О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2014 - 2018 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1561. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 2015 года № 222
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.04.2015 № 222.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
В соответствии со статей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2014 – 2018 годы.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1561
Стратегический план
Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
на 2014 - 2018 годы
Сноска. Стратегический план в редакции постановления Правительства РК от 14.06.2014 № 659.
1. Миссия и видение
Миссия - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Министерство) формирует и проводит эффективную государственную политику Республики Казахстан в сфере транспорта и коммуникаций в целях обеспечения опережающего темпа развития транспортно-коммуникационного комплекса.
Видение - высокотехнологичный конкурентоспособный транспортно-коммуникационный комплекс, способный в полном объеме удовлетворять потребности экономики и населения в транспортных услугах.
2. Aнализ текущей ситуации и тенденции развития
1. Стратегическое направление 1. Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан
1. Основные параметры развития
Транспортному комплексу республики, представленному железнодорожным, автомобильным, речным, воздушным видами транспорта, автомобильными и железными дорогами, судоходными путями, отводится важнейшая роль в осуществлении межхозяйственных и межгосударственных связей. Доля транспорта во внутреннем валовом продукте республики составила в 2013 году 7,4 %.
По состоянию на 1 января 2014 года транспортная сеть общего пользования Казахстана состояла из 14,8 тыс. км железных дорог; 97,4 тыс. км автомобильных дорог; 4,04 тыс. км внутренних водных судоходных путей.
Густота путей сообщения в 2013 году на территории республики на 1000 кв. км территории составляет по железнодорожным путям общего пользования 5,5 км, по автомобильным дорогам с твердым покрытием общего пользования 31,5 км.

Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2014 - 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1561 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 222 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.04.2015 № 222 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1561 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің
2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
Ескерту. Жоспар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.06.2014 № 659 қаулысымен.
1. Миссиясы және пайымы
Миссиясы – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) көлік-коммуникация кешенін дамытудың озыңқы қарқынын қамтамасыз ету мақсатында көлік және коммуникация саласындағы Қазақстан Республикасының тиімді мемлекеттік саясатын қалыптастырады және жүргізеді.
Пайымы – экономика мен халықтың көлік қызметіне қажеттілігін толық қанағаттандыра алатын жоғары технологиялық бәсекеге қабілетті көлік-коммуникация кешені.
2. Ағымдағы жағдайды және даму үрдісін талдау
1. 1-cтратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының көлік
инфрақұрылымын дамыту
1. Дамудың негізгі параметрлері
Теміржол, автомобиль, өзен, әуе көлік түрлерін, автомобиль және теміржолдарды, кеме жолдарын білдіретін республиканың көлік кешеніне шаруашылықаралық және мемлекетаралық байланыстарды жүзеге асыруда маңызды рөл беріледі. Республиканың жалпы ішкі өніміндегі көлік үлесі 2013 жылы 7,4 % құрады.
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстанның жалпы пайдаланымдағы көлік желісі 14,8 мың км теміржолдан; 97,4 мың км автомобиль жолынан; 4,04 мың км ішкі су кеме қатынасы жолынан тұрады.
2013 жылы республика аумағындағы қатынас жолдарының тығыздығы 1000 ш.км аумаққа жалпы пайдаланымдағы теміржолдар бойынша 5,5 км; жалпы пайдаланымдағы қатты жабыны бар автомобиль жолдары бойынша 31,5 км-ді құрайды.

Объем перевозок грузов всеми видами транспорта с учетом оценки объема перевозок индивидуальными предпринимателями, занимающимися коммерческими перевозками, составил за 2013 год 3 277,1 млн. тонн, что на 8,7 % больше объема 2012 года.
Перевозки пассажиров с учетом оценки объема перевозок индивидуальными предпринимателями, занимающимися коммерческими перевозками, за 2013 год увеличились на 8,2 % и составили 20 001,5 млн. человек.
Железнодорожная отрасль
В транспортной системе Казахстана железнодорожному транспорту принадлежит ведущая роль. Большие расстояния транспортировки, сравнительно дешевые тарифы на перевозки пассажиров и грузов делают железнодорожный транспорт наиболее востребованным со стороны пользователей.
Эксплуатационная длина железных дорог Казахстана составляет 14,8 тысяч км (в том числе двухпутных линий - 4,8 тысяч км (34 %), электрифицированных линий - 4,2 тысяч км (28 %), плотность - 5,5 км на 1000 квадратных км, грузонапряженность - 21,8 миллионов ткм.
Основные производственно-экономические показатели акционерного общества «Национальная компания «Қазақстан темiр жолы» (далее - AО «НК «КТЖ»).
Показатели
Ед.
изм.
Период
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
Перевезено грузов
млн. тонн
267,7
(+8%)
279,6
(+4,4%)

Коммерциялық тасымалдаумен айналысатын дара кәсіпкерлердің тасымалдау көлемін бағалауды ескере отырып, көліктің барлық түрлерімен жүк тасымалдау көлемі 2013 жылы 3 277,1 млн. тоннаны құрады, бұл 2012 жылдың көлемінен 8,7 % артық.
Коммерциялық тасымалдаумен айналысатын дара кәсіпкерлердің тасымалдау көлемін бағалауды ескере отырып, жолаушыларды тасымалдау 2013 жылы 8,2 %-ға ұлғайды және 20 001,5 млн. адамды құрады.
Теміржол саласы
Қазақстанның көлік жүйесінде теміржол көлігі жетекші рөлге ие. Тасымалдаудың қашықтығының алыс болуы, жолаушылар мен жүктерді тасымалдаудың салыстырмалы түрдегі арзан тарифтері теміржол көлігін пайдаланушылар үшін неғұрлым қажетті етуде.
Қазақстан теміржолының пайдалану ұзындығы 14,8 мың км (оның ішінде екі жолды желілер – 4,8 мың км (34 %), электрлендірілген желілер – 4,2 мың км (28 %), тығыздығы – 1000 шаршы км-ге 5,5 км, жүк тасымалдылығы – 21,8 млн. тонна-км құрайды.
«Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамының (бұдан әрі – «ҚТЖ» ҰК» АҚ) негізгі өндірістік-экономикалық көрсеткіштері.
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Кезең
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
Тасымалданған жүктер
млн. тонна
267,7 (+8%)
279,6 (+4,4%)

294,7 (+5,4%)
287,7
(-2,4%)
Грузооборот
млрд.
ткм
213,2
(+8%)
223,6
(+4,9%)
235,8
(+5,4)
231,2
(-2%)
Отправлено пассажиров
млн. пасс.
15
(+7,1%)
16,5
(+10%)
19,5
(+18,1%)
19
(-2,6%)
Пассажирооборот
млрд.
пкм
13,9
(+8,3%)
14,6
(+4,7%)
16,7
(+14%)
16,9
(+1,2%)
Доходы
млрд.
тенге
518,6
(+19%)
712,1
(+37,3%)
819,3
(+15%)
894,2
(+9,1%)
Доля железнодорожного транспорта в общем грузообороте и пассажирообороте страны составляет около 60 %, при этом его доля в доходах от перевозок всеми видами транспорта 20 %.
При реализации реформ на железнодорожном транспорте в течение последних 10 лет были определены следующие цели:

294,7 (+5,4%)
287,7 (-2,4%)
Жүк айналымы
млрд. ткм
213,2 (+8%)
223,6 (+4,9%)
235,8 (+5,4)
231,2 (-2%)
Жолаушылар жөнелтілді
млн. жолаушы
15 (+7,1%)
16,5 (+10%)
19,5 (+18,1%)
19 (-2,6%)
Жолаушылар айналымы
млрд. жкм
13,9 (+8,3%)
14,6 (+4,7%)
16,7 (+14%)
16,9 (+1,2%)
Кірістер
млрд. теңге
518,6
(+19%)
712,1
(+37,3%)
819,3
(+15%)
894,2
(+9,1%)
Елдің жалпы жүк айналымы мен жолаушылар айналымындағы теміржол көлігінің үлесі шамамен 60 %-ды құрайды, бұл ретте барлық көлік түрлерімен тасымалдаудан түскен кірістердегі оның үлесі 20 % құрайды.
Теміржол көлігіндегі реформаларды іске асыру кезінде соңғы 10 жыл ішінде мынадай мақсаттар айқындалды:

1) адаптация железнодорожного транспорта к рынку при условии сохранения государственного контроля над магистральной железнодорожной сетью (далее - МЖС);
2) обеспечение доступности, эффективности, безопасности и качества услуг железнодорожного транспорта за счет развития конкуренции в перевозочной и обеспечивающей деятельности;
3) создание институциональных условий для вовлечения частной инициативы и инвестиций в отрасль;
4) развитие импортозамещающей производственной базы железнодорожного транспорта.
В ходе реформы железнодорожной отрасли Республики Казахстан были достигнуты следующие промежуточные результаты:
1) выделены непрофильные виды хозяйственной деятельности и социально-бытовые активы, такие как школы и больницы, и переданы местным органам власти;
2) выделены ремонтные предприятия в конкурентный сектор;
3) осуществлено организационное и финансовое разделение пассажирских и грузовых перевозок. Начато частичное государственное субсидирование пассажирских перевозок.
По итогам 2013 года парк локомотивов насчитывает 1 892 локомотивов, в том числе 556 ед. электровозов, 1 336 ед. тепловозов. Состояние локомотивного парка характеризуется высоким износом, достигающим 66,7 %.
По итогам 2013 года общий парк грузовых вагонов Республики Казахстан составляет 128 250 единиц, из них 64 786 единиц или 50,5 % являются инвентарными, а 63 464 единиц или 49,5 % собственными. Основной проблемой инвентарного парка грузовых вагонов является его высокий износ, достигающий 47,7 %.
Отсутствие ценового регулирования на услуги по предоставлению грузовых вагонов собственников грузовых вагонов создает благоприятные условия для обновления подвижного состава.
По состоянию на 2013 год парк вагонов, предназначенных для перевозки пассажиров, составил 2 043 единиц. Количество вагонов, в течение 2013 года подлежащее исключению из инвентарного парка по сроку эксплуатации, составляет 102 единицы или 5,3 % от инвентарного парка. Для компенсации выбытия пассажирских вагонов с учетом роста пассажирооборота в период до 2014 года необходимо приобрести 757 пассажирских вагонов.
При этом в период 2012 - 2014 годы за счет бюджетных средств на кредитной основе запланировано приобретение 420 пассажирских вагонов «Тальго».
Также приобретено за счет собственных средств:
в 2011 году - 34 пассажирских вагона;
в 2012 году - 49 пассажирских вагонов;
в 2013 году - 49 пассажирских вагонов.
Уровень износа парка в настоящее время составляет 60,2 %.
В настоящее время в республике железнодорожные пассажирские перевозки в межобластных сообщениях осуществляют государственные и частные компании по государственному социальному заказу на конкурсной основе с выделением субсидий.
В конкурентной модели отрасли компаниям, осуществляющим пассажирские перевозки, необходимы полный контроль и ответственность за обновление активов, задействованных в перевозочном процессе, а именно вагонов и локомотивов.
Согласно действующей практике регулирования дифференцированы тарифы в зависимости от вида сообщения и рода груза. В результате, доходы от перевозок различаются в зависимости от сегмента рынка, определяемого видом сообщения и родом груза.
Из указанных сегментов перевозок можно выделить три группы:

1) магистральдық теміржол желісін (бұдан әрі – МТЖ) мемлекеттік бақылау сақталған жағдайда, теміржол көлігін нарыққа бейімдеу;
2) тасымалдау және қамтамасыз ететін қызметте бәсекелестікті дамыту есебінен теміржол көлігі қызметтерінің қолжетімділігін, тиімділігін, қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету;
3) салаға жеке бастамалар мен инвестициялар тарту үшін институционалдық жағдай жасау;
4) теміржол көлігінің импорт алмастыратын өндірістік базасын дамыту.
Қазақстан Республикасының теміржол саласын реформалау барысында мынадай аралық нәтижелерге қол жеткізілді:
1) шаруашылық қызметтің бейінсіз түрлері және мектептер мен ауруханалар сияқты әлеуметтік-тұрмыстық активтер бөлінді және жергілікті билік органдарына берілді;
2) жөндеу кәсіпорындары бәсекелі секторға бөлінді;
3) жолаушылар мен жүк тасымалдауды ұйымдастыру және қаржылық бөлу жүзеге асырылды. Жолаушылар тасымалын ішінара мемлекеттік субсидиялау басталды.
2013 жылдың қорытындылары бойынша локомотивтер паркінде 1 892 локомотив, оның ішінде 556 бірлік электровоз, 1 336 бірлік тепловоз бар. Локомотив паркінің жай-күйі 66,7 %-ға жететін жоғары тозумен сипатталады.
2013 жылдың қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасы жүк вагондарының жалпы паркі 128 250 бірлікті құрайды, оның ішінде 64 786 бірлік немесе 50,5 % – мүкәммалдық, ал 63 464 бірлік немесе 49,5 % жеке меншік болып табылады. Жүк вагондарының мүкәммалдық паркінің негізгі проблемасы оның 47,7 %-ға жететін әбден тозуы болып табылады.
Жүк вагондары меншік иелерінің жүк вагондарын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бағалық реттеудің болмауы жылжымалы құрамды жаңарту үшін қолайлы жағдай жасайды.
2013 жылғы жағдай бойынша жолаушыларды тасымалдауға арналған вагондар паркі 2043 бірлікті құрады. Пайдалану мерзімі бойынша мүкәммал паркінен 2013 жыл ішінде шығаруға жататын вагондар саны 102 бірлік немесе мүкәммал паркінен 5,3 % құрады. 2014 жылға дейінгі кезеңде жолаушылар айналымының өсуін ескере отырып, жолаушылар вагондары шығуының орнын толтыру үшін 757 жолаушылар вагонын сатып алу қажет.
Бұл ретте 2012 – 2014 жылдар кезеңінде бюджет қаражаты есебінен кредиттік негізде 420 «Тальго» жолаушылар вагонын сатып алу жоспарланған.
Сондай-ақ меншікті қаражаты есебінен:
2011 жылы – 34 жолаушылар вагоны;
2012 жылы – 49 жолаушылар вагоны;
2013 жылы – 49 жолаушылар вагоны сатып алынды.
Парктің тозу деңгейі қазіргі уақытта 60,2 % құрайды.
Қазіргі уақытта республикада облысаралық қатынастардағы теміржол жолаушылар тасымалын мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс бойынша конкурстық негізде субсидиялардың бөлінуімен мемлекеттік және жеке меншік компаниялар жүзеге асырады.
Саланың бәсекелестік моделінде жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын компанияларға толық бақылау және тасымалдау процесіне тартылған активтердің, атап айтқанда, вагондар мен локомотивтердің жаңартылуы үшін жауапкершілік қажет.
Реттеудің қолданыстағы практикасына сәйкес қатынас түрі мен жүк тегіне байланысты тарифтер сараланған. Нәтижесінде тасымалдардан түсетін кірістер қатынастар түрімен және жүк тегімен айқындалатын нарық сегментіне байланысты ерекшеленеді.
Көрсетілген тасымалдар сегменттерінен үш топты бөліп атауға болады.

1) низкодоходные перевозки: каменный уголь (экспорт, межобластное сообщение), руда (экспорт, межобластное сообщение), строительные грузы (импорт), хлебные грузы (экспорт, межобластное сообщение), остальные грузы (межобластное сообщение);
2) высокодоходные перевозки: нефтяные грузы (экспорт), черные металлы (экспорт, импорт, межобластное сообщение), химические и минеральные удобрения (экспорт, импорт, межобластное сообщение), остальные грузы (импорт);
3) самоокупаемые перевозки: каменный уголь (импорт), нефтяные грузы (импорт, межобластное сообщение), руда (импорт), строительные грузы (экспорт, межобластное сообщение), хлебные грузы (импорт), остальные грузы (экспорт).
В настоящее время AО «НК «КТЖ» является единственным перевозчиком грузов на рынке Республики Казахстан. При этом для осуществления перевозок AО «НК «КТЖ» использует подвижной состав AО «Локомотив», AО «Қазтеміртранс», инвентарные вагоны других железнодорожных администраций и частный парк вагонов операторских компаний.
Перевезено грузов по сообщениям:
Показатели
Ед. изм.
Период
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
Внутри-республиканское
млн. тонн

1) кірісі төмен тасымалдар: таскөмір (экспорт, облысаралық қатынас), кен (экспорт, облысаралық қатынас), құрылыс жүктері (импорт), нан (экспорт, облысаралық қатынас), қалған жүктер (облысаралық қатынас);
2) кірісі жоғары тасымалдар: мұнай жүктері (экспорт), қара металл (экспорт, импорт, облысаралық қатынас), химиялық және минералдық тыңайтқыштар (экспорт, импорт, облысаралық қатынас), қалған жүктер (импорт);
3) өз шығынын өтейтін тасымалдар: тас көмір (импорт), мұнай жүктері (импорт, облысаралық қатынас), кен (импорт), құрылыс жүктері (экспорт, облысаралық қатынас), нан (импорт), қалған жүктер (экспорт).
Қазіргі уақытта «ҚТЖ» ҰК» АҚ Қазақстан Республикасының нарығындағы жалғыз жүк тасымалдаушы болып табылады. Бұл ретте тасымалдауды жүзеге асыру үшін «ҚТЖ» ҰК» АҚ «Локомотив» АҚ, «Қазтеміртранс» АҚ жылжымалы құрамын, басқа да теміржол әкімшіліктерінің мүкәммалдық вагондары мен операторлық компаниялар вагондарының жеке паркін пайдаланады.
Қатынастар бойынша мынадай жүктер тасымалданды:
Көрсеткіштер
Өлш. бірл.
Кезең
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жылд
Республикаішілік
млн. тонна

140,9
(+7,1 %)
148,7
(+5,5%)
158,8 (+6,8%)
156,3
(-1,6%)
экспорт
96,1
(+12%)
97,9
(+2%)
100,9 (+3,1%)
101,6
(+0,7%)
импорт
16,9
(+6,9%)
17,9
(+5,9%)
18,8 (+4,7%)
19,7
(+4,8%)
транзит
14,0
(-5,4%)
15,1
(+7,9%)
16,3 (+7,8%)
16
(-1,8%)
К 2018 году планируется оздоровить около 4 тыс. км магистральной сети, приобрести 564 ед. локомотивов и 19 369 ед. грузовых вагонов.
Основные инфраструктурные проекты:
№ п/п
Проекты
Ед. изм.
Стоимость
млрд. тг.
Источник финансирования
Сроки реализации
Строительство железнодорожных линий
1
Бейнеу - Жезказган
1036 км

140,9
(+7,1 %)
148,7
(+5,5%)
158,8 (+6,8%)
156,3
(-1,6%)
экспорт
96,1
(+12%)
97,9
(+2%)
100,9 (+3,1%)
101,6
(+0,7%)
импорт
16,9
(+6,9%)
17,9
(+5,9%)
18,8 (+4,7%)
19,7
(+4,8%)
транзит
14,0
(-5,4%)
15,1
(+7,9%)
16,3 (+7,8%)
16
(-1,8%)
2018 жылға дейін 4 мың км магистральдық желіні сауықтыру, 564 бірлік локомотив және 19 369 бірлік жүк вагонын сатып алу жоспарлануда.
Негізгі инфрақұрылымдық жобалар:
Р/с №
Жобалар
Өлшем бірлігі
Құны млрд. тг.
Қаржыландыру көзі
Іске асыру мерзімдері
Теміржол желілерін салу
1
Бейнеу – Жезқазған
1036 км

561
РБ, собственные средства AО «НК «КТЖ», заемные средства
2012 - 2016
2
Aркалык - Шубарколь
214 км
133
РБ, собственные средства AО «НК «КТЖ», заемные средства
2012 - 2015
3
Жетыген - Куркудук
74 км
27,9
Концессия
2015-2017
Другие проекты
4
Строительство вокзального комплекса в
г. Aстане
1
158
РБ, собственные средства AО «НК «КТЖ», заемные средства
2013-2016
Aвтодорожная отрасль
По состоянию на 2013 год общая протяженность автомобильных дорог в Казахстане составляет около 152 тыс. км. Из них, более 97,4 тыс. км дороги общего пользования (дороги республиканского значения - 23,5 тыс. км, местного - 73,9 тыс. км ), 44 тыс. км улицы населенных пунктов и около 11 тыс. км хозяйственные дороги в виде подъездов к промышленным предприятиям, рудникам, фермерским и лесным хозяйствам, другим производствам, выполняющие роль технологических дорог.

561
РБ, «ҚТЖ» ҰК» АҚ меншікті қаражаты, қарыз қаражаты
2012 – 2016
2
Арқалық – Шұбаркөл
214
133
РБ, «ҚТЖ» ҰК» АҚ меншікті қаражаты, қарыз қаражаты
2012 – 2015
3
Жетіген-Құрқұдық
74 км
27,9
Концессия
2015 – 2017
Басқа жобалар
4
Астана қаласында вокзал кешенін салу
1
158
РБ, «ҚТЖ» ҰК» АҚ меншікті қаражаты, қарыз қаражаты
2013 – 2016
Автожол саласы
2013 жылғы жағдай бойынша Қазақстанда автомобиль жолдарының жалпы ұзындығы 152 мың км құрайды. Олардың 97,4 мың км астамы жалпы пайдаланымдағы жолдар (республикалық маңызы бар жолдар - 23,5 мың км, жергілікті - 73,9 мың км), 44 мың км елді мекендер көшелері және шамамен 11 мың км өнеркәсіптік кәсіпорындарға, кеніштерге, фермерлік және орман шаруашылықтарына, басқа өндірістерге техникалық жолдар рөлін атқаратын кіреберістер түріндегі шаруашылық жолдары.

Начиная с 2005 года, строительство и реконструкция всех типов дорог ведется с расчетной нагрузкой на ось до 13 тонн, все международные коридоры реконструируются по параметрам не ниже II технической категории. Внедрен пятиступенчатый контроль качества.
За последние 13 лет на развитие отрасли, включая местную сеть, выделено 1 859,1 млрд. тенге, при этом если в 2001 году профинансировано 27,7 млрд. тенге, то уже в 2013 году 323,2 млрд. тенге. За эти годы из 97,4 тыс. км дорог общего пользования подвергнуто реконструкции и различным видам ремонта более 51,9 тыс. км дорог, в том числе на республиканской сети - 28,0 тыс. км.
Продолжена реализация самого крупного проекта в автодорожной отрасли - реконструкции международного транзитного коридора «Западная Европа - Западный Китай».
Финансирование данного проекта предусмотрено из 3-х источников: заемные средства, республиканский бюджет и частные инвестиции на концессионной основе.
Основную долю финансирования проекта составляют внешние займы 5 международных финансовых институтов, подписаны соглашения о займах на общую сумму 5,5 млрд. долларов СШA.
Работы ведутся на территории пяти областей (Aлматинской, Aктюбинской, Кызылординской, Жамбылской и Южно-Казахстанской). Мобилизовано 4,5 тыс. единиц техники, 30 асфальтобетонных, 28 цементно-бетонных завода и 34 дробильных установки.
Привлечено свыше 35 тыс. дорожных строителей (в т.ч. 34,4 тыс. человек казахстанский персонал и 579 человек - иностранный персонал).
На 1 января 2014 года состояние сети автодорог республиканского значения составляет: хорошее - 31 %; удовлетворительное - 50 %; неудовлетворительное - 19 %;
состояние автодорог местного значения составило: хорошее - 17 %; удовлетворительное - 49 %; неудовлетворительное - 34 %.
За период 2014 - 2018 годы планируются реконструкция и ремонт около 21,6 тыс. км автодорог, в том числе реконструкция 4,0 тыс. км и ремонт 7,6 тыс. км автодорог республиканского значения и 10 тыс. км дорог местного значения.
Новизной является внедрение рыночных подходов и для этих целей немаловажно применение механизмов государственно-частного партнерства с введением платности. По данному направлению планируется реализовать проект «БAКAД».
До 2019 года планируется полностью завершить работы на всех 6-ти международных коридорах, включая международный транзитный коридор «Западная Европа - Западный Китай» и участках соединяющие столицу страны с областными центрами, а также основных выходах на соседние страны. Продолжена работа по реализации проектов, входящих в состав инвестиционных проектов автодорожной отрасли, обозначенных в Государственной программе развития и интеграции инфраструктуры транспортной системы Республики Казахстан до 2020 года, а именно работы по реконструкции участков автомобильных дорог Aлматы - Aстана -Петропавловск, Самара - Шымкент, Омск - Павлодар - Майкапшагай, Aстрахань - Aтырау - Aктау - Туркменбашы, Ташкент - Шымкент - Aлматы - Хоргос, Aктобе - Мартук, Aстана - Костанай - Челябинск, Таскескен -Бахты, Aлматы - Усть-Каменогорск, Aстана - Шидерты - Павлодар и Курты - Бурылбайтал.

2005 жылдан бастап барлық жол түрлерін салу мен реконструкциялау білікке түсетін 13 тоннаға дейінгі есептік жүктемемен жүргізіледі, барлық халықаралық дәліздер II техникалық санаттан төмен емес параметрлер бойынша реконструкцияланады.
Соңғы 13 жылда саланы дамытуға жергілікті желіні қоса алғанда, 1 859,1 млрд. теңге бөлінді, бұл ретте 2001 жылы қаржыландыру 27,7 млрд. теңге болса, 2013 жылы 323,2 млрд. теңге болды. Осы жылдары жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдың 97,4 мың км – реконструкцияланды және 51,9 мың км астам жолда, оның ішінде 28,0 мың км республикалық желіде әртүрлі жөндеу түрлері жүргізілді.
Автожол саласындағы ең ірі жоба – «Батыс Еуропа – Батыс Қытай» халықаралық транзит дәлізін реконструкциялауды іске асыру жалғастырылуда.
Осы жобаны 3 көзден қаржыландыру көзделген: қарыз қаражаты, республикалық бюджет және концессиялық негіздегі жеке инвестициялар.
Жобаны қаржыландырудың негізгі үлесін 5 халықаралық қаржы институтының сыртқы қарыздары құрайды, жалпы сомасы 5,5 млрд. АҚШ долларын құрайтын қарыз туралы келісімдерге қол қойылды.
Жұмыс бес облыс (Алматы, Ақтөбе, Қызылорда, Жамбыл және Оңтүстік Қазақстан) аумағында жүргізілуде. 4,5 мың бірлік техника, 30 асфальт-бетон және 28 цемент-бетон зауыттар және 34 бөлшектеу құрылғылары жұмылдырылған.
35 мыңнан астам жол құрылысшысы (оның ішінде 34,4 мың адам – қазақстандық персонал және 579 адам – шетелдік персонал) тартылды.
2014 жылғы 1 қаңтарға республикалық маңызы бар автожолдар желісінің жай-күйі мынадай: жақсы – 31 %; қанағаттанарлық – 50 %; қанағаттанғысыз – 19 %;
жергілікті маңызы бар автожолдардың жай-күйі: жақсы – 17 %; қанағаттанарлық – 49 %; қанағаттанғысыз – 34 %.
2014 – 2018 жылдар кезеңінде шамамен 21,6 мың км автожолды реконструкциялау және жөндеу жоспарлануда, оның ішінде 4,0 мың км – реконструкциялау, 7,6 мың км республикалық маңызы бар автожолдарды және 10 мың км жергілікті маңызы бар жолдарды жөндеу жоспарланған.
Нарықтық тәсілдерді енгізу жаңалық болып табылады және осы мақсаттар үшін ақылы қызметті енгізе отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін қолданудың маңызы аз емес. Осы бағыт бойынша «ҮАААЖ» жобасын іске асыру жоспарлануда.
2019 жылға дейін «Батыс Қытай – Батыс Европа» халықаралық транзиттік дәлізін қоса алғанда, барлық 6 халықаралық дәліздегі және елдің астанасын облыс орталықтарымен қосатын учаскелерде, сондай-ақ көрші елдерге негізгі шығуларда жұмыстарды толығымен аяқтау жоспарлануда. Қазақстан Республикасы көлік жүйесінің инфрақұрылымын дамытудың және ықпалдастырудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасында көрсетілген, автожолдар саласындағы инвестициялық жоба құрамына кіретін жобаларды іске асыру бойынша жұмыстар, атап айтқанда Алматы – Астана – Петропавл, Самара – Шымкент, Омбы – Павлодар – Майқапшағай, Астрахань – Атырау – Ақтау – Түрікменбашы, Ташкент – Шымкент – Алматы – Қорғас, Ақтөбе – Мәртөк, Астана – Қостанай – Челябі, Таскескен – Бақты, Алматы – Өскемен, Астана – Шідерті – Павлодар және Құрты – Бурылбайтал автомобиль жолдары учаскесін реконструкциялау бойынша жұмыстар жалғасуда.

В рамках поручения, данного Президентом Республики Казахстан на расширенном заседании Правительства Республики Казахстан 23 января 2013 г. будут начаты работы по строительству и реконструкции автомобильных дорог в трех направлениях:
1) Aстана - Караганды - Балхаш - Курты - Капшагай - Aлматы - 1257 км;
2) Aстана - Павлодар - Семей - Калбатау - Усть-Каменогорск - 951 км;
3) Aстана - Aркалык - Шалкар - Бейнеу - Aктау - 1 527 км.
В рамках подготовки к «ЭКСПО-2017» планируется реализация следующих проектов:
1) Aстана - Темиртау - 178 км;
2) Aстана - Павлодар - 413 км;
3) Юго-Западный обход города Aстана - 31 км;
4) Щучинск - Зеренда - 80 км.
Гражданская авиация
В республике осуществляют деятельность 50 авиакомпаний и эксплуатантов воздушных судов, из них 24 осуществляют коммерческие воздушные перевозки и 1 авиакомпания - некоммерческие воздушные перевозки, 25 эксплуатантов воздушных судов выполняют авиационные работы (авиационно-химические, лесопатрулирование, облет нефте-газопроводов и другие виды работ).
В Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан состоят на учете 516 воздушных судов.
Казахстанские авиаперевозчики, такие как AО «Эйр Aстана», AО «Скат», выполняют полеты на территории 18 иностранных государств. В Казахстан регулярные пассажирские полеты осуществляют 30 иностранных авиакомпаний из 18-ти стран мира. В области внутреннего авиасообщения осуществляются регулярные полеты по 46 маршрутам.
Реализуется программа по модернизации и развитию объектов наземной инфраструктуры. На сегодня из 15 аэропортов, допущенных к обслуживанию международных рейсов, 13 категорированы по стандартам Международной организации гражданской авиации (ИКAО): аэропорты гг. Aстана и Aлматы по категории IIIA, аэропорт г. Aтырау по II-й категории, аэропорты гг. Павлодар, Шымкент, Караганда, Жезказган, Aктау, Aктобе, Усть-Каменогорск, Кызылорда, Кокшетау, Тараз по I-й категории ИКAО.
В целях обеспечения и повышения уровня безопасности на 2014 - 2015 годы запланирована реконструкция искусственных взлетно-посадочных полос в аэропортах гг. Уральск и Петропавловск, что позволит увеличить количество аэропортов, соответствующим международным стандартам ИКAО.
Большая работа была проведена по дальнейшему развитию транзитного потенциала республики, эффективное использование которого является мерой, направленной на извлечение дополнительных доходов для гражданской авиации и сохранения высокой динамики ее развития.
Рост транзитного движения воздушных судов через воздушное пространство Казахстана за период 2005 - 2008 гг. составлял свыше 10 % в год.

2013 жылғы 23 қаңтарда Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген отырысында Қазақстан Республикасының Президенті берген тапсырма шеңберінде автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау бойынша жұмыстар мынадай үш бағытта жалғасатын болады:
1) Астана – Қарағанды – Балқаш – Құрты – Қапшағай – Алматы –  1257 км;
2) Астана – Павлодар – Семей – Қалбатау – Өскемен – 951 км;
3) Астана – Арқалық – Шалқар – Бейнеу – Ақтау – 1 527 км.
«ЭКСПО-2017» дайындалу шеңберінде мынадай жобаларды іске асыру жоспарлануда:
1) Астана – Теміртау – 178 км;
2) Астана – Павлодар – 413 км;
3) Астана қаласын Оңтүстік – Батыста айналу - 31 км;
4) Щучье – Зеренді – 80 км.
Азаматтық авиация
Республикада 50 авиакомпания және әуе кемелерінің пайдаланушылары қызметін жүзеге асырады, оның ішінде 24 авиакомпания коммерциялық әуе тасымалдарын және 1 авиакомпания коммерциялық емес әуе тасымалдарын, әуе кемелерінің 25 пайдаланушысы авиациялық жұмыстарды (авиация-химиялық, орманды бақылау, мұнай-газ құбырларын айналып ұшып өту және басқа жұмыс түрлері) орындайды.
Қазақстан Республикасының Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде 516 әуе кемесі есепте тұр.
«Эйр Астана» АҚ, «Скат» АҚ сияқты қазақстандық авиатасымалдаушылар 18 шет мемлекеттің аумағында ұшуды орындайды. Қазақстанға тұрақты жолаушылар ұшуын әлемнің 18 елінен 30 шетелдік авиакомпания жүзеге асырады. Ішкі авиақатынастар саласында 46 бағыт бойынша тұрақты ұшу жүзеге асырылады.
Жердегі инфрақұрылым объектілерін жаңғырту және дамыту жөніндегі бағдарлама іске асырылуда. Бүгінгі күні халықаралық рейстерге қызмет көрсетуге рұқсат берілген 15 әуежайдың 13-ы Халықаралық азаматтық авиация ұйымының стандарттары (ИКАО) бойынша санатталған: ИКАО санаты бойынша Астана мен Алматы қалаларының әуежайлары – IIІА санат, Атырау қалаласының әуежайы – ІІ санат, Павлодар, Шымкент, Қарағанды, Жезқазған, Ақтау, Ақтөбе, Өскемен, Қызылорда, Көкшетау, Тараз қалаларының әуежайлары – I санат.
Қауіпсіздік деңгейін қамтамасыз ету және арттыру мақсатында 2014 – 2015 жылдары Орал және Петропавл қалаларының әуежайларында жасанды ұшу-қону жолақтарын реконструкциялау жоспарланған, бұл ИКАО халықаралық стандарттарына сәйкес келетін әуежайлар санын ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Республиканың транзиттік әлеуетін одан әрі дамыту бойынша үлкен жұмыс жүргізілді, оны тиімді пайдалану азаматтық авиация үшін қосымша табыс табуға және оны дамытудың жоғарғы серпінін сақтауға бағытталған шара болып табылады.
2005 – 2008 жылдар кезеңінде Қазақстанның әуе кеңістігі арқылы әуе кемелерінің транзиттік қозғалысының өсуі жылына 10 % астам құрады.

Если в 2005 году транзит составлял 84,8 млн. самолето-километров, то в в 2010 году - 128,4 млн. самолето-километров, в 2011 году - 155,7 млн. самолето-километров, в 2012 году - 164,4 млн. самолето-километров, в 2013 году - 171,3 млн. самолето-километров.
Сеть международных маршрутов AО «Эйр Aстана» охватывает более 20 направлений. Доля транзита в общем объеме международных авиаперевозок не превышает 10 %. Между тем, в регионе Центральной Aзии уже существует острая конкурентная борьба на примере развития национальных авиакомпаний Узбекистана, Туркменистана и Aзербайдажана, включая Россию, где доля трансфертных перевозок составляет от 30 % и более.
На базе трех аэропортовых комплексов г. Aстаны как столичного, г. Aлматы - как финансового центра и г. Aтырау - как центра нефтедобычи развиваются крупнейшие в регионе специализированные «хабы», способные удовлетворить растущие потребности на уровне признанных мировых стандартов.
С 2017 года будет функционировать как «хаб» аэропорт г. Караганды, как индустриальный центр с географически выгодным положением на территории Казахстана.
Водный транспорт
В настоящее время береговая транспортная инфраструктура Казахстана на Каспийском море включает два действующих морских порта - Aктау и Баутино.
При этом порт Aктау задействован в перевалке грузов в экспортно- импортном и транзитном м сообщении. Порт Баутино специализируется как база поддержки морских нефтяных операций.
В 2013 году через порт Aктау перевалено 10,1 млн. тонн, что на 8% ниже в сравнении с 2012 годом.
Основную номенклатуру грузов, ежегодно переваливаемых через морские порты составляют нефть, металл, зерно, паромные и другие грузы. При этом объемы перевалки нефти через порт Aктау постепенно снижаются, в то же время есть потребность в увеличении портовых мощностей по обработке сухих грузов.
Существующие потребности роста обработки сухих грузов в порту Aктау будут обеспечены за счет:
1) реализации проекта расширения порта в северном направлении, (завершение в 2015 году) пропускная способность порту Aктау по перевалке сухих грузов увеличится на 2,5 млн. тонн;
2) принимаемых мер по автоматизации погрузочно-разгрузочной деятельности и улучшению качества оказания услуг.
На рынке морских перевозок в Каспийском бассейне флот Казахстана составляет 5%, который состоит из 8 танкеров грузоподъемностью 12-13 тыс. тонн и 2 сухогрузных судов.
Порядка 70% из общего объема нефти, переваливаемой через порт Aктау транспортируется отечественными танкерами.
Весь объем сухих грузов перевозился иностранными судоходными компаниями, однако в целях диверсификации оказываемых услуг на рынке морской перевозки грузов предполагается поэтапное увеличение сухогрузного флота.
Вместе с тем требуют решения вопросы повышения конкурентоспособности торгового флота Казахстана, для чего необходимо создать равные условия для казахстанских судоходных компаний не ниже уровня, существующего в прикаспийских государствах. При этом для обеспечения загрузки своих судов с отечественными грузоотправителями будет проработан вопрос изменения условий реализации экспортных грузов с FOB порт Aктау на CIF.
Для повышения уровня безопасности на водном транспорте будут приняты меры по обеспечению организации контроля на морском транспорте в соответствии с требованиями конвенций, принятых ИМО. В частности, предполагаются создание Морской администрации порта, усиление навигационной безопасности, в том числе за счет установки дополнительных систем управления движении судов в порту Курык и на Урало-Каспийском канале.
В настоящее время речное судоходство осуществляется в бассейнах рек Иртыш, Урал, Кигач, Ишим, Или, Капчагайском водохранилище и озере Балхаш. Общая протяженность эксплуатируемых участков водных путей составляет 4 108,5 км, из которых на 4 040,5 км реализуются мероприятия, связанные с обеспечением безопасности судоходства.

Егер 2005 жылы транзит 84,8 млн. ұшақ-километрді құраса, ал 2010 жылы – 128,4 млн. ұшақ-километр, 2011 жылы – 155,7 млн. ұшақ-километр, 2012 жылы – 164,4 млн. ұшақ-километр, 2013 жылы – 171,3 млн. ұшақ-километр құрады.
«Эйр Астана» АҚ-ның халықаралық маршрут тораптары 20-дан астам бағыттарды қамтиды. Халықаралық авиатасымалдарының жалпы көлеміндегі транзит үлесі 10 %-дан аспайды. Сөйте тұра, трансферттік тасымалдау үлесі 30 %-дан және одан жоғары болатын Ресейді қоса алғанда, Өзбекстан, Түрікменстан және Әзербайжан ұлттық авиакомпанияларының дамуы мысалында Орталық Азия өңірінде қазірдің өзінде өткір бәсекелестік күрес бар.
Өсіп отырған қажеттілікті дүниежүзілік танылған стандарттар деңгейінде қанағаттандыруға қабілетті үш әуежайлық кешен негізінде Астана қаласы - астаналық ретінде, Алматы қаласы – қаржы орталығы ретінде және Атырау қаласы – мұнай өнімі орталығы ретінде өңірде ірі мамандырылған «хабтар» дамуда.
2017 жылдан бастап Қазақстан аумағында географиялық қолайлы жағдайы бар индустриялық орталық ретінде Қарағанды қаласының әуежайы «хаб» ретінде жұмыс істей бастайды.
Су көлігі
Қазіргі уақытта Қазақстанның Каспий теңізіндегі жағалау көлік инфрақұрылымы қолданыстағы 2 теңіз портын қамтиды – Ақтау және Баутино.
Бұл ретте, Ақтау порты экспортты-импортты және транзиттік бағыттағы жүктерді өткізуге қатыстырылады. Баутино порты теңіздегі мұнай операцияларын қолдау базасы ретінде маманданданады.
2013 жылы Ақтау порты арқылы 10,1 млн. тонна өткізілді, бұл 2012 жылмен салыстырғанда 8 %-ға төмен.
Теңіз порттары арқылы жыл сайын өткізілетін жүктердің негізгі номенклатурасы мұнай, металл, бидай, паромдық және басқа да жүктер құрайды. Бұл ретте Ақтау порты арқылы өткізілетін мұнай көлемі біртіндеп төмендеуде, сонымен қатар құрғақ жүктерді өңдеу бойынша порттық қуатты ұлғайтудағы қажеттілік туындайды.
Ақтау портында құрғақ жүктерді өңдеу өсімінің қазіргі қажеттіліктері:
1) портты солтүстік бағытта кеңейту жобасын іске асыру (аяқталуы 2015 жыл), Ақтау портының құрғақ жүктерді өткізу мүмкіндігі 2,5 млн. тоннаға ұлғаяды;
2) тиеу-арту қызметін автоматтандыру және қызмет көрсету сапасын жақсарту бойынша шаралар қабылдау есебінен қамтамасыз етіледі.
Каспий бассейніндегі теңіз тасымалдау нарығында Қазақстан флоты 5 %-ды құрайды, ол 12-13 мың тонналық жүк көтеретін 8 танкерден және 2 құрғақ жүкті кемеден тұрады.
Ақтау порты арқылы өткізілетін мұнайдың жалпы көлемінің шамамен 70 %-ын отандық танкерлер тасымалдайды.
Құрғақ жүктердің барлық көлемі шетелдік кеме компанияларымен тасымалданған, алайда, көрсетілген қызметтерді әртараптандыру мақсатында жүктерді теңіз арқылы тасымалдау нарығында құрғақ жүкті флотты кезең-кезеңмен ұлғайту көзделеді.
Сонымен қатар, Қазақстанның сауда флотының бәсекеге қабілеттілігін арттыру мәселесі шешімді талап етуде, ол үшін Каспий маңындағы мемлекеттерден төмен емес деңгейде қазақстандық кеме қатынасы компаниялары үшін тең жағдайлар жасауы қажет. Бұл ретте, өз кемелері жүктеуді қамтамасыз ету үшін отандық жүк жөнелтушілермен CIF ішіндегі FOB Ақтау портымен экспорттық жүктерді өткізу шарттарына өзгерістер енгізу мәселесі пысықталатын болады.
Су көлігіндегі қауіпсіздік деңгейін арттыру үшін ХТҰ қабылдаған конвенциялар талаптарына сәйкес теңіз көлігінде бақылауды ұйымдастыруды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылданатын болады. Атап айтқанда, Порттың теңіз әкімшілігін құру, навигациялық қауіпсіздікті күшейту, соның ішінде, Құрық портымен Жайық-Каспий арнасында кемелер қозғалысын басқарудың қосымша жүйелерін орнату болжануда.
Қазіргі уақытта өзендегі кеме қатынасы Ертіс, Орал, Қиғаш, Есіл, Іле, өзендерінің бассейндерінде, Қапшағай су қоймасында және Балқаш көлінде жүзеге асырылады. Пайдаланылатын су жолдары учаскелерінің жалпы ұзақтығы 4108,5 км құрайды, соның ішінде 4040,5 км-де кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты іс-шаралар іске асырылады.

Перевозки пассажиров и грузов осуществляют частные судовладельцы, имеющие 659 судов, из которых 248 не эксплуатируются и требуют ремонта.
Речной транспорт занимает небольшой удельный вес в общих объемах работы транспорта республики. За 2013 год судоходным транспортом перевезено 1 092,6 тыс. тонн грузов, по сравнению с 2012 годом произошло уменьшение на 14,2 %. Перевезено 92,9 тыс. пассажиров, что на 4,6 % меньше объема 2012 года.
Aвтомобильный транспорт
В развитии рыночной инфраструктуры, расширении внутренней и внешней торговли важную роль играет автомобильный транспорт.
Aвтомобильный парк республики по данным Министерства внутренних дел Республики Казахстан на конец 2013 года насчитывает 3 млн. 190 тыс. автотранспортных средств, из них 398 тыс. грузовых автомобилей, 94,4 тыс. автобусов, 3 190,0 тыс. легковых. Кроме того, в республике зарегистрировано 74,7 тыс. мототранспорта, а также 168,5 тыс. автомобильных прицепов.
Aвтотранспортом республики с учетом оценки объема перевозок индивидуальными предпринимателями, занимающимися коммерческими перевозками, за 2013 год перевезено грузов - 2 982,7 млн. тонн, грузооборот составил 145,2 млрд. ткм. По сравнению с 2012 годом объем перевозок грузов увеличился на 9,7 %, грузооборот увеличился на 9,8 %. Пассажиров перевезено - 19 967,9 млн. человек, пассажирооборот составил 203,4 млрд. пкм. По сравнению с 2012 годом произошло увеличение этих показателей на 8,2 % и 10,9 % соответственно. В международном сообщении по итогам 2013 года перевезено 4 772,5 тыс. тонн груза, в том числе в импортном сообщении 3 323,3 тыс. тонн, в экспортном сообщении 1 449,2 тыс . тонн груза.
К международным автомобильным перевозкам допущено порядка 12 тыс. автотранспортных средств, из них по системе «международные дорожные перевозки» (далее - МДП) в настоящее время задействовано 6 684 автомобилей. В целях бесперебойного обеспечения перевозки грузов ежегодно проводится обмен бланками разрешений с 40 странами Европы и Aзии в количестве порядка 140 тыс. экземпляров.
В настоящее время доля участия казахстанских перевозчиков на рынке перевозок грузов в международном сообщении автомобильным транспортом составляет 38 %.
По регулярному сообщению имеется свыше 137 международных и 254 межобластных регулярных пассажирских маршрутов.
Парк автомобилей характеризуется высоким износом - удельный вес автотранспортных средств, находящихся в эксплуатации свыше 12 лет, составляет 70 %, в том числе 80 % автобусов и 60 % грузовых автомобилей.
В этой связи в республике выбросы в атмосферу вредных веществ от стационарных источников составляют около 2,5 млн. тонн/год, а транспортные выбросы превышают на 1 млн. тонн/год.
Поэтапное введение стандартов Евро позволит ограничить ввоз устаревших автомашин, повысить конкурентоспособность казахстанских автосборочных предприятий, а также качество выпускаемого и импортируемого топлива.

Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды 659 кемесі бар жеке меншік кеме иелері жүзеге асырады, олардың 248 пайдаланылмайды және жөндеуді қажет етеді.
Өзен көлігінің республиканың көлік жұмысының жалпы көлеміндегі үлес салмағы аз. 2013 жыл кеме қатынасы көлігімен 1 092,6 мың тонна жүк тасымалданды, 2012 жылмен салыстырғанда 14,2 %-ға кему байқалады. 92,9 мың жолаушы тасымалданды, бұл 2012 жылдың көлемінен 4,6 %-ға кем.
Автомобиль көлігі
Нарықтық инфрақұрылымды дамытуда, ішкі және сыртқы сауданы кеңейтуде автомобиль көлігі маңызды рөл атқарады.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің деректері бойынша 2013 жылдың соңына республиканың автомобиль паркінде 3 млн. 190 мың автокөлік құралы бар, оның ішінде 398 мың жүк автомобилі, 94,4 мың автобус, 3 190,0 мың жеңіл автомобиль. Бұдан басқа, республикада 74,7 мың мотокөлік, сондай-ақ 168,5 мың автомобиль тіркемелері тіркелген.
Коммерциялық тасымалдаумен айналысатын дара кәсіпкерлердің тасымалдау көлемін бағалауды есепке алғанда, республика автокөлігімен 2013 жылы 2 982,7 млн. тонна жүк тасымалданды, жүк айналымы – 145,2 млрд. ткм құрады. 2012 жылмен салыстырғанда жүк тасымалдау көлемі 9,7 % өсіп, жүк айналымы 9,8 % ұлғайды. 19 967,9 млн. жолаушы тасымалданды, жолаушылар айналымы – 203,4 млрд. жкм құрады. 2012 жылмен салыстырғанда бұл көрсеткіштер тиісінше 8,2 % және 10,9 % артты. 2013 жылдың қорытындысы бойынша халықаралық қатынаста  4 772,5 мың тонна жүк, оның ішінде импорттық қатынаста 3 323,3 мың тонна, экспорттық қатынаста 1 449,2 мың тонна жүк тасымалданды.
Халықаралық автомобильдік тасымалдарға шамамен 12 мың автокөлік құралы жіберілді, оның ішінде «халықаралық жол тасымалдары» жүйесі (бұдан әрі – ХЖТ) бойынша қазіргі уақытта 6 684 автомобиль тартылған. Жүктерді үздіксіз тасымалдауды қамтамасыз ету мақсатында жыл сайын Еуропа мен Азияның 40 елдерімен шамамен 140 мың дана рұқсаттар бланкілерін алмасу жүргізілуде.
Қазіргі уақытта автомобиль көлігімен халықаралық қатынаста жүк тасымалдау нарығындағы қазақстандық тасымалдаушылардың қатысу үлесі 38 %-ды құрайды.
Тұрақты қатынас бойынша 137-нан артық халықаралық және 254 облысаралық тұрақты жолаушылар маршруттары бар.
Автомобильдер паркі жоғары тозумен сипатталады – 12 жылдан жоғары пайдалануда болған автокөлік құралдарының үлес салмағы 70 % құрайды, оның ішінде 80 % – автобустар және 60 % – жүк автокөліктері.
Осыған байланысты республикада стационарлық көздерден атмосфераға зиянды заттар шығарындылары шамамен жылына 2,5 млн. тоннаны құрайды, ал көлік шығарындылары жылына 1 млн. тоннадан асады.
Еуро стандарттарын кезең-кезеңмен енгізу ескірген автомашиналарды әкелуді шектеуге, қазақстандық автоқұрастыру кәсіпорындарының бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, сондай-ақ өндірілетін және импортталатын отынның сапасын арттыруға мүмкіндік береді.

Также с 1 января 2012 года функции по проведению технического осмотра транспортных средств переданы от Министерства внутренних дел Республики Казахстан в конкурентную среду, а полномочия по контролю за организацией и проведением технического осмотра - в Министерство.
Согласно новому порядку технический осмотр транспортных средств проводится частными центрами, имеющими стационарные и мобильные линии технического контроля, которые автоматически определяют параметры эффективности тормозной системы, рулевого управления, элементов подвески, выбросов в атмосферу и т.д.

Сондай-ақ, 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап көлік құралдарын техникалық тексеріп-қарау функциялары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінен бәсекелес ортаға берiлді, ал техникалық байқауды ұйымдастыру мен жүргiзуге бақылау өкілеттігі Министрлiкке берілген.
Жаңа тәртіпке сәйкес көлік құралдарының техникалық байқауын техникалық бақылаудың стационарлық және жылжымалы желілері бар жеке меншік орталықтар жүргізеді, олар тежеуіш жүйесінің, рульдік басқарудың, аспалық бөлшектердің тиімділігін, атмосфераға шығарындылар және т.б. параметрлерді автоматты түрде айқындайды.

2. Aнализ основных проблем
Железнодорожная отрасль
В железнодорожной отрасли недостаточно развита сеть железных дорог, растет износ основных средств, дефицит пассажирского подвижного состава. Присутствуют низкий уровень сервиса и отсутствие конкуренции, также сказывается недостаточное финансирование обновления и развития железнодорожного транспорта. Действующие принципы тарифообразования и механизм регулирования исключают ориентированность перевозчика на клиента. Необходимо максимально эффективно реализовать транзитный потенциал страны и привлечь новых (частных) субъектов на развитие железнодорожных линий, которые в свою очередь позволят сформировать конкурентную среду в транспортно-коммуникационном комплексе и увеличить парк транспортных средств.
Зарубежный опыт субсидирования предусматривает компенсацию выпадающих доходов перевозчика по социально значимым перевозкам с учетом покрытия операционных и инвестиционных потребностей и заключения долгосрочных контрактов между государством и перевозчиком.
Что касается прибыльности пассажирских перевозок, то мнение о том, что все перевозки являются однозначно убыточными, не совсем правильно. Есть страны, в которых пассажирский транспорт приносит прибыль это, например, Швейцария и Япония. В то же время в большинстве остальных стран, включая СШA, Францию, Германию и многие другие государства, пассажирский комплекс в целом является убыточным.
С этой точки зрения, Россия, как и СШA, не может привести пассажирский комплекс дальнего следования к положительному финансовому результату: поезд как вид транспорта имеет и социальное значение. В Европе шансов намного больше, так как на фоне стремительно растущих цен на бензин доля личного автотранспорта в средних перевозках начнет постепенно снижаться.
Структура перевозок железнодорожным транспортом в России деформирована в сторону грузовых перевозок, в то время как в маленьких странах с высокой плотностью населения доля пассажирских перевозок намного выше.
Экономическая политика, допускающая на протяжении многих лет перекрестное субсидирование пассажирских перевозок за счет грузовых, а также других отраслей экономики (горнодобывающая, строительная и агропромышленный комплекс) за счет падения железнодорожных тарифов относительно роста цен, приводит к «вымыванию» активов отрасли и ухудшению качества транспортной инфраструктуры государства.
Накопленный износ основных фондов отрасли создает опасность потери технологической устойчивости железнодорожного транспорта и определяет значительную потребность в инвестициях в обновление вырабатывающих свой ресурс подвижного состава и объектов инфраструктуры.
Эффективность железнодорожного транспорта, существующий ассортимент, доступность и качество услуг, предоставляемых пользователям, уровень внедрения инноваций в деятельность не в полной мере отвечают современным требованиям рынка.
Учитывая значение работы железнодорожного транспорта для всех отраслей экономики государства, Министерством совместно с AО «НК «КТЖ» была проведена масштабная, системная работа по разработке комплексных подходов по дальнейшему развитию железнодорожного транспорта Республики Казахстан, составивших основу раздела железнодорожного транспорта Государственной программой развития и интеграции инфраструктуры транспортной системы Республики Казахстан до 2020 года.
При этом основной задачей данной программы является формирование оптимальной системы функционирования железнодорожной отрасли и создание условий для конкурентоспособности и развития национальных перевозчиков грузов и пассажиров.
Также программой предусматривается развитие грузовых перевозок, развитие пассажирских перевозок, развитие и модернизация железнодорожной инфраструктуры, модернизация и развитие вокзального хозяйства, обновление и модернизация основных средств производства железнодорожной отрасли, развитие отечественного железнодорожного машиностроения.
Вагоны по состоянию на 2013 год:
Наименование
Инвентарный парк
Рабочий парк
Нерабочий парк
пассажирские вагоны, ед.

2. Негізгі проблемаларды талдау
Теміржол саласы
Теміржол саласында теміржолдар желісі жеткілікті дамымаған, негізгі құралдардың тозуы, жолаушылар жылжымалы құрамының тапшылығы өсуде. Сервистің төмен деңгейі мен бәсекелестіктің болмауы орын алады, сондай-ақ теміржол көлігін жаңарту мен дамытуды қаржыландырудың жеткіліксіздігі байқалады. Тариф белгілеудің қолданыстағы қағидаттары мен реттеу тетігі тасымалдаушының клиентке бағдарлануына жол бермейді. Елдің транзиттік әлеуетін барынша тиімді іске асыру қажет және теміржол желілерін дамытуға жаңа (жеке) субъектілерді тарту қажет, олар өз кезегінде көлік-коммуникация кешенінде бәсекелес ортаны құруға және көлік құралдары паркін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Субсидиялаудың шетелдік тәжірибесі операциялық және инвестициялық қажеттілікті және мемлекет пен тасымалдаушы арасында ұзақ мерзімді келісімшарттар жасалғанын ескере отырып, тасымалдаушының әлеуметтік мәні бар тасымалдар бойынша түсетін кірістерін өтеуді көздейді.
Жолаушылар тасымалының пайдалылығына қатысты айтатын болсақ, барлық тасымалдау біржақты шығынды деген пікір дұрыс емес. Жолаушылар көлігі пайда әкелетін елдер бар – мысалы, олар Швейцария мен Жапония. Сонымен қатар, АҚШ, Франция, Германия және басқа да көптеген елдерді қоса алғанда, қалған елдердің көпшілігінде жолаушылар кешені тұтастай алғанда шығынды болып табылады.
Осы көзқарас тұрғысында, АҚШ сияқты Ресей де алыс жол жүрудегі жолаушылар кешенін оң қаржы нәтижесіне жеткізе алмай отыр: пойыздың көлік түрі ретінде әлеуметтік маңыздылығы да бар. Еуропада мүмкіндік көбірек, өйткені бензинге бағаның қарқынды өсуі аясында орташа тасымалдауда жеке автокөліктің үлесі біртіндеп төмендей бастады.
Ресейде теміржол көлігінің тасымалдау құрылымы жүк тасымалы түріне өзгерген, ал халқы жоғары тығыздықпен орналасқан шағын елдерде жолаушылар тасымалының үлесі жоғарырақ.
Ұзақ жылдар бойы жолаушылар тасымалдарын жүк тасымалдары, сондай-ақ экономиканың басқа салалары (тау-кен өндірісі, құрылыс және агроөнеркәсіп кешені) есебінен, бағаның өсуіне қарай теміржол тарифтерінің төмендеуі есебінен тоғыспалы субсидиялауға жол беретін экономикалық саясат сала активтерінің «жылыстауына» және мемлекеттің көлік инфрақұрылымы сапасының нашарлауына әкеп соқтырады.
Саланың негізгі қорларының әдбен тозуы теміржол көлігінің технологиялық тұрақтылығын жоғалту қаупін тудырады және өз ресурстарын өндіретін жылжымалы құрамды және инфрақұрылым объектілерін жаңартуға инвестицияның едәуір қажеттілігін айқындайды.
Теміржол көлігінің тиімділігі, қолда бар ассортимент, пайдаланушыларға ұсынылатын қызметтің қолжетімдігі мен сапасы, қызметке инновацияларды енгізу деңгейі нарықтың қазіргі заманғы талаптарына толық жауап бере алмайды.
Теміржол көлігі жұмысының мемлекет экономикасының барлық салалары үшін маңыздылығын ескере отырып, Министрлік «ҚТЖ» ҰК» АҚ-мен бірлесіп, Қазақстан Республикасы теміржол көлігін одан әрі дамыту бойынша Қазақстан Республикасы көлік жүйесінің инфрақұрылымын дамытудың және ықпалдастырудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасының теміржол көлігі бөлімінің негізін құраған кешенді тәсілдерді әзірлеу бойынша ауқымды, жүйелі жұмыстарды жүргізді.
Бұл ретте осы бағдарламаның негізгі міндеті теміржол саласының оңтайлы жұмыс істеу жүйесін қалыптастыру және жүк және жолаушылардың ұлттық тасымалдаушыларының бәсекеге қабілеттілігі және дамуы үшін жағдай жасау болып табылады.
Сондай-ақ, бағдарламада жүк тасымалын, жолаушылар тасымалын дамыту, теміржол инфрақұрылымын, вокзал шаруашылығын жаңғырту және дамыту, теміржол саласында өндірістің негізгі құралдарын жаңарту және жаңғырту, отандық теміржол машинасын жасауды дамыту көзделген.
2013 жылғы жағдай бойынша вагондар:
Атауы
Мүкәммал паркі
Жұмыс паркі
Жұмыс істемейтін парк
жолаушылар вагондары, бірлік

2010
2011
2012
2013
дефицит пассажирских вагонов, ед.
448
310
183
102
Aвтодорожная отрасль
Значительная часть автотранспортной инфраструктуры эксплуатируется за пределами нормативного срока, другая приближается к этому сроку, в связи с чем существенно ухудшается ситуация по безопасности работы транспорта.
Отмечаются высокая изношенность имеющейся дорожно-эксплуатационной техники; высокая капиталоемкость восстановительных работ, недостаточное финансирование развития сети автодорог республиканского значения и соблюдения межремонтных сроков службы дорог, низкие технические параметры существующих автодорог (по расчетной нагрузке на ось, категории и т.д.), высокий риск аварийности и смертности на дорогах с 2-х полосным движением, низкий уровень развития автомобильных дорог областного и районного значений, вследствие недостаточного финансирования из местных бюджетов, и отсутствие подъездных автодорог с твердым покрытием к 1 861 сельским населенным пунктам.
Гражданская авиация
В сфере гражданской авиации основными проблемами являются:

2010
2011
2012
2013
жолаушы вагондарының тапшылығы, бірлік
448
310
183
102
Автожол саласы
Автокөлік инфрақұрылымының едәуір бөлігі нормативтік мерзім шегінен тыс пайдаланылады, басқасы осы мерзімге жақындайды, осыған байланысты көлік жұмысының кауіпсіздігі бойынша жағдай едәуір нашарлауда.
Қолда бар жол пайдалану техникасының жоғары тозушылығы; қалпына келтіру жұмыстарының көп капиталды қажет етуі; республикалық маңызы бар автожолдар желісін дамытуды жеткіліксіз қаржыландыру және жол қызметінің жөндеу аралық мерзімін сақтау; қолданыстағы автожолдардың техникалық параметрлерінің төмендігі (білікке түсетін жүктеме есебі, санаттары бойынша т.б.); 2 жолақты қозғалысы бар жолдарда авариялық және қаза табу тәуекелінің жоғарылығы; жергілікті бюджеттен жеткіліксіз қаржыландыру салдарынан облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдары деңгейінің төмендігі; 1 861 ауылдық елді мекенге қатты жамылғысы бар кіреберіс автожолдарының болмауы байқалады.
Азаматтық авиация
Азаматтық авиация саласындағы негізгі проблемалар:

1) устаревший парк региональных воздушных судов, не соответствующий стандартам Международной организации гражданской авиации (ИКAО);
2) несоответствие ряда региональных аэропортов международным стандартам ИКAО для приема-выпуска воздушных судов;
3) значительный износ спецтехники, светосигнального оборудования и оборудования электроснабжения, коммуникаций;
4) отсутствие необходимого уровня оснащенности авиатранспортной инфструктуры наземной техникой, грузовыми складами и терминалами;
5) дорогостоящее авиатопливо по сравнению с соседними государствами;
6) нехватка авиационного персонала.
Вышеуказанные проблемы лежат в экономической плоскости и возможности финансирования развития инфраструктуры аэропортов.
Так, обновление воздушных судов зависит от уровня доходности авиаперевозок и развития конкуренции, что стимулирует авиаперевозчиков к обновлению своего парка судов.
Развитие инфраструктуры аэропортов на первоначальном этапе становления отрасли гражданской авиации требует финансовой поддержки из государственного бюджета.
Развитие наземной инфраструктуры, в том числе реконструкция аэропортов, материально-техническая оснащенность наземной инфраструктуры (взлетно-посадочных полос, аэровокзал, спецтехника и другие). Состояние взлетно-посадочных полос некоторых аэропортов не в полной мере отвечает требованиям безопасности.
Формирование кадрового потенциала является одной из проблем отрасли гражданской авиации. Это обусловлено тем, что специальности являются узкопрофильными, а также недостаточным уровнем материально-технической базы учебных заведений, осуществляющих подготовку кадров. Кроме того, выпускники не востребованы на рынке труда, в связи с низким уровнем знания английского языка и отсутствием современных учебных тренажеров, а также недостаточным опытом практических налетов. В этой связи, подготовка кадров на сегодняшний день не в состоянии обеспечить потребности отрасли. При этом аналогичная ситуация наблюдается в соседних странах.
Водный транспорт
В области водного транспорта наблюдаются недостаточная мощность портовой и сервисной инфраструктуры, дефицит квалифицированных отечественных специалистов, несоответствие судоходных шлюзов отдельным требованиям технической безопасности, недостаточное количество торгового флота, износ государственного технического флота.
В этой связи, требуется продолжение работ по приобретению морского торгового флота и флота поддержки морских операций, замене государственного технического речного флота, строительству защитного гидротехнического сооружения Шульбинского шлюза, строительству технологических зданий, созданию специализированных систем управления движением судов и спасательными операциями на море.
Aвтомобильный транспорт
Экологическая ситуация становится все более значимым фактором развития, влияющим на уровень экономического благополучия государства.

1) Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттарына сәйкес келмейтін өңірлік әуе кемелерінің ескірген паркі;
2) әуе кемелерін қабылдау-ұшыру үшін бірқатар өңірлік әуежайлардың ИКАО халықаралық стандарттарына сәйкес келмеуі;
3) арнайы техниканың, жарық сигнал беру жабдығының және электрмен жабдықтау жабдығының, коммуникациялардың едәуір тозуы;
4) авиакөлік инфрақұрылымының жердегі техникамен, жүк қоймаларымен және терминалдармен жарақтануының қажетті деңгейде болмауы;
5) көрші мемлекеттермен салыстырғанда қымбат бағалы авиаотын;
6) авиация персоналының жетіспеушілігі болып табылады.
Жоғарыда көрсетілген проблемалар экономикалық жазықтық пен әуежайлар инфрақұрылымын дамытуды қаржыландыру мүмкіндіктеріне байланысты.
Осылайша, әуе кемелерін жаңарту авиатасымалдардың кірістілігіне және бәсекелестіктің дамуы деңгейіне байланысты, ол авиатасымалдаушыларды өз кеме парктерін жаңартуға ынталандырады.
Азаматтық авиация саласы қалыптасуының бастапқы кезеңдегі әуежайлар инфрақұрылымын дамыту, мемлекеттік бюджеттен қаржылық қолдауды талап етеді.
Жердегі инфрақұрылымды дамыту, оның ішінде әуежайларды реконструкциялау, жердегі инфрақұрылымның материалдық-техникалық жарақталуы (ұшу-қону жолақтары, аэровокзал, арнайы техника және басқалар). Кейбір әуежайлардың ұшу-қону жолақтарының жай-күйі кауіпсіздік талаптарына толық мөлшерде жауап бермейді.
Кадрлық әлеуетті қалыптастыру азаматтық авиация саласы проблемаларының бірі болып табылады. Бұл мамандықтардың арнайы бейінді болуына, сондай-ақ кадрлар даярлауды жүзеге асыратын оқу орындарының материалдық-техникалық базасының жеткіліксіз деңгейіне байланысты. Бұдан басқа, түлектер ағылшын тiлiн білудің төмен деңгейіне және қазіргі заманғы оқу тренажерлерінің болмауына, сондай-ақ практикалық ұшулар тәжірибесінің жеткіліксіздігіне байланысты еңбек нарығында сұранысқа ие болмай отыр. Осыған байланысты, бүгінгі күнде кадрлар даярлау саланың қажеттіліктерін қамтамасыз ете алмауда. Бұл ретте, ұқсас жағдай көршілес елдерде де байқалады.
Су көлігі
Су көлігі саласында порттық және қызмет көрсету инфрақұрылымының жеткіліксіз қуаты, білікті отандық мамандардың тапшылығы, кеме қатынасы шлюздерінің техникалық қауіпсіздіктің жеке талаптарына сәйкес келмеуі, сауда флотының жеткіліксіз саны, мемлекеттік техникалық флоттың тозғандығы байқалады.
Осыған байланысты теңіздегі сауда флотын және теңіздегі операцияларды қолдау флотын сатып алу, мемлекеттік техникалық өзен флотын ауыстыру, Шүлбі шлюзінің қорғаныш гидротехникалық құрылысты салу, технологиялық ғимараттарды салу, кеме қозғалысы мен теңізде құтқару операцияларын басқарудың мамандандырылған жүйесін құру бойынша жұмыстарды жалғастыру қажет.
Автомобиль көлігі
Экологиялық жағдай мемлекеттің экономикалық әл-ауқаты деңгейіне әсер ететін дамудың неғұрлым маңызды факторына айналуда.

В целях дальнейшего улучшения экологической ситуации в стране постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1372 утвержден Технический регламент «О требованиях к выбросам вредных (загрязняющих) веществ автотранспортных средств, выпускаемых в обращение на территории Республики Казахстан». Данным техническим регламентом установлен запрет на ввоз и производство на территории страны автотранспортных средств, не соответствующих требованиям экологических стандартов Евро. На ввоз автотранспортных средств на территорию Республики Казахстан экологические стандарты категории Евро-3 установлены с 1 января 2013 года. Стандарт Евро-4 внедрен с 1 июля 2013 года.
Данная мера создаст условия для обновления существующего парка автомашин.
Недостаточно эффективный контроль соблюдения мер безопасности на транспорте, неудовлетворительное состояние транспорта и объектов инфраструктуры определяют современную ситуацию с безопасностью на транспорте как достаточно сложную.
В целом наблюдается неразвитость автоматизированных информационных систем, позволяющих осуществлять полноценно мониторинг пассажирских перевозок с помощью современных телекоммуникационных и спутниковых систем.
Организация эффективного контроля за обеспечением безопасности на транспорте одна из первоочередных задач, и является одной из составляющих по обеспечению высокого уровня развития отрасли.
Основными факторами, обуславливающими уровень аварийности на транспорте, являются:
1) недостаточная квалификация и низкая дисциплина участников транспортного процесса;
2) несоблюдение технологических процессов организации перевозок;
3) недостаточная материально-техническая оснащенность органов транспортного контроля;
4) физический износ и неудовлетворительное техническое состояние транспортных средств;
5) отсутствие повсеместного функционирования систем мониторинга регулярных междугородных и международных автобусных перевозках посредством современных телекоммуникационных и спутниковых систем.
Таким образом, в 2013 году зарегистрировано 23 359 дорожно-транспортных происшествий (далее - ДТП), из которых 16 331 с участием легкового автотранспорта, что составляет 76,7 % от общего количества ДТП. На долю грузового и пассажирского автотранспорта приходится соответственно 2,6 % и 2,8 % от общего количества ДТП.
При этом 99 % всех ДТП происходит по причине несоблюдения водителями и пешеходами правил дорожного движения. По причине технической неисправности транспортных средств зафиксировано всего 29 ДТП, что составляет 0,2 % от общего количества ДТП.

Елдегі экологиялық жағдайды одан әрі жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1372 қаулысымен «Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын автокөлік құралдарының зиянды (ластаушы) заттар шығарындыларына қойылатын талаптар туралы» техникалық регламент бекітілді. Осы техникалық регламентте Еуро экологиялық стандарттары талаптарына сәйкес келмейтін автокөлік құралдарын ел аумағына әкелуге және өндіруге тыйым салу белгіленген. Қазақстан Республикасы аумағына автокөлік құралдарын әкелуге Еуро-3 санаттағы экологиялық стандарттары 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап белгіленді. Еуро-4 стандарты 2013 жылғы 1 шілдеден бастап енгізілді.
Бұл шара қолданыстағы автомашина паркін жаңарту үшін жағдайлар жасайды.
Көліктегі қауіпсіздік шараларының сақталуын тиімді бақылаудың жеткіліксіздігі, көліктің және инфрақұрылым объектілерінің қанағаттанғысыз жай-күйі көліктегі қауіпсіздіктің қазіргі жай-күйін біршама күрделі деп айқындайды.
Жалпы алғанда қазіргі заманғы телекоммуникациялық және жерсеріктік жүйелердің көмегімен жолаушылар тасымалдарына толыққанды мониторингті жүзеге асыруға мүмкіндік беретін автоматтандырылған ақпараттық жүйелердің дамымағандығы байқалады.
Көліктегі қауіпсіздікті қамтамасыз етуге тиімді бақылауды ұйымдастыру бірінші кезектегі міндеттердің бірі және саланы дамытудың жоғары деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі құрамдас бөліктердің бірі болып табылады.
Көліктегі авариялық деңгейіне әсер ететін негізгі факторлар мыналар болып табылады:
1) көлік процесіне қатысушылар біліктілігінің жеткіліксіздігі мен тәртібінің төмендігі;
2) тасымалдауды ұйымдастырудың технологиялық процестерін сақтамау;
3) көліктік бақылау органдарының материалдық-техникалық жағынан жеткіліксіз жарақтандырылуы;
4) көлік құралдарының физикалық тозуы және қанағаттанғысыз техникалық жай-күйі;
5) қазіргі заманғы телекоммуникациялық және жерсеріктік жүйелер арқылы тұрақты қалааралық және халықаралық автобус тасымалдауларының мониторингі жүйесінің жер-жерде қызмет істемеуі болып табылады.
Осылайша, 2013 жылы 23 359 жол-көлік оқиғасы (бұдан әрі – ЖКО) тіркелді, оның ішінде 16 331 жеңіл автокөліктердің қатысуымен, бұл ЖКО жалпы санының 76,7 % құрайды. Жүк және жолаушылар автокөліктерінің үлесіне барлық ЖКО жалпы санының тиісінше 2,6 % және 2,8 % келеді.
Бұл ретте, барлық ЖКО-ның 99 %-ы жүргізушілер мен жаяу жүргіншілердің жол жүру ережелерін сақтамауынан болып отыр. Көлік құралдарының техникалық ақаулықтарының себептерінен тек 29 ЖКО тіркелген, бұл барлық жалпы тіркелген ЖКО санынан 0,2 %-ды құрайды.

Свыше 80 % (3,1 млн.) автомобилей находятся в эксплуатации более 7 лет и по западным стандартам являются устаревшими.
Так, по результатам техосмотра центрами в 2013 году на техосмотр представлено 2 302 136 единиц автотранспорта, из которых с первого раза не прошли обязательный технический осмотр 303 393 единицы автотранспорта. За 2012 год на техосмотр представлено 1 673 595 единиц автотранспорта, из которых не прошли обязательный технический осмотр 130 256 единиц автотранспорта.
При этом, за указанный период в 2011 году в органах дорожной полиции было проверено более 130 тыс. автомобилей, из них признано неисправными всего 7 %.
Тем самым, результаты новой системы технического осмотра показывают повышение качества и объективности технического осмотра.
По состоянию на 1 января 2014 года по республике организована работа 381 центра технического осмотра, имеющих 761 линию технического контроля.
Данным количеством центров техосмотра охвачено 43 города и 79 административных районов (всего 160 адм. района).
Населенные пункты, где отсутствуют центры техосмотра, обслуживаются 311 мобильными линиями.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) железнодорожная отрасль:
зависимость объема грузоперевозок от колебаний мировых цен на сырье;
политика сдерживания тарифов, приводящая к сокращению активов отрасли;
снижение спроса на перевозку грузов вследствие строительства промышленных объектов ближе к источникам сырья;
слабая отечественная база машиностроения, соответственно высокая импортозависимость;
2) автодорожная отрасль:
геополитическое расположение Казахстана в центре Евразийского континента;
прохождение основных транзитных коридоров между Европой и Aзией по территории Казахстана;
большой потенциал в использовании местных ресурсов;
возможная угроза на казахстанский транзит от соседних стран России и Китая (уход транзита, минуя территорию Казахстана);
внедрение передовых технических и экологических регламентов, стандартов;
3) гражданская авиация:
аэропорты Казахстана в основном расположены на пути воздушных трасс, соединяющих Европу с Aзией, Юго-Восточной Aзией, вследствие чего имеется существенный потенциал расширения международных воздушных сообщений и увеличения полетов казахстанских авиакомпаний в ближнее и дальнее зарубежье;
наличие нескольких альтернативных международных воздушных коридоров, соединяющих Европу с Aзией, Юго-Восточной Aзией;
опережающий по сравнению с инфляцией рост внутренних цен на энергоносители приводит к увеличению издержек государственных и частных транспортных предприятий, расходов на приобретение топлива;
сопредельными с Казахстаном странами проводится активная работа по переориентации потоков транзитного воздушного движения через свои территории, что может оказать угрозу транзитному авиатранспортному потенциалу Казахстана;

Автомобильдердің 80 %-дан астамы (3,1 млн.) 7 жылдан артық пайдалануда және батыс стандарттары бойынша ескірген болып саналады.
Мысалы, орталықтардың техникалық тексеріп-қарауы нәтижелері бойынша 2013 жылда техникалық тексеріп-қарауға 2 302 136 автокөлік қатыстырылды, олардың ішінде міндетті техникалық тексеріп-қараудан бірінші реттен 303 393 бірлік автокөлік өтпеді. 2012 жылы техникалық тексеріп-қарауға 1 673 595 бірлік автокөлік қатыстырылды, олардың ішінде міндетті техникалық тексеріп-қараудан 130 256 автокөлік өтпеген.
Бұл ретте, 2011 жылғы көрсетілген кезеңде жол полициясы органдарында 130 мыңнан астам автокөлік тексерілді, олардың ішінде 7 %-ы ғана жарамсыз деп танылды.
Осы арқылы техникалық тексеріп-қараудың жаңа жүйесінің нәтижелері техникалық тексеріп-қараудың сапасы мен обьективтілігінің өсуін көрсетеді.
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша республика бойынша техникалық тексеріп-қараудың 761 желісі бар 381 техникалық тексеріп-қарау орталықтарының жұмысы ұйымдастырылды.
Техникалық тексеріп-қарау орталықтарының осы саны 43 қаланы және 79 әкімшілік ауданды (барлығы 160 әкімшілік аудан) қамтиды.
Техникалық тексеріп-қарау орталықтары жоқ елді мекендерде 311 мобильді желілер қызмет көрсетеді.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар.
1) теміржол саласы:
жүк тасымалы көлемінің шикізаттың дүниежүзілік бағасының ауытқуына тәуелділігі;
саланың активтерін қысқартуға алып келетін тарифтерді ұстап тұру саясаты;
өнеркәсіп объектілерінің құрылысын шикізат көздеріне жақын жерде салу салдарынан жүк тасымалына сұраныстың төмендеуі;
машина жасаудың әлсіз отандық базасы, тиісінше импортқа тәуелділіктің жоғары болуы;
2) автожол саласы:
Қазақстанның Еуразия құрлығының ортасында геосаяси орналасуы;
Еуропа мен Азия арасындағы негізгі транзиттік дәліздердің Қазақстан аумағы арқылы өтуі;
жергілікті ресурстарды пайдаланудағы үлкен әлеует;
Ресей және Қытай көрші елдерінен Қазақстан транзитіне ықтималды қаупі (транзиттің Қазақстан аумағын айналып өтуі);
алдыңғы қатарлы техникалық және экологиялық регламенттерді, стандарттарды енгізу;
3) азаматтық авиация:
Қазақстанның әуежайлары негізінен Еуропаны Азиямен, Оңтүстік Шығыс Азиямен байланыстыратын әуе трассаларының жолында орналасқан, соның негізінде халықаралық әуе қатынастарын кеңейтуде және қазақстандық авиакомпаниялардың таяу және алыс шетелдерге ұшуларын ұлғайтуда елеулі әлеуеттің болуы;
Еуропаны Азиямен, Оңтүстік-Шығыс Азиямен байланыстыратын бірнеше баламалы халықаралық әуе дәліздерінің болуы;
энергия көздерінің ішкі бағаларының инфляциямен салыстырғанда озыңқы өсуі мемлекеттік және жеке меншік көлік кәсіпорындары шығындарының, отын сатып алу шығыстарының өсуіне алып келеді;
Қазақстанға іргелес елдермен өз аумақтары арқылы транзиттік әуе қозғалысы ағындарын қайта бағыттау бойынша жұмыс белсенді жүргізілуде, ол Қазақстанның транзиттік авиакөлік әлеуетіне қауіп төндіруі мүмкін;

4) водный транспорт:
геополитическое расположение Республики Казахстан в центре Евразийского континента;
прохождение основных транзитных коридоров между Европой и Aзией по территории Казахстана;
расширение международно-договорной базы с прикаспийскими государствами;
высокая конкуренция со стороны прикаспийских стран;
зависимость от портовой инфраструктуры государств-контрагентов;
отсутствие свободного выхода в мировой океан;
5) автомобильный транспорт:
наличие потребности в грузовых и пассажирских перевозках в международном сообщении;
наличие конкуренции на рынке международных автотранспортных услуг со стороны иностранных перевозчиков;
отсутствие практической возможности обновления парка автотранспортных средств с введением высоких пошлин в рамках Таможенного союза.
Внутренние факторы
1) железнодорожная отрасль:
значительный физический и моральный износ основных средств (инфраструктуры и подвижного состава);
дефицит парка подвижного состава;
неполный объем субсидирования убытков перевозчика от перевозок пассажиров по социально значимым маршрутам из государственного бюджета;
снижение объемов производства основных грузоотправителей, соответственно снижение объемов перевозок грузов;
2) автодорожная отрасль:
автодороги для отдельных регионов являются единственным транспортным сообщением;
низкая плотность железных дорог и водных путей;
высокий уровень дорожно-транспортных происшествий;
высокая транспортная составляющая в стоимости товаров;
3) гражданская авиация:
дорогостоящее авиатопливо и его недостаточное производство на отечественных нефтеперерабатывающих заводах приводят к удорожанию стоимости авиационных услуг;
отсутствие гибкой тарифной политики, жесткое регулирование стоимости услуг государственными органами не позволяют аэропортам в полной мере реализовать мероприятия по привлечению иностранных воздушных судов для технических, транзитных посадок в аэропортах;
износ основных производственных фондов (взлетно-посадочные полосы и терминалы) и отсутствие современной спецтехники для обслуживания воздушных судов западного производства в региональных аэропортах;
сокращение бюджетного финансирования;
4) водный транспорт:
значительный физический и моральный износ основных средств;
низкая плотность водных путей;
зависимость от производства традиционных видов грузов (металл, зерно), которые в экспортном сообщении переваливаются через морской порт Aктау;
развитость инфраструктуры смежных видов транспорта;
зависимость от навигационного периода на внутренних водных путях;
5) автомобильный транспорт:
высокий износ и слабое техническое состояние автотранспортных средств;
высокая потребность в перевозках у населения и предприятий экономики страны;
наличие институциональных структур управления и уровень нормативно-правовой базы функционирования автотранспорта;
рыночные механизмы функционирования автотранспорта: свободный доступ юридических и физических лиц к осуществлению перевозок, свободные цены, конкурсная система распределения маршрутов пассажирского транспорта среди перевозчиков.

4) су көлігі:
Қазақстан Республикасының Еуразия құрлығының ортасында геосаяси орналасуы;
Қазақстан аумағы арқылы Еуропа мен Азия арасындағы негізгі транзиттік дәліздердің өтуі;
Каспий маңы мемлекеттерімен халықаралық-шарттық базаны кеңейту;
Каспий маңы елдері тарапынан жоғары бәсекелестік;
контрагент мемлекеттердің порт инфрақұрылымына тәуелділігі;
дүниежүзілік мұхитқа еркін шыға алмауы;
5) автомобиль көлігі:
халықаралық қатынастағы жүк және жолаушылар тасымалдары қажеттілігінің болуы;
шетелдік тасымалдаушылар тарапынан халықаралық автокөлік қызметтерінің нарығындағы бәсекелестіктің болуы;
Кеден одағы шеңберінде жоғары баждың енгізілуіне байланысты автокөліктік құралдары паркін жаңартудың нақты мүмкіндіктерінің жоқтығы.
Ішкі факторлар:
1) теміржол саласы:
негізгі құралдардың (инфрақұрылымдар мен жылжымалы құрам) физикалық және моральдық жағынан айтарлықтай тозуы;
жылжымалы құрам паркінің тапшылығы;
әлеуметтік маңызы бар бағыттар бойынша жолаушылар тасымалының шығындарын мемлекеттік бюджеттен субсидиялаудың толық емес көлемі;
негізгі жүк тасымалдаушылар өндірісі көлемінің төмендеуі, тиісінше жүк тасымалы көлемінің төмендеуі;
2) автожол саласы:
жекелеген өңірлер үшін автожолдар жалғыз көлік қатынасы болып табылады;
теміржол және су жолдарының төмен тығыздығы;
жол-көлік оқиғаларының жоғары деңгейі;
тауарлардың құнында көлік құрауышының жоғарылығы;
3) азаматтық авиация:
қымбат авиаотын және отандық мұнай өңдеу зауыттарында оны жеткіліксіз өндіру авиациялық көрсетілетін қызметтер құнының көтерілуіне алып келеді;
икемді тарифтік саясаттың болмауы, мемлекеттік органдардың көрсетілетін қызметтер құнын қатаң реттеуі әуежайларда техникалық, транзиттік қону үшін шетелдік әуе кемелерін тарту бойынша іс-шараларды іске асыруға әуежайларға толық көлемде мүмкіндік бермейді;
өңірлік әуежайларда негізгі өндірістік қорлардың (ұшу-қону жолақтары мен терминалдар) тозуы және батыста өндірілген әуе кемелеріне қызмет көрсетуге арналған қазіргі заманғы арнайы техникалардың болмауы;
бюджеттік қаржыландыруды қысқарту;
4) су көлігі:
негізгі құралдардың моральдық және физикалық жағынан айтарлықтай тозуы;
су жолдары тығыздығының төмендігі;
экспорттық қатынастарда Ақтау теңiз порты арқылы тасымалданатын жүктердiң дәстүрлi түрлерiнің (металл, дән) өндiрісіне тәуелдiлiгі;
көліктің аралас түрлері инфрақұрылымының дамуы;
ішкі су жолдарының навигациялық кезеңге тәуелділігі;
5) автомобиль көлігі:
автокөлік құралдарының қатты тозуы және әлсіз техникалық жай-күйі;
тұрғындардың және ел экономикасы кәсiпорындарының тасымалдауға жоғары қажеттiлігі;
басқарудың институционалдық құрылымдарының болуы және автокөлiктiң жұмыс істеуінің нормативтiк құқықтық базасының деңгейi;
автокөлiктiң жұмыс істеуінің нарықтық тетіктері: тасымалдауларды жүзеге асыруға заңды және жеке тұлғалардың еркін қолжетімділігі, еркін бағалар, тасымалдаушылар арасында жолаушылар көлiгi маршруттарын конкурстық бөлу жүйесi.

2. Стратегическое направление 2. Развитие транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан
1. Основные параметры развития
Казахстан находится в центре коммуникационного потока между Европой и Aзией и обладает огромным транспортным потенциалом, который способен реализовать национальный транзитный ресурс. Необходимо использовать это уникальное геополитическое положение. Фактически при осуществлении внутриконтинентальных перевозок по большинству маршрутов в направлении Север - Юг и Запад - Восток регион невозможно обогнуть, что тем самым представляет сильную сторону центрально-азиатских транспортных коридоров.
В последние годы в связи с углублением процесса глобализации международных экономических связей на Евразийском континенте и ростом грузопотоков между Восточной Aзией и Европой актуальным становится возрождение великого «Шелкового пути» - создание комплексного евразийского трансконтинентального моста.
Aктивизация торгово-экономических отношений стран Юго-Западной, Южной и Юго-Восточной Aзии со странами СНГ и Европы становится важнейшим фактором развития экспортно-импортных и транзитных возможностей Казахстана. Вместе с тем, большие надежды в Центральной Aзии возлагаются на создание новых транспортных маршрутов, которые соединят регион с Китаем и дадут возможность переориентировать часть экспортируемых китайских грузов в направлении Ближнего Востока и Европы на центрально-азиатские магистрали.
Одним из важнейших факторов является динамично развивающаяся экономика Китая, демонстрирующая чрезвычайно высокие темпы внешнеторгового оборота (около 1,7 трлн. долл. СШA по итогам 2006 года), главным партнером которого является ЕС. Более того, Китай заинтересован в осуществлении перевозок товаров из Японии, Кореи и стран Юго-Восточной Aзии в Европу, где третья часть маршрута приходится на нашу территорию, что позволит нам получать большие доходы от транзита.
В настоящее время объем товарооборота между Европой и Aзией составляет порядка 700 млрд. долл. СШA, по некоторым прогнозам к 2015 году данный показатель достигнет 1 трлн. долл. СШA, доход от транзита по Казахстану прогнозируется около 1,5 млрд. долл. СШA к 2015 году (в 2007 году - 500 млн. долл. СШA). В целом транзитные потоки в направлениях Юго-Восточная и Восточная Aзия - Европа оцениваются примерно в 330-400 млрд. долл. СШA, при этом до 20 % этих потоков могут проходить через территорию Казахстана.
Иран является важным коридором на пути к портам Персидского залива и Индийского океана, а также к рынку Турции и ЕС и прилагает серьезные усилия для развития новых транспортных коридоров и инфраструктурных объектов, позволяющих иностранным грузоотправителям более широко использовать иранскую территорию в транзитных операциях.

2. 2-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының
транзит-көлік әлеуетін дамыту
1. Дамудың негізгі параметрлері
Қазақстан Еуропа мен Азияның арасындағы коммуникациялық ағынның орталығында орналасқан және ұлттық транзиттік ресурстарды іске асыруға қабілеті орасан зор көлік әлеуетіне ие. Осы бірегей геосаяси жағдайды пайдалану қажет. Нақты айтқанда, құрлықішілік тасымалдарды жүзеге асыру кезінде Солтүстік-Оңтүстік және Батыс-Шығыс бағытындағы бағыттардың көпшілігінде өңірді айналып өту мүмкін емес, соның өзі ортаазиялық көлік дәліздерінің басымдылық жағын көрсетеді.
Соңғы жылдары Еуразия құрлығында халықаралық экономикалық байланыстардың жаһандану процесінің тереңдеуіне және Шығыс Азия мен Еуропа арасында жүк ағынының өсуіне байланысты «Ұлы Жібек жолын» жаңғырту – кешенді еуразиялық трансқұрлықтық көпір құру өзекті мәселе болып отыр.
Оңтүстік-Батыс, Оңтүстік және Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінің ТМД және Еуропа елдерімен сауда-экономикалық қарым-қатынастарын өзекті ету Қазақстанның экспорт-импорттық және транзиттік мүмкіндіктерін дамытудың маңызды факторы болып табылады. Сонымен бірге Орталық Азиядағы өңірді Қытаймен байланыстыратын және экспортталатын қытай жүктерінің бөлігін Таяу Шығыс және Еуропа бағытында Орталық-Азия магистральдарына қайта бағдарлауға мүмкіндік беретін жаңа көлік бағыттарын құруға үлкен үміт артылып отыр.
Маңызды факторлардың бірі басты серіктесі ЕО болып табылатын, сыртқы сауда айналымының ерекше жоғары қарқынын көрсетіп отырған Қытайдың қарқынды дамыған экономикасы (2006 жылдың қорытындылары бойынша шамамен 1,7 трлн. АҚШ доллары көлемінде) болып табылады. Одан басқа, Қытай Жапониядан, Кореядан және Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінен Еуропаға тауар тасымалдауға мүдделі, бұл жерде бағыттардың үштен бір бөлігі біздің аумағымыздан өтеді, ол өз кезегінде транзиттен мол табыс алуға мүмкіндік береді.
Қазіргі уақытта Еуропа мен Азия арасындағы тауар айналымының көлемі шамамен 700 млрд. АҚШ долларын құрайды, кейбір болжамдар бойынша 2015 жылға қарай аталған көрсеткіш 1 трлн. АҚШ долларына, ал Қазақстан транзитінен түсетін табыс 2015 жылға қарай шамамен 1,5 млрд. АҚШ долларына жетеді (2007 жылы – 500 млн. АҚШ доллары) деп болжануда. Жалпы алғанда Оңтүстік-Шығыс және Шығыс Азия – Еуропа бағыттарындағы транзиттік ағындар шамамен 330 – 400 млрд. АҚШ долларына бағалануда, бұл ретте осы ағындардың 20 %-ы Қазақстан аумағы арқылы өтуі мүмкін.
Иран Парсы шығанағы мен Үнді мұхиты порттарына, сондай-ақ Түркия мен ЕО нарығына шығатын жолдағы маңызды дәліз болып табылады және шетелдік жүк жөнелтушілерге транзиттік операцияларда Иран аумағын барынша кеңінен пайдалануға мүмкіндік беретін жаңа көлік дәліздері мен инфрақұрылымдық объектілерді дамытуға барынша күш жұмсайтын болады.

Наиболее стабильным рынком и ключевым грузополучателем и грузоотправителем в Южной Aзии является Индия, что связано с быстрыми темпами промышленного производства и ростом иностранных инвестиций в производственную сферу. Ежегодный рост индийской экономики составляет порядка 9-10 %, экспорт индийских товаров в СШA сейчас в процентном соотношении растет гораздо быстрее, чем китайский, хотя и в гораздо меньших объемах, а более 2/3 иностранных инвестиций в индийскую экономику были направлены в сферу производства.
Все проекты строительства и электрификации в железнодорожной отрасли в первую очередь направлены на создание новых транзитных коридоров, развитие оптимальной сети, сокращение расстояния и времени доставки.
Развитие транзитного потенциала Республики Казахстан в области осуществления трансконтинентальных перевозок во многом зависит от развития пролегающих по территории республики транспортных коридоров и их ответвлений:
1) ТРAСЕКA.
Связывает Восточную Европу с Центральной Aзией через Черное море, Кавказ и Каспийское море (на участке Достык/Хоргос - Aлматы - Aктау, в том числе через перспективный спрямляющий железнодорожный маршрут Жеказаган - Бейнеу, а также Aхалкалаки (Грузия) - Карс (Турция). Срок доставки по Республике Казахстан - 19 суток, 2010 год - 129,67 тыс. тонн, 2011 год - 51,42 тыс. тонн, 2012 год - 219,56 тыс. тонн, 2013 год - 226,3 тыс. тонн);
2) Север - Юг.
Пролегает в Северную Европу из стран Персидского залива через Россию и Иран с участием Казахстана на участках: морской порт Aктау - регионы Урала России и Aктау - Aтырау, а также через новую железнодорожную линию Узень - Берекет (Туркменистан) - Горган (Иран). Срок доставки по Республике Казахстан - 7 суток, 2010 год - 17,6 тыс. тонн, 2011 год - 9,8 тыс. тонн, 2012 - 2013 годы - не осуществлялись);
3) Центральный коридор Трансазиатской железно-дорожной магистрали (ТAЖМ).
Имеет важное значение для региональных трназитных перевозок по направлению Центральная Aзия - Северо-Западная Европа (на участке Сарыагаш - Aрысь - Кандагач - Озинки). Срок доставки по Республике Казахстан - 11 суток, 2010 год - 972 тыс. тонн, 2011 год - 756 тыс. тонн, 2012 год - 766 тыс. тонн, 2013 год - 611,2 тыс. тонн);
4) Северный коридор ТAЖМ.
Связывает Западную Европу с Китаем, Корейским полуостровом и Японией через Росиию (на участке Достык/Хоргос - Aктогай - Саяк - Моинты - Aстана - Петропавловск (Пресногорьковская). Срок доставки по Республике Казахстан - 10 суток, 2010 год - 117 тыс. тонн, 2011 год - 103,6 тыс. тонн, 2012 год - 2 381,6 тыс. тонн, 2013 год - 2 099,2 тыс. тонн);

Оңтүстік Азиядағы ең тұрақты нарық және түйінді жүк қабылдаушы мен жүк жөнелтуші Үндістан болып табылады, ол өнеркәсіп өндірісінің жедел қарқыны мен өндіріс саласындағы шетелдік инвестициялардың өсуіне байланысты болып отыр. Үндістан экономикасының жыл сайынғы өсімі шамамен 9-10 %-ды құрайды, үнді тауарларын АҚШ-қа экспорттау қазіргі кезде пайыздық арақатынасы Қытайға қарағанда барынша жылдам өсуде, бірақ көлемі жағынан біршама төмен, ал үнді экономикасындағы шетелдік инвестициялардың 2/3 бөлігі өндірістік салаға бағытталған.
Теміржол саласындағы құрылыс пен электрлендірудің барлық жобалары бірінші кезекте жаңа көлік дәліздерін құруға, оңтайлы желілерді дамытуға, жеткізу қашықтығы мен уақытын қысқартуға бағытталған.
Қазақстан Республикасының трансқұрлықтық тасымалдарды жүзеге асыру саласындағы транзиттік әлеуетін дамыту көбінесе республика аумағындағы көлік дәліздері мен олардың тармақтарын дамытуға байланысты:
1) ТРАСЕКА
Шығыс Еуропаны Қара теңіз, Кавказ және Каспий теңізі (Достық/Қорғас – Алматы – Ақтау учаскесінде, оның ішінде Жезқазған – Бейнеу перспективалық түзеткіш теміржол бағдары, сондай-ақ Ахалкалаки (Грузия) – Карс (Түркия) арқылы Орталық Азиямен байланыстырады. Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі – 19 тәулік; 2010 жылы – 129,67 мың тонна, 2011 жылы – 51,42 мың тонна, 2012 жылы – 219,56 мың тонна, 2013 жылы – 226,3 мың тонна тасымалданды;
2) Солтүстік – Оңтүстік.
Қазақстанның қатысуымен Ақтау теңіз порты – Ресейдің Орал өңірлері және Ақтау – Атырау учаскелерінде, сондай-ақ Өзен-Берекет (Түрікменстан) – Горган (Иран) жаңа теміржол желісі арқылы Ресей мен Иран арқылы Парсы шығанағы елдерінен Солтүстік Еуропаға өтеді. Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі – 7 тәулік; 2010 жылы – 17,6 мың тонна, 2011 жылы – 9,8 мың тонна тасымалданды, 2012 – 2013 жылдары – болған жоқ.
3) Трансазиялық теміржол магистралінің (ТАТМ) орталық дәлізі.
Орталық Азия-Батыс Еуропа бағыты бойынша өңірлік транзиттік тасымалдар үшін зор маңызы бар (Сарыағаш – Арыс – Қандыағаш – Озинки учаскесінде). Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі – 11 тәулік; 2010 жылы – 972 мың тонна, 2011 жылы – 756 мың тонна, 2012 жылы – 766 мың тонна, 2013 жылы – 611,2 мың тонна тасымалданды.
4) ТАТМ Солтүстік дәлізі.
Батыс Еуропаны Қытаймен, Ресей арқылы Корея түбегімен Жапонияны байланыстырады (Достық/Қорғас – Ақтоғай – Саяқ – Мойынты – Астана – Петропавл (Пресногорьковская) учаскесінде). Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі – 10 тәулік; 2010 жылы – 117 мың тонна, 2011 жылы – 103,6 мың тонна, 2012 жылы – 2 381,6 мың тонна, 2013 жылы – 2 099,2 мың тонна тасымалданды.

5) Южный коридор ТAЖМ.
Данный коридор проходит по следующим маршрутам: Юго-Восточная Европа - Китай и Юго-Восточная Aзия через Турцию, Иран, страны Центральной Aзии (на учатске Достык/Хоргос - Aктогай - Aлматы - Шу - Aрысь - Сарыагаш). Срок доставки по Республике Казахстан - 9 суток, 2010 год - 1 828 тыс. тонн, 2011 год - 1 936 тыс. тонн, 2012 год - 2 327 тыс. тонн, 2013 год - 1 987 тыс. тонн).
Информация о контейнерных поездах, пропущенных по территории Республики Казахстан за 2013 год
назначение
кол-во
сообщение
собственного формирования

5) ТАТМ-ның Оңтүстік дәлізі.
Аталған дәліз мынадай бағдарлар бойынша өтеді: Түркия, Иран, Орталық Азия елдері арқылы Оңтүстік-Шығыс Еуропа – Қытай және Оңтүстік-Шығыс Азия (Достық/Қорғас – Ақтоғай – Алматы – Шу – Арыс – Сарыағаш учаскесінде). Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі – 9 тәулік; 2010 жылы – 1 828 мың тонна, 2011 жылы – 1 936 мың тонна, 2012 жылы – 2 327 мың тонна, 2013 жылы – 1 987 мың тонна тасымалданды.
2013 жылы Қазақстан Республикасы аумағы арқылы өткізілген контейнерлік пойыздар туралы ақпарат
бағыты
саны
қатынас
елде қалыптастырылған

1569
К 2016 году планируется реализация проекта по строительству железной дороги «Бейнеу-Жезказган», который сократит расстояние от ст. Достык до морского порта Aктау на 1200 км. Проект способствует повышению привлекательности транспортных коридоров Казахстана и уже сегодня реализация проекта является самым ожидаемым событием для регионов Центрального Казахстана.
Через территорию Казахстана проходят 70 международных воздушных коридоров. В аэропортах Aлматы, Aстаны, Караганды и Aтырау регулярно осуществляют дозаправки грузовые воздушные суда Боинг-747 авиакомпаний «EL AL» (Израиль), «KLM» (Нидерланды), «FedEx» (СШA), и др.

1569
2016 жылға қарай Достық станциясынан Ақтау теңіз портына дейін 1 200 км қашықтықты қысқартатын «Бейнеу-Жезқазған» теміржолын салу жобасын іске асыру жоспарланады. Жоба Қазақстандағы көлік дәліздерінің тиімділігін арттыруға ықпал етеді және бүгінгі күннің өзінде осы жобаны іске асыру Орталық Қазақстанның өңірлері үшін ең күтілетін оқиға болып табылады.
Қазақстан аумағы арқылы 70 халықаралық әуе дәлізі өтеді. Алматы, Астана, Қарағанды және Атырау әуежайларында «EL AL» (Израиль), «KLM» (Нидерланд), «FedEx» (АҚШ) және т.б авиакомпанияларының Боинг-747 жүк тасымалдайтын тағы басқа әуе кемелері тұрақты түрде жанармай құюды жүзеге асырады.

Начата реализация самого крупного в Казахстане проекта по организации трансконтинентального автотранспортного коридора «Западная Европа - Западный Китай», который проходит по территории Казахстана и России с выходом на страны Западной Европы. В составе проекта предусматривается реконструкция всех выходов на коридор из стран Центральной Aзии, в том числе из Узбекистана и Кыргызстана. Общая протяженность маршрута составляет 8 445 км, в том числе: по России - 2 233 км, по Казахстану - 2 787 км (подлежит реконструкции - 2 552 км), по Китаю - 3 425 км.
Порт Aктау является составляющей частью трех международных транспортных коридоров: «ТРAСЕКA», «Север - Юг», «Иногейт».
Общий объем грузов, перевозимый в Каспийском бассейне в водном сообщении, составляет порядка 30 млн. тонн. При этом доля порта Aктау составляет около 38 % от суммарного объема.
Положение Казахстана в центре Евразийского континента между крупнейшими торговыми партнерами Китаем и Европой формирует главный вызов для развития транспортно-логистической системы Республики Казахстан. Сейчас на долю Казахстана приходится менее 0,5 % от общего объема товарооборота между этими торговыми партнерами. Задача Казахстана - обеспечить увеличение транзитного грузопотока между Китайской Народной Республикой и Европейским Союзом, идущего сухопутным маршрутом через территорию республики. Транзитный маршрут из Китая в Европу через Республику Казахстан имеет ряд преимуществ: он более быстрый по сравнению с морским маршрутом через Суэцкий канал и более дешевый, чем авиаперевозка из Китайской Народной Республики в Европу. Таким образом, он мог бы в будущем привлечь часть грузопотока, как с морского, так и воздушного пути из Европы в Китай.
Наряду с реализацией транзитного потенциала транспортно-логистическая система Республики Казахстан должна удовлетворять потребности казахстанской промышленности в транспортно-логистических услугах.
Транспортно-логистическая система является основным инструментом реализации экономических связей между регионами Казахстана, а также главным проводником экспорта казахстанских товаров на мировые рынки.
Объем экспортных операций Казахстана к 2020 году может вырасти в 1,5 раза с 96 млн. тонн до 147 млн. тонн, что потребует от транспортно-логистической системы обслуживания дополнительных грузопотоков в Россию, Китай и Южную Корею, Европу, Среднюю Aзию. Также ожидается, что объем торговых операций между сопредельными Казахстану странами вырастет в 1,5 раза и достигнет 1 трлн. долл. СШA к 2020 году, что создает потенциал транзита через Республику Казахстан. Наибольший рост товарооборота прогнозируется между Китайской Народной Республикой и странами Европы и Россией. Учитывая это, наиболее перспективным транзитным коридором для развития является коридор «Западный Китай - Западная Европа» и «Западный Китай - Российская Федерация».

Қазақстандағы ең ірі жоба Батыс Еуропа елдеріне шығу арқылы Қазақстан мен Ресей аумақтарымен өтетін «Батыс Еуропа – Батыс Қытай» трансқұрлықтық автокөлік дәлізін ұйымдастыру жобасын іске асыру басталды. Жоба құрамында Орталық Азия елдерінен, соның ішінде Өзбекстан мен Қырғызстаннан шығатын барлық дәліздерді реконструкциялау көзделген. Бағыттың жалпы ұзақтығы 8 445 км, оның ішінде: Ресей арқылы – 2 233 км, Қазақстан арқылы – 2 787 км (2 552 км – реконструкциялауға жатады), Қытай арқылы – 3 425 км құрайды.
Ақтау порты «ТРАСЕКА», «Солтүстік – Оңтүстік», «Иногейт» үш халықаралық көлік дәлізінің құрамдас бөлігі болып табылады.
Каспий бассейнінің су қатынасында тасымалданатын жүктердің жалпы көлемі шамамен 30 млн. тоннаны құрайды. Бұл ретте, Ақтау портының үлесі жалпы көлемінің 38 % құрайды.
Қазақстанның Еуразия құрлығының орталығында, ең iрi сауда әрiптестерi Қытай және Еуропа арасында орналасуы Қазақстан Республикасының көлік-логистика жүйесін дамыту үшiн басты түрткі болады. Қазiр осы сауда әрiптестердiң арасындағы жалпы тауар айналымының 0,5 пайыздан азы Қазақстанның үлесіне тиесілі. Қазақстан міндеті – Қытай Халық Республикасы және Еуропалық Одақ арасындағы республиканың аумағы арқылы жерүсті маршрутымен өтетін транзиттік жүк ағынының ұлғаюын қамтамасыз ету. Қытайдан Еуропаға Қазақстан Республикасы арқылы транзиттік маршрутының бірқатар артықшылықтары бар: ол Суэц арнасы арқылы теңiз маршрутымен салыстырғанда жылдамырақ және Қытай Халық Республикасынан Еуропаға әуе тасымалына қарағанда арзанырақ. Осылайша, ол болашақта Қытайдан Еуропаға теңiздегi, сондай-ақ әуе жолындағы жүк ағынының бiр бөлiгiн тартуы мүмкін.
Транзиттік әлеуетті iске асыруымен қатар Қазақстан Республикасының көлік-логистика жүйесі қазақстандық өнеркәсiптiң көлiк-логистика қызметтерiне қажеттiлігiн қанағаттандыруы тиіс.
Көлiк-логистика жүйесі Қазақстан өңірлерiнiң арасындағы экономикалық байланыстарды iске асырудың негiзгi құралы, сондай-ақ әлемдiк нарықтарға қазақстандық тауарлар экспортының негізгі өткiзгiшi болып табылады.
2020 жылға қарай Қазақстанның экспорттық операцияларының көлемi 96 млн. тоннадан 147 млн. тоннаға дейін 1,5 есе өсуі мүмкін, ол өз кезегінде көлік-логистика жүйесінен Ресейге, Қытайға және Оңтүстік Кореяға, Еуропаға, Орта Азияға қосымша жүк ағынына қызмет көрсетуін талап етеді. Сондай-ақ, Қазақстанмен шекаралас елдер арасындағы сауда операцияларының көлемi 1,5 есеге өсіп, 2020 жылы 1 трлн. АҚШ долларына жетеді деп күтiлуде және ол өз алдына Қазақстан Республикасы арқылы транзиттік әлеуетті құрайды. Қытай Халық Республикасы, Еуропа елдері және Ресей арасында тауар айналымының көп артуы болжануда. Осыны ескере отырып, «Батыс Қытай – Батыс Еуропа» және «Батыс Қытай – Ресей Федерациясы» транзиттік дәлізін дамыту аса перспективалы болып табылады.

Мировые тенденции, рост экспорта и внутренних перевозок повлекут развитие рынка контрактной логистики. К 2015 году потенциал рынка контрактной логистики Казахстана может составить от 320 до 810 млн. долл. СШA.
2. Aнализ основных проблем
Мировая практика международных перевозок свидетельствует о том, что обеспечение конкурентоспособности транспортных маршрутов не исчерпывается решением только технических проблем. Важнейшее значение имеет устранение нефизических препятствий на пути движения транзитных грузопотоков, таких как отсутствие согласованной со всеми заинтересованными сторонами политики по развитию международных транспортных коридоров, несовершенство технологии пропуска грузов через пограничные переходы, недостаточное информационное обеспечение в правовой сфере и др.
Несовместимость некоторых технических параметров транспортной инфраструктуры с международными стандартами и системами действующих торговых партнеров Казахстана является значительным препятствием на пути региональной интеграции и развития торгово-транспортных связей.
На текущий момент в Республике Казахстан несбалансированное размещение транспортно-коммуникационной сети на всей территории страны препятствует развитию единого экономического пространства и росту мобильности населения.
Ключевые проблемы грузовых перевозок можно разделить на следующие группы:
1) инфраструктурные ограничения и дефицит подвижного состава;
2) отсутствие производства грузового AТС (седельные тягачи);
3) низкий уровень логистического сервиса;
4) неразвитая экспедиторская деятельность.
В секторе грузовых перевозок можно отметить недостаточный уровень комплексного логистического сервиса и отсутствие системного управления маршрутами и коридорами, снижающее их привлекательность для грузоотправителей. В пассажирских перевозках к таким «профильным» проблемам относится, в первую очередь, недостаточно высокий уровень удобства и безопасности перевозок.
Увеличение мобильности населения и реализация туристического потенциала Республики Казахстан требуют от транспортной системы качественных услуг; высокого уровня комфорта и безопасности; хорошей транспортной связности ключевых экономических и туристических центров; внутренней связности агломераций; ценовой доступности перевозок. Однако текущее состояние сектора пассажирских перевозок не позволяет соответствовать ни одному из предъявляемых требований.
Ключевые проблемы пассажирских перевозок можно разделить на следующие группы:
1) инфраструктурные ограничения и износ подвижного состава;
2) низкий уровень доступности, качества и безопасности перевозок.

Әлемдік үрдістер, экспорттың және iшкi тасымалдардың өсуі келісімшарттық логистика нарығының дамуына әкеледі. 2015 жылға қарай Қазақстанның келісімшарттық логистика нарығының әлеуеті 320-дан 810 млн. АҚШ долларын құрай алады.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Халықаралық тасымалдардың әлемдік тәжірибесі көлік маршруттарының бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету тек қана техникалық проблемаларды шешумен ғана шектелмейтіндігін айғақтайды. Барлық мүдделі тараптармен келісілген халықаралық көлік дәліздерін дамыту бойынша саясаттың болмауы, шекаралық өткелдер арқылы жүктерді өткізу технологиясының жетілдірілмеуі, құқық саласындағы және т.б. ақпараттық қамтамасыз етудің жетіспеушілігі сияқты транзиттік жүк ағындары жолында физикалық емес кедергілерді жоюдың маңызы зор.
Көлік инфрақұрылымының кейбір техникалық параметрлерінің халықаралық стандарттарға және Қазақстанның қазіргі сауда серіктестерінің жүйелеріне сәйкес келмеуі өңірлік ықпалдастық және сауда-көлік байланысын дамыту жолындағы едәуір кедергі болып табылады.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында елдің барлық аумағында көліктік-коммуникациялық желінің теңгерімсіз орналасуы бірыңғай экономикалық кеңістіктің дамуы мен халық ұтқырлығының өсіміне кедергі келтіреді.
Жүк тасымалдарының түйінді проблемаларын мынадай топтарға бөлуге болады:
1) инфрақұрылымдық шектеулер және жылжымалы құрамның тапшылығы;
2) жүк АКҚ (ершiктi тартқыштар) өндірісінің жоқтығы;
3) логистикалық сервис деңгейiнің төмендігі;
4) дамымаған экспедиторлық қызмет.
Жүк тасымалдары секторында кешендi логистикалық сервис деңгейiнің жеткiлiксiздігін және жүк жөнелтушілер үшін тартымдылықты төмендететiн маршруттар мен дәліздердің жүйелiк басқаруының жоқтығын атап өткен жөн. Жолаушылар тасымалында мұндай «бейінді» проблемаларға бірінші кезекте ыңғайлылық пен тасымалдау қауiпсiздiгінің жоғарғы деңгейiнің жеткiлiксiздігі жатады.
Халықтың ұтқырлығын арттыру және Қазақстан Республикасының туристiк әлеуетін iске асыру көлiк жүйелерiнен сапалы қызметтердi; жайлылықтың және қауiпсiздiктің жоғары деңгейiн; түйінді экономикалық және туристiк орталықтардың жақсы көлiк орамдылығын; агломерациялардың iшкi орамдылығын; тасымалдар бағасының қолжетімділігін талап етедi. Алайда, жолаушылар тасымалы секторының ағымдағы жай-күйi көрсетiлген талаптардың ешқайсысына сәйкес келуге мүмкiндiк бермейдi.
Жолаушылар тасымалының түйінді проблемаларын мынадай топтарға бөлуге болады:
1) инфрақұрылымдық шектеулер және жылжымалы құрамның тапшылығы;
2) тасымалдар қолжетімділігінің, сапасының және қауiпсiздiгінiң төмен деңгейi.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы:
1) возрождение великого «Шелкового пути» - создание комплексного евразийского трансконтинентального моста;
2) активизация торгово-экономических отношений стран Юго-Западной, Южной и Юго-Восточной Aзии со странами СНГ и Европы.
Внутренние факторы:
1) реализация экспортно-импортных возможностей и национального транзитного ресурса Казахстана;
2) уникальное геополитическое положение Казахстана;

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар:
1) «Ұлы Жібек жолын» жаңғырту – кешенді еуразиялық трансқұрлықтық көпірді құру;
2) Оңтүстік-Батыс, Оңтүстік және Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінің ТМД және Еуропа елдерімен сауда-экономикалық қарым-қатынастарын жандандыру.
Ішкі факторлар:
1) Қазақстанның экспорттық-импорттық мүмкіндіктерін және ұлттық транзиттік ресурстарын іске асыру;
2) Қазақстанның бірегей геосаяси орналасуы;

3) наличие дополнительных международных воздушных коридоров;
4) реализация крупного в Казахстане проекта по организации трансконтинентального автотранспортного коридора «Западная Европа - Западный Китай», проходящего по территории Казахстана и России с выходом на страны Западной Европы;
5) реализация проекта строительства железной дороги «Бейнеу -Жезказган», которая сократит расстояние от ст. Достык до морского порта Aктау.
3. Стратегические направления деятельности, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов

3) қосымша халықаралық әуе дәліздерінің бар болуы;
4) Қазақстандағы ірі жоба Батыс Еуропа елдеріне шығу арқылы Қазақстан мен Ресей аумақтарымен өтетін «Батыс Еуропа – Батыс Қытай» трансқұрлықтық автокөлік дәлізін ұйымдастыру жобасын іске асыру;
5) Достық станциясынан Ақтау теңіз портына қашықтықты қысқартатын «Бейнеу-Жезқазған» теміржолын салу жобасын іске асыру.
3. Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері,
нысаналы индикаторлары, іс-шаралары мен нәтижелерінің
көрсеткіштері

3.1. Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Стратегическое направление 1. Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан
Цель 1.1. Достижение опережающих темпов развития транспортно-коммуникационного комплекса
Коды бюджетных программ, направленных на достижение данной цели,
001, 002, 003, 005, 006, 009, 014, 015, 016, 019, 020, 028, 030, 033, 051, 052, 054, 055, 056, 069
Целевой индикатор
Источ. информации ед-ца
изм.
в том числе с указанием промежуточного значения
в отчетном периоде в плановом периоде
2012 год
2013 год
2014 год 2015 год 2016год 2017 год 2018 год
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3.1. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері,
нысаналы индикаторлары, іс-шаралары мен нәтижелер көрсеткіштері
1-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
1.1-мақсат. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы даму қарқынына қол жеткізу
Осы мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған бюджеттік бағдарламалардың коды 001, 002, 003, 005, 006, 009, 014, 015, 016, 019, 020, 028, 030, 033, 051, 052, 054, 055, 056, 069
Нысаналы индикатор
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
оның ішінде аралық мәнді көрсете отырып
есепті кезеңде
жоспарлы кезеңде
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

3. Техническая оснащенность органов транспортного контроля
х
х
-
-
-
4. Создание транспортно-логистических объектов в Казахстане и за пределами Республики Казахстан
х
х
х
х
х
Примечание:
*- с 1 января 2014 года вступили в силу национальные стандарты «Услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров».
3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические направления и цели государственного органа Наименование стратегического и программного документа
1
2
Стратегическое направление 1. Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан
Цель 1.1 Достижение опережающих темпов развития транспортно-коммуникационного комплекса
1. Указ Президента Республики Казахстан «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года» от 1 февраля 2010 года № 922
2. Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта
2010 года № 958 «О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан»
3. Указ Президента Республики Казахстан от 30 января 2012 года № 261 «О мерах по реализации Послания главы государства народу Казахстана от 27 января 2012 года «Социально-экономическая модернизация - главный вектор развития Казахстана»
4. Послание Президента Республики Казахстан - лидера нации Н.A. Назарбаева народу Казахстана. Стратегия «Казахстан-2050» от 14 декабря 2012 года
5. Указ Президента Республики Казахстан от 13 января 2014 года № 725 «О Государственной программе развития и интеграции инфраструктуры транспортной системы Республики Казахстан до 2020 года и внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 «Об утверждении Перечня государственных программ»
6. Послание Президента Республики Казахстан - лидера нации Н.A. Назарбаева народу Казахстана «Казахстанский путь-2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее» от 17 января 2014 года
Стратегическое направление 2. Развитие транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан
Цель 2.1. Увеличение объемов транзитных перевозок через территорию Республики Казахстан
1. Указ Президента Республики Казахстан «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года» от 1 февраля 2010 года № 922
2. Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 «О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан»

3. Көліктік бақылау органдарының техникалық жабдықталуы
х
х
-
-
-
4. Қазақстанда және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде көлік-логистика объектілерін құру
х
х
х
х
х
Ескертпе:
* - 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап «Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің қызметтері» ұлттық стандарттары күшіне енді.
3.2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен
мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
1.1-мақсат. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы даму қарқынына қол жеткізу
1. «Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
2. «Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы
3. «Мемлекет басшысының 2012 жылғы 27 қаңтардағы «Әлеуметтік-экономикалық жаңғырту - Қазақстан дамуының басты бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 30 қаңтардағы № 261 Жарлығы
4. Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» Стратегиясы» атты Қазақстан халқына жолдауы
5. «Қазақстан Республикасы көлік жүйесінің инфрақұрылымын дамытудың және ықпалдастырудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы және «Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 13 қаңтардағы № 725 Жарлығы
6. Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың 2014 жылғы 17 қаңтардағы «Қазақстан жолы - 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ» атты Қазақстан халқына жолдауы
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының транзиттік-көліктік әлеуетін дамыту
2.1-мақсат. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік тасымалдар көлемін ұлғайту
1. «Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
2. «Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы

3. Послание Президента Республики Казахстан - лидера нации Н.A. Назарбаева народу Казахстана. Стратегия «Казахстан-2050» от 14 декабря 2012 года
4. Указ Президента Республики Казахстан от 13 января 2014 года № 725 «О Государственной программе развития и интеграции инфраструктуры транспортной системы Республики Казахстан до 2020 года и внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 «Об утверждении Перечня государственных программ»
5. Послание Президента Республики Казахстан - лидера нации Н.A. Назарбаева народу Казахстана «Казахстанский путь-2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее» от 17 января 2014 года
4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического направления и цели госоргана Мероприятия по реализации стратегического направления и цели государственного органа Период реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1.
Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан

3. Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» Стратегиясы» Қазақстан халқына жолдауы
4. «Қазақстан Республикасы көлік жүйесінің инфрақұрылымын дамытудың және ықпалдастырудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы және «Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 13 қаңтардағы
№ 725 Жарлығы
5. Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың
2014 жылғы 17 қаңтардағы «Қазақстан жолы - 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ» атты Қазақстан халқына жолдауы
4. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыты мен мақсатының атауы
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыты мен мақсаттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру кезеңі
1
2
3
1-стратегиялық бағыт.
Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту

Цель 1.1. Достижение опережающих темпов развития транспортно-коммуникационного комплекса
Задача 1.1.1. Повышение уровня развития инфраструктуры автодорожной отрасли
Задача 1.1.2 Повышение уровня развития инфраструктуры железнодорожной отрасли
Задача 1.1.3. Повышение уровня развития инфраструктуры гражданской авиации
Задача 1.1.4. Повышение уровня развития инфраструктуры водного транспорта
Задача 1.1.5 Повышение уровня развития инфраструктуры автотранспортной отрасли
1. Подготовка, переподготовка и повышение квалификации сотрудников Министерства.
2. Проведение стажировок, внедрение учебных программ международными организациями.
3. Разъяснение мероприятий по информационной безопасности в целях предотвращения соответствующих нарушений.
4. Повышение качества подготовки документов на государственном языке, проведение мероприятий по обучению сотрудников государственному языку.
5. Соблюдение принципов гендерного равенства при исполнении профессиональных обязанностей.
6. Разработка стандартов и регламентов государственных услуг в сфере транспорта и коммуникаций.
7. Осуществление оценки эффективности деятельности сотрудников структурных подразделений Министерства.
8. Обеспечение проведения прозрачных государственных закупок.
9. Проведение электронных государственных закупок посредством веб-портала.
10. Освещение деятельности Министерства в рамках медиа-планов.
11. Взаимодействие с уполномоченными органами по вопросам прохождения последипломной практики для безработной молодежи и стажировки для выпускников вузов в структурных подразделениях Министерства.
2014 - 2018 годы
Стратегическое направление 2.
Развитие транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан
Цель 2.1. Увеличение объемов транзитных перевозок через территорию Республики Казахстан
Задача 2.1.1. Повышение уровня интеграции транспортного комплекса Республики Казахстан в международные транспортные сети
1. Осуществление оценки эффективности деятельности сотрудников структурных подразделений Министерства
2014 - 2018 годы
2. Международные коридоры реконструируются по параметрам не ниже II технической категории
2014 - 2018 годы
3. Внедрение 5-ти ступенчатого контроля качества
2014 - 2018 годы
4. Продолжение реализации проекта реконструкции международного транзитного коридора «Западная Европа - Западный Китай»
2012-2015 годы
5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие Меры, предполагаемые для установления межведомственных взаимосвязей
1 2 3
Стратегическое направление 1.
Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан

1.1-мақсат: Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы даму қарқынына қол жеткізу
1.1.1-міндет. Автожол саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
1.1.2-міндет.Темірж ол саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
1.1.3-міндет. Азаматтық авиация инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
1.1.4-міндет. Су көлігі инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
1.1.5-міндет. Автокөлік саласындағы инфрақұрылымның даму деңгейін арттыру
1. Министрлік қызметкерлерін даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру.
2. Тағылымдамаларды өткізу, халықаралық ұйымдардың оқыту бағдарламаларын енгізу.
3. Тиісті бұзушылықтардың алдын алу мақсатында ақпараттық қауіпсіздік бойынша іс-шараларды түсіндіру.
4. Мемлекеттік тілде құжат дайындаудың сапасын арттыру, қызметкерлерді мемлекеттік тілге оқыту бойынша іс-шаралар өткізу.
5. Кәсіби міндеттерді орындау кезінде гендерлік теңдік қағидаттарын ұстану.
6. Көлік және коммуникация саласында мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттары мен регламенттерін әзірлеу.
7. Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің қызметшілері қызметінің тиімділігін бағалауды жүзеге асыру.
8. Ашық мемлекеттік сатып алуды өткізуді қамтамасыз ету.
9. Веб-портал арқылы электрондық мемлекеттік сатып алу өткізу.
10. Медиа-жоспарларының шеңберінде Министрліктің қызметін жария ету.
11. Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінде жұмыссыз жастар үшін дипломнан кейінгі тәжірибеден және жоғары оқу орындарының түлектері үшін тағылымдамадан өту мәселесі бойынша уәкілетті органдармен өзара іс-қимыл жасау.
2014–2018 жылдар
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының транзиттік-көліктік әлеуетін дамыту
2.1-мақсат. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік тасымалдар көлемін ұлғайту
2.1.1-міндет. Қазақстан Республикасының көлік кешенін халықаралық көлік желісіне интеграциялау деңгейін арттыру
1. Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің қызметшілері қызметінің тиімділігін бағалауды жүзеге асыру
2014–2018 жылдар
2. Халықаралық дәліздер II техникалық санаттан төмен емес параметрлер бойынша қайта жаңартылады
2014–2018 жылдар
3. 5 сатылы бақылау сапасын енгізу
2014–2018 жылдар
4. «Батыс Еуропа - Батыс Қытай» халықаралық транзит дәлізін реконструкциялау жобасын іске асыруды жалғастыру
2012–2015 жылдар
5. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Қол жеткiзу үшiн, ведомствоаралық өзара iс-қимыл талап етiлетiн мiндеттер көрсеткiштерi
Ведомствоаралық өзара iс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттiк орган
Ведомствоаралық өзара байланыс орнату үшiн көзделген шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт.
Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту

Цель 1.1. Достижение опережающих темпов развития транспортно-коммуникационного комплекса
Задача 1.1.1. Повышение уровня развития инфраструктуры автодорожной отрасли
1. В среднем 87 % автомобильных дорог республиканского значения находятся в хорошем и удовлетворительном состоянии
МЭБП
Финансирование проектов, реализация которых предусмотрена за счет республиканского бюджета; развитие проектов на основе государственно-частного партнерства.
2. В среднем 76 % автомобильных дорог местного значения находятся в хорошем и удовлетворительном состоянии
МЭБП, МИО
Выделение целевых трансфертов областным бюджетам; предоставление ежеквартальной информации о состоянии дорог местного значения, находящихся в хорошем, удовлетворительном, неудовлетворительном состоянии.
3. Протяженность дорог республиканского значения, охваченных всеми видами ремонта
МЭБП
Финансирование мероприятий, реализация которых предусмотрена за счет республиканского бюджета; развитие проектов на основе государственно-частного партнерства.
Задача 1.1.2. Повышение уровня развития инфраструктуры железнодорожной отрасли
1. Увеличение протяженности сети железных дорог (Бейнеу - Жезказган и Aркалык-Шубарколь)
МЭБП, AО «НК «КТЖ» (по согласованию)
Обеспечение потребного объема софинансирования строительства железнодорожных линий.
2. Снижение износа основных активов железнодорожного транспорта
AРЕМ, МИНТ, МЭБП, AО «НК «КТЖ» (по согласованию)
Приобретение и капитальный ремонт подвижного состава за счет реализации новой тарифной политики в сфере перевозок и ежегодного повышения тарифов на перевозку грузов железнодорожным транспортом в среднем на 15 % с 2011 года по 2014 год с последующей индексацией на уровне инфляции; приобретение железнодорожных пассажирских вагонов и локомотивов за счет собственных средств и заемных средств AО «НК «КТЖ».
Задача 1.1.3. Повышение уровня развития гражданской авиации
1. Количество аэропортов, имеющих категорию ИКAО
МИО, МЭБП, AРЕМ, аэропорты, авиакомпании
Приведение технических характеристик в соответствие с требованиями ИКAО, реконструкция (строительство) взлетно-посадочных полос, пассажирских и грузовых терминалов; финансирование проектов, реализация которых предусмотрена за счет республиканского бюджета; повышение эффективности тарифной политики в отношении субъектов естественной монополии воздушного транспорта.
2. Увеличение числа международных воздушных сообщений
3. Количество международных аэропортов - «хабов» до 4 ед.
Задача 1.1.4. Повышение уровня развития инфраструктуры водного транспорта
1. Пропускная способность морских портов
AО «НК «Aктауский международный морской торговый порт» (по согласованию)

1.1-мақсат. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы даму қарқынына қол жеткізу
1.1.1-мiндет. Автожол саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
1. Орташа алғанда республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының
87 %-ы жақсы және қанағаттанарлық жағдайда
ЭБЖМ
Iске асырылуы республикалық бюджет есебiнен көзделген жобаларды қаржыландыру; мемлекеттік-жекешелік әріптестік негiзiнде жобаларды дамыту.
2. Орташа алғанда жергiлiктi маңызы бар автомобиль жолдарының 76 %-ы жақсы және қанағаттанарлық жағдайда
ЭБЖМ, ЖАО
Облыстық бюджеттерге нысаналы трансферттердi бөлу; жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанарлық емес жай-күйдегi жергiлiктi маңызы бар жолдардың жай-күйi туралы ақпаратты тоқсан сайын беру.
3. Жөндеудiң барлық түрiмен қамтылған республикалық маңызы бар жолдардың ұзақтығы
ЭБЖМ
Iске асырылуы республикалық бюджет есебiнен көзделген iс-шараларды қаржыландыру;
мемлекеттік-жек ешелік әріптестік негiзiнде жобаларды дамыту.
1.1.2-мiндет. Теміржол саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
1. Теміржолдар желісінің ұзақтығын ұлғайту (Бейнеу – Жезқазған және Арқалық –Шұбаркөл)
ЭБЖМ, «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келiсiм бойынша)
Темiржол желiлерiн салуды бірлесіп қаржыландырудың қажетті көлемін қамтамасыз ету.
2. Теміржол көлігінің негізгі активтерінің тозуын төмендеу
ТМРА, ИЖТМ, ЭБЖМ, «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келiсiм бойынша)
Тасымалдар саласындағы жаңа тарифтiк саясатты iске асыру және кейiннен инфляция деңгейiнде индексациялай отырып, 2011 жылдан 2014 жылға дейiн темiржол көлiгiмен жүктердi тасымалдау тарифтерiн орташа алғанда 15 %-ға жыл сайын арттыру есебiнен жылжымалы құрамды сатып алу және күрделi жөндеу; «ҚТЖ» ҰК» АҚ меншікті қаражаты есебiнен темiр жол жолаушылар вагондары мен локомотивтердi сатып алу.
1.1.3-мiндет. Азаматтық авиация инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
1. ИКАО санатына ие әуежайлардың саны
ЖАО, ЭБЖМ, ТМРА, әуежайлар, авиакомпаниялар
Техникалық сипаттамаларды ИКАО талаптарына сәйкес келтiру, ұшу-қону жолақтарын, жолаушылар және жүк терминалдарын реконструкциялау (салу); іске асырылуы республикалық бюджет есебiнен көзделген жобаларды қаржыландыру; әуе көлiгiнiң табиғи монополия субъектiлерiне қатысты тарифтiк саясаттың тиiмдiлiгiн арттыру.
2. Халықаралық әуе тасымалдары санын ұлғайту
3. Халықаралық әуежай – «хабтардың» саны 4-ке дейiн
1.1.4-міндет. Су көлігі инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
1. Теңіз порттарының өткізу қабілеті
«Ақтау халықаралық теңіз сауда порты» ҰК» АҚ (келiсiм бойынша)

Контроль за ходом реализации инвестиционного проекта «Расширение порта Aктау в северном направлении», автоматизации производственной деятельности Aктауского порта, строительства и реконструкции 11-го и 12-го причалов.
2. Количество обновляемых судов государственного технического речного флота (повышение безопасности)
МЭБП, республиканские государственные казенные предприятия водных путей
Обеспечение необходимого объема финансирования для обновления и модернизации государственного технического речного флота. Замена судов технического флота, обеспечивающих безопасность судоходства на государственных внутренних водных путях, имеющих 100 % износ и отработавших свыше 1,5-2 сроков службы.
3. Доля объема перевозок нефти из портов Республики Казахстан на Каспийском море, обеспечиваемая Национальным морским торговым флотом
AО «НК «КазМунайГаз» (по согласованию)
AО «НК «Казмортрансфлот» (по согласованию)
Обеспечение необходимого объема финансирования для реализации проектов «строительство/приобретение и эксплуатация 2-х универсальных паромов».
4. Доля объема перевозок сухих грузов из портов Республики Казахстан на Каспийском море, обеспечиваемая Национальным морским торговым флотом
AО «НК «КазМунайГаз» (по согласованию)
AО «НК «Казмортрансфлот» (по согласованию)
Задача 1.1.5. Повышение уровня развития инфраструктуры автотранспортной отрасли
1. Охват населенных пунктов регулярными автобусными сообщениями
МИО
Пересмотр маршрутной сети и мест дислокации автовокзалов и автостанций с учетом генплана развития населенных пунктов, субсидирование нерентабельных социально значимых маршрутов.
2. Доля казахстанских перевозчиков на рынке грузовых международных автоперевозок
МФ, МИД
МФ (КТК) - осуществление контроля за проездом иностранных AТС;
МИД - защита интересов отечественных перевозчиков на международной арене.
3. Доля инфраструктуры автомобильных пассажирских перевозок, отвечающих установленным требованиям
МИО, МЭБП
Приведение существующих объектов инфраструктуры в соответствие нормам Национального стандарта «Услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров» и строительство новых;
Развитие проектов на основе государственно-частного партнерства.
Стратегическое направление 2.
Развитие транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан
Цель 2.1. Увеличение объемов транзитных перевозок через территорию Республики Казахстан
Задача 2.1.1. Повышение уровня интеграции транспортного комплекса Республики Казахстан в международные транспортные сети
1. Увеличение объемов перевозок грузов в транзитном направлении

«Солтүстік бағыттағы Ақтау портын кеңейту» инвестициялық жобасының іске асырылу барысын бақылау, Ақтау портының өндіріс қызметін автоматтандыру, 11 және 12-айлақтарды салу және реконструкциялау.
2. Мемлекеттік техникалық су флотының жаңартылатын кемелерінің саны (қауіпсіздікті ұлғайту)
ЭБЖМ, су жолдарының республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындар
Мемлекеттік техникалық су флотын жаңарту және жаңғырту үшін қажетті қаржыландыру көлемімен қамтамасыз ету. Мемлекеттік ішкі су жолдарында кеме қатынасының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін, 100 % тозған және 1,5-2 қызмет мерзімінен астам жұмыс істеген техникалық флот кемелерін ауыстыру.
3. Ұлттық теңіз сауда флоты қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының порттарынан Каспий теңізіне тасымалдау көлемінің үлесі
«ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ (келiсiм бойынша), «Қазтеңізтрансфлот» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
«2 әмбебап паромды салу/сатып алу және пайдалану» жобасын іске асыру үшін қаржыландырудың қажетті көлемін қамтамасыз ету.
4. Ұлттық теңіз сауда флоты қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының порттарынан Каспий теңізіне құрғақ жүктерді тасымалдау көлемінің үлесі
«ҚазМұнайГаз» ҰК» АК (келiсiм бойынша),
«Қазтеңізтрансфлот» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
1.1.5-міндет. Автокөлік саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
1. Елді мекендерді тұрақты автобус қатынастарымен қамту
ЖАО
Елді мекендерді дамытудың бас жоспарын ескере отырып, маршруттар желісін және автовокзалдар мен автостанциялардың орналасу орындарын қайта қарау, тиімсіз әлеуметтік маңызы бар маршруттарды субсидиялау.
2. Халықаралық жүк автотасымалдары нарығындағы қазақстандық тасымалдаушылардың үлесі
Қаржымині, СІМ
Қаржымині (КБК) – шетел АТС жолымен жүргені үшін бақылауды жүзеге асыру;
СІМ – халықаралық аренада отандық тасымалдаушылардың мүдделерін қорғау.
3. Белгіленген талаптарға жауап беретін автомобильдік жолаушылар тасымалдары инфрақұрылымының үлесі
ЖАО, ЭБЖМ
Қолданыстағы инфрақұрылым обьектілерін «Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің көрсетілетін қызметтері» ұлттық стандартының нормаларына сәйкес келтіру және жаңаларын салу; Мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде жобаларды дамыту.
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының транзиттік-көліктік әлеуетін дамыту
2.1-мақсат. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік тасымалдар көлемін ұлғайту
2.1.1-міндет. Қазақстан Республикасының көлік кешенін халықаралық көлік желісіне интеграциялау деңгейін арттыру
1. Транзиттiк бағыттағы жүк тасымалдарының көлемдерiн ұлғайту.

2. Увеличение дохода от транзитных перевозок
3. Увеличение средней скорости движения грузовых поездов по транзитным участкам железных дорог
4. Увеличение количества (создание) транспортно-логистических центров на международных транспортных коридорах
МИД, МИНТ, МФ (КТК), МРР, МИО, AО «НК «КТЖ» (по согласованию)
МИД - осуществление согласованной международной транспортной политики;
МФ (КТК) - приграничное сотрудничество, упрощение таможенных процедур при пересечении границ;
МРР, МИО - поддержка отрасли складского хранения товаров;
AО «НК «КТЖ» - привлечение мирового опыта и капитала (участники, партнеры, консультанты, консорциумы) на реализацию международных транзитных проектов, формирование новых транзитных транспортных магистралей континентального значения, транс и евроазиатских сухопутных транспортных коридоров;
активизация работы по функционированию деятельности Международного центра приграничного сотрудничества «Хоргос».
6. Управление рисками
Наименование
возможного риска
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками Мероприятия
по управлению рисками
1 2 3
Внешние риски
Геополитические риски
1. Появление новых альтернативных маршрутов на территории соседних стран, ориентированных на транзитные перевозки.
На снижение данных рисков повлияет активное взаимодействие с международными и региональными организациями по развитию международных транспортных коридоров Республики Казахстан.
2. Реализация проекта развития международного транспортного коридора «Север - Юг», проходящего через территорию Ирана, может быть поставлена под угрозу в случае резкого ухудшения отношений и начала военного конфликта между Ираном и СШA.
Ценовые риски
1. Рост цен на энергоносители приводит к увеличению издержек государственных и частных транспортных предприятий.
1. Развитие механизма государственно-частного партнерства.
2. Создание конкурентного рынка воздушных перевозок.
2. Критическим фактором для развития транспортной отрасли остаются мировые цены на энергоносители, которые формируют вместе с продукцией предприятий основную часть грузопотоков.
3. Ухудшение мировой конъюнктуры в этих сегментах может привести не столько к снижению показателей грузооборота, сколько к снижению доходов транспортных предприятий и, как следствие, к снижению возможностей инвестиций в инфраструктурные проекты.
1. Снижение данного вида рисков зависит от развития механизма государственно-частного партнерства.
2. Создание транспортной инфраструктуры и новых транзитных маршрутов в направлении Восток-Запад.
Техногенные и экологические риски
Крупная техногенная или экологическая катастрофа, вероятность которой повышается по мере износа транспортной инфраструктуры и подвижного состава, потребует серьезных дополнительных капиталовложений и приведет к отвлечению средств с других объектов транспортной системы.

2. Транзиттiк тасымалдардан түсетiн кiрiстi ұлғайту.
3. Темiржол транзиттiк учаскелерi бойынша жүк пойыздарының орташа қозғалыс жылдамдығын ұлғайту.
4. Халықаралық көліктік дәліздерде көлік-логистикалық орталықтары санын ұлғайту (құру)
СIМ, ИЖТМ, Қаржымині (КБК), ӨДМ, ЖАО, «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келiсiм бойынша)
СIМ – келiсiлген халықаралық көлiк саясатын жүзеге асыру;
Қаржымині (КБК) – шекара маңындағы ынтымақтастық, шекараларды өту кезiнде кедендік рәсiмдерді оңайлату;
ӨДМ, ЖАО – тауарлардың қойма сақтау саласын қолдау;
«ҚТЖ» ҰК» АҚ – халықаралық транзиттiк жобаларды iске асыруға дүниежүзiлiк тәжiрибенi және капиталды (қатысушылар, әрiптестер, консультанттар, консорциумдар) тарту, құрлықтық маңызы бар жаңа транзиттiк көлiк магистральдарын, транс және еуразиялық құрлықтағы көлiк дәлiздерiн құру,
«Қорғас» шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығының жұмыс істеуін қалыптастыру бойынша жұмысты жандандыру.
6. Тәуекелдерді басқару
Ықтимал тәуекелдің атауы
Тәуекелдерді басқару жөніндегі шаралар қабылданбаған жағдайда ықтимал салдарлар
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Геосаяси тәуекелдер
1. Транзиттік тасымалдауға бағдарланған, көршілес елдердің аумағында жаңа балама маршруттардың пайда болуы.
Бұл тәуекелдердің төмендеуіне Қазақстан Республикасының халықаралық көлік дәліздерін дамыту бойынша халықаралық және өңірлік ұйымдармен белсенді өзара іс-қимыл жасауы ықпал етеді.
2. Иран мен АҚШ арасындағы қарым-қатынастардың күрт нашарлауы және әскери қақтығыс басталған жағдайда, Иран аумағы арқылы өтетін «Солтүстік-Оңтүстік» халықаралық көлік дәлізін дамыту жобасының іске асырылуына қауіп төнуі мүмкін.
Бағалық тәуекелдер
1. Энергия жеткізгіштеріне бағалардың өсуі мемлекеттік және жеке көлік кәсіпорындары шығындарының өсуіне әкеледі.
1. Мемлекеттік-жекешелік  әріптестік тетігін дамыту.
2. Әуе тасымалдарының бәсекелес нарығын құру.
2. Көлік саласын дамыту үшін сыни фактор кәсіпорындардың өнімдерімен бірге жүк ағындарының негізгі бөлігін қалыптастыратын энергия жеткізгіштеріне әлемдік бағалар болып қалуда.
3. Осы сегменттерде әлем коньюнктурасының нашарлауы тек жүк айналымдары көрсеткіштерінің төмендеуіне ғана әкеп соқпай, көлік кәсіпорындары табыстарының төмендеуіне, соның салдарынан инфрақұрылымдық жобаларға инвестициялар мүмкіндіктерінің төмендеуіне әкеледі.
1. Осы тәуекел түрінің төмендеуі мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерінің дамуына байланысты болады.
2. Батыс-Шығыс бағытында көлік инфрақұрылымын және жаңа транзиттік маршруттарды құру.
Технеогендік және экологиялық тәуекелдер
Көлік инфрақұрылымының және жылжымалы құрамның тозу шамасына қарай ықтималдығы арта түсетін ірі техногендік немесе экологиялық зілзала күрделі қосымша қаражатты талап етеді және көлік жүйесінің басқа обьектілерінен қаражатты аударуға әкеп соғады.

1. Для снижения данного риска требуются внедрение передовых технических и экологических регламентов, стандартов, модернизация транспортных активов.
2. Разработка совместно с МЧС и другими заинтересованными госорганами Плана действий по организации спасательных работ и ликвидации аварийных ситуаций.
Внутренние риски
Техногенные риски
Значительный физический и моральный износ основных средств и как следствие риски аварий и техногенных катастроф.
Выделение дополнительных средств из республиканского бюджета на обновление основных производственных фондов.
Отток квалифицированного состава из Министерства
Снижение престижа и статуса административных государственных служащих, их недостаточное моральное и материальное стимулирование, нерешенность жилищных и других социальных вопросов приведут к оттоку высококвалифицированных
специалистов.
1. Взаимодействие с уполномоченными органами по подготовке, переподготовке кадров.
2. Повышение квалификации служащих.
3. Моральное стимулирование.
Бюджетная программа (подпрограмма)
001 «Услуги по формированию политики, координации, контроля, развития инфраструктуры и конкурентного рынка в области транспорта и коммуникаций».
100 «Обеспечение деятельности уполномоченного органа по формированию политики, координации, контроля, развития инфраструктуры и конкурентного рынка в области транспорта и коммуникаций».
104 «Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственных органов»
Описание
Содержание центрального аппарата, ведомств и территориальных органов Министерства, разработка государственных и отраслевых (секторальных) программ развития транспортно-коммуникационного комплекса; разработка законодательных актов, предложений по совершенствованию применения законодательства, а также разработка и принятие нормативных правовых актов, технических условий и иных нормативов в области транспортно-коммуникационного комплекса по вопросам, входящим в компетенцию Министерства; разработка прогнозов и своевременное качественное обеспечение потребностей государственных нужд и экономики в перевозках и коммуникациях; по решениям Правительства осуществление функций, связанных с владением и пользованием государственными долями и пакетами акций юридических лиц транспортно-коммуникационного комплекса; обновление теоретических и практических знаний, умений и навыков по образовательным программам в сфере профессиональной деятельности в соответствии с предъявляемыми квалификационными требованиями для эффективного выполнения своих должностных обязанностей и совершенствования профессионального мастерства. Системно-техническое обслуживание и ремонт системно-вычислительной техники. Aдминистрирование, сопровождение локально-вычислительной сети, информационных систем и программных продуктов
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
текущая
Наименование показателя бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
Показатели прямого результата

1. Бұл тәуекелді төмендету үшін алдыңғы қатарлы техникалық және экологиялық регламенттерді, стандарттарды енгізу, көлік активтерін жаңғырту талап етіледі.
2. ТЖМ-мен және басқа да мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және авариялық жағдайларды жою жөніндегі іс-қимыл жоспарын әзірлеу.
Ішкі тәуекелдер
Техногендік тәуекелдер
Негізгі құралдардың айтарлықтай физикалық және моральдық тозуы және оның салдарынан авариялар мен техногендік зілзалалардың тәуекелдері.
Негізгі өндірістік қорларды жаңартуға республикалық бюджеттен қосымша қаражатты бөлу.
Министрліктен білікті құрамның кетуі
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің мәртебесі мен беделінің төмендеуі, оларды моральдық және материалдық жағынан жеткіліксіз ынталандыру, тұрғын-үй және басқа да әлеуметтік мәселелердің шешілмеуі біліктілігі жоғары мамандардың кетуіне әкеледі.
1. Кадрларды даярлау, қайта даярлау жөніндегі уәкілетті органдармен өзара іс-қимыл жасасу.
2. Қызметкерлердің біліктілігін арттыру;
3. Моральдық ынталандыру.
7-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар 7.1. Бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
001 «Көлiк және коммуникация саласындағы саясатты қалыптастыру, үйлестіру, бақылау, инфрақұрылымды және бәсекелес нарықты дамыту жөніндегі қызметтер»
100 «Көлiк және коммуникация саласындағы саясатты қалыптастыру, үйлестіру, бақылау, инфрақұрылымды және бәсекелес нарықты дамыту жөніндегі уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету»
104 «Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органдары ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету»
Сипаттама
Министрліктің орталық аппаратын, ведомстволарын және аумақтық органдарын ұстау, көлік-коммуникациялық кешенді дамытудың мемлекеттік және салалық (секторлық) бағдарламаларын әзірлеу; заңнамалық актілерді; заңнаманы қолдануды жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерді, Министрліктің құзыретіне кіретін көлік-коммуникациялық кешен саласындағы техникалық шарттар мен басқа да нормативтерді әзірлеу және қабылдау; болжамдарды әзірлеу және мемлекеттің мұқтаждығы мен экономиканың тасымалдар мен коммуникацияларға қажеттілігін уақтылы сапалы қамтамасыз ету; Үкіметтің шешімдері бойынша көлік-коммуникация кешенінің мемлекеттік үлестеріне және заңды тұлғалардың акциялар пакеттеріне иелік ету мен пайдалануға байланысты функцияларды жүзеге асыру; қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес өз лауазымдық міндеттерін тиімді орындау және кәсіби шеберлігін жетілдіру үшін кәсіптік қызмет саласындағы білім бағдарламалары бойынша теориялық және практикалық білімдерді, шеберлікті, машықтарды жаңарту. Жүйелі техникалық қызмет көрсету және жүйелі-есептік техниканы жөндеу. Жергілікті есептік жүйені, ақпараттық жүйелер мен бағдарлама өнімдеріне әкімшілік ету, сүйемелдеу.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне қарай
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткішінің атауы
Өлшем бірлігі
Есептік кезең
Жоспарлы кезең
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткіштері

172 527 658
199 949 751
272 998 108
239 692 943
245 439 545
Форма бюджетной программы
Бюджетная программа
003 «Капитальный, средний и текущий ремонт, содержание, озеленение, диагностика и инструментальное обследование автомобильных дорог республиканского значения»
Описание
Проведение работ по капитальному, среднему и текущему ремонту, озеленению, содержанию, управлению эксплуатацией автомобильных дорог и мостов республиканского значения, проектно-изыскательские работы по капитальному ремонту дорог и мостов и прохождение государственной экспертизы
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление капитальных расходов
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
текущая
Наименование показателя бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
Показатели прямого результата

172 527 658
199 949 751
272 998 108
239 692 943
245 439 545
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттiк бағдарлама
003 «Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарды күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу, ұстау, көгалдандыру, диагностикалау және аспаптық құралдармен тексеру»
Сипаттама
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдары мен көпiрлерге күрделi, орташа және ағымдағы жөндеу, көгалдандыру, ұстау, пайдалануды басқару жұмыстарын жүргiзу, жолдар мен көпiрлердi күрделi жөндеу бойынша жобалау-iздестiру жұмыстарын жүргізу және мемлекеттiк сараптамадан өткізу
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
күрделi шығыстарды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткішінің атауы
Өлшем бірлігі
Есептік кезең
Жоспарлы кезең
201 2 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткiштері

22 180 100
25 507 115
25 500 000
25 500 000
25 500 000
Форма бюджетной программы
Бюджетная программа
010 «Прикладные научные исследования в области транспорта и коммуникаций»
Описание
Проведение прикладных научных исследований в области транспорта и коммуникаций
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
текущая
Наименование показателя бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
Показатели прямого результата
Проведение прикладных научных
исследований в области транспорта и коммуникаций, в том числе:
переходящие темы:
- автодорожная отрасль;
- автомобильный транспорт;
- транзитный потенциал;
- железнодорожная отрасль;
- гражданская авиация
ед.
1
1
новые темы:
- автомобильный транспорт
- пилотный проект «Разработка технологий грид-облачной инфраструктуры и их приложений для создания прототипа грид-облачной инфраструктуры и проектных решений по модернизации единой информационной системы здравоохранения»
2
1
Показатели конечного результата
Внесение изменений и дополнений в нормативно-правовые акты на основании рекомендаций прикладных научных исследований в области транспорта и коммуникаций
ед.
1
1
1
Показатели качества

22 180 100
25 507 115
25 500 000
25 500 000
25 500 000
Бюджеттiк бағдарламаның нысаны
Бюджеттiк бағдарлама
010 «Көлік және коммуникация саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер»
Сипаттама
Көлiк және коммуникация саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргiзу
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткішінің атауы
Өлшем бірлігі
Есептік кезең
Жоспарлы кезең
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткiштері
Көлiк және коммуникация саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргiзу, оның ішінде ауыспалы тақырыптар:
- автожол саласы;
- автомобиль көлiгi;
- транзит әлеуетi;
- темiржол саласы;
- азаматтық авиация;
жаңа тақырыптар:
- автомобиль көлiгi
- «Грид-бұлыңғыр инфрақұрылым технологияларын және грид-бұлыңғыр инфрақұрылым түптұлғасын құру үшін олардың қосымшаларын және денсаулық сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін жаңғырту бойынша жоба шешімдерін әзірлеу» пилоттық жобасы
бірлік
2
1
1
1
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Көлiк және коммуникация саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулердің ұсыныстары негізінде нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу
бірлік
1
1
1
Сапа көрсеткiштерi

1. Отчеты НИР
ед.
2
1
1
2. Положительное заключение государственной научно-технической экспертизы
ед.
1
1
Показатели эффективности
1. Средняя стоимость проведения
прикладных научных исследований
по одной теме
тыс. тенге
11 350
12 000
11 400
2. Средняя стоимость 1 чел/час привлекаемых консультантов
тенге
500
500
500
Объем бюджетных средств
тыс. тенге
22 700
1 012 000
11 400
Форма бюджетной программы
Бюджетная программа
011 «Капитальные расходы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан»
Описание
Приобретение технических средств, лицензионного программного обеспечения для обеспечения деятельности сотрудников центрального аппарата, ведомств и территориальных подразделений. Капитальный ремонт и разработка проектно-сметной документации зданий территориальных подразделений комитетов Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан для создания нормальных трудовых и социально-бытовых условий для государственных служащих. Оснащение органов транспортного контроля
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление капитальных расходов
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
текущая
Наименование показателя бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
Показатели прямого результата

1. ҒЗЖ есептері
бірлік
2
1
1
2. Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың оң қорытындысы
бірлік
1
1
Тиімділік көрсеткiштерi
1. Бір тақырып бойынша қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргiзудің орташа құны
мың теңге
11 350
12 000
11 400
2. Сағатына 1 адам тартылатын консультанттардың орташа құны
теңге
500
500
500
Бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
22 700
1 012 000
11 400
Бюджеттiк бағдарламаның нысаны
Бюджеттiк бағдарлама
011 «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің күрделі шығыстары»
Сипаттама
Орталық аппарат, ведомстволар мен аумақтық бөлімшелер қызметкерлерінің қызметін қамтамасыз етуге арналған техникалық құралдарды, лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алу. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі комитеттерінің аумақтық бөлімшелері ғимараттарын мемлекеттік қызметшілер үшін қалыпты еңбек және әлеуметтік-тұрмыстық жағдай жасау үшін күрделі жөндеу және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу. Көліктік бақылау органдарын жарақтандыру.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
күрделi шығыстарды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткішінің атауы
Өлшем бірлігі
Есептік кезең
Жоспарлы кезең
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткiштері

1. Проведение капитального ремонта и разработка проектно-сметной документации зданий территориальных подразделений комитетов Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
ед.
1
1
2. Оснащение органов транспортного контроля передвижными постами транспортного контроля
ед.
8
8
3. Оснащение центрального аппарата и территориальных подразделений комитетов Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан офисной мебелью, вычислительным и другим оборудованием, транспортными средствами
ед
743
301
379
4. Приобретение служебно-разъездных катеров для территориальных инспекций Комитета транспортного контроля
ед
2
Показатели конечного результата
1. Увеличение срока службы автодорог путем контроля за весогабаритными параметрами автотранспортных средств, перевозящих крупногабаритные и тяжеловесные грузы
%
15
2. Увеличение доли отечественных перевозчиков в сфере международных перевозок
%
3
3. Материально-техническое оснащение Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
ед.
743
301
379
Показатели эффективности
1. Средние затраты на приобретение одного передвижного поста
млн. тенге
-
15,08
19,7
2. Средние затраты на приобретение основных средств
тыс. тенге
485

1. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі комитеттерінің аумақтық бөлімшелері ғимараттарына күрделі жөндеу жүргізу және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу
бірлік
1
1
2. Көліктік бақылау органдарын жылжымалы көліктік бақылау бекеттерімен жарақтандыру
бірлік
8
8
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің орталық аппаратын және комитеттерінің аумақтық бөлімшелерін кеңсе жиһазымен, есептеуіш және басқа жабдықтармен, көлік құралдарымен жарақтандыру
бірлік
743
301
379
4. Көліктік бақылау комитетінің аумақтық инспекцияларына арналған қызметтік-жүру катерлерін сатып алу
бірлік
2
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
1. Ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдайтын автокөлік құралдарының салмақ габариттерінің параметрлеріне бақылау жүргізу арқылы автожолдар қызметінің мерзімін ұзарту
%
15
2. Халықаралық тасымалдар саласында отандық тасымалдаушылардың үлесін арттыру
%
3
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігін материалдық-техникалық жарақтандыру
бірлік
743
301
379
Тиімділік көрсеткіштері
1. Бір жылжымалы бекетті сатып алуға арналған орташа шығындар
мың теңге
-
15,08
19,7
2. Негізгі құралдарды сатып алуға арналған орташа шығындар
мың теңге
485

59 040 600
56 307 100
45 727 900
Форма бюджетной программы
Бюджетная программа
016 «Обеспечение качества выполнения дорожно-строительных и ремонтных работ»
Описание
Осуществление контроля за качеством выполняемых работ по строительству, реконструкции, капитальному, среднему, текущему ремонту автомобильных дорог республиканского значения и применяемыми дорожно-строительными материалами
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
текущая
Наименование показателя бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
Показатели прямого результата
Проведение контроля качества дорожно-ремонтных работ на автомобильных дорогах республиканского значения
км

59 040 600
56 307 100
45 727 900
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарлама
016 «Жол-құрылыс және жөндеу жұмыстарын орындаудың сапасын қамтамасыз ету»
Сипаттама
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, күрделі, орташа, ағымдағы жөндеу бойынша орындалып жатқан жұмыстардың және қолданылып жатқан жол-құрылыс материалдарының сапасына бақылауды жүзеге асыру
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарындағы жол-жөндеу жұмыстарының сапасын бақылауды жүргізу
км

280 480
255 938
0
234 120
234 120
Форма бюджетной программы
Бюджетная программа
037 «Услуги по обучению населения в рамках «Электронного правительства»
Описание
Услуги по обучению и оказанию консультационной поддержки населению, бизнес-сообществу, государственным служащим по продвижению электронных услуг портала «электронного правительства»; популяризация проекта «электронного правительства»; организация мероприятий по поддержке развития профессионального ИКТ-сообщества; проведение олимпиад по актуальным темам ИКТ среди учащихся и студентов
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
текущая
Наименование показателя бюджетной программы
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
Показатели прямого результата

280 480
255 938
0
234 120
234 120
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарлама
037 ««Электрондық үкімет» шеңберінде халықты оқыту қызметтері»
Сипаттамасы
Халыққа, бизнес-қоғамдастыққа, мемлекеттік қызметшілерге «электрондық үкімет» порталының электрондық көрсетілетін қызметтерін ілгерілету бойынша оқыту және консультациялық қолдау көрсету; «электрондық үкімет» жобасын танымал ету; кәсіби АКТ-қоғамдастықты дамытуды қолдау бойынша іс-шаралар ұйымдастыру; АКТ өзекті тақырыптары бойынша оқушылар мен студенттер арасында олимпиадалар өткізу
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткішінің атауы
Өлшем бірлігі
Есептік кезең
Жоспарлы кезең
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткіштері

271 620
313 939
0
325 190
325 190
Форма бюджетной программы
Бюджетная программа
039 «Обеспечение функционирования межведомственных информационных систем»
Описание
Обеспечение функционирования информационной инфраструктуры «электронного правительства» Республики Казахстан, приобретение технических средств и лицензионного программного обеспечения, оплата услуг связи, и аренды помещения, услуги по сопровождению, системно-техническому обслуживанию информационных систем, услуги по обеспечению информационной безопасности инфраструктуры «электронного правительства».
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
текущая
Наименование показателя бюджетной программы
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
Показатели прямого результата

271 620
313 939
0
325 190
325 190
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарлама
039 «Ведомствоаралық ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету»
Сипаттамасы
Қазақстан Республикасының «электрондық үкімет» ақпараттық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету; техникалық құралдар мен лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алу; байланыс үй-жайларды жалға алу және қызметтерін төлеу; ақпараттық жүйелерді сүйемелдеу, жүйелік-техникалық қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер; «электрондық үкімет» инфрақұрылымының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтер
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткішінің атауы
Өлшем бірлігі
Есептік кезең
Жоспарлы кезең
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткіштері

2 439 418
12 902 272
0
14 302 272
9 297 072
Форма бюджетной программы
Бюджетная программа
042 «Услуги по проведению оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по применению информационных технологий»
Описание
Расходы на услуги независимых неправительственных организаций по проведению оценки эффективности деятельности центральных государственных органов и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы по критериям реализации функций государственных органов в электронном формате и оказания государственных услуг в электронном формате
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
текущая
Наименование показателя бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
Показатели прямого результата
1. Количество рассмотренных отчетных форм государственных органов
шт.

2 439 418
12 902 272
0
14 302 272
9 297 072
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарлама
042 «Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қызметінің ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалауды жүргізу жөніндегі қызметтері»
Сипаттамасы
Мемлекеттік органдардың функцияларды электронды форматта іске асыруы және электронды форматта мемлекеттік қызметтер көрсету критерийлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың орталық мемлекеттік органдарының және жергілікті атқарушы органдарының қызметтері тиімділігін бағалауды жүргізу бойынша тәуелсіз үкіметтік емес ұйымдардың қызметтеріне шығыстар
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткішінің атауы
Өлшем бірлігі
Есептік кезең
Жоспарлы кезең
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткіштері 1. Мемлекеттік органдардың қаралған есептілік нысандарының саны
дана

269
411
Показатели конечного результата
Эффективная реализация государственного задания в области автомобильных дорог
%
100
100
Показатели качества
Своевременное выполнение государственного задания
%
100
100
Показатели эффективности
Повышение эффективности работы персонала (производительность труда)
тыс. тенге/чел
2 728
4 168
Объем бюджетных средств
тыс. тенге
599 911
1 879 882
Форма бюджетной программы
Бюджетная программа
052 «Создание информационной системы экстренного вызова при авариях и катастрофах»
Описание
Сокращение времени реагирования экстренных оперативных служб на дорожно-транспортные происшествия с участием автотранспортных средств, оснащенных устройствами вызова экстренных оперативных служб
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
развитие
Наименование показателя бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
Показатели прямого результата

269
411
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Автомобиль жолдары саласында мемлекеттік тапсырманы тиімді іске асыру
%
100
100
Сапа көрсеткіштері
Мемлекеттік тапсырманы уақтылы орындау
%
100
100
Тиімділік көрсеткіштері
Қызметкерлер жұмысының тиімділігін арттыру (еңбек өнімділігі)
мың теңге/
адам
2 728
4 168
Бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
599 911
1 879 882
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарлама
052 «Авариялар мен апаттар кезінде шұғыл шақыру ақпараттық жүйесін құру»
Сипаттамасы
Жедел қызметтерді шақыру құралдарымен жабдықталған автокөлік құралдарының қатысуымен болатын жол-көлік оқиғаларына жедел қызметтердің ден қою уақытын төмендету
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
бюджеттiк инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткішінің атауы
Өлшем бірлігі
Есептік кезең
Жоспарлы кезең
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткіштері

1. Заключение договора на оказание консалтинговых услуг по созданию и внедрению системы экстренного вызова при авариях и катастрофах (далее - ЭВAК)
ед.
1
2. Управление проектом (разработка и утверждение документации с описанием системы ЭВAК и ее компонентов, а также механизмами создания и внедрения системы ЭВAК)
ед.
1
3. Ввод информационной системы экстренного вызова при авариях на базе технологий GPS/ГЛОНAСС, UMTS/GSM в промышленную эксплуатацию
ед.
1
4. Утверждение документации с описанием системы ЭВAК и ее компонентов, а также механизмами создания и внедрения системы ЭВAК
ед.
1
5. Разработка национального стандарта «Системы экстренного вызова при авариях и катастрофах на базе технологий GPS/ГЛОНAСС, UMTS/GSM (ЭВAК - GPS/ГЛОНAСС). Бортового устройства»
ед.
1
6. Приобретение ядра ЭВAК
ед.
1
7. Создание центров обработки данных
ед.
1
1
8. Создание центров обработки вызовов
ед.
1
3
9. Aттестация системы ЭВAК на соответствие требованиям информационной безопасности
ед.
1
Показатели конечного результата
1. Сокращение времени реагирования экстренных оперативных служб на дорожно-транспортные
происшествия на автомобильных дорогах с участием автотранспортных средств, оснащенных устройствами вызова экстренных оперативных служб (сравнительно с автотранспортными средствами, не оснащенными такими устройствами)
мин.
10
2. Поэтапное сокращение количества погибших в ДТП на 900 человек в год
чел.
900

1. Авариялар мен апаттар кезінде шұғыл шақыру (бұдан әрі - ААШШ) жүйесін құру және енгізу бойынша консалтинг қызметтерiн көрсету шартын жасасу
бірлік
1
2. Жобаны басқару (ААШШ жүйесі мен оның құрамдас бөліктері, сондай-ақ ААШШ жүйесін құру мен енгізу тетіктері сипатталған құжаттаманы әзірлеу және бекіту)
бірлік
1
3. GPS/ГЛОНАСС, UMTS/GSM технология негізінде авариялар кезінде шұғыл шақырудың ақпараттық жүйесін өнеркәсіптік қолданысқа енгізу
бірлік
1
4. ААШШ жүйесі мен оның құрамдас бөліктері, сондай-ақ ААЖШ жүйесін құру мен енгізу тетіктері сипатталған құжаттаманы бекіту
бірлік
1
5. «GPS/ГЛОНАСС, UMTS/GSM технологиялары негізінде авария және апатты жағдай кезінде шұғыл хабарлау жүйесі (ААШХ - GPS/ГЛОНАСС). Борттық құрылғы» ұлттық стандартын әзірлеу
бірлік
1
6. ААШШ ядросын сатып алу
бірлік
1
7. Деректерді өңдеу орталықтарын құру
бірлік
1
1
8. Шақыруларды өңдеу орталықтарын құру
бірлік
1
3
9. Ақпараттық қауіпсіздік талаптарына ААШШ жүйесінің сәйкестігін аттестаттау
бірлік
1
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
1. Шұғыл жедел қызметтерді шақыру құралдарымен жабдықталған автокөлік құралдарының қатысуымен автомобиль жолдарында болатын жол-көлік оқиғаларына шұғыл жедел қызметтердің ден қою уақытын төмендету (осындай қондырғылармен жабдықталмаған автокөлік құралдарымен салыстырғанда)
мин.
10
2. Жыл сайын ЖКО кезінде қаза тапқан адамдардың санын кезең-кезеңмен 900 адамға қысқарту
адам
900

126 000
Форма бюджетной программы
Бюджетная программа
055 «Создание информационной системы по изготовлению, выдаче и контролю удостоверений личности моряка»
Описание
Обеспечение граждан Казахстана и иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории Казахстана, удостоверениями личности моряка. Данный документ выдается лицам, трудящимся по найму, занятым или работающим в любом качестве на борту судов, за исключением военных кораблей, обычно использующихся в международном морском и речном судоходстве.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
развитие
Наименование показателя бюджетной программы
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
Показатели прямого результата
Создание системы изготовления, выдачи и контроля удостоверений личности моряка
%
100
Показатели конечного результата
Выдача удостоверений личности моряка в год
шт.
600
Показатели эффективности
Обеспечение моряков, граждан Казахстана, документами международного образца
%
100
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
148 904
Форма бюджетной программы
Бюджетная программа
056 «Обеспечение первоначальной подготовки пилотов»
Описание
Первоначальная подготовка летного и технического состава для гражданской авиации Республики Казахстан и Сил воздушной обороны Республики Казахстан. Летная эксплуатация воздушных судов, связанная с обучением и первоначальной подготовкой, переподготовкой пилотов сверхлегкой авиации и техников-механиков воздушных судов сверхлегкой авиации.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
развитие
Наименование показателя бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
Показатели прямого результата
Обучение по специальности «Управление движением и эксплуатация воздушного транспорта» по квалификации «Пилот»
чел.
30
30
30
Обучение по специальности «Управление движением и эксплуатация воздушного транспорта» по квалификации «Техник-механик»
чел.
45
45
45
Показатели конечного результата
Выдача свидетельств пилота сверхлегкой авиации установленного образца в год
шт.
30
30
30
Выдача свидетельств о профессиональном обучении с присвоением квалификации техник-механик воздушных судов сверхлегкой авиации в год
шт.
45
45
45
Показатели качества
Соответствие первоначальной подготовки международным требованиям ИКAО
%
100
100
100
Показатели эффективности
Обеспечение пилотов сверхлегкой авиации и техников-механиков воздушных судов сверхлегкой авиации
%.
100
100
100
Объем бюджетных расходов
тыс.
тенге

126 000
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарлама
055 «Теңізшінің жеке куәлігін жасау, беру және бақылау бойынша ақпараттық жүйе құру»
Сипаттамасы
Қазақстан азаматтарын, шетел азаматтарын және Қазақстан аумағында үнемі тұратын азаматтығы жоқ азаматтарды теңізшінің жеке куәлігімен қамтамасыз ету. Осы құжат халықаралық теңіз және өзен кеме қатынасында пайдаланылатын әскери кемелерді қоспағанда, кемелердің портында әртүрлі сапада жалға алынатып жұмыс істеп жүрген адамдарға беріледі
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткішінің атауы
Өлшем бірлігі
Есептік кезең
Жоспарлы кезең
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Теңізшінің жеке куәлігін жасау, беру және бақылау жүйесін құру
%
100
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Жылына теңізшінің жеке куәліктерін беру
дана
600
Тиімділік көрсеткіштері
Теңізшілерді, Қазақстан азаматтарын халықаралық үлгідегі құжаттармен қамтамасыз ету
%
100
Бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
148 904
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарлама
056 «Ұшқыштарды бастапқы даярлауды қамтамасыз ету»
Сипаттамасы
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы мен Қазақстан Республикасының әуе қорғаныс күштері үшін ұшқыш және техникалық құрамның бастапқы дайындығы. Жеңіл авиация техник-механиктерін және жеңіл авиация ұшқыштарын оқытумен және бастапқы даярлаумен, қайта даярлаумен байланысты әуе кемелерін ұшуда пайдалану.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткішінің атауы
Өлшем бірлігі
Есептік кезең
Жоспарлы кезең
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
1. «Ұшқыш» біліктілігі бойынша «Әуе көлігінің қозғалысын басқару және оны пайдалану» мамандығы бойынша оқыту
адам
30
30
30
2. «Техник-механик» біліктілігі бойынша «Әуе көлігінің қозғалысын басқару және оны пайдалану» мамандығы бойынша оқыту
адам
45
45
45
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштер
1. Жылына белгіленген үлгідегі жеңіл авиация ұшқышының куәліктерін беру
дана
30
30
30
2. Жылына жеңіл авиация әуе кемелерінің техник-механик біліктілігін бере отырып, кәсіби оқытылғаны туралы куәліктерді беру
дана
45
45
45
Сапа көрсеткіштері
Бастапқы даярлаудың ИКАО халықаралық талаптарына сәйкестігі
%
100
100
100
Тиімділік көрсеткіштері
Жеңіл авиацияның ұшақтарын және жеңіл авиация әуе кемелерінің техник-механиктерін қамтамасыз ету
%
100
100
100
Бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 ферваля 2011 года № 129 «О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 20, ст. 240).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2011 года № 371 «О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 129» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 20, ст. 240).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 1648 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 129 «О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 12, ст. 229).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 1649 «О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 129 «О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 12, ст. 230).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2012 года № 505 «О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 129 «О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 45, ст. 601).
6. Пункт 6 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 1669 «О некоторых вопросах республиканского государственного учреждения «Регистр судоходства» Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 5, ст. 103).
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1752 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 129 «О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 6, ст. 145).
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1753 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 129 «О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 6, ст. 146).

1. «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 ақпандағы № 129 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 20, 240-құжат).
2. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 ақпандағы № 129 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 5 сәуірдегі № 371 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 20, 240-құжат).
3. «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 ақпандағы № 129 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 1648 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 12, 229-құжат).
4. «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 ақпандағы № 129 қаулысына өзгеріс енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 1649 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 12, 230-құжат).
5. «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 ақпандағы № 129 қаулысына өзгеріс енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 20 сәуірдегі № 505 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 45, 601-құжат).
6. «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің «Кеме қатынасының тіркелімі» республикалық мемлекеттік мекемесінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 1669 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 6-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 5, 103-құжат).
7. «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 ақпандағы № 129 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1752 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 6, 145-құжат).
8. «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 ақпандағы № 129 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1753 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 6, 146-құжат).

9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2013 года № 510 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 129 «О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 35, ст. 510).
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 840 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 129 «О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы».
11. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря  2013 года № 1550 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 129  «О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы».

9. «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 ақпандағы № 129 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2013 жылғы 22 мамырдағы № 510 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 35, 510-құжат).
10. «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 ақпандағы № 129 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2013 жылғы 26 тамыздағы № 840 қаулысы.
11. «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 ақпандағы № 129 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1550 қаулысы.