О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реформирования экспертной деятельности в области проектирования объектов строительства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2014 года № 424
Сноска. Проект закона отозван из Мажилиса Парламента РК постановлением Правительства РК от 12.12.2014 № 1307.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реформирования экспертной деятельности в области проектирования объектов строительства».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам реформирования экспертной
деятельности в области проектирования объектов строительства
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 10, 11, 13; № 4, ст. 21; № 7, ст. 36; № 8, ст. 50; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 62; № 14, ст. 72; № 15, ст. 77, 78; № 16, ст. 83; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 1, ст. 6, 9; № 2, ст. 10, 11; Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия бытовому насилию», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 22 февраля 2014 года; Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реабилитации и банкротства, налогообложения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 15 марта 2014 года; Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданской защиты», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 15 апреля 2014 года):
часть вторую статьи 235-1 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құрылыс объектілерін жобалау саласындағы сарапшылық қызметті реформалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 сәуірдегі № 424 қаулысы
Ескерту. Заңның жобасы ҚР Парламентінің Мәжілісінен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2014.12.12 № 1307 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құрылыс объектілерін жобалау саласындағы сарапшылық қызметті реформалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құрылыс
объектілерін жобалау саласындағы сарапшылық қызметті реформалау
мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122-құжат, 139; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат, 140; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86-құжат, 87; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20-құжат, 23; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; 21, 97-құжаттар; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжат; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат, 114; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 10, 11, 13-құжаттар; № 4, 21-құжат; № 7, 36-құжат; № 8, 50-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 77, 78-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 1, 6, 9-құжаттар, № 2, 10, 11-құжаттар; 2014 жылғы 22 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 15 наурызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оңалту және банкроттық, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2014 жылғы 15 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы);
235-1-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

«2. Выдача положительного заключения экспертизы (экспертной оценки) на проектную (проектно-сметную) документацию, не обеспечивающую устойчивость, надежность и прочность возводимых либо возведенных объектов, или без наличия исходных разрешительных документов, необходимых для проектирования
- влечет штраф на физических лиц в размере ста месячных расчетных показателей с приостановлением действия аттестата эксперта на право осуществления экспертизы проектов на срок шесть месяцев.».
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реабилитации и банкротства, налогообложения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 15 марта 2014 года):
1) часть четвертую пункта 5 статьи 96 изложить в следующей редакции:
«Регистрация гражданско-правовых сделок, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, производится при обязательном наличии положительного заключения экспертизы проектно-сметной документации, кроме объектов, по которым стоимость изготовления проектно-сметной документации включена в стоимость договора.»;
2) часть третью пункта 5 статьи 97 изложить в следующей редакции:
«По расходам, связанным со строительством либо с реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектно-сметной документации включена в стоимость договора, территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета дополнительно проверяет наличие положительного заключения экспертизы проектно-сметной документации при проведении платежа, следующего за авансовым.».

«2. Тұрғызылып жатқан не тұрғызылған объектілердің орнықтылығын, сенімділігі мен беріктігін қамтамасыз етпейтін жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына немесе жобалау үшін қажетті бастапқы рұқсат беру құжаттары болмағанда сараптаманың (сараптамалық бағалаудың) оң қорытындысын беру
– сарапшының жобалар сараптамасын жүзеге асыру құқығы аттестатының қолданысы алты ай мерзімге тоқтатыла тұрып, жеке тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж.,
№ 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149,
150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6,
50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15,
125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат, № 2, 10, 12-құжаттар; 2014 жылғы 15 наурызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оңалту және банкроттық, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 96-баптың 5-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу жобалау-сметалық құжаттаманы дайындау құны шарт құнына енгізілген объектілерден басқа, жобалау-сметалық құжаттамаға сараптаманың оң қорытындысы міндетті түрде болған кезде жүргізіледі.»;
2) 97-баптың 5-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құны шарт құнына енгізілген, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шығыстар бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі аванстық төлемнен кейінгі төлем жүргізу кезінде жобалау-сметалық құжаттамаға сараптаманың оң қорытындысының бар-жоғын қосымша тексереді.».

3. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 19, ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 15; № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 27; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 79, 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 10;  Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданской защиты», опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 15 апреля 2014 года):
1) статью 54 изложить в следующей редакции:
«Статья 54. Экспертиза в области использования и охраны
водного фонда
1. В области использования и охраны водного фонда осуществляются следующие виды экспертизы:
1) государственная экспертиза деятельности, влияющей на состояние водного объекта;
2) экспертиза технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации на строительство и реконструкцию, эксплуатацию, консервацию и ликвидацию хозяйственных и других объектов, влияющих на состояние водных объектов;
3) государственная экспертиза запасов подземных вод и геологической информации о подземных водных объектах;
4) государственная экспертиза соответствия водохозяйственных и промышленных гидротехнических сооружений требованиям чрезвычайных ситуаций;
5) государственные санитарно-эпидемиологическая и экологическая экспертизы.
2. Государственная экспертиза деятельности, влияющей на состояние водного объекта, осуществляется для оценки воздействия данной деятельности на окружающую среду и принимаемых управленческих и хозяйственных решений. Государственная экспертиза деятельности, влияющей на состояние водного объекта, является обязательной.
3. Экспертиза технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации на строительство и реконструкцию, эксплуатацию, консервацию и ликвидацию хозяйственных и других объектов, влияющих на состояние водных объектов, осуществляется с целью проверки ее соответствия исходным данным, техническим условиям и требованиям нормативных документов, утвержденных уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства и уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

3. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3,
22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 79, 82-құжаттар, № 16, 83-құжат; 2014 ж. № 1, 4-құжат; № 2, 10-құжат; 2014 жылғы 15 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық қорғау мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«54-бап. Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы сараптама
1. Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы сараптаманың мынадай түрлерi:
1) су объектiсiнiң жай-күйiне әсер ететiн қызметке мемлекеттiк сараптама;
2) су объектiлерiнiң жай-күйiне әсер ететiн шаруашылық және басқа да объектiлердi салуға және реконструкциялауға, пайдалануға, консервациялауға және жоюға арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға сараптама;
3) жер асты суларының қорларына және жер асты су объектiлерi туралы геологиялық ақпаратқа мемлекеттiк сараптама;
4) су шаруашылығы және өнеркәсiптiк гидротехникалық құрылыстардың төтенше жағдайлар талаптарына сәйкестiгiне мемлекеттiк сараптама;
5) мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық және экологиялық сараптамалар жүзеге асырылады.
2. Су объектiсiнiң жай-күйiне әсер ететiн қызметке мемлекеттiк сараптама осы қызметтiң қоршаған ортаға әсерiн және қабылданатын басқару және шаруашылық шешiмдерiн бағалау үшiн жүзеге асырылады. Су объектiсiнiң жай-күйiне әсер ететiн қызметке мемлекеттiк сараптама мiндеттi болып табылады.
3. Су объектiлерiнiң жай-күйiне әсер ететiн шаруашылық және басқа да объектiлердi салуға және реконструкциялауға, пайдалануға, консервациялауға және жоюға арналған техника-экономикалық негіздемеге және жобалау-сметалық құжаттамаға сараптама оның сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкілетті мемлекеттік орган мен халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган бекiткен бастапқы деректерге, нормативтiк құжаттардың техникалық шарттары мен талаптарына сәйкестiгiн тексеру мақсатымен жүзеге асырылады.

4. Государственная экспертиза запасов подземных вод и геологической информации о подземных водных объектах осуществляется уполномоченным органом по изучению и использованию недр.
5. Государственная экспертиза соответствия водохозяйственных и промышленных гидротехнических сооружений требованиям чрезвычайных ситуаций осуществляется уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций и уполномоченным органом в области промышленной безопасности.
6. Государственные санитарно-эпидемиологическая и экологическая экспертизы осуществляются соответственно уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды.
7. Порядок проведения экспертизы определяется законодательством Республики Казахстан.»;
2) в статье 125 пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. В водоохранных зонах и полосах запрещается строительство (реконструкция, капитальный ремонт) предприятий, зданий, сооружений и коммуникаций без наличия проектов, согласованных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и получивших положительные заключения государственной экологической экспертизы, экспертизы проектов (включающей выводы экологической и других экспертиз).».
4. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О государственных закупках» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 135; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 87; № 21, ст. 97; № 24, ст. 128; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 9-10, ст. 47, 49; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 78, 82; № 24, ст. 129, 133; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 108; № 24, ст. 146; 2011 г., № 2, ст. 26; № 4, ст. 37; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161, 171; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 22; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 94; № 15, ст. 97; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2; № 14, ст. 75; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 4, 6, 9):
в пункте 2 статьи 39:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) в части увеличения суммы договора, если в проектно-сметную документацию, прошедшую экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, внесены изменения и принято решение о дополнительном выделении денег на сумму такого изменения, принятое в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) в части изменения сроков исполнения договора о выполнении работ в случае изменения финансирования по годам за счет государственного бюджета, при условии неизменности суммы заключенного договора или уменьшения сметной стоимости работ и внесения соответствующих изменений в проектно-сметную документацию, в последующем прошедшую экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;».

4. Жер асты су қорларына және жер асты су объектiлерi туралы геологиялық ақпаратқа мемлекеттiк сараптаманы жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Су шаруашылығы және өнеркәсiптiк гидротехникалық құрылыстардың төтенше жағдайлар талаптарына сәйкестiгiне мемлекеттiк сараптаманы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган және өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
6. Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық және экологиялық сараптамаларды тиiсiнше халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органы жүзеге асырады.
7. Сараптаманы жүргiзу тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.»;
2) 125-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен келісілген және мемлекеттік экологиялық сараптаманың, жобалар сараптамасының (экологиялық және басқа да сараптамалардың тұжырымдарын қамтитын) оң қорытындыларын алған жобалары болмайынша су қорғау аймақтары мен белдеулерiнде кәсіпорындарды, ғимараттарды, құрылыстар мен коммуникацияларды салуға (реконструкциялауға, күрделі жөндеуге) тыйым салынады.».
4. «Мемлекеттік сатып алу туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 135-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 87-құжат; № 21, 97-құжат; № 24, 128-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 9-10, 47, 49-құжаттар; № 15-16, 74-құжат; № 17, 78, 82-құжаттар; № 24, 129, 133-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 17-18, 108-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 2, 26-құжат; № 4, 37-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 20, 151-құжат; № 21,161, 171-құжаттар; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 22-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж. № 1, 4, 6, 9-құжаттар):
39-баптың 2-тармағында:
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) егер Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттамаға өзгерістер енгізілсе және Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен қабылданған осындай өзгерістің сомасына қосымша ақша бөлу туралы шешім қабылданса, шарттың сомасын ұлғайту бөлігінде;»;
7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7) жасалынған шарт сомасының өзгермеуі немесе жұмыстардың сметалық құнының азаюы және кейіннен Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттамаға тиісті өзгерiстер енгiзілген кезде мемлекеттік бюджет есебінен жылдар бойынша қаржыландыру өзгертілген жағдайда жұмыстарды орындау туралы шарттың орындалу мерзімін өзгерту бөлiгiнде;».

5. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года «Об автомобильных дорогах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 246; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 14, ст. 89; № 24, ст. 148; 2007 г., № 16, ст. 129; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 24, ст. 146; 2011 г., № 5, ст. 43; № 15, ст. 125; 2012 г., № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 9, ст. 51; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72, 75; Закон Республики Казахстан от 5 декабря 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 11 декабря 2013 года):
в статье 14 пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Техническая документация, разработанная для строительства новых или реконструкции и капитального ремонта существующих автомобильных дорог, подлежит государственной экологической экспертизе и экспертизе проектов, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. По технической документации, предназначенной для среднего ремонта существующих автомобильных дорог общего пользования, проводится ведомственная экспертиза в порядке, установленном уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам.».
6. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 243; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 6, ст. 10; № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 23, ст. 144; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 21, ст. 97; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 21, 27; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 10, 12; Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданской защиты», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 15 апреля 2014 года):
1) в статье 1:

5. «Автомобиль жолдары туралы» 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 246-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 14, 89-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 15, 125-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2013 жылғы 11 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
14-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жаңа автомобиль жолдарын салу немесе бар автомобиль жолдарын реконструкциялау және күрделі жөндеу үшін әзірленген техникалық құжаттама Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік экологиялық сараптамадан және жобалар сараптамасынан өтуге жатады. Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттама бойынша автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен ведомстволық сараптама жүргізіледі.».
6. «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 21, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж. № 1, 4-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; 2014 жылғы 15 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық акітілеріне азаматтық қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:

дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) реестр аккредитованных экспертных организаций – перечень экспертных организаций, наделенных правом на проведение экспертизы проектов строительства объектов, не отнесенных законодательством Республики Казахстан к государственной монополии;»;
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) уникальный объект строительства – здания, сооружения и их комплексы, характеризующиеся особыми, ранее не применявшимися по отдельности или в совокупности архитектурными, объемно-планировочными, конструктивными, инженерными или технологическими решениями, для которых не установлены государственные или межгосударственные технические регламенты и нормативно-технические требования по проектированию и строительству, определяющих необходимость разработки, согласования и утверждения для данного объекта специальных технических условий (особых норм);»;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
«11) проект - замысел физических и юридических лиц или государственных органов по обеспечению необходимых условий обитания и жизнедеятельности человека, представленный в форме архитектурной, градостроительной и строительной документации (чертежей, графических и текстовых материалов, инженерных и сметных расчетов), в том числе технико-экономического обоснования строительства либо проектно-сметной документации, раскрывающих сущность замысла и возможность его практической реализации;»;
подпункт 15) исключить;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) экспертиза проектов – этап проектирования объектов строительства (разработки технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации) или градостроительного планирования территорий (разработки градостроительных проектов), заключающийся в их комплексной оценке путем установления соответствия или несоответствия проектных решений условиям исходных материалов и данных для проектирования, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также соблюдения в проектных решениях и расчетах требований градостроительных и технических регламентов, норм и положений государственных и межгосударственных нормативных документов, направленных на обеспечение государственных, общественных и частных интересов, благоприятных и безопасных условий жизнедеятельности человека, устойчивого функционирования проектируемых объектов;»;
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
«16-1) субъекты экспертной деятельности в области проектирования – экспертные организации, а также эксперты, являющиеся штатными работниками экспертных организаций, либо временно привлеченные этими организациями в качестве внештатных экспертов для исполнения экспертизы по отдельному разделу (части) в составе проекта или для участия в работе экспертных комиссий (групп) по комплексной градостроительной экспертизе;»;
подпункт 18-1) исключить;
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
«28) потенциально опасные объекты строительства – опасные производственные объекты, которые вследствие своего функционального назначения и производственных процессов содержат угрозу возникновения техногенных и (или) экологических бедствий с нанесением вреда здоровью и жизни человека, невосполнимого ущерба, нарушения функционирования других объектов, требующих специальных мероприятий по обеспечению промышленной безопасности при их проектировании, строительстве и эксплуатации;»;

мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың тізілімі – Қазақстан Республикасының заңнамасымен мемлекеттік монополияға жатқызылмаған объектілердің құрылыс жобаларын сараптамадан өткізуге құқық берілген сарапшылық ұйымдардың тізбесі;»;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) бірегей құрылыс объектісі – осы объект үшін арнайы техникалық шарттарды (ерекше нормаларды) әзірлеу, келісу және бекіту қажеттігін айқындайтын, жобалау және құрылыс бойынша мемлекеттік немесе мемлекетаралық техникалық регламенттер мен нормативтік-техникалық талаптар белгіленбеген, бұрын сәулет, көлемдік-жоспарлау, конструкциялық, инженерлік немесе технологиялық жекелей немесе жиынтығы түрінде қолданылмаған, ерекше шешімдермен сипатталатын ғимарат, құрылыстар және олардың кешендері;»;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11) жоба – жеке және заңды тұлғалардың немесе мемлекеттік органдардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс құжаттамасы (сызбалар, графикалық және мәтіндік материалдар, инженерлік және сметалық есептер), оның ішінде түпкі ойының мәні мен оны практикалық тұрғыда іске асыру мүмкіндігін ашып көрсететін техникалық-экономикалық негіздемесі не жобалау-сметалық құжаттамасы нысанында ұсынылған адамның мекендеуі мен тіршілік етуінің қажетті жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі түпкі ойы;»;
15) тармақша алынып тасталсын;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«16) жобалар сараптамасы – жобалау шешімдерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген, жобалауға арналған бастапқы материалдар мен деректердің шарттарына сәйкестігін немесе сәйкессіздігін, сондай-ақ жобалау шешімдері мен есептерінде мемлекеттік, қоғамдық және жеке жеке мүдделерді, адамның тыныс-тіршілігіне қолайлы және қауіпсіз жағдайларды, жобаланып отырған объектілердің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттік және мемлекетаралық нормативтік құжаттардың нормалары мен ережелерінің, қала құрылысы және техникалық регламенттер талаптарының сақталуын белгілеу арқылы олардың кешенді бағалануын қамтитын құрылыс объектілерін жобалау (техникалық-экономикалық негіздемелер мен жобалау-сметалық құжаттамаларды әзірлеу) немесе аумақтардың қала құрылысын жоспарлау кезеңі (қала құрылысы жобаларын әзірлеу);»;
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
«16-1) жобалау саласындағы сараптама қызметінің субъектілері – сарапшылық ұйымдар, сондай-ақ сарапшылық ұйымдардың штаттық қызметкерлері болып табылатын не осы ұйымдар жоба құрамындағы жеке бөлім (бөлік) бойынша сараптаманы орындау үшін немесе кешенді кала құрылысы сараптамасы бойынша сарапшылық комиссиялардың (топтардың) жұмысына қатысу үшін штаттан тыс сарапшылар ретінде уақытша тартқан сарапшылар;»;
18-1) тармақша алынып тасталсын;
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«28) қауіпі ықтимал құрылыс объектiлерi – функционалдық мақсаты және өндiрiстiк процестер салдарынан адам өмiрi мен денсаулығына зиян, орны толмас нұқсан келтiретiн, басқа да объектiлердiң жұмыс iстеуiн бұзатын, оларды жобалау, салу және пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі арнайы іс-шараларды талап ететін техногендiк және (немесе) экологиялық зiлзалалар қатерi бар қауіпті өндірістік объектiлер;»;

дополнить подпунктом 30-1) следующего содержания:
«30-1) эксперт в области проектирования (далее - эксперт) - физическое лицо, аттестованное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, для осуществления экспертных работ по определенным разделам (частям) проектов, состоящий в штате экспертной организации;
дополнить подпунктами 47-1), 47-2), 47-3) следующего содержания:
«47-1) экспертная организация – юридическое лицо:
созданное по решению Правительства Республики Казахстан в форме республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения и осуществляющее отнесенную к государственной монополии экспертизу по проектам строительства объектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации) – государственная экспертная организация;
аккредитованное в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, осуществляющее экспертизу проектов строительства объектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), не отнесенную законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к государственной монополии;
47-2) профессиональное объединение экспертных организаций – некоммерческая организация, объединяющая аккредитованные экспертные организации, осуществляющие экспертную деятельность в области проектирования объектов строительства, за исключением государственной экспертной организации;
47-3) реестр экспертов – постоянно обновляемый список физических лиц, аттестованных уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, и наделенных правом на:
проведение работ по экспертизе проектов строительства объектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), а также проектов градостроительного планирования территорий (градостроительных проектов различного уровня);
техническое обследование надежности и устойчивости существующих (эксплуатируемых) зданий и сооружений;
оказание инжиниринговых услуг по ведению технического надзора от имени заказчика и авторского надзора от имени разработчиков проекта;»;
2) подпункт 3) пункта 2 статьи 3 изложить в следующей редакции:
«3) разработке, согласовании, экспертизе и утверждении в установленном порядке градостроительной, архитектурно-строительной и иной проектно-сметной документации;»;
3) в статье 14:
в конце подпункта 2) знак «.» изменить на знак «;» и дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 30-1) тармақшамен толықтырылсын:
«30-1) жобалау саласындағы сарапшы (бұдан әрі – сарапшы) сарапшылық ұйымның штатындағы, жобалардың белгілі бір бөлімдері (бөліктері) бойынша сараптамалық жұмыстардың жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамада белгіленген тәртіппен аттестатталған жеке тұлға;»;
мынадай мазмұндағы 47-1), 47-2), 47-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«47-1) сарапшылық ұйым – бұл:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын нысанында құрылған және объектілердің құрылыс жобалары бойынша (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) мемлекеттік монополияға жатқызылған сараптаманы жүзеге асыратын – мемлекеттік сарапшылық ұйым;
Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілеген тәртіппен аккредиттелген, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасымен мемлекеттік монополияға жатқызылмайтын құрылыс объектілері жобаларының (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) сараптамасын жүзеге асыратын заңды тұлға;
47-2) сарапшылық ұйымдардың кәсіби бірлестігі – мемлекеттік сарапшылық ұйымды қоспағанда, құрылыс объектілерін жобалау саласында сарапшылық қызметті жүзеге асыратын аккредиттелген сарапшылық ұйымдарды біріктіретін коммерциялық емес ұйым;
47-3) сарапшылардың тізілімі – сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган аттестаттаған және:
құрылыс объектілері жобаларының (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалары), сондай-ақ қала құрылысының аумақтарды жоспарлау жобаларының (әртүрлі деңгейдегі қала құрылысы жобалары) сараптамасы бойынша жұмыстар жүргізуге;
қолданыстағы (пайдаланылатын) ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеуге;
тапсырыс берушінің атынан техникалық қадағалау және жобаны әзірлеушілердің атынан авторлық қадағалау жүргізу жөнінде инжинирингтік қызмет көрсетуге құқық берілген жеке тұлғалардың үнемі жаңартылып тұратын тізімі;»;
2) 3-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) қала құрылысы, сәулет-құрылыс және өзге де жобалау-сметалық құжаттамасын белгіленген тәртіппен әзірлеу, келісу, сараптау және бекіту;»;
3) 14-бапта:
2) тармақшадағы «пайдалануға құқығы бар.» деген сөздер «пайдалануға;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:

«3) создавать профессиональные общественные организации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.»;
4) в статье 19:
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
«15) устанавливает правила:
проведения экспертизы проектов строительства объектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации);
утверждения проектов на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций.»;
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
«19) утверждает правила отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам проектирования;»;
дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
«23-1) утверждает правила аккредитации экспертных организаций в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;»;
5) в статье 20:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) организация проведения комплексной градостроительной экспертизы проектов генеральных планов города республиканского значения, столицы, городов областного значения с расчетной численностью населения свыше ста тысяч жителей, иной градостроительной документации, утверждаемой Правительством Республики Казахстан;»;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
«11) осуществление надзора за качеством проектов и их экспертизы, осуществляемой экспертными организациями;»;
подпункт 11-2) изложить в следующей редакции:
«11-2) разработка и утверждение правил создания экспертных комиссий (экспертных групп) и привлечения специалистов (специализированных институтов и организаций) для участия в экспертизе;»;
дополнить подпунктами 11-3), 11-4) следующего содержания:
«11-3) разработка и утверждение правил оформления экспертных заключений по проектам строительства объектов (технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации);
11-4) проведение аккредитации и ведение реестра аккредитованных экспертных организаций;»;
подпункт 18-1) изложить в следующей редакции:
«18-1) аттестация экспертов на право осуществления экспертных работ и инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также ведение реестра аттестованных экспертов;»;
6) подпункт 16) пункта 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«16) организация проведения комплексной градостроительной экспертизы проектов генеральных планов городов областного значения с расчетной численностью населения до ста тысяч жителей;»;
7) подпункт 1) части второй пункта 9 статьи 60 изложить в следующей редакции:
«1) соблюдения норм пожаро- и взрывобезопасности, надежности конструкций, устойчивости функционирования объекта и охраны труда, установленных законодательством Республики Казахстан и государственными нормативными документами, что должно подтверждаться экспертизой проектов;»;

«3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кәсіби қоғамдық ұйымдар құруға құқығы бар.»;
4) 19-бапта:
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) объектілер құрылысы жобаларының (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) сараптамасын жүргізу;»;
мемлекеттік инвестициялар есебінен қаржыландырылатын объектілердің құрылысына арналған жобаларды бекіту қағидаларын белгілейді.»;
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«19) ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық күрделі жобалау объектілеріне жатқызу қағидаларын бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
«23-1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы сарапшылық ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекітеді.»;
5) 20-бапта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) республикалық маңызы бар қаланың, астананың, халқының есептік саны жүз мың тұрғыннан асатын облыстық маңызы бар қалалардың бас жоспарларының жобаларына, Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн өзге де қала құрылысы құжаттамаларына кешендi қала құрылысы сараптамасын жүргiзуді ұйымдастыру;»;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11) жобаларының және сарапшылық ұйымдар жүзеге асыратын олардың сараптамасы сапасына қадағалауды жүзеге асыру;»;
11-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11-2) сарапшылық комиссияларды (сарапшылық топтарды) құру және сараптамаға қатысу үшін мамандарды (мамандандырылған институттарды және ұйымдарды) тарту қағидаларын әзірлеу және бекіту;»;
мынадай мазмұндағы 11-3), 11-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«11-3) құрылыс объектілерінің жобалары бойынша (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) сараптамалық қорытындыларды ресімдеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
11-4) сарапшылық ұйымдарды аккредиттеу және аккредиттелгендердің тізілімін жүргізу;»;
18-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«18-1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сараптамалық жұмыстарды және инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыру құқығына сарапшыларды аттестаттау, сондай-ақ аттестатталған сарапшылардың тізілімін жүргізу;»;
6) 24-баптың 1-тармағының 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«16) халқының есептік саны жүз мың тұрғынға дейінгі облыстық маңызы бар қалалардың бас жоспарлары жобаларының кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізуді ұйымдастыру;»;
7) 60-баптың 9-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) жобалардың сараптамасымен расталуға тиіс, Қазақстан Республикасының заңнамасында және мемлекеттік нормативтік құжаттарда белгіленген өрт және жарылғыш қауіпсіздігінің, конструкциялар сенімділігінің, объектінің жұмыс істеу тұрақтылығының және еңбек қорғаудың нормаларын сақтау;»;

8) пункт 1 статьи 63 дополнить частью второй следующего содержания:
«К проектам строительства также относится проектно-сметная документация, выполненная на основании результатов проведенного технического обследования и предназначенная для:
1) капитального ремонта существующих объектов или реставрации зданий и сооружений, не относящихся к памятникам истории и культуры;
2) реконструкции, расширения, модернизации или технического перевооружения эксплуатируемых объектов;
3) постутилизации демонтируемых объектов, выработавших свой ресурс, за исключением сноса аварийных зданий и сооружений;
4) консервации (расконсервации) незавершенных объектов, строительство которых было приостановлено.»;
9) статью 64 исключить;
10) дополнить главой 9-1 и статьями 64-1, 64-2, 64-3, 64-4, 64-5, 64-6, 64-7, 64-8, 64-9, 64-10, 64-11 следующего содержания:
«Глава 9-1. Экспертиза проектов в области строительства и градостроительного планирования территорий
Статья 64-1. Экспертиза проектов в области строительства и
градостроительного планирования территорий
1. Экспертиза проектов в области строительства осуществляется экспертами, имеющими аттестат по соответствующим разделам (частям) проектной документации и работающими в экспертных организациях.
Экспертиза проектов строительства осуществляется в соответствии с правилами проведения экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, установленными Правительством Республики Казахстан.
Положительные заключения экспертизы являются основанием для утверждения технико-экономического обоснования строительства или проектно-сметной документации на строительство.
2. Обязательной экспертизе подлежат:
1) проекты градостроительного планирования развития и застройки территорий, требующие проведения государственной комплексной градостроительной экспертизы и подлежащие утверждению Правительством Республики Казахстан или местными представительными органами;
2) технико-экономические обоснования и проектно-сметная документация, предназначенные для строительства зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций, финансируемых за счет бюджетных инвестиций или с их участием, а также возводимых без участия бюджетных средств, но предусматривающих установленную в законодательном порядке долю государственной собственности в объемах выпускаемой продукции или предоставляемых услуг, а также средств негосударственных займов под государственную гарантию либо поручительство государства.
3. По объектам и комплексам, которые предусматривается проектировать и строить поэтапно, экспертиза проектов может осуществляться по соответствующим этапам разработки данного проекта в режиме экспертного сопровождения. Порядок осуществления экспертного сопровождения устанавливается государственными нормативами, утверждаемыми уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.

8) 63-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Құрылыс жобаларына сондай-ақ жүргізілген техникалық тексеру нәтижелері негізінде орындалған және мыналарға:
1) қолданыстағы объектілерді күрделі жөндеуге немесе тарихи және мәдени ескерткіштерге жатпайтын ғимараттар мен құрылыстарды қалпына келтіруге;
2) пайдаланылатын объектілерді реконструкциялау, кеңейту, жаңғырту немесе техникалық қайта жарақтандыруға;
3) авариялық ғимараттар мен құрылыстарды қоспағанда, өз ресурсын тауысқан демонтаждалатын объектiлердi кейiн кәдеге жаратуға арналған;
4) құрылысы тоқтатыла тұрған аяқталмаған объектілерді консервациялауға (консервациядан алу) арналған жобалау-сметалық құжаттамалар жатады.»;
9) 64-бап алынып тасталсын;
10) мынадай мазмұндағы 9-1-тараумен және 64-1, 64-2, 64-3, 64-4, 64-5, 64-6, 64-7, 64-8, 64-9, 64-10, 64-11-баптармен толықтырылсын:
«9-1-тарау. Құрылыс және аумақтардың қала құрылысын жоспарлау саласындағы жобалардың сараптамасы.
64-1-бап. Құрылыс және аумақтардың қала құрылысын жоспарлау саласындағы жобалардың сараптамасы
1. Құрылыс саласындағы жобалардың сараптамасын жобалау құжаттамасының тиісті бөлімдері (бөліктері) бойынша аттестаты бар және сарапшылық ұйымдарда жұмыс істейтін сарапшылар жүзеге асырады.
Құрылыс жобаларының сараптамасы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген техникалық-экономикалық негіздемелердің және жобалық-сметалық құжаттамалардың сараптамасын жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Сараптаманың оң қорытындылары құрылыстың техникалық-экономикалық негіздемесін немесе құрылысқа жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту үшін негіздеме болып табылады.
2. Міндетті сараптамаға:
1) мемлекеттік кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізуді талап ететін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті өкілді органдардың бекітуіне жататын аумақтарды дамыту мен оларға құрылыс салуды қала құрылысын жоспарлау жобалары;
2) бюджет инвестициялары есебінен немесе олардың қатысуымен қаржыландырылатын, сондай-ақ бюджет қаражатының қатысуынсыз тұрғызылатын, бірақ заңнамалық тәртіппен белгіленген мемлекеттік меншіктің шығарылатын өнімнің немесе көрсетілетін қызметтердің көлеміндегі үлесін көздейтін, сондай-ақ мемлекеттің кепілдігімен не мемлекеттің кепілгерлігімен алынған мемлекеттік емес қарыз қаражаттары есебінен қаржыландырылатын ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға арналған техникалық-экономикалық негіздеме және жобалау-сметалық құжаттама жатады.
3. Жобалануы мен салынуы кезең-кезеңмен көзделетін объектілер мен кешендер бойынша жобалардың сараптамасы осы жобаны сарапшылық сүйемелдеу режимінде әзірлеудің тиісті кезеңдері бойынша жүзеге асырылуы мүмкін. Сарапшылық сүйемелдеуді жүзеге асыру тәртібі сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін мемлекеттік нормативтермен белгіленеді.

4. Проекты строительства технически несложных объектов, финансируемые без участия бюджетных средств или иных форм государственных инвестиций, не подлежат обязательной экспертизе по следующим объектам:
1) индивидуальных жилых домов, выполненных лицами, имеющими лицензии, в соответствии с архитектурно-планировочным заданием местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения). Данное требование не распространяется на индивидуальное жилищное строительство в районах (зонах) повышенной сейсмической опасности или иных особых геологических (гидрогеологических) и геотехнических условий, требующих специальных проектных решений и мероприятий при их реализации;
2) временных строений, жилых и бытовых помещений для сезонных работ и отгонного животноводства;
3) хозяйственно-бытовых построек на территории индивидуальных приусадебных участков, а также на участках садовых и огороднических товариществ (обществ);
4) благоустройства на приусадебных и дачных участках, не требующего изменения действующих инженерных сетей;
5) мобильных комплексов контейнерного и блочного исполнения, а также одноэтажных зданий (сооружений) для предприятий торговли, общественного питания и бытового обслуживания, возводимых из сборно-разборных конструкций и не требующих согласования с санитарно-эпидемиологическими службами;
6) автостоянок открытого типа при количестве автомашин не более пятидесяти единиц, а также гаражей с боксами не более чем на две автомашины;
7) перепланировок (переоборудования) помещений непроизводственного назначения, осуществляемых в существующих зданиях и не требующих изменения несущих конструкций;
8) защиты инженерных сетей от электрокоррозии;
9) капитального ремонта линейных инженерных сетей и сооружений на них, не требующего изменения их положения, отметок заложения, диаметра труб;
10) малых архитектурных форм и ограждений территорий;
11) открытых спортивных площадок, тротуаров, мощений вокруг зданий (сооружений);
12) ремонта и замены единиц технологического или инженерного оборудования, по которым исчерпан технологический ресурс, и не требующих реконструкции или перепрофилирования предприятия (цеха);
13) реконструкции (перепланировки, переоборудования) жилых и нежилых помещений в жилых зданиях (домах), выполненных лицами, имеющими лицензии, и не требующих отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не снижающих расчетную прочность конструкций, не ухудшающих архитектурно-эстетические, противопожарные, противовзрывные и санитарные качества, не оказывающих вредное воздействие на окружающую среду при эксплуатации, о чем имеется соответствующая запись автора проекта (главного инженера проекта, главного архитектора проекта);

4. Бюджет қаражатының немесе мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандарының қатысуынсыз қаржыландырылатын техникалық жағынан күрделі емес объектілердің құрылыс жобалары мынадай объектілері бойынша міндетті сараптама жүргізуге жатпайды:
1) республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес лицензиясы бар адамдар орындаған жеке тұрғын үйлер. Осы талап сейсмикалық қауіптілігі жоғары аудандарда (аймақтарда) немесе оларды іске асыру кезінде арнайы жобалау шешімдері мен іс-шараларды қажет ететін өзге де ерекше геологиялық (гидрогеологиялық) және геотехникалық жағдайлары бар жеке тұрғын үй құрылысына қолданылмайды;
2) маусымдық жұмыстар мен шалғайдағы мал шаруашылығына арналған уақытша құрылыстар, тұрғын және тұрмыстық үй-жайлар;
3) жеке үй жанындағы учаскелердiң аумағындағы, сондай-ақ бау-бақша серiктестiктерiнiң (қоғамдарының) учаскелерiндегi шаруашылық-тұрмыстық құрылыстар;
4) жұмыс iстеп тұрған инженерлiк тораптарды өзгертудi қажет етпейтiн үй жанындағы және саяжай учаскелерiн абаттандыру;
5) контейнермен және блокпен орындалатын мобильді кешендер, сондай-ақ жиналмалы-бұзылмалы конструкциялардан тұрғызылған және санитариялық-эпидемиологиялық қызметтермен келiсудi талап етпейтін сауда, қоғамдық тамақтандыру және тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындарына арналған бiр қабатты ғимараттар (құрылыстар);
6) автомашиналар саны елу бірліктен аспаған кезде ашық үлгiдегi автотұрақтар, сондай-ақ екеуден аспайтын автомашинаға арналған бокстерi бар көлікжайлар;
7) қолданыстағы ғимараттарда жүзеге асырылатын және тiреу конструкцияларын өзгертудi қажет етпейтiн өндірiстiк емес мақсаттағы үй-жайларды қайта жоспарлау (қайта жабдықтау);
8) инженерлiк желілерді электр коррозиясынан қорғау;
9) орналасуын, салыну белгілерін, құбырлардың диаметрін өзгертуді талап етпейтін желілік инженерлiк желілерді және олардағы құрылыстарды күрделі жөндеу;
10) шағын сәулеттiк нысандар және аумақтардың қоршаулары;
11) ғимараттардың (құрылыстардың) айналасындағы ашық спорт алаңдары, тротуарлар, тас төсеніштері;
12) технологиялық ресурсы біткен және кәсiпорынды (цехты) реконструкциялауды немесе қайта бейiндеудi талап етпейтiн технологиялық немесе инженерлiк жабдықтардың бірліктерін жөндеу және ауыстыру;
13) лицензиясы бар тұлғалар орындаған және қосымша жер учаскесін (аумақ кесіндісін) бөлуді талап етпейтін, конструкцияның есептік беріктігін төмендетпейтін, сәулеттік-эстетикалық, өртке қарсы, жарылысқа қарсы және санитариялық сапасын нашарлатпайтын, пайдалану кезінде қоршаған ортаға зиянды әсерін тигізбейтін, ол туралы жоба авторының (жобаның бас инженерінің, жобаның бас сәулетшісінің) тиісті жазбасы бар, тұрғын ғимараттардағы (үйлердегі) тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау);

14) других технически несложных строений, предназначенных для личного пользования собственниками.
По указанным проектам экспертиза может проводиться по усмотрению заказчика.
5. Утверждение и дальнейшая реализация проектов, подлежащих обязательной экспертизе, без ее положительного заключения не допускается.
6. Заказчик проектов строительства (технико-экономических обоснований или проектно-сметной документации) является и заказчиком экспертных работ по этому проекту. В случаях, предусмотренных законодательством о государственных закупках, в обязанности заказчика входит организация и проведение раздельных конкурсов на разработку, и экспертизу проектов строительства. Раздельные конкурсы проводятся в сроки, исключающие перерывы между изготовлением проекта и представлением его экспертной организации, определенной к этому времени победителем по результатам проведенного конкурса.
7. Заказчик проектов, подлежащих экспертизе, но не относящихся к государственной монополии, и не являющихся предметом государственных закупок, вправе по своему усмотрению выбрать для проведения экспертизы любую аккредитованную экспертную организацию.
8. Заказчики обязаны представить для проведения экспертизы полный комплект документов, предусмотренный государственными нормативами. Ответственность за достоверность документов, представленных для проведения экспертизы, несет заказчик.
9. Экспертные организации создают экспертные комиссии (экспертные группы), а также привлекают внештатных специалистов (специализированные институты и организации), в том числе зарубежных экспертов, имеющих документы на право занятия экспертной деятельностью, выданные соответствующим органом зарубежного государства. Правила образования экспертных комиссий (экспертных групп), привлечения специалистов или специализированных институтов и организаций, зарубежных специалистов для участия в экспертизе устанавливаются в порядке, определяемом уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
Не допускается включение в состав экспертных комиссий или экспертных рабочих групп, а также привлечение для иной формы участия в экспертизе проектов специалистов, прямо или косвенно принимавших участие в подготовке и (или) разработке рассматриваемых проектов, либо являющихся представителями проектных организаций, их разработавших.
10. Заказчики и проектировщики, а также эксперты или экспертные организации в случаях нарушения одной из сторон порядка ведения или подведения результата экспертизы проектов вправе обратиться в уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства с обоснованием этого обращения.
При несогласии с результатами проведенной экспертизы заказчик может обжаловать заключение экспертов в судебном порядке.

14) меншік иелерінің жеке пайдалануына арналған техникалық жағынан күрделі емес басқа да құрылыстар.
Көрсетілген жобалар бойынша сараптама тапсырыс берушінің қалауы бойынша ғана жүргізілуі мүмкін.
5. Міндетті сараптамаға жататын жобаларды оң қорытындысыз бекітуге және одан әрі іске асыруға жол берілмейді.
6. Құрылыс жобаларының (техникалық-экономикалық негіздемелердің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың) тапсырыс берушісі осы жоба бойынша сараптамалық жұмыстарының да тапсырыс берушісі болып табылады. Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген жағдайда тапсырыс берушінің міндетіне құрылыс жобаларын әзірлеуге және оларға сараптама жүргізуге бөлек конкурстарды ұйымдастыру және өткізу кіреді. Бөлек конкурстар жобаны жасаумен және оны сол уақытта өткізілген конкурс нәтижелері бойынша жеңімпаз ретінде айқындалған сарапшылық ұйымға тапсыру арасында үзіліс болмайтын мерзімдерде жүргізіледі.
7. Сараптама жүргізуге жататын, бірақ мемлекеттік монополияға жатпайтын және мемлекеттік сатып алу нысанасы болып табылмайтын жобалардың тапсырыс берушісі өз қалауы бойынша сараптама жүргізу үшін кез келген аккредиттелген сарапшылық ұйымды таңдауға құқылы.
8. Тапсырыс берушілер сараптама жүргізу үшін мемлекеттік нормативтермен көзделген құжаттардың толық жинағын ұсынуға міндетті. Сараптама жүргізу үшін ұсынылған құжаттардың дұрыстығына тапсырыс беруші жауапты.
9. Сарапшылық ұйымдар сарапшылық комиссияларды (сарапшылық топтарын) құрады, сондай-ақ штаттан тыс мамандарды (мамандандырылған институттар мен ұйымдарды), оның ішінде шет мемлекеттің тиісті органы берген сарапшылық қызметпен айналысу құқығына құжаттары бар шетелдік сарапшыларды тарта алады. Сарапшылық комиссияларды (сарапшылық топтарды) құру, мамандарды немесе мамандандырылған институттар мен ұйымдарды, шетелдік мамандарды сараптамаға қатысу үшін тарту қағидалары сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен белгіленеді.
Қаралатын жобаларды дайындауға және (немесе) әзірлеуге тікелей немесе жанама қатысқан не оларды әзірлеген жобалау ұйымдарының өкілдері болып табылатын мамандарды сарапшылық комиссиялардың немесе сараптама жұмысы топтарының құрамына қосуға, сондай-ақ жобалардың сараптамасына қатысудың өзге де нысанында тартуға жол берілмейді.
10. Тапсырыс берушілер және жобалаушылар, сондай-ақ сарапшылар немесе сарапшылық ұйымдар тараптардың бірі жобалар сараптамасын жүргізу тәртібін немесе нәтижелерін қорытындылау тәртібін бұзған жағдайда осы өтінішін негіздей отырып, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы уәкілетті органға жүгінуге құқылы.
Тапсырыс беруші жүргізілген сараптаманың нәтижелерімен келіспеген кезде сарапшылардың қорытындысына сот тәртібімен шағымдана алады.

Статья 64-2. Стоимость и сроки проведения экспертизы
проектов строительства
1. Экспертиза проектов строительства (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации) осуществляется на основании договоров, заключаемых заказчиками экспертизы и экспертными организациями, с отнесением затрат на стоимость разработки рассматриваемого проекта.
2. Стоимость экспертных работ, выполняемых государственной экспертной организацией, независимо от источника финансирования, определяется по ценам, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
3. Стоимость экспертных работ, выполняемых аккредитованными экспертными организациями, устанавливается в соответствии с договором между заказчиком и экспертной организацией.
По договорам, выполняемых в рамках государственных закупок, стоимость экспертных работ не может быть ниже стоимости, определяемой по ценам, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
4. Порядок и продолжительность (сроки) проведения экспертизы технико-экономического обоснования строительства, а также проектно-сметной документации для строительства определяются в порядке, устанавливаемом Правительством Республики Казахстан, и являются едиными для всех субъектов экспертной деятельности в области проектирования объектов строительства.
Статья 64-3. Виды экспертизы проектов
1. Экспертиза проектов в области строительства и градостроительного планирования территорий подразделяется на следующие виды:
1) экспертиза проектов строительства (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации) осуществляемая аккредитованными экспертными организациями или экспертами, имеющими соответствующий аттестат;
2) экспертиза проектов строительства (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации) отнесенная к государственной монополии;
3) комплексная градостроительная экспертиза – обязательная экспертиза градостроительных проектов различного уровня, осуществляемая:
экспертными комиссиями, образуемыми уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства по проектам, утверждаемым Правительством Республики Казахстан;
экспертными группами, образуемыми соответствующими местными исполнительными органами по проектам, утверждаемым маслихатами;
4) межгосударственная экспертиза проектов, представляющих взаимный интерес для двух и более государств-участников соответствующих международных договоров или межправительственных соглашений по проектированию и строительству объектов или градостроительному планированию смежных приграничных территорий, осуществляется международными экспертными комиссиями, создаваемыми уполномоченными органами заинтересованных государств.

64-2-бап. Құрылыс жобаларын сараптау құны және жүргізу мерзімдері
1. Құрылыс жобаларын сараптау (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) шығыны қаралып отырған жобаны әзірлеу құнына жатқыза отырып, сараптаманың тапсырыс берушілері және сарапшылық ұйымдар жасасатын шарттар негізінде жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік сарапшылық ұйым орындайтын сараптамалық жұмыстардың құны, қаржыландыру көздеріне қарамастан, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен баға бойынша айқындалады.
3. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдар орындайтын сараптамалық жұмыстардың құны тапсырыс беруші мен сарапшылық ұйым арасындағы шартқа сәйкес белгіленеді.
Мемлекеттік сатып алу шеңберінде орындалатын шарттар бойынша сараптамалық жұмыстардың құны Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен баға бойынша айқындалған құннан төмен болуы мүмкін емес.
4. Құрылыстың техникалық-экономикалық негіздемесіне, сондай-ақ құрылыс үшін жобалау-сметалық құжаттамасына сараптама жүргізу тәртібі мен ұзақтығы (мерзімдері) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіпте айқындалады және құрылыс объектілерін жобалау саласындағы сарапшылық қызметтің барлық субъектілері үшін ортақ болып табылады.
64-3-бап. Жобалар сараптамасының түрлері
1. Аумақтардың құрылыс және қала құрылысын жоспарлау саласында жобалардың сараптамасы мынадай түрлерге бөлінеді:
1) аккредиттелген сарапшылық ұйымдар немесе тиісті аттестаттары бар сарапшылар жүзеге асыратын құрылыс жобаларының (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) сараптамасы;
2) мемлекеттік монополияға жатқызылған құрылыс жобаларының (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) сараптамасы;
3) кала құрылысы жобаларының әр түрлі деңгейдегі міндетті сараптамасы - кешенді қала құрылысы сараптамасы:
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін жобалар бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган құратын сарапшылық комиссиялар;
мәслихаттар бекітетін жобалар бойынша тиісті жергілікті атқарушы органдар құратын сарапшылық топтар;
4) объектілерді жобалау және салу немесе аралас шекара маңы аумақтарының қала құрылысын жоспарлау бойынша тиісті халықаралық шарттардың немесе үкіметаралық келісімдердің екі немесе одан да көп қатысушы мемлекеттері үшін өзара мүдделерін білдіретін жобаларға мемлекетаралық сараптаманы мүдделі мемлекеттердің уәкілетті органдары құратын халықаралық сарапшылық комиссиялар жүзеге асырады.

2. Проекты градостроительного планирования территорий (градостроительные проекты) различного уровня проходят комплексную градостроительную экспертизу в порядке, установленном настоящим Законом, а также государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства. Положительные заключения комплексной градостроительной экспертизы являются основанием для утверждения градостроительных проектов соответствующего уровня и их дальнейшей реализации.
3. Порядок проведения межгосударственной экспертизы по проектам, затрагивающим интересы двух и более стран, устанавливается в соответствии с международным договором или межправительственными соглашениями.
Статья 64-4. Экспертная деятельность, отнесенная к
государственной монополии
1. К государственной монополии относится экспертиза:
1) проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации) для строительства:
новых или изменения существующих объектов, финансируемых за счет бюджетных средств или с участием иных форм государственных инвестиций;
новых и изменения существующих потенциально опасных производственных зданий и сооружений, а также технически и (или) технологически сложных объектов, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций, финансируемых без участия государственных инвестиций;
2) сметной документации из состава технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации, предназначенных для строительства объектов, финансируемых с участием государственных инвестиций, если по остальным частям проекта экспертиза проводится аккредитованной экспертной организацией.
2. Экспертизу, относящуюся к государственной монополии, осуществляет государственная экспертная организация, которая не вправе заниматься какой-либо иной деятельностью.
3. Требования настоящей статьи не распространяются на объекты международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан.
Статья 64-5. Аккредитованные экспертные организации
1. Аккредитованные экспертные организации проводят обязательную экспертизу проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства, за исключением проектов, предусмотренных пунктом 1 статьи 64-4 настоящего Закона.
2. Аккредитованные экспертные организации вправе проводить экспертизу как полного комплекта документов на проект в целом, так и отдельных частей (разделов) проекта с выдачей локальных экспертных заключений в случаях, если:
1) строительство объектов должно проводиться поэтапно по проектно-сметной документации, разрабатываемой по соответствующим этапам, сопровождаемую поэтапным проведением экспертизы (экспертное сопровождение);

2. Әр түрлі деңгейдегі аумақтың қала құрылысын жоспарлаудың жобалары (қала құрылысы жобалары) осы Заңда, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерде белгіленген тәртіпте кешенді қала құрылысы сараптамасынан өтеді. Кешенді қала құрылысы сараптамасының оң қорытындылары тиісті деңгейдегі қала құрылысы жобаларын бекіту үшін және оларды ары қарай іске асыру үшін негіз болып табылады.
3. Екі және одан да көп елдердің мүдделерін қозғайтын жобалар бойынша мемлекетаралық сараптама жүргізудің тәртібі халықаралық шартқа немесе үкіметаралық келісімдерге сәйкес белгіленеді.
64-4-бап. Мемлекеттік монополияға жатқызылған сарапшылық қызмет
1. Мемлекеттік монополияға:
1) құрылысқа арналған жобалардың (техникалық-экономикалық негіздемелердің және жобалау-сметалық құжаттамалардың):
бюджет қаражаты есебінен немесе мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандарының қатысуымен қаржыландырылатын жаңа объектілердің немесе қолданыстағы объектілер өзгерістерінің;
мемлекеттік инвестициялардың қатысуынсыз қаржыландырылатын қауіптілігі ықтимал жаңа өндірістік ғимараттар мен құрылыстарды, сондай-ақ техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерді, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларының және қолданыстағы инженерлік және көлік коммуникациялары өзгерістерінің;
2) мемлекеттік инвестициялардың қатысуымен қаржыландырылатын объектілерді салуға арналған, егер жобаның қалған бөліктері бойынша сараптаманы аккредиттелген сарапшылық ұйымдар жүргізсе, техникалық-экономикалық негіздемелердің немесе жобалау-сметалық құжаттамалардың құрамынан сметалық құжаттаманың сараптамасы жатады.
2. Мемлекеттік монополияға жататын сараптаманы қандай да бір өзге қызметпен айналысуға құқығы жоқ мемлекеттік сарапшылық ұйым жүзеге асырады.
3. Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрменің объектілеріне қолданылмайды.
64-5-бап. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдар
1. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдар осы Заңның 64-4-бабының 1-тармағында көзделген жобаларды қоспағанда, құрылысқа арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) міндетті сараптама жүргізеді.
2. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдар:
1) объектілердің құрылысы сараптаманы жүргізудің кезең-кезеңмен сүйемелденетін (сараптамалық сүйемелдеу) тиісті кезеңдері бойынша әзірленетін жобалау-сметалық құжаттама бойынша кезең-кезеңмен жүргізілуі тиіс;

2) строительство объектов (комплексов) предусматривается по пусковым комплексам или по очередям;
3) строительство линейных сооружений инженерной или транспортной инфраструктуры разделяется на отдельные участки (отрезки).
Локальные заключения экспертизы по отдельным частям (разделам) проекта не являются основаниями для утверждения проектно-сметной документации в целом, но используются в составе сводного экспертного заключения. Исключением для данного требования являются случаи, когда на основании результатов технического обследования требуется только разработка сметной документации для проведения капитального ремонта с целью восстановления эксплуатационных качеств путем замены изношенных элементов или инженерных систем на объекте.
3. Экспертиза проектов строительства, не требующих обязательного ее проведения, по решению заказчика также может проводиться аккредитованной экспертной организацией.
4. Аккредитованные экспертные организации не вправе заниматься какой-либо иной деятельностью, за исключением экспертной, предусмотренной настоящим Законом.
Статья 64-6. Эксперты в области проектирования
объектов строительства
1. Для получения аттестата на право занятия экспертной деятельностью в области проектирования объектов строительства физическое лицо должно иметь высшее образование по соответствующей специальности, стаж работы не менее пяти лет в области проектирования по соответствующему разделу (части) технико-экономических обоснований или проектно-сметной документации на строительство объектов и пройти аттестацию с соответствии с правилами аттестации экспертов, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
2. Аттестованный эксперт, не занимавшийся практической экспертной деятельностью в течение трех лет, допускается к осуществлению экспертной деятельности только после прохождения переаттестации.
3. Эксперты, состоящие в штате аккредитованной экспертной организации, вправе продолжать по ранее заключенным договорам осуществлять экспертизу проектов в области проектирования объектов строительства единолично либо в составе группы экспертов в пределах специализаций, установленных их аттестатами.
Статья 64-7. Учет аккредитованных экспертных организаций и
аттестованных экспертов
Учет аккредитованных экспертных организаций и аттестованных экспертов осуществляется путем ведения реестров.
Реестр аккредитованных экспертных организаций содержит совокупность информации о реквизитах юридического лица, дату выдачи и номер свидетельства об аккредитации; о наличии в штате аттестованных экспертов, специализирующихся по экспертизе различных разделов проектов, а также сведения о принятых в отношении данного юридического лица мерах воздействия, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Реестр аттестованных экспертов содержит совокупность информации о личных данных эксперта, дату выдачи и номер аттестата, о специализации, образовании и стаже работы по профессии, а также сведения о принятых к эксперту мерах воздействия, предусмотренных законодательством, в том числе о лишении аттестата с признанием эксперта недобросовестным.

2) объектілердің (кешендердің) құрылысы іске қосу кешендері немесе кезек бойынша көзделеді;
3) инженерлік немесе көліктік инфрақұрылымдардың сызықтық құрылыстарын жеке учаскелерде (бөліктерде) салу жергілікті сараптамалық қорытындыны бере отырып, жобаға құжаттардың толық жиынтығына тұтастай да, жобаның жекелеген бөліктеріне (бөлімдеріне) де сараптама жүргізуге құқылы.
Жобаның жекелеген бөліктері (бөлімдері) бойынша сараптаманың жергілікті қорытындылары жобалау-сметалық құжаттаманы тұтастай бекітуге негіз болып табылмайды, бірақ жинақ сараптамалық қорытынды құрамында пайдаланылады. Техникалық зерттеудің нәтижелері негізінде объектідегі тозған элементтерді немесе инженерлік жүйелерді ауыстыру арқылы пайдалану сапасын қалпына келтіру мақсатында күрделі жөндеу жүргізу үшін сметалық құжаттаманы ғана әзірлеу талап етілетін жағдайларда бұл ереже қолданылмайды.
3. Міндетті сараптама жүргізуді талап етпейтін құрылыс жобаларына сараптаманы тапсырыс берушінің шешімі бойынша аккредиттелген сарапшылық ұйым да жүргізуі мүмкін.
4. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың, осы Заңда көзделген сарапшылық қызметті қоспағанда, қандай да бір өзге қызметпен айналысуға құқығы жоқ.
64-6-бап. Құрылыс объектілерін жобалау саласындағы сарапшылар
1. Құрылыс объектілерін жобалау саласында сарапшылық қызметпен айналысу құқығына аттестатты алу үшін жеке тұлғаның тиісті мамандық бойынша жоғары білімі, құрылыс объектілерінің техникалық-экономикалық негіздемелерінің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың тиісті бөлімі (бөлігі) бойынша жобалау саласында бес жылдан кем емес жұмыс өтілі болуға және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін сарапшыларды аттестаттау қағидаларына сәйкес аттестаттаудан өтуге тиіс.
2. Үш жыл бойы практикалық сарапшылық қызметпен айналыспаған аттестатталған сарапшыға қайта аттестатталғаннан кейін ғана сарапшылық қызметті жүзеге асыруға рұқсат етіледі.
3. Аккредиттелген сарапшылық ұйымының штатындағы не олардың аттестаттында белгіленген мамандықтар шегінде сарапшылар тобының құрамындағы жеке сарапшылар бұрын жасалған шарт бойынша құрылыс объектілерін жобалау саласындағы жобаларға сараптаманы жүзеге асыруды жалғастыруға құқылы.
64-7-бап. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдарды және аттестатталған сарапшыларды есепке алу
Аккредиттелген сарапшылық ұйымдарды және аттестатталған сарапшыларды есепке алу тізілімдерді жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
Аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың тізілімі заңды тұлғаның деректемелері, аккредиттеу туралы куәліктің берілген күні мен нөмірі туралы; жобалардың әр түрлі бөлімдерін сараптау бойынша мамандандырылған аттестатталған сарапшылардың штатта бар болуы туралы ақпаратты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген осы заңды тұлғаға қолданылған ықпал ету шаралары туралы мәліметтердің жиынтығын қамтиды.
Аттестатталған сарапшылардың тізілімі сарапшының жеке деректері, аттестаттың берілген күні мен нөмірі туралы, мамандандырылуы, білімі және мамандығы бойынша жұмыс өтілі туралы ақпаратты, сондай-ақ заңнамада көзделген сарапшыға қолданылған ықпал ету шаралары туралы, оның ішінде сарапшыны міндетін адал орындамаған етіп танумен аттестаттан айыру туралы мәліметтердің жиынтығын қамтиды.

Статья 64-8. Права, обязанности и ответственность субъектов
экспертной деятельности
1. Права и обязанности экспертных организаций устанавливаются настоящим Законом и их уставами.
2. Эксперт наделяется правом:
1) участвовать в комплексной градостроительной экспертизе по проектам градостроительного планирования территорий в составе экспертных комиссий, создаваемых уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, или экспертных групп, создаваемых местными исполнительными органами;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от заказчиков и разработчиков раздела (части) проекта необходимые материалы и информацию;
3) осуществлять экспертизу отдельных разделов (частей) проектов согласно профессиональной специализации, указанной в аттестате, составлять по ним локальные заключения, отзывать ранее выданные локальные заключения при невыполнении заказчиком оговоренных в выводах экспертного заключения условий (требований). Локальные заключения, составленные экспертом по отдельным частям (разделам) проекта, не являются основаниями для утверждения проектной (проектно-сметной) документации в целом, но используются в составе сводного экспертного заключения;
4) заниматься научной, педагогической и творческой деятельностью.
3. Эксперту запрещается:
1) проводить экспертизу по проектам, в подготовке которых данный эксперт принимал прямое или косвенное участие либо выполненным с участием супруга или близких родственников;
2) заниматься иными видами предпринимательской деятельности, связанными с архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью;
3) находиться в трудовых, финансовых или прочих зависимых отношениях с иными субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
4) работать в двух и более экспертных организациях.
4. Эксперт обязан:
1) для осуществления профессиональной деятельности состоять в штате экспертной организации;
2) соблюдать конфиденциальность и обеспечивать служебную и коммерческую тайну по рассматриваемым проектам, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан;
3) иметь персональную печать с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), должности, номера и даты выдачи аттестата;
4) систематически повышать свою профессиональную квалификацию;
5) соблюдать профессиональную этику.
5. В случаях выявления фактов некачественно проведенной экспертизы экспертные организации и эксперты несут ответственность за качество экспертных работ.
За некачественные проекты, представленные на утверждение после проведения экспертизы, экспертные организации несут ответственность наряду с разработчиками проектов.
Ответственность по всем имущественным обязательствам устанавливается в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

64-8-бап. Сарапшылық қызметі субъектілерінің құқықтары, міндеттері және жауапкершілігі.
1. Сарапшылық ұйымдардың құқықтары мен міндеттері осы Заңда және өз жарғыларында белгіленеді.
2. Сарапшыға:
1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган құратын сарапшылық комиссиялардың немесе жергілікті атқарушы органдар құратын сарапшылық топтың құрамында аумақтардың қала құрылысын жоспарлау жобалары бойынша кешенді қала құрылысының сараптамасына қатысу;
2) заңнамада белгіленген тәртіпте тапсырыс берушілерден және жобаның бөлімін (бөлігін) әзірлеушілерден қажетті материалдар мен ақпаратты сұрату және алу;
3) аттестатта көрсетілген кәсіби мамандануға сәйкес жобалардың жекелеген бөлімдеріне (бөліктеріне) сараптаманы жүзеге асыру, олар бойынша жергілікті қорытындылар жасау, тапсырыс беруші сараптама қорытындысының тұжырымында айтылған шарттарды (талаптарды) орындамаған кезде алдын ала берілген жергілікті қорытындыларды кері қайтарып алу құқығы беріледі. Жобаның жекелеген бөліктері (бөлімдері) бойынша сарапшы жасаған көрсетілген жергілікті сараптамалық қорытындылар тұтастай жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы бекітуге негіз болып табылмайды, бірақ жиынтық сараптамалық қорытындының құрамында пайдаланылуы мүмкін;
4) ғылыми, педагогикалық және шығармашылық қызметпен айналысу құқығы беріледі.
3. Сарапшыға:
1) орындауға осы сарапшының өзі тікелей не жанама түрде қатысқан не жақын туыстарының немесе жұбайының қатысуымен орындалған жобалар бойынша сараптама жүргізуге;
2) кәсіпкерлік қызметтің сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметімен байланысты өзге де түрлерімен айналысуға;
3) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің өзге де субъектілерімен еңбек, қаржылық немесе басқа да тәуелді қатынастарда болуға;
4) екі не одан да көп сарапшылық ұйымдарда жұмыс істеуге тыйым салынады.
4. Сарапшы:
1) кәсіптік қызметті жүзеге асыру үшін сарапшылық ұйымның штатында тұруға;
2) егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, қаралатын жобалар бойынша құпиялылықты сақтауға және қызметтік әрі коммерциялық құпияны қамтамасыз етуге;
3) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, аттестат нөмірі және оның берілген күні көрсетілген дербес мөрі болуға;
4) өзінің кәсіптік біліктілігін жүйелі арттырып отыруға;
5) кәсіптік әдепті сақтауға міндетті.
5. Сараптаманың сапасыз жүргізілу фактілері анықталған жағдайларда сарапшылық ұйымдар және сарапшылар сараптамалық жұмыстардың сапасына жауаптылықта болады.
Сараптама жүргізілгеннен кейін бекітуге ұсынылған сапасыз жобалар үшін сарапшылық ұйымдар жобаның әзірлеушілерімен қатар жауаптылықта болады.
Барлық мүліктік міндеттемелер бойынша жауапкершілік Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес белгіленеді.

6. Действие аттестата эксперта приостанавливается в случаях выдачи им положительного заключения экспертизы (экспертной оценки) на проектно-сметную документацию, не обеспечивающую устойчивость, надежность и прочность возводимых либо возведенных объектов или без наличия исходных разрешительных документов, необходимых для проектирования.
Приостановление действия аттестата эксперта производится решением уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства на основании представлений территориальных подразделений уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства, профессионального объединения аккредитованных экспертных организаций, органов прокуратуры, следствия, дознания.
Решение о приостановлении действия аттестата эксперта может быть обжаловано в суде.
7. Лишение эксперта его аттестата осуществляется судом по представлению уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства в случаях повторной в течение года выдачи положительного заключения экспертизы (экспертной оценки) на проектно-сметную документацию, не обеспечивающую устойчивость, надежность и прочность возводимых либо возведенных объектов или без наличия исходных разрешительных документов, необходимых для проектирования.
8. За выдачу положительного экспертного заключения (экспертной оценки) по проектно-сметной документации, не соответствующей требованиям законодательства и государственных нормативов, экспертная организация несет предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан ответственность вместе с персональной ответственностью экспертов, положительно оценивших проектные решения, не обеспечивающие устойчивость, надежность и прочность возводимых либо возведенных объектов.
Статья 64-9. Независимость экспертной деятельности
1. Эксперты в своей деятельности независимы от субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Никто не вправе вмешиваться в работу экспертов или экспертных организаций в ходе приемки документации на экспертизу, рассмотрения проектов, подготовке и оформлении экспертных заключений по ним, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
3. Ответственность государственных органов и организаций, а также иных субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности за вмешательство в профессиональную деятельность экспертов и экспертных организаций устанавливается в соответствии с Законами Республики Казахстан.
Статья 64-10. Требования к экспертным организациям

6. Сарапшы аттестатының қолданысы тұрғызылып жатқан не тұрғызылған объектілердің орнықтылығын, сенімділігі мен беріктігін қамтамасыз етпейтін жобалау-сметалық құжаттамасына немесе жобалау үшін қажетті бастапқы рұқсат беру құжаттары болмағанда сараптаманың (сараптамалық бағалаудың) оң қорытындысын бергені үшін тоқтатыла тұрады.
Сарапшы аттестатының қолданысын тоқтата тұру уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің, аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың кәсіптік бірлестігінің, прокуратура, тергеу, анықтау органдарының ұсыныстары негізінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның шешімімен жүргізіледі.
Сарапшы аттестатының қолданысын тоқтата тұру туралы шешімге сотқа шағым жасалуы мүмкін.
7. Сарапшыны аттестатынан айыруды тұрғызылып жатқан не тұрғызылған объектілердің орнықтылығын, сенімділігі мен беріктігін қамтамасыз етпейтін жобалау-сметалық құжаттамасына немесе жобалау үшін қажетті бастапқы рұқсат беру құжаттары болмағанда сараптаманың (сараптамалық бағалаудың) оң қорытындысын бір жылдың ішінде қайталап берген жағдайларда сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның ұсынысы бойынша сот жүзеге асырады.
8. Сарапшылық ұйым заңнаманың және мемлекеттік нормативтердің талаптарына сай келмейтін жобалау-сметалық құжаттама бойынша оң сарапшылық қорытындыны (сараптамалық бағалауды) бергені үшін тұрғызылып жатқан не тұрғызылған объектілердің орнықтылығын, сенімділігін және беріктігін қамтамасыз етпейтін жобалық шешімдерді оң бағалаған сарапшылардың дербес жауапкершілігімен бірге Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жауаптылықта болады.
64-9-бап. Сарапшылық қызметтің тәуелсіздігі
1. Сарапшылар өз қызметінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілеріне тәуелсіз болады.
2. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, құжаттарды сараптауға қабылдау, жобаларды қарау, олар бойынша сараптамалық қорытындыларды дайындау және ресімдеу барысында сарапшылардың немесе сарапшылық ұйымдардың жұмысына ешкімнің де араласуға құқығы жоқ.
3. Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің өзге де субъектілерінің сарапшылар мен сарапшылық ұйымдардың кәсіби қызметіне араласқаны үшін жауапкершілгі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес белгіленеді.
64-10-бап. Сарапшылық ұйымдарға қойылатын талаптар

1. Экспертные организации должны иметь в своем составе не менее пяти экспертов, аттестованных по специализациям, соответствующим основным разделам проекта.
2. Экспертные организации после их государственной регистрации обязаны:
1) пройти аккредитацию в порядке, установленном правилами аккредитации, утвержденными Правительством Республики Казахстан;
2) в рамках ведения делопроизводства вести учет даты поступления документов на экспертизу и даты выдачи экспертных заключений.
Статья 64-11. Профессиональное объединение аккредитованных
экспертных организаций
1. Профессиональное объединение аккредитованных экспертных организаций, осуществляющих экспертную деятельность в области проектирования объектов строительства, является некоммерческой организацией в форме ассоциации (союза) юридических лиц – Палаты, созданной для выражения и защиты их прав и законных интересов.
2. Деятельность Палаты регулируется настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан о некоммерческих организациях и уставом. Финансирование деятельности Палаты осуществляется за счет уплаты членских взносов. Размер и порядок уплаты взносов определяется уставом.
Взимание вступительных взносов не допускается.
3. Высшим органом управления профессионального объединения (Палаты) является общее собрание (собрание представителей) его членов.
4. Руководство профессиональным объединением осуществляют правление и председатель Палаты, избранные общим собранием членов (собранием представителей).
5. К функциям профессионального объединения аккредитованных экспертных организаций относится:
1) представление, защита прав и законных интересов своих членов в государственных органах Республики Казахстан, а также в международных организациях;
2) аккредитация экспертных организаций и ведение реестра аккредитованных экспертных организаций;
3) проведение постоянно действующих курсов повышения квалификации экспертов;
4) проведение анализа, обобщение и распространение положительного опыта работы экспертов и экспертных организаций;
5) разработка кодекса этики экспертов и проверка его соблюдения;
6) иные функции, предусмотренные уставом.
6. Обязательным требованием является наличие официального интернет-ресурса профессионального объединения с информацией об аккредитованных экспертных организациях.»;
11) пункт 4 статьи 66 изложить в следующей редакции:
«4. Если условиями конкурса (тендера) по выбору подрядчика определено, что составление технико-экономических обоснований и разработка проектно-сметной документации входят в обязанности заказчика, то на момент проведения конкурса (тендера) на подрядные работы заказчик обязан иметь утвержденные в установленном порядке технико-экономические обоснования и проектно-сметную документацию, прошедшие необходимую обязательную экспертизу.»;

1. Сарапшылық ұйымдардың құрамында жобаның негізгі бөлімдеріне сәйкес келетін мамандандықтары бойынша аттестатталған кемінде бес сарапшы болуға тиіс.
2. Сарапшылық ұйымдар мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, аккредиттеу қағидаларында белгілеген тәртіппен аккредиттеуден өтуге;
2) іс қағаздарын жүргізу шеңберінде құжаттардың сараптамаға келіп түскен күні мен сараптама қорытындылары берілген күннің есебін жүргізуге міндетті.
64-11-бап. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың кәсіптік бірлестігі
1. Құрылыс объектілерін жобалау саласында сарапшылық қызметті жүзеге асыратын аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың кәсіптік бірлестігі олардың құқықтары мен заңды мүдделерін білдіру және қорғау үшін құрылған заңды тұлғалар қауымдастығы (одағы) – Палата нысанындағы коммерциялық емес ұйым болып табылады.
2. Палатаның қызметі осы Заңмен, Қазақстан Республикасының коммерциялық емес ұйымдар туралы заңнамасымен және жарғымен реттеледі. Палатаның қызметін қаржыландыру мүшелік жарналарды төлеу есебінен жүзеге асырылады. Жарналардың мөлшері және оларды төлеу тәртібі жарғыда айқындалады.
Кіру жарналарын алуға жол берілмейді.
3. Кәсіптік бірлестіктің (Палатаның) жоғарғы басқару органы оның мүшелерінің жалпы жиналысы (өкілдер жиналысы) болып табылады.
4. Кәсіптік бірлестікке басшылық жасауды оның мүшелерінің жалпы жиналысы (өкілдер жиналысы) сайлаған басқарма және Палата төрағасы жүзеге асырады.
5. Аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың кәсіптік бірлестігінің функцияларына:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында, сондай-ақ халықаралық ұйымдарда өз мүшелерінің құқықтары мен заңды мүдделерін білдіру, қорғау;
2) сарапшылық ұйымдарды аккредиттеу және аккредиттелген сарапшылық ұйымдардың тізілімін жүргізу;
3) тұрақты жұмыс істейтін сарапшылардың біліктілігін арттыру курстарын құру және өткізу;
4) сарапшылар мен сарапшылық ұйымдар жұмысының оң тәжірибесіне талдау жүргізу, оны қорыту және тарату;
5) сарапшылардың әдеп кодексін әзірлеу және оның сақталуын тексеру;
6) жарғыда көзделген өзге де функциялар жатады.
6. Кәсіптік бірлестіктің аккредиттелген сарапшылық ұйымдар туралы ақпараты бар ресми интернет-ресурсының болуы міндетті талап болып табылады.»;
11) 66-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Егер мердiгер таңдау жөніндегi конкурстың (тендердiң) талаптарында техникалық-экономикалық негіздемелер жасау және жобалау-сметалық құжаттаманы әзiрлеу тапсырыс берушінің мiндетiне кiрсе, мердiгерлiк жұмыстарға конкурс (тендер) өткiзу кезiнде тапсырыс берушінің қажеттi мiндетті сараптамадан өтiп, белгiленген тәртiппен бекiтiлген техникалық-экономикалық негіздемесi мен жобалау-сметалық құжаттамасының болуы мiндеттi.»;

12) пункт 10 статьи 68 изложить в следующей редакции:
«10. Разработанная в соответствии с заданием на проектирование, архитектурно-планировочным заданием и иными исходными материалами проектно-сметная документация проходит согласования, экспертизу и утверждения в соответствии с требованиями, установленными государственными нормативными документами.
Экспертиза проектов проводится в соответствии с требованиями, установленными главой 9-1 настоящего Закона.».
Статья 2. Заключительные и переходные положения
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
2. В Законе Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан»:
1) подпункт 11-4) статьи 20 утрачивает силу с момента начала работы профессионального объединения экспертных организаций;
2) подпункт 1) пункта 1 статьи 64-4 вводится в действие с 1 июля 2015 года в следующей редакции:
«1) проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации) для:
строительства новых производственных зданий и сооружений, относящихся к потенциально опасным, а также новых технически и (или) технологически сложных объектов, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования;
реконструкции, расширения, модернизации, технического перевооружения и капитального ремонта существующих потенциально опасных, а также технически и (или) технологически сложных объектов, финансируемых за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций;»;
3) подпункт 1) пункта 1 статьи 64-4 вводится в действие с 1 января 2020 года в следующей редакции:
«1) проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации) для строительства новых:
объектов, отнесенных к объектам межгосударственного (международного) значения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
уникальных объектов;
технически и (или) технологически сложных зданий и сооружений, финансируемых за счет бюджетных средств или с участием иных форм государственных инвестиций.»;
4) пункт 4 статьи 64-5 вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования;
5) пункт 3 статьи 64-6 вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования в следующей редакции:
«3. Эксперты не имеют права осуществлять единолично экспертную деятельность, за исключением случаев привлечения их в качестве внештатных экспертов по договору с другой аккредитованной или государственной экспертной организацией, а также выполнения экспертиз отдельных разделов (частей) проекта по поручению руководства экспертной организации.».
Президент
Республики Казахстан

12) 68-баптың 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Жобалауға берiлген тапсырмаға, сәулет-жоспарлау тапсырмасына және өзге де бастапқы материалдарға сәйкес әзiрленген жобалау-сметалық құжаттама мемлекеттiк нормативтiк құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкес келiсiледi, сараптамадан өткізіледі және бекiтiледi.
Жобалардың сараптамасы осы Заңның 9-1-тарауында белгіленген талаптарға сәйкес жүргiзiледi.».
2-бап. Қорытынды және өтпелі ережелер
1. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңындағы:
1) 20-баптың 11-4) тармақшасы сарапшылық ұйымдардың кәсіби бірлестіктерінің жұмысы басталған сәттен бастап күшін жояды;
2) 64-4-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы 2015 жылғы 1 шілдеден бастап мынадай редакцияда қолданысқа енгізіледі:
«1) жобалардың (техникалық-экономикалық негіздемелер мен жобалау-сметалық құжаттамалар):
қаржыландыру көздеріне қарамастан қауіптілігі ықтимал жаңа өндірістік ғимараттар мен құрылыстарды, сондай-ақ техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі жаңа объектілерді, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға арналған;
бюджет қаражаты немесе мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен қаржыландырылатын қолданыстағы қауіптілігі ықтимал, сондай-ақ техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерді реконструкциялауға, кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық жағынан қайта жарақтандыруға және күрделі жөндеуге арналған;»;
3) 64-4-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданысқа енгізіледі:
«1) жобалардың (техникалық-экономикалық негіздемелер мен жобалау-сметалық құжаттамалардың):
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекетаралық (халықаралық) маңызы бар объектілерге жатқызылған жаңа объектілерін;
жаңа бірегей объектілерді;
бюджет қаражаты есебінен немесе мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандарының қатысуымен қаржыландырылатын техникалық және (немесе) технологиялық жағынан жаңа күрделі ғимараттар мен құрылыстарды салуға арналған.»;
4) 64-5-баптың 4-тармағы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі;
5) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң 64-6-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда қолданысқа енгізіледі:
«3. Сарапшыларды басқа аккредиттелген немесе мемлекеттік сарапшылық ұйыммен шарт бойынша штаттан тыс сарапшы ретінде тарту, сондай-ақ сарапшылық ұйым басшылығының тапсырмасы бойынша жобаның жекелеген бөлімдерінің (бөліктерінің) сараптамасын орындау жағдайларын қоспағанда, олардың сарапшылық қызметті жеке-дара жүзеге асыруға құқығы жоқ.».
Қазақстан Республикасының
Президенті