О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2010 года № 1072 "Об утверждении Программы по развитию нефтегазового сектора в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года № 370
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2010 года № 1072 «Об утверждении Программы по развитию нефтегазового сектора в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы» следующие изменения и дополнения:
пункты 23 изложить в следующей редакции:
«2. Заинтересованным центральным и местным исполнительным органам, не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным годом, представлять в Министерство нефти и газа Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы по итогам года.
3. Министерству нефти и газа Республики Казахстан не позднее 10 марта года, следующего за отчетным годом, представлять в Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы по итогам года.»;
в Программе по развитию нефтегазового сектора в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе 1. «Паспорт Программы»:
в «Задачи»: строку «увеличение объема экспорта нефтехимической продукции с высокой добавленной стоимостью» исключить;
«Целевые индикаторы» изложить в следующей редакции:
«Целевые индикаторы
1) увеличение объема добычи нефти в 2014 году составит 83,0 млн. тонн (108,4 % к 2009 году);
2) увеличение объема добычи сырого газа в 2014 году составит 41,0 млрд. куб. м (113,8 % к 2009 году);
3) увеличение объема экспорта сухого газа в 2014 году до 7,3 куб. м (104,2 % к 2009 году);
4) строительство объектов береговой инфраструктуры в соответствии с перечнем приоритетных объектов береговой инфраструктуры в казахстанском секторе Каспийского моря;
5) увеличение объемов переработки нефти на трех казахстанских нефтеперерабатывающих заводах в 2014 году составит до 15 млн. тонн;
6) доведение качества отечественных нефтепродуктов до стандартов экологического класса К4, К5;
7) оптимизация и увеличение ассортимента выпускаемой продукции, направленные на удовлетворение прогнозируемого изменения структуры потребления нефтепродуктов;
8) увеличение объема транспортировки газа в 2014 году до 121,4 млрд. куб. м/год, в том числе по газопроводу «Бейнеу – Бозой – Шымкент» в 2014 году – до 2,5 млрд. куб. м/год;

"Қазақстан Республикасында мұнай-газ секторын дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 қазандағы № 1072 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 17 сәуірдегі № 370 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасында мұнай-газ секторын дамыту жөніндегі 2010 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 қазандағы № 1072 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мүдделі орталық және жергілікті атқарушы органдар есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігіне жылдың қорытындылары бойынша Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызынан кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігіне жылдың қорытындылары бойынша Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында мұнай-газ секторын дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламада:
«Бағдарламаның паспорты» деген 1-бөлімде:
«Міндеттері» деген жолдағы «қосылған құны жоғары мұнай-химия өнімін экспорттау көлемін ұлғайту» деген жол алынып тасталсын;
«Мақсатты индикаторлар» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Мақсатты индикаторлар
1) 2014 жылы мұнай өндіру көлемін ұлғайту 83,0 млн. тоннаны құрайды (2009 жылмен салыстырғанда 108,4 %);
2) 2014 жылы шикі газ өндіру көлемін ұлғайту 41,0 млрд. текше м құрайды (2009 жылмен салыстырғанда 113,8 %);
3) 2014 жылы құрғақ газ экспортының көлемін 7,3 млрд. текше м ұлғайту (2009 жылмен салыстырғанда 104,2 %);
4) Каспий теңізінің қазақстандық секторының жағадағы инфрақұрылымының басым объектілерінің тізбесіне сәйкес жағадағы инфрақұрылым объектілерін салу;
5) 2014 жылы қазақстандық үш мұнай өңдеу зауытында мұнай өңдеу көлемін 15 млн. тоннаға дейін ұлғайтылады;
6) отандық мұнай өнімдерінің сапасын К4, К5 экологиялық класс стандарттарына дейін жеткізу;
7) мұнай өнімдерін тұтыну құрылымының болжамды өзгеруін қанағаттандыруға бағытталып шығарылатын өнім түрлерін оңтайландыру және ұлғайту;
8) 2014 жылы газ тасымалдау көлемін жылына 121,4 млрд. текше м дейін, оның ішінде «Бейнеу-Бозой-Шымкент» газ құбыры бойынша 2014 жылы 2,5 млрд. текше м дейін ұлғайту;

9) увеличение пропускной способности нефтепроводов к 2014 году составит: Каспийский трубопроводный консорциум (далее – КТК) – до 61,2 млн. тонн/год, в том числе на казахстанском участке – 49,3 млн. тонн/год, Казахстан – Китай до 20 млн. тонн/год;
10) увеличение объема международного транзита газа в 2014 году до 100,0 млрд. куб. м/год;
11) обеспечение производства нефтяных дорожных битумов с 2013 года в объеме 200 тыс. тонн/год;
12) обеспечение производства ароматических углеводородов (бензол, параксилол) в 2014 году – до 188,7 тыс. тонн/год;
13) обеспечение с 2015 года производства базовой нефтехимической продукции в объеме – 800 тыс. тонн/год полиэтилена и 500 тыс. тонн/год полипропилена;
14) обеспечение разработки технических регламентов, стандартов и иных документов в области технического регулирования нефтегазовой отрасли;
15) доведение уровня местного содержания по итогам 2014 года в закупках нефтегазовых компаний по товарам до 16 %, по работам и услугам до 72,5 %;
16) подготовка необходимых специалистов в нефтегазовой сфере;
17) утилизация попутного газа в 2012 году (за исключением технологически неизбежных объемов сжигаемого газа) не менее 95 %.»;
«Источники и объемы финансирования» изложить в следующей редакции:
«Источники и объемы финансирования
Общий объем финансовых ресурсов для реализации Программы составляет 7102159,8 млн. тенге, в том числе по источникам:
1) республиканский бюджет – 143304,5 млн. тенге;
2) заемные средства – 738304,6 млн. тенге;
3) собственные средства – 4145860,2 млн. тенге;
4) собственные и заемные средства – 2074690,5 млн. тенге. »;
в разделе 3. «Анализ текущей ситуации»:
в «добычи нефти и газа» подраздела 3.1 часть четырнадцатую изложить в следующей редакции:
«Большинство разрабатываемых на суше месторождений углеводородного сырья на территории республики достигли стадии максимального уровня годовой добычи. Дальнейший рост добычи на суше, в первую очередь, связан с интенсификацией разработки месторождений Тенгиз и Карачаганак. В 2013 году планируется начало коммерческой добычи на месторождении Кашаган.»;
в подразделе 3.2 «Анализ сильных и слабых сторон отрасли, возможностей и угроз SWOT – анализ нефтегазовой отрасли»:
в графе «Слабые стороны»:
строку «Недостаточное развитие инфраструктуры для Казахстанского сектора Каспийского моря (далее – КСКМ)» исключить;
в графе «Угрозы»:
строку «Увеличение числа вводимых нефтехимических производств в региональном разрезе вызывает рост конкуренции» исключить;

9) 2014 жылға қарай мұнай құбырларының өткізу қабілетін ұлғайту: Каспий Құбыр Консорциумы (бұдан әрі – КҚК) – жылына 61,2 млн. тоннаға дейін, оның ішінде қазақстандық учаскеде – жылына 49,3 млн. тоннаға, Қазақстан-Қытай – жылына 20 млн. тоннаға дейін құрайды;
10) халықаралық газ транзитінің көлемін жылына 100 млрд. текше м дейін ұлғайту;
11) 2013 жылдан бастап мұнай жол битумын жылына 200 мың тонна көлемінде өндіруді қамтамасыз ету;
12) 2014 жылы хош иісті көмірсутектерді (бензол, параксилол) жылына 188,7 мың тоннаға дейін өндіруді қамтамасыз ету;
13) 2015 жылдан бастап базалық мұнай-химия өнімінің өндірісін жылына 800 мың тонна полиэтилен және жылына 500 мың тонна полипропилен көлемінде өндіруді қамтамасыз ету;
14) мұнай-газ саласын техникалық реттеу саласындағы техникалық регламенттер, стандарттар және өзге де құжаттар әзірлеуді қамтамасыз ету;
15) 2014 жылдың қорытындысы бойынша мұнай-газ компанияларының сатып алуындағы жергілікті қамту деңгейін тауарлар бойынша 16 %-ға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша 72,5 %-ға жеткізу;
16) мұнай-газ саласында қажетті мамандар даярлау;
17) 2012 жылы ілеспе газдың (технологиялық еріксіз жағылатын газ көлемін қоспағанда) кемінде 95 %-ын кәдеге жарату.»;
«Қаржыландыру көздері мен көлемдері» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Қаржыландыру көздері мен көлемдері
Бағдарламаны іске асыруға арналған қаржы ресурстарының жалпы көлемі 7102159,8 млн. теңгені құрайды, оның ішінде қаржыландыру көздері бойынша:
1) республикалық бюджет – 143304,5 млн. теңге;
2) қарыз қаражаты – 738304,6 млн. теңге;
3) меншікті қаражат – 4145860,2 млн. теңге;
4) меншікті және қарыз қаражаты – 2074690,5 млн. теңге. »;
«Ағымдағы жағдайды талдау» деген 3-бөлімде:
«Мұнай мен газды өндіру» деген 3.1-кіші бөлімнің он төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Республика аумағындағы көмірсутек шикізатының құрлықта игеріліп жатқан кен орындарының көпшілігі жылдық өндірудің ең жоғары деңгейіне жетті. Құрлықтағы өндірістің одан әрі өсуі бірінші кезекте Теңіз және Қарашығанақ кен орындарының қарқынды игерілуіне байланысты. 2013 жылы Қашаған кен орнында коммерциялық өндіруді бастау жоспарлануда.»;
«Саланың мықты және осал жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін талдау SWOT – мұнай-газ саласының талдауы» деген 3.2-кіші бөлімде:
«Осал жақтары» деген бағанда:
«Каспий теңізінің қазақстандық секторы (бұдан әрі – КТҚС) үшін инфрақұрылымның жеткіліксіз дамуы.» деген жол алынып тасталсын;
«Қауіптері» деген бағанда:
«Өңірлер бойынша енгізілетін мұнай-химия өндірістері санының ұлғаюы бәсекелестіктің өсуін тудырады.» деген жол алынып тасталсын;

в подразделе 3.3 «Основные проблемы, тенденции и предпосылки развития отрасли»:
таблицу 4. «Тенденция роста объемов добычи нефти и газового конденсата до 2014 года» изложить в следующей редакции:
«таблица 4. «Тенденция роста объемов добычи нефти и газового конденсата до 2014 года»
Наименование показателя
2009 г. (факт)
2010 г.
2011 г.
2012 г.
2013 г.
2014 г.
нефть и газовый конденсат, млн. тонн
76,5
80,0
81,0
83,0

«Саланы дамытудың негізгі проблемалары, үрдістері мен алғышарттары» деген 3.3-кіші бөлімде;
«2014 жылға дейінгі мұнай және газ конденсатын өндіру көлемінің өсу үрдісі» деген 4-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
«4-кесте «2014 жылға дейін мұнай және газ конденсатын өндіру көлемінің өсу үрдісі»
Көрсеткіштің атауы
2009 ж. (нақты)
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
мұнай және газ конденсаты, млн. тонна
76,5
80,0
81,0
83,0

«Отдельное внимание необходимо уделить развитию международного транзита газа через Казахстан, объем которого по прогнозным данным в 2014 году увеличится до 102,7 млрд. куб. м.»;
части четырнадцатую, пятнадцатую, шестнадцатую, семнадцатую, восемнадцатую, девятнадцатую, двадцатую, двадцать первую, двадцать вторую, двадцать третью изложить в следующей редакции:
«По данным акиматов областей прогнозный объем потребления газа в 2014 году составит 14,1 млрд. куб. м, что в 1,6 раза больше, чем в 2009 году.
Развитие береговой инфраструктуры Казахстанского сектора Каспийского моря (КСКМ) осуществляется по 2 направлениям:
1) для месторождений Северо-Каспийского проекта, которые находятся на стадии добычи (оператор – НКОК, агент оператора – Аджип ККО);
2) для месторождений проектов АО «НК «КазМунайГаз», которые находятся на стадии геологоразведочных работ и подтверждения коммерческих запасов.
Министерством нефти и газа Республики Казахстан проведен системный анализ востребованных мощностей всех объектов береговой инфраструктуры по двум направлениям, необходимым для КСКМ, в соответствии со сроками освоения месторождений. Определены три группы объектов береговой инфраструктуры: критически необходимые для освоения месторождений; для экспорта нефти и газа; индустриальные проекты.
По 4 из 6 критически необходимым для освоения месторождений КСКМ объектам береговой инфраструктуры мощности достаточны (базы поддержки морских нефтяных операций, полигоны по переработке и утилизации промышленных и бытовых отходов, станции заправки морских судов, заводы по производству буровых растворов). Необходимо осуществить мероприятия по строительству экологической базы реагирования для обслуживания Южной части КСКМ (2020 г.) и судоремонтным верфям (2014 – 2017 гг., завершена разработка ТЭО).
Для экспорта нефти и газа существуют достаточные мощности с учетом более конкурентных цен по железнодорожной транспортировке.
По индустриальным проектам существующие мощности достаточны и в случае увеличения потребностей в металлоконструкциях, действующие заводы могут нарастить необходимые мощности.»;
в подразделе 3.4 «Анализ действующей политики государственного регулирования развития отрасли, включая характеристику существующей нормативной правовой базы, действующей практики и результатов реализации мероприятий по обеспечению развития»:
в «Перспектива внутреннего рынка природного и сжиженного газа»:
абзацы первый, второй, третий, четвертый подпункта 8) изложить в следующей редакции:
«В целях развития инфраструктуры внутреннего газоснабжения будут реализованы следующие инвестиционные проекты:

«Қазақстан арқылы халықаралық газ транзитін дамытуға жеке назар аудару қажет, оның көлемі болжамды деректер бойынша 2014 жылы 102,7 млрд. текше м дейін ұлғаяды.»;
он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Облыс әкімдіктерінің деректері бойынша болжамды газ тұтыну көлемі 2014 жылы 14,1 млрд. текше м құрайды, бұл 2009 жылғыдан 1,6 есе көп.
Каспий теңізінің қазақстандық секторының (КТҚС) жағадағы инфрақұрылымын дамыту 2 бағыт бойынша жүзеге асырылады:
1) өндіру сатысындағы Солтүстік Каспий жобасының кен орындары үшін (оператор – НКОК, оператор агенті – Аджип ККО);
2) геологиялық барлау жұмыстары және коммерциялық қорларды растау сатысындағы «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ жобаларының кен орындары үшін.
Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі кен орындарын игеру мерзімдеріне сәйкес КТҚС үшін қажетті жағадағы инфрақұрылымның барлық объектілерін екі бағыт бойынша талап етілетін қуаттарға жүйелі талдау жүргізді. Жағадағы инфрақұрылым объектілерінің үш тобы белгіленді: кен орындарын игеру үшін сыни қажетті; мұнай мен газды экспорттау үшін; индустриялық жобалар.
КТҚС кен орындарын игеру үшін 6 сыни қажетті жағадағы инфрақұрылым объектісінің 4-нің қуаты жеткілікті (теңіз мұнай операцияларын қолдау базалары, өнеркәсіптік және тұрмыстық қалдықтарды қайта өндеу және кәдеге жарату полигондары, теңіз кемелеріне жанармай құю станциялары, бұрғылау ерітінділерін өндіру зауыттары). КТҚС Оңтүстік бөлігіне қызмет көрсету үшін экологиялық ден қою базасын салу (2020 ж.) және кеме жөндейтін верфьтер (2014 – 2017 жж., ТЭН әзірлеу аяқталды) бойынша шараларды жүзеге асыру қажет.
Темір жолмен тасымалдау бойынша жоғары бәсекелес бағаны ескере отырып, мұнай мен газды экспорттау үшін жеткілікті қуат бар.
Индустриялық жобалар бойынша қолданыстағы қуаттар жеткілікті және темір конструкцияларға қажеттілік ұлғайған жағдайда, қолданыстағы зауыттар қажетті қуаттарды арттыруы мүмкін.»;
«Қазіргі бар нормативтік құқықтық базаның, қолданыстағы практиканың және дамытуды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асыру нәтижелерінің сипаттамасын қоса алғанда, саланы дамытудың қолданыстағы мемлекеттік реттеу саясатын талдау» деген 3.4-кіші бөлімде:
«Табиғи және сұйытылған газдың ішкі нарықтағы перспективасы» деген 8) тармақшаның бірінші, екінші, үшінші, төртінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«Ішкі газ жабдықтау инфрақұрылымын дамыту мақсатында мынадай инвестициялық жобалар жүзеге асырылатын болады:

«Модернизация газораспределительной системы Южно-Казахстанской области 1 этап г. Шымкент» – 33,194 млрд. тенге без НДС (2010 – 2016 гг.);
«Модернизация газораспределительных сетей г. Тараз» – 18,404 млрд. тенге без НДС (2011 – 2019 гг.);
«Газификация г. Алматы и пригородной зоны» – 16,569 млрд. тенге без НДС (2011 – 2013 гг.)»;
дополнить абзацем двенадцатым, следующего содержания:
«Реализация данных инвестиционных программ нацелена на увеличение пропускной способности распределительных газопроводов, повышения надежности систем газоснабжения, обеспечения безаварийной и бесперебойной эксплуатации газопроводов, снижение нормативных и сверхнормативных потерь. Экономический эффект, связанный с реализацией указанных инвестиционных программ, включает в себя такие показатели, как рост занятости населения, увеличение объемов оказываемых услуг, снижение рисков возникновения аварий техногенного характера, а также сокращение общего уровня аварийности и следовательно, затрат связанных с ликвидацией последствий аварий;»;
подпункт 11) «техническое регулирование» изложить в следующей редакции:
«11) техническое регулирование
В соответствии с Соглашением о единых принципах и правилах технического регулирования в Республике Беларусь, Республике Казахстан и Российской Федерации, подписанным 18 ноября 2010 года и ратифицированным Законом Республики Казахстан от 27 июня 2011 года, сформирован единый перечень продукции, в отношении которой устанавливаются обязательные требования в рамках Таможенного союза (далее – Единый перечень).
В сфере нефтегазовой отрасли Единый перечень включает следующие позиции:
бензины, дизельное и судовое топливо, топливо для реактивных двигателей и топочный мазут;
смазочные материалы, масла и специальные жидкости;
приборы и системы учета нефти, продуктов ее переработки;
сжиженные углеводородные газы для использования в качестве топлива;
нефть, подготовленная к транспортированию и (или) использованию;
газ горючий природный, подготовленный к транспортированию и (или) использованию;
магистральные трубопроводы для транспортирования жидких и газообразных углеводородов.
Принятие технических регламентов в отношении перечисленных позиций позволит значительно сократить технические барьеры во взаимной торговле с заинтересованными государствами, обеспечить защиту внутреннего рынка от небезопасной продукции за счет применения единых обязательных требований безопасности к продукции, процедур оценки и подтверждения соответствия.
Министерство нефти и газа Республики Казахстан, как орган Стороны, ответственной за разработку, разработало технический регламент Таможенного союза «О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту» (утвержден решением Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 года № 826) и, как соразработчик, приняло участие в разработке технического регламента Таможенного союза «О требованиях к смазочным материалам, маслам и специальным жидкостям» (утвержден решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 года № 59).

«Оңтүстік Қазақстан облысының газ тарату жүйесін жаңғырту – 1-кезең Шымкент қ.» ҚҚС-сыз 33,194 млрд. теңге (2010 – 2016 жж.);
«Тараз қаласының газ тарату желілерін жаңғырту» ҚҚС-сыз 18,404 млрд. теңге (2011 – 2019 жж.);
«Алматы қаласын және қала маңы аймағын газдандыру» ҚҚС-сыз 16,569 млрд. теңге (2011 – 2013 жж.)»;
мынадай мазмұндағы он екінші абзацпен толықтырылсын:
«Осы инвестициялық бағдарламаларды іске асыру газ тарату құбырларының өткізу қабілетін ұлғайтуға, газбен жабдықтау жүйесінің сенімділігін арттыруға, газ құбырларының апатсыз және үздіксіз пайдалануын қамтамасыз етуге, нормативтік және нормативтен тыс шығындарды төмендетуге бағытталған. Аталған инвестициялық жобаларды іске асырумен байланысты экономикалық әсер халықтың жұмыспен қамтылуының өсуі, көрсетілетін қызметтер көлемінің ұлғаюы, техногендік сипаттағы апаттардың пайда болу тәуекелдерінің төмендеуі, сондай-ақ авариялардың жалпы деңгейінің және тиісінше авариялар салдарларын жоюға байланысты шығындардың қысқаруы сияқты көрсеткіштерді қамтиды.»;
«Техникалық реттеу» деген 11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11) техникалық реттеу
2010 жылғы 18 қарашада қол қойылған және 2011 жылғы 27 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Беларусь Республикасындағы, Қазақстан Республикасындағы және Ресей Федерациясындағы техникалық реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімге сәйкес Кеден одағының шеңберінде міндетті талаптар белгіленетін бірыңғай өнім тізбесі (бұдан әрі – Бірыңғай тізбе) қалыптастырылды.
Мұнай-газ саласында Бірыңғай тізбе мынадай ұстанымдарды қамтиды:
бензиндер, дизель және кеме отыны, реактивті қозғалтқыш отыны және отын мазуты;
жағар материалдар, майлар және арнайы сұйықтықтар;
мұнайды, оның өңделген өнімдерін есепке алу құралдары мен жүйелері;
отын ретінде пайдаланылатын сұйытылған көмірсутек газдары;
тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған мұнай;
тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газ;
сұйық және газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистральдық құбырлар.
Аталған ұстанымдарға қатысты техникалық регламенттерді қабылдау мүдделі мемлекеттермен өзара саудада техникалық кедергілерді едәуір қысқартуға, өнімге бірыңғай міндетті қауіпсіздік талаптарын және бағалау мен сәйкестікті растау рәсімдерін қолдану есебінен ішкі нарықты қауіпсіз емес өнімнен қорғауды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі Тараптың әзірлеуге жауапты органы ретінде «Автомобиль мен авиация бензиніне, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыш отыны мен мазутқа қойылатын талаптар туралы» Кеден одағының техникалық регламентін әзірледі (Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 826 шешімімен бекітілген) және қоса әзірлеуші ретінде «Жағар материалдарға, майларға және арнайы сұйықтықтарға қойылатын талаптар туралы» Кеден одағының техникалық регламентін әзірлеуге қатысты (Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 59 шешімімен бекітілген).

Планом разработки технических регламентов Таможенного союза на 2012 – 2013 годы, утвержденным решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 года № 103, предусмотрена разработка технических регламентов Таможенного союза «О требованиях к средствам измерений показателей нефти и продуктов ее переработки», «Требования к сжиженным углеводородным газам для использования в качестве топлива». Министерство нефти и газа Республики Казахстан является органом Стороны, участвующей в разработке данных технических регламентов.
В дальнейшем планируется разработка технических регламентов и в отношении остальных позиций Единого перечня – нефть, подготовленная к транспортированию и (или) использованию, газ горючий природный, подготовленный к транспортированию и (или) использованию, магистральные трубопроводы для транспортирования жидких и газообразных углеводородов.
Другим важнейшим инструментом технического регулирования является стандартизация.
Доказательной базой для выполнения требований технических регламентов Таможенного союза будут являться международные и межгосударственные стандарты, а в случае, если они еще не приняты, национальные стандарты, соответствующие международным требованиям.
В поддержку технических регламентов Таможенного союза «О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту» и «О требованиях к смазочным материалам, маслам и специальным жидкостям» в рамках бюджетной программы 006 «Совершенствование нормативно-технической базы в нефтяной, газовой и нефтехимической отрасли» Министерством нефти и газа Республики Казахстан организована разработка в 2012 году 17 межгосударственных стандартов, в 2013 году – 15.
Кроме того, в 2011 году в рамках бюджетной программы 006 «Совершенствование нормативно-технической базы в нефтяной, газовой и нефтехимической отрасли» разработаны 15 государственных стандартов газовой отрасли, 5 межгосударственных стандартов нефтяной и нефтехимической отраслей.»;
абзацы одинадцатый и двенадцатый подпункта 15) «усиление экологических требований» изложить в следующей редакции:
«В настоящее время производимый бензин на территории Республики Казахстан соответствует экологическому классу К2.
Согласно техническому регламенту Таможенного союза «О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту», утвержденному решением Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 года № 826, на территории Республики Казахстан:

Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 103 шешімімен бекітілген 2012 – 2013 жылдарға арналған Кеден одағының техникалық регламенттерін әзірлеу жоспарында Кеден одағының «Мұнайдың және оның қайта өңделген өнімдерінің көрсеткіштерін өлшеу құралдарына қойылатын талаптар», «Отын ретінде қолдануға арналған сұйытылған көмірсутек газдарына қойылатын талаптар» техникалық регламенттерін әзірлеу көзделген. Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі Тараптың осы техникалық регламенттерді әзірлеуге қатысушы органы болып табылады.
Кейіннен Бірыңғай тізбенің басқа да ұстанымдары – тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған мұнай, тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газ, сұйық және газ тәрізді көмірсутектерді тасымалдауға арналған магистральдық құбырларға қатысты техникалық регламенттерді әзірлеу жоспарлануда.
Техникалық реттеудің басқа маңызды құралы стандарттау болып табылады.
Кеден одағы техникалық регламенттерінің талаптарын орындау үшін дәлелді база халықаралық және мемлекетаралық стандарттар, олар қабылданбаған жағдайда, халықаралық талаптарға сәйкес келетін ұлттық стандарттар болып табылады.
Кеден одағының «Автомобиль мен авиация бензиніне, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыш отыны мен мазутқа қойылатын талаптар туралы», «Майлайтын материалдарға, майларға және арнайы сұйықтықтарға қойылатын талаптар туралы» техникалық регламенттерін қолдау үшін 006 «Мұнай, газ және мұнай-химия өнеркәсібінің нормативтік-техникалық базасын жетілдіру» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі 2012 жылы – 17, 2013 жылы – 15 мемлекетаралық стандарт әзірлеуді ұйымдастырды.
Бұдан басқа, 2011 жылы 006 «Мұнай, газ және мұнай-химия өнеркәсібінің нормативтік-техникалық базасын жетілдіру» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде газ саласындағы 15 мемлекеттік стандарт, мұнай және мұнай-химия салаларында 5 мемлекетаралық стандарт әзірленді.»;
«экологиялық талаптарды күшейту» деген 15) тармақшаның он бірінші және он екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін бензин К2 экологиялық класына сәйкес келеді.
Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 826 шешімімен бекітілген «Автомобиль мен авиация бензиніне, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыш отыны мен мазутқа қойылатын талаптар туралы» Кеден одағының техникалық регламентіне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында:

с 1 января 2014 года будет действовать запрет на выпуск в обращение и обращение автомобильного бензина и дизельного топлива экологического класса К2;
выпуск в обращение и обращение автомобильного бензина и дизельного топлива экологического класса К3 допускается – по 31 декабря 2015 года;
переход на выпуск в обращение и обращение автомобильного бензина и дизельного топлива экологических классов К4 и К5 осуществляется не позднее 1 января 2016 года.»;
раздел 4. «Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы» изложить в следующей редакции:
«4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
Цель: Сбалансированное и эффективное развитие нефтегазовой отрасли
Для достижения цели Программы в области добычи нефти и газа предусматривается решить следующие задачи:
1) выполнение установленных показателей по добыче и экспорту нефти и газовому конденсату;
2) обеспечение потребности внутреннего рынка в нефтепродуктах и газе;
3) обеспечение прироста разведанных запасов углеводородов и выведение уровня добычи на стабильно высокий уровень;
4) гармонизация норм технического регулирования отрасли;
5) увеличение уровня местного содержания в нефтегазовых компаниях;
6) обеспечение безопасности труда и снижение негативного воздействия на окружающую среду.
Реализация поставленной цели позволит достичь в 2014 году следующих целевых индикаторов:
1) увеличение объема добычи нефти в 2014 году составит 83,0 млн. тонн (108,4 % к 2009 году);
2) увеличение объема добычи сырого газа в 2014 году составит 41,0 млрд. куб. м (113,8 % к 2009 году);
3) увеличение объема экспорта сухого газа в 2014 году до 7,3 куб. м (104,2 % к 2009 году);
4) обеспечение разработки технических регламентов, стандартов и иных документов в области технического регулирования нефтегазовой отрасли;
5) утилизация попутного газа в 2012 году (за исключением технологически неизбежных объемов сжигаемого газа) не менее 95 %.
Показатели результатов реализации программы:

2014 жылғы 1 қаңтардан бастап К2 экологиялық класындағы автомобиль бензині мен дизель отынын айналымға шығаруға және оның айналымына тыйым салу күшіне енеді;
К3 экологиялық класындағы автомобиль бензині мен дизель отынын айналымға шығару және оның айналымына 2015 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін рұқсат етіледі;
К4 және К5 экологиялық класындағы автомобиль бензині мен дизель отынын айналымға шығару және оның айналымына көшу 2016 жылғы 1 қаңтардан кешіктірмей жүзеге асырылады.»;
«Бағдарламаны іске асыру мақсаттары, міндеттері, мақсатты индикаторлары және нәтижелерінің көрсеткіштері» деген 4-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Бағдарламаны іске асыру мақсаттары, міндеттері, мақсатты индикаторлары және нәтижелерінің көрсеткіштері
Мақсаты: Мұнай-газ саласын теңгерімді және тиімді дамыту
Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін мұнай және газ өндіру саласында мынадай міндеттерді шешу көзделеді:
1) мұнай және газ конденсатын өндіру және оның экспорты жөнінде белгіленген көрсеткіштерді орындау;
2) ішкі нарықтың мұнай өнімдері мен газға қажеттілігін қамтамасыз ету;
3) көмірсутектің барланған қорларының өсімін қамтамасыз ету және өндіру деңгейін тұрақты жоғары деңгейге жеткізу;
4) саланы техникалық реттеу нормаларын үйлестіру;
5) мұнай-газ компанияларында жергілікті қамту деңгейін ұлғайту;
6) еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаға теріс әсерді төмендету.
Қойылған мақсатты іске асыру 2014 жылы мынадай мақсатты индикаторларға қол жеткізуге мүмкіндік береді:
1) 2014 жылы мұнай өндіру көлемін ұлғайту 83,0 млн. тоннаны құрайды (2009 жылмен салыстырғанда 108,4 %);
2) 2014 жылы шикі газ өндіру көлемін ұлғайту 41,0 млрд. текше м құрайды (2009 жылмен салыстырғанда 113,8 %);
3) 2014 жылы құрғақ газ экспортының көлемін 7,3 млрд. текше м ұлғайту (2009 жылмен салыстырғанда 104,2 %);
4) мұнай-газ саласын техникалық реттеу саласындағы техникалық регламенттер, стандарттар және өзге де құжаттар әзірлеуді қамтамасыз ету;
5) 2012 жылы ілеспе газдың (технологиялық еріксіз жағылатын газ көлемін қоспағанда) кемінде 95 %-ын кәдеге жарату.
Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері:

1) в 2014 году объем добычи нефти составит 83 млн. тонн и газа – 41,0 млрд. куб. м;
2) в 2010 – 2011 годах проведение гравимагнитной съемки масштаба 1:100000 на территории КСКМ общей площадью 115 тыс. кв. км;
3) в 2010 – 2012 годы отработка 6 групп аэромагнитных опорных профилей в объеме 4 тыс. пог. км в пределах северной части КСКМ и прилегающей береговой зоны (профиля № 1 – 5,) и в пределах южной части КСКМ (профиль № 6), полевые площадные аэромагнитометрические исследования на площади 174 тыс. кв. км (в объеме 216 тыс. пог. км);

1) 2014 жылы мұнай өндіру көлемі 83,0 млн. тоннаны және шикі газ өндіру көлемі 41,0 млрд. текше м құрайды;
2) 2010 – 2011 жылдары жалпы ауданы 115 000 шаршы км ҚТҚС аумағында масштабы 1:100000 гравимагниттік түсірілім жүргізу;
3) 2010 – 2012 жылдары КТҚС солтүстік бөлігінің және шектес жағалық аймақтың шегінде (№ 1–5 бейіндер) және КТҚС оңтүстік бөлігінің шегінде (№ 6 бейін) көлемі 4000 қума км аэромагниттік тірек бейіндердің 6 тобын пысықтау, 174 мың шаршы км ауданда далалық аудандық аэромагнитті метрикалық зерттеулер (216 мың қума км көлемде);

4) в 2014 году довести выполнение финансовых обязательств по контрактам до уровня не менее 70 %.
В 2011 – 2012 годах разработаны и утверждены 2 технических регламента Таможенного союза:
1) «О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту»;
2) «О требованиях к смазочным материалам, маслам и специальным жидкостям».
В настоящее время разрабатываются 2 технических регламента Таможенного союза, которые будут утверждены в 2014 году:

4) 2014 жылы келісімшарттар бойынша қаржылық міндеттемелердің орындалуын кемінде 70 % деңгейіне дейін жеткізу.
2011 – 2012 жылдары Кеден одағының 2 техникалық регламенті әзірленіп бекітілді:
1) «Автомобиль мен авиация бензиніне, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыш отыны мен мазутқа қойылатын талаптар туралы»;
2) «Жағар материалдарға, майларға және арнайы сұйықтықтарға қойылатын талаптар туралы».
Қазіргі уақытта Кеден одағының 2 техникалық регламенті әзірленуде, олар 2014 жылы бекітілетін болады:

1) «О требованиях к средствам измерений показателей нефти и продуктов ее переработки»;
2) «Требования к сжиженным углеводородным газам для использования в качестве топлива».
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года «О недрах и недропользовании» будет проводиться мониторинг исполнения нефтегазовыми компаниями обязательств в части местного содержания, прописанных в контрактах на недропользование. Планируется заключить и/или пересмотреть с недропользователями дополнительные соглашения к контрактам с указанием количественных показателей по местному содержанию в товарах, работах, услугах и кадрах.

1) «Мұнайдың және оның қайта өңделген өнімдерінің көрсеткіштерін өлшеу құралдарына қойылатын талаптар»;
2) «Отын ретінде қолдануға арналған сұйытылған көмірсутек газдарына қойылатын талаптар».
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарда жазылған жергілікті қамту бөлігінде мұнай-газ компанияларының міндеттемелерін орындауына мониторинг жүргізілетін болады. Жер қойнауын пайдаланушылармен сандық көрсеткіштерді көрсете отырып, тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге жергілікті қамту бойынша келісімшарттарға қосымша келісімдер жасасу және/немесе қайта қарау жоспарланып отыр.

К 2015 году планируется довести уровень местного содержания в закупках нефтегазовых компаний по товарам до 16 %, по работам и услугам до 72,5 %, в кадрах планируется достигнуть следующих показателей: руководящий состав – не менее 87 %, специалистов с высшим и средним профессиональным образованием – не менее 96 %, квалифицированных рабочих – не менее 98 %.
Таблица 11. «Прогнозная доля местного содержания в закупках нефтегазовых компаний (без учета НКОК, ТШО, КПО) с 2010 года по 2014 год (в %)»
2010 г.
2011 г.
2012 г.
2013 г.
2014 г.
Товары
5,0
8,0
11,0
13,0

2015 жылға қарай мұнай-газ компанияларының сатып алуындағы жергілікті қамту деңгейін тауарлар бойынша 16 %-ға дейін, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша 72,5 %-ға дейін жеткізу жоспарланып отыр, кадрларда мынадай көрсеткіштерге қол жеткізу жоспарланып отыр: басшылық құрам – 87 %-дан кем емес, жоғары және орта кәсіптік білімі бар мамандар – 96 %-дан кем емес, білікті жұмысшылар – 98 %-дан кем емес.
11-кесте «2010 жылдан бастап 2014 жылды қоса алғанға дейін мұнай-газ компанияларының сатып алуларындағы жергілікті қамтудың болжамды үлесі (НКОК, ТШО, КПО-ны есепке алмағанда) (%-да)»
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
Тауарлар
5,0
8,0
11,0
13,0

16,0
Работы и услуги
79,7
81,1
82,4
70
72,5
В реализацию нового Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года «О недрах и недропользовании» будут разработаны более 68 нормативных правовых актов.
Для достижения цели Программы в области развития перерабатывающих производств предусматривается решить следующее задачи:
1) увеличение глубины и объемов переработки отечественного углеводородного сырья (нефть/газ);

16,0
Жұмыстар мен қызметтер
79,7
81,1
82,4
70
72,5
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының жаңа Заңын іске асыру үшін 68-ден астам нормативтік құқықтық акті әзірленеді.
Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін өңдеу өндірістерін дамыту саласында мынадай міндеттерді шешу көзделіп отыр:
1) отандық көмірсутек шикізатын өңдеудің тереңділігі мен көлемін ұлғайту (мұнай/газ);

2) подготовка специалистов всех уровней для новых производств нефтегазовой отрасли.
Реализация поставленной цели позволит достичь в 2014 году следующих целевых индикаторов:
1) увеличение объемов переработки нефти на трех казахстанских НПЗ в 2014 году составит до 15 млн. тонн;
2) доведение качества отечественных нефтепродуктов до стандартов экологического класса К4, К5;
3) оптимизация и увеличение ассортимента выпускаемой продукции, направленные на удовлетворение прогнозируемого изменения структуры потребления нефтепродуктов;
4) обеспечение производства нефтяных дорожных битумов с 2013 года в объеме 200 тыс. тонн/год;
5) обеспечение производства ароматических углеводородов (бензол, параксилол) в 2014 году – до 188,7 тыс. тонн/год;
6) увеличение к 2015 году производства нефтехимической продукции полипропилена до 500 тыс. тонн/год, полиэтилена – до 800 тыс. тонн/год;
7) подготовка необходимых специалистов в нефтегазовой сфере.
Предусматривается реализация следующих инвестиционных проектов:
1) реконструкция и модернизация АНПЗ с доведением мощности по переработке нефти до 5,5 млн. тонн/год и улучшение качества нефтепродуктов до экологического класса К4, К5:
1-стадия: «Строительство комплекса по производству ароматических углеводородов», срок реализации – 2010 – 2014 годы;
2-стадия: «Строительство комплекса по глубокой переработке нефти», срок реализации – 2011 – 2016 годы.;
2) реконструкция вакуумного блока установки ЭЛОУ-АВТ-3 и установки замедленного коксования АНПЗ, доведения мощности вакуумного блока до 1800 тыс. тонн/год и установки замедленного коксования до 1000 тыс. тонн/год обеспечат увеличение объемов первичной переработки нефти, ее разделения на фракции и их облагораживание, что в комплексе обеспечит увеличение глубины переработки нефти. Срок реализации проекта – 2010 год;
3) реконструкция и модернизация ПКОП с доведением мощности по переработке нефти до 6,0 млн. тонн/год и улучшение качества нефтепродуктов до экологического класса К4, К5. Срок реализации проекта – 2011 – 2016 годы;
4) реконструкция и модернизация ПНХЗ с доведением мощности до 7,5 млн. тонн/год и улучшение качества нефтепродуктов до экологического класса К4, К5. Срок реализации проекта – 2011 – 2016 годы;
5) производство дорожных битумов в Казахстане на базе Актауского завода пластических масс.
Сырье - нефть месторождения Каражанбас. Мощность производства – 400 тыс. тонн дорожных битумов в год. Срок реализации проекта – 2013 год.
Во исполнение поручения Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А., указанного в Послании народу Казахстана от 6 марта 2009 года, изучается возможность организации производства смазочных масел в Республике Казахстан.
Обеспечение условий для повышения мобильности трудовых ресурсов.
Для достижения цели Программы предусматривается решить задачу по транспортировке и развитию инфраструктуры путем диверсификации экспортных маршрутов транспортировки нефти и газа.
Реализация поставленной цели позволит достичь в 2014 году следующих целевых индикаторов:

2) мұнай-газ саласының жаңа өндірістері үшін барлық деңгейдегі мамандар даярлау.
Қойылған мақсаттарды іске асыру 2014 жылы мынадай мақсатты индикаторларға қол жеткізуге мүмкіндік береді:
1) қазақстандық үш МӨЗ-де мұнай өңдеу көлемін ұлғайту 15 млн. тоннаға дейін құрайды;
2) отандық мұнай өнімдерінің сапасын К4, К5 экологиялық класс стандарттарына дейін жеткізу;
3) мұнай өнімдерін тұтыну құрылымының болжамды өзгертуін қанағаттандыруға бағытталып шығарылатын өнім түрлерін оңтайландыру және ұлғайту;
4) 2013 жылдан бастап мұнай жол битумын жылына 200 мың тонна көлемінде өндіруді қамтамасыз ету;
5) 2014 жылы хош иісті көмірсутектерді (бензол, параксилол) жылына 188,7 мың тоннаға дейін өндіруді қамтамасыз ету;
6) 2015 жылдан бастап базалық мұнай-химия өнімінің өндірісін жылына 800 мың тонна полиэтилен және жылына 500 мың тонна полипропилен көлемінде өндіруді қамтамасыз ету;
7) мұнай-газ саласында қажетті мамандар даярлау.
Мынадай инвестициялық жобаларды іске асыру көзделеді:
1) АМӨЗ-ін реконструкциялау және жаңғырту, мұнай өңдеу қуатын жылына 5,5 млн. тоннаға дейін жеткізе отырып, мұнай өнімдерінің сапасын К4, К5 экологиялық класына дейін жақсарту:
1-кезең: «Хош иісті көмірсутектерді өндіру кешенінің құрылысы», іске асыру мерзімі – 2010 – 2014 жылдар;
2-кезең: «Мұнайды терең өңдеу кешенінің құрылысы», іске асыру мерзімі – 2011 – 2016 жылдар;
2) ЭЛОУ-АВТ-3 қондырғысының және АМӨЗ баяу кокстау қондырғысының вакуумдық блогын реконструкциялау, вакуумдық блоктың қуатын жылына 1800 мың тоннаға дейін және баяу кокстау қондырғысының қуатын жылына 1 000 мың тоннаға дейін жеткізу мұнайдың бастапқы өңдеу көлемін ұлғайтуды, оны фракцияларға бөлуді және оларды жақсартуды қамтамасыз етеді, кешенді түрде бұл мұнай өңдеу тереңдігін арттыруды қамтамасыз етеді. Жобаны іске асыру мерзімі – 2010 жыл;
3) ПКОП-ты реконструкциялау және жаңғырту, мұнай өңдеу қуатын жылына 6,0 млн. тоннаға жеткізе отырып, мұнай өнімдерінің сапасын К4, К5 экологиялық класына дейін жақсарту. Жобаны іске асыру мерзімі – 2011 – 2016 жылдар;
4) ПМХЗ-ді реконструкциялау және жаңғырту, мұнай өңдеу қуатын жылына 7,5 млн. тоннаға жеткізе отырып, мұнай өнімдерінің сапасын К4, К5 экологиялық класына дейін жақсарту. Жобаны іске асыру мерзімі – 2011 – 2016 жылдар;
5) Қазақстанда Ақтау пластикалық массалар зауытының базасында жол битумын өндіру;
Шикізат – Қаражанбас кен орнының мұнайы. Өндіріс қуаты – жылына 400 мың тонна жол битумы. Жобаны іске асыру мерзімі – 2013 жыл.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2009 жылғы 6 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауында көрсетілген тапсырмасын орындау үшін Қазақстан Республикасында жағар май өндірісін ұйымдастыру мүмкіндігі зерделенуде.
Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру үшін жағдайларды қамтамасыз ету.
Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін мұнай және газ тасымалдаудың экспорттық бағыттарын әртараптандыру арқылы тасымалдау және инфрақұрылымды дамыту бойынша міндетті шешу көзделеді.
Қойылған мақсатты іске асыру 2014 жылы мынадай мақсатты индикаторларға қол жеткізуге мүмкіндік береді:

1) увеличение объема транспортировки газа по магистральным газопроводам, включая международный транзит, в 2014 году составит 121,4 млрд. куб. м/год, в том числе до 30 млрд. куб. м/год по газопроводу «Казахстан – Китай»;
2) увеличение объема международного транзита газа до 100 млрд. куб. м/год;
3) увеличение пропускной способности нефтепроводов к 2014 году составит: КТК – до 61,2 млн. тонн/год, в том числе на казахстанском участке – 49,3 млн. тонн/год, Казахстан – Китай до 20 млн. тонн/год.
Показатели результатов реализации программы
Расширение КТК планируется провести в три этапа:
1 этап (2013 г., 40,6 млн. тонн/год, в том числе на казахстанском участке – 33,5 млн. тонн/год);
2 этап (2014 г., 61,2 млн. тонн/год, в том числе на казахстанском участке – 49,3 млн. тонн/год);
3 этап (2015 г., 67 млн. тонн/год, в том числе на казахстанском участке – 52,5 млн. тонн/год).
Увеличение пропускной способности нефтепровода Казахстан – Китай до 20 млн. тонн нефти в год.
Временной период реализации этапов проекта будет определяться в соответствии с определением обеспеченности загрузки нефтепровода Казахстан – Китай.
Расширение магистрального газопровода Казахстан – Китай
Газопровод «Казахстан – Китай» состоит из двух участков: первый – «Туркменистан – Узбекистан – Казахстан – Китай», второй – «Бейнеу – Бозой – Шымкент».
Обеспечение пропускной способности магистрального газопровода «Казахстан – Китай» в 2014 году составит 30 млрд. куб. м/год и возможное в дальнейшем расширение до 40 млрд. куб. м/год для транзита газа туркменского происхождения и транспортировки газа казахстанского происхождения.
Проект строительства нитки «С» газопровода «Казахстан – Китай» предусматривает строительство нитки «С» в одном техническом коридоре с нитками «А» и «В» действующего газопровода «Казахстан – Китай» для получения возможности транспортировки дополнительных 25 млрд. куб. м/год.
Также планируется поэтапное введение в эксплуатацию газопровода «Бейнеу – Бозой – Шымкент» с доведением пропускной способности газопровода до 10 млрд. куб. м/год.
До 2014 года ожидается ввод 8 объектов береговой инфраструктуры КСКМ.
Государственные и иные органы, ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов.
Для реализации Программы необходимо содействие следующих государственных органов и организаций: министерства индустрии и новых технологий, финансов, экономики и бюджетного планирования, окружающей среды и водных ресурсов, по чрезвычайным ситуациям, образования и науки, труда и социальной защиты населения, регионального развития, акиматов областей, АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына», АО «Банк развития Казахстана».»;
в разделе 5 «Этапы реализации программы»:
части вторую, третью и четвертую пункта 3 «По транспортировке и развитию инфраструктуры» исключить;
пункт 4 «Техническое регулирование отрасли» изложить в следующей редакции:

1) халықаралық транзитті қоса алғанда, магистральдық газ құбырларымен газ тасымалдау көлемінің ұлғаюы 2014 жылы жылына 121,4 млрд. текше м құрайды, оның ішінде «Қазақстан-Қытай» газ құбыры бойынша жылына 30 млрд. текше м.;
2) халықаралық газ транзитінің көлемін жылына 100 млрд. текше м дейін ұлғайту;
3) 2014 жылға қарай мұнай құбырларының өткізу қабілетін арттыру: КҚК – жылына 61,2 млн. тоннаға дейін, оның ішінде қазақстандық учаскеде – жылына 49,3 млн тонна, Қазақстан – Қытай бойынша – жылына 20 млн. тоннаға дейін құрайды.
Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
КҚК кеңейтуді үш кезең бойынша жүргізу жоспарлануда:
1-кезең (2013 ж., жылына 40,6 млн. тонна, оның ішінде қазақстандық учаскеде – жылына 33,5 млн. тонна);
2-кезең (2014 ж., жылына 61,2 млн. тонна, оның ішінде қазақстандық учаскеде – жылына 49,3 млн. тонна);
3-кезең (2015 жыл, жылына 67 млн. тонна, оның ішінде қазақстандық учаскеде – жылына 52,5 млн. тонна);
Қазақстан – Қытай мұнай құбырының өткізу қабілетін жылына 20 млн. тоннаға дейін ұлғайту.
Жобаның кезеңдерін іске асырудың мерзімді кезеңі Қазақстан – Қытай мұнай құбыры жүктемесінің қамтамасыз етілуін белгілеуге сәйкес айқындалады.
Қазақстан – Қытай магистральдық газ құбырын кеңейту
Қазақстан – Қытай газ құбыры екі учаскеден тұрады: бірінші – «Түрікменстан – Өзбекстан – Қазақстан – Қытай» газ құбыры, екінші – «Бейнеу – Бозой – Шымкент» газ құбыры.
«Қазақстан – Қытай» магистральдық газ құбырының өткізу қабілетін қамтамасыз ету 2014 жылы жылына 30 млрд. текше м және кейіннен Түрікменстанда шығарылған газдың транзиті мен Қазақстанда шығарылған газдың тасымалы үшін ықтимал кеңейту жылына 40 млрд. текше м дейін құрайды.
Қазақстан – Қытай газ құбырының «С» желісін салу жобасы жылына қосымша 25 млрд. текше м тасымалдауға мүмкіндік алу үшін қолданыстағы Қазақстан – Қытай газ құбырының «А» және «В» желілерінің бір техникалық дәлізінде «С» желісін салуды көздейді.
Сондай-ақ газ құбырының өткізу қабілетін жылына 10 млрд. текше м дейін жеткізе отырып, «Бейнеу – Бозой – Шымкент» газ құбырын кезең-кезеңімен пайдалануға беру жоспарланып отыр.
2014 жылға дейін КТҚС жағадағы инфрақұрылымының 8 объектісін іске қосу күтілуде.
Мақсаттарға, мақсатты индикаторларға, міндеттерге, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін жауапты мемлекеттік және өзге де органдар.
Бағдарламаны іске асыру үшін мынадай мемлекеттік органдар мен ұйымдардың: Индустрия және жаңа технологиялар, Қаржы, Экономика және бюджеттік жоспарлау, Қоршаған орта және су ресурстары, Төтенше жағдайлар, Білім және ғылым, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Өңірлік даму министрліктерінің, облыс әкімдіктерінің, «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ-тың, «Қазақстан даму банкі» АҚ-тың қолдауы қажет.»;
«Бағдарламаны іске асыру кезеңдері» деген 5-бөлімде:
«Тасымалдау және инфрақұрылымды дамыту жөнінде.» деген 3-тармақтың екінші, үшінші және төртінші бөліктері алынып тасталсын;
«Саланы техникалық реттеу» деген 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«4. Техническое регулирование отрасли
В области технического регулирования перед нефтегазовой отраслью стоят большие задачи.
С утверждением технических регламентов Таможенного союза  «О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту» и «О требованиях к смазочным материалам, маслам и специальным жидкостям» работа по этим документам не завершается. Необходимо обеспечить выполнение планов мероприятий, необходимых для реализации этих технических регламентов, программ по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технических регламентов, а также межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимых для применения и исполнения требований технических регламентов и осуществления оценки (подтверждения) соответствия продукции.
Министерство нефти и газа Республики Казахстан принимает участие в разработке технических регламентов Таможенного союза «О требованиях к средствам измерений показателей нефти и продуктов ее переработки», «Требования к сжиженным углеводородным газам для использования в качестве топлива», а также сопутствующих документов к ним (планов мероприятий и программ, необходимых для их реализации).
Продолжится реализация мероприятий, закрепленных за Министерством нефти и газа Республики Казахстан, согласно Программе по техническому регулированию и созданию инфраструктуры качества в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 октября 2010 года № 1100.»;
раздел 6 «Необходимые ресурсы» изложить в следующей редакции:
«6. Необходимые ресурсы
Общий объем финансовых ресурсов для реализации Программы составляет 7102159,8 млн. тенге, в том числе по источникам:
1) республиканский бюджет – 143304,5 млн. тенге;
2) заемные средства – 738304,6 млн. тенге;
3) собственные средства – 4145860,2 млн. тенге;
4) собственные и заемные средства – 2074690,5 млн. тенге.»;
раздел 7 «План мероприятие по реализации программы по развитию нефтегазового сектора в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы» изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
строку, порядковый номер 7, приложение 1 к Программе по развитию нефтегазового сектора в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы изложить в следующей редакции:
«
7
Завод по производству морского нефтегазового оборудования «Темірат»
Площадь: 49 га. Документ основание: кадастр № 13-199-001-2431, решение акима с. Акшукур Тупкараганского района на от 12.12.2008 г. № 749;
кадастр № 13-199-001-2430, решение акима с. Акшукур Тупкараганского района от 12.12.2008 г. № 1751
Заемные средства

«4. Саланы техникалық реттеу
Техникалық реттеу саласында мұнай-газ саласының алдында зор міндеттер тұр.
Кеден одағының «Автомобиль мен авиация бензиніне, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыш отыны мен мазутқа қойылатын талаптар туралы», «Жағар материалдарға, майларға және арнайы сұйықтықтарға қойылатын талаптар туралы» техникалық регламенттерін бекітумен бұл құжаттар бойынша жұмыс аяқталмайды. Осы техникалық регламенттерді іске асыруға қажетті іс-шаралар жоспарларының, мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу бойынша бағдарламалардың орындалуын қамтамасыз ету қажет, оларды ерікті негізде қолдану нәтижесінде техникалық регламенттер, сондай-ақ зерттеулер (сынаулар) мен өлшеу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде техникалық регламенттер талаптарын қолдану мен орындау және өнімнің сәйкестігін бағалауды (растауды) жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттар талаптарының сақталуы қамтамасыз етіледі.
Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі Кеден одағының «Мұнайдың және оның қайта өңделген өнімдерінің көрсеткіштерін өлшеу құралдарына қойылатын талаптар туралы», «Отын ретінде қолдануға арналған сұйытылған көмірсутек газдарға қойылатын талаптар» туралы техникалық регламенттерін, сондай-ақ олардың ілеспе құжаттарын (оларды іске асыру үшін қажетті іс-шаралар жоспарлары мен бағдарламаларды) әзірлеуге қатысады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 қазандағы № 1100 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында техникалық реттеу және сапа инфрақұрылымын құру жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігіне бекітілген іс-шараларды жүзеге асыру жалғастырылады.»;
«Қажетті ресурстар» деген 6-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Қажетті ресурстар
Бағдарламаны іске асыруға арналған қаржы ресурстарының жалпы көлемі 7102159,8 млн. теңгені құрайды, оның ішінде қаржыландыру көздері бойынша:
1) республикалық бюджет – 143304,5 млн. теңге;
2) қарыз қаражаты – 738304,6 млн. теңге;
3) меншікті қаражат – 4145860,2 млн. теңге;
4) меншікті және қарыз қаражаты – 2074690,5 млн. теңге.»;
«Қазақстан Республикасында мұнай-газ секторын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары» деген 7-бөлім осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қазақстан Республикасында мұнай-газ секторын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаға 1-қосымшаның реттік нөмірі 7-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
«
7
«Темірат» теңіз мұнай-газ жабдықтарын өндіру зауытын салу
Алаңы: 49 га.
Негіздеме құжат:
кадастр № 13-199-001-2431 Түпқараған ауданы
Ақшүкір ауылы әкімінің 12.12.08 ж. № 1749 шешімі;
кадастр № 13-199-001-2430, Түпқараған ауданы Ақшүкір ауылы әкімінің 12.12.08 ж. № 1751 шешімі
Қарыз қаражаты

6663,0
4283,0
4553,0
20269,0
-
35768,0
2010 – 2013 гг.
– собственные
средства, возможно
начало расширения участков
Кенкияк – Атырау и
Кенкияк – Кумколь.
4. Нормативные правовые акты и техническое регулирование отрасли
31
Разработка концепции проекта Закона Республики Казахстан «О магистральном трубопроводе»
Внесение концепции на заседание МВК
МНГ, АРЕМ, АЗК, МОСВР, АО «НК «КМГ» (по согласованию)
декабрь
2010 г.
не требуется
32
Разработка проекта Закона Республики Казахстан «О газе и газоснабжении»
Проект Закона Республики Казахстан
МНГ, МЭБП, МИНТ, МЧС, МТК, АЗК, МФ АРЕМ, МОСВР, МРР
декабрь
2010 г.
не требуется
33
Разработка национальных стандартов и межгосударственных стандартов в поддержку технических регламентов Таможенного союза согласно Плану работ по государственной стандартизации
Приказ уполномоченого органа в области технического регулирования
МНГ, МИНТ

6663,0
4283,0
4553,0
20269,0
-
35768,0
2010 – 2013 жж. – меншікті қаражат, Кеңқияк – Атырау және Кеңқияк – Құмкөл учаскелерін кеңейту басталуы мүмкін.
4. Нормативтік құқықтық актілер және саланы техникалық реттеу
31
«Магистральдық құбыр туралы» Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
ВАК отырысына тұжырымдаманы енгізу
МГМ, ТМРА, БҚА, ҚОСРМ, «ҚМГ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
2010 ж. желтоқсан
талап етілмейді
32
«Газ және газбен жабдықтау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
МГМ, ЭБЖМ, ИЖТМ, ТЖМ, ККМ, БҚА, Қаржымині, ТМРА, ҚОСРМ, ӨДМ
2010 ж. желтоқсан
талап етілмейді
33
Мемлекеттік стандарттау бойынша жұмыстар жоспарына сәйкес Кеден одағының техникалық регламенттерін қолдау үшін ұлттық стандарттар мен мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу
Техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органның бұйрығы
МГМ, ИЖТМ

5. Развитие местного содержания
36
Выработка предложений участникам конкурса по местному содержанию в товарах, работах, услугах и кадрах для включения в условия конкурса на право недропользования в части углеводородного сырья
Условия конкурса
МНГ, МИНТ, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию)
ежегодно
декабрь
не требуется
37
Определение перечня наиболее востребованной продукции машиностроения для нефтегазовой отрасли с указанием технических характеристик, количества
Информация в МИНТ
МНГ, АО «НК «КМГ» (по согласованию), АО «ИАЦ» (по согласованию), ТОО «PSA» (по согласованию)
ежегодно февраль
не требуется
38
Определение товаров, работ и услуг, востребованных в нефтегазовой отрасли недропользования (согласно ПП РК № 965 от 20.09.2010 г.)
Информация в МИНТ
МНГ, АО «НК «КМГ» (по согласованию), АО «ИАЦ» (по согласованию), ТОО «PSA» (по согласованию)
декабрь
2010 г.
не требуется

5. Жергілікті қамтуды дамыту
36
Көмірсутек шикізаты бөлігінде жер қойнауын пайдалануды иелену құқығына арналған конкурс шарттарына енгізу үшін тауарлардағы, жұмыстардағы, көрсетілетін қызметтердегі және кадрлардағы жергілікті қамту бойынша конкурсқа қатысушыларға ұсыныстарды әзірлеу
Конкурс шарттары
МГМ, ИЖТМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын, желтоқсан
талап етілмейді
37
Техникалық сипаттамаларды, санын көрсете отырып, мұнай-газ саласы үшін машина жасаудың неғұрлым талап етілетін өнімдерінің тізбесін айқындау
ИЖТМ-ге ақпарат
МГМ, «ҚМГ» ҰК» АҚ (келісім бойынша), «АТО» АҚ (келісім бойынша), «PSA» ЖШС (келісім бойынша)
жыл сайын, ақпан
талап етілмейді
38
Жер қойнауын пайдаланудың мұнай-газ саласында талап етілетін тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді айқындау (ҚР Үкіметінің 2010 ж. 20 қыркүйектегі № 965 қаулысына сәйкес)
ИЖТМ-ге ақпарат
МГМ, «ҚМГ» ҰҚ» АҚ (келісім бойынша), «АТО» АҚ (келісім бойынша), «PSA» ЖШС (келісім бойынша)
2010 ж. желтоқсан
талап етілмейді

6. Обеспечение квалифицированными кадровыми ресурсами
39
Подготовка и переподготовка казахстанских специалистов для нефтегазового комплекса
Информация в МНГ
МОН, акиматы Мангистауской (по согласованию) и Атырауской областей (по согласованию)
ежегодно
декабрь
не требуется
40
Подготовка кадров для предприятий береговой инфраструктуры
Информация в МНГ
акимат Мангистауской (по согласованию), МОН
декабрь
2010 г.
не требуется
41
Усиление роли отечественных высших учебных заведений с укреплением материально-технической базы, в том числе Каспийского государственного университета инжиниринга и технологий имени Ш. Есенова
Информация в МОН, МНГ
акимат Мангистауской области (по согласованию)
ежегодно
январь

6. Білікті кадр ресурстарымен қамтамасыз ету
39
Мұнай-газ кешені үшін қазақстандық мамандарды даярлау және қайта даярлау
МГМ-ге ақпарат
БҒМ, Маңғыстау (келісім бойынша) және Атырау (келісім бойынша) облыстарының әкімдіктері
жыл сайын, желтоқсан
талап етілмейді
40
Жағадағы инфрақұрылым кәсіпорындары үшін кадрлар даярлау
МГМ-ге ақпарат
Маңғыстау облысының әкімдігі (келісім бойынша), БҒМ
2010 ж. желтоқсан
талап етілмейді
41
Материалдық-техникалық базаны нығайта отырып, отандық жоғары оқу орындарының, оның ішінде Ш. Есенов атындағы Каспий инженерлік-техникалық университетінің рөлін күшейту
БҒМ-ге, МГМ-ге ақпарат
Маңғыстау облысының әкімдігі (келісім бойынша)
жыл сайын, қаңтар

8. Развитие науки и инжиниринга в нефтегазовой отрасли
46
Повышение уровня научно-исследовательских и инжиниринговых разработок в нефтегазовой отрасли
Информация в МНГ
АО «НК КМГ» (по согласованию), АО «КИНГ» (по согласованию)
ежегодно
февраль
не требуется
47
Проведение мероприятий по ускоренному развитию направлений: нефтепереработка и нефтехимия; оффшорное проектирование; энергосбережение и нетрадиционные источники энергии; совершенствование методов утилизации газа, отходов и попутных продуктов нефтегазового производства
Информация в МНГ
АО «НК «КМГ» (по согласованию), АО «КИНГ» (по согласованию)
ежегодно февраль
не требуется
48
Развитие технологий повышения нефтеотдачи пласта для месторождений на поздней стадии разработки на примере месторождений АО «НК «КМГ»
Информация в МИНТ
АО «НК «КМГ» (по согласованию), АО «КИНГ» (по согласованию)
ежегодно
февраль
собственные средства
* Срок реализации некоторых инвестиционных проектов выходят за рамки срока настоящей Программы.
** Объемы финансирования средств, возможно, будут корректироваться в связи с внесениями изменений в Закон Республики Казахстан "О Республиканском бюджете", а также в связи с тем, что собственные и заемные средства компаний зависят от привлеченных ими инвестиций.
*** Объемы финансирования будут установлены после разработки Проектно-сметной документации.
**** Предполагаемые расходы указаны без НДС.
***** В связи с переносом сроков реализации проекта на 2014 год, неосвоенные в 2013 году расходы будут освоены в 2014 году.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ПРК – Правительство Республики Казахстан
МНГ – Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МИНТ – Министерство индустрии и новых технологий Республики
Казахстан
МОСВР – Министерство окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан
МЭБП – Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
АРЕМ – Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
АЗК – Агентство Республики Казахстан по защите конкуренции (Антимонопольное агентство)
АО «ФНБ «Самрук-Казына» – акционерное общество «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына»
АО «КИНГ» – акционерное общество «Казахстанский институт нефти и газа»
АО «НК «КМГ» – акционерное общество «Национальная компания «КазМунайГаз»
ТОО «ОХК» – товарищество с ограниченной ответственностью «Объединенная химическая компания»
АО «СЭЗ «НИНТ» – акционерное общество «Специальная экономическая зона «Национальный индустриальный нефтехимический технопарк»
АО «ИАЦ» – акционерное общество «Информационно-аналитический центр нефти и газа»
NCOC – North Caspian Operating Company
ТОО «PSA» – товарищество с ограниченной ответственностью «Product Sharing Agreement»
CNPC – Chinese National Petroleum Corporation
ТОО «KPI» – товарищество с ограниченной ответственностью «Kazakhstan Petrochemical Industries Inc.»
АО «KPI» – акционерное общество «Kazakhstan Petrochemical Industries»,
ТОО «СП «Caspi Bitum» – товарищество с ограниченной ответственностью «Совместное предприятие «Caspi Bitum»
ТОО «ТШО» – товарищество с ограниченной ответственностью «Тенгизшевройл»
ТОО «ТенизСервис» – товарищество с ограниченной ответственностью «ТенизСервис».

8. Мұнай-газ саласындағы ғылым мен инжинирингті дамыту
46
Мұнай-газ саласындағы ғылыми-зерттеу және инжинирингтік әзірлемелердің деңгейін арттыру
МГМ-ге ақпарат
«ҚМГ» ҰК» АҚ (келісім бойынша), «ҚМГИ» АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын, ақпан
талап етілмейді
47
Мынадай бағыттарды жедел дамыту жөніндегі іс-шараларды жүргізу:
мұнай өңдеу және мұнай-химия;
оффшорлық жобалау;
энергия үнемдеу және дәстүрлі емес энергия көздері;
газды, қалдықтарды және мұнай-газ өндірісінің ілеспе өнімдерін кәдеге жарату әдістерін жетілдіру
МГМ-ге ақпарат
«ҚМГ» ҰК» АҚ (келісім бойынша), «ҚМГИ» АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын, ақпан
талап етілмейді
48
«ҚМГ» ҰК» АҚ кен орындарының мысалында соңғы игеру сатысындағы кен орындарында қабаттардың мұнай қайырымын арттыру технологияларын дамыту
ИЖТМ-ге ақпарат
«ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ, «ҚМГИ» АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын, ақпан
меншікті қаражаты
* Кейбір инвестициялық жобаларды іске асыру мерзімі осы Бағдарлама мерзімінің шегінен шығады.
** Қаражатты қаржыландыру көлемі «Республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізуге, сондай-ақ компаниялардың меншікті және қарыз қаражаты өздері тартқан ивестицияларға тәуелді болуына байланысты түзетілуі мүмкін.
*** Қаржыландыру көлемі Жобалау-сметалық құжаттама әзірлегеннен кейін белгіленеді.
**** Болжамды шығыстар ҚҚС-сыз көрсетілген.
***** Жобаны іске асыру мерзімінің 2014 жылға ауыстырылуына байланысты 2013 жылы игерілмеген шығыстар 2014 жылы игеріледі.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚРҮ             – Қазақстан Республикасының Үкіметі
МГМ             – Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі
ИЖТМ            – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі
ҚОСРМ           – Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су
ресурстары министрлігі
ЭБЖМ            – Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі
Қаржымині       – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
БҒМ             – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ТЖМ             – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ТМРА            – Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу                    агенттігі
БҚА             – Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау
агенттігі (Монополияға қарсы агенттік)
«Самұрық-Қазына» – «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік
ҰӘҚ» АҚ            қоғамы
«ҚМГИ» АҚ       – «Қазақстан мұнай және газ институты» акционерлік
қоғамы
«ҚМГ» ҰК» АҚ    – «ҚазМұнайГаз» ұлттық компаниясы» акционерлік
қоғамы
«БХК» ЖШС       – «Бірлескен химия компаниясы» жауапкершілігі
шектеулі серіктестігі
«ҰИМТ» АЭА» АҚ  – «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы
экономикалық аймағы» акционерлік қоғамы
«АТО» АҚ        – «Мұнай және газ ақпараттық-талдау орталығы»
акционерлік қоғамы
NCOC            – North Caspian Operating Company
«PSA» ЖШС       – «Product Sharing Agreement» жауапкершілігі шектеулі
серіктестігі
CNPC            – Chinese National Petroleum Corporation
«KPI» ЖШС       – «Kazakhstan Petrochemical Indastries»
жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
«KPI» АҚ        – «Kazakhstan Petrochemical Indastries» акционерлік
қоғамы
«Caspi Bitum»   – «Caspi Bitum» бірлескен кәсіпорны» жауапкершілігі
БК» ЖШС           шектеулі серіктестігі
«ТШО» ЖШС       – «Теңізшевройл» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
«ТеңізСервис»   – «ТеңізСервис» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
ЖШС