О Стратегическом плане Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан на 2014 - 2018 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1592
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
В целях реализации статьи 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан на 2014 - 2018 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1592
Стратегический план
Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики
Казахстан на 2014 – 2018 годы
Содержание
1. Миссия и видение
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих отраслей (сфер) деятельности
3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов
4. Развитие функциональных возможностей
5. Межведомственное взаимодействие
6. Управление рисками
7. Бюджетные программы
Раздел 1. Миссия и видение
Миссия: создание условий по сохранению, восстановлению и улучшению качества окружающей среды с учетом тенденций изменения климата, сохранению биологического разнообразия, водообеспечению отраслей экономики и окружающей среды, обеспечению перехода Республики Казахстан к низкоуглеродному развитию и «зеленой» экономике для повышения благосостояния, качества жизни населения при минимизации нагрузки на окружающую среду и деградации природных ресурсов посредством интеграции экономических, социальных и природоохранных аспектов.
Видение: благоприятная окружающая среда, бережное и рациональное использование природных ресурсов в интересах нынешнего и будущих поколений, обеспечение экологической безопасности для жизни и здоровья человека, экономики.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих сфер деятельности
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.07.2014 № 779.
1. Стратегическое направление 1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Сноска. Подраздел 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.07.2014 № 779.
1. Основные параметры развития
Эмиссии в окружающую среду.
Загрязнение атмосферного воздуха остается одним из ведущих факторов воздействия на окружающую среду, оказывающих негативное влияние на здоровье населения. Основный вклад в загрязнение атмосферы вносит теплоэнергетический сектор, горнодобывающая и горно-перерабатывающая отрасли и металлургические комплексы республики. Актуальным на сегодня остается быстрорастущий темп выбросов нефтегазового сектора западного региона республики.

Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің 2014 - 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1592 қаулысы
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 62-бабын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің 2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1592 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары
министрлігінің 2014 – 2018 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары
Мазмұны
1. Миссиясы мен пайымы
2. Ағымдағы ахуалды және қызметтің тиісті салаларының (аяларының) даму үрдісін талдау
3. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
4. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
5. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
6. Тәуекелдерді басқару
7. Бюджеттік бағдарламалар
1-бөлім. Миссиясы мен пайымы
Миссиясы: экономикалық, әлеуметтік және табиғатты қорғау аспектілерін біріктіру арқылы қоршаған ортаға жүктемені азайту және табиғи ресурстардың тозуы кезінде халықтың өмір сүру жағдайын, сапасын арттыру үшін климаттың өзгеруі, биологиялық әртүрлілікті сақтау, экономика салаларын және қоршаған ортаны сумен қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының төменкөміртекті дамуға және «жасыл» экономикаға көшуін қамтамасыз ету үрдістерін ескере отырып, қоршаған орта сапасын сақтау, қалпына келтіру және жақсарту бойынша жағдай жасау.
Пайымы: қолайлы қоршаған орта, қазіргі және келешек ұрпақ мүддесі үшін табиғи ресурстарды ұқыпты және ұтымды пайдалану, адам өмірі мен денсаулығы, экономика үшін экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
2-бөлім. Ағымдағы ахуалды және қызметтің тиісті
салаларының даму үрдісін талдау
Ескерту. 2-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2014 № 779 қаулысымен.
1. 1-стратегиялық бағыт. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
Ескерту. 1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2014 № 779 қаулысымен.
1. Дамудың негізгі параметрлері
Қоршаған ортаға эмиссиялар
Атмосфералық ауаның ластануы халықтың денсаулығына теріс әсер ететін қоршаған ортаға әсер етудің жетекші факторларының бірі болып қалуда. Атмосфераны ластауға негізгі үлес қосатындар республиканың жылу-энергетикалық секторы, тау-кен өндіру және тау-кенді қайта өңдеу салалары және металлургиялық кешендері. Қазіргі кезде республиканың батыс аумағындағы мұнай-газ секторы шығарындыларының жылдам өсу қарқыны өзекті болып отыр.

Объем выбросов в атмосферу загрязняющих веществ в 2012 году составил 3,35 млн. тонн. Снижение относительно 2009 года составило 1,5 %.
Сбросы загрязняющих веществ в 2012 году составляют порядка 2,8 млн. тонн. Так, в 2009 году данный объем составил 2,85 млн. тонн и снижение составило 1,7 %.
Создание прудов-накопителей для сброса очищенных хозяйственно-бытовых сточных вод показало свою несостоятельность. Примером этого могут служить накопители сточных вод Сорбулак (Алматы) и Талдыколь (Астана), которые являются серьезной угрозой экологии и безопасности населения региона из-за постоянно увеличивающегося содержания токсичных веществ, возможности его переполнения и катастрофического прорыва.

2012 жылы ластаушы заттардың атмосфераға шығарындыларының көлемі 3,35 млн. тоннаны құрады. 2009 жылға қатысты төмендеу 1,5%-ды құрады.
2012 жылы ластаушы заттар төгінділері 2,8 млн. тоннаны құрады. Айталық, 2009 жылы аталған көлем 2,85 млн. тоннаны құрады және азаю 1,7 % болды.
Тазартылған шаруашылық-тұрмыстық сарқынды суларды төгу үшін жинақтауыш тоғандарын құру өзінің тиімсіздігін көрсетті. Осыған мысал уытты заттар құрамының тұрақты өсуінен, оның тасып кету және апаттық бұзылу мүмкіндігінен өңірдің экологиясы мен халқының қауіпсіздігі үшін күрделі қауіп тудыратын Сорбұлақ (Алматы) және Талдыкөл (Астана) сарқынды сулар жинақтауыштары болып табылады.

Во исполнение личного поручения Главы государства от 9 февраля 2010 года № 01-25.27 в период за 2010-2012 годы проведены научные исследования, а в 2013 году начаты работы по подготовке документации для реализации проекта «Реконструкция озера-накопителя сточных вод Сорбулак, включая вспомогательные сооружения».
Государственный экологический контроль проводится путем проведения инспекционных проверок в части соблюдения требований экологического законодательства Республики Казахстан. План проведения инспекционных проверок Комитета экологического регулирования и контроля Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан ежегодно размещается на сайте Генеральной прокуратуры Республики Казахстан в целях доступности и прозрачности для субъектов частного предпринимательства.
В соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» критерии оценки степени риска природопользователей реализовываются в соответствии с принципом приоритета предупреждения правонарушения перед наказанием.

Мемлекет басшысының 2010 жылғы 9 ақпандағы № 01-25.27 жеке тапсырмасын орындау үшін 2010-2012 жылдар кезеңінде ғылыми зерттеулер жүргізілді, ал 2013 жылы «Қосалқы құрылыстарды қоса алғанда «Сорбұлақ» сарқынды сулар жинақтауышы көлін реконструкциялау» жобасын іске асыру үшін құжаттама дайындау бойынша жұмыстар басталды.
Мемлекеттік экологиялық бақылау Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарын орындау бойынша инспекциялық тексеріс жүргізу арқылы жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің инспекциялық тексерістер жоспары жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қолжетімді және ашық болу мақсатында жыл сайын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының сайтында орналастырылады.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес табиғат пайдаланушылардың тәуекел дәрежесін бағалау құқық бұзушылық үшін жазалаудан бұрын алдын алудың басымдылығы қағидатына сәйкес іске асырылады.

Вместе с тем, ежегодно экологической инспекцией расширяется охват количества проверяемых объектов, уменьшается общее количество проверок. При этом из года в год по среднестатистическим данным наблюдается уменьшение количества правонарушений на единицу проверки (2008 год - 0,98; 2009 год - 0,95; 2010 год - 0,81; 2011 год - 0,76).
Уменьшение количества правонарушений является результатом планомерной государственной политики, в том числе ужесточения требований законодательства и со стороны инспекционных служб по соблюдению природопользователями экологического законодательства.
Отходы.

Сонымен қатар, жыл сайын экологиялық инспекциясы бақылау объектілері санының қамтылуын кеңейтеді, тексерулердің жалпы саны азаюда. Сондай-ақ, орта статистикалық мәліметтер бойынша тексеру бірлігіне шаққанда құқық бұзушылықтар санының жылдан жылға азаюы байқалады (2008 жыл - 0,98; 2009 жыл - 0,95; 2010 жыл - 0,81; 2011 жыл - 0,76).
Құқық бұзушылықтар санының азаюы мемлекеттің жоспарлы саясатының, оның ішінде заңнамалық және табиғат пайдаланушылардың экологиялық заңнаманы сақтауы бойынша инспекциялық қызметтері тарапынан талаптардың күшейтілуінің нәтижесі болып табылады.
Қалдықтар.

По состоянию на 1 января 2013 года на территории предприятий накоплено 26 млрд. тонн промышленных отходов. Процент утилизации промышленных отходов по республике в 2012 году составил 24 % от образованных. В 2009 году данный показатель составлял 20 %.
На основании 9 судебных решений в республиканскую собственность передано 4,7 млн. тонн опасных отходов, признанных бесхозяйными. В соответствии с Правилами управления бесхозяйными опасными отходами, признанными решением суда поступившими в республиканскую собственность, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2012 года № 715, процедура управления такими объектами требует комплексного изучения их физико-химических и прочих свойств, а также всесторонних исследований для принятия решений по их дальнейшему безопасному управлению.

2013 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша кәсіпорындар аумағында 26 млрд. тонна өнеркәсіптік қалдық жинақталған. Өнеркәсіптік қалдықтарды кәдеге жарату пайызы республика бойынша 2012 жылы түзілгендерден 24 %-ды құрады. 2009 жылы осы көрсеткіш 20 %-ды құраған.
9 сот шешімінің негізінде иесіз деп танылған 4,7 млн. тонна қауіпті қалдықтар республикалық меншікке берілді. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 мамырдағы № 715 қаулысымен бекітілген Сот шешімімен республикалық меншікке түсті деп танылған иесіз қауіпті қалдықтарды басқару ережесіне сәйкес мұндай объектілерді басқару рәсімі оларды одан әрі қауіпсіз басқару жөніндегі шешім қабылдау үшін олардың физикалық-химиялық және өзге де қасиеттерін кешенді зерделеуді, сондай-ақ жан-жақты зерттеулерді талап етеді.

3,102
14
Южно-Казахстанская
3,395
15
г. Астана
24,031
16
г. Алматы
0,280
Итого
93,435
Гидрометеорологический мониторинг.
Одной из приоритетных целей стабилизации и улучшения качества окружающей среды является развитие наблюдательной сети Национальной гидрометеорологической службы.
В настоящее время для подготовки прогностической, режимно-справочной гидрологической, метеорологической, агрометеорологической, аэрологической информации гидрометеорологический мониторинг проводится на 287 метеорологических станциях, 13 метеорологических постах, 298 гидрологических постах,
202 агрометеорологических пунктах наблюдений, 9 аэрологических станциях, 2 снеголавинных станциях и 24 снегомерных маршрутах.
Экологический мониторинг.
Наблюдения за состоянием атмосферного воздуха проводятся на
104 стационарных постах по 17 показателям. Наблюдения за состоянием и качеством поверхностных вод проводятся на 240 гидрохимических створах, распределенных на 105 водных объектах, в том числе на 71 реках, 16 озерах, 1 море, 14 водохранилищах и 3 каналах (более чем по 40 гидрохимическим показателям), за состоянием загрязнения почв в 39 населенных пунктах по 5 показателям.
Метеорологическое обеспечение гражданской авиации
В целях содействия безопасному, регулярному и эффективному осуществлению полетов воздушных судов гражданской авиации необходимо оперативное обеспечение достоверной метеорологической информацией и заблаговременность предупреждений возникновения опасных явлений погоды.

3,102
14
Оңтүстік Қазақстан
3,395
15
Астана қ.
24,031
16
Алматы қ.
0,280
Жиыны
93,435
Гидрометеорологиялық мониторинг.
Қоршаған ортаның сапасын жақсарту мен тұрақтандырудың басым мақсаттарының бірі – Ұлттық гидрометеорологиялық қызметтің бақылау желісін дамыту болып табылады.
Қазіргі таңда болжамдық, режимдік-анықтамалық гидрологиялық, метеорологиялық, агрометеорологиялық, аэрологиялық ақпараттарды дайындау үшін гидрометеорологиялық мониторинг 287 метеорологиялық станцияда, 13 метеорологиялық бекетте, 298 гидрологиялық бекетте, 202 агрометеорологиялық бақылау пункттерінде, 9 аэрологиялық станцияда, 2 қар көшкіні станциясында және 24 қар өлшеу бағыттарында жүргізіледі.
Экологиялық мониторинг.
Атмосфералық ауаның жай-күйін бақылау 104 стационарлық бекетте 17 көрсеткіш бойынша жүргізіледі. Жер үсті суларының сапасын және жай-күйін 105 су объектісіне бөлінген, оның ішінде 78 өзенде, 16 көлде, 1 теңізде, 14 су қоймасында және 3 каналда (40 астам гидрохимиялық көрсеткіш бойынша) 240 гидрохимиялық тұстамада, 5 көрсеткіш бойынша 39 елді мекенде топырақ ластануының жай-күйін бақылау жүргізіледі.
Азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз ету
Азаматтық авиация әуе кемелерінің ұшуларын қауіпсіз, тұрақты және тиімді жүзеге асыруға ықпал ету мақсатында нақты метеорологиялық ақпаратпен жедел қамтамасыз ету және ауа райының қауіпті құбылыстарының туындауын алдын ала ескерту қажет.

В 2012 году завершена полная модернизация и техническое переоснащение метеорологического оборудования в 18 аэропортах.
Ведется работа по созданию сети доплеровских локаторов двойной поляризации по всей территории страны. Сеть даст возможность прогнозировать опасные явления на срок до 12 часов, что повысит уровень безопасности полетов и повлияет на снижение количества авиационных событий и инцидентов на воздушном транспорте.
Взаимодействие с общественностью.
Казахстан ратифицировал Конвенцию о доступе к информации, участию общественности в процессе принятия решений и доступе к правосудию по вопросам, касающимся окружающей среды (Орхусская конвенция, Закон Республики Казахстан от 23 октября 2000 года).
Конвенция налагает на государственные органы обязательства по поддержке и обеспечению реализации прав общественности в рамках трех основополагающих принципов – доступ к информации, участие общественности в процессе принятия решений и доступ к правосудию по вопросам, касающимся окружающей среды.
В целях повышения участия общественности в решении экологических проблем Министерством окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан (далее – Министерство) используются механизмы государственного социального заказа.
Реализация социальных проектов внесет важный вклад в воспитание подрастающего поколения на экологически дружелюбных принципах, освещение основных принципов перехода Республики Казахстан к «зеленой экономике», поддержит глобальные приоритеты в области экологического образования и просвещения, водных ресурсов, отходов, биоразнообразия.
На сегодняшний день Министерство осуществляет взаимодействие с неправительственными организациями (далее – НПО) в рамках двух диалоговых площадок: Общественный экологический совет и ежегодно проводимая встреча Министра окружающей среды и водных ресурсов с экологическими НПО. Реализация социальных проектов позволит создать дополнительные диалоговые площадки, тем самым увеличить процент участия общественных организаций в решении экологических проблем страны.
В настоящее время, с учетом передачи в ведение Министерства функций по водному, рыбному, лесному и охотничьего хозяйству Министерством планируется оказание в общей сложности 41 государственной услуги.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 991 «Об утверждении перечня государственных услуг, подлежащих оптимизации и автоматизации, и сроки их перевода в электронную форму» в период 2013-2015 годы автоматизации подлежит 27 госуслуг.

2012 жылы 18 әуежайдағы метеорологиялық жабдықты техникалық қайта жабдықтау және толық жаңғырту аяқталды.
Еліміздің барлық аумағында қос полярлы доплерлік локаторлар жүйесін құру бойынша жұмыс жүргізілуде. Желі қауіпті құбылыстарды 12 сағатқа дейін мерзімде болжауға мүмкіндік береді, ол ұшулардың қауіпсіздік деңгейін арттыруға және әуе көлігінде авиациялық оқиғалар мен инциденттердің санын азайтуға әсер етеді.
Қоғамдастықпен өзара іс-қимыл жасау.
Қазақстан Ақпаратқа қолжетімділік, шешімдер қабылдау процесіне жұртшылықтың қатысуы және қоршаған ортаға қатысты мәселелер бойынша сот әдiлдiгiне қол жеткізу туралы конвенциясын ратификациялады (Орхус конвенциясы, 2000 жылғы 23 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы).
Конвенция мемлекеттік органдарға негізге алынатын үш негіз қалаушы қағидат: ақпаратқа кіру, шешімдер қабылдау процесіне жұртшылықтың қатысуы және қоршаған ортаға қатысты мәселелер бойынша сот әдiлдiгiне қол жеткізу шеңберінде қоғам құқықтарын қамтамасыз етуді жүзеге асыру және қолдау бойынша міндеттерді жүктейді.
Экологиялық проблемаларды шешуде қоғамның қатысуын арттыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың тетіктерін қолданады.
Әлеуметтік жобалардың іске асырылуы экологиялық достық қағидаттарында өсіп келе жатқан ұрпақтардың тәрбиесіне, Қазақстан Республикасының «жасыл экономикаға» көшуі жөніндегі негізгі қағидаттардың жариялануына маңызды үлес қосады, экологиялық білім беру және ағарту, су ресурстары, қалдықтар, биологиялық әртүрлілік салаларындағы жаһандық басымдықтарға қолдау көрсетеді.
Бүгінде Министрлік Қоғамдық экологиялық кеңес және жыл сайын өткізілетін Қоршаған орта және су ресурстары министрінің Экологиялық үкіметтік емес ұйымдармен (бұдан әрі - ҮЕҰ) кездесу атты екі диалогтық алаңы шеңберінде ҮЕҰ-мен өзара іс-қимылды жүзеге асырады. Әлеуметтік жобалардың іске асырылуы қосымша диалогтық алаңдарды құруға мүмкіндік беріп, осы арқылы қоғамдық ұйымдардың еліміздің экологиялық проблемаларын шешуге қатысу пайызын арттыруға жол береді.
Қазіргі уақытта Министрліктің құзыретіне су, балық, орман және аңшылық шаруашылығы функцияларының берілгенін есепке ала отырып, Министрлік жалпы саны 41 мемлекеттік қызмет түрін көрсетуді жоспарлауда.
«Оңтайландыруға және автоматтандыруға жататын мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізбесін және оларды электрондық нысанға ауыстыру мерзімдерін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбір шешiмдерiнің күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 991 қаулысына сәйкес 2013 – 2015 жылдар кезеңінде 27 мемлекеттік көрсетілетін қызмет автоматтандырылуға жатады.

Из этого количества Министерством переведены в электронный формат 8 государственных услуг, в том числе 4 оказываются через центры обслуживания населения (ЦОН). В 2013 году проведены работы по автоматизации 10 государственных услуг. Работа по автоматизации данных государственных услуг проводится совместно с АО «Национальные информационные технологии» в соответствии с планами автоматизации.
Также необходимо отметить, что в 2015 году переавтоматизации подлежат госуслуги, которые были автоматизированы в 2012 году.
Международное сотрудничество.
Главой государства Н.А. Назарбаевым был предложен ряд международных инициатив, завершившихся поддержкой со стороны международного сообщества.
На Конференции Организации Объединенных Наций (далее – ООН) по устойчивому развитию «Рио+20», которая состоялась 20-23 июня 2012 года в Рио-де-Жанейро, Республика Казахстан представила казахстанскую инициативу Программу партнерства «Зеленый мост». Во исполнение Послания Главы государства Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства», а также в целях дальнейшей реализации Программы партнерства «Зеленый мост» необходимо создание институциональной основы для трансферта «зеленых» технологий.
Переход Республики Казахстан к низкоуглеродному развитию и «зеленой» экономике.
Мировым клубом ученых сигнализируются доказательства нарастания угроз, связанных с изменением климата. Растущие объемы выбросов углекислого газа приводят к дисбалансу и учащению стихийных бедствий, таких как засухи, наводнения, ураганы. Для предотвращения негативных последствий изменения климата в стратегическое развитие страны принимаются политика внедрения принципов «зеленой» экономики и низкоуглеродного развития.
Для Казахстана «зеленое» развитие означает низкоуглеродное развитие, в первую очередь в индустриальном и энергетическом секторах, рациональное использование природных ресурсов, решение вопросов водного сектора, сельского хозяйства, переработки отходов. Стране нужно будет пересмотреть как принципы управления, внедрение более жестких экологических стандартов, так и научиться внедрять новые «зеленые» технологии.
Выбросы парниковых газов (далее – ПГ) без учета землепользования и лесного хозяйства в Республике Казахстан в базовом 1990 году составили 358 млн. тонн, а в 2011 году - 274 млн. тонн СО2 эквивалента.
В 2011 году доля энергетического сектора составила 85 % общих национальных выбросов ПГ или 232 млн. тонн СО2-эквивалента. Совокупные выбросы в этом секторе уменьшились на 22 % по сравнению с 1990 г., и на 5% по сравнению с 2010 годом.
Показатель годовых эмиссий основных парниковых газов на душу населения в 2011 году составил около 17 тонн СО2-эквивалента на душу населения, а за весь период с 1990 по 2011 гг. в среднем 15 тонн. Для сравнения в странах, не включенных в Приложение 1 к Рамочной Конвенции ООН об изменении климата (РКИК ООН), этот показатель составляет 2,6 тонн.

Сол қызметтерден Министрлік бойынша қазіргі кезде 8 мемлекеттік көрсетілетін қызмет электронды форматқа көшірілген, оның ішінде 4-уі халыққа қызмет көрсету орталықтары (ХҚКО) арқылы көрсетілуде. 2013 жылы 10 мемлекеттік көрсетілетін қызметті автоматтандыру бойынша жұмыстар жүргізілді. Осы мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру бойынша жұмыстар автоматтандыру жоспарына сәйкес «Ұлттық ақпараттық технологиялар» АҚ бірлесіп жүргізілуде.
Сондай-ақ 2012 жылы автоматтандырылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтер 2015 жылы қайта автоматтандырылуға жататынын атап өту қажет.
Халықаралық ынтымақтастық.
Мемлекет басшысы Н. Назарбаев халықаралық қоғамдастық тарапынан қолдау тапқан бірқатар халықаралық бастамалар ұсынды.
Қазақстан Республикасы 2012 жылғы 20-23 маусым аралығында Рио-Де-Жанейро (Бразилия) қаласында өткен БҰҰ «Рио+20» орнықты дамуы бойынша Конференциясында қазақстандық бастамашылықты – «Жасыл көпір» серіктестік бағдарламасын ұсынды. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауын орындау үшін, сондай-ақ «Жасыл көпір» серіктестік бағдарламасын одан әрі іске асыру мақсатында «жасыл» технологиялардың трансферті үшін институционалдық негіз құру қажет.
Қазақстан Республикасының төменкөміртекті дамуға және «жасыл экономикаға» көшуі.
Әлемдік ғалымдар клубы климаттың өзгеруімен байланысты қауіптердің үдей түсу дәлелдері бойынша дабыл қағуда. Көмірқышқыл газы шығарындыларының үдемелі көлемі құрғақшылық, су тасқыны, дауыл сияқты дүлей апаттардың жиілеуіне және үйлесімсіздігіне әкеп соқтырады. Климаттың өзгеруінің кері салдарының алдын алу үшін елдің стратегиялық дамуына «жасыл» экономика және төменкөміртекті даму қағидаттарын ендіру саясаты қабылдануда.
Қазақстан үшін «жасыл» даму бірінші кезекте индустриялық және энергетикалық секторларында төменкөміртекті дамуды, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануды, су секторлары, ауыл шаруашылығы, қалдықтарды қайта өңдеу мәселелерін шешуді білдіреді. Елдің мемлекеттік басқару қағидаттарын қайта қарауы, неғұрлым қатаң экологиялық стандарттарды ендіруі, сондай-ақ жаңа «жасыл» технологияларды енгізуді де үйренуі қажет.
Қазақстан Республикасындағы жер пайдалану мен ауыл шаруашылығын ескерусіз парниктік газдар (бұдан әрі – ПГ) шығарындылары базалық 1990 жылы 358 млн. тоннаны, ал 2011 жылы СО2 эквивалентінің 274 млн. тоннасын құрады.
2011 жылы энергетикалық сектордың үлесі ПГ жалпы ұлттық шығарындыларының 85 % немесе СО2 эквивалентінің 232 млн тоннасын құрады. Осы сектордағы жиынтық шығарындылар 1990 жылмен салыстырғанда 22 %-ға, және 2010 жылмен салыстырғанда 5 %-ға азайды.
Тұрғындардың жан басына шаққандағы негізгі парниктік газдардың жылдық эмиссияларының көрсеткіші 2011 жылы жан басына шамамен СО2 эквивалентінің 17 тоннасын, ал 2009 жылдан 2011 жылға дейінгі кезеңде орта есеппен 15 тоннаны құрады. Бұл көрсеткіш салыстыру үшін БҰҰ Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенциясына 1-Қосымшасына кірмеген елдерде бұл көрсеткіш 2,6 тоннаны құрайды.

По итогам 18-ой Конференции Сторон РКИК ООН в 2012 году в городе Доха (Катар) количественные обязательства Казахстана по ограничению и сокращению выбросов парниковых газов на второй период действия Киотского протокола зафиксированы в третьей колонке Приложения В Киотского протокола на 2013-2020 годы в размере 95 % от базового 1990 года. В соответствии со статьями 20 и 21 Киотского протокола, данная поправка вступит в силу для стран, которые ратифицируют ее и необходимое количество стран должно составлять три четверти Сторон Киотского протокола. Вопрос ратификации Казахстаном в настоящее время находится на рассмотрении в связи с новыми положениями, внесенными в текст Киотского протокола.
Создана национальная система торговли квотами на выбросы парниковых газов, принят Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов на 2013 год.
Указом Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577 утверждена Концепция Республики Казахстан по переходу к «зеленой экономике». Концепция позволит перестроить экономику Казахстана, решить существующие экологические проблемы и снизить экологические риски в будущем.
Возобновляемые источники энергии.
С целью экономии топливно-энергетических ресурсов, снижения негативного влияния на окружающую среду и выполнения принятых обязательств по РКИК ООН и Киотскому протоколу, а также обеспечения электроэнергией регионов, имеющих слабые электрические связи с единой энергетической системой Казахстана, требуется развитие возобновляемой энергетики (далее – ВИЭ).
Суммарная установленная мощность действующих объектов ВИЭ на конец 2012 года составила – 118,8 МВт. Выработка электроэнергии за 2012 год составила 450,4 млн. кВтч, что составляет 0,5% от общего объема выработанной электроэнергии в год.
4 июля 2013 года принят Закон Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам поддержки использования возобновляемых источников энергии».
Основой концепции указанного Закона является введение системы фиксированных тарифов для объектов ВИЭ, что позволит Закону выступить гарантией для инвесторов по возвратности вложенных средств, поможет внести ясность по величине тарифов от объектов ВИЭ.
В Концепции по переходу Республики Казахстан к «зеленой экономике», для достижения целей Стратегии – 2050 относительно 50% энергопотребления за счет ВИЭ и альтернативных источников энергии предусмотрены следующие целевые показатели для ВИЭ:

2012 жылы Дохада (Катар) өткен Біріккен Ұлттар Ұйымының Климаттың өзгеруі туралы Негіздемелік Конвенциясы (БҰҰ КӨНК) Тараптарының 18-ші Конференциясының қорытындысы бойынша Киото хаттамасының екінші іс-қимыл кезеңіне Қазақстанның парниктік газдардың шығарындыларын шектеу және қысқарту бойынша сандық міндеттемелері 2013-2020 жылдарға арналған Киото хаттамасы В Қосымшасының үшінші бағанында базалық 1990 жылдан 95 % көлемінде бекітілген. Киото хаттамасының 20 және 21-баптарына сәйкес осы түзету оны ратификациялаған мемлекеттер үшін күшіне енеді және елдердің қажет көлемі Киото хаттамасы Тараптарының төрттен үш бөлігі болуы тиіс. Қазақстанның ратификациялау мәселесі қазіргі уақытта Киото хаттамасының мәтініне енгізілген жаңа ережелермен байланысты қарастырылуда.
Парниктік газдардың шығарындыларына квоталарды сатудың ұлттық жүйесі құрылды, 2013 жылға арналған Парниктік газдардың шығарындыларына квоталарды бөлудің ұлттық жоспары қабылданды.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығымен Қазақстан Республикасының «жасыл» экономикаға көшуі жөніндегі тұжырымдамасы бекітілді. Тұжырымдама Қазақстан экономикасын қайта құруға, бар экологиялық проблемаларды шешуге және келешекте экологиялық тәуекелдерді төмендетуге мүмкіндік береді.
Жаңартылатын энергия көздері.
Отын-энергетикалық ресурстарды үнемдеу, қоршаған ортаға теріс әсер етуді төмендету және БҰҰ КӨНК және Киото хаттамасы бойынша қабылданған міндеттемелерді орындау, сондай-ақ Қазақстанның БЭЖ-бен төмен электрлік байланысы бар өңірлерді электр энергиясымен қамтамасыз ету мақсатында жаңартылатын энергия көздерін (бұдан әрі – ЖЭК) дамытуды қажет етеді.
Қолданыстағы ЖЭК объектілерінің жинақталған белгіленген қуаты 2012 жылға – 118,8 МВт құрады. 2012 жылға электр энергиясын өндіру 450,4 млн. кВтсағ. құрады, ол жылына өндірілген жалпы электр энергиясының 0,5 % үлесін құрады.
2013 жылғы 4 шілдеде «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды.
Көрсетілген Заңның негізгі тұжырымдамасы ЖЭК объектілері үшін тіркелген тарифтер жүйесін енгізу болып табылады, ол Заңның осы жүйені енгізу инвесторлар үшін салынған қаражаттың қайтарылуы бойынша кепіл болуына мүмкіндік береді, ЖЭК объектілері тарифінің мөлшеріне айқындылық беруге көмектеседі.
Қазақстан Республикасының «жасыл экономикаға» көшуі жөніндегі тұжырымдамасында Стратегия-2050 ЖЭК және баламалы көздер энергиясы есебінен 50% энергия тұтынуға қатысты мақсатқа жету үшін ЖЭК үшін мынадай нысаналы көрсеткіштер көзделген:

1) достижение 3% доли ВИЭ в общем объеме производства электроэнергии к 2020 году. Прогнозные данные (согласно Плану мероприятий по развитию альтернативной и возобновляемой энергетики в Казахстане на 2013-2020 г.г.) по установленной мощности для ВИЭ - 1040 МВт;
2) достижение 10% доли ВИЭ в общем объеме производства электроэнергии к 2030 году. Прогнозные данные по установленной мощности в 2030 году: 4,6 ГВт для ВЭС и 0,5 ГВт для СЭС.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.07.2014 № 779.
2. Анализ основных проблем
Эмиссии в окружающую среду.
В 2013 году наметилась тенденция увеличения заявляемых природопользователями выбросов и сбросов загрязняющих веществ в окружающую среду. Так, по итогам 2013 года разрешенные объемы выбросов загрязняющих веществ составили 3,88 млн. тонн, сбросов загрязняющих веществ 4,88 млн. тонн.
Показатели установленных значений нормативов валовых выбросов и сбросов загрязняющих веществ на уровне 5 млн. тонн до 2020 года являются максимально допустимыми. Такие объемы эмиссий позволят гарантировать экологическую безопасность, обеспечить рациональное использование и воспроизводство природных ресурсов в условиях устойчивого развития хозяйственной деятельности.
Анализ проведенных проверок предприятий показывает, что ежегодно природопользователями нарушаются требования экологического законодательства идентичного характера.
Выполнение выданных предписаний по устранению нарушений предусматривает проведение мероприятий по восстановлению загрязненных участков до естественного природного состояния, что требует значительного времени.
Отходы.
На институциональном уровне не в полной мере создана инфраструктура сектора управления ТБО, имеет место разобщенность территорий в решении данной проблемы и отсутствие единой политики в области обращения с отходами. Для решения существующих проблем в секторе необходимо внедрение регионального подхода по всей технологической цепочке обращения с отходами – от раздельного сбора «у источника» до захоронения инертной части ТБО на инженерных полигонах.
В настоящее время в Казахстане на системном уровне не налажен раздельный сбор ТБО «у источника» образования отходов, поэтому сложно проводить комплексную экономическую оценку по всей стране систем разделения отходов у источника, раздельного вывоза отходов, переработки и продажи восстановленных материалов.
В результате отсутствия раздельного сбора ТБО на полигоны попадают опасные составляющие ТБО, такие как ртутные ламп, электронные отходы, неиспользованные остатки красок, лаков, стойкие органические загрязнители, радиоактивных веществ и др.
Будут предложены схемы управления ТБО в 15 городах Казахстана, предусматривающие комплексную схему сбора и транспортировки ТБО с перечнем потребных машин и механизмов, контейнеров для сбора мусора, также будут выбраны площади для строительства заводов по переработке ТБО и полигонов для захоронения неутилизируемых ТБО.
Продолжится работа по выполнению обязательств Казахстана по трем международным конвенциям, регулирующим вопросы управления с опасными химическими веществами и отходами: Базельской, Стокгольмской и Роттердамской.
Проблематичность промышленной переработки ТБО состоит в сложности их морфологического состава. До настоящего времени не существует единого мнения относительно того, какая из технологий переработки ТБО является наиболее рациональной.
Несмотря на предпринимаемые природопользователями меры, устаревшие технологические линии производств промышленных предприятий, недостаточное вторичное использование отходов, отсутствие или недостаточная их утилизация способствуют накоплению больших объемов отходов производства.
Наиболее острой проблемой остается ликвидация «исторических загрязнений». Это загрязнение реки Илек бором и хромом, обусловленное, прежде всего, бесхозяйными шламонакопителями бывшего Алгинского завода, отходы АО «ТЭМК», ликвидация загрязнения химическими веществами п. Тогузак.

1) 2020 жылға қарай электр энергиясын өндірудің жалпы көлеміндегі ЖЭК 3%-дық үлесін жеткізу. Болжамды деректер (Қазақстанда баламалы және жаңартылатын энергетиканы дамыту жөніндегі 2013 – 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарына сәйкес) ЖЭК үшін белгіленген қуаты бойынша - 1040 МВт;
2) 2030 жылға қарай электр энергиясын өндірудің жалпы көлеміндегі ЖЭК үлесін 10 пайызға жеткізу. Болжамды деректер 2030 жылға белгіленген қуат бойынша: ЖЭС үшін 4,6 ГВт және КЭС үшін 0,5 ГВт.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2014 № 779 қаулысымен.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Қоршаған ортаға эмиссиялар
2013 жылы табиғат пайдаланушылар мәлімдеген қоршаған ортаға ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділерінің өсу үрдісі байқалды. Сонымен, 2013 жылдың қорытындысы бойынша рұқсат етілген ластаушы заттар шығарындыларының көлемі 3,88 млн. тоннаны, ал ластаушы заттардың төгінділері 4,88 млн. тоннаны құрады.
Ластаушы заттардың жалпы шығарындылары мен төгінділері нормативтерінің белгіленген көлемінің көрсеткіштері 2020 жылға дейін 5 млн. тонна деңгейінде барынша жоғары болып табылады. Эмиссиялардың мұндай көлемдері экологиялық қауіпсіздікке кепілдік береді, шаруашылық қызметтің тұрақты даму шарттарындағы табиғи ресурстардың тиімді пайдаланылуын және қалпына келтірілуін қамтамасыз етеді.
Кәсіпорындарда жүргізілген тексерулерді талдау нәтижесіне сай, жыл сайын табиғат пайдаланушылар экологиялық заңнама талаптарының бұзушылықтары біркелкі сипатқа ие екендігі анықталды.
Бұзушылықтарды жою бойынша берілген нұсқамаларды орындау ластанған учаскелерді бастапқы қалпына келтіру бойынша іс-шаралар өткізуді көздейді, ол айтарлықтай уақытты қажет етеді.
Қалдықтар.
Институционалдық деңгейде ҚТҚ басқару секторының инфрақұрылымы толыққанды құрылмаған, осы проблеманы шешуде аумақтардың бытыраңқылығы және қалдықтармен жұмыс істеу саласында бірыңғай саясаттың болмауы орын алған. Сектордағы проблемаларды шешу үшін қалдықтармен жұмыс істеудің бүкіл технологиялық тізбегі бойынша – қалдық «көздерінен» бөлек жинаудан бастап ҚТҚ-ның инертті бөлігін инженерлік полигондарда көмуге дейін өңірлік тәсілді енгізу қажет.
Қазіргі кезде Қазақстанда қалдық қалыптастыру «көздерінен» ҚТҚ-ны бөліп жинау жүйелік деңгейде қалыптаспаған, сондықтан бүкіл ел бойынша қалыптастыру көздерінен қалдықтарды бөлу, қалдықтарды бөлек шығару, қалпына келтірілген материалдарды өңдеу және сату жүйелерін кешенді экономикалық бағалау қиын.
ҚТҚ жеке жинаудың болмауы нәтижесінде ҚТҚ құрайтын құрамында сынап бар лампалары, электр қалдықтары, бояудың, лактың қолданылмаған қалдықтары, ЖҚОЛ, радиоактивті заттар және тағы басқалары сияқты қауіпті қалдықтар полигондарға түседі.
Қазақстанның 15 қаласына қоқысты жинауға арналған қажетті машиналар мен тетіктер, контейнерлер тізбесімен ҚТҚ жинау мен тасымалдаудың кешенді сызбасын қарастыратын ҚТҚ басқару схемасы ұсынылады, сондай-ақ кәдеге жаратылмайтын ҚТҚ көмуге арналған полигондарға және ҚТҚ қайта өңдеу бойынша заводтарды салуға арналған алаңдар таңдалады.
Қауіпті химиялық заттарды және қалдықтарды басқару мәселелерін реттейтін үш халықаралық конвенцияны: Базель, Стокгольм және Роттердам конвенциялары бойынша Қазақстанның міндеттемелерді орындауы бойынша жұмыс жалғастырылуда.
ҚТҚ өнеркәсіптік қайта өңдеудің проблемасы олардың морфологиялық құрамының күрделі болуында. Қазіргі уақытқа дейін ҚТҚ қайта өңдеу технологияларының қайсысы неғұрлым ұтымды болып табылатынына қатысты бірыңғай пікір жоқ.
Табиғат пайдаланушылар қабылдап жатқан шараларға қарамастан, өнеркәсіптік кәсіпорындардың ескірген өндірістік технологиялық лектері, қалдықтарды жеткіліксіз қайталама пайдалану, оларды кәдеге жаратудың болмауы немесе жеткіліксіздігі өндіріс қалдықтарының үлкен көлемдерінің түзілуіне ықпал етеді.
«Тарихи» ластануларды жою айтарлықтай өткір проблема болып қалуда. Бұл ең алдымен бұрынғы Алға зауытындағы иесіз қож жинағышпен негізделген Елек өзенінің броммен және хроммен ластануы, «ТЭМК» АҚ қалдықтарымен, Тоғызақ к. химиялық заттармен ластануын жою.

Одним из видов «исторических загрязнений» являются стойкие органические загрязнители (далее – СОЗ). По запасам отходов, содержащих стойкие органические загрязнители, Республика Казахстан занимает второе место среди стран Восточной и Центральной Европы после Российской Федерации. Общий объем СОЗ содержащих отходов на сегодня составляет около 250 тысяч тонн. Это более 1500 тонн устаревших пестицидов, более 50 тысяч единиц оборудования, содержащего полихлордифенилы и 8 загрязненных территорий.
Гидрометеорологический мониторинг.
В своем развитии гидрометеорологическая служба Казахстана достигла своего максимального подъема в 80-х годах прошлого столетия. Однако, затем ситуация резко ухудшилась. С 1983 по 1999 годы Казгидромет был вынужден закрыть около 35 % наземных метеорологических станций, 65 % гидрологических постов, 55 % пунктов с агрометеорологическими наблюдениями и 47 % аэрологических станций.
По стандартам Всемирной Метеорологической Организации (далее – ВМО) с учетом фактической плотности и рельефа местности, а также экономического освоения территории Республики Казахстан и количества населенных пунктов, наблюдательная сеть должна включать минимальное количество: метеорологических станций – 421, гидрологических постов – 814, пунктов с агрометеорологическими наблюдениями – 280, аэрологических станций – 15. На сегодняшний день обеспеченность территории республики метеорологическим мониторингом составляет 68%, гидрологическим мониторингом – 59%, агрометеорологическим мониторингом – 72%.
Экологический мониторинг.
Мониторинг за состоянием качества почвы и атмосферного воздуха должен осуществляться во всех населенных пунктах. Количество стационарных постов наблюдений за загрязнением атмосферного воздуха в соответствии с Руководящим Документом «Руководство по контролю загрязнения атмосферы» (далее – РД) должно рассчитываться в зависимости от численности населения.
Минимальное количество постов по контролю за состоянием атмосферного воздуха на территории республики согласно РД должно составлять 250. На сегодняшний день обеспеченность территории республики мониторингом атмосферного воздуха составляет 42%.
В пунктах наблюдений за состоянием атмосферного воздуха с ручным методом отбора проб информация о состоянии атмосферного воздуха поступает при полной программе 4 раза, при неполной программе 3 раза в сутки. Существующая сеть наблюдений затрудняет своевременное отслеживание загрязнения воздуха при возникновении аварийных выбросов с промышленных объектов. Кроме того, в настоящее время практически не развиты средства по обеспечению прогнозирования загрязнения атмосферного воздуха. В первую очередь, отсутствуют численные модели прогнозирования загрязнения атмосферы и средство для расчета данных моделей – суперкомпьютер.
Увеличение автоматических постов мониторинга атмосферного воздуха, работающих в непрерывном режиме позволяют оперативно выявить случаи высокого и чрезвычайно высокого уровня загрязнения воздуха, своевременно уведомлять уполномоченные органы в области охраны окружающей среды о высоком загрязнении.
Метеорологическое обеспечение гражданской авиации

«Тарихи ластанулардың» түрлерінің бірі жойылуы қиын органикалық ластауыштар (бұдан әрі – ЖҚОЛ) болып табылады. Құрамында жойылуы қиын органикалық ластауыштары бар қалдықтардың қоры бойынша Қазақстан Республикасы Шығыс және Орталық Еуропа елдері арасында Ресей Федерациясынан кейін екінші орын алуда. Құрамында ЖҚОЛ бар қалдықтардың жалпы көлемі бүгінгі күні шамамен 250 мың тоннаны құрайды. Бұл 1500 тоннадан астам ескірген пестицидтер, құрамында полихлордифенилдері бар 50 мың бірліктен астам жабдықтар және 8 ластанған аумақ.
Гидрометеорологиялық мониторинг.
Қазақстанның гидрометеорологиялық қызметі өткен ғасырдың 80 жылдары өз дамуының ең жоғарғы кемеліне жетті. Алайда, содан кейін жағдай күрт төмендеді. 1983 жылдан бастап 1999 жылға дейін Қазгидромет жер үсті метеорологиялық станциялардың 35 %, гидрологиялық бекеттердің 65%, агрометеорологиялық бақылауы бар пункттердің 55 % және аэрологиялық станциялардың 47 % жуығын жабуға мәжбүр болды.
Дүниежүзілік метеорологиялық ұйымның (бұдан әрі – ДМҰ) стандарттары бойынша Қазақстан Республикасы аумағының нақты тығыздығын, жер бедерін, сондай-ақ экономикалық игерілуін және елді мекендердің санын ескере отырып, бақылау желісінің ең төменгі саны: метеорологиялық станциялар – 421, гидрологиялық бекеттер - 814, агрометеорологиялық бақылауы бар пункттер - 280, аэрологиялық станциялар – 15 болуы тиіс. Бүгінгі күнге республика аумағын метеорологиялық мониторингпен қамтамасыз етілуі – 68%-ды, гидрологиялық мониторингпен – 59%-ды, агрометеорологиялық мониторингпен – 72%-ды құрайды.
Экологиялық мониторинг.
Топырақ пен атмосфералық ауа сапасы жай-күйінің мониторингі барлық елді мекендерде жүзеге асырылуға тиіс. Атмосфералық ауаның ластануына бақылау жүргізетін стационарлық бекеттердің саны «Атмосфераның ластануына бақылау жүргізу бойынша басшылық» Басшылық Құжатына (бұдан әрі – БҚ) сәйкес тұрғындар санына байланысты есептелуге тиіс.
Республика аумағындағы атмосфералық ауаның жай-күйіне бақылау жүргізетін бекеттердің ең аз саны БҚ сәйкес 250 құрауы тиіс. Қазіргі уақытта атмосфералық ауаның мониторингпен республика аумағын қамтамасыз етілуі 42%-ды құрайды.
Сынаманы қолмен алу әдісімен атмосфералық ауаның жай-күйіне бақылау пункттерінде атмосфералық ауаның жай-күйі туралы ақпарат тәулігіне толық бағдарлама кезінде – 4 рет, толық емес бағдарлама кезінде – 3 рет келіп түседі. Қолданыстағы бақылау желілері өнеркәсіп объектілерінен түсетін апаттық шығарындылар туындаған кезде ауа ластануын дер кезінде уақтылы бақылап тұруды қиындатады. Бұдан басқа, қазіргі уақытта атмосфералық ауа ластануының болжамын қамтамасыз ету бойынша құралдар іс жүзінде дамымаған. Ең бірінші кезекте, атмосфераның ластану болжамының сандық үлгілері және осы үлгінің есебін жүргізуге арналған суперкомпьютердің болмауы.
Үзіліссіз режимде жұмыс істейтін атмосфералық ауа мониторингісінің автоматтық бекеттерін ұлғайту ауа ластануының жоғары және төтенше жоғары деңгейдегі жағдайын анықтауға, жоғары ластану туралы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдарды уақтылы хабардар етуге мүмкіндік береді.
Азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз ету

В настоящее время использование потенциальных транзитных возможностей коридоров воздушным транспортом составляет лишь 44,6% (данные за 2011 год), что соответственно приводит к экономическим потерям авиационных пользователей.
Только в 2 аэропортах имеется резервное оборудование. Необходимо оснащение резервным оборудованием 16 представительств.
Местные аэродромы Урджар, Зайсан, Шалкар, Жаркомыс, Уил не оснащены необходимым метеорологическим оборудованием.
Первый этап создания сети доплеровских метеолокаторов двойной поляризации для раннего предупреждения об опасных метеорологических явлениях погоды связанных с облачностью, в зоне взлета и посадки, по трассам и районам полетов предполагается начать именно с западного региона, в следующих областных центрах городов Уральск, Актобе и Актау.
Взаимодействие с общественностью.
Несмотря на единство целей, и задач, у государственных органов и общественных организаций часто возникают разногласия после проведения общественных слушаний и при принятии решений по поводу ввода в действие каких-либо хозяйственных субъектов.
Очень слабо распространяется информация о фактических загрязнениях, правоприменительной практике в области охраны окружающей среды не только среди общественности, но и в государственных органах. Распространение такой информации будет способствовать совершенствованию законодательства, исключению разногласий между общественностью и государственными органами, большему участию общественности в принятии решений и ее доступу к правосудию.
Переход Республики Казахстан к низкоуглеродному развитию и «зеленой» экономике.
В связи с диверсификацией экономики и ухода от сырьевой направленности, предполагается рост потребления энергетического топлива и соответственно увеличение выбросов парниковых газов.
Возможные проблемы «рыночной готовности» системы торговли квотами Казахстана:
1) проблемы сбора точных и проверенных данных по выбросам на уровне установок;
2) вопрос достаточности планируемой продолжительности пилотного этапа для подготовки реализации второго периода торговли;
3) система, которая находится под влиянием соответствующих процедур Европейской системы торговли, также должна отражать характерные проблемы и барьеры Казахстана;
4) задержки при создании государственного реестра углеродных единиц.
Возобновляемые источники энергии.
В области развития ВИЭ существующие меры государственной поддержки являются недостаточно эффективными. Требуется разработка и совершенствование нормативно-технической документации в области ВИЭ, а также разработка нормативных правовых актов, необходимых для реализации Закона Республики Казахстан «О поддержке использования возобновляемых источников энергии».

Қазіргі уақытта әуе көлігімен дәліздердің әлеуетті транзиттік мүмкіндігін пайдалану тек 44,6% (2011 жылға деректер) құрайды, сәйкесінше авиациялық пайдаланушылардың экономикалық шығынына алып келеді.
Тек 2 әуежайда ғана резервтік жабдық бар. 16 өкілдікті резервтік жабдықтармен жабдықтау қажет.
Жергілікті Үржар, Зайсан, Шалқар, Жарқамыс, Ойыл әуежайлары қажетті метеорологиялық жабдықтармен жабдықталмаған.
Ұшу және қону аймағында, ұшудың жолы мен ауданында бұлттылыққа байланысты ауа райының қауіпті метеорологиялық құбылысы туралы алдын ала ескерту үшін қос полярлы доплерлік метеолокаторлар желісін құрудың бірінші кезеңін Орал, Ақтау және Ақтөбе облыс орталықтары кіретін батыс аймағынан бастау болжануда.
Қоғаммен өзара іс-қимыл.
Мақсат пен міндеттің бірлігіне қарамастан, мемлекеттік орган мен қоғамдық ұйымдарда қоғамдық тыңдауларды өткізгеннен кейін және қандай да бір шаруашылық субъектісін іске енгізу туралы шешімдерді қабылдау барысында келіспеушіліктер жиі туындайды.
Қоршаған ортаны қорғау саласында құқық қолдану тәжірибелерінде нақты ластану туралы ақпарат қоғам арасында ғана емес, сондай-ақ мемлекеттік органдарда да өте әлсіз таратылады. Мұндай ақпаратты тарату заңнаманы жетілдіруге, қоғам мен мемлекеттік органдар арасында келіспеушіліктерді болдырмауға, шешімдерді қабылдауда және сот әділдігіне қол жеткізуде жұртшылықтың көбірек қатысуына себепші болады.
Қазақстан Республикасының төменкөміртекті дамуға және «жасыл экономикаға» көшуі
Экономиканың әртараптандырылуымен және шикізаттық бағыттан кетумен байланысты энергетикалық отынды тұтынудың өсімі және сәйкесінше парниктік газдар шығарындыларының артуы болжанып отыр.
Қазақстанның квоталарды сату жүйесінің «нарықтық дайындығы» бойынша мүмкін проблемалар:
1) қондырғы деңгейінде шығарындылар бойынша нақты және тексерілген деректерді жинақтау проблемасы;
2) сауданың екінші кезеңін іске асыруға әзірлену үшін жоспарланған пилоттық кезең ұзақтығының жетістігі мәселесі;
3) Еуропалық сауда жүйесінің тиісті рәсімдерінің әсерінде болған жүйе де Қазақстанның өзіндік проблемалары мен тосқауылдарын ескеруі қажет;
4) көміртекті бірліктердің мемлекеттік тізілімін құру кезіндегі кешіктірулер.
Жаңартылатын энергия көздері.
ЖЭК дамыту саласындағы қолданыстағы мемлекеттік қолдау шаралары айтарлықтай тиімді емес. ЖЭК саласындағы нормативтік-техникалық құжаттамаларды әзірлеу және жетілдіру, сондай-ақ «Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы» Қазақстан Республикасының Заңын іске асыруға қажетті нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу талап етіледі.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесеннымм постановлением Правительства РК от 08.07.2014 № 779.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Основными факторами повышения лимитов эмиссий в окружающую среду являются рост выпуска валовой продукции в промышленности и износ технологического режима работы оборудования.
По мере экономического роста, увеличения источников эмиссий и расширения масштабов промышленной деятельности обязательным условием для снижения уровня загрязнения будет непрерывное повышение эффективности природоохранной политики. Дальнейшее развитие экологического законодательства будет направлено на его совершенствование и сближение с международным опытом.
Сектор управления отходами является изученным в мировой практике – существуют проверенные технологии и решения для его модернизации. Также, рынок является открытым для потенциальных инвесторов и частных источников финансирования, имеющийся потенциал использования ТБО в целях развития «зеленой» энергетики, есть потенциал использования вторичных ресурсов, получаемых из ТБО.
К внутренним факторам относятся: неразвитая система сбора, в т.ч. раздельного сбора ТБО; захоронение отходов без предварительной переработки практически на всей территории республики; низкий объем переработки и утилизации отходов; несоответствие существующих объектов захоронения ТБО требованиям санитарных правил; возникновение критических экологических ситуаций в зонах с накопленными отходами; многократное увеличение объемов образуемых отходов; выбросы в атмосферу от существующих полигонов, оказывающих влияние на изменение климата.
Международная деятельность гидрометеорологической службы Республики Казахстан будет осуществляться посредством участия в основных программах ВМО. Обязательство Казахстана в рамках ВМО, а также развитие отраслей экономики Казахстана обуславливают рост потребности в гидрометеорологической и экологической информации. Сдерживающими факторами развития гидрометеорологической службы являются: дефицит квалифицированных кадров, а также недостаточное финансирование из республиканского бюджета.
Обеспечение выполнения Орхусской конвенции проводится по следующим направлениям:
1) ведение Государственного фонда экологической информации;
2) освещение реализации государственной политики в области охраны окружающей среды и природопользования с использованием интернет ресурсов (блоги, форумы) и средства массовой информации (СМИ), через интернет-ресурс «Зеленый мост»;
3) развитие Регистра выбросов и переноса загрязнителей;

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2014 № 779 қаулысымен.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Қоршаған ортаға эмиссиялар лимиттерінің көтерілуіндегі негізгі факторлар өнеркәсіптегі жалпы өнімдер шығарылуының өсімі және құрал-жабдықтар жұмысының технологиялық режимінің тозуы болып табылады.
Экономикалық өсудің шамасына қарай эмиссиялар көздерінің көбеюі және өнеркәсіптік қызметтегі ауқымдардың кеңеюі ластану деңгейінің төмендеуі үшін табиғатты қорғау саясатының тиімділігінің үздіксіз көтерілуі міндетті шарт болып табылады. Экологиялық заңнаманың одан әрі дамуы оны жетілдіруге және халықаралық тәжірибеге жақындауға бағытталатын болады.
Қалдықтарды басқару секторы әлемдік тәжірибеде зерттелген болып табылады – оны жаңғырту үшін тексерілген технологиялар мен шешімдер бар. Сондай-ақ «жасыл» энергетиканы дамыту мақсатында нарық ҚТҚ пайдалану әлеуеті бар әлеуетті инвесторлар мен жеке қаржыландыру көздері үшін ашық болып табылады, ҚТҚ алынатын қайталама ресурстарды пайдалану әлеуеті бар.
Ішкі факторларға мыналар жатады: ҚТҚ-ны жинау, соның ішінде бөлек жинау жүйесі дамымаған; республиканың бүкіл дерлік аумағында қалдықтар алдын ала өңдеусіз көміледі; қалдықтарды өңдеу және кәдеге жарату көлемі төмен; қолданыстағы ҚТҚ көму объектілерінің санитариялық ережелер талаптарына сәйкес келмеуі; қалдықтар жиналған аймақтарда өте қиын экологиялық жағдайдың туындауы; түзілетін қалдықтар көлемінің бірнеше рет ұлғаюы; климаттың өзгеруіне әсер ететін қолданыстағы полигондардың атмосфераға шығарындылары.
Қазақстан Республикасы гидрометеорологиялық қызметінің халықаралық қызметі ДМҰ негізгі бағдарламаларына қатысу арқылы іске асырылатын болады. ДМҰ шеңберіндегі Қазақстанның міндеттемелері, сондай-ақ Қазақстан экономикасының салаларын дамыту гидрометеорологиялық және экологиялық ақпаратқа деген қажеттіліктің өсуімен негізделген. Гидрометеорологиялық қызметтің дамуын тежейтін факторлар: білікті мамандардың жетіспеушілігі, сондай-ақ республикалық бюджеттен жеткілікті қаржыландырылмауы болып табылады.
Орхус конвенциясын орындауды қамтамасыз ету мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі:
1) Экологиялық ақпараттың мемлекеттік қорын жүргізу;
2) интернет ресурстарды (блогтар, форумдар) және бұқаралық ақпарат құралдарын (БАҚ) пайдалана отырып, «Жасыл көпір» интернет-ресурсы арқылы қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жарыққа шығару;
3) Ластаушыларды тасымалдау және шығарындылар тіркелімін дамыту;

4) повышение квалификации специалистов в области охраны окружающей среды и природопользования.
Реализация социальных проектов в области ООС, проведение мероприятий, конкурсов с неправительственным сектором.
Переход Республики Казахстан к низкоуглеродному развитию и «зеленой» экономике.
Тенденции развития экономики Казахстана должны идти параллельно с усилиями мирового сообщества, которое пытается сообща найти решения нарастающих глобальных угроз. Регулирование парниковых выбросов в одних странах и отсутствие такого регулирования в других, ставит предприятия и товары в неравное конкурентное положение. В этой связи, многие развитые страны рассматривают вопросы защиты своих рынков, конкурентоспособности своих предприятий и продукции. Уже разработаны проекты таких механизмов как введение международных стандартов по выбросам, маркировка продукции (СО2-labeling) и пограничные меры регулирования. А это будет оказывать растущее воздействие и на казахстанские предприятия и их товары.
Важнейшей мерой в данной ситуации является переход из «коричневой» экономики к низкоуглеродному развитию и «зеленой экономике», который должен позволить, с одной стороны, сократить масштабы негативного влияния за счет сокращения выбросов, а с другой - резко повысить конкурентоспособность экономики за счет сокращения зависимости от углеродного сырья.
Переход к «зеленой экономике» также будет способствовать решению проблем, обусловленных изменением климата. При этом конкретной мерой реагирования станет инвестирование в создание «зеленой», низкоуглеродной, ресурсоэффективной экономики, в том числе через вырабатываемые новые механизмы как вне, так и в рамках Конвенции, а также через механизмы Киотского протокола.
В качестве пилотного проекта выступит реализация проекта Green 4, направленного на создание 4-х городов-спутников с эффективной и экологически чистой среды на прилегающих территориях города Алматы.
Возобновляемые источники энергии.
Развитию ВИЭ в стране будет способствовать ратификация соглашения с Международным агентством возобновляемой энергии (IRENA).
В то же время развитие возобновляемых источников энергии сдерживают следующие факторы:
1) отсутствие собственных средств инвесторов в области возобновляемых источников энергии;
2) высокие отпускные тарифы из-за малого использования часов работы в году;
3) нестабильные природные факторы (ветер, солнечное излучение, гидроресурсы), влияющие на выработку электроэнергии;
4) отсутствие технических требований и критериев к подключению объектов ВИЭ к электрическим сетям;

4) қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану саласында мамандардың біліктілігін арттыру.
ҚОҚ саласындағы әлеуметтік жобаларды іске асыру, үкіметтік емес сектормен іс-шараларды, конкурстарды өткізу.
Қазақстан Республикасының төменкөміртекті дамуға және «жасыл экономикаға» көшуі
Қазақстан экономикасының даму үрдісі артып келе жатқан жаһандық қауіптердің шешімін келісіп табуға тырысқан әлем қауымдастығының ерік-жігерімен қатар жүруі қажет. Бір мемлекеттерде парниктік газдарды реттеудің болуы және басқаларда осындай реттеудің жоқтығы кәсіпорындар мен тауарларды теңсіз бәсекелестік жағдайға қояды. Осыған орай, көптеген дамыған елдер өзінің нарықтарын қорғау, өзінің кәсіпорындары мен өнімдерінің бәсекелестігі мәселелерін қарастыруда. Шығарындылар бойынша халықаралық стандарттарды, өнімнің таңбалауын (СО2-labeling) және реттеудің шекаралық шараларын енгізу сияқты тетіктердің жобалары әзірленді. Осы қазақстандық кәсіпорындарға, олардың тауарларына да дамушы әсер ететін болады.
Осындай жағдайда «қоңыр» экономикадан бір жағынан шығарындыларды қысқарту арқылы жағымсыз әсер ету ауқымын төмендетуге, ал екіншіден – көміртекті шикізатқа тәуелділікті қысқарту арқылы экономиканың бәсекелестігін көтеруге жағдай жасайтын төменкөміртекті дамуға және «жасыл экономикаға» көшу ең маңызды шара болып табылады.
«Жасыл экономикаға» көшу бұл климатың өзгеруімен байланысты проблемаларды шешуге мүмкіндік туғызады. Бұл ретте ден қоюдың нақты шараларына «жасыл», төменкөміртекті, ресурс тиімді экономика құруды, оның ішінде Конвенциядан тыс, оның ішінде Конвенция шеңберінде әзірленетін жаңа тетіктер арқылы, Киото хаттамасының тетіктері арқылы инвестициялау болып табылады.
Пилоттық жоба ретінде Алматы қаласы аумағындағы іргелес тиімді әрі экологиялық таза ортасы бар 4 серіктес қала құруға бағытталған Green 4 жобасы іске асырыла бастады.
Жаңартылатын энергия көздері.
Жаңартылатын энергияның халықаралық агенттігімен (IRENA) келісімді ратификациялау елде ЖЭК дамуына мүмкіндік туғызады.
Бұдан басқа, жаңартылатын энергия көздерін дамытуды мынадай факторлар тежейді:
1) жаңартылатын энергия көздері саласындағы инвесторлардың өзіндік қаражатының болмауы;
2) жылына пайдалану сағаты жұмысының аздығынан жоғары шығару тарифтерінің болуы;
3) электр энергиясын өндіруге ықпал ететін тұрақсыз табиғи факторлар (жел, күннің сәулеленуі, гидроресурстар);
4) электр желілеріне ЖЭК объектілерін қосуға техникалық талаптар мен критерийлердің болмауы;

5) негативное влияние на устойчивость и надежность работы энергосистемы вследствие непостоянства воздействия природных факторов, необходимость привлечения резервов мощностей Системным оператором.
2. Стратегическое направление 2. Обеспечение водной безопасности и эффективного управления водными ресурсами
1. Основные параметры развития
Водообеспечение отраслей экономики в Республике Казахстан является важной проблемой, решение которой необходимо для успешного развития государства.
В современных условиях вода является главным фактором, определяющим устойчивость сельского хозяйства, промышленности, энергетики и других отраслей экономики, окружающей природной среды. Еще большую роль вода имеет в поддержании санитарно-эпидемиологической безопасности.
Ресурсы поверхностных вод Республики Казахстан в средний по водности год оцениваются в 99,6 кубических километров (далее – км3), из которых 52,2 км3 формируются на территории Казахстана и 47,4 км3 – поступает из сопредельных территорий (Китайская Народная Республика, Республики Узбекистан, Кыргызстан и Российская Федерация).
Главным источником, питающим реки Казахстана, являются ледники, площадь которых равна почти 2 тысячам км2, объем – более 98 км3.
По территории Казахстана протекает около 85 тысяч рек и временных водотоков, в том числе более 8 тысяч рек длиной свыше 10 км. Густота речной сети по территории неравномерна. На севере она от 0,03 до 0,05 км/км2, в зоне пустынь значительно уменьшается, в то время как в хороших увлажненных районах составляет от 0,4 до 1,8 км/км2.
На 1 км территории Казахстан располагает менее 40 тыс. м3 речной воды в год.
Общие эксплуатационные запасы подземных вод составляют 15,44 км3/год, или около 38% от прогнозных ресурсов.
Среди эксплуатационных запасов пресные воды составляют 13,52 км3/год, или около 88% от их общего количества. По целевому назначению разведанные запасы подземных вод распределяются следующим образом, км3/год: хозяйственно-питьевое водоснабжение (ХПВ) – 5,76; производственно-техническое водоснабжение (ПТВ) – 1,4; орошение земель (ОРЗ) – 8,26; бальнеологические цели (минеральные воды) – 0,014.
Водохозяйственные расчеты показывают, что имеющиеся водные ресурсы на современном уровне удовлетворяют практически все потребности отраслей экономики.
В целом, после 2000 года (особенно в последние 3 - 4 года) наблюдается достаточно заметный рост экономики в стране, однако, существенного роста объемов водопотребления не наблюдается. Это связано с более рациональным использованием воды в технологическом цикле промышленного производства и продолжающимся застойным периодом в орошаемом земледелии.

5) табиғи факторлардың құбылмалылығының тұрақсыздығы салдарынан энергия жүйесі жұмысының тұрақтылығы мен жұмыс сенімділігіне кері әсер ету, Жүйелік оператормен қуатты резервін тарту қажеттілігіне кері әсерін тигізеді.
2. 2-стратегиялық бағыт. Су қауіпсіздігін және су ресурстарын тиімді басқаруды қамтамасыз ету
1. Дамудың негізгі параметрлері
Қазақстан Республикасындағы экономика салаларын сумен қамту маңызды мәселе болып табылады, оны шешу мемлекеттің жемісті дамуы үшін қажет.
Қазіргі заманғы жағдайда су ауыл шаруашылығының, өнеркәсіптің, энергетика мен экономиканың басқа салаларын, қоршаған табиғи ортаның тұрақтылығын айқындайтын басты фактор болып табылады. Тағы су санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздікті қолдауда басты рөлді атқарады.
Қазақстан Республикасының жер үсті су ресурстары жылдың орташа сулылығы бойынша 99,6 текше метрге (бұдан әрі – км3) бағаланады, оның ішінде 52,2 км3 Қазақстан аумағында құрылады және 47,4 км3 көршілес аумақтардан келеді (Қытай Халықтық Республикасы, Өзбекстан Республикасы, Қырғызстан және Ресей Федерациясы).
Қазақстан өзендерін суландыратын негізгі көз мұздықтар болып табылады, олардың алаңы шамамен 2 мың км2 тең, көлемі – 98 км3 аса.
Қазақстан аумағы бойынша 85 мыңға жуық өзен мен уақытша ағын сулар ағып өтеді, оның ішінде 8 мыңнан аса өзендер ұзындығы 10 км-ден асады. Аумақ бойынша өзен желісінің қалыңдығы тең емес. Ол солтүстікте 0,03-тен 0,05 км/км2 дейін, шөлейт аймақтарда азаяды, сондай-ақ жақсы ылғалды аудандарда 0,4-тен 1,8 км/км2 дейін құрайды.
Қазақстан аумағының 1 км-де жылына 40 мың м3 өзен суы бар.
Жерасты суларының жалпы пайдалану қорлары 15,44 км3/жылына немесе болжамды ресурстардан 38%-ға жуық құрайды.
Пайдалану қорларының ішінде тұщы су 13,52 км3/жылына немесе жалпы санынан 88%-ға жуық құрайды. Нысаналы мақсаты бойынша жерасты суларының барланған қорлары былайша бөлінеді, км3/жылына: шаруашылық-ауыз сумен қамту (ШАҚ) – 5,76; өндірістік-техникалық сумен қамту (ӨТҚ) – 1,4; жерлерді суландыру (ЖС) – 8,26; бальнеологиялық мақсаттар (минералды сулар) – 0,014.
Су шаруашылығы есептері бар су ресурстары қазіргі заманғы деңгейде экономика саласының барлық қажеттіліктерін қанағаттандыратындығын көрсетеді.
Жалпы, 2000 жылдан кейін (әсіресе соңғы 3-4 жылда) елімізде экономиканың ауқымды өсуі байқалған, алайда, суды тұтыну көлемінің ауқымды өсімі байқалмаған. Бұл өнеркәсіптік өндірістің технологиялық циклінде суды аса тиімді пайдаланумен және суармалы егіншілікте дағдарыс кезеңінің жалғасуымен байланысты.

Водозабор в 2012 году составил всего по Республике Казахстан 21,4 км3, при лимите 26,5 км3. Из них в отчетном году, использовано всего – 18,4 км3, в том числе на коммунально-бытовые нужды 0,72 км3, промышленные – 5,2 км3, сельское хозяйство всего 9,1 км3, рыбное хозяйство 0,27 км3, прочие 1,77 км3. В 2012 году забрано всего подземных вод 1,13 км3.
2. Анализ основных проблем.
Вследствие отсутствия долговременных межгосударственных соглашений складывается напряженная обстановка по трансграничным рекам среднеазиатского региона, где страны реализуют национальные водные стратегии, основанные на принципах независимости. Таджикистан активно рассматривает вопрос о строительстве Рогунской гидро-электро станции (далее – ГЭС) в бассейне реки Амударии, Кыргызстан намерен ввести в эксплуатацию Камбаратинские ГЭС в бассейне реки Сырдария.   Узбекистан планирует аккумулировать на своей территории около 3 км3 стока Сырдарии сверх установленных межгосударственных лимитов.
Имеется ряд нерешенных проблем в водных отношениях Казахстана и России по трансграничным рекам Ертис, Жайык, Тобыл, Улькен и Киши Узень. Китай ведет активную водохозяйственную деятельность в бассейнах трансграничных рек Иле и Кара Ертиса. В области межгосударственного вододеления в трансграничных бассейнах Китай традиционно занимает жесткую позицию.
Анализ выполнения межгосударственных обязательств по использованию водно-энергетических ресурсов показывает, что с 1992 года по настоящее время ни разу ни одно соглашение не было выполнено всеми сторонами в полном объеме. Основными причинами этого являются несовершенство межгосударственной правовой базы по управлению водными ресурсами и отсутствие взаимовыгодного и эффективного механизма водно-топливно-энергетического обмена.
По результатам реализации программы «Питьевая вода» численность сельского населения, пользующегося привозной водой сократилась в 5 раз и составила 82,9 тыс. человек. Состояние водопроводов, не отвечающих санитарным нормам, снизилось с 336 до 133 единиц.
Несмотря на определенные позитивные результаты реализации Программы, проблема обеспечения водой сельского населения до настоящего времени сохраняется.
Доступность в сельских населенных пунктах (далее – СНП) к централизованному водоснабжению выросла лишь на 12 % и составила 41 %.
На сегодняшний день из общего количества СНП – 7 031 к необеспеченным питьевой водой (проблемным) отнесены 3 849 СНП с численностью около 3 миллионов человек или 40 % от всего сельского населения.
В результате быстро растущей потребности в воде в будущем ожидается дефицит воды, что может стать основным препятствием для устойчивого экономического роста и социального развития Казахстана.

2012 жылы су алу Қазақстан Республикасы бойынша барлығы 21,4 км3 құрады, лимит бойынша 26,5 км3. Оның ішінде есепті жылы барлығы – 18,4 км3 пайдаланылды, оның ішінде коммуналдық-тұрмыстық қажеттіліктер 0,72 км3, өнеркәсіптік – 5,2 км3, ауыл шаруашылығы барлығы 9,1 км3, балық шаруашылығы 0,27 км3, басқалары 1,77 км3. 2012 жылы барлығы 1,13 км3 жерасты суы алынған.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Ұзақ мерзімді мемлекетаралық келісімдердің болмауы салдарынан Орта Азия аумағының трансшекаралық өзендері бойынша күрделі жағдай туындаған, онда елдер тәуелсіздік қағидаттарына негізделген ұлттық су стратегиясын іске асырады. Тәжікстан Әмудария өзені бассейнінде Рогун ГЭС салу туралы мәселені белсенді түрде қарауда, Қырғызстан Сырдария өзені бассейнінде Қамбарата ГЭС пайдалануға енгізуді жоспарлаған. Өзбекстан белгіленген мемлекетаралық лимиттерден артық Сырдария ағысын 3 км3 жуық өз аумағына жинауды жоспарлаған.
Ертіс, Жайық, Тобыл, Үлкен және Кіші Өзен трансшекаралық өзендері бойынша Қазақстан және Ресей су қатынастарында шешілмеген бірқатар проблемалар бар. Қытай Іле және Қара Ертіс трансшекаралық өзендер бассейндерінде белсенді су шаруашылығы қызметін жүргізуде. Трансшекаралық бассейндерде мемлекетаралық су бөлу саласында Қытай қалыпты түрде қатаң ұстанымды алып отыр.
Су-энергетикалық ресурстарын пайдалану бойынша мемлекетаралық міндеттерді орындау талдамасы 1992 жылдан осы уақытқа дейін бір ретте бірде-бір келісім барлық тараптармен толық көлемде орындалмағанын көрсетті. Оның негізгі себебі су ресурстарын басқару бойынша мемлекетаралық құқықтық базаның жетілдірілмеуі және сулы-жағармай-энергетикалық алмасудың өзара пайдалы және тиімді тетігінің болмауы болып табылады.
«Ауыз су» бағдарламасын іске асыру нәтижесінде тасымалданатын суды пайдаланатын ауыл халқының саны 5 есе қысқарды және 82,9 мың адамды құрады. Санитариялық нормаларға жауап бермейтін су құбырларының жағдайы 336-дан 133 бірлікке дейін төмендеді.
Бағдарламаны іске асырудағы нақты жағымды нәтижелерге қарамастан, ауыл халқын сумен қамтамасыз ету проблемасы осы уақытқа дейін сақталып отыр.
Орталықтан сумен қамтуға ауылдық елді мекендердің қолжетімділігі 12 %-ға ғана өсті және 41 %-ды құрады.
Бүгінгі күні АЕМ жалпы санынан – 7 031-ден ауыз сумен қамтамасыз етілмегендерге (проблемалы) 3 849 АЕМ жатқызылған халық саны 3 миллионға жуық адам немесе барлық ауыл халқынан 40 %.
Су қажеттілігінің жылдам өсуіне байланысты болашақта су тапшылығы күтілуде, осы Қазақстанның тұрақты экономикалық өсуі және әлеуметтік дамуы үшін негізгі кедергі болуы мүмкін.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
За последние 50 лет по поводу трансграничных вод в мире возникло более 500 конфликтных ситуаций, обсуждено и подписано около 200 договоров.
В настоящее время водные отношения с сопредельными государствами регулируются на основе отдельных Межправительственных соглашений. В соответствии с положениями Межправительственных соглашений, были созданы и функционируют:
1) Казахстанско-Российская комиссия по совместному использованию и охране трансграничных водных объектов;

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Соңғы 50 жылда трансшекаралық суға байланысты әлемде 500-ге жуық даулы жағдайлар туындаған, 200 жуық шарттар талқыланған және қол қойылған.
Қазіргі уақытта шекаралас мемлекеттермен су қатынастары жекелеген Үкіметаралық келісімдер негізінде реттеледі. Үкіметаралық келісімдердің ережелеріне сәйкес құрылды және қызмет етеді:
1) Трансшекаралық су объектілерін бірлесіп пайдалану және қорғау бойынша Қазақстан-Ресей комиссиясы;

2) Казахстанско-Китайская Совместная комиссия по использованию и охране трансграничных рек;
3) Казахстанско-Кыргызская комиссия по использованию водохозяйственных сооружений межгосударственного пользования на реках Шу и Талас;
4) Межгосударственная Координационная Водохозяйственная Комиссия (далее – МКВК) по использованию водных ресурсов рек бассейна Аральского моря.
3. Стратегическое направление 3. Обеспечение охраны, воспроизводства и рационального использования растительного и животного мира, особо охраняемых природных территорий

2) Трансшекаралық өзендерді пайдалану және қорғау бойынша Қазақстан-Қытай Бірлескен комиссиясы;
3) Шу және Талас өзендерінде мемлекетаралық пайдаланудағы су шаруашылығы құрылыстарын пайдалану бойынша Қазақстан-Қырғыз комиссиясы;
4) Арал теңізі бассейндері өзендерінің су ресурстарын пайдалану бойынша Мемлекетаралық Үйлестіру Су шаруашылығы комиссиясы (бұдан әрі – МҮСК).
3. 3-стратегиялық бағыт. Өсімдік және жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету

Сноска. Подраздел 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.07.2014 № 779.
1. Основные параметры развития.
Лесное хозяйство и животный мир.
В целях реализации Программы «Жасыл даму» на 2010 – 2014 годы», утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2010 года № 924, в 2012 году лесоохранными учреждениями акиматов областей и природоохранными учреждениями Комитета лесного и охотничьего хозяйства проведены лесопосадочные работы на площади 74,0 тыс. га, в том числе методом посадки и посева леса на площади 60,8 тыс. га и содействия естественному возобновлению леса на площади 13,2 тыс. га. Объемы воспроизводства лесов по сравнению с 2010 годом выросли на 30 %, а в сравнении с 2005 годом на 58 %.

Ескерту. 3-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2014 № 779 қаулысымен.
1. Дамудың негізгі параметрлері
Орман шаруашылығы және жануарлар әлемі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 қыркүйектегі № 924 қаулысымен бекітілген 2010-2014 жылдарға арналған «Жасыл даму» бағдарламасын іске асыру мақсатында 2012 жылы облыстар әкімдіктерінің орманды қорғау мекемелері және Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің табиғатты қорғау мекемелері ауданы 70,0 мың га, оның ішінде ауданы 60,8 мың га ағаш отырғызу мен егу және ауданы 13,2 мың га орманды табиғи жаңартуды қолдау әдістерімен ағаш отырғызу жұмыстарын жүргізді. Ормандарды қайта қалпына келтіру көлемі 2010 жылмен салыстырғанда 30 %-ға, ал 2005 жылмен салыстырғанда 58 %-ға өсті.

Ежегодный объем лесопосадок к 2014 году составит 54 тыс. га. Объемы воспроизводства лесов на территории государственного лесного фонда, находящегося в ведении местных исполнительных органов, на территории государственных национальных природных парков (далее – ГНПП) и государственных лесных природных резерватов (далее – ГЛПР), Сандыктауского учебно-производственного лесного хозяйства (далее – УПЛХ) и республиканского государственного предприятия «Жасыл аймак» (далее – РГП) распределились в нижеуказанной таблице.
Наименование областей и учреждений
Воспроизводство лесов, тыс. га
2012 г.
2013 г.
2014 г.
Акмолинская
всего

Ағаш отырғызудың жыл сайынғы көлемі 2014 жылға қарай 54 мың га. құрайды. Жергілікті атқарушы органдардың қарамағындағы мемлекеттік орман қорының аумағында, мемлекеттік ұлттық табиғи парктері (бұдан әрі – МҰТП) және мемлекеттік табиғи орман резерваттары (бұдан әрі – МТОР), Сандықтау оқу-өндірістік орман шаруашылығының (бұдан әрі – ОӨОШ) және «Жасыл аймақ» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының аумағында ормандарды қалпына келтіру көлемі төмендегі кестеде бөлінген.
Облыстар және мекемелер атаулары
Орманды қалпына келтіру, мың га
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
Ақмола
барлығы

63,79
63,5
54,0
Ежегодно увеличивается площадь зеленой зоны города Астаны. Весной 2012 года проведены работы по ее созданию на площади 5 тыс. га. Всего с 1997 года посажено 60 тыс. га лесонасаждений.
В течение 2012 года проводились работы по сохранению и восстановлению численности редких и исчезающих видов диких копытных животных и сайгаков. Осуществлялась охрана охотничьих видов животных силами егерского состава охотничьих хозяйств и инспекторами областных территориальных управлений лесного и охотничьего хозяйства.
По результатам учета сайгаков, проведенного Республиканским государственным казенным предприятием «ПО Охотзоопром» и Республиканским государственным предприятием «Институт зоологии» Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан, общая численность сайгаков составляет – 137,5 тыс. особей (на 35,5 тысяч особей или на 34,8 % больше чем в 2011 году), в том числе: бетпакдалинская – 110,1 тыс., устюртская – 6,5 тыс. и уральская – 20,9 тыс. особей.

63,79
63,5
54,0
Жыл сайын Астана қаласының жасыл аймағының алаңы кеңейтілуде. 2012 жылғы көктемде оны құру бойынша ауданы 5 мың га жұмыстар жүргізілді. 1997 жылдан бастап барлығы 60 мың га екпе ағаштар отырғызылды.
2012 жыл ішінде сирек кездесетін және жойылып кету қаупі бар жабайы тұяқты жануарлар мен киіктердің санын сақтау және қалпына келтіру бойынша жұмыстар жүргізілді. Ауланатын жануарлардың түрлерін облыстық орман және аңшылық шаруашылығы аумақтық басқармаларының инспекторлары мен аңшылық шаруашылығы құрамының қорықшылар күшімен күзету жұмыстары жүргізілді.
«Охотзоопром» ӨБ» РМҚК мен ҚР БҒМ ҒК «Зоология институты» РМК өткізген киіктерді есепке алу нәтижелері бойынша киіктердің жалпы саны 137,5 мың дарақты (35,5 мың дарақ немесе 2011 жылға қарағанда 34,8 %-ға көп), оның ішінде: бетпақдалалықтар – 110,0 мың, үстірттіктер – 6,5 мың және жайықтықтар – 20,9 мың дарақты құрайды.

Эффективной мерой сохранения биологического разнообразия является создание особо охраняемых природных территорий (далее – ООПТ). Для сохранения сайгаков и степных экосистем в ноябре 2012 года  постановлением Правительства Республики Казахстан № 1496 создан государственный природный резерват «Алтын Дала» в Костанайской области общей площадью 489,7 тыс. га.
Охотничьи угодья в республике занимают 234,0 млн. га территорий, из которых на 1 января 2013 года закреплены за охотничьими хозяйствами 120,0 млн. га (51,2 %). На указанной территории охрана объектов животного мира обеспечивается силами егерских служб охотничьих хозяйств, на содержание которых в 2012 году израсходовано 1,12 млрд. тенге за счет собственных средств. В 2012 году в девяти областях проведены работы по межхозяйственному охотоустройству на площади более 3,66 млн. га резервного фонда охотничьих угодий, по материалам которых в 2013 году планируется создание 38 охотничьих хозяйств.
Рыбное хозяйство.
Одной из основных задач в области рыбного хозяйства является предупреждение и пресечение фактов нарушения природоохранного законодательства, где особое внимание уделяется охране осетровых видов рыб.
За 2013 год инспекциями рыбного хозяйства было зафиксировано 7 639 административных правонарушений, в результате чего судом 35 лиц привлечены к уголовной и 1 122 лиц – к административной ответственности. Наложено штрафов на сумму 53,2 млн. тенге, взыскано 43,6 млн. тенге или 82,0%. За нанесенный ущерб рыбным ресурсам предъявлено исков на сумму 20,0 млн. тенге, из них взыскано 6,6 млн. тенге (33%). За отчетный период у нарушителей изъято 82,5 тонн рыбы, 6742 единиц орудий лова, 451 единиц плавательных средств.
Из 344 водоемов и (или) участков международного и республиканского значения за 152 пользователями закреплено 292 водоема и (или) участка.
По водоемам местного значения из имеющихся 2 742 водоемов за 865 рыбохозяйственными организациями закреплено 1536 водоема.
Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2013 года № 135 на 2013 год по республике утвержден лимит вылова рыбы и других водных животных (без учета морских видов рыб Каспийского моря) – 60,6 тыс. тонн, из них освоено 42,9 тыс. тонн или 70,7 %. При этом лимиты утверждаются Правительством с 15 февраля предыдущего года по 15 февраля текущего года. Поступило платежей за пользование животным миром в 2013 году на сумму 593,1 млн. тенге.
Одним из направлений деятельности в области рыбного хозяйства является создание условий для естественного и искусственного воспроизводства рыбных ресурсов.

Биологиялық әртүрлілікті сақтаудың тиімді шаралары ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру болып табылады. Киіктер мен далалық экожүйелерді сақтау үшін 2012 жылғы қарашада Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1496 қаулысымен Қостанай облысында жалпы ауданы 489,7 мың га «Алтын дала» мемлекеттік табиғи резерваты құрылды.
Республикада аңшылық алқабы 234,0 млн. га аумақты алып жатыр, оның ішінде 2013 жылғы 1 қаңтарға аңшылық шаруашылықтарына 120,0 млн. га (51,2 %) бекітілген. Көрсетілген аумақтарда қорықшылар қызметінің күшімен жануарлар дүниесі объектілерін қорғау қамтамасыз етіледі, оларды ұстауға 2012 жылы жеке қаражат есебінен 1,12 млрд. теңге жұмсалды. 2012 жылы тоғыз облыста аңшылық алқаптар резервіндегі қордың 3,66 млн. га астам алаңында материалдар бойынша 2013 жылы 38 аңшылық шаруашылығын құру жоспарланған шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастыру жұмыстары жүргізілді.
Балық шаруашылығы.
Балық шаруашылығы саласындағы негізгі міндеттердің бірі табиғат қорғау заңнамасын бұзу фактілерінің алдын алу және жолын кесу болып табылады, онда бекіре тұқымдас балықтарды қорғауға ерекше көңіл бөлінеді.
2013 жылы балық шаруашылығы инспекциялары 7 639 әкімшілік құқық бұзушылықты тіркеді, нәтижесінде сотпен 35 адам қылмыстық және 1122 адам әкімшілік жауапкершілікке тартылды. 53,2 млн. теңге сомасына айыппұлдар салынды, 43,6 млн. теңге немесе 82,0 % өндіріп алынды. Балық ресурстарына келтірілген зиян үшін 20,0 млн теңгеге талап арыз қойылды, оның 6,6 млн. теңгесі (33 %) өндіріп алынды. Есепті кезеңде құқық бұзушылардан 82,5 тонна балық, 6742 аулау құралы, жүзу құралдарының 451 бірлігі тәркіленді.
Халықаралық және республикалық маңызы бар 344 су айдындарының және (немесе) учаскелерiнiң ішінде 152 пайдаланушыға 292 су айдыны және (немесе) учаскесі бекітілді.
Жергілікті маңызы бар су қоймалары бойынша қазіргі бар 2742 су қоймасының 865 балық шаруашылығы ұйымдарына 1536 су қоймасы бекітіліп берілді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 15 ақпандағы № 135 қаулысына сәйкес 2013 жылға республика бойынша балық және басқа да су жануарларын аулау лимиті (Каспий теңізіндегі теңіз балықтарының түрлерін есептемегенде) – 60,6 мың. тонна бекітілді, оның ішінде 42,9 мың. тоннасы немесе 70,7 %-ы игерілді. Бұл ретте лимиттер Үкімет қаулысымен алдыңғы жылдың 15 ақпанынан бастап ағымдағы жылдың 15 ақпанына дейін бекітіледі. 2013 жылы жануарлар дүниесін пайдалану үшін түскен төлем 593,1 млн. теңгені құрады.
Балық шаруашылығы саласындағы қызмет бағыттарының бірі балық ресурстарының табиғи және жасанды көбеюіне жағдай жасау болып табылады.

В этой связи государственными предприятиями воспроизводственного комплекса в 2013 году было выпущено 158,42 млн. штук молоди рыб, в том числе 7 млн. штук молоди осетровых видов рыб.
2. Анализ основных проблем
К наиболее значимым проблемам лесного и охотничьего хозяйства в настоящее время можно отнести:
1) лесные пожары, причиняющие огромный ущерб лесному хозяйству;
2) степные пожары, оказывающие большое влияние на возникновение лесных пожаров. Они также губительно сказываются на состоянии животного мира и в целом биологического разнообразия, наносят значительный ущерб сельскому хозяйству;
3) слабое материально техническое обеспечение государственных учреждений лесного хозяйства;
4) недостаточное финансирование противопожарных мероприятий в государственных учреждениях лесного хозяйства;
5) отсутствие узкоспециализированного структурного подразделения в составе РГКП «ПО Охотзоопром» для целенаправленных работ по переселению диких животных для реинтродукции в исторические ареалы обитания, для сохранения генофонда, для развития охотничьих хозяйств (поимка животных, карантин, транспортировка и т.д.);
6) недостаточная изученность территории резервного фонда охотничьих угодий в целях определения перспективных участков для дальнейшего закрепления на конкурсной основе за пользователями животного мира с возложением на них обязанностей по охране объектов животного мира;
7) неизученность вопросов дичеразведения, содержания животных в неволе и полувольных условиях в охотничьих хозяйствах, в целях воспроизводства и использования животного мира для целей охоты и развития интурохоты;
8) неизученность вопросов по учету численности и оптимальной численности хищников на территории республики, для принятия профилактических мер по минимизации наносимого ими вреда населению, сельскому хозяйству и дикой фауне;
9) неизученность вопросов оптимальной численности диких копытных животных в ареалах распространения (архар, кулан, джейран, тугайный олень, сайгак) с учетом развития сельского хозяйства, наличия кормовой базы в целях регулирования их численности и осуществления работ по полувольному содержанию и переселению животных для реинтродукции в исторические ареалы обитания, для сохранения их генофонда;
10) определение мероприятий с финансированием по решению проблемы сохранения снежного барса (Pantheraunica) в Казахстане и малого белолобого гуся (Ansererythropus) в рамках международных мер по их сохранению.
Наиболее значимые проблемы рыбного хозяйства:

Осыған орай, өсімін молайту кешенінің мемлекеттік кәсіпорындары 2013 жылы 158,42 млн. дана балық шабақтарын, оның ішінде 7 млн. дана бекіре тұқымдас балық шабақтарын су қоймаларына жіберді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2014 № 779 қаулысымен.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Қазіргі уақытта орман және аңшылық шаруашылығы саласындағы маңызды проблемаларға мыналарды жатқызуға болады:
1) орман шаруашылығына үлкен залал келтіретін орман өрттері;
2) орман өрттерінің туындауына зор ықпал ететін дала өрттері. Олар сондай-ақ жануарлар дүниесі мен жалпы биологиялық әртүрлілік жағдайын құртады, ауыл шаруашылығына айтарлықтай залал келтіреді;
3) орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелерінің әлсіз материалдық техникалық қамтамасыз етілуі;
4) орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесіндегі өртке қарсы іс-шараларды жеткіліксіз қаржыландыру;
5) тарихи мекендеу орындарына қайта жерсіндіру үшін, гендік қорларды сақтау үшін, аңшылық шаруашылығын дамыту үшін (жануарларды ұстау, карантин, тасымалдау және т.б.) жабайы жануарлардың қоныс аударуы бойынша мақсатты бағытталған жұмыстар үшін «Охотзоопром» ӨБ» РМҚК құрамында тар мамандандырылған құрылымдық бөлімшелердің болмауы;
6) жануарлар дүниесін пайдаланушылар үшін бұдан әрі конкурстық негізде бекіту мақсатында жануарлар дүниесінің объектілерін қорғау бойынша олардың міндетіне жүктелген перспективалық учаскелерді анықтау үшін резервтік қор аумақтары аңшылық алқаптарының жеткіліксіз зерттелуі;
7) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласы жөніндегі шараларды қолдану мақсатында аңшылық шаруашылығындағы жабайы өсіру мәселелері, жыл құстары мен жануарлардың негізгі қоныс аудару жолдарының анықталмауы және зерттелмеуі;
8) жыртқыштардан тұрғындарға, ауыл шаруашылығы мен жабайы фауналарға келтірілетін зияндарды барынша азайту бойынша алдын алу шараларын қабылдау үшін республика аумағында олардың саны мен оңтайлы санын есепке алу мәселелерінің зерттелмеуі.
9) Жабайы тұяқты жануарлардың санын реттеу және тарихи мекендеу орындарына қайта жерсіндіру үшін, олардың гендік қорларын сақтау үшін жануарларды жартылай ұстау және көшіру жұмыстарын жүзеге асыру мақсатында ауыл шаруашылығын дамыту, асырау базасының болуы есебінен таралу ареалында олардың (арқар, құлан, жайраң, тоғай маралы, киік) оңтайлы саны мәселелерінің зерттелмеуі;
10) Қазақстанда қар барысын (Pantheraunica) және кіші ақбас қазды (Ansererythropus) сақтау бойынша халықаралық шаралар шеңберінде оларды сақтау проблемаларын шешу бойынша қаржыландыру іс-шараларын айқындау.
Балық шаруашылығының неғұрлым маңызды проблемалары:

1) реконструкция двух действующих в городе Атырау осетровых рыбоводных заводов;
2) в целях улучшения условий для естественного воспроизводства ценных промысловых видов рыб необходимо проведение мелиоративных (дноуглубительных) работ в дельтовой, русловой и пойменной части основных трансграничных рек;
3) необходимо увеличить выделение финансовых средств для проведения научных исследований в сфере рыбного хозяйства, предусмотрев целевые финансовые средства для изучения факторов, отрицательно влияющих на популяцию каспийского тюленя;
4) кроме того, одной из основных проблем является недостаточное количество инспекторского состава межобластных бассейновых инспекций рыбного хозяйства и их слабое материально-техническое обеспечение;
5) изношенность производственной базы предприятий воспроизводственного комплекса;
6) слабое материально-техническое обеспечение межобластных бассейновых инспекций рыбного хозяйства;
7) недостаточное финансирование на проведение научных исследований;
8) недостаточная обеспеченность высококвалифицированными кадрами.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.07.2014 № 779.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Лесное хозяйство и животный мир.
В 2012 году на территории государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территориях республики произошло 665 случаев лесных пожаров на площади 6,6 тыс. га, в том числе лесопокрытая составила 4,7 тыс. га. Ущерб от лесных пожаров – 165327 тысяч тенге.
Анализ лесных пожаров за 2012 год показал, что по сравнению с 2011 годом их площади увеличились на 52 %, но по сравнению со средним показателем за последние 5 лет площадь лесных пожаров уменьшилась на 1,5 %.
Своевременность обнаружения и ликвидация степных пожаров, угрожающих лесному фонду, достигается и проведением авиационного патрулирования. В 2012 году патрулирование было осуществлено в объеме 8897 часов на площади 8869 тыс. га. При этом службами авиалесохраны было обнаружено и ликвидировано 351 случаев лесных пожаров, что составляет по охраняемой территории 81% от их общего числа.
За последние годы в результате принятых мер по совершенствованию нормативной правовой базы лесного хозяйства, увеличения бюджетного финансирования отрасли удалось значительно снизить объемы незаконных рубок. Так в 2012 году выявлено 869 случаев незаконной рубки леса в объеме 4,2 тыс. кубометров незаконно заготовленной древесины, что в 51 раз меньше по сравнению с объемом 2006 года.
Государственными инспекторами по охране растительного и животного мира особо охраняемых природных территорий совместно с правоохранительными органами с начала текущего года проведено

1) Атырау қаласындағы жұмыс істеп тұрған екі бекіре балық өсіру зауытын реконструкциялау;
2) құнды кәсіптік балық түрлерін табиғи қайта өндіру үшін жағдайды жақсарту мақсатында негізгі трансшекаралық өзендердің сағалық, арналық және алқаптық бөлігінде жер өңдеу (түп тереңдету) жұмыстарын жүргізу қажет;
3) Каспий итбалығы популяциясына кері әсер ететін факторларды зерделеу үшін нысаналы қаржы қаражатын көздеп, балық шаруашылығы саласында ғылыми зерттеулер жүргізу үшін қаржы қаражатының бөлінуін ұлғайту қажет;
4) бұдан басқа, балық шаруашылығы облысаралық бассейндік инспекциялардың инспекторлық құрамы санының жеткіліксіздігі және олардың әлсіз материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі негізгі проблемалардың бірі болып табылады;
5) қайта өндіру кешеніндегі кәсіпорындардың өндірістік базасының тозуы;
6) балық шаруашылығы облысаралық бассейндік инспекцияларының әлсіз материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі;
7) ғылыми зерттеулер жүргізуге қаржының жеткіліксіздігі;
8) жоғары білікті кадрлармен қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2014 № 779 қаулысымен.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Орман шаруашылығы және жануарлар әлемі.
2012 жылы республиканың ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттік орман қорының аумағында ауданы 6,6 мың га. 665 орман өртінің жағдайы болды, оның ішінде орман көмкерген жерлер 4,7 мың га. Орман өртінен келтірілген залал – 165 327 мың га.
2012 жылғы орман өртінің талдамасы 2011 жылмен салыстырғанда олардың ауданы 52 %-ға ұлғайғанын, бірақ соңғы 5 жылмен салыстырғанда орман өртінің орташа көрсеткіші 1,5 %-ға азайғанын көрсетті.
Орман қорына қауіп төндіретін дала өрттерін уақтылы анықтау және жою авиациялық қарауылдау өткізумен де қол жеткізілген. 2012 жылы 8897 сағат көлемінде 8869 мың га аумағында ормандарды авиациялық қарауылдауды жүзеге асырылған болатын. Бұл ретте орман өртінің 351 жағдайы айқындалған және жойылған болатын, ол қорғалатын аумақтар бойынша оның жалпы санынан 81%-ды құрайды.
Соңғы жылдары орман шаруашылығының нормативтік құқықтық базасын жетілдіру бойынша қабылданған шаралар нәтижесінде бюджеттік қаржыландыру салаларын ұлғайтуға, ағашты заңсыз кесу көлемінің айтарлықтай төмендеуіне қол жеткізілді. 2012 жылы 4,2 мың текше метр көлемінде заңсыз сүрек дайындалып, заңсыз ағаш кесілген 869 жағдай анықталды, бұл 2006 жылғы көлеммен салыстырғанда 51 есе аз.

17324 рейдов, при этом выявлено 830 факта незаконных рубок леса, объем от которых составил 398 кубометров. Наложено штрафов на 448 нарушителей лесного законодательства в сумме 4999 тыс. тенге, из них взыскано с 316 нарушителей 3878 тыс. тенге. Предъявлено исков 651 нарушителям в сумме 12177 тыс. тенге, из них взыскано с 477 нарушителей 8987 тыс. тенге.
У нарушителей изъято 1046 кубометров незаконно заготовленной древесины, а также 30 орудий правонарушений.
Передано в суды 246 и в правоохранительные органы 186 дел по фактам незаконной рубки леса, при этом судами рассмотрено 219 административных и 9 уголовных дел.
Рыбное хозяйство.
К основным внешним и внутренним факторам, оказывающим влияние на развитие рыбного хозяйства, относятся:
1) негативное антропогенное и техногенное воздействие;
2) риски природного характера (возрастающий дефицит водных ресурсов, неблагоприятный гидрологический режим (маловодность), ухудшение гидрохимического состава воды (кислородный режим).
Рыбное хозяйство является одним из секторов экономики Казахстана, где имеются потенциальные резервы для роста производства.
Рыбное хозяйство, как ключевой фактор «зеленой экономики», имеет большое значение для обеспечения экологически чистого, полноценно сбалансированного белкового питания, а также в деле решения социальных вопросов в качестве источника доходов и обеспечения занятости населения.
Основными направлениями развития рыбного хозяйства являются:
1) осуществление охраны рыбных ресурсов и других водных животных;
2) регулирование устойчивого использования рыбных ресурсов;
3) воспроизводство рыбных ресурсов.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.07.2014 № 779.
Раздел 3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов

Ағымдағы жылдың басында өсімдіктер мен жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар құқық қорғау органдарымен бірлесіп 17324 рейд өткізді, бұл ретте көлемі 398 текше метрді құрайтын ағашты заңсыз кесудің 830 фактісі анықталды. 448 орман заңнамасын бұзушыға 4999 мың теңге сомасында айыппұл салынды, оның ішінде 316 бұзушыдан 3878 мың теңге өндіріп алынды. 651 бұзушыға 12177 мың теңге сомасына талап арыз ұсынылды, оның ішінде 477 бұзушыдан 8987 мың теңге өндіріп алынды.
Бұзушылардан 1046 текше метр заңсыз дайындалған сүрек, сондай-ақ құқық бұзушылардан 30 құрал алынды.
Ағаштарды заңсыз кесу фактісі бойынша 246 сотқа және 186 іс құқық қорғау органдарына берілді, бұл ретте сотпен 219 әкімшілік және 9 қылмыстық іс қаралды.
Балық шаруашылығы.
Балық шаруашылығының дамуына әсер ететін негізгі сыртқы және ішкі факторларға мыналар жатады:
1) жағымсыз антропогендік және техногендік әсер;
2) табиғи сипаттағы тәуекелдер (су ресурстары тапшылығының артуы, қолайсыз гидрологиялық режим (суы аздық), судың гидрохимиялық құрамының нашарлауы (оттекті режим).
Балық шаруашылығы өндірістің дамуына әлеуетті қоры бар Қазақстанның экономикалық секторларының бірі.
Балық шаруашылығы «жасыл экономиканың» негізгі факторы ретінде халықты ақуызбен толық балансталған, экологиялық таза қорекпен қамтамасыз ету, сонымен қатар табыс көзі және тұрғындарды жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету ретінде әлеуметтік мәселелерді шешу ісінде маңызды мағынаға ие.
Балық шаруашылығын дамытудың негізгі бағыттары:
1) балық ресурстарын және басқа су жануарларын қорғауды жүзеге асыру;
2) балық ресурстарын орнықты пайдалануды реттеу;
3) балық ресурстарын молықтыру болып табылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2014 № 779 қаулысымен.
3-бөлім. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы
индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері

Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.07.2014 № 779.
3.1. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Сноска. Подраздел 3.1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.07.2014 № 779.
Стратегическое направление 1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Цель 1.1 Создание условий по сохранению и восстановлению экосистем и обеспечение соблюдения экологического законодательства.

Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2014 № 779 қаулысымен.
3.1. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы
индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
Ескерту. 3.1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2014 № 779 қаулысымен.
1-стратегиялық бағыт. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
1.1-мақсат. Экожүйелерді сақтау және қалпына келтіру бойынша жағдай жасау және экологиялық заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету

* - В соответствии с решением Конференции Сторон Рамочной Конвенции ООН по изменению климата от 2 июня 1995 года № FCCC/CP/1995/7/Add.1 в национальных кадастрах выбросов с разбивкой по источникам и абсорбции с разбивкой по поглотителям на ежегодной основе с учетом того, что годовые данные по некоторым парниковым газам или секторам деятельности могут быть неполными или не иметь решающего значения, данные (при необходимости обновления) за 1990-1993 годы и при наличии за 1994 год должны быть представлены к 15 апреля 1996 года; данные за последующие годы должны представляться ежегодно с учетом указанных принципов.
Исходя из указанного решения, в текущем году представляются данные за год, со сдвигом на два года назад
Мероприятия для достижения показателей прямых результатов
Срок реализации в плановом
периоде
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
1
2
3
4
5
6
88.
Сопровождение государственного реестра углеродных единиц
X
X
X
X
X
89.
Сопровождение государственного кадастра источников выбросов парниковых газов
X
X
X
X
X
90.
Регистрация и одобрение проектов по снижению и поглощению выбросов парниковых газов
X
X
X
X
X
91.
Отчет о подготовке Национального доклада о кадастре антропогенных выбросов из источников и абсорбции поглотителями ПГ за 1990 – 2012; 1990 – 2013; 1990 – 2014; 1990 – 2015; 1990 – 2016.
Х
Х
Х
Х
Х
92.
Подготовка двухгодичного отчета по объемам выбросов ПГ, действий по предотвращению изменения климата, финансовым средствам, технологиям и укреплению потенциала
Х
Х
93.
Подготовка сообщения по Рамочной Конвенции Организации объединенных наций об изменении климата
X
94.
Обеспечение функционирования рынка торговли квотами на выбросы парниковых газов путем создания соответствующей нормативно-правовой основы
X
X
Х
Х
Х
Пути, средства и методы достижения целевого индикатора:

* - Климаттың өзгеруі жөніндегі БҰҰ Негіздемелік Конвенциясы Тараптарының 1995 жылғы 2 маусымдағы № FCCC/CP/1995/7/Add.1 шешіміне сәйкес кейбір парниктік газдар немесе қызмет секторлары бойынша жылдық деректердің толық емес болуын немесе шешуші мағынаға ие болмауын назарға ала отырып, жылдық негізде көздер мен абсорбциялар бойынша бөлуді, сіңірушілер бойынша бөлуді қамтитын шығарындылардың ұлттық кадастрларына 1990-1993 жылдардың (қажет болған жағдайда жаңартылған) және бар болған жағдайда 1994 жылдың деректері 1996 жылғы 15 сәуірге дейін ұсынылуы тиіс; кейінгі жылдар бойынша деректер көрсетілген қағидаларды ескере отырып, жыл сайын ұсынылуы қажет.
Осы шешімге сүйене отырып, ағымдағы жылы екі жылы кейінге шегерілген жыл бойынша деректер ұсынылады
Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар
Жоспарлы кезеңдегі іске асыру мерзімі
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
1
2
3
4
5
6
88.
Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімін сүйемелдеу
X
X
X
X
X
89.
Парниктік газдар шығарындылары көздерінің мемлекеттік кадастрын сүйемелдеу
X
X
X
X
X
90.
Парниктік газдар шығарындыларын төмендету және сіңіру жөніндегі жобаларды тіркеу және мақұлдау
X
X
X
X
X
91.
1990 – 2012; 1990 – 2013; 1990 – 2014; 1990 – 2015; 1990 – 2016 жылдарға арналған ПГ сіңіргіштерінің абсорбциялары мен антропогендік шығарындыларының кадастры жөніндегі Ұлттық баяндаманы дайындау туралы есеп
Х
Х
Х
Х
Х
92.
ПГ шығарындыларының көлемі, климаттың өзгеруінің алдын алу, қаржы құралдары, технологиялар және әлеуетті нығайту жөніндегі әрекеттер бойынша екі жылдық есепті әзірлеу
Х
Х
93.
Біріккен Ұлттар Ұйымының Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенциясы (БҰҰ КӨНК) бойынша хабарламаны дайындау
X
94.
Тиісті нормативтік-құқықтық негізді әзірлеу арқылы парниктік газдар шығарындыларына квоталарды сату нарығының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
X
X
Х
Х
Х
Нысаналы индикаторға қол жеткізу жолдары, құралдары және әдістері:

102.
Проведение обучающих семинаров для государственных органов по учету «зеленых» принципов в стратегическом планировании
Х
Х
Х
Х
Х
103.
Реализация проекта «Стратегическая экологическая оценка природно-ресурсного потенциала Казахстана»
Х
Х
Стратегическое направление 2. Обеспечение водной безопасности Республики Казахстан
Цель 2.1 Достижение и поддержание экологически безопасного и экономически оптимального уровня водопользования и охраны водного фонда.

102.
Мемлекеттік органдар үшін стратегиялық жоспарлауда «жасыл» қағидаттарды есепке алу бойынша оқыту семинарларын өткізу
Х
Х
Х
Х
Х
103.
«Қазақстанның табиғи ресурстарының әлеуетін стратегиялық экологиялық бағалау» жобасын іске асыру
Х
Х
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының су қауіпсіздігін қамтамасыз ету
2.1-мақсат. Суды пайдаланудың және су қорын қорғаудың экологиялық қауіпсіз және экономикалық тиімді деңгейіне қол жеткізу және оны қолдау.

139.
Осуществление государственного учета и мониторинга рыбных ресурсов на рыбохозяйственных водоемах республики
X
X
X
X
X
140.
Обеспечение искусственного выращивания молоди ценных видов рыб и выпуска в рыбохозяйственные водоемы
X
X
X
X
X
141.
Укрепление материально-технической обеспеченности республиканских государственных казенных предприятий рыбовоспроизводственного комплекса и межобластных бассейновых инспекций рыбного хозяйства
X
X
X
X
X
142.
Разработка рекомендаций на каналах-рыбоходах рек Урал и Кигач для целесообразности и очередности проведения дноуглубительных работ
X
143
Проведение комплекса мероприятий по мелиоративным (дноуглубительным) работам на рыбоходных каналах в дельтах рек Урал и Кигач
X
X
X
X
144
Организация и осуществление мероприятий по выявлению, пресечению браконьерства и незаконного оборота объектами и продукцией биологических ресурсов
X
X
X
X
X
145
Разработка и реализация проекта по реконструкции Атырауского и Урало-Атырауского осетровых рыбоводных заводов с доведением их суммарной мощности с 7 млн. до 12 млн. штук молоди в год
X
X
X
X
X
3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические направления и цели государственного органа
Наименование стратегического и (или)  программного документа
Стратегическое направление 1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Цель 1.1. Создание условий по сохранению и восстановлению экосистем и обеспечение соблюдения экологического законодательства
Цель 1.2 Совершенствование гидрометеорологического и экологического мониторинга
Цель 1.3. Расширение сфер взаимодействия с общественностью и укрепление международного сотрудничества
Цель 1.4 Создание условий по переходу Республики Казахстан к низкоуглеродному развитию и «зеленой» экономике
Стратегическое направление 2. Обеспечение водной безопасности Республики Казахстан
Цель 2.1 Достижение и поддержание экологически безопасного и экономически оптимального уровня водопользования и охраны водного фонда.
Цель 2.2 Эффективное управление водными ресурсами.
Стратегическое направление 3. Обеспечение охраны, воспроизводства и рационального использования растительного и животного мира, особо охраняемых природных территорий
Цель 3.1 Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных, лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов природно-заповедного фонда
Послание Президента страны народу Казахстана от 10 октября 1997 года «Казахстан - 2030. Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев».
Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 1 марта 2006 года «Стратегия вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира. Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии».

139.
Республикалық балық шаруашылығы су айдындарының балық шаруашылығы ресурстарын мемлекеттік есепке алуды және мониторингтеуді жүзеге асыру
X
X
X
X
X
140.
Бағалы балық түрлерінің шабақтарын жасанды өсіруді және балық шаруашылығы су айдындарына жіберуді қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
141.
Балық молықтыру кешені республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындарының және балық шаруашылығы облысаралық бассейн инспекцияларының материалдық-техникалық қамтамасыз етілуін нығайту
X
X
X
X
X
142.
Жайық және Қиғаш балық жүру арналарында мақсатты және кезекті түбін тереңдету жұмыстарын өткізу бойынша ұсыныстар әзірлеу
X
143
Жайық және Қиғаш өзендері балық жүру арналарында жер өндеу (түп тереңдету) жұмыстары жөніндегі іс-шаралар кешенін өткізу
X
X
X
X
144
Браконьерлікті және биологиялық ресурстар объектілері мен өнімдерінің заңсыз айналымын анықтау, жолын кесу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
X
X
X
X
X
145
Жылына жалпы қуатын 7 млн. данадан 12 млн. дана шабақтарына дейін жеткізе отырып, Атырау және Жайық-Атырау бекіре өсіру зауыттарын реконструкциялау жөніндегі жобаны әзірлеу және іске асыру
X
X
X
X
X
3.2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен
мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1-стратегиялық бағыт. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
1.1-мақсат. Экожүйелерді сақтау және қалпына келтіру бойынша жағдай жасау және экологиялық заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету
1.2-мақсат. Гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингті жетілдіру
1.3-мақсат. Қоғаммен өзара іс-қимыл салаларын және халықаралық ынтымақтастықты нығайту
1.4-мақсат. Қазақстан Республикасының төменкөміртекті дамуға және «жасыл» экономикаға көшуі жөнінде жағдай жасау
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының су қауіпсіздігін қамтамасыз ету
2.1-мақсат. Суды пайдаланудың және су қорын қорғаудың экологиялық қауіпсіз және экономикалық тиімді деңгейіне қол жеткізу және оны қолдау
2.2-мақсат. Су ресурстарын тиімді басқару
3-стратегиялық бағыт. Өсімдік және жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
3.1-мақсат. Балық, орман ресурстарын, жануарлар дүниесі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 1997 жылғы 10 қазандағы «Қазақстан - 2030. Барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы» атты Қазақстан халқына Жолдауы.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті елу елдің қатарына кіру стратегиясы. Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты Қазақстан халқына Жолдауы.

Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 28 февраля 2007 года «Новый Казахстан в новом мире»
Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства»
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года»
Программа «Жасыл Даму» на 2010 - 2014 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2010 года № 924.
Программа «Ак-булак» на 2011 – 2020 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 ноября 2010 года № 1176,
Концепция РК по переходу к «зеленой» экономике, утвержденная Указом Президента РК № 577 от 30 мая 2013 г.
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического направления и цели государственного органа
Период реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Цель 1.1. Создание условий по сохранению и восстановлению экосистем и обеспечение соблюдения экологического законодательства
Задача 1.1.1. Стабилизация эмиссий в окружающую среду
Задача 1.1.2. Ликвидация исторических загрязнений, восстановление природной среды
Задача 1.1.3. Управление отходами производства и потребления
Задача 1.1.4. Повышение эффективности государственного экологического контроля
Цель 1.2 Совершенствование гидрометеорологического и экологического мониторинга
Задача 1.2.1. Повышение качества обеспечения государства и населения гидрометеорологической информацией
Задача 1.2.2. Повышение качества мониторинга атмосферного воздуха
Задача 1.2.3. Повышение авиационной безопасности в части метеорологического обеспечения полетов воздушных судов гражданской авиации и повышение качества авиационной метеорологической продукции
Цель 1.3. Расширение сфер взаимодействия с общественностью и укрепление международного сотрудничества
Задача 1.3.1. Взаимодействие с неправительственными организациями, обеспечение доступа населения к экологической информации и повышение качества оказание государственных услуг
Задача 1.3.2. Формирование и продвижение положительного имиджа Республики Казахстан в области охраны окружающей среды
Цель 1.4 Создание условий по переходу Республики Казахстан к низкоуглеродному развитию и «зеленой» экономике

Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2007 жылғы 28 ақпандағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы.
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 қыркүйектегі № 924 қаулысымен бекітілген 2010 - 2014 жылдарға арналған «Жасыл даму» салалық бағдарламасы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 9 қарашадағы № 1176 қаулысымен бекітілген 2011 - 2020 жылдарға арналған «Ақ бұлақ» бағдарламасы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының «жасыл» экономикаға көшуі жөніндегі тұжырымдамасы
4-бөлім. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Стратегиялық бағыттың атауы, мемлекеттік органның мақсаттары мен міндеттері
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыты мен мақсатын іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру кезеңі
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
1.1-мақсат. Экожүйелерді сақтау және қалпына келтіру бойынша жағдай жасау және экологиялық заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету
1.1.1-міндет. Қоршаған ортаға эмиссияларды тұрақтандыру
1.1.2-міндет. Тарихи ластануларды жою, табиғи ортаны қалпына келтіру
1.1.3-міндет. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару
1.1.4-міндет. Мемлекеттік экологиялық бақылаудың тиімділігін арттыру
1.2-мақсат. Гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингті жетілдіру
1.2.1-міндет. Мемлекет пен тұрғындарды гидрометеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз ету сапасын арттыру
1.2.2-міндет. Атмосфералық ауаның мониторингі сапасын арттыру
1.2.3-міндет. Азаматтық авиацияның әуе кемелерінің ұшуларын метеорологиялық қамтамасыз ету бөлігінде авиациялық қауіпсіздікті арттыру және авиациялық метеорологиялық өнімнің сапасын арттыру
1.3-мақсат. Қоғаммен өзара іс-қимыл салаларын кеңейту және халықаралық ынтымақтастықты нығайту
1.3.1-міндет. Үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл, тұрғындарының экологиялық ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз ету және мемлекеттік қызмет көрсету сапасын арттыру
1.3.2-міндет. Қоршаған ортаны қорғау саласында Қазақстан Республикасының жағымды имиджін қалыптастыру және алға жылжыту
1.4-мақсат. Қазақстан Республикасының төменкөміртекті дамуға және «жасыл» экономикаға көшу жөнінде жағдай жасау

Задача 1.4.1 Внедрение рыночного механизма сокращения выбросов парниковых газов
Задача 1.4.2. Развитие возобновляемых источников энергии
Задача 1.4.3. Создание правовой основы, повышение осведомленности государственных органов и содействие в реализации проектов по вопросам «зеленой» экономики
Стратегическое направление 2. Обеспечение водной безопасности Республики Казахстан
Цель 2.1 Достижение и поддержание экологически безопасного и экономически оптимального уровня водопользования и охраны водного фонда.
Задача 2.1.1. Охрана и рациональное использование водных ресурсов
Цель 2.2 Эффективное управление водными ресурсами.
Задача 2.2.1. Устойчивое развитие системы водоснабжения и водохозяйственных сооружений
Стратегическое направление 3. Обеспечение охраны, воспроизводства и рационального использования растительного и животного мира, особо охраняемых природных территорий
Цель 3.1 Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных, лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов природно-заповедного фонда
Задача 3.1.1. Увеличение лесистости территории республики, предупреждение лесных пожаров, своевременное их обнаружение и ликвидация, воспроизводство и рациональное использование ресурсов животного мира и объектов природно-заповедного фонда
Задача 3.1.2. Обеспечение охраны и воспроизводства рыбных ресурсов и других водных животных
1. Совершенствование нормативно-правовой базы, регламентирующей деятельность в области окружающей среды и водных ресурсов
На постоянной основе
2. Анализ действующей структуры Министерства и при необходимости ее изменение с целью четкого распределения обязанностей и полномочий внутри системы Министерства
На постоянной основе
3. Дальнейшее расширение и укрепление функций государственного языка
На постоянной основе
4. Увеличение охвата сотрудников Министерства и территориальных органов ЭСЭДО и доступа в Интернет, юридическую базу, информационные базы данных
На постоянной основе
5. Предоставление качественной отчетной информации по оценке эффективности деятельности Министерства за текущий год
Ежегодно
6. Проведение оценки качества работы каждого структурного подразделения, в том числе каждого сотрудника в соответствии с определенными критериями
На постоянной основе
7. Обеспечение казахстанского содержания при осуществлении государственных закупок инженерно- коммуникационных технологий (ИКТ) в секторе IТ-оборудования (при его наличии)
На постоянной основе
8. Сопровождение информационных систем в области окружающей среды и водных ресурсов
На постоянной основе

1.4.1-міндет. Парниктік газдар шығарындыларын азайтудың нарықтық тетігін ендіру
1.4.2-міндет. Жаңартылатын энергия көздерін дамыту
1.4.3-міндет. «Жасыл» экономика мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың хабардар болуын арттыру, құқықтық негізін жасау және жобаларды іске асыруға ықпал ету
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының су қауіпсіздігін қамтамасыз ету
2.1-мақсат. Суды пайдаланудың және су қорын қорғаудың экологиялық қауіпсіз және экономикалық тиімді деңгейіне қол жеткізу және оны қолдау
2.1.1-міндет. Су ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану
2.2-мақсат. Су ресурстарын тиімді басқару
2.2.1-міндет. Сумен жабдықтау және су шаруашылығы құрылыстары жүйесін орнықты дамыту
3-стратегиялық бағыт. Өсімдік және жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
3.1-мақсат. Балық, орман ресурстарын, жануарлар дүниесі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
3.1.1-міндет. Республика аумағында орманды жерлерді көбейту, орман өрттерінің алдын алу, оларды уақтылы анықтау және жою, жануарлар дүниесі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, өсімін молайту және ұтымды пайдалану
3.1.2-міндет. Балық ресурстарын және басқа су жануарларын қорғауды және өсімін молайтуды қамтамасыз ету
1. Қоршаған орта және су ресурстары саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру
Тұрақты негізде
2. Министрліктің қазіргі құрылымын талдау және қажет болған жағдайда Министрліктің жүйесі ішінде міндеттер мен өкілеттіктерді нақты бөлу мақсатында оны өзгерту
Тұрақты негізде
3. Мемлекеттік тіл функцияларын одан әрі кеңейту және нығайту
Тұрақты негізде
4. Министрлік және аумақтық органдардың қызметкерлерін ЭҚАБЖ және Интернетке, заң базасына, ақпараттық мәлімет базасына қол жетімділікпен қамтуды ұлғайту
Жыл сайын
5. Ағымдағы жылға Министрлік қызметінің тиімділігін бағалау жөнінде сапалы есептік ақпараттарды беру
Жыл сайын
6. Әрбір құрылымдық бөлімшенің, оның ішінде белгіленген критерийлерге сәйкес әрбір қызметші жұмысының сапасына бағалау жүргізу
Тұрақты негізде
7. IТ-жабдықтар секторында (бар болғанда) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде қазақстандық үлеспен қамтамасыз ету
Тұрақты негізде
8. Қоршаған орта және су ресурстары саласындағы ақпараттық жүйелерді сүйемелдеу
Тұрақты негізде

9. Автоматизация функций Министерства
Ежегодно
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Сноска. Раздел 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.07.2014 № 779.
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие
Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, осуществляемые государственными органами
1
2
3
Стратегическое направление 1. Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
Цель 1.1. Создание условий по сохранению и восстановлению экосистем и обеспечение соблюдения экологического законодательства
Задача 1.1.1. Стабилизация эмиссий в окружающую среду
Выбросы в атмосферу загрязняющих веществ, отходящих от стационарных источников
Объем фактических значений сбросов загрязняющих веществ
Акиматы областей и городов Астаны и Алматы
Стабилизация выбросов в атмосферу загрязняющих веществ, отходящих от стационарных источников
Стабилизация сбросов загрязняющих веществ
Объем коммунальных отходов, направленных на переработку
Акиматы областей и городов Астаны и Алматы
Увеличение объемов коммунальных отходов, направленных на переработку
Цель 1.4 Создание условий по переходу Республики Казахстан к низкоуглеродному развитию и «зеленой» экономике
Задача 1.4.1 Внедрение рыночного механизма сокращения выбросов парниковых газов
Непревышение объема выбросов парниковых газов по отношению к 1990 году
МЭБП, МИД, МИНТ, МНГ, АС, Акиматы областей, городов Астаны и Алматы
Функционирование системы торговли квотами на выбросы ПГ;
Участие в переговорном процессе по второму периоду действия обязательств Киотского протокола и в выработке нового соглашения в рамках Рамочной Конвенции ООН об изменении климата;
Участие на международных углеродных площадках ICAP, PMR WB
Задача 1.4.2 Развитие возобновляемых источников энергии
Объем вырабатываемой электроэнергии возобновляемыми источниками энергии
МЭБП, МСХ, МИНТ, МЧС, АРЕМ
Выработка предложений и
своевременное согласование
нормативных правовых документов, затрагивающих вопросы возобновляемых источников энергии; участие в IRENA
Акиматы областей, городов Астаны и Алматы
Резервирование и предоставление
земельных участков для строительства объектов в области использования возобновляемых источников энергии
Стратегическое направление 3. Обеспечение охраны, воспроизводства и рационального использования растительного и животного мира, особо охраняемых природных территорий
Цель 3.1. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство лесных ресурсов, ресурсов животного мира, объектов природно-заповедного фонда

9. Министрлік функцияларын автоматтандыру
Жыл сайын
5-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2014 № 779 қаулысымен.
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық іс-қимылды талап ететін міндеттердің көрсеткіштері
Ведомствоаралық іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Мемлекеттік органдар жүзеге асыратын шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
1.1-мақсат. Экожүйелерді сақтау және қалпына келтіру бойынша жағдай жасау және экологиялық заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету
1.1.1-міндет. Қоршаған ортаға эмиссияларды тұрақтандыру
Стационарлық көздерден атмосфераға шығатын ластаушы заттардың шығарындылары
Ластаушы заттар төгінділерінің нақты мәндерінің көлемі
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Стационарлық көздерден атмосфераға шығатын ластаушы заттардың шығарындыларын тұрақтандыру
Ластаушы заттар төгінділерін тұрақтандыру
Қайта өңдеуге бағытталған коммуналдық қалдықтар көлемі
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Қайта өңдеуге бағытталған коммуналдық қалдықтар көлемдерінің артуы
1.4-мақсат. Парниктік газдар квоталарын сатуға арналған нарықтың жұмыс істеуіне жағдай жасау
1.4.1-міндет. Парниктік газдар шығарындыларын азайтудың нарықтық тетігін ендіру
1990 жылмен салыстырғанда экономиканың энергетикалық саласында парниктік газдар шығарындыларының көлемі
ЭБЖМ, СІМ, ИЖТМ, МГМ, СА, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Сауда жүйесінің парниктік газдар шығарындыларының квоталарымен жұмыс істеуі;
Киото хаттамасы міндеттемелерінің әрекет етуінің екінші кезеңі бойынша келіссөздер процесіне және БҰҰ Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенция шеңберінде жаңа келісімді әзірлеуге қатысу;
ICAP, PMR WB халықаралық көміртекті алаңдарға қатысу
1.4.2-міндет Жаңартылатын энергия көздерін дамыту
Жаңартылатын энергия көздері өндіретін электр энергиясының көлемі
ЭБЖМ, АШМ, ИЖТМ, ТЖМ, ТМРА
Жаңартылатын энергия көздеріне қатысты ұсыныстарды әзірлеу және нормативтік құқықтық құжаттарды уақтылы келісу; IRENA-ға қатысу
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану саласындағы құрылыс объектілері үшін жер учаскелерін резервтеу және беру
3-стратегиялық бағыт. Өсімдік және жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды, сондай-ақ су қорын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
3.1-мақсат. Балық, орман ресурстарын, жануарлар дүниесі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету

Задача 3.1.1. Увеличение лесистости территории республики, предупреждение лесных пожаров, своевременное их обнаружение и ликвидация, воспроизводство и рациональное использование ресурсов животного мира и объектов природно-заповедного фонда
Воспроизводство лесов и лесоразведение, охрана леса
Акиматы областей, городов Астаны и Алматы
Проведение авиационного патрулирования территории государственного лесного фонда республики
Снижение средней площади лесного пожара
Сокращение среднего объема 1 случая незаконной рубки леса
Доля закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков международного и республиканского значений на долгосрочной основе
Акиматы областей и городов Астаны и Алматы
Проведение конкурсов по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИНТ
Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МНГ
Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЭБП
Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
АРЕМ
Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
АС
Агентство Республики Казахстан по статистике
Раздел 6. Управление рисками
Сноска. Раздел 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.07.2014 № 779.
Наименование возможного риска
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние риски
Нарастание последствий глобального изменения климата
Возникновение чрезвычайных экологических ситуаций, дестабилизация водных ресурсов
Мониторинг и отчетность выбросов парниковых газов
Трансграничные загрязнения природной среды
Неконтролируемая деградация природных объектов и экологических систем
Создание механизмов превентивного реагирования на экологические угрозы;
разработка мероприятий по заключению соглашений с трансграничными государствами;
Загрязнение Каспийского моря вследствие нарастающих нефтяных операций
Разрушение уникальных экологических систем
Принятие мер по законодательной регламентации обязательного проведения мониторинга или экологических исследований при проведении нефтяных операций
Риски природного характера (засуха, заморозки, вымерзание, недостаток тепла, излишнее увлажнение, град, ливень, буря, ураган, наводнение, сель, глобальное потепление, массовое заболевание растений и животных в республике и сопредельных странах)
Угроза жизни и здоровью населения, нанесения материального ущерба хозяйственному комплексу РК
Увеличение оправдываемости и заблаговременности гидрометеорологических прогнозов и штормовых предупреждений
Отсутствие инвесторов
в области возобновляемых
источников энергии
Недостижение объема
вырабатываемой

3.1.1-міндет. Республика аумағында орманды жерлерді көбейту, орман өрттерінің алдын алу, оларды уақтылы анықтау және жою, жануарлар дүниесі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтау, өсімін молайту және ұтымды пайдалану
Орманды молықтыру және орман өсіру, орманды қорғау
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жалпы орман қорының аумағындағы республиканың мемлекеттік орман қоры аумағында авиациялық қарауылдауды жүргізу
Орман өртінің орташа алаңын азайту
1 заңсыз ағаш кесу оқиғасының орташа көлемін азайту
Ұзақ мерзімді негізде халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су қоймаларының және (немесе) учаскелерінің бекітілу үлесі
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекіту бойынша конкурс өткізу
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ
- Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ИЖТМ
- Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
МГМ
- Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі
СІМ
- Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ТЖМ
- Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ЭБЖМ
- Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
ТМРА
- Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі
СА
- Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
6-бөлім. Тәуекелдерді басқару
Ескерту. 6-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2014 № 779 қаулысымен.
Ықтимал тәуекелдің атауы
Тәуекелдерді басқару бойынша шараларды қабылдамаған жағдайдағы ықтимал салдарлар
Тәуекелдерді басқару бойынша іс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Климаттың жаhандық өзгеруі салдарының өсуі
Төтенше экологиялық жағдайлардың пайда болуы, су ресурстарының тұрақсыздануы
Парниктік газдар шығарындыларының мониторингі және есептілігі
Табиғи ортаның трансшекаралық ластанулары
Табиғат объектілерінің және экологиялық жүйелердің бақыланбайтын азып-тозуы
Экологиялық қауіп-қатерді алдын ала ден қою тетіктерін құру; трансшекаралық мемлекеттермен келісімдер жасасу бойынша іс-шаралар әзірлеу
Өсіп келе жатқан мұнай операцияларының салдарынан Каспий теңізінің ластануы
Бірегей экологиялық жүйелердің бұзылуы
Мұнай операцияларын жүргізу кезінде міндетті түрде мониторинг немесе экологиялық зерттеулер жүргізуді заңнамалық регламенттеу бойынша шаралар қабылдау
Табиғи сипаттағы тәуекелдер (құрғақшылық, үсік, қатқақ, жылудың жетіспеушілігі, артық ылғалдану, бұршақ, нөсер жаңбыр, боран, дауыл, су тасқыны, сел, жаһандық жылыну, республикада және шектес мемлекеттерде өсімдіктер мен жануарлардың жаппай ауыруы)
Тұрғындардың өмірі мен денсаулығына тигізетін қауіп, ҚР шаруашылық кешеніне материалдық зиян келтіру
Гидрометеорологиялық болжамдар мен дауылдық ескертулердің дәлелділігі мен уақтылығын арттыру
Жаңартылатын энергия көздері саласында инвесторлардың болмауы

электроэнергии ВИЭ 2 млрд. кВтч. к 2018 году
Реализация правовых и административных мер для содействия производству электроэнергии от возобновляемых источников энергии
Возможные потери при
миграции диких животных
в сопредельные государства
Сокращение численности сайгаков
Подписание двусторонних соглашений по сохранению численности животных.
Негативное антропогенное и техногенное воздействие
Снижение численности рыбных ресурсов и других водных животных
Повышение эффективности охранных мероприятий, повышение требовательности к предприятиям негативно влияющих на окружающую среду
Риски природного характера (возрастающий дефицит водных ресурсов, неблагоприятный гидрологический режим (маловодность), ухудшение гидрохимического состава воды (кислородный режим)
Негативное влияние на состояние рыбных ресурсов и других водных животных
Выработка мер на межгосударственном уровне по регулированию водных ресурсов на трансграничных реках.
Внутренние риски
Аварийные залповые выбросы вредных веществ в атмосферу от промышленных предприятий в связи с ростом объема производства
Снижение качества атмосферного воздуха, высокая заболеваемость местного населения
Своевременное и качественное регулирование и контроль со стороны предприятий и надзорных органов
Уменьшение заблаговременного предоставления радиолокационной метеорологической информации об опасных явлениях погоды (до 2-4 часов)
Возникновение аварийных ситуаций для авиации.
Обеспечение предоставления радиолокационной метеорологической информации виде композитных карт;
обеспечение выполнения планово-предупредительных ремонтных работ.
Увеличение объемов отходов за счет ввода в эксплуатацию новых предприятий, увеличение производственной мощности действующих предприятий
Ухудшение качества окружающей среды (земельных, водных ресурсов, атмосферного воздуха)
Разработка программы управления отходами природопользователями I и II категории
Не достижение запланированного удельного веса оказания государственных услуг, предоставляемых в электронном формате
Срыв сроков оказания государственных услуг в электронном формате
Разработка регламентов для участников работы с ЕИС ООС, определение функции и процедур продвижения документации в ЕИС ООС; мониторинг оказания государственных услуг
Раздел 7. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.07.2014 № 779.
7.1. Бюджетные программы
Бюджетная программа
001 «Услуги по сохранению, восстановлению и улучшению качества окружающей среды, обеспечению перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию»
Описание
Содержание аппарата Министерства и его территориальных органов, проведение комплекса технологических, технических, организационных, социальных и экономических мер, направленных на охрану окружающей среды и улучшение ее качества
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование мероприятий и показателей бюджетной программы
ед. изм.
отчетный период
плановый период
Проектируемый 2017 год
Проектируемый 2018 год
2012 год (отчет)
2013 год (план текущего)
2014 год
2015 год
2016 год
1
2
6
7
8
9
7
8
9
Подпрограмма 100:
показатели прямого результата
Количество государственных служащих центрального аппарата и аппаратов территориальных органов, обеспечивающих реализацию государственной политики в области охраны окружающей среды и природопользования
чел.

2018 жылға қарай 2 млрд. кВтсағ. ЖЭК өндіретін электр энергиясының көлеміне қол жеткізбеу
Жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясын өндіруге жәрдемдесу үшін құқықтық және әкімшілік шараларды іске асыру
Шектес мемлекеттерге жабайы жануарлардың қоныс аударуы кезінде мүмкін жоғалтулар
Киіктер санының қысқаруы
Жануарлардың санын сақтау жөнінде екіжақты келісімге қол қою
Жағымсыз антропогендік және техногендік ықпал
Балық ресурстары мен басқа да су жануарлары санының төмендеуі
Қорғау іс-шараларының тиімділігін арттыру, қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін кәсіпорындарға талаптылықты арттыру
Табиғи сипаттағы тәуекелдер (су ресурстары тапшылығының артуы, қолайсыз гидрологиялық режим (судың аз болуы), судың гидрохимиялық құрамының нашарлауы (оттекті режим);
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының жағдайларына жағымсыз әсер ету
Трансшекаралық өзендерде су ресурстарын реттеу бойынша мемлекетаралық деңгейде шаралар әзірлеу.
Ішкі тәуекелдер
Өндіріс көлемінің ұлғаюына байланысты өнеркәсіптік кәсіпорындардан атмосфераға зиянды заттардың жаппай авариялық шығарындылары
Атмосфералық ауа сапасының төмендеуі, жергілікті тұрғындардың ауру-сырқаулығының ұлғаюы
Кәсіпорындар мен қадағалау органдарының тарапынан уақтылы және сапалы реттеу мен бақылау
Ауа райының қауіпті құбылыстары туралы радиолокациялық метеорологиялық ақпараттың алдын ала берілуін (2-4 сағатқа дейін) азайту
Авиация үшін авариялық жағдайдың пайда болуы
Композиттік карта түрінде радиолокациялық метеорологиялық ақпараттың берілуін қамтамасыз ету; жоспарлы-ескерту жөндеу жұмыстарының орындалуын қамтамасыз ету.
Жаңа кәсіпорындарды іске қосу, қолданыстағы кәсіпорындардың өндірістік қуаттылығын арттыру есебінен қалдықтар көлемінің ұлғаюы
Қоршаған орта (жер, су ресурстарының, атмосфералық ауаның) сапасының нашарлауы
І және ІІ санатты табиғат пайдаланушылардың қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеуі
Электрондық форматта ұсынылатын мемлекеттік қызмет көрсетудің жоспарланған үлес салмағына қол жеткізбеу
Электрондық форматта мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің бұзылуы
Қатысушылардың ҚОҚ БАЖ-мен жұмыс істеуі үшін регламенттер әзірлеу, ҚОҚ БАЖ-де құжаттамаларды ілгерілету функциялары мен рәсімдерін анықтау; мемлекеттік қызмет көрсету мониторингі
7-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 7-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2014 № 779 қаулысымен.
7.1. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 7.1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2014 № 779 қаулысымен.
Бюджеттік бағдарлама
001 «Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшуін қамтамасыз ету, қоршаған ортаның сапасын сақтау, қалпына келтіру және жақсарту жөніндегі қызметтер»
Сипаттамасы
Министрліктің және оның аумақтық органдарының аппаратын қамтамасыз ету, қоршаған ортаны қорғауға және оның сапасын жақсартуға бағытталған технологиялық, техникалық, ұйымдастырушылық, әлеуметтік және экономикалық шаралар кешенін жүргізу
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама іс-шаралары мен көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
жобаланатын 2017 жыл
жобаланатын 2018 жыл
2012 жыл
(есеп)
2013 жыл
(ағымдағы жоспар)
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
6
7
8
9
7
8
9
100-кіші бағдарлама:
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ететін орталық аппараттағы және аумақтық органдар аппараттарындағы мемлекеттік қызметшілердің саны
адам

21 783
показатели конечного результата
Уровень ликвидации и рекультивации площадных загрязнений по реализуемому проекту
%
100
показатели качества
Качество строительства в соответствии со СниП, СН и утвержденной проектно-сметной документацией
%
100
показатели эффективности
Затраты на скашивание береговой территории площадью 1 м2 по реализуемому проекту по ликвидации площадных загрязнений нефтепродуктами
тыс. тенге/ м2

21 783
түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Іске асырылатын жоба бойынша алаңдық ластануларды жою және қалпына келтіру деңгейі
%
100
сапа көрсеткіштері
ҚНжҚ, ҚН және бекітілген жобалық сметалық құжаттамаға сәйкес құрылыстың сапасы
%
100
тиімділік көрсеткіштері
Жағалау аумақтарының мұнай өнімдерімен ластану алаңдарын жою бойынша іске асырылатын жоба бойынша алаңы 1 м2 жағалау аумағын оруға арналған шығындар
мың теңге/м2

435 027
621 167
Бюджетная программа
036 «Реабилитация и управление окружающей средой бассейна рек Нура и Ишим»
Описание
Повышение уровня жизни населения, проживающего на территории бассейна реки Нуры, путем очистки реки и прилегающих к ней районов от серьезного ртутного загрязнения, что приведет к безопасному, эффективному, менее затратному альтернативному источнику водоснабжения для удовлетворения растущих нужд местных водопользователей, а также возобновит контроль над расходом в реке для управления паводками и в экологических целях путем:
1) снижения содержания ртути в воде, воздухе, почве на территории проекта (с 3 000 ПДК до ПДК);
2) реконструкции Ынтымакского водохранилища до возможности регулирования проектного объема (240 млн. м3), в настоящее время среднегодовой нерегулируемый объем – 40 млн. м3;
3) технического перевооружения 17 гидрологических постов на реке Нура и
4 лабораторий Карагандинской области.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
развитие
Наименование мероприятий и показателей бюджетной программы
ед. изм.
отчетный период
плановый период
Проектируемый 2017 год
Проектируемый 2018 год
2012 год (отчет)
2013 год (план текущего)
2014 год
2015 год
2016 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Выполнение запланированного объема строительных работ по реконструкции Ынтымакского водохранилища
%

435 027
621 167
Бюджеттік бағдарлама
036 «Нұра және Есіл өзендері бассейнінің қоршаған ортасын оңалту және басқару»
Сипаттамасы
Өзенді және оған іргелес аудандарды сынаппен күрделі ластанудан тазарту жолымен Нұра өзені бассейнінің аумағында тұратын халықтың тұрмыс деңгейін арттыру, бұл жергілікті су пайдаланушылардың өсіп жатқан мұқтаждығын қанағаттандыру үшін қауіпсіз, тиімді, неғұрлым шығынсыз баламалы сумен қамтамасыз ету көзіне әкеледі, сондай-ақ 1) жоба аумағында судағы, ауадағы, топырақтағы сынаптың шоғырлануын төмендету (3 000 ШЖБШ-дан ШЖБШ-ға дейін); 2) жоба көлемін реттеу мүмкіндігіне дейін Ынтымақ су қоймасын қайта қалпына келтіру (240 млн. м3, қазіргі уақытта орташа жылдық реттелмейтін көлемі - 40 млн. м3); 3) Нұра өзеніндегі 17 гидрологиялық бекетті және Қарағанды облысының 4 зертханасын техникалық жабдықтау жолымен өзенде су тасқынын басқару үшін және жағдайды экологиялық сауықтыру мақсатында бақылауды қайта жаңғыртады.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
Бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
жобаланатын 2017 жыл
жобаланатын 2018 жыл
2012 жыл
(есеп)
2013 жыл
(ағымдағы жоспар)
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Ынтымақ су қоймасының жоспарланған құрылыс жұмысы көлемінің орындалуы
%