О Стратегическом плане Министерства юстиции Республики Казахстан на 2014 - 2018 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 1439. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 2015 года № 223
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.04.2015 № 223.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ!
В текст постановления внесены изменения на казахском языке, на русском языке текст не изменяется в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2014 № 1401 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства юстиции Республики Казахстан на 2014 – 2018 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2013 года № 1439
Стратегический план
Министерства юстиции Республики Казахстан
на 2014 - 2018 годы
1. Миссия и видение
Миссия: Модернизация и обеспечение правовой инфраструктуры для решения задач повышения конкурентоспособности государства.
Видение: Развитое гражданское общество, обеспеченное эффективной правовой защитой, а также государственными и юридическими услугами в соответствии со стандартами и принципами правового государства.
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Стратегическое направление 1. Совершенствование законодательства и нормотворчества.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Одной из основных задач Министерства юстиции Республики Казахстан (далее-Министерство) является правовое обеспечение деятельности государства, ключевой инструмент которого заключается в правовом воздействии на общественные отношения путем нормативного правового регулирования.
Имея на сегодняшний день сформировавшееся национальное законодательство, можно констатировать определенную его целостность. Вместе с тем, учитывая, что общественные отношения постоянно меняются, возникает объективная необходимость в адекватном развитии национальной правовой системы.
Совершенствование действующего законодательства должно идти по пути эффективной реализации его норм в целях укрепления доверия субъектов общественных отношений к проводимой государством политике.
В данном аспекте особая роль отводится реализации конституционных прав и гарантий, в первую очередь, возможности защитить и восстановить нарушенные права, применяя эффективные законодательные регуляторы.
В этой связи следует поступательно развивать правовые основы институтов оспаривания действий правительства, урегулирования гражданских споров, права на собственность.
Кроме того, в целях более широкого информационного охвата населения, бизнеса, неправительственного сектора необходимо проводить взвешенную политику по повышению освещенности этих субъектов принимаемыми государственными мерами по упрощению бюрократических процедур.
Вместе с тем государственные меры по правовому обеспечению не должны восприниматься как регуляторы, принимаемые властью в отрыве от интересов общества.
Во главу угла должны быть поставлены интересы общества, наиболее крупные представители которого могут быть вовлечены в процесс нормотворчества.
В этом ключе представляется необходимым внедрение эффективных механизмов публичного обсуждения законопроектов на самой ранней стадии их разработки.
Так в целях совершенствования законопроектной деятельности в 2000 году введен институт обсуждения концептуальных подходов законопроектов на Межведомственной комиссии по законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан (далее-МВК).
За 13-летнюю историю деятельности данной комиссии в рамках ее работы принимали активное участие руководители различных неправительственных организаций (далее-НПО), представители научного сообщества.

Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2014 - 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 1439 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 223 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.04.2015 № 223 қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2014 - 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1439 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1. Миссиясы мен пайымы
Миссиясы: Мемлекеттің бәсекелестікке қабілеттілігін арттыру міндеттерін шешу үшін құқықтық инфрақұрылымды жаңғырту және қамтамасыз ету.
Пайымы: Тиімді құқықтық қорғаумен, сондай-ақ құқықтық мемлекеттің стандарттары мен қағидаттарына сәйкес мемлекеттік және заңгерлік қызметтермен қамтамасыз етілген дамыған азаматтық қоғам.
2. Ағымдағы ахуалды және қызметтің тиісті
салаларындағы (аясындағы) даму үрдістерін талдау
1. Стратегиялық бағыт. Заңнаманы және нормашығармашылықты жетілдіру.
Реттелетін саланы немесе қызметтік саланы дамытудың негізгі параметрлері.
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) негізгі міндеттерінің бірі мемлекеттің қызметін құқықтық қамтамасыз ету болып табылады, оның негізгі қоғамдық қатынастарға нормативтік құқықтық реттеу арқылы құқықтық ықпал етуден тұрады.
Бүгінгі күні қалыптасқан ұлттық заңнама бола тұра, оның айтарлықтай тұтастығын айту керек. Сонымен қоса, қоғамдық қатынастардың үнемі өзгеретінін ескере отыра, ұлттық құқықтық жүйені баламалы дамытудың нақты қажеттілігі туындайды.
Қолданыстағы заңнаманы жетілдіру оның нормаларын қоғамдық қатынастар субъектілерінің мемлекет жүргізіп отырған саясатқа деген сенімділігін нығайту мақсатында тиімді іске асыру арқылы жүзеге асыуы тиіс.
Бұл мәселеде конституциялық құқықтарды және кепілдіктерді іске асыруға, ең алдымен, бұзылған құқықты тиімді заңнамалық реттеулерді қолдана отыра, қорғау және қалпына келтіру мүмкіндігіне ерекше көңіл бөлінеді.
Осыған байланысты, үкіметтің әрекетіне дау айту, азаматтық дауларды, меншікке құқықты реттеу институттарының құқықтық негіздерін дәйекті дамыту қажет.
Бұдан басқа, халықты, бизнесті, үкіметтік емес секторды неғұрлым барынша ақпараттық қамту мақсатында, осы субъектілерді бюрократтық рәсімдерді оңайлату жөнінде қабылданған мемлекеттік шаралар туралы хабардар етуді арттыру жөнінде сараланған саясат жүргізу қажет.
Сонымен қатар, құқықтық қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік шаралар биліктің қоғамның мүддесінен алшақ қабылдаған реттегіші ретінде қабылданбауы тиіс.
Нормашығармашылығы процесінде неғұрлым беделді өкілдері тартылуы мүмкін қоғамның мүддесі алдыңғы орынға қойылуы тиіс.
Осы негізде заң жобаларын әзірлеудің ең бастапқы кезеңінде оларды жария талқылаудың тиімді тетіктерін енгізу қажет болады.
Айталық, заң жобалау қызметін жетілдіру мақсатында 2000 жылы Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы заң жобалау қызметі жөніндегі ведомствоаралық комиссияда (бұдан әрі - ВАК) заң жобаларын тұжырымдамалық тәсілдерін талқылау институты енгізілген болатын.
Осы комиссия қызметінің 13 жылғы тарихында оның жұмысына әртүрлі үкіметтік емес ұйымдардың басшылары (бұдан әрі - ҮЕҰ), ғылыми қоғамдастықтың өкілдері белсене қатысты.

К примеру, на протяжении последних 3 лет в состав МВК входили 7 членов из числа НПО, ученых, в 2013 году их число возросло до 10.
В этой связи для охвата более широкого круга субъектов, вовлеченных в законотворческий процесс, представляется необходимым постепенное увеличение количества представителей НПО и бизнеса в составе названной комиссии.
Такая мера позволит на всех стадиях согласования законопроектов и прохождения его в Парламенте учитывать представленные обществом позиции и предложения.
В целях постоянного анализа действующих норм и принятия мер по их совершенствованию введен институт правового мониторинга законодательных актов, направленный на выявление пробелов, коллизий, противоречий, устаревших и неэффективно реализуемых норм.
Вместе с тем, выявление в процессе правового мониторинга такого рода норм является лишь частью работы государственных органов по анализу проводимых правовых реформ.
На наш взгляд, эффективным рычагом правового мониторинга должна стать и степень воздействия на выявленные по результатам анализа нормы.
В этой связи, каждый государственный орган должен будет применять результаты мониторинга в законопроектной деятельности.
Поскольку Министерство является координатором деятельности государственных органов по мониторингу нормативных правовых актов, а также законопроектной деятельности государственных органов, Министерство будет применять меры по устранению государственными органами выявленных в процессе мониторинга недостатков в рамках законопроектной работы.
Другим действенным инструментом на пути защиты интересов общества и обеспечения правильного правоприменения является обеспечение доступности нормативных правовых актов для всех субъектов общественных отношений.
Учитывая, что в правоприменительной практике должны использоваться официальные публикации, можно констатировать, что на сегодняшний день широкие массы населения вынуждены обращаться в государственные органы с запросом официальных текстов нормативных правовых актов, теряя при этом драгоценное время.
В этом ключе наиболее оптимальным представляется внедрение механизмов публикации официальных текстов нормативных правовых актов в электронном виде на Интернет-ресурсе, что может значительно упростить их получение.
В целом, данные механизмы позволят в дальнейшем развивать конституционный принцип доступа населения к информации.
Одной из основных задач Министерства является правовое обеспечение деятельности Республики Казахстан на международной арене, в том числе путем экспертизы проектов международных договоров и участия в подготовке заключении международных договоров.
Объем экспортируемых Министерством международных проектов ежегодно растет, о чем свидетельствует принимаемые в рамках Таможенного союза (далее - ТС) и Единого экономического пространства (далее - ЕЭП) решения Евразийской экономической комиссии.
За последние три года приняты свыше 1000 решений ЕЭП. Учитывая, что решения данной Комиссии имеют наднациональный характер в связи с передачей отдельных национальных функций правительств и уполномоченных органов, предпринимаются меры по усилению качества экспертизы поступающих проектов решений ЕЭК и проектов международных договоров, поскольку большинство из указанных проектов разрабатываются во исполнение международных обязательств, особенно в рамках ТС и ЕЭП.
Анализ основных проблем.
Качественный нормотворческий процесс достигается, в том числе путем проведения юридической экспертизы проектов и регистрации подзаконных нормативных правовых актов, которые являются основным стратегическим направлением деятельности Министерства.
При изучении вышеуказанных актов общая картина показала, что качество подготовки госорганами нормативных правовых актов (далее - НПА) все еще остается на недостаточном уровне.
Решение проблемы в недостаточной подготовке проектов НПА видится в усилении на системной основе методической помощи и продолжения организации стажировок сотрудников юридических служб центральных и местных госорганов в Министерстве и его территориальных подразделениях.
Немаловажной является деятельность по своевременной и качественной реализации принимаемых НПА.
На протяжении последних лет данная работа обеспечивается посредством принятия распоряжений Премьер-Министра и постоянного контроля их исполнения со стороны Министерства.
В то же время на сегодняшний день остаются нерешенными проблемы несвоевременной разработки и принятия подзаконных актов в реализацию законодательных актов, а также формального подхода не только к подготовке и представлению информации о результатах проведенного правового мониторинга, но и к самой процедуре его проведения.
Государственными органами по результатам проведенного мониторинга не уделяется должного внимания по приведению в соответствие с действующим законодательством выявленных актов.
Между тем, на сегодняшний день фактическая роль Министерства при проведении мониторинга сводится к анализу представляемой госорганами информации, поскольку за Министерством закреплены лишь функции по координации мониторинга. Но для обеспечения эффективности мониторинга, недостаточно лишь координирующей роли Министерства. Требуется дальнейшая проработка совершенствования правового мониторинга НПА.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Внешние факторы:
Основной задачей в сфере законотворчества является повышение качества разрабатываемых государственными органами законопроектов, что зависит не только от их юридической проработанности, но и от проработанности социальной, экономической, финансовой составляющей, изучения статистических данных, анализа правоприменительной практики, применения положительного международного опыта и т.д.
Практика показывает, что государственными органами недостаточное внимание уделяется разработке концепций законопроектов и самих проектов законов, тогда как недостаточная проработка закладываемых в концепции законопроектов положений впоследствии сказывается на качестве самих законопроектов.
Таким образом, государственными органами - разработчиками законопроектов не уделяется должное внимание вопросу необходимости проведения глубокого анализа общественных отношений в соответствующей отрасли.
При разработке концепции законопроекта следует более ответственно и взвешенно подходить к вопросу ее подготовки, поскольку в соответствии с требованиями по разработке законопроектов последние должны разрабатываться в строгом соответствии с их концепциями, одобренными МВК.
Государственный орган-разработчик должен провести всестороннюю прогнозно-аналитическую работу по предлагаемому вопросу, по итогам которой закрепить все предлагаемые к законодательному регулированию предложения в концепции законопроекта.
Тем самым будет улучшено качество разрабатываемых законопроектов и учтены все предложения и замечания членов МВК.
Внутренние факторы:
Следует укреплять уровень информированности населения законопроектной работой государственных органов. Действенным инструментом в данном ключе должно стать размещение разработанных законопроектов на Интернет-ресурсе государственных органов.
Стратегическое направление 2. Совершенствование института исполнения судебных актов.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
В соответствии с Конституцией Республики Казахстан судебные акты обязательны для исполнения всеми государственными органами, физическими и юридическими лицами.

Мысалы, соңғы 3 жыл бойына ВАК құрамына ҮЕҰ, 7 мүшесі ғалымдар кірген, 2013 жылы олардың саны 10-ға дейін өскен.
Осыған байланысты заң шығармашылығы процесіне тартылған субъектілердің неғұрлым ауқымды болуы үшін аталған комиссия құрамында ҮЕҰ және бизнес өкілдерінің санын біртіндеп ұлғайту қажет болады.
Мұндай шара заң жобаларын келісудің барлық сатыларында және оның Парламентте өтуінде қоғам ұсынған ұстанымдар мен ұсыныстарды ескеруге мүмкіндік береді.
Қолданыстағы нормаларды тұрақты талдау және оларды жетілдіру бойынша шаралар қабылдау мақсатында олқылықтарды, коллизияларды, қайшылықтарды, ескірген және тиімсіз іске асырылатын нормаларды анықтауға бағытталған заңнамалық актілердің құқықтық мониторингі институты енгізілді.
Сонымен бірге, құқықтық мониторинг үдерісінде осындай нормаларды анықтау мемлекеттік органдардың жүргізілетін құқықтық реформаларды талдау бойынша жұмысының бір бөлігі ғана болып табылады.
Біздің пікірімізше, құқықтық мониторингтің тиімді тұтқасы талдау нәтижелері бойынша анықталған нормаға ықпал ету дәрежесі болуы тиіс.
Осыған байланысты, әрбір мемлекеттік орган мониторинг нәтижесін заң жобалау қызметінде қолдануы тиіс.
Министрлік мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің мониторингі, сондай-ақ мемлекеттік органдардың заң жобалау қызметін үйлестіруші болып табылатындықтан, Министрлік мемлекеттік органдардың заң жобалау жұмысының шеңберінде мониторинг үдерісінде анықталған кемшіліктерді жою бойынша шараларды қолданатын болады.
Қоғам мүддесін қорғау және құқық қолдануды дұрыс қамтамасыз ету жолында басқа пәрменді құрал нормативтік құқықтық актілердің қоғамдық қатынастардың барлық субъектілері үшін қол жетімділігін қамтамасыз ету болып табылады.
Құқық қолдану тәжірибесінде ресми жарияланымның пайдалануын ескере отырып, бүгінгі күні халықтың басым бөлігі өздерінің алтын уақыттарын жоғалтумен, мемлекеттік органдарға нормативтік құқықтық актілердің ресми мәтіндеріне сұрау салумен жүгінуге мәжбүр.
Бұл бағытта нормативтік құқықтық актілердің ресми мәтіндерін электронды түрде Интернет-ресурсында жариялау тетігін енгізу аса тиімді болады, бұл оларды алуды айтарлықтай оңайлатады.
Жалпы аталған тетіктер халықтың ақпаратқа қол жетімділігінің конституциялық қағидатын одан әрі дамытуға мүмкіндік береді.
Министрліктің негізгі міндеттерінің бірі – Қазақстан Республикасы қызметін халықаралық аренада құқықтық қамтамасыз ету болып табылады, оның ішінде халықаралық шарттар жобасын сараптау және халықаралық шарттарды бекіту дайындығына қатысу жолымен.
Министрлік сараптау жүргізетін халықаралық шарттардың көлемі жыл сайын ұлғаюда, мұны Еуразия экономикалық комиссиясының Кеден одағы (бұдан әрі - КО) және Біртұтас экономикалық кеңістік (бұдан әрі - БЭК) аясында қабылданатын шешімдері дәлелдейді.
Кейінгі үш жылда 1000 астам БЭК шешімдері қабылданды. Аталған комиссияның шешімдері үкімет пен уәкілетті органдардың кейбір ұлттық функцияларын беруіне орай жоғары ұлттық мәнге ие болатынын ескере отырып, келіп түсетін БЭК шешімдері мен халықаралық шарттар жобаларының сапасын арттыру бойынша шаралар қолдануда, себебі көрсетілген жобалардың басым бөлігі халықаралық міндеттемелерді, әсіресе КО және БЭК кеңістік шеңберінде орындау барысында әзірленеді.
Негізгі проблемаларды талдау.
Сапалы норма шығармашылық үдерісіне жобалардың заң сараптамасын жүргізу және Министрлік қызметінің негізгі стратегиялық бағыты болып табылатын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді тіркеу арқылы да қол жеткізуге болады.
Жоғарыда көрсетілген актілерді зерделеу кезінде жалпы жағдай меморгандардың нормативтік құқықтық актілерін (бұдан әрі - НҚА) дайындау сапасының әлі де жеткіліксіз деңгейде екенін көрсетті.
НҚА жобаларын жеткіліксіз дайындалуы да осы мәселені шешу жүйелік негізде әдістемелік көмекті күшейтуден және Министрлікте және оның аумақтық бөлімшелерінде орталық және жергілікті меморгандардың заң қызметкерлерінің тағылымдамадан өтуін ұйымдастыруды жалғастырудан көрінеді.
Қабылданатын НҚА уақтылы және сапалы іске асыру қызметі маңызды болып табылады.
Соңғы жылдары аталған жұмыс Премьер-Министр өкімдерін қабылдау және олардың Министрлік тарапынан орындалуын тұрақты бақылау арқылы қамтамасыз етіледі.
Сонымен қатар, бүгінгі күні заңнамалық актілерді іске асыруда заңға тәуелді актілерді уақытында әзірлемеу және қабылдамау, сондай-ақ дайындауға және жүргізілген құқықтық мониторинг нәтижелері туралы ақпаратты беруге ғана емес, сондай-ақ оны жүргізу рәсіміне үстірт қараудың шешілмеген мәселелері бар.
Мемлекеттік органдар жүргізілген мониторинг нәтижесі бойынша анықталған актілерді қолданыстағы заңнама сәйкес келтіру мәселесіне тиісті назар аудармайды.
Сонымен бірге, қазіргі таңда Министрлікті мониторинг жүргізудегі шын мәніндегі рөлі – мемлекеттік органдар ұсынып отырған ақпаратты талдау болып табылады, себебі Министрлікке тек қана мониторингті үйлестіру функциялары бекітілген. Алайда мониторинг тиімділігін қамтамасыз ету үшін Министрліктің үйлестіру рөлі жеткіліксіз. НҚА құқықтық мониторингті одан әрі жетілдіруді талап етеді.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Сыртқы факторлар:
Заң шығармашылығы саласындағы негізгі міндет мемлекеттік органдар әзірлеген заң жобаларының сапасын арттыру болып табылады, бұл олардың заңдық пысықталуынан ғана емес, сонымен қоса әлеуметтік, экономикалық, қаржылық құрамдас бөліктерін пысықтаудан, статистикалық деректерді зерделеуге құқық қолдану практикасын талдауға, оң халықаралық тәжірибені қолдануға байланысты және т.б.
Практика мемлекеттік органдардың заң жобаларының тұжырылымдамаларын және заңдар жобаларының өздерін әзірлеуде тиісті көңіл бөлмейтінін көрсетті, сондықтан заң жобаларының тұжырымдамаларында баяндалған ережелерді тиісінше пысықтамау заң жобаларының өздерінің сапасына салдарын тигізеді.
Осылайша, заң жобаларын әзірлеуші – мемлекеттік органдар тиісті саладағы қоғамдық қатынастарға терең талдау жүргізу қажеттігі мәселесіне тиісінше көңіл бөлмейді.
Заң жобасы тұжырымдамаларын әзірлеу кезінде оны дайындау мәселесіне, заң жобаларын әзірлеу талаптарына сәйкес соңғы ВАК мақұлдаған, олардың тұжырымдамаларына қатаң сәйкес әзірленуі тиіс болғандықтан неғұрлым жауапты және сараланған түрде болуы тиіс.
Әзірлеуші мемлекеттік орган ұсынылған мәселе бойынша жан-жақты болжалды-талдау жұмысын жүргізуі, оның қорытындысы бойынша заңнамалық реттелуге ұсынылған барлық ұсыныстарды заң жобасының тұжырымдамасында бекітуі тиіс.
Сол арқылы әзірленген заң жобаларының сапасы жақсарады және ВАК мүшелерінің ұсынысы ескерілетін болады.
Ішкі факторлар:
Мемлекеттік органдардың заң жобалау жұмысымен халықтың хабардар болу деңгейін нығайту керек. Осы негізде ықпалды құрал мемлекеттік органдардың Интернет-ресурсында әзірленген заң жобаларының орналасуы болуы тиіс.
2. Стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру.
Реттелетін саланы немесе қызметтің саласын дамытудың негізгі параметрлері.
Қазақстан Республикасы Конституциясына сәйкес сот актілерін барлық мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар орындауға міндетті.

Ввиду длительного отсутствия эффективной системы и действенных рычагов воздействия на должников, в обществе сложилось устойчивое мнение о возможности безнаказанного неисполнения решений судов, что оказывает существенное влияние на состояние дел в данной сфере. В Концепции правовой политики на период с 2010 до 2020 года также отмечается о необходимости добиваться неукоснительного исполнения судебных актов. Принятыми мерами удалось достичь положительной динамики в деятельности органов исполнительного производства по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Анализ основных проблем.
Основными причинами неисполнения судебных решений являются:
1) несовершенство действующего законодательства;
2) ежегодный рост служебной нагрузки на судебных исполнителей;
3) отсутствие достаточных мер воздействия на должников;
4) слабое материально-техническое обеспечение органов исполнительного производства;
5) несовершенство существующей информационной системы автоматизированного учета и контроля исполнительных производств.
Систему исполнительного производства планируется развивать в двух направлениях:
1) с одной стороны - развитие института частного исполнения;
2) с другой - усиление государственного исполнения за счет наделения соответствующими функциями.
На первоначальном этапе планируется предусмотреть передачу полномочий по исполнению судебных актов о взыскании в пользу юридических лиц исключительно частным судебным исполнителям, а в последующем и в пользу физических лиц, за исключением документов о взыскании с государства либо с участием государства.
Кроме того, требует изучения вопрос о наделении юридических лиц правом частного исполнения посредством получения соответствующей лицензии, которое позволит организовать деятельность частных судебных исполнителей в составе специализированных профессиональных компаний. Для усиления значимости государственных судебных исполнителей следует согласованно с государственными органами рассмотреть вопрос о наделении их функцией по расследованию уголовных правонарушений, связанных с неисполнением судебных актов.
Анализ существующей правоприменительной практики по привлечению должников к уголовной ответственности за злостное неисполнение приговора суда, решения суда или иного судебного акта показал низкую эффективность применения этой нормы.
Если в период с 2000 года по 2001 год к уголовной ответственности было привлечено около 700 лиц, то начиная с 2001 года (передача дел об указанных преступлениях в подследственность органов внутренних дел) наблюдается резкое снижение количества привлеченных лиц до 39 в 2012 году. При этом количество материалов, направляемых судебными исполнителями в органы внутренних дел, составляют от 1700 до 2000 ежегодно.
При неуклонном росте исполнительных документов и увеличении материалов, направляемых в правоохранительные органы для возбуждения уголовных дел, наблюдается обратная тенденция снижения числа должников, привлекаемых к уголовной ответственности за неисполнение судебных актов.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Внешние факторы:
Причиной сложившейся ситуации является отсутствие достаточных рычагов воздействия на должников, возможности самостоятельного использования методов принуждения.
Анализ мировой практики свидетельствует о проведении судебными исполнителями следственных действий с применением к должникам мер тюремного заключения или понуждения должника к общественным работам на срок необходимый для погашения долга. В Российской Федерации функции дознания по делам, связанным с неисполнением судебных актов, осуществляются Федеральной службой судебных приставов, что позволяет им в полной мере использовать уголовно-административный механизм.
Проблемами, с которыми сегодня сталкиваются судебные исполнители в процессе исполнения судебных актов, являются также воспрепятствование их деятельности, вплоть до физического сопротивления, неисполнения и игнорирования их требований, неявка, умышленное сокрытие местонахождения должника.
Законом Республики Казахстан «О судебных приставах» предусмотрено оказание судебными приставами содействия судебным исполнителям в принудительном исполнении исполнительных документов.
Судебные приставы законодательно наделены полномочиями, которые позволили бы судебным исполнителям беспрепятственно производить необходимые исполнительные действия.
Изучение международного опыта показало, что именно наличие специального статуса позволяет органам исполнительного производства эффективно реализовывать возложенные функции, поскольку риски воспрепятствования и игнорирования их требований значительно ниже.
Внутренние факторы:

Борышкерлерге әсер ету тетіктерінің және тиімді жүйенің ұзақ уақыт болмауынан қоғамда сот шешімдерінің жазасыз орындалу мүмкіндігі туралы тұрақты пікір қалыптасқан, ол аталған саладағы жағдайға әсер етеді. Сондай-ақ 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі аралықта Құқықтық саясат тұжырымдамасында сот актілерін орындау бұлжытпай орындауға жету қажеттілігі аталған. Қабылданған шаралармен ұқсас өткен жылмен салыстырғанда атқарушылық іс жүргізу органдарының қызметінде оң серпінге қол жеткізілді.
Негізгі проблемаларды талдау.
Сот шешімдерінің орындалмаудың негізгі себептері мыналар болып табылады:
1) жетілдірілмеген қолданыстағы заңнама;
2) сот орындаушыларына жыл сайынғы қызметтік жүктеменің өсуі;
3) борышкерлерге әсер етуге жеткілікті шаралардың болмауы;
4) атқарушылық іс жүргізу органдарының әлсіз материалдық-техникалық қамтамасыз етуі;
5) қолданыстағы атқарушылық іс жүргізуді автоматтандырылған есепке алу ақпарттық жүйесінің және бақылаудың жетілдірілмеуі;
Атқарушылық іс жүргізу жүйесін екі бағытта дамыту жоспарлануда:
1) бір жағынан – жеке орындау институтын дамыту;
2) басқа жағынан – тиісті функцияларды беру есебінен мемлекеттік орындауды күшейту.
Бастапқы кезеңде мемлекеттен немесе мемлекеттің қатысуымен өндіру туралы құжаттарды қоспағанда, заңды тұлғалардың пайдасына, кейіннен жеке тұлғалардың пайдасына өндіру туралы сот актілерін орындау бойынша өкілеттіктерді жеке сот орындаушыларына ғана беру жоспарлануда.
Сонымен бірге, заңды тұлғаларға тиісті лицензиялар алу жолымен жеке орындау құқығын беру туралы мәселе оқуды талап етеді, ол ірі мамандандырылған кәсіби компаниялардың құрамында жеке сот орындаушылардың қызметін ұйымдастыруға мүмкіндік береді. Мемлекеттік сот орындаушыларын күшейту үшін оларға сот актілерін орындамаумен байланысты мемлекеттік органдармен келісіп қылмыстық құқық бұзушылықтарды тергеу бойынша функцияларды беру туралы мәселесін қарау керек.
Борышкерлерді сот үкімін, сот шешімін немесе өзгеде сот актілерін қасақана орындамағаны үшін қылмыстық жауапкершілікке тарту бойынша құқық қолдану тәжірибесі талдау аталған норманы қолданудың төмен тиімділігін көрсетті.
2000 жылдан 2001 жылдар аралығында шамамен 700 тұлға қылмыстық жауапкершілікке тартылды, 2001 жылдан бастап (көрсетілген қылмыстар туралы істерді ішкі істер органдарының тергеуіне бойынша беру) 2012 жылға 39-ға дейін тартылған тұлғалардың саны бірден төмендегені байқалады. Онда сот орындаушыларымен жыл сайын ішкі істер органдарына жолдаған материалдардың саны 1700-ден 2000 дейін құрайды.
Қылмыстық істерді қозғау үшін құқық қорғау органдарына жолданған атқарушылық құжаттар ұдайы өсуі мен материалдардың көбеюі кезінде сот актілерін орындамағаны үшін қылмыстық жауапкершілікке тартылған борышкерлер санының төмендеу үрдісі байқалуда.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Сыртқы факторлар:
Туындаған жағдайдың себебі борышкерлерге әсер етудің жеткілікті тетіктерінің, мәжбүрлеу әдістерін дербес қолдану мүмкіндігінің болмауы болып табылады.
Әлемдік тәжірибені талдау борышкерлерді түрмеге қамау немесе борышты жабуға қажетті мерзімде борышкерді қоғамдық жұмыстарға мәжбүрлеу шараларын қолданумен сот орындаушыларының тергеу әрекеттерін жүргізуін куәландырады. Ресей Федерациясында сот актілерін орындамаумен байланысты істер бойынша анықтау функцияларын Федаралды сот приставтары қызметімен жүзеге асырылады, ол қылмыстық-әкімшілік механизмді толық көлемде қолдануға мүмкіндік береді.
Қазіргі уақытта сот орындаушылары сот актілерін орындау процесінде олардың қызметіне кедергі келтіру, күшпен қарсылық көрсету, олардың талаптарын орындамау және елемеу, келмеу, борышкердің тұрған жерін қасақана жасыру мәселелерімен кездеседі.
«Сот приставтары туралы» Қазақстан Республикасы Заңымен атқарушылық құжаттарды мәжбүрлеп орындатуда сот приставтарының сот орындаушыларына қолдау көрсету көзделген.
Сот приставтары сот орындаушыларының қажетті атқарушылық әрекеттерді кедергісіз жүргізуге мүмкіндік беретін өкілдік берілген.
Халықаралық тәжірибені зерделеу атқарушылық іс жүргізу органдарына арнайы мәртебенің бар болуы жүктелген міндеттерді тиімді іске асыруға мүмкіндік беретінін көрсетті, себебі кедергі келтіру және олардың талаптарын елемеу тәуекелі айрықша төмен.
Ішкі факторлар:

Согласно Концепции правовой политики на период с 2010 до 2020 года необходимо добиваться неукоснительного исполнения судебных актов, в том числе путем усиления ответственности за уклонение от исполнения решения суда, дальнейшего применения ограничительных мер в отношении недобросовестных должников, усиления процессуального судебного контроля за исполнительным производством.
Стратегическое направление 3. Совершенствование судебно-экспертной деятельности.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Правоприменительная практика свидетельствует о востребованности экспертных заключений в различных сферах общественных отношений.
Возрастающие объемы экспертной деятельности явились основанием для введения альтернативного частного сектора судебной экспертизы.
Создана законодательная база в области судебно-экспертной деятельности, обеспечивающая независимость судебного эксперта, введены инструменты контроля за качеством судебных экспертиз.
Высокий научно-технический уровень современной преступной деятельности и ее организованность объективно повышают роль и значение судебной экспертизы в обеспечении деятельности правоохранительных органов и судов.
Анализ основных проблем.
Сфера судебно-экспертной деятельности требует дальнейшего совершенствования.
Нагрузка на судебных экспертов Центра судебной экспертизы (ЦСЭ) в 2012 году по сравнению с 1997 годом возросла в 4,7 раза, Центра судебной медицины (ЦСМ) в 1,5 раза, при этом штатная численность органов судебной экспертизы за указанный период не менялась.
Судебные экспертные кадры ЦСЭ имеются только в 15 районах и 9 городах областного значения, судебно-медицинские эксперты - в 86 районах.
Недостаточное развитие получает институт частной судебной экспертизы, особенно в районных центрах, а также не в полной мере используется потенциал органов внутренних дел в этой сфере, независимых аккредитованных экспертов в области здравоохранения.
Кроме того, в связи с появлением новых видов преступлений, развитием науки и техники требуется внедрение инновационных судебно-экспертных технологий, а также разработка новых методик судебно-экспертных исследований.
Не в полной мере отработаны вопросы целесообразности назначения отдельных видов судебных экспертиз, что приводит к повышению экспертной нагрузки.
В настоящее время ввиду низкой заработной платы, большого объема работы, отсутствия социальной защищенности отмечается снижение престижа экспертной деятельности и отток экспертных кадров из отрасли.
С целью формирования мер социальной защищенности судебных экспертов требуется совершенствование действующего законодательства для урегулирования:

2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған Құқықтық саясат тұжырымдамасына сәйкес сот актілерін мүлтіксіз орындауға жету, соның ішінде сот шешімін орындаудан жалтарғаны үшін жауапкершілікті күшейту, адал емес борышкерлерге қатысты шектеу шараларын бұдан әрі қолдану, атқарушылық іс жүргізуге процессуалдық сот бақылауын күшейту қажет.
3. Стратегиялық бағыт. Сот-сараптамалық қызметтi жетiлдiру.
Реттелетін саланы немесе қызметтің саласын дамытудың негізгі параметрлері.
Құқық қолдану тәжірибесі сараптамалық қорытындылардың қоғамдық қатынастардың әр түрлі салаларында талап етіліп отырғанын көрсетеді.
Сараптамалық қызметтің көбейіп отырған көлемі сот сараптамасының баламалы жеке секторын енгізуге негіз болды.
Сот сарапшысының тәуелсіздігін қамтамасыз ететін сот-сараптама саласындағы заңнамалық база жасалды, сот сараптамасының сапасына бақылау жасау тетіктері енгізілді.
Қазіргі заманғы қылмыстық әрекеттердің жоғары ғылыми-техникалық деңгейі мен оның ұйымшылдығы құқық қорғау органдары қызметін қамтамасыз етудегі сот сараптамасының ролі мен мағынасын шын мәнінде көтермелейді.
Негізгі проблемаларды талдау.
Сонымен бірге, сот-сараптама қызметінің саласы одан әрі жетілдіруді қажет етеді.
2012 жылы Сот сараптамасы орталығы (ССО) сот сарапшыларының жүктемесі 1997 жылмен салыстырғанда 4,7 есеге өсті, Сот медицинасы орталығының (СМО) жүктемесі 1,5 есеге өсті, алайда сот сараптамасы органдарының штаттық саны аталған кезеңде өзгерген жоқ.
ССО сарапшы кадрлары тек 15 ауданда және облыстық маңызы бар 9 қалада ғана бар, ал сот-медицина сарапшылары – 86 ауданда бар.
Жеке сот сараптама институты да жеткілікті дамымай отыр, әсіресе аудан орталықтарында, сондай-ақ осы саладағы ішкі істер органдарының, денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз аккредиттелген сарапшылардың әлеуеті де толық көлемде пайдаланылмай отыр.
Бұдан басқа, қылмыстардың жаңа түрлерінің пайда болуына, ғылым мен техниканың дамуына байланысты инновациялық сот-сараптамалық технологияларды енгізу, сондай-ақ сот-сараптамалық зерттеулердің жаңа әдістемелерін әзірлеу қажет.
Сот сараптамасының жекелеген түрлерін тағайындаудың мақсатқа сәйкестігі мәселесі де толық көлемде пысықталмаған, ал бұл сарапшылық жүктеменің артуына әкеп соғады.
Қазіргі уақытта еңбек ақының төмендігінен, жұмыс көлемінің көптігінен, әлеуметтік қорғалудың жоқтығынан сараптама қызметі беделінің төмендеуі мен осы саладан сарапшы кадрларының кетуі байқалады.
Сот сарапшыларын әлеуметтік қорғау шараларын қалыптастыру мақсатында қолданыстағы заңнаманы келесілерді реттеу үшін жетілдіру қажет:

1) безопасности судебных экспертов в судопроизводстве;
2) социальной защиты судебных экспертов (обязательного страхования за счет бюджетных средств, выплат компенсаций в случае гибели, травмы, установлении инвалидности);
3) обеспечения жильем;
4) медицинского обслуживания экспертов и их семей.
За исключением лабораторий г.г. Астаны и Алматы, практически все лаборатории Центра не соответствуют международным и отечественным стандартам оснащения помещений для криминалистических лабораторий.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Внешние факторы:
В целях приведения в соответствие с высокими требованиями, предъявляемыми сегодня государством к правоохранительной системе, Министерством будет укреплено и усовершенствовано научно-исследовательское и учебно-методическое обеспечение экспертной практики путем разработки новых и изменения существующих методик исследования, внедрение современных основанных на международном опыте методов и процедур производства экспертиз.
В настоящее время необходимо привести в соответствие со специальными требованиями к испытательным лабораториям и санитарно-гигиеническими нормами имеющиеся 22 здания территориальных подразделений ГУ «Центр судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан».
Внутренние факторы:
Немаловажным фактором, влияющим на качество предоставляемых услуг, является материально-техническое обеспечение судебно-экспертной деятельности, а также повышение профессионального уровня судебных экспертов. Только работа в лабораториях с приспособленными помещениями, а также использование при производстве экспертиз современного высокотехнологичного оборудования и программного обеспечения, позволят своевременно и качественно производить судебно-экспертные исследования.
Стратегическое направление 4. Охрана прав интеллектуальной собственности в соответствии с нормами Всемирной торговой организации и Всемирной организации интеллектуальной собственности
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Вопросы надлежащей охраны прав интеллектуальной собственности являются важнейшей составной частью межгосударственных и межправительственных соглашений экономического характера. Об этом свидетельствуют требования Всемирной торговой организации, согласно которым государство желающее вступить в данную организацию обязано привести национальное законодательство в соответствие с Соглашением по торговым аспектам прав интеллектуальной собственности (от 15 апреля 1994 года).
В настоящее время законодательство Казахстана в сфере интеллектуальной собственности в целом сформировано. Республика является участником основных международных соглашений и договоров.
В целях повышения конкурентоспособности в сфере интеллектуальной собственности, а также поддержки и развития инновационной деятельности, ежегодно проводится Республиканский конкурс достижений в области изобретательства «Шапағат», в рамках Астанинского экономического форума - панельные сессии по вопросам защиты интеллектуальной собственности.

1) сот ісін жүргізудегі сот сарапшыларының қауіпсіздігін;
2) сот сарапшыларын әлеуметтік қорғауды (бюджеттік қаражат есебінен міндетті сақтандыру, опат болған, жарақат алған, мүгедектік белгіленген жағдайларда өтем ақы төлеу);
3) тұрғын үймен қамтамасыз ету;
4) сарапшылар мен олардың отбасына медициналық қызмет көрсету.
Астана және Алматы қалаларын қоспағанда Орталықтың барлық дерлік зертханалары криминалистикалық зертханаларға арналған үй-жайларды жарақтандырудың халықаралық және отандық стандарттарына сәйкес келмейді.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Сыртқы факторлар:
Мемлекетіміздің бүгінгі таңда құқық қорғау жүйесіне қойып отырған жоғары талаптарына сәйкес келтіру мақсатында, Министрлік сарапшылық тәжірибені ғылыми-зерттеушілік және оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді зерттеу әдістемелерінің жаңа түрлерін әзірлеу мен қолда барларын өзгерту, сараптама жүргізудің халықаралық тәжірибеге негізделген заманауи әдістері мен рәсімдерін енгізу жолымен нығайтатын және жетілдіретін болады.
Қазіргі уақытта «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығы» ММ 22 аумақтық бөлімшелерінің ғимараттарын сынақ зертханаларына қойылатын арнайы талаптар мен санитарлық-гигиеналық нормаларға сәйкес келтіруі қажет.
Ішкі факторлар:
Ұсынылатын қызметтердің сапасына әсер ететін маңызды фактордың бірі сот-сараптама қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сонымен қатар сот сарапшыларының кәсіби деңгейін көтеру болып табылады. Тек лайықталған үй-жайлары бар зертханаларда жұмыс істеу, сондай-ақ сараптама жүргізу кезінде заманауи жоғары технологиялық құрал-жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етулерді пайдалану ғана сот-сараптамалық зерттеулерді уақтылы және сапалы жүргізуге мүмкіндік береді.
4. Стратегиялық бағыт. Дүниежүзілік сауда ұйымының және Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының нормаларына сәйкес зияткерлік меншік құқықтарын қорғау
Реттелетін саланы немесе қызметтің саласын дамытудың негізгі параметрлері.
Зияткерлік меншік құқықтарын тиісінше қорғау мәселелері экономикалық сипаттағы мемлекетаралық және үкіметаралық келісімдердің маңызды құрамдас бөлігі болып табылады. Мұны Дүниежүзілік сауда ұйымының талабы растап отыр. Оған сәйкес осы ұйымға кіруге ниет білдірген мемлекет өзінің ұлттық заңнамасын Зияткерлік меншік құқықтарының сауда аспектілері жөніндегі келісімге (1994 жылғы 15 сәуірдегі) сәйкес келтіруге міндетті.
Қазіргі уақытта, жалпы зияткерлік меншік саласындағы Қазақстанның заңнамасы қалыптасқан. Республика негізгі халықаралық келісімдер мен шарттардың қатысушысы болып табылады.
Зияткерлік меншік саласындағы басекелестікке қабілеттілікті жоғарылату және инновациялық қызметті қолдау мен дамыту мақсатында, жылсайын «Шапағат» өнертапқыштық саласындағы жетістіктердің республикалық байқауы, сондай-ақ, зияткерлік менгшікті қорғау мәселелері бойынша Астана экономикалық форумының аясында панельдік сессиялар өткізіледі.

Согласно рейтингу Глобального индекса конкурентоспособности, опубликованному в 2013 году, Казахстан по индикатору «Защита прав интеллектуальной собственности» занимает 73 место, что на 19 пунктов выше показателей предыдущего периода. На формирование данного показателя влияет уровень обеспечения прав интеллектуальной собственности.
Министерством проведен социологический опрос по 19 актуальным вопросам в сфере интеллектуальной собственности.
Данный опрос направлен на выявление уровня знаний населения и осведомленности в области интеллектуальной собственности, а также для улучшения работы Департаментов юстиции областей, городов Астаны и Алматы по наиболее актуальным направлениям.
Результаты проведенного социологического опроса показали, что 52,6% респондентов удовлетворены уровнем защиты прав интеллектуальной собственности.
Анализ основных проблем.
Одной из проблем в сфере интеллектуальной собственности является недостаточная правовая грамотность и осведомленность как пользователей в лице предпринимателей, использующих объекты интеллектуальной собственности, так и самих авторов произведений, которые не принимают мер по охране и защите прав на объекты интеллектуальной собственности.
Как известно незаконное использование объектов интеллектуальной собственности негативно влияет на ее развитие, поэтому необходимо дальнейшее повышение уровня охраны прав интеллектуальной собственности
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Внешние факторы:
Республика Казахстан является участником ЕЭП и ТС. В этой связи для обеспечения прав интеллектуальной собственности на территории ЕЭП И ТС необходимо принятие мер по защите прав интеллектуальной собственности уполномоченными государственными органами трех государств. С целью обеспечения единых правил охраны интеллектуальных прав при взаимной торговле ожидается подписание и ратификация трех международных договоров.
Внутренние факторы:
Необходимо усилить праворазъяснительную работу в сфере интеллектуальной собственности в целях повышения уровня правовой грамотности населения в этой сфере.
В соответствии с поручением Президента Республики Казахстан, озвученным в Послании народу Казахстана 14 декабря 2012 года «Стратегии «Казахстан-2050» Министерством проведена ревизия законодательства, регулирующего вопросы авторских прав и патентов.
По итогам данной работы разработан проект Закона по вопросам правового регулирования сферы интеллектуальной собственности, который предусматривает конкретизацию обязанностей организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе, установление предельного процента удержаний на покрытие собственных расходов, сокращение сроков проведения аккредитации организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе, до 30 календарных дней (в настоящее время срок аккредитации 65 рабочих дней), исключение инновационного патента из перечня инструментов охраны прав на объекты промышленной собственности в Казахстане, а также пересмотр норм действующего законодательства в части регламентации прав на служебные объекты промышленной собственности и др.
С целью формирования в Казахстане благоприятных условий для развития отношений в области интеллектуальной собственности, мероприятия, предусмотренные Стратегическим планом Министерства, направлены на повышение эффективности мер по борьбе с контрафактной продукцией, усиление праворазъяснительной работы, совершенствование законодательства в данной сфере.
Стратегическое направление 5. Повышение качества государственных услуг, предоставляемых органами юстиции, правовой культуры граждан и обеспечение доступности к квалифицированной юридической помощи.
Цель 5.1. Повышение качества государственных услуг, оказываемых органами юстиции.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Вопросы улучшения системы оказания государственных услуг населению занимают важное место в деятельности Министерства, направленной на достижение более эффективного исполнения возложенных на него функций.

2013 жылы жарияланған Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексінің рейтингісіне сәйкес Қазақстан «Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау» индикаторы бойынша 73 орында тұр, өткен кезеңнің көрсеткішінен 19 тармақ жоғарыда. Осы көрсеткіштің құрылуына зияткерлік меншік құқығын қамтамасыз ету деңгейі әсер етеді.
Министрлікпен зияткерлік меншік саласында 19 өзекті мәселелер бойынша социологиялық сұрақ-жауап жүргізілді.
Аталған сұрақ-жауап зияткерлік меншік саласында халықтың білімін және хабардар болу деңгейін анықтауға, сондай-ақ ерекше өзекті бағыттар бойынша облыстардың, Астана және Алматы қалаларының Әділет департаменттерінің жұмысы жақсарту үшін бағытталған.
Жүргізілген социологиялық сұрақ-жауаптың нәтижесі 52,6 % сауалнамаға жауап берушілер зияткерлік меншік құқығын қорғау деңгейімен қанағаттанатынын көрсетті.
Негізгі проблемаларды талдау.
Зияткерлік меншік объектілерін пайдаланатын кәсіпкерлер ретінде пайдаланушылардың, сондай-ақ зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау бойынша шаралар қабылдамайтын туындылар авторларының құқықтық сауаттылықтың және хабардар болуының төмендігі зияткерлік меншік саласының бірден бір проблемасы болып табылады.
Зияткерлік меншік объектілерін заңсыз қолдану оның дамуына теріс әсерін ететіні бәріне мәлім, сонымен зияткерлік меншік құқығын қорғау деңгейін одан арттыру қажет.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Сыртқы факторлар:
Қазақстан Республикасы КО мен БЭК мүшесі болып табылады. Осыған орай, КО мен БЭК аумағында зияткерлік меншік құқығын қамтамасыз ету үшін үш мемлекеттің уәкілетті мемлекеттік органдары зияткерлік меншік құқығын қорғау бойынша шара қолдануы қажет. Өзара саудада зияткерлік меншікті қорғау біріңғай ережесін қамтамасыз ету мақсатында үш халықаралық шарттарға қол қою және бекіту болжамдалуда.
Ішкі факторлар:
Осы салада халықтың құқықтық сауаттылығы деңгейін арттыру мақсатында зияткерлік меншік саласында құқықтық түсіндіру жұмысы күшейту қажет.
Мемлекет басшысының 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» стратегиясы: Қазақстан халқына Жолдауында айтылған Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасына сәйкес Министрлікке авторлық құқық және патент мәселесін реттейтін заңнаманы тексеру жүргізілді.
Аталған жұмыстың қорытындысы бойынша зияткерлік меншік саласын құқықтық реттейтін мәселелер бойынша Заң жобасы әзірленді, ол ұйымдардың міндеттерін нақтылауды, мүліктік құқықтарды ұжымдық басқару негізін, өзінің шығыстарын өтеуге ұсталған мөлшері пайызын анықтауды, мүліктік құқықтарды ұжымдық басқару негізін 30 күндік күнтізбеге (қазіргі таңда аккредиттеу мерзімі 65 жұмыс күнінде), Қазақстанда өнеркәсіп меншік объектілері құқығын қорғау құралдары тізімінен инновациялық патентін алып тастауды, сондай-ақ өнеркәсіп меншік және т.б. қызметтік объектілерін құқықтық регламенттеу бөлігінде қолданыстағы заңнама нормаларын қайта қарауды көздейді.
Зияткерлік меншік саласына қатысты Қазақстанда даму үшін қолайлы жағдайды қалыптастыру мақсатында контрафактілі өнімдермен күресу жөнінде тиімді шараларды арттыруға, құқықтық түсіндіру жұмысын күшейтуге, аталған салада заңнаманы жетілдіруге бағытталған іс-шаралар Министрліктің Стратегиялық жоспарында көзделген.
5. Стратегиялық бағыт. Әділет органдары ұсынатын мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру және білікті заң көмегіне қол жетімділікті қамтамасыз ету.
5.1. Әділет органдары көрсететін мемлекеттік қызметтердің сапасын арттыру.
Реттелетін саланы немесе қызметтің саласын дамытудың негізгі параметрлері.
Халыққа көрсетілетін мемлекеттік қызмет жүйесін жақсарту мәселелері Әділет министрлігіне жүктелген міндеттердің тиімді орындалуына қол жеткізуге бағытталған қызметінде ерекше орын алуда.

Постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2013 года № 933 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам» утверждены 49 услуг, оказываемых органами юстиции, из них в сфере регистрационной службы и оказания правовой помощи - 34, прав интеллектуальной собственности - 13, исполнения судебных актов - 1, судебно-экспертной деятельности - 1.
Одной из первостепенных задач органов юстиции является развитие «электронного правительства».
Так в целях обеспечения прозрачности, повышения качества и оперативности оказания государственных услуг из 49 государственных услуг 21 выдаются в электронном виде.
Очевидным преимуществом внедрения порядка предоставления услуг посредством интернет-портала Правительства является отсутствие контакта с государственным аппаратом, сокращение сроков и отсутствие бумажных документов при оказании государственных услуг.
С начала 2013 года одним из прорывных проектов является внедрение уведомительного порядка регистрации предприятий для малого бизнеса, электронной регистрации прав на недвижимое имущество, которые позволили исключить контакт между заявителем и государственным аппаратом, сократить сроки регистрации с 3,5 рабочих дней до одного дня.
На сегодняшний день малый бизнес возможно зарегистрировать в течение суток без обращения в ЦОН, путем подачи соответствующего уведомления. При этом отсутствует отказ в регистрации.
Отменена необходимость предоставления уставов для всех коммерческих организаций, документа, подтверждающего адрес. В целях исключения бюрократических препонов действующая форма бумажного свидетельства заменена на электронную справку, которую возможно получить на портале без обращения в регистрирующий орган.
С 1 января 2013 года внедрена электронная регистрация недвижимости в альтернативном порядке, которая направлена на укрепление и защиту прав собственности, создание благоприятных условий для реализации прав и свобод граждан и юридических лиц, упрощение процедуры регистрации недвижимости.
Анализ основных проблем.
В Интегрированной информационной системе Центра обслуживания населения (далее - ИИС ЦОН) отсутствует градация причин нарушения сроков оказания государственных услуг. Так по вине государственных органов включаются технические сбои (к примеру: зависание ИИС ЦОН, Государственных баз данных «Регистрация недвижимости», «Юридические лица», «Физические лица», Информационная система «ЗАГС» отключение электроэнергии, низкая пропускная способность каналов связи и т.д.).
По статистическим данным львиная доля государственных услуг предоставляется органами юстиции. Из-за этого Министерство априори находится в неравных условиях по сравнению с другими госорганами, в связи с чем имеются повышенные риски, связанные с нарушениями сроков оказания государственной услуги.
Вместе с тем общее количество жалоб, поступивших по вопросам оказания государственных услуг, постоянно варьируется и не зависит от общего количества оказанных услуг.
В рамках законопроекта по вопросам усиления защиты права собственности, гарантирования защиты договорных обязательств и ужесточению ответственности за их нарушение проработаны поправки в действующее законодательство в части исключения альтернативы по электронной регистрации недвижимости на основании нотариальных сделок.
Кроме того, принятые меры по совершенствованию механизмов поддержки предпринимательства, сокращения ряда административных издержек позволили значительно улучшить позиции Республики Казахстан в рейтинге Всемирного Банка "Doing Business" по индикатору «Регистрация собственности».

«Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 шілдедегі № 933 қаулысымен әділет органдары көрсететін 49 қызмет бекітілді, оның 34-і тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету, 13-і зияткерлік меншік құқығын қорғау, 1-і сот актілерін орындау, 1-і сот-сараптамасы саласында.
Әділет органдарының алдыңғы қатарлы міндеттерінің бірі «электронды үкіметті» дамыту болып табылады.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ашықтығын, сапасын арттыру және жеделдігін қамтамасыз ету мақсатында 49 мемлекеттік қызметтің 21-і электронды түрде көрсетіледі.
Қызметтерді Үкіметтің интернет-порталы арқылы ұсыну тәртібін енгізудің айқын артықшылығы мемлекеттік аппаратпен байланыстың болмауы, мемлекеттік қызметті көрсету барысында қағаз құжаттарының болмауы және мерзімдерді қысқарту болып табылады.
2013 жылдың басынан бастап серпінді жобалардың бірі ретінде өтініш жасаушы мен мемлекеттік аппарат арасында байланысты жоюға, тіркеу мерзімдерін 3,5 жұмыс күнінен бір күнге дейін қысқартуға мүмкіндік беретін шағын бизнес үшін кәсіпорындарды тіркеудің хабардар ету тәртібін, жылжымайтын мүлікке құқықты электрондық тіркеуді енгізу болып табылды.
Қазіргі уақытта шағын бизнесті тиісті хабардар ету арқылы ХҚКО-на жүгінбей-ақ тәулік ішінде тіркеуге болады. Бұл ретте, тіркеуден бас тарту орын алмауда.
Барлық коммерциялық ұйымдар үшін мекенжайды куәландыратын құжат - жарғыларды ұсыну қажеттілігі жойылды. Бюрократиялық тосқауылдарды жою мақсатында қолданыстағы қағаз куәлік формасы электрондық анықтамаға ауыстырылды. Тиісті анықтаманы тіркеу органына жүгінбей-ақ портал арқылы алуға болады.
2013 жылдың 1 қаңтарынан бастап жылжымайтын мүлікке құқықтарды балама түрде электрондық тікеудің енгізілуі, ол меншік құқығын нығайтуға және қорғауға, азаматтардың және заңды тұлғалардың құқықтары мен бостандықтарын іске асыру үшін қолдайлы жағдай туғызуға, жылжымайтын мүлікті тіркеу рәсімін оңтайландыруға бағытталған.
Негізгі проблемаларды талдау.
Халыққа қызмет көрсету орталықтарына Ақпараттық интегралданған жүйесінде (бұдан әрі - ХҚКО АИЖ) мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдерін бұзу себептерінің дәйектелімі орын алмауда. Мемлекеттік органдардың кінәсінен техникалық ақаулықтар қосылады (мысалы: ХҚКО АИЖ, «Жылжымайтын мүлікті тіркеу», «Заңды тұлға», «Жеке тұлға» Мемлекеттік деректер қорының, «АХАЖ» Ақпараттық жүйесінің тоқтап қалуы, электр қуатын сөндіру, байланыс каналдарының төмен рұқсаттама қабілеттілігі және т.б.).
Статистикалық деректер бойынша мемлекеттік қызметтердің ауқымды үлесін әділет органдары көрсетуде. Сондықтан, Министрлік басқа мемлоргандармен салыстырғанда бірыңғай деңгейде еместігі орын алуда. Осыған байланысты мемлекеттік қызмет көрсетуде мерзімдері бұзумен байланысты жоғары қатерлер орын алуда.
Сонымен қатар, мемлекеттік қызметтер бойынша түсетін шағымдардың көпшілігі тұрақты түрде құбылуда және мемлекеттік қызметтің жалпы санына байланысты болмайды.
Қазіргі уақытта меншік құқығын қорғау, шарттық міндеттемелердің қорғалуына кепілдік беру және оны бұзғаны үшін жауапкершілікті қатаңдату мәселелері бойынша заңжобасы шеңберінде қолданыстағы заңнамаға, нотариаттық мәмілелердің негізінде жылжымайтын мүліктерді электрондық тіркеудің баламаларын алып тастау бөлігіне түзетулер әзірленді (Парламенттің қарауында жатыр).
Бұдан басқа, кәсіпкерлікті қолдау механизмін жетілдіру бойынша қабылданған шаралар бірқатар әкімшілік кедергілерді қысқарту бойынша қабылданған шаралар Дүниежүзілік Банктің «Doing Business» рейтингіндегі «Кәсіпорындарды тіркеу» индикатор бойынша Қазақстан Республикасының позицияларын едәуір жақсартуға мүмкіндік берді.

В 2012 году Казахстан поднялся на 30 позиций по индикатору «Регистрация предприятий» (с 55 на 25), чему способствовало упрощение процедуры создания предприятий.
Участие в рейтинге направлено не только на усовершенствование нормативной правовой базы, но и на улучшение бизнес-климата в целом и повышение его инвестиционной привлекательности.
Изложенное свидетельствует об эффективности реализации государственной политики по созданию благоприятных условий предпринимательству.
Оценка внешних и внутренних факторов.
Внешние факторы:
В ближайшее время планируется интеграция информационной системы «Регистрации залога движимого имущества» с информационной системой банков второго уровня, кроме того, планируется автоматизировать 5 государственные услуги в сфере регистрации юридических лиц.
Планируется автоматизировать подачи электронных заявок посредством ГБД «Е-лицензирование» на проведение аттестации на право занятия адвокатской и нотариальной деятельностью, и на проведение квалификационного экзамена на право осуществления оценочной деятельности, а также автоматизация процедуры проведения квалификационного экзамена на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя, государственная регистрация и аттестация патентных поверенных, аккредитация организаций; управляющих имущественными правами на коллективной основе.
Внутренние факторы:
Будет предпринят комплекс мер по улучшению позиций Казахстана в рейтингах Глобального индекса конкурентоспособности Всемирного экономического форума и Всемирного Банка "Doing Business".
Цель 5.2. Обеспечение реализации прав граждан на получение квалифицированной юридической помощи.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Наряду с повышением качества государственных услуг населению приоритетным также является обеспечение доступности квалифицированной юридической помощи.
За годы независимости государством предприняты меры, направленные на усиление роли адвокатуры, законодательно реформирована ее организационная структура, определены статус адвоката, гарантии его независимости и основные процессуальные полномочия. В настоящее время адвокатура сформировалась как динамично развивающийся институт, отвечающий в определенной степени запросам государства и общества в сфере предоставления гарантированной юридической помощи.
В Казахстане функционируют 16 территориальных коллегий адвокатов. Общее число адвокатов составляет 4320 человек, из которых 2519 состоят в юридических консультациях, 421 - в адвокатских конторах и 1380 осуществляют свою деятельность индивидуально без образования юридического лица. Сложилась устойчивая тенденция снижения текучести кадров. Постепенно решается проблема организации деятельности адвокатов по оказанию юридической помощи населению тех сельских районов, где адвокатская деятельность не осуществляется на постоянной основе, так в 2013 году обеспечен 100 %-ный охват сельских районов адвокатским обслуживанием.
Немаловажная роль в реализации поставленных Президентом Республики Казахстан задач по дальнейшему укреплению государственности и развития казахстанской демократии отводится институту нотариата, поскольку именно он является эффективным элементом регулирования рыночных отношений и способен надлежаще реализовать гарантируемые Конституцией права на предоставление квалифицированной юридической помощи.
В рамках реформирования законодательства наметился переход к активной модели участия нотариуса в гражданском обороте страны, реализующей принцип комплексной правовой помощи. Для чего Министерством осуществлялась целенаправленная работа по формированию системы нотариата в полной мере соответствующей интересам и потребностям общества.
Поправками, внесенными в закон «О нотариате», предусмотрен ряд концептуальных положений, направленных на улучшение доступа к нотариальной деятельности с целью расширения числа действующих нотариусов, что в конечном итоге, направлено на реализацию права каждого на квалифицированную юридическую помощь.
В частности, в целях исключения норм, создающих условия для коррупции, отменено квотирование и конкурсный отбор кандидатов на замещение вакантных должностей нотариусов. В результате нотариальный корпус страны пополнился новыми нотариусами.
Анализ основных проблем.
В целом сфера адвокатской и нотариальной деятельности характеризуется наличием проблем качества оказываемых услуг.

2012 жылы Қазақстан «Кәсіпорынды тіркеу» индикаторы бойынша 30 (55-тен 25-ке дейін) ұстанымына көтерілді, бұған кәсіпорын құру процедурасын қысқарту ықпал етті.
Рейтингте қатысудың бағыты нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру ғана емес тұтас бизнес-ахуалды жақсартуға және оның инвестициялық тартымдылығын арттыруға бағытталған.
Кәсіпкерлікке қолайлы жағдай жасау бойынша мемлекеттік саясатты іске асырудың тиімділігі туралы мазмұнды айқындайды.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Сыртқы факторлар:
Алдыңғы уақытта «Жылжымайтын мүлік кепілін тіркеу» ақпараттық жүйесін екінші деңгейлі банктің ақпараттық жүйесімен шоғырландыру, сондай-ақ заңды тұлғаларды тіркеу саласында 5 мемлекеттік қызметті автоматтандыру жоспарлануда.
Адвокаттық және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестация өткізуге, бағалау қызметін жүзеге асыру құқығына біліктілік емтиханын өткізуге, сондай-ақ жеке сот орындаушы қызметімен айналысу құқығына біліктілік емтиханын өткізу үрдісін автоматтандыру, патенттік сенімді өкілдерді мемлекеттік тіркеу және аттестаттау, ұжымдық негізде мүліктік құқықтарды басқаратын ұйымдарды акредиттеу өтінімдерін беруді «Е-лицензиялау» МДҚ арқылы автоматтандыру жоспарлануда.
Ішкі факторлар:
Дүниежүзілік экономикалық форумы Ғаламдық бәсекеге қабілеттілік индексінің және Дүниежүзілік Банктің «Doing Business» рейтингтерінде Қазақстанның ұстанымын жақсарту жөнінде кешенді іс-шаралар қабылданатын болады.
5.2. Білікті заң көмегін алуға азаматтардың құқықтарының іске асуын қамтамасыз ету.
Реттелетін саланы немесе қызметтің саласын дамытудың негізгі параметрлері.
Халыққа мемлекеттік қызмет көрсету сапасын арттырумен қатар білікті заң көмегіне қол жеткізуді қамтамасыз ету де басым болып табылады.
Тәуелсіздік жылдары мемлекет адвокатураның рөлін күшейтуге, оның ұйымдастырушылық құрылымын заң жүзінде реформалауға, адвокаттардың мәртебесі анықтауға, оның тәуелсіздігіне кепілдік және негізгі процессуалдық өкілетікке бағытталған іс-шаралар қабылданды. Қазіргі таңда кепілдік берген заң көмегін ұсыну саласында қоғам мен мемлекеттің сұрауының белгілі деңгейіне жауап беретін динамикалық дамыған институты ретінде адвокатура қалыптасқан.
Қазіргі таңда Қазақстанда 16 аумақтық адвокаттар алқасы жұмыс істейді. Адвокаттардың жалпы саны 4320 адамды құрайды, оның ішінде 2519 заң консультациялары, 421 – адвокаттар кеңсесінде және 1380 – заңды тұлға құрмай өз қызметін жеке жүзеге асыруда. Кадрлардың тұрақтамауын төмендетудің тұрақты үрдісі қалыптасты. Тұрақты негізде адвокаттық қызмет іске асырылмайтын ауылдық аудандарда халыққа заң қызметін көрсету бойынша адвокаттардың қызметін ұйымдастыру мәселесі біртіндеп шешімін табуда. Мәселен, 2013 жылы ауылдық аудандар адвокаттық қызмет көрсетумен 100 % қамтамасыз етілді.
Қазақстан Республикасының Президенті мемлекеттілікті және қазақстандық демократияны дамытуды нығайту жөніндегі міндеттерді іске асыруда қойған рөлін бірден-бір қалыптастыру тапсырмасы бойынша нарықтық қарым-қатынасты жүйелеуде мемлекеттің нарықтық экономикасын іске асыруда Конституциялық құқықтық заң көмегін көрсетуде нотариаттық институт өлшем-рөлі де маңызға ие болып табылады.
Заңнаманы реформалау аясында кешенді құқықтық көмек көрсетудің принциптері бойынша азаматтықтың мемлекеттік айналымында нотариустардың белсенділік модельге көшу жолдары көзделді. Сол себепті Министрліктің мақсатты бағыттау жұмыстары бойынша қоғамның талабы мен қызығушылығына толықтай сәйкес келетін нотариустардың құрылымы қалыптасып, жүзеге асты.
«Нотариат туралы» Заңға енгізілген түзетулермен, нәтижесінде әркімнің білікті заң көмегін алу құқығын жүзеге асыруға бағытталып, қызмет ететін нотариустардың санын арттыру мақсатын көздеген нотариаттық қызметті жақсартуға бағытталған бірқатар тұжырымдамалық ережелер қарастырылған.
Атап айтқанда, жемқорлыққа жағдай тудыратын нормаларды жою мақсатында квоталау және нотариустардың бос лауазымдарына орналасуға кандидаттарды конкурспен іріктеу жойылды. Нәтижесінде, елдің нотариалдық корпусы жаңа нотариустармен толықты.
Негізгі проблемаларды талдау.
Адвокаттық және нотариаттық қызметінің саласында сапалы қызмет көрсетуде кемшіліктер бар екендігін тұтас сипатталады.

Несмотря на то, что по результатам социологического опроса, 79,4% и 83,5% опрошенного населения удовлетворены адвокатскими и нотариальными услугами, ими продолжают допускаться нарушения профессиональной этики.
Оценка внешних и внутренних факторов.
Для дальнейшего совершенствования нотариата и адвокатуры будут приниматься меры по устранению нарушений законности, допускаемых нотариусами и адвокатами.
В целом, законодательство о нотариате и адвокатуре будет пересмотрено в соответствии с международной практикой, направленной на обеспечение защиты прав и свобод граждан и юридических лиц.
Цель 5.3. Повышение правовой культуры населения.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Состояние правовой культуры государства является одним из показателей его правовой системы. Повышение правовой культуры, развитие правового сознания населения служат важными критериями формирования гражданского общества, которые способствуют дальнейшему становлению независимого, демократического и правового государства.
Анализ основных проблем.
По-прежнему актуальным вопросом остается определение степени и уровня правовой культуры населения. Проблема заключается в том, что обеспечить стопроцентную вероятность оценки в абсолютных либо относительных величинах не представляется возможным. Действующие механизмы проведения социологических опросов и анкетирования не позволяют отразить существующую картину и в большей части своей содержат погрешность и субъективизм. Именно эта особенность обуславливает необходимость выработки новых подходов к оценке уровня правовой информированности и правового сознания граждан.
Сегодня объективно назрела необходимость разработки комплексного и системного подхода к повышению правовой культуры населения, которое должно быть результатом не только усилий всех государственных органов, неправительственных организаций, но и осознанным выбором каждого человека в отдельности.
Выступая на международной научно-практической конференции, посвященной 17-летию Конституции Казахстана, Глава государства особо обозначил, что «успешное общество ХХI века - это общество юридически грамотных людей. Поэтому задачей всех государственных органов является воспитание правовой культуры населения как одного из важных вопросом социальной модернизации».
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы:
Для достижения последовательного и устойчивого развития Казахстана как динамичного, современного государства с высокими стандартами качества жизни необходимо, чтобы вопросы правовой пропаганды носили системный характер, и осуществлялись на всех этапах жизнедеятельности человека и чтобы работа в этом направлении была ориентирована на все слои населения, с учетом профессиональной и половозрастной структуры, в том числе проживающих в сельской местности и молодежи.
Необходимо, чтобы граждане Республики Казахстан принимали активное участие в разработке проектов нормативных правовых актов, в частности, в процедурах их публичного обсуждения, которые, в свою очередь позволяют сбалансировано учитывать интересы общества, предпринимательства и власти.
Кроме того, необходимо, чтобы молодежь Казахстана была главным ориентиром развитой правовой культуры современности.
Так, на современном этапе развития правового государства неотъемлемым элементом формирования гражданского общества является массовое участие граждан в этом процессе, их активная позиция в отстаивании своих прав. В свою очередь, прослеживается прямая зависимость правовой культуры от уровня развития правового сознания граждан. В частности, от того, насколько глубоко освоены населением такие правовые феномены, как ценность прав и свобод человека, ценность правовой процедуры при решении споров, поиска компромиссов, насколько информировано в правовом отношении население страны.

Соған қарамастан, әлеуметтанушылық сұрақ-жауаптың нәтижесі бойынша адвокаттың және нотариаттың тиісті қызметіне сұраққа жауап берген халықтың 79,4 % және 83,5 % қағаттанған, олардың кәсіптік этиканы бұзуға жол берулері жалғасуда.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Нотариатты және адвокатураны одан әрі жетілдіру үшін нотариустар мен адвокаттар жол берген заң бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылданатын болады.
Жалпы жеке және заңды тұлғалардың бостандығы мен құқын қорғауды қамтамасыз етуге бағытталған нотариат және адвокатура туралы заңнамалар халықаралық практикаға сәйкес қайта қаралатын болады.
5.3. Мақсат. Тұрғындардың құқықтық мәдениетін арттыру.
Реттелетін саланы немесе қызметтің саласын дамытудың негізгі параметрлері.
Мемлекеттің құқықтық мәдениетінің жай-күйі оның құқықтық жүйесінің көрсеткіштерінің бірі болып табылады. Тұрғындардың құқықтық мәдениетін арттыру, құқықтық санасын дамыту тәуелсіз, демократиялық және құқықтық мемлекеттің одан әрі қалыптасуына ықпал ететін азаматтық қоғамды қалыптастырудың маңызды өлшемдері болып саналады.
Негізгі проблемаларды талдау.
Тұрғындардың құқықтық мәдениет деңгейі мен дәрежесін анықтау әлі де болса өзекті мәселе болып қалуда. Мәселе абсолюттік немесе салыстырмалы шамада бағалаудың жүз пайыздық ықтималдығын қамтамасыз ету мүмкін болмайтындығында. Әлеуметтік сауалнамалар жүргізудің қолданыстағы тетіктері шынайы көріністі көрсете алмайды және өзінің көпшілік бөлігінде қателіктер мен субъективизмге толы. Дәл осы ерекшелік азаматтардың құқықтық ақпараттылығы мен құқықтық санасы деңгейін бағалауға деген жаңа ыңғайды жасау қажеттілігін тудырып отыр.
Бүгінде тұрғындардың құқықтық мәдениетін арттыруға деген кешенді және жүйелі ыңғайды жасау қажеттілігі объективті түрде туындап отыр, ол тек барлық мемлекеттік органдардың, үкіметтік емес ұйымдардың күш-жігерлерінің нәтижесі емес, сондай-ақ жекелеген әрбір адамның саналы түрдегі таңдауы болуы тиіс.
Қазақстан Конституциясының 17 жылдығына арналған халықаралық ғылыми-практикалық конференцияда сөз сөйлей отырып, Елбасы «ХХI ғасырдың табысты қоғамы – бұл құқықтық сауатты адамдардың қоғамы. Сондықтан барлық мемлекеттік органдардың міндеті - әлеуметтік жаңғыртудың маңызды мәселелерінің бірі ретіндегі тұрғындарды құқықтық мәдениетке тәрбиелеу болып табылады» деп айқын атап көрсетті.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Сыртқы факторлар:
Өмір сапасының жоғары стандарттары бар динамикалық, заманауи мемлекет ретіндегі Қазақстанның тұрақты әрі жүйелі дамуына қол жеткізу үшін құқықтық насихат мәселесі жүйелі сипат алуы қажет және адамның тіршілік әрекетінің барлық кезеңдерінде іске асырылуы керек, осы бағыттағы жұмыстар халықтың барлық қабаттарына, соның ішінде ауылдық жерлерде тұрып жатқандарға және жастарға бағдарлануы тиіс.
Қазақстан Республикасының азаматтары нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеуде, әсіресе өз кезегінде қоғамның, кәсіпкерліктің және биліктің мүдделерін тепе-тең ескеруге мүмкіндік беретін нормативтік құқықтық актілер жобаларын бұқаралық жария ету рәсіміне белсенді қатысулары керек.
Сондай-ақ, Қазақстан жастары қазіргі заманғы дамыған құқықтық мәдениетке басты бағдар болуы қажет.
Мәселен, құқықтық мемлекеттің дамуындағы қазіргі заманғы кезеңінде азаматтық қоғамды қалыптастырудың ажырамас бөлігі ретінде азаматтардың осы процеске жаппай қатысулары, өз құқықтарын қорғаудағы олардың белсенді позициясы болып табылады. Өз кезегінде құқықтық мәдениеттің азаматтардың құқықтық санасының даму деңгейіне, әсіресе, тұрғындардың құқық пен бостандық құндылықтары, дауларды шешудегі құқықтық рәсім құндылықтары, ымыраға келуді іздеу тәрізді құқықтық феномендерді қаншалықты терең меңгергендеріне, ел тұрғындарының құқықтық қатынаста қаншалықты хабардарлығына тікелей тәуелділігі бақыланады.

1. Разработка комплексного плана по повышению правовой культуры граждан Казахстана с дальнейшей ориентацией на оценку уровня правовой культуры
X
-
-
X
-
2. Обеспечение всеобщего бесплатного доступа к систематизированной и исчерпывающей базе данных нормативных правовых актов
X
X
X
X
X
3. Последовательное развитие интернет-ресурса, как одного из основных механизмов информирования населения о разрабатываемых и разработанных нормативных правовых актах
X
X
X
X
X
4. Реализация социальных проектов Министерством юстиции в рамках государственного социального заказа
X
X
X
X
X
5. Проработка мер взаимодействия с молодежными организациями с возможной разработкой соответствующей «дорожной карты»
Х
-
-
-
-
3.2. Соответствие стратегических направлений и целей Министерства юстиции стратегическим целям государства
Стратегические направления
и цели государственного органа
Наименование стратегического
и (или) программного документа
Стратегическое направление 1. Совершенствование законодательства и нормотворчества
Цель 1.1. Модернизация национальной правовой системы и упрощение бюрократических процедур.
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
Концепция по правовой политике Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 858.
Стратегическое направление 2. Совершенствование института исполнения судебных актов
Цель 2.1. Повышение качества исполнения
судебных актов
Концепция по правовой политике Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 858.
Послание Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан-2050: новый политический курс состоявшегося государства».
Стратегическое направление 3. Совершенствование судебно-экспертной деятельности
Цель 3.1. Повышение качества судебных экспертиз
Указ Президента Республики Казахстан от 17 августа 2010 года № 1039 «О мерах по повышению эффективности правоохранительной деятельности и судебной системы в Республике Казахстан».
Стратегическое направление 4. Охрана прав интеллектуальной собственности в соответствии с нормами
Всемирной торговой организации и Всемирной организации интеллектуальной собственности
Цель 4.1. Формирование в Казахстане благоприятных условий для развития интеллектуальной собственности
Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006 года «Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии».

1. Құқықтық мәдениетті бағалауды одан әрі бағдарлаумен Қазақстан азаматтарының құқықтық мәдениетiн көтеру жөнінде кешенді жоспарды әзiрлеу
Х
-
-
Х
-
2. НҚА-ның жүйелендірілген және толыққанды деректер қорына жалпыға бiрдей тегiн қол жеткiзудi қамтамасыз ету.
X
X
X
X
X
3. Әзірленетін және әзірленген нормативтік құқықтық актілер туралы халықты жария етудің негізгі механизмі ретінде интернет-ресурсты дәйекті дамыту
X
X
X
X
X
4. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде Әділет министрлігімен әлеуметтік жобаларды іске асыру
X
X
X
X
X
5. Тиісті «Жол картасын» әзірлеу мүмкіндігімен жастар ұйымдарымен өзара іс-қимыл шараларын пысықтау
Х
-
-
-
-
3.2. Әділет министрлігінің стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкес келуі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1-стратегиялық бағыт. Заңнаманы және норма шығаруды жетілдіру.
1.1-мақсат. Ұлттық құқықтық жүйенi жаңғырту және бюрократтық рәсімдерді оңтайлату.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылдарға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасы.
2-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру.
2.1-мақсат. Сот актілерін орындау сапасын арттыру.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылдарға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасы.
Мемлекет басшысының 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы.
3-стратегиялық бағыт. Сот-сараптамалық қызметті жетілдіру.
3.1-мақсат. Сот сараптамаларының сапасын арттыру.
«Қазақстан Республикасында құқық қорғау қызметі мен сот жүйесінің тиімділігін арттыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 17 тамыздағы № 1039 Жарлығы.
4-стратегиялық бағыт. Дүниежүзілік сауда ұйымының және Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының нормаларына сәйкес зияткерлік меншік құқықтарын қорғау.
4.1-мақсат. Зияткерлiк меншiктi дамыту үшiн Қазақстанда қолайлы жағдайларды қалыптастыру.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты Қазақстан халқына Жолдауы.

Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 28 февраля 2007 года «Новый Казахстан в новом мире».
Послание Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан-2050: новый политический курс состоявшегося государства».
Стратегическое направление 5. Повышение качества государственных услуг, предоставляемых органами юстиции, доступности квалифицированной юридической помощи и правовой культуры граждан
Цель 5.1. Повышение качества государственных услуг, оказываемых органами юстиции
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
Концепция по правовой политике Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 858.
Послание Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан-2050: новый политический курс состоявшегося государства».
Стратегическое направление 5. Повышение качества государственных услуг, предоставляемых органами юстиции, доступности квалифицированной юридической помощи и правовой культуры граждан
Цель 5.2. Обеспечение реализации прав граждан на получение квалифицированной юридической помощи
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
Концепция по правовой политике Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 858.
Стратегическое направление 5. Повышение качества государственных услуг, предоставляемых органами юстиции, правовой культуры граждан и обеспечение доступности к квалифицированной юридической помощи
Цель 5.3. Повышение правовой грамотности населения
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
Концепция по правовой политике Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 858.
4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического
направления, цели и задачи
государственного органа
Мероприятия по реализации
стратегического направления
и цели государственного органа
Период
реализации
Стратегическое направление 1. Совершенствование законодательства и нормотворчества
Цель 1.1. Модернизация национальной правовой системы и упрощение бюрократических процедур

Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы.
Мемлекет басшысының 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы.
5-стратегиялық бағыт. Әділет органдары ұсынатын мемлекеттік қызметтердің сапасын, азаматтардың құқықтық мәдениетін және білікті заң көмегіне қолжетімділікті арттыру.
5.1-мақсат. Әділет органдары көрсететін мемлекеттік қызмет сапасын арттыру.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылдарға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасы.
Мемлекет басшысының 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы.
5-стратегиялық бағыт. Әділет органдарымен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің сапасын, азаматтардың құқықтық мәдениетін және білікті заң көмегіне қолжетімділікті арттыру.
5.2-мақсат. Азаматтардың білікті заң көмегін алу құқықтарының іске асырылуын қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылдарға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасы.
5-стратегиялық бағыт. Әділет органдары ұсынатын мемлекеттік қызметтердің сапасын, азаматтардың құқықтық мәдениетін және білікті заң көмегіне қолжетімділікті арттыру.
5.3-мақсат. Халықтың құқықтық мәдениетін арттыру.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылдарға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасы.
4. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыты, міндеттері мен мақсаттарының атауы
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыты мен мақсаттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру кезеңі
1-стратегиялық бағыт.
Заңнаманы және норма шығаруды жетілдіру.
1.1-мақсат. Ұлттық құқықтық жүйенi жаңғырту және бюрократтық рәсімдерді оңайлату.

Задача 1.1.1. Обеспечение более широкого публичного обсуждения законопроектов
Задача 1.1.2. Дальнейшее совершенствование разрабатываемых ЦГО и МИО нормативных правовых актов
Задача 1.1.3. Повышение информированности субъектов общественных отношений
Задача 1.1.4. Обеспечение доступности законодательства и удобства пользования им путем введения Эталонного контрольного банка НПА РК в электронном виде
Совершенствование кадрового потенциала
Министерства юстиции
1. Обеспечение эффективной работы кадровых служб на основе лучших принципов и методов управления человеческими ресурсами.
2. Обеспечение гендерного равенства при решении кадровых вопросов.
3. Достижение 30% представительства женщин во власти на уровне принятия решений к 2016 году.
4. Повышение профессионального уровня работников во всех сферах деятельности Министерства юстиции (подготовка, переподготовка и повышение квалификации).
5. Стимулирование постоянного совершенствования каждым сотрудником органов юстиции своих знаний, навыков, способностей, профессионализма и конкурентоспособности.
6. Развитие государственного языка, как важнейшего фактора укрепления национального единства.
7. Создание благоприятных условий труда, способствующих дальнейшему совершенствованию эффективности
деятельности каждого работника.
8. Проведение аналитической работы по направлениям деятельности органов юстиции для дальнейшего совершенствования и улучшения их качества.
9. Реализация мер направленных на формирование позитивного имиджа Министерства юстиции.
10. Развитие международного сотрудничества в области правового обеспечения.
11. Проведение оценки эффективности деятельности сотрудников структурных подразделений.
12. Внедрение системы менеджмента и качества.
Развитие единой информационной среды
1. Интеграция информационных систем.
2. Внедрение государственных услуг, оказываемых органами юстиции, в электронном формате.
3. Предотвращение попыток и фактов несанкционированного доступа к общему количеству транзакций информации.
4. Обеспечение Казахстанского содержания при осуществлении государственных закупок информационно-коммуникационных технологий.
5. Обеспечение бесперебойного функционирования ИТ-инфраструктуры Министерства юстиции путем заключения договоров со сторонними организациями по системно-техническому сопровождению персонального и организационного оборудования, сопровождению ведомственных и корпоративных информационных систем, серверного оборудования, а также телекоммуникационных средств.
Ежегодно
Стратегическое направление 2. Совершенствование института исполнения судебных актов

1.1.1-мiндет. Заң жобаларының кеңінен талқылау жариялығын қамтамасыз ету.
1.1.2-мiндет. ЖАО мен ОМО әзірлейтін нормативті құқықтық актілерді одан әрі жетілдіру.
1.1.3-мiндет. Қоғамдық қатынастар субъектілерінің хабардарлығын арттыру.
1.1.4-мiндет. ҚР НҚА Эталондық бақылау банкін электрондық түрде енгізу жолымен заңнама қолжетімділігін және оны пайдалану қолайлылығын қамтамасыз ету.
Әділет министрлігінің кадр әлеуетін жетілдіру.
1. Адами ресурстарын басқарудың үздік қағидаттары және әдістері негізінде кадр қызметінің тиімді жұмысын қамтамасыз ету.
2. Кадр мәселелерін шешуде гендерлік теңдікті қамтамасыз ету.
3. Шешімдерді қабылдау деңгейінде биліктегі әйелдердің өкілдіктерін 2016 жылға қарай 30 % жеткізу.
4. Әділет министрлігінің барлық қызмет саласындағы қызметкерлерінің кәсіби деңгейін арттыру (даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру).
5. Әділет органдарының әрбір қызметкерінің өзінің білімін, дағдысын, қабілетін, кәсібилігін және бәсекеге қабілеттілігін тұрақты жетілдірілуін ынталандыру.
6. Мемлекеттік тілді ұлттық бірлікті нығайтудың басты факторы ретінде дамыту.
7. Әрбір қызметкер қызметінің тиімділігін одан әрі жетілдіруге ықпал ететін қолайлы еңбек жағдайларын жасау.
8. Әділет органдарының қызмет бағыттары бойынша олардың сапасын одан әрі жетілдіру және арттыру үшін талдау жұмысын жүргізу.
9. Әділет министрлігінің оң имиджін қалыптастыруға бағытталған шараларды іске асыру.
10. Құқықтық қамтамасыз ету саласында халықаралық ынтымақтастықты дамыту.
11. Құрылымдық бөлімшелер қызметкерлері қызметінің тиімділігін бағалауды жүргізу.
12. Менеджмент және сапа жүйесін енгізу.
Біртұтас ақпараттық ортаны дамыту.
1. Ақпараттық жүйелерді ықпалдастыру.
2. Әділет органдары электрондық форматта көрсететін мемлекеттік қызметтерді енгізу.
3. Ақпарат транзакцияларының жалпы санына рұқсатсыз қол жеткізу әрекеттерінің және фактілердің алдын алу.
4. Ақпараттық коммуникациялық технологияға мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде Қазақстандық мазмұнды қамтамасыз ету.
5. Персоналдық және ұйымдастырушылық жабдықтарды жүйелі-техникалық сүйемелдеу, ведомстволық және корпоративтік ақпараттық жүйелерді, серверлік жабдықтарды, сондай-ақ телекоммуникациялық құралдарды сүйемелдеу бойынша тараптық ұйымдармен шарттар жасасу арқылы Әділет министрлігінің АТ-инфрақұрылымының үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Жыл сайын
2-стратегиялық бағыт.
Сот актілерін орындау институтын жетілдіру.

Цель 2.1. Повышение качества исполнения судебных актов
Задача 2.1.1. Создание эффективной системы органов исполнительного производства
Задача 2.1.2. Внедрение в исполнительное производство инновационных технологий и автоматизированных информационных систем
Стратегическое направление 3. Совершенствование судебно-экспертной деятельности
Цель 3.1. Повышение качества судебных экспертиз
Задача 3.1.1. Обеспечение правоохранительных и судебных органов качественными судебными экспертизами
Стратегическое направление 4. Охрана прав интеллектуальной собственности в соответствии с нормами Всемирной торговой организации и Всемирной организации интеллектуальной собственности
Цель 4.1. Формирование в Казахстане благоприятных условий для развития интеллектуальной собственности
Задача 4.1.1. Обеспечение охраны прав интеллектуальной собственности
Задача 4.1.2. Снижение административных барьеров при регистрации объектов промышленной собственности
Стратегическое направление 5. Повышение качества государственных услуг, предоставляемых органами юстиции, правовой культуры граждан и обеспечение доступности к квалифицированной юридической помощи
Цель 5.1. Повышение качества государственных услуг, оказываемых органами юстиции
Задача 5.1.1. Оптимизация процессов оказания государственных услуг органов юстиции, обеспечение их открытости и доступности
Цель 5.2. Обеспечение реализации прав граждан на получение квалифицированной юридической помощи
Задача 5.2.1. Обеспечение реальной доступности квалифицированной юридической помощи вне зависимости от имущественного положения за счет совершенствования механизмов предоставления квалифицированной юридической помощи
Цель 5.3. Повышение правовой культуры населения
Задача 5.3.1. Совершенствование праворазъяснительной работы
5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач,
для достижения которых
требуется межведомственное
взаимодействие
Государственный орган,
с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, осуществляемые
государственными органами
1
2
3
Стратегическое направление 1.
Совершенствование законодательства и нормотворчества
Цель 1.1. Модернизация национальной правовой системы
и упрощение бюрократических процедур.
Задача 1.1.2. Дальнейшее совершенствование
разрабатываемых ЦГО и МИО нормативных правовых актов
1. Доля законопроектов, согласованных Министерством юстиции, соответствующих их концепциям
2. Доля законодательных актов, по которым в рамках законопроектной работы учтены результаты мониторинга законодательных актов
3. Взаимодействие с центральными государственными органами по вопросам совершенствования законодательства о государственных закупках, в том числе предоставления информации о соблюдении норм антимонопольного законодательства в части недопущения антиконкурентных действий государственным органом при принятии решений.
Все
государственные
органы

2.1-мақсат. Сот актілерін орындау сапасын арттыру.
2.1.1-мiндет. Атқарушылық іс-жүргізу органдарының тиімді жүйесін құру
2.1.2-мiндет. Атқарушылық iс жүргiзуге инновациялық технологияларды және автоматтандырылған ақпараттық жүйелердi енгiзу.
3-стратегиялық бағыт.
Сот-сараптамалық қызметті жетілдіру
3.1-мақсат. Сот сараптамаларының сапасын арттыру.
3.1.1-мiндет. Құқық қорғау және сот органдарын сапалы сот сараптамаларымен қамтамасыз ету.
4-стратегиялық бағыт.
Дүниежүзілік сауда ұйымының және Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының нормаларына сәйкес зияткерлік меншік құқықтарын қорғау.
4.1-мақсат. Зияткерлiк меншiктi дамыту үшiн Қазақстанда қолайлы жағдайларды қалыптастыру.
4.1.1-мiндет. Зияткерлік меншік құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету
4.1.2-мiндет. Өнеркәсіптік меншік объектілерін тіркеу кезінде әкімшілік тосқауылдарды төмендету.
5-стратегиялық бағыт.
Әділет органдары ұсынатын мемлекеттік қызметтердің сапасын, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру және білікті заң көмегіне қолжетімділікті қамтамасыз ету.
5.1-мақсат. Әділет органдары көрсететін мемлекеттік қызмет сапасын арттыру.
5.1.1-мiндет. Әдiлет органдарының мемлекеттiк қызметтер көрсету процесiн оңтайландыру, олардың ашықтығы мен қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету.
5.2-мақсат. Азаматтардың білікті заң көмегін алу құқықтарының іске асуын қамтамасыз ету.
5.2.1-мiндет. Мүлiктiк жағдайына қарамастан бiлiктi заң көмегiн беру тетіктерін жетiлдiру есебiнен бiлiктi заң көмегiне нақты қолжетiмдiлiкті қамтамасыз ету.
5.3-мақсат. Халықтың құқықтық сауаттылығын арттыру.
5.3.1-мiндет. Құқықтық түсiндiру жұмысын жетiлдiру.
5. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл талап етілетін міндеттер көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Мемлекеттік органдар іске асыратын шаралар
1-стратегиялық бағыт. Заңнаманы және норма шығаруды жетілдіру.
1.1-мақсат. Ұлттық құқықтық жүйенi жаңғырту және бюрократтық рәсімдерді оңайлату.
1.1.2-мiндет. ЖАО мен ОМО әзірлейтін нормативті құқықтық актілерді одан әрі жетілдіру.
1. Тұжырымдамаларына сәйкес келетін, Әділет министрлігімен келісілген заң жобаларының үлесі
2. Заң жобалау жұмысытары шеңберінде заңнамалық актілердің мониторинг нәтижелері ескерілген заңнамалық актілердің үлесі.
3. Мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы жетілдіру мәселесі бойынша орталық мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл, оның ішінде мемлекеттік органдардың шешім қабылдау кезінде бәсекелестікке қарсы әрекеттерге жол бермеу бөлігінде монополияға қарсы заңнама нормаларын сақтау туралы ақпаратты ұсыну.
Барлық мемлекеттік органдар

1. Обеспечение соответствия разрабатываемых государственными органами законопроектов их концепциям, одобренным Межведомственной комиссией по вопросам законопроектной деятельности.
2. Устранения в рамках разрабатываемых законопроектов пробелов, коллизий, противоречий, устаревших и неэффективно реализуемых норм, выявленных в рамках правового мониторинга.
Стратегическое направление 2.
Совершенствование института исполнения судебных актов
Цель 2.1. Повышение качества исполнения судебных актов
Задача 2.1.2. Внедрение в исполнительное производство
инновационных технологий и автоматизированных информационных систем
1. Количество исполненных в полном объеме исполнительных производств каждым судебным исполнителем.
Заинтересованные
государственные
органы
1. Предоставление государственными органами, по запросам судебных исполнителей, необходимой информации о должниках (сведения о наличии недвижимого и движимого имущества, земельного участка, банковских счетах, источниках дохода и т.д.).
2. Формирование Единого реестра должников.
Стратегическое направление 4.
Охрана прав интеллектуальной собственности в соответствии с нормами Всемирной торговой организации и Всемирной организации интеллектуальной собственности
Цель 4.1. Формирование в Казахстане благоприятных условий
для развития интеллектуальной собственности
Задача 4.1.1. Обеспечение охраны прав интеллектуальной собственности
1. Количество выявленных нарушений в области охраны прав интеллектуальной собственности
Заинтересованные
государственные
органы
1. Разработка комплексного плана по улучшению позиции Республики Казахстан в международных рейтингах
Стратегическое направление 5.
Повышение качества государственных услуг, предоставляемых органами
юстиции, правовой культуры граждан и обеспечение доступности
к квалифицированной юридической помощи
Цель 5.3. Повышение правовой культуры населения
Повышение уровня правовой грамотности казахстанских граждан.
Центральные и
местные
государственные
органы
Реализация комплексного плана по повышению правовой культуры граждан Казахстана
6. Управление рисками
Наименование
возможного риска
Возможные
последствия в
случае непринятия
мер по управлению
рисками
Мероприятия по
управлению рисками
Внешние риски
Снижение позиции Казахстана в рейтингах Глобальный индекс конкурентоспособности Всемирного экономического форума и «Doing Business» Всемирного Банка
Недостижение запланированных показателей.
Проведение широкомасштабной информационно-пропагандистской работы и взаимодействие с потенциальными респондентами международных рейтингов из представителей бизнес-среды и гражданского общества
Внутренние риски
Несвоевременное принятие соответствующих решений государственными органами и НПА, необходимых для эффективного функционирования системы Министерства юстиции в новых условиях
Недостижение
заданных параметров
совершенствования
нормотворческой
деятельности.
Координация законопроектной деятельности государственных органов
Несвоевременное принятие центральными исполнительными и иными центральными государственными органами, а также местными органами государственного управления мер по приведению своих НПА в соответствие с нормами действующего законодательства
Внесение актов
прокурорского
реагирования.
Осуществление контроля за ведомственным и региональным нормотворчеством посредством проведения проверок в центральных и местных уполномоченных государственных органов по соблюдению ими законодательства, касающегося издания, применения, государственной регистрации и опубликования нормативных правовых актов
Отток квалифицированных специалистов Министерства в организации с более привлекательными условиями (высокая заработная плата, благоприятные условия труда, нормированный рабочий график и т.д.)
Резкое снижение
профессиональных
возможностей
Министерства юстиции.
Совершенствование условий труда, стимулирование повышения квалификации сотрудников

1. Заң жобалау қызметі мәселелері бойынша ведомствоаралық комиссиясы мақұлдаған мемлекеттік органдар әзірлеген заң жобаларының тұжырымдамаларына сәйкестігін қамтамасыз ету.
2. Әзірленетін заң жобаларының шеңберінде олқылықтарды, коллизияларды, қайшылықтарды, ескірген және тиімсіз іске асырылатын нормаларды, құқықтық мониторинг шеңберінде анықталғандарды жою.
2-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру.
2.1-мақсат. Сот актілерін орындау сапасын арттыру.
2.1.2-мiндет. Атқарушылық iс жүргiзуге инновациялық технологияларды және автоматтандырылған ақпараттық жүйелердi енгiзу.
1. Әрбір сот орындаушысы толық көлемде орындаған атқарушылық іс жүргізудің саны.
Мүдделі мемлекеттік органдар
1. Сот орындаушысының сұрау салуы бойынша мемлекеттік органдардың борышкерлер туралы қажетті ақпаратты ұсынуы (жылжымайтын және жылжымалы мүліктің, жер учаскесінің, банктегі шотының, табыс көзінің болуы туралы және т.б. мәліметтер).
2. «Борышкерлердің бірыңғай тізімін» қалыптастыру.
4-стратегиялық бағыт. Дүниежүзілік сауда ұйымының және Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының нормаларына сәйкес зияткерлік меншік құқықтарын қорғау.
4.1-мақсат. Зияткерлiк меншiктi дамыту үшiн Қазақстанда қолайлы жағдайлар қалыптастыру.
4.1.1-мiндет. Зияткерлік меншік құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету.
1. Зияткерлік меншік құқығын қорғау саласында анықталған бұзушылықтардың саны.
Мүдделі мемлекеттік органдар
1. Қазақстан Республикасының халықаралық рейтингтегі ұстанымын жақсарту бойынша кешенді жоспарды әзірлеу.
5-стратегиялық бағыт. Әділет органдары ұсынатын мемлекеттік қызметтердің сапасын, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру және білікті заң көмегіне қолжетімділікті қамтамасыз ету.
5.3-мақсат. Халықтың құқықтық мәдениетін арттыру.
Қазақстан азаматтарының құқықтық сауаттылығының деңгейін арттыру.
Орталық және жергілікті мемлекеттік органдар
Қазақстан азаматтарының құқықтық мәдениетін арттыру бойынша кешенді жоспарды іске асыру.
6. Тәуекелдерді басқару
Ықтимал тәуекел атауы
Тәуекелдерді басқару бойынша шаралар қабылданбаған жағдайдың ықтимал салдары
Тәуекелдерді басқару бойынша іс-шаралар
Сыртқы тәуекелдер
Дүниежүзілік экономикалық форумның Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі және Дүниежүзілік Банктің «Doing Business» рейтингтеріндегі Қазақстан ұстанымының төмендеуі.
Жоспарланған көрсеткіштерге қол жеткізбеу.
Кең ауқымды ақпараттық-құқықтық жұмысты жүргізу және азаматтық қоғам мен бизнес-орта өкілдерінің ішінен халықаралық рейтингтердің респонденттерімен өзара іс-қимыл жасау.
Ішкі тәуекелдер
Әділет министрлігі жүйесінің жаңа жағдайларда тиімді жұмыс істеуі үшін қажет мемлекеттік органдардың тиісті шешімдерді және нормативтік құқықтық актілерді уақтылы қабылдамауы.
Норма шығару қызметін жетілдірудің берілген параметрлеріне қол жеткізбеу.
Мемлекеттік органдардың заң жобалау қызметін үйлестіру.
Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының нормативтік құқықтық актілерді қолданыстағы заңнама нормаларына сәйкес келтіру бойынша шараларды уақтылы қабылдамауы.
Прокурорлық ден қою актiлерiн енгізу.
Орталық және жергілікті уәкілетті мемлекеттік органдарда нормативтік құқықтық актілерді шығаруға, қолдануға, мемлекеттік тіркеу мен жариялауға қатысты заңнаманы сақтау бойынша тексеру жүргізу арқылы ведомстволық және өңірлік норма шығаруды бақылауды жүзеге асыру.
Министрліктің білікті мамандарының аса тартымды ұйымдарға кетуі (жоғары жалақы, қолайлы еңбек жағдайлары, нормаланған жұмыс кестесі және т.б.).
Әділет министрлігінің кәсіби мүмкіндіктерінің күрт төмендеуі.
Еңбек жағдайларын жетілдіру, қызметкерлерді біліктілігін арттыруға ынталандыру.

7. Бюджетные программы
7.1. Бюджетные программы
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.05.2014 № 473.
Бюджетная
программа
001 «Правовое обеспечение деятельности государства»
Описание
Содержание центрального аппарата Министерства юстиции Республики Казахстан, комитетов и территориальных органов, изготовление бланков ЗАГС, повышение квалификации и переподготовка государственных служащих, обучение государственному и английскому языкам, сопровождение, развитие и эксплуатация информационных систем, системно-техническое обслуживание вычислительной техники, оплата услуг связи, в т.ч. корпоративная телекоммуникационная сеть, текущий ремонт зданий, помещений, основных средств, аренда зданий, помещений, проведение аналитических исследований, обеспечение государственных органов базой данных НПА Республики Казахстан, ведение Государственного реестра НПА Республики Казахстан, ведение эталонного контрольного банка НПА Республики Казахстан в электронном виде, перевод национального законодательства на иностранные языки, реализация мероприятий по осуществлению национального превентивного механизма, осуществление государственного социального заказа НПО, прочие услуги и работы
вид
бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости
от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование показателей
бюджетной программы
ед-ца изм.
отчетный
период
плановый
период
проектируемый
период
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
2016
год
2017
год
2018
год
показатели прямого результата
количество государственных учреждений (включая комитеты), обеспечивающие функционирование государственного органа
к-во
19
19
19
19
19
19
19
обеспечение правовой информацией государственных органов
к-во пользователей
4938
4938
4938
4938
4938
4938
ведение Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан и внесение в него нормативных правовых актов (не менее НПА)
к-во НПА
6000
6100
6100
6100
6100
6100
показатели конечного результата
обеспечение деятельности Министерства юстиции, его комитетов и территориальных органов
%
100
100
100
100
100
100
100
показатели
качества
показатели
эффективности
объем бюджетных расходов
тыс. тг.

7. Бюджеттік бағдарламалар
7.1. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.05.2014 № 473; 30.12.2014 № 1401 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарлама
001 «Мемлекеттің қызметін құқықтық қамтамасыз ету»
Сипаттама
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң орталық аппаратын, комитеттердi және аумақтық органдарды ұстау, АХАЖ бланкiлерiн дайындау, мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiгiн арттыру және қайта даярлау, мемлекеттiк және ағылшын тiлдерiн оқыту, ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу, дамыту және пайдалану, есептеу техникасына жүйелi-техникалық қызмет көрсету, байланыс қызметiне төлеу, оның ішінде корпоративтi телекоммуникациялық желi, ғимараттарды, үй-жайларды, негiзгi құралдарды, ғимараттарды ағымдағы жөндеу, ғимараттарды, үй-жайларды жалдау, талдамалы зерттеулерді жүргізу, мемлекеттік органдарды Қазақстан Республикасының НҚА деректер базасымен қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының НҚА-ны мемлекеттік тізілімін жүргізу, Қазақстан Республикасының НҚА эталондық бақылау банкін электрондық түрде жүргізу, ұлттық заңнаманы шетел тілдеріне аудару, ұлттық алдын алу тетігін жүзеге асыру бойынша іс-шараларды іске асыру,ҮЕҰ- ның мемлекеттік әлеуметтік тапсырысын жүзеге асыру, өзге де қызмет көрсетулер мен жұмыстар.
бюджеттік бағдарламаның түрi
мазмұнына байланысты
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және одан туындайтын мемлекеттiк қызметтердi көрсету.
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/дамуы
ағымдағы
бюджеттік бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
өлш. бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
жобаланатын кезең
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
тікелей нәтиже көрсеткіштері
мемлекеттік органның қызмет етуін қамтамасыз ететін мемлекеттік мекемелердің саны (комитеттерді қоса алғанда).
саны
19
19
19
19
19
19
19
мемлекеттік органдарды құқықтық ақпаратпен қамтамасыз ету.
қолданушылар саны
4938
4938
4938
4938
4938
4938
Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу және оған нормативтік құқықтық актілерді енгізу (НҚА-дан кем болмайтын).
НҚА саны
6000
6100
6100
6100
6100
6100
түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Әділет министрлігінің, оның комитеттерінің және аумақтық органдарының қызметін қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
100
100
100
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге

на 0,5 %
от
базового
показателя
на 1 %
от
базового
показателя
на 1,5 %
от
базового
показателя
на 2 %
от
базового
показателя
на 2,5 %
от
базового
показателя
показатели качества
доля удовлетворенных граждан Республики Казахстан правовой пропагандой из числа посетителей ведомственного сайта Министерства юстиции (определение базового показателя по итогам 2014 года)
%
-
на 0,5 %
от
базового
показателя
на 1 %
от
базового
показателя
на 1,5 %
от
базового
показателя
на 2 %
от
базового
показателя
объем бюджетных расходов
тыс. тг.
79083,5
477031
528701
516909
516909
516909
516909
Бюджетная
программа
013 «Обеспечение исполнения судебных актов»
Описание
содержание Комитета по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан и территориальных органов, изготовление грамот и бланочной продукции, повышение квалификации государственных служащих, сопровождение и эксплуатация информационных систем, оплата услуг связи, техобслуживание и ремонт автотранспорта, полиграфические услуги, изготовление служебных удостоверений и архивных коробок, услуги по сопровождению информационной системы АСУКИП, проведение текущего ремонта зданий и помещений, прочие услуги и работы.
вид
бюджетной
программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование показателей
бюджетной программы
ед-ца изм.
отчетный
период
плановый
период
проектируемый
период
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
2016
год
2017
год
2018
год
показатели прямого результата
доля исполнительных документов исполненных в полном объеме в общем количестве оконченных исполнительных производств
%

Базалық көрсеткіштен 0,5 %-ға
Базалық көрсеткіштен 1 %-ға
Базалық көрсеткіштен 1,5 %-ға
Базалық көрсеткіштен 2 %-ға
Базалық көрсеткіштен 2,5 %-ға
сапа көрсеткіштері
Әділет министрлігінің ведомстволық сайтына кірушілердің санынан құқықтық насихатқа қанағаттанған Қазақстан Республикасы азаматтарының үлес салмағы (2014 жылдың қорытындысы бойынша базалық көрсеткішін анықтау).
%
-
Базалық көрсеткіштен 0,5 %-ға
Базалық көрсеткіштен 1 %-ға
Базалық көрсеткіштен 1,5 %-ға
Базалық көрсеткіштен 2 %-ға
бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге
79083,5
477031
528 701
516909
516909
516909
516909
Бюджеттік бағдарлама
013 «Сот актілерінің орындалуын қамтамасыз ету».
Сипаттама
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау комитеті және аумақтық органдарын ұстау, мақтау қағаздары мен бланк өнімдерін дайындау, мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыру, ақпараттық жүйелерді сүйемелдеу және пайдалану, байланыс қызметіне ақы төлеу, автокөлікке техникалық қызмет көрсету және жөндеу, полиграфиялық қызметтер, қызметтік куәліктер мен мұрағаттық қораптарды дайындау, атқарушылық өндірісті есептеу және бақылаудың автоматтандырылған жүйесін (АӨЕБАЖ) сүйемелдеу, ғимараттар мен үй-жайларды ағымдағы жөндеуден жүргізу, басқа да қызмет көрсетулер мен жұмыстар.
бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және одан туындайтын мемлекеттiк қызметтердi көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
бюджеттік бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
өлш. бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
жобаланатын кезең
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
тікелей нәтиже көрсеткіштері
аяқталған атқарушылық өндірістердің жалпы санынан толық көлемде орындалған атқарушылық құжаттардың үлесі
%

312834,4
329421
355976
329285
329285
329285
329285
Бюджетная
программа
057 «Создание эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде»
Описание
обеспечение доступности законодательства и удобства пользования им путем введения эталонного контрольного банка нормативно правовых актов Республики Казахстан в электронном виде
вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
развитие
наименование показателей
бюджетной программы
ед-ца изм.
отчетный
период
плановый
период
проектируемый
период
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
2016
год
2017
год
2018
год
показатели прямого результата
приобретение вычислительной техники, телекоммуникационного оборудования и лицензионного программного обеспечения
%
100
разработка информационной системы эталонного контрольного банка нормативно правовых актов Республики Казахстан в электронном виде
%
40
60
обеспечение доступа для всех категорий пользователей эталонного контрольного банка нормативно правовых актов Республики Казахстан в электронном виде посредством сети Интернет
%
100
снижение количества обращений в государственные органы со cтороны населения и общественных организаций по эталонному контрольному банку нормативных правовых актов Республики Казахстан в связи с введением эталонного контрольного банка нормативно правовых актов Республики Казахстан в электронном виде
%
70
сокращение сроков выдачи нормативных правовых актов по обращениям физических и представителей юридических лиц с введением эталонного контрольного банка нормативно правовых актов Республики Казахстан в электронном виде
%
20
показатели конечного результата
сдача в промышленную эксплуатацию эталонного контрольного банка нормативно правовых актов Республики Казахстан в электронном виде (к 2015 году)
%
100
показатели качества
показатели эффективности
объем бюджетных расходов
тыс. тг.

312834,4
329421
355 976
329285
329285
329285
329285
Бюджеттік бағдарлама
057 «Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкін құру»
Сипаттама
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкін енгізу жолымен заңнама қолжетімділігін және оны пайдалану қолайлылығын қамтамасыз ету
бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
бюджет инвестицияларын жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлш. бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
жобаланатын кезең
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
тікелей нәтиже көрсеткіштері
есептеуіш техниканы, телекоммуникациялық құрал-жабдықтарды және лицензиялық бағдарламалық қамтылымды сатып алу
%
100
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінің ақпараттық жүйесін әзірлеу
%
40
60
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінің пайдаланушыларының барлық санаттары үшін қолжетімділікті электрондық түрде Интернет желісі арқылы қамтамасыз ету
%
100
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрде эталондық бақылау банкінің енгізілуіне байланысты Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкі бойынша халық пен қоғамдық ұйымдар тарапынан мемлекеттік органдарға өтініштер санының азаюы
%
70
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінің енгізілуімен жеке тұлғалар және заңды тұлғалар өкілдерінің өтініштері бойынша нормативтік құқықтық актілерді беру мерзімдерінің қысқаруы
%
20
түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінің жобасын өнеркәсіптік пайдалануға тапсыру (2015 жылға қарай)
%
100
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге