О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2014 года № 355 "Об утверждении Дорожной карты первоочередных мер социально-экономической политики Республики Казахстан на 2014 год и Плана мероприятий по ее реализации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2014 года № 947
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2014 года № 355 «Об утверждении Дорожной карты первоочередных мер социально-экономической политики Республики Казахстан на 2014 год и Плана мероприятий по ее реализации» следующие изменения:
1) подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2) представлять ежемесячно до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, информацию об исполнении Плана мероприятий в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.»;
2) пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан представлять ежемесячно до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом, сводную информацию об исполнении Плана мероприятий в Правительство Республики Казахстан.»;
3) Дорожную карту первоочередных мер социально-экономической политики Республики Казахстан на 2014 год, утвержденную указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
4) План мероприятий по реализации Дорожной карты первоочередных мер социально-экономической политики Республики Казахстан на 2014 год, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 25 августа 2014 года № 947
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 апреля 2014 года № 355
Дорожная карта первоочередных мер социально-экономической политики Республики Казахстан на 2014 год
I. Внутренние и внешние риски для развития экономики в 2014 году
В текущем году сохраняется неопределенность развития в мировой экономике. Прогнозируется снижение темпов экономического роста в странах - основных торговых партнерах Казахстана таких, как Российская Федерация и Китай.
Снижение спроса оказывает негативное влияние на рост производства в нефтегазовой сфере, промышленности и сельском хозяйстве, а также экспорт отечественной продукции и услуг.
Наблюдающееся замедление роста платежеспособного спроса населения, частных инвестиций, предпринимательской активности, а также высокий уровень проблемных кредитов в банковском секторе сдерживают внутренние источники роста.

"Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық саясатының бiрiншi кезектегi шараларының 2014 жылға арналған жол картасын және оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 сәуірдегі № 355 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 25 тамыздағы № 947 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық саясатының 2014 жылға арналған бiрiншi кезектегi шараларының жол картасын және оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 сәуірдегі № 355 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) 2-тармақтың 2-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігіне ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейін Іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы ақпарат берсін.»;
2) 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне дейін Қазақстан Қазақстан Республикасының Үкіметіне Іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы жиынтық ақпарат берсін.»;
3) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық саясатының 2014 жылға арналған бiрiншi кезектегi шараларының жол картасы осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық саясатының 2014 жылға арналған бiрiншi кезектегi шараларының жол картасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 25 тамыздағы
№ 947 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 14 сәуірдегі
№ 355 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық саясатының 2014 жылға арналған бiрiншi кезектегi шараларының жол картасы
I. 2014 жылы экономиканы дамытудың ішкі және сыртқы тәуекелдері
Ағымдағы жылы әлемдік экономикада дамудың тұрлаусыздығы сақталуда. Ресей Федерациясы мен Қытай сияқты Қазақстанның саудадағы негізгі әріптес елдерінде экономикалық өсу қарқындарының төмендеуі болжануда.
Сұраныстың төмендеуі мұнай-газ саласындағы, өнеркәсіп пен ауыл шаруашылығындағы өндірістің өсуіне, сондай-ақ отандық өнімдер мен көрсетілетін қызметтер экспортына теріс ықпал етуде.
Халықтың төлемге қабілетті сұранысының, жеке инвестициялардың, кәсіпкерлік белсенділіктің өсуіндегі байқалып отырған бәсеңдеу, сондай-ақ банк секторындағы проблемалы кредиттердің жоғары деңгейі ішкі өсу көздерін тежейді.

В январе-июне 2014 года рост валового внутреннего продукта (далее – ВВП) замедлился до 3,9 % по сравнению с 5,1 % в аналогичном периоде прошлого года. При этом наблюдается некоторый рост инфляционных процессов. С начала 2014 года на конец июня уровень инфляции составил 4,8 % против 2,7 % в 2013 году.
Также основным риском выступает замедление роста инвестиций в основной капитал. За январь-июнь текущего года рост инвестиций составил 5,2 % по сравнению с 7,9 % в аналогичном периоде прошлого года. Основная причина связана со спадом инвестиций в обрабатывающую промышленность.
Кредитование экономики сдерживает значительный объем неработающих и проблемных кредитов в банковском секторе. Необходимо также отметить развивающийся дисбаланс роста выдачи кредитных ресурсов в структуре ссудного портфеля. Набирает скорость так называемый «пузырь потребительского кредитования», потребительские займы в 2013 году выросли на 55,0 %, за первое полугодие 2014 года – на 12,5 %.
На сегодня состояние практически всех сфер естественных монополий характеризуется значительным износом основных средств (в среднем 62 %) и, соответственно, необходимостью масштабных инвестиционных вложений.
Значительно возросли внешние риски.
Снижение темпов роста в основных торговых партнерах Казахстана - России и Китае может привести к снижению торгово-экономического сотрудничества, ухудшению торгового и платежного баланса Казахстана.
В связи с введением торгово-экономических санкций к России со стороны Европейских стран и США возможен риск переориентации экспорта российских товаров на традиционные казахстанские рынки сбыта и усиление конкуренции для отечественных товаров на внешних рынках.
Ввиду возможного ограничения импортных каналов усложнится приток современных технологий, оборудования, товаров и услуг из стран ЕС и США, который будет замещаться импортом из России, Китая и других стран. Это может негативно отразиться на реализации важных программ, в частности, программы индустриально-инновационного развития и развития агропромышленного комплекса (далее – АПК).
В этой связи необходимо активизировать поиск новых рынков сбыта и новых транспортных маршрутов, расширение торговли с другими странами и регионами мира по всем основным товарным позициям Казахстана.
Сохраняются системные риски, связанные с высоким уровнем безработицы и долга в Еврозоне, а также сокращением программы количественного смягчения в США.
II. Цель и задачи
Целью настоящей Дорожной карты первоочередных мер социально-экономической политики на 2014 год является обеспечение устойчивости экономического развития в Республике Казахстан.
В целях недопущения снижения темпов роста экономики необходимо решение следующих задач:

2014 жылғы қаңтар-маусымда жалпы ішкі өнімнің (бұдан әрі – ЖІӨ) өсуі өткен жылдың осыған ұқсас кезеңіндегі 5,1 %-бен салыстырғанда 3,9 %-ға дейін баяулады. Бұл ретте инфляциялық процестердің біршама өскені байқалуда. 2014 жылдың басынан бері инфляция деңгейі 2013 жылғы 2,7 %-ға қарағанда, маусымның соңына 4,8 %-ды құрады.
Сондай-ақ негізгі капиталға инвестициялардың өсуіндегі бәсеңдеу негізгі қауіп болып отыр. Ағымдағы жылғы қаңтар-маусымда инвестициялардың өсуі өткен жылдың осыған ұқсас кезеңіндегі 7,9 %-бен салыстырғанда, 5,2 %-ды құрады. Негізгі себеп өңдеу өнеркәсібіне инвестициялардың төмендеуіне байланысты.
Экономиканы кредиттеуді банк секторындағы жұмыс істемейтін және проблемалы кредиттердің елеулі көлемі тежеп отыр. Несие қоржыны құрылымында кредиттік ресурстар берудің өсуінде дамып келе жатқан теңгерімсіздікті де атап өту қажет. «Тұтынушылық кредит беру көпіршігі» де тез дамып келеді, 2013 жылы тұтынушылық қарыздар 55,0 %-ға, 2014 жылдың бірінші жартыжылдығына – 12,5 %-ға өсті.
Бүгінде барлық дерлік табиғи монополиялар салаларының жай-күйі негізгі құралдардың айтарлықтай тозуымен (орташа есеппен алғанда 62 %) және тиісінше ауқымды инвестициялық салымдардың қажеттілігімен сипатталады.
Сыртқы тәуекелдер айтарлықтай өсіп отыр.
Қазақстанның негізгі сауда әріптестері – Ресей мен Қытайда экономикалық өсу қарқынының төмендеуі сауда-экономикалық ынтымақтастықтың төмендеуіне, Қазақстанның сауда және төлем теңгерімінің нашарлауына әкеп соқтыруы мүмкін.
Еуропа елдері мен АҚШ тарапынан Ресейге сауда-экономикалық санкциялардың енгізілуіне байланысты, ресейлік тауарлардың экспортын қазақстандық дәстүрлі өткізу нарықтарына қайта бағдарлау мен сыртқы нарықтарда отандық тауарлар үшін бәсекелестіктің күшею қаупі орын алуы мүмкін.
Импорттық арналардың шектелу ықтималдығына байланысты, ЕО және АҚШ елдерінен келетін заманауи технологиялардың, жабдықтардың және тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің Ресейден, Қытайдан және басқа да елдерден келетін импортпен алмастырылатын ағыны күрделенетін болады. Бұл маңызды бағдарламаларды, атап айтқанда, индустриялық-инновациялық даму және агроөнеркәсіп кешенін (бұдан әрі – АӨК) дамыту бағдарламаларын іске асыруға кері әсерін тигізуі мүмкін.
Осыған байланысты жаңа өткізу нарықтары мен жаңа көлік бағдарларын іздестіруді жандандырып, Қазақстанның барлық негізгі тауарлық позициялары бойынша әлемнің басқа елдерімен және өңірлерімен сауданы кеңейту қажет.
Еуроаймақтағы жұмыссыздық пен борыштың жоғары деңгейіне, сондай-ақ АҚШ-тағы сандық жұмсарту бағдарламасының қысқаруына байланысты жүйелік қауіптер сақталып отыр.
II. Мақсаты мен міндеттері
Осы Әлеуметтік-экономикалық саясаттың 2014 жылға арналған бiрiншi кезектегi шаралары жол картасының мақсаты Қазақстан Республикасында экономикалық өсудің тұрақтылығын қамтамасыз ету болып табылады.
Экономикадағы өсу қарқынының төмендеуіне жол бермеу мақсатында мынадай міндеттерді шешу қажет:

1) стимулирование экономического роста и поддержка реального сектора экономики;
2) поддержка и обеспечение дальнейшего устойчивого кредитования малого и среднего бизнеса (далее – МСБ);
3) оздоровление банковского сектора и расширение кредитования экономики;
4) реализация пакета мер в рамках структурных реформ в экономике для расширения частного сектора и привлечения новых инвестиций, включая проведение второй волны приватизации, реформирование тарифной политики, сокращение теневой экономики;
5) повышение уровня благосостояния населения через социальную модернизацию и совершенствование системы государственного управления.
Для реализации вышеуказанных задач предусмотрен ряд финансовых и программных инструментов.
По инициативе Главы государства для поддержки экономики и расширения кредитования экономики будет выделен 1 трлн. тенге из Национального фонда Республики Казахстан на 2014 – 2015 годы.
В 2014 году выделено 500 млрд. тенге, которые направляются на поддержку и кредитование МСБ в сумме 100 млрд. тенге, оздоровление банковского сектора – 250 млрд. тенге, реализацию Государственной программы индустриально-инновационного развития на 2015 – 2019 годы (далее – ГПИИР) – 150 млрд. тенге.
Кроме этого, имеется резерв Правительства Республики Казахстан (далее – Правительство), который в настоящее время составляет 95 млрд. тенге. Данные средства в случае необходимости могут быть дополнительно использованы для решения задач антикризисного характера.
Важным инструментом стимулирования роста и поддержки занятости является Программа «Дорожная карта занятости до 2020 года» (далее – Программа), финансирование которой предусмотрено в объеме 97,7 млрд. тенге на 2014 год. Программа включает в себя механизмы антикризисного реагирования через строительство и ремонт объектов транспортной и социальной инфраструктуры, предоставление кредитов, обучение и трудоустройство малообеспеченного, безработного и самостоятельно занятого населения.
III. Стратегия действий по реализации Дорожной карты первоочередных мер
1. Обеспечение макроэкономической стабильности
После проведенной корректировки курса национальной валюты для удержания инфляционных процессов в запланированном коридоре будут приняты меры, сдерживающие рост инфляции:
1) утверждение размеров предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары по обращениям местных исполнительных органов;
2) обеспечение недопущения необоснованного роста цен на стратегические товары (уголь, газ, мазут, дизельное топливо) производственного характера;

1) экономикалық өсуді ынталандыру және экономиканың нақты секторына қолдау көрсету;
2) шағын және орта бизнесті (бұдан әрі – ШОБ) қолдау және оған одан әрі орнықты кредит беруді қамтамасыз ету;
3) банк секторын сауықтыру және кредит беруді кеңейту;
4) жекешелендірудің екінші толқынын жүргізуді, тариф саясатын реформалауды, көлеңкелі экономиканы қысқартуды қоса алғанда, жеке секторды кеңейту және жаңа инвестицияларды тарту үшін экономикадағы құрылымдық реформалар шеңберінде шаралар топтамасын іске асыру;
5) әлеуметтік жаңғырту және мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру арқылы халықтың әл-ауқат деңгейін арттыру.
Жоғарыда көрсетілген міндеттерді іске асыру үшін бірқатар қаржылық және бағдарламалық құралдар көзделген.
Мемлекет басшысының бастамасы бойынша экономиканы қолдау және экономикаға кредит беруді кеңейту үшін 2014 – 2015 жылдарға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан 1 трлн. теңге бөлінетін болады.
2014 жылы 500 млрд. теңге бөлінді, олар 100 млрд. теңге сомада ШОБ-ты қолдау мен кредиттеуге, 250 млрд. теңге – банк секторын сауықтыруға, 150 млрд. теңге – Индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын (бұдан әрі – ИИДМБ) іске асыруға бағытталатын болады.
Бұдан басқа Қазақстан Республикасы Үкіметінің (бұдан әрі – Үкімет) резерві бар, қазіргі уақытта ол 95 млрд. теңгені құрайды. Бұл қаражат, қажет болған жағдайда, дағдарысқа қарсы сипаттағы міндеттерді шешу үшін қосымша пайдаланылатын болады.
«Жұмыспен қамтудың 2020 жылға дейінгі жол картасы» бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) жұмыспен қамтудың өсуін ынталандыру мен қолдаудың маңызды құралы болып табылады, оны 2014 жылы 97,7 млрд. теңге көлемінде қаржыландыру көзделген. Бағдарлама көлік және әлеуметтік инфрақұрылым объектілерін салу және жөндеу, кредиттер беру, аз қамтылған, жұмыссыз және өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықты оқыту және жұмысқа орналастыру арқылы дағдарысқа қарсы ден қою тетіктерін қамтиды.
ІІІ. Бiрiншi кезектегi шаралардың жол картасын іске асыру бойынша іс-қимылдар стратегиясы
1. Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету
Ұлттық валюта бағамына жүргізілген түзетуден кейін инфляциялық процестерді жоспарланған дәлізде ұстап тұру үшін инфляцияның өсуін тежейтін шаралар қабылданатын болады:
1) жергілікті атқарушы органдардың өтініштері бойынша әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті жол берілетін мөлшерін бекіту;
2) өндірістік сипаттағы стратегиялық тауарларға (көмір, газ, мазут, дизель отыны) бағаның негізсіз өсуіне жол берілмеуін қамтамасыз ету;

3) обеспечение эффективного использования ресурсов стабилизационных фондов для недопущения дефицита основных продовольственных товаров.
В августе текущего года будут сформированы предложения по передаче несвойственных и дублирующих функций государственных органов в саморегулируемые организации.
В целях расширения финансовой самостоятельности и заинтересованности вовлечения налоговой базы органов местного самоуправления (далее – МСУ) в августе текущего года будет разработан проект Закона Республики Казахстан по вопросам налогообложения, предусматривающий нормы по оптимизации налоговых льгот, налогообложению субъектов АПК, а также передачу налогов в МСУ.
Кроме того, в ноябре текущего года будет разработана Концепция проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства» по разграничению сфер финансирования между республиканским и местными бюджетами в рамках бюджета развития.
2. Стимулирование экономического роста и поддержка реального сектора экономики
Диверсификация и модернизация экономики будут оставаться основным приоритетом работы Правительства:
1) для обеспечения диверсификации и модернизации экономики до 1 июня текущего года будет завершена разработка ГПИИР;
2) в целях финансового обеспечения ГПИИР в 2014 году будет выделено 150 млрд. тенге для реализации индустриальных и инфраструктурных проектов.
Данные средства будут выделены после утверждения Главой государства ГПИИР и определения перечня проектов, предлагаемых к финансированию. В этих целях до 1 июня 2014 года будет сформирован перечень потенциальных индустриальных проектов.
В настоящее время имеется потенциальный перечень перспективных проектов АО «Банк Развития Казахстана» на сумму 519 млрд. тенге, которые отражают текущий спрос со стороны рынка.
В октябре текущего года будет разработан проект Закона Республики Казахстан «О выделении целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на строительство объектов инфраструктуры СЭЗ, финансирование проектов ГПИИР».
С целью недопущения снижения темпов роста экономики и повышения деловой активности будут приняты меры по диверсификации экспорта и торговых партнеров.
В связи со снятием экономических санкций в отношении Ирана, имеется возможность переориентации экспорта продукции нефтегазовой и металлургической промышленности, сельского хозяйства на рынок Ирана:
1) будет проведена работа по сохранению действующих экспортных контрактов, поиску и заключению новых контрактов на поставку казахстанской продукции в страны Юго-Восточной Азии, Ближнего Востока, Центральной Азии, а также увеличению потребления продукции системообразующих предприятий на внутреннем рынке;

3) негізгі азық-түлік тауарларының тапшылығына жол бермеу үшін тұрақтандыру қорлары ресурстарының тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету.
Ағымдағы жылғы тамызда мемлекеттiк органдарға тән емес және бірін-бірі қайталайтын функцияларды өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарға беру туралы ұсыныстар әзірленеді.
Жергілікті өзін-өзі басқару (бұдан әрі - ЖӨБ) органдарының қаржылық дербестігі мен салық базасын тартуға мүдделілігін кеңейту мақсатында ағымдағы жылғы тамызда салық жеңілдіктерін оңтайландыру, АӨК субъектілеріне салық салу нормаларын, сондай-ақ салықтарды ЖӨБ-ке беруді көздейтін ағымдағы жылғы тамызда салық салу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзірленетін болады.
Бұдан басқа, ағымдағы жылғы қарашада даму бюджеті шеңберінде республикалық және жергілікті бюджеттер арасындағы қаржыландыру салаларының аражігін ажырату бойынша «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзірленеді.
2. Экономикалық өсуді ынталандыру және экономиканың нақты секторын қолдау
Экономиканы әртараптандыру мен жаңғырту Үкімет жұмысының негізгі басымдығы болып қала береді:
1) экономиканы әртараптандыру мен жаңғыртуды қамтамасыз ету үшін ағымдағы жылғы 1 маусымға дейін ИИДМБ әзірлеу аяқталатын болады;
2) ИИДМБ қаржылық қамтамасыз ету мақсатында 2014 жылы индустриялық және инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру үшін 150 млрд. теңге бөлінеді.
Бұл қаражат Мемлекет басшысы ИИДМБ бекітіп, қаржыландыруға ұсынылатын жобалар тізбесі айқындалғаннан кейін бөлінетін болады. Осы мақсаттарда 2014 жылғы 1 маусымға дейін әлеуетті индустриялық жобалардың тізбесі қалыптастырылатын болады.
Қазіргі уақытта нарық тарапынан ағымдағы сұранысты көрсететін 519 млрд. теңге сомаға «Қазақстанның Даму Банкі» АҚ перспективалы жобаларының әлеуетті тізбесі бар.
Экономиканың өсу қарқынының төмендеуіне жол бермеу және іскерлік белсенділікті арттыру мақсатында экспортты және сауда әріптестерін әртараптандыру бойынша шаралар қабылданатын болады.
Иранға қатысты экономикалық санкциялардың алып тасталуына байланысты, мұнай-газ және металлургия өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы өнімдерінің экспортын Иран нарығына қайта бағдарлау мүмкіндігі бар:
1) қазақстандық өнімдерді Оңтүстік-Шығыс Азия, Таяу Шығыс, Орталық Азия елдеріне жеткізуге арналған қолданыстағы экспорттық келісімшарттарды сақтау, жаңа келісімшарттар іздеу және жасасу, сондай-ақ ішкі нарықта жүйе құраушы кәсіпорындардың өнімдерін тұтынуды ұлғайту бойынша жұмыс жүргізілетін болады;

2) для увеличения экспорта продукции на рынок Ирана Правительством совместно с Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) будет продолжена работа по развитию платежей по экспортным контрактам в китайских юанях;
3) до 1 июня 2014 года в целях стимулирования экспорта продукции горно-металлургического комплекса будут проработаны механизмы предоставления скидок на железнодорожные тарифы предприятий-экспортеров, перевозки которых осуществляются в западном направлении через морской порт Актау, а также в Китай.
До 1 июня 2014 года в рамках действующего законодательства будет проведена работа по предоставлению пониженной ставки налога на добычу полезных ископаемых для низкорентабельных, малодебетных, обводненных и высоковязких месторождений, в том числе месторождений компаний «Казахмыс» и «Алюминий Казахстана».
В 2014 году имеется риск невыхода на коммерческую добычу на месторождении Кашаган в запланированном объеме 2,4 млн. тонн нефти, в этой связи, для обеспечения запланированного объема добычи нефти будут проведены работы с крупными недропользователями по возможному увеличению добычи и экспорту нефти на других месторождениях на уровне не менее 81,8 млн. тонн в 2014 году.
До 1 мая 2014 года в Правительство Республики Казахстан будут внесены предложения по введению запрета на вывоз с территории Республики Казахстан золотосодержащего сырья (сплав Доре, катодное и шлиховое золото, ювелирный лом).
В течение текущего года будут выпушены облигации АО «НУХ «Байтерек» для привлечения средств Национального фонда для финансирования индустриальных проектов и проектов промышленной инфраструктуры.
До 1 ноября 2014 года будут разработаны проекты долгосрочных планов формирования агломераций с центрами в городах Астана и Алматы до 2030 года с приложением концептуальных решений межрегиональных схем территориального развития Астанинской и Алматинской агломераций.
До конца текущего года будет принято постановление Правительства Республики Казахстан по реализации второй фазы проекта «Регулирование русла реки Сырдарьи и сохранение северной части Аральского моря» (РРССАМ-2).
В 2014 году будет завершено строительство 9-ти объектов возобновляемых источников энергии (далее – ВИЭ) с суммарной установленной мощностью 35 МВт в Акмолинской, Алматинской и Южно-Казахстанской областях.
В сентябре текущего года будет внесены предложения Главе государства по созданию национальной водохозяйственной компании для управления водными ресурсами.
До конца 2014 года сформированы основные подходы по реформированию сектора теплоснабжения городов и населенных пунктов, предполагающему проведение централизованного технологического обследования котельных, разработку эффективных схем теплоснабжения городов и населенных пунктов, выработку и применение единой технической политики, проведение перевооружения котельных, замену оборудования в котельных на современные системы, тепловых сетей, внедрение автоматизированных систем управления технологическим процессом, приборизацию жилого фонда.
До 1 октября текущего года будет разработана концепция проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования специальных экономических зон (далее – СЭЗ)», направленного на стимулирование дальнейшего совершенствования системы функционирования и управления СЭЗ, повышения инвестиционной привлекательности СЭЗ.

2) Иран нарығына шығарылатын өнімдер экспортын ұлғайту үшін Үкімет Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен (бұдан әрі – Ұлттық Банк) бірлесіп, экспорттық келісімшарттар бойынша қытай юанымен төленетін төлемдерді дамыту бойынша жұмысты жалғастыратын болады;
3) 2014 жылғы 1 маусымға дейін тау-кен металлургия кешені өнімдерінің экспортын ынталандыру мақсатында Ақтау теңіз порты арқылы батыс бағытта, сондай-ақ Қытайға тасымалдауды жүзеге асыратын экспорттаушы-кәсіпорындардың теміржол тарифтеріне жеңілдіктер ұсыну тетіктері пысықталатын болады.
2014 жылғы 1 маусымға дейін қолданыстағы заңнама шеңберінде рентабельділігі төмен, аз дебетті, суланған және тұтқырлығы жоғары кен орындары үшін, оның ішінде «Қазақмыс» және «Қазақстан алюминийі» компанияларының кен орындары үшін пайдалы қазбаларды өндіруге төмендетілген салық мөлшерлемесін ұсыну бойынша жұмыс жүргізіледі.
2014 жылы Қашаған кен орнында 2,4 млн. тонна көлемінде жоспарланған мұнайдың коммерциялық өндіруге шықпай қалу қауіпі бар. Осыған байланысты мұнай өндірудің жоспарланған көлемін қамтамасыз ету үшін ірі жер қойнауын пайдаланушылар басқа кен орындарында мұнай өндіруді кемінде 81,8 млн. тонна деңгейіне ұлғайту және экспорттау бойынша жұмыстарды жүргізетін болады;
2014 жылғы 1 мамырға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне құрамында алтын бар шикізатты (Доре қорытпасы, катодты және шлихті алтын, зергерлік сынықтар) Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге тыйым салуды енгізу жөнінде ұсыныстар енгізілетін болады.
Ағымды жылдың ішінде индустриялық жобаларды және өнеркәсіптік инфрақұрылым жобаларын қаржыландыру үшін Ұлттық қордың қаражатын тарту үшін «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ облигациялары шығарылатын болады.
2014 жылғы 1 қарашаға дейін Астана және Алматы агломерацияларын аумақтық дамыту өңіраралық схемаларының тұжырымдамалық шешімдерін қоса, 2030 жылға дейін орталықтары Астана және Алматы қалаларында болатын агломерациялар қалыптастырудың ұзақ мерзімді жоспарлары әзірленеді.
Ағымдағы жылдың соңына дейін «Сырдария өзенінің арнасын реттеу және Арал теңізінің солтүстік бөлігін сақтау» (САРАТС-2) жобасының екінші кезеңін іске асыру жөнінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы қабылданады.
2014 жылы Ақмола, Алматы және Оңтүстік Қазақстан облыстарында белгіленген жиынтық қуаты 35 МВт 9 жаңартылатын энергия көздері (бұдан – ЖЭК) объектілерін салу аяқталады.
Ағымдағы жылғы қыркүйекте Мемлекет басшысына су ресурстарын басқару үшiн ұлттық су шаруашылығы компаниясын құру бойынша ұсыныстар енгiзілетін болады.
2014 жылдың соңына дейін қазандықтарды орталықтандырылған технологиялық тексеріп қарауды жүргізу, қалалар мен ауылдық елді мекендерді жылумен жабдықтаудың тиімді схемаларын әзірлеуді, бірыңғай техникалық саясатты әзірлеу мен қолдануды, қазандықтардың қайта жарақтандырылуын жүргізуді, қазандықтардағы жабдықтарды заманауи жүйелерге, жылу желістерін ауыстыруды, технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізуді, тұрғын-үй қорын аспаппен қамтамасыз етуді болжайтын, қалалар мен ауылдық елді мекендерді жылумен жабдықтау секторын реформалау бойынша негізгі тәсілдер қалыптастырылды.
Ағымдағы жылғы 1 қазанға дейін арнайы экономикалық аймақтарды (бұдан әрі – АЭА) ынталандыру мен АЭА жұмыс істеуі мен басқарылуын одан әрі жетілдіруді АЭА инвестициялар тартымдылығын арттыруға бағытталған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық аймақтарды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасы әзірленеді.

Кроме того, в реализацию поручений, данных Главой государства на совещании от 2 июля 2014 года «Новая индустриализация Казахстана: результаты первого полугодия 2014 года» будет принят отдельный комплексный пятилетний план развития легкой промышленности.
Также, в Правительство будут внесены предложения по государственной поддержке автомобильной промышленности.
В декабре текущего года будут разработаны проектов законов Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам офсетной политики» и «Об офсетной политике». За счет офсетного сотрудничества планируется добиться локализации производств, а также создать совместные предприятия по производству высокотехнологичной продукции, организации производства комплектующих, передаче технологий, ремонту и сервису поставляемого оборудования, включая обучение местного персонала.
3. Развитие малого и среднего бизнеса
Для обеспечения проектов МСБ финансовыми ресурсами на доступной и долгосрочной основе в 2014 году выделено 100 млрд. тенге.
АО «Национальный управляющий холдинг «Байтерек» (далее – АО «НУХ «Байтерек») до 20 апреля 2014 года приступит к размещению средств в банках второго уровня для своевременного доведения их до субъектов малого и среднего бизнеса.
Средства будут выделяться на возвратной основе для обусловленного размещения кредитов АО «Фонд развития предпринимательства «Даму» в банках второго уровня (далее – БВУ), финансирования проектов МСБ в обрабатывающей промышленности, рефинансирования действующих займов заемщиков, не участвовавших ранее в принятых программах государственной поддержки МСБ.
Из выделяемых средств 50 % будет направлено на рефинансирование ранее выданных кредитов, 50 % финансирование новых проектов. Из пула новых проектов, не менее 50 % предусматривается для целевого финансирования проектов пищевой промышленности.
АО «НУХ «Байтерек» для охвата большего пула проектов субъектов МСБ будет проработан вопрос дополнительного привлечения финансовых средств на рынке капитала в сумме до 30 млрд. тенге до 1 января 2015 года.
До 15 апреля 2014 года Правительством совместно с Национальным Банком Республики Казахстан будет принят План совместных действий Правительства и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования проектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности.
Для повышения финансовой устойчивости субъектов МСБ до 1 июня 2014 года будут внесены предложения по проведению налоговой амнистии для субъектов МСБ путем освобождения от пени и штрафов, числящихся в налоговых органах на 1 января 2013 года, но не уплаченных на 1 января 2014 года. При этом субъекты подлежат освобождению от исполнения административного взыскания в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».

Бұдан басқа Мемлекет басшысының 2014 жылғы 2 шілдедегі «Жаңа индустрияландыру: 2014 жылғы бірінші жартыжылдық нәтижелері» атты кеңесте берген тапсырмаларын орындау үшін жеңіл өнеркәсіпті дамытудың жеке бес жылдық кешенді жоспары қабылданады.
Сондай-ақ Үкіметке автомобиль өнеркәсібін мемлекеттік қолдау бойынша ұсыныстар енгізіледі.
Ағымдағы жылғы желтоқсанда Қазақстан Республикасының «Офсеттік келісімдер туралы» және «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне офсеттік саясат мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» заң жобалары әзірленеді. Офсеттік ынтымақтастық есебінен өндірістерді оқшауландыру, сондай-ақ жергілікті персоналды оқытуды қоса алғанда, жоғары технологиялық өнімді өндіру, жиынтықтаушы өндірісті ұйымдастыру, технологияларды беру, жеткізілетін жабдықтарды жөндеу және сервисі бойынша біріккен кәсіпорындар құру жоспарланып отыр.
3. Шағын және орта бизнесті дамыту
ШОБ жобаларын қолжетімді және ұзақ мерзімді негізде қаржы ресурстарымен қамтамасыз ету үшін 2014 жылы 100 млрд. теңге бөлінеді.
«Бәйтерек» ұлттық басқарушы холдингі» АҚ (бұдан әрі – «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ) 2014 жылғы 20 сәуірге дейін шағын және орта бизнес субъектілеріне уақтылы жеткізу үшін екінші деңгейдегі банктерге қаражат орналастыруға кіріседі.
Қаражат «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» АҚ кредиттерін екінші деңгейдегі банктерде (бұдан әрі – ЕДБ) шартты түрде орналастыру, өңдеу өнеркәсібіндегі ШОБ жобаларын қаржыландыру, бұрын қабылданған ШОБ-ты мемлекеттік қолдау бағдарламаларына қатыспаған қарыз алушылардың қолданыстағы қарыздарын қайта қаржыландыру үшін қайтарымды негізде бөлінетін болады.
Бөлінетін қаражаттың 50%-ы бұрын берілген кредиттерді қайта қаржыландыруға, 50%-ы жаңа жобаларды қаржыландыруға бағытталатын болады. Жаңа жобалар пулының кемінде 50 %-ы тамақ өнеркәсібі жобаларын мақсатты қаржыландыру үшін көзделіп отыр.
«Бәйтерек» ҰБХ» АҚ ШОБ субъектілері жобаларының пулын көп қамту үшін 2015 жылғы 1 қаңтарға дейін капитал нарығына 30 млрд. теңгеге дейінгі сомада қаржы қаражатын қосымша тарту мәселесін пысықтайтын болады.
2014 жылғы 15 сәуірге дейін Үкімет Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі шағын және орта кәсіпкерлік жобаларын қаржыландыруды қамтамасыз ету бойынша бірлескен іс-қимыл жоспарын қабылдайтын болады.
2014 жылғы 1 маусымға дейін ШОБ субъектілерінің қаржылық тұрақтылығын арттыру үшін 2013 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық органдарында есепте тұрған, бірақ 2014 жылғы 1 қаңтарға төленбеген өсімпұлдар мен айыппұлдардан босату жолымен ШОБ субъектілері үшін салықтық амнистия жүргізу бойынша ұсыныстар енгізілетін болады. Бұл ретте субъектілер «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген тәртіппен әкімшілік өндіріп алуды орындаудан босатылуға жатады.

В июне 2014 года будут внесены предложения по увеличению финансирования строительства и реконструкции недостающей (производственной) индустриальной инфраструктуры и индустриальных зон в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса – 2020».
В целях стимулирования деловой активности и вовлечения самозанятого населения в МСБ, а также обеспечения занятости совместно с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан (далее – НПП) до 1 июля 2014 года будет обеспечены создание единой бизнес инфраструктуры, обеспечивающей информационно-консультационную поддержку малого и среднего бизнеса, а также организация бизнес обучения для начинающих предпринимателей с целью обучения бизнес проектам и их дальнейшего сопровождения.
В целях стимулирования деловой активности МСБ и обеспечения занятости до 1 июля 2014 года будут приняты решения местных исполнительных органов по дополнительному финансированию из местных бюджетов за счет перераспределения средств и перевыполнения доходной части местного бюджета проектов в сфере жилищно-коммунального хозяйства (далее – ЖКХ), дорожного строительства, ремонта и реконструкции объектов социального назначения.
В настоящее время предлагается дополнительно профинансировать местные проекты за счет доходов местного бюджета на сумму более 22,5 млрд. тенге. Данные средства будут направлены на строительство, реконструкцию и ремонт дорог областного, внутрисельского и внутрипоселкового значения, капитальный ремонт и строительство школ, детских садов, сельских врачебных амбулаторий, объектов жилищно-коммунального хозяйства, а также центров обслуживания предпринимателей.
До 1 октября 2014 года будет разработан проект Закона Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
До конца октября 2014 года будет разработана Концепция проекта Закона Республики Казахстан «О саморегулируемых организациях».
Также в текущем году будет интегрировано электронное декларирование с государственной базой данных «Е-Лицензирование» по принципу Единого окна по экспортно-импортным операциям.
4. Развитие агропромышленного комплекса
Главным приоритетом в развитии агропромышленного комплекса (далее – АПК) станет обеспечение продовольственной независимости страны с развитием импортозамещающих производств в сельхозпереработке. В этих целях в рамках реализации Программы по развитию агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2013 – 2020 годы «Агробизнес 2020» будут приняты меры, направленные на приоритетное развитие переработки сельхозпродукции и совершенствование механизмов финансового оздоровления субъектов агропромышленного комплекса (далее – АПК).

2014 жылғы маусымда «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде жетіспейтін (өндірістік) индустриялық инфрақұрылымды және индустриялық аймақтарды салуды және реконструкциялауды қаржыландыруды ұлғайту бойынша ұсыныстар енгізілетін болады.
Іскерлік белсенділікті ынталандыру және ШОБ-қа өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықты тарту, сондай-ақ жұмыспен қамтылуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен (бұдан әрі - ҰКП) бірлесіп, 2014 жылғы 1 шілдеге дейін шағын және орта бизнесті ақпараттық-консультациялық қолдауды қамтамасыз ететін бірыңғай бизнес инфрақұрылымын құру, сондай-ақ бизнес жобаларға оқып-үйрету және оларды одан әрі сүйемелдеу мақсатында ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін бизнес оқытулар ұйымдастыру қамтамасыз етілетін болады.
ШОБ-тың іскерлік белсенділігін ынталандыру және жұмыспен қамтылуды қамтамасыз ету мақсатында 2014 жылғы 1 шілдеге дейін қаражатты қайта бөлу және жергілікті бюджеттің кіріс бөлігін асыра орындау есебінен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық (бұдан әрі – ТКШ), жол құрылысы, әлеуметтік мақсаттағы объектілерді жөндеу және реконструкциялау саласындағы жобаларды жергілікті бюджеттерден қосымша қаржыландыру бойынша жергілікті атқарушы органдардың шешімдері қабылданатын болады.
Қазіргі уақытта 22,5 млрд. теңгеден астам сомаға жергілікті бюджет кірістері есебінен жергілікті жобаларды қосымша қаржыландыру ұсынылып отыр. Бұл қаражат облыстық, ауылішілік және кентішілік маңызы бар жолдарды салуға, реконструкциялауға және жөндеуге, мектептерді, балабақшаларды, ауылдық дәрігерлік амбулаторияларды, тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық объектілерін, сондай-ақ кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтарын күрделі жөндеуге және салуға бағытталатын болады.
2014 жылғы 1 қазанға дейін Қазақстан Республикасында кәсіпкерлер үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мақсатында кәсіпкерлік қызмет мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзірленеді.
2014 жылғы қазанның соңына дейін «Өзін-өзі реттеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасы әзірленеді.
Сонымен қатар ағымдағы жылы электрондық декларациялау экспортты-импорттық операциялар бойынша Біріңғай терезе қағидаты бойынша «Е-Лицензиялау» мемлекеттік дерекқорымен интеграцияланатын болады.
4. Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту
Ауыл шаруашылық қайта өңдеуде импортты алмастыратын өндірістерді дамыта отырып, елдің азық-түліктік тәуелсіздігін қамтамасыз ету агроөнеркәсіптік кешенді (бұдан әрі - АӨК) дамытудың негізгі басымдығына айналады. Осы мақсаттарда Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі 2013 - 2020 жылдарға арналған «Агробизнес 2020» бағдарламасын іске асыру шеңберінде ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеуді басым түрде дамытуға және АӨК субъектілерін қаржылық сауықтыру тетіктерін жетілдіруге бағытталған шаралар қабылданатын болады.

До 15 апреля 2014 года будут приняты Правила финансового оздоровления субъектов АПК, предусматривающие субсидирование стоимости фондирования АО «Национальный управляющий холдинг «КазАгро» с целью предоставления кредитов в БВУ до 3 % годовых, участие БВУ в комплексном оздоровлении субъектов АПК.
Совместно с НПП, БВУ и агрохолдингами до 15 апреля текущего года будут созданы совместные комитеты кредиторов для подготовки планов оздоровления предприятий.
До 1 июня 2014 года 140 субъектов АПК с общей суммой задолженности 140 млрд. тенге получат меры государственной поддержки в рамках финансового оздоровления субъектов АПК.
До 1 мая 2014 года будут приняты Правила инвестиционного субсидирования, предусматривающие возмещение части расходов, понесенных субъектом АПК при создании новых и/или модернизации действующих производственных мощностей.
До конца текущего года будут введены в эксплуатацию 66 инвестиционных проектов в АПК на сумму 36,5 млрд. тенге.
По итогам полугодия в Правительство Республики Казахстан будут направлены отчеты о ходе реализации финансового оздоровления субъектов АПК, инвестиционного субсидирования субъектов АПК, инвестиционных проектов по переработке сельхозпродукции.
В сентябре текущего года в Правительство Республики Казахстан будет внесена информация по организации подготовки и проведения уборочных работ.
Кроме того, будут внесены предложения по совершенствованию системы страхования в сельском хозяйстве и по достижению плановых показателей экспорта мяса и мясопродуктов.
5. Развитие транспортной инфраструктуры и коммуникаций
В целях диверсификации экспорта казахстанских товаров и укрепления транзитного потенциала страны будут проработаны новые транспортные и логистические маршруты в направлении Юг, Запад, Восток.
До 1 июля 2014 года будет обеспечено начало строительства 3-х сухогрузных терминалов для расширения пропускных мощностей морского порта Актау.
До 1 июля 2014 года будет начато строительство сухого порта на территории СЭЗ «Хоргос – Восточные ворота» с предполагаемым финансированием за счет собственных средств АО «Қазақстан темір жолы» в сумме 36,8 млрд. тенге и софинансированием за счет средств республиканского бюджета на сумму 38,4 млрд. тенге.
Для обеспечения кратчайшего выхода грузов в западном направлении и через морской порт Актау будет продолжено строительство и до 1 декабря 2014 года планируется открытие движения по железнодорожной линии Жезказган – Бейнеу.
Также, до конца текущего года будут приняты меры по обеспечению открытия движения на участке «Бейнеу-Шетпе» протяженностью 200 км.

2014 жылғы 15 сәуірге дейін ЕДБ-ге жылдық 3 %-ға дейін кредит беру мақсатында «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» АҚ қорландыру құнын субсидиялауды, АӨК субъектілерін кешенді сауықтыруға ЕДБ-ның қатысуын көздейтін АӨК субъектілерін қаржылық сауықтыру қағидалары қабылданатын болады.
ҰКП, ЕДБ және агрохолдингтермен бірлесіп, ағымдағы жылғы 15 сәуірге дейін кәсіпорындарды сауықтыру жоспарларын дайындау үшін бірлескен кредиторлар комитеттері құрылатын болады.
2014 жылғы 1 маусымға дейін жалпы берешек сомасы 140 млрд. теңге 140 АӨК субъектісі АӨК субъектілерін қаржылық сауықтыру шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын алатын болады.
2014 жылғы 1 мамырға дейін жаңа өндірістік қуаттарды құру және/немесе қолданыстағыларын жаңғырту кезінде АӨК субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеуді көздейтін Инвестициялық субсидиялау қағидалары қабылданатын болады.
Ағымдағы жылдың соңына дейін 36,5 млрд. теңге сомаға АӨК-нің 66 инвестициялық жобасы пайдалануға беріледі.
Жартыжылдықтың қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне АӨК субъектілерін қаржылық сауықтырудың, АӨК субъектілерін инвестициялық субсидиялаудың, ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу жөніндегі инвестициялық жобалардың іске асырылу барысы туралы есептер жіберіледі.
Ағымдағы жылғы қыркүйекте егін жинау жұмыстарын дайындау мен жүргізуді ұйымдастыру бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат енгізіледі.
Бұдан басқа, ауыл шаруашылығында сақтандыру жүйесін жетілдіру және ет пен ет өнімдерінің экспорты бойынша жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар енгізілетін болады.
5. Көлік және коммуникация инфрақұрылымын дамыту
Қазақстандық тауарлардың экспортын әртараптандыру және елдің транзиттік әлеуетін нығайту мақсатында Оңтүстік, Батыс, Шығыс бағытында жаңа көліктік және логистикалық бағдарлар пысықталатын болады.
2014 жылғы 1 шілдеге дейін Ақтау теңіз портының өткізу қуатын кеңейту үшін 3 құрғақ жүк терминалының құрылысын бастау қамтамасыз етілетін болады.
2014 жылғы 1 шілдеге дейін «Қазақстан темір жолы» АҚ-ның меншікті қаражаты есебінен 36,8 млрд. теңге сомасында болжамды қаржыландырылатын және республикалық бюджет қаражаты есебінен 38,4 млрд. теңге сомасында қоса қаржыландырылатын «Қорғас – Шығыс қақпасы» АЭА аумағында құрғақ порттың құрылысы басталатын болады.
Жүктердің батыс бағытта және Ақтау теңіз порты арқылы қысқа жолмен шығуын қамтамасыз ету үшін құрылыс жалғасатын болады және 2014 жылғы 1 желтоқсанға дейін Жезқазған-Бейнеу теміржол желісі арқылы қозғалыстың ашылуы жоспарланып отыр.
Сондай-ақ ұзындығы 200 км «Бейнеу – Шетпе» участкесінде қозғалыстың ашылуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылданады.

В 2014 – 2015 годы будет обеспечено строительство терминала в порту Ляньюньган.
Будет проработан вопрос увеличения отгрузок и транзита нефти и газа в направлении Китая, в том числе трубопроводным и железнодорожным транспортом.
До конца текущего года будет проработан вопрос строительства дополнительных пунктов пропуска на границе с Китаем, в связи с вводом в эксплуатацию участка «Алматы – Хоргос» автомобильной дороги «Западная Европа – Западный Китай» в 2015 году.
До конца 2014 года года будут проведены подготовительные работы по подписанию соглашений с МБРР, АБР и ЕБРР по использованию сэкономленных 814 млн. долларов США на реализацию крупных инфраструктурных проектов.
В сентябре текущего года будут внесены изменения и дополнения в Государственную программу развития и интеграции транспортной системы Республики Казахстан до 2020 года с горизонтом расширения до 2030 года.
В шести областных центрах (гг. Караганда, Костанай, Кызылорда, Уральск, Петропавловск и Тараз) будет введены в эксплуатацию серверные интернет-платформы для оказания услуг хостинга государственным органам. Также, будут открыты четыре специализированных центра обслуживания населения по выдаче водительских удостоверений и регистрации автотранспорта (гг. Павлодар, Петропавловск, Кызылорда и Талдыкорган).
К концу года АО «Казпочта» в рамках собственных средств будут проработаны вопросы по реализации проекта «Гибридная почта» в трех областных центрах страны по автоматизации разрешительных документов и открытию трех «пилотных» сельских отделений почтовой связи, работающих на основе франчайзинговых договорных отношений с предпринимателями.
В конце текущего года начнется реализация проекта по внедрению платной системы по автодорогам республиканского значения общей протяженностью 690 км за счет частных инвестиций.
В целях создания условий для перехода к информационному обществу до 31 декабря 2014 года будут приняты меры, направленные на обеспечение доступности информационно-коммуникационной инфраструктуры, развитие отечественного информационного пространства:
1) перевод в электронный формат разрешительных документов, подлежащих автоматизации и оптимизации;
2) предоставление гражданам 50 государственных услуг и сервисов через мобильные устройства;
3) запуск 297 радиотелевизионных станций в рамках третьего этапа цифрового эфирного вещания.
В октябре 2014 года будет обеспечен ввод в эксплуатацию космической системы связи и вещания «KazSat-3» и в декабре 2014 года - космической системы дистанционного зондирования Земли (ДЗЗ).

2014 – 2015 жылдары Ляньюньган портында (ҚХР) терминал салудың басталуы қамтамасыз етіледі.
Қытай бағытына, оның ішінде құбыр жолдары және теміржол көлігімен мұнай мен газды тиеп жіберу және олардың транзитін ұлғайту мәселесі пысықталатын болады.
Ағымдағы жылдың соңына дейін 2015 жылы «Батыс Еуропа – Батыс Қытай» автомобиль жолының «Алматы – Қорғас» учаскесінің пайдалануға берілуіне байланысты, Қытаймен шекарада қосымша өткізу пункттерін салу мәселесі пысықталатын болады.
2014 жылдың соңына дейін үнемделген 814 млн. АҚШ долларын ірі инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға пайдалану үшін ХҚДБ, АДБ және ЕҚДБ-лермен келісімдерге қол қою бойынша дайындық жұмыстары жүргізіледі.
Ағымдағы жылғы қыркүйекте Қазақстан Республикасы көлік жүйесінің инфрақұрылымын дамытудың және ықпалдастырудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасына 2030 жылға дейін кеңейту жиегімен өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
Алты облыс орталығында (Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Орал, Петропавл және Тараз) мемлекеттік органдарға хостинг қызметін көрсету үшін серверлік интернет-тұғырнамасы пайдалануға қосылады. Сондай-ақ жүргізуші куәліктерін беру және автокөлікті тіркеу бойынша төрт мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталығы (Павлодар, Петропавл, Қызылорда және Талдықорған қалаларында) ашылады.
Жылдың соңына қарай «Қазпочта» АҚ меншікті қаражаты есебінен рұқсат құжаттарын автоматтандыру бойынша елдің үш облыс орталығында «Гибридті почта» жобасын іске асыру және кәсіпкерлермен («франчайзингтік» модель) шарттық қатынастар негізінде жұмыс істейтін «пилоттық» үш ауылдық почта байланысының бөлімшесін ашу мәселелері пысықталады.
Ағымды жылдың соңында жеке меншікті инвестициялар есебінен жалпы ұзындығы 690 км республикалық маңызы бар автожолдар бойынша ақылы жүйені енгізу жобасын іске асыруды бастау қамтамасыз етіледі.
Ақпараттық қоғамға көшу үшін жағдайлар жасау мақсатында 2014 жылғы 31 желтоқсанға дейін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның қолжетімділігін қамтамасыз етуге, отандық ақпараттық кеңістікті дамытуға бағытталған шаралар қабылданады:
1) автоматтандыруға және оңтайландыруға жататын рұқсат беру құжаттарын электрондық форматқа көшіру;
2) мобильді құрылғылар арқылы азаматтарға 50 мемлекеттік көрсетілетін қызмет пен сервистер ұсыну;
3) цифрлық эфирлік хабар таратудың үшінші кезеңі шеңберінде 297 радиотелевизиялық станцияны іске қосу.
2014 жылғы қазанда жерді қашықтықтан зондтау ғарыштық және «KazSat-3» ғарыш жүйесінің байланыс және xaбap тарату жүйесін және 2014 жылғы желтоқсанда Жерді қашықтықтан зондтау жүйесін іске қосу қамтамасыз етіледі.

6. Развитие финансовой системы и оздоровление банковского сектора
Для оздоровления банковского сектора и качественного развития финансовой системы предусматривается реализация следующих мер.
Для финансового обеспечения выкупа у банков «плохих активов» предусматривается капитализация АО «Фонд проблемных кредитов» (далее – ФПК) из средств Национального фонда в размере 250 млрд. тенге.
С учетом этого, будут проведены мероприятия по снижению доли неработающих кредитов путем выкупа ФПК проблемных активов у БВУ.
При этом, деятельность ФПК будет способствовать оздоровлению финансового состояния конечных заемщиков-предприятий реального сектора экономики.
До 1 июня 2014 года будет принята новая Концепция функционирования ФПК, предусматривающая оптимальные механизмы выкупа ФПК проблемных активов у банков с определением их стоимости на основе различных подходов, а также привлечение ФПК специализированных компаний по реструктуризации деятельности проблемных заемщиков.
До 1 июня 2014 года будут приняты нормативные правовые акты по расширению полномочий компаний по управлению стрессовыми активами при банках второго уровня.
В апреле 2014 года будут внесены изменения в Налоговый кодекс Республики Казахстан по совершенствованию налогообложения банков второго уровня и компаний по управлению стрессовыми активами.
Принятие Национальным Банком пруденциального норматива по снижению доли неработающих кредитов БВУ к 1 января 2016 года до 10 %, который будет стимулировать банки к быстрому избавлению от «плохих активов».
Для обеспечения внутреннего рынка долгосрочным фондированием в национальной валюте до 1 мая 2014 года будет разработана Концепция по управлению пенсионными активами (активами ЕПНФ).
В целях определения долгосрочных перспектив развития финансового сектора до 1 сентября 2014 года будет принята Концепция по развитию финансового сектора до 2030 года.
До конца текущего года в Правительство Республики Казахстан будут внесены предложения по формированию (модернизации) межбанковской инфраструктуры для обработки платежей по платежным карточкам и мобильным устройствам.
7. Начало второй волны приватизации и реализация Программы «Народное IPO»
В целях сокращения участия государства в экономике и развития частного предпринимательства будет обеспечено начало второй волны приватизации.
В апреле 2014 года будет определен перечень организаций квазигосударственного сектора, подлежащих приватизации.

6. Қаржы жүйесін дамыту және банк секторын сауықтыру
Банк секторын сауықтыру және қаржы жүйесін сапалы дамыту үшін мынадай шараларды іске асыру көзделіп отыр.
Банктерден «нашар активтерді» сатып алуды қаржылық қамтамасыз ету үшін «Проблемалы кредиттер қоры» АҚ-ны (бұдан әрі - ПКҚ) Ұлттық қор қаражатынан 250 млрд. теңге мөлшерінде капиталдандыру көзделеді.
Осыны ескере отырып, ПКҚ-ның ЕДБ-ден проблемалы активтерді сатып алуы арқылы жұмыс істемейтін кредиттердің үлесін азайту бойынша іс-шаралар жүргізілетін болады.
Бұл ретте ПКҚ қызметі экономиканың нақты секторындағы түпкілікті қарыз алушы кәсіпорындардың қаржылық жағдайын сауықтыруға ықпал ететін болады.
2014 жылғы 1 маусымға дейін, ПКҚ-нің банктерден проблемалы активтерді түрлі тәсілдер негізінде олардың құнын айқындай отырып сатып алудың оңтайлы тетіктерін, сондай-ақ ПКҚ-ның проблемалы қарыз алушылардың қызметін қайта құрылымдау бойынша мамандандырылған компанияларды тартуын көздейтін ПКҚ жұмыс істеуінің жаңа тұжырымдамасы қабылданатын болады.
2014 жылғы 1 маусымға дейін екінші деңгейдегі банктер жанындағы Стресті активтерді басқару жөніндегі компаниялардың өкілеттіктерін кеңейту бойынша нормативтік құқықтық актілер қабылданатын болады.
2014 жылғы сәуірде екінші деңгейдегі банктерге және стресті активтерді басқару жөніндегі компанияларға салық салуды жетілдіру бойынша Қазақстан Республикасының Салық кодексіне өзгерістер енгізілетін болады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2016 жылғы 1 қаңтарға қарай ЕДБ-нің жұмыс істемейтін кредиттерінің үлесін 10%-ға дейін төмендету бойынша пруденциялық нормативті қабылдауы банктерді «нашар активтерден» тез арылуға ынталандыратын болады.
Ішкі нарықты ұлттық валютада ұзақ мерзімді қорландырумен қамтамасыз ету үшін 2014 жылғы 1 мамырға дейін Зейнетақы активтерін (БЖЗҚ активтерін) басқару жөніндегі тұжырымдама әзірленетін болады.
Қаржы секторын дамытудың ұзақ мерзімді перспективаларын айқындау мақсатында 2014 жылғы шілдеде Қаржы секторын 2030 жылға дейін дамыту жөніндегі тұжырымдама қабылданатын болады.
Ағымдағы жылдың соңына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне төлемдерді төлем карточкалары және мобильді құрылғылар бойынша өңдеу үшін банкаралық инфрақұрылымды қалыптастыру (жаңғырту) бойынша ұсыныстар енгізілетін болады.
7. Жекешелендірудің екінші толқынының басталуы және «Халықтық IPO» бағдарламасын іске асыру
Мемлекеттің экономикаға қатысуын азайту және жеке кәсіпкерлікті дамыту мақсатында жекешелендірудің екінші толқынын одан әрі іске асыру қамтамасыз етілетін болады.
2014 жылғы сәуірде жекешелендіруге жататын квазимемлекеттік сектор ұйымдарының тізбесі айқындалатын болады.

В перечень предварительно включены 32 организации республиканской собственности, 586 объектов коммунальной собственности и 191 организация, входящая в структуры национальных управляющих холдингов, национальных холдингов.
В мае 2014 года будут внесены изменения в нормативные правовые акты и завершена подготовительная работа по обеспечению приватизации организаций квазигосударственного сектора.
В июне 2014 года начнется процесс подготовки и передачи организаций квазигосударственного сектора в конкурентную среду.
До конца первого полугодия 2014 года будут разработаны концептуальные подходы по реформированию организационной структуры государственной собственности в части определения единой организационно-правовой формы для организаций, остающихся в собственности государства, с ликвидацией институтов «государственное предприятие на праве хозяйственного ведения» и «государственное предприятие на праве оперативного управления».
Будет активизирована реализация Программы «Народное IPO»:
1) в апреле 2014 года будет определен график вывода на среднесрочный период компаний, входящих в группу АО «Фонд национального благосостояния «Самрук Казына», на фондовый рынок;
2) до 1 мая 2014 года будут определены концептуальные подходы по вопросу отчуждения стратегических объектов, переданных в уставной капитал компаний, включенных в Программу «Народное IPO»;
3) с июня 2014 года начнутся подготовительные работы по выводу на фондовый рынок в 2014 году АО «КЕGОC», в 2015 году - АО «Самрук-Энерго».
В сентябре 2014 года будут определены компании – кандидаты, акции которых будут в дальнейшем выведены на фондовый рынок страны.
В декабре 2014 года будет разработана Концепция законопроекта по внесению изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по реформированию структуры государственной собственности.
8. Привлечение прямых иностранных и отечественных инвестиций и формирование новых подходов к тарифной политике
В целях расширения привлечения прямых иностранных и отечественных инвестиций принят закон, предусматривающий новый пакет стимулов для инвесторов.
До 1 июня 2014 года в Парламент Республики Казахстан будет внесен проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам совершенствования инвестиционного климата», предусматривающий:
1) кардинальный пересмотр механизма заключения инвестиционных контрактов с инвесторами с введением следующих мер государственной поддержки:
компенсация до 30 % инвестиционных затрат (инвестиционная субсидия) со стороны государства после ввода объекта в эксплуатацию;
освобождение от уплаты корпоративного подоходного налога;
долгосрочный заказ на товары и услуги инвесторов со стороны национальных холдингов, национальных компаний и государственных учреждений;

Тізбеге республикалық меншіктегі 32 ұйым, коммуналдық меншіктегі 586 объекті және ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің құрылымына кіретін 191 ұйым алдын ала енгізілді.
2014 жылғы мамырда нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізіліп, квазимемлекеттік сектор ұйымдарын жекешелендіруді қамтамасыз ету бойынша дайындық жұмысы аяқталатын болады.
2014 жылғы маусымда квазимемлекеттік сектор ұйымдарын бәсекелес ортаға дайындау және беру процесі басталады.
2014 жылдың бірінші жартыжылдығының соңына дейін «шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын» және «жедел басқару құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын» институттарын тарата отырып, мемлекет меншігінде қалатын ұйымдар үшін бірыңғай ұйымдық-құқықтық нысанды айқындау бөлігінде мемлекеттік меншіктің ұйымдық құрылымын реформалау бойынша тұжырымдамалық тәсілдер әзірленетін болады.
«Халықтық IPO» бағдарламасын іске асыру жандандырылатын болады:
1) 2014 жылғы сәуірде «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ тобына кіретін компанияларды орта мерзімді кезеңге қор нарығына шығару кестесі айқындалатын болады;
2) 2014 жылғы 1 мамырға дейін «Халықтық IPO» бағдарламасына енгізілген компаниялардың жарғылық капиталына берілген стратегиялық объектілерді иеліктен шығару мәселесі бойынша тұжырымдамалық тәсілдер айқындалатын болады;
3) 2014 жылғы маусымнан бастап қор нарығына 2014 жылы - «КЕGОC» АҚ, 2015 жылы - «Самұрық-Энерго» АҚ шығару бойынша дайындық жұмыстары басталады.
2014 жылдың қыркүйегінде акциялары одан әрі елдің қор нарығына шығарылатын кандидат компаниялар анықталады.
2014 жылғы желтоқсанда Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне мемлекеттік меншік құрылымын реформалау бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу бойынша Заң жобасының тұжырымдамасы әзірленеді.
8. Тікелей шетелдік және отандық инвестицияларды тарту және тарифтік саясатқа жаңа көзқарасты қалыптастыру
Тікелей шетелдік және отандық инвестицияларды тартуды кеңейту мақсатында инвесторлар үшін ынталандырулардың жаңа топтамасын көздейтін заң қабылданатын болады.
2014 жылғы 1 маусымға дейін Қазақстан Республикасы Парламентіне «Кейбір заңнамалық актілерге инвестициялық ахуалды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы енгізілетін болады, ол:
1) мынадай мемлекеттік қолдау шараларын:
объекті пайдалануға берілгеннен кейін мемлекет тарапынан инвестициялық шығындардың (инвестициялық субсидия) 30 %-ға дейінгі өтемақысын;
корпоративтік табыс салығын төлеуден босатуды;
ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және мемлекеттік мекемелер тарапынан инвесторлардың тауарлары мен көрсететін қызметтеріне ұзақ мерзімді тапсырысты енгізе отырып, инвесторлармен инвестициясыз келісімшарттар жасау тетігін түбегейлі қайта қарауды;

2) принцип «стабильности» законодательства на 10 лет в налоговой и экологической сферах и прогнозируемых тарифов на долгосрочный период в рамках заключаемых контрактов с иностранными и отечественными инвесторами;
3) принцип «одного окна» для инвесторов с передачей Комитету по инвестициям Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан функции по координации выдачи разрешительных документов по запросам инвесторов, введение института инвестиционного омбудсмена;
4) внедрение механизма досудебного регулирования и расширение доступа инвесторов к международному коммерческому арбитражу.
До 1 июня 2014 года государственными органами и национальными холдингами и компаниями будут проведены прямые переговоры с крупными иностранными инвесторами и транснациональными корпорациями по реализации в Казахстане «якорных» инвестиционных проектов.
До 1 мая 2014 года будут внесены изменения в некоторые решения Правительства по вопросам планирования и отбора концессионных проектов в рамках Закона Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства» в целях оптимизации процедур подготовки проектов.
В реализацию закона до декабря текущего года совместно с международными финансовыми организациями будут выработаны предложения по дальнейшему улучшению инвестиционного климата.
Ответственными государственными органами и национальными компаниями будут проводиться прямые переговоры с крупными иностранными инвесторами и транснациональными корпорациями с закреплением за ними соответствующих задач и функций, по результатам которых на ежеквартальной основе Правительство будет информировано.
В сентябре 2014 года будет разработана концепция проекта комплексного самостоятельного Закона о государственно-частном партнерстве (далее – ГЧП), охватывающего все аспекты ГЧП, согласно мировой практике.
До 1 января 2015 года Организацией экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР) будет проведен второй Обзор инвестиционной политики Казахстана.
В декабре текущего года с целью принятия лучших стандартов стран ОЭСР и обеспечения присоединения Казахстана к различным структурам ОЭСР будет принята Страновая программа сотрудничества между Правительством Республики Казахстан и ОЭСР на 2015 – 2016 годы.
Правительством Республики Казахстан в целях повышения инвестиционной привлекательности, а также стимулирования вложения инвестиций в модернизацию и обновление основных средств субъектов естественных монополий (далее – СЕМ) будет обеспечена прогнозируемость регулируемых государством тарифов и цен.

2) салық және экология салаларындағы заңнаманың және шетелдік, отандық инвесторлармен жасалатын келісімшарттар шеңберінде болжанатын ұзақ мерзімді кезеңге арналған тарифтердің 10 жылға «тұрақтылық» қағидатын;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Инвестициялар комитетіне инвесторлардың сұрау салуы бойынша рұқсат беру құжаттарын беруді үйлестіру бойынша функцияларды бере отырып, инвесторлар үшін «бір терезе» қағидатын, инвестициялық омбудсмен институтын енгізуді;
4) сотқа дейінгі реттеу тетігін енгізуді және инвесторлардың халықаралық коммерциялық төрелікке қол жеткізуін кеңейтуді көздейді.
2014 жылғы 1 маусымға дейін мемлекеттік органдар және ұлттық холдингтер мен компаниялар Қазақстанда «зәкірлік» инвестициялық жобаларды іске асыру бойынша ірі шетелдік инвесторлармен және трансұлттық корпорациялармен тікелей келіссөздер жүргізетін болады.
2014 жылғы 1 мамырға дейін «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актiлерiне бюджет заңнамасын жетiлдiру мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2013 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының шеңберінде жобаларды жоспарлау және іріктеу мәселелері бойынша Үкіметтің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізілетін болады.
Заңды іске асыру үшін ағымдағы жылдың желтоқсанына дейін халықаралық қаржы ұйымдарымен бірлесіп, инвестициялық ахуалды одан әрі жақсарту бойынша ұсыныстар әзірленеді.
Жауапты мемлекеттік органдар мен ұлттық компаниялардың ірі шетелдік инвесторлармен және трансұлттық корпорациялармен, оларға тиісті міндеттер мен функцияларды бекіте отырып, тікелей келіссөздер жүргізеді, олардың нәтижесі бойынша Үкіметке тоқсан сайынғы негізде ақпарат берілетін болады.
2014 жылғы қыркүйекте әлемдік практикаға сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің (бұдан әрі – МЖӘ) барлық аспектілерін қамтитын МЖӘ туралы кешенді дербес заң жобасының тұжырымдамасы әзірленеді.
2015 жылғы 1 қаңтарға дейін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) Қазақстанның инвестициялық саясатының екінші шолуы өткізіледі.
Ағымдағы жылғы желтоқсанда ЭЫДҰ елдерінің озық стандарттарын қабылдау және Қазақстанның ЭЫДҰ әртүрлі құрылымдарына қосылуына қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ЭЫДҰ арасындағы 2015 - 2016 жылдарға арналған Елдік бағдарлама қабылданатын болады.
Инвестициялық тартымдылықты арттыру, сондай-ақ табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі - ТМС) негізгі құралдарын жаңғыртуға және жаңартуға инвестициялар салуға ынталандыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекет реттейтін тарифтер мен бағалардың болжамдылығын қамтамасыз ететін болады.

В этой связи до 1 июля 2014 года будет разработана и внесена в Правительство Программа по тарифной политике в сферах естественных монополий до 2020 года, предусматривающая новые подходы в регулировании СЕМ:
1) переход от краткосрочного регулирования к долгосрочному регулированию посредством утверждения предельных (долгосрочных) тарифов на услуги СЕМ со сроком действия 5 и более лет;
2) снижение степени государственного регулирования и административной нагрузки путем упрощения процедур подачи заявок СЕМ, связанных с утверждением тарифов;
3) совершенствование механизмов контроля исполнения СЕМ инвестиционных программ и целевого использованием средств, получаемых от роста тарифов.
На сегодня, существенную часть затрат для инвестиционных проектов составляют затраты на электрическую энергию и газ, которые не отнесены к сферам естественных монополий, но цены на которые регулируются государством.
В целях обеспечения прогнозируемости цен на электрическую энергию и газ, в июне 2014 года в Правительство Республики Казахстан соответствующими отраслевыми министерствами совместно с НПП будут внесены предложения по вопросу установления долгосрочных предельных цен на 5 и более лет, в сентябре текущего года будут внесены предложения по снижению затрат на транспортировку электрической энергии путем укрупнения энергопередающих организаций.
Для развития товарных рынков, повышения их инвестиционной привлекательности, а также конкурентоспособности на внешних рынках до 1 июня 2014 года в Правительство будет внесен план мероприятий по проведению комплексного анализа регулируемых услуг (товаров, работ) субъектов естественных монополий на предмет их выведения в конкурентную среду.
До 1 июля 2014 года будут внесены предложения по развитию конкурентных отношений с учетом норм статьи 43 Закона Республики Казахстан «О конкуренции», в части:
1) участия НПП в проведении антимонопольными органами анализа товарных рынков;
2) обеспечения обязательной публикации на сайте Агентства Республики Казахстан по защите конкуренции результатов анализа состояния конкурентной среды на товарных рынках;
3) упрощения процедур исключения субъектов из Государственного реестра субъектов, занимающих доминирующее или монопольное положение на рынке.
До 1 октября 2014 года в целях развития товарных рынков, повышения их инвестиционной привлекательности, а также конкурентоспособности на внешних рынках будет проведена ревизия регулируемых рынков с целью выведения отдельных видов услуг из-под государственного ценового регулирования.
До конца текущего года в Правительство Республики Казахстан будут представлены выработанные совместно с Европейским банком реконструкции и развития предложения по совершенствованию тарифной политики в сферах естественных монополий.

Осыған байланысты 2014 жылғы 1 шілдеге дейін табиғи монополиялар салаларындағы 2020 жылға дейінгі тарифтік саясат жөніндегі бағдарлама әзірленіп, Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізіледі, ол ТМС реттеуде мынадай жаңа тәсілдерді:
1) ТМС көрсететін қызметтерге қолданылу мерзімі 5 және одан көп жыл болатын шекті (ұзақ мерзімді) тарифтерді бекіту арқылы қысқа мерзімді реттеуден ұзақ мерзімді реттеуге өтуді;
2) ТМС-тің тарифтерді бекітуге байланысты өтінімдерін ұсыну рәсімдерін жеңілдету арқылы мемлекеттік реттеу және әкімшілік жүктеме дәрежесін төмендетуді;
3) ТМС-тің инвестициялық бағдарламаларды орындауын және тарифтердің өсуінен алынатын қаражатты мақсатты пайдалануын бақылау тетіктерін жетілдіруді көздейді.
Бүгінгі күні инвестициялық жобалар үшін шығындардың елеулі бөлігін электр энергиясы мен газ шығындары құрайды, олар табиғи монополиялар салаларына жатқызылмаған, алайда олардың бағаларын мемлекет реттейді.
Электр энергиясы мен газ бағаларының болжамдылығын қамтамасыз ету мақсатында 2014 жылғы маусымда тиісті салалық министрліктер ҰКП-мен бірлесіп, ұзақ мерзімді шекті бағаларды 5 және одан көп жылға белгілеу энергия беруші ұйымдарды ірілендіру арқылы электр энергиясын тасымалдауға жұмсалатын шығындарды азайту мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізілетін болады.
Тауар нарықтарын дамыту, олардың инвестициялық тартымдылығын, сондай-ақ сыртқы нарықтарда бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін 2014 жылғы 1 маусымға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) бәсекелес ортаға шығару тұрғысынан оларға кешенді талдау жүргізу жөніндегі іс-шаралар жоспары енгізілетін болады.
2014 жылғы 1 шілдеге дейін:
1) монополияға қарсы органдардың тауар нарықтарына талдау жүргізуге ҰКП-ның қатысуы;
2) тауар нарықтарындағы бәсекелес ортаның жай-күйін талдау нәтижелерін Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау агенттігінің сайтында міндетті түрде жариялауды қамтамасыз ету;
3) Мемлекеттік субъектілер тізілімінен нарықта басым немесе монополиялық жағдайға ие субъектілерді алып тастау рәсімін жеңілдету бөлігінде «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 43-бабының нормаларын ескере отырып, бәсекелес қатынастарды дамыту жөніндегі ұсыныстар енгізілетін болады.
2014 жылғы 1 қазанға дейін тауар нарықтарын, олардың инвестициялық тартымдылығын, сондай-ақ сыртқы нарықтардағы бәсекеге қабілеттілігін көтеру мақсатында көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін мемлекеттік бағалық реттеуден шығару мақсатында реттелетін нарықтарға тексеру жүргізіледі.
Ағымды жылдың соңына дейін Еуропа қайта құру және даму банкiмен бірлесіп, табиғи монополиялар салаларындағы тарифтік саясатты жетілдіру бойынша әзірленген ұсыныстар жолданатын болады.

9. Борьба с теневой экономикой
Борьба с теневой экономикой позволит обеспечить дополнительный рост экономики, ее формализацию и пополнение бюджета.
До 1 июня 2014 года будет разработан законопроект по легализации финансового капитала.
Будет начата реализация актуализированного Плана по борьбе с теневой экономикой с акцентом на снижение теневой экономики в отраслях экономики с наиболее высокой долей.
До 1 мая 2014 года будут разработаны предложения по установлению лимита на снятие наличных денег с банковских счетов для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей и дальнейшему стимулированию безналичных расчетов в торгово-экономической сфере.
До 31 декабря 2014 года для развития безналичных платежей будут разработаны законодательные меры по вопросу расширения обязательного применения контрольно-кассовых машин с функцией передачи данных в отраслях экономики.
В октябре 2014 года будет разработана Концепция законопроекта, определяющая четкие критерии определения понятия «современный торговый объект» с введением запрета, начиная с 2018 года, на эксплуатацию объектов, не соответствующих этим критериям.
Для поддержки перехода торговых объектов на современный торговый формат сфера строительства торговых объектов современного формата будет включена в Программу «Дорожная карта бизнеса - 2020» в целях получения государственной поддержки.
Ежеквартально в Правительство Республики Казахстан будет представлена информация по легализации имущества и капитала, реализация которой начнется в сентябре текущего года.
До конца текущего года будет внедрен механизм отбора поставщиков с участием Национальной палаты предпринимателей.
Для улучшения налогового администрирования налога на добавленную стоимость (далее – НДС) и пресечения создания лжепредприятий до 1 декабря 2014 года будет разработана концепция законопроекта по вопросу применения электронных счет-фактур для всех плательщиков НДС.
В октябре текущего года будут выработаны предложения по введению специального НДС-счета.
В сентябре текущего года будет разработана концепция проекта Закона Республики Казахстан «О государственных закупках».
До конца текущего года будет проведена подготовительная работа по переходу к декларированию доходов и имущества физическими лицами.
10. Социальная модернизация
Одним из главных приоритетов развития Республики Казахстан является социальная модернизация страны. В этой связи, до конца года Главе государства будут внесены концептуальные предложения по разработке приоритетных направлений развития системы здравоохранения Республики Казахстан на 2016-2020 годы.
С целью реализации государственной политики и нормативно-правового регулирования в сфере защиты прав потребителей в текущем году Министерством национальной экономики Республики Казахстан будет разработан и принят план мероприятий по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

9. Көлеңкелі экономикаға қарсы күрес
Көлеңкелі экономикаға қарсы күрес экономиканың қосымша өсуін, оны заңдастыруды және бюджетті толықтыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
2014 жылғы 1 маусымға дейін қаржы капиталын заңдастыру жөнінде заң жобасы әзірленетін болады.
Өзекті сипат берілген Көлеңкелі экономикаға қарсы күрес жөніндегі жоспарды іске асыру, үлесі неғұрлым жоғары экономика салаларында көлеңкелі экономиканы төмендетуге акцент жасай отырып, жалғастырылатын болады.
2014 жылғы 1 мамырға дейін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер үшін банк шоттарынан қолма-қол ақша алу лимитін белгілеу және сауда-экономика саласында қолма-қол ақшасыз есеп айырысуды одан әрі ынталандыру бойынша ұсыныстар әзірленетін болады.
2014 жылғы 31 желтоқсанға дейін экономика салаларында деректерді табыстау функциясы бар бақылау-кассалық машиналарды міндетті түрде қолдануды кеңейту мәселесі бойынша заңнамалық шаралар әзірленетін болады.
2018 жылдан бастап осы критерийлерге сәйкес келмейтін объектілерді пайдалануға тыйым салуды енгізетін, 2014 жылғы қазанда «заманауи сауда объектісі» ұғымын айқындаудың нақты критерийлерін айқындайтын заң жобасы әзірленетін болады.
Сауда объектілерінің заманауи сауда форматына өтуін мемлекеттік қолдау үшін қазіргі заманауи форматтағы сауда объектілерін салу саласы «Бизнестің жол картасы - 2020» бағдарламасына енгізілетін болады.
Қосымша құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) салықтық әкімшілендіруді жақсарту және жалған кәсіпорындардың құрылуына жол бермеу үшін 2014 жылғы 1 желтоқсанға дейін барлық ҚҚС төлеушілер үшін электрондық шот-фактураларды қолдану мәселесі бойынша заң жобасы әзірленетін болады.
Ағымдағы жылғы қазанда арнайы ҚҚС-шотын енгізу бойынша ұсыныстар әзірленеді.
Ағымдағы жылғы қыркүйекте «Мемлекеттік сатып алу туралы» жаңа Заң жобасының тұжырымдамасы әзірленетін болады.
Ағымдағы жылдың соңына дейін жеке тұлғалардың табыстары мен мүлкін декларациялауына көшуі бойынша дайындық жұмыстары жүргізіледі.
10. Әлеуметтік жаңғырту
Қазақстан Республикасын дамытудың басты басымдықтарының бірі әлеуметтік жаңғырту болып табылады. Осыған орай жылдың соңына дейін Мемлекет басшысына Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесін дамытудың 2016 – 2020 жылдарға арналған басым бағыттарын әзірлеу бойынша тұжырымдамалық ұсыныстар енгізілетін болады.
Тұтынушылар құқығын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты және нормативтік-құқықтық реттеуді іске асыру мақсатында ағымдағы жылы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеп, қабылдайтын болады.

11. Развитие внешнеторговой политики
Внешнеторговая политика Казахстана будет направлена на интеграцию в мировую экономическую систему путем участия в многосторонних и региональных торговых объединениях (в том числе вступление во Всемирную торговую организацию (далее – ВТО), углубление интеграции в рамках Таможенного союза (далее – ТС) Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации).
В этой связи, до конца текущего года будет продолжено проведение работы по:
1) присоединению к ВТО на условиях учета экономических интересов Казахстана;
2) развитию совместно с партнерами по ТС торгово-экономических отношений со странами дальнего зарубежья через заключение соглашений о зоне свободной торговли с отдельными странами по решению Высшего совета Евразийской экономической комиссии.
В сентябре 2014 года будут проработаны меры по ратификации Договора о Евразийском экономическом союзе, что позволит запустить процесс сокращения изъятий и ограничений, в том числе барьеров, открыть взаимный доступ субъектов предпринимательской деятельности на рынок государств-участников договора.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 25 августа 2014 года
№ 947
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 апреля 2014 года
№ 355
План мероприятий по реализации Дорожной карты первоочередных мер
социально-экономической политики Республики Казахстан на 2014 год
п/п
Мероприятия Форма завершения Срок исполнения Ответственные исполнители Предполагаемые расходы
1 2 3 4 5 6
1. Обеспечение макроэкономической стабильности
1.
Принятие мер по недопущению роста цен на социально - значимые продовольственные товары и тарифов на регулируемые услуги
информация в МНЭ
ежемесячно
акимы областей и г.г. Астаны, Алматы, МСХ
не требуются
2.
Обеспечение недопущения необоснованного роста цен на стратегические товары (уголь, газ, мазут, дизельное топливо) на производственные нужды
заключение меморандумов
постоянно
МЭ, МИР
не требуются
3.
Обеспечение эффективного использования ресурсов стабилизационных фондов для недопущения дефицита продовольственных товаров
информация в МНЭ
ежемесячно
акимы областей и г.г. Астаны, Алматы, МСХ, МНЭ
не требуются
4.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения», предусматривающего:
1) ревизию и оптимизацию налоговых льгот;
2) совершенствование налогообложения субъектов АПК;
3) передачу налогов в МСУ:
- ИПН с доходов, не облагаемых у источников выплаты (индивидуальных предпринимателей);
- налог на имущество физических лиц;
- налог на транспорт с физических лиц;
- земельный налог с физических лиц на земли населенных пунктов
проект Закона
Республики Казахстан
август
2014 года
МНЭ, МФ
не требуются
5.
Разработка Концепции проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства», предусматривающего совершенствование системы межбюджетных отношений
Концепция законопроекта Республики Казахстан и вынесение ее на МВК
ноябрь
2014 года
МНЭ, МФ,
АО «ФНБ «Самрук Қазына»
(по согласованию)
не требуются
6.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления»
проект Закона Республики Казахстан
август
2014 года
МНЭ, заинтересованные государственные органы, АО «ФНБ «Самрук Қазына»
(по согласованию)
не требуются
7.
Передача несвойственных и дублирующих функций государственных органов в саморегулируемые организации
информация в МНЭ
август
2014 года
МФ
не требуются

11. Сыртқы сауда саясатын дамыту
Қазақстанның сыртқы сауда саясаты көпжақты және өңірлік сауда бірлестіктеріне (оның ішінде Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру) қатысу, Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының Кеден одағы (бұдан әрі – КО) шеңберінде интеграцияны тереңдету арқылы әлемдік экономикалық жүйеге интеграциялануға бағытталатын болады.
Осыған орай ағымдағы жылдың соңына дейін:
1) Қазақстанның экономикалық мүдделерін ескеру шарттарында ДСҰ-ға қосылу;
2) Еуразиялық экономикалық комиссия Жоғарғы кеңесінің шешімі бойынша жекелеген елдермен Еркін сауда аймағы туралы келісімдер жасасу арқылы КО бойынша әріптестермен бірлесіп, елдермен сауда-экономикалық қатынастарды дамыту бойынша жұмыс жүргізу жалғастырылатын болады.
2014 жылдың қыркүйегінде Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты ратификациялау туралы заң жобасы әзірленеді. Аталған заң жобасын ратификациялау алымдар мен шектеулерді, оның ішінде тосқауылдарды қысқарту процесін, шартқа қатысушы мемлекеттердің кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің өзара қолжетімділігін ашуға мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 25 тамыздағы
№ 947 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 14 сәуірдегі
№ 355 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық саясатының 2014 жылға арналған бiрiншi кезектегi шараларының жол картасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шаралар
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Болжамды шығыстар
1
2
3
4
5
6
1. Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету
1.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бағалары мен реттеліп көрсетілетін қызметтер тарифтерінің өсуіне жол бермеу бойынша шаралар қабылдау
ҰЭМ-ге ақпарат
ай сайын
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, АШМ
талап етілмейді
2.
Өндірістік қажеттіліктерге арналған стратегиялық тауарлар (көмір, газ, мазут, дизель отыны) бағаларының негізсіз өсуіне жол бермеуді қамтамасыз ету
меморандумдар жасасу
тұрақты
Энергетикамині, ИДМ
талап етілмейді
3.
Азық-түлік тауарларының тапшылығына жол бермеу үшін тұрақтандыру қорлары ресурстарының тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету
ҰЭМ-ге ақпарат
тұрақты
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, АШМ, ҰЭМ
талап етілмейді
4.
Мыналарды:
1) салық жеңілдіктерін тексеру мен оңтайландыруды;
2) АӨК субъектілеріне салық салуды жетілдіруді;
3) ЖӨБ-ке:
- төлем көздеріне (дара кәсіпкерлерге) салық салынбайтын табыстардан ЖТС-ты;
- жеке тұлғалардың мүлік салығын;
- жеке тұлғалардың көлік салығын;
- елді мекендердегі жерлерге жеке тұлғалардан алынатын жер салығын беруді көздейтін «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2014 жылғы тамыз
ҰЭМ, Қаржымині
талап етілмейді
5.
Бюджетаралық қатынастар жүйесін жетілдіруді көздейтін «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне бюджет заңнамасын жетiлдiру мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасы және оны ВАК-қа енгізу
2014 жылғы қараша
ҰЭМ, Қаржымині, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
6.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлерінің арасында өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2014 жылғы тамыз
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
7.
Мемлекеттiк органдарға тән емес және қайталанатын функцияларды өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарға беру
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы тамыз
Қаржымині
талап етілмейді

2. Стимулирование экономического роста и поддержка реального сектора экономики
8.
Разработка проекта Государственной программы индустриально-инновационного развития на 20152019 годы с приоритетом развития высокотехнологичных отраслей экономики
проект
Указа Президента Республики Казахстан
до 1 июня 2014 года
МИНТ, МЭБП, заинтересованные государственные органы, НУХ (по согласованию), НХ
(по согласованию), НПП
(по согласованию)
не требуются
9.
Определение основных направлений финансирования индустриальной программы и формирование перечня потенциальных индустриальных проектов для финансирования за счет выделяемых из Национального фонда 150 млрд. тенге на 2014 год
предложения в Правительство Республики Казахстан
до 1 июня 2014 года
МИНТ, МЭБП, МСХ, МТК, АО «ФНБ «Самрук Казына» (по согласованию), АО «НУХ «Байтерек» (по согласованию), АО «НУХ «КазАгро» (по согласованию), НПП (по согласованию)
150 млрд. тенге – Национальный фонд
10.
Рассмотрение возможности предоставления скидок на железнодорожные тарифы предприятий-экспортеров горно-металлургического комплекса, перевозки которых осуществляются в западном направлении через морской порт Актау, а также в Китай
информация в Правительство Республики Казахстан
до 1 июня 2014 года
МТК, АРЕМ, АЗК, МЭБП, МФ, АО «НК «КТЖ»
(по согласованию)
не требуются
11.
Проведение работы по отнесению соответствующих месторождений к категории низкорентабельных, малодебетных, обводненных и высоковязких с целью снижения ставки налога на добычу полезных ископаемых, в том числе для месторождений компаний «Казахмыс» и «Алюминий Казахстана»
информация в Правительство Республики Казахстан
до 1 июня 2014 года
МЭБП, МФ, МИНТ, МНГ
не требуются
12.
Внесение предложений по введению запрета на вывоз с территории Республики Казахстан золотосодержащего сырья (сплав Доре, катодное и шлиховое золото, ювелирный лом)
предложения в Правительство Республики Казахстан
до 1 мая
2014 года
МИНТ, МЭБП,
АО «ФНБ «Самрук Казына»
(по согласованию)
не требуются
13.
Выпуск облигаций АО «НУХ «Байтерек» по привлечению средств Национального фонда для финансирования проектов ГПИИР
проспект выпуска облигаций
октябрь
2014 года
АО «НУХ «Байтерек»
(по согласованию)
50 млрд. тенге
- Национальный Фонд
14.
Выделение целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на строительство объектов инфраструктуры СЭЗ, финансирование проектов ГПИИР
проект Закона Республики Казахстан
октябрь
2014 года
МНЭ, заинтересованные государственные органы, НБ (по согласованию), АО «НУХ «Байтерек» (по согласованию)
АО «ФНБ «Самрук Қазына» (по согласованию), НПП
(по согласованию)
75 млрд. тенге
- республиканский бюджет
15.
Разработка Плана мероприятий по реализации ГПИИР
постановление Правительства Республики Казахстан
сентябрь
2014 года
МИР, МНЭ, заинтересованные госорганы, АО «ФНБ «Самрук Қазына» (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
16.
Принятие мер по росту экспорта, сохранению действующих экспортных контрактов и увеличению потребления продукции системообразующих предприятий на внутреннем рынке
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МИР (созыв), МИД, МФ, МЭ, МСХ, АО «НУХ «Байтерек» (по согласованию), АО «Самрук-Энерго» (по согласованию), АО «KEGOC» (по согласованию)
не требуются
17.
Проработка вопроса переориентации экспорта продукции нефтегазовой и металлургической промышленности, сельского хозяйства на рынок Ирана
информация в МНЭ
октябрь
2014 года
МИР (созыв), МСХ, МЭ
не требуются
18.
Проведение работы по развитию платежей по экспортным контрактам в китайских юанях для увеличения экспорта продукции
информация в МНЭ
сентябрь
2014 года
НБ (по согласованию) (созыв), МИР, МИД
не требуются
19.

2. Экономикалық өсуді ынталандыру және экономиканың нақты секторына қолдау көрсету
8.
Экономиканың жоғары технологиялық салаларын дамытуға басымдық бере отырып, Индустриялық-инновациялық даму жөніндегі 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
2014 жылғы 1 маусымға дейін
ИЖТМ, ЭБЖМ, мүдделі мемлекеттік органдар, ҰБХ (келісім бойынша), ҰХ (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
9.
Индустриялық бағдарламаны қаржыландырудың негізгі бағыттарын айқындау және Ұлттық қордан 2014 жылға бөлінетін 150 млрд. теңге есебінен қаржыландыруға арналған әлеуетті индустриялық жобалардың тізбесін қалыптастыру
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ұсыныстар
2014 жылғы 1 маусымға дейін
ИЖТМ, ЭБЖМ, АШМ, ККМ, «Самұрық-Қазына» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
150 млрд. теңге – Ұлттық қор
10.
Ақтау теңіз порты арқылы батыс бағытта, сондай-ақ Қытайға тасымалдау жүзеге асырылатын тау-кен металлургиясы кешенінің экспорттаушы кәсіпорындарының теміржол тарифтеріне жеңілдіктер беру мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы 1 маусымға дейін
ККМ, ТМРА, БҚА, ЭБЖМ, Қаржымині, «ҚТЖ» ҰК» АҚ» (келісім бойынша)
талап етілмейді
11.
Пайдалы қазбаларды өндіруге, оның ішінде «Қазақмыс» және «Қазақстан алюминийі» компанияларының кен орындары үшін салынатын салық мөлшерлемесін төмендету мақсатында қолданыстағы кен орындарын рентабельділігі төмен, аз дебетті, суланған және тұтқырлығы жоғары кен орындарына жатқызу жөніндегі жұмысты жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы 1 маусымға дейін
ЭБЖМ, Қаржымині, ИЖТМ, МГМ
талап етілмейді
12.
Құрамында алтын бар шикізатты (Доре қорытпасы, катодты және шлихті алтын, зергерлік сынықтар) Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге тыйым салуды енгізу бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2014 жылғы 1 мамырға дейін
ИЖТМ, ЭБЖМ, «Самұрық-Қазына» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
13.
ИИДМБ жобаларын қаржыландыру үшін Ұлттық қор қаражатын тарту бойынша «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ облигацияларын шығару
облигацияларды шығару проспектісі
2014 жылғы қазан
«Бәйтерек» ҰБХ» АҚ» (келісім бойынша)
50 млрд. теңге - Ұлттық Қор
14.
АЭА инфрақұрылымы объектілерінің құрылысына, ИИДМБ жобаларын қаржыландыруға Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферт бөлу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2014 жылғы қазан
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, ҰБ (келісім бойынша), «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ» (келісім бойынша), «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша)
75 млрд. теңге - республикалық бюджет
15.
ИИДМБ іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2014 жылғы қыркүйек
ИДМ, ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
16.
Экспорттың өсуі, қолданыстағы экспорттық келісімшарттарды сақтау және ішкі нарықтағы жүйе құраушы кәсіпорындардың өнімдерін тұтынуды ұлғайту бойынша шаралар қабылдау
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
ИДМ (жинақтау), СІМ, Қаржымині, Энергетикамині, АШМ, «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ» (келісім бойынша), «Самұрық-Энерго» АҚ (келісім бойынша), «КЕGОС» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
17.
Мұнай-газ және металлургия өнеркәсiбі, ауыл шаруашылығы өнiмінiң экспортын Иран нарығына қайта бағдарлау мәселесін пысықтау
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы қазан
ИДМ (жинақтау), АШМ, Энергетикамині
талап етілмейді
18.
Өнімдердің экспортын ұлғайту үшін экспорттық келісімшарттар бойынша қытай юанымен төлемдерді дамыту бойынша жұмыстар жүргізу
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы қыркүйек
ҰБ (келісім бойынша) (жинақтау), ИДМ, СІМ
талап етілмейді
19.

Проведение работ с крупными недропользователями по обеспечению объема добычи нефти на уровне не менее 81,8 млн тонн в 2014 году
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МЭ (созыв), АО «НК «Казмунайгаз»
(по согласованию), заинтересованные
государственные органы
не требуются
20.
Разработка проектов долгосрочных планов формирования агломераций с центрами в городах Астана и Алматы до 2030 года с приложением концептуальных решений межрегиональных схем территориального развития Астанинской и Алматинской агломераций
постановления Правительства Республики Казахстан
до 1 ноября
2014 года
МНЭ, акимы г.г. Астана, Алматы
1,2 млрд. тенге
21.
Разработка основных подходов по реформированию сектора теплоснабжения городов и населенных пунктов
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МЭ
не требуются
22.
Разработка Концепции проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования специальных экономических зон»
Концепция законопроекта Республики Казахстан и вынесение ее на МВК
до 1 октября 2014 года
МИР, МНЭ, МФ, МЭ, АО «ФНБ «Самрук Қазына» (по согласованию), ТОО «Объединенная химическая компания» (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
23.
Реализация второй фазы проекта «Регулирование русла реки Сырдарьи и сохранение северной части Аральского моря» (РРССАМ-2)
проект НПА
декабрь
2014 года
МЭ, МФ, МНЭ, МИД
не требуются
24.
Завершение строительства 9-ти объектов ВИЭ с суммарной установленной мощностью 35 МВт в Акмолинской, Алматинской и Южно-Казахстанской областях
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МЭ (созыв), акимы Акмолинской, Алматинской и Южно-Казахстанской областей
не требуются
25.
Внесение предложений по созданию национальной водохозяйственной компании для управления водными ресурсами
предложения
Главе государства
сентябрь
2014 года
МСХ (созыв), МИР, МФ, МЭ, МНЭ
не требуются
26.
Разработка мер государственной поддержки автомобильной промышленности
предложения в Правительство Республики Казахстан
октябрь
2014 года
МИР (созыв), МФ, МЭ, НПП (по согласованию), АКАП
(по согласованию)
не требуются
27.
Разработка Комплексного плана развития легкой промышленности Республики Казахстан на 2015-2019 годы
постановление Правительства Республики Казахстан
октябрь
2014 года
МИР, МСХ, МНЭ, МОН, МО, МФ, акимы областей, г.г. Астана, Алматы, НПП
(по согласованию)
не требуются
28.
Разработка проектов законов Республики Казахстан «Об офсетных соглашениях» и «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реализации офсетных соглашений в Республике Казахстан»
проекты Законов Республики Казахстан
декабрь
2014 года
МИР, НУХ, национальные компании (по согласованию)
не требуются

Ірі жер қойнауын пайдаланушылармен мұнай өндіру көлемін 2014 жылы кемінде 81,8 млн. тонна деңгейінде қамтамасыз ету бойынша жұмыстар жүргізу
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
Энергетикамині (жинақтау), «ҚазМұнайГаз» АҚ (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
талап етілмейді
20.
Астана және Алматы агломерацияларының аумақтық дамуының өңіраралық схемаларының тұжырымдамалық шешімдерін қоса бере отырып, 2030 жылға дейін орталықтары Астана және Алматы қалаларында болатын агломерациялар қалыптастырудың ұзақ мерзімді жоспарларын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары
2014 жылғы 1 қарашаға дейін
ҰЭМ, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
1,2 млрд. теңге - республикалық бюджет
21.
Қалаларды және ауылдық елді мекендерді жылумен жабдықтау секторын реформалау жөніндегі негізгі тәсілдерді әзірлеу
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы
желтоқсан
Энергетикамині
талап етілмейді
22.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық аймақтарды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасы және оны ВАК-қа шығару
2014 жылғы
1 қазанға дейін
ИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, Энергетикамині, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «Біріккен химиялық компания» ЖШС (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
23.
«Сырдария өзенінің арнасын реттеу және Арал теңізінің солтүстік бөлігін сақтау» (САРАТС-2) жобасының екінші кезеңін іске асыру
НҚА жобасы
2014 жылғы желтоқсан
Энергетикамині Қаржымині, ҰЭМ, СІМ
талап етілмейді
24.
Ақмола, Алматы және Оңтүстік Қазақстан облыстарында белгіленген жиынтық қуаты 35 МВт 9 ЖЭК объектісінің құрылысын аяқтау
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
Энергетикамині (жинақтау), Ақмола, Алматы және Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері
талап етілмейді
25.
Су ресурстарын басқару үшiн ұлттық су шаруашылығы компаниясын құру бойынша ұсыныстар енгiзу
Мемлекет басшысына ұсыныстар
2014 жылғы қыркүйек
АШМ (жинақтау), ИДМ, Қаржымині, Энергетикамині, ҰЭМ
талап етілмейді
26.
Автомобиль өнеркәсібін мемлекеттік қолдау шараларын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2014 жылғы қазан
ИДМ (жинақтау), Қаржымині, Энергетикамині, ҰКП (келісім бойынша), ПӘТК (келісім бойынша)
талап етілмейді
27.
Қазақстан Республикасының жеңіл өнеркәсібін дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған кешенді жоспарын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысының жобасы
2014 жылғы қазан
ИДМ, АШМ, ҰЭМ, БҒМ, Қорғанысмині, Қаржымині, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
28.
Қазақстан Республикасының «Офсеттік келісімдер туралы» және «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне офсеттік келісімдерді іске асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» заңдарының жобаларын әзірлеу
Қазақстан Республикасы заңдарының жобалары
2014 жылғы желтоқсанда
ИДМ, ҰБХ (келісім бойынша), ұлттық компаниялар (келісім бойынша)
талап етілмейді

3. Развитие малого и среднего бизнеса
29.
Утверждение Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования проектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности
проект
постановления Правительства Республики Казахстан
до 15 апреля
2014 года
МЭБП, МРР, НБ (по согласованию), АО «НУХ «Байтерек» (по согласованию)
не требуются
30.
Выпуск облигаций АО «НУХ «Байтерек» для привлечения средств Национального фонда в размере 100 млрд. тенге для финансирования проектов МСБ
проспект выпуска облигаций
до 20 апреля
2014 года
АО «НУХ «Байтерек»
(по согласованию)
не требуются
31.
Размещение кредитных средств АО «НУХ «Байтерек» в АО «ФРП «Даму»
кредитное соглашение
до 20 апреля
2014 года
АО «НУХ «Байтерек»
(по согласованию), АО «ФРП «Даму» (по согласованию), АО «НУХ «Байтерек»
(по согласованию)
100 млрд. тенге из Национального фонда
32.
Заключение договоров обусловленного размещения средств в банках второго уровня для финансирования проектов МСБ в обрабатывающей промышленности, рефинансирования действующих займов заемщиков, а также целевого финансирования проектов пищевой промышленности в объеме не менее 50% от выделенных средств на новые проекты
договор обусловленного размещения средств
до 20 апреля
2014 года
АО «ФРП «Даму» (по согласованию), НПП (по согласованию), БВУ
100 млрд. тенге из Национального фонда
33.
Внесение предложений по увеличению финансирования строительства и реконструкции недостающей (производственной) индустриальной инфраструктуры и индустриальных зон в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса - 2020»
информация в Правительство Республики Казахстан
июнь
2014 года
МРР, заинтересованные государственные органы, НПП (по согласованию)
не требуются
34.
Внесение предложений по проведению налоговой амнистии для субъектов МСБ путем освобождения от пени и штрафов, числящихся в налоговых органах на 1 января 2013 года, но не уплаченных на 1 января 2014 года
предложения в Правительство Республики Казахстан
до 1 июня 2014 года
МФ, МЭБП, НПП
(по согласованию)
не требуются
35.
Обеспечение создания единой бизнес инфраструктуры, обеспечивающей информационно-консультационную поддержку малого и среднего бизнеса, а также организация бизнес обучения для начинающих предпринимателей с целью обучения бизнес проектам и их дальнейшего сопровождения
решения маслихата
открытие 161 Центра поддержки предпринимательства в районных центрах и малых городах
до 1 июля 2014 года
МРР, акимы областей и г.г. Астана, Алматы, НПП (по согласованию), АО «ФРП «Даму» (по согласованию)
средства местного бюджета
36.

3. Шағын және орта бизнесті дамыту
29.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі шағын және орта кәсіпкерлік жобаларын қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимылдар жоспарын бекіту
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2014 жылғы
15 сәуірге дейін
ЭБЖМ, ӨДМ, ҰБ (келісім бойынша), «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
30.
ШОБ жобаларын қаржыландыру үшін 100 млрд. теңге көлемінде Ұлттық қор қаражатын тарту үшін «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ облигацияларын шығару
облигациялар шығару проспектісі
2014 жылғы
20 сәуірге дейін
«Бәйтерек» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
31.
«Бәйтерек» ҰБХ» АҚ кредиттік қаражатын «Даму» КДҚ» АҚ-ға орналастыру
кредиттік келісім
2014 жылғы
20 сәуірге дейін
«Бәйтерек» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), «Даму» КДҚ» АҚ (келісім бойынша)
Ұлттық қор қаражатынан
100 млрд. теңге
32.
Өңдеу өнеркәсібіндегі ШОБ жобаларын қаржыландыру, қарыз алушылардың қолданыстағы қарыздарын қайта қаржыландыру, сондай-ақ жаңа жобаларға бөлінген қаражаттың кемінде 50 %-ы көлемінде тамақ өнеркәсібінің жобаларын нысаналы қаржыландыру үшін екінші деңгейдегі банктерге қаражатты шартты түрде орналастыру шарттарын жасасу
қаражатты шартты түрде орналастыру шарты
2014 жылғы 20 сәуірге дейін
«Даму» КДҚ» АҚ (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша), ЕДБ
Ұлттық қор қаражатынан
100 млрд. теңге
33.
Жетіспейтін (өндірістік) индустриялық инфрақұрылымды және индустриялық аймақтарды салу мен реконструкциялауды қаржыландыруды ұлғайту бойынша «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының шеңберінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы маусым
ӨДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
34.
2013 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық органдарында есепте тұрған, бірақ 2014 жылғы 1 қаңтарға төленбеген өсімпұлдар мен айыппұлдардан босату арқылы ШОБ субъектілері үшін салықтық рақымшылық жасау бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2014 жылғы 1 маусымға дейін
Қаржымині, ЭБЖМ, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
35.
Шағын және орта бизнесті ақпараттық-консультациялық қолдауды қамтамасыз ететін бірыңғай бизнес инфрақұрылымын құруды қамтамасыз ету, сондай-ақ бизнес жобаларға оқып-үйрету және оларды одан әрі сүйемелдеу мақсатында ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін бизнеске оқытулар ұйымдастыру
мәслихат шешімдері
аудан орталықтары мен шағын қалаларда
161 Кәсіпкерлікті қолдау орталығын ашу
2014 жылғы 1 шілдеге дейін
ӨДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҰКП (келісім бойынша), «Даму» КДҚ» АҚ (келісім бойынша)
жергілікті бюджет қаражаты
36.

Принятие решений по дополнительному финансированию из местных бюджетов за счет перераспределения средств и перевыполнения доходной части местного бюджета проектов в сфере жилищно-коммунального хозяйства, дорожного строительства, ремонта и реконструкции объектов социального назначения на сумму не менее 22,5 млрд. тенге
решения маслихата
до 1 июля 2014 года
акимы областей и г.г. Астаны, Алматы, МРР
средства местного бюджета
37.
Привлечение дополнительных финансовых средств на рынке капитала в сумме до 30 млрд. тенге для охвата большего пула проектов субъектов МСБ
информация в
МНЭ
декабрь
2014 года
АО «НУХ «Байтерек»
(по согласованию) (созыв), заинтересованные государственные органы, НПП (по согласованию)
привлеченные средства
38.
Разработка Концепции проекта Закона Республики Казахстан «О саморегулируемых организациях»
Концепция законопроекта
Республики Казахстан и вынесение ее на МВК
октябрь
2014 года
МНЭ, акимы областей, г.г. Астана, Алматы,
заинтересованные государственные органы, НПП (по согласованию)
не требуются
39.
Реализация принципа Единого окна по экспортно-импортным операциям путем интеграции электронного декларирования с Государственной базой данных «Е-Лицензирование»
информация в
МНЭ
декабрь
2014 года
МФ (созыв), МИР
в рамках проекта развития таможенной службы
40.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимателей Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан
до 1 октября
2014 года
МНЭ, государственные органы, осуществляющие контрольные и надзорные функции, НПП
(по согласованию)
не требуются
4. Развитие агропромышленного комплекса
41.
Утверждение Правил финансового оздоровления субъектов АПК, предусматривающих субсидирование стоимости фондирования АО «НУХ «КазАгро»
проект
постановления Правительства Республики Казахстан
до 15 апреля 2014 года
МСХ, заинтересованные государственные органы,
АО «НУХ «КазАгро»
(по согласованию)
не требуются
42.
Отчет о ходе реализации финансового оздоровления субъектов АПК
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МСХ (созыв),
АО «НУХ «КазАгро»
(по согласованию)
не требуются
43.
Создание совместных комитетов кредиторов для подготовки планов оздоровления предприятий
информация в Правительство Республики Казахстан
до 15 апреля 2014 года
МСХ, НПП
(по согласованию),
АО «НУХ «КазАгро»
(по согласованию)
не требуются
44.
Внесение предложений по предоставлению мер государственной поддержки в рамках финансового оздоровления субъектов АПК 140 субъектов АПК с общей суммой задолженности 140 млрд. тенге
информация в Правительство Республики Казахстан
до 1 июня 2014 года
МСХ,
АО «НУХ «КазАгро»
(по согласованию)
не требуются
45.
Утверждение Правил субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
проект
постановления Правительства Республики Казахстан
до 1 мая
2014 года
МСХ, заинтересованные государственные органы,
АО «НУХ «КазАгро»
(по согласованию)
не требуются
46.
Отчет о ходе реализации инвестиционного субсидирования субъектов АПК
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МСХ (созыв), МИР, АО «НУХ «КазАгро» (по согласованию), акимы областей и г.г. Астаны, Алматы
не требуются
47.
Введение в эксплуатацию 66 инвестиционных проектов АПК на общую сумму 36,5 млрд. тенге
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МСХ (созыв), АО «НУХ «КазАгро» (по согласованию), НПП (по согласованию)
привлеченные средства
48.
Отчет о ходе реализации инвестиционных проектов по переработке сельхозпродукции
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МСХ (созыв), АО «НУХ «КазАгро» (по согласованию)
не требуются
49.
Организация подготовки и проведения уборочных работ
информация в Правительство Республики Казахстан
сентябрь
2014 года
МСХ (созыв), МЭ, МФ, АО «НУХ «КазАгро» (по согласованию), акимы областей, г.г. Астана, Алматы
не требуются
50.
Внесение предложений по совершенствованию системы страхования в сельском хозяйстве
предложения в Правительство Республики Казахстан
ноябрь
2014 года
МСХ (созыв), НБ (по согласованию), АО «НУХ «КазАгро» (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
51.
Обеспечение достижения плановых показателей по экспорту мяса и мясопродуктов
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МСХ (созыв), АО «НУХ «КазАгро» (по согласованию), акимы областей,
г.г. Астана, Алматы
не требуются

Жергілікті бюджеттің кіріс бөлігінің асыра орындалуы және қаражатты қайта бөлу есебінен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жол құрылысы, әлеуметтік мақсаттағы объектілерді жөндеу және реконструкциялау саласындағы жобаларды жергілікті бюджеттерден кемінде 22,5 млрд. теңге сомаға қосымша қаржыландыру бойынша шешімдер қабылдау
мәслихат шешімдері
2014 жылғы 1 шілдеге дейін
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ӨДМ
жергілікті бюджет қаражаты
37.
ШОБ субъектілері жобаларының ауқымды пулын қамту үшін 30 млрд. теңгеге дейін сомада капитал нарығына қосымша қаржы қаражатын тарту
ҰЭМ-ге Ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
«Бәйтерек» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша) (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, ҰКП (келісім бойынша)
тартылған қаражат
38.
«Өзін-өзі реттейтін ұйымдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңы жобасының тұжырымдамасы және оны ВАК-қа шығару
2014 жылғы қазан
ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, мүдделі мемлекеттік органдар, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
39.
Электрондық декларациялауды «Е-Лицензиялау» мемлекеттік дерекқорымен интеграциялау арқылы экспортты-импорттық операциялар бойынша Бірыңғай терезе қағидатын іске асыру
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
Қаржымині (жинақтау), ИДМ
кедендік қызметті дамыту жобасы шеңберінде
40.
Қазақстан Республикасының кәсіпкерлері үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының Заңы жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2014 жылғы 1 қазанға дейін
ҰЭМ, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдар, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
4. Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту
41.
«ҚазАгро» ҰБХ» АҚ қорландыру құнын субсидиялауды көздейтін АӨК субъектілерін қаржылық сауықтыру қағидаларын бекіту
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2014 жылғы
15 сәуірге дейін
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
42.
АӨК субъектілерін қаржылық сауықтырудың іске асырылу барысы туралы есеп
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
АШМ (жинақтау), «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
43.
Кәсіпорындарды сауықтыру жоспарларын дайындау үшін бірлескен кредиторлар комитеттерін құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы 15 сәуірге дейін
АШМ, ҰКП (келісім бойынша), «ҚазАгро»ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
44.
АӨК субъектілерін қаржылық сауықтыру шеңберінде жалпы берешек сомасы 140 млрд. теңге 140 АӨК субъектісін мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы 1 маусымға дейін
АШМ, «ҚазАгро»ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
45.
Инвестициялық салымдар жасалған жағдайда, агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шығыстарының бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларын бекіту
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2014 жылғы 1 мамырға дейін
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, «ҚазАгро»ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
46.
АӨК субъектілерін инвестициялық субсидиялаудың іске асырылу барысы туралы есеп
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
АШМ (жинақтау), ИДМ, «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
47.
Жалпы сомасы 36,5 млрд. теңгеге
66 АӨК инвестициялық жобасын пайдалануға беру
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
АШМ (жинақтау), «ҚазАгро»ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша)
тартылған қаражат
48.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу жөніндегі инвестициялық жобалардың іске асырылу барысы туралы есеп
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
АШМ (жинақтау), «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
49.
Егін жинау жұмыстарын дайындау мен жүргізуді ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы қыркүйек
АШМ (жинақтау), Энергетикамині, Қаржымині, «ҚазАгро»ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
талап етілмейді
50.
Ауыл шаруашылығында сақтандыру жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2014 жылғы қараша
АШМ (жинақтау), ҰБ (келісім бойынша), «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
51.
Ет пен ет өнімдерінің экспорты бойынша жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз ету
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
АШМ (жинақтау), «КазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
талап етілмейді

5. Развитие транспортной инфраструктуры и коммуникаций
52.
Принятие мер по обеспечению строительства 3-х сухогрузных терминалов для расширения пропускных мощностей морского порта Актау
информация в Правительство Республики Казахстан
до 1 июля 2014 года
МТК,
АО «НК «КТЖ»
(по согласованию)
привлеченные средства
53.
Принятие мер по обеспечению строительства сухого порта на территории СЭЗ «Хоргос - Восточные ворота» с предполагаемым финансированием за счет собственных средств АО «Қазақстан темір жолы» в сумме 36,8 млрд. тенге и софинансированием за счет средств республиканского бюджета на сумму 38,4 млрд. тенге
информация в Правительство Республики Казахстан
Решение РБК
До 1 июля 2014 года
МТК, МИНТ,
АО «НК «КТЖ»
(по согласованию)
38,4 млрд. тенге – РБ
36,8 – АО «НК «КТЖ»
54.
Принятие мер по обеспечению:
1) открытия рабочего движения поездов по железнодорожной линии «Аркалык – Шубарколь», «Жезказган Бейнеу»;
2) строительства терминала в порту Ляньюньган (КНР);
3) открытия движения на участке Бейнеу-Шетпе протяженностью 200 км, финансируемых за счет АБР
информация в МНЭ
информация в МНЭ
информация в МНЭ
до 1 декабря 2014 года
2014-2015 годы
до 15 декабря 2014 года
МИР (созыв), АО «НК «КТЖ»
(по согласованию), акимы Карагандинской, Кызылординской, Актюбинской и Мангистауской областей
МИР (созыв), АО «НК «ҚТЖ»
(по согласованию), АО ФНБ «Самрук Қазына»
(по согласованию)
МИР (созыв),
АО «НК «КазАвтоЖол»
(по согласованию)
не требуются
18,4 млрд. тенге -
заемные и собственные средства АО «НК «ҚТЖ», частные инвестиции
заемные средства
55.
Принятие мер по увеличению отгрузок и транзита нефти и газа в направлении Китая, в том числе трубопроводным и железнодорожным транспортом
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МЭ (созыв), МИР, заинтересованные государственные органы,
АО «КазМунайГаз»
(по согласованию)
не требуются
56.
Проработка вопроса по строительству дополнительных пунктов пропуска на границе с Китаем в связи с вводом в эксплуатацию участка «Алматы–Хоргос» автомобильной дороги «Западная Европа – Западный Китай» в 2015
информация в
МНЭ
декабрь
2014 года
МФ (созыв), МИД, МИР
привлеченные средства
57.
Проведение подготовительных работ по подписанию соглашений с МБРР, АБР и ЕБРР по использованию сэкономленных 814 млн. долларов США на реализацию крупных инфраструктурных проектов
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МФ (созыв), МИР,
АО «НК «КазАвтоЖол»
(по согласованию)
не требуются
58.
Начало реализации проекта по внедрению платной системы по автодорогам республиканского значения общей протяженностью 690 км за счет частных инвестиций
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МИР (созыв),
АО «НК «КазАвтоЖол»
(по согласованию)

5. Көліктік инфрақұрылым мен коммуникацияларды дамыту
52.
Ақтау теңіз портының өткізу қуатын кеңейту үшін 3 құрғақ жүк терминалының құрылысын бастауды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы 1 шілдеге дейін
ККМ, «КТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
тартылған қаражат
53.
«Қазақстан темір жолы» АҚ-ның 36,8 млрд. теңге сомасындағы меншікті қаражаты есебінен болжамды қаржыландыра отырып және 38,4 млрд. теңге сомасында республикалық бюджет қаражаты есебінен қоса қаржыландыра отырып, «Қорғас – Шығыс қақпасы» АЭА аумағында құрғақ порттың құрылысын бастауды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы 1 шілдеге дейін
ККМ, ИЖТМ, «КТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
38,4 млрд.
теңге – республикалық бюджет,
РБК шешімі
36,8 млрд.
теңге – «ҚТЖ» ҰК» АҚ
54.
Мынадай инфрақұрылымдық жобалар бойынша:
1) «Арқалық – Шұбаркөл», «Жезқазған – Бейнеу» теміржол желісі бойынша пойыздардың жұмыс қозғалысын ашуды;
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы 1 желтоқсанға дейін
ИДМ (жинақтау), «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша), Қарағанды, Қызылорда, Ақтөбе және Маңғыстау облыстарының әкімдіктері
талап етілмейді
2) Ляньюньган портында (ҚХР) терминал салуды;
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 – 2015 жылдар
ИДМ (жинақтау), «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша), «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
18,4 млрд. теңге - «ҚТЖ» ҰК» АҚ қарыз және меншікті қаражаты, жеке инвестициялар
3) Бейнеу – Шетпе учаскесінде АДБ есебінен қаржыландырылатын ұзындығы 200 км қозғалысты ашуды қамтамасыз ету
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы 15 желтоқсанға дейін
ИДМ (жинақтау), «ҚазАвтоЖол» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
қарыз қаражаты
55.
Қытай бағытына, оның ішінде құбыр жолымен және теміржол көлігімен мұнай мен газды тиеп жіберу және олардың транзитін ұлғайту бойынша шаралар қабылдау
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
Энергетикамині (жинақтау), ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, «Қазмұнайгаз» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
56.
2015 жылы «Батыс Еуропа – Батыс Қытай» автомобиль жолының «Алматы – Қорғас» учаскесінің пайдалануға берілуіне байланысты Қытаймен шекарада қосымша өткізу пункттерін салу мәселесін пысықтау
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
Қаржымині (жинақтау), СІМ, ИДМ
тартылған қаражат
57.
Үнемделген 814 млн. АҚШ долларын ірі инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға пайдалану үшін ХҚДБ, АДБ және ЕҚДБ-мен келісімдерге қол қою бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
Қаржымині (жинақтау), ИДМ, «ҚазАвтоЖол» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
58.
Жеке инвестициялар есебінен жалпы ұзындығы 690 км республикалық маңызы бар автожолдар бойынша ақылы жүйені енгізу жобасын іске асыруды бастау
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
ИДМ (жинақтау), «ҚазАвтоЖол» ҰК» АҚ (келісім бойынша)

привлеченные средства в сумме 6,7 млрд. тенге
59.
Внесение изменений и дополнений в Государственную программу развития и интеграции транспортной системы Республики Казахстан до 2020 года с горизонтом расширения до 2030 года
проект Указа Президента Республики Казахстан
сентябрь
2014 года
МИР
не требуются
60.
Перевод в электронный формат разрешительных документов, подлежащих автоматизации и оптимизации
информация в МНЭ
до 31 декабря
2014 года
МИР (созыв), заинтересованные государственные органы, акимы областей, г.г. Астана, Алматы
республиканский бюджет
1,1 млрд. тенге
61.
Создание «мобильного правительства» для предоставления гражданам 50 услуг и сервисов через мобильные устройства
информация в МНЭ
до 31 декабря
2014 года
МИР (созыв), заинтересованные государственные органы, акимы областей, г.г. Астана, Алматы
республиканский бюджет
0,9 млрд. тенге
62.
Создание серверной интернет-платформы для оказания услуг хостинга государственным органам в шести областных центрах (гг. Караганда, Костанай, Кызылорда, Уральск, Петропавловск и Тараз)
информация в МНЭ о вводе в эксплуатацию
до 31 декабря
2014 года
МИР
республиканский бюджет
1,1 млрд. тенге
63.
Запуск третьего этапа цифрового эфирного вещания с 297 радиотелевизионных станций
информация в МНЭ
до 31 декабря
2014 года
МИР
республиканский бюджет
14,4 млрд. тенге
64.
Открытие четырех специализированных центров обслуживания населения по выдаче водительских удостоверений и регистрации автотранспорта (гг. Павлодар, Петропавловск, Кызылорда и Талдыкорган)
информация в МНЭ о вводе в эксплуатацию
до 31 декабря
2014 года
МИР (созыв), акимы Алматинской, Кызылординской, Северо-Казахстанской, Павлодарской областей, МНЭ, МВД
республиканский бюджет
2,4 млрд. тенге
65.
Проработка вопроса реализации проекта «Гибридная почта» в трех областных центрах страны по автоматизации разрешительных документов
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МИР (созыв), МНЭ, заинтересованные государственные органы, акимы областей, г.г. Астана, Алматы, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию), АО «Казпочта» (по согласованию)
собственные средства АО «Казпочта»
66.
Проработка вопроса по открытию трех «пилотных» сельских отделений почтовой связи, работающих на основе франчайзинговых договорных отношений с предпринимателями
информация в МНЭ
до 1 октября
2014 года
МИР (созыв), МНЭ, заинтересованные государственные органы, акимы областей, г.г. Астана, Алматы, «ФНБ «Самрук-Казына»
(по согласованию), АО «Казпочта» (по согласованию)
собственные средства АО «Казпочта»
67.
Приемка и ввод в эксплуатацию:
1) космической системы дистанционного зондирования Земли (ДЗЗ);

6,7 млрд. теңге сомасында тартылған қаражат
59.
2030 жылға дейін кеңейту көкжиегімен Қазақстан Республикасы көлік жүйесінің инфрақұрылымын дамытудың және ықпалдастырудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
2014 жылғы қыркүйек
ИДМ
талап етілмейді
60.
Автоматтандыруға және оңтайландыруға жататын рұқсат беру құжаттарын электрондық форматқа көшіру
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы 31 желтоқсанға дейін
ИДМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдері
республикалық бюджет – 1,1 млрд. теңге
61.
Азаматтарға мобильді құрылғылар арқылы 50 қызмет пен сервис көрсету үшін «Мобильді үкімет» құру
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы 31 желтоқсанға дейін
ИДМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдері
республикалық бюджет – 0,9 млрд. теңге
62.
Алты облыс орталығында (Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Орал, Петропавл және Тараз) мемлекеттік органдарға хостинг қызметін көрсету үшін серверлік интернет-тұғырнаманы құру
пайдалануға беру туралы ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы 31 желтоқсанға дейін
ИДМ
республикалық бюджет – 1,1 млрд. теңге
63.
297 радиотелевизиялық станциясы бар цифрлық эфирлік хабар таратудың үшінші кезеңін іске қосу
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы 31 желтоқсанға дейін
ИДМ
республикалық бюджет – 14,4 млрд. теңге
64.
Жүргізуші куәліктерін беру және автокөлікті тіркеу бойынша төрт мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталығын салу (Павлодар, Петропавл, Қызылорда және Талдықорған қалаларында)
пайдалануға беру туралы ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы 31 желтоқсанға дейін
ИДМ (жинақтау), Алматы, Қызылорда, Солтүстік Қазақстан, Павлодар облыстарының жімдері, ҰЭМ, ІІМ
республикалық бюджет – 2,4 млрд. теңге
65.
Рұқсат беру құжаттарын автоматтандыру бойынша елдің үш облыс орталығында «Гибридті почта» жобасын іске асыру мәселесін пысықтау
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
ИДМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдері, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ», «Қазпочта» АҚ
«Қазпочта» АҚ меншікті қаражаты
66.
Кәсіпкерлермен («франчайзингтік» модель) шарттық қатынастар негізінде жұмыс істейтін «пилоттық» үш ауылдық почта байланысының бөлімшесін ашу мәселесін пысықтау
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы 1 қазанға дейін
ИДМ (жинақтау), «Қазпочта» АҚ (келісім бойынша), «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ», «Қазпочта» АҚ
«Қазпочта» АҚ меншікті қаражаты
67.
Мына:
1) Жерді қашықтықтан зондтау (ЖҚЗ) ғарыш жүйесін;
пайдалануға беру туралы ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
ИДМ (жинақтау), «Қазақстан ғарыш сапары» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді

2) космической системы связи и вещания «KazSat-3»
информация в МНЭ о вводе в эксплуатацию
декабрь
2014 года
октябрь
2014 года
МИР (созыв),
АО «НК «Қазақстан ғарыш сапары» (по согласованию)
МИР (созыв),
АО «Республиканский центр космической связи»
(по согласованию)
не требуются
6. Развитие финансовой системы и оздоровление банковского сектора
68.
Выделение целевого трансферта из Национального фонда в размере 250 млрд. тенге на капитализацию АО «Фонд проблемных кредитов»
проект Указа Президента Республики Казахстан
июнь 2014 года
МЭБП, НБ (по согласованию), МФ
250 млрд. тенге – Национальный фонд
69.
Разработка новой Концепции функционирования АО «Фонд проблемных кредитов», расширение полномочий специализированных компании по управлению стрессовыми активами
проект концепции,
постановление правления Национального Банка Республики Казахстан
до 1 июня 2014 года
НБ (по согласованию), МЭБП, МФ, НПП (по согласованию)
не требуются
70.
Внесение изменений в Налоговый кодекс Республики Казахстан по совершенствованию налогообложения банков второго уровня и специализированных компаний по управлению стрессовыми активами
проект Закона Республики Казахстан
апрель
2014 года
МЭБП, МФ, НБ, НПП (по согласованию), АФК
(по согласованию)
не требуются
71.
Введение пруденциального норматива «Доля неработающих займов в ссудном портфеле банков второго уровня» с установлением норматива в размере не более 10 %, с 1 января 2016 года
постановление правления Национального Банка Республики Казахстан
июнь
2014 года
НБ (по согласованию)
не требуются
72.
Разработка инвестиционной декларации единого накопительного пенсионного фонда
постановление правления Национального Банка Республики Казахстан
до 1 мая
2014 года
НБ (по согласованию), МЭБП, МФ, НПП (по согласованию)
не требуются
73.
Разработка и утверждение Концепции развития финансового сектора Республики Казахстан до 2030 года
постановление
Правительства
Республики Казахстан
август
2014 года
НБ (по согласованию), МЭБП, заинтересованные государственные органы, НПП (по согласованию)
не требуются
74.
Выработка предложений по формированию (модернизации) межбанковской инфраструктуры для обработки платежей по платежным карточкам и мобильными устройствами
предложения в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2014 года
НБ (по согласованию) (созыв), МНЭ, МФ, НПП (по согласованию)
не требуются
7. Начало второй волны приватизации и реализация Программы «Народное IPO»
75.
Определение перечня организаций квазигосударственного сектора, подлежащих приватизации
решение Комиссии
по вопросам оптимизации субъектов квазигосударственного сектора и объектов государственной недвижимости
апрель
2014 года
МЭБП, МФ, АЗК, акимы областей и г.г. Астаны, Алматы, НУХ
(по согласованию), НХ
(по согласованию), НК, НПП (по согласованию)
не требуются
76.
Принятие решения о продаже объектов государственной собственности
приказ Министра финансов Республики Казахстан – по республиканской собственности, решения
МИО – по коммунальной собственности
постоянно,
с мая
2014 года
по республиканской собственности – МФ, заинтересованные государственные органы,
по коммунальной собственности – акимы областей, г.г. Астаны и Алматы
не требуются
77.
Проведение подготовительной работы по обеспечению приватизации организаций квазигосударственного сектора
приказ Министра финансов Республики Казахстан и решение МИО
май
2014 года
МФ, акимы областей,
г.г. Астаны и Алматы, НУХ (по согласованию), НХ (по согласованию), НК, НПП
(по согласованию)
республиканский и местные бюджеты
78.
Осуществление начала передачи в конкурентную среду организаций квазигосударственного сектора
договоры купли продажи, передача в доверительное управление
июнь
2014 года
по республиканской собственности – МФ, по объектам в собственности НУХ – НУХ (по согласованию), НХ (по согласованию),
по коммунальной собственности – акимы областей, г.г. Астаны и Алматы
не требуются
79.
Выработка концептуальных подходов по реформированию организационной структуры государственной собственности в части определения единой организационно-правовой формы для организаций, остающихся в собственности государства, с ликвидацией институтов «государственное предприятие на праве хозяйственного ведения» и «государственное предприятие на праве оперативного управления»
информация в Правительство Республики Казахстан
до 1 июля
2014 года
МЭБП, МФ, МТСЗН, МОН, МЗ, АЗК, акимы областей, г.г. Астаны и Алматы
не требуются
80.
Определение графика вывода на среднесрочный период компаний, входящих в группу АО «ФНБ «Самрук-Казына», на фондовый рынок Республики Казахстан
информация в Правительство Республики Казахстан
апрель
2014 года
МЭБП, МФ, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию)
не требуются
81.
Определение концептуальных подходов по вопросу отчуждения стратегических объектов, переданных в уставной капитал компаний, включенных в Программу «Народное IPO»
информация в Правительство Республики Казахстан
до 1 мая
2014 года
МЭБП, МФ, ГП
(по согласованию), заинтересованные
государственные органы,
АО «ФНБ «Самрук-Казына»
(по согласованию)
не требуются
82.
Разработка проекта Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении перечня государственного имущества, не подлежащего отчуждению»
проект Указа Президента Республики Казахстан
май
2014 года
МЭБП, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (согласованию)
не требуются
83.
Внесение изменений в постановление Правительства Республики Казахстан «Об утверждении Программы вывода пакетов акций дочерних и зависимых организаций АО «ФНБ «Самрук-Казына» на рынок ценных бумаг»
проект
постановления Правительства Республики Казахстан
сентябрь
2014 года
МНЭ, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (согласованию)
не требуются
84.

2) «KazSat-3» байланыс және хабар тарату ғарыш жүйесін қабылдау және пайдалануға беру.
2014 жылғы қазан
ИДМ (жинақтау), «Республикалық ғарыштық байланыс орталығы» АҚ (келісім бойынша)
6. Қаржы жүйесін дамыту және банк секторын сауықтыру
68.
«Проблемалы кредиттер қоры» АҚ-ны Ұлттық қор қаражатынан 250 млрд. теңге мөлшерінде капиталдандыруға нысаналы трансферт бөлу
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
2014 жылғы маусым
ЭБЖМ, ҰБ (келісім бойынша), Қаржымині
250 млрд. теңге – Ұлттық қор
69.
«Проблемалы кредиттер қоры» АҚ жұмыс істеуі жөнінде жаңа тұжырымдама әзірлеу, мамандандырылған стресті активтерді басқару компаниясының өкілеттіктерін кеңейту
тұжырымдама жобасы, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
2014 жылғы 1 маусымға дейін
ҰБ (келісім бойынша), ЭБЖМ, Қаржымині, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
70.
Қазақстан Республикасының Салық кодексіне екінші деңгейдегі банктерге және мамандандырылған стресті активтерді басқару жөніндегі компанияларға салық салуды жетілдіру бойынша өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2014 жылғы сәуір
ЭБЖМ, Қаржымині, ҰБ, ҰКП, (келісім бойынша), ҚҚҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
71.
2016 жылғы 1 қаңтардан бастап 10 %-дан аспайтын мөлшерде норматив белгілей отырып, «Екінші деңгейдегі банктердің несиелік қоржынындағы жұмыс істемейтін қарыздар үлесі» пруденциялық нормативін енгізу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
2014 жылғы маусым
ҰБ (келісім бойынша)
талап етілмейді
72.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
2014 жылғы 1 мамырға дейін
ҰБ (келісім бойынша), ЭБЖМ, Қаржимині, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
73.
Қазақстан Республикасының қаржы секторын 2030 жылға дейін дамыту тұжырымдамасын әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2014 жылғы тамыз
ҰБ (келісім бойынша), ЭБЖМ, мүдделі мемлекеттік органдар, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
74.
Төлемдерді төлем карталары және мобильді құрылғылар бойынша өңдеу үшін банкаралық инфрақұрылымды қалыптастыру (жаңғырту) бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2014 жылғы желтоқсан
ҰБ (келісім бойынша) (жинақтау), Қаржымині, ҰЭМ, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
7. Жекешелендірудің екінші толқынының басталуы және «Халықтық IPO» бағдарламасын іске асыру
75.
Жекешелендіруге жататын квазимемлекеттік сектор ұйымдарының тізбесін айқындау
Квазимемлекеттік сектор субъектілері мен мемлекеттік жылжымайтын мүлік объектілерін оңтайландыру мәселелері жөніндегі комиссияның шешімі
2014 жылғы
сәуір
ЭБЖМ, Қаржымині, БҚА, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҰБХ (келісім бойынша), ҰХ (келісім бойынша), ҰК, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
76.
Мемлекеттік меншіктегі объектілерді сату туралы шешім қабылдау
республикалық меншік бойынша – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы, коммуналдық меншік бойынша – ЖАО шешімдері
тұрақты,
2014 жылғы мамырдан бастап
республикалық меншік бойынша – Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар, коммуналдық меншік бойынша – облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
талап етілмейді
77.
Квазимемлекеттік сектор ұйымдарын жекешелендіруді қамтамасыз ету бойынша дайындық жұмысын жүргізу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы және ЖАО шешімдері
2014 жылғы мамыр
Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҰБХ (келісім бойынша), ҰХ (келісім бойынша), ҰК, ҰКП (келісім бойынша)
республикалық және жергілікті бюджеттер
78.
Квазимемлекеттік сектор ұйымдарының бәсекелес ортаға берілуін бастауды жүзеге асыру
сатып алу, сату шарттары, сенімгерлік басқаруға беру
2014 жылғы маусым
республикалық меншік бойынша – Қаржымині, ҰБХ меншігіндегі объектілер бойынша – ҰБХ (келісім бойынша), ҰХ (келісім бойынша)
коммуналдық меншік бойынша – облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
талап етілмейді
79.
«Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын» және «жедел басқару құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын» институттарын тарата отырып, мемлекеттің меншігінде қалатын ұйымдар үшін бірыңғай ұйымдық-құқықтық нысанды айқындау бөлігінде мемлекеттік меншіктің ұйымдық құрылымын реформалау бойынша тұжырымдамалық тәсілдерді әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы 1 шілдеге дейін
ЭБЖМ, Қаржымині, Еңбекмині, БҒМ, ДСМ, БҚА, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
талап етілмейді
80.
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» қоры» АҚ тобына кіретін компанияларды орта мерзімді кезеңге Қазақстан Республикасының қор нарығына шығару кестесін айқындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы
сәуір
ЭБЖМ, Қаржымині, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
81.
«Халықтық IPO» бағдарламасына енгізілген компаниялардың жарғылық капиталына берілген стратегиялық объектілерді иеліктен шығару мәселесі бойынша тұжырымдамалық тәсілдерді айқындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы 1 мамырға дейін
ЭБЖМ, Қаржымині, БП (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
82.
«Иеліктен шығаруға жатпайтын мемлекеттік меншік объектілерінің тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы ның Президенті Жарлығының жобасы
2014 жылғы мамыр
ЭБЖМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
83.
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ еншілес және тәуелді ұйымдары акцияларының пакеттерін бағалы қағаздар нарығына шығару бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2014 жылғы қыркүйек
ҰЭМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
84.

Проведение подготовительных работ по выводу на фондовый рынок в 2014 году АО «КЕGОC», в 2015 году АО «Самрук-Энерго»
информация в МНЭ
ежеквартально, к 10 числу следующего за отчетным месяцем
АО «ФНБ «Самрук-Қазына» (по согласованию) (созыв), АО «КЕGОC» (по согласованию),
АО «Самрук-Энерго»
(по согласованию)
средства АО «ФНБ «Самрук-Қазына»
85.
Разработка Концепции проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по реформированию структуры государственной собственности»
Концепция законопроекта Республики Казахстан и вынесение ее на МВК
декабрь
2014 года
МНЭ, МФ, заинтересованные государственные органы, АО «ФНБ «Самрук Қазына»
(по согласованию)
не требуются
8. Привлечение прямых иностранных и отечественных инвестиций и формирование новых подходов к тарифной политике
86.
Разработка и внесение в Парламент Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам совершенствования инвестиционного климата», предусматривающего:
1) новый формат заключения инвестиционных контрактов с инвесторами с мерами государственной поддержки:
компенсация до 30 % инвестиционных затрат со стороны государства после ввода объекта в эксплуатацию;
возможность долгосрочного заказа на производимые инвесторами товары и услуги со стороны национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и аффилированных с ними юридических лиц;
освобождение от уплаты корпоративного подоходного налога;
2) принцип «стабильности» законодательства на 10 лет в налоговой и экологической сферах и прогнозируемых тарифов на долгосрочный период в рамках заключаемых контрактов с иностранными и отечественными инвесторами;
3) принцип «одного окна» для инвесторов на базе Комитета по инвестициям;
4) введение института инвестиционного омбудсмена;
5) внедрение механизма досудебного регулирования и расширение доступа инвесторов к международному коммерческому арбитражу
Концепция законопроекта и вынесение ее на МВК
проект Закона Республики
Казахстан
до 20 мая
2014 года
до 1 июня 2014 года
МЭБП, МИНТ, заинтересованные государственные органы
не требуются
87.
Внесение изменения в некоторые решения Правительства по вопросам планирования и отбора концессионных проектов в рамках Закона Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства»
проект
постановления Правительства Республики Казахстан
до 1 мая 2014 года
МЭБП, МФ, МРР, МТК
не требуются
88.
Проведение ответственными госорганами и национальными холдингами прямых переговоров с крупными иностранными инвесторами и транснациональными корпорациями с закреплением за ними соответствующих задач и функций
информация в Правительство Республики Казахстан
до 1 июня
2014 года,
в последующем
ежеквартально
МИР (созыв), МИД, заинтересованные
государственные органы, акимы областей, г.г. Астана, Алматы,
АО «ФНБ «Самрук-Қазына»
(по согласованию), АО «НУХ «Байтерек» (по согласованию),
АО «НУХ «КазАгро»
(по согласованию)
не требуются
89.
Разработка Концепции проекта Закона Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве, охватывающего все его аспекты, согласно мировой практике
Концепция законопроекта
Республики Казахстан и вынесение ее на МВК
сентябрь
2014 года
МНЭ, АО «КЦГЧП»
(по согласованию), МФ, НПП (по согласованию), АО «ФНБ «Самрук Қазына»
(по согласованию)
не требуются
90.
Внесение предложений по дальнейшему совершенствованию инвестиционного климата в рамках совместной работы с международными финансовыми организациями
предложения в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2014 года
МИР (созыв), НПП
(по согласованию)
не требуются
91.
Обеспечение проведение ОЭСР второго обзора инвестиционной политики Казахстана
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МИР (созыв), заинтересованные государственные органы
республиканский бюджет

2014 жылы «КЕGОC» АҚ, 2015 жылы «Самұрық-Энерго» АҚ қор нарығына шығару бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ҰЭМ-ге ақпарат
тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне қарай
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша) (жинақтау), «КЕGОС» АҚ, «Самұрық-Энерго» АҚ, (келісім бойынша),
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ қаражаты
85.
«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне мемлекеттік меншік құрылымын реформалау бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Заң жобасының тұжырымдамасы және оны ВАК-қа енгізу
2014 жылғы
желтоқсан
ҰЭМ, Қаржымині,
мүдделі мемлекеттік органдар, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
8. Тікелей шетелдік және отандық инвестицияларды тарту және тарифтік саясаттың жаңа тәсілдерін қалыптастыру
86.
Мыналарды:
1) мемлекеттік қолдаудың мынадай:
- объекті пайдалануға берілгеннен кейін мемлекет тарапынан инвестициялық шығындардың 30 %-ға дейінгі өтемақысын;
- ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және олармен үлестес заңды тұлғалар тарапынан инвесторлардың тауарлары мен көрсетілетін қызметтеріне ұзақ мерзімді тапсырыс енгізу мүмкіндігі;
- корпоративтік табыс салығын төлеуден босату шаралары арқылы инвесторлармен инвестициялық келісімшарттар жасасудың жаңа форматын;
2) салық және экология салаларындағы заңнаманың және шетелдік, отандық инвесторлармен жасалатын келісімшарттар шеңберінде болжанатын ұзақ мерзімді кезеңге арналған тарифтердің 10 жылға «тұрақтылық» қағидатын;
3) Инвестиция комитеті базасында инвесторлар үшін «бір терезе» қағидатын;
4) инвестициялық омбудсмен институтын енгізуді;
5) сотқа дейінгі ден қою тетігін енгізуді және инвесторлардың халықаралық коммерциялық төрелікке қолжетімділігін кеңейтуді көздейтін «Кейбір заңнамалық актілерге инвестициялық ахуалды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының Парламентіне енгізу
заң жобасының тұжырымдамасы және оны ВАК-ға енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2014 жылғы 20 мамырға дейін
2014 жылғы 1 маусымға дейін
ЭБЖМ, ИЖТМ, мүдделі мемлекеттік органдар
талап етілмейді
87.
«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне бюджет заңнамасын жетiлдiру мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2013 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының шеңберінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне концессиялық жобаларды жоспарлау және іріктеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2014 жылғы 1 мамырға дейін
ЭБЖМ, Қаржымині, ӨДМ, ККМ
талап етілмейді
88.
Жауапты мемлекеттік органдар мен ұлттық компанияларға тиісті міндеттер мен функцияларды бекіте отырып, олардың ірі шетелдік инвесторлармен және трансұлттық корпорациялармен тікелей келіссөздер жүргізуі
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы 1 маусымға дейін, кейінен тоқсан сайын
ИДМ (жинақтау), СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, «Самұрық-Қазына» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), «Бәйтерек» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
89.
Әлемдік практикаға сәйкес МЖӘ-нің барлық аспектілерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңы жобасының тұжырымдамасы және оны ВАК-қа енгізу
2014 жылғы қыркүйек
ҰЭМ, «ҚМЖӘО» АҚ (келісім бойынша), Қаржымині, ҰКП (келісім бойынша), «Самұрық-Қазына» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
90.
Халықаралық қаржы ұйымдарымен бірлескен жұмыс шеңберінде инвестициялық ахуалды одан әрі жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
ИДМ (жинақтау), ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
91.
ЭЫДҰ-ның Қазақстанның инвестициялық саясатына екінші шолу өткізуін қамтамасыз ету
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
ИДМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар

67,8 млн. тенге
92.
Принятие Страновой программы сотрудничества между Правительством Республики Казахстан и ОЭСР на 2015 – 2016 годы
постановление Правительства Республики Казахстан
декабрь
2014 года
МНЭ, заинтересованные государственные органы
республиканский бюджет
93.
Разработка и внесение в Правительство Республики Казахстан проекта Программы по тарифной политике в сферах естественных монополий до 2020 года
проект
постановления Правительства Республики Казахстан
до 1 июля 2014 года
МЭБП, АРЕМ
не требуются
94.
Разработка предложений по установлению долгосрочных (на 5 и более лет) предельных цен на регулируемые услуги субъектов естественных монополий на основе стимулирующего регулирования, а также электрическую энергию и газ
предложения в Правительство Республики Казахстан
июнь
2014 года
АРЕМ, МЭБП, АЗК, МРР, МИНТ, МНГ, МТК, НПП
(по согласованию)
не требуются
95.
Разработка и внесение в Правительство Республики Казахстан Плана мероприятий по проведению комплексного анализа регулируемых услуг (товаров, работ) субъектов естественных монополий на предмет их выведения в конкурентную среду
проект
постановления Правительства Республики Казахстан
до 1 июня 2014 года
АЗК, заинтересованные государственные органы, НПП (по согласованию)
не требуются
96.
Внесение предложений по развитию конкурентных отношений с учетом норм статьи 43 Закона «О конкуренции», в части:
участия НПП в проведении антимонопольными органами анализа товарных рынков;
обеспечения обязательной публикации на сайте АЗК результатов анализа состояния конкурентной среды на товарных рынках;
упрощения процедур исключения субъектов из Государственного реестра субъектов, занимающих доминирующее или монопольное положение на рынке
предложения в Правительство Республики Казахстан
до 1 июля 2014 года
АЗК, МЭБП, АРЕМ, МРР, АРКС, НПП
(по согласованию)
не требуются
97.
Проведение ревизии регулируемых рынков с целью выведения отдельных видов услуг из-под государственного ценового регулирования
предложения в Правительство Республики Казахстан
до 1 октября 2014 года
МНЭ (созыв), заинтересованные государственные органы, НПП (по согласованию)
не требуются
98.
Начало работы совместно с Европейским банком реконструкции и развития по выработке предложений по совершенствованию тарифной политики в сферах естественных монополий
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2014 года
МНЭ (созыв), заинтересованные государственные органы, АО «ФНБ «Самрук-Казына», НПП (по согласованию)
не требуются
99.
Выработка предложений по снижению затрат на транспортировку электрической энергии путем укрупнения энергопередающих организаций
предложения в Правительство Республики Казахстан
сентябрь
2014 года
МНЭ (созыв), МЭ, НПП
(по согласованию)
не требуются

республикалық бюджет – 67,8 млн. теңге
92.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ЭЫДҰ арасындағы 2015 – 2016 жылдарға арналған елдік ынтымақтастық бағдарламасын қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2014 жылғы
желтоқсан
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар
республикалық бюджет
93.
Табиғи монополиялар салаларындағы тарифтік саясат жөніндегі 2020 жылға дейінгі бағдарлама жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2014 жылғы 1 шілдеге дейін
ЭБЖМ, ТМРА
талап етілмейді
94.
Ынталандырушы реттеу негізінде табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне, сондай-ақ электр энергиясы мен газға ұзақ мерзімді (5 және одан көп жылға) шекті бағалар белгілеу бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2014 жылғы маусым
ТМРА, ЭБЖМ, БҚА, ӨДМ, ИЖТМ, МГМ, ККМ, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
95.
Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) оларды бәсекелес ортаға шығару тұрғысынан кешенді талдау жүргізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2014 жылғы 1 маусымға дейін
БҚА, мүдделі мемлекеттік органдар, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
96.
«Бәсекелестік туралы» Заңның 43-бабының:
ҰКП-ның монополияға қарсы органдардың тауар нарықтарына талдау жүргізуге қатысуы;
тауар нарықтарындағы бәсекелес ортаның жай-күйін талдау нәтижелерін БҚА сайтында міндетті түрде жариялауды қамтамасыз ету;
Мемлекеттік субъектілер тізілімінен нарықта басым немесе монополиялық жағдайға ие субъектілерді алып тастау рәсімін оңайлату бөлігінде нормаларды ескере отырып, бәсекелес қатынастарды дамыту жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2014 жылғы 1 шілдеге дейін
БҚА, ЭБЖМ, ТМРА, ӨДМ, СА, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
97.
Көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін мемлекеттік бағалық реттеуден шығару мақсатында реттелетін нарықтарға тексеру жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2014 жылғы 1 қазанға дейін
ҰЭМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
98.
Еуропа Қайта Құру және Даму Банкiмен бірлесіп, табиғи монополиялар салаларындағы тарифтік саясатты жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу жұмысын бастау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы
желтоқсан
ҰЭМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
99.
Энергия беруші ұйымдарды ірілендіру арқылы электр энергиясын тасымалдауға жұмсалатын шығындарды азайту бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2014 жылғы қыркүйек
ҰЭМ (жинақтау), Энергетикамині, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді

9. Борьба с теневой экономикой
100.
Разработка и внесение в Парламент Республики Казахстан законопроекта о легализации капитала
Концепция законопроекта и вынесение ее на МВК
проект Закона
Республики Казахстан
до 20 мая 2014 года
до 1 июня 2014 года
МФ, НБ (по согласованию)
не требуются
101.
Разработка предложений по установлению лимита на снятие наличных денег с банковских счетов для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей и дальнейшему стимулированию безналичных расчетов в торгово-экономической сфере
предложения в Правительство Республики Казахстан
до 1 мая
2014 года
НБ (по согласованию), МЭБП, МФ, АБЭКП (по согласованию), НПП
(по согласованию)
не требуются
102.
Внесение изменений в налоговое законодательство по вопросу расширения обязательного применения контрольно-кассовых машин с функцией передачи данных в отраслях экономики
проект Закона Республики Казахстан
до 31 декабря
2014 года
МФ, МНЭ, НПП (по согласованию)
не требуются
103.
Включение сферы строительства торговых объектов современного формата в Программу «Дорожная карта бизнеса - 2020» в целях получения государственной поддержки
предложения в Правительство Республики Казахстан
июнь
2014 года
МРР, МЭБП, НПП
(по согласованию)
не требуются
104.
Разработка Концепции проекта Закона Республики Казахстан, определяющего четкие критерии определения понятия «современный торговый объект», с введением запрета с 2018 года на эксплуатацию торговых объектов, не соответствующих этим критериям
Концепция законопроекта
Республики Казахстан и вынесение ее на МВК
октябрь
2014 года
МНЭ, НПП
(по согласованию)
не требуются
105.
Отчет по проведению легализации имущества и капитала
информация в Правительство Республики Казахстан
ежеквартально
МФ (созыв), МНЭ
не требуются
106.
Внедрение механизма квалификационного отбора поставщиков с участием Национальной палаты предпринимателей
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МФ (созыв), ГП (по согласованию), НПП (по согласованию), заинтересованные государственные органы
не требуются
107.
Разработка Концепции проекта Закона Республики Казахстан «О государственных закупках» (новая редакция)
Концепция законопроекта
Республики Казахстан и вынесение ее на МВК
сентябрь
2014 года
МФ, НПП (по согласованию)
не требуются
108.
Внесение законодательных мер по вопросу применения электронных счетов-фактур всеми плательщиками НДС
концепция законопроекта
Республики Казахстан и вынесение ее на МВК
ноябрь
2014 года
МФ, МНЭ, НПП
(по согласованию)
не требуются
109.
Подготовка к переходу к декларированию доходов и имущества физическими лицами
информация в МНЭ
декабрь
2014 года
МФ
не требуются

9. Көлеңкелі экономикаға қарсы күрес
100.
Капиталды заңдастыру туралы заң жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының Парламентіне енгізу
Заң жобасының тұжырымдамасы және оны ВАК-қа енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2014 жылғы 20 мамырға дейін
2014 жылғы 1 маусымға дейін
Қаржымині, ҰБ (келісім бойынша)
талап етілмейді
101.
Заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер үшін банк шоттарынан қолма-қол ақша алу лимитін белгілеу және сауда-экономика саласында қолма-қол ақшасыз есеп айырысуды одан әрі ынталандыру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2014 жылғы 1 мамырға дейін
ҰБ (келісім бойынша), ЭБЖМ, Қаржымині, ЭСЖКА (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
102.
Экономика салаларында деректерді беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын міндетті түрде қолдануды кеңейту мәселесі бойынша салық заңнамасына өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2014 жылғы 31 желтоқсанға дейін
Қаржымині, ҰЭМ, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
103.
Мемлекеттік қолдау алу мақсатында «Бизнестің жол картасы – 2020» бағдарламасына заманауи форматтағы сауда объектілерін салу саласын қосу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2014 жылғы маусым
ӨДМ, ЭБЖМ, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
104.
2018 жылдан бастап «Заманауи сауда объектісі» ұғымын айқындаудың нақты критерийлеріне сәйкес келмейтін объектілерді пайдалануға тыйым салуды енгізе отырып, осы критерийлерді айқындайтын Заң жобасының Тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңы жобасының Тұжырымдамасы және оны ВАК-қа енгізу
2014 жылғы қазан
ҰЭМ, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
105.
Мүлік пен капиталды жария ету бойынша есеп
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
тоқсан сайын
Қаржымині (жинақтау), ҰЭМ
талап етілмейді
106.
Ұлттық кәсіпкерлер палатасының қатысуымен өнім берушілерді біліктілік тұрғысынан іріктеу тетігін енгізу
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
Қаржымині (жинақтау), БП (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
талап етілмейді
107.
«Мемлекеттік сатып алу туралы» (жаңа редакция) Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңы жобасының тұжырымдамасы және оны ВАК-қа енгізу
2014 жылғы қыркүйек
Қаржымині, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
108.
Барлық ҚҚС төлеушілердің электрондық шот-фактураларды қолдануы мәселесі бойынша заңнамалық шаралар енгізу
Қазақстан Республикасы Заңы жобасының тұжырымдамасы және оны ВАК-қа енгізу
2014 жылғы қараша
Қаржымині, ҰЭМ, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
109.
Жеке тұлғалардың табыстары мен мүліктерін декларациялауға көшуге дайындық
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
Қаржымині
талап етілмейді

110.
Внесение предложений по введению специального НДС-счета
информация в МНЭ
октябрь
2014 года
МФ (созыв), НПП
(по согласованию)
не требуются
10. Социальная модернизация
111.
Выработка концептуальных предложений по разработке приоритетных направлений развития системы здравоохранения Республики Казахстан на 2016-2020 годы
предложения Главе государства
декабрь
2014 года
МЗСР
не требуются
112.
Принятие мер по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия населения
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан
ноябрь
2014 года
МНЭ (созыв), МОН, МЗСР, акиматы областей, г.г. Астана и Алматы
не требуются
11. Развитие внешнеторговой политики
113.
Завершение проведения переговоров по вступлению Казахстана во Всемирную торговую организацию
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2014 года
МНЭ (созыв), заинтересованные государственные органы, НПП (по согласованию)
не требуются
114.
Продолжение проведения переговоров по заключению соглашений о зоне свободной торговли по решению Высшего совета Евразийской экономической комиссии
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2014 года
МНЭ (созыв), заинтересованные государственные органы, НПП (по согласованию)
не требуются
115.
Ратификация Договора о Евразийском экономическом союзе
проект Закона
Республики Казахстан
сентябрь
2014 года
МНЭ, заинтересованные государственные органы, НПП (по согласованию)
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МЭБП
-
Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
МИНТ
-
Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МНГ
-
Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МРР
-
Министерство регионального развития Республики Казахстан
МТК
-
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МЗ
-
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МЧС
-
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
АЗК
-
Агентство Республики Казахстан по защите конкуренции
АРЕМ
-
Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
АБЭКП
-
Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция)
АС
-
Агентство Республики Казахстан по статистике
МНЭ
-
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МИР
-
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МЭ
-
Министерство энергетики Республики Казахстан
МСХ
-
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МФ
-
Министерство финансов Республики Казахстан
МИД
-
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МЗСР
-
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
МОН
-
Министерство образования и науки Республики Казахстан
МКС
-
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
АДГСПК
-
Агентство по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан
ГП
-
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
НБ
-
Национальный Банк Республики Казахстан
НПП
-
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан
НУХ
-
национальные управляющие холдинги
НХ
-
национальные холдинги
АКАП
-
аналитический комплекс Администрации Президента Республики Казахстан
АО
-
акционерное общество
АО «НК «КТЖ»
-
акционерное общество «Национальная компания «Қазақстан темір жолы»
АО «ФНБ «Самрук-Қазына»
-
акционерное общество «Национальный фонд благосостояния «Самрук – Казына»
АО «НУХ «Байтерек»
-
акционерное общество «Национальный управляющий холдинг «Байтерек»
АО «НУХ «КазАгро»
-
акционерное общество «Национальный управляющий холдинг «КазАгро»
АО «ФРП «Даму»
-
акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму»
АО «НК «КазАвтоЖол»
-
акционерное общество «Национальная компания «КазАвтоЖол»
АО «КЦГЧП»
-
акционерное общество «Казахстанский центр государственно-частного партнерства»
МИО
-
местные исполнительные органы
МБРР
-
Международный банк реконструкции и развития
АБР
-
Азиатский банк развития
ЕБРР
-
Европейский банк реконструкции и развития
ОЭСР
-
Организация экономического сотрудничества и развития
БВУ
-
банки второго уровня
НДС
-
налог на добавленную стоимость
АПК
-
агропромышленный комплекс
ВИЭ
-
возобновляемые источники энергии
ЖКХ
-
жилищно-коммунальное хозяйство
МВК
-
Межведомственная комиссия по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан
НПА
-
нормативно-правовой акт
МСБ
-
малый и средний бизнес
ГПИИР
-

110.
Арнайы ҚҚС-шотын енгізу бойынша ұсыныстар енгізу
ҰЭМ-ге ақпарат
2014 жылғы қазан
Қаржымині (жинақтау), ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
10. Әлеуметтік жаңғырту
111.
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесін дамытудың 2016 – 2020 жылдарға арналған басым бағыттарын әзірлеу бойынша тұжырымдамалық ұсыныстар әзірлеу
Мемлекет басшысына ұсыныстар
2014 жылғы желтоқсан
ДСӘДМ
талап етілмейді
112.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бұйрығы
2014 жылғы қараша
ҰЭМ (жинақтау), БҒМ, ДСЭДМ, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
11. Сыртқы сауда саясатын дамыту
113.
Қазақстанның Дүниежүзiлiк сауда ұйымына кiруi жөнінде келіссөздер жүргізуді аяқтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
ҰЭМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
114.
Еуразиялық экономикалық комиссия Жоғарғы кеңесінің шешімі бойынша еркін сауда аймағы туралы келісімдер жасасу бойынша келіссөздер жүргізуді жалғастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2014 жылғы желтоқсан
ҰЭМ (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
115.
Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты ратификациялау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2014 жылғы қыркүйек
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, ҰКП (келісім бойынша)
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭБЖМ
-
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
ИЖТМ
-
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
МГМ
-
Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі
ӨДМ
-
Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі
ККМ
-
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
ДСМ
-
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
ТЖМ
-
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
БҚА
-
Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау агенттігі (Монополияға қарсы агенттік)
ТМРА
-
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі
ЭСЖКА
-
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (Қаржы полициясы)
СА
-
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
ҰЭМ
-
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
ИДМ
-
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі
Энергетикамині
-
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
АШМ
-
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қаржымині
-
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
СІМ
-
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ДСӘДМ
-
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
БҒМ
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
МСМ
-
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі
МҚІСҚА
-
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
БП
-
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ҰБ
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰКП
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ҰБХ
-
ұлттық басқарушы холдингтер
ҰХ
-
ұлттық холдингтер
ПӘТК
-
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің талдамалық кешені
АҚ
-
акционерлік қоғам
«ҚТЖ»ҰК» АҚ
-
«Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ
-
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы
«Бәйтерек» ҰБХ» АҚ
-
«Бәйтерек» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамы
«ҚазАгро» ҰБХ» АҚ
-
«ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамы
«Даму» КДҚ» АҚ
-
«Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы
«ҚазАвтоЖол» АҚ
-
«КазАвтоЖол» акционерлік қоғамы
«ҚМЖӘО» АҚ
-
«Қазақстандық мемлекеттік-жекешелік әріптестік орталығы» акционерлік қоғамы
ЖАО
-
жергілікті атқарушы органдар
ХҚДБ
-
Халықаралық қайта құру және даму банкі
АДБ
-
Азия даму банкі
ЕҚДБ
-
Еуропа қайта құру және даму банкі
ЭЫДҰ
-
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
ЕДБ
-
екінші деңгейдегі банктер
ҚҚС
-
қосылған құн салығы
АӨК
-
агроөнеркәсіптік кешен
ЖЭК
-
жаңартылатын энергия көздері
ТКШ
-
тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық
ВАК
-
Қазақстан Республикасы Үкіметі жанындағы заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия
НҚА
-
нормативтiк құқықтық акті
ШОБ
-
шағын және орта бизнес
ИИДМБ
-

Государственная программа индустриально-инновационного развития на 2015 – 2019 годы

индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы