөлігі болып табылатын аумақтан Кеден одағы кедендік аумағының құрамдас бөлігі болып табылатын аумаққа жүзеге асырылатын әкелуді немесе әкетуді қоспағанда, қаржы мониторингіне жататын мәдени құндылықтарды, қолма-қол валютаны, талап етушіге құжаттамалық бағалы қағаздарды, вексельдерді, чектерді Қазақстан Республикасына әкелу немесе Қазақстан Республикасынан әкету жөніндегі ақпаратты қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға тоқсан сайын ұсыну;»;
2) 16-баптың 3-тармағының 4) тармақшасындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.
7. «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы
30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 23-құжат; № 12, 88-құжат; № 15-16, 100-құжат; № 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 11-12, 262-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 10, 123-құжат; 2003 ж., № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 33-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 116-құжат; № 24,  196-құжат; 2012 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат):
8-баптың 33) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.
8. «Қазақстан Республикасындағы банк және банк қызметi туралы»  1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3,  22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат):

1) статью 46 дополнить пунктом 10 следующего содержания:
«10. Меры, приведенные в пункте 1 настоящей статьи, могут применяться к банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, в случаях нарушения ими требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.»;
2) в статье 48:
пункт 1-2 изложить в следующей редакции:
«1-2. При наличии случаев систематического (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушения требований, предусмотренных Законом Республики Казахстан «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма», уполномоченный орган вправе приостановить действие лицензии на проведение всех или отдельных банковских операций.»;
в абзаце первом, третьем пункта 1-3 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
3) подпункт 1-1) пункта 4 статьи 50 изложить в следующей редакции:
«1-1) предоставление банками уполномоченному органу по финансовому мониторингу сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе о подозрительных операциях с деньгами и (или) иным имуществом, в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма»;»;
4) часть вторую, третью пункта 1 статьи 51 изложить в следующей редакции:
«Все расходные операции на банковских (за исключением корреспондентских) счетах юридического лица, его структурных подразделений, индивидуального предпринимателя, частного нотариуса и адвоката в установленных законодательными актами Республики Казахстан случаях могут быть приостановлены по распоряжениям налоговых и (или) таможенных органов, а также решению уполномоченного органа по финансовому мониторингу, а взыскание может быть обращено лишь по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
Операции по банковским счетам физического и юридического лица приостанавливаются уполномоченным органом по финансовому мониторингу в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма».».
9. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; 1998 г., № 17-18, ст. 225; № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233, 247; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 13-14, ст. 174; № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; № 23, ст. 309; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 12, ст. 82; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154, 155; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2008 г., № 15-16, ст. 61; 2009 г., № 8, ст. 44; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 25; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 15, ст. 97; 2013 г., № 1, ст. 2; № 1, ст. 3; № 2, ст. 8; № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 14, ст. 75; № 16, ст. 83):
в подпункте 41) пункта 1 статьи 10 слово «незаконным» заменить словом «преступным».

1) 46-бап мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
«10. Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптарды бұзған жағдайларда, оларға осы баптың 1-тармағында келтiрiлген шаралар қолданылуы мүмкін.»;
2) 48-бапта:
1-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1-2. «Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген талаптарды жүйелі түрде (күнтізбелік он екі ай ішінде қатарынан үш және одан да көп рет) бұзу жағдайлары болған кезде уәкілетті орган барлық немесе жекелеген банк операцияларын жүргізуге лицензияның қолданысын тоқтата тұруға құқылы.»;
1-3-тармақтың бірінші, үшінші абзацтарындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 50-баптың 4-тармағының 1-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1) банктердiң қаржы мониторингi жөнiндегi уәкiлеттi органға «Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қаржылық мониторингке жататын операциялар туралы, оның ішінде ақшалармен және (немесе) өзге мүлікпен күдікті операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беруі;»;
4) 51-баптың 1-тармағының екінші, үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Заңды тұлғаның, оның құрылымдық бөлімшелерінің, дара кәсіпкердің, жеке нотариустың және адвокаттың банк шоттарындағы (корреспонденттiк шоттардан басқа) барлық шығыс операциялары Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгiленген жағдайларда, салық және (немесе) кеден органдарының өкімдері, сондай-ақ қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның шешімі бойынша тоқтатыла тұруы мүмкiн, ал өндiрiп алу Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген негiздер бойынша ғана жүргiзiлуi мүмкiн болады.
Жеке және заңды тұлғаның банктік шоттары бойынша операцияларды қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган «Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда тоқтата тұрады.».
9. «Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 17-18, 225-құжат; № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233, 247-құжаттар; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 13-14, 174-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 12, 82-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154, 155-құжаттар; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 15-16, 61-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 25-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 1, 3-құжат; № 2, 8-құжат; № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 75-құжат; № 16, 83-құжат):
10-баптың 1-тармағының 41) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.

10. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах национальной безопасности Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 10, ст. 108; № 12, ст. 184; 1998 г., № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 20, ст. 257; 2002 г., № 6, ст. 72; № 17, ст. 155; 2004 г, № 23, ст. 142; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 32; № 10, ст. 48; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 63; 2013 г., № 1 ст. 2; № 2, ст. 10; № 14, ст. 72):
в подпункте 22) статьи 12 слово «незаконным» заменить словом «преступным».
11. В Закон Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года «Об ипотеке недвижимого имущества» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 165; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 205; 2000 г., № 18, ст. 336; 2003 г., № 11, ст. 67; 2005 г., № 23, ст. 104; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 18, ст. 143; 2011 г., № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; 2012 г., № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; 2013 г., № 14, ст. 72):
пункт 1 статьи 5-3 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) осуществляет контроль за соблюдением ипотечными организациями законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;».
12. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года «О нотариате» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 206; 1998 г., № 22, ст. 307; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 15-16, ст. 236; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 48; № 12, ст. 86; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 100; 2010 г., № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 11, ст. 102; № 21, ст. 172; 2012 г., № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84; 2013 г., № 1, ст. 3; № 14, ст. 72):
в подпункте 3-1) пункта 2 статьи 10, пункте 2 статьи 18, пункте 3-1 статьи 31 и подпункте 4-1) пункта 1 статьи 33 слово «незаконным» заменить словом «преступным».

10. «Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 10, 108-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233-құжат; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 6, 72-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 63-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат):
12-баптың 22) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.
11. «Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы» 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 24, 165-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 18, 143-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж.,№ 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат):
5-3-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;».
12. «Нотариат туралы» 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 206-құжат; 1998 ж., № 22, 307-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 48-құжат; № 12, 86-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 21, 172-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат):
10-баптың 2-тармағының 3-1) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
18-баптың 2-тармағындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
31-баптың 3-1-тармағындағы және 33-баптың 1-тармағының 4-1) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.

13. В Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1997 года «Об адвокатской деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 22, ст. 328; 2001 г., № 15-16, ст. 236; 2003 г., № 11, ст. 65; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2009 г., № 8, ст. 44; № 19, ст. 88; № 24, ст. 130; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 23, ст. 179; 2012 г., № 4, ст. 32; № 6, ст. 44; № 10, ст. 77; 2013 г., № 14, ст. 72, ст. 74; № 15, ст. 76):
в части первой пункта 2-1 статьи 11 и пункте 4 статьи 18 слово «незаконным» заменить словом «преступным».
14. В Закон Республики Казахстан от 29 июня 1998 года «О платежах и переводах денег» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 11-12, ст.177; № 24, ст. 445; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2003 г., № 4, ст. 25; № 10, ст. 49, 51; № 15, ст. 138; 2004 г., № 23, ст. 140; 2005 г., № 14, ст. 55; 2006 г., № 11, ст. 55; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 13, ст. 116; 2012 г, № 2, ст. 14; № 12, ст. 84; № 13, ст. 91; 2013 г., № 10-11, ст. 56):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
«Статья 1. Отношения, регулируемые настоящим Законом
1. Настоящий Закон регулирует отношения, возникающие при осуществлении платежей и переводов денег в Республике Казахстан, кроме отношений, связанных с осуществлением почтовых переводов денег.
2. Отношения, связанные с международными платежами и переводами денег, осуществляемыми между банками Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и иностранными банками (финансовыми институтами) регулируются договорами между ними и обычаями делового оборота, применяемыми в банковской практике, с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма. Если действия по международным платежам и переводам денег инициируются на территории Республики Казахстан, то такие отношения регулируются настоящим Законом и указанными договорами и обычаями делового оборота, применяемыми в банковской практике, в части, не противоречащей законодательству Республики Казахстан.»;
2) пункт 1-1 статьи 6 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

13. «Адвокаттық қызмет туралы» 1997 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 22, 328-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; 2003 ж., № 11, 65-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 130-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 23, 179-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 6, 44-құжат; № 10, 77-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 74-құжаттар; № 15, 76-құжат):
11-баптың 2-1-тармағының бірінші бөлігіндегі және 18-баптың
4-тармағындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.
14. «Ақша төлемi мен аударымы туралы» 1998 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., № 11-12, 177-құжат; № 24, 445-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 10, 49, 51-құжаттар; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 13, 116-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 12, 84-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бап. Осы Заңмен реттелетiн қатынастар
1. Осы Заң, почталық ақша аударуды жүзеге асыруға байланысты қатынастарды қоспағанда, Қазақстан Республикасындағы ақша төлемi мен аударымын жүзеге асыру кезiнде туындайтын қатынастарды реттейдi.
2. Қазақстан Республикасы банктерiнiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың және шетел банктерiнiң (қаржы институттарының) жүзеге асыратын ақша төлемдерi мен аударымына байланысты қатынастары олардың арасындағы шарттармен және банк практикасында Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында белгіленген талаптарды ескере отырып қолданылатын iскерлiк айналым дәстүрлерiмен реттеледi. Егер аталған халықаралық ақша төлемі мен ақша аударымы жөнiндегi iс-әрекеттерге Қазақстан Республикасының аумағында бастамашылық жасалса, мұндай қатынастар осы Заңмен және аталған шарттармен және Қазақстан Республикасы заңдарына қайшы келмейтiн бөлiгiнде банк практикасында қолданылатын iскерлiк айналым дәстүрлерімен реттеледi.»;
2) 6-баптың 1-1-тармағының 2) тармақшасындағы «банк шотын ашуға тыйым салынады.» деген сөздер «банк шотын ашуға;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:

«3) анонимных банковских счетов или банковских счетов на вымышленные имена.»;
3) в подпункте 4) пункта 1 статьи 18 и пункте 5 статьи 35 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
4) пункт 9 статьи 36-1 дополнить частью следующего содержания:
«Эмитент обязан направлять в уполномоченный орган по финансовому мониторингу сведения об операторах, заключивших с ним соответствующие договоры, в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма».».
15. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 1998 года «О регистрации залога движимого имущества» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 13, ст. 196; 2003 г., № 11, ст. 67; 2004 г., № 23, ст. 140; 2006 г., № 23, ст. 141; 2009 г., № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2011 г., № 3, ст. 32; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; 2013 г., № 1, ст. 3):
в подпункте 4) пункта 1 статьи 10 слово «незаконным» заменить словом «преступным».
16. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 15, ст. 209; 1999 г., № 21, ст. 774; 2000 г., № 5, ст. 116; 2001 г., № 13-14, ст. 172; № 17-18, ст. 241; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 10, ст. 56; 2007 г., № 17, ст. 140; № 19, ст. 147; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 19, ст. 88; № 24, ст. 122, 126; 2010 г., № 24, ст. 148; 2011 г., № 1, ст. 2; № 7, ст. 54; 2012 г., № 4, ст. 30, 32; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 10; № 14, ст. 72):
в части второй пункта 10 статьи 9 слово «незаконным» заменить словом «преступным».
17. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года «Об аудиторской деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 22, ст. 309; 2000 г, № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 5; № 8, ст. 52; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 86; № 15, ст. 139; 2004 г., № 23, ст. 138; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 8, ст. 45; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 12, ст. 84; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 79):
в подпункте 14-1) статьи 7, подпункте 4) пункта 2 статьи 20 и подпункте 10) пункта 2 статьи 21 слово «незаконным» заменить словом «преступным».

«3) анонимдік банк шоттарын немесе ойдан шығарылған аттарға банк шоттарын ашуға тыйым салынады.»;
3) 18-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы және 35-баптың
5-тармағындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 36-1-баптың 9-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Эмитент қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға онымен «Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес тиісті шарттар жасасқан операторлар туралы ақпаратты беруге міндетті.».
15. «Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы» 1998 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 13, 196-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат):
10-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.
16. «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы
2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., № 15, 209-құжат; 1999 ж., № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 5, 116-құжат; 2001 ж., № 13-14, 172-құжат; № 17-18, 241-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; 2007 ж., № 17, 140-құжат; № 19, 147-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; № 24, 122, 126-құжаттар; 2010 ж., № 24, 148-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 7, 54-құжат; 2012 ж., № 4, 30, 32-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат):
9-баптың 10-тармағының екінші бөлігіндегі «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.
17. «Аудиторлық қызмет туралы» 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., № 22, 309-құжат; 2000 ж., № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 5-құжат; № 8, 52-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 86-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 23, 138-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 84-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 79-құжат):
7-баптың 14-1) тармақшасындағы, 20-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы және 21-баптың 2-тармағының 10) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.

18. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 года «О финансовом лизинге» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 10, ст. 247; 2003 г., № 15, ст. 139; 2004 г., № 5, ст. 25; 2005 г., № 23, ст. 104; 2010 г., № 15, ст. 71; 2012 г., № 13, ст. 91):
пункт 2 статьи 11 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) сообщать уполномоченному органу по финансовому мониторингу сведения и информацию в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма».».
19. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст. 406; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 85; № 15, ст. 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; 2005 г., № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; № 8, ст. 52; № 18, ст. 145; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56):
в подпункте 14-1) статьи 43 и подпункте 11) пункта 1 статьи 54 в подпункте 7) пункта 1 статьи 55 слово «незаконным» заменить словом «преступным».
20. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года «Об органах юстиции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 6, ст. 67; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 18, ст. 143; 2008 г., № 10-11, ст. 39; 2009 г., № 8, ст. 44; № 15-16, ст. 75; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; № 24, ст. 128; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; № 24, ст. 145, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 15, ст. 118; 2012 г., № 3, ст. 26; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 14, ст. 75):
в части второй пункта 1 статьи 12 слово «незаконным» заменить словом «преступным».

18. «Қаржы лизингi туралы» 2000 жылғы 5 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., № 10, 247-құжат; 2003 ж., № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат):
11-баптың 2-тармағының 3) тармақшасындағы «тараптармен беруге міндетті;» деген сөздер «тараптармен беруге;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) «Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес қаржы мониторингі жөніндегі уәкiлеттi органға мәліметтер мен ақпаратты хабарлауға міндетті.».
19. «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат):
43-баптың 14-1) тармақшасындағы, 54-баптың 1-тармағының 11) тармақшасындағы және 55-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.
20. «Әділет органдары туралы» 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 6, 67-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 10, 52-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 14, 18-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 18, 143-құжат; 2008 ж., № 10-11, 39-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 15-16, 75-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 128-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 24, 145, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат):
12-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.

21. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2002 года «Об органах финансовой полиции Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 13-14, ст. 145; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 62; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2009 г., № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; 2013 г., № 14, ст. 72):
в подпункте 10) пункта 1 статьи 8 слово «незаконным» заменить словом «преступным».
22. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О почте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 3, ст. 17; № 15, ст. 139; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 16, ст. 99; 2009 г., № 2-3, ст. 18; 2010 г., № 15, ст. 71; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 5, ст. 35; № 13, ст. 91; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 75):
пункт 2 статьи 6 дополнить частями следующего содержания:
«Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет контроль за соблюдением Национальным оператором почты законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при осуществлении им финансовой деятельности и предоставлении финансовых услуг.
Уполномоченный орган осуществляет контроль за соблюдением Национальным оператором почты законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при осуществлении им услуг почтовой связи.».
23. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 119; 2004 г., № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32, № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 15, ст. 125; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14, 15; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56):

21. «Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы» 2002 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 13-14, 145-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 62-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат):
8-баптың 1-тармағының 10) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.
22. «Почта туралы» 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 3, 17-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 16, 99-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 5, 35-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 14, 75-құжат):
6-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы бөліктерімен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Ұлттық почта операторының қаржылық қызметті жүзеге асыруы және қаржылық қызмет көрсетуі кезінде Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауына бақылауды жүзеге асырады.
Уәкілетті орган Ұлттық почта операторының почта байланысы қызметін жүзеге асыруы кезінде Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауына бақылауды жүзеге асырады.».
23. «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 14, 119-құжат; 2004 ж., № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 125-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14, 15-құжаттар; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат):

1) статью 3-1 дополнить пунктом 10 следующего содержания:
«10. Меры, приведенные в пункте 1 настоящей статьи, могут применяться к профессиональным участникам рынка ценных бумаг, центральному депозитарию в случаях нарушения ими требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.»;
2) в подпункте 3-1) пункта 3 статьи 43 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
3) в статье 51:
в подпункте 11) пункта 1 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
в пункте 4:
в подпункте 3-1) слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
4) абзац первый пункта 4 статьи 56-1 изложить в следующей редакции:
«4. Запрещается:».
24. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 132; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 15, ст. 95; 2007 г., № 4, ст. 28; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111, 112; 2011 г., № 11, ст. 102; № 24, ст. 196; 2012 г., № 13, ст. 91; 2013 г., № 10-11, ст. 56):
пункт 2-1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«2-1. Уполномоченный орган осуществляет контроль за исполнением финансовыми организациями и национальным оператором почты законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования, хранения и предоставления информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, надлежащей проверки клиентов, выгодоприобретателей (бенефициарных собственников), приостановления и отказа от проведения операций, подлежащих финансовому мониторингу, защиты документов, полученных в процессе своей деятельности, а также за организацией и реализацией внутреннего контроля в соответствии с законодательством Республики Казахстан.».
25. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года «О государственной правовой статистике и специальных учетах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 176; 2005 г., № 5, ст. 5; 2009 г., № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102; 2012 г., № 23, ст. 178; 2013 г., № 14, ст. 75):

1) 3-1-бап мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
«10. Бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушылары, орталық депозитарий Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптарды бұзған жағдайда, оларға осы баптың 1-тармағында келтірілген шаралар қолданылуы мүмкін.»;
2) 43-баптың 3-тармағының 3-1) тармақшасындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 51-бапта:
1-тармақтың 11) тармақшасында «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын»;
4-тармақта:
3-1) тармақшадағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын»;
4) 56-1-баптың 4-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мыналарға:»;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
3) инсайдерлік ақпаратқа негізделген, бағалы қағаздармен мәмілелер жасау туралы ұсынымдарды үшінші бір адамдарға беруге тыйым салынады.»;
24. «Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 15, 132-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111, 112-құжаттар; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат):
9-баптың 2-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2-1. Уәкiлеттi орган қаржы ұйымдарының және ұлттық пошта операторының Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар туралы ақпаратты тіркеу, сақтау және беру клиенттерді, пайда алушыларды (бенефициарлық меншік иелерін) тиісті дәрежеде тексеру, қаржы мониторингіне жататын операциялар жүргізуді тоқтата тұру және одан бас тарту, өз қызметі процесінде алынған құжаттарды қорғау бөлігінде орындауын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ішкі бақылаудың ұйымдастырылуын және іске асырылуын бақылауды жүзеге асырады.».
25. «Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы» 2003 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 176-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 23, 178-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат):

1) в подпункте 9) пункта 2 статьи 7 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
2) пункт 3 статьи 12 дополнить подпунктами 14), 15), 16), 17) следующего содержания:
«14) лиц, привлеченных к ответственности за совершение легализации (отмывания) денег и (или) иного имущества, полученного преступным путем, и финансирования терроризма и (или) экстремизма;
15) суммы конфискованного имущества, связанных с легализацией (отмыванием) денег и (или) иного имущества, полученного преступным путем, и финансированием терроризма и (или) экстремизма;
16) количества арестов, связанных с легализацией (отмыванием) денег и (или) иного имущества, полученного преступным путем, и финансированием терроризма и (или) экстремизма;
17) взаимной правовой помощи и иных международных запросов, связанных с легализацией (отмыванием) денег и (или) иного имущества, полученного преступным путем, и финансированием терроризма и (или) экстремизма.».
26. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года «Об игорном бизнесе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 15; 2009 г., № 9-10, ст. 48; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 132; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 19, ст. 145; 2012 г., № 15, ст. 97):
в подпункте 2) пункта 1 статьи 8 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
пункт 12 статьи 12 изложить в следующей редакции:
«13. Организаторы игорного бизнеса обязаны соблюдать требования, установленные законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.».
27. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 4, ст. 32; 2008 г., № 17-18, ст. 72, № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125):
1) пункт 5 статьи 20 дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
«20-1) осуществляет учет бухгалтерских организаций и профессиональных бухгалтеров, осуществляющих предпринимательскую деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма»;»;

1) 7-баптың 2-тармағының 9) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 12-баптың 3-тармағының 13) тармақшасындағы «жол-көлік оқиғаларын арнайы есепке алуды жүзеге асырады.» деген сөздер «жол-көлік оқиғаларын;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 14), 15), 16), 17) тармақшалармен толықтырылсын:
«14) қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті заңдастырғаны (жылыстатқаны) және терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландырғаны үшін жауаптылыққа тартылған адамдарды;
15) қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыруға байланысты тәркіленген мүлік сомасын;
16) қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыруға байланысты тыйым салу санын;
17) қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыруға байланысты өзара құқықтық көмек пен өзге халықаралық сұрау салуларды арнайы есепке алуды жүзеге асырады.».
26. «Ойын бизнесі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 15-құжат; 2009 ж., № 9-10, 48-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 22, 132-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат):
8-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
12-баптың 12-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Ойын бизнесін ұйымдастырушылар Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында белгіленген талаптарды сақтауға міндетті.».
27. «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 4, 32-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат):
1) 20-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
«20-1) «Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлік ұйымдар мен кәсіби бухгалтерлерді есепке алуды жүзеге асырады;»;

2) пункт 5 статьи 21 дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
«3-1) требовать соблюдения в отношении своих членов, бухгалтерскими организациями и профессиональными бухгалтерами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в сфере бухгалтерского учета, Закона Республики Казахстан «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма»;
3-2) сообщать уполномоченному органу по финансовому мониторингу сведения о нарушении своими членами, бухгалтерскими организациями и профессиональными бухгалтерами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в сфере бухгалтерского учета, Закона Республики Казахстан «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма»;».
28. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2007 года «О государственной регистрации прав на недвижимое имущество» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 18, ст. 142; 2008 г., № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 8, ст. 41; № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 14, ст. 95; № 20, ст. 121; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30):
в подпункте 2-1) пункта 1 статьи 27 слово «незаконным» заменить словом «преступным».
29. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 9-10, ст. 46; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 12, ст. 84; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 14, ст. 75):
в подпункте 6) пункта 3 статьи 24 слово «незаконным» заменить словом «преступным».
30. В Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 19, ст. 87; 2010 г., № 7, ст. 32; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 10, ст. 77; № 12, ст. 84; № 13, ст. 91; 2013 г., № 10-11, ст. 56):
1) в заголовке слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
2) в преамбуле слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
3) в статье 1:
в подпунктах 1) и 2-1) слово «незаконным» заменить словом  «преступным»;
дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:

2) 21-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) және
3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) өз мүшелеріне қатысты бухгалтерлік есеп саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлік ұйымдар мен кәсіби бухгалтерлердің «Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасы Заңын сақтауын талап етуге;
3-2) өз мүшелерінің, қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға бухгалтерлік есеп саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлiк ұйымдардың және кәсіби бухгалтерлердің «Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңын бұзғаны туралы мәліметтерді хабарлауға;»;
28. «Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы» 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2007 ж., № 18, 142-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 8, 41-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат, № 14, 95-құжат, № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат):
27-баптың 1-тармағының 2-1) тармақшасындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.
29. «Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2009 ж., № 9-10, 46-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 12, 84-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 14, 75-құжат):
24-баптың 3-тармағының 6) тармақшасындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.
30. «Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2009 ж., № 19, 87-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат):
1) тақырыбында «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
2) кіріспедегі «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 1-бапта:
1) және 2-1) тармақшалардағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:

«2-2) операции, подлежащие финансовому мониторингу, - операции с деньгами и (или) иным имуществом, в отношении которых в соответствии с настоящим Законом установлен финансовый мониторинг;»;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) доходы, полученные преступным путем - деньги и (или) иное имущество, полученные в результате совершения преступления;»;
в подпункте 4) слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
«5) корреспондентские отношения - договорные отношения, возникающие при открытии корреспондентских счетов с целью совершения операций, связанных с осуществлением банковского обслуживания;
6) финансовый мониторинг - совокупность мер по сбору, обработке, анализу и использованию сведений и информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, осуществляемых уполномоченным органом и субъектом финансового мониторинга в соответствии с настоящим Законом;»;
в подпункте 8) слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
дополнить подпунктами 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16) следующего содержания:
«10) выгодоприобретатель (бенефициарный собственник) - физическое лицо, которому прямо или косвенно принадлежат двадцать пять и более процентов долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций клиента-юридического лица, или иным образом контролирующее клиента и (или) в интересах которого клиентом совершаются операции с деньгами и (или) иным имуществом, в целях получения выгоды;
11) компетентный орган иностранного государства - орган иностранного государства, осуществляющий в соответствии с его законодательством противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
12) деловые отношения - отношения с клиентами, возникающие в процессе осуществления субъектом финансового мониторинга профессиональной деятельности;
13) клиент - физическое или юридическое лицо, получающее услуги субъекта финансового мониторинга;
14) банк-ширма - банк-нерезидент, который не имеет физического присутствия в государстве (территории), в котором он зарегистрирован в качестве банка и (или) получил лицензию на осуществление банковской деятельности, за исключением нахождения такого банка в прямом или косвенном владении банковского холдинга, подлежащего консолидированному надзору в государстве (территории), в котором он зарегистрирован;
15) физическое присутствие - место ведения деятельности банка-нерезидента, расположенное по постоянному адресу (кроме адреса почтового ящика или электронного адреса), в котором имеются действующие органы управления и персонал банка, ведется учет и хранение документов, относящихся к банковской деятельности, и проводятся проверки уполномоченного органа, выдавшего банку-нерезиденту лицензию на осуществление банковской деятельности;

«2-2) қаржы мониторингiне жататын операциялар – оларға қатысты осы Заңға сәйкес қаржы мониторингі белгіленген ақшамен және (немесе) өзге мүлiкпен операциялар;»;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) қылмыстық жолмен алынған кірістер – қылмыс жасау нәтижесінде алынған ақша және (немесе) өзге мүлік;»;
4) тармақшадағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«5) корреспонденттік қатынастар – банктік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға байланысты операциялар жасау мақсатында корреспонденттік шоттарды ашу кезінде туындайтын шарттық қатынастар;
6) қаржы мониторингі – осы Заңға сәйкес уәкілетті орган және қаржы мониторингі субъектісі жүзеге асыратын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты жинау, өңдеу, талдау және пайдалану жөніндегі шаралардың жиынтығы;»;
8) тармақшадағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16) тармақшалармен толықтырылсын:
«10) пайда алушы (бенефициарлық меншік иесі) – клиент-заңды тұлғаның жарғылық капиталында не орналастырылған (қоғам артықшылық берген және сатып алғанды шегергенде) акцияларда қатысу үлестерінің жиырма бес және одан көп пайызы тікелей немесе жанама тиесілі немесе клиентті өзгеше бақылайтын және (немесе) клиент пайда алу мақсатында оның мүддесінде ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жасайтын жеке тұлға;
11) шет мемлекеттің құзыретті органы – өзінің заңнамасына сәйкес қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимылды жүзеге асыратын шет мемлекеттің органы;
12) іскерлік қатынастар – қаржы мониторингі субъектісінің кәсіптік қызметті жүзеге асыруы процесінде туындайтын клиенттермен қатынастар;
13) клиент – қаржы мониторингі субъектісі көрсететін қызметті тұтынатын жеке немесе заңды тұлға;
14) қалқа-банк – банктің тіркелген мемлекетте (аумақта) шоғырландырылған қадағалауға жататын банктік холдингтің тікелей немесе жанама иелігінде болуын қоспағанда, банк ретінде тіркелген және (немесе) банктік қызметті жүзеге асыруға лицензия алған мемлекетте (аумақта) жеке қатысуы жоқ резидент емес - банк;
15) жеке қатысуы – банктің әрекет ететін басқару органдары мен персоналы бар, банктік қызметке қатысты құжаттарын есепке алу жүргізілетін және сақталатын және банктік қызметті жүзеге асыруға резидент емес – банкке лицензия беретін уәкілетті органның тексерулері жүргізілетін тұрақты мекенжай (почта жәшігінің мекенжайынан немесе электрондық мекенжайдан басқа) бойынша орналасқан резидент емес – банктің қызметін жүргізу орны;

16) система денежных переводов - система денежных переводов, оператором которой выступает иное лицо, не являющееся банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с которым банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, заключено агентское соглашение по обслуживанию клиентов, за исключением систем электронных денег;
4) в статье 2 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
5) в заголовке главы 2 слово «незаконным» заменить словом
«преступным»;
6) в пункте 1 статьи 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, за исключением оператора межбанковской системы переводов денег;»;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) аудиторские организации, бухгалтерские организации и профессиональные бухгалтеры, осуществляющие предпринимательскую деятельность;»;
дополнить подпунктами 11), 12) следующего содержания:
«11) микрофинансовые организации;
12) операторы систем электронных денег, не являющиеся банками;»;
7) в статье 4:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Подозрительные операции подлежат финансовому мониторингу независимо от формы их осуществления и суммы, на которую они совершены или могут быть совершены.»;
в пункте 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) совершение действий, направленных на уклонение от процедур надлежащей проверки клиента и (или) финансового мониторинга, предусмотренных настоящим Законом;»;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) совершение сделки и (или) операции, по которой имеются основания полагать, что она направлена на совершение преступления и (или) легализации (отмывания) доходов;»;
в подпункте 4) слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
8) в статье 5:
в пункте 1 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2) осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;»;
в пункте 3:
часть первую дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) выявление выгодоприобретателя (бенефициарного собственника) и фиксирование данных, необходимых для его идентификации, в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта, за исключением юридического адреса.
Выявление выгодоприобретателя (бенефициарного собственника), осуществляется на основе сведений и документов, предоставляемых клиентом.
В рамках выявления выгодоприобретателя (бенефициарного собственника) клиента - юридического лица субъектом финансового мониторинга на основании учредительных документов и реестра держателей акций такого клиента фиксируются сведения о структуре его собственности и управления.
В случае, если в результате принятия предусмотренных настоящим пунктом мер выгодоприобретатель (бенефициарный собственник) клиента-юридического лица не выявлен, бенефициарным собственником может быть признан единоличный исполнительный орган клиента -юридического лица.
Фиксирование данных, необходимых для идентификации выгодоприобретателя (бенефициарного собственника), осуществляется на основе сведений или документов, предоставляемых клиентом.
Субъекты финансового мониторинга вправе для идентификации выгодоприобретателя (бенефициарного собственника) использовать сведения, которые могут быть получены из иных источников.»;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

16) ақша аудару жүйелері – электрондық ақша жүйелерін қоспағанда, онымен банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым клиенттерге қызмет көрсету бойынша агенттік келісім жасасқан банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым болып табылмайтын өзге тұлға операторы ретінде әрекет ететін ақша аудару жүйесі;»;
4) 2-баптағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 2-тараудың тақырыбындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 3-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) банкаралық ақша аудару жүйесінің операторын қоспағанда, банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) аудиторлық ұйымдар, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлiк ұйымдар мен кәсiби бухгалтерлер»;
10) тармақшадағы «почта операторлары жатады.» деген сөздер «почта операторлары;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11), 12) тармақшалармен толықтырылсын:
«11) микроқаржылық ұйымдар;
12) банк болып табылмайтын электрондық ақша жүйелерінің операторлары жатады.»;
7) 4-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Күдікті операциялар олардың жүзеге асырылу нысандарына және олар жасалған немесе жасалуы мүмкін сомаға қарамастан, қаржы мониторингіне жатады.»;
4-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы Заңда көзделген клиентті тиісінше тексеру және (немесе) қаржы мониторингі рәсімдерінен жалтаруға бағытталған іс-қимыл жасау;»;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) қылмыс жасауға және (немесе) кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) бағытталған деп жорамалдауға негіздер бар мәміле және (немесе) операция жасау;»;
4) тармақшадағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 5-бапта:
1-тармақтағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар, оның ішінде күдікті операциялар жүзеге асырылған;»;
3-тармақта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) тұрғылықты жерінің мекенжайын қоспағанда, осы баптың
1) тармақшасына сәйкес пайда алушыны (бенефициарлық меншік иесін) анықтау және оны сәйкестендіру үшін қажет деректерді тіркеу.
Пайда алушыны (бенефициарлық меншік иесін) табуы клиент ұсынатын мәліметтер мен құжаттар негізінде жүзеге асырылады.
Қаржы мониторингі субъектінің клиент-заңды тұлғаның пайда алушыны (бенефициарлық меншік иесін) анықтау шеңберінде осы клиенттің құрылтай құжаттары және акцияларын ұстаушылардың тiзiлiмдері негізінде оның меншік құрылымы мен басқармасы туралы мәліметтерді тіркейді.
Егер осы тармақта көзделген шаралар нәтижесінде клиент-заңды тұлғаның пайда алушысы (бенефициарлық меншік иесі) анықталмаса, клиент-заңды тұлғаның жеке жергілікті атқарушы органы бенефициарлық меншік иесі болуы мүмкін.
Пайда алушыны (бенефициарлық меншік иесін) сәйкестендіру үшін қажет мәліметтерді тіркеу клиент ұсынатын мәліметтер мен құжаттар негізінде жүзеге асырылады.
Пайда алушыны (бенефициарлық меншік иесін) сәйкестендіру үшін қаржы мониторингі субъектілер өзге көздерден алуы мүмкін деректерді пайдалануы мүмкін;»;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

«6) проверка достоверности и актуализация сведений, необходимых для идентификации клиента, выгодоприобретателя (бенефициарного собственника).
Проверка достоверности сведений, необходимых для идентификации клиента, осуществляется на основе оригиналов или нотариально удостоверенных копий, а в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, копий соответствующих документов, и (или) путем сверки с данными из доступных источников.
С учетом категории риска, к которой относится клиент в соответствии с системой управления рисками субъекта финансового мониторинга либо настоящим Законом, актуализация соответствующих сведений может осуществляться по мере необходимости, но не менее одного раза в год для клиентов, отнесенных к высокой категории риска.»;
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
«3-1. Банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций принимают доступные меры по фиксированию сведений о физическом и юридическом лице, осуществляющем операции через системы денежных переводов.
3-2. Меры, предусмотренные в настоящей статье, не применяются субъектами финансового мониторинга в следующих случаях:
1) при осуществлении неидентифицированными владельцами
электронных денег - физическими лицами операций по приобретению и
использованию электронных денег, не превышающих сумму, предусмотренную пунктом 4 статьи 36-2 Закона Республики Казахстан «О платежах и переводах денег»;
2) при осуществлении клиентом-физическим лицом операций по зачислению денег на банковский счет посредством оборудования (устройства), предназначенного для приема наличных денег, сумма которых в результате одной или нескольких связанных между собой транзакций не превышает сумму, равную стократному размеру месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3) при осуществлении клиентами операций по уплате налогов и иных обязательных платежей в бюджет, по оплате коммунальных услуг, услуг связи, услуг телерадиовещания, а также при погашении банковского займа, сумма которых в результате одной или нескольких связанных между собой транзакций не превышает 1 500 000 тенге, за исключением соответствия проводимых операций одному из критериев, указанных в пункте 4 статьи 4 настоящего Закона;
4) при осуществлении клиентом-физическим лицом операции по покупке, продаже или обмену наличной иностранной валюты в обменном пункте на сумму, не превышающую стократный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, за исключением соответствия проводимой операции одному из критериев, указанных в пункте 4 статьи 4 настоящего Закона.»;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

«6) клиентті, пайда алушыны (бенефициарлық меншік иесін) сәйкестендіруге қажетті мәліметтердің дұрыстығын тексеру және өзектендіру.
Клиентті сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтердің дұрыстығын тексеру түпнұсқалардың немесе нотариат куәландырған көшірмелердің, ал Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, тиісті құжаттардың көшірмелері негізінде және (немесе) қолжетімді көздерден алынған деректермен салыстыру арқылы жүзеге асырылады.
Қаржы мониторингі субъектісінің тәуекелді басқару жүйесіне не осы Заңға сәйкес клиент жататын тәуекел санатын ескере отырып, тиісті мәліметтерді өзекті ету қажеттілігіне қарай, бірақ тәуекелдің жоғары санатына жатқызылған клиенттер үшін жылына кемінде бір рет жүзеге асырылуы мүмкін.»;
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
«3-1. Екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ақша аудару жүйесі арқылы операцияларды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар туралы мәліметтерді тіркеу бойынша қолжетімді шаралар қабылдайды.
3-2. Осы бапта көзделген шараларды қаржы мониторингі субъектілері мынадай жағдайларда:
1) «Ақша төлемі мен аударымы туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 36-2-бабының 4-тармағында көзделген сомадан аспайтын электрондық ақшаны сатып алу және пайдалану бойынша операцияларды электрондық ақшаның сәйкестендірілмеген иелері – жеке тұлғалар жүзеге асырған кезде;
2) сомасы бір немесе бірнеше өзара байланысқан транзакциялардың нәтижесінде республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің бір жүз еселенген мөлшеріне тең сомадан аспайтын қолма-қол ақшаны қабылдауға арналған жабдық (құрылғы) арқылы банк шотына ақшаны есептеу бойынша операцияларды клиент – жеке тұлға жүзеге асырған кезде;
3) осы Заңның 4-бабының 4-тармағында көрсетілген критерийлердің біріне жүргізіліп жатқан операциялардың сәйкестігін қоспағанда, клиенттер салықтарды және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдерді төлеу бойынша, коммуналдық қызметтерге, байланыс қызметіне, телерадио хабарларын тарату қызметіне ақы төлеу бойынша операцияларды жүзеге асырған кезде, сондай-ақ бір немесе бірнеше өзара байланысқан транзакциялардың нәтижесінде сомасы 1 500 000 теңгеден аспайтын банк қарызын өтеу кезінде;
4) осы Заңның 4-бабының 4-тармағында көрсетілген критерийлердің біріне жүргізіліп жатқан операциялардың сәйкестігін қоспағанда, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің бір жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомада қолма-қол шетел валютасын айырбастау пунктінде сатып алу, сату немесе айырбастау бойынша операцияларды клиент – жеке тұлға жүзеге асырған кезде қолданбайды.»;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

«5. В целях осуществления надлежащей проверки клиента, выгодоприобретателя (бенефициарного собственника) субъект финансового мониторинга вправе требовать от клиента предоставления сведений и подтверждающих их документов, в том числе, о личности клиента, роде деятельности, финансовом состоянии, источнике финансирования совершаемых операций.
Клиенты обязаны представлять субъектам финансового мониторинга информацию, необходимую для исполнения ими обязанностей, предусмотренных настоящим Законом, включая информацию о выгодоприобретателях (бенефициарных собственниках).»;
9) в статье 8:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) осуществлять проверку принадлежности и (или) причастности клиента к иностранному публичному должностному лицу;»;
в подпункте 2) слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
10) статью 9 изложить в следующей редакции:
«Статья 9. Надлежащая проверка при установлении
корреспондентских отношений с иностранными
финансовыми организациями
Субъекты финансового мониторинга, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона, помимо мер, предусмотренных пунктом 3 статьи 5 настоящего Закона, при установлении корреспондентских отношений с иностранными финансовыми организациями дополнительно обязаны:
1) осуществлять сбор и документально фиксировать сведения о финансовом состоянии, репутации и характере деятельности иностранной финансовой организации—респондента (корреспондента), в том числе о применении к нему санкций за нарушение законодательства страны его регистрации по противодействию легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
2) документально фиксировать информацию о мерах внутреннего контроля, принимаемых иностранной финансовой организацией -респондентом (корреспондентом) в соответствии с законодательством страны его регистрации по противодействию легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а также осуществлять оценку эффективности принимаемых мер внутреннего контроля;
3) не устанавливать и не поддерживать корреспондентские отношения с банками-ширмами;
4) удостовериться, что иностранная финансовая организация-респондент (корреспондент) отказывает в использовании своих счетов банками-ширмами;
5) получать разрешение руководящего работника организации на установление новых корреспондентских отношений.
Наличие у иностранной финансовой организации - респондента (корреспондента) корреспондентских отношений с банками-ширмами определяется на основе информации, предоставляемой иностранной финансовой организацией—респондентом (корреспондентом) и (или) получаемой субъектом финансового мониторинга из иных источников.»;

«5. Клиентті, пайда алушыны (бенефициарлық меншік иесін) тиісінше тексеруді жүзеге асыру мақсатында қаржы мониторингі субъектісі клиенттен мәліметтерді, оның ішінде клиенттің жеке тұлғасы, қызмет түрі, қаржылық жай-күйі, жасалған операциялардың қаржыландыру көздері туралы мәліметтерді және оны растайтын құжаттарды ұсынуды талап етуге құқылы.
Клиенттер осы Заңда көзделген қаржы мониторингі субъектілерінің міндеттерін орындау үшін қажетті ақпаратты, оның ішінде пайда алушы (бенефициарлық меншік иесі) туралы ақпаратты оларға беруге міндетті.»;
9) 8-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) клиенттің шетелдік жария лауазымды адамға жататынын және (немесе) қатыстығын тексеруді жүзеге асыруға;»;
2) тармақшадағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бап. Шетелдік қаржы ұйымдарымен корреспонденттік қатынастар орнатылған кезде тиісті тексеру
Осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қаржы мониторингі субъектілері осы Заңның 5-бабының 3-тармағында көзделген шаралардан басқа, шетелдік қаржы ұйымдарымен корреспонденттік қатынастар орнатқан кезде қосымша:
1) респондент - шетелдік қаржы ұйымының (корреспонденттің) қаржылық жай-күйі, беделі және қызмет сипаты туралы, оның ішінде оны тіркеген елдің қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі заңнамасын бұзғаны үшін оған санкция қолданылуы туралы мәліметтер жинауды және құжаттамалық тiркеуді жүзеге асыруға;
2) респондент - шетелдік қаржы ұйымы (корреспондент) тіркелген елдің қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бойынша заңнамасына сәйкес қабылданған ішкі бақылау шаралары туралы ақпаратты құжаттамалық тіркеуге, сондай-ақ қабылданған ішкі бақылау шараларының тиімділігін бағалауды жүзеге асыруға;
3) қалқа-банктермен корреспонденттік қатынастарды орнатпауға және қолдамауға;
4) респондент - шетелдік қаржы ұйымы (корреспондент) қалқа-банктердің өз шоттарын пайдалануынан бас тартқанына көз жеткізуге;
5) жаңа корреспонденттік қатынастарды орнатуға ұйымның басшы қызметкерінің рұқсатын алуға міндетті.
Респондент - шетелдік қаржы ұйымының (корреспонденттің) қалқа-банктермен корреспондеттік қатынастардың болуы респондент - шетелдік қаржы ұйымы (корреспондент) беретін және (немесе) қаржы мониторингі субъектісінің өзге көздерден алатын ақпараттың негізінде айқындалады.»;

11) в статье 10:
подпункты 2), 3) части второй пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2) юридическими лицами, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой,  - электронным способом посредством выделенных каналов связи, или на бумажном носителе не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения операции;
3) указанными в подпунктах 6) - 9), 11), 12) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона, - электронным способом посредством выделенных каналов связи, или на бумажном носителе не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения и (или) выявления операции.»;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. В целях получения необходимой информации по представленным ранее субъектом финансового мониторинга операциям, подлежащим финансовому мониторингу, в том числе о подозрительных операциях, уполномоченный орган направляет субъекту финансового мониторинга запрос на предоставление необходимой информации, сведений и документов.
В целях указанных в подпункте 1) пункта 2 статьи 18 и пункте 2 статьи 19 настоящего Закона уполномоченный орган направляет субъекту финансового мониторинга запрос на предоставление необходимой информации, сведений и документов.
Субъекты финансового мониторинга обязаны предоставлять в уполномоченный орган по его запросам необходимую информацию, сведения и документы по операциям, подлежащим финансовому мониторингу:
в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 4 настоящего Закона в течение трех рабочих дней со дня получения соответствующего запроса;
в соответствии с пунктом 4 статьи 4 настоящего Закона в течение двадцати четырех часов с момента получения соответствующего запроса.
Уполномоченный орган не вправе запрашивать сведения и информацию по операциям, совершенным до введения в действие настоящего Закона, за исключением сведений и информации, которые представляются на основании международного договора, ратифицированного Республикой Казахстан.»;
12) в статье 11:
в пунктах 1 и 2 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Правила внутреннего контроля разрабатываются, принимаются и исполняются субъектами финансового мониторинга и, помимо требований к деятельности субъекта финансового мониторинга при проведении внутреннего контроля, предусмотренных настоящим Законом, должны включать в себя:
1) условия, указанные в пункте 1 статьи 4 настоящего Закона;
2) перечень операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, указанных в пункте 2 статьи 4 настоящего Закона;

11) 10-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігінің 2), 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) ерекше қызметінің түрi шетел валютасы мен айырбас операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалар – бөлiнген байланыс арналары арқылы операция жасалған күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешiктiрмей, электрондық тәсiлмен немесе қағаз жеткізгіште;
3) осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 6) - 9), 11), 12) тармақшаларында көрсетiлген қаржы мониторингi субъектiлерi – бөлiнген байланыс арналары арқылы операция жасалған және (немесе) анықталған күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешiктiрмей электрондық тәсiлмен немесе қағаз жеткізгіште уәкiлеттi органға қазақ немесе орыс тілінде ұсынады.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Бұрын қаржы мониторингі субъектісі ұсынған қаржы мониторингіне жататын операциялар бойынша, оның ішінде күдікті операциялар туралы қажетті ақпаратты алу мақсаттарында уәкілетті орган қаржы мониторингі субъектісіне қажетті ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды беруге сұрау салу жібереді.
Осы Заңның 18-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында және 19-бабының 2-тармағында көрсетілген мақсаттарда уәкілетті орган қаржы мониторингі субъектісіне қажетті ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды беруге сұрау салу жібереді.
Қаржы мониторингі субъектілері уәкілетті органға оның сұрау салулары бойынша қаржы мониторингіне жататын операциялар бойынша:
1) осы Заңның 4-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес тиісті сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде;
2) осы Заңның 4-бабының 4-тармағына сәйкес тиісті сұрау салуды алған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде қажетті ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды беруге міндетті.
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың негізінде берілетін мәліметтер мен ақпаратты қоспағанда, уәкілетті органның осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған операциялар жөнінде мәліметтер мен ақпаратты сұратуға құқығы жоқ.»;
12) 11-бапта:
1 және 2-тармақтардағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қаржы мониторингі субъектілері ішкі бақылау қағидаларын әзірлейді, қабылдайды әрі орындайды және осы Заңда көзделген ішкі бақылауды жүргізу кезінде қаржы мониторингі субъектісінің қызметіне қойылатын талаптардан басқа, олар мыналарды:
1) осы Заңның 4-бабының 1-тармағында көрсетілген шарттарды;
2) осы Заңның 4-бабының 2-тармағында көрсетілген қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операциялардың тізбесін;

3) критерии определения подозрительных операций;
4) перечень документов, необходимых для надлежащей проверки своих клиентов;
5) меры надлежащей проверки своих клиентов;
6) меры надлежащей проверки иностранных финансовых организаций  - респондентов (корреспондентов) при установлении с ними субъектов финансового мониторинга корреспондентских отношений;
7) меры по контролю и изучению всех сложных и необычных крупных сделок, фиксированию результатов изучения в письменной форме и хранение данных результатов в течение пяти лет;
8) наличие особых процедур по предотвращению использования технологических достижений в схемах отмывания денег и финансирования терроризма;
9) наличие особых требований к процедурам надлежащей проверки клиента при представлении электронных банковских услуг, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
10) основания для отказа от проведения операций клиента, указанные в пункте 1 статьи 13 настоящего Закона;
11) меры по обязательному информированию уполномоченного органа о подозрительных операциях клиента в соответствии с пунктом 2 статьи 13 настоящего Закона;
12) обеспечение доступа должностных лиц субъектов финансового мониторинга к идентификационным данным и иной информации по надлежащей проверке своих клиентов;
13) меры по обеспечению порядка хранения и защиты информации, полученной в соответствии с пунктом 3 статьи 5 настоящего Закона;
14) меры по организации и ведению системы управления рисками легализации (отмывания) денег, полученных преступным путем, и финансирования терроризма;
15) требования о доведении правил внутреннего контроля до сведения сотрудников субъектов финансового мониторинга, в должностные обязанности которых входит работа с клиентами;
16) меры по запрету разглашения информации о подозрительной операции руководителями, должностными лицами и сотрудниками субъектов финансового мониторинга;
17) меры по организации системы подготовки и обучения сотрудников субъектов финансового мониторинга, задействованных в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
18) требования к назначению, квалификации и подготовке должностных лиц субъектов финансового мониторинга;
19) усиленные меры надлежащей проверки по отношению к клиентам,  выгодоприобретателям (бенефициарным собственникам) из категории  высокого риска.
В категорию высокого риска в обязательном порядке включаются клиенты, выгодоприобретатели (бенефициарные собственники):
1) имеющие гражданство или регистрацию либо совершающие операции с лицами, имеющими гражданство или регистрацию в государстве  (территории), которое входит в перечень стран с высоким риском легализации (отмывании) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а также с дочерними организациями, филиалами и представительствами, которые зарегистрированы в таких государствах (территориях), составляемый уполномоченным органом;

3) күдікті операцияларды айқындау критерийлерін;
4) өз клиенттерін тиісінше тексеру үшін қажетті құжаттар тізбесін;
5) өз клиенттерін тиісінше тексеру шараларын;
6) қаржы мониторингі субъектісінің респонденттері – шетелдік қаржы ұйымдарымен (корреспонденттермен) корреспонденттік қатынастар орнатқан кезде оларды тиісінше тексеру шараларын;
7) барлық күрделi және ерекше iрi мәмiлелердi бақылау мен зерделеу, зерделеу нәтижелерiн жазбаша нысанда тіркеу және нәтижелер деректерін бес жыл бойы сақтау бойынша шараларды;
8) ақшаны жылыстату және терроризмді қаржыландыру схемаларында технологиялық жетістіктерді пайдалануды болғызбау жөнінде ерекше рәсімдердің болуын;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген электрондық банк қызметтерін көрсеткен кезде клиентті тиісінше тексеру рәсімдеріне қойылатын ерекше талаптардың болуын;
10) осы Заңның 13-бабының 1-тармағында көрсетілген клиенттің операцияларды жүргізуден бас тартуы үшін негіздерді;
11) осы Заңның 13-бабының 2-тармағына сәйкес клиенттің күдікті операциялары туралы уәкілетті органды міндетті түрде хабардар ету жөніндегі шараларды;
12) қаржы мониторингі субъектілерінің лауазымды тұлғаларының сәйкестендіру деректеріне және өз клиенттерін тиісінше тексеру жөніндегі өзге де ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз етуді;
13) осы Заңның 5-бабының 3-тармағына сәйкес алынған ақпаратты сақтау және қорғау тәртібін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды;
14) қылмыстық жолмен алынған ақшаны заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін басқару жүйесін ұйымдастыру және жүргізу бойынша шараларды;
15) лауазымдық мiндеттерiне клиенттермен жұмыс жүргізу кiретiн қаржы мониторингі субъектілерi қызметкерлерiне iшкi бақылау қағидаларын мәлімет үшін жеткiзу туралы талаптарды;
16) қаржы мониторингі субъектілерi басшыларымен, лауазымды тұлғаларымен және қызметкерлерімен күдiктi операция туралы ақпараттың жариялануына тыйым салу бойынша шараларды;
17) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында жұмылдырылған қаржы мониторингі субъектілері қызметкерлерін даярлау және оқыту жүйесін ұйымдастыру жөніндегі шараларды;
18) қаржы мониторингі субъектілерінің лауазымды адамдарын тағайындауға, олардың біліктілігіне және оларды даярлауға қойылатын талаптарды;
19) жоғары тәуекел санатындағы клиенттерге, пайда алушыларға (бенефициарлық меншік иелеріне) қатысты тиісінше тексеру күшейтілген шараларды қамтуға тиiс.
Жоғары тәуекел санатына міндетті түрде:
1) азаматтығы бар немесе тіркелген не уәкілетті орган толтыратын қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға тәуекелі жоғары елдер тізбесіне кіретін мемлекетте (аумағында) азаматтығы бар немесе тіркелген тұлғалармен, сондай-ақ осы мемлекеттерде (аумақтарда) тіркелген еншілес ұйымдармен, филиалдармен және өкілдіктермен операциялар жасайтын;

2) являющиеся иностранными публичными должностными лицами.»;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Субъекты финансового мониторинга должны обеспечить исполнение правил внутреннего контроля и реализацию программ его осуществления своими филиалами, представительствами, дочерними организациями, расположенными как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, если это не противоречит законодательству государства их места нахождения.
Субъекты финансового мониторинга обязаны сообщать в уполномоченный орган и орган контроля и надзора о фактах невозможности исполнения правил внутреннего контроля и реализации программ его осуществления своими филиалами, представительствами, дочерними организациями, расположенными за пределами Республики Казахстан, ввиду противоречия законодательству государства их места нахождения.»;
пункт 4 дополнить частью следующего содержания:
«Документы, подтверждающие сведения и информацию об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операциях, сведения о клиентах и деловая переписка подлежат хранению субъектами финансового мониторинга не менее пяти лет после совершения операции.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Субъекты финансового мониторинга, их должностные лица, предоставляющие информацию в уполномоченный орган, не вправе извещать об этом клиентов и иных лиц, в отношении которых передается информация.»;
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
«5-1. Функциями должностных лиц субъектов финансового мониторинга, ответственных за соблюдение правил внутреннего контроля и программ его осуществления являются:
1) организация и исполнение субъектом финансового мониторинга правил внутреннего контроля и программы его осуществления;
2) принятие решения о предоставлении уполномоченному органу сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу;
3) осуществление контроля деятельности субъекта финансового мониторинга и его сотрудников по соблюдению правил внутреннего контроля и программы его осуществления;
4) содействие проведению контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма соответствующим государственным органам Республики Казахстан, регулирующим деятельность субъекта финансового мониторинга;
5) осуществление иных требований, предусмотренных настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.»;
дополнить пунктом 8 следующего содержания:

2) шетелдік жария лауазымды адамдар болып табылатын клиенттер, пайда алушылар (бенефициарлық меншік иелері) қосылады.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Қаржы мониторингі субъектілері Қазақстан Республикасында, сондай-ақ оның шегінен тысқары орналасқан өз филиалдарының, өкілдіктерінің, еншілес ұйымдарының егер бұл олардың орналасқан жеріндегі мемлекеттің заңнамасына қайшы келмесе, ішкі бақылау қағидаларын және оны іске асыру бағдарламаларының орындауын қамтамасыз етуге тиіс.
Қаржы мониторингінің субъектілері уәкілетті органға және бақылау мен қадағалау органына Қазақстан Республикасының шегінен тысқары орналасқан өз филиалдарының, өкілдіктерінің, еншілес ұйымдарының олардың орналасқан жеріндегі мемлекеттің заңнамасына қайшы келетіндіктен, ішкі бақылау қағидаларын және оны іске асыру бағдарламаларын орындау мүмкіндігінің болмауы фактілері туралы хабарлауға міндетті.»;
4-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Қаржы мониторингіне жататын операциялар, оның ішінде күдікті операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты, клиенттер туралы мәліметтер мен іскерлік хат алмасуды растайтын құжаттар операция жасалғаннан кейін қаржы мониторингі субъектілерінің кем дегенде бес жыл сақтауына жатады.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Уәкілетті органға ақпаратты ұсынушы қаржы мониторингінің субъектілері, олардың лауазымды адамдарының бұл туралы өздеріне қатысты ақпарат берілетін клиенттерге және өзге тұлғаларға хабарлауға құқығы жоқ.»;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Ішкі бақылау қағидаларын және оны жүзеге асыру бағдарламаларын сақтауға жауапты қаржы мониторингі субъектілерi лауазымды адамдарының функциялары:
1) қаржы мониторингі субъектісінің ішкі бақылау қағидаларын және оны жүзеге асыру бағдарламасын ұйымдастыру мен орындау;
2) қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты уәкілетті органға беру туралы шешім қабылдау;
3) ішкі бақылау қағидаларын және оны жүзеге асыру бағдарламасын сақтау бойынша қаржы мониторингі субъектінің және оның қызметкерлерінің қызметіне бақылауды жүзеге асыру;
4) қаржы мониторингі субъектісі қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдарының Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауға бақылау жүргізуге жәрдемдесу;
5) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген өзге де талаптарды жүзеге асыру болып табылады.»;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:

«8. Требования к подготовке и обучению кадров субъектов финансового мониторинга утверждаются уполномоченным органом по согласованию с соответствующими государственными органами.»;
13) в статье 12:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
«Субъектам финансового мониторинга, предусмотренных подпунктом 12) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона, за исключением адвокатов, перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма доводится уполномоченным органом.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, обновляется в соответствии с информацией, предоставляемой в уполномоченный орган государственным органом, осуществляющим в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, а также другими компетентными государственными органами.»;
пункт 6 исключить;
14) в статье 13:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Субъектам финансового мониторинга запрещается проводить расходные операции по банковским счетам организаций и лиц, которые входят перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, предусмотренный пунктом 1 статьи 12 настоящего Закона.»;
пункт 2, 3 изложить в следующей редакции:
«2. Субъекты финансового мониторинга в целях предупреждения и пресечения фактов легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма обязаны незамедлительно сообщить в уполномоченный орган о подозрительной операции до ее совершения.
В целях осуществления уполномоченным органом финансового мониторинга сообщения о подозрительных операциях, которые не могут быть приостановлены, предоставляются субъектами финансового мониторинга в уполномоченный орган не позднее трех часов после их совершения либо в течение двадцати четырех часов с момента выявления таких операций.
3. Уполномоченный орган, получив сообщение, предусмотренное частью первой пункта 2 настоящей статьи, в течение двадцати четырех часов с момента его получения принимает решение о приостановлении проведения подозрительной операции на срок до трех рабочих дней в случае, если сообщение о подозрительной операции, представленное субъектом финансового мониторинга, по результатам анализа, проведенного уполномоченным органом, признано обоснованным.
Уполномоченный орган, получив сообщение о подозрительной операции, предусмотренное подпунктом 1) пункта 2 статьи 18 настоящего Закона, вправе приостановить такую операцию, в случае если она на момент получения информации еще не совершена.
Решение о приостановлении подозрительной операции либо об отсутствии необходимости в приостановлении подозрительной операции оформляется приказом уполномоченного органа и доводится до субъекта финансового мониторинга и государственного органа, предоставивших сообщение о подозрительной операции, электронным способом или на бумажном носителе.»;

«8. Қаржы мониторингі субъектілерінің кадрларын даярлау мен оқытуға қойылатын талаптарды тиісті мемлекеттiк органдармен келiсім бойынша уәкiлеттi орган бекiтеді.»;
13) 12-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті орган терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесін адвокаттарды қоспағанда, осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 12) тармақшасында көзделген қаржы мониторингі субъектілерінің назарына жеткізеді.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесі, өз құзыреті шегінде құқықтық статистика мен арнайы есепке алу саласында статистикалық қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік орган, сондай-ақ басқа да құзыретті мемлекеттік органдар уәкілетті органға ұсынатын ақпаратқа сәйкес жаңартылып отырады.»;
6-тармақ алынып тасталсын;
14) 13-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Қаржы мониторингінің субъектілеріне осы Заңның 12-бабының 1-тармағында көзделген терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне кіретін ұйымдар мен тұлғалардың банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын жүргізуге тыйым салынады.»;
2, 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру фактілерінің алдын алу және жолын кесу мақсатында қаржы мониторингінің субъектілері күдікті операция туралы ол жасалғанға дейін уәкілетті органға дереу хабарлауға міндетті.
Уәкілетті органның қаржы мониторингін жүзеге асыру мақсаттарына орай тоқтата тұру мүмкін емес күдікті операциялар туралы хабарларды қаржы мониторингінің субъектілері олар жасалғаннан кейін үш сағаттан кешіктірмей не мұндай операциялар анықталған сәттен бастап жиырма төрт сағаттың ішінде уәкілетті органға береді.
3. Уәкiлеттi орган осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көзделген хабарламаны алысымен, оны алған кезден бастап жиырма төрт сағат iшiнде, егер қаржы мониторингі субъектісі ұсынған күдікті операция туралы хабарлама уәкілетті орган жүргізген талдау нәтижелері бойынша негізді деп танылған болса, күдікті операцияның жүргізілуін үш жұмыс күніне дейінгі мерзімге тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды.
Уәкілетті орган осы Заңның 18-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген күдікті операция туралы хабарламаны алғаннан кейін, егер ақпарат алынған кезде ол әлі жүргізілмеген болса, осы операцияны тоқтата тұруға құқылы.
Күдікті операцияны тоқтата тұру туралы не күдікті операцияны тоқтата тұрудың қажеттігі жоқ екені туралы шешім уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді және электрондық тәсілмен немесе қағаз жеткізгіште күдікті операция туралы хабарламаны ұсынған қаржы мониторингі субъектісінің және мемлекеттік органның назарына жеткізіледі.»;

дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
«5-1. В случае получения от специальных государственных и правоохранительных органов решения о необходимости приостановления подозрительной операции, переданной в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, по которой имеются основания полагать, что данная операция направлена на финансирование терроризма и (или) экстремизма, уполномоченным органом выносится решение о приостановлении расходных операций по банковским счетам лиц, являющихся участниками такой операции, на срок до тридцати календарных дней.
Решение о приостановлении расходных операций по банковским счетам лиц, являющихся участниками операции, по которым имеются основания полагать, что они направлены на финансирование терроризма и (или) экстремизма оформляется приказом уполномоченного органа и доводится до субъектов финансового мониторинга, предусмотренных подпунктом 1) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона.
Уполномоченный орган информирует о приостановлении расходных операций по банковским счетам Генеральную прокуратуру Республики Казахстан и специальные государственные и правоохранительные органы,  предоставившие данное решение.»;
15) статью 14 изложить в следующей редакции:
«Статья 14. Контроль за соблюдением законодательства
о противодействии легализации (отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
и финансированию терроризма
Контроль за исполнением субъектами финансового мониторинг законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования, хранения и предоставления информации о операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, надлежащей проверки клиентов, выгодоприобретателей  (бенефициарных собственников), приостановления и отказа от проведена операций, подлежащих финансовому мониторингу, защиты документов,  полученных в процессе своей деятельности, а также за организацией и исполнения внутреннего контроля осуществляется соответствующими  государственными органами в соответствии с их компетенцией и в порядке, установленных законодательством Республики Казахстан.»;
16) в статье 15 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
17) в статье 16:
в тексте слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
«12-1) участвует в деятельности международных объединений и иных рабочих групп в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;»;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
«14) составляет перечень стран с высоким риском легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма и направляет соответствующим государственным органам, которые доводят его до субъектов финансового мониторинга;»;

мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Уәкілетті орган терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыруға бағытталады деп жорамалдауға негіздер бар операция бойынша осы баптың 5-тармағына сәйкес берілген күдікті операцияны тоқтата тұру қажеттілігі туралы арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының шешімі алынған жағдайда, осы операцияның қатысушылары болып табылатын тұлғалардың банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын күнтізбелік отыз күнге дейінгі мерзімге тоқтата тұру туралы шешім шығарады.
Терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыруға бағытталады деп жорамалдауға негіздер бар операцияның қатысушылары болып табылатын тұлғалардың банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы шешім уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді және осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген қаржы мониторингі субъектілерінің назарына жеткізіледі.
Уәкілетті орган банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына және осы шешімді ұсынған арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына хабарлайды.»;
15) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«14-бап. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнаманың сақталуын бақылау
Қаржы мониторингi субъектiлерiнің қаржы мониторингiне жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлiкпен операциялар туралы ақпаратты тіркеу, сақтау және ұсыну бөлігінде Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы заңнамасын орындауын, клиенттерiн, пайда алушыларын (бенефициарлық меншік иелерін) тиісінше тексеруді, қаржы мониторингіне жататын операцияларды тоқтата тұруды және жүргiзуден бас тартуды, өз қызметiн жүргiзу процесінде алынған құжаттарды қорғауды, сондай-ақ ішкі бақылауды ұйымдастыруын және орындауын бақылауды тиісті мемлекеттік органдар өздерінің құзыретіне сәйкес және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.»;
16) 15-баптағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
17) 16-бапта:
мәтіндегі «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
«12-1) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы халықаралық бірлестіктердің және өзге де жұмыс топтарының қызметіне қатысады;»;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«14) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) және терроризмді қаржыландырудың тәуекелі жоғары елдердің тізбесін жасайды және оны қаржы мониторингі субъектілеріне жеткізетін тиісті мемлекеттік органдарға жібереді;»;

дополнить подпунктами 15), 16), 17) следующего содержания:
«15) направляет перечень оффшорных зон и перечень стран с высоким риском легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма для целей настоящего Закона субъектам финансового мониторинга, предусмотренных подпунктом 12) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона;
16) по согласованию с государственными органами утверждает требования к подготовке и обучению кадров субъектов финансового мониторинга в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
17) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.»;
18) в статье 17:
в пункте 1:
в подпункте 3) слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) по запросу или самостоятельно обмениваться информацией с компетентным органом иностранного государства в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;»;
в подпункте 6) слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
«7) отказать физическим и юридическим лицам в предоставлении сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу и о клиентах субъектов финансового мониторинга, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом;
8) совместно с правоохранительными и специальными государственными органами определять порядок взаимодействия по обмену и передаче сведений и информации, связанных с легализацией (отмыванием) доходов, полученных преступным путем, и финансированием терроризма (экстремизма).»;
в подпункте 1) пункта 2 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
19) в статье 18:
в пункте 1:
в абзаце первом, подпунктах 1) и 2) слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
в пункте 3:
в части второй слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
дополнить частью следующего содержания:
«Исполнение запросов специальных государственных и правоохранительных органов осуществляется уполномоченным органом в пределах, имеющихся в республиканской базе данных в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, а также в пределах полученных сведений и информации от компетентных органов иностранных государств в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированием терроризма (экстремизма).»;

мынадай мазмұндағы 15), 16), 17) тармақшалармен толықтырылсын:
«15) осы Заңның мақсаттары үшін оффшорлық аймақтардың тізбесін және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) және терроризмді қаржыландырудың тәуекелі жоғары елдердің тізбесін, осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 12) тармақшасында көзделген қаржы мониторингі субъектілеріне жібереді;
16) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында мемлекеттiк органдардың келiсімі бойынша қаржы мониторингі субъектілерінің кадрларын даярлауға және оқытуға қойылатын талаптарды бекiтеді;
17) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
18) 17-бапта:
1-тармақта:
3) тармақшадағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) сұрату бойынша немесе дербес түрде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы шет мемлекеттің құзырлы органымен ақпарат алмасуға;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылғаны туралы хабарламаны тиісті мемлекеттік органдарға жіберуге;»;
мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
«7) осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, жеке және заңды тұлғаларға қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы және қаржы мониторингі субъектілерінің клиенттері туралы мәліметтер мен ақпараттарды беруден бас тартуға;
8) құқық қорғау органдарымен және арнаулы мемлекеттік органдармен бірлесіп, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатумен) және терроризмді (экстремизмді) қаржыландыруға байланысты мәліметтер мен ақпарат алмасу және оларды беру бойынша өзара іс-қимыл тәртібін айқындауға құқылы.»;
2-тармақтың 1) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
19) 18-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы, 1) және 2) тармақшалардағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
екінші бөліктегі «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының сұрау салуларын орындауды уәкілетті орган қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы республикалық дерекқордағы бар мәліметтер мен ақпараттар шегінде, сондай-ақ қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді (экстремизмді) қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы шет мемлекеттердің құзырлы органдарынан алынған мәліметтер мен ақпараттар шегінде жүзеге асырады.»;

20) в статье 19:
в заголовке, пунктах 1 и 2 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
в пункте 3:
слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
дополнить частью следующего содержания:
«Уполномоченный орган вправе заключать соглашения с компетентными органами иностранных государств по вопросам сотрудничества в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в соответствии с установленным законодательством порядке.»;
в подпункте 1), абзаце третьем пункта 4 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
21) в заголовке и пункте 1 статьи 20 слово «незаконным» заменить словом «преступным».
31. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 1; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 14; № 3, ст. 21, 25, 27; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80, № 12, ст. 84; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 11; № 10-11, ст. 56):
в подпункте 56) пункта 1 к указанному Закону приложения слово «незаконным» заменить словом «преступным».
32. В Закон Республики Казахстан от 6 январи 2012 года «О национальной безопасности Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 1, ст. 3; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84; № 14, ст. 94; 2013 г., № 14, ст. 75):
в подпункте 14) пункта 1 статьи 15 слово «незаконным» заменить словом «преступным».
33. В Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года «О микрофинансовых организациях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 20, ст. 121):
1) пункт 2 статьи 7 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
«5-1) сообщать уполномоченному органу по финансовому мониторингу сведения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;»;
2) статью 27 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) осуществляет контроль за соблюдением микрофинансовыми организациями требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;».
34. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 10-11, ст. 55.):
в подпункте 3) пункта 8 статьи 55 слово «незаконным» заменить словом «преступным»;
в подпункте 7) пункта 4 статьи 57 слово «незаконным» заменить словом преступным»;
в подпункте 10) пункта 8 статьи 58 слово «незаконным» заменить словом преступным».

20) 19-бапта:
тақырыбындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
«заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті орган заңнамада белгіленген тәртіпке сәйкес қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы ынтымақтастық мәселелері бойынша шет мемлекеттердің құзырлы органдарымен келісімдер жасасуға құқылы.»;
4-тармақтың 1) тармақшасындағы, үшінші абзацындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
21) 20-баптың тақырыбындағы және 1-тармағындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.
31. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 1, 1-құжат; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 14-құжаттар; № 3, 21, 25, 27-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 12, 84-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 11-құжат; № 10-11, 56-құжат):
көрсетілген заңға қосымшаның 1-тармағының 56) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.
32. «Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы» 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 1, 3-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат; № 14, 94-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат):
15-баптың 1-тармағының 14) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.
33. «Микроқаржы ұйымдары туралы» 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 20, 121-құжат):
1) 7-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға мәліметтерді хабарлауға;»;
2) 27-бап мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) Микроқаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;».
34. «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 10-11, 55-құжат):
55-баптың 8-тармағының 3) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
57-баптың 4-тармағының 7) тармақшасындағы «Заңсыз» деген сөз «Қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
58-баптың 8-тармағының 10) тармақшасындағы «заңсыз» деген сөз «қылмыстық» деген сөзбен ауыстырылсын.

Статья 2.
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением,  подпункты 1) и 4) пункта 5, подпункта 4) пункта 14, пунктов 18 и 27, подпункта 6), абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого подпункта 7), абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого подпункта 8), подпункта 11), абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок первого, сорок второго подпункта 12), абзацев второго и третьего подпункта 13), подпункта 15), абзацев пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого подпункта 17) пункта 30, пункта 33 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2-бап.
1. Осы Заң, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 5-тармағының 1) және 4) тармақшаларын, 14-тармағының 4) тармақшасын, 18 және 27-тармақтарын, 30-тармағының 6) тармақшасын, 7) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші абзацтарын, 8) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы абзацтарын, 11) тармақшасын, 12) тармақшасының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырықыншы, қырық бірінші, қырық екінші абзацтарын, 13) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 15) тармақшасын, 17) тармақшасының бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы абзацтарын, 33-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті