О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2015 года № 697
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      К. Масимов
Проект
Закон
Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам амнистии граждан
Республики Казахстан,  оралманов и лиц, имеющих вид на
жительство в Республике Казахстан, в связи
с легализацией ими имущества
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 114, 115; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63, 64, 65, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96;№ 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 44, 45; Закон Республики Казахстан от 8 июня 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам применения специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июня 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности автономных организаций образования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 22 июля 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 тамыздағы № 697 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және
Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға
олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау
мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114; 115-құжаттар; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 1,9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат, № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 63, 64, 65, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; 2015 жылғы 10 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 22 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дербес білім беру ұйымдарының қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 1 статьи 54 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
«3) в случаях, порядке и условиях, установленных Законом Республики Казахстан «Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества».»;
2) в статье 67:
в пункте 6:
части первую, вторую изложить в следующей редакции:
«6. Декларация по индивидуальному подоходному налогу для других категорий физических лиц представляется физическими лицами, указанными в подпунктах 2)-6) пункта 1 статьи 185 настоящего Кодекса.
Данная декларация предназначена для декларирования:
1) доходов, не облагаемых у источника выплаты (за исключением дохода индивидуального предпринимателя);
2) налоговых вычетов;
3) исчисления суммы индивидуального подоходного налога;
4) банковских счетов в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, а также денег на таких счетах;
5) следующего имущества, находящегося на праве собственности:
недвижимое имущество, которое (права и (или) сделки по которому) подлежит государственной или иной регистрации (учету) в компетентном органе иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства;
ценные бумаги, эмитенты которых зарегистрированы за пределами Республики Казахстан;
доля участия в уставном капитале юридического лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан.»;
в части четвертой:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) по банковским счетам в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, а также деньгах на таких счетах;»;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) по имуществу, указанному в подпункте 5) части второй настоящего пункта.»;
3) статью 180-2 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
«6-1. При передаче в качестве вклада в уставный капитал имущества, легализованного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества», лицом, его легализовавшим, по которому отсутствует цена (стоимость) приобретения и исполнено обязательство по уплате сбора за легализацию, доходом от прироста стоимости является положительная разница между ценой (стоимостью) имущества, определенной исходя из стоимости вклада, указанной в учредительных документах юридического лица, и оценочной стоимостью, определенной в тенге для исчисления сбора за легализацию реализуемого имущества.»;

1) 54-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы «жарияланғанда тоқтатылады.» деген сөздер «жарияланғанда;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) «Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген жағдайларда, тәртіппен және шарттармен тоқтатылады.»;
2) 67-бапта:
6-тармақта:
бірінші, екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Жеке тұлғалардың басқа санаттары үшін жеке табыс салығы жөніндегі декларацияны осы Кодекстің 185-бабы 1-тармағының 2)–6) тармақшаларында көрсетілген жеке тұлғалар табыс етеді.
Осы декларация:
1) төлем көзінен салық салынбайтын табыстарды (дара кәсіпкерлердің табысын қоспағанда);
2) салық шегерімдерін;
3) жеке табыс салығы сомасының есептелуін;
4) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі шетелдік банктердегі банк шоттарын, сондай-ақ осындай шоттардағы ақшаны;
5) меншік құқығындағы мынадай мүлікті:
шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органында (ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге (есепке алуға) жататын жылжымайтын мүлікті;
эмитенттері Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген бағалы қағаздарды;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесін декларациялауға арналған.»;
төртінші бөлікте:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі шетелдік банктердегі банк шоттары бойынша, сондай-ақ осындай шоттардағы ақша туралы;»;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) осы тармақтың екінші бөлігінің 5) тармақшасында көрсетілген мүлік жөніндегі ақпаратты қамтуы мүмкін.»;
3) 180-2-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. «Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жария етілген, сатып алу бағасы (құны) жоқ және жария ету үшін алым төлеу бойынша міндеттеме орындалған мүлікті жария еткен тұлға оны жарғылық капиталға салым ретінде берген кезде, заңды тұлғаның құрылтай құжаттарында көрсетілген салым құнын негізге ала отырып айқындалған мүлік бағасы (құны) мен өткізілетін мүлікті жария ету үшін алымды есептеу үшін теңгемен айқындалған бағалау құны арасындағы оң айырма құн өсімінен түсетін табыс болып табылады.»;

4) в статье 185:
пункт 1 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) физические лица, имеющие следующее имущество на праве собственности:
недвижимое имущество, которое (права и (или) сделки по которому) подлежит государственной или иной регистрации (учету) в компетентном органе иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства;
ценные бумаги, эмитенты которых зарегистрированы за пределами Республики Казахстан;
доля участия в уставном капитале юридического лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан.»;
5) статью 221-1 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. В случаях реализации имущества, легализованного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества», лицом, его легализовавшим, по которому отсутствует цена (стоимость) приобретения и исполнено обязательство по уплате сбора за легализацию, доходом от прироста стоимости является положительная разница между ценой (стоимостью) реализации имущества и оценочной стоимостью, определенной в тенге для исчисления сбора за легализацию реализуемого имущества.»;
6) статью 557 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Нормы пункта 3 настоящей статьи не распространяются на сведения и информацию о налогоплательщике, полученные налоговыми органами в процессе проведения легализации в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества».».
2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13-I, 13-II,ст. 83; № 21, ст. 122; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.):
1) в оглавлении заголовок статьи 223 изложить в следующей редакции:
«Статья 223. Незаконные получение и разглашение сведений,
составляющих коммерческую, банковскую тайну, а
также информации, связанной с
легализацией имущества»;
2) в статье 48:
часть первую изложить в следующей редакции:

4) 185-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасындағы «жеке тұлғалар табыс етеді.» деген сөздер «жеке тұлғалар;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) меншік құқығында:
шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органында (ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге (есепке алуға) жататын жылжымайтын мүлкі;
эмитенттері Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген бағалы қағаздары;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі бар жеке тұлғалар табыс етеді.»;
5) 221-1-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. «Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жария етілген, сатып алу бағасы (құны) жоқ және жария ету үшін алым төлеу бойынша міндеттеме орындалған мүлікті жария еткен тұлға оны өткізген жағдайда, мүлікті өткізу бағасы (құны) мен өткізілетін мүлікті жария ету үшін алымды есептеу үшін теңгемен айқындалған бағалау құны арасындағы оң айырма құн өсімінен түсетін табыс болып табылады.»;
6) 557-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Осы баптың 3-тармағының нормалары салық органдары «Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жария етуді жүргізу процесінде алған салық төлеуші туралы мәліметтер мен ақпаратқа қолданылмайды.».
2. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-I, 13-II, 83-құжат; № 21, 122-құжат, 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында 223-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«223-бап. Коммерциялық, банктiк құпияны құрайтын мәлiметтердi, сондай-ақ мүлікті жария етумен байланысты ақпаратты заңсыз алу және жария ету»;
2) 48-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

«1. Конфискация имущества есть принудительное безвозмездное изъятие и обращение в собственность государства имущества, находящегося в собственности осужденного, добытого преступным путем либо приобретенного на средства, добытые преступным путем, а также имущества, являющегося орудием или средством совершения уголовного правонарушения.»;
часть вторую дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
«5) переданное осужденным в собственность других лиц.»;
дополнить частью пятой следующего содержания:
«5. Не подлежит конфискации:
1) имущество, необходимое осужденному или лицам, находящимся на его иждивении, согласно перечню, предусмотренному уголовно-исполнительным законодательством;
2) деньги и иное имущество, легализованное в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества» в случае если они получены в результате совершения уголовного правонарушения, по которому этим же Законом предусмотрено освобождение от уголовной ответственности.
Положения пункта второго части пятой настоящей статьи не применяются к вступившим по состоянию на 1 сентября 2014 года в законную силу судебным актам, а также не распространяются на легализованные имущество и деньги, которые не подлежали легализации.»;
3) в статье 223:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 223. Незаконные получение и разглашение сведений,
составляющих коммерческую, банковскую тайну, а
также информации, связанной с
легализацией имущества»;
часть первую изложить в следующей редакции:
«1. Сбор сведений, составляющих коммерческую или банковскую тайну, а также информации, связанной с проведением процедуры легализации имущества, путем похищения документов, подкупа или угроз в отношении лиц, владеющих коммерческой или банковской тайной, или их близких, перехвата в средствах связи, незаконного проникновения в компьютерную систему или сеть, использования специальных технических средств, а равно иным незаконным способом в целях разглашения либо незаконного использования этих сведений -
наказывается штрафом в размере до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок.»;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
«4. Незаконное разглашение или иное незаконное использование должностными лицами государственных органов, работниками организаций сведений и информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, полученных при выполнении ими служебных обязанностей, которые установлены Законом Республики Казахстан «Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества», -
наказывается лишением свободы на срок до двух лет, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.»;

«1. Мүлікті тәркілеу дегеніміз – сотталған адамның меншігіндегі, қылмыстық жолмен табылған не қылмыстық жолмен табылған қаражатқа сатып алынған мүлікті, сондай-ақ қылмыстық құқық бұзушылық жасау қаруы немесе құралы болып табылатын мүлікті мәжбүрлеп өтеусіз алып қою және мемлекеттің меншігіне айналдыру.»;
екінші бөлік мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) сотталған адам басқа адамдардың меншігіне берген ақша және өзге мүлiк жатады.»;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«5. Тәркілеуге:
1) қылмыстық-атқару заңнамасында көзделген тізбеге сәйкес сотталған адамға немесе оның асырауындағы адамдарға қажетті мүлік;
2) «Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жария етілген ақша және өзге де мүлік, егер олар осы Заңда қылмыстық жауаптылықтан босату көзделген қылмыстық құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынса, тәркіленуге жатпайды.
Осы баптың бесінші бөлігінің екінші тармағының ережелері 2014 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша заңды күшіне енген сот актілеріне қолданылмайды, сондай-ақ жария етуге жатпаған жария етілген мүлікке және ақшаға қолданылмайды.»;
3) 223-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«223-бап. Коммерциялық, банктiк құпияны құрайтын мәлiметтердi, сондай-ақ мүлікті жария етумен байланысты ақпаратты заңсыз алу және жария ету»;
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Коммерциялық немесе банктiк құпияны құрайтын мәлiметтердi, сондай-ақ мүлікті жария ету рәсімін жүргізумен байланысты ақпаратты құжаттарды ұрлау, коммерциялық немесе банктiк құпияны бiлетiн адамдарды немесе олардың жақындарын параға сатып алу немесе оларды қорқыту, байланыс құралдарында ұстап қалу, компьютерлiк жүйеге немесе желiге заңсыз кiру, арнайы техникалық құралдарды пайдалану арқылы, сол сияқты бұл мәлiметтердi жария ету не заңсыз пайдалану мақсатында өзге де заңсыз тәсiлмен жинау –
екі мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге не сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«4. Мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдарының, ұйымдар қызметкерлерінің «Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген қызметтік міндеттерді орындауы кезінде алған ақшамен және (немесе) өзге мүлiкпен жасалған операциялар туралы мәлiметтер мен ақпаратты олардың заңсыз жария етуі немесе өзге де заңсыз пайдалануы, –
белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейiнгi мерзiмге айыра отырып, екі жылға дейiнгi мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;

4) в статье 361 часть четвертую изложить в следующей редакции:
«4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, повлекшие тяжкие последствия либо совершенные:
1) в интересах преступной группы;
2) при выполнении служебных обязанностей, которые установлены Законом Республики Казахстан «Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества», с использованием информации, полученной в процессе проведения легализации имущества, -
наказываются лишением свободы на срок от четырех до восьми лет с конфискацией имущества, с пожизненным лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.»;
5) часть четвертую статьи 362 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) при выполнении служебных обязанностей, которые установлены законодательным актом Республики Казахстан об амнистии в связи с легализацией ими имущества,-»;
6) часть третью статьи 365 дополнить пунктом 4) следующего содержания:
«4) при выполнении служебных обязанностей, которые установлены Законом Республики Казахстан «Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества», с использованием информации, полученной в процессе проведения легализации имущества,-»;
7) в статье 467:
часть первую изложить в следующей редакции:
«1. Настоящий Кодекс вводится в действие с 1 января 2015 года, за исключением статьи 45, которая вводится в действие с 1 января 2017 года, и статьи 48, которая вводится в действие с 1 января 2016 года.»;
пункт 1) части третьей изложить в следующей редакции:
«1) Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 59; № 15, ст.71;№ 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28; № 19, ст. 145; № 20, ст. 158; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13; № 3, ст. 26, 27; № 4, ст. 30; № 5, ст. 35, 36; № 10, ст. 77; № 12 ст. 84; 2013 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 21; № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 54, 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; 2014 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 11; № 4-5, ст. 24; № 8, ст. 49), за исключением статьи 51, утрачивающей силу с 1 января 2016 года.

4) 361-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы баптың бірінші, екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген, ауыр зардаптарға әкеп соққан не:
1) қылмыстық топтың мүддесіне орай;
2) мүлікті жария етуді жүргізу процесінде алынған ақпаратты пайдалана отырып, «Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген қызметтік міндеттерді орындау кезінде жасалған іс-әрекеттер, –
мүлкі тәркіленіп, белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан өмір бойына айыра отырып, төрт жылдан сегіз жылға дейінгі мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
5) 362-баптың төртінші бөлігі мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) Қазақстан Республикасының мүлікті жария етумен байланысты рақымшылық жасау туралы заңнамалық актісінде белгіленген қызметтік міндеттерді орындау кезінде жасалған іс-әрекеттер, –»;
6) 365-баптың үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы 4) тармақпен толықтырылсын:
«4) мүлікті жария етуді жүргізу процесінде алынған ақпаратты пайдалана отырып, «Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген қызметтік міндеттерді орындау кезінде жасалған іс-әрекеттер, –»;
7) 467-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Кодекс, 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 45-бапты және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 48-бапты қоспағанда, 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.»;
үшінші бөліктің 1) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап күшін жоятын 51-бапты қоспағанда, 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6,40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12,48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24,126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73,75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 59-құжат; № 15, 71-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 19, 28-құжаттар; № 19, 145-құжат; № 20, 158-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13-құжат; № 3, 26, 27-құжаттар; № 4, 30-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 21-құжат; № 7, 36-құжат; № 10-11, 54, 56-құжаттар; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 11-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 8, 49-құжат).

При этом, на период до 1 января 2016 года статью 51 изложить в следующей редакции:
«1. Конфискация имущества есть принудительное безвозмездное изъятие в собственность государства всего или части имущества, являющегося собственностью осужденного, а также имущества, являющегося орудием или средством совершения преступления.
За совершение коррупционных преступлений и преступлений, совершенных в составе организованной группы, преступного сообщества (преступной организации), транснациональной организованной группы, транснационального преступного сообщества (транснациональной преступной организации) либо устойчивой вооруженной группы (банды), конфискации подлежит, кроме собственности осужденного, имущество, добытое преступным путем либо приобретенное на средства, добытые преступным путем, переданное осужденным в собственность других лиц.
За совершение преступлений, предусмотренных статьей 193 настоящего Кодекса, конфискации, кроме собственности осужденного, подлежит также имущество, добытое преступным путем либо приобретенное на средства, добытые преступным путем, переданное осужденным в собственность других лиц.
За совершение террористических преступлений конфискации, кроме собственности осужденного, подлежит также имущество, добытое преступным путем, использованное либо предназначавшееся для использования в финансировании террористической деятельности.
2. Конфискация имущества устанавливается за преступления, совершенные из корыстных побуждений, и может быть назначена только в случаях, предусмотренных соответствующими статьями Особенной части настоящего Кодекса.
3. Не подлежит конфискации имущество, необходимое осужденному или лицам, находящимся на его иждивении, согласно перечню, предусмотренному уголовно-исполнительным законодательством.
Примечание. Не подлежат конфискации деньги и иное имущество, легализованное в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества», в случае, если они получены в результате совершения уголовного правонарушения, по которому этим же Законом предусмотрено освобождение от уголовной ответственности.
При этом, положения примечания к настоящей статье не применяются к вступившим по состоянию на 1 сентября 2014 года в законную силу судебным актам, а также не распространяются на легализованные имущество и деньги, которые не подлежали легализации.».».
3. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 15-I, 15-II, ст. 88; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст.122):
часть третью статьи 187 изложить в следующей редакции:

Бұл ретте, 2016 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге 51-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мүлікті тәркілеу сотталған адамның меншігі болып табылатын мүліктің, сондай-ақ қылмыс жасау қаруы немесе құралы болып табылатын мүліктің барлығын немесе оның бөлігін мемлекет меншігіне мәжбүрлі түрде өтеусіз алып қою.
Сыбайлас жемқорлық қылмыстарын жасағаны және ұйымдасқан топтың, қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның), трансұлттық ұйымдасқан топтың, трансұлттық қылмыстық қоғамдастықтың (трансұлттық қылмыстық ұйымның) не тұрақты қарулы топтың (банданың) құрамында жасалған қылмыстар үшін, сотталған адамның меншігінен басқа, қылмыстық жолмен табылған не қылмыстық жолмен табылған қаражатқа сатып алынған, сотталған адам басқа адамдардың меншігіне берген мүлік тәркіленуге жатады.
Осы Кодекстің 193-бабында көзделген қылмыстарды жасағаны үшін сотталған адамның меншігінен басқа, қылмыстық жолмен табылған не қылмыстық жолмен табылған қаражатқа сатып алынған, сотталған адам басқа адамдардың меншігіне берген мүлік те тәркіленуге жатады.
Террористік қылмыс жасағаны үшін сотталған адамның меншігінен басқа, қылмыстық жолмен табылған, террористік әрекетті қаржыландыруға пайдалану үшін пайдаланылған не соған арналған мүлік те тәркіленуге жатады.
2. Пайдакүнемдік ниетпен жасалған қылмыс үшін мүлікті тәркілеу белгіленеді және осы Кодекстің Ерекше бөлігінің тиісті баптарында көзделген жағдайларда ғана тағайындалуы мүмкін.
3. Сотталған адамға немесе оның асырауындағы адамдарға қажетті мүлік қылмыстық-атқару заңнамасында көзделген тізбеге сәйкес тәркіленуге жатпайды.
Ескерту. «Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жария етілген ақша және өзге де мүлік, егер олар осы Заңда қылмыстық жауаптылықтан босату көзделген қылмыстық құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынса тәркіленуге жатпайды.
Бұл ретте, осы бапқа ескертудің ережелері 2014 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша заңды күшіне енген сот актілеріне қолданылмайды, сондай-ақ жария етуге жатпаған жария етілген мүлік пен ақшаға қолданылмайды.».
3. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 15-I, 15-II, 88-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат):
187-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

«По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 189 (подпунктом 2) части третьей), 190 (подпунктом 2) части третьей), 215 (пунктом 3) части второй), 216 (пунктом 4) части второй), 217 (пунктом 3) части третьей), 218 (пунктом 1) части третьей), 234 (пунктом 1) части третьей), 249 (пунктом 2) части третьей), 307 (пунктом 3) части третьей), 361, 362 (пунктами 3) и 4) части четвертой), 364 - 370 Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие производится следователями антикоррупционной службы.».
4. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; Закон Республики Казахстан от 8 июня 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам применения специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июня 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития хлопковой отрасли», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 22 июля 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.):
1) в оглавлении заголовок статьи 275 изложить в следующей редакции:
«Статья 275. Сокрытие объектов налогообложения и иного
имущества, подлежащего отражению в
налоговой отчетности»;
2) в статье 275:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
«Статья 275. Сокрытие объектов налогообложения и иного
имущества, подлежащего отражению в
налоговой отчетности»;
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:

«Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 189 (үшiншi бөлiгiнiң 2) тармақшасында), 190 (үшiншi бөлiгiнiң 2) тармақшасында), 215 (екiншi бөлігінің 3) тармағында), 216 (екiншi бөлігінің 4) тармағында), 217 (үшiншi бөлiгiнiң 3) тармағында), 218 (үшiншi бөлiгiнiң 1) тармағында), 234 (үшiншi бөлiгінің 1) тармағында), 249 (үшiншi бөлiгінің 2) тармағында), 307 (үшiншi бөлiгінің 3) тармағында), 361, 362 (төртiншi бөлiгінің 3) және 4) тармақтарында), 364 - 370-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша алдын ала тергеудi сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет тергеушiлерi жүргiзедi.».
4. 2014 жылғы 5 шілдедегі Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; 2015 жылғы 10 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 22 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мақта саласын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында 275-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«275-бап. Салық салу объектiлерiн және салықтық есептілікте көрсетілуге жататын өзге де мүлікті жасыру»;
2) 275-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«275-бап. Салық салу объектiлерiн және салықтық есептілікте көрсетілуге жататын өзге де мүлікті жасыру»;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:

«3. Сокрытие физическим лицом сведений о наличии имущества на праве собственности за пределами Республики Казахстан, а также денег на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, подлежащих отражению в декларации по индивидуальному подоходному налогу в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан,совершенное путем их не отражения в декларации по индивидуальному подоходному налогу, -
влечет штраф в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Не устранение нарушений, установленных частью третьей настоящей статьи, в течение года после наложения административного взыскания–
влечет штраф в размере пятисот месячных расчетных показателей.»;
примечание изложить в следующей редакции:
«1. Для целей части первой настоящей статьи под сокрытием объектов налогообложения понимается также непринятие налогоплательщиком на учет товаров, импортированных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Таможенного союза.
2. Для целей частей третьей и четвертой настоящей статьи административная ответственность возникает в отдельности по каждому объекту имущества, подлежащего государственной или иной регистрации (учету), права и (или) сделки по которому подлежат государственной или иной регистрации (учету) в компетентном органе иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства, а также каждому банковскому счету в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан.
3. Для целей части третьей настоящей статьи непредставление лицом декларации по индивидуальному подоходному налогу в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан приравнивается к не отражению сведений о наличии имущества на праве собственности за пределами Республики Казахстан, а также денег на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан.».
5. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139;2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления защиты права собственности, гарантирования защиты договорных обязательств и ужесточения ответственности за их нарушение», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 21 июля 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.):
статью 50 дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:

«3. Жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде меншік құқығындағы мүлкінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі шетел банктеріндегі банк шоттарында ақшасының болуы туралы Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жеке табыс салығы бойынша декларацияда көрсетілуге жататын мәліметтерді жеке табыс салығы бойынша декларацияда көрсетпеу жолымен жасыруы, -
екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жылдың ішінде осы баптың үшінші бөлігінде белгіленген бұзушылықтарды жоймау, –
бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы баптың бірінші бөлігінің мақсаттары үшін салық салу объектiлерiн жасыру деп салық төлеушінің Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды есепке қабылдамауы да түсініледі.
2. Осы баптың үшінші және төртінші бөліктерінің мақсаттары үшін шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес олар бойынша құқықтары және (немесе) мәмілелері шет мемлекеттің құзыретті органында мемлекеттік немесе өзге де тіркелуге (есепке алуға) жататын, мемлекеттік немесе өзге де тіркелуге (есепке алуға) жатқызылған әрбір мүлік объектісі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі шетел банктеріндегі әрбір банк шоты бойынша әкімшілік жауапкершілік жеке-жеке туындайды.
3. Осы баптың үшінші бөлігінің мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес адамның жеке табыс салығы бойынша декларация табыс етпеуі Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде меншік құқығындағы мүлкінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі шетел банктеріндегі банк шоттарында ақшасының болуы туралы мәліметтерді көрсетпеуіне теңестіріледі.».
5. «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8,52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 г. № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2015 жылғы 21 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне меншік құқығын қорғауды күшейту, шарттық міндеттемелерді қорғауды кепілдендіру және оларды бұзғаны үшін жауапкершілікті қатаңдату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
50-бап мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:

«8-1. Справки о наличии и номерах банковских счетов физического лица, в том числе осуществляющего предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, об остатках и движении денег на этих счетах, открытых субъектам легализации для легализации денег в соответствии с Законом «Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества», предоставляются органам дознания и предварительного следствия, органам государственных доходов с санкции Генерального прокурора или его заместителей.».
6. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 2014 года «Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 11, ст. 68; № 21, ст. 122):
1) в статье 1:
в части первой:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) ненадлежащее лицо (далее - другое лицо) – лицо, выступившее собственником имущества, приобретенного на доходы субъекта легализации, в целях сокрытия доходов;»;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) декларация о легализации имущества (далее – специальная декларация) – декларация, представляемая субъектами легализации на бумажном носителе в органы государственных доходов в случаях, установленных настоящим Законом.»;
дополнить частями следующего содержания:
«Субъекты легализации вправе представить специальную декларацию в орган государственных доходов:
1) в явочном порядке;
2) по почте заказным письмом с уведомлением.
Датой представления специальной декларации в орган государственных доходов в зависимости от способа подачи являются:
1) в явочном порядке - дата получения специальной декларации органом государственных доходов;
2) по почте - дата отметки о приеме почтовой корреспонденции органом государственных доходов.
Форма специальной декларации, в том числе сведения, подлежащие отражению в ней, порядок ее заполнения, устанавливаются уполномоченным органом в сфере руководства обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет (далее – уполномоченный орган).
При этом, в случае несоблюдения субъектом легализации установленных настоящим Законом порядка, условий и сроков представления специальной декларации, а также требований к легализуемому имуществу, органы государственных доходов в течение пяти рабочих дней с даты представления специальной декларации выдают письменный отказ в приеме специальной декларации с указанием причины.
В случае не направления органом государственных доходов субъекту легализации письменного отказа специальная декларация считается принятой.»;

«8-1. «Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке тұлғаның, оның ішінде кәсіпкерлік қызметін заңды тұлға құрмастан жүзеге асыратын жеке тұлғаның, жеке нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың банк шоттарының болуы және нөмірлері туралы, жария ету субъектілерінің ақшаны жария ету үшін ашылған осы шоттардағы ақшаның қалдықтары мен қозғалысы туралы анықтама Бас прокурордың немесе оның орынбасарларының санкциясымен анықтау және алдын ала тергеу органдарына, мемлекеттік кірістер органдарына беріледі.».
6. «Қазақстан Республикасы азаматтарының, оралмандардың және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар тұлғалардың мүлікті жария етуіне байланысты оларға рақымшылық жасау туралы» 2014 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 11, 68-құжат; № 21, 122-құжат):
1) 1-бапта:
бірінші бөлікте:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын.
«5) тиесілі емес тұлға (бұдан әрі – басқа тұлға) – алған табыстарын жасыру мақсатында жария ету субъектісінің табыстарына сатып алынған мүліктің меншік иесі ретінде әрекет еткен тұлға;»;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) мүлікті жария ету туралы декларация (бұдан әрі – арнайы декларация) – жария ету субъектілерінің осы Заңда белгіленген жағдайларда мемлекеттік кірістер органдарына қағаз жеткізгіште ұсынатын декларациясы.»;
мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«Жария ету субъектілері арнайы декларацияны мемлекеттік кірістер органына:
1) келу тәртібімен;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатымен почта арқылы ұсынуға құқылы.
Арнайы декларацияны беру тәсіліне қарай:
1) келу тәртібімен – мемлекеттік кірістер органы арнайы декларацияны алған күн;
2) почта бойынша – мемлекеттік кірістер органының почталық хат-хабарды қабылдағаны туралы белгі қойылған күн мемлекеттік кірістер органына ұсыну күні болып табылады.
Арнайы декларацияның нысанын, оның ішінде онда көрсетілуге жататын мәліметтерді, оны толтыру тәртібін салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз етуге басшылық ету саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) белгілейді.
Бұл ретте, жария ету субъектісі осы Заңда белгіленген арнайы декларацияны табыс ету тәртібін, шарттарын және мерзімдерін, сондай-ақ жария етілетін мүлікке қойылатын талаптарды сақтамаған жағдайда, мемлекеттік кірістер органы себебін көрсете отырып, арнайы декларацияны қабылдаудан жазбаша бас тартуды арнайы декларацияны табыс еткен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде береді.
Мемлекеттік кірістер органы жария ету субъектісіне жазбаша бас тартуды жібермеген жағдайда арнайы декларация қабылданған деп есептеледі.»;

2) пункт 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
«2. Действие настоящего Закона не распространяется на лиц, в отношении которых на дату введения в действие настоящего Закона имеются не исполненные вступившие в законную силу:
1) приговор суда, признавший их виновными в совершении преступлений, предусмотренных статьями 190, 191, 193 (в случае легализации имущества, приобретенного путем совершения преступлений, предусмотренных статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан, указанными в настоящем подпункте), 208, 213, 215, 216, 216-1, 217, 218, 221, 222 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года;
2) постановление судьи, органа (должностного лица) о наложении административного взыскания за совершение административных правонарушений, предусмотренных статьями 118, 143, 143-2, 155, 155-1, 155-3, 155-4, 155-5, 156, 157, 166, 168-1, 178, 185, 187, 205-1, 205-2, 206, 206-1, 206-2, 207, 208, 208-1, 209, 214, 237, 239, 357-1Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года.»;
3) пункт 1 статьи 3 дополнить частью второй следующего содержания:
«При этом, легализации также подлежит имущество, указанное в подпунктах 1), 2), 3), 4), 6) настоящего пункта, расположенное за пределами территории Республики Казахстан, которое передано в доверительное управление имуществом (траст) в другие организации, у которых с субъектом легализации имеются договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе и устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих ему.»;
4) статьи 4, 5 изложить в следующей редакции:
«Статья 4. Срок легализации имущества.
Срок легализации имущества начинается 1 сентября 2014 года и заканчивается 31 декабря 2016 года.
Срок подачи документов для предъявления недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан к легализации, начинается 1 сентября 2014 года и заканчивается 30 ноября 2016 года.
Срок подачи документов для легализации иного имущества начинается 1 сентября 2014 года и заканчивается не позднее 5 рабочих дней до истечения срока легализации.
Статья 5. Гарантии, предоставляемые настоящим Законом.
1. Субъекты легализации освобождаются:
1) от уголовной ответственности по статьям 190 (кроме занятия запрещенными видами деятельности), 191, 193 (в случае легализации денег или имущества, приобретенных путем совершения преступлений, предусмотренных статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, указанных в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи), 208, 213, 215, 216, 216-1, 217, 218, 221 и 222 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, за исключением являющихся коррупционными, либо совершенных организованной группой и (или) преступным сообществом (преступной организацией), транснациональной организованной группой, транснациональным преступным сообществом (транснациональной преступной организацией) или устойчивой вооруженной группой (бандой), если эти деяния связаны с приобретением (формированием источников приобретения), использованием либо распоряжением легализованным имуществом;

2) 2-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы Заңның күші осы Заң қолданысқа енгізілген күнге заңды күшіне енген, орындалмаған:
1) 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiнiң 190, 191, 193 (1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiнiң осы тармақшада көрсетілген баптарында көзделген қылмыстарды жасау жолымен сатып алынған мүлікті жария еткен жағдайда), 208, 213, 215, 216, 216-1, 217, 218, 221, 222-баптарында көзделген қылмыстарды жасауда олар кінәлі деп танылған соттың үкімі;
2) 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiнiң 118, 143, 143-2, 155, 155-1, 155-3, 155-4, 155-5, 156, 157, 166, 168-1, 178, 185, 187, 205-1, 205-2, 206, 206-1, 206-2, 207, 208, 208-1, 209, 214, 237, 239, 357-1-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкiмшiлiк жаза қолдану туралы судьяның, органның (лауазымды адамның) қаулысы бар тұлғаларға қолданылмайды.»;
3) 3-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте, осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 6) тармақшаларында көрсетілген, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде орналасқан, жария ету субъектісімен өзіне тиесілі материалдық және қаржы-қаражат құралдарын ұстау немесе уақытша сақтау бойынша шарттық қатынастары, келісімдері және міндеттемелері (оның ішінде ауызша да) бар басқа ұйымдарға мүлікті (трасты) сенімгерлік басқаруға берілген мүлік те жария етілуге жатады.»;
4) 4, 5-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«4-бап. Мүлікті жария ету мерзімі
Мүлікті жария ету мерзімі 2014 жылғы 1 қыркүйектен басталады және 2016 жылғы 31 желтоқсанда аяқталады.
Қазақстан Республикасының аумағындағы, оған құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген жылжымайтын мүлікті жария ету үшін құжаттарды беру мерзімі 2014 жылғы 1 қыркүйектен басталады және 2016 жылғы 30 қарашада аяқталады.
Өзге де мүлікті жария ету үшін құжаттарды беру мерзімі 2014 жылғы 1 қыркүйектен басталады және жария ету мерзімі өткенге дейінгі 5 жұмыс күнінен кешіктірмей аяқталады.
5-бап. Осы Заңмен ұсынылатын кепілдіктер.
1. Жария ету субъектілері:
1) сыбайлас жемқорлық қылмыстарды не ұйымдасқан топ және (немесе) қылмыстық қоғамдастық (қылмыстық ұйым), трансұлттық ұйымдасқан топ, трансұлттық қылмыстық қоғамдастық (трансұлттық қылмыстық ұйым) немесе тұрақты қарулы топ (банда) жасаған қылмыстарды қоспағанда, егер бұл әрекеттер жария етілген мүлікті сатып алумен (сатып алу көздерін қалыптастырумен), пайдаланумен не билік етумен байланысты болса, 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190 (тыйым салынған қызмет түрлерінен басқа), 191, 193 (1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің баптарында көзделген, осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қылмыстарды жасау арқылы алынған ақша қаражатын немесе мүлікті жария еткен жағдайда), 208, 213, 215, 216, 216-1, 217, 218, 221 және 222-баптары бойынша қылмыстық жауапкершіліктен;

2) от административной ответственности по статьям 143, 143-2, 155, 155-1, 155-3, 155-4, 155-5, 156, 157, 166, 168-1, 178, 185, 187, 205-1, 205-2, 206, 206-1, 206-2, 207, 208, 208-1, 209, 214, 357-1 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года, если эти деяния связаны с приобретением (формированием источников приобретения), использованием либо распоряжением легализованным имуществом;
3) от дисциплинарной ответственности за непредставление или представление неполных, недостоверных деклараций и сведений, предусмотренных статьей 9 Закона Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», в том числе супругой (супругом).
2. Факт легализации имущества, а также сведения, содержащиеся в документах, представляемых в целях проведения легализации имущества в соответствии с настоящим Законом, не могут быть использованы в качестве основания для начала досудебного расследования, производства по делу об административном правонарушении, дисциплинарного производства в отношении субъекта легализации и (или) другого лица, супруги (супруга).
3. Факт легализации имущества, а также сведения, содержащиеся в документах, представляемых в целях проведения легализации имущества в соответствии с настоящим Законом, не могут быть использованы в рамках уголовного дела, дела об административном правонарушении и (или) дисциплинарном проступке в качестве доказательства виновности субъекта легализации в совершении правонарушений, указанных в пункте 1 настоящей статьи, если иное не предусмотрено пунктом 4 настоящей статьи.
4. Субъект легализации вправе представлять копии документов и (или) сведений, связанных с фактом легализации имущества, для приобщения их к уголовному делу, делу об административном правонарушении в качестве доказательств. Отказ в приобщении этих доказательств не допускается.
5. Сведения, содержащиеся в документах, представляемых в целях проведения легализации имущества, признаются налоговой, банковской и иной охраняемой законом тайной в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Режим хранения таких сведений и документов и доступа к ним обеспечивают исключительно государственные органы, организации, осуществляющие легализацию имущества. Иные государственные или негосударственные органы и организации не вправе получать доступ к таким сведениям и документам. Такие сведения и документы могут быть истребованы только по запросу самого субъекта легализации либо случаях, установленных законами Республики Казахстан.
6. Для обеспечения предусмотренных настоящим Законом гарантий конфиденциальности содержащихся в специальной декларации сведений уполномоченный орган осуществляет централизованное хранение специальных деклараций и документов и (или) сведений, прилагаемых к специальной декларации.

2) егер бұл әрекеттер жария етілген мүлікті сатып алумен (сатып алу көздерін қалыптастырумен), пайдаланумен не билік етумен байланысты болса, 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 143, 143-2, 155, 155-1, 155-3, 155-4, 155-5, 156, 157, 166, 168-1, 178, 185, 187, 205-1, 205-2, 206, 206-1, 206-2, 207, 208, 208-1, 209, 214, 357-1-баптары бойынша көзделген әкімшілік жауапкершіліктен;
3) «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында көзделген декларациялар мен мәлiметтердi, оның ішінде жұбайы (зайыбы) ұсынбағаны немесе толық, дұрыс ұсынбағаны үшін тәртiптiк жауапкершіліктен босатылады.
2. Мүлікті жария ету фактісінің, сондай-ақ осы Заңға сәйкес мүлікті жария етуді жүргізу мақсатында табыс етілетін құжаттарда бар мәліметтердің сотқа дейінгі тергеуді бастау, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу, жария ету субъектісіне және (немесе) басқа тұлғаға, жұбайына (зайыбына) қатысты тәртіптік іс жүргізу үшін негіз ретінде пайдаланылуы мүмкін емес.
3. Мүлікті жария ету фактісінің, сондай-ақ осы Заңға сәйкес мүлікті жария етуді жүргізу мақсатында табыс етілетін құжаттарда бар мәліметтердің қылмыстық іс, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс шеңберінде және (немесе) егер осы баптың 4-тармағында өзгеше көзделмесе, осы баптың 1-тармағында көрсетілген құқық бұзушылықты жасауда жария ету субъектісінің кінәлі екендігін тәртіптік теріс қылықта дәлелдемелер ретінде пайдаланылуы мүмкін емес.
4. Жария ету субъектісі құжаттардың көшірмесін және (немесе) оларды дәлелдемелер ретінде қылмыстық іске, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іске қоса тіркеу үшін мүлікті жария ету фактісімен байланысты мәліметтерді табыс етуге құқылы. Осы дәлелдемелерді қоса тіркеуден бас тартуға жол берілмейді.
5. Мүлікті жария етуді жүргізу мақсатында табыс етілетін құжаттардағы мәліметтер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салықтық, банктік және өзге де заңмен қорғалатын құпия болып танылады. Мұндай мәліметтер мен құжаттардың сақталуын және оларға қолжетімділік режимін тек мүлікті жария етуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдар, ұйымдар ғана қамтамасыз етеді. Өзге мемлекеттік және мемлекеттік емес органдар мен ұйымдар мұндай мәліметтерге және құжаттарға рұқсат алуға құқылы емес. Мұндай мәліметтер мен құжаттарды жария ету субъектісінің өзінің сұрау салуы бойынша не Қазақстан Республикасының заңында белгіленген жағдайларда ғана талап етілуі мүмкін.
6. Арнайы декларациялардағы мәліметтердің құпиялылығына осы Заңда көзделген кепілдікті қамтамасыз ету үшін уәкілетті орган арнайы декларациялар мен құжаттардың және (немесе) арнайы декларацияға қоса берілетін мәліметтердің орталықтандырылған сақталуын жүзеге асырады.

7. Должностные лица и работники государственных органов, организаций, в том числе члены комиссии, которыми получена и (или) стала известна информация, а также сведения, связанные с проведением процедуры легализации имущества, не вправе распространять такие сведения и информацию как в период работы в указанных органах и организациях, так и после своего увольнения, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан.
Утрата сведений, полученных в рамках проведения процедуры легализации, либо разглашение таких сведений влекут ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.
8. В отношении субъекта легализации, легализовавшего имущество, по уголовным и административным правонарушениям, дисциплинарным проступкам, предусмотренным в пункте 1 настоящей статьи, не могут быть возбуждены дело об административном правонарушении и дисциплинарное производство, а производство по уголовному делу, дело об административном правонарушении и дисциплинарное производство подлежат прекращению в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
9. Гарантии, предусмотренные настоящим Законом, предоставляются исключительно в пределах легализованного имущества и распространяются на деяния, совершенные субъектом легализации и (или) другим лицом до 1 сентября 2014 года.»;
5) в статье 6:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1) денег в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона;»;
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
«2. Сбор уплачивается в размере десяти процентов от:
1) суммы денег, легализуемых в порядке, установленном подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона;
2) стоимости имущества, указанного в специальной декларации, находящегося за пределами территории Республики Казахстан, в том числе оформленного на другое лицо.
3. Возврат уплаченного сбора не производится, за исключением случаев:
1) отказа в приеме специальной декларации органами государственных доходов;
2) отсутствия обязательств по уплате сбора за легализацию.
При этом возврат осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, на основании заявления субъекта легализации.»;
6) статьи 7, 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
«Статья 7. Общие положения по организации и порядку проведения
легализации недвижимого имущества, находящегося на
территории Республики Казахстан, права на которое не
оформлены в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
1. Если иное не установлено статьей 10 настоящего Закона, легализация недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, проводится посредством подачи субъектами легализации в комиссию:

7. Мемлекеттік органдардың, ұйымдардың лауазымды адамдары мен қызметшілері, оның ішінде мүлікті жария ету рәсімін өткізумен байланысты ақпараттар, сондай-ақ мәліметтер алған және (немесе) белгілі болған комиссия мүшелері мұндай мәліметтер мен ақпараттарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, көрсетілген органдар мен ұйымдарда жұмыс істеу кезеңіндегі сияқты, өзі жұмыстан босатылғаннан кейін де таратуға құқылы емес.
Жария ету рәсімін өткізу шеңберінде алынған мәліметтерді жоғалту, не мұндай мәліметтерді жария ету Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.
8. Мүлікті жария еткен жария ету субъектісіне қатысты қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтар, осы баптың 1-тармағында көзделген тәртіптік теріс қылықтар бойынша қылмыстық іс, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс және тәртіптік іс қозғалуы мүмкін емес, ал қылмыстық іс, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу және тәртіптік іс жүргізу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен тоқтатылуға жатады.
9. Осы Заңда көзделген кепілдіктер тек жария етілген мүліктің шегінде ғана ұсынылады және жария ету субъектісі және (немесе) басқа тұлға 2014 жылғы 1 қыркүйекке дейін жасаған әрекеттерге қолданылады.»;
5) 6-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда ақшаны;»;
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Алым:
1) осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында белгіленген тәртіппен жария етілетін ақша сомасының;
2) Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерде тұрған, оның ішінде басқа тұлғаға ресімделген, арнайы декларацияда көрсетілген мүлік құнының он пайызы мөлшерінде төленеді.»;
3. Мынадай:
1) мемлекеттік кірістер органдарының арнайы декларацияны қабылдаудан бас тартуы;
2) жария еткені үшін алымды төлеу бойынша міндеттемелердің болмауы жағдайларын қоспағанда, төленген алымды қайтару жүргізілмейді.
Бұл ретте қайтару Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен, жария ету субъектісінің өтініші негізінде жүзеге асырылады.»;
6) 7, 8, 9 және 10-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«7-бап. Қазақстан Республикасының аумағындағы, оған құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген жылжымайтын мүлікті жария етуді ұйымдастыру және өткізу тәртібі жөніндегі жалпы ережелер
1. Егер осы Заңның 10-бабында өзгеше белгіленбесе, Қазақстан Республикасының аумағындағы, оған құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген жылжымайтын мүлікті жария ету комиссияға жария ету субъектілерінің мынадай құжаттарды:

1) заявления на проведение легализации имущества (далее - заявление) в двух экземплярах по форме согласно приложению 1 к настоящему Закону;
2) копии документа, удостоверяющего личность, с предъявлением оригинала при подаче заявления;
3) заключения аттестованного эксперта, осуществляющего техническое обследование зданий и сооружений, на соответствие объекта строительным нормам и правилам;
4) технического паспорта объекта недвижимости.
2. Документы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, представляются субъектами легализации в комиссию по месту нахождения недвижимого имущества.
3. Субъекты легализации не вправе подавать повторные заявления в течение срока легализации имущества на одно и то же недвижимое имущество, находящееся на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
4. Документы, представленные на легализацию недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, подлежат возврату с указанием причин в случаях:
1) представления неполного пакета документов, установленных настоящим Законом;
2) наличия в представленных документах подчисток и исправлений;
3) несоответствия представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан к таким документам.
При устранении причин, послуживших основанием для возврата документов, представленных на легализацию недвижимого имущества, субъект легализации вправе повторно подать заявление в течение установленного настоящим Законом срока легализации недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Заявление рассматривается комиссией в течение тридцати календарных дней со дня подачи заявления.
6. Правила организации проведения легализации недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, порядок ведения и форма реестра легализованного имущества, положение о комиссии определяются Правительством Республики Казахстан.
7. При соблюдении требований, установленных настоящим Законом, комиссия в срок, установленный пунктом 5 настоящей статьи:
1) выносит решение о легализации недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

1) осы Заңға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада мүлікті жария етуді өткізуге арналған өтінішті (бұдан әрі - өтініш);
2) өтініш беру кезінде жеке басын куәландыратын құжаттың түпнұсқасын көрсете отырып, оның көшірмесін;
3) объектінің құрылыс нормалары мен қағидаларына сәйкестігі тұрғысынан ғимараттар мен құрылыс жайларды техникалық тексеруді жүзеге асыратын аттестатталған сарапшының қорытындысын;
4) жылжымайтын мүлік объектісінің техникалық паспортын беруі арқылы жүргізіледі.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарды жария ету субъектілері жылжымайтын мүліктің орналасқан жері бойынша комиссияға ұсынады.
3. Осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, мүлікті жария ету мерзімі ішінде жария ету субъектісі Қазақстан Республикасының аумағындағы, оған құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген бір жылжымайтын мүлікке қайтадан өтініш беруге құқығы жоқ.
4. Қазақстан Республикасының аумағындағы, оған құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген жылжымайтын мүлікті жария етуге ұсынылған құжаттар себептері көрсетіле отырып, мынадай:
1) осы Заңда белгіленген құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған;
2) ұсынылған құжаттарда өшіріп тазарту мен түзетулер болған;
3) ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында осындай құжаттарға қойылған талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда қайтарылуға жатады.
Жылжымайтын мүлікті жария етуге ұсынылған құжаттарды қайтару үшін негіз болған себептерді жойған кезде,осы Заңда белгіленген Қазақстан Республикасының аумағындағы, оған құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген жылжымайтын мүлікті жария ету мерзімі ішінде жария ету субъектісі қайтадан өтініш беруге құқылы.
5. Өтінішті комиссия өтініш берілген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.
6. Құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікті жария етуді өткізуді ұйымдастыру қағидаларын, жария етілген мүлікті тізілімге енгізу тәртібін және нысанын, комиссия туралы ережені Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
7. Осы Заңда белгіленген талаптар сақталған кезде, комиссия осы баптың 5-тармағында белгіленген мерзімде:
1) құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікті жария ету туралы шешім шығарады;

2) выдает субъекту легализации решение о легализации недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) включает сведения в реестр легализованного имущества.
8. Отказ в легализации недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, осуществляется комиссией путем принятия решения при его несоответствии требованиям, предусмотренным статьями 2, 3 и 7 настоящего Закона.
9. Недвижимое имущество, находящееся на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, считается легализованным с даты вынесения комиссией решения о легализации.
10. В случае легализации недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, государственные органы и организации оформляют документы, необходимые для государственной регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, на основании обращения субъекта легализации.
11. Ответственность за полноту и достоверность представляемых сведений по легализуемому недвижимому имуществу, находящемуся на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, несут субъекты легализации.
Все расходы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, связанные с оформлением легализованного недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, субъекты легализации несут самостоятельно.
12. Информация о легализованном недвижимом имуществе, находящемся на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, субъекте легализации представляется комиссией в органы, осуществляющие государственную регистрацию прав на недвижимое имущество.
Статья 8. Общие положения по организации и порядку проведения
легализации денег
1. Банки второго уровня Республики Казахстан, за исключением филиалов таких банков, расположенных за пределами Республики Казахстан (далее – банки второго уровня), Национальный оператор почты открывают отдельный текущий банковский счет (далее - текущий счет) в целях легализации денег на основании обращения субъекта легализации.

2) құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікті жария ету туралы шешімді жария ету субъектісіне береді;
3) мәліметтерді жария етілген мүліктің тізіліміне енгізеді.
8. Құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік Заңның 2, 3 және 7-баптарында көзделген талаптарға сәйкес келмеген кезде, оны жария етуден бас тартуды комиссия шешім қабылдау жолымен жүзеге асырады.
9. Құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік комиссия жария ету туралы шешім шығарған күннен бастап жария етілген болып саналады.
10. Құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік жария етілген жағдайда, мемлекеттік органдар мен ұйымдар жария ету субъектісінің өтініші негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тіркеуге қажетті құжаттарды ресімдейді.
11. Құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген Қазақстан Республикасының аумағындағы жария етілген жылжымайтын мүлік жөнінде ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығы үшін жария ету субъектілері жауапты болады.
Құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген Қазақстан Республикасының аумағындағы жария етілген жылжымайтын мүлікті ресімдеуге байланысты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген барлық шығыстарды жария ету субъектілері дербес төлейді.
12. Құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделмеген Қазақстан Республикасының аумағындағы жария етілген жылжымайтын мүлік, жария ету субъектісі туралы ақпаратты комиссия жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын органдарға ұсынады.
8-бап. Ақшаны жария етудi ұйымдастыру және өткiзу тәртiбi жөнiндегi жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктері, осындай банктердiң Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерде тұрған филиалдарын (бұдан әрі – екiншi деңгейдегi банктер) қоспағанда, Ұлттық почта операторы ақшаны жария ету мақсатында жария ету субъектісінің өтініші негізінде жеке ағымдағы банк шотын (бұдан әрі – ағымдағы шот) ашады.

2. Деньги подлежат легализации в следующем порядке:
1) путем внесения (перевода) денег в национальной и (или) иностранной валюте на текущий счет, открытый в банке второго уровня Республики Казахстан, у Национального оператора почты.
Перечень иностранной валюты определяется Правлением Национального Банка Республики Казахстан;
2) без внесения (перевода) денег на текущий счет в банке второго уровня, у Национального оператора почты - путем уплаты сбора от суммы легализуемых денег и предоставления в орган государственных доходов по месту жительства специальной декларации.
При этом, сбор подлежит уплате до предоставления в орган государственных доходов специальной декларации.
3. При внесении (переводе) легализуемых денег на текущий счет банк второго уровня Республики Казахстан, Национальный оператор почты выдают субъекту легализации справку, подтверждающую размер внесенной (переведенной) суммы денег по форме согласно приложению 2 к настоящему Закону.
4. Деньги считаются легализованными с даты принятия специальной декларации органом государственных доходов по месту жительства с приложением копии справки о подтверждении внесения (перевода) денег на текущий счет, а также в случае установленном, подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи – копии квитанции об уплате сбора.
5. Субъекты легализации вправе распоряжаться легализованными деньгами, находящимися на текущих счетах по своему усмотрению, в том числе путем их инвестирования в:
1) ценные бумаги, размещаемые на казахстанской фондовой бирже;
2) финансовые инструменты, размещаемые на территории Международного финансового центра «Астана»;
3) иные активы, расположенные на территории Республики Казахстан.
6. Ответственность за полноту и достоверность представляемых сведений несут субъекты легализации.
Все расходы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, связанные с процедурой легализации денег, субъекты легализации несут самостоятельно.
Статья 9. Легализация имущества (кроме денег), находящегося за
пределами территории Республики Казахстан, в том
числе оформленного на другое лицо
1. Имущество (кроме денег) субъекта легализации, находящееся за пределами территории Республики Казахстан, в том числе оформленное на другое лицо, подлежит легализации при соблюдении следующих условий в совокупности:
1) уплаты сбора в порядке, установленном настоящим Законом;
2) представления в орган государственных доходов по месту жительства специальной декларации с обязательным указанием наименования легализуемого имущества, его стоимости и местонахождения.
Указанные в части первой настоящего пункта условия подлежат исполнению до 31 декабря 2016 года.
При этом, уплаченный сбор обязательно должен соответствовать размеру сбора, исчисленного от стоимости легализуемого имущества, указанной в специальной декларации.

2. Ақша мынадай тәртіппен:
1) ұлттық және (немесе) шетел валютасында Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкінде, Ұлттық почта операторында ашылған ағымдағы шотына салу (аудару) жолымен жария етуге жатады.
Шетел валютасының тізбесін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы айқындайды;
2) екiншi деңгейдегi банкте, Ұлттық почта операторында ағымдағы шотына ақшаны салмай (аудармай) – жария етілетін ақшаның сомасынан алымды төлеу және тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органына арнайы декларацияны ұсыну жолымен жария етуге жатады.
Бұл ретте алым мемлекеттік кірістер органына арнайы декларацияны табыс еткенге дейін төлеуге жатады.
3. Жария етілетін ақшаны Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкінің ағымдағы шотына енгізген (аударған) кезде Ұлттық почта операторы жария ету субъектісіне осы Заңға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізілген (аударылған) ақша сомасының мөлшерін растайтын анықтама береді.
4. Ағымдағы шотына ақша енгізілгенін (аударылғанын) растау туралы анықтаманың көшірмесі, сондай-ақ осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында белгіленген жағдайда – алым төленгені туралы түбіртектің көшірмесі қоса берілген арнайы декларацияны тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органы қабылдаған күннен бастап, ақша жария етілген болып саналады.
5. Жария ету субъектілері өз қалауы бойынша ағымдағы шоттағы жария етілген ақшаларға, оның ішінде:
1) қазақстандық қор биржасында орналастырылған бағалы қағаздарға;
2) «Астана» халықаралық қаржы орталығының аумағында орналасқан қаржы құралдарына;
3) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан өзге активтерге инвестициялау жолымен билік етуге құқылы.
6. Ұсынылатын мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығы үшін жария ету субъектілері жауапты болады.
Ақшаны жария ету рәсіміне байланысты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген барлық шығыстарды жария ету субъектілері дербес көтереді.
9-бап. Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлердегі, оның ішінде басқа тұлғаға ресімделген мүлiктi (ақшадан басқа) жария ету
1. Жария ету субъектінің,Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлердегі, оның ішінде басқа тұлғаға ресімделген мүлкі (ақшадан басқа) мынадай:
1) осы Заңда белгіленген тәртіппен алымды төлеу;
2) жария етілетін мүліктің атауын, оның құнын және орналасқан жерін міндетті түрде көрсете отырып,тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органына арнайы декларацияны табыс ету шарттарының жиынтығы сақталған кезде жария етуге жатады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шарттар 2016 жылғы
31 желтоқсанға дейін орындалуға жатады.
Бұл ретте, төленген алым арнайы декларацияда көрсетілген жария етілген мүліктің құнынан есептелген алым мөлшеріне міндетті түрде сәйкес болуы тиіс.

2. К специальной декларации прилагаются следующие документы и (или) сведения, подтверждающие информацию, которая содержится в специальной декларации:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) нотариально засвидетельствованная копия документа, устанавливающего право собственности субъекта легализации либо другого лица на имущество до передачи его субъекту легализации (в случае легализации имущества, оформленного на другое лицо).
В случае легализации ценных бумаг, доли участия, субъектом легализации может быть представлен иной документ, выданный соответствующим органом или организацией иностранного государства, подтверждающий право собственности;
3) нотариально засвидетельствованная копия договора или иного документа, составленного в соответствии с применимым правом иностранного государства или законодательством Республики Казахстан, о безвозмездной или иной форме передачи права собственности на имущество от другого лица субъекту легализации (в случае легализации имущества, оформленного на другое лицо);
4) копия документа, подтверждающего уплату сбора;
5) иные документы и (или) сведения, прилагаемые по желанию субъекта легализации, подтверждающие информацию, которая содержится в специальной декларации.
Документы и (или) сведения, прилагаемые к специальной декларации, должны быть оформлены на казахском или русском языке, или иметь нотариально удостоверенный перевод на казахский или русский язык.
3. Имущество, указанное в настоящей статье, считается легализованным с даты принятия специальной декларации органом государственных доходов по месту жительства.
4. Ответственность за полноту и достоверность представляемых сведений несут субъекты легализации.
Все расходы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, связанные с процедурой легализации имущества, указанного в пункте 1 настоящей статьи, субъекты легализации несут самостоятельно.
Статья 10. Легализация имущества (кроме денег), находящегося
на территории Республики Казахстан, оформленного на
другое лицо или субъекта легализации
1. Субъект легализации по правилам настоящей статьи вправе легализовать имущество (кроме денег), находящееся на территории Республики Казахстан, которое оформлено на другое лицо или субъекта легализации.
2. Легализация имущества, указанного в пункте 1 настоящей статьи, проводится путем представления субъектом легализации в орган государственных доходов по месту жительства специальной декларации.
3. К специальной декларации прилагаются следующие документы и (или) сведения, подтверждающие информацию, содержащуюся в специальной декларации:

2. Арнайы декларацияда қамтылған ақпаратты растайтын мынадай құжаттар және (немесе) мәліметтер арнайы декларацияға:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) жария ету субъектісінің не басқа тұлғаның мүлікті жария ету субъектісіне бергенге дейінгі оған меншік құқығын белгілейтін құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі (басқа тұлғаға ресiмделген мүлiктi жария еткен жағдайда) қоса беріледі.
Бағалы қағаздарды, қатысу үлесін жария еткен жағдайда жария ету субъектісі тиісті орган немесе меншік құқығын растайтын шет мемлекеттің ұйымы берген өзге де құжатты ұсынуы мүмкін;
3) шет мемлекеттің қолданатын құқығына немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған, басқа тұлғадан жария ету субъектісіне (басқа тұлғаға ресiмделген мүлiктi жария еткен жағдайда) мүлікке меншік құқығын өтеусіз немесе өзге де нысанда беру туралы шарттың немесе өзге де құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
5) жария ету субъектісінің қалауы бойынша қоса берілетін,арнайы декларацияда қамтылған ақпаратты растайтын өзге де құжаттар және (немесе) мәліметтер қоса беріледі.
Арнайы декларацияға қоса берілген құжаттар және (немесе) мәліметтер қазақ немесе орыс тілінде ресімделген болуы немесе нотариалды куәландырылған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы болуы тиіс.
3. Осы бапта көрсетілген мүлік тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органы арнайы декларацияны қабылдаған күннен бастап жария етілген болып саналады.
4. Ұсынылатын мәліметтердің толықтығы және дұрыстығы үшін жария ету субъектілері жауапты болады.
Мүлікті жария ету рәсіміне байланысты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген барлық шығыстарды, осы баптың 1-тармағында көрсетілген жария ету субъектілері дербес көтереді.
10-бап. Басқа тұлғаға немесе жария ету субъектісіне ресімделген  Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлiктi (ақшадан басқа) жария ету
1. Осы баптың қағидалары бойынша жария ету субъектілері басқа тұлғаға немесе жария ету субъектісіне ресімделген Қазақстан Республикасының аумағында тұрған мүлiктi (ақшадан басқа) жария етуге құқылы.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген мүлікті жария ету жария ету субъектісінің тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органына арнайы декларацияны ұсыну арқылы жүргізіледі.
3. Арнайы декларацияға арнайы декларацияда қамтылған ақпаратты растайтын мынадай құжаттар және (немесе) мәліметтер:

1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) нотариально засвидетельствованная копия документа, устанавливающего право собственности субъекта легализации на легализуемое имущество;
3) нотариально засвидетельствованная копия договора, составленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан, о безвозмездной или иной форме передачи права собственности на имущество от другого лица субъекту легализации (в случае легализации имущества, оформленного на другое лицо);
4) иные документы и (или) сведения, прилагаемые по желанию субъекта легализации, подтверждающие информацию, содержащуюся в специальной декларации.
4. Право собственности субъекта легализации на имущество (кроме денег), находящееся на территории Республики Казахстан, которое оформлено на другое лицо, оформляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Имущество, указанное в пункте 1 настоящей статьи, считается легализованным со дня принятия специальной декларации органом государственных доходов по месту жительства.
6. Ответственность за полноту и достоверность представляемых сведений несут субъекты легализации.
Все расходы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, связанные с процедурой легализации имущества, указанного в пункте 1 настоящей статьи, субъекты легализации несут самостоятельно.»;
7) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
«Статья 10-1. Налоговая амнистия субъекта легализации
1. Налоговая амнистия применяется при легализации субъектом легализации имущества в порядке, предусмотренном настоящим Законом, к доходу субъекта легализации, который является источником формирования легализованных денег, средств для приобретения (строительства) легализованного имущества, а также к доходам от использования (распоряжения) имущества (имуществом) до его легализации (далее – доход субъекта легализации).
2. В целях настоящего Закона под налоговой амнистией понимается в случае легализации имущества и денег в порядке, установленном настоящим Законом - прекращение налогового обязательства субъекта легализации по индивидуальному подоходному налогу по доходу субъекта легализации, полученному за период до 1 сентября 2014 года.
3. Размер индивидуального подоходного налога, подлежащего налоговой амнистии, определяется в размере десяти процентов от:
1) стоимости легализованного имущества (кроме денег), указанного в заявлении или специальной декларации;
2) суммы денег, указанной в справке банка второго уровня Республики Казахстан, Национального оператора почты;
3) размера дохода, полученного от использования (распоряжения) имущества (имуществом) до его легализации.

1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) жария ететiн мүлiкке жария ету субъектісінің меншік құқығын белгілейтін нотариалды куәландырылған құжаттың көшірмесі;
3) басқа тұлғаның жария ету субъектісіне (басқа тұлғаға ресiмделген мүлiктi жария еткен жағдайда) мүлікті өтеусiз немесе өзге де нысанда меншік құқығын бергенi туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалынған шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) жария ету субъектісінің қалауымен қоса берілген,арнайы декларацияда қамтылған ақпаратты растайтын өзге де құжаттар және (немесе) мәліметтер қоса беріледі.
4. Басқа тұлғаға ресімделген Қазақстан Республикасының аумағында тұрған мүлiкке (ақшадан басқа) жария ету субъектінің меншік құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделеді.
5. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген мүлік, тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органы арнайы декларацияны қабылдаған күннен бастап жария етілген болып саналады.
6. Ұсынылатын мәліметтердің толықтығы және дұрыстығы үшін жария ету субъектілері жауапты болады.
Мүлікті жария етудің рәсіміне байланысты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген барлық шығыстарды, осы баптың 1-тармағында көрсетілген жария ету субъектілері дербес көтереді.»;
7) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
«10-1-бап. Жария ету субъектісіне салықтық рақымшылық жасау
1. Салықтық рақымшылық жасау жария етілетін ақшаны, жария еткен мүлікті (құрылысты) сатып алу үшін қаражаттарды қалыптастыру көзі болып табылатын жария ету субъектісінің табысына, сондай-ақ мүлікті жария еткенге дейін пайдаланудан (билік етуден) түскен табыстарға (бұдан әрі – жария ету субъектісінің табысы) осы Заңда көзделген тәртіппен жария ету субъектісіне мүлікті жария ету кезінде қолданылады.
2. Осы Заңның мақсатында салық рақымшылығы депосы Заңмен белгіленген тәртіппен мүлік пен ақшаны жария еткен жағдайда - жария ету субъектісінің 2014 жылғы 1 қыркүйекке дейінгі кезең ішінде алған табысы жөнінде жеке табыс салығы бойынша жария ету субъектісінің салық міндеттемесін тоқтату түсініледі.
3. Салықтық рақымшылық етуге жататын жеке табыс салығының мөлшері:
1) өтініште немесе арнайы декларацияда көрсетілген жария етілген мүліктің (ақшадан басқа) құнынан;
2) Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкінің, Ұлттық почта операторының анықтамасында көрсетілген ақша сомасынан;
3) оны жария еткенге дейін мүлікті пайдаланудан (мүлікке билік етуден) алынған табыстың мөлшерінен он пайыз мөлшерінде айқындалады.

4. Налоговое обязательство субъекта легализации подлежит прекращению при соблюдении условий, установленных настоящей статьей.
5. Ответственность за полноту и достоверность представляемых сведений несут субъекты легализации.
Все расходы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, связанные с процедурой налоговой амнистии, субъекты легализации несут самостоятельно.»;
8) статьи 11, 13, 14 исключить;
9) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
«Статья 14-1. Репатриация имущества
Предоставление гарантий, предусмотренных настоящим Законом, не зависит от факта возврата имущества, указанного в специальной декларации, на территорию Республики Казахстан, за исключением случаев, если соответствующее имущество на дату его легализации находится в государстве (на территории):
1) которое не выполняет и (или) недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ);
2) с которым отсутствует международный договор, содержащий нормы по обмену информацией для целей налогообложения.»;
10) статью 15 изложить в следующей редакции:
«Статья 15. Ответственность за нарушение требований,
установленных настоящим Законом
1. Нарушение государственными органами, организациями и их должностными лицами, и работниками требований и гарантий, установленных настоящим Законом, влечет их ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
2. Нарушение требований и условий, установленных настоящим Законом, субъектами легализации влечет отмену результатов легализации имущества и (или) доходов, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.»;
11) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
«Статья 17-1. Специальные положения
Положения настоящего Закона никаким образом не предусматривают никаких исключений, не затрагивают и не ограничивают обязательства Республики Казахстан, предусмотренные международными договорами Республики Казахстан, включая обязательства в сфере противодействия отмыванию преступных доходов и финансированию терроризма, а также положения Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма» и принятых в соответствии с ним иных нормативных правовых актов.»;
12) приложение 2 к вышеуказанному Закону изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Закону.
Статья 2.
Установить, что положения настоящего Закона, регулирующие легализацию денег, в том числе уплату сбора за легализацию имущества, распространяются на деньги, легализованные субъектами легализации имущества до введения в действие настоящего Закона.
В случае, если у субъекта легализации имущества по положениям настоящего Закона, не возникает обязательства по уплате сбора за легализацию имущества по деньгам, легализованным до вступления в силу настоящего Закона, то сумма сбора за легализацию имущества, уплаченная ранее в бюджет субъектами легализации имущества, подлежит возврату органами государственных доходов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

4. Жария ету субъектісінің салық міндеттемесі осы бапта белгіленген шарттар сақталған кезде тоқтатуға жатады.
5. Ұсынылатын мәліметтердің толықтығы және дұрыстығы үшін жария ету субъектілері жауапты болады.
Салық рақымшылығын жасау рәсіміне байланысты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген барлық шығыстарды жария ету субъектілері дербес көтереді.»;
8) 11, 13, 14-баптар алып тасталсын;
9) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
«14-1-бап. Мүлікті репатриациялау
Осы Заңда көзделген кепілдіктерді беру:
1) егер тиісті мүлік оны жария еткен күні ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымы орындалмайтын және (немесе) толық дәрежеде орындалмайтын;
2) салық салу мақсаттары үшін ақпарат алмасу жөніндегі нормаларды қамтитын халықаралық шарт жоқ мемлекетте (аумақта) тұрған жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағына арнайы декларацияда көрсетілген мүлікті қайтару фактісіне байланысты болмайды.»;
10) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«15-бап. Осы Заңда белгіленген талаптарды бұзғаны үшiн жауапкершілік
1. Мемлекеттік органдардың, ұйымдардың және олардың лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің осы Заңда белгіленген талаптарды және кепілдіктерді бұзуы, олардың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершілігіне әкеп соғады.
2. Жария ету субъектілерінің осы Заңда белгіленген талаптар мен шарттарды бұзуы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен мүлікті және (немесе) табысты жария ету қорытындыларының күшін жоюға және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.»;
11) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
«17-1-бап. Арнайы ережелер
Осы Заңның ережелері, қылмыстық кірістерді жылыстатуға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы міндеттемелерді, сондай-ақ «Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңының және оған сәйкес қабылданған өзге де нормативтiк құқықтық актілердің ережелерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген Қазақстан Республикасының міндеттемелерін ешқандай да алып тастауды ешбір түрде көздемейді, қозғамайды және шектемейді.»;
12) жоғарыда аталған Заңға 2-қосымша осы Заңға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2-бап. Осы Заңның ақшаны жария етуді, оның ішінде мүлікті жария еткені үшін алымның төленуін реттейтін ережелері мүлікті жария ету субъектілерінің осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн жария еткен ақшасына қолданылады деп белгіленсін.
Осы Заңның ережелері бойынша жария ету субъектісінде мүлікті жария ету субъектісінің осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн жария еткен ақшасы бойынша мүлікті жария еткені үшін алым төлеу жөніндегі міндеттеме туындамайтын болса, онда мүлікті жария ету субъектілері мүлікті жария еткені үшін бұдан бұрын бюджетке төлеген алымның сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік кірістер органдарының қайтаруына жатады.

Статья 3.
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпунктов 3), 5) пункта 1 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2015 года;
2) подпунктов 2), 4) пункта 1, пункта 4 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2017 года.
Президент
Республики Казахстан
Приложение
к Закону Республики Казахстан
от « » _______ 2015 года №
«О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам амнистии граждан Республики Казахстан,
оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в
Республике Казахстан, в связи с легализацией
ими имущества»
Приложение 2
к Закону Республики Казахстан
от 30 июня 2014 года
«Об амнистии граждан Республики Казахстан,
оралманов и лиц, имеющих вид на жительство
в Республике Казахстан, в связи с
легализацией ими имущества»
Справка
о подтверждении внесения/перевода денег
на текущий банковский счет для легализации
Дата выдачи справки «___» __________ 20___ года
Банк/Национальный оператор почты ______________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование банка/Национального оператора почты)
Удостоверяет, что субъект легализации _________________________
_____________________________________________________________________
(Ф. И. О., документ, удостоверяющий личность
(№, кем и когда выдан), место жительства, ИИН)
Внес/перевел «___» _________ 20___ года на текущий банковский
счет деньги в сумме _____________________
_____________________________________________________________________
(цифрами и прописью, вид валюты)
Ф.И.О./Подпись ________________________________________________
(уполномоченное лицо банка/Национального оператора почты)
Оттиск печати (при наличии) ___________________________________
(Банка/Национального оператора почты)

3-бап. Осы Заң:
1) осы Заңның 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 1-тармағының 3), 5) тармақшаларын;
2) осы Заңның 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 1-тармағының 2), 4) тармақшаларын, 4-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық
актілеріне Қазақстан Республикасының азаматтарына,
оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға
ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария
етуіне байланысты рақымшылық жасау мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы»
2015 жылғы « » №
Қазақстан Республикасының Заңына
қосымша
«Қазақстан Республикасының азаматтарына,
оралмандарға және Қазақстан Республикасында
тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың
мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық
жасау туралы» 2014 жылғы 30 маусымдағы
Қазақстан Республикасының Заңына
2-қосымша
Жария ету үшін ағымдағы банк шотына ақша
енгізілгенін/аударылғанын растау туралы
анықтама
Анықтама берілген күн 20___жылғы «___»_________
Банк/Ұлттық почта операторы  _________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(банктің/Ұлттық почта операторының толық атауы)
Жария ету субъектісі _________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., жеке басын куәландыратын құжат (№, кім және қашан
берген), тұрғылықты жері, ЖСН)
20____ жылғы «___»_____________ағымдағы банк шотына
____________________________________________________________________
(цифрлармен және толық жазылады, валютаның түрі)
сомасында ақша енгізгенін/аударғанын куәландырады.
Т.А.Ә./Қолы __________________________________________________
(Банктің/Ұлттық почта операторының уәкілетті адамы)
Мөр бедері (болған жағдайда)__________________________________
(Банк/Ұлттық почта операторы)